Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері жеке құрамының Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы қағидаларды және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 21 тамыздағы № 644 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 27 тамызда № 19292 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы ереженің 1-1-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері жеке құрамының Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы қағидалар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына қызметтік, оның ішінде шет мемлекеттерге іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қорғаныс министрі Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 21 тамыздағы
№ 644 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері жеке құрамының Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы қағидалар

Об утверждении Правил о служебных командировках личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан в пределах Республики Казахстан и Правил возмещения личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан расходов на служебные командировки, в том числе в иностранные государства
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 644. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2019 года № 19292.
В соответствии с пунктом 1-1 Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428, и пункта 2-1 Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила о служебных командировках личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан в пределах Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила возмещения личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан расходов на служебные командировки, в том числе в иностранные государства, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Н. Ермекбаев
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 21 августа 2019 года № 644
Правила о служебных командировках личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан в пределах Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ерекшелігін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы ережеге сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамын (бұдан әрі – қызметкерлер) қызметтік іссапарларға жіберу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Қызметтік іссапарларға жіберу тәртібі
2. Қызметкер іссапарға жіберілген кезде мыналарды көрсете отырып, баянат (өтініш) береді:
1) баратын жері мен ұйымның атауын;
2) іссапарда болу мерзімін;
3) іссапардың мақсатын;
4) іссапар шығыстарын өтеу шарттарын:
тәулікақыны өтеу үшін күндер санын;
тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша шығыстарды өтеу үшін күндер санын.
Бірнеше елді мекенге іссапарға жіберілген кезде қызметкер әрбір елді мекенде болатын күндер санын;
маршрутын көрсете отырып, жол жүру шығыстары өтелетін көлік түрін көрсетеді.
Қызметкердің баянаты (өтініші) іссапарға жіберу туралы бұйрық шығару үшін негіз болып табылады және ақша қаражатының бар болу мәніне қаржы бөлімшесімен (жабдықталымдағы) келісіледі.
3. Іссапарға жіберілген қызметкерге белгіленген тәртіппен қызметкерлерді іссапаларға жіберу жөніндегі өкілеттіктер жүктелген лауазымды адам, ал олар болмаған жағдайда әскери бөлімнің командирі (мемлекеттік мекеменің басшысы) (бұдан әрі – жауапты лауазымды адамдар) қол қойған іссапар куәлігі беріледі.
4. Іссапар орнына нақты келу уақыты іссапар куәлігіндегі белгіленген пунктке келу күні мен белгіленген пункттен кету күні туралы белгілер бойынша айқындалады. Егер қызметкер әртүрлі елді мекенге іссапарға жіберілсе, келу күні және кету күні туралы белгілер олардың әрқайсына жасалады.
Іссапарға кететін және іссапардан келетін қызметкерлерді тіркеу, сондай-ақ осы мемлекеттік мекемеге іссапарға келетін адамдарды тіркеу осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша арнайы журналдарда жүргізіледі.
Жауапты лауазымды адамдар бұйрық шығару арқылы функциясына жеке құрамды есепке алу кіретін, іссапар куәліктеріне белгі қоюға және көрсетілген арнайы журналдарды жүргізуге жауапты адамды тағайындайды.
5. Іссапарға шығу күні қызметкердің тұрақты жұмыс орнынан пойыздың, автобустың немесе басқа көлік құралының кету күні, ал келу күні – көрсетілген көліктің тұрақты жұмыс орнына келген күні болып саналады. Көліктің 24 сағатқа дейінді қоса алғанда, кету күні ағымдағы тәулік, ал 0 сағаттан бастап одан кешірек келесі тәуліктер болып саналады.
Егер жөнелту станциясы (вокзал, айлақ немесе әуежай) елді мекен шегінен тыс орналасса, онда іссапарға шығу күні көліктің жөнелту орнына жол жүру үшін қажет уақытты ескере отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен есептеледі.
Іссапардан келу күні болып көліктің келу орнынан елді мекенге дейін жол жүру уақытын ескере отырып, қызметкер тұрақты жұмыс орнына келіп жеткен поездың, автобустың немесе басқа да көлік құралының нақты келу күні саналады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428, с учетом специфики Вооруженных Сил Республики Казахстан и определяют порядок направления в служебные командировки личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – работники).
Глава 2. Порядок направления в служебные командировки
2. Работник, при направлении в командировку подает рапорт (заявление) с указанием:
1) места назначения и наименования организации;
2) срока нахождения в командировке;
3) цели командировки;
4) условий возмещения командировочных расходов:
количества дней для возмещения суточных;
количества дней для возмещения расходов по найму жилого помещения.
При командировании в несколько населенных пунктов, работник указывает количество дней нахождения в каждом населенном пункте;
вида транспорта, по которому возмещаются расходы по проезду с указанием маршрута.
Рапорт (заявление) работника является основанием для издания приказа о командировании и согласовывается с (довольствующим) финансовым подразделением на предмет наличия денежных средств.
3. Командированному работнику выдается командировочное удостоверение, подписанное должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия по направлению работников в командировки, а в случаях отсутствия таковых – командиром воинской части (руководителем государственного учреждения) (далее – Ответственные должностные лица).
4. Фактическое время пребывания в месте командирования определяется по отметкам в командировочном удостоверении о дате прибытия в пункт назначения и дате выбытия из пункта назначения. Если работник командирован в разные населенные пункты, отметки о дате прибытия и дате выбытия делаются в каждом из них.
Регистрация работников, выбывающих в командировку и прибывающих из командировки, а также регистрация лиц, прибывающих в командировку в данное государственное учреждение, ведется в специальных журналах по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
Ответственные должностные лица посредством издания приказа назначают лицо, в функции которого входит учет личного состава, ответственное за производство отметок в командировочных удостоверениях и ведение указанных специальных журналов.
5. Днем выезда в командировку считается день отправления поезда, автобуса или другого транспортного средства из места постоянной работы работника, а днем приезда - день прибытия указанного транспорта в место постоянной работы. При отправлении транспорта до 24 часов включительно днем выезда считаются текущие сутки, а с 0 часов и позднее - последующие сутки.
Если станция отправления (вокзал, пристань или аэропорт) находится за чертой населенного пункта, то день выезда в командировку исчисляется указанным выше способом с учетом времени, необходимого для проезда к месту отправления транспорта.
Днем приезда из командировки считается день фактического прибытия поезда, автобуса или другого транспортного средства, на котором работник прибыл на место постоянной работы, с учетом времени проезда от места прибытия транспорта до населенного пункта.

6. Бұйрықтан ауытқу болған жағдайда қызметкер растау құжаттарын қоса бере отырып, іссапар туралы есеп беруде себептерін толық көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері жеке құрамының
Қазақстан Республикасының
шегіндегі қызметтік іссапарлары
туралы қағидаларға
1-қосымша
Іссапарларға кететін қызметкерлерін есепке алу журналы
_______________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің, кәсіпорынның атауы)
Р/с №
Іссапарға жіберілген қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
Атқаратын лауазымы
Іссапар куәлігінің нөмірі
Іссапар куәлігіне қол қойған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы
Күні
Іссапарға жіберілген қызметкердің іссапар куәлігін алғандағы қолхаты
нақты кету
нақты келу
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері жеке құрамының
Қазақстан Республикасының
шегіндегі қызметтік іссапарлары
туралы қағидаларға
2-қосымша
Іссапардан келген қызметкерлерді есепке алу журналы
_______________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің, кәсіпорынның атауы)
Р/с №
Іссапарға жіберілген қызметкердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
Атқаратын лауазымы
Іссапар куәлігін берген мемлекеттік мекеменің, кәсіпорынның атауы
Келген күні
Кеткен күні
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 21 тамыздағы
№ 644 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына қызметтік, оның ішінде шет мемлекеттерге іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ерекшелігін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – № 256 қаулы) Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларына сәйкес әзірленді, олар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамына (бұдан әрі – қызметкерлер) бюджет қаражаты есебінен қызметтік, оның ішінде шет мемлекеттерге іссапарларға арналған шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарларға жіберген кезде іссапар шығыстарын өтеу
2. Іссапарға жіберілген қызметкерге мынадай шығыстар өтеледі:
1) іссапарда болған әрбір күні үшін іссапарға шыққан күннен бастап және іссапардан келген күнді қоса алғанда (жұмысқа шығу уақытына қарамастан), екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тәулікақы төленеді.

6. В случае отклонения от приказа работник в отчете о командировке подробно указывает причины с приложением подтверждающих документов.
Приложение 1
к Правилам о служебных командировках
личного состава Вооруженных Сил
Республики Казахстан в
пределах Республики Казахстан
Журнал
Учета работников, выбывающих в командировки в ____________________________
________________________________________________________________________
(наименование государственного учреждения, предприятия)
№ п/п
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) командированного работника
Занимаемая должность
Номер командировочного удостоверения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность работника, подписавшего командировочное удостоверение
Дата
Расписка командированного работника в получении командировочного удостоверения
фактического выбытия
фактического прибытия
Приложение 2
к Правилам о служебных командировках
личного состава Вооруженных Сил
Республики Казахстан в
пределах Республики Казахстан
Журнал
Учета работников, прибывающих в командировки в ___________________________
________________________________________________________________________
(наименование государственного учреждения, предприятия)
№ п/п
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) командированного работника
Занимаемая должность
Наименование государственного учреждения, предприятия, выдавшего командировочное удостоверение
Дата прибытия
Дата выбытия
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 21 августа 2019 года № 644
Правила возмещения личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан расходов на служебные командировки, в том числе в иностранные государства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Правилами возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 (далее – постановление № 256), с учетом специфики Вооруженных Сил Республики Казахстан, которые определяют порядок возмещения расходов личному составу Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – работники) на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства.
Глава 2. Возмещение командировочных расходов при направлении в служебные командировки за счет бюджетных средств в пределах Республики Казахстан
2. Командированному работнику возмещаются следующие расходы:
1) за каждый день нахождения в командировке выплачиваются суточные в размере двух месячных расчетных показателей со дня выезда в командировку и по день прибытия из командировки включительно (независимо от времени выхода на работу);

2) тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша:
әскери бөлімдердің командирлері (командирлердің орынбасарлары) (мемлекеттік мекемелердің басшылары мен басшылардың орынбасарлары) (бұдан әрі – басшылар) үшін тәулігіне тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша шығыстарды өтеу нормасы Астана, Алматы, Шымкент, Атырау, Ақтау және Байқоңыр қалаларында тәулігіне он айлық есептік көрсеткішті, облыс орталықтары мен облыстық маңызы бар қалаларда – жеті айлық есептік көрсеткішті және аудан орталықтары мен аудандық маңызы бар қалаларда және Ақмола облысы Бурабай ауданының Бурабай кентінде – бес айлық есептік көрсеткішті құрайды;
мемлекеттік мекемелердің басшыларын қоспағанда, қызметкерлер үшін тәулігіне тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша шығыстарды өтеу нормасы Астана, Алматы, Шымкент, Атырау, Ақтау және Байқоңыр қалаларында жеті айлық есептік көрсеткішті, облыс орталықтары мен облыстық маңызы бар қалаларда – алты айлық есептік көрсеткішті және аудан орталықтары мен аудандық маңызы бар қалаларда және Ақмола облысы Бурабай ауданының Бурабай кентінде – төрт айлық есептік көрсеткішті және ауылдық округтерде – екі айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Тұрғын үйді жалдау бойынша шығысты өтеу кезінде тәулік деп 24 сағатқа тең мерзім (сағат саны нақты минутына дейін) және іссапарға жіберілген пунктіге көлік құралы іс жүзінде келген сәттен бастап уақыт саналады.
Іссапарға жіберілген пунктіге келген (кеткен) уақытты айқындау мүмкін болмаған жағдайда (жол жүру құжатының болмауы), сол келген (кеткен) күннің сағат 12.00 болып саналады.
Жұмыскер іссапарға жіберілген пунктіде кемінде 24 сағат болған кезде егер қызметкердің сол күні тұрғылықты жеріне қайтып келуі мүмкін болмаған жағдайда, тұрғын үйді жалдау бойынша шығыс:
12 сағаттан астам тұрғын үйді жалдау бойынша шығысты өтеу нормасы бір тәулікте өтеледі.
кемінде 12 сағат тұрғын үйді жалдау бойынша шығысты өтеу нормасы жарты тәулік үшін өтеледі.
Қызметкерге тегін тұрғын үй ұсынылған жағдайда тұрғын үйді жалдау бойынша шығыс өтелмейді.
Қызметкердің бір тәуліктің ішінде бірнеше елді мекенде болуы кезінде тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша шығысты өтеу соңғы елді мекеннің нормасы бойынша жүргізіледі.
Қызметкерге тегін тұрғын үй ұсынылмаған жағдайда іссапар куәлігіне ұйымның (мекеменің) мөрімен және жауапты адамның қолымен расталған "тегін тұрғын үймен қамтамасыз етілген жоқ" деген жазба жасалады.
Жол жүру құжаттары болмаған кезде іссапар куәлігінде көрсетілген күн келу (кету) күні болып саналсын.

2) по найму жилого помещения:
для командиров (заместителей командиров) воинских частей (руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений) (далее - руководителей) норма возмещения расходов по найму жилого помещения в сутки составляет десять месячных расчетных показателей в городах Астана, Алматы, Шымкенте, Атырау, Актау и Байконыре, семь месячных расчетных показателей – в областных центрах и городах областного значения и пять месячных расчетных показателей – в районных центрах и городах районного значения и поселке Боровое Бурабайского района Акмолинской области;
для работников, за исключением руководителей, государственных учреждений норма возмещения расходов по найму жилого помещения в сутки составляет семь месячных расчетных показателей в городах Астана, Алматы, Шымкенте, Атырау, Актау и Байконыре, шесть месячных расчетных показателей – в областных центрах и городах областного значения, четыре месячных расчетных показателя – в районных центрах, городах районного значения и поселке Боровое Бурабайского района Акмолинской области и два месячных расчетных показателя – в сельских округах.
При возмещении расходов по найму жилого помещения под сутками понимается срок равный 24 часам и исчисляемый с момента (часа с точностью до минуты) фактического прибытия транспортного средства в пункт командирования.
В случае невозможности определения времени прибытия (убытия) в пункт командирования (при отсутствии проездных документов), временем прибытия (убытия) считается 12.00 часов дня прибытия (убытия).
При нахождении работника в пункте командирования менее 24 часов, если работник не имеет возможность в этот день вернуться к месту постоянного жительства, расходы по найму жилого помещения возмещаются:
более 12 часов, норма возмещения расходов по найму жилого помещения производится за сутки.
менее 12 часов, норма возмещения расходов по найму жилого помещения производится за половину суток.
При предоставлении работнику бесплатного жилья возмещение расходов по найму жилого помещения не производится.
При нахождении работника в течение одних суток в нескольких населенных пунктах, возмещение расходов по найму жилого помещения производится по нормам последнего населенного пункта.
В случае, когда работнику не было предоставлено бесплатное жилье, в командировочном удостоверении производится запись "бесплатным жильем не обеспечивался", заверенная печатью организаций (учреждений) и подписью ответственного лица.
При отсутствии проездных документов днем прибытия (убытия) считается дата, указанная в командировочном удостоверении

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 21.08.2023 № 805 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Іссапарға жіберілген қызметкерге іссапарға кетер алдында жол жүру ақысын, тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша шығыстарды және тәулікақыны төлеуге тиесілі аванс беріледі. Іссапардан қайтып келісімен қызметкер бес жұмыс күні ішінде № 256 қаулының 3-тармағының 3), 4), 6) тармақшаларында көрсетілген растау құжаттарын қоса бере отырып, іссапар туралы есеп беруді, аванстық есепті ұсынады.
3-тарау. Шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға жіберілген кезде іссапар шығыстарын өтеу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2021 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Шет мемлекеттерге шығыстарды өтеу кезінде "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысының нормаларын басшылыққа алу қажет.
Егер келісімде (шартта немесе келісімшартта) тәулікақы төлеу көзделмесе, тәулікақыны Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі төлейді.
Олар үшін нормалар нақты шығындар бойынша белгіленген елдерге іссапарға жіберілген жағдайда өтеу растау құжаттары ұсынылған кезде жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 25.06.2021 № 412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Егер іссапарға жіберілген адамның төлқұжатында шет мемелекеттердің немесе іссапарға жіберілген адам транзиттік аймағында болған мемлекеттердің уәкілетті органдарының белгілері болмаған жағдайда есеп беруді қабылдау үшін негіз іссапарда болған адамның әрбір елде болуын растайтын жол жүру құжаттары болып табылады.
6. Іссапарға жіберілген адамдар бір тәулік ішінде екі шет мемлекеттің аумағында болған жағдайда іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражат осы елдің әрқайсысы үшін белгіленген нормалардан 50 (елу) процент мөлшерінде бөлінеді.
7. Іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген қаражатты алған жағдайда үшінші адамның сенімхат ұсынуы қажет.
Іссапарға жіберілген адамға іссапар шығыстарын төлеуге қаражатты бөлу осы іссапарға жіберілген адам іссапар шығыстарын төлеуге бұдан бұрын бөлінген қаражат бойынша толық есепті тапсырған жағдайда жүргізіледі.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 21.08.2023 № 805 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Командированному работнику перед отъездом в командировку выдается аванс, причитающийся на оплату проезда, расходов по найму жилого помещения и суточные. По возвращении из командировки работник в течение пяти рабочих дней представляет отчет о командировке, авансовый отчет с приложением подтверждающих документов, указанных в подпунктах 3), 4), 6) пункта 3 постановления № 256.
Глава 3. Возмещение командировочных расходов при направлении в служебные командировки в иностранные государства
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 25.07.2021 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При возмещении расходов в иностранные государства необходимо руководствоваться нормами постановления Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства.
Если соглашением (договором или контрактом) не предусмотрена оплата суточных, суточные оплачиваются Министерством обороны Республики Казахстан.
В случае командирования в страны, нормы для которых установлены по фактическим затратам, возмещение производится при условии предоставления подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 25.07.2021 № 412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В случае, если у командированного лица нет отметок в паспорте уполномоченных органов иностранных государств или государств, в которых командированное лицо находилось в транзитной зоне, основанием для принятия отчета являются проездные документы, подтверждающие нахождение командированного лица в каждой стране.
6. В случае пребывания командированных лиц в течение одних суток на территории двух иностранных государств, средства на оплату командировочных расходов выделяются в размере 50 (пятидесяти) процентов от установленных норм, для каждой из этих стран.
7. В случае получения средств, выделенных на оплату командировочных расходов, третьим лицом необходимо представить доверенность.
Выделение командированному лицу средств на оплату командировочных расходов производится при условии сдачи полного отчета данным командированным лицом по ранее выделенным средствам на оплату командировочных расходов.

8. Іссапарға жіберілген адамдар іссапар аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға мынадай құжаттарды қамтитын іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген қаражатты пайдалану туралы аванстық есепті ұсынады:
1) төлқұжаттың көшірмесі (2-парақтың және шекаралардан өткені туралы белгілері бар парақтың (парақтардың) көшірмесі);
төлқұжатында шекарадан өткені туралы белгі болмаған жағдайда ұшу парақтарындағы отырғызу талондарының және/немесе белгісінің көшірмесі (әскери борттардың экипаждары үшін);
шекарадан теңіз жолдарымен өтетін қызметкерлер үшін тәулікақы Қазақстан Республикасы шекара қызметінің мемлекеттік шекарадан өткені туралы белгісі бойынша есептелсін;
2) жол жүру құжаттары:
шот-фактураны міндетті түрде қоса бере отырып, белгіленген орынға және кері қарай жол жүру билеттері (қолма-қол есеп айырысумен сатып алынған жағдайда);
вокзалдан, әуежайдан, айлақтан және кері қарай қоғамдық көлікпен соңғы белгіленген пунктке жол жүру құжаттары;
әкімшілік алымдарды төлеу туралы түбіртек (әуежай әкімшіліктерімен көзделген жағдайларда);
билетті қайтарғаны/айырбастағаны үшін айыппұл төлегенін растайтын құжаттар (бар болған кезде);
электрондық авиабилет ұсынылған жағдайда, әуе авиабилетінің құны төленгенін растайтын отырғызу талондары мен құжаттары;
жол жүру билеттерін немесе билетті қайтарғаны/айырбастағаны үшін айыппұл төлегенін растайтын құжаттарды жоғалтқан жағдайда көрсетілген құжаттарды берген ұйымдардың жазбаша растауы ұсынылады.
9. Іссапарға жіберілген адамға іссапарға кетер алдында жол жүру ақысын, тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша шығыстарды және тәулікақыны төлеуге тиесілі аванс беріледі.
10. Есеп беретін адам іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген пайдаланылмаған қаражаттың қалдығын іссапар аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде қайтаруға тиіс.

8. Командированные лица в течение пяти рабочих дней после завершения командировки представляют в уполномоченный орган, авансовый отчет об использовании средств, выделенных на оплату командировочных расходов, включающий следующие документы:
1) копия паспорта (копия страницы 2 и страниц(ы) с отметками о пересечении границ);
копии посадочных талонов и/или отметки в полетных листах (для экипажей военных бортов), в случаях отсутствия в паспорте отметки о пересечении границы;
для работников, пересекающих границу морскими путями, суточные считать по отметкам пограничной службы Республики Казахстан о пересечении государственной границы;
2) проездные документы:
билеты на проезд к месту назначения и обратно с обязательным приложением счета-фактуры (в случае приобретения за наличный расчет);
документы по проезду к конечному пункту назначения транспортом общего пользования от вокзала, аэропорта, пристани и обратно;
квитанции об оплате административных сборов (в случаях предусмотренных администрациями аэропортов);
документы, подтверждающие оплату штрафа за возврат/обмен билета (при наличии);
посадочные талоны и документы, подтверждающие оплату стоимости авиабилета, в случае представления электронного авиабилета;
в случае утери билетов на проезд или документов, подтверждающих оплату штрафа за возврат/обмен билета, представляется письменное подтверждение организаций, выдавших указанные документы.
9. Командированному лицу перед убытием в командировку выдается аванс, причитающийся на оплату проезда, расходов по найму жилого помещения и суточные.
10. Остаток неиспользованных средств, выделенных на оплату командировочных расходов, подлежит возврату подотчетным лицом в течение трех рабочих дней после завершения командировки.