"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың орындалуына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 28 ақпандағы № 33/НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 19 тамыздағы № 200/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 27 тамызда № 19294 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың орындалуына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 28 ақпандағы № 33/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16756 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 19 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың орындалуына мониторинг жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
7-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті орган Заңның 7-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Мемлекеттік техникалық қызмет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнынан сұрататын ақпарат;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) "электрондық үкіметтің" сәулет порталында орналастырылған ақпарат.";
көрсетілген Қағидаларға қосымшада:
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірлері 35, 36-жолдар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе:
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың орындалуы туралы есеп нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Осы түсіндірме есеп нысанын толтыру бойынша түсіндірме, әкімшілік деректерді жинауға арналған, оны толтыру тәртібін нақтылайды (бұдан әрі – есеп нысаны)
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың орындалуы туралы (бұдан әрі – БТ) есеп нысанының негізгі міндеті ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы БТ орындау барысы туралы ақпаратты жинау, жинақтау және талдау болып табылады.

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 33/НҚ "Об утверждении Правил проведения мониторинга выполнения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 августа 2019 года № 200/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2019 года № 19294
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 33/НҚ "Об утверждении Правил проведения мониторинга выполнения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16756, опубликован 19 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения мониторинга выполнения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
в пункте 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) информации, запрашиваемой уполномоченным органом у республиканского государственного предприятия "Государственная техническая служба" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) статьи 7-1 Закона;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) информация, размещенной на архитектурном портале "электронного правительства".";
в приложении к указанным Правилам:
слова "Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" заменить словами "Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан";
строки, порядковые номера 35, 36, исключить;
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание:
Пояснение по заполнению формы отчета о выполнении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности
1. Настоящее пояснение по заполнению формы отчета, предназначенной для сбора административных данных, детализирует порядок ее заполнения (далее – форма отчет).
2. Основной задачей формы отчета о выполнении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности (далее – ЕТ) является сбор, свод и анализ информации о ходе выполнения ЕТ в сфере обеспечения информационной безопасности.

3. Толтырылған есеп нысаны Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне:
1) есеп мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарына қазақ және орыс тілдерінде есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей мемлекеттік органдардың бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы;
2) мемлекеттік заңды тұлғалармен, квазимемлекеттік сектор субъектілерімен, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған немесе мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға арналған мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің меншік иелерімен және иеленушілерімен, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің меншік иелерімен және иеленушілерімен ерікті негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, қағаз түрінде ұсынылады.
4. Есеп нысаны қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
5. Есеп нысанына бірінші басшы, ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
6. Есеп нысаны мынадай түрде толтырылады:
3-бағанда "Орындалды" белгісі "+" белгісімен көрсетіледі;
4-бағанда "Орындалған жоқ" белгісі "–" белгісімен көрсетіледі;
5-бағанда "Орындалмау себебі" БТ тармақтарының талаптары орындалмағаны туралы толық ақпарат көрсетіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Заполненная форма отчета предоставляется в Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан:
1) государственными и местными исполнительными органами отчет на казахском и русском языках в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, посредством единой системы электронного документооборота государственных органов.
2) государственными юридическими лицами, субъектами квазигосударственного сектора, собственниками и владельцами негосударственных информационных систем, интегрируемых с информационными системами государственных органов или предназначенных для формирования государственных электронных информационных ресурсов, а также собственниками и владельцами критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры на добровольной основе в срок не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, на бумажном носителе.
4. Форма отчета заполняется на казахском и русском языках.
5. Форму отчета подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
6. Форма отчета заполняется следующим образом:
в графе 3 "Выполнено" указывается обозначение знаком "+";
в графе 4 "Не выполнено" указывается обозначение знаком "–";
в графе 5 "Причина невыполнения" указывается подробная информация о невыполнении требований пунктов ЕТ.".
2. Комитету по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жұмағалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
_____________ К. Мәсімов
2019 жылғы "__" ____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
____________ Н. Айдапкелов
2019 жылғы "__" ____________

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной
безопасности Республики Казахстан
_____________ К. Масимов
"___" _________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Н. Айдапкелов
"___" ___________2019 года