Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № 677 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 6 қыркүйекте № 19351 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Р. Скляр
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ 677 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Суға батқан мүлікті көтерудің ережесі мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 3 ақпандағы № 58-І бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3470 болып тіркелген, "Заң газеті" 2005 жылғы 22 шілдеде № 77(701) жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Суға батқан мүлікті көтерудің ережесі мен мерзімдеріде:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Егер суға батқан мүліктің меншік иесі 10-тармаққа сәйкес жобаны белгіленген мерзімде ұсынбаса, мұндай жағдайда көрсетілген жұмыстар қолданыстағы заңнамаға сәйкес уәкілетті органның кәсіпорнымен жүзеге асырылады.".
2. "Ішкі және аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді сыныптау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 213 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6969 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2011 жылғы 22 маусымдағы № 87 (2077), № 88 (2078) сандарында жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі және аралас "өзен-теңіз" суларында жүзетін кемелерді сыныптау қағидаларында:
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № 677. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2019 года № 19351
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства транспорта и коммуникации Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Р. Скляр
Утвержден
приказом Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 августа 2019 года № 677
Перечень некоторых приказов Министерства транспорта и коммуникации Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года № 58-I "Об утверждении Правил и сроков подъема затонувшего имущества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3470, опубликован 4 августа 2005 года "Юридическая газета" № 142):
в Правилах и сроках подъема затонувшего имущества, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае, если собственником затонувшего имущества не предоставлен проект в установленный срок в соответствии с пунктом 10, то в этом случае указанные работы выполняются предприятием уполномоченного органа в соответствии с действующим законодательством.".
2. В приказе исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 213 "Об утверждении Правил классификации судов внутреннего и смешанного "река-море" плавания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6969, опубликован в газете "Юридическая газета" от 22.06.2011 г. № 87 (2077), № 88 (2078):
в Правилах классификации судов внутреннего и смешанного "река-море" плавания, утвержденных указанным приказом:
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген әрбір кеме мынадай жағдайларда Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық есебіне қойылады:
1) кеме жасалғаннан кейін;
2) тіркелу орны ауысқаннан кейін және осыған байланысты Кеме қатынасы тіркелімінің басқа жұмыскер қызметінің ауданына ауысқаннан кейін;
3) басқа сыныптау ұйымы сыныбынан Кеме қатынасы тіркелімінің сыныбына ауысқан кезде;
4) егер кеме бұрын тіркеуден алынған немесе Кеме қатынасының тіркелімі тіркеуінде болмаған жағдайда;
5) кеме иесі ауысқан кезде.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық есебінен кемені шығару мынадай жағдайда жүргізіледі:
1) шығысқа жазылған кезде;
2) Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің қызметі басқа ауданындағы жаңа тіркеу портына көшірілген кезде;
3) басқа сыныптау қоғамының сыныбына ауысқан кезде;
4) кеме иесінің негізді сұранысы жоқ болып, кеме екі жылдан артық мезгілде куәландыруға ұсынылмаған жағдайда;
5) кеме иесі ауысқан кезде, кеме иесі ауысқанда, кемені жаңғырту немесе жаңарту оның типі және белгісі өзгеруімен, кемені жаңғырту немесе жаңарту бір өңірлік қызметкерінің аумағында бұрын пайдаланылған кеме элементін қолданумен, кеме техникалық есептен шығарылмайды.
Бір аймақтық қызметкердің аумағында кеме меншік иесі ауысқан жағдайында бұрынғы және жаңа кеме иесі Кеме қатынасы тіркеліміне жазбаша түрде ақпарат беруі тиіс, сонымен қатар сыныптау куәлігі ауыстырылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. 42-тармақтың 4) тармақшасында жазылғандардан басқа (түпнұсқа және көшірмелер), Кемені есептен шығару үшін қажетті құжаттар:
1) кеме иесінің кемені есептен шығару себебі көрсетілген өтінімі;
2) кемені есептен шығару себебін растайтын ресми құжаттардың көшірмесі (олар болған жағдайда).".
3. "Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 164 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10548 болып тіркелген, 2015 жылғы 18 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарда:
3-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жағалаудағы жүзу – жағалаудан 20 мильге дейін алыстай немесе баспана орнынан 50 мильге дейін алыстай отырып жүзу.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Сыныптағы сыныптың тиісті символы бар тез бүлінетін жүктерді тасымалдайтын кемелерде экипаждың ең аз құрамында рефрижераторлық қондырғылар бойынша механик лауазымы көзделеді.
Басты дизель-электр қондырғысы бар кемелерде экипаж құрамына жолаушылар кемелерінде екі электромеханик және басқа үлгідегі кемелерде бір электромеханик енгізіледі.
Бір немесе екі қызмет көрсету құрылғылары мен жүйелері бойынша автоматтандыру талаптарын қанағаттандырмайтын "Aut" рәмізі жоқ кемелерде экипаж құрамы бір вахта механигіне артады.";

"29. Каждое судно, указанное в пункте 3 настоящих Правил, ставится на технический учет Регистра судоходства в следующих случаях:
1) после постройки судна;
2) после смены пункта приписки и перехода в связи с этим в район деятельности другого работника Регистра судоходства;
3) при переходе в класс Регистра судоходства из класса другой классификационной организации;
4) если судно было ранее снято с учета или не состояло на учете Регистра судоходства;
5) при смене собственника судна.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Снятие судна с технического учета Регистра судоходства производится:
1) при списании;
2) при передислокации к новому пункту приписки в районе деятельности другого работника Регистра судоходства;
3) при переходе в класс другого классификационного общества;
4) в том случае, когда судно не предъявлялось к освидетельствованию более двух лет при отсутствии обоснованной просьбы судовладельца;
5) при смене собственника судна, при модернизации или обновлении судна с изменением его типа и назначения, при модернизации или обновлении судна с использованием элементов ранее эксплуатировавшихся судов на территории одного регионального работника, судно с технического учета не снимается.
В случае смены собственника судна, на территории одного регионального работника, бывший и новый собственники судна в письменном виде информируют об этом Регистр судоходства, при этом производится замена классификационного свидетельства."
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Документы, необходимые для снятия судна с учета, кроме предписанных подпунктом 4) пункта 42 (оригиналы и копии):
1) заявка собственника судна с указанием причины снятия судна с учета;
2) копии официальных документов, подтверждающих причину снятия судна с учета (в случае их наличия).".
3. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 164 "Об утверждении требований минимального состава экипажа судна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10548, опубликованный 3 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Требованиях минимального состава экипажа судна, утвержденных указанным приказом:
подпункт 9) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"9) прибрежное плавание – плавание с удалением от берега до 20 миль или c удалением от места убежища до 50 миль.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. На судах, перевозящих скоропортящиеся грузы, которые имеют в своем классе соответствующий символ класса, в минимальном составе экипажа предусматривается должность механика по рефрижераторным установкам.
На судах с главной дизель-электрической установкой в состав экипажа вводятся два электромеханика на пассажирских судах и один электромеханик – на судах другого типа.
На судах без символа "Aut", не удовлетворяющих требованиям автоматизации по одной или двум обслуживающим устройствам и системам, состав экипажа увеличивается на одного вахтенного механика.";

18, 19, 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ұзақтығы екі және одан да көп күн халықаралық рейстер жасайтын, бортында жүз және одан да көп адамы бар кемелерде кеме экипажының ең аз құрамына қосымша жалпы практика дәрігері кіреді.
19. Экипаж саны 10 және одан да көп адам болатын кемелерде кеме экипажының ең аз құрамына аспаз қосымша кіреді.
20. Жалпы сыйымдылығы 100 тіркелімдік тоннадан кем кемелерде, катерлер мен катамарандар қосалғанда, жұмыс персоналын Каспий теңізінде вахтаны атқару орнына дейін тасымалдауға арналған, рейстің ұзақтығы тәуліктің жарық уақытында жүргізілетін және 12 сағаттан аспайтын кемелерде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қауіпсіз портына дейін Каспий теңізіндегі апат орнынан адамдарды эвакуациялау үшін бір реттік рейсті орындау кезінде мерзімді эвакуациялаудың мамандандырылған кемелерінде, кеме экипажының ең аз құрамына тек капитан және аға механик немесе бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 450 кВт-дан кем болған кезде екінші механик (вахта механигі) кіреді.".
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. СОЛАС Конвенциясының х тарауында айқындалғандай, жоғары жылдамдықты кемелерге тағайындалған капитандар мен капитанның көмекшілерінде MSC халықаралық теңіз ұйымының теңіз қауіпсіздігі жөніндегі комитетінің қарарымен қабылданған түзетулері бар 2000 жылғы Жоғары жылдамдықты кемелердің халықаралық қауіпсіздік кодексіне сәйкес олар жұмыс істейтін жоғары жылдамдықты кеменің типі үшін жоғары жылдамдықты Кемені басқару жөніндегі куәлігі болуы тиіс.97(73).";
34-тармақ алып тасталсын;
Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарына қосымшаны осы тізімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Кеме экипажының ең аз
құрамына қойылатын талаптарға
қосымша
Кеме экипажының ең аз құрамының нормативтері
Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімді тонналық кемелер үшін палубалық команда
Кәсіби кеме экипажының құрамы (ДДВА конвенциясына сәйкес)
Кеменің жүзу ауданы
Порттық жүзу
Жағалауда жүзу
Шексіз жүзу ауданы)
Экипаждың жұмыс кестесі

пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. На судах, совершающих международные рейсы длительностью два и более дней, имеющих на борту сто и более человек, в минимальный состав экипажа судна дополнительно входит врач общей практики.
19. На судах с численностью экипажа 10 и более человек в минимальный состав экипажа судна дополнительно входит повар.
20. На судах, включая катера и катамараны, валовой вместимостью менее 100 регистровых тонн, предназначенных для перевозки рабочего персонала до места несения вахты на Каспийском море, продолжительность рейса которого производится в светлое время суток и не превышает 12 часов, а также на специализированных судах срочной эвакуации при выполнении одноразового рейса для эвакуации людей из места бедствия на Каспийском море до безопасного порта Республики Казахстан, в минимальный состав экипажа судна входят только капитан и старший механик или второй механик (вахтенный механик) при мощности главной двигательной установки менее 750 кВт.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Капитаны и помощники капитана, назначенные на высокоскоростные суда, как определено главой X Конвенции СОЛАС, должны иметь свидетельство по управлению высокоскоростным судном для типа высокоскоростного судна, на котором они работают, в соответствии с Международным кодексом безопасности высокоскоростных судов 2000 года, с поправками, принятый Резолюцией Комитета по морской безопасности Международной морской организации MSC.97(73).";
пункт 34 исключить;
приложение к Требованиям минимального состава экипажа судна изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню.
Приложение
к Перечню приказов
Министерства транспорта
и коммуникации Республики Казахстан и
Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение к
Требованиям минимального
состава экипажа судна
Нормативы минимального состава экипажа судна
Палубная команда, для судов валовой вместимости до 500 регистровых тонн
Профессиональный состав экипажа судна (согласно Конвенции ПДНВ)
Районы плавания судов
Портовое плавание
Прибрежное плавание
Неограниченный район плавания
График работы экипажа

Вахталық механик, IIІ/1-қағидалар,1 және 2-тармақтар
Мотористер:
МБВҚҚ (Вахталық моторист)
III/4- қағидалар, 1 және 2 тармақтар
1 сыныпты моторист (Білікті моторист)
III/5- қағидалар, 1 және 2 тармақтар
Электромеханик,
III/6- қағидалар, 1 және 2 тармақтар 2
БАРЛЫҒЫ:
1 1 1 2 1 1 1 2
* экипаждың жұмыс кестесі 3 ауысым болған кезде кеменің машиналық командасының экипажына қосымша вахталық механик кіреді
жалғасы
Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 кВт-ден 3000 кВт дейін кемелер үшін машиналық команда
Кәсіби кеме экипажының құрамы (ДДВА конвенциясына сәйкес)
Машиналық бөлімшесіне мерзімді қызмет көрсетілмейтін кемелер
Машиналық бөлімшесіне қызмет көрсетілетін кемелер
Кемелердің жүзу аудандары
Кемелердің жүзу аудандары
Порттық жүзу
Жағалаудағы жүзу
Шектелмеген жүзу ауданы
Порттық жүзу
Жағалаудағы жүзу
Шектелмеген жүзу ауданы
Экипаждың жұмыс кестесі
Экипаждың жұмыс кестесі

Правило III/1, пункты 1 и 2
Мотористы:
РСВМО (Вахтенный моторист)
Правило III/4, пункты 1 и 2
Моторист 1 класса, (квалифицированный моторист), Правило III/5, пункты 1 и 2
Электромеханик
Правило III/6, пункты 1 и 2
ИТОГО: 1 1 1 2 1 1 1 2
* в случае графика работы экипажа в 3 смены, к экипажу машинной команды судна дополнительно ходит вахтенный механик
продолжение
Машинная команда, для судов с главной двигательной установкой мощностью от 750 кВт до 3000 кВт
Профессиональный состав экипажа судна (согласно Конвенции ПДНВ)
Суда с периодически не обслуживаемым машинным отделением
Суда с обслуживаемым машинным отделением
Районы плавания судов
Районы плавания судов
Портовое плавание
Прибрежное плавание
Неограниченный район плавания
Портовое плавание
Прибрежное плавание
Неограниченный район плавания
График работы экипажа
График работы экипажа