Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 6 қыркүйектегі № 970 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 қыркүйекте № 19373 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіби ұйымдарды, сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 175 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10703 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 19 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіби ұйымдарды, сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кәсіби ұйымдар "электрондық үкіметтің" www.e.gov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы аккредиттеу жүргізу үшін мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кәсіби ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған (бұдан әрі - ЭЦҚ) электрондық құжат нысанындағы сұрау салуын;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысанын;
3) оқыту іс-шараларын өткізу жоспарын көрсете отырып, өз мүшелерінің біліктілігін арттыру жүйесінің болуын растайтын құжаттың (бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымдармен өзара іс-қимыл туралы келісім) электрондық (сканерленген) көшірмесін ұсынады.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сертификаттау жөніндегі ұйым басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сұрау салуды;";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Аккредиттеуге ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмауы және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар болуы фактісі анықталған жағдайда көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тарту беріледі.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аккредиттеуге құжаттарды қабылдағаннан кейін "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде емтихан модульдерін және емтихан нәтижелерін бағалау тәртібін қамтитын сертификаттау бағдармалары жөніндегі материалдарды бухгалтерлік есеп саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі қарастырады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 6 сентября 2019 года № 970. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2019 года № 19373.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 175 "Об утверждении Правил аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10703, опубликован 19 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Профессиональные организации для проведения аккредитации представляют следующие документы через веб-портал "электронного правительства" www.e.gov.kz, www.elicense.kz (далее – портал):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя профессиональной организации согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) форму сведений согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) электронная (сканированная) копия документа (соглашение о взаимодействии с организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров), подтверждающего наличие системы повышения квалификации своих членов, с указанием плана проведения обучающих мероприятий.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя организации по сертификации согласно приложению 1 к настоящим Правилам;";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Проверка полноты представленных документов на аккредитацию осуществляется в течение двух рабочих дней с момента получения документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, в указанные сроки дается письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. После приема документов на аккредитацию материалы по программам сертификации, включающие экзаменационные модули и порядок оценки результатов экзаменов по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" на государственном и русском языках рассматриваются структурным подразделением уполномоченного органа в области бухгалтерского учета.

5. Кәсіби ұйымдардың және сертификаттау жөніндегі ұйымдардың осы Қағидалардың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген құжаттарын қарау мерзімі:
аккредиттеу туралы куәлік беру туралы шешім қабылдау кезінде - бес жұмыс күнінен;
аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу кезінде - үш жұмыс күнінен;
куәліктің телнұсқасын беру кезінде - екі жұмыс күнінен аспауы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Мыналар:
1) аккредиттеу туралы куәлікті, қайта ресімдеуді және (немесе) деректерді (мәліметтерді) алу үшін кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдар ұсынған құжаттардың дұрыс еместігін анықтау;
2) кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдардың және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдарға қатысты қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы аккредиттеу туралы куәлікті беруден, қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кәсіби ұйымдардың мынадай:
1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары;
2) бухгалтерлердің біліктілігін арттыру;
3) этика мәселелері;
4) дауларды қарау жөніндегі жұмыс органдары бар.
Кәсіби ұйымдардың қосымша жарғыда айқындалған басқа да жұмыс органдары бар.
Кәсіби ұйымдар аккредиттеу сәтінен бастап бір ай ішінде Консультациялық органның құрамына бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық қызмет саласында кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесін, не The Assocіatіon of Chartered Certіfіed Accountants (ACCA), не Certіfіed Publіc Accountant (CPA) толық біліктілігін, не Dіploma іn the Іnternatіonal Fіnancіal Reportіng (DіpІFR ACCA) дипломын, не "аудитор" біліктілігі берілгені туралы біліктілік куәлігін, не кәсіби бухгалтер сертификатын, не экономика, қаржы, бухгалтерлік есеп, аудит саласында ғылыми дәрежесін растай отырып, бір өкілін ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдардың "жеке кабинет" порталы, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде аккредиттеуге берілген құжаттарды қарау тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар. Анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің: www.mіnfіn.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған, Бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5. Срок рассмотрения документов профессиональных организаций и организаций по сертификации, указанных в пунктах 2 и 3 настоящих Правил, не должен превышать:
при принятии решения о выдаче свидетельства об аккредитации – пяти рабочих дней;
при переоформлении свидетельства об аккредитации – трех рабочих дней;
при выдаче дубликата свидетельства – двух рабочих дней.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Основаниями для отказа в выдаче, переоформлении свидетельства об аккредитации, являются:
1) установление недостоверности документов, представленных профессиональными организациями и организациями по сертификации для получения свидетельства об аккредитации, переоформления, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие профессиональных организаций и организаций по сертификации и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении профессиональных организаций и организаций по сертификации имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Профессиональные организации имеют следующие рабочие органы:
1) по международным стандартам финансовой отчетности;
2) по повышению квалификации бухгалтеров;
3) по вопросам этики;
4) по рассмотрению споров.
Профессиональные организации дополнительно имеют другие рабочие органы, определенные уставом.
Профессиональные организации в течение одного месяца с момента аккредитации представляют в состав Консультативного органа одного представителя, с подтверждением опыта работы не менее семи лет в сфере бухгалтерской и (или) аудиторской деятельности, либо наличие полной квалификации The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), либо Certified Public Accountant (CPA), либо Диплома Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), либо квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", либо сертификата профессионального бухгалтера, либо ученой степени в области экономики, финансов, бухгалтерского учета, аудита.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Профессиональные организации, организации по сертификации имеют возможность получения информации о порядке и статусе рассмотрения документов на аккредитацию в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.minfin.gov.kz, Единый контакт-центр: 8-800-080-7777, 1414.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Кәсіби ұйымдар мен сертификаттау жөніндегі ұйымдар өз қызметін одан әрі жүзеге асыру мақсатында оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін үш ай бұрын аккредиттеу туралы куәлікті және басқа құжаттарды осы Қағидаларда көзделген тәртіппен уәкілетті органға ұсынады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Егер бұрын берілген куәлік қағаз нысанда ресімделсе, заңды мекенжайы өзгерген жағдайда кәсіби ұйымды немесе сертификаттау жөніндегі ұйымды аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін, сондай-ақ аккредиттеу туралы куәлік жоғалған, бүлінген кезде телнұсқасын беру үшін порталда осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес басшының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды толтыру қажет.
Порталда электрондық сұрау салуды қабылдау кәсіби ұйымның немесе сертификаттау жөніндегі ұйымның "жеке кабинетінде" жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2020 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары -
Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 970 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіби ұйымдарды,
сертификаттау жөніндегі
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
1-қосымша
Өтініш
__________________________________________________________________________
(кәсіби ұйымның, сертификаттау жөніндегі ұйымның толық атауы)
(керегінің асты сызылсын), бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________________
қызметті жүзеге асыру үшін аккредиттеуді (қайта ресімдеуді, телнұсқа беруді) сұраймын.
Орналасқан жері: ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді қолдануға келісемін
Барлық көрсетілген ақпарат, сондай-ақ қоса берілген құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады
20___жылғы "___" _____________
Кәсіби ұйымның,
сертификаттау
жөніндегі ұйымның басшысы
(керегінің асты сызылсын) ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
_____________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 970 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіби ұйымдарды,
сертификаттау жөніндегі
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
4-қосымша
Сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу үшін материалдар мазмұнына қойылатын талаптар

"11. Профессиональные организации и организации по сертификации в целях дальнейшего осуществления своей деятельности предоставляют в уполномоченный орган свидетельство об аккредитации за три месяца до окончания его срока действия и другие документы в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для переоформления свидетельства об аккредитации профессиональной организации или организации по сертификации в случае изменения юридического адреса, а также для выдачи дубликата при утере, порче свидетельства об аккредитации, если ранее выданное свидетельство оформлено в бумажной форме, необходимо заполнить на портале запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
На портале прием электронного запроса осуществляется в "личном кабинете" профессиональной организации или организации по сертификации.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к приказу.
2. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 09.04.2020 № 370 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
Приложение 1
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 сентября 2019 года № 970
Приложение 1
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Запрос
Прошу аккредитовать (переоформить, выдать дубликат)
___________________________________________________________________
(полное наименование профессиональной организации, организации по сертификации
(нужное подчеркнуть), бизнес-идентификационный номер)
для осуществления деятельности
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Местонахождение:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
Вся указанная информация, а также прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными
"___" ___________ 20__ года
Руководитель профессиональной организации,
организации по сертификации ___________________________________________________
(нужное подчеркнуть) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 сентября 2019 года № 970
Приложение 4
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Требования к содержанию материалов для аккредитации организации по сертификации

1. Осы талаптар уәкілетті органға сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеуді жүргізу үшін ұсынылатын материалдарға қойылады.
2. "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп", "Салық және салық салу" және "Азаматтық құқық" пәндері бойынша аккредиттеу үшін материалдар мыналардан:
1) емтихандық модульден;
2) емтихандардың нәтижелерін бағалау тәртібінен тұрады.
3. "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп", "Салық және салық салу" және "Азаматтық құқық" пәндері бойынша аккредиттеу үшін материалдардың мазмұны:
1) "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (бұдан әрі - ХҚЕС");
2) "Салық және салық салу" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне;
3) "Азаматтық құқық" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес келуі тиіс.
4. Көрсетілген пәндер бойынша аккредиттеу үшін материалдар "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша көшіріп пайдаланусыз (плагиатсыз) оларды ұсыну күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді, сондай-ақ қолданыстағы өзгерістерді және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аудармаларды ескере отырып, ХҚЕС-на сәйкес келеді.
5. Жекелеген пәндер бойынша емтихандық модуль мыналарды:
1) "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша - кемінде екі жүз тестілік сұрақтар жауаптары мен және жүз тапсырма шешімдерімен, кем дегенде әрбір ХҚЕС бойынша бір міндетті тапсырма. Бұл ретте осы пән бойынша білімді тексеру жазбаша емтихан арқылы жүргізіледі, ол бес сұрақтан тұрады, олар есеп айырысу және пікірталас бөліктерін қамтиды. Шоғырландырылған бухгалтерлік балансты не пайда мен шығындар туралы шоғырландырылған есепті дайындау жөніндегі мәселе міндетті болып табылады;
2) "Салық және салық салу" пәні бойынша - "Салық және салық салу" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес жауаптары мен кемінде үш жүз тестілік сұрақтары және кемінде жетпіс есеп шешімдерімен;
3) "Азаматтық құқық" пәні бойынша - "Азаматтық құқық" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес кемінде екі жүз қырық тестілік сұрақтар жауаптары мен және жетпіс есеп шешімдерімен қамтиды.
6. Көрсетілген пәндер бойынша тестілік сұрақтар барлық ХҚЕС-ті, сонымен қатар, осы талаптарға тиісінше тізбелердегі тақырыптарды қамтиды. Бұл ретте "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша әрбір ХҚЕС бойынша кемінде алты сұрақ және "Салық және салық салу" мен "Азаматтық құқық" әрбір тақырып бойынша кемінде он төрт сұрақ жасалады.
Тестілердің жауаптары жалғыз дұрыс жауап болатындай етіп жасалады. Тестілік сұрақтарда "Неғұрлым дұрыс жауапты көрсетіңіз" деген үлгі бойынша тест конструкциясына және тест бойынша жауаптарда "Барлық жауаптар дұрыс" деген үлгі бойынша конструкцияларға жол берілмейді.
Тестерде ситуациялық есептерді көрсетіп дұрыс жауабын талап етуге жол беріледі.

1. Настоящие требования устанавливаются к материалам, представляемым уполномоченному органу для проведения аккредитации организации по сертификации.
2. Материалы для аккредитации по дисциплинам "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" состоят из:
1) экзаменационного модуля;
2) порядка оценки результатов экзаменов.
3. Содержание материалов для аккредитации по дисциплинам "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" должно соответствовать следующим:
1) международным стандартам финансовой отчетности (далее - МСФО);
2) перечню тем по дисциплине "Налоги и налогообложение";
3) перечню тем по дисциплине "Гражданское право".
4. Материалы для аккредитации по указанным дисциплинам соответствуют законодательству Республики Казахстан на дату их представления, с отсутствием заимствования (плагиата), по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" также соответствуют МСФО с учетом действующих изменений и официального перевода на государственный и (или) русский языки.
5. Экзаменационный модуль по отдельным дисциплинам содержит:
1) по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" – не менее двухсот тестовых вопросов с ответами и ста задач с решениями, не менее одной задачи по каждому МСФО. При этом проверка знаний по данной дисциплине проводится путем письменного экзамена, который состоит из пяти вопросов, включающих расчетные и дискуссионные части. Вопрос по подготовке консолидированного бухгалтерского баланса либо консолидированного отчета о прибылях и убытках является обязательным;
2) по дисциплине "Налоги и налогообложение" - не менее трехсот тестовых вопросов с ответами и не менее семидесяти задач с решениями согласно перечню тем по дисциплине "Налоги и налогообложение";
3) по дисциплине "Гражданское право" - не менее двухсот сорока тестовых вопросов с ответами и семидесяти задач с решениями, согласно перечню тем по дисциплине "Гражданское право".
6. Тестовые вопросы по указанным дисциплинам охватывают все МСФО, а также все темы в перечнях к настоящим требованиям соответственно. При этом по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" составляется не менее шести вопросов по каждому МСФО, по дисциплинам "Налоги и налогообложение" и "Гражданское право" - не менее четырнадцати вопросов по каждой теме.
Ответы тестов составляются так, чтобы только один ответ был единственно правильным. Не допускается в тестовых вопросах конструкции теста по типу "Укажите наиболее точное определение" и в ответах к тесту конструкции по типу "Все ответы верны".
Допускается в тестах излагать ситуационные задачи с требованием указать правильный ответ.

7. Емтихандардың нәтижелерін бағалау тәртібі:
1) емтихандық билеттерді қалыптастыру қағидасын;
2) емтиханның нәтижелерін бағалау қағидасын;
3) емтихандық жұмыстарды кодтау/кодты алып тастау қағидасын қамтиды.
Емтихандық билет:
1) тестілік сұрақтарды (кемінде отыз);
2) міндетті есепті (кемінде бір);
3) қосымша есепті (кемінде бір) қамтиды.
Емтихан нәтижелерін бағалау қағидасы тестінің дұрыс жауаптары үшін, есептерді шешкені үшін берілетін баллдар мөлшерін, сондай-ақ емтиханды тапсыру үшін жалпы сомалық баллды ("өтпелі" баллды) қамтиды, ол жалпы балл санының кемінде елу пайызын құрайды. Бұл ретте, бағалау қағидасында міндетті есептің шешімі болмаса (бірнеше міндетті есептер болған кезде - қайсысы екені көрсетілсін) басқа тапсырмалар бойынша нәтижелерге қарамастан емтиханды тапсырудың қанағатсыз нәтижесі болып табылатынын көрсету қажет.
8. Міндетті есеп есептің мазмұнынан және оларды шешуге арналған тапсырмалардан тұрады. Есептердің мазмұнында қандай кезеңге және қандай өлшем бірліктерінде ақпарат көрсетілгені және қандай нақты ахуал бойынша тапсырма қойылғаны көрсетіледі.
Міндетті есеп кемінде 8-10 тапсырмадан құралады, бұл ретте олар бір мезгілде мыналарды қамтиды:
1) "Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп" пәні бойынша - шоғырландырылған бухгалтерлік балансты немесе шоғырландырылған пайда мен зияндар туралы есеп жасау бойынша, оған әртүрлі ХҚЕС бойынша олардың арифметикалық шешімімен кем дегенде төрт есеп";
2) "Салық және салық салу" пәні бойынша - салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу бойынша тапсырмалар (кемінде екі түрі) немесе салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің бір түрі бойынша өтпелі тапсырма және "Салық және салық салу" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес 1-5 және 20-21-тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру тапсырмаларын;
3) "Азаматтық құқық" пәні бойынша - "Азаматтық құқық" пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес кемінде он тақырып бойынша тапсырмаларды қамтиды.
Міндетті тапсырмалардың санын ұлғайтқан жағдайда тапсырмалардың саны теңбе-тең азайтылады.
9. Аккредиттеу үшін материалдар қателерсіз жазылады, мазмұны дәйекті қисынмен беріледі.
10. Аккредиттеу үшін материалдарды жасау кезіндегі шарттар: көлемі кемінде 200 бет, шрифті Tіmes New Roman, шрифттің көлемі - кемінде 12.
11. Аккредиттеу үшін материалдар жаңартылады және уәкілетті органға мыналар өзгергенде:
1) ХҚЕС;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасы қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде тапсырылады.
"Салық және салық салу" пәні бойынша тақырыптар тізбесі

7. Порядок оценки результатов экзаменов содержит:
1) правила формирования экзаменационных билетов;
2) правила оценки результатов экзамена;
3) правила кодирования/раскодирования экзаменационных работ.
Экзаменационный билет содержит:
1) тестовые вопросы (не менее тридцати);
2) обязательную задачу (не менее одной);
3) дополнительную задачу (не менее одной).
Правила оценки результатов экзамена содержат размеры баллов, присваиваемых за верные ответы тестов, за решение задач, а также общий суммарный балл для сдачи экзамена ("проходной" балл), который составляет не менее пятидесяти процентов от общего балла. При этом в правилах оценки следует указать, что отсутствие решения обязательной задачи (при наличии нескольких обязательных задач - указать какой именно) является неудовлетворительным результатом сдачи экзамена независимо от результатов по другим заданиям.
8. Обязательная задача состоит из содержания задачи и задания для их решения.
В содержании задач указывается, за какой период и в каких единицах измерения представляется информация и по какой конкретной ситуации поставлена задача.
Обязательная задача состоит из не менее 8-10 заданий, при этом они одновременно включают:
1) по дисциплине "Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" - задание по составлению консолидированного бухгалтерского баланса либо консолидированного отчета о прибылях и убытках, которое включает не менее четырех задач с арифметическим их решением по разным МСФО;
2) по дисциплине "Налоги и налогообложение" - задания по исчислению налогов и других обязательных платежей в бюджет (не менее двух видов) или сквозную задачу по одному виду налога или другого обязательного платежа в бюджет и задания ответить на вопросы по темам 1-5 и 20-21 согласно перечню тем по дисциплине "Налоги и налогообложение";
3) по дисциплине "Гражданское право" - задания по не менее десяти темам согласно перечню тем по дисциплине "Гражданское право".
В случае увеличения количества обязательных задач количество заданий пропорционально уменьшается.
9. Материалы для аккредитации не содержат ошибок, содержание изложено логически последовательно.
10. Условия при составлении материалов для аккредитации: объем не менее 200 страниц, шрифт Times New Roman, размер шрифта - не менее 12 пт.
11. Материалы для аккредитации обновляются и представляются уполномоченному органу в течение девяноста календарных дней в случае изменения:
1) МСФО;
2) законодательства Республики Казахстан со дня введения в действие.
Перечень тем по дисциплине "Налоги и налогообложение"

1. Салық және салық салу мәні. Қазақстан Республикасындағы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер жүйесі.
2. Салықтық қатынастарға қатысушылар.
3. Салықтық міндеттеме.
4. Салықтық есепке алу.
5. Салықтық нысандар.
6. Корпоративтік табыс салығы.
7. Жеке табыс салығы.
8. Халықаралық салық салу ерекшеліктері.
9. Қосылған құн салығы
10. Акциздер
11. Экспортқа салынатын рента салығы. Жер қойнауын пайдаланушыларға салынатын салық.
12. Әлеуметтік салық.
13. Көлік құралдарына салынатын салық.
14. Жер салығы.
15. Мүлік салығы.
16. Ойын бизнесіне салынатын салық. Тіркелген салық.
17. Арнайы салық режимдері.
18. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер. Алымдар. Мемлекеттік баж.
19. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер. Төлемдер.
20. Салықтық әкімшілендіру.
21. Салықтық тексерулер. Әкімшілік жауапкершілік. Тексеру нәтижелеріне шағымдану.
"Азаматтық құқық" пәні бойынша тақырыптар тізбесі
1. Жалпы ережелер.
2. Азаматтық қарым қатынастардың субъектілері.
3. Заңды тұлғалардың ұйымдастыру-құқықтық нысандары.
4. Азаматтық құқықтар объектілері
5. Мәмілелер
6. Өкілдік. Сенімхат.
7. Азаматтық құқықтағы мерзімдер
8. Меншік құқығы және өзге де заттық құқықтар.
9. Міндеттемелер
10. Шарт.
11. Еңбек қатынастарын құқықтық реттеу.
12. Зияткерлік меншігі.
13. Банк ісі.
14. Сақтандыру.
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау
жөніндегі ұйымның басшысы ___________ _____________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
Мөр орны (болған кезде) ____________________
(күні)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 970 бұйрығына
3-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2020 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 970 бұйрығына
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2020 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 970 бұйрығына
5-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2020 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 970 бұйрығына
6-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2020 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 970 бұйрығына
7-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 09.04.2020 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Сущность налогов и налогообложения. Система налогов и других обязательных платежей в бюджет в Республике Казахстан.
2. Участники налоговых отношений.
3. Налоговое обязательство.
4. Налоговый учет.
5. Налоговые формы.
6. Корпоративный подоходный налог.
7. Индивидуальный подоходный налог.
8. Особенности международного налогообложения.
9. Налог на добавленную стоимость.
10. Акцизы.
11. Рентный налог на экспорт. Налогообложение недропользователей.
12. Социальный налог.
13. Налог на транспортные средства.
14. Земельный налог.
15. Налог на имущество.
16. Налог на игорный бизнес. Фиксированный налог.
17. Специальные налоговые режимы.
18. Другие обязательные платежи в бюджет. Сборы. Государственная пошлина.
19. Другие обязательные платежи в бюджет. Платы.
20. Налоговое администрирование.
21. Налоговые проверки. Административная ответственность. Обжалование результатов проверки.
Перечень тем по дисциплине "Гражданское право"
1. Общие положения.
2. Субъекты гражданских правоотношений.
3. Организационно-правовые формы юридических лиц.
4. Объекты гражданских прав.
5. Сделки.
6. Представительство. Доверенность.
7. Сроки в гражданском праве.
8. Право собственности и иные вещные права.
9. Обязательства.
10. Договор.
11. Правовое регулирование трудовых отношений.
12. Интеллектуальная собственность.
13. Банковское дело.
14. Страхование.
Руководитель организации по профессиональной сертификации бухгалтеров
____________
(подпись)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати (при его наличии) _____________________
(дата)
Приложение 3
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 сентября 2019 года № 970
Запрос
Сноска. Приложение 3 утратило силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 09.04.2020 № 370 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 сентября 2019 года № 970
Сведения о заявителе
Сноска. Приложение 4 утратило силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 09.04.2020 № 370 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 сентября 2019 года № 970
Запрос
Сноска. Приложение 5 утратило силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 09.04.2020 № 370 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 сентября 2019 года № 970
Запрос
Сноска. Приложение 6 утратило силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 09.04.2020 № 370 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 сентября 2019 года № 970
Требования к содержанию материалов для аккредитации организации по сертификации
Сноска. Приложение 7 утратило силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 09.04.2020 № 370 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).