Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есепті жүргізу, қаржылық есептілікті ұсыну және бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 220 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 желтоқсанда № 19673 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізу, қаржылық есептілікті ұсыну және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 220 қаулысына
қосымша
Бухгалтерлік есепті жүргізу, қаржылық есептілікті ұсыну және бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета, представления финансовой отчетности и автоматизации ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 220. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2019 года № 19673.
Примечание ИЗПИ!
. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и в целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, представления финансовой отчетности и автоматизации ведения бухгалтерского учета, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2019 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 220
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, представления финансовой отчетности и автоматизации ведения бухгалтерского учета

1. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген, 2008 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 12 жарияланды) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен көрсетілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі - Шоттар жоспары) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі - жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы кәсіби қатысушыларының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және сақтандыру брокерлерінің (бұдан әрі - ұйымдар) қаржылық есептілік элементтерін топтастыру және қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуге арналған.".
2. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген, 2011 жылғы 5 қазанда "Заң газеті" газетінде № 144 (2134) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Нұсқаулық (бұдан әрі - осы Нұсқаулық) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі - жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың (бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), бағалы қағаздар нарығы кәсiби қатысушыларының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және сақтандыру брокерлерінің (бұдан әрi - ұйым) меншiктi ақшаны салымдарға, қарыздарға, бағалы қағаздарға, туынды қаржы құралдарына, тазартылған бағалы металдарға, шетел валютасына орналастыру операцияларының, хеджирлеу операцияларының, сондай-ақ РЕПО және керi РЕПО операцияларының бухгалтерлiк есебін жүргiзуді нақтылайды.";

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348, опубликовано 12 декабря 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12) следующее изменение:
В Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность и страховыми брокерами (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121, опубликовано 5 октября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 144 (2134) следующее изменение:
В Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета операций по размещению собственных денег во вклады, займы, ценные бумаги, производные финансовые инструменты, аффинированные драгоценные металлы, иностранную валюту, операций хеджирования, а также операций РЕПО и обратного РЕПО единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), профессиональными участниками рынка ценных бумаг, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность и страховыми брокерами (далее – организация).";

3. "Қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген, 2016 жылғы 7 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, қаржы ұйымдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептілікті ұсыну тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы ұйымдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептiлiктi ұсыну қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қаржы ұйымдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржылық есептілік нысандарын, тiзбесiн, кезеңділігін және Ұсыну мерзімін қоса алғанда, қаржы ұйымдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептiлiктi ұсыну тәртібін айқындайды.";
8-тармақтың 6) тармақшасы алып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жылдық қаржылық есептілікті қағаз тасымалдағышта ұсынады.";

3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504, опубликовано 7 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", в целях совершенствования порядка представления финансовой отчетности финансовыми организациями и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность.";
в Правилах представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют порядок представления финансовой отчетности финансовыми организациями и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления.";
подпункт 6) пункта 8 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, ежегодно в срок до 30 апреля (включительно) года, следующего за отчетным годом, представляют годовую финансовую отчетность на бумажном носителе в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения.";

16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұлттық Банкке ай сайынғы қаржылық есептілікті:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Қағидаларға 6, 7, 8, және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары Қағидаларға 6, 7, 8, және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
4) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар Қағидаларға 10 және 11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
5) инвестициялық портфельді басқарушылар Қағидаларға 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
6) "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары Қағидаларға 12 және 13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей:
7) Ұлттық почта операторы Қағидаларға 14 және 15-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей ұсынады.
17. Ұлттық Банкке тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті:
1) сақтандыру брокерлері Қағидаларға 14 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық почта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда) Қағидаларға 14 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей ұсынады.
18. Өзінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей:

пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. В Национальный Банк ежемесячную финансовую отчетность представляют:
1) страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации по формам согласно приложениям 4 и 5 к Правилам не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) единый накопительный пенсионный фонд по формам согласно приложениям 6, 7, 8 и 9 к Правилам не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
3) добровольные накопительные пенсионные фонды по формам согласно приложениям 6, 7, 8 и 9 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
4) организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по формам согласно приложениям 10 и 11 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
5) управляющие инвестиционным портфелем по формам согласно приложениям 10, 11, 12 и 13 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
6) страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, по формам согласно приложениям 12 и 13 к Правилам не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
7) Национальный оператор почты по формам согласно приложениям 14 и 15 к Правилам не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
17. В Национальный Банк ежеквартальную финансовую отчетность представляют:
1) страховые брокеры по формам согласно приложениям 14 и 16 к Правилам не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), по формам согласно приложениям 14 и 16 к Правилам не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
18. В территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения представляют ежеквартальную финансовую отчетность не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом:

1) Қағидаларға 14 және 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша -халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарын қолданатын микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым;
2) Қағидаларға 17 және 18-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша -шағын және орта бизнес үшін халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарын немесе Қаржылық есептіліктің ұлттық стандарттарын қолданатын микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым ұсынады.";
Қағидаларға 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-қосымшалар осы қаулыға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 17 және 18-қосымшаларға сәйкес 14 және 15-қосымшалармен толықтырылсын.
4. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 мамырда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңына сәйкес әзірленді және қаржы ұйымдарының (айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - ұйым) бухгалтерлік есепті жүргізуін автоматтандыру тәртібін айқындайды.".
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Бухгалтерлік баланс Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: 20____ жылғы ____________
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz. интернет-ресурсында жарияланған.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 1Н-СҰ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңына
Алдыңғы жылдың соңына
1
2
3
4
Активтер
Ақшалай қаражат және ақша қаражатының баламалары
1
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
2
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
3
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
4
"Кері РЕПО" операциялары
5
Тазартылған бағалы металдар
6
Туынды қаржы құралдары
7
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
8
Болған, бірақ мәлімделмеген зиян бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
9
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
10
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
11
Мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян бойынша қайта сақтандыру активтері (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
12
Сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйақылары (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
13
Қайта сақтандыру бойынша есептелген комиссиялық кірістер
14
Сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша дебиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
15
Басқа дебиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
16
Сақтанушыларға берілген қарыздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
17
Болашақ кезеңдердің шығыстары
18
Ағымдағы салық активі
19
Кейінге қалдырылған салық активі
20
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
21
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар
22
Қорлар
23
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
24
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
25
Инвестициялық мүлік
26
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
27
Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
28
Басқа активтер
29
Активтердің жиынтығы
30
Міндеттемелер
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві
31
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зияндар резерві
32
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зияндар резерві
33
Болған, бірақ мәлімделмеген зияндар резерві
34
Мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
35
Алынған қарыздар
36
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысулар
37
Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметі бойынша делдалдармен есеп айырысулар
38
Акционерлермен дивидендтер бойынша есеп айырысулар
39
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша төленуге тиіс шоттар
40
Басқа кредиторлық берешек
41
Бағалау міндеттемелері
42
Жалдау бойынша міндеттемелер
43
"РЕПО" операциялары
44
Туынды қаржы құралдары
45
Шығарылған облигациялар
46
Болашақ кезеңдердің кірістері
47
Салықтар және бюджетке басқа төлемдер бойынша міндеттемелер
48
Кейінге қалдырылған салық міндеттемесі
49
Басқа міндеттемелер
50
Міндеттемелердің жиынтығы
51
Капитал
Жарғылық капитал (құрылтайшылардың жарналары)
52
Алынған капитал (құрылтайшылардың жарналары)
53
Резервтік капитал
54
Сыйлықақылар (қосымша төленген капитал)
55
Болжанбаған тәуекелдердің резерві
56
Тұрақтандыру резерві
57
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздарды қайта есептеу резерві
58
Басқа резервтер
59
Бөлінбеген пайда (жабылмаған зиян)
60
оның ішінде:
алдыңғы жылдардың

1) по формам согласно приложениям 14 и 16 к Правилам – организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, применяющие международные стандарты финансовой отчетности;
2) по формам согласно приложениям 17 и 18 к Правилам – организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса или Национальные стандарты финансовой отчетности.";
приложения 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 Правил изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 17 и 18 согласно приложениям 14 и 15 к настоящему постановлению.";
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47 "Об утверждении Правил автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084, опубликовано 16 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующее изменение:
В Правилах автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила автоматизации ведения бухгалтерского учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют порядок автоматизации ведения бухгалтерского учета финансовыми организациями (за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность (далее – организация).".
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 4
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями,
осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Бухгалтерский баланс
Отчетный период: _____________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф1-СО.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц представляющих информацию: страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного периода
На конец предыдущего года
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
Вклады размещенные (за вычетом резервов на обесценение)
2
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
3
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи (за вычетом резервов на обесценение)
4
Операции "обратное РЕПО"
5
Аффинированные драгоценные металлы
6
Производные финансовые инструменты
7
Активы перестрахования по незаработанным премиям (за вычетом резервов на обесценение)
8
Активы перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам (за вычетом резервов на обесценение)
9
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни (за вычетом резервов на обесценение)
10
Активы перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета (за вычетом резервов на обесценение)
11
Активы перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам (за вычетом резервов на обесценение)
12
Страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников (за вычетом резервов на обесценение)
13
Начисленные комиссионные доходы по перестрахованию
14
Дебиторская задолженность по страхованию и перестрахованию (за вычетом резервов на обесценение)
15
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на обесценение)
16
Займы, предоставленные страхователям (за вычетом резервов на обесценение)
17
Расходы будущих периодов
18
Текущий налоговый актив
19
Отложенный налоговый актив
20
Ценные бумаги, удерживаемые до погашения (за вычетом резервов на обесценение)
21
Инвестиции в капитал других юридических лиц
22
Запасы
23
Основные средства (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
24
Активы в форме права пользования (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
25
Инвестиционное имущество
26
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
27
Нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
28
Прочие активы
29
Итого активы
30
Обязательства
Резерв незаработанной премии
31
Резерв непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
32
Резерв непроизошедших убытков по договорам аннуитета
33
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
34
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
35
Займы полученные
36
Расчеты с перестраховщиками
37
Расчеты с посредниками по страховой (перестраховочной) деятельности
38
Расчеты с акционерами по дивидендам
39
Счета к уплате по договорам страхования (перестрахования)
40
Прочая кредиторская задолженность
41
Оценочные обязательства
42
Обязательства по аренде
43
Операции "РЕПО"
44
Производные финансовые инструменты
45
Выпущенные облигации
46
Доходы будущих периодов
47
Обязательство по налогам и другим обязательным платежам в бюджет
48
Отложенное налоговое обязательство
49
Прочие обязательства
50
Итого обязательства
51
Капитал
Уставный капитал (взносы учредителей)
52
Изъятый капитал (взносы учредителей)
53
Резервный капитал
54
Премии (дополнительный оплаченный капитал)
55
Резерв непредвиденных рисков
56
Стабилизационный резерв
57
Резерв переоценки ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
58
Прочие резервы
59
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
60
в том числе:
предыдущих лет

60.1
есепті кезеңнің
60.2
Капиталдың жиынтығы
61
Капиталдың және міндеттемелердің жиынтығы
62
Атауы ___________________________________
_________________________________________
Мекенжайы _____________________
________________________________
Телефон _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ___________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты қолы күні (ол бар болса)
қолы, телефон
Бас бухгалтер __________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ______________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Бухгалтерлік баланс" (Индекс: 1Н-СҰ, кезеңділігі: ай сайын) Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 - 62-жолдарда бас кітаптан алынған немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
5-қосымша
Пайда мен зиян туралы есеп Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: 2020 ____ жылғы ____________
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz. интернет-ресурсында жарияланған.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 2Н-СҰ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезең ішінде
Ағымдағы жылдың басынан бастап кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
Өткен жылдың ұқсас кезеңі ішінде
Ағымдағы жылдың басынан бастап ұқсас кезең ішінде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Кірістер
Сақтандыру қызметінен болған кірістер
Сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
1
Қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
2
Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары
3
Сақтандыру сыйлықақыларының таза сомасы
4
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің өзгеруі
5
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар бойынша қайта сақтандыру активтерінің өзгеруі
6
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының таза сомасы
7
Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы түріндегі кірістер
8
Сақтандыру қызметінен болған басқа кірістер
9
Инвестициялау қызметінен болған басқа кірістер
Сыйақы алуға байланысты кірістер
10
оның ішінде:
бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон немесе дисконт) түріндегі кірістер

60.1
отчетного периода
60.2
Итого капитал
61
Итого капитал и обязательства
62
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон _______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель _______________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1-СО, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 62 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 2
к Перечню некоторы
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 5
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о прибылях и убытках
Отчетный период: _____________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф2-СО.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц представляющих информацию: страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы
Доходы от страховой деятельности
Страховые премии, принятые по договорам страхования
1
Страховые премии, принятые по договорам перестрахования
2
Страховые премии, переданные на перестрахование
3
Чистая сумма страховых премий
4
Изменение резерва незаработанной премии
5
Изменение активов перестрахования по незаработанным премиям
6
Чистая сумма заработанных страховых премий
7
Доходы в виде комиссионного вознаграждения по страховой деятельности
8
Прочие доходы от страховой деятельности
9
Доходы от инвестиционной деятельности
Доходы, связанные с получением вознаграждения
10
в том числе:
доходы в виде вознаграждения (купона или дисконта) по ценным бумагам

10.1
орналастырылған салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістер
10.2
қаржы активтерімен операциялар бойынша кірістер (шығыстар) (нетто)
11
оның ішінде:
бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған кірістер (шығыстар) (нетто)
11.1
"РЕПО" операцияларынан болған кірістер (шығыстар) (нетто)
11.2
тазартылған бағалы металдармен операциялардан болған кірістер (шығыстар)
11.3
туынды қаржы құралдарымен операциялардан болған кірістер (шығыстар)
11.4
Қайта бағалаудан болған кірістер (шығыстар) (нетто):
12
оның ішінде:
өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер (шығыстар) (нетто)
12.1
сату үшін қолда бар бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер (шығыстар)
12.2
шетел валютасын қайта бағалаудан болған кірістер (шығыстар) (нетто)
12.3
тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған кірістер (шығыстар)
12.4
туынды қаржы құралдарын қайта бағалаудан болған кірістер (шығыстар)
12.5
Басқа заңды тұлғалардың капиталына қатысудан болған кірістер
13
Инвестициялық қызметтен болған басқа кірістер
14
Өзге қызметтен болған кірістер
Активтерді сатудан және активтерді алудан (беруден) болған кірістер (шығыстар)
15
Өзге қызметтен болған басқа кірістер
16
Басқа кірістер
17
Кірістердің жиынтығы
18
Шығыстар
Сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру шығыстары
19
Қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру шығыстары
20
Қайта сақтандыруға берілген тәуекелдер бойынша шығыстарды өтеу
21
Регрестік талап бойынша өтеу (нетто)
22
Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша таза шығыстар
23
Сақтандыру зиянын реттеу бойынша шығыстар
24
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян резервінің өзгеруі
25
Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің өзгеруі
26
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян резервінің өзгеруі
27
Аннуитет шарттары бойынша болмаған зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің өзгеруі
28
Болған, бірақ мәлімделмеген зиян резервінің өзгеруі
29
Болған, бірақ мәлімделмеген зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің өзгеруі
30
Мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резервінің өзгеруі
31
Мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян бойынша қайта сақтандыру активтерінің өзгеруі
32
Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар
33
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының бұзылуына байланысты шығыстар
34
Сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
35
оның ішінде:
бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы түріндегі шығыстар
35.1
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар
36
Құнсыздану бойынша резервтерге арналған шығыстар
37
Құнсыздану бойынша резервтерді қалпына келтіру
38
Құнсыздану бойынша резервтерге арналған таза шығыстар
39
Жалпы және әкімшілік шығыстар
40
оның ішінде:
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығыстары

10.1
доходы в виде вознаграждения по размещенным вкладам
10.2
Доходы (расходы) по операциям с финансовыми активами (нетто)
11
в том числе:
доходы (расходы) от купли-продажи ценных бумаг (нетто)
11.1
доходы (расходы) от операций "РЕПО" (нетто)
11.2
доходы (расходы) от операций с аффинированными драгоценными металлами
11.3
доходы (расходы) от операций с производными финансовыми инструментами
11.4
Доходы (расходы) от переоценки (нетто)
12
в том числе:
доходы (расходы) от изменения стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка (нетто)
12.1
доходы (расходы) от изменения стоимости ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
12.2
доходы (расходы) от переоценки иностранной валюты (нетто)
12.3
доходы (расходы) от переоценки аффинированных драгоценных металлов
12.4
доходы (расходы) от переоценки производных финансовых инструментов
12.5
Доходы от участия в капитале других юридических лиц
13
Прочие доходы от инвестиционной деятельности
14
Доходы от иной деятельности
Доходы (расходы) от реализации активов и получения (передачи) активов
15
Прочие доходы от иной деятельности
16
Прочие доходы
17
Итого доходов
18
Расходы
Расходы по осуществлению страховых выплат по договорам страхования
19
Расходы по осуществлению страховых выплат по договорам, принятым на перестрахование
20
Возмещение расходов по рискам, переданным на перестрахование
21
Возмещение по регрессному требованию (нетто)
22
Чистые расходы по осуществлению страховых выплат
23
Расходы по урегулированию страховых убытков
24
Изменение резерва непроизошедших убытков по договорам страхования (перестрахования) жизни
25
Изменение активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам страхования (перестрахования) жизни
26
Изменение резерва непроизошедших убытков по договорам аннуитета
27
Изменение активов перестрахования по непроизошедшим убыткам по договорам аннуитета
28
Изменение резерва произошедших, но незаявленных убытков
29
Изменение активов перестрахования по произошедшим, но незаявленным убыткам
30
Изменение резерва заявленных, но неурегулированных убытков
31
Изменение активов перестрахования по заявленным, но неурегулированным убыткам
32
Расходы по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности
33
Расходы, связанные с расторжением договора страхования (перестрахования)
34
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
35
в том числе:
расходы в виде премии по ценным бумагам
35.1
Процентные расходы по обязательствам по аренде
36
Расходы на резервы по обесценению
37
Восстановление резервов по обесценению
38
Чистые расходы на резервы по обесценению
39
Общие и административные расходы
40
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные

47.1
өзге қызметтен
47.2
Салықтарды төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян) жиынтығы
48
Атауы ___________________________________
_________________________________________
Мекенжайы _____________________
________________________________
Телефон _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефон
Бас бухгалтер __________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ______________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Пайда мен зиян туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" (Индекс: 2Н-СҰ, кезеңділігі: ай сайын)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда алдыңғы жылдың ұқсас кезеңіндегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда алдыңғы жылдың басынан бергі ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1-48-жолдарда бас кітаптан алынған немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі деректер көрсетіледі.
11. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
6-қосымша
Бухгалтерлік баланс Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: 20____ жылғы __________
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 1Н-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Ұсыну мерзімі:

47.1
от иной деятельности
47.2
Итого чистая прибыль (убыток) после уплаты налогов
48
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о прибылях и
убытках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о прибылях и убытках" (индекс – Ф2-СО, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией, исламской страховой (перестраховочной) организацией по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 48 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 6
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Бухгалтерский баланс
Отчетный период: ______________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф1-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Сроки представления:

13.1
инвестициялық кірістен (зияннан)
13.2
Зейнетақы төлемдерінен алынатын жеке табыс салығы бойынша кредиторлық берешек
14
Туынды қаржы құралдары
15
Басқа міндеттемелер
16
Міндеттемелер жиынтығы
17
Таза активтер жиынтығы
18
Атауы ___________________________________
_________________________________________
Мекенжайы _____________________
________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы _____________________________
Орындаушы ____________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер __________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ______________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Зейнетақы активтері бойынша
бухгалтерлік баланс" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Зейнетақы активтері бойынша бухгалтерлік баланс" (индекс - 1НЗА-БжЕЖЗҚ, кезеңділігі: ай сайын)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтері бойынша бухгалтерлік баланс" нысанын (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры нысанды міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтері бойынша есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1-18 аралықтағы жолдарда "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 болып тіркелген) талаптарын ескере отырып топтастырылған бас кітап немесе дерекқордан алынған ақпараттың негізіндегі деректер көрсетіледі.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
6-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Зейнетақы активтері бойынша пайда мен зиян туралы есеп Есепті кезең: 20__ жылғы _________
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналасқан.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 2НЗА-БжЕЖЗҚ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Ұсыну мерзімдері:

13.1
от инвестиционного дохода (убытка)
13.2
Кредиторская задолженность по индивидуальному подоходному налогу с пенсионных выплат
14
Производные финансовые инструменты
15
Прочие обязательства
16
Итого обязательства
17
Итого чистые активы
18
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Бухгалтерский баланс
по пенсионным активам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Бухгалтерский баланс по пенсионным активам" (индекс – Ф1ПА-ЕиДНПФ, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Бухгалтерский баланс по пенсионным активам" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами по пенсионным активам по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 18 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
Приложение 6
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 9
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о прибылях и убытках по пенсионным активам
Отчетный период: ______________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф2ПА-ЕиДНПФ.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц представляющих информацию: единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Сроки представления:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтері бойынша пайда мен зиян туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры нысанды міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтері бойынша есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде ескертпелер көрсетіледі.
7. 3-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер көрсетіледі (өспелі жиынтығымен).
8. 4-бағанда алдыңғы жылдың басынан бергі осындай кезеңдегі деректер көрсетіледі (өспелі жиынтығымен).
9. 1-26-жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі және "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 тіркелген) талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
10-қосымша
Бухгалтерлік баланс Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: 20____ жылғы __________
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 1Н-БДжИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, инвестициялық портфельді басқарушылар.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңында
Есепті кезеңнің басында
1
2
3
4
Активтер
Ақшалай қаражат және ақша қаражатының баламалары
1
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол ақша
1.1
банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарындағы ақша
1.2
Тазартылған бағалы металдар
2
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
3
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кірістер
3.1
"Кері РЕПО" операциялары
4
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кірістер
4.1
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
5
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кірістер
5.1
Басқа да жиынтық кіріс бойынша әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
6
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кірістер
6.1
Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
7
оның ішінде:
есептелген, бірақ сыйақы түрінде алынбаған кірістер
7.1
Инвестициялық мүлік
8
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар және реттелген борыш
9
Қорлар
10
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер (шығатын топтар)
11
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны және құнсызданудан болған зиянды шегергенде)
12
Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зиянды шегергенде)
13
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зиянды шегергенде)
14
Дебиторлық берешек
15
Алуға есептелген комиссиялық сыйақылар
16
оның ішінде:
консалтингтік қызметтерден, оның ішінде:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках по пенсионным активам" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами по пенсионным активам по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются примечания.
7. В графе 3 указываются данные, за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 4 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
9. В строках с 1 по 26 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных и сгруппированные с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 "Об утверждении Стандарта финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765).
Приложение 7
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 10
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Бухгалтерский баланс
Отчетный период: ______________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф1-БДиУИП.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц представляющих информацию: организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющие инвестиционным портфелем.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
в том числе:
наличные деньги в кассе
1.1
деньги на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1.2
Аффинированные драгоценные металлы
2
Вклады размещенные (за вычетом резервов на обесценение)
3
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
3.1
Операция "обратное REPO"
4
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
4.1
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка
5
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
5.1
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
6
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
6.1
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости (за вычетом резервов на обесценение)
7
в том числе:
начисленные, но не полученные доходы в виде вознаграждения
7.1
Инвестиционное имущество
8
Инвестиции в капитал других юридических лиц и субординированный долг
9
Запасы
10
Долгосрочные активы (выбывающие группы), предназначенные для продажи
11
Основные средства (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
12
Нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
13
Активы в форме права пользования (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
14
Дебиторская задолженность
15
Начисленные комиссионные вознаграждения к получению
16
в том числе:
от консалтинговых услуг, в том числе:

1.3.1
оның ішінде:
басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынған бағалы қағаздар порфеліндегі акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кірістер
1.​3.​1.​1
басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістер
1.​3.​1.​2
өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша

1.3.1
в том числе:
доходы в виде дивидендов по акциям, находящимся в портфеле ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1.​3.​1.​1
доходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1.​3.​1.​2
по ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка

1.3.2
оның ішінде:
өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
портфеліндегі акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кірістер
1.​3.​2.​1
әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясына байланысты кірістер
1.​3.​2.​2
амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде) бойынша

1.3.2
в том числе:
доходы в виде дивидендов по акциям, находящимся в портфеле ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка
1.​3.​2.​1
доходы, связанные с амортизацией дисконта по ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости
1.​3.​2.​2
по ценным бумаги, учитываемым по амортизированной стоимости (за вычетом резервов на обесценение)

26.6
Басқа да шығыстар
27
Шығыстар жиынтығы
28
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
29
Корпоративтік табыс салығы
30
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян)
31
Тоқтатылған қызметтен түскен пайда (болған зиян)
32
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
33
Атауы ___________________________________
_________________________________________
Мекенжайы _____________________
________________________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер __________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ______________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Пайда мен зиян
туралы есеп" Нысанына
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" (индекс - 2Н-БДжИПБ, кезеңділігі: ай сайын)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Пайда мен зиян туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым, инвестициялық портфельді басқарушы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің деректері көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жыл басынан басталатын кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда алдыңғы жылдың осындай кезеңіндегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда алдыңғы жылдың басынан бастап осындай кезеңіндегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.

26.6
Прочие расходы
27
Итого расходов
28
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
29
Корпоративный подоходный налог
30
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
31
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
32
Итого чистая прибыль (убыток) за период
33
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о прибылях и убытках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о прибылях и убытках" (индекс – Ф2-БДиУИП, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно организацией, осуществляющей брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, управляющей инвестиционным портфелем по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).

10. 1-33-жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
11. 2.8 және 2.9-жолдарды инвестициялық портфельді басқарушы ғана толтырады.
12. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
12-қосымша
Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: 20__ жылғы ______________
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналасқан.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 1Н-ИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Ұсыну мерзімдері:

10. В строках с 1 по 33 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Строки 2.8 и 2.9 заполняются только управляющими инвестиционным портфелем.
12. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 9
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 12
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов) Отчетный период: ______________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф1-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем и страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Сроки представления:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезең соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезең басындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 - 23-жолдарда бас кітаптан немесе деректер базасынан алынған ақпарат негізінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
10-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
13-қосымша
Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зияндар туралы есеп Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: 20__ жылғы ______________
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналасқан.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 2Н-ИПБ.
Кезеңділігі: ай сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Ұсыну мерзімдері:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и страховыми организациями, имеющими лицензию в отрасли "страхование жизни", и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на начало отчетного периода.
8. В строках с 1 по 23 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
Приложение 10
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 13
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)
Отчетный период: ______________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф2-УИП.
Периодичность: ежемесячная.
Круг лиц представляющих информацию: управляющие инвестиционным портфелем и страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан.
Сроки представления:

23.3
басқа да адамдарға
23.4
Басқа да шығыстар
24
Шығыстар жиынтығы
25
Анықталмаған (қате аударылған) сомалар
26
Анықталмаған (қате) аударылған сомаларды қайтару
27
Кезең соңындағы таза активтер
28
Таза активтердегі өзгерістер
29
Атауы ___________________________________
_________________________________________
Мекенжайы _____________________
________________________________
Телефонф ___________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ___________________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер __________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ______________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты үні (ол бар болса)
қолы
"Инвестициялық қордың
(басқа клиенттердің) активтері
бойынша пайда мен зияндар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зияндар туралы есеп" (индекс - 2Н-ИПБ, кезеңділігі: ай сайын)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зияндар туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, жылдың басыннан бастап есепті күн аралығы кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.

23.3
прочим лицам
23.4
Прочие расходы
24
Итого расходов
25
Невыясненные (ошибочно зачисленные) суммы
26
Возврат невыясненных (ошибочно) зачисленных сумм
27
Чистые активы на конец периода
28
Изменения в чистых активах
29
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о прибылях
и убытках по активам
инвестиционного фонда
(прочих клиентов)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (индекс – Ф2-УИП, периодичность: ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и страховыми организациями, имеющими лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные за период с начала года по отчетную дату, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.

8. 1 - 29-жолдарда бас кітаптан немесе деректер базасынан алынған ақпарат негізінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
9. 1-жолы бойынша 3-бағанда тиісті жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша деректер көрсетіледі, 4-бағанда әрбір есепті айдың бірінші күнгі жағдай бойынша деректер көрсетіледі.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
11-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
14-қосымша
Бухгалтерлік баланс Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: 20__ жылғы ______________
Әкімшілік деректер нысаны мына: www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылды.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 1Н-БҚНжМҚҰжСБ.
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы, сақтандыру брокерлері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Ұсыну мерзімі:

8. В строках с 1 по 29 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
9. По строке 1 в графе 3 указываются данные по состоянию на 1 января соответствующего года, в графе 4 указываются данные по состоянию на первое число каждого отчетного месяца.
Приложение 11
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 14
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Бухгалтерский баланс
Отчетный период: ______________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф1-РЦБиМФОиСБ.
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная.
Круг лиц представляющих информацию: Национальный оператор почты, страховые брокеры, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, применяющие международные стандарты финансовой отчетности.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Сроки представления:

1) Ұлттық пошта операторы - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
2) сақтандыру брокерлері - тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда) - тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей;

1) Национальный оператор почты – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) страховые брокеры – ежеквартально, не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком) – ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

51.1
есепті кезеңнің
52.2
Капиталдың жиынтығы
53
Капитал мен міндеттемелердің жиынтығы
54
Атауы ___________________________________
_________________________________________
Мекенжайы _____________________
________________________________
Телефон _____________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы _____________________________
Орындаушы ____________________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефон
Бас бухгалтер __________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ______________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Бухгалтерлік баланс" (индекс - 1Н- БҚНжМҚҰжСБ, кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Ұлттық пошта операторы ай сайын және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), сақтандыру брокері және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар тоқсан сайын есепті кезең соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.

51.1
отчетного периода
52.2
Итого капитал
53
Итого капитал и обязательства
54
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1-РЦБиМФОиСБ, периодичность: ежемесячная, ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Бухгалтерский баланс" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно Национальным оператором почты и ежеквартально организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), страховым брокером и организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, применяющие международные стандарты финансовой отчетности, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.

11. Қаржылық есептіліктің түрі: жеке.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
13-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Пайда мен зиян туралы есеп Есепті кезең: 20__ жылғы ______________
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналасқан.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 2Н- БҚНжМҚҰжСБ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру брокерлері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Ұсыну мерзімі:

11. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 13
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 16
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о прибылях и убытках
Отчетный период: ______________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф2-РЦБиМФОиСБ.
Периодичность: ежеквартальная.
Круг лиц представляющих информацию: страховые брокеры, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, применяющие международные стандарты финансовой отчетности.
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан, территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Сроки представления:

1) сақтандыру брокерлері - есепті тоқсаннан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда) - есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.

1) страховые брокеры – не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком) – не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

14.2
кассалық операцияларды жүзеге асырудан болған шығыстар
14.3
сейфтік операцияларды жүзеге асырудан болған шығыстар
14.4
инкассациялаудан болған шығыстар
14.5
Қаржы активтері бойынша ықтимал залалдарға резервтер құру бойынша шығыстар
15
Операциялық шығыстар
16
оның ішінде:
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығыстары
16.1
амортизациялық аударымдар және тозу
16.2
(корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыстар
16.3
Операциялық жалдау бойынша шығыстар
16.4
Активтерді сатудан немесе өтеусіз беруден болған шығыстар
17
Басқа шығыстар
18
Шығыстардың жиынтығы
19
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (шығын)
20
Корпоративтік табыс салығы
21
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (шығын)
22
Тоқтатылған қызметтен болған пайда (зиян)
23
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
24
Атауы ___________________________________
_________________________________________
Мекенжайы _____________________
________________________________
Телефон _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефоны
Бас бухгалтер __________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ______________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Пайда мен зиян туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Пайда мен зиян туралы есеп" (индекс -2Н- БҚНжМҚҰжСБ, кезеңділігі: тоқсан сайын)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайда мен зиян" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (Ұлттық пошта операторын, ипотекалық ұйымдарды, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), сақтандыру брокері және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын ұйымдар есепті кезең соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын толтырады.

14.2
расходы от осуществления кассовых операций
14.3
расходы от осуществления сейфовых операций
14.4
расходы от осуществления инкассации
14.5
Расходы по созданию резервов на возможные потери по финансовым активам
15
Операционные расходы
16
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные
16.1
амортизационные отчисления и износ
16.2
расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога
16.3
Расходы по операционной аренде
16.4
Расходы от реализации или безвозмездной передачи активов
17
Прочие расходы
18
Итого расходов
19
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
20
Корпоративный подоходный налог
21
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
22
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
23
Итого чистая прибыль (убыток) за период
24
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о прибылях и убытках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о прибылях и убытках" (индекс – Ф2-РЦБиМФОиСБ, периодичность: ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением Национального оператора почты, ипотечных организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), страховым брокером и организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, применяющие международные стандарты финансовой отчетности, по состоянию на конец отчетного периода.

4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
8. 5-бағанда алдыңғы жылдың осындай кезеңдегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда алдыңғы жылдың басынан бергі осындай кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1-24-жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
11. 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 13.1, 13.2, 13.3, 14.1, 14.2, 14.3, 14.4 және 14.5-жолдар тиісті қызметті жүзеге асыру кезінде толтырылады.
12. 12.1 және 12.4-жолдарды тиісті қызметті жүзеге асыру кезінде акционерлік қоғамдар ғана толтырады.
13. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
14-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
17-қосымша
Бухгалтерлік баланс
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Есепті кезең: 20__ жылғы ______________
Әкімшілік деректер нысаны мына: www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылды.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 1Н-МҚҰ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын немесе Ұлттық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңындағы
Алдыңғы жылдың соңындағы
1
2
3
4
Активтер
Ақшалай қаражат және ақша қаражатының баламалары
1
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол ақша
1.1
банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарындағы ақша
1.2
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар
2
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
3
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
4
Дебиторлық берешек
5
Комиссиялық сыйақылар
6
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
7
Берілген қаржылық жалдау (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
8
Берілген қарыздар (микрокредиттер) (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
9
Инвестициялық мүлік
10
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар және реттелген борыш
11
Қорлар
12
Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зиянды шегергенде)
13
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны және құнсызданудан болған зиянды шегергенде)
14
Ағымдағы салық активі
15
Кейінге қалдырылған салық активі
16
Басқа активтер
17
Активтердің жиынтығы
18
Міндеттемелер
Алынған қарыздар
19
Кредиторлық берешек
20
Резервтер
21
Реттелген борыш
22
Салық және бюджетке басқа міндетті төлемдер бойынша бюджет алдындағы міндеттемелер
23
Кейінге қалдырылған салық міндеттемесі
24
Қаржылық жалдау бойынша міндеттемелер
25
Басқа міндеттемелер
26
Міндеттемелердің жиынтығы
27
Меншікті капитал
Жарғылық капитал (құрылтайшылардың жарналары)
28
Алынған капитал (құрылтайшылардың жарналары)
29
Резервтік капитал
30
Басқа резервтер
31
Бөлінбеген пайда (жабылмаған зиян)
32
оның ішінде:
өткен жылдардың

4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за период с начала текущего года (с нарастающим итогом).
8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 24 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
11. Строки 2.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 13.1, 13.2, 13.3, 14.1, 14.2, 14.3, 14.4 и 14.5 заполняются при осуществлении соответствующей деятельности.
12. Строки 12.1 и 12.4 заполняются только акционерными обществами при осуществлении соответствующей деятельности.
13. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 14
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 17
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Бухгалтерский баланс
Отчетный период: ______________ 20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф1-МФО.
Периодичность: ежеквартальная.
Круг лиц представляющих информацию: организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса или Национальные стандарты финансовой отчетности.
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного периода
На конец предыдущего года
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
в том числе:
наличные деньги в кассе
1.1
деньги на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1.2
Ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка
2
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи (за вычетом резервов на обесценение)
3
Ценные бумаги, удерживаемые до погашения (за вычетом резервов на обесценение)
4
Дебиторская задолженность
5
Комиссионные вознаграждения
6
Вклады размещенные (за вычетом резервов на обесценение)
7
Финансовая аренда предоставленная (за вычетом резервов на обесценение)
8
Займы (микрокредиты) предоставленные (за вычетом резервов на обесценение)
9
Инвестиционное имущество
10
Инвестиции в капитал других юридических лиц и субординированный долг
11
Запасы
12
Нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
13
Основные средства (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)
14
Текущий налоговый актив
15
Отложенный налоговый актив
16
Прочие активы
17
Итого активы
18
Обязательства
Займы полученные
19
Кредиторская задолженность
20
Резервы
21
Субординированный долг
22
Обязательство перед бюджетом по налогам и другим обязательным платежам в бюджет
23
Отложенное налоговое обязательство
24
Обязательства по финансовой аренде
25
Прочие обязательства
26
Итого обязательства
27
Собственный капитал
Уставный капитал (взносы учредителей)
28
Изъятый капитал (взносы учредителей)
29
Резервный капитал
30
Прочие резервы
31
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток)
32
в том числе:
предыдущих лет

32.1
есепті кезеңнің
32.2
Капиталдың жиынтығы
33
Капитал мен міндеттемелердің жиынтығы
34
Атауы ___________________________________
_________________________________________
Мекенжайы _____________________
________________________________
Телефон ______________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ______________________________
Орындаушы ___________________________________
____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы, телефон
Бас бухгалтер __________________________________
__________
__________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
күні
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ______________________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
қолы
"Бухгалтерлік баланс" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Бухгалтерлік баланс" (индекс - 1Н-МҚҰ, кезеңділігі: тоқсан сайын)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын немесе ұлттық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым есепті кезең соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанды толтыру кезінде есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңнің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда алдыңғы жылдың соңындағы деректер көрсетіледі.
8. 1-34-жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізіндегі шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары немесе ұлттық стандарт талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
9. Қаржылық есептілік түрі: жеке.
Бухгалтерлік есепті жүргізу,
қаржылық есептілікті ұсыну
және бухгалтерлік есепті
жүргізуді автоматтандыру
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының кейбір
қаулыларының тізбесіне
15-қосымша
Қаржы ұйымдарының және
микроқаржылық қызметті
жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есептiлiк ұсыну
қағидаларына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Пайда мен зиян туралы есеп Есепті кезең: 20__ жылғы ______________
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылды.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: 2Н-МҚҰ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын немесе Ұлттық қаржылық есептілік стандарттарын қолданатын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңде
Ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңде (өспелі жиынтығымен)
Алдыңғы жылдың осындай кезеңде
Алдыңғы жылдың басынан бергі осындай кезеңде (өспелі жиынтығымен)
1
2
3
4
5
6
Сыйақы алумен байланысты кірістер
1
оның ішінде:
ағымдағы шоттар бойынша
1.1
орналастырылған салымдар бойынша
1.2
берілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша
1.3
берілген қаржылық жалдау бойынша
1.4
сатып алынған бағалы қағаздар бойынша
1.5
сыйақы алумен байланысты басқа кірістер
1.6
Комиссиялық сыйақы
2
Қаржы активтері бойынша кірістер (шығыстар) (нетто)
3
оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу-сатудан болған кірістер (шығыстар) (нетто)
3.1
өзгерістері пайда немесе шығын құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері құнының өзгеруінен болған кірістер (шығыстар) (нетто)
3.2
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған кірістер (шығыстар) (нетто)
4
Басқа кірістер
5
Кірістердің жиынтығы
6
Сыйақы төлеумен байланысты шығыстар
оның ішінде:
7
алынған қарыздар бойынша
7.1
алынған қаржылық жалдау бойынша
7.2
сыйақы төлеумен байланысты басқа шығыстар
7.3
Комиссиялық шығыстар
8
Қаржы активтері бойынша ықтимал залалдарға резервтер құру бойынша шығыстар
9
Операциялық шығыстар
10
оның ішінде:
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығыстары

32.1
отчетного периода
32.2
Итого капитал
33
Итого капитал и обязательства
34
Наименование ____________________________
_________________________________________
Адрес _______________________
_____________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Главный бухгалтер __________________________________
__________
__________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись
дата
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности __________________________________________________
____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Бухгалтерский баланс"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Бухгалтерский баланс" (индекс – Ф1-МФО, периодичность: ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Бухгалтерский баланс" (далее - форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, применяющей международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса или требований национального стандарта, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают руководитель или лицо, исполняющее его обязанности, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. При заполнении графы 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на конец предыдущего года.
8. В строках с 1 по 34 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса или требований национального стандарта.
9. Вид финансовой отчетности: отдельная.
Приложение 15
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
ведения бухгалтерского учета,
представления финансовой
отчетности и автоматизации
ведения бухгалтерского учета
Приложение 18
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями
и организациями, осуществляющими
микрофинансовую деятельность
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о прибылях и убытках
Отчетный период: ______________20__ года
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф2-МФО.
Периодичность: ежеквартальная.
Круг лиц представляющих информацию: организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, применяющие международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса или Национальные стандарты финансовой отчетности.
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан.
Срок представления: не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За отчетный период
За период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
За аналогичный период предыдущего года
За аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом)
1
2
3
4
5
6
Доходы, связанные с получением вознаграждения
1
в том числе:
по текущим счетам
1.1
по размещенным вкладам
1.2
по предоставленным займам (микрокредитам)
1.3
по предоставленной финансовойаренде
1.4
по приобретенным ценным бумагам
1.5
прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
1.6
Комиссионные вознаграждения
2
Доходы (расходы) по финансовым активам (нетто)
3
в том числе:
доходы (расходы) от купли-продажи финансовых активов (нетто)
3.1
доходы (расходы) от изменения стоимости финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка (нетто)
3.2
Доходы (расходы) от переоценки иностранной валюты (нетто)
4
Прочие доходы
5
Итого доходов
6
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7
в том числе:
по полученным займам
7.1
по полученной финансовой аренде
7.2
прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7.3
Комиссионные расходы
8
Расходы по созданию резервов на возможные потери по финансовым активам
9
Операционные расходы
10
в том числе:
расходы на оплату труда и командировочные

8. 5-бағанда алдыңғы жылдың ұқсас кезеңіндегі деректер көрсетіледі.
9. 6-бағанда алдыңғы жылдың басынан бері ұқсас кезеңдегі деректер (өспелі жиынтығымен) көрсетіледі.
10. 1-17-жолдарда бас кітаптан немесе дерекқордан алынған ақпарат негізінде шағын және орта бизнеске арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары немесе ұлттық стандарт талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
11. Қаржылық есептілік түрі: жеке.

8. В графе 5 указываются данные за аналогичный период предыдущего года.
9. В графе 6 указываются данные за аналогичный период с начала предыдущего года (с нарастающим итогом).
10. В строках с 1 по 17 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса или требований национального стандарта.
11. Вид финансовой отчетности: отдельная.