Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тiзбесiн, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 222 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 6 желтоқсанда № 19710 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есептің нысаны;

Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 222. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2019 года № 19710.
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о результатах осуществления дополнительных видов деятельности согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о структуре инвестиций в капитал юридических лиц согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность, согласно приложению 8 к настоящему постановлению;

9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған мүлікті кепілге қоя отырып берілген, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есептің нысаны;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есептің нысаны;
12) 01.07.2023 дейін қолданыста болды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес микроқаржы ұйымы берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есептің нысаны;
14) осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулысымен.
2. Микроқаржы ұйымдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (микроқаржы ұйымының орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 6), 7) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Микроқаржы ұйымдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (микроқаржы ұйымының орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 5), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларында көзделген есептілікті ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Кредиттік серіктестіктер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (кредиттік серіктестіктің орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 6), 7), 8), 10) және 11) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Ломбардтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (ломбардтың орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 6), 7), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.

9) форму отчета о микрокредитах, предоставленных физическим лицам, под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета об изменениях по предоставленным займам за отчетный период согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета о микрокредитах по направлениям использования согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) Действовало до 01.07.2023 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13) форму отчета о микрокредитах, выданных микрофинансовой организацией, в том числе по которым имеется просроченная задолженность, согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 14 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (порядок введения в действие см. п. 5).
2. Микрофинансовые организации представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения микрофинансовой организации) ежеквартально, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 6), 7) пункта 1 настоящего постановления.
Микрофинансовые организации представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения микрофинансовой организации) ежемесячно, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность, предусмотренную подпунктами 5), 10), 11), 12) и 13) пункта 1 настоящего постановления.
Кредитные товарищества представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения кредитного товарищества) ежеквартально, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 6), 7), 8), 10) и 11) пункта 1 настоящего постановления.
Ломбарды представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения ломбарда) ежеквартально, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 6), 7), 9), 10) и 11) пункта 1 настоящего постановления.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Мыналардың:
1) "Микроқаржы ұйымдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 272 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14741 болып тіркелген, 2017 жылғы 9 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 159 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 19 қыркүйекте № 17391 болып тіркелген, 2018 жылғы 2 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 4-тармағының күші жойылды деп танылсын.
4. Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
7. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
1-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тізбесі

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 272 "Об утверждении перечня, форм и сроков отчетности микрофинансовых организаций и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14741, опубликовано 9 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 159 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17391, опубликовано 2 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
4. Департаменту статистики финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
5. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
7. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2019 года
Приложение 1 к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Перечень отчетности организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілігінде:
1) жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп;
2) берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп;
3) қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп;
4) электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп;
5) заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп;
6) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
7) кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп;
8) жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған мүлікті кепілге қоя отырып берілген, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп;
9) есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп;
10) пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есеп;
11) микроқаржы ұйымы жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп;
12) микроқаржы ұйымы берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп қамтылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, включает в себя:
1) отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам;
2) отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам;
3) отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности;
4) отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним;
5) отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц;
6) отчет об основных источниках привлеченных денег;
7) отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность;
8) отчет о микрокредитах, предоставленных физическим лицам, под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению;
9) отчет об изменениях по предоставленным займам за отчетный период;
10) отчет о микрокредитах по направлениям использования;
11) отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам микрофинансовой организацией, в том числе по которым имеется просроченная задолженность;
12) отчет о микрокредитах, выданных микрофинансовой организацией, в том числе по которым имеется просроченная задолженность.
Приложение 2 к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: M_MFO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Кесте. Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп
(мың теңгемен)
Көрсеткіш коды
Сыныптауға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтер тобы
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Дисконт (сыйлықақы)
1
2
3
4
5

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: M_MFO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация
Срок представления формы административных данных: ежеквартально,
до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам
(в тысячах тенге)
Код показателя
Группа активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, согласно классификации
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Дисконт (премия)
1
2
3
4
5

812
біртекті портфельге енгізілмегендер
820
заңды тұлғаларға, оның ішінде
821
біртекті портфельге енгізілгендер
822
біртекті портфельге енгізілмегендер
900
Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтердің барлығы
кестенің жалғасы:
Уақтылы өтемегені үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Нақты құрылған провизиялардың сомасы
Міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету құны
6
7
8
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы ______________________________
Орындаушы ____________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға
____________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                         қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Жеке және заңды тұлғаларға
берілген микрокредиттер
бойынша активтерді сыныптау
туралы есеп нысанына
қосымша
Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп (индексі – M_MFO, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16858 болып тіркелген "Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысымен бекітілген Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

812
не включенные в портфель однородных
820
юридическим лицам, в том числе
821
включенные в портфель однородных
822
не включенные в портфель однородных
900
Всего активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам
продолжение таблицы:
Неустойка (штраф, пеня) за несвоевременное погашение
Сумма фактически созданных провизий
Стоимость обеспечения исполнения обязательств
6
7
8
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о классификации
активов по микрокредитам,
предоставленным физическим
и юридическим лицам
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о классификации активов по микрокредитам,
предоставленным физическим и юридическим лицам
(индекс – M_MFO, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Классификация активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, осуществляется в соответствии с Правилами осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16858.

6. Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтердің тобына сыныптауға сәйкес жатқызу активтің жалпы баланстық құнына байланысты айқындалады.
7. 3-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы көрсетіледі.
8. 4-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша есептелген, бірақ өтелмеген (алынбаған) қалдық сомасы ескеріледі.
9. 5-бағанда дисконт (минуспен) немесе сыйлықақы сомасы көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша баланста ескерілетін, уақтылы өтемегені үшін есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) қалдығының сомасы көрсетіледі. Көрсеткіш бойынша 6-бағанда теріс мәнді көрсетуге болмайды.
11. 7-бағанда нақты құрылған провизиялардың сомасы – жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредит бойынша активтің амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтер бойынша және өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша күтілетін және бар кредиттік залал бойынша бағалау резервінің сомасы, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер бойынша күтілетін кредиттік залалға қатысты бағалау міндеттемесі көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша оны өткізу (сату) мүмкіндігін ескере отырып, нарықтық (әділ) құннан айқындалатын есепті күнге кепілмен қамтамасыз ету құны көрсетіледі.
13. 900-жолда жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша стандартты, күмәнді және үмітсіз активтер бойынша қорытынды шығарылады.
14. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

6. Отнесение к группе активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, согласно классификации, определяется в зависимости от валовой балансовой стоимости актива.
7. В графе 3 указывается остаток задолженности по основному долгу по состоянию на отчетную дату.
8. В графе 4 учитывается сумма остатков начисленного, но не погашенного (не полученного) вознаграждения, по состоянию на отчетную дату.
9. В графе 5 указывается сумма дисконта (с минусом) или премии.
10. В графе 6 указывается сумма остатков начисленной неустойки (штрафа, пени) за несвоевременное погашение, учитываемая на балансе, по состоянию на отчетную дату. По показателю в графе 6 не допускается отражение отрицательного значения.
11. В графе 7 указывается сумма фактически созданных провизий – сумма оценочного резерва под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по активам по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, учитываемым по амортизированной стоимости актива по микрокредиту, предоставленному физическим и юридическим лицам, и по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также оценочное обязательство в отношении ожидаемых кредитных убытков по условным обязательствам по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, по состоянию на отчетную дату.
12. В графе 8 указывается стоимость залогового обеспечения на отчетную дату, определяемая от рыночной (справедливой) стоимости с учетом возможности ее реализации (продажи) по состоянию на отчетную дату.
13. В строке 900 подводятся итоги по стандартным, сомнительным и безнадежным активам по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам.
14. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3 к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: UVO_MFO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Кесте. Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп
(мың теңгемен)
р/с №
Сыныптауға сәйкес берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер тобы
Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелердің жалпы сомасы
Провизиялардың мөлшері (пайызбен)
нақты құрылған провизиялардың жалпы сомасы
1
2
3
4
5
1
Стандартты
0
2
Күмәнді
3
1-санатты күмәнді
0,01-5
4
2-санатты күмәнді
5,01-10
5
3-санатты күмәнді

Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: UVO_MFO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация
Срок представления формы административных данных: ежеквартально,
до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам
(в тысячах тенге)
№ п/п
Группа условных обязательств по предоставленным микрокредитам согласно классификации
Всего сумма условных обязательств по предоставленным микрокредитам
Размер провизий
(в процентах)
Всего сумма фактически созданных провизий
1
2
3
4
5
1
Стандартные
0
2
Сомнительные
3
сомнительные 1 категории
0,01-5
4
сомнительные 2 категории
5,01-10
5
сомнительные 3 категории

10,01-20
6
4-санатты күмәнді
20,01-25
7
5-санатты күмәнді
25,01-50
8
Үмітсіз
50,01-100
9
Барлығы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға
_____________________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Берілген микрокредиттер
бойынша шартты
міндеттемелерді сыныптау
туралы есептің нысанына
қосымша
Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп (индексі – UVO_MFO, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16858 болып тіркелген "Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысымен бекітілген Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

10,01-20
6
сомнительные 4 категории
20,01-25
7
сомнительные 5 категории
25,01-50
8
Безнадежные
50,01-100
9
Итого
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о классификации
условных обязательств
по предоставленным
микрокредитам
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам
(индекс - UVO_MFO, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется ежеквартально микрофинансовой организацией. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Классификация условных обязательств по предоставленным микрокредитам осуществляется в соответствии с Правилами осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16858.

6. Сыныптауға сәйкес берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер тобына жатқызу микроқаржы ұйымы алдындағы жиынтық берешекке құрылған провизиялардың деңгейіне байланысты айқындалады.
7. 9-жолда берілген микрокредиттер бойынша стандартты, күмәнді және үмітсіз шартты міндеттемелер бойынша қорытынды жасалады.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурcында орналастырылған
Қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: DVD_MFO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда), тоқсан сайын
Нысан
Кесте. Қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп
Көрсеткіш коды
Қызметтің қосымша түрінің атауы
Есепті кезеңнің соңындағы шарттардың саны, бірлігі
оның ішінде, есепті кезеңде жасалған шарттардың саны, бірлігі
Есепті кезеңнің соңындағы контрагент саны, бірлігі
Қызмет қосымша түрінен (түрлерінен) алынған кіріс, мың теңге
1
2
3
4
5
6
01
Қазақстан Республикасының резиденттерінен және бейрезиденттерінен қарыз тарту (кәсіпкерлік қызмет ретінде азаматтардан қарыз түрінде ақша тартуды қоспағанда)
02
өз активтерін бағалы қағаздарға және өзге де қаржы құралдарына инвестициялау
03
микрокредиттер беру жөніндегі қызметке байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсету
04
өз мүлкін мүліктік жалға (жалдауға) беру
05
меншікті мүлкін өткізу
06
лизингтік қызметті жүзеге асыру
07
ақпарат жеткізгіштердің кез келген түрінде микроқаржы ұйымдары қызметінің мәселелері бойынша арнаулы әдебиетті өткізу
08
төлем агентінің және қосалқы төлем агентінің функцияларын жүзеге асыру
09
Қазақстан Республикасы резидент-сақтандыру ұйымдарының атынан және тапсырмасы бойынша сақтандыру агенті ретінде сақтандыру шарттарын жасасу
10
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық ақша жүйесі агентінің функцияларын жүзеге асыру
11
факторингтік операциялар: тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушыдан төлем жасамау тәуекелін қабылдай отырып, төлемді талап ету құқықтарын сатып алу
12
форфейтингтік операциялар (форфетирлеу): тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушының борыштық міндеттемесін сатушыға айналым түспейтін жолмен вексель сатып алу арқылы төлеу
13
кепілдіктерді, кепілгерліктерді және ақшалай нысанда орындауды көздейтін өзге де міндеттемелерді беру
14
Қосымша қызмет түрлері бойынша барлығы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға
_____________________________________             __________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қызметтің қосымша түрлерін
жүзеге асыру нәтижелері
туралы есептің нысанына
қосымша
Қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп (индексі – DVD_MFO, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

6. Отнесение к группе условных обязательств по предоставленным микрокредитам согласно классификации определяется в зависимости от уровня созданных провизий к совокупной задолженности перед микрофинансовой организацией.
7. В строке 9 подводятся итоги по стандартным, сомнительным и безнадежным условным обязательствам по предоставленным микрокредитам.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности
Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: DVD_MFO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация
Срок представления формы административных данных: ежеквартально,
до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности
Код показателя
Наименование дополнительного вида деятельности
Количество договоров на конец отчетного периода, единиц
в том числе, количество договоров, заключенных в отчетном периоде, единиц
Количество контрагентов на конец отчетного периода, единиц
Доход, полученный от дополнительного(ых) вида(ов) деятельности, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
01
привлечение займов (за исключением привлечения денег в виде займа от граждан в качестве предпринимательской деятельности) от резидентов и нерезидентов Республики Казахстан
02
инвестирование собственных активов в ценные бумаги и иные финансовые инструменты
03
оказание консультационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью по предоставлению микрокредитов
04
сдача в имущественный наем (аренду) собственного имущества
05
реализация собственного имущества
06
осуществление лизинговой деятельности
07
реализация специальной литературы по вопросам деятельности микрофинансовых организаций на любых видах носителей информации
08
осуществление функций платежного агента и платежного субагента
09
заключение договоров страхования от имени и по поручению страховых организаций - резидентов Республики Казахстан в качестве страхового агента
10
осуществление функций агента системы электронных денег в соответствии с законодательством Республики Казахстан
11
факторинговые операции: приобретение прав требования платежа с покупателя товаров (работ, услуг) с принятием риска неплатежа
12
форфейтинговые операции (форфейтирование): оплата долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца
13
выдача гарантий, поручительств и иных обязательств, предусматривающих исполнение в денежной форме
14
Всего по дополнительным видам деятельности
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о результатах
осуществления дополнительных
видов деятельности
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности
(индекс – DVD_MFO, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 3-бабының 1-2-тармағында көзделген қызметтің қосымша түрлерінің атаулары көрсетіледі.
6. 3-баған есепті кезеңнің соңында қолданыстағы шарттардың саны (бірлікпен) бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған.
7. 4-баған есепті кезеңде жасалған шарттардың саны (бірлікпен) бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған.
8. 5-баған есепті кезеңнің соңында жұмыс істеп тұрған контрагент саны бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған.
9. 6-баған қосымша құн салығын қоспағанда, есепті кезеңде қызметтің қосымша түрлерінен алынған кіріс туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 отражены наименования дополнительных видов деятельности, предусмотренных пунктом 1-2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
6. Графа 3 предназначена для отражения сведений по количеству договоров (в единицах), действующих на конец отчетного периода.
7. Графа 4 предназначена для отражения сведений по количеству договоров (в единицах), заключенных в отчетном периоде.
8. Графа 5 предназначена для отражения сведений по количеству контрагентов (в единицах), действующих на конец отчетного периода.
9. Графа 6 предназначена для отражения сведений о доходах без учета налога на добавленную стоимость, полученных от дополнительных видов деятельности в отчетном периоде.
10. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурcында орналастырылған
Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FRD_MFO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Кесте. Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп
Көрсеткіш коды
Көрсеткіш атауы
Саны (сомасы)
1
2
3
10
Есепті кезеңде электрондық тәсілмен (онлайн микрокредиттер) берілген микрокредиттердің (бұдан әрі - онлайн микрокредиттер) саны (бірлігі)
20
Есепті кезеңде берілген онлайн микрокредиттер (мың теңге)
30
Есепті кезеңде берілген онлайн микрокредиттер бойынша анықталған алаяқтық фактілерінің саны (бірлігі)
оның ішінде анықталған (бірлігі):
31
дербес микроқаржы ұйымы анықтаған (бірлігі)
32
жеке тұлғалардың жолданымдары бойынша (бірлігі)
33
құқық қорғау органдарының ақпараты бойынша (бірлігі)
40
Есепті кезеңнің соңына алаяқтық фактілері анықталған берілген онлайн микрокредиттер бойынша берешек сомасы (мың теңге)
50
Онлайн микрокредиттер бойынша алаяқтық фактілері бойынша құқық қорғау органдарына түскен өтініштер саны (бірлігі)
60
Алаяқтық фактілері анықталған және оларға қатысты сыйақыны, тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есептеу жалғасып отырған онлайн микрокредиттер (бірлігі)
61
есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша саны (бірлігі)
62
есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берешек сомасы (мың теңге)
70
Микроқаржы ұйымы алаяқтық фактісін анықтауға байланысты шаралар қабылдаған онлайн микрокредиттердің саны (бірлігі), оның ішінде:
71
сыйақы (бірлік) есептеу тоқтатыла тұрған онлайн микрокредиттердің саны (бірлігі)
72
шағым-талап-арыз жұмысы тоқтатыла тұрған онлайн микрокредиттердің саны (бірлігі)
73
кредиттік тарихты түзету жүргізілген онлайн микрокредиттердің саны (бірлігі)
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға
_____________________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Электрондық тәсілмен
берілген микрокредиттер
(онлайн микрокредиттер)
және олар бойынша анықталған
алаяқтық фактілері туралы
есеп нысанына
қосымша
Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп (индексі – FRD_MFO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FRD_MFO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним
Код показателя
Наименование показателя
Количество (сумма)
1
2
3
10
Количество микрокредитов, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитов) (далее - онлайн микрокредиты) в отчетном периоде (единиц)
20
Онлайн микрокредиты, предоставленные в отчетном периоде (тысяч тенге)
30
Количество выявленных фактов мошенничества по предоставленным онлайн микрокредитам в отчетном периоде (единиц)
в том числе выявленные (единиц):
31
самостоятельно микрофинансовой организацией (единиц)
32
по обращениям физических лиц (единиц)
33
по информации от правоохранительных органов (единиц)
40
Сумма задолженности по предоставленным онлайн микрокредитам, по которым были выявлены факты мошенничества, на конец отчетного периода (тысяч тенге)
50
Количество заявлений в правоохранительные органы по фактам мошенничества по онлайн микрокредитам (единиц)
60
Онлайн микрокредиты, по которым выявлены факты мошенничества и в отношении которых продолжается начисление вознаграждения, неустойки (штрафа, пени) (единиц)
61
количество по состоянию на конец отчетного периода (единиц)
62
сумма задолженности по состоянию на конец отчетного периода (тысяч тенге)
70
Количество онлайн микрокредитов, по которым микрофинансовой организацией предприняты меры в связи с выявлением факта мошенничества (единиц), в том числе:
71
количество онлайн микрокредитов, по которым приостановлено начисление вознаграждения (единиц)
72
количество онлайн микрокредитов, по которым приостановлена претензионно-исковая работа (единиц)
73
количество онлайн микрокредитов, по которым проведена корректировка кредитной истории (единиц)
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение к форме
отчета о микрокредитах,
предоставленных электронным
способом (онлайн микрокредитах),
и выявленных фактах
мошенничества по ним
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом
(онлайн микрокредитах),
и выявленных фактах мошенничества по ним
(индекс – FRD_MFO, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) (бұдан әрі – онлайн микрокредиттер) бойынша мәліметтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19714 болып тіркелген "Электрондық тәсілмен микрокредиттер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 217 қаулысымен бекітілген Электрондық тәсілмен микрокредиттер беру қағидаларына сәйкес көрсетіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 10-жолда есепті кезеңде берілген онлайн микрокредиттердің саны көрсетіледі.
7. 20-жолда есепті кезеңде берілген онлайн микрокредиттердің сомасы мың теңгемен көрсетіледі.
8. 30-жолда 31, 32 және 33-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
9. 40-жолда негізгі борыштың, есептелген сыйақының, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын қамтитын және олар бойынша алаяқтық фактілері анықталған, есепті кезеңде берілген онлайн микрокредиттер бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
10. 50-жолда онлайн микрокредиттер бойынша алаяқтық фактілері бойынша құқық қорғау органдарына есепті кезеңде жіберілген өтініштердің саны көрсетіледі.
11. 61-жолда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша алаяқтық фактілері анықталған және олар бойынша сыйақыны, тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) есептеу жалғасып отырған онлайн микрокредиттердің саны көрсетіледі.
12. 62-жолда негізгі борыштың, есептелген сыйақының, тұрақсыздық айыбының (айыппұл мен өсімпұлдың) сомасын қамтитын және алаяқтық фактілері анықталған және сыйақыны, тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) есептеу жалғасып отырған онлайн микрокредиттер бойынша есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берешек сомасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежемесячно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. Сведения по микрокредитам, предоставленным электронным способом (онлайн микрокредитах) (далее – онлайн микрокредиты), указываются в соответствии с Правилами предоставления микрокредитов электронным способом, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 № 217 "Об утверждении Правил предоставления микрокредитов электронным способом", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19714.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В строке 10 указывается количество онлайн микрокредитов, предоставленных в отчетном периоде.
7. В строке 20 указывается сумма онлайн микрокредитов, предоставленных в отчетном периоде, в тысячах тенге.
8. В строке 30 указывается сумма строк 31, 32 и 33.
9. В строке 40 указывается сумма задолженности по онлайн микрокредитам, предоставленным в отчетном периоде, включающая сумму основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), и по которым были выявлены факты мошенничества.
10. В строке 50 указывается количество заявлений, направленных за отчетный период в правоохранительные органы по фактам мошенничества по онлайн микрокредитам.
11. В строке 61 указывается количество онлайн микрокредитов, по которым по состоянию на конец отчетного периода выявлены факты мошенничества и по которым продолжается начисление вознаграждения, неустойки (штрафа, пени).
12. В строке 62 указывается сумма задолженности по состоянию на конец отчетного периода по онлайн микрокредитам, включающая суммы основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа и пени), и по которым выявлены факты мошенничества и продолжается начисление вознаграждения, неустойки (штрафа, пени).

13. 70-жолда 71, 72 және 73-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
14. 71-жолда есепті кезеңде алаяқтық фактілері анықталған және олар бойынша сыйақы есептеу тоқтатыла тұрған онлайн микрокредиттердің саны көрсетіледі.
15. 72-жолда есепті кезеңде алаяқтық фактілері анықталған және олар бойынша шағым-талап-арыз жұмысы тоқтатыла тұрған онлайн микрокредиттердің саны көрсетіледі.
16. 73-жолда есепті кезеңде алаяқтық фактілері анықталған және кредиттік бюроларда кредиттік тарихты түзету жүргізілген онлайн микрокредиттердің саны көрсетіледі.
17. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz. интернет-ресурcында орналастырылған
Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: IKUL_MFO_KT_L
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Кесте. Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп
Көрсеткіш коды
Көрсеткіштің атауы
заңды тұлғаның БСН
Заңды тұлғаның атауы
Баланстық құны
(мың теңге)
1
2
3
4
5
10
Жай акциялар, барлығы
11
20
Артықшылықты акциялар, барлығы
21
30
Салымдар мен пайлар, барлығы
31
40
Облигациялар, барлығы
41
50
Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың барлығы
кестенің жалғасы:
Саны
(дана)
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (%-бен)
Сатып алынған күні
Ескертпе
6
7
8
9
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға
_____________________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Заңды тұлғалардың капиталына
инвестициялардың құрылымы
туралы есеп нысанына
қосымша
Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп (индекс – IKUL_MFO_KT_L, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

13. В строке 70 указывается сумма строк 71, 72 и 73.
14. В строке 71 указывается количество онлайн микрокредитов, по которым выявлены факты мошенничества в отчетном периоде и по которым приостановлено начисление вознаграждения.
15. В строке 72 указывается количество онлайн микрокредитов, по которым выявлены факты мошенничества в отчетном периоде и по которым приостановлена претензионно-исковая работа.
16. В строке 73 указывается количество онлайн микрокредитов, по которым выявлены факты мошенничества в отчетном периоде и по которым произведена корректировка кредитных историй в кредитных бюро.
17. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц
Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: IKUL_MFO_KT_L
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард
Срок представления формы административных данных: ежеквартально,
до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц
Код показателя
Наименование показателя
БИН юридического лица
Наименование юридического лица
Балансовая стоимость
(тысяч тенге)
1
2
3
4
5
10
Простые акции, всего
11
20
Привилегированные акции, всего
21
30
Вклады и паи, всего
31
40
Облигации, всего
41
50
Всего инвестиций в капитал юридических лиц
продолжение таблицы:
Количество (штук)
Доля участия в уставном капитале юридического лица (в %)
Дата приобретения
Примечание
6
7
8
9
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
инвестиций в капитал
юридических лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц
(индекс – IKUL_MFO_KT_L, периодичность – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік және ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның барлық деректері капиталына микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік немесе ломбард қатысатын заңды тұлғалардың жай және артықшылықты акциялары, салымдары мен пайлары, сондай-ақ облигациялары бөлігінде ұсынылады.
6. 40-жолда Қазақстан Республикасының бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында орналастыру және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығы аумағында жұмыс істейтін қор биржасындағы сауда-саттыққа жіберу мақсатында шығарылған заңды тұлғалардың облигациялары көрсетіледі.
7. 5-бағанда қаржы активі олар бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) шегерілгеннен кейін баланста танылатын баланстық құн сомасы көрсетіледі.
8. 6-бағанда капиталына микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік немесе ломбард қатысатын заңды тұлғалардың жай акцияларының, артықшылықты акцияларының және облигацияларының саны (данасы) көрсетіледі.
9. 7-бағанда заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің мәні үтірден кейін екі таңбамен пайызбен көрсетіледі.
10. 8-бағанда бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде эмиссиялық бағалы қағаздармен мәміленің тіркелген күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығы туындаған күн (сәт) көрсетіледі.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
222 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется микрофинансовой организацией, кредитным товариществом и ломбардом ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Все данные Формы представляются в разрезе простых и привилегированных акций, вкладов и паев, а также облигаций юридических лиц, в капитале которых участвует микрофинансовая организация, кредитное товарищество или ломбард.
6. В строке 40 указываются облигации юридических лиц, выпущенные для целей их размещения на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и (или) допуска к торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана".
7. В графе 5 указывается сумма балансовой стоимости, по которой финансовый актив признается на балансе с учетом начисленных доходов, после вычета сформированных по ним резервов (провизий).
8. В графе 6 указывается количество (штук) простых акций, привилегированных акций и облигаций юридических лиц, в капитале которых участвует микрофинансовая организация, кредитное товарищество или ломбард.
9. В графе 7 указывается значение доли участия в уставном капитале юридического лица в процентах с двумя знаками после запятой.
10. В графе 8 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об основных источниках привлеченных денег

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік және ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтырған кезде микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард жиынтығында олардың алдында міндеттемелердің ең көп сомасы бар 10 (он) ең ірі кредиторлар – жеке және заңды тұлғаларды ашады. Мәліметтер әрбір кредитор алдындағы міндеттемелердің жиынтық сомасы бойынша (микроқаржы ұйымының, кредиттік серіктестіктің немесе ломбардтың тартылған ақшасының баланстық құны бойынша) кему тәртібімен көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында негізгі кредитордың сәйкестендіру нөмірі: заңды тұлға үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлға үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (оның ішінде жеке кәсіпкер бар болса) немесе Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін өзге сәйкестендіру нөмірі (бар болса) көрсетіледі.
7. Нысанның 5, 8, 11, 14, 17 және 20-бағандарда микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік немесе ломбард тартқан ақшаның баланстық құнының сомасы көрсетіледі.
8. 11 және 12-бағандарда бағалы қағаздар эмиссиясы проспектісінен ақпарат көрсетіледі.
9. 7, 10, 13, 16, 19, 22-бағандарда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
10. 24-бағанда 5, 8, 11, 14, 17 және 20-бағандардың жиынтық мәні көрсетіледі.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
222 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется микрофинансовой организацией, кредитным товариществом и ломбардом ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард раскрывают 10 (десять) крупнейших кредиторов – физических и (или) юридических лиц, перед которыми в совокупности имеется наибольшая сумма обязательств. Сведения указываются в порядке убывания по совокупной сумме обязательств (по балансовой стоимости привлеченных денег микрофинансовой организации, кредитного товарищества или ломбарда) перед каждым кредитором.
6. В графе 3 указывается идентификационный номер основного кредитора: бизнес-идентификационный номер для юридического лица, индивидуальный идентификационный номер для физического лица (в том числе индивидуального предпринимателя при наличии) или иной идентификационный номер для нерезидентов Республики Казахстан (при наличии).
7. В графах 5, 8, 11, 14, 17 и 20 указываются суммы балансовой стоимости привлеченных денег микрофинансовой организацией, кредитным товариществом или ломбардом.
8. В графах 11 и 12 указывается информация из проспекта эмиссии ценных бумаг.
9. В графах 7, 10, 13, 16, 19, 22 указываются коды валют в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
10. В графе 24 указывается суммарное значение граф 5, 8, 11, 14, 17 и 20.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным
товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz. интернет-ресурcында орналастырылған
Кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: MP_KT
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: кредиттік серіктестік
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Кесте. Кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп
(мың теңгемен)
Көрсеткіш коды
Атауы
Баланстық құны, барлығы
1
2
3

Сноска. Приложение 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: MP_KT
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: кредитное товарищество
Срок представления формы административных данных: ежеквартально,
до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам
кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность
(в тысячах тенге)
Код показателя
Наименование
Балансовая стоимость, всего
1
2
3

500
"Кері репо" операциялары
600
Микрокредиттер жиынтығы (кредиттік портфель), оның ішінде:
610
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер жиынтығы
620
Мерзімі өткен берешегі 1 күннен 30 күнге дейін болатын микрокредиттер жиынтығы
630
Мерзімі өткен берешегі 31 күннен 60 күнге дейін болатын микрокредиттер жиынтығы
640
Мерзімі өткен берешегі 61 күннен 90 күнге дейін болатын микрокредиттер жиынтығы
650
Мерзімі өткен берешегі 90 күннен асатын микрокредиттер жиынтығы
кестенің жалғасы:
оның ішінде
Негізгі борыш
Дисконт, сыйақы
Есептелген сыйақы
Оң немесе теріс түзету
Резервтер (провизиялар)
Баланстық құнын есептеу кезінде ескерілетін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл),
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету құны
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету құны
10
11
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға
_____________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Кредиттік серіктестік жеке
және заңды тұлғаларға
берген, оның ішінде мерзімі
өткен берешегі бар
микрокредиттер
туралы есеп нысанына
қосымша
Кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп (индексі – MP_KT, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік серіктестікке жеке және заңды тұлғаларға берілген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

500
Операции "обратное репо"
600
Итого микрокредитов (кредитный портфель), в том числе:
610
Итого микрокредитов, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению
620
Итого микрокредитов, по которым просроченная задолженность составляет от 1 до 30 дней
630
Итого микрокредитов, по которым просроченная задолженность составляет от 31 до 60 дней
640
Итого микрокредитов, по которым просроченная задолженность составляет от 61 до 90 дней
650
Итого микрокредитов, по которым просроченная задолженность составляет более 90 дней
продолжение таблицы:
в том числе
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная или отрицательная корректировка
Резервы (провизии)
Неустойка (штраф, пеня), учитываемая(ые) при расчете балансовой стоимости
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Стоимость обеспечения исполнения обязательства
Всего
из них стоимость обеспечения исполнения обязательства, включаемая при расчете резервов (провизий)
10
11
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение к форме
отчета о микрокредитах,
выданных физическим
и юридическим лицам
кредитным товариществом,
в том числе по которым имеется
просроченная задолженность
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным
товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность
(индекс – MP_KT, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".

3. Нысанды кредиттік серіктестік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда кредиттік серіктестікке жеке және заңды тұлғаларға берілген, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер, сондай-ақ кредиттеу мақсаттары бойынша, негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Микрокредиттер бойынша деректер есепті күнгі жағдай бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек күндерінің санына қарай көрсетіледі. Нысанда есепті күнге дейін берілген микрокредиттер бойынша, оның ішінде мерзімі өткен берешекті ескере отырып, негізгі борыштың және есептелген сыйақының барлық қалдығы көрсетіледі.
7. 100-жолда заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер көрсетіледі.
8. 100 және 200-жолдарда микрокредиттер "кері репо" операциясы есепке алынбай көрсетіледі, "кері репо" операцияларының сомасы 500-жолда көрсетіледі.
9. 100-жолда 110 және 120-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
10. 110-жолда 111 және 112-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
11. 120-жолда 130 және 140-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
12. 130-жолда 131, 132, 133 және 134-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
13. 140-жолда 141, 142, 143 және 144-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
14. 200-жолда 300 және 400-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
15. 300-жолда 310 және 340-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
16. 310-жолда 320 және 330-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
17. 340-жолда 350 және 360-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
18. 400-жолда 410 және 440-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
19. 410-жолда 420 және 430-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
20. 420-жолда 421, 422, 423 және 424-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
21. 430-жолда 431, 432, 433 және 434-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
22. 440-жолда 450 және 460-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
23. 450-жолда 451, 452, 453 және 454-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
24. 460-жолда 461, 462, 463 және 464-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
25. 600-жолда 100, 200 және 500-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

3. Форма заполняется кредитным товариществом ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также микрокредиты, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования.
6. Данные по микрокредитам указываются в зависимости от количества дней просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению по состоянию на отчетную дату. В Форме отражается весь остаток основного долга и начисленного вознаграждения по выданным микрокредитам до отчетной даты, в том числе с учетом просроченной задолженности.
7. В строке 100 указываются микрокредиты, выданные юридическим лицам.
8. В строках 100 и 200 микрокредиты указываются без учета операции "обратное репо", сумма операций "обратное репо" указывается в строке 500.
9. В строке 100 отражается сумма значений строк 110 и 120.
10. В строке 110 отражается сумма значений строк 111 и 112.
11. В строке 120 отражается сумма значений строк 130 и 140.
12. В строке 130 отражается сумма значений строк 131, 132, 133 и 134.
13. В строке 140 отражается сумма значений строк 141, 142, 143 и 144.
14. В строке 200 отражается сумма значений строк 300 и 400.
15. В строке 300 отражается сумма значений строк 310, 340.
16. В строке 310 отражается сумма значений строк 320, 330.
17. В строке 340 отражается сумма значений строк 350, 360.
18. В строке 400 отражается сумма значений строк 410 и 440.
19. В строке 410 отражается сумма значений строк 420 и 430.
20. В строке 420 отражается сумма значений строк 421, 422, 423 и 424.
21. В строке 430 отражается сумма значений строк 431, 432, 433 и 434.
22. В строке 440 отражается сумма значений строк 450 и 460.
23. В строке 450 отражается сумма значений строк 451, 452, 453 и 454.
24. В строке 460 отражается сумма значений строк 461, 462, 463 и 464.
25. В строке 600 отражается сумма значений строк 100, 200 и 500.

26. 610-жолда 620, 630, 640, 650-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
27. 620-жолда 131, 141, 421, 431, 451, 461-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
28. 630-жолда 132, 142, 422, 432, 452, 462-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
29. 640-жолда 133, 143, 423, 433, 453, 463-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
30. 650-жолда 134, 144, 424, 434, 454, 464-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
31. 620, 630, 640 және 650-жолдар мәндерінің қосындысы 120 және 400-жолдар мәндерінің қосындысына тең.
32. 3-бағанда 5 және 7-бағандардағы белгілер есепке ала отырып және 8-бағанның мәнін шегергенде 4, 5, 6, 7, 9-бағандардың қосындысы көрсетіледі
33. 5-бағанда дисконт минус белгісімен көрсетіледі.
34. 7-бағанда теріс түзету минус белгісімен көрсетіледі.
35. 8-бағанда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолютті мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
36. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан

26. В строке 610 отражается сумма значений строк 620, 630, 640, 650.
27. В строке 620 отражается сумма строк 131, 141, 421, 431, 451, 461.
28. В строке 630 отражается сумма строк 132, 142, 422, 432, 452, 462.
29. В строке 640 отражается сумма строк 133, 143, 423, 433, 453, 463.
30. В строке 650 отражается сумма строк 134, 144, 424, 434, 454, 464.
31. Сумма значений строк 620, 630, 640 и 650 равна сумме значений строк 120 и 400.
32. В графе 3 отражается сумма граф 4, 5, 6, 7, 9 с учетом знаков в графе 5 и 7 и за вычетом значения графы 8.
33. В графе 5 дисконт указывается со знаком минус.
34. В графе 7 отрицательная корректировка указывается со знаком минус.
35. В графе 8 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
36. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о микрокредитах, предоставленных физическим лицам, под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению

1 - 30 күнге дейін
2.4.2
31 - 60 күнге дейін
2.4.3
61 - 90 күнге дейін
2.4.4
90 күннен астам
3
Барлығы
кестенің жалғасы:
оның ішінде
Шарттар саны
Қарыз алушылар саны
Оң немесе теріс түзету
Резервтер (провизиялар)
7
8
9
10
Атауы __________________
Мекенжайы_______________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) телефоны
Бас бухгалтер _____________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Жеке тұлғаларға жеке
пайдалануға
арналған мүлікті кепілге
қоя отырып берілген, оның
ішінде
негізгі борыш және (немесе)
есептелген
сыйақы бойынша мерзімі өткен
берешегі бар микрокредиттер
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған мүлікті кепілге қоя отырып берілген, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп (индексі – PM_L, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректер жинауға арналған "Жеке тұлғаларға жеке пайдалануға арналған мүлікті кепілге қоя отырып берілген, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және бас бухгалтер қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда есепті күнге микрокредит бойынша негізгі борыш қалдығы көрсетіледі.
Негізгі борыш – сыйақыны, сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті, дисконтты (сыйлықақыны), құнсыздану резервін, микрокредит бойынша өсімпұл мен айыппұлды есептемегенде, кредиттеу кезеңнің белгілі кезінде қарыз алушы ломбардқа төлеуге тиіс өтелмеген борыш сомасы.

от 1 до 30 дней
2.4.2
от 31 до 60 дней
2.4.3
от 61 до 90 дней
2.4.4
более 90 дней
3
Всего
продолжение таблицы:
в том числе
Количество договоров
Количество заемщиков
Положительная или отрицательная корректировка
Резервы (провизии)
7
8
9
10
Наименование________________ Адрес___________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о
микрокредитах,
предоставленных физическим
лицам под залог имущества,
предназначенного
для личного пользования в том
числе, по которым имеется
просроченная задолженность по
основному долгу и (или)
начисленному вознаграждению
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о микрокредитах, предоставленных физическим лицам, под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению (индекс – PM_L, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о микрокредитах, предоставленных физическим лицам под залог имущества, предназначенного для личного пользования, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется ежеквартально ломбардом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и главный бухгалтер.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указывается остаток основного долга по микрокредиту на отчетную дату.
Основной долг – сумма непогашенного долга, подлежащая уплате заемщиком ломбарду, на определенный момент периода кредитования без учета вознаграждения, просроченной задолженности по вознаграждению, дисконта (премии), резерва на обесценение, пени и штрафа по микрокредиту.

6. 6-бағанда есептелген, бірақ өтелмеген (алынбаған) сыйақы сомасы есепке алынады.
7. 8-бағанда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: PMM_MFO_KT_L
Кезеңділігі: тоқсан сайын, ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
микроқаржы ұйымы – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда);
кредиттік серіктестік және ломбард – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Кесте. Есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп
(мың теңгемен)
Көрсеткіш коды
Көрсеткіштердің атауы
Кезең басындағы кредиттік портфель
Есепті кезеңде берілген микрокредиттер
Есепті кезеңде кредиттік портфельді өтеу
1
2
3
4
5

6. В графе 6 учитывается сумма начисленного, но не погашенного (не полученного) вознаграждения.
7. В графе 8 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об изменениях по предоставленным займам за отчетный период
Сноска. Приложение 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: PMM_MFO_KT_L
Периодичность: ежеквартальная, ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация,
кредитное товарищество, ломбард
Срок представления формы административных данных:
микрофинансовая организация – ежемесячно, до 25 (двадцать пятого) числа
(включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем;
кредитное товарищество и ломбард – ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа
(включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица. Отчет об изменениях по предоставленным займам за отчетный период
(в тысячах тенге)
Код показателя
Наименование показателей
Кредитный портфель на начало периода
Микрокредиты, выданные в отчетном периоде
Погашение кредитного портфеля в отчетном периоде
1
2
3
4
5

100
Барлық микрокредиттер
200
Заңды тұлғаларға микрокредиттер, оның ішінде
210
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне
220
орта кәсіпкерлік субъектілеріне
230
ірі кәсіпкерлік субъектілеріне
300
Жеке тұлғаларға микрокредиттер, оның ішінде
300.1
оның ішінде дара кәсіпкерлерге
310
тұтынушылық мақсаттарға
320
кәсіпкерлік мақсаттарға
кестенің жалғасы:
Кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялар
Кезең соңындағы кредиттік портфель
Ескертпе
6
7
8
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________             _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы, телефоны
Есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға
___________________________________                   ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Есепті кезеңде берілген
қарыздар бойынша өзгерістер
туралы есеп нысанына
қосымша
Есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп (индексі – PMM_MFO_KT_L, кезеңділігі – тоқсан сайын, ай сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

100
Всего микрокредитов
200
Микрокредиты юридическим лицам, из них
210
субъектам малого предпринимательства
220
субъектам среднего предпринимательства
230
субъектам крупного предпринимательства
300
Микрокредиты физическим лицам, из них
300.1
в том числе индивидуальным предпринимателям
310
на потребительские цели
320
на предпринимательские цели
продолжение таблицы:
Операции, повлиявшие на изменение кредитного портфеля
Кредитный портфель на конец периода
Примечание
6
7
8
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об изменениях
по предоставленным займам
за отчетный период
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об изменениях по предоставленным займам за отчетный период
(индекс – PMM_MFO_KT_L, периодичность – ежеквартальная, ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Есепті кезеңде берілген қарыздар бойынша өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы ай сайын, кредиттік серіктестік және ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан коллекторлық агенттіктерге берілген, есепті кезеңде өтелген, кешірілген немесе сатылған қарыздар туралы мәліметтерді қоса алғанда, есепті кезеңде жасалған және (немесе) есепті кезеңде қолданыста болған және (немесе) қолданысын тоқтатқан микрокредит беру туралы шарттар бойынша негізгі борыш бойынша мәліметтерді беруге арналған.
Негізгі борыш – сыйақыны, сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті, дисконтты (сыйлықақыны), құнсыздануға арналған резервті, микрокредит бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды және айппұлды) есепке алмай, кредиттеу кезеңінің белгілі бір кезіне қарыз алушы микроқаржы ұйымына, кредиттік серіктестікке, ломбардқа төлеуі тиіс өтелмеген борыш сомасы.
6. Кредиттік портфель клиенттерге (заңды және жеке тұлғаларға) арналған несиелердің барлық түрлерін және оларға ұқсас операцияларды қамтиды.
7. 3 және 7-бағандарда тиісінше есепті кезеңнің басындағы және соңындағы негізгі борыш қалдықтарының сомасы бойынша мәліметтер көрсетіледі
8. 4-бағанда есепті кезеңде берілген микрокредиттер туралы мәліметтер көрсетіледі, олар микрокредит беру туралы шарттардың негізінде толтырылады.
9. 5-бағанда есепті кезеңде негізгі борыш бойынша берешекті өтеуге бағытталған нақты түскен төлемдердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
10. 6-бағанда 4 және 5-бағандарда ескерілмеген, негізгі борыш бойынша берешек қалдығының өзгеруіне әсер еткен және есепті кезең ішінде жүргізілген, оның ішінде негізгі борыш бойынша сатылған (кері сатып алынған) және (немесе) кешірілген берешек сомаларын көрсетуге арналған мәліметтер көрсетіледі.
Сатылған (кері сатып алынған) берешек талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген (минуспен көрсетіледі) және (немесе) талап ету құқықтарын беру шарты бойынша үшінші тұлғадан кері сатып алынған (плюспен көрсетіледі) негізгі борыш бойынша берешекті білдіреді.
Кешірілген берешек микрокредит бойынша жинақталған, шарттың бүкіл қолданылу кезеңінде кредитор кешірген негізгі қарыз бойынша берешек сомасын (минуспен көрсетіледі) білдіреді.
6-бағандағы көрсеткіш талап ету құқықтары берілген (сатылған) немесе қабылданған (сатып алынған) барлық микрокредиттер үшін толтыруға міндетті болып табылады. Негізгі борыштың қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол беріледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об изменениях по предоставленным займам за отчетный период" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежемесячно, кредитным товариществом и ломбардом – ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма предназначена для предоставления сведений по основному долгу по договорам о предоставлении микрокредита, заключенным в отчетном периоде, и (или) действующим, и (или) прекратившим действие в отчетном периоде, включая сведения о займах, переданных коллекторским агентствам, погашенных, прощенных или проданных в отчетном периоде.
Основной долг – сумма непогашенного долга, подлежащая уплате заемщиком микрофинансовой организации, кредитному товариществу, ломбарду, на определенный момент периода кредитования без учета вознаграждения, просроченной задолженности по вознаграждению, дисконта (премии), резерва на обесценение, неустойки (штрафа, пени) по микрокредиту.
6. Кредитный портфель включает в себя все виды ссуд клиентам (юридическим и физическим лицам) и аналогичные им операции.
7. В графах 3 и 7 указываются сведения по сумме остатков основного долга на начало и конец отчетного периода, соответственно.
8. В графе 4 указываются сведения о выданных микрокредитах в отчетном периоде, которые заполняются на основании договоров о предоставлении микрокредита.
9. В графе 5 указывается совокупная сумма фактически поступивших платежей, направленная на погашение задолженности по основному долгу, в отчетном периоде.
10. В графе 6 указываются сведения, не учтенные в графах 4 и 5, повлиявшие на изменение остатка задолженности по основному долгу, и предназначенные для отражения сумм, в том числе, проданной (обратно выкупленной) и (или) прощенной задолженности по основному долгу, произведенных в течение отчетного периода.
Проданная (обратно выкупленная) задолженность представляет собой задолженность по основному долгу, права требования по которым уступлены третьему лицу (указывается с минусом) и (или) обратно выкуплены у третьего лица по договору уступки прав требований (указывается с плюсом).
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по микрокредиту сумму задолженности по основному долгу, прощенной кредитором за весь период действия договора (указывается с минусом).
Показатель в графе 6 является обязательным к заполнению для всех микрокредитов, права требования по которым переданы (проданы) или приняты (куплены). Допускается отражение отрицательного значения по остатку основного долга.

11. 6-бағанда көрсетілген соманың талдамасы 8-бағанда көрсетіледі.
12. 100 жолда 200 және 300-жолдың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
13. 200-жолда 210, 220 және 230-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі
14. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. Қаулы 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-VED_MKO
Кезеңділігі: тоқсан сайын, ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
микроқаржы ұйымы – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда);
кредиттік серіктестік және ломбард – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
1-кесте. Есепті кезеңде берілген микрокредиттер туралы мәліметтер
Р/с №
Экономикалық қызмет түрі
Заңды тұлғалар
Есепті кезеңде берілген кредиттер,
мың теңге
Орташа өлшемді мөлшерлеме, пайызбен
Шарттар, бірліктер саны
Қарыз алушылар, бірліктер саны
1
2
3
4
5
6
1
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Жеке тұлғалар
Есепті кезеңде берілген кредиттер,
мың теңге
Орташа өлшемді мөлшерлеме, пайызбен
Шарттар, бірліктер саны
Қарыз алушылар, бірліктер саны
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
оның ішінде жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер
Есепті кезеңде берілген кредиттер,
мың теңге
Орташа өлшемді мөлшерлеме, пайызбен
Шарттар, бірліктер саны
Қарыз алушылар, бірліктер саны
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
оның ішінде жеке тұлғаларға кәсіпкерлік мақсаттарға берілгендері
Есепті кезеңде берілген кредиттер,
мың теңге
Орташа өлшемді мөлшерлеме, пайызбен
Шарттар, бірліктер саны
Қарыз алушылар, бірліктер саны
15
16
17
18
2-кесте. Есепті күнге қолданыстағы микрокредиттер туралы мәліметтер
Р/с №
Экономикалық қызмет түрі
Заңды тұлғалар
Есепті кезеңнің соңындағы негізгі борыш сомасы,
мың теңге
Шарттар, бірліктер саны
Қарыз алушылар, бірліктер саны
1
2
3
4
5
1
Барлығы:
кестенің жалғасы:
Жеке тұлғалар
оның ішінде жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер
Есепті кезеңнің соңындағы негізгі борыш сомасы,
мың теңге
Шарттар, бірліктер саны
Қарыз алушылар, бірліктер саны
Есепті кезеңнің соңындағы негізгі борыш сомасы,
мың теңге
Шарттар, бірліктер саны
Қарыз алушылар, бірліктер саны
6
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
оның ішінде жеке тұлғаларға кәсіпкерлік мақсаттарға берілгендері
Есепті кезеңнің соңындағы негізгі борыш сомасы,
мың теңге
Шарттар, бірліктер саны
Қарыз алушылар, бірліктер саны
13
14
15
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы______________________________
Орындаушы____________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы, телефоны
Есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және
орындаушы___________________________________       __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                   қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Пайдалану бағыттары бойынша
микрокредиттер туралы есеп
нысанына қосымша
Пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есеп (индексі – 1-VED_MKO, кезеңділігі – тоқсан сайын, ай сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

11. В графе 8 указывается расшифровка сумм, указанных в графе 6.
12. В строке 100 указывается сумма значений строк 200 и 300.
13. В строке 200 указывается сумма значений строк 210, 220 и 230.
14. В строке 300 указывается сумма значений строк 310 и 320.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о микрокредитах по направлениям использования
Сноска. Постановление дополнено приложением 11 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 1-VED_MKO
Периодичность: ежеквартальная, ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация,
кредитное товарищество, ломбард
Срок представления формы административных данных:
микрофинансовая организация – ежемесячно, до 25 (двадцать пятого) числа
(включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем;
кредитное товарищество и ломбард – ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа
(включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. Сведения о микрокредитах, выданных в отчетном периоде
№ п/п
Вид экономической деятельности
Юридические лица
Кредиты, выданные в отчетном периоде, тысяч тенге
Средневзвешенная ставка, в процентах
Количество договоров, единиц
Количество заемщиков, единиц
1
2
3
4
5
6
1
Всего:
продолжение таблицы:
Физические лица
Кредиты, выданные в отчетном периоде, тысяч тенге
Средневзвешенная ставка, в процентах
Количество договоров, единиц
Количество заемщиков, единиц
7
8
9
10
продолжение таблицы:
в том числе, физические лица - индивидуальные предприниматели
Кредиты, выданные в отчетном периоде, тысяч тенге
Средневзвешенная ставка, в процентах
Количество договоров, единиц
Количество заемщиков, единиц
11
12
13
14
продолжение таблицы:
в том числе, выданные физическим лицам на предпринимательские цели
Кредиты, выданные в отчетном периоде, тысяч тенге
Средневзвешенная ставка, в процентах
Количество договоров, единиц
Количество заемщиков, единиц
15
16
17
18
Таблица 2. Сведения о действующих микрокредитах на отчетную дату
№ п/п
Вид экономической деятельности
Юридические лица
Сумма основного долга на конец отчетного периода, тысяч тенге
Количество договоров, единиц
Количество заемщиков, единиц
1
2
3
4
5
1
Всего:
продолжение таблицы:
Физические лица
в том числе, физические лица - индивидуальные предприниматели
Сумма основного долга на конец отчетного периода, тысяч тенге
Количество договоров, единиц
Количество заемщиков, единиц
Сумма основного долга на конец отчетного периода, тысяч тенге
Количество договоров, единиц
Количество заемщиков, единиц
6
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
в том числе, выданные физическим лицам на предпринимательские цели
Сумма основного долга на конец отчетного периода, тысяч тенге
Количество договоров, единиц
Количество заемщиков, единиц
13
14
15
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о микрокредитах
по направлениям использования
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о микрокредитах по направлениям использования
(индекс – 1-VED_MKO, периодичность – ежеквартальная, ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Пайдалану бағыттары бойынша микрокредиттер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы ай сайын, кредиттік серіктестік, ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1 және 2-кестелердің 2-бағанында "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 68-нқ бұйрығымен бекітілген ҚР ҰС 03-2019 "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышына сәйкес экономикалық қызмет түрі көрсетіледі.
6. 1-кестенің 3, 7, 11 және 15-бағандары есепті кезеңде берілген микрокредиттердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
7. 1-кестенің 4, 8, 12 және 16-бағандары микрокредит беру туралы шарттарда белгіленген жылдық пайыздық мөлшерлемелер туындылары сомасының (номиналды мөлшерлеме) негізгі борыш бойынша берешекке негізгі борыш бойынша берешектің жалпы сомасына қатынасы айқындалатын орташа өлшемді мөлшерлемені көрсетуге арналған.
Орташа өлшемді мөлшерлеме мынадай формула бойынша есептеледі:
Орташа өлшемді пайыздық мөлшерлеме =
мұнда:
i1….in – n-ші кредит бойынша микрокредит беру туралы шартта белгіленген жылдық пайыздық мөлшерлеме (номиналды мөлшерлеме) (n – негізгі борыш бойынша берешегі бар микрокредиттердің жалпы саны);
Q1…Qn – n-ші кредит бойынша микрокредит беру туралы шартта белгіленген негізгі борыш бойынша берешек (сыйақыларды, комиссияларды және тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) есепке алмағанда).
8. 2-кестенің 3, 6, 10 және 13-бағандары есепті кезеңнің соңында микрокредит бойынша негізгі борыш сомасын көрсетуге арналған.
Негізгі борыш – сыйақыны, сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті, дисконтты (сыйлықақыны), құнсыздануға резервті, микрокредит бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есепке алмай, кредиттеу кезеңінің белгілі бір кезінде қарыз алушы микроқаржы ұйымына, кредиттік серіктестікке және ломбардқа төлейтін өтелмеген борыш сомасы.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о микрокредитах по направлениям использования" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежемесячно, кредитным товариществом и ломбардом ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 таблиц 1 и 2 указывается вид экономической деятельности в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 03-2019 "Общий классификатор видов экономической деятельности", утвержденным приказом Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 68-од "О некоторых вопросах стандартизации".
6. Графы 3, 7, 11 и 15 таблицы 1 предназначены для отражения совокупной суммы микрокредитов, выданных в отчетном периоде.
7. Графы 4, 8, 12 и 16 таблицы 1 предназначены для отражения средневзвешенной ставки, которая определяется отношением суммы произведений годовых процентных ставок, установленных в договорах о предоставлении микрокредита, (номинальная ставка) на задолженность по основному долгу к общей сумме задолженности по основному долгу.
Средневзвешенная ставка рассчитывается по следующей формуле:
Средневзвешенная процентная ставка =
где:
i1….in – годовая процентная ставка (номинальная ставка), установленная в договоре о предоставлении микрокредита по n-ому кредиту (n –общее количество микрокредитов, по которым имеется задолженность по основному долгу);
Q1…Qn – задолженность по основному долгу (без учета вознаграждений, комиссий и неустойки (штрафа, пени)), установленная в договоре о предоставлении микрокредита по n-ому кредиту.
8. Графы 3, 6, 10 и 13 таблицы 2 предназначены для отражения суммы основного долга по микрокредиту на конец отчетного периода.
Основной долг – сумма непогашенного долга, подлежащая уплате заемщиком микрофинансовой организации, кредитному товариществу, ломбарду, на определенный момент периода кредитования без учета вознаграждения, просроченной задолженности по вознаграждению, дисконта (премии), резерва на обесценение, неустойки (штрафа, пени) по микрокредиту.

9. 1-кестенің 5, 9, 13 және 17-бағандары есепті кезеңде жасалған шарттардың (бірліктердің) жалпы санын көрсетуге арналған.
10. 1-кестенің 6, 10, 14 және 18-бағандары есепті кезеңде микрокредит беру туралы шарттар жасалған қарыз алушылардың (бірліктердің) жалпы санын көрсетуге арналған.
11. 2-кестенің 4, 8, 11 және 14-бағандары есепті кезеңнің соңында қолданыстағы шарттардың (бірліктердің) жалпы санын көрсетуге арналған.
12. 2-кестенің 5, 9, 12 және 15-бағандары есепті кезеңнің соңына микрокредит беру туралы қолданыстағы шарттары бар қарыз алушылардың (бірліктердің) жалпы санын көрсетуге арналған.
13. Берілген микрокредиттер туралы ақпарат микрокредит беру туралы шарттардың негізінде толтырылады.
14. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 12-қосымша 01.07.2023 дейін қолданыста болды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. Қаулы 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Микроқаржы ұйымы берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: MP_MFO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Кесте. Микроқаржы ұйымы берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп
(мың теңгемен)
р/с №
Атауы
Баланстық құны, барлығы
1
2
3
1
Жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер, барлығы
1.1
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер (қайта құрылымдалған микрокредиттерді қоспағанда), оның ішінде:

9. Графы 5, 9, 13 и 17 таблицы 1 предназначены для отражения общего количества договоров (единиц), заключенных в отчетном периоде.
10. Графы 6, 10, 14 и 18 таблицы 1 предназначены для отражения общего количества заемщиков (единиц), с которыми в отчетном периоде заключены договоры о предоставлении микрокредита.
11. Графы 4, 8, 11 и 14 таблицы 2 предназначены для отражения общего количества договоров (единиц), действующих на конец отчетного периода.
12. Графы 5, 9, 12 и 15 таблицы 2 предназначены для отражения общего количества заемщиков (единиц), с которыми имеются действующие договоры о предоставлении микрокредита на конец отчетного периода.
13. Информация о выданных микрокредитах заполняется на основании договоров о предоставлении микрокредита.
14. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сноска. Приложение 12 действовало до 01.07.2023 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о микрокредитах, выданных микрофинансовой организацией, в том числе по которым имеется просроченная задолженность
Индекс формы административных данных: MP_MFO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, до 25
(двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет о микрокредитах, выданных микрофинансовой организацией, в том числе по которым имеется просроченная задолженность
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Балансовая стоимость, всего
1
2
3
1
Микрокредиты физическим лицам, всего
1.1
Микрокредиты физическим лицам, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению (за исключением реструктуризированных микрокредитов), в том числе:

1.1.1
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты мақсатқа берілген, оның ішінде:
1.1.1.1
міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етумен берілген, оның ішінде:
1.1.1.1.1
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1-тармағына сәйкес, оның ішінде:
1.1.1.1.1.1
дара кәсіпкерлерге берілген микрокредиттер
1.1.1.1.1.2
жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер (дара кәсіпкерлерді қоспағанда)
1.1.1.1.2
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1-тармағына сәйкес келмейтін микрокредиттер, оның ішінде:
1.1.1.1.2.1
дара кәсіпкерлерге берілген микрокредиттер, оның ішінде:
1.1.1.1.2.1.1
автокөлік кепілімен берілген микрокредиттер
1.1.1.1.2.1.2
жылжымайтын мүлік кепілімен берілген микрокредиттер
1.1.1.1.2.1.3
басқа микрокредиттер
1.1.1.1.2.2
жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер (дара кәсіпкерлерді қоспағанда), оның ішінде:
1.1.1.1.2.2.1
автокөлік кепілімен берілген микрокредиттер
1.1.1.1.2.2.2
жылжымайтын мүлік кепілімен берілген микрокредиттер
1.1.1.1.2.2.3
басқа микрокредиттер
1.1.1.2
міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етусіз берілген, оның ішінде:
1.1.1.2.1
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1-тармағына сәйкес келетін микрокредиттер, оның ішінде:
1.1.1.2.1.1
дара кәсіпкерлерге берілген микрокредиттер
1.1.1.2.1.2
жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер (дара кәсіпкерлерді қоспағанда)
1.1.1.2.2
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1-тармағына сәйкес келмейтін микрокредиттер, оның ішінде:
1.1.1.2.2.1
дара кәсіпкерлерге берілген микрокредиттер
1.1.1.2.2.2
жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер (дара кәсіпкерлерді қоспағанда)
1.1.2
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес мақсатқа берілген, оның ішінде:
1.1.2.1
міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етумен берілген, оның ішінде:
1.1.2.1.1
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 3-1-тармағына сәйкес келетін микрокредиттер, оның ішінде:
1.1.2.1.1.1
дара кәсіпкерлерге микрокредиттер
1.1.2.1.1.2
жеке тұлғаларға микрокредиттер (дара кәсіпкерлерді қоспағанда)
1.1.2.1.2
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1-тармағына сәйкес келмейтін микрокредиттер, оның ішінде:
1.1.2.1.2.1
дара кәсіпкерлерге микрокредиттер, оның ішінде:
1.1.2.1.2.1.1
автоны кепілге қоя отырып берілген микрокредиттер
1.1.2.1.2.1.2
жылжымайтын мүлікті кепілге қоя отырып берілген микрокредиттер
1.1.2.1.2.1.3
өзге микрокредиттер
1.1.2.1.2.2
жеке тұлғаларға микрокредиттер (дара кәсіпкерлерді қоспағанда), оның ішінде:

1.1.1
выданные на цели, связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, в том числе:
1.1.1.1
выданные с обеспечением исполнения обязательств, в том числе:
1.1.1.1.1
соответствующие пункту 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в том числе:
1.1.1.1.1.1
микрокредиты индивидуальным предпринимателям
1.1.1.1.1.2
микрокредиты физическим лицам (за исключением индивидуальных предпринимателей)
1.1.1.1.2
микрокредиты, не соответствующие пункту 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в том числе:
1.1.1.1.2.1
микрокредиты индивидуальным предпринимателям, в том числе:
1.1.1.1.2.1.1
микрокредиты, выданные под залог авто
1.1.1.1.2.1.2
микрокредиты, выданные под залог недвижимости
1.1.1.1.2.1.3
прочие микрокредиты
1.1.1.1.2.2
микрокредиты физическим лицам (за исключением индивидуальных предпринимателей), в том числе:
1.1.1.1.2.2.1
микрокредиты, выданные под залог авто
1.1.1.1.2.2.2
микрокредиты, выданные под залог недвижимости
1.1.1.1.2.2.3
прочие микрокредиты
1.1.1.2
выданные без обеспечения исполнения обязательств, в том числе:
1.1.1.2.1
соответствующие пункту 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в том числе:
1.1.1.2.1.1
микрокредиты индивидуальным предпринимателям
1.1.1.2.1.2
микрокредиты физическим лицам (за исключением индивидуальных предпринимателей)
1.1.1.2.2
микрокредиты, не соответствующие пункту 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в том числе:
1.1.1.2.2.1
микрокредиты индивидуальным предпринимателям
1.1.1.2.2.2
микрокредиты физическим лицам (за исключением индивидуальных предпринимателей)
1.1.2
выданные на цели, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, в том числе:
1.1.2.1
выданные с обеспечением исполнения обязательств, в том числе:
1.1.2.1.1
соответствующие пункту 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в том числе:
1.1.2.1.1.1
микрокредиты индивидуальным предпринимателям
1.1.2.1.1.2
микрокредиты физическим лицам (за исключением индивидуальных предпринимателей)
1.1.2.1.2
микрокредиты, не соответствующие пункту 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в том числе:
1.1.2.1.2.1
микрокредиты индивидуальным предпринимателям, в том числе:
1.1.2.1.2.1.1
микрокредиты, выданные под залог авто
1.1.2.1.2.1.2
микрокредиты, выданные под залог недвижимости
1.1.2.1.2.1.3
прочие микрокредиты
1.1.2.1.2.2
микрокредиты физическим лицам (за исключением индивидуальных предпринимателей), в том числе:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Микроқаржы ұйымы берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы, сондай-ақ кредиттеу мақсаты бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер туралы мәліметтер көрсетіледі. Нысанды толтыру кезінде мәліметтер мынадай нақтылаудың сақталуын ескере отырып көрсетілуі керек:
субъект типі бойынша барлығы микрокредиттер (жеке тұлғаларға, оның ішінде дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға микрокредиттер);
мерзімі өткен берешегі бар (оның ішінде мерзімі өткен күндердің бөлінуінде) және мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер;
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты және байланысты емес мақсатқа берілген микрокредиттер;
міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуын немесе болмауын көрсетуді ескере отырып;
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1-тармағына сәйкес келетін және сәйкес келмейтін микрокредиттер.
6. 3-бағанда 5 және 7-бағандардағы белгілерді ескере отырып және 9-бағанды шегергенде 4, 5, 6, 7, 8-бағандардың қосындысы көрсетіледі.
7. 5-бағанда дисконт минус белгісімен көрсетіледі.
8. 7-бағанда теріс түзету минус белгісімен көрсетіледі.
9. 1, 2 және 4-жолдарда микрокредиттер "кері репо" операциясын ескерілмей есепке алынады, "кері репо" операцияларының қосындысы 3-жолда көрсетіледі.
10. 8-бағанда баланстық құнды есептеу кезінде ескерілетін есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қосындысы көрсетіледі.
11. 9-бағанда резервтердің (провизиялардың) қосындысы абсолютті мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о микрокредитах, выданных микрофинансовой организацией, в том числе по которым имеется просроченная задолженность" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
3. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежемесячно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о микрокредитах, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также о микрокредитах, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования. При заполнении Формы сведения необходимо отражать с учетом соблюдения следующей детализации:
всего микрокредиты по типу субъекта (микрокредиты физическим лицам, в том числе индивидуальным предпринимателям, и юридическим лицам);
микрокредиты с просроченной задолженностью (в том числе в разбивке дней просрочки) и без просроченной задолженности;
микрокредиты, выданные на цели, связанные и не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности;
с учетом отражения наличия или отсутствия обеспечения исполнения обязательств;
микрокредиты, соответствующие и не соответствующие пункту 3-1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
6. В графе 3 отражается сумма граф 4, 5, 6, 7, 8 с учетом знаков в графе 5 и 7 и за вычетом графы 9.
7. В графе 5 дисконт указывается со знаком минус.
8. В графе 7 отрицательная корректировка указывается со знаком минус.
9. В строках 1, 2 и 4 микрокредиты учитываются без учета операции "обратное репо", сумма операций "обратное репо" указывается в строке 3.
10. В графе 8 отражается сумма начисленной неустойки (штрафа, пени), учитываемая при расчете балансовой стоимости.
11. В графе 9 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.

12. 1-жолда 1.1 және 1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі..
13. 1.1-жолда 1.1.1 және 1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
14. 1.1.1-жолда 1.1.1.1 және 1.1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
15. 1.1.1.1-жолда 1.1.1.1.1 және 1.1.1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
16. 1.1.1.1.1-жолда 1.1.1.1.1.1 және 1.1.1.1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
17. 1.1.1.1.2-жолда 1.1.1.1.2.1 және 1.1.1.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
18. 1.1.1.1.2.1-жолда 1.1.1.1.2.1.1, 1.1.1.1.2.1.2 және 1.1.1.1.2.1.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
19. 1.1.1.1.2.2-жолда 1.1.1.1.2.2.1, 1.1.1.1.2.2.2 және 1.1.1.1.2.2.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
20. 1.1.1.2-жолда 1.1.1.2.1 және 1.1.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
21. 1.1.1.2.1-жолда 1.1.1.2.1.1 және 1.1.1.2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
22. 1.1.1.2.2-жолда 1.1.1.2.2.1 және 1.1.1.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
23. 1.1.2-жолда 1.1.2.1 және 1.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
24. 1.1.2.1-жолда 1.1.2.1.1 және 1.1.2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
25. 1.1.2.1.1-жолда 1.1.2.1.1.1 және 1.1.2.1.1.2- жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
26. 1.1.2.1.2-жолда 1.1.2.1.2.1 және 1.1.2.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
27. 1.1.2.1.2.1-жолда 1.1.2.1.2.1.1, 1.1.2.1.2.1.2 және 1.1.2.1.2.1.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
28. 1.1.2.1.2.1-жолда 1.1.2.1.2.1.1, 1.1.2.1.2.1.2 және 1.1.2.1.2.1.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
29. 1.1.2.2-жолда 1.1.2.2.1 және 1.1.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
30. 1.1.2.2.1-жолда 1.1.2.2.1.1 және 1.1.2.2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
31. 1.1.2.2.2-жолда 1.1.2.2.2.1 және 1.1.2.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
32. 1.2-жолда 1.2.1 және 1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
33. 1.2.1-жолда 1.2.1.1 және 1.2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
34. 1.2.1.1-жолда 1.2.1.1.1 және 1.2.1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
35. 1.2.1.1.1-жолда 1.2.1.1.1.1 және 1.2.1.1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
36. 1.2.1.1.1.1-жолда 1.2.1.1.1.1.1, 1.2.1.1.1.1.2, 1.2.1.1.1.1.3, 1.2.1.1.1.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
37. 1.2.1.1.1.2-жолда 1.2.1.1.1.2.1, 1.2.1.1.1.2.2, 1.2.1.1.1.2.3, 1.2.1.1.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
38. 1.2.1.1.2-жолда 1.2.1.1.2.1 және 1.2.1.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
39. 1.2.1.1.2.1-жолда 1.2.1.1.2.1.1, 1.2.1.1.2.1.2, 1.2.1.1.2.1.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

12. В строке 1 отражается сумма значений строк 1.1 и 1.2.
13. В строке 1.1 отражается сумма значений строк 1.1.1 и 1.1.2.
14. В строке 1.1.1 отражается сумма значений строк 1.1.1.1 и 1.1.1.2.
15. В строке 1.1.1.1 отражается сумма значений строк 1.1.1.1.1 и 1.1.1.1.2.
16. В строке 1.1.1.1.1 отражается сумма значений строк 1.1.1.1.1.1 и 1.1.1.1.1.2.
17. В строке 1.1.1.1.2 отражается сумма значений строк 1.1.1.1.2.1 и 1.1.1.1.2.2.
18. В строке 1.1.1.1.2.1 отражается сумма значений строк 1.1.1.1.2.1.1, 1.1.1.1.2.1.2 и 1.1.1.1.2.1.3.
19. В строке 1.1.1.1.2.2 отражается сумма значений строк 1.1.1.1.2.2.1, 1.1.1.1.2.2.2 и 1.1.1.1.2.2.3.
20. В строке 1.1.1.2 отражается сумма значений строк 1.1.1.2.1 и 1.1.1.2.2.
21. В строке 1.1.1.2.1 отражается сумма значений строк 1.1.1.2.1.1 и 1.1.1.2.1.2.
22. В строке 1.1.1.2.2 отражается сумма значений строк 1.1.1.2.2.1 и 1.1.1.2.2.2.
23. В строке 1.1.2 отражается сумма значений строк 1.1.2.1 и 1.1.2.2.
24. В строке 1.1.2.1 отражается сумма значений строк 1.1.2.1.1 и 1.1.2.1.2.
25. В строке 1.1.2.1.1 отражается сумма значений строк 1.1.2.1.1.1 и 1.1.2.1.1.2.
26. В строке 1.1.2.1.2 отражается сумма значений строк 1.1.2.1.2.1 и 1.1.2.1.2.2.
27. В строке 1.1.2.1.2.1 отражается сумма значений строк 1.1.2.1.2.1.1, 1.1.2.1.2.1.2 и 1.1.2.1.2.1.3.
28. В строке 1.1.2.1.2.1 отражается сумма значений строк 1.1.2.1.2.1.1, 1.1.2.1.2.1.2 и 1.1.2.1.2.1.3.
29. В строке 1.1.2.2 отражается сумма значений строк 1.1.2.2.1 и 1.1.2.2.2.
30. В строке 1.1.2.2.1 отражается сумма значений строк 1.1.2.2.1.1 и 1.1.2.2.1.2.
31. В строке 1.1.2.2.2 отражается сумма значений строк 1.1.2.2.2.1 и 1.1.2.2.2.2.
32. В строке 1.2 отражается сумма значений строк 1.2.1 и 1.2.2.
33. В строке 1.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.1 и 1.2.1.2.
34. В строке 1.2.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1 и 1.2.1.1.2.
35. В строке1.2.1.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1.1 и 1.2.1.1.1.2.
36. В строке 1.2.1.1.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1.1.1, 1.2.1.1.1.1.2, 1.2.1.1.1.1.3, 1.2.1.1.1.1.4.
37. В строке 1.2.1.1.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1.2.1, 1.2.1.1.1.2.2, 1.2.1.1.1.2.3, 1.2.1.1.1.2.4.
38. В строке 1.2.1.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.1 и 1.2.1.1.2.2.
39. В строке 1.2.1.1.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.1.1, 1.2.1.1.2.1.2, 1.2.1.1.2.1.3.

40. 1.2.1.1.2.1.1-жолда 1.2.1.1.2.1.1.1, 1.2.1.1.2.1.1.2, 1.2.1.1.2.1.1.3, 1.2.1.1.2.1.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
41. 1.2.1.1.2.1.2-жолда 1.2.1.1.2.1.2.1, 1.2.1.1.2.1.2.2, 1.2.1.1.2.1.2.3, 1.2.1.1.2.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
42. 1.2.1.1.2.1.3-жолда 1.2.1.1.2.1.3.1, 1.2.1.1.2.1.3.2, 1.2.1.1.2.1.3.3, 1.2.1.1.2.1.3.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
43. 1.2.1.1.2.2-жолда 1.2.1.1.2.2.1, 1.2.1.1.2.2.2, 1.2.1.1.2.2.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
44. 1.2.1.1.2.2.1-жолда 1.2.1.1.2.2.1.1, 1.2.1.1.2.2.1.2, 1.2.1.1.2.2.1.3, 1.2.1.1.2.2.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
45. 1.2.1.1.2.2.2-жолда 1.2.1.1.2.2.2.1, 1.2.1.1.2.2.2.2, 1.2.1.1.2.2.2.3, 1.2.1.1.2.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
46. 1.2.1.1.2.2.3-жолда 1.2.1.1.2.2.3.1, 1.2.1.1.2.2.3.2, 1.2.1.1.2.2.3.3, 1.2.1.1.2.2.3.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
47. 1.2.1.2-жолда 1.2.1.2.1 және 1.2.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
48. 1.2.1.2.1-жолда 1.2.1.2.1.1 және 1.2.1.2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
49. 1.2.1.2.1.1-жолда 1.2.1.2.1.1.1, 1.2.1.2.1.1.2, 1.2.1.2.1.1.3, 1.2.1.2.1.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
50. 1.2.1.2.1.2-жолда 1.2.1.2.1.2.1, 1.2.1.2.1.2.2, 1.2.1.2.1.2.3, 1.2.1.2.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
51. 1.2.1.2.2-жолда 1.2.1.2.2.1 және 1.2.1.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
52. 1.2.1.2.2.1-жолда 1.2.1.2.2.1.1, 1.2.1.2.2.1.2, 1.2.1.2.2.1.3, 1.2.1.2.2.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
53. 1.2.1.2.2.2-жолда 1.2.1.2.2.2.1, 1.2.1.2.2.2.2, 1.2.1.2.2.2.3, 1.2.1.2.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
54. 1.2.2-жолда 1.2.2.1 және 1.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
55. 1.2.2.1-жолда 1.2.2.1.1 және 1.2.2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
56. 1.2.2.1.1-жолда 1.2.2.1.1.1 және 1.2.2.1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
57. 1.2.2.1.1.1-жолда 1.2.2.1.1.1.1, 1.2.2.1.1.1.2, 1.2.2.1.1.1.3, 1.2.2.1.1.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
58. 1.2.2.1.1.2-жолда 1.2.2.1.1.2.1, 1.2.2.1.1.2.2, 1.2.2.1.1.2.3, 1.2.2.1.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
59. 1.2.2.1.2-жолда 1.2.2.1.2.1 және 1.2.2.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
60. 1.2.2.1.2.1-жолда 1.2.2.1.2.1.1, 1.2.2.1.2.1.2 және 1.2.2.1.2.1.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
61. 1.2.2.1.2.1.1-жолда 1.2.2.1.2.1.1.1, 1.2.2.1.2.1.1.2, 1.2.2.1.2.1.1.3, 1.2.2.1.2.1.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
62. 1.2.2.1.2.1.2-жолда 1.2.2.1.2.1.2.1, 1.2.2.1.2.1.2.2, 1.2.2.1.2.1.2.3, 1.2.2.1.2.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

40. В строке 1.2.1.1.2.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.1.1.1, 1.2.1.1.2.1.1.2, 1.2.1.1.2.1.1.3, 1.2.1.1.2.1.1.4.
41. В строке 1.2.1.1.2.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.1.2.1, 1.2.1.1.2.1.2.2, 1.2.1.1.2.1.2.3, 1.2.1.1.2.1.2.4.
42. В строке 1.2.1.1.2.1.3 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.1.3.1, 1.2.1.1.2.1.3.2, 1.2.1.1.2.1.3.3, 1.2.1.1.2.1.3.4.
43. В строке 1.2.1.1.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.2.1, 1.2.1.1.2.2.2, 1.2.1.1.2.2.3.
44. В строке 1.2.1.1.2.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.2.1.1, 1.2.1.1.2.2.1.2, 1.2.1.1.2.2.1.3, 1.2.1.1.2.2.1.4.
45. В строке 1.2.1.1.2.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.2.2.1, 1.2.1.1.2.2.2.2, 1.2.1.1.2.2.2.3, 1.2.1.1.2.2.2.4.
46. В строке 1.2.1.1.2.2.3 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.2.3.1, 1.2.1.1.2.2.3.2, 1.2.1.1.2.2.3.3, 1.2.1.1.2.2.3.4.
47. В строке 1.2.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.2.1 и 1.2.1.2.2.
48. В строке 1.2.1.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.2.1.1 и 1.2.1.2.1.2.
49. В строке 1.2.1.2.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.2.1.1.1, 1.2.1.2.1.1.2, 1.2.1.2.1.1.3, 1.2.1.2.1.1.4.
50. В строке 1.2.1.2.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.2.1.2.1, 1.2.1.2.1.2.2, 1.2.1.2.1.2.3, 1.2.1.2.1.2.4.
51. В строке 1.2.1.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.2.2.1 и 1.2.1.2.2.2.
52. В строке 1.2.1.2.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.1.2.2.1.1, 1.2.1.2.2.1.2, 1.2.1.2.2.1.3, 1.2.1.2.2.1.4.
53. В строке 1.2.1.2.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.2.2.2.1, 1.2.1.2.2.2.2, 1.2.1.2.2.2.3, 1.2.1.2.2.2.4.
54. В строке 1.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.1 и 1.2.2.2.
55. В строке 1.2.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.1 и 1.2.2.1.2.
56. В строке 1.2.2.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.1.1 и 1.2.2.1.1.2.
57. В строке 1.2.2.1.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.1.1.1, 1.2.2.1.1.1.2, 1.2.2.1.1.1.3, 1.2.2.1.1.1.4.
58. В строке 1.2.2.1.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.1.2.1, 1.2.2.1.1.2.2, 1.2.2.1.1.2.3, 1.2.2.1.1.2.4.
59. В строке 1.2.2.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.1 и 1.2.2.1.2.2.
60. В строке 1.2.2.1.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.1.1, 1.2.2.1.2.1.2 и 1.2.2.1.2.1.3.
61. В строке 1.2.2.1.2.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.1.1.1, 1.2.2.1.2.1.1.2, 1.2.2.1.2.1.1.3, 1.2.2.1.2.1.1.4.
62. В строке 1.2.2.1.2.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.1.2.1, 1.2.2.1.2.1.2.2, 1.2.2.1.2.1.2.3, 1.2.2.1.2.1.2.4.

63. 1.2.2.1.2.1.3-жолда 1.2.2.1.2.1.3.1, 1.2.2.1.2.1.3.2, 1.2.2.1.2.1.3.3, 1.2.2.1.2.1.3.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
64. 1.2.2.1.2.2-жолда 1.2.2.1.2.2.1, 1.2.2.1.2.2.2, 1.2.2.1.2.2.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
65. 1.2.2.1.2.2.1-жолда 1.2.2.1.2.2.1.1, 1.2.2.1.2.2.1.2, 1.2.2.1.2.2.1.3, 1.2.2.1.2.2.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
66. 1.2.2.1.2.2.2-жолда 1.2.2.1.2.2.2.1, 1.2.2.1.2.2.2.2, 1.2.2.1.2.2.2.3, 1.2.2.1.2.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
67. 1.2.2.1.2.2.3-жолда 1.2.2.1.2.2.3.1, 1.2.2.1.2.2.3.2, 1.2.2.1.2.2.3.3, 1.2.2.1.2.2.3.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
68. 1.2.2.2-жолда 1.2.2.2.1 және 1.2.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
69. 1.2.2.2.1-жолда 1.2.2.2.1.1 және 1.2.2.2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
70. 1.2.2.2.1.1-жолда 1.2.2.2.1.1.1, 1.2.2.2.1.1.2, 1.2.2.2.1.1.3, 1.2.2.2.1.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
71. 1.2.2.2.1.2-жолда 1.2.2.2.1.2.1, 1.2.2.2.1.2.2, 1.2.2.2.1.2.3, 1.2.2.2.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
72. 1.2.2.2.2-жолда 1.2.2.2.2.1 және 1.2.2.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
73. 1.2.2.2.2.1-жолда 1.2.2.2.2.1.1, 1.2.2.2.2.1.2, 1.2.2.2.2.1.3, 1.2.2.2.2.1.4.-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі
74. 1.2.2.2.2.2-жолда 1.2.2.2.2.2.1, 1.2.2.2.2.2.2, 1.2.2.2.2.2.3, 1.2.2.2.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
75. 2-жолда 2.1 және 2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
76. 2.1-жолда 2.1.1 және 2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
77. 2.2-жолда 2.2.1 және 2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
78. 2.2.1-жолда 2.2.1.1, 2.2.1.2, 2.2.1.3, 2.2.1.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
79. 2.2.2-жолда 2.2.2.1, 2.2.2.2, 2.2.2.3, 2.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
80. 4-жолда 3, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 және 4.5-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
81. 4.1-жолда 1.1 және 2.1-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
82. 4.2-жолда 1.2.1.1.1.1.1, 1.2.1.1.1.2.1, 1.2.1.1.2.1.1.1, 1.2.1.1.2.1.2.1, 1.2.1.1.2.1.3.1, 1.2.1.1.2.2.1.1, 1.2.1.1.2.2.2.1, 1.2.1.1.2.2.3.1, 1.2.1.2.1.1.1, 1.2.1.2.1.2.1, 1.2.1.2.2.1.1, 1.2.1.2.2.2.1, 1.2.2.1.1.1.1, 1.2.2.1.1.2.1, 1.2.2.1.2.1.1.1, 1.2.2.1.2.1.2.1, 1.2.2.1.2.1.3.1 1.2.2.1.2.2.1.1, 1.2.2.1.2.2.2.1, 1.2.2.1.2.2.3.1, 1.2.2.2.1.1.1, 1.2.2.2.1.2.1, 1.2.2.2.2.1.1, 1.2.2.2.2.2.1, 2.2.1.1, 2.2.2.1-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
83. 4.3-жолда 1.2.1.1.1.1.2, 1.2.1.1.1.2.2, 1.2.1.1.2.1.1.2, 1.2.1.1.2.1.2.2, 1.2.1.1.2.1.3.2, 1.2.1.1.2.2.1.2, 1.2.1.1.2.2.2.2, 1.2.1.1.2.2.3.2, 1.2.1.2.1.1.2, 1.2.1.2.1.2.2, 1.2.1.2.2.1.2, 1.2.1.2.2.2.2, 1.2.2.1.1.1.2, 1.2.2.1.1.2.2, 1.2.2.1.2.1.1.2, 1.2.2.1.2.1.2.2, 1.2.2.1.2.1.3.2, 1.2.2.1.2.2.1.2, 1.2.2.1.2.2.2.2, 1.2.2.1.2.2.3.2, 1.2.2.2.1.1.2, 1.2.2.2.1.2.2, 1.2.2.2.2.1.2, 1.2.2.2.2.2.2, 2.2.1.2, 2.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

63. В строке 1.2.2.1.2.1.3 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.1.3.1, 1.2.2.1.2.1.3.2, 1.2.2.1.2.1.3.3, 1.2.2.1.2.1.3.4.
64. В строке 1.2.2.1.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.2.1, 1.2.2.1.2.2.2, 1.2.2.1.2.2.3.
65. В строке 1.2.2.1.2.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.2.1.1, 1.2.2.1.2.2.1.2, 1.2.2.1.2.2.1.3, 1.2.2.1.2.2.1.4.
66. В строке 1.2.2.1.2.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.2.2.1, 1.2.2.1.2.2.2.2, 1.2.2.1.2.2.2.3, 1.2.2.1.2.2.2.4.
67. В строке 1.2.2.1.2.2.3 отражается сумма значений строк 1.2.2.1.2.2.3.1, 1.2.2.1.2.2.3.2, 1.2.2.1.2.2.3.3, 1.2.2.1.2.2.3.4.
68. В строке 1.2.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.2.1 и 1.2.2.2.2.
69. В строке 1.2.2.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.2.1.1 и 1.2.2.2.1.2.
70. В строке 1.2.2.2.1.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.2.1.1.1, 1.2.2.2.1.1.2, 1.2.2.2.1.1.3, 1.2.2.2.1.1.4.
71. В строке 1.2.2.2.1.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.2.1.2.1, 1.2.2.2.1.2.2, 1.2.2.2.1.2.3, 1.2.2.2.1.2.4.
72. В строке 1.2.2.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.2.2.1 и 1.2.2.2.2.2.
73. В строке 1.2.2.2.2.1 отражается сумма значений строк 1.2.2.2.2.1.1, 1.2.2.2.2.1.2, 1.2.2.2.2.1.3, 1.2.2.2.2.1.4.
74. В строке 1.2.2.2.2.2 отражается сумма значений строк 1.2.2.2.2.2.1, 1.2.2.2.2.2.2, 1.2.2.2.2.2.3, 1.2.2.2.2.2.4.
75. В строке 2 отражается сумма значений строк 2.1 и 2.2.
76. В строке 2.1 отражается сумма значений строк 2.1.1 и 2.1.2.
77. В строке 2.2 отражается сумма значений строк 2.2.1 и 2.2.2.
78. В строке 2.2.1 отражается сумма значений строк 2.2.1.1, 2.2.1.2, 2.2.1.3, 2.2.1.4.
79. В строке 2.2.2 отражается сумма значений строк 2.2.2.1, 2.2.2.2, 2.2.2.3, 2.2.2.4.
80. В строке 4 отражается сумма значений строк 3, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 и 4.5.
81. В строке 4.1 отражается сумма значений строк 1.1 и 2.1.
82. В строке 4.2 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1.1.1, 1.2.1.1.1.2.1, 1.2.1.1.2.1.1.1, 1.2.1.1.2.1.2.1, 1.2.1.1.2.1.3.1, 1.2.1.1.2.2.1.1, 1.2.1.1.2.2.2.1, 1.2.1.1.2.2.3.1, 1.2.1.2.1.1.1, 1.2.1.2.1.2.1, 1.2.1.2.2.1.1, 1.2.1.2.2.2.1, 1.2.2.1.1.1.1, 1.2.2.1.1.2.1, 1.2.2.1.2.1.1.1, 1.2.2.1.2.1.2.1, 1.2.2.1.2.1.3.1 1.2.2.1.2.2.1.1, 1.2.2.1.2.2.2.1, 1.2.2.1.2.2.3.1, 1.2.2.2.1.1.1, 1.2.2.2.1.2.1, 1.2.2.2.2.1.1, 1.2.2.2.2.2.1, 2.2.1.1, 2.2.2.1.
83. В строке 4.3 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1.1.2, 1.2.1.1.1.2.2, 1.2.1.1.2.1.1.2, 1.2.1.1.2.1.2.2, 1.2.1.1.2.1.3.2, 1.2.1.1.2.2.1.2, 1.2.1.1.2.2.2.2, 1.2.1.1.2.2.3.2, 1.2.1.2.1.1.2, 1.2.1.2.1.2.2, 1.2.1.2.2.1.2, 1.2.1.2.2.2.2, 1.2.2.1.1.1.2, 1.2.2.1.1.2.2, 1.2.2.1.2.1.1.2, 1.2.2.1.2.1.2.2, 1.2.2.1.2.1.3.2, 1.2.2.1.2.2.1.2, 1.2.2.1.2.2.2.2, 1.2.2.1.2.2.3.2, 1.2.2.2.1.1.2, 1.2.2.2.1.2.2, 1.2.2.2.2.1.2, 1.2.2.2.2.2.2, 2.2.1.2, 2.2.2.2

84. 4.4-жолда 1.2.1.1.1.1.3, 1.2.1.1.1.2.3, 1.2.1.1.2.1.1.3, 1.2.1.1.2.1.2.3, 1.2.1.1.2.1.3.3, 1.2.1.1.2.2.1.3, 1.2.1.1.2.2.2.3, 1.2.1.1.2.2.3.3, 1.2.1.2.1.1.3, 1.2.1.2.1.2.3, 1.2.1.2.2.1.3, 1.2.1.2.2.2.3, 1.2.2.1.1.1.3, 1.2.2.1.1.2.3, 1.2.2.1.2.1.1.3, 1.2.2.1.2.1.2.3, 1.2.2.1.2.1.3.3, 1.2.2.1.2.2.1.3, 1.2.2.1.2.2.2.3, 1.2.2.1.2.2.3.3, 1.2.2.2.1.1.3, 1.2.2.2.1.2.3, 1.2.2.2.2.1.3, 1.2.2.2.2.2.3, 2.2.1.3, 2.2.2.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
85. 4.5-жолда 1.2.1.1.1.1.4, 1.2.1.1.1.2.4, 1.2.1.1.2.1.1.4, 1.2.1.1.2.1.2.4, 1.2.1.1.2.1.3.4, 1.2.1.1.2.2.1.4, 1.2.1.1.2.2.2.4, 1.2.1.1.2.2.3.4, 1.2.1.2.1.1.4, 1.2.1.2.1.2.4, 1.2.1.2.2.1.4, 1.2.1.2.2.2.4, 1.2.2.1.1.1.4, 1.2.2.1.1.2.4, 1.2.2.1.2.1.1.4, 1.2.2.1.2.1.2.4, 1.2.2.1.2.1.3.4, 1.2.2.1.2.2.1.4, 1.2.2.1.2.2.2.4, 1.2.2.1.2.2.3.4, 1.2.2.2.1.1.4, 1.2.2.2.1.2.4, 1.2.2.2.2.1.4, 1.2.2.2.2.2.4, 2.2.1.4, 2.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
86. 4.2, 4.3, 4.4 және 4.5-жолдар мәндерінің қосындысы 1.2 және 2.2-жолдар мәндерінің қосындысына тең.
87. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
14-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. Қаулы 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Есептілік "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы электрондық форматта Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның орналасқан жері бойынша) ұсынылады.
3. Есептілікте деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
4. Есептілікті жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен білгіленеді. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

84. В строке 4.4 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1.1.3, 1.2.1.1.1.2.3, 1.2.1.1.2.1.1.3, 1.2.1.1.2.1.2.3, 1.2.1.1.2.1.3.3, 1.2.1.1.2.2.1.3, 1.2.1.1.2.2.2.3, 1.2.1.1.2.2.3.3, 1.2.1.2.1.1.3, 1.2.1.2.1.2.3, 1.2.1.2.2.1.3, 1.2.1.2.2.2.3, 1.2.2.1.1.1.3, 1.2.2.1.1.2.3, 1.2.2.1.2.1.1.3, 1.2.2.1.2.1.2.3, 1.2.2.1.2.1.3.3, 1.2.2.1.2.2.1.3, 1.2.2.1.2.2.2.3, 1.2.2.1.2.2.3.3, 1.2.2.2.1.1.3, 1.2.2.2.1.2.3, 1.2.2.2.2.1.3, 1.2.2.2.2.2.3, 2.2.1.3, 2.2.2.3.
85. В строке 4.5 отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1.1.4, 1.2.1.1.1.2.4, 1.2.1.1.2.1.1.4, 1.2.1.1.2.1.2.4, 1.2.1.1.2.1.3.4, 1.2.1.1.2.2.1.4, 1.2.1.1.2.2.2.4, 1.2.1.1.2.2.3.4, 1.2.1.2.1.1.4, 1.2.1.2.1.2.4, 1.2.1.2.2.1.4, 1.2.1.2.2.2.4, 1.2.2.1.1.1.4, 1.2.2.1.1.2.4, 1.2.2.1.2.1.1.4, 1.2.2.1.2.1.2.4, 1.2.2.1.2.1.3.4, 1.2.2.1.2.2.1.4, 1.2.2.1.2.2.2.4, 1.2.2.1.2.2.3.4, 1.2.2.2.1.1.4, 1.2.2.2.1.2.4, 1.2.2.2.2.1.4, 1.2.2.2.2.2.4, 2.2.1.4, 2.2.2.4.
86. Сумма значений строк 4.2, 4.3, 4.4 и 4.5 равна сумме значений строк 1.2 и 2.2.
87. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность
Сноска. Постановление дополнено приложением 14 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" и определяют порядок представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность.
Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Отчетность представляется в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность) в электронном формате посредством использования информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
3. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
4. Единица измерения, используемая при составлении отчетности, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге в отчете округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.

5. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есепке қол қою жөніндегі қызмет жүктелген басшы немесе тұлғасы және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.

5. Отчетность, подписанная руководителем организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.