Кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 1060 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 желтоқсанда № 19762 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 27-тармағы негізінде БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1060 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидалары
1. Кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне (бұдан әрі – Қарулы Күштер) келісімшарт бойынша әскери қызметке кәсіби және психологиялық іріктеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Кәсіби және психологиялық іріктеуді қорғаныс істері жөніндегі департаменттердің және әскери бөлімдердің (мекемелердің) психологиялық жұмыс мамандары жүргізеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 22.12.2022 № 1247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 23 декабря 2019 года № 1060. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2019 года № 19762.
На основании пункта 27 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору.
2. Департаменту кадров Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 23 декабря 2019 года № 1060
Правила проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору
1. Правила проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору (далее – Правила) разработаны в соответствии с Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, и определяют порядок проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору на воинскую службу по контракту в Вооруженные Силы Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы).
2. Профессиональный и психологический отбор проводятся специалистами психологической работы департаментов по делам обороны и воинских частей (учреждений).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 22.12.2022 № 1247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Кәсіби және психологиялық іріктеу психологиялық тексеруді және әлеуметтік-психологиялық зерделеуді қамтиды.
4. Психологиялық тексеру кандидаттардың зияткерлік даму деңгейін, әскери қызмет өткеруге психологиялық жарамдылығын, кәсіби және жеке басының қасиеттерін (бұдан әрі – кәсіби тұрғыдан маңызды қасиеттер) психологиялық тестілеу әдісімен зерделеуді көздейді.
5. Психологиялық тексеру барысында мынадай міндеттер шешіледі:
1) зияткерлік қабілеттілік деңгейін айқындау;
2) оқи, жаза және өз ойын білдіре білуін тексере отырып, ақыл-ой кемістігінің белгілерін анықтау;
3) өзіне-өзі қол жұмсау әрекеті, оның ішінде тұқым қуалайтын өзіне-өзі қол жұмсау белгісін анықтау;
4) жүйке-психикалық тұрақсыздық белгісін анықтау;
5) лауазымдық және функционалдық құзыретті орындау үшін қойылатын талаптарға сәйкес кандидаттың жеке басының басқа да қасиеттері мен ерекшеліктерін анықтау;
6) ойынқұмарлық белгісін анықтау;
7) қаржылық проблеманы және кредиттік ұйымдарға шамадан тыс тәуелділікті анықтау (ресми кредиттік тарихын зерделеу).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 22.12.2022 № 1247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Әлеуметтік-психологиялық зерделеу жеке тұлғаны тәрбиелеу және дамыту жағдайларын, оның әскери-кәсіби бағыттылығын, моральдық және жігерлік қасиеттерін, қарым-қатынас ерекшеліктерін бағалауды көздейді және психологиялық тексеру нәтижелерін растау мақсатында жүргізіледі.
Әлеуметтік-психологиялық зерделеу құжаттарды зерделеу, жеке әңгімелесу және байқау әдістерімен жүргізіледі.
7. Кәсіби және психологиялық іріктеу нәтижелері бойынша кандидаттың кәсіби тұрғыдан жарамдылығы туралы мынадай қорытындылардың бірі шығарылады:
1) "ұсынылады", осы санатқа жататын кандидаттар кәсіби тұрғыдан маңызды қасиеттерінің даму деңгейі бойынша әскери-кәсіби қызметтің талаптарына толық немесе негізінен сәйкес келеді;
2) "ұсынылмайды", осы санатқа жататын кандидаттар кәсіби тұрғыдан маңызды қасиеттерінің даму деңгейі бойынша әскери-кәсіби қызметтің талаптарына сәйкес келмейді.
8. Кәсіби және психологиялық іріктеу (зерделеу) нәтижелері кандидаттың жеке ісіне қоса тіркелетін психологиялық іріктеу (зерделеу) картасында көрсетіледі.

3. Профессиональный и психологический отбор включает психологическое обследование и социально-психологическое изучение.
4. Психологическое обследование предусматривает изучение уровня интеллектуального развития, психологической пригодности к прохождению воинской службы, профессиональных и личных качеств кандидатов (далее – профессионально важные качества) методом психологического тестирования.
5. В ходе психологического обследования решаются следующие задачи:
1) определение уровня интеллектуальных способностей;
2) выявление признаков слабоумия, с проверкой умения читать, писать и выражать свои мысли;
3) выявление признаков суицидального поведения, в том числе суицидальной наследственности;
4) выявление признаков нервно-психической неустойчивости;
5) установление других качеств и свойств личности кандидата в соответствии с требованиями, предъявляемыми для выполнения должностных и функциональных компетенций;
6) выявление признаков игромании;
7) выявление финансовых проблем и чрезмерной зависимости от кредитных организаций (изучение официальной кредитной истории).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 22.12.2022 № 1247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Социально-психологическое изучение предусматривает оценку условий воспитания и развития личности, ее военно-профессиональной направленности, моральных и волевых качеств, особенностей общения и проводится в целях подтверждения результатов психологического обследования.
Социально-психологическое изучение проводится методами изучения документов, индивидуальной беседы и наблюдения.
7. По результатам профессионального и психологического отбора выносится одно из следующих заключений о профессиональной пригодности кандидата:
1) "рекомендуется" - кандидаты, относимые к данной категории, по уровню развития профессионально важных качеств полностью или в основном соответствуют требованиям военно-профессиональной деятельности;
2) "не рекомендуется" - кандидаты, относимые к данной категории, по уровню развития профессионально важных качеств не соответствуют требованиям военно-профессиональной деятельности.
8. Результаты профессионального и психологического отбора (изучения) отражаются в карте психологического отбора (изучения), которая приобщается к личному делу кандидата.