Алматы облысында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары
Алматы облыстық мәслихатының 2019 жылғы 31 шілдедегі № 51-257 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2019 жылы 14 тамызда № 5220 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2022 жылғы 15 қарашадағы № 29-133 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 15.11.2022 № 29-133 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-2 тармағына сәйкес, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ұсыныстары негізінде, Алматы облыстық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы облысында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары бекiтiлсiн.
2. "Алматы облысында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидаларын бекіту туралы" Алматы облыстық мәслихатының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 43-249 (Нормативтік құкықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3154 тіркелген, 2015 жылдың 10 маусымында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С. Бескемпіровке жүктелсін (келісім бойынша).
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облыстық мәслихаты сессиясының төрағасы Т. Ботабеков
Алматы облыстық мәслихатының хатшысы С. Дүйсембінов
Алматы облыстық мәслихатының 2019 жылғы "____" _________ № _____ шешіміне қосымша
Алматы облысында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алматы облысында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в Алматинской области"
Решение маслихата Алматинской области от 31 июля 2019 года № 51-257. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 14 августа 2019 года № 5220. Утратило силу решением маслихата Алматинской области от 15 ноября 2022 года № 29-133
Сноска. Утратило силу решением маслихата Алматинской области от 15.11.2022 № 29-133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", на основании предложения местных исполнительных органов районов и городов областного значения, Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в Алматинской области.
2. Признать утратившим силу решение маслихата Алматинской области от 27 марта 2015 года № 43-249 "Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в Алматинской области" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3154, опубликован 10 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима области С. Бескемпирова (по согласованию).
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Алматинского областного Т. Ботабеков
Секретарь Алматинского областного маслихата С. Дюсембинов
Приложение к решению Алматинского областного маслихата от "___" ________ 2019 года № ____
Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в Алматинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в Алматинской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".

2. Осы Қағидалар Алматы облысында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібін белгілейді.
3. Осы Қағидалар иттер мен мысықтардың барлық иелеріне, меншік түрлеріне қарамастан жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
4. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) иттер мен мысықтардың иесі – жеке меншігінде немесе меншіктің басқа түрінде иттер және мысықтарға иелік етуші жеке немесе заңды тұлға;
2) жетелеуші ит - көру қабілеттілігі бойынша мүгедектігі бар адамның белгілі маршруттар бойынша дұрыс және қауіпсіз жүруін қамтамасыз ете алатын арнайы дайындық барысында үйретілген ит;
3) иттерді және мысықтарды асырау - иттер мен мысықтардың иелерімен ветеринарлық-санитарлық нормаларды сақтай отырып, иттердің және мысықтардың толыққанды тіршілік әрекетін қамтамасыз ету үшін іске асырылатын әрекеттер;
4) қаңғыбас жануарлар - қоғамдық орындарда серуендетуші тұлғасыз жүрген иттер мен мысықтар. Қаңғыбас жануарлардың қарғы, қарғы бауы, микрочиптер, таңба, бирка және иесінің байланыс нөмірі жазылған жетондар тәрізді әлдебіреуге тиесілі екенін білдіретін танымдық белгілері болмайды;
5) қоғамдық орындар-адамдар көп жиналған немесе көп жиналуы мүмкін орындар, оның ішінде бақтар, саябақтар және одан басқа азаматтардың демалыс орындары, жағажайлар, стадиондар;
6) иттер мен мысықтарды серуендету - иттер мен мысықтардың тұрғын жайдан сырт жерде немесе арнайы қарастырылған аумақта болуы.
7) жануарларды эвтаназиялау - жануарларды өлер алдында қинамау үшін, оларды ізгілік әдістерімен жансыздандыру;
8) биостерилизациялау - жануарларды тұқымдану қабілетінен (репродуктивті қабілетінен) хирургиялық жолмен айыру;
9) пневматикалық қару - нысананы зақымдайтын құралы сығылған, сұйытылған немесе қатайтылған газдың қуаты есебiнен бағытты қозғалыс алатын қару;
2-тарау. Иттер мен мысықтарды асырау
5. Иттерді және мысықтарды көп пәтерлі тұрғын үйлердің ортақ пайдаланылатын орындарында (кіреберістерде, баспалдақтарда, баспалдақ алаңдарында, лифтілерде, жертөлелерде, шатыр астыларында, үйлердің төбелерінде), сондай-ақ осындай үйлердің жанындағы аумақтарда асырауға жол берілмейді.
6. Жеке тұрғын үйлер, жеке құрылыстар аумақтарында иттердің қашып кетуін, адамдарға және жануарларға шабуыл жасауын болдырмайтын жағдайларда иттерді оқшау аумақта және (немесе) байлап асырау қажет. Егер аумақта ит күзеті болса, иттің аумақта бар екендігі туралы аумаққа кіреберісте иттің бейнесі салынған, "Ит күзетеді! Охраняется собакой!" деген жазба жазылған, көлемі 20х30 сантиметрден кем емес ескерту тақташасымен хабарланады.

2. Настоящие Правила определяют порядок содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в Алматинской области.
3. Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) владелец собак и кошек - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении собак и кошек;
2) собака-поводырь – это обученная в ходе специальной подготовки собака, способная обеспечить корректное и безопасное передвижение человека имеющего инвалидность по зрению по определенным маршрутам;
3) содержание собак и кошек - действия, совершаемые владельцами собак и кошек для полноценного поддержания жизнедеятельности собак и кошек, их физического здоровья, с учетом соблюдения ветеринарно-санитарных норм;
4) бродячие животные – это собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих их лиц. Бродячие животные не имеют опознавательных знаков принадлежности кому-либо, в числе которых ошейник, поводок, микрочипы, клеймо, бирки и жетоны с контактными номерами телефонов владельцев;
5) общественные места - места, где находится значительное скопление людей или такое скопление людей возможно, в том числе скверы, парки и иные места отдыха граждан, пляжи, стадионы;
6) выгул собак и кошек - пребывание собак и кошек вне помещения, а также на специально отведенных территориях.
7) эвтаназия животных - гуманный метод умерщвления животных, исключающие их предсмертные страдания;
8) биостерилизация - лишение животных хирургическим путем способности к воспроизведению потомства (репродуктивной способности);
9) пневматическое оружие - оружие средство поражения цели которого получает направленное движение за счет энергии сжатого, сжиженного или отвержденного газа.
Глава 2 Содержание собак и кошек.
5. Не допускается содержать собак и кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов (в подъездах, на лестницах, на лестничных площадках, в лифтах, в подвалах, на чердаках, на крышах домов), а также на придомовой территории таких домов.
6. На территориях индивидуальных жилых домов, частных построек, собак следует содержать на изолированной территории и (или) на привязи, в условиях исключающих побег собак, нападение на людей и животных. Если территория охраняется собакой, о наличии собаки на территории сообщается предупредительной табличкой при входе на территорию размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит күзетеді! Охраняется собакой!".

7. Иттер мен мысықтарды асыраған кезде иелері төмендегі талаптарды орындауға міндетті:
1) иттер мен мысықтарды аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарда немесе жекеменшік ветеринарлық клиникаларда тіркеуге қою (одан әрі-ветеринариялық ұйымдар);
2) иттер мен мысықтардың оларды асырап отырған орыннан өз еркімен шығып кетуіне жол бермеу;
3) иттер мен мысықтардың айналасындағыларды мазалауға әкеліп соқпайтын және қауіп төндірмейтін жүрісін қамтамасыз ету;
4) иттер мен мысықтардың тарапынан тұрғын үй-жайларда даңғырды болдырмау;
5) иттер мен мысықтардың нәжісімен және өзге де тіршілік әрекет ету өнімдерімен көп пәтерлі тұрғын үйлердің ортақ пайдаланылатын орындарының (кіреберістердің, баспалдақтардың, баспалдақ алаңдарының, лифтілердің, жертөлелердің, шатыр астыларының, үйлердің төбелерінің), балалар алаңдарының, жолдардың, жаяусоқпақтардың, шағын гүлбақтардың, демалыс аумақтарының ластануына жол бермеу, ал ластаған жағдайда ластанған орынды жедел тазалау;
6) иттер мен мысықтарды зоотехникалық, зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес асырау, қоғамдық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
7) иттер мен мысықтарды олардың биологиялық қажеттіліктеріне сай асырау, оларға адамгершілікпен қарау, қараусыз қалдырмау, оларға қажетті көлемде тамақ пен ішетін су беру, қатал ұсталуына жол бермеу;
8) аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар мамандарының талабы бойынша иттер мен мысықтарды бақылау үшін, диагностикалық зерттеу және емдеу, алдын алу шараларын жүргізу үшін бөгетсіз беру;
9) иттер мен мысықтарды жыл сайын, екі айлық жасынан бастап аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға байқау және құтырма мен басқа да инфекциялық, паразитарлық ауруларға қарсы егу үшін әкелу;
10) жүйелі түрде, тоқсанына бір реттен кем емес иттер мен мысықтарды тері паразиттеріне және гельминттерге қарсы профилактикалық өңдеу жүргізу;
11) иттер мен мысықтардың ауыруының барлық жағдайларында немесе ауруға күдікті болғанда дереу аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарына хабарлау, зерттеудің қорытындылары бойынша мамандардың ұсыныстарын мүлтіксіз орындау;
12) иттер мен мысықтардың белгісіз себептермен өліп қалған жағдайларында немесе құтыру ауруына шалдығуға ұқсас белгілері болғанда дереу аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарына хабарлау және оларды ветеринариялық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшаулау;

7. При содержании собак и кошек владельцы должны соблюдать следующие требования:
1) зарегистрировать собак и кошек в частных ветеринарных клиниках или государственных ветеринарных организациях созданных местными исполнительными органами районов, городов (далее – ветеринарные организации);
2) не допускать самовольного выхода собак и кошек из мест их содержания;
3) обеспечить поведение собак и кошек не допускающее причинение беспокойства и возникновение опасности для окружающих;
4) не допускать шума со стороны собак и кошек в жилых домостроениях;
5) не допускать загрязнения мест общего пользования многоквартирных жилых домов (подъездов, лестниц, лестничных площадок, лифтов, подвалов, чердаков, крыш домов), детских площадок, дорог, тротуаров, клумб, мест отдыха экскрементами и другими продуктами жизнедеятельности собак и кошек, а в случае загрязнения немедленно очистить место загрязнения;
6) содержать собак и кошек в соответствии с зоотехническими, зоогигиеническими и ветеринарно-санитарными требованиями, обеспечить соблюдение требований общественной безопасности;
7) содержать собак и кошек в соответствии с их биологическими потребностями, гуманно обращаться с ними, не оставлять без присмотра, предоставлять им необходимое количество пищи, питьевой воды, не допускать жестокого обращения;
8) по требованию специалистов государственных ветеринарных организаций, беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
9) ежегодно, начиная с двух месячного возраста, доставлять собак и кошек в государственные или частные ветеринарные организации для осмотра и профилактических прививок против бешенства и других инфекционных, паразитарных заболеваний;
10) регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов;
11) во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек немедленно обращаться в государственные ветеринарные организации, неукоснительно соблюдать рекомендации специалистов по результатам обследования;
12) немедленно сообщать в государственные ветеринарные организации о случаях гибели собак, кошек по неизвестным причинам или наличии признаков заболевания бешенством и изолировать их до прибытия специалистов ветеринарных служб;

13) иттер мен мысықтардың адамдарды сілекейлеу, тырнап алу, тістеу жағдайлары туралы, аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарына және тиісті денсаулық сақтау мекемелеріне дереу хабарлау;
14) ит немесе мысықтан жарақат алған тұлғаға өзі туралы толық деректерді дереу беру (фамилиясы, аты, әкесінің аты, тұрғылықты мекен жайы);
15) иттер мен мысықтарды одан әрі асырауға мүмкіндік болмаған жағдайда оны басқа тұлғаға, иттер мен мысықтарды қорғау ұйымына беру немесе аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарына хабарлау;
16) иттер мен мысықтардың өліктерін алып кетуін ұйымдастыру мақсатында аудандардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарына дереу хабарлау және олардың есептен шығарылуын қамтамасыз ету.
3-тарау. Иттер мен мысықтарды серуендету
8. Серуендету барысында иттер мен мысықтардың иелері келесі талаптарды сақтауға міндетті:
1) иттерді асырау орындарынан тұмылдырықта және қысқа (1,5 метрге дейін) мойын жіппен айналасындағыларға мазасыздық, кедергілер келтірмейтіндей етіп ертіп жүруге және серуенге шығаруға рұқсат етіледі. Айналадағы адамдардың және жануарлардың қауіпсіздігі қамтамасыз етілу шартымен иттердің үш айға дейінгі күшіктерін және анатомиялық ерекшеліктері тұмылдырық киюге келмейтін декоративтік тұқымды иттерді тұмылдырықсыз серуендетуге болады;
2) иттерді тұмылдырықсыз және мойын жіпсіз тек қоршалған аумақтарда, жаттықтыру алаңдарында және жергілікті атқарушы органдарымен, пәтер иелерінің кооперативтерімен қаралған еркін серуен алаңдарында алып жүруге жол беріледі;
3) иттердің иелері әрдайым иттің мойнында иттің лақап аты, түрі, иесінің мекен-жайы мен телефондары көрсетілген нөмірлі жетон бекітілген қарғыбау тағуға міндетті. Иесінің қалауы бойынша нөмірлі жетонда итке қатысты басқа да мәлімет көрсетілуі мүмкін;
4) көшелерден және магистральдардың жанынан өткен кезде иттердің иелері жол-көлік оқиғаларын және иттің өлуін болдырмау үшін оларды қысқа мойын жіппен алып жүруге міндетті;
5) серуендетіліп жүрген иттер немесе мысықтар адамды қауып алған немесе тырнап алған жағдайда тиісті дәрігерлік көмек шақыру жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті;
6) иттер мен мысықтарды тұрғын үйлердің маңында серуендету кезінде 23.00. мен 07.00. сағат аралығында тыныштықтың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті;
7) иттер мен (немесе) мысықтар қоғамдық орындарды ластаған жағдайда нәжісті және олардың өзге де тіршілік әрекет ету өнімдерін дереу алып тастауға міндетті.

13) немедленно сообщать в государственные ветеринарные организации и соответствующие учреждения здравоохранения о случаях укуса, ослюнения, оцарапывания собаками и кошками людей;
14) немедленно представлять лицу получившему травму от собаки или кошки полные сведения о себе (фамилия, имя, отчество, адрес постоянного места проживания);
15) при невозможности дальнейшего содержания собак и кошек передать их другому владельцу, зоозащитной организации или сообщить в государственные ветеринарные организации;
16) в целях организации вывоза трупов собак и кошек немедленно сообщать в государственные ветеринарные организации и обеспечить снятие их с учета.
Глава 3. Выгул собак и кошек
8. При выгуле собак и кошек владельцы должны соблюдать следующие требования:
1) выводить собак из мест содержания и выгуливать их разрешается в наморднике и на коротком (до 1,5 метров) поводке не создавая беспокойства и помех окружающим. Щенков собак в возрасте до трех месяцев и собак декоративных пород, анатомические особенности которых не позволяют надеть намордник, можно выгуливаться без намордников, при условии обеспечения безопасности окружающих людей и животных;
2) выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и предусмотренных местными исполнительными органами, кооперативами собственников квартир местах свободного выгула;
3) владельцы собак должны постоянно иметь на шее собаки ошейник с закрепленным на нем номерным жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца. На номерном жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки;
4) при переходе через улицы и вблизи магистралей владельцы собак должны брать их на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собак и кошек;
5) в случае нанесения выгуливаемыми собаками или кошками укусов человеку или оцарапывания должны принять меры по вызову соответствующей врачебной помощи;
6) при выгуле собак и кошек около жилых домов должны обеспечить тишину в период с 23.00. до 07.00 часов;
7) в случае загрязнения общественных мест собаками и (или) кошками, должны незамедлительно убрать экскременты и иные продукты их жизнедеятельности.

9. иттерді тұмылдырықтарда және қысқа мойын жіптерде, өздігінен шешіліп кетуін болдырмайтын, иелері ғимараттардың ішінде уақытша болған мерзімге, егер де иттер басқа тұлғаларға қауіп төнгізбейтін, қоғамдық тәріпті бұзбайтын, қозғалысқа және өзіне зиян келмейтіндей жағдайда байлаулы қалдыруға болады. Сонымен бірге иттер адамдардың және автокөліктердің өтуіне кедергі болмауы керек.
10. Мыналарға рұқсат етілмейді:
1) құтырма ауруына қарсы егілмеген және паразитарлық ауруларға (эхинококкоз және токсоплазмоз) тексерілмеген иттер мен мысықтарды серуендетуге;
2) иттер мен мысықтарды рұқсат етілген немесе осы мақсаттарда арнайы бөлінген орындардан басқа, балалардың аулалық алаңдарында, спорт алаңдарында, мектепке дейінгі және оқу орындарының, емделу мекемелерінің аумақтарында, саябақтарда және тұрғындар жаппай демалатын өзге де орындарда, тыйым салатын белгілер орнатылған орындарда серуендетуге;
3) иттермен және мысықтармен (көру қабілеттілігі бойынша мүгедектігі бар адамдарды жетелеуші иттерден басқа) дүкендерге, қоғамдық тамақтану ұйымдарына, медициналық, мәдени, спорттық және жалпыға білім беру мекемелеріне (арнайы ұйымдастырылған шараларға барудан немесе иттермен, мысықтармен бірге баруға арналған мамандандырылған мекемелерге (ұйымдарға) барудан басқа) баруға;
4) жетектеп жүрген кәмелет жасындағы тұлғаларсыз 12 жастан кіші тұлғаларға, иттердің үш айға дейінгі күшіктерінен және иттердің декоративтік тұқымдарынан басқа, иттерді серуендетуге;
5) алкогольдік, есірткі мас күйіндегі адамдарға иттерді серуендетуге;
6) иттер мен мысықтарды жағажайларда серуендетуге, көпшілік шомылатын жерлерде, тоғандарда, бұрқақтарда, су айдындары мен бөгеттерде шомылдыруға және жуындыруға;
7) халық көп жиналатын орындарда және қоғамдық шаралар өткізілетін жерлерде адамдарды құтқаруға арналған тапсырманы орындау барысындағы, қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысатын, сондай-ақ көру қабілеттілігі бойынша мүгедектігі бар адамды жетелеуші иттерден басқа иттермен бірге болуға жол берілмейді.
4-тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою
11. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-тармағына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асырады (бұдан әрі - Ұйымдар).
12. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмысына медициналық тексеруден өткен, құтыруға қарсы егу жасалған, жүйке аурулары және наркологиялық диспансерлерде тіркелмеген тұлғалар жіберіледі. Аулау бригадасы Ұйымның эмблемасы бар жеке қорғану құралдарымен және арнайы киіммен жабдықталады.

9. Собак можно оставлять на привязи в намордниках и на коротких поводках, исключающих произвольное развязывание, около зданий на время, в течение которого владельцы животных находятся в зданиях, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собаки не должны препятствовать проходу людей и проезду автотранспорта.
10. Не допускается:
1) выгуливать собак и кошек не прошедших вакцинацию от бешенства и исследования на паразитарные заболевания (эхинококкоз и токсоплазмоз);
2) выгуливать собак и кошек на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;
3) посещать с собаками и кошками (кроме собак-поводырей, сопровождающих людей, имеющих инвалидность по зрению) магазины, организации общественного питания, медицинские, культурные, спортивные и общеобразовательные учреждения (кроме посещения специально организованных мероприятий, либо посещения специализированных, учреждений (организаций) для посещения с собаками, кошками);
4) выгуливать собак, кроме щенков собак в возрасте до трех месяцев и декоративных пород собак, лицам младше 12 лет без сопровождения совершеннолетних лиц;
5) выгуливать собак лицам, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического опьянения;
6) выгуливать собак и кошек на пляжах, купать и мыть их в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
7) находиться с собаками и кошками в местах скопления народа и на общественных мероприятиях, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей имеющих инвалидность по зрению.
Глава 4. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек
11. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек осуществляют государственные ветеринарные организации, созданные в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года (далее - Организации).
12. К работе по отлову бродячих собак и кошек, допускаются лица, прошедшие медицинское обследование, получившие профилактические прививки (вакцинации) против бешенства, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах. Бригада отлова оснащается средствами индивидуальной защиты и специальной одеждой Организации.

13. Аулауға иелері ғимараттардың жанында байлауда қалдырып кеткен иттер мен мысықтардан басқа, қоғамдық орындарда (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, шағын бақтарда және басқа да орындарда) серуендетуші тұлғасыз жүрген қаңғыбас иттер мен мысықтар жатады.
14. Қанғыбас иттер мен мысықтарды аулау, облыстың жергілікті атқарушы органымен келісіліп Ұйым басшысымен бекітілген кестесі бойынша, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініштері арқылы жүзеге асырылады. Өтініштер журналыда міндетті түрде тіркеліп, мыналар көрсетіледі:
1) аулау себебі;
2) өтініш беруші туралы мәліметтер (азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның аты, өкілдің толық аты, мекен-жайы, байланыс телефоны);
3) жануардың түрі;
4) жануардың мекендеу ортасы (мекен-жайы және мекен-жайының толық сипаттамасы);
5) жануардың сипаттамасы;
6) аулаудың себебі туралы ақпарат (қауып алу, агрессия).
15. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мерзімге жергілікті атқарушы органдар көздеген уақытша ұстау изоляторында немесе үй-жайларында ұсталады.
16. Талап етілмеген иттер мен мысықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес эвтаназияға жатады.
17. Иттер мен мысықтардың өлекселерін жою мал қорымдарында (биотермиялық шұңқырларда) немесе арнайы биологиялық қалдықтарды (өртейтін) жоятын құрылғыларда (инсинераторларда крематорларда) жүзеге асырылады.
18. Иттер мен мысықтардың өлекселерін (қалдықтарын) тастауға және оларды мал қорымынан тыс жерлерге рұқсатсыз көмуге жол берілмейді. Өлген жағдайда Ұйымдарға хабарласып иттер мен мысықтардың өлекселерін (қалдықтары) жоюға өткізіледі. Өлген иттер мен мысықтардың өлекселерін шығару тегін жүргізіледі.
19. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау аумақтарда тұратын тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделері, адамгершілік қағидаттар сақтала отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұйымдастырылады және өткізіледі.
20. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдау барысында мертігуін болдырмайтын немесе денсаулығына басқа да зиян келтірмейтін әдістермен жүргізіледі.
21. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды жануарлардың өлексесімен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
22. Заң талаптарына сәйкес иттер мен мысықтарды меншiк иесiне қайтарған кезде иттер мен мысықтарды ұстап алған адам және иттер мен мысықтарды бағып, пайдаланып келген адам сол меншiк иесiнен иттер мен мысықтарды пайдаланудан алынған пайданы есепке жатқыза отырып, оларды бағуға байланысты өз шығындарына өтем алуға құқылы.

13. Отлову подлежат бродячие собаки и кошки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах) без сопровождающих лиц, кроме собаки и кошки, оставленных владельцами на привязи у зданий.
14. Отлов проводится согласно графику отлова бродячих собак и кошек, утверждаемым руководителем Организации по согласованию с местными исполнительными органами районов, городов областного значения, а также по заявлениям физических и юридических лиц. Заявления подлежат обязательной регистрации в журнале, в котором указываются:
1) причина отлова;
2) сведения о заявителе (фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина, наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество его представителя, адрес, контактные телефоны);
3) вид животного;
4) место обитания животного (адрес и подробное описание места обитания);
5) описание животного;
6) сведения о причине отлова (укус, немотивированная агрессия).
15. Отловленные бродячие собаки и кошки содержатся в изоляторе или в помещениях временного содержания предусмотренные местными исполнительными органами со сроком в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Не востребованные собаки и кошки подлежат эвтаназии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Уничтожение трупов собак и кошек осуществляется на скотомогильниках (биотермических ямах) или специальных установках для утилизации (сжигания) биологических отходов (инсинератор, крематор, трупосжигательная печь и другие, предусмотренные для этих целей установки).
18. Не допускается выбрасывание трупов (останков) собак и кошек и их несанкционированное захоронение вне скотомогильников. В случае падежа трупы (останки) собак и кошек передаются в Организации для утилизации. Вывоз трупов павших собак и кошек проводится бесплатно.
19. Отлов бродячих собак и кошек организуется и проводится, с соблюдением прав и законных интересов лиц, проживающих на соответствующей территории, с соблюдением принципов гуманности, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Транспортировка отловленных бродячих собак и кошек производится методами, исключающими нанесение увечий или иного вреда их здоровью.
21. Не допускается транспортировка отловленных бродячих собак и кошек одновременно с подобранными трупами животных.
22. В случае возврата собак и кошек собственнику лицо, задержавшее собак и кошек, и лицо, у которого они находились на содержании и в пользовании, имеют право получить от этого собственника возмещение своих расходов, связанных с содержанием собак и кошек, с зачетом выгод, извлеченных от пользования ими, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

23. Ұсталған иттер мен мысықтарды қайтару және (немесе) беру туралы Ұйымға өтініш берген кезде, иелер немесе өтініш беруші:
1) жеке куәлік;
2) ит пен (немесе) мысықтың ветеринариялық паспорты (бар болса) және (немесе) иесі бар фотосурет;
24. Иттер мен мысықтарды қорғау жөніндегі ұйымдарға, қоғамдық бірлестіктерге, жеке және заңды тұлғалардың ұйымдарына беру кезінде тіркеу туралы куәлiк және келісімшартқа қол қою түпнұсқа сенімхаты беріледі.
5-тарау. Қорытынды ережелер
25. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін иттер мер мысықтардың иелері "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексінің 406-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.

23. При обращении в Организации о возврате и (или) передаче отловленных животных, владельцы или обратившееся лицо предъявляет:
1) удостоверение личности;
2) ветеринарный паспорт на собаку и (или) кошку (при его наличии) и (или) фотографию с владельцем;
24. В случае, когда собаки и кошки передается зоозащитным организациям, общественным объединениям, организациям физических и юридических лиц предоставляются оригинала доверенности на подписание договора.
Глава 5. Заключительные положения
25. За нарушение настоящих Правил владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии со статьей 406 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".