Шымкент қаласының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ережені бекіту туралы
Шымкент қалалық мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/386-6с шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2019 жылғы 8 сәуірде № 28 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 12-3) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 29.09.2023 № 7/73-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Шымкент қаласының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 29.09.2023 № 7/73-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы – Шымкент аймақтық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін Шымкент қаласында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарына жіберуді;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Шымкент қаласы мәслихатының 29.09.2023 № 7/73-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихаты сессиясының төрағасы М.Битеміров
Шымкент қаласы
мәслихатының хатшысы Ғ.Ташқараев
Шымкент қаласы мәслихатының
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 47/386-6с шешімімен
бекітілген
Шымкент қаласының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже

Об утверждении положения о награждении Почетной грамотой города Шымкент
Решение Шымкентского городского маслихата от 29 марта 2019 года № 47/386-6с. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Шымкент 8 апреля 2019 года № 28
В соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения маслихата города Шымкент от 29.09.2023 № 7/73-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Положение о награждении Почетной грамотой города Шымкент согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 29.09.2023 № 7/73-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Шымкентский региональный центр правовой информации-филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории города Шымкент;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
Сноска. Пункт 2 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 29.09.2023 № 7/73-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Шымкент М.Битемиров
Секретарь маслихата
города Шымкент Г.Ташкараев
Утвержден решением маслихата
города Шымкент от 29 марта
2019 года № 47/386-6с
Положение о награждении Почетной грамотой города Шымкент

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 29.09.2023 № 7/73-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шымкент қаласының Құрмет грамотасымен наградтау туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 12-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және Шымкент қаласының Құрмет грамотасымен наградтау тәртібін реттейді.
2. Шымкент қаласының Құрмет грамотасымен (бұдан әрі - Құрмет грамотасы) Шымкент қаласына сіңірген еңбегін мойындау белгісі ретінде өндіріс, бизнес, білім беру, денсаулық сақтау, ғылым, мәдениет, шығармашылық, спорт, заңдылықты, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау, қоршаған ортаны қорғау, басқа өңірлермен мәдени және экономикалық байланыстарды кеңейту, халықтар арасындағы достық пен ұлтаралық келісімді нығайту салаларындағы Шымкент қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуына елеулі үлес қосқан, мемлекеттік және әскери қызметте елеулi жетiстiктерi, жемісті қоғамдық және қайырымдылық қызмет атқарған Қазақстан Республикасының азаматтары наградталады.
Сондай-ақ, Құрмет грамотасымен Шымкент қаласына еңбек сiңiрген шетел азаматтары да наградталуы мүмкiн.
3. Құрмет грамотасымен осы Ереженің 2-тармағында көрсетілген қызмет салаларында кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар азаматтар наградталады.
4. Құрмет грамотасымен наградтау туралы өтінішхатты Шымкент қаласы мәслихатының депутаттары, еңбек және шығармашылық ұжымдар, қоғамдық және діни бірлестіктер, саяси партиялар, заңды тұлғалар немесе бастамашыл топтар (бұдан әрі – өтінішхат беруші тұлға) енгізеді.
5. Заңсыз сотталған және толық ақталған азаматтарды қоспағанда, соттылығы бар, сондай-ақ бұрын сотталған адамдар Құрмет грамотасымен наградтауға жатпайды.
2-тарау. Құрмет грамотасымен наградтау тәртібі
6. Азаматты немесе шетел азаматын Құрмет грамотасымен наградтау туралы өтінішхат Шымкент қаласының әкімдігіне мынадай мәліметтерді көрсете отырып жолданады:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
туған күні, айы, жылы;
білімі туралы мәліметтер;
жарғылық немесе құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымның толық атауы;
өтініш берілген күнге атқаратын лауазымын толық көрсете отырып, жұмыс орны;
осы Ереженің 2-тармағына сәйкес еңбек қызметі, жетістіктері, құрметті атақтар, наградалар туралы.

Сноска. Приложение - в редакции решения маслихата города Шымкент от 29.09.2023 № 7/73-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее положение о награждении Почетной грамотой города Шымкент (далее - Положение) разработано в соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и регулирует порядок награждения Почетной грамотой города Шымкент.
2. Почетной грамотой города Шымкент (далее - Почетная грамота) награждаются граждане Республики Казахстан в знак признания их заслуг перед городом Шымкент, за значительный вклад в социально-экономическое развитие города Шымкент в сферах производства, бизнеса, образования, здравоохранения, науки, культуры, творчества, спорта, обеспечения законности, общественного порядка, защиты прав и свобод граждан, охраны окружающей среды, расширения культурных и экономических связей с другими регионами, укрепления дружбы и межнационального согласия между народами, за достижения в государственной и воинской службе, плодотворную государственную, общественную и благотворительную деятельность.
Почетной грамотой могут быть также награждены иностранные граждане, имеющие заслуги перед городом Шымкент.
3. Почетной грамотой награждаются граждане, имеющие стаж работы не менее 5 лет в сферах деятельности, указанных в пункте 2 настоящего Положения.
4. Ходатайство о награждении Почетной грамотой вносится депутатами маслихата города Шымкент, трудовыми и творческими коллективами, общественными и религиозными объединениями, политическими партиями, юридическими лицами или инициативными группами (далее – ходатайствующее лицо).
5. Награждению Почетной грамотой не подлежат лица, имеющие судимость, а также ранее судимые, за исключением лиц, незаконно осужденных и впоследствии полностью реабилитированных по решению суда.
Глава 2. Порядок награждения Почетной грамотой
6. Ходатайство о награждении гражданина или иностранного гражданина Почетной грамотой направляется в акимат города Шымкент с указанием следующих сведений:
фамилии, имени, отчества (при наличии);
даты, месяца, года рождения;
сведений об образовании;
полного наименования организации в соответствии с уставными или учредительными документами;
о месте работы с полным указанием занимаемой должности на дату обращения;
о трудовой деятельности, достижениях, почетных званиях, наградах в соответствии с пунктом 2 настоящего Положения.

7. Осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген құжаттар қарау үшін наградтау күніне дейін 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірілмей Шымкент қаласының әкімдігіне ұсынылады. Егер құжаттарды ұсынудың соңғы күні мереке немесе демалыс күнге дәл келсе, құжаттарды ұсынудың соңғы күні одан кейінгі келесі жұмыс күні болып саналады.
8. Құжаттардың уақтылы ұсынылмауы немесе ұсынылған құжаттардың осы Ереженің 6-тармағына сәйкес келмеуі өтінішхатты қараусыз қалдыру үшін негіз болып табылады.
9. Азаматтарды Құрмет грамотасымен наградтаутуралы қайта өтінішхат беру алдыңғы наградтау сәтінен бастап бес жылдан ерте емес уақыттан кейін жүргізіледі.
10. Құрмет грамотасымен наградтау туралы өтінішхат, Шымкент қаласы әкімінің аппараты құжаттардың уақтылы ұсынылуын және ұсынылған құжаттардың осы Ереженің 6-тармағына сәйкес келуін тексергеннен кейін, түскен күнінен бастап 5 жұмыс күн ішінде Шымкент қаласының әкімімен (бұдан әрі – әкім) Шымкент қаласының мәслихатының (бұдан әрі – мәслихат) қарауына енгізіледі.
11. Құрмет грамотасымен наградтау туралы өтінішхат мәслихат сессиясында қаралғанға дейін түскен күнінен бастап 10 жұмыс күн ішінде мәслихаттың жергілікті өзін-өзі басқару және қоғамдық қауіпсіздік жөніндегі тұрақты комиссиясында (бұдан әрі – Комиссия) қаралады.
Комиссияның шешімі оның төрағасы қол қоятың қаулымен рәсімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
12. Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешімді мәслихат қабылдайды. Қарау нәтижесі бойынша мәслихат Құрмет грамотасымен наградтау немесе наградтаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Бас тартқан жағдайда, әкім аппараты қабылданған шешім туралы өтінішхат беруші тұлғаға шешім қабылданған күннен бастап 2 жұмыс күн ішінде жазбаша хабарлайды.
Мәслихаттың шешiмi түпкiлiктi болып табылады.
13. Құрмет грамотасына әкім және мәслихат төрағасы қол қояды.
14. Құрмет грамотасын салтанатты түрде әкім және мәслихат төрағасы тапсырады.
15. Наградталған адам, көрсетілген адамға қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енген жағдайда әкімнің ұсынысы негізінде мәслихат шешімімен Құрмет грамотасынан айырылады.
16. Осы Ереженің 15-тармағында көзделген негіздер бойынша Құрмет грамотасынан айырылған адамдарды қайта наградтау жүргізілмейді.
17. Заңсыз сотталған және толық ақталған азаматтар әкімнің ұсынысы негізінде мәслихат шешімімен Құрмет грамотасына құқықтарын қалпына келтіреді.

7. Документы, указанные в пункте 6 настоящего Положения, представляются в акимат города Шымкент для рассмотрения не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты награждения. Если последний день представления документов приходится на праздничный или выходной день, то последним днем представления документов является следующий за ним рабочий день.
8. Несвоевременное представление или несоответствие представленных документов пункту 6 настоящего Положения является основанием для оставления ходатайства без рассмотрения.
9. Повторная подача ходатайства о награждении граждан Почетной грамотой производится не раньше, чем через пять лет с момента предыдущего награждения.
10. Ходатайство о награждении Почетной грамотой, после проверки аппаратом акима города Шымкент своевременности и соответствия представленных документов пункту 6 настоящего Положения, вносится на рассмотрение в маслихат города Шымкент (далее – маслихат) акимом города Шымкент (далее – аким) в течение 5 рабочих дней со дня поступления.
11. Ходатайство о награждении Почетной грамотой до рассмотрения на сессии маслихата рассматривается постоянной комиссией маслихата по местному самоуправлению и общественной безопасности (далее – Комиссия) в течение 10 рабочих дней со дня поступления.
Решение Комиссии оформляется постановлением, которое подписывается ее председателем и носит рекомендательный характер.
12. Решение о награждении Почетной грамотой принимается маслихатом. По результатам рассмотрения, маслихат принимает решение о награждении либо об отказе в награждении Почетной грамотой. В случае отказа, аппарат акима письменно сообщает о принятом решении ходатайствующему лицу в течение 2 рабочих дней со дня принятия решения.
Решение маслихата является окончательным.
13. Почетная грамота подписывается акимом и председателем маслихата.
14. Почетная грамота вручается в торжественной обстановке акимом и председателем маслихата.
15. Награжденное лицо лишается Почетной грамоты решением маслихата на основании представления акима в случае вступления в законную силу обвинительного приговора суда в отношении указанного лица.
16. Повторное награждение лиц, лишенных Почетной грамоты по основаниям, предусмотренным пунктом 15 настоящего Положения, не производится.
17. Граждане, незаконно осужденные и реабилитированные полностью, восстанавливаются в правах на Почетную грамоту решением маслихата на основании ходатайства акима.