Шымкент қаласында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидасын бекіту туралы
Шымкент қалалық мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/383-6с шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2019 жылғы 12 сәуірде № 34 болып тіркелді. Күші жойылды -Шымкент қаласы мәслихатының 2022 жылғы 25 қарашадағы № 22/211-VII шешiмiмен
Ескерту. Күшi жойылды - Шымкент қаласы мәслихатының 25.11.2022 № 22/211-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-2-тармағына сәйкес, Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Шымкент қаласында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидасы бекітілсін.
2. "Шымкент қаласы мәслихаты аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңдамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтiзбелiк он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы-Шымкент аймақтық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін Шымкент қаласында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарына жіберуді;
4) ресми жарияланған кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихаты сессиясының төрағасы М. Битеміров
Шымкент қаласы
мәслихатының хатшысы Ғ. Ташқараев
Шымкент қаласы
мәслихатының 2019 жылғы
29 наурыздағы № 47/383-6с
шешіміне қосымша
Шымкент қаласында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-2 тармағына сәйкес әзірленді. Қағидада қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібі айқындалады, сондай-ақ қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмыстарына қойылатын талаптарды (ветеринариялық, санитариялық-гигиеналық, техникалық) белгілейді.

Об утверждении Правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городе Шымкент
Решение Шымкентского городского маслихата от 29 марта 2019 года № 47/383-6с. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Шымкент 12 апреля 2019 года № 34. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 25 ноября 2022 года № 22/211-VII
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 25.11.2022 № 22/211-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городе Шымкент.
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Шымкентский региональный центр правовой информации-филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории города Шымкент;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Шымкент М.Битемиров
Секретарь маслихата
города Шымкент Г.Ташкараев
Приложение к решению
маслихата города Шымкент
от 29 марта 2019 года
№ 47/383-6с
Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городе Шымкент
Глава 1. Общие положения
1. Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городе Шымкент (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Правила определяют порядок отлова и уничтожения бродячих собак и кошек, а также устанавливают требования (ветеринарные, санитарно-гигиенические, технические) к работам по отлову бродячих собак и кошек.

2. Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қаңғыбас жануарды зарарсыздандыру (пішу) – хирургиялық жолмен жануарды тұқым көбейту қабілетінен (өнімділік қабілеттілігінен) айыру.
2) қаңғыбас жануарлар – адамға қауіпті аурулармен ауыратын, топталып жүретін жабайы иттер мен мысықтар. Қаңғыбас жануарлардың қарғы, қарғы бауы, микрочиптер, таңба, бирка және иесінің байланыс нөмірі жазылған жетондар тәрізді әлдебіреуге тиесілі екенін білдіретін танымдық белгілері болмайды;
3) қараусыз қалған жануарлар – иелерін анықтау мүмкін емес иттер мен мысықтар; иесінен қашып кеткен және иесінің немесе ілесіп жүретін адамның (серуендетуші) тарапынан қараусыз жүрген жануар;
4) ұйым – жануарларға жұқпалы ауруларға қарсы екпе жүргізуді жүзеге асыратын және қаңғыбас жануарларды аулаумен айналысатын жергiлiктi атқарушы орган құрған ұйым;
2-тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау тәртібі
3. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-тармағына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрі – Ұйымдар) қаңғыбас жануарларды аулауды, тасымалдауды, уақытша ұстауды және жоюды жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ орыс тілінде жаңа редакцияда, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - Шымкент қаласы мәслихатының 14.09.2020 № 69/633-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Қанғыбас иттер мен мысықтарды аулау, жергілікті атқарушы органымен келісіліп Ұйым басшысымен бекітілген кестесі бойынша, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініштері арқылы жүзеге асырылады. Өтініштер журналда тіркеліп, мыналар көрсетіледі:
1) аулау себебі;
2 өтініш беруші туралы мәліметтер (азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы, өкілдің аты, тегі, әкесінің аты (болған жағдайда), мекен-жайы, байланыс телефоны);
3) жануардың түрі;
4) жануардың мекендеу ортасы (мекен-жайы және мекен-жайының толық сипаттамасы);
5) жануардың сипаттамасы;
6) аулаудың себебі туралы ақпарат (қауып алу, қозғалмай агрессия)
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - Шымкент қаласы мәслихатының 14.09.2020 № 69/633-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмысына медициналық тексеруден өткен, құтыруға қарсы алдын алу екпелерін (вакцинация) алған, психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлерде есепте тұрмайтын адамдарға рұқсат етіледі.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) стерилизация (кастрация) бродячего животного – лишение способности животного к воспроизведению потомства (репродуктивной способности) хирургическим путем.
2) бродячие животные – одичавшие собаки и кошки, сбивающиеся в стаи, больные опасными для человека заболеваниями. Бродячие животные не имеют опознавательных знаков принадлежности кому-либо, в числе которых ошейник, поводок, микрочипы, клеймо, бирки и жетоны с контактными номерами владельца;
3) безнадзорные животные – собаки и кошки, у которых невозможно установить владельца; животное, убежавшее от владельца, и находящееся без надзора со стороны владельца или сопровождающего лица (выгульщика);
4) организация – организация созданная местным исполнительным органом, осуществляющая проведение вакцинации животных против инфекционных заболеваний и занимающаяся отловом бродячих животных;
Глава 2. Порядок отлова бродячих собак и кошек
3. Отлов, транспортировка, временное содержание и уничтожение бродячих животных осуществляется государственными ветеринарными организациями, созданные в соответствии с пунктом статьи 11 Закона Республики Казахстан от 10 июля№ 69/633-6с 2002 года "О ветеринарии" (далее – Организации).
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.09.2020 № 69/633-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Отлов проводится согласно графику отлова бродячих собак и кошек, утверждаемым руководителем Организации по согласованию с местным исполнительным органом, а также по заявлениям физических и юридических лиц. Заявления подлежат регистрации в журнале, в котором указываются:
1) причина отлова;
2) сведения о заявителе (фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина, наименование юридического лица, имя, фамилия, (при наличии) отчество представителя, адрес, контактные телефоны);
3) вид животного;
4) место обитания животного (адрес и подробное описание места обитания);
5) описание животного;
6) сведения о причине отлова (укус, немотивированная агрессия).
Сноска. Пункт 4 c изменением внесенным решением маслихата города Шымкент от 14.09.2020 № 69/633-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. К работе по отлову бродячих собак и кошек, допускаются лица, прошедшие медицинское обследование, получившие профилактические прививки (вакцинации) против бешенства, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.

6. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау үшін рұқсат етілген құралдар қолданылады.
Рұқсат етілген аулау құралдарына:
тиісті сертификаты бар, әрекетке қабілетсіз ететін, дозаланған препараттарды қолданатын пневматикалық қару;
торлар;
тор-қақпандар;
сондай-ақ жануарларды өлтірмейтін басқа да құралдар және құрылғылар жатады.
7. Қоғамдық орындарда (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, гүлзарларда) байлауда қалдырылған және чипі бар жануарлардан басқа, ілесіп жүретін адамның қарауынсыз жүрген, қаңғыбас және қараусыз жануарлар ауланады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.09.2020 № 69/633-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау қызметін іске асыру кезінде Ұйым мамандарының куәліктері болуы тиіс, олар азаматтардың талабы бойынша көрсетіледі.
9. Ауланған қаңғыбас жануарлар иесіне берілгенше не үшінші тұлғаға беру сәтіне дейін уақытша ұсталынатын оқшаулағышқа жеткізіліп, онда 3 күн ұсталады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.09.2020 № 69/633-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды жеткізу үшін арнайы көлік құралдары қолданылады.
11. Тасымалдауға арналған арнайы автокөлік аулау кезінде зардап шеккен жануарларға шұғыл жәрдем көрсету үшін ветеринариялық құралдар жиынтығымен толықтырылады, табиғи желдетуі мен жабдықталады.
Сондай-ақ, тасымалдау техникалық ақаусыз, арнайы металл торлармен жабдықталған, Ұйымдардың белгісі мен телефон нөмірі бар автокөлікпен жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.09.2020 № 69/633-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды жануарлардың өлексесімен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
13. Ауланған қаңғыбас жануарларды тасымалдау ит немесе мысыққа олардың денсаулығына жарақат немесе басқа да зиян келтірмейтін әдістермен жүргізіледі.

6. Для отлова бродячих собак и кошек применяются разрешенные средства.
К разрешенным средствам относятся:
пневматическое оружие с применением обездвиживающих препаратов, имеющие соответствующий сертификат, с дозировкой,
сети;
сачки-ловушки;
а также средства и приспособления, не приводящие к гибели животного.
7. Отлову подлежат бродячие и безнадзорные животные, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах) без владельца, сопровождающего лица, кроме животных, оставленных на привязи и чипированных животных.
Сноска. Пункт 7 изложен в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 14.09.2020 № 69/633-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При осуществлении деятельности по отлову бродячих собак и кошек специалисты Организации имеют при себе удостоверение, которые предоставляются по требованию граждан.
9. Отловленные бродячие животные доставляются в изолятор временного содержания до передачи их владельцу либо до момента передачи третьему лицу, где содержатся 3 дня до выдачи владельцу безнадзорного животного либо до момента передачи третьему лицу бродячего животного.
Сноска. Пункт 9 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 27.09.2019 № 56/472-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); изложен в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 14.09.2020 № 69/633-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для доставки отловленных бродячих собак и кошек применяются специальные транспортные средства.
11. Специальный автотранспорт, для перевозки, пополняется набором ветеринарных инструментов для оказания неотложной помощи пострадавшим животным при отлове, оборудуется естественной вентиляцией.
Также, транспортировка проводится на технически исправном, специально оборудованном металлическими клетками автотранспорте со специальной символикой и телефонным номером Организации.
Сноска. Пункт 11 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.09.2020 № 69/633-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Не допускается транспортировка отловленных бродячих собак и кошек одновременно с трупами животных.
13. Транспортировка отловленных животных производится методами, не допускающими нанесение собаке или кошке увечий или иного вреда их здоровью.

14. Ұйымдар әрбір ауланған қаңғыбас жануар туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында қаңғыбас жануарды аулаған күні және ұйымның байланыс деректері, ауланған жануар туралы ақпарат (сипаттамасы), сондай-ақ ауланған жануарлардың фото суретін орналастырады. Ақпарат сайтта 3 күн сақталады.";.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.09.2020 № 69/633-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Күнделікті жұмыс аяқталғаннан кейін арнайы автокөліктің шанағына, сондай-ақ барлық құралдар мен металл торларға санитариялық тазалау және зарарсыздандыру жүргізіледі.
16. Ауланған қаңғыбас жануарлар уақытша ұстау оқшаулағышына орналастырылады.
17. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды тіркеу, ұстау, тамақтандыру, тексеру, жою шараларын, сондай-ақ уақытша оқшаулағышты қажетті керек-жарақпен қамтамасыз етуді ұйым жүзеге асырады.
18. Уақытша ұстау оқшаулағышында ауланған қаңғыбас жануарларға клиникалық зерттеу және тіркеу жүргізіледі.
19. Уақытша ұстау оқшаулағышы металл торлармен және иттерге арналған үйшікпен жабдықталады.
20. Ауланған қаңғыбас жануарларға қажетті күтім жасалады және тамақтандырылады, торларды күнделікті механикалық тазалау және зарарсыздандыру жүргізіледі.
21. Жануарды орналастыру, иесін іздеу, сондай-ақ жайғастыру мақсатында фотоға түсіру үшін уақытша ұстау оқшаулағышына еріктілер мен азаматтарға ашық және кедергісіз қол жеткізуі қамтамасыз етіледі.
22. Дені сау қаңғыбас жануарлар тиісті клиникалық жағдайда зарарсыздандыруға және піштіруге жатады.
3-тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды жою тәртібі
23. Ұйымға қараусыз қалған немесе қаңғыбас жануарларды қайтару және (немесе) беру үшін жүгінген кезде иелері немесе өтініш беруші:
1) жеке куәлігі;
2) жануардың ветеринариялық паспортын және (немесе) иесі мен түскен фото суретін ұсынады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.09.2020 № 69/633-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Ауланғаннан кейін 3 күн өткеннен кейін, талап етілмеген емделмейтін ауруға шалдыққан қаңғыбас жануарлар Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған препараттармен, медикаментоздық ізгілікті жолмен жансыздандырылуға жатады.

14. Информация о каждом отловленном животном размещается организацией на ее интернет-ресурсе в день отлова безнадзорного животного и содержит контактные данные организации, информацию (описание) об отловленном животном, а также фотографии отловленного животного. Информация на сайте сохраняется в течение 3 дней.
Сноска. Пункт 14 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 27.09.2019 № 56/472-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); изложен в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 14.09.2020 № 69/633-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Ежедневно по окончании работ проводится санитарная очистка и дезинфекция кузова автотранспортного средства, а также имеющегося оборудования и металлических клеток.
16. Отловленные бродячие животные размещаются в изоляторе временного содержания.
17. Мероприятия по регистрации, содержанию, кормлению, осмотру, уничтожению собак и кошек, а также оснащение изолятора необходимым инвентарем обеспечиваются организацией.
18. В изоляторе временного содержания проводится клинический осмотр и регистрация поступивших бродячих животных.
19. Изолятор временного содержания оснащается металлическими клетками и будками для собак.
20. За отловленными животными ведется уход и кормление, проводится ежедневная механическая очистка и дезинфекция клеток.
21. Обеспечивается открытый и беспрепятственный доступ волонтеров и граждан изолятор временного содержания животных для оказания помощи по пристройству, поиску хозяина, а также для фотографирования животного в целях пристройства.
22. Здоровые бродячие животные подлежат стерилизации и кастрации в надлежащих клинических условиях.
Глава 3. Порядок уничтожения бродячих собак и кошек
23. При обращении в организацию о возврате и (или) передаче безнадзорных или бродячих животных, владельцы или обратившееся лицо предъявляют:
1) удостоверение личности;
2) ветеринарный паспорт животного и (или) фотографию с владельцем.
Сноска. Пункт 23 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.09.2020 № 69/633-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Через 3 дня после отлова невостребованные больные неизлечимыми болезнями бродячие животные подлежат гуманному умерщвлению медикаментозным путем, препаратами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 27.09.2019 № 56/472-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Иттер мен мысықтардың өлігін жою биологиялық қалдықтарды кәдеге жаратуға (өртеуге) арналған (инсенератор, крематор, өлекселерді өртейтін пеш және осы мақсат үшін қарастырылған басқа да қондырғылар) қондырғыларда жүзеге асырылады.
26. Қаңғыбас жануарлардың өлекселері (қалдықтары) жою үшін Ұйымдарға беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.09.2020 № 69/633-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 24 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 27.09.2019 № 56/472-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Уничтожение трупов собак и кошек осуществляется на специальных установках для утилизации (сжигания) биологических отходов (инсинератор, крематор, трупосжигательная печь и предусмотренные для этих целей установки).
26. Трупы (останки) бродячих животных передаются Организациям для утилизации.
Сноска. Пункт 26 - в редакции решения маслихата города Шымкент от 27.09.2019 № 56/472-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).