Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы және "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" Шымкент қалалық мәслихатының 2016 жылғы 17 наурыздағы № 58/450-5с шешімінің күшін жою туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 11 желтоқсандағы № 58/508-6с шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2019 жылғы 20 желтоқсанда № 78 болып тіркелді. Күші жойылды - Шымкент қаласы мәслихатының 2020 жылғы 22 маусымдағы № 67/598-6с шешiмiмен
Ескерту. Күшi жойылды – Шымкент қаласы мәслихатының 22.06.2020 № 67/598-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізудің тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы Заңының 10 бабына сәйкес, Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шымкент қаласында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" Шымкент қаласының мәслихатының 2016 жылғы 17 наурыздағы № 58/450-5с (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3669 болып тіркелген, 2016 жылғы 6 сәуірде "Шымкент келбеті" газетінде жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментіне мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мемлекеттік тіркелген күнінен бастап оның көшірмесін Шымкент қаласы аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жолдануын;
3) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихаты сессиясының төрағасы Б. Тулегенов
Шымкент қаласы
мәслихатының хатшысы Г. Ташкараев
Шымкент қаласы мәслихатының
2019 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 58/508-6с шешіміне қосымша
Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізудің тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы Заңының (одан әрі – Заң) 10-бабына сәйкес әзірленіп, Шымкент қаласында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін (бұдан әрі - Тәртіп) қосымша реттейді.

О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций и о признани утратившим силу решение Шымкентского городского маслихата от 17 марта 2016 года № 58/450-5с "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций"
Решение маслихата города Шымкент от 11 декабря 2019 года № 58/508-6с. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Шымкент 20 декабря 2019 года № 78. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 22 июня 2020 года № 67/598-6c
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 22.06.2020 № 67/598-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Утвердить порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Шымкент, согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Шымкентского городского маслихата от 17 марта 2016 года № 58/450-5с "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3669, опубликовано 6 апреля 2016 года в газете "Панорама Шымкента").
3. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департамента юстиции города Шымкент;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории города Шымкент;
3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Шымкент Б. Тулегенов
Секретарь маслихата
города Шымкент Г. Ташкараев
Приложение решение маслихата
города Шымкент от 11 декабря 2019
года № 58/508-6с
Порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, разработан в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О поpядке оpганизации и пpоведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций в Республике Казахстан" (далее – Закон) и дополнительно регламентирует порядок (далее - Порядок) проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Шымкент.

2. Митингiлер, шерулер және демонстрациялар қоғамдық, топтық және жеке мүдделер мен қарсылық бiлдiрудiң нысандары ретiнде, сонымен қатар қоғамдық орындарда аштық жариялауды, киiз үйлер, шатырлар, өзге де құрылыстар тұрғызуды және пикет қоюды түсiну керек.
2-тарау. Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің тәртібі
3. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізу туралы өтініш – Шымкент қаласының әкімдігіне беріледі.
4. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізу туралы өтініштерді еңбек ұжымдарының, қоғамдық бірлестіктердің немесе Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген топтарының он сегіз жасқа толған уәкілдері береді.
5. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізу туралы өтініш оны өткізудің белгіленген датасынан кемінде он күн бұрын жазбаша нысанда беріледі.Өтініште шараны өткізу мақсаты, нысаны, өткізілетін жері немесе қозғалыс маршруттары, оның басталатын және аяқталатын уақыты, қатысушылардың ықтимал саны, уәкілдердің (ұйымдастырушылардың) және қоғамдық тәртіптің сақталуына жауапты адамдардың тегі, аты, әкесінің аты, олардың тұратын және жұмыс істейтін (оқитын) жері, өтініштің берiлген датасы көрсетiледi. Өтiнiштiң берiлген мерзiмi оның жергiлiктi атқарушы органда тiркелген күнiнен бастап есептеледi.
6. Шымкент қаласының әкімдігі өтiнiштi қарайды және өтiнiште көрсетiлген шараның өткiзiлетiн уақытынан кемiнде бес күн бұрын уәкiлдерге (ұйымдастырушыларға) қабылданған шешiм туралы хабарлайды.
7. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткiзу туралы өтiнiш берілген кезде осы Тәртіптің 4 және 5-тармақтарының талаптары сақталмаған жағдайда Шымкент қаласының әкімдігі жіберілген кемшіліктерді жоюды түсіндіре отырып, ресми жауап береді. Жаңа өтінішті қарастыру мерзімі оның түскен сәтінен бастап есептеледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 03.04.2020 № 63/555-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7-1. "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңының 12-бабына сәйкес, өтініш иесі қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, жоғары тұрған органға немесе сот органдарына жүгінуге құқылы.
Ескерту. Тәртіп 7-1-тармақпен толықтырылды - Шымкент қаласы мәслихатының 03.04.2020 № 63/555-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2. Под формами выражения общественных, групповых или личных интересов и протеста, именуемых в законодательстве собраниями, митингами, шествиями и демонстрациями, следует понимать также голодовку в общественных местах, возведение юрт, палаток, иных сооружений и пикетирование.
Глава 2. Порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
3. О проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации подается заявление – в акимат города Шымкент.
4. Заявления о проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации подают уполномоченные трудовых коллективов, общественных объединений или отдельных групп граждан Республики Казахстан, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
5. Заявление о проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации подается в письменной форме не позднее чем за 10 дней до намеченной даты их проведения. В заявлении указываются цель, форма, место проведения мероприятия или маршруты движения, время его начала и окончания, предполагаемое количество участников, фамилии, имена, отчества уполномоченных (организаторов) и лиц, ответственных за соблюдение общественного порядка, место их жительства и работы (учебы), дата подачи заявления. Срок подачи заявления исчисляется со дня его регистрации в местном исполнительном органе.
6. Акимат города Шымкент рассматривает заявление и сообщает уполномоченным (организаторам) о принятом решении не позднее, чем за пять дней до даты проведения мероприятия, указанного в заявлении.
7. В случае несоблюдения требований пунктов 4 и 5 настоящего Порядка при подаче заявления о проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций акиматом города Шымкент дается официальный ответ с разъяснением для устранения недостатков. Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются с момента его поступления.
Сноска. Пункт 7 – в редакции решения маслихата города Шымкент от 03.04.2020 № 63/555-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. В соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц", в случае несогласия заявителя с принятым решением, заявитель вправе обратиться в вышестоящий орган или в судебные органы;
Сноска. Порядок дополнен пунктом 7-1 в соответствии с решением маслихата города Шымкент от 03.04.2020 № 63/555-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Шымкент қаласының әкімдігі басқа азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын, қоғамдық қауiпсiздiктi, сондай-ақ көлiктiң, өзге де инфрақұрылым объектілерінің қалыпты жұмыс iстеуiн, жасыл желектер мен шағын сәулет нысандарының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында, қажет болған жағдайда, өтiнiш жасағандарға шараны өткiзудiң өзге уақыты мен орнын ұсынады.
9. Жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар, сондай-ақ оларға қатысушылардың сөз сөйлеуi өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген орында өткiзiледi.
10. Жиналыстарды, митингiлерде, шерулердi, пикеттердi, демонстрацияларды өткiзу кезiнде уәкiлдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ басқа да қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтауға мiндеттi.
11. Шараларды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушыларға:
1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) шағынауданның (тұрғын алаптың) инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергi келтiруiне;
3) Шымкент қаласы әкімдігінің келісімінсіз киiз үйлер, шатырлар, өзге де уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етушi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және өзге де қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы азаматтарға, және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы жасалған немесе бейiмделген заттарды алып жүруiне тыйым салынады.
12. Шымкент қаласының әкімдігі бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізуге тыйым салу туралы шешім қабылдаған жағдайда, ұйымдастырушылар (уәкілдер) бұл туралы жұмыстарын тоқтату туралы дереу шара қолданып, әлеуетті қатысушыларға хабарлайды.
13. Егер, жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті немесе демонстрацияны өткiзудiң мақсаты нәсiлдiк, ұлттық, әлеуметтiк араздықты, дiни төзiмсiздiктi, тектiк астамшылықты қоздыру, республиканың конституциялық құрылысын күш қолданып құлату, аумақтық тұтастығына қол сұғу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциясының заңдары мен өзге де нормативтiк актiлерiнiң басқа қағидаларын бұзу болса, немесе оларды өткiзу қоғамдық тәртiп пен азаматтардың қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн болса, Шымкент қаласының әкімдігі бұларды өткізуге тыйым салады. Барлық жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер немесе демонстрациялар бейбіт сипатта болуы тиіс.
14. Темір жол, су және әуе көлігі объектілерінде, сондай-ақ қорғаныс қабілетін, мемлекеттің қауіпсіздігін және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдарда (қалалық қоғамдық көлік, сумен, электр энергиясымен, жылумен және басқа да энергия тасымалдаушылармен жабдықтау) және денсаулық сақтау және білім беру мекемелерінде бұқаралық іс-шаралар өткізуге жол берілмейді.

8. Акимат города Шымкент, в целях обеспечения прав и свобод других лиц, общественной безопасности, а также нормального функционирования транспорта, объектов инфраструктуры, сохранности зеленных насаждений и малых архитектурных форм, при необходимости предлагает обратившимся с заявлением иные время и место проведения мероприятия.
9. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации, а также выступления их участников проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и в обусловленном месте.
10. При проведении собраний, митингов, шествий, пикетов, демонстраций уполномоченные (организаторы), а также иные участники обязаны соблюдать общественный порядок.
11. Организаторами и участниками мероприятия запрешается:
1) препятствование движению транспорта и пешеходов;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры микрорайона (жилого массива);
3) установление юрт, палаток, иных временных сооружений без согласования с акиматом города Шымкент;
4) вмешательство в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятия;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и иное оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, которые могут быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц.
12. В случае принятия акиматом города Шымкент решения о запрещении проведении митинга, собрания, шествия, пикета и демонстрации организаторы (уполномоченные) незамедлительно принимают меры, направленные на отмену подготовительных мероприятий и соответствующему оповещению об этом всех потенциальных участников.
13. Акимат города Шымкент запрещает собрание, митинг, шествие, пикетирование или демонстрацию, если целью их проведения является разжигание расовой, национальной, социальной, религиозной нетерпимости, сословной исключительности, насильственное ниспровержение конституционного строя, посягательство на территориальную целостность республики, а также нарушение других положений Конституции, законов и иных нормативных актов Республики Казахстан, либо их проведение угрожает общественному порядку и безопасности граждан. Все собрания, митинги, шествия, пикеты или демонстрации должны носить мирный характер.
14. Не допускается проведение массовых мероприятий на объектах железнодорожного, водного и воздушного транспорта, а также у организаций, обеспечивающих обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения (городской общественный транспорт, снабжение водой, электроэнергией, теплом и другими энергоносителями) и учреждений здравоохранения и образования.

15. Шымкент қаласында жиналыстар, митингілер өткізу орындары болып бекітілсін:
1) "Наурыз" алаңы (Бәйдібек би даңғылы, нөмірсіз);
2) "Металлургтер" саябағындағы алаңша (Абай даңғылы, нөмірсіз).
16. Шымкент қаласында шерулер мен демонстрациялар өткізу маршруты болып Т.Өтегенов көшесі (Т.Рысқұлов көшесі мен Ұ.Арғынбеков көшелерінің аралығы) белгіленсін.
17. Пикет өткізу кезінде:
1) пикет өткізілетін объектінің алдында тұруға, отыруға;
2) көрнекі үгіт құралдарын пайдалануға;
3) пикеттің тақырыбы бойынша қысқа ұрандар, құлақтандыруларға қышқыруға рұқсат етіледі.
18. Пикетті өзге нысанға (митинг, жиналыс, шеру, демонстрацияға) өзгерту белгіленген тәртіппен Шымкент қаласының әкімдігінен рұқсат алу талап етіледі.
19. Жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар Шымкент қаласы әкімдігі өкiлiнiң талап етуi бойынша мына жағдайларда тоқтатылады.
1) өтініш берілмеген болса;
2) тиым салу туралы шешім қабылданған;
3) өткізу тәртібі бұзылса, осы Тәртіптің 11, 13 және 14-тармақтарының талаптары сақталмаса, сондай-ақ азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін, қоғамдық тәртіп бұзылатын жағдайда.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - Шымкент қаласы мәслихатының 03.04.2020 № 63/555-6с шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Шымкент қаласы әкімдігі өкiлiнiң талабын орындаудан бас тартылған жағдайда оның нұсқауы бойынша iшкi iстер органдары жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті және демонстрацияны тоқтату жөнiнде қажеттi шаралар қолданады.
3-тарау. Жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілік
21. Жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды ұйымдастыру мен өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзған адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауап бередi.
22. Жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды өткiзу кезiнде оларға қатысушылардың азаматтарға, қоғамдық бiрлестiктерге, мемлекетке келтiрген материалдық залалы үшiн заңда белгiленген тәртiп бойынша өтем жасалуға тиiс.
23. Жиналыс, митинг, шеру, пикет және демонстрация өткiзудің барлық қосымша шығындарын (қоғамдық тәртiптi сақтау, үй-жайлар беру, санитарлық тазарту, жарық беру және техникалық жарақтау және тағы басқа жөнiндегi) оларды ұйымдастырушылар өтейдi.

15. Местами проведения собраний, митингов в городе Шымкент определить:
1) Площадь "Наурыз" (проспект Байдибек би, без номера);
2) Площадь в парке "Металлургов" (проспект Абая, без номера).
16. Маршрута проведения шествий и демонстраций в городе Шымкент определить по улице Т.Утегенова (между улицами Т.Рыскулова и У.Аргынбекова).
17. При пикетировании разрешается:
1) стоять, сидеть у пикетируемого объекта;
2) использовать средства наглядной агитации;
3) выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета.
18. В случае изменения проведения пикета на иную форму (митинг, собрание, шествие, демонстрацию) требуется получение в установленном порядке разрешение акимата города Шымкент.
19. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации прекращаются по требованию представителя акимата города Шымкент в случаях, когда:
1) не было подано заявление;
2) принято решение о запрещении;
3) нарушен порядок их проведения, при несоблюдении требований пунктов 11, 13 и 14 настоящего Порядка, а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушение общественного порядка.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным решением маслихата города Шымкент от 03.04.2020 № 63/555-6с (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В случае отказа от выполнения законных требований представителя акимата города Шымкент, по его указанию органами внутренних дел принимаются необходимые меры по прекращению собрания, митинга, шествия, пикета, демонстрации.
Глава3. Ответственность за нарушения порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
21. Лица, нарушившие установленный порядок организации и проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Материальный ущерб, причиненный во время проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций их участниками гражданам, общественным объединениям, государству, подлежит возмещению в установленном законом порядке.
23. Все дополнительные затраты на проведение собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации (по охране общественного порядка, предоставлению помещений, санитарной очистке, освещению и техническому оснащению и другие) возмещаются их организаторами.