Саран қаласы мен Ақтас кенті бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 473 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 30 желтоқсанда № 5618 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Саран қаласы мен Ақтас кенті бойынша 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (қосымшаларға сәйкес) бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Саран қаласы әкімінің орынбасары Маргарита Евгеньевна Блокқа жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы О. Баймаганбетов
Саран қалалық
мәслихатының
2019 жылғы 24
желтоқсандағы
№ 473
шешімінен бекітілген
Саран қаласы мен Ақтас кенті бойынша 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1 тарау. Кіріспе
1. Саран қаласы мен Ақтас кенті бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
2. Жоспарды әзірлеу үшін келесі ақпарат пайдаланылды:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Қарағанды облысы бойынша филиалы - жер кадастры және жылжымайтын мүлікті техникалық тексеру департаменті 2017 жылы әзірлеген Саран қаласының жерлерін геоботаникалық зерттеп-қарау жөніндегі есеп;
"Саран қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесі берген, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
"Саран қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесі берген, ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер;
"Саран қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берген, үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер.
3. Саран қаласының индустриалдық бағытын ескере отырып, ауыл шаруашылығы әлеуеті үлкен емес және қаланың қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. мал шаруашылығының да, өсімдік шаруашылығының өнімі негізінен жеке қосалқы шаруашылықтарда шығарылады.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2020-2021 годы
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 24 декабря 2019 года № 473. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 30 декабря 2019 года № 5618. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию в городе Сарани и поселке Актас на 2020-2021 годы (согласно приложениям).
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима города Сарани Маргариту Евгеньевну Блок.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата О. Баймаганбетов
Утвержден решением
Саранского городского маслихата
от 24 декабря 2019 года
№ 473
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2020-2021 годы
Глава 1. Введение
1. План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2020 - 2021 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
2. Для разработки Плана использована следующая информация:
отчет по геоботаническому обследованию земель города Сарани, изготовленный Департаментом земельного кадастра и технического обследования недвижимости – филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Карагандинской области в 2017 году;
сведения о ветеринарно-санитарных объектах, предоставленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Сарани";
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Сарани";
данные о количестве гуртов, отар, табунов, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Сарани";
иные данные, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3. Учитывая индустриальную направленность города Сарани, потенциал сельского хозяйства не велик, и не позволяет обеспечить потребности города. Продукция, как животноводства, так и растениеводства в основном производится личными подсобными хозяйствами.

4. Қаланың әкімшілік аумағында ауыл шаруашылығы алқаптары ретінде пайдалануға жарамды жерлердің жеткілікті саны жоқ, сонымен қатар өнеркәсіптің қарқынды дамуы халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ете отырып, еңбек ресурстарын алаңдатады.
5. Сонымен қатар, ауыл шаруашылығын дамыту аса өзекті болып отыр. Соңғы жылдары қаланың аграрлық секторында жалпы өнім көлемінің тұрақты өсуі және агроөнеркәсіп кешенінің серпінді дамуы байқалады. Мал басы және мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығы өнімдерінің негізгі түрлерінің өндірісі артты.
6. Қала аумағы 16104 гектарды құрайды, оның 80% астамы - елді мекендердің жерлері, 20% ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлер, орман және су қорының жерлері құрайды. Шектеулі мүмкіндіктерге қарамастан, әкімшілік аумақта мал шаруашылығын және өсімдік шаруашылығын әрі қарай дамыту мүмкін болады.
7. Саланы тұрақты дамытудың құрамдасы ауыл шаруашылығы маңызы бар жерлерді ұтымды пайдалану болып табылады.
8. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану - жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асыруда жерді қорғауды және табиғи факторлармен өзара оңтайлы әрекеттесуді есепке ала отырып, топырақтың құнарлылығы мен жердің мелиоративтік жай-күйінің айтарлықтай нашарлауына әкеліп соқтырмайтын тәсілдерімен жоғары дәрежеге жетуді қамтамасыз ету.
9. Жайылым пайдаланушылар үшін жайылымдарды оларды тоздырмай тиімді пайдалану басты міндеті болып табылады.
10. Осыған байланысты, жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020 - 2021 жылдарға арналған жоспар, ауыл шаруашылығы құрылымдары мен халыққа арналған жайылымдық айналым схемасы әзірленді, бұл азыққа қажеттілікті қамтамасыз етуге және жайылымдардың тозуын болдырмауға мүмкіндік береді.
2-тарау. Жалпы мәліметтер
11. Саран қаласы Қарағанды қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 16 километр және республика астанасы – Астана қаласынан 222 километрде орналасқан.
12. Қала аумағы облыс орталығының – Қарағанды қаласы мен Бұқар жырау ауданының әкімшілік аумақтарымен шектеседі.
13. 2019 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша Саран қаласының жер қоры 16104 гектарды құрайды, оның 3647 гектары - ауыл шаруашылығы алқаптарының жерлері, оның ішінде жайылымдар 3181 гектарды құрайды.
14. Қала аумағында ауыл шаруашылығымен 22 шаруа қожалығы және 1470 жеке қосалқы шаруашылықтар айналысады, өсімдік шаруашылығы да, мал шаруашылығы да дамуда.
15. Малды негізінен жартылай қорада ұстайды. Жайылым кезеңі сәуір айының соңы - мамыр айының басында басталып, қазан айының соңы қараша айының басында аяқталады. Қыста малды қорада ұстайды. Қоралық кезеңде азықтар ішінара табиғи шабындықтардан, түбегейлі жақсартылған учаскелерден дайындалады.

4. На административной территории города не имеется достаточного количества земель, пригодных для использования в качестве сельскохозяйственных угодий, кроме того, интенсивное развитие промышленности отвлекает трудовые ресурсы, обеспечивая занятость населения.
5. Вместе с тем, развитие сельского хозяйства, приобретает все большую актуальность. За последние годы в аграрном секторе города наблюдается устойчивый рост объемов валовой продукции и динамичное развитие агропромышленного комплекса. Увеличилось поголовье скота и производство основных видов продукции животноводства и растениеводства.
6. Территория города составляет 16104 гектара, из которых более 80% - это земли населенных пунктов, 20% составляют земли сельскохозяйственного использования, лесного и водного фонда. Несмотря на ограниченные возможности, на административной территории возможно и дальше развивать как животноводство, так и растениеводство.
7. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного значения.
8. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.
9. Для пастбищепользователей эффективное использование пастбищ без их деградации является главной задачей.
10. В связи с этим, разработан План по управлению пастбищами и их использованию на 2020 - 2021 годы, схемы пастбищеоборотов для сельскохозяйственных формирований и населения, что позволит обеспечить потребность в кормах и предотвратить процесс деградации пастбищ.
Глава 2. Общие сведения
11. Город Сарань расположен в 16 километрах к юго - западу от города Караганды и в 222 километрах от столицы республики – города Астана.
12. Территория города граничит с административными территориями областного центра – города Караганды и Бухар - Жырауского района.
13. По состоянию на 1 ноября 2019 года земельный фонд города Сарани составляет 16104 гектар, из которых 3647 гектар - земли сельскохозяйственных угодий, из них пастбища составляют 3181 гектар.
14. Сельским хозяйством на территории города занимаются 22 крестьянских хозяйства и 1470 личных подсобных хозяйств, развивается как растениеводство, так и животноводство.
15. Содержание скота в основном полустойловое. Пастбищный период начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября -начале ноября. Зимнее содержание скота стойловое. Корма на стойловый период частично заготавливаются с природных сенокосов, с участков коренного улучшения.

3-тарау. Климат
16. Климаттық жағдайлар Орталық Қазақстанның табиғи ландшафтарын қалыптастыру мен дамытудың, оның ішінде топырақ жамылғысын қалыптастыру мен дамытудағы маңызды факторы болып табылады.
17. Саран қаласының аумағы оған жыл мезгілдерінде де және тәулік бойы да температура үлкен амплитудасының ауытқуы тән, қатал, ұзаққа созылатын қыс (ең суық ақпан айының ең төменгі температурасы -8,7ºС бастап -18,3 ºС дейін), құрғақ, ыстық жазымен (маусым айының максималды температурасы +19,5°С бастап +23,8°С дейін), температураның жылдық амплитудасы 27,5°С бастап -42,1°С дейін құрайтын, күрт айқын континентті климатпен құрғақ дала аймағында орналасқан.
18. Климатты сипаттайтын аса маңызды көрсеткіштер: орташа айлық ауа температурасы, орташа жылдық ауа температурасы болып табылады. Климаттың күрт континенттілігі маусым айында ауа температурасының үлкен амплитудасын және ақпан айында 80ºС құрайтын ең аз мәннің арасындағы ауаның температурасының үлкен амплитудасын тудырады. Тәулік ішінде ауа температурасының тербеліс амплитудасы да өте маңызды. Орташа көпжылдық ауа температурасы +2,8 ºС. Аумақтың жылумен қамтамасыз етілуі жеткілікті. Көпжылдық бақылау бойынша вегетациялық кезеңнің ұзақтығы 165 күнді құрайды.
19. Көпжылдық мәлімет бойынша орташа жылдық жауын-шашын мөлшері 295-315 миллиметрді құрайды, оны климаттың қуаңшылықты айғақтайды.
20. Ең ылғалды жылдары жауын-шашын мөлшері жылына 400 миллиметрге дейін түседі, ең құрғақ жылдары жауын - шашын мөлшері жылына 100-200 миллиметрді құрайды.
21. Жауын-шашынның түсуі маусымдық сипат алады. Ең көп жауын-шашын маусым – тамыз айларында түседі. Жазғы жауын-шашын көбінесе нөсерлік сипатқа ие, ақ жауын сирек болады. Жазғы жауын-шашынның нөсерлік сипаты су эрозиясының пайда болуы мен дамуына ықпал етеді.
22. Қысқы жауын-шашын орташа жылдық жауын-шашынның шамамен 20%-ын құрайды. Қысқы айларда желдің орташа жылдамдығы секундына 4-6 метр. Тұрақты соғатын жел қолайсыз климаттық фактор болып табылады.
23. Осы климаттық жағдайлар: маусымдық және тәуліктік температуралардың күрт ауытқуы, атмосфералық жауын-шашынның аз болуы және ауаның едәуір құрғауы жылу сүйгіш және ылғал сүйгіш ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін қолайсыз болып табылады, плакорлық учаскелерде ерекше құрғақ дала өсімдік жамылғысының дамуына себепші болады.
4-тарау. Жер бедері
24. Саран қаласының аумағы Орталық Қазақ ұсақ шоқысы аймағында орналасқан. Орталық Қазақ ұсақ шоқысының осы учаскесінің беті құрлықта ұзақ уақыт болу нәтижесінде пайда болған және мезгіл-мезгіл шайылып кеткен бүкіл елдің шығу тегінің ерекшеліктерін көрсетеді. Денудациялық процестер тау жыныстарының сынықтарын жинақтау процестерімен үзілді. Сондықтан рельефтің оң элементтері құрылымдық - денудациялық пішіндер, бедердің теріс элементтері – жазықтар мен отықаралық алқаптар – эрозионды - аккумулятивті пішіндер болып табылады. Жер бедерінің төменгі элементтері далаларда қатты тау жыныстарын жабатын үшінші және төртінші шөгінді жыныстардың шөгінділерімен толтырылды.

Глава 3. Климат
16. Климатические условия являются важнейшим фактором формирования и развития естественных ландшафтов Центрального Казахстана, в том числе в формировании и развитии почвенного покрова.
17. Территория города Сарани находится в зоне сухих степей с резко выраженным континентальным климатом, для которого характерны большие амплитудные колебания температуры как по сезонам года, так и в течение суток, с суровой, продолжительной зимой (минимальная температура самого холодного месяца февраля от -8,7ºС до -18,3ºС), засушливым, жарким летом (максимальная температура июня от +19,5ºС до +23,8ºС). Годовая амплитуда температур составляет от 27,5 ºС до - 42,1ºС.
18. Весьма важными показателями, характеризующими климат, являются: среднемесячные температуры воздуха, среднегодовые температуры воздуха. Резкая континентальность климата обуславливает большую амплитуду температуры воздуха между максимальным значением ее в июне и минимальным значением в феврале, которая составляет примерно 80ºС. Весьма значительны также амплитуды колебания температуры воздуха в течение суток. Средняя многолетняя температура воздуха составляет +2,8ºС. Обеспеченность территории теплом достаточная. Продолжительность вегетационного периода по многолетним наблюдениям составляет 165 дней.
19. По многолетним данным среднегодовое количество осадков составляет 295-315 миллиметров, что свидетельствует о засушливости климата.
20. В наиболее влажные годы количество осадков выпадает до 400 миллиметров в год, в наиболее засушливые годы количество осадков составляет 100 - 200 миллиметров в год.
21. Выпадение осадков носит сезонный характер. Максимум осадков выпадает в июне – августе. Летние осадки чаще носят ливневый характер, редко - обложной. Ливневый характер летних осадков способствует образованию и развитию водной эрозии.
22. Зимние осадки составляют примерно 20% среднегодового количества осадков. Средняя скорость ветра в зимние месяцы 4 - 6 метров в секунду. Постоянно дующие ветры являются неблагоприятным климатическим фактором.
23. Данные климатические условия: резкие колебания сезонных и суточных температур, незначительное количество атмосферных осадков и значительная сухость воздуха, являются неблагоприятными для возделывания теплолюбивых и влаголюбивых сельскохозяйственных культур, обуславливают развитие специфического сухостепного растительного покрова на плакорных участках.
Глава 4. Рельеф
24. Территория города Сарани расположена в зоне Центрального Казахского мелкосопочника. Поверхность данного участка Центрального Казахского мелкосопочника отражает особенности происхождения всей страны, образовавшейся в результате длительного пребывания в состоянии суши и периодически размывавшейся. Денудационные процессы прерывались процессами аккумуляции обломков горных пород. Поэтому положительные элементы рельефа представляют структурно - денудационные формы, отрицательные элементы рельефа – равнины и межсопочные долины – эрозионно - аккумулятивные формы. Пониженные элементы рельефа были заполнены отложениями третичных и четвертичных осадочных пород, перекрывшими в долинах твердые горные породы.

25. Қала аумағын жер бедерінің келесі түрлеріне бөлуге болады:
1) ұсақ шоқылар және аласа таулар;
2) белесті-жонды және шамалы белесті жазықтар;
3) өзендер мен бұлақтар алаптары.
26. Кең шоқыаралық кеңістікті уақытша ағын сулар арналарымен тілімделген шамалы белесті жазықтар алады. Жазықтардың учаскелері көптеген қойнаулармен және жер бедерінің белестігін күшейтетін тереңдігі 2-4 метр жылғалармен тілімделген.
27. Белесті-жонды жазықтар өте жиі кездеседі, онда ешбір заңдылық пен тәртіпсіз биіктейді, кейде осы алқаптарды айдауды айтарлықтай қиындатады.
5-тарау. Өсімдік
28. Әкімшілік аумақтың табиғи өсімдіктері біршама біркелкі және негізінен даланың дәнді шөптерімен, аласа таулы аймақтар мен жазықтықтың кей жерлерінде түрлі шөптермен ұсынылған. Күлгін-қызғылт топырақ аумақтарында бетегелі-селеулі және селеулі-бетегелі өсімдіктерінің түрлі даму дәрежесі және даланың түрлі шөптерінің проекциялық жамылғысы дамыған.
29. Шабындықтарда келесі түрлер басым болып келеді: сұлыбас, қылтан селеу, Лессинг селеуі, қалқан селеу, қызыл селеу, бетеге, қоңырбас, жусанның әр түрі: австриялық жусан, суық жусан, Маршалл жусаны, даланың түрлі шөбінен – түйнекті фломис, сасыр, қымбат мыңжапырақ, нағыз қызылбояу және басқа түрлері.
30. Қосымша жер үсті ылғалдандырумен топырақта жазық баурайлардың төменгі үштен бір бөлігінде, шоқыаралық аңғарларының түбі бойынша осындай өсімдік өсіп-өнеді, бірақ аса дамыған, жоғары жобалық жабынмен және алуан түрлі шөптің көп қатысуымен келеді.
31. Шөптесін өсімдіктерден басқа шоқылар баурайы мен шоқыаралық аңғарларда шаңқұрай тобылғысы, қараған сияқты бұталар өседі. Аймақтық топырақта мынадай өсімдік қауымдастығы басым: бетегелі-селеулі, бетегелі-қалқан селеулі, бетегелі-суық жусанды, бетегелі-бозды-бетегелі және басқалары.
32. Өсімдіктің негізгі түрі – бетегелі-бозды-жусанды, қараған мен тобылғы жиі кездеседі. Проекциялық жамылғы 40-50% құрайды. Шоқыаралық төмен жерлерде, жоғары ылғалдандыру жағдайында тұрған өзендер мен бұлақтардың жайылмаларында шалғынды өсімдік: жатаған бидайық, тимофеев, жалаң мия, ақ суоты, қылтанақсыз арпабас, дәрілік қандышөп, шалғындық бұршақ, бес жапырақты жоңышқа және басқа да өсімдіктер өсіп-жетіледі. Шабындық шөп өте тығыз, проекциялық жамылғы 90% жетуі мүмкін. Сортаңданған шабындықта және шалғынды-қызыл қоңыр топырақтарда зор сабақты дақылдар: ши және жауқияқ басым келеді.

25. Территорию города можно разделить на следующие типы рельефа:
1) мелкосопочник и невысокие горы;
2) волнисто - увалистые и слабоволнистые равнины;
3) долины рек и ручьев.
26. Обширные межсопочные пространства занимают слабоволнистые равнины, расчлененные руслами временных водотоков. Участки равнин расчленены многочисленными выположенными ложбинами и потяжинами глубиной в 2 - 4 метра, которые усиливают волнистость рельефа.
27. Довольно часто встречаются волнисто - увалистые равнины, на которых без всякой закономерности и порядка возвышаются холмы, иногда довольно значительные, затрудняющие распашку этих массивов.
Глава 5. Растительность
28. Естественная растительность административной территории довольно однообразна и представлена главным образом степными злаками, местами разнотравьем по понижениям и на равнинных участках. На зональных темно -каштановых почвах развита типчаково - ковыльная и ковыльно - типчаковая растительность разной степени развития и проективного покрытия с участием степного разнотравья.
29. В травостое преобладают следующие виды: овсец, ковыль - волосатик, ковыль Лессинга, ковыль тырсиковый, ковыль красный, типчак, тонконог, различные виды полыней: полынь австрийская, полынь холодная, полынь Маршалла, из степного разнотравья – зопник клубненосный, ферула, тысячелистник благородный, подмаренник настоящий и другие виды.
30. На почвах с дополнительным поверхностным увлажнением в нижней трети пологих склонов, по днищам межсопочных долин произрастает та же растительность, но более развитая, с большим проективным покрытием и с большим участием разнотравья.
31. Кроме травянистой растительности по склонам сопок и в межсопочных долинах произрастают кустарники: таволга зверобоелистная, карагана. На зональных почвах преобладают следующие растительные ассоциации: типчаково - ковыльковые, типчаково - тырсовые, типчаково - холоднополынные, типчаково - разнотравные и другие.
32. Основной тип растительности – типчаково – ковыльно - полынный, часто присутствует карагана и таволга. Проективное покрытие составляет 40 - 50%. В межсопочных понижениях, поймах речек и ручьев, находящихся в условиях повышенного увлажнения развивается луговая растительность: пырей ползучий, тимофеевка, солодка голая, полевица белая, костер безостый, кровохлебка лекарственная, мышиный горошек, клевер пятилистный и другие растения. Травостой весьма сомкнутый, проективное покрытие может достигать 90%. На засоленных луговых и лугово - каштановых почвах в травостое преобладают грубостебельные злаки: чий и волоснец.

33. Сортаң және қатты сортаң топырақта өсімдіктер сирек. Мұнда қара жусан, марсель қараматауы, жаушалғын басым. Сортаң беті тұз сүйгіш өсімдіктер: ақмамық, сүйелденген алабота, түрлі ащышөп, ши өскен.
34. Округ аумағында селеулі жайылым барлық жерде тараған, мынадай өсімдік қауымдастығын: бетегелі-селеулі, қылқан селеу-бетегелі, қылқан селеу-бозды-бетегелі және басқаларын құрайтын қылқан селеу және бетеге жиі кездеседі.
35. Жусанды және жусанды-астық тұқымдас топтар: бетегелі-суық жусанды, бетегелі-әртүрлі жусанды және басқалары да кеңінен таралған.
36. Шалғынды-қызыл қоңыр топырақта жауқияқты-бетегелі, жауқияқты астық тұқымдас өсімдіктер қауымдастығы тараған. Артық ылғалдану орындарында шалғындық және шалғындық-батпақты топырақтарда шалғынды астықтың қатысуымен қияқ тұқымдастар қауымдастығы кездеседі.
6-тарау. Гидрография, гидрология және сулану
37. Батыста Соқыр өзені ағып өтеді. Соқыр өзенінің оң жағалаудағы ең ірі ағын - Оспан төбешіктерінен бастау алатын Карагандинка өзені, өзеннің ұзындығы 42 километр. Сараннан жақын жерде Шерубай-Нұра өзенінің салалары бар. Қаладан 0,5 километрде солтүстікке қарай су көлемі 11,02 миллион куб метр және айдынының ауданы 5,4 шаршы метр Саран су қоймасы орналасқан.
38. Қаланың жерасты сулары жергілікті жердің бәрінде бар да, жарылған болып келеді. Олардың нәр алатын көзі атмосфералық жауындар, сондай-ақ еріген мұздықтар және қар сулары.
39. Жерасты суларының химиялық құрамдары тұзсыз, жұмсақ және күрделі болып келеді. Қаланың барлық аумағына қатысты екі түрлі түрі сипатты: гидрогеологиялық – өзен алқаптарында және еңісі – басқа бөлігінде. Жерасты суларының бағыты биіктіктің еңістігіне байланысты байқалады. Тегіс жерлердегі жерасты сулары жылдамдығын азайтып және жер биіктігіне жақын келеді.
40. Негізгі ауыл шаруашылықты сумен жабдықтау жер беті суларымен жабдықтайды, ал елді мекендерді ауыз сумен жабдықтау жерасты суларын пайдалану есебінен ұйымдастырылған. Әкімшілік аумақтың бөлігі төмен кемерде орналасқандықтан, жерасты суларыының белсенді түрде лайлану қаупі бар, одан басқа, кемердің жоғарғы жағы мал жайылымы ретінде кеңінен пайдаланылады, ал кемерде жерасты сулары жер биіктігіне жақын тұр.
41. Оң жақтағы гидрографиялық жүйе неғұрлым жақсы дамыған, мұнда өзен Карагандинка құймасы бар.
42. Бұл өзеннің ағысы қатты болып келеді. Оның құйылым үлесі барлық құйылымның 96% құрайды. Көктемгі су тасқыны кезінде олар 15-20 есеге ұлғаяды. Осы уақытта жылдық құйылымның 80% дейін құрайды. Тыныш күндері өзеннің лайлылығы он есеге дейін азаяды (литрге тұз 150-500 миллиграмм). Тасқын су кезінің соңына қарай минералдану 1,5-3 есеге дейін өседі.

33. На солонцах и сильносолонцеватых почвах растительность изрежена. Здесь преобладают полынь черная, камфоросма марсельская, вострец. Поверхность солончаков занята солелюбивой растительностью: бескильница, лебеда бородавчатая, различные солянки, чий.
34. Ковыльные пастбища на территории округа распространенны повсеместно, наиболее часто встречаются ковыль тырса и ковылок, образующие следующие растительные асоциации: ковылково - типчаковые, тырсово - разнотравные и другие.
35. Широкое распространение получили полынные и полынно - злаковые группировки: типчаково - холоднополынные, типчаково - разнополынные и другие.
36. На лугово - каштановых почвах распространенны волоснецово - типчаковые, волоснецово - злаковые ассоциации растительности. В местах избыточного увлажнения на луговых и лугово - болотных почвах встречаются осоковые ассоциации, иногда с участием луговых злаков.
Глава 6. Гидрография, гидрология и обводненность
37. На западе протекает река Сокыр. Самый крупный правобережный приток река Сокыр – река Карагандинка, которая берет начало с холмов Оспан, длина реки 42 километра. Поблизости от города Сарани находятся притоки реки Чурубай - Нура. В 0,5 километра к северу от города расположено Саранское водохранилище с объемом воды 11,02 миллион кубических метров и площадью зеркала 5,4 квадратных метра.
38. Подземные воды на административной территории города преимущественно трещинные, формируются повсеместно. Источником их питания являются атмосферные осадки, а также талые воды ледников и снежников.
39. По химическому составу грунтовые воды пресные, от мягких до жестких. Для всей территории города характерны два типа режима: гидрогеологический - в долинах рек, и склоновый - на остальной части. Направление движения подземных вод совпадает с уклоном поверхности. В равных частях подземные воды теряют скорость и довольно близко подходят к земной поверхности.
40. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, а питьевое водоснабжение организовано за счет подземных вод. Подземные воды подвержены интенсивному загрязнению в виду того, что часть административной территории расположена на низких террасах, кроме того, поверхность террас широко используется под пастбищные угодья, а на террасах подземные воды подходят близко к земной поверхности.
41. Наиболее развита гидрографическая сеть правобережья, здесь формируется приток – река Карагандинка.
42. Реки Сокыр и Карагандинка являются типичными реками с быстрым течением. Их сток составляет около 96% всего стока. В период весеннего половодья он увеличивается в 15 - 20 раз. В это время проходит до 80% годового стока. В межсезонном периоде мутность уменьшается в десятки раз. Вода в реках весной пресная (150 - 500 миллиграмм соли на литр). К концу паводкого периода степень минерализации возрастает в 1,5-3 раза.

43. Су режимі көктемгі жағасынан асып-тасып жататындығымен және көптеген жазғы және күзгі су тасқындарымен сипатталады.
44. Су көздері санының жеткіліктілігіне байланысты жайылым жерлерді толық қамтамасыз етеді.
7-тарау. Геоботаника
45. 2017 жылы ауыл шаруашылығы жерлерін геоботаникалық тексеруге байланысты, қала бойынша жайылым мынадай көрсеткіштермен сипатталады.
46. Саран қаласының аумағы күлгін-қызғылт топырақ белдем тармағында құрғақ дала аймағында орналасқан және Орталық Қазақстанның шет аймағына жатады.
47. Алуан түрлі жер бедері және осының салдарынан түсетін жауын-шашынның әркелкі бөлінуі, сондай-ақ топырақ құрайтын жыныстардың зор алуан түрлілігі топырақтың барынша әртүрлі болуын негіздейді.
48. Саран қаласының аумағында кездесетін топырақтың жүйелі тізімі 1-қосымшаға сәйкес көрсетіледі.
8-тарау. Топырақ
49. Егін егетін жерлердегі топырақтардың ең көп тараған түрі күңгірт – күрең топырақтар, олардың түрлері гумус қабатының қаттылығына қарай, гумустың құрамына қарай, қоректік элементтерінің құрамына қарай (азот, фосфор, калий), сортаңдық процестерінің даму деңгейіне қарай, химизм бойынша әртүрлі тұздардың жату тереңдігіне қарай, карбонаттар мен гипстердің саны мен жату тереңдігіне қарай, механикалық құрамына қарай, қаңқалық және тастылық дәрежесіне қарай ажыратылады.
50. Маңайдағы ылди жерлерден су ағуға немесе топырақ суларының жақын жерлерде жатуына себеп болатындай жоғары ылғалдылық жағдайларында терең емес депрессиялар мен өзендердің маңындағы ояңдарда астарында әртүрлі сортаңды және тұзды деңгейдегі гидроморфты немесе жартылай гидроморфты топырақтар қалыптасатын шалғынды дәнді бозды-бедегелі өсімдіктер өседі. Бұлар шалғынды қара-қоңыр, шалғынды және шалғынды-сазды топырақтар. Аталмыш топырақтардың ашық - қара түсті гумус қабаттары болады. Гумустың құрамы автоморфты күңгірт – күрең топырақтарда басымдырақ болады. Бұл топырақтар шалғынды немесе шалғынды күңгірт – күрең сортаң жерлерде, ал кейде шалғынды сораң немесе сораң жерлерде кездеседі.
9-тарау. Жер қорының жағдайы және пайдалану
51. 2019 жылғы 1 қарашаға жерді есепке алу мәліметтері бойынша қалаға бекітілген алаңы 16104 га құрайды. Нысаналы мақсатына қарай бүкіл жер қоры 2-қосымшаға сәйкес санаттар бойынша бөлінеді.
52. Кестеден ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жерлер 4,7% - ды құрайды, елді мекендердің жерлері қала аумағының 82,6% - ын құрайды, орман қоры жерлерінің үлесіне 10% келеді, су қорының жерлері қала аумағының 2,7%-ын құрайды.

43. Водный режим этих рек характеризуется весенним половодьем и многочисленными летними и осенними дождевыми паводками.
44. Наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Глава 7. Геоботаника
45. Согласно геоботаническому обследованию сельскохозяйственных угодий 2017 года, пастбища по городу характеризуются следующими показателями.
46. Административная территория города Сарани расположена в зоне сухих степей в подзоне темно - каштановых почв и относится к Центрально - Казахстанской провинции.
47. Разнообразный рельеф и вследствие этого весьма неравномерное распределение выпадающих осадков, а также большая пестрота почвообразующих пород обуславливают довольно большое разнообразие почв.
48. Систематический список почв, встречающихся на территории города Сарани, представляется согласно приложению 1.
Глава 8. Почвы
49. Самыми распространенными почвами пахотных угодий являются темно-каштановые почвы, их многочисленные разновидности, различающиеся по мощности гумусового горизонта, содержанию гумуса, по содержанию элементов питания (азота, фосфора, калия), по степени развития солонцового процесса, по глубине залегания различных по химизму солей, по количеству и глубине залегания карбонатов, гипса, по механическому составу, степени скелетности и каменистости.
50. В условиях повышенного увлажнения, являющегося следствием стекания воды с окружающих склонов или близкого залегания грунтовых вод, в неглубоких депрессиях и приозерных понижениях развивается луговая злаково - разнотравная растительность, под которой формируются почвы гидроморфного и полугидроморфного ряда, разной степени солонцеватости и засоления. Это лугово - каштановые, луговые и лугово - болотные почвы. Данные почвы имеют более темно - окрашенный, более выраженный верхний гумусовый горизонт, содержание гумуса, как правило, значительно превышает содержание его в автоморфных темно - каштановых почвах. Часто эти почвы залегают в комплексе с луговыми или лугово - каштановыми солонцами, иногда в комплексе с солончаками луговыми или типичными.
Глава 9. Состояние земельного фонда города и его использование
51. По данным земельного учета на 1 ноября 2019 года площадь, закрепленная за городом, составляет 16104 гектара. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд города распределяется по категориям согласно приложению 2.
52. Из таблицы следует, что земли сельскохозяйственного использования составляют 4,7%, земли населенных пунктов занимают 82,6% территории города, на долю земель лесного фонда приходится 10%, земли водного фонда составляют 2,7% территории города.

53. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері 690 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері дерлік жеке тұлғалардың тұрақты, уақытша өтеулі ұзақ мерзімдік жер пайдалануда тұр.
54. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлерінен шаруа қожалығын жүргізу үшін - 20 % (139 гектар) және бақ шаруашылығын жүргізу үшін және саяжай құрылысының жерлері 80 % (551 гектар) құрайды.
55. Елді мекендердің жерлері 13302 гектарды құрайды, Саран қаласы мен Ақтас кентінің барлық аумағының 82,6%-ын құрайды.
56. Елді мекендер жерлерінің құрамына тұрғын үй құрылысы – 21 гектар, қоғамдық-іскерлік құрылыс – 59 гектар, өндірістік құрылыс – 2638 гектар, автомобиль-көліктік порт – 151 гектар жерлері, темір жол көлігі – 39 гектар жері, байланыс және энергетика – 4 гектар жері, бұл тіректер, әуе желілер, жер асты байланыс желілерімен, қосалқы және олардың жұмыс істеуі үшін қажетті басқа да құрылыстар үшін жерлер, қорғаныс және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы – 252 гектар жерлер кіреді.
57. Елді мекендердің жерлері құрамына ауыл шаруашылығы жерлері, құрылыс салынған жерлер, көшелер, алаңдар, адамдардың өмір сүру сапасына маңызды суы бар және басқа жерлер кіреді.
58. Орман қорының жерлері 1606 гектар жерді алып жатыр, бұл қаланың барлық аумағының 10%-ын құрайды.
59. Су қорының жерлері 442 гектарды алып жатыр, бұл жалпы алаңның 2,7%-ын құрайды. Су қоры Саран су қоймасынан тұрады, олардың су қорлары ішінара техникалық қажеттіліктер, жерді суару және мал суару үшін пайдаланылады.
60. Ауыл шаруашылығына жарамды дерлік барлық жерлер жер пайдаланушыларға бекітілген. Елді мекендердің жерлері, әсіресе жайылымдық алқаптар өте қарқынды пайдаланылады.
61. Қала бойынша ауыл шаруашылығы алқаптарының көлемі 3647 гектарды құрайды. Ауыл шаруашылығы алқаптарының негізгі бөлігін жайылымдар алып жатыр және 3181 га, ауыл шаруашылығы алқаптарының 87,2% құрайды. Бұдан басқа, егістік – 272 гектар, көпжылдық екпелер – 91 гектар, бақшалар үшін – 8 гектар, тыңайған жерлер-95 гектар.
62. Елді мекендердің жалпы жер көлемі 13366 гектарды құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары - 3004 гектар, құрылыстарға 3138 гектар, су астында - 83 гектар, бұталар мен басқа да алқаптар 164 гектарды құрайды.
63. Қала бойынша жайылымдар қажеттілігінің есебі "Жайылым аумағының жалпы ауданына көтерме түсіру нормаларының шегін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 11064 тіркелген), геоботаникалық тексеру материалдарының негізінде жасалған.

53. Земли сельскохозяйственного использования составляют 690 гектара. Практически все земли сельскохозяйственного использования находятся в постоянном, а так же временном возмездном долгосрочном землепользовании физических лиц.
54. Из земель сельскохозяйственного использования 20 % (139 гектара) земли для ведения крестьянских хозяйств, 80 % (551 гектар) земли для садоводства и дачного строительства.
55. Земли населенных пунктов составляют 13302 гектара, это 82,6% от всей площади города Сарани и поселка Актас.
56. В том числе, состав земель населенных пунктов входят земли жилой застройки – 21 гектар, земли общественно-деловой застройки – 59 гектар, земли производственной застройки – 2638 гектар, земли автомобильного транспорта – 151 гектар, земли железнодорожного транспорта – 39 гектар, земли связи и энергетики – 4 гектар, это земли, занятые опорами воздушных линий, подземными линиями связи, подстанциями и другими сооружениями, необходимыми для их функционирования, земли обороны и иного сельскохозяйственного назначения – 252 гектара.
57. В земли населенных пунктов вошли сельскохозяйственные угодья, земли занятые постройками, улицами, площадями, земли под водой и прочие земли, необходимые для организации жизнеобеспечения населения.
58. Земли лесного фонда занимают 1606 гектаров, это 10% от территории города, используются для ведения лесного хозяйства.
59. Земли водного фонда занимают площадь 442 гектара, что составляет 2,7% от общей площади. Водный фонд представлен Саранским водохранилищем, водные запасы которых частично используются для технических нужд, орошения земель и для водопоя скота.
60. Почти все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями. Очень интенсивно используются земли населенных пунктов, особенно пастбищные угодья.
61. Площадь сельскохозяйственных угодий по городу составляет 3647 гектара. Основную часть сельскохозяйственных угодий занимают пастбища и составляют 3181 га, 87,2% от сельскохозяйственных угодий. Кроме того, пашни – 272 гектара, многолетние насаждения – 91 гектара, под огороды – 8 гектара, залежи – 95 гектара.
62. Общая площадь земель населенных пунктов составляет 13366 гектара, в том числе сельскохозяйственные угодья - 3004 гектара, под постройками находится 3138 гектара, под водой - 83 гектара, кустарники и прочие угодья составляют 164 гектара.
63. Расчет потребности в пастбищах проведен согласно норм нагрузки в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3 - 3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064), на основании материалов геоботанических обследований.

64. Жайылымның үлкен аумақтары елді мекендерге жақын орналасқан, жер пайдаланушы субъектілеріне жар пайдалануға берілген, осыған байланысты, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелеріне тексеру жүргізу аясында 2020 жылы пайдаланбайтын жайылымдарды анықтап және оны жер пайдаланушылардан тұрғындардың қажеттіліктері үшін әрі қарай алып алу үшін анықтау қажет.
65. Елді мекендерде ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде жайылымдық айналымды сақтау қажет, бұл мал азығы базасының жағдайын жақсартады. Малды жайылымдық азықпен қамтамасыз ету үшін жазғы кезеңде сиырлар мен төлдердің басын 6 айға дейін елді мекенге жақын орналасқан жайылымдарда жаюға қалдыру ұсынылады. Үлкен жастағы төлдер мен жылқылар үшін шалғайдағы жайылымдарда жайылымдарды ұйымдастыру ұсынылады.
10-тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
66. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға:
1) Саран қаласының аумағында кездесетін топырақтың жүйелі тізімі 1-қосымшаға сәйкес ұсынылды;
2) жер қорының жер санаттары кестесі 2-қосымшаға сәйкес ұсынылды;
3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 3-қосымшаға сәйкес ұсынылды;
4) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 4-қосымшаға сәйкес ұсынылды;
5) жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемасы 5 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
6) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы 6-қосымшаға сәйкес ұсынылды;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі 7-қосымшаға сәйкес ұсынылды;

64. Большие площади пастбищ, находящиеся вблизи населенных пунктов, предоставлены в землепользование хозяйствующим субъектам, в связи с чем, в рамках проведения ревизии земельных участков сельскохозяйственного назначения в 2020 году необходимо определить неиспользуемые хозяйствами участки пастбищ для последующего отчуждения у землепользователей и перераспределения для нужд населения.
65. При использовании сельскохозяйственных угодий в населенных пунктах необходимо соблюдать пастбищеоборот, что улучшит состояние кормовой базы. Для обеспечения скота пастбищными кормами в летний период поголовье коров и молодняка до 6 месяцев предлагается оставить на выпасе на пастбищах, находящихся вблизи населенных пунктов. Для молодняка старшего возраста и лошадей рекомендуется организовать выпас на более отдаленных пастбищах.
Глава 10. План по управлению пастбищами и их использованию
66. План по управлению пастбищами и их использованию включает:
1) систематический список почв, встречающихся на территории города Сарани представлен согласно приложению 1;
2) таблица земельного фонда по категориям земель представлен согласно приложению 2;
3) схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов представлена согласно приложению 3;
4) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры представлена согласно приложению 4;
5) схема доступа пастбищепользователей к водным источникам представлена согласно приложению 5;
6) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища представлена согласно приложению 6;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных представлен согласно приложению 7;

8) ветеринариялық-санитарлық объектілер туралы ақпарат 8-қосымшаға сәйкес ұсынылды;
9) ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы ақпарат 9-қосымшаға сәйкес ұсынылды;
10) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер 10-қосымшаға сәйкес ұсынылды;
11) Саран қаласы мен Ақтас кенті бойынша жайылым айналымдарының схемасы 11-қосымшаға сәйкес ұсынылды.
Саран қаласы мен
Ақтас кенті бойынша

8) информация о ветеринарно - санитарных объектах представлена согласно приложению 8;
9) информация по численности поголовья сельскохозяйственных животных представлена согласно приложению 9;
10) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных представлены согласно приложению 10;
11) схема пастбищеоборотов по городу Сарани и поселку Актас представлена согласно приложению 11.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас

690
2
Елді мекендер (қалалар, поселкелер және ауылдық елді мекендердің атауы)
13366
3
Орман қорының жерлері
1606
4
Су қорының жерлері
442
5
Запас жерлер
0
Барлығы
16104
Саран қаласы мен
Ақтас кенті бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Саран қаласы мен
Ақтас кенті бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекалалары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілеріне белгіленген картасы
Саран қаласы мен
Ақтас кенті бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Саран қаласы мен
Ақтас кенті бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Саран қаласы мен
Ақтас кенті бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Елді мекен
Маусымның басы
Маусымның аяғы
1
Саран қаласы
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
2
Ақтас кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
Саран қаласы мен
Ақтас кенті бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Аймақ
Ветеринарлық станция
Мал бордақылау алаңдары
Ұрықтандыру пункттері
Мал қорымдары
1
Саран қаласы
1
0
0
1
2
Ақтас кенті
0
1
0
0
Саран қаласы мен
Ақтас кенті бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
9-қосымша
Елді мекен
Ірі қара мал
Жылқылар
Ұсақ мал
1
Саран қаласы

690
2
Земли населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов)
13366
3
Земли лесного фонда
1606
4
Земли водного фонда
442
5
Земли запаса
0
Всего
16104
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и
поселку Актас
на 2020-2021 годы
Схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и
поселку Актас
на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2020-2021 годы
Населенный пункт
Начало сезона
Окончание сезона
1
город Сарань
конец апреля - начало мая
конец октября - начало ноября
2
поселок Актас
конец апреля - начало мая
конец октября - начало ноября
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2020-2021 годы
Регион
Ветеринарная станция
Откормочные площадки
Пункты осеменения
Скотомогильники
1.
город Сарань
1
0
0
1
2.
поселок Актас
0
1
0
0
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сарани и поселку Актас
на 2020-2021 годы
Населенный пункт
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1.
город Сарань