Сырдария ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 299 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 12 сәуірде № 6770 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2020 жылғы 3 шілдедегі № 417 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 03.07.2020 № 417 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1-тармақшасына сәйкес Сырдария аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қосымшаға сәйкес Сырдария ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың кезекті
36 сессиясының төрағасы:
Ж.Налибаева
Аудандық мәслихаттың хатшысы: Е.Әжікенов

Об утвреждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2019-2020 годы
Решение Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 10 апреля 2019 года № 299. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 12 апреля 2019 года № 6770. Утратило силу решением Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 3 июля 2020 года № 417
Сноска. Утратило силу решением Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 03.07.2020 № 417 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Сырдарьинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2019-2020 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель очередной 36 сессии
районного маслихата:
Ж.Налибаева
Секретарь районного маслихата: Е.Ажикенов

Сырдария аудандық маслихатының 2019 жылғы 10 сәуірдегі №299 шешіміне қосымша
Сырдария ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген схемалары;

Приложение к решению Сырдарьинского районного маслихата от 10 апреля 2019 года №299
План мероприятий по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2019-2020 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;

4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, сельском округе;

1178
Пиришев Сартай
1179
Сулейменов Жанболат
1180
Шахманов Серик
1181
Әбілқасым Нұрмұхаммед
1182
Ахметов Пазылбек
1183
Тілендиев Әлімхан
1184
Сыздықов Ағыбай
1185
Абдрахманов Иса
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
ш/қ–шаруа қожалық; ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік; ТС – толық серіктестік; БК – біріккен кәсіпорын; ММ – мемлекеттік мекеме; АҚ – акционерлік қоғам; РМК СЖКБД – республикалық мемлекеттік кәсіпорны салынып жатқан кәсіпорындардың бірлескен дерекциясы.
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, апандарға, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны
Елді мекен атауы
Елді мекен жерлері
(гектар)
Оның ішінде халық қажеттілігі үшін (жайылымы және шабындық алқаптары.) (гектар)
Жеке және шаруа қожалықтар бойынша мал басы саны
Бір бірлікке қажет жайылым көлемі, (гектар)
Норматив бойынша қажет жайыйлым көлемі, (гектар)
Қосымша қажет етілетін жайылым, (гектар)
Қосымша берілетін жайылымдар
Оның ішінде
Мемлекеттік жер қоры
(гектар)
Жалға берілген жерлер
(гектар)
Маусымдық жайылым
(гектар)
Айдалмалы жайылым
(гектар)
1
Тереңөзек кенті
Жеке қожалықтар бойынша

1178
Пиришев Сартай
1179
Сулейменов Жанболат
1180
Шахманов Серик
1181
Әбилкасым Нурмухаммед
1182
Ахметов Пазылбек
1183
Тилендиев Әлимхан
1184
Сыздыков Агыбай
1185
Абдрахманов Иса
Расшифровка аббревиатур:
к/х–крестьянское хозяйство; ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью; ПТ – полное товарищество; СП –совместное предприятие; ГУ- государственное учреждение; АО – акционерное общество; РГП ОДСП – республиканское государственное предриятие объединенная дирекция строящихся предприятий.
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Условные знаки
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Наименование населенного пункта
Земли населенных пунктов
(гектар)
В том числе для нужд населения (сенокосные угодья и пастбища)
(гектар)
Количество поголовья скота по индивидуальным и крестьянским хозяйствам
Объем пастбищ необходимых для одной единицы(гектар)
Объем необходимых пастбищ по нормативу (гектар)
Дополнительно необходимые пастбища, (гектар)
Дополнительные пастбища
В том числе
Земли государственного фонда
(гектар)
Арендуемые земли
(гектар)
Сезонные
пастбища
(гектар)
Отгонные пастбища
(гектар)
1
Поселок Теренөзек
По индивидуальным хозяйствам

393,8
Жылқы - 243
13
3159,0
Түйе - 10
15,4
154,0
Барлығы:
-
10746,8
Жалпы:
57,0
13845,0
-
27898,8
3307
434481,0
82000,0
80000,0
Аудан бойынша
5191
131106,0
625462,0
384564,8
2080250,0
берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
МІҚ – мүйізді ірі қара мал; УМ- уақ мал.
Кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекен атауы
Шалғай жайылымға (Қызылқұм, Арысқұм, Сарысу) малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан (Қызылқұм, Арысқұм, Сарысу малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Тереңөзек кенті
2
Айдарлы ауылдық округі
Наурыз 1 жартысы
Қазан 2 онкүндігі
3
Акжарма ауылдық округі
4
Аманкелді ауылдық округі
Наурыз 1 жартысы
Қазан 2 онкүндігі
5
Бесарық ауылдық округі
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
6
Жетікөл ауылдық округі
7
Н.Ілиясов ауылдық округі
8
Қалжан ахун ауылдық округі
9
Қоғалыкөл ауылдық округі
10
Сейфуллин ауылдық округі
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
11
А.Тоқмағанбетов ауылдық округі
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
12
Шаған ауылдық округі
13
Шіркейлі ауылдық округі
14
Іңкардария ауылдық округі
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі. Сонымен қатар, жайылымның кезеңінің ұзақтығы;
- Топырақтық-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты жайылымның ұзақтық кезеңі;
- Сексеуілді-бұта дала және дала – 180-200 күн;
- Шөлейтте – 150-180 күн;
Бұл ретте сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы –ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Ауданның барлық жерінің санаттарға бөлінуі
Жер санаттары
Барлығы
(гектар)
Оның ішінде
(гектар)
жайылым
суармалы
1
Барлық ауылшаруашылығындағы пайдаланудағы жерлер
249 144
131 106
29 210
2
Елді мекеннің жерлері
5 191
1 441
3
Өнеркәсіп, көлік, қорғаныс, байланыс және басқа бағыттары жерлер
76 932
41 709
4
Орман қорының жері
481 691
27 986
5
Су қорының жері
11 325
3 297
6
Мемлекеттік қордағы жерлер
3 436 352
2 661 259
Барлығы
4 260 635
2 866 798
29 210
Сырдария ауданы ауылшаруашылығына негізделген, соңғы уақытта мал шаруашылығы қарқынды дамып келе жатқан аймақ. Еліміздің азық-түлікпен толық қамтамасыз ету міндетін орындауда мал шаруашылығын дамыту айрықша орын алады, оның негізі – табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады. Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозуын болдырмай, жақсарту шараларын жүзеге асыру кезек күттірмейтін міндет. Осыған орай, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде Сырдария аунының әкімдігімен ауылдық округтер, шаруа қожалықтары аумақтарының төрт - түлік мал басының жайылымдық жерлермен қамтылу жағдайына талдау жүргізілді. Аудан аймағы климаты тым континенттік, қысы біршама суық, жазы ыстық әрі қуаң, аңызақты келеді. Қаңтар айында ауаның жылдық орташа температурасы- (- 9-13°С), шілдеде – (+29+35°С). Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 мм. Топырағы солтүстігінде сұр, құмайтты сұр, тақыр және тақыр тәрізді топырақ, орталық бөлігінде құмайтты сұр, бозғылт сұр, құмшауыт сазды болып келеді. Сырдария аңғары мен жайылмасында шалғынды топырақ және шалғынды-батпақты топырақ қалыптасқан. Қазіргі таңда аудан бойынша түйе 1258 бас, ірі қара мал 32826 бас, уақ мал 26737 бас, жылқы 14103 бас, құс 13236 басты құрайды және аталған малдарға арналған барлығы 15 мал тоғыту орны, 14 қолдан ұрықтандыру пункті, 14 мал көмінділері (биотермиялық шұңқыр) бар.

393,8
Лошадь - 243
13
3159,0
Верблюд - 10
15,4
154,0
Всего:
-
10746,8
Общий:
57,0
13845,0
-
27898,8
3307
434481,0
82000,0
80000,0
По району
5191
131106,0
625462,0
384564,8
2080250,0
Расшифровка аббревиатур:
КРС – крупнорогатый скот; МРС – мелкорогатый скот.
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, сельском округе;
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Срок перегона животных в отдаленных пастбищ
(Кызылкум, Арыскум, Сарысу)
Срок отгона от отдоленных пастбищ
Примечание
1
поселок Теренозек
2
Сельский округ Айдарлы
1 половина марта
2 декада октября
3
Сельский округ Акжарма
4
Сельский округ Аманкелди
1 половина марта
2 декада октября
5
Сельский округ Бесарык
2 половина марта
1 декада октября
6
Сельский округ Жетикол
7
Сельский округ Н.Илиясов
8
Сельский округ Калжан ахун
9
Сельский округ Когалыкөл
10
Сельский округ Сейфуллин
2 половина марта
1 декада октября
11
Сельский округ А.Токмаганбетов
2 половина марта
1 декада октября
12
Сельский округ Шаган
13
Сельский округ Ширкейли
14
Сельский округ Инкардария
2 половина марта
1 декада октября
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных. А также длительность периода выпаса:
-длительность период выпаса зависит от видов сельскохозяйственных животных и почвенно-климатических условии;
- саксаула-кустарниковых степ и степных – 180-200 күн,
- в пустыне – 150-180 күн,
При этом, продолжительность выпаса зависит от крупного рогатого скота молочного направления – минимальный, а для мяса крупного рогатого скота овец, лошадей, верблюдов – максимальный и от глубины снежного покрова, плотности снега и других факторов.
Разделение земель района по категориям
Категорий земель
Всего
(гектар)
Из них
(гектар)
пастбищ
обводненных
1
Все земли используемые в сельском хозяйстве
249 144
131 106
29 210
2
Земли населенных пунктов
5 191
1 441
3
Земли промышленности, транспорта, обороны, связи и других направлений
76 932
41 709
4
Земли лесного фонда
481 691
27 986
5
Земли водного фонда
11 325
3 297
6
Земли государственного фонда
3 436 352
2 661 259
Всего
4 260 635
2 866 798
29 210
Сырдарьинский район обоснованный сельскому хозяйству, в последнее время динамично развивающийся регион по животноводству. При выполнении обязанностей полной обеспечении продовольствием страны развития животноводства занимает особое место, его основой является эффективное и рациональное использование природных пастбищ.
Эффективное использования избегая деградации пастбищ неотложное задача при осуществления мер по улучшению для земельных собственников и пользователей природных пастбищ.
В связи с этим, согласно Приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" акиматом Сырдарьинского района проведен анализ состояния обеспеченности поголовья скота пастбищами на территориях крестьянских хозяйств и сельских округов.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое, засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе — (9–13С), июля — (+29-35С). ). Среднегодовой размер осадков — 100–150 мм. Цвет почва на севере серый, песчанно серый, местность ровная, в центральной части почва песчаная, песчано-глинистая, серого цвета.
В настоящее время по району количество поголовье составляет: 1258 верблюдов, КРС - 32826, МРС - 26737, лошадей - 14103, птиц - 13236 и а также в аульных округах Сырдарьинсгого района имеются 15 ваннакупочных пунктов, 14 пунктов искуственного осеменения, 14 скотомогильника (биотермческие колодцы).