Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдалану үшін төлемақы мөлшерлемелерін және жеке тұлғалардың мемлекеттік орман қоры аумағында орман ресурстарын өз мұқтажы үшін жинау нормаларын бекіті туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2019 жылғы 21 маусымдағы № 34/8 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 5 шілдеде № 5465 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 14-бабы 2) тармақшасына және 42-бабы 3-тармағына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 587-бабы 1-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 5-тармағына және 7-бабы 4-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдалану төлемақысының мөлшерлемелерін (түбiрiмен босатылатын сүрек үшiн белгiленетiн мөлшерлемелерді қоспағанда) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Солтүстік Қазақстан облысы жеке тұлғаларының мемлекеттiк орман қоры аумағында жабайы өскен жемiстерді, саңырауқұлақтарды, жидектерді, дәрiлiк шикiзатты және өзге де орман ресурстарын өз мұқтажы үшін жинауының нормалары осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
3. "Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарында орман пайдалану үшін төлемақы мөлшерлемелерін және жеке тұлғалардың мемлекеттік орман қоры аумағында өз мұқтажы үшін орман ресурстарын жинау нормалары туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2018 жылғы 13 сәуірдегі № 20/18 шешімінің (2018 жылғы 3 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі Эталондық бақылау банкінде жарияланды, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4689 болып тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
4. "Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихат аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы мәслихат шешімін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тіліндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Солтүстік Қазақстан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;

Об утверждении ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда и норм сбора физическими лицами для собственных нужд лесных ресурсов на территории государственного лесного фонда Северо-Казахстанской области
Решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 21 июня 2019 года № 34/8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 5 июля 2019 года № 5465
В соответствии с подпунктом 2) статьи 14 и пункта 3 статьи 42 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, пунктом 1 статьи 587 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), пунктом 5 статьи 6, пунктом 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить ставки платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню) Северо-Казахстанской области согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Утвердить нормы сбора физическими лицами для собственных нужд дикорастущих плодов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных лесных ресурсов на территории государственного лесного фонда Северо-Казахстанской области согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Признать утратившим силу решение Северо-Казахстанского областного маслихата "О ставках платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территориях и норм сбора физическими лицами для собственных нужд лесных ресурсов на территории государственного лесного фонда Северо-Казахстанской области" от 13 апреля 2018 года № 20/18 (опубликовано 3 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4689).
4. Коммунальному государственному учреждению "Аппарат Северо-Казахстанского областного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения маслихата в республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2019 жылғы 21 маусымдағы № 34/8 шешіміне 1 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдалану төлемақысының мөлшерлемелері (түбiрiмен босатылатын сүрек үшiн белгiленетiн мөлшерлемелерді қоспағанда)
№ р/с
Орман пайдалану түрлері
Орман пайдаланудың мерзімдері
Ресурс түрінің бірлігі үшін төлемақы мөлшерлемелерінің айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде
1. Шайыр мен сүрек сөлдерін дайындау
1.1
Шайыр дайындау
Ұзақ мерзімді, алынатын
1 гектар үшін 1,18 айлық есептік көрсеткіш
1.2
Шайыр дайындау
Ұзақ мерзімді, алынатын

3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Северо-Казахстанского областного маслихата после его официального опубликования.
5. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приложение 1 к решению Северо-Казахстанского областного маслихата от 21 июня 2019 года № 34/8
Ставки платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню) Северо-Казахстанской области
№ п/п
Виды лесных пользований
Сроки лесопользования
Ставки платы за единицу вида ресурсов в размере месячного расчетного показателя
1. Заготовка живицы и древесных соков
1.1
Заготовка живицы
Долгосрочное, с изъятием
1,18 месячный расчетный показатель за 1 гектар
1.2
Заготовка живицы
Долгосрочное, с изъятием

1 центнер үшін 0,39 айлық есептік көрсеткіш
1.3
Ағаш шырынын дайындау
Ұзақ мерзімді, алынатын
1 гектар үшін 0,59 айлық есептік көрсеткіш
1.4
Ағаш шырынын дайындау
Ұзақ мерзімді, алынатын
1 центнер үшін 0,31 айлық есептік көрсеткіш
Кестенің жалғасы
№ р/с
Ағаш және бұта тұқымдыларының атауы
Орман пайдаланудың мерзімдері
Ресурс түрінің бірлігі үшін төлемақы мөлшерлемелері
Қабықтар, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Бұтақтар, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Томарлар, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Тамырлар, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Жапырақтар, 1 тонна үшін айлық есептік көрсеткіш
Бүршіктер, 1 килограмм үшін айлық есептік көрсеткіш

0,39 месячный расчетный показатель за 1 центнер
1.3
Заготовка древесного сока
Долгосрочное, с изъятием
0,59 месячный расчетный показатель за 1 гектар
1.4
Заготовка древесного сока
Долгосрочное, с изъятием
0,31 месячный расчетный показатель за 1 центнер
Продолжение таблицы
№ п/п
Наименование древесных и кустарниковых пород
Сроки лесопользования
Ставки платы за единицу вида ресурсов
Кора, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Ветви, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Пни, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Корни, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Листья, месячный расчетный показатель за 1 тонну
Почки, месячный расчетный показатель за 1 килограмм

3. Жанама орман пайдалану
Жабайы өскен жемістерді, жидектер мен саңырауқұлақтарды дайындау және жинау
Салмақ бірлігі үшін айлық есептік көрсеткішімен төлемақы мөлшерлемелерінің мөлшері
3.1
Саңырауқұлақтар
Қысқа мерзімді, алынатын
1 килограмм үшін 0,024 айлық есептік көрсеткіш
3.2
Жидектер
Қысқа мерзімді, алынатын
1 килограмм үшін 0,032 айлық есептік көрсеткіш
Дәрілік өсімдіктер және техникалық шикізатты жинау
3.3
Шөптер
Қысқа мерзімді, алынатын
1 килограмм үшін 0,005 айлық есептік көрсеткіш
3.4
Гүлдер
Қысқа мерзімді, алынатын
1 килограмм үшін 0,005 айлық есептік көрсеткіш
3.5
Жапырақтар, сабақтар мен өскіндер
Қысқа мерзімді, алынатын
1 килограмм үшін 0,005 айлық есептік көрсеткіш
3.6
Жемістер мен жидектер
Қысқа мерзімді, алынатын
1 килограмм үшін 0,005 айлық есептік көрсеткіш
3.7
Тамырлар
Қысқа мерзімді, алынатын
1 килограмм үшін 0,003 айлық есептік көрсеткіш
3.8
Бүршіктер
Қысқа мерзімді, алынатын
1 килограмм үшін 0,003 айлық есептік көрсеткіш
Жанама орман пайдаланудың жекелеген түрлері
3.9
Мүктер
Қысқа мерзімді, алынатын
1 центнер үшін 0,024 айлық есептік көрсеткіш
3.10
Орман жамылғысы мен түскен жапырақтар
Қысқа мерзімді, алынатын
1 тонна үшін 0,277 айлық есептік көрсеткіш
3.11
Қамыс
Қысқа мерзімді, алынатын
1 центнер үшін 0,016 айлық есептік көрсеткіш
3.12
Бау шаруашылығы, бақша шаруашылығы және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру
Қысқа мерзімді, алынбайтын
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 503-бабына сәйкес есептелетін жер салығы мөлшерлемесі бойынша 1 гектарға
3.13
Аң шаруашылығы және марал шаруашылығы
Қысқа мерзімді, алынбайтын
1 гектар үшін 0,939 айлық есептік көрсеткіш
3.14
Мемлекеттік орман қоры учаскелеріне бір омартаны орналастыру
Қысқа мерзімді, алынбайтын
1 омарта үшін 0,745 айлық есептік көрсеткіш
3.15
Шөп шабу алқаптарының жағдайы сапалы топтар бойынша шөп шабу-жақсы
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 гектар үшін 0,894 айлық есептік көрсеткіш
3.16
Шөп шабу алқаптарының жағдайы сапалы топтар бойынша шөп шабу-қанағаттанарлық
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 гектар үшін 0,670 айлық есептік көрсеткіш
3.17
Шөп шабу алқаптарының жағдайы сапалы топтар бойынша шөп шабу-қанағаттанғысыз
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 гектар үшін 0,521 айлық есептік көрсеткіш
1 гектар жерге жылына 1 бас мал жаю
3.18
Ірі қара мал
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 бас үшін 1,251 айлық есептік көрсеткіш
3.19
Жылқы
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 бас үшін 1,251 айлық есептік көрсеткіш
3.20
Ірі қара мал төлі
Ұзақ мерзімді, алынбайтын

3. Побочные лесные пользования
Заготовка и сбор дикорастущих плодов, ягод и грибов
Размер ставки платы в месячном расчетном показателе за единицу веса
3.1
Грибы
Краткосрочное, с изъятием
0,024 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.2
Ягоды
Краткосрочное, с изъятием
0,032 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
Сбор лекарственных растений и технического сырья
3.3
Травы
Краткосрочное, с изъятием
0,005 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.4
Цветки
Краткосрочное, с изъятием
0,005 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.5
Листья, стебли и побеги
Краткосрочное, с изъятием
0,005 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.6
Плоды и ягоды
Краткосрочное, с изъятием
0,005 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.7
Корни
Краткосрочное, с изъятием
0,003 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
3.8
Почки
Краткосрочное, с изъятием
0,003 месячный расчетный показатель за 1 килограмм
Отдельные виды побочных лесных пользований
3.9
Мхи
Краткосрочное, с изъятием
0,024 месячный расчетный показатель за 1 центнер
3.10
Лесная подстилка и опавшие листья
Краткосрочное, с изъятием
0,277 месячный расчетный показатель за 1 тонну
3.11
Камыш
Краткосрочное, с изъятием
0,016 месячный расчетный показатель за 1 центнер
3.12
Огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур
Краткосрочное, без изъятия
По ставкам земельного налога, исчисляемого в соответствие со статьей 503 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) за 1 гектар
3.13
Звероводство и мараловодство
Краткосрочное, без изъятия
0,939 месячный расчетный показатель за 1 гектар
3.14
За размещение одного улья на участках государственного лесного фонда
Краткосрочное, без изъятия
0,745 месячный расчетный показатель за 1 улей
3.15
Сенокошение по группам качественного состояния сенокосных угодий - хорошее
Долгосрочное, без изъятия
0,894 месячный расчетный показатель за 1 гектар
3.16
Сенокошение по группам качественного состояния сенокосных угодий - удовлетворительное
Долгосрочное, без изъятия
0,670 месячный расчетный показатель за 1 гектар
3.17
Сенокошение по группам качественного состояния сенокосных угодий - плохое
Долгосрочное, без изъятия
0,521 месячный расчетный показатель за 1 гектар
Пастьба скота за 1 голову в год на 1 гектар выпаса
3.18
Крупный рогатый скот
Долгосрочное, без изъятия
1,251 месячный расчетный показатель за 1 голову
3.19
Лошади
Долгосрочное, без изъятия
1,251 месячный расчетный показатель за 1 голову
3.20
Молодняк крупного скота
Долгосрочное, без изъятия

1 бас үшін 0,625 айлық есептік көрсеткіш
3.21
Ешкі
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 бас үшін 1,095 айлық есептік көрсеткіш
3.22
Қой
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 бас үшін 0,313 айлық есептік көрсеткіш
4. Мемлекеттік орман қоры учаскелерін аңшылық шаруашылығы мұқтаждықтары, ғылыми-зерттеу, сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану
4.1
Аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары үшін
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 гектар үшін 0,74 айлық есептік көрсеткіш
4.2
Ғылыми-зерттеу және сауықтыру мақсаттары үшін
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 гектар үшін 0,37 айлық есептік көрсеткіш
4.3
Рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар үшін
Ұзақ мерзімді, алынбайтын
1 гектар үшін 0,94 айлық есептік көрсеткіш
4.4
Ғылыми-зерттеу, сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар үшін
Қысқа мерзімді, алынбайтын
күніне 1 адам-күн үшін 0,1 айлық есептік көрсеткіш

0,625 месячный расчетный показатель за 1 голову
3.21
Козы
Долгосрочное, без изъятия
1,095 месячный расчетный показатель за 1 голову
3.22
Овцы
Долгосрочное, без изъятия
0,313 месячный расчетный показатель за 1 голову
4. Пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства, научно-исследовательских, историко-культурных, оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей
4.1
Для нужд охотничьего хозяйства
Долгосрочное, без изъятия
0,74 месячный расчетный показатель за 1 гектар
4.2
Для научно-исследовательских и оздоровительных целей
Долгосрочное, без изъятия
0,37 месячный расчетный показатель за 1 гектар
4.3
Для рекреационных, историко-культурных, туристских и спортивных целей
Долгосрочное, без изъятия
0,94 месячный расчетный показатель за 1 гектар
4.4
Для научно-исследовательских, историко-культурных, оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей
Краткосрочное, без изъятия
0,1 месячный расчетный показатель за 1 человеко-день пребывания

Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2019 жылғы 21 маусымдағы № 34/8 шешіміне 2 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы жеке тұлғаларының мемлекеттiк орман қоры аумағында өз мұқтажы үшін жабайы жемiстерді, саңырауқұлақтарды, жидектерді, дәрiлiк өсімдік шикiзаттын және өзге де жанама орман ресурстарын жинауының нормалары
№ р/с
Орман пайдалану және ресурс түрлері
Жеке тұлғалардың өз мұқтажы үшін жинау нормалары, 1 адамға шаққанда
1
Жемістер мен жидектер
10 килограмм
2
Саңырауқұлақтар
50 килограмм
3
Шөптер
10 килограмм
4
Гүлдер
10 килограмм
5
Жапырақтар, сабақтар мен өскендер
10 килограмм
6
Тамырлар, тамыр сабақ, түйнектер
10 килограмм
7
Бүршіктер
10 килограмм
8
Мүктер
10 килограмм
9
Орман жамылғысы мен түскен жапырақтар
100 килограмм
10
Қамыс
800 килограмм

Приложение 2 к решению Северо-Казахстанского областного маслихата от 21 июня 2019 года № 34/8
Нормы сбора физическими лицами для собственных нужд дикорастущих плодов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных лесных ресурсов на территории государственного лесного фонда Северо-Казахстанской области
№ п/п
Виды лесных пользований и ресурсов
Нормы сбора физическими лицами, для собственных нужд на 1 человека
1
Плоды и ягоды
10 килограмм
2
Грибы
50 килограмм
3
Травы
10 килограмм
4
Цветки
10 килограмм
5
Листья, стебли и побеги
10 килограмм
6
Корни, корневища, клубни
10 килограмм
7
Почки
10 килограмм
8
Мхи
10 килограмм
9
Лесная подстилка и опавшие листья
100 килограмм
10
Камыш
800 килограмм