2020-2022 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 49-1 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 27 желтоқсанда № 5909 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2021 жылғы 18 ақпандағы № 3-3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 18.02.2021 № 3-3 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2020-2022 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2020 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 672 678 мың теңге:
салықтық түсімдер – 384 285 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 7 200 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 500 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 274 693 мың теңге;
2) шығындар – 7 277 690 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 32 531 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 71 577 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 39 046 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 637 543 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 637 543 мың теңге;
қарыздар түсімі – 578 856 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 39 046 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 97 733 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 21.12.2020 № 63-1 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2020 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 4 желтоқсандағы "2020-2022 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық маслихатының 2019 жылғы 13 желтоқсандағы №32-1 "2020-2022 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №5896 тіркелген) шешіміне және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылды.
3. 2020 жылға арналған аудандық бюджетке бөлінетін нысаналы республикалық, облыстық трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 3 008 137 мың теңге көлемінде ескерілсін:

О районном бюджете на 2020-2022 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2019 года № 49-1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 27 декабря 2019 года № 5909. Утратило силу решением Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 18 февраля 2021 года № 3-3
Сноска. Утратило силу решением Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 18.02.2021 № 3-3 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2020–2022 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2020 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 672 678 тысяч тенге:
налоговые поступления – 384 285 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 7 200 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 500 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 274 693 тысячи тенге;
2) затраты – 7 277 690 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 32 531 тысяча тенге:
бюджетные кредиты – 71 577 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 39 046 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 637 543 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 637 543 тысячи тенге;
поступление займов – 578 856 тысяч тенге;
погашение займов – 39 046 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 97 733 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.12.2020 № 63-1 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Поступления в районный бюджет на 2020 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2019 года "О республиканском бюджете на 2020-2022 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2019 года №32-1 "Об областном бюджете на 2020-2022 годы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №5896) и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Учесть в районном бюджете на 2020 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского, областного бюджета в общей сумме 3 008 137 тысяч тенге:

1) республикалық бюджеттен түсетін трансферттер – 2 124 039 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 157 489 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 77 411 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 4 749 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметін көрсетуге – 191 мың теңге;
техникалық көмекшi (компенсаторлық) құралдар тiзбесiн кеңейтуге – 2 795 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға – 6 001 мың теңге;
жастар практикасына – 19 303 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыруға мемлекеттік гранттар беруге – 62 850 мың теңге;
қоғамдық жұмыстарға – 61 583 мың теңге;
мемлекеттік халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыскерлердің жалақысына қосымша ақылар белгілеуге – 6 730 мың теңге;
мемлекеттік мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 17 000 мың теңге;
мемлекеттік орта білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға – 399 967 мың теңге;
мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы төлеуге – 162 000 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге – 45 621 мың теңге;
Тоғанас ауылының кірме жолын орташа жөндеуге – 534 092 мың теңге;
Қосарал, Жетікөл ауылдарының су құбырларын реконструкциялауға – 84 970 мың теңге;
Тоғанас ауылының су құбырын реконструкциялауға – 379 472 мың теңге;
шағын және орта бизнес субъектілерінің салықтық жүктемесін төмендетуге байланысты шығындарды өтеуге – 49 357 мың теңге;
төтенше жағдай режимінде коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша халықтың төлемдерін өтеуге – 41 633 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік ұйымдардың педагогтерінің еңбекақыларын ұлғайтуға – 10 825 мың теңге;
2) облыстық бюджеттен түсетін трансферттер – 812 521 мың теңге:
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыруға мемлекеттік гранттар беруге – 6 668 мың теңге;
еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 3 538 мың теңге;
Жымпиты ауылында үш қабатты көппәтерлі тұрғын үй құрылысына – 91 293 мың теңге;
Қосарал, Жетікөл ауылдарының су құбырларын реконструкциялауға – 63 292 мың теңге;
Тоғанас ауылының су құбырын реконструкциялауға – 119 869 мың теңге;

1) трансферты из республиканского бюджета – 2 124 039 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 157 489 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет детям – 77 411 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами – 4 749 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 191 тысяча тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств – 2 795 тысяч тенге;
на частичное субсидирование заработной платы – 6 001 тысяча тенге;
на молодежную практику – 19 303 тысячи тенге;
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей – 62 850 тысяч тенге;
на общественные работы – 61 583 тысячи тенге;
на установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения – 6 730 тысяч тенге;
на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций дошкольного образования – 17 000 тысяч тенге;
на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего образования – 399 967 тысяч тенге;
на доплату за квалификационную категорию педагогам государственных организаций среднего образования – 162 000 тысячи тенге;
на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений – 45 621 тысяча тенге;
на средний ремонт подъездной дороги села Тоганас – 534 092 тысячи тенге;
на реконструкцию водопроводов сел Косарал, Жетикуль – 84 970 тысяч тенге;
на реконструкцию водопровода села Тоганас – 379 472 тысячи тенге;
на возмещение затрат, связанных со снижением налоговой нагрузки субъектов малого и среднего бизнеса – 49 357 тысяч тенге;
на возмещение платежей населения по оплате коммунальных услуг в режиме чрезвычайного положения – 41 633 тысячи тенге;
на увеличение заработной платы педагогов государственных организаций в области физической культуры и спорта – 10 825 тысяч тенге;
2) трансферты из областного бюджета – 812 521 тысяча тенге:
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес- идей – 6 668 тысяч тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 3 538 тысяч тенге;
на строительство трехэтажного многоквартирного жилого дома в селе Жымпиты – 91 293 тысячи тенге
на реконструкцию водопроводов сел Косарал, Жетикуль – 63 292 тысячи тенге;
на реконструкцию водопровода села Тоганас – 119 869 тысяч тенге;

білім беру ұйымдарында бейнебақылау жүйелерін орнатуға – 5 238 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік көмекті енгізуге – 11 497 мың теңге;
Жымпиты ауылы Қазақстан көшесі бойындағы алаңды абаттандыруға – 33 339 мың теңге;
Тасқұдық ауылының сумен жабдықтау жүйесін реконструкциялауға – 192 951 мың теңге;
Алғабас ауылы Датов көшесінің жолын орташа жөндеуге – 56 129 мың теңге;
Жымпиты ауылы Қазақстан, Досмұхамедов, Жұмағалиев, Байжанов, Меңдалиев көшелерінің жолдарын орташа жөндеуге – 224 860 мың теңге;
мектептерді кең жолақты интернетпен қамтамасыз ету үшін және жылдамдықты ұлғайтуға – 3 847 мың теңге;
Тоғанас ауылының кірме жолын орташа жөндеуге – 132 261 мың теңге;
3) бюджеттік кредиттер – 71 577 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 71 577 мың теңге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 21.12.2020 № 63-1 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2020 жылға кірістер бөлу нормативі келесі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы – 100 %;
2) әлеуметтік салық – 100 %.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2020 жылға арналған аудандық жергілікті атқарушы органының резерві 11 432 мың теңге көлемінде бекітілсін.

на установку систем видеонаблюдения в организациях образования – 5 238 тысяч тенге;
на введение гарантированной социальной помощи – 11 497 тысяч тенге;
на благоустройство площади по улице Казахстанская села Жымпиты – 33 339 тысяч тенге;
на реконструкцию системы водоснабжения села Таскудук – 192 951 тысяча тенге;
на средний ремонт дороги по улице Датова села Алгабас – 56 129 тысяч тенге;
на средний ремонт дорог по улицам Казахстан, Досмухамедова, Жумагалиева, Байжанова, Мендалиева села Жымпиты – 224 860 тысяч тенге;
на обеспечение школ широкополосным интернетом и увеличение скорости – 3 847 тысяч тенге;
на средний ремонт подъездной дороги села Тоганас – 132 261 тысячи тенге;
3) бюджетные кредиты – 71 577 тысяч тенге:
бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов – 71 577 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21.12.2020 № 63-1 (вводится в действие с 01.01.2020).
4. Установить на 2020 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог – 100 %;
2) социальный налог – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2020 год в размере 11 432 тысячи тенге.

7. Аудандық жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2020 жылдың 31 желтоқсанына 30 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
8. 2020 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдарының тізбесіне сәйкес, ауылдық жерлерде қызмет ететін әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт, ветеринария саласының азаматтық қызметшілеріне осы қызмет түрлерімен қалалық жағдайда айналысатын азаматтық қызметшілердің мөлшерлемелерімен салыстырғанда лауазымдық жалақыларын 25 пайызға көтеру белгіленсін.

7. На 31 декабря 2020 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 30 000 тысяч тенге.
8. Установить гражданским служащим в сфере социального обеспечения, образования, культуры, спорта, ветеринарии работающим, в сельской местности согласно перечню должностей специалистов, определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан повышение на 25 процентов должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающимися этими видами деятельности в городских условиях с 1 января 2020 года.

9. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласының мамандарына көтерме жәрдемақы және тұрғын үй алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау көзделсін.
10. 2020 жылға арналған аудан бюджетін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалар тізбесі 4 - қосымшаға сәйкес бекітілсін.

9. Предусмотреть в районном бюджете на 2020 год предоставление подъемного пособия и социальной поддержки для приобретения или строительства жилья специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.
10. Утвердить перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2020 год, согласно приложению 4.

11. Сырым аудандық мәслихат аппаратының бас маманы (А.Орашева) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
12. Осы шешім 2020 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Б. Таскалиев
Мәслихат хатшысы Ш. Дуйсенгалиева
Сырым аудандық мәслихатының
2019 жылғы 25 желтоқсандағы
№49-1 шешіміне 1-қосымша
2020 жылға арналған аудандық бюджет

11. Главному специалисту аппарата Сырымского районного маслихата (А.Орашева) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции, его официальное опубликование в средствах массовой информации.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2020 года.
Председатель сессии Б. Таскалиев
Секретарь маслихата Ш. Дуйсенгалиева
Приложение 1
к решению Сырымского
районного маслихата
от 25 декабря 2019 года №49-1
Районный бюджет на 2020 год