Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 12 ақпандағы № 110 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 19 ақпанда № 20047 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 22 қазандағы № 830 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 22.10.2022 № 830 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесін, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларында:
17-тармақтың 11) тармақшасын мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы №29 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық арнайы есебін жүргізу және пайдалану қағидаларына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есептері бойынша адамның қылмыстық бұзушылықты жасағаны туралы мәліметтердің бар-жоғы туралы анықтаманы";
2) "Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы №1000 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12555 болып тіркелген):
Осы бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау "Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 февраля 2020 года № 110. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2020 года № 20047. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 октября 2022 года № 830.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 22.10.2022 № 830 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 "Об утверждении Перечня должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305):
в Правилах проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 11) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"11) справка о наличии либо отсутствии сведений по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом уголовного правонарушения по форме в соответствии с Правилами ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденными приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667);";
2) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 1000 "Об утверждении Правил отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12555):
в Правилах отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды (бұдан әрі - кандидат) іріктеу және алдын ала зерделеуді жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
2-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кадрлық болжам – кадрлардың болашақ жағдайы мен даму бағыттары туралы дәлелді ұсыныстар жүйесі;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ішкі істер органдарына қызметке (оқуға) қабылданатын кандидаттарды алдын ала зерделеу және іріктеу тәртібі";
4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ІІО-ға кадрларды іріктеу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 998 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12679 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында кадрлық болжамды жүзеге асыру әдістемесіне сәйкес кадрлық болжамды ескере отырып жүзеге асырылады.
5. ІІО-ға кадрларды іріктеу тәртібі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесіне, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларына сәйкес анықталады.
6. ІІО-ға қызметке (оқуға) түсетін азаматтар үшін жас ерекшеліктеріне шектеулер Заңмен анықталған:
8-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық, психологиялық-физиологиялық куәландыру, оның ішінде полиграфологиялық зерттеу, дене шынықтыру дайындығының талаптарына сәйкестігін және кәсіби құзыреттерге сәйкестігін тексеру Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13199 болып тіркелген) Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 18 қарашадағы № 939 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12834 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларына және Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережеге және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады".
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок отбора и осуществления предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел Республики Казахстан (далее – кандидат).";
абзац пятый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"кадровый прогноз – система аргументированных представлений о направлениях развития и будущем состоянии кадров;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок отбора и предварительного изучения кандидатов, принимаемых на службу (учебу) в органы внутренних дел";
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей релакции:
"4. Отбор кадров в ОВД осуществляется с учетом кадрового прогноза в соответствии с Методикой осуществления кадрового прогноза в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 998 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12679).
5. Порядок отбора кадров в ОВД определяется в соответствии с Перечнем должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правилами проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305).
6. Возрастные ограничения для граждан, поступающих на службу (учебу) в ОВД, определены Законом.";
абзац второй пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Медицинское, психолого-физиологическое освидетельствование, в том числе полиграфологическое исследование, проверка на соответствие требованиям физической подготовки и на соответствие профессиональным компетенциям осуществляются в соответствии с Законом, постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683 "Об утверждении Правил прохождения полиграфологического исследования в правоохранительных органах Республики Казахстан", Правилами приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13199), Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года № 939 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12834) и Правилами проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан", утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. ІІМ-нің кадр аппараты ІІО-ға қызметке бірінші рет түсетін кандидаттарды қоспағанда, бұрын құқық қорғау органдарында қызмет өткермеген кандидатты ІІО-ға қызметке ресімдеу кезінде оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 432 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11357 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігіне зерделейді.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев

"17. Кадровый аппарат МВД при оформлении на службу в ОВД кандидата, ранее не проходившего службу в правоохранительных органах за исключением кандидатов, впервые поступающих на службу в ОВД, изучает его на соответствие квалификационным требованиям к категориям должностей органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 432 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11357).".
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев