Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (62-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 24 ақпандағы № 68 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 ақпанда № 20068 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (62-шығарылым) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (62-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 255-ө-м бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7812 болып тіркелген, 2012 жылғы 2 қарашадағы "Заң газеті" газетінде № 166 (2174) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 24 ақпандағы
№ 68 бұйрығына
қосымша
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (62-шығарылым)
1-тарау. Кіріспе
1. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы (62-шығарылым) (бұдан әрі – БТБА (62-шығарылым)) тұрмыстық қызметтер саласындағы жұмыстарды қамтиды.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 62)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2020 года № 20068.
В соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 62) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 255-ө-м "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 62)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7812, опубликован 2 ноября 2012 года в газете "Юридическая газета" № 166 (2348)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 24 февраля 2020 года № 68
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 62)
Глава 1. Введение
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 62) (далее – ЕТКС (выпуск 62)) содержит работы в сфере бытовых услуг.

2. БТБА (62-шығарылым) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әзірлеген.
3. Тарифтік-біліктілік сипаттамалар осы БТБА-да (62-шығарылым) көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде қолданылады.
2-тарау. Тұрмыстық қызметтер саласындағы жұмыстарға арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
Параграф 1. Арнайы киімді жуу мен жөндеу бойынша машинист, 2-разряд
4. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы киім мен басқа да өндірістік мақсаттағы заттарды (орамалдар, перделер, төсемдер және өзге де заттарды) қолмен және машина көмегімен жуу, кептіру және өтектеу;
кір жуушы, крахмалдаушы және көк түске бояғыш ерітінділерді әзірлеу;
арнайы киім мен төсемдерді жуу;
кептіруді кептіру барабандарында (камераларында) немесе табиғи жағдайда жүзеге асыру;
өтектеуді пресстерде, каландрларда немесе қолмен жүзеге асыру;
арнайы киім мен төсемдерді қолмен немесе тігін машиналарында шағын жөндеу;
арнайы киімнің жеңдерін, шалбарларды және комбинезондарды қысқарту;
таңбаларды тігу;
арнайы киімдер мен басқа да өндірістік заттарды қабылдау, сұрыптау және беру;
бекітілген құжаттаманы рәсімдеу.
5. Білуі тиіс:
түрлі материалдардан тігілген арнайы киімдерді өңдеу технологиясын;
қызмет көрсетуші жабдықтарды пайдалану қағидалары мен құрылғысын;
қолданылатын кір жуушы және ағартушы құралдардың қасиеттері, түрлері мен оларды қолдану және әзірлеуді;
бекітілген құжаттаманы жүргізуді.
Параграф 2. Бас киімдерді өңдеуші, 4-разряд
6. Жұмыс сипаттамасы:
бас киімдерді өңдеу және үлгісі мен фасонын қалпына келтіру;
аппретирлеуші және арнаулы сіңірмелеу ертінділерін белгіленген рецептура бойынша дайындау;
бұйымды ілеспе құжат бойынша қабылдау және жұмыс орнына жеткізу;
өндірістік партияларды өңдеу түрлері бойынша жиынтықтау;
бұйымды химиялық тазалауға және бояуға дайындау;
бұйымның түріне, талшықтың құрамы мен материалдың тығыздығына, бояғыштардың сыныбы мен қасиеттеріне, бояудың түсіне қарай бояудың тәсілі мен технологиялық режимін анықтау;
бұйымды келесі технологиялық операцияға жіберу.
7. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бас киімдердің ассортиментін;
орнатылған жабдықтың құрылымын,техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
өндірістік партияларды жиынтықтау қағидаларын;
бас киімдерді қайта өңдеудің тәсілін;
химиялық ерітінділер мен бояғыштардың түрлері мен қасиеттерін, олардың бұйымға, фурнитураға және өңдеу материаладарына әсерін;
аппретирлеуші және арнаулы сіңірмелеу ертінділерін дайындау қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормаларын;
бұйымды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды.

2. ЕТКС (выпуск 62) разработан Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем ЕТКС (выпуск 62).
Глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы в сфере бытовых услуг
Параграф 1. Машинист по стирке и ремонту спецодежды, 2 разряд
4. Характеристика работ:
стирка, сушка и глаженье спецодежды и иных предметов производственного назначения: полотенец, штор, белья вручную и на машинах;
приготовление стиральных, крахмалящих и подсинивающих растворов;
стирка спецодежды и белья;
сушка в сушильных барабанах (камерах) или в естественных условиях;
глаженье на прессах, каландрах или вручную;
мелкий ремонт спецодежды и белья вручную и на швейной машине;
укорачивание рукавов, брюк и комбинезонов спецодежды;
нашивка меток;
приемка, сортировка и выдача спецодежды и иных предметов;
оформление установленной документации.
5. Должен знать:
технологию обработки спецодежды из различных материалов;
устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
виды, свойства применяемых моющих и отбеливающих средств и способы их применения и приготовления;
ведение установленной документации.
Параграф 2. Отделочник головных уборов, 4 разряд
6. Характеристика работ:
отделка и восстановление формы и фасона головных уборов;
приготовление аппретирующих и специальных пропиточных растворов по установленной рецептуре;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
комплектование производственных партий по видам обработки;
подготовка изделий к химической чистке или крашению;
определение технологической последовательности и режимов отделки в зависимости от ассортимента изделий, вида и волокнистого состава материала, сложности фасона;
передача изделий на последующую технологическую операцию.
7. Должен знать:
ассортимент головных уборов, поступающих в обработку;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания установленного оборудования;
правила комплектования производственных партий;
способы обработки головных уборов;
действие растворителей и химических материалов на изделия, фурнитуру и материалы отделки;
правила приготовления аппретирующих и специальных пропиточных растворов;
нормы расхода применяемых химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству обработки.

Параграф 3. Бояушы, 3-разряд
8. Жұмыс сипаттамасы:
мата қиындысы мен мақта-қағаз талшықтарынан жасалған бұйымдарды, қатты жүн және қатты сукно маталарды - әртүрлі тондарға, сондай-ақ табиғи жібек мен жүн талшықтарынан жасалған бұйымдарды қою түстерге бояу машиналарында және баркаларда бояу процесін жүргізу;
компоненттердің қажетті көлемі есептеу және бояу мен химиялық ерітінділерді белгіленген рецептура бойынша дайындау;
бұйымды ілеспе құжат бойынша қабылдау және жұмыс орнына жеткізу;
жұмыс партияларын бояудың тәсілі, бұйым ассортименті және бояудың түсіне қарай жиынтықтау;
партияларды өлшеу;
технологияға және өңдеу жұмыстарының ұйымдастырылуына қарай өндірістік партияларды өңдеуге іріктеу;
бұйымды ластан тазарту;
тегістеу немесе бояудың түссізденуін қамтамасыз ету;
сіңірмені алу;
бұйымды жуу және боялуын бекіту;
бұйымды центрифугада сығу;
бұйымды келесі технологиялық операцияға жіберу.
9. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдардың түрі мен талшық құрамын;
орнатылған жабдықтың құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
бояудың тәсілдері мен технологиялық режимдерін;
жұмыс партияларын жиынтықтау қағидаларын;
химиялық ерітінділер мен бояғыштардың түрлері мен қасиеттерін, олардың бұйымға әсерін;
аппретирлеуші және арнаулы сіңірмелеу ертінділерін дайындау қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормаларын;
бұйымды бояудың сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 4. Бояушы, 4-разряд
10. Жұмыс сипаттамасы:
мата қиындысы мен табиғи жібек мен жүн талшықтарынан жасалған бұйымдарды ашық түстерге, синтетикалық және аралас талшықтан жасалған бұйымдарды - әртүрлі түстерге бояу машиналарында және баркаларда бояу процесін жүргізу;
бұйымдарды арнаулы сіңірмелеу препараттарымен сіңірмелеу;
компоненттердің қажетті көлемі есептеу және бояу мен химиялық ерітінділерді белгіленген рецептура бойынша дайындау;
бұйымның түріне, талшықтың құрамы мен материалдың тығыздығына, бояғыштардың сыныбы мен қасиеттеріне, бояудың түсіне қарай бояудың тәсілі мен технологиялық режимін анықтау.
11. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдардың түрі мен талшық құрамын;
бұйымды арнайы препараттармен өңдеудің және бояудың тәсілдері мен технологиялық режимдерін;
химиялық ерітінділер мен бояғыштардың түрлері мен қасиеттерін, олардың бұйымға әсерін;
бояйтын, химикалық және арнайы сіңіру ерітінділерін дайындау қағидаларын және рецептурасын;
қолданылатын химиялық материалдардың және бояудың шығыс нормаларын;
бұйымды бояудың сапасына қойылатын талаптарды.

Параграф 3. Красильщик, 3 разряд
8. Характеристика работ:
ведение процесса крашения пряжи, отрезов ткани и изделий из хлопчатобумажных волокон, грубошерстных и грубосуконных тканей - в различные тона, а также изделий из натуральных шелковых и шерстяных волокон - в темные тона в красильных машинах и барках;
расчет необходимого количества компонентов и приготовление красильных и химических растворов по установленной рецептуре;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
комплектование рабочих партий по способу крашения, ассортименту изделий, цвету окраски;
взвешивание партий;
определение способа и технологического режима крашения в зависимости от вида, волокнистого состава и плотности материалов, класса и свойств красителей, цвета окраски;
очистка изделий от загрязнений;
выравнивание или обесцвечивание окраски;
снятие пропиток;
промывка изделий и закрепление окраски;
отжим изделий в центрифуге;
передача изделий на последующую технологическую операцию.
9. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий поступающих в обработку;
вид и волокнистый состав материалов;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания установленного оборудования;
способы и технологические режимы крашения;
правила комплектования рабочих партий;
виды и свойства красителей, химических растворов и действие их на изделия;
рецептуру и правила приготовления красильных и химических растворов;
нормы расхода применяемых красителей и химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству крашения изделий.
Параграф 4. Красильщик, 4 разряд
10. Характеристика работ:
ведение процесса крашения пряжи, отрезов ткани, изделий из натуральных шелковых и шерстяных волокон – в светлые тона, из синтетических и смешанных волокон – в различные тона в красильных машинах и барках;
пропитка изделий специальными препаратами;
расчет необходимого количества компонентов и приготовление красильных, химических и специальных пропиточных растворов по установленной рецептуре;
определение способа и технологического режима крашения в зависимости от вида, волокнистого состава и плотности материалов, класса и свойств красителей, цвета окраски.
11. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий поступающих в обработку;
вид и волокнистый состав материалов;
способы, технологические режимы крашения и обработки изделий специальными препаратами;
виды и свойства красителей, химических растворов и действие их на изделия;
рецептуру и правила приготовления красильных, химических и специальных пропиточных растворов;
нормы расхода применяемых красителей и химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству крашения изделий.

Параграф 5. Бояушы, 5-разряд
12. Жұмыс сипаттамасы:
синтетикалық және табиғи терілерден, тері мен күдеріден жасалған бұйымдарды бояу машиналарында және баркаларда немесе қолмен бояу процесін жүргізу;
бұйымды тапсырыс берушінің үлгісі бойынша жеке бояу;
тері матадан және жүн жамылғысы бар тері бұйымдарының төзімділігін анықтау және қарап шығу;
компоненттердің қажетті көлемі есептеу және бояу мен химиялық ерітінділерді белгіленген рецептура бойынша дайындау;
бұйымның түріне, талшықтың құрамы мен материалдың тығыздығына, бояғыштардың сыныбы мен қасиеттеріне, бояудың түсіне қарай бояудың тәсілі мен технологиялық режимін анықтау;
табиғи терілерден, тері мен күдеріден жасалған бұйымдарды кептіру;
оларды таптауыш барабандарда таптау және торлы барабандарды сілкілеу.
13. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдардың түрі мен талшық құрамын;
орнатылған жабдықтың құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
бояудың тәсілдері мен технологиялық режимдерін, жұмыс партияларын жиынтықтау қағидаларын;
химиялық ерітінділер мен бояғыштардың түрлері мен қасиеттерін, олардың бұйымға әсерін;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормаларын;
бұйымды бояудың сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 6. Булаушы-престеуші, 3-разряд
14. Жұмыс сипаттамасы:
тоқыма бұйымдарды, тік юбкаларды, мата кесінділерін, тік перделерді, жамылғыларды, көрпелерді, пледтерді, дастархандарды, орамалдарды, драп бұйымдарды, тыстарды кілем бұйымдарды пресстерде немесе булау үстелдерінде ылғалды-жылумен өңдеу процесін жүргізу;
бұйым астарын электр үтікпен үтіктеу;
бұйымды ілеспе құжат бойынша қабылдау және жұмыс орнына жеткізу;
бұйымның түріне, талшықтың құрамы мен материалдың тығыздығына, бояғыштардың сыныбы мен қасиеттеріне, бояудың түсіне қарай ылғалды-жылумен өңдеудің технологиялық режимін анықтау;
бұйымды экспедиция бөлімшесіне тапсыру.
15. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдардың түрлері мен талшық құрамын;
престердің, булау үстелдерінің, электр үтіктердің құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
ылғалды-жылумен өңдеу режимдерін;
бұйымды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 7. Булаушы-престеуші, 4-разряд
16. Жұмыс сипаттамасы:
пальтоларды, плащтарды, пиджактарды, жакеттерді, шалбарды, көйлектерді, плиссе мен гофре бұйымдарды, кеудешелерді, буфты перделерді манекендерде немесе ауа-бу камерасында, пресстерде электр үтікпен үтіктей отырып өңдеу процесін жүргізу;
тері мен күдеріден жасалған бұйымды тарау және үтіктеу машинасында тегістеп жылтырату;
жазылмайтын қатпар жасау;
арнаулы сіңірмелеу ертіндісін белгіленген рецептура бойынша жасау;
бұйымның ассортиментіне, түріне және талшық құрамына, үлгісінің күрделілігіне, жұмыстың түріне қарай технологиялық өңдеу кезектілігін белгілеу;
дайын бұйымдарды арнаулы айлабұйымдарға ілу.

Параграф 5. Красильщик, 5 разряд
12. Характеристика работ:
ведение процесса крашения изделий из синтетических и натуральных мехов, кожи и замши в красильных машинах, барках или вручную;
индивидуальное крашение изделий по образцу заказчика;
просмотр изделий и определение прочности кожевой ткани и волосяного покрова меховых изделий;
расчет необходимого количества компонентов и приготовление красильных, химических и специальных пропиточных растворов по установленной рецептуре;
определение способа и технологического режима крашения в зависимости от ассортимента, вида и волокнистого состава материала, цвета окраски, состояния окрашиваемой поверхности, класса и свойств красителей;
сушка изделий из натурального меха, кожи и замши;
откатка - отминка их в откатных барабанах и протряхивание в сетчатых барабанах.
13. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий, поступающих в обработку;
вид и волокнистый состав материалов;
способы, технологические режимы крашения и обработки изделий специальными препаратами;
виды и свойства красителей, химических растворов и действие их на изделия;
рецептуру и правила приготовления красильных, химических и специальных пропиточных растворов;
нормы расхода применяемых красителей и химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству крашения изделий.
Параграф 6. Отпарщик-прессовщик, 3 разряд
14. Характеристика работ:
ведение процесса влажно-тепловой обработки трикотажных изделий, юбок прямых, спорков, отрезов, штор и занавесей прямых, одеял, покрывал, пледов, скатертей, платков, драпировочных изделий, чехлов, ковровых изделий на прессах или отпарочных столах;
глажение подкладок изделий электроутюгом;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
определение режимов влажно-тепловой обработки в зависимости от ассортимента изделий, вида и волокнистого состава материала, установленного оборудования;
сдача изделий в отделение экспедиции.
15. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий, поступающих в обработку;
вид и волокнистый состав материалов;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания прессов, отпарочных столов, электроутюгов;
режимы влажно-тепловой обработки;
требования, предъявляемые к качеству обработки.
Параграф 7. Отпарщик-прессовщик, 4 разряд
16. Характеристика работ:
ведение процесса влажно-тепловой обработки пальто, плащей, пиджаков, жакетов, брюк, платьев, изделий из плиссе и гофре, блузок, штор с буфами на манекенах или в паровоздушной камере, прессах с частичной доработкой электроутюгом;
расчесывание и полирование изделий из меха и замши на гладильной машине;
образование несминаемой складки;
приготовление специальных пропиточных растворов по установленной рецептуре;
определение технологической последовательности и режимов отделки в зависимости от ассортимента изделий, вида и волокнистого состава материала, сложности фасона, вида работ;
навешивание готовых изделий на специальные приспособления.

17. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдардың түрлері мен талшық құрамын;
манекендердің, ауа-бу камераларының, үтік машиналарының, электр үтіктердің құрылымын;
техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
сіңірмелеу ертіндісін жасау қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормасын;
бұйымды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 8. Бұйымдарды жиынтықтаушы, 2-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
бұйым партияларын химиялық тазалаудан және бояудан кейін өңдеу үшін жиынтықтау;
дайын тапсырыстарды қабылдау пункттері бойынша жиынтықтау;
бұйымды ілеспе құжат бойынша қабылдау және жұмыс орнына жеткізу;
көрінген дақтары бойынша оларды кетіру үшін бұйымдарды іріктеу;
технологияға және өңдеу жұмыстарының ұйымдастырылуына қарай өндірістік партияларды өңдеуге іріктеу;
дайын тапсырыстарды сұрыптау және кронштейндерге ілу немесе қабылдау пункттерінің нөмірлері бойынша стеллаждарға жинау;
бұйымдарды қабылдау пункттеріне жіберуге дайындау;
қажетті ілеспе құжатты ресімдеу;
бұйымды келесі технологиялық операцияға немесе қабылдау пункттеріне тасымалдауға жіберу;
тапсырыстардың қозғалу журналын жүргізу.
19. Білуге тиіс:
бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдық құндылықтарды қабылдау, тапсыру, сақтау және тасымалдау қағидаларын;
тапсырыстардың цехтар мен учаскелер бойынша өту тәртібін;
өндірістік партияларды жиынтықтау қағидаларын;
ілеспе құжатты ресімдеу тәртібін;
өңдеу жабдығының өнімділігін.
Параграф 9. Бұйымдарды жиынтықтаушы, 3-разряд
20. Жұмыс сипаттамасы:
бұйым партияларын химиялық тазалаудан және бояу алдында жиынтықтау;
қабылдау пунктінен келіп түсетін бұйымдарды қабылдау;
тарадағы бұйымдардың атауы мен санын ілеспе құжатқа сәйкес тексеру;
тапсырыстың дұрыс ресімделуін тексеру, қажет жағдайларда бұйымды міндетті түрде құжатты ресімдей отырып қайтару;
бұйымдарды тапсырыстарды орындау мерзімдері, көрсетілетін қызмет түрлері мен өңдеу тәсілдері бойынша сұрыптау;
бұйымдарды құрғақ ластанудан механикалық щеткеде немесе қолмен тазарту;
өндірістік партияларды өлшеу;
қажетті құжаттаманы ресімдеу;
комплектелген партияны келесі технологиялық операцияға жіберу.
21. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
орнатылған жабдықтың құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
өндірістік партияларды жиынтықтау қағидаларын;
көрсетілетін қызмет түрлерін;
фурнитура мен өңдеу материалдарына, бұйымға ерітінділер мен химиялық материалдардың әсерін;
бұйымды қабылдау және ілеспе құжаттаманы жүргізу қағидаларын.

17. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий, поступающих в обработку;
вид и волокнистый состав материалов;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания манекенов, паровоздушных камер, прессов, гладильных машин;
режимы обработки и технологию выполнения отделочных операций;
правила приготовления пропиточных растворов;
нормы расхода применяемых химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству обработки.
Параграф 8. Комплектовщик изделий, 2 разряд
18. Характеристика работ:
комплектование партий изделий после химической чистки и крашения для отделки;
комплектование готовых заказов по приемным пунктам;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
отбор изделий с проявившимися пятнами для их выведения;
подбор производственных партий для отделки в соответствии с технологией и организацией отделочных работ;
рассортировка и развешивание готовых заказов на кронштейны или раскладывание на стеллажи по номерам приемных пунктов;
подготовка изделий для отправки на приемные пункты;
оформление необходимой сопроводительной документации;
передача изделий на последующую технологическую операцию или для транспортировки на приемные пункты;
ведение книги движения заказов.
19. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий;
правила приема, сдачи, хранения и транспортировки материальных ценностей;
порядок прохождения заказов по цехам и участкам;
правила комплектования производственных партий;
порядок оформления сопроводительной документации;
производительность отделочного оборудования.
Параграф 9. Комплектовщик изделий, 3 разряд
20. Характеристика работ:
комплектование партий изделий перед химической чисткой или крашением;
прием упакованных изделий, поступающих с приемных пунктов;
проверка количества и наименования изделий в упаковочной таре в соответствии с сопроводительным документом;
проверка правильности оформления заказа, в необходимых случаях возврат изделий с обязательным оформлением документов;
сортировка изделий по срокам исполнения заказов, видам оказываемых услуг и способам обработки;
очистка изделий от сухих загрязнений на механической щетке или вручную;
взвешивание производственных партий;
оформление необходимой документации;
передача скомплектованных партий на последующую технологическую операцию.
21. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий, поступающих в обработку;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания установленного оборудования;
правила комплектования производственных партий;
виды оказываемых услуг;
действие растворителей и химических материалов на изделия, фурнитуру и материалы отделки;
правила приема изделий и ведения сопроводительной документации.

Параграф 10. Бұйымдарды кептіруші, 3-разряд
22. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдарды, тоқымаларды, мата кесінділерін кулисті кептіргіштерде, камераларда немесе барабандарда кептіру процесін жүргізу;
бұйымды ілеспе құжат бойынша қабылдау және жұмыс орнына жеткізу;
бұйымды сілкілеу және барабанға салу немесе кулисті кептіргіштер мен камералардың кронштейндеріне технологиялық нұсқамаға сәйкес ілу;
материалдың ассортиментіне, талшық құрамына және түріне қарай технологиялық кептіру режимі мен тәсілін анықтау;
кептіргеннен кейін бұйымды түсіріп алу;
келесі технологиялық операцияға жіберу.
23. Білуге тиіс:
кептіруге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдардың түрлері мен талшық құрамын;
кептіру қондырғысының құрылымын, пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
кептірудің технологиялық режимін;
бұйымды ілу, салу және түсіріп алу қағидаларын;
кептіру сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 11. Бұйымдардың өңделу сапасын бақылаушы, 3-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдардың түрлі технологиялық процесс сатыларында өңдеудің сапасын бақылау;
ақауы көрсетілмеген бұйымдарды немесе жиынтықтамаған тапсырыстарды қабылдау пункттеріне қайтару;
технологиялық өңдеу түрлерін анықтаудың дұрыстығын, дайындық операцияларының жүргізілуін және өндірістік партияларды жиынтықтау қағидаларының сақталуын тексеру;
бұйымдарды қарау және қолданыстағы технологиялық нұсқаулықтар, кәсіпорын стандарттары, мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес өңдеу сапасын, анықтау, өңдеу;
ақауы бар бұйымдарды іріктеу және ақау себебін анықтау;
ақауға шығарылған бұйымдарға тиісті құжаттаманы ақаудың түрі мен сипатын көрсете отырып ресімдеу;
бүлінген бұйымдарды акті жасауға жіберу;
тексерілген және ақауға шығарылған бұйымдардың есебін жүргізу.
25. Білуге тиіс:
бұйымдардың түрлі технологиялық процестің барлық сатыларында өңдеудің сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
өңдеудің сапасын техникалық бақылау әдістерін;
өңдеуге қабылданатын тапсырыстарды ресімдеу;
дұрыс қабылданбаған немесе ресімделмеген тапсырыстарды қабылдау пункттеріне қайтару тәртібін;
ерітінділер мен химиялық материалдардың, бояғыштардың, фурнитура мен өңдеу материалдарының бұйымға сәйкестігін;
бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдың түрі мен талшық құрамын;
өндірістік партияларды жиынтықтау қағидаларын;
қолданыстағы технологиялық нұсқаулықтар, кәсіпорын стандарттарын, мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарды;
бұйымды тасымалдау мен сақтаудың қағидаларын;
өндірістің ақау түрлерін, оларды жою және болдырмау әдістерін;
көрсетілетін қызметтің сапасы мен түзеуге келмейтін ақау жөніндегі құжаттаманы ресімдеу тәртібін.

Параграф 10. Сушильщик изделий, 3 разряд
22. Характеристика работ:
ведение процесса сушки изделий, пряжи, отрезов ткани в кулисных сушилках, камерах или барабанах;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
растряска изделий и загрузка их в барабан или развешивание на кронштейны кулисных сушилок, камер в соответствии с действующими технологическими указаниями;
определение технологического режима сушки в зависимости от ассортимента и цвета изделий, вида и волокнистого состава материала;
съем или выгрузка изделий после сушки;
передача на последующую технологическую операцию.
23. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий, поступающих на сушку;
вид и волокнистый состав материала;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания сушильных установок;
технологические режимы сушки;
правила развешивания, загрузки и выгрузки изделий;
требования, предъявляемые к качеству сушки.
Параграф 11. Контролер качества обработки изделий, 3 разряд
24. Характеристика работ:
контроль качества обработки изделий на различных этапах технологического процесса;
возврат на приемные пункты изделий, принятых без указания дефектов или по некомплектности заказов;
проверка правильности определения видов технологической обработки, проведения подготовительных операций и соблюдения правил комплектования производственных партий;
просмотр изделий и определение качества обработки в соответствии с действующими технологическими инструкциями, стандартами предприятий, государственными стандартами и техническими условиями;
отбор изделий с дефектами обработки и установление причин брака;
оформление соответствующей документации на забракованные изделия с указанием вида и характера брака;
направление испорченных изделий для составления акта;
учет проверенных и забракованных изделий.
25. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к качеству обработки на всех этапах технологического процесса;
методы технического контроля качества обработки;
требования, предъявляемые к оформлению заказов, принимаемых в обработку;
порядок возврата на приемные пункты неправильно принятых или оформленных заказов;
действие растворителей, химических материалов и красителей на изделия, фурнитуру и материалы отделки;
ассортимент и маркировку изделий;
вид и волокнистый состав материалов;
правила комплектования производственных партий;
действующие в производстве технологические инструкции, стандарты предприятия, государственные стандарты и технические условия;
правила хранения и транспортировки изделий;
виды производственного брака, методы его предупреждения и устранения;
порядок оформления документации по качеству оказываемых услуг и неисправимому браку.

Параграф 12. Виньетка мен альбом тақталарын рәсімдеуші, 3-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
виньетка тақталарын рәсімдеуші;
тақта планшеттерін дайындау;
фото суреттерді іріктеу, трафарет бойынша кесу;
фото суреттерді, жазуларды орналастыру және тақта алаңы бойынша рәсімдеу;
тақтаны монтаждау;
монтаж элементтерін жабыстыру;
қарапайым қаріптік және графикалық жұмыстарды жүргізу.
27. Білуге тиіс:
қарындашпен сурет салу тәсілдері;
қолданылатын акварель және гуашь бояуларының, туштардың, желімдердің қасиеті;
қағаз бен картонды желімдеу технологиясы;
жұмыста қолданылатын құралдардың түрлері;
портрет суреттерді кадрирлеу;
композиция негіздері.
Параграф 13. Виньетка мен альбом тақталарын рәсімдеуші, 4-разряд
28. Жұмыс сипаттамасы:
альбомдарға арналған тақтаны рәсімдеу;
альбом тақталарына арналған планшеттер дайындау;
альбомдарды рәсімдеу үшін материалдарды іріктеу және таратып бөлу;
фотомонтаждарды жасау;
монтаж элементтерін жабыстыру;
күрделі қаріптік және графикалық жұмыстарды жүргізу.
29. Білуге тиіс:
акварель бояулармен сурет салу тәсілдері;
тақтаны рәсімдеу кезінде қолданылатын материалдардың қасиеті мен мақсаты;
қолданылатын бояулардың рецептурасы мен физикалық-химиялық қасиеті;
көркемдік суреттерді алу тәсілдері, кеңістік, желілік перспектива, өң, жарық, көлем мен пішін.
Параграф 14. Дақты кетіруші, 2-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымды органикалық ертіндімен өңдеу алдында арнаулы ертіндімен қолмен тазалау;
арнаулы сіңірмелеу ертіндісін белгіленген рецептура бойынша жасау;
бұйымды ілеспе құжат бойынша қабылдау және жұмыс орнына жеткізу;
анағұрлым лас жерлерін анықтау үшін бұйымды қарау;
бұйымды келесі технологиялық операцияға жіберу.
31. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортиментін;
тазалауға арналған заттардың түрлері мен қасиеттерін және олардың бұйымға әсерін;
тазалауға арналған заттарды жасаудың рецептурасын, оларды пайдалану және сақтау қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормасын.
Параграф 15. Дақты кетіруші, 3-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
жүннен, жартылай жүннен, мақта-мата талшығынан жасалған қоңырқай бұйымдардағы дақтарды дақ кетіру станогымен немесе қолмен кетіру;
лас жерлерді киім тазалайтын машинамен тазалау;
бұйымды сулы жуу ерітіндісімен жуу машиналарында немесе қолмен өңдеу;
бұйымды центрифугаларда сығу;
қажетті дақ кетіруші заттарды іріктеу;
химиялық қоспалар мен жуушы заттарды белгіленген рецептура бойынша жасау;
материалдың ассортиментіне, талшық құрамына және түріне, ластану деңгейіне қарай технологиялық өңдеу режимі мен тәсілін анықтау;
өңдеу тәсілі бойынша жұмыс партияларын жиынтықтау.

Параграф 12. Оформитель табло виньеток и альбомов, 3 разряд
26. Характеристика работ:
оформление табло виньеток;
заготовка планшеток табло;
подбор, обрезка фотоснимков по трафарету;
размещение фотоснимков, надписей и оформление по площади табло;
монтаж табло;
наклейка элементов монтажа;
производство простых шрифтовых и графических работ.
27. Должен знать:
способы рисования карандашом;
свойство применяемых акварельных и гуашевых красок, туши, клея;
технологию склейки бумаги и картона;
виды инструментов, применяемых в работе;
правила кадрирования портретных снимков;
основы композиции.
Параграф 13. Оформитель табло виньеток и альбомов, 4 разряд
28. Характеристика работ:
оформление табло для альбомов;
заготовка планшеток для табло альбомов;
подбор и распределение материалов для оформления альбомов;
изготовление фотомонтажей;
наклейка элементов монтажа;
производство сложных шрифтовых и графических работ.
29. Должен знать:
способы рисование акварельными красками;
свойства и назначение материалов, применяемых при оформлении табло;
рецептуру и физико-химические свойства применяемых красок;
способы получения художественного изображения, пространство, линейную перспективу, тон, свет, объем и форму.
Параграф 14. Пятновыводчик, 2 разряд
30. Характеристика работ:
зачистка изделий вручную специальными растворами перед обработкой органическими растворителями;
приготовление растворов для зачистки по установленной рецептуре;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
просмотр изделий для выявления наиболее загрязненных мест;
передача изделий на последующую технологическую операцию.
31. Должен знать:
ассортимент изделий, поступающих в обработку;
виды и свойства средств для зачистки и действие их на изделия;
рецептуру и правила приготовления, применения и хранения растворов для зачистки;
нормы расхода применяемых материалов.
Параграф 15. Пятновыводчик, 3 разряд
32. Характеристика работ:
выведение пятен с изделий из шерстяных, полушерстяных, хлопчатобумажных волокон темных тонов на пятновыводном станке или вручную;
зачистка загрязненных мест на машине для зачистки одежды;
обработка изделий водными растворами моющих средств в стиральных машинах или вручную;
отжим изделий в центрифугах;
подбор необходимых пятновыводных средств;
приготовление химических смесей и моющих растворов по установленной рецептуре;
определение способов и технологических режимов обработки в зависимости от ассортимента, вида и волокнистого состава материала, степени загрязненности;
комплектование рабочих партий по способу обработки.

33. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын, материалдардың түрлері мен талшық құрамын;
орнатылған жабдықтың құрылымын, пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
бұйымды өңдеудің технологиялық кезектілігі мен режимін;
дақ сипаттарын және жұмыс партияларын жиынтықтау қағидаларын;
дақ кетіруші заттарды іріктеу, химиялық қоспалар мен жуушы заттардың түрлері мен қасиеттерін, олардың бұйымға әсерін;
химиялық ерітінділерді жасаудың рецептурасы мен қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормасын;
бұйымды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 16. Дақты кетіруші, 4-разряд
34. Жұмыс сипаттамасы:
жүннен, жартылай жүннен, мақта-мата талшығынан жасалған ашық түсті, табиғи жібектен, синтетикалық және аралас талшықтардан жасалған әр түсті бұйымдардағы, жасанды күдері мен жасанды күдері араластырылған құрама бұйымдардағы дақтарды дақ кетіру станогымен немесе қолмен кетіру;
лас жерлерді киім тазалайтын машинамен тазалау;
бұйымды сулы жуу ерітіндісімен жуу машиналарында немесе қолмен өңдеу;
бұйымды центрифугаларда сығу;
химиялық қоспалар мен жуушы заттарды белгіленген рецептура бойынша жасау;
материалдың ассортиментіне, талшық құрамына және түріне, ластану деңгейіне қарай технологиялық өңдеу режимі мен тәсілін анықтау.
35. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын, материалдардың түрлері мен талшық құрамын;
бұйымды өңдеудің технологиялық кезектілігі мен режимін;
дақ кетіруші заттарды іріктеу, химиялық қоспалар мен жуушы заттардың түрлері мен қасиеттерін, олардың бұйымға әсерін;
химиялық ерітінділерді жасаудың рецептурасы мен қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормасын;
бұйымды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 17. Дақты кетіруші, 5-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
матадан жасалған, поролонмен, кеуекті резинамен, терімен, жүнмен, және пленкалы жабынды матамен қосарланған бұйымдардан, жасанды терімен құрамаланған жасанды теріден, үлбірден жасалған бұйымдарды, табиғи теріден, күдеріден, үлбірден және табиғи терімен, күдерімен, үлбірмен құрамаланған бұйымдардан, металдандырылған люрекс жіпті бұйымдарды, синтетикадан және аралас талшықтан жасалған, желімді және латексті негізде поролонмен қосарланған кілем бұйымдардан дақтарды дақ кетіру станогымен немесе қолмен кетіру;
бұйымды сулы жуу ерітіндісімен жуу машиналарында немесе қолмен өңдеу;
бұйымды центрифугаларда сығу;
бұйымдарды арнаулы препараттармен сіңірмелеу;
кілем бұйымдарды, жұмсақ жиһазды және көлік құралдары салондарын барып қызмет көрсету кезінде универсалды тасымалданатын қондырғымен тазалау;
химиялық қоспалар мен жуушы және сіңірмелеу заттарды белгіленген рецептура бойынша жасау;
материалдың ассортиментіне, талшық құрамына және түріне, ластану деңгейіне қарай технологиялық өңдеу режимі мен тәсілін анықтау;
наряд-тапсырысты, қажетті материалдарды алу, прейскурантқа сәйкес өңдеу ақысын алу;
құжаттаманы ресімдеу және ақшаны белгіленген тәртіппен тапсыру.

33. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий, поступающих в обработку вид и волокнистый состав материалов;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания установленного оборудования;
технологическую последовательность и режимы обработки изделий, характер пятен;
правила комплектования рабочих партий;
виды и свойства специальных пятновыводных препаратов, химических материалов и действие их на изделия;
рецептуру и правила приготовления химических растворов;
нормы расхода, применяемых химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству обработки.
Параграф 16. Пятновыводчик, 4 разряд
34. Характеристика работ:
выведение пятен с изделий из шерстяных, полушерстяных, хлопчатобумажных волокон светлых тонов, натуральных шелковых, синтетических и смешанных волокон различных тонов, изделий из искусственной замши и комбинированных с искусственной замшей на пятновыводном станке или вручную;
зачистка загрязненных мест на машине для зачистки одежды;
обработка изделий водными растворами моющих средств в стиральных машинах или вручную;
отжим изделий в центрифугах;
приготовление химических смесей и моющих растворов по установленной рецептуре;
определение способов и технологических режимов обработки в зависимости от ассортимента, вида и волокнистого состава материала, степени загрязненности
35. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий, поступающих в обработку вид и волокнистый состав материалов;
технологическую последовательность и режимы обработки изделий;
виды и свойства специальных пятновыводных препаратов, химических материалов и действие их на изделия;
рецептуру и правила приготовления химических растворов;
нормы расхода применяемых химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству обработки.
Параграф 17. Пятновыводчик, 5 разряд
36. Характеристика работ:
выведение пятен с изделий из тканей, дублированных поролоном, пористой резиной, мехом, шерстью и тканей с пленочным покрытием, изделий из искусственной кожи, меха и комбинированных с искусственной кожей, мехом, изделий из натуральной кожи, замши, меха и комбинированных с натуральной кожей, замшей, мехом, изделий, содержащих металлизированную нить люрекс, ковровых изделий из синтетических и смешанных волокон, дублированных поролоном на клеевой, латексной основе на пятновыводном станке или вручную;
обработка водными растворами моющих средств на стиральных машинах;
отжим изделий в центрифугах;
пропитка изделий специальными препаратами;
чистка ковровых изделий, мягкой мебели и салонов транспортных средств с помощью универсальной переносной установки при выездном обслуживании;
приготовление химических смесей, моющих и специальных пропиточных растворов по установленной рецептуре;
определение способов, технологической последовательности и режимов обработки в зависимости от ассортимента и цвета изделий, вида и волокнистого состава материала, прочности окраски и степени загрязненности;
получение наряд-заказа, необходимых материалов, взимание платы за обработку в соответствии с прейскурантом;
оформление документации и сдача денежной выручки в установленном порядке.

37. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын, материалдардың түрлері мен талшық құрамын;
орнатылған жабдықтың құрылымын, пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
бұйымды өңдеудің технологиялық кезектілігі мен режимін;
дақ сипаттарын және жұмыс партияларын жиынтықтау қағидаларын;
химиялық қоспалар мен жуушы заттардың түрлері мен қасиеттерін, олардың бұйымға әсерін;
химиялық ерітінділерді жасаудың рецептурасы мен қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормасын;
құжаттты рәсімдеу қағидаларын;
бұйымды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 18. Жалға беру пунктінің қабылдаушысы, 1-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
жалға беру ательесінде, салондарда, пункттерде азаматтардың уақытша пайдалануына (жалға) шаруашылық және мәдени-тұрмыстық заттарын, спорттық керек-жарақтар мен өзге де жабдықтарды береді;
түбіртекті немесе келісім шартты ресімдеу;
азаматтарды жалға берілген заттарды пайдалану қағидаларымен, баға прейскуранттарымен, жалға беру қағидаларымен таныстыру;
азаматтардан жалға берілген заттарды қайтаруды қабылдау, жалға берілгені үшін ақша алу;
жалға берілген заттардың және өзге де құжаттардың қозғалыс журналын жүргізу;
кассалық тізімдемесін ресімдеу, белгіленген тәртіппен маусымдық сипатта жалға берілген заттардың ақшалай түсімін тапсыру.
39. Білуі тиіс:
жалға беру қағидаларын;
баға прейскуранттарын;
есеп беру мен есептеменің белгіленген тәртібін жүргізу.
Параграф 19. Жалға беру пунктінің қабылдаушысы, 2-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
азаматтардың уақытша пайдалануына (жалға) шаруашылық және мәдени- тұрмыстық заттарын, спорттық керек - жарақтар мен өзге де жабдықтарды беру және олардың жинақтылығын және дұрыстылығын тексеру;
жалға беру құралдарына ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу;
жалға берілетін ақау заттарды жөндеуге беру, тозығы жеткен керек-жарақтарды есептен шығуға актілер ресімдеу;
керек-жарақтар және құралдармен жалға беру қорын толтыруға арналған өтініштерді құрастыру;
азаматтардан жалға берілген заттарды алған жинақтылығын және дұрыстылығын тексеру;
азаматтардың кінәсінен пайдалануға жарамсыз заттарға актілер ресімдеу.
41. Білуі тиіс:
жалға беру қағидаларын;
жалға беру қорында бар құрылғысын, керек-жарақтар мен құралдарды пайдалану қағидаларын;
жалға беру қорының мазмұны мен пайдалану қағидаларын;
пайдалануға жарамсыз болған, жалға беру заттарына актілер ресімдеу қағидаларын.
Параграф 20. Жуу ертінділерін дайындаушы, 3-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
жуу және өңдеу ертінділерін дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
шикізатты ертуге дайындау, қоспалау және дозалау;
шикізат шығысын есептеу;
ерітінділерді дайындау технологиялық режимін және олардың сапасын бақылауды;
жуу машиналарына дайын ерітінділерді құюға беруді.

37. Должен знать:
ассортимент и маркировку поступающих в обработку изделий, вид и волокнистый состав материалов;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания применяемого оборудования;
технологическую последовательность и режимы обработки изделий;
виды и свойства специальных пятновыводных препаратов, химических материалов и действие их на изделия;
рецептуру и правила приготовления химических и специальных пропиточных растворов;
нормы расхода применяемых химических материалов;
правила оформления документации;
требования, предъявляемые к качеству обработки.
Параграф 18. Приемщик пункта проката, 1 разряд
38. Характеристика работ:
выдача гражданам во временное пользование (напрокат) предметов хозяйственного и культурно-бытового назначения, спортивного инвентаря и иного оборудования на пунктах, в салонах и ателье проката;
оформление квитанций или договора;
ознакомление граждан с правилами проката, прейскурантами цен, правилами эксплуатации предметов проката;
прием от граждан возвращаемых предметов проката, получение денег за прокат;
ведение журнала движения выданных предметов проката и иной документации;
оформление кассовой ведомости, сдача выручки в установленном порядке предметов проката сезонного характера.
39. Должен знать:
правила проката;
прейскуранты цен;
установленный порядок ведения учета и отчетности.
Параграф 19. Приемщик пункта проката, 2 разряд
40. Характеристика работ:
выдача гражданам во временное пользование (напрокат) предметов хозяйственного и культурно-бытового назначения, спортивного инвентаря и иного оборудования, проверка их исправности и комплектности;
выполнение мелкого ремонта отдельных предметов проката;
сдача неисправных предметов проката в ремонт, оформление актов на списание износившегося инвентаря;
составление заявок на пополнение прокатного фонда инвентаря и оборудования;
проверка исправности и комплектности предметов проката, полученных от граждан;
оформление актов на предметы, вышедшие из строя по вине граждан.
41. Должен знать:
правила проката;
устройство и правила эксплуатации инвентаря и оборудования, имеющегося в прокатном фонде;
правила содержания и использования прокатного фонда;
правила оформления актов на предметы проката, вышедшие из строя.
Параграф 20. Приготовитель стиральных растворов, 3 разряд
42. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления стиральных и отделочных растворов;
подготовка сырья к растворению, добавление и дозировка;
расчеты расхода сырья;
контроль за соблюдением технологического режима приготовления растворов и их качеством;
передача готовых растворов для заливки стиральных машин.

43. Білуге тиіс:
жуу және өңдеу ертінділерін дайындаудың технологиялық қағидаларын;
жуу және өңдеу ертінділерін дайындаудың;
ертінді дайындауға кететін материал дозалаудың тәсілдері мен рецептін;
дайындалған жуу және өңдеу ерітінділерінің физикалық-химиялық қасиеттерін.
Параграф 21. Жуу машинасының операторы, 2-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
мақта мата және зығыр бұйымдарды қолмен және машиналарда біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен жуу;
түрлі жолақ тігісті бұйымдарды жуу;
бұйымның жол талонының болуын тексеру;
бір және екі мәрте жуу кезіндегі температураны және жуу ертіндісінің су модулін анықтау;
ақ бұйымдарды сабынды-содалы суда қайнату;
кірді шаю;
крахмалдаушы және көгертуші ерітінділерді дайындау;
кірді крахмалдау және көгерту;
орам жазу машинасында вишерлі матаны жазу;
өндірісте қолданылатын өзге текстилдік материалдарды реттеу;
оларды жуу машинасына салу;
жуу машинасында шаю және машинадан түсіріп алу.
45. Білуге тиіс:
ластануы түрді деңгейдегі мақта мата және зығыр бұйымдары мен вишерлі матаны қолмен және машиналарда жуу технологиясын;
жуу заттарының қасиеттерін және қолдану тәсілдерін;
жуу заттарының шығыс нормаларын;
түрлі жуу және өңдеу заттарын дайындаудың рецептурасы мен тәсілдерін;
әртүрлі кірлерді жуу мен сығу тәсілдерін;
ақ бұйымды ағарту және түсті бұйымдарды қышқылдау тәсілдерін;
кірді түрлері мен ластану деңгейіне қарай машинаға салу нормаларын;
қолданылатын жабдықтың негізгі тораптарын және оларды реттеуді.
Параграф 22. Жуу машинасының операторы, 3-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
мақта мата және зығыр бұйымдарды автоматтандырылмаған машиналарда жуу;
кірді жуу машинасына салу;
жуу ерітіндісі мен көкшені машинаға құю;
жуылған кірді машинадан түсіріп алу;
жүн, жібек және синтетикалық матадан жасалған кірлер мен бұйымдарды қолмен жуу;
бұл бұйымдарды жууға арналған жуу заттарын дайындау, түсті бұйымдарды қышқылдау;
жуылған бұйымның тазалығын анықтау.
47. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жуу машиналарының құрылымы мен пайдалану қағидаларын;
кірдің түрлі ластану деңгейі кезінде машинаны толтыру нормасын;
құбырдағы вентильдердің жұмысын;
жүн, жібек және синтетикалық матадан жасалған кірлер мен бұйымдарды қолмен жуудың тәсілдері мен ерекшеліктерін;
қолданылатын жуу заттары мен бұл бұйымдарды жууға арналған көмекші жуу заттарын.
Параграф 23. Жуу машинасының операторы, 4-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
мақта мата және зығыр бұйымдарды автоматтандырылған машиналарда жуу;
кірді жуу машинасына салу;
машинаның дұрыс жұмыс істеуін, орындаушы механизмдердің кезектілікпен жұмыс істеуін, жуу машиналары мен құбырлардағы бақылау-өлшеу аспаптарын бақылау;
ағартушы және крахмалдаушы ерітінділерді беру;
жуылған кірдің тазалығын анықтау;
жуылған кірді машинадан алу;
жабдықты тазалау;
жуу машиналарының разряды төмен операторларына басшылық ету.

43. Должен знать:
технологические правила приготовления стиральных и отделочных растворов;
способы и рецепты приготовления стиральных и отделочных растворов;
дозировку материалов, идущих на приготовление растворов;
физико-химические свойства приготовленных стиральных и отделочных растворов.
Параграф 21. Оператор стиральных машин, 2 разряд
44. Характеристика работ:
стирка хлопчатобумажного и льняного белья вручную и на машинах под руководством оператора более высокой квалификации;
стирка различных строчевышитых изделий;
проверка наличия путевого талона на белье;
определение температуры и водного модуля моющего раствора при однократной и двукратной стирке;
кипячение белого белья в мыльно-содовом растворе;
полоскание белья;
приготовление крахмалящих и подсинивающих растворов;
крахмаление и подсинивание белья;
размотка вишерной ткани на размоточном станке;
разборка иных текстильных материалов, применяемых в производстве;
загрузка их в стиральную машину;
прополаскивание в стиральной машине и выгрузка из машины.
45. Должен знать:
технологию ручной стирки и стирки на машинах хлопчатобумажного и льняного белья всех степеней загрязненности и вишерной ткани;
стиральные материалы, их свойства и способы применения;
нормы расхода моющих материалов;
рецептуру и способы приготовления различных моющих и отделочных растворов;
способы и особенности стирки и отжима различного белья;
способы отбелки белого белья и кисловки цветных изделий;
нормы загрузки белья в машины в зависимости от степени загрязненности;
основные узлы применяемого оборудования и их регулировку.
Параграф 22. Оператор стиральных машин, 3 разряд
46. Характеристика работ:
ведение технологического процесса стирки хлопчатобумажного и льняного белья на неавтоматизированных стиральных машинах;
загрузка белья в стиральную машину;
заливка стиральных растворов и синьки в машину;
выгрузка выстиранного белья из стиральных машин;
стирка белья и изделий из шерстяных, шелковых и синтетических тканей вручную;
приготовление моющих растворов для стирки этих изделий, кисловка изделий из цветных тканей;
определение чистоты выстиранного белья.
47. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации обслуживаемых стиральных машин;
нормы загрузки машин при разных степенях загрязненности белья;
действие вентилей на трубопроводах;
способы и особенности ручной стирки изделий из шерстяных, шелковых и синтетических тканей;
применяемые моющие средства и вспомогательные средства для стирки этих изделий.
Параграф 23. Оператор стиральных машин, 4 разряд
48. Характеристика работ:
ведение технологического процесса стирки хлопчатобумажного и льняного белья на автоматизированных стиральных машинах;
загрузка белья в стиральные машины;
наблюдение за правильной работой машин, последовательностью срабатывания исполнительных механизмов, за контрольно-измерительными приборами на стиральных машинах и трубопроводах;
подача отбеливающих и крахмалящих растворов;
определение чистоты выстиранного белья;
выгрузка выстиранного белья из машины;
чистка оборудования;
руководство работой операторов стиральных машин низшего разряда.

49. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жуу машиналарының құрылымы мен пайдалану қағидаларын;
қызмет көрсететін жуу машиналарында кірлер мен бұйымдарды жуудың технологиялық процесін жүргізу қағидаларын;
кірді ластану деңгейіне қарай салу қағидаларын;
жуу және өңдеу заттарының атауы мен қасиеттерін;
ағарту ерітіндісінің дозасын;
өңделетін бұйымдардың ассортиментін;
өңделетін мата түрлерін;
жабдықты тазалаудың қағидалары мен режимін.
Параграф 24. Жуу машинасының операторы, 5-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
мақта мата және зығыр бұйымдарды жуудың технологиялық процесін бағдарламамен басқарылатын автоматтандырылған жуу-сығу машиналарында жүргізу;
өңдеу режимін белгілеу, бағдарлама карталарын таңдау және оны программаторға салу;
машиналарды түрлі кір жуу технологиялық режимдеріне реттеу және баптау;
машинаның жарамдылығын, жекелеген тораптары мен бақылау-өлшеу аппаратурасын тексеру;
кірдің ластану деңгейіне, матаның түріне және мата бояуының беріктігіне қарай жуудың технологиялық режимін белгілеу;
жуу, ағарту және крахмалдау ерітінділерінің консистенциясын тексеру.
51. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жуу машиналарының құрылымы мен пайдалану қағидаларын;
матаның барлық түрлерінен жасалған кірді жуудың технологиялық процесін жүргізу қағидаларын;
кірдің ластану деңгейін анықтау қағидаларын;
жуу, ағарту және крахмалдау ерітінділерінің шығыс нормасы мен дозалауды;
машиналарды түрлі кір жуу технологиялық режимдеріне реттеу және баптау қағидаларын.
Параграф 25. Киімдерді жиынтықтаушы, 2-разряд
52. Жұмыс сипаттамасы:
ұйымдар мен жеке тапсырыс берушілердің таза киімдерін үтіктеуге дейін және одан кейін жиынтықтау және іріктеу;
тізілімде түбіртектің болуы және санын тексеру;
түбіртектерді іріктеу үстеліне белгіленген тәртіппен және кезектілікпен қою;
әр киімнің белгісін табу және осы затты тиісті түбіртекке қою;
өндірістік партияны іріктегеннен кейін шоты мен ассортименті бойынша әр киімнің болуын түбіртек бойынша тексеру;
түбіртектерді киім байламдарына салу.
53. Білуге тиіс:
киімнің өндірістік партиясының ілеспе құжаттарын;
тапсырыс берушілерге белгі берудің тәртібін;
жекелеген киім түрлерінде белгі қойылатын жерді;
мата ассортименті мен түрі бойынша киімнің атауын;
таза киімді белгісі мен түбіртегі бойынша іріктеу және бүктеу қағидаларын;
өңделген киімнің сапасын анықтауды.
Параграф 26. Киімдерді жиынтықтаушы, 3-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
жабдықтың ауысымдық өткізу қабілетіне сәйкес киімдерді өндірістік партияларға және жуу машиналарының сыйымдылығына орай шағын партияларға жиынтықтау;
киімді матадағы бояғыштың беріктігін анықтай отырып бір тектес технологиялық белгілері, өңдеу тәсілдері мен түрлері, матаның түсі мен түрі, ластану сипаты мен деңгейі бойынша сұрыптау;
киімді сұрыптау, әрқайсысының салмағын, саны мен орынын көрсете отырып әр партияға арналған жол талонын толтыру;
жууға дайындалған өндірістік партияларды сақтауға арналған орынға қою;
киімнің жиынтық саны есептелген партиялық парақты жасау және тапсырыс-тізілімде көрсетілген киім данасының санымен салыстырып тексеру;
киімдерді жеке партияларға іріктеу.

49. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации обслуживаемых стиральных машин;
правила ведения технологического процесса стирки белья и изделий на обслуживаемых стиральных машинах;
правила загрузки и выгрузки белья, в зависимости от степени загрязненности;
наименование и состав моющих и отделочных веществ;
дозировку отбеливающих растворов;
ассортимент обрабатываемых изделий;
виды обрабатываемых тканей;
правила и режимы чистки оборудования.
Параграф 24. Оператор стиральных машин, 5 разряд
50. Характеристика работ:
ведение технологического процесса стирки белья на автоматизированных стирально-отжимных машинах с программным управлением;
определение режима обработки, выбор программных карт и закладывание их в программатор;
переналадка и регулировка машин на различные технологические режимы стирки белья;
проверка исправности машин, отдельных узлов и контрольно-измерительной аппаратуры;
установление технологического режима стирки белья в зависимости от степени загрязненности, вида тканей, прочности окраски тканей;
проверка консистенции стиральных, отбеливающих и крахмалящих растворов.
51. Должен знать:
устройство и правила эксплуатации обслуживаемых машин;
правила ведения технологического процесса стирки белья из всех видов тканей;
правила определения степени загрязненности белья;
нормы расхода и дозировки стиральных, отбеливающих и крахмалящих растворов;
правила переналадки машин на различные технологические режимы стирки белья.
Параграф 25. Комплектовщик белья, 2 разряд
52. Характеристика работ:
комплектование и подборка чистого белья организаций и индивидуальных заказчиков до и после глажения;
проверка наличия и количества квитанций в реестре;
раскладывание квитанций на подборочном столе в принятом порядке и последовательности;
нахождение метки на каждом предмете белья и укладывание этого предмета на соответствующую квитанцию;
проверка наличия белья после подборки производственной партии по каждой квитанции по счету и ассортименту;
укладка квитанций в пачки белья.
53. Должен знать:
документацию, сопровождающую производственную партию белья;
порядок присвоения меток заказчикам;
места меток на отдельных видах белья;
наименование белья по ассортименту и видам тканей;
правила подбора и складывания чистого белья по меткам и квитанциям;
определение качества обработанного белья.
Параграф 26. Комплектовщик белья, 3 разряд
54. Характеристика работ:
комплектование белья в производственные партии в соответствии с пропускной способностью оборудования в смену и в микропартии соответственно емкости стиральных машин;
сортировка белья по однородным технологическим признакам, способам и видам обработки, виду и цвету ткани, характеру и степени загрязненности, с определением прочности красителей на ткани;
сортировка белья, выписывание путевого талона на каждую партию, с указанием веса, количества штук и количества мест в каждой из них;
укладывание подготовленных к стирке производственных партий белья в отведенном для хранения месте;
составление партионного листа с подсчетом итогового количества штук белья и сверка количества штук белья в производственной партии с количеством штук белья, указанного в реестре-заказе;
подборка белья в отдельные партии.

55. Білуге тиіс:
ассортименті мен матаның түрі бойынша киімнің атауын;
кір және таза киімдерді белгілері мен түбіртектері бойынша іріктеу қағидаларын;
өңделген киімнің сапасын анықтауды;
өндірістік және шағын партияларға жиынтықтаудың қағидалары мен принциптерін;
киімнің өндірісте қозғалу есебі жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманы;
технологиялық жабдықты пайдалану кестесін;
таразының құрылымы мен пайдалану қағидаларын.
Параграф 27. Киімді және іш киімді өңдеудің сапасын бақылаушы, 3-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
киімді өңдеу технологиясын процесс барысында бақылау;
киімнің жеке тапсырыс берушілер мен ұйымдардан қабылдануын ресімдеуді;
киімдердің өндірістік партияларының дұрыс жасалуын;
киімдерді өңдеу режимдерін (модульдің кіріспесін, температура режимін), жекелеген операциялардың ұзақтығын;
агрегаттарға киімнің және іш киімнің салыну нормасын;
жуу және шаю заттарын құю нормасын, кірдің шайылуын, сығылуын, кептірілуі мен үтіктелуін бақылау;
бұйымдарды өңдеудің белгіленген технологиясы мен талаптарынан анықталған ауытқуларды жою шараларын қабылдау.
57. Білуге тиіс:
кір жуу орындарындағы киімді өңдеудің технологиялық процесі қағидаларын;
киімді өңдеудің барлық өндірістік операциялары жөнінде қолданылып жүрген жұмысшы нұсқаулықтарды;
технологиялық жабдықты пайдалану қағидаларын;
түрлі өңдеу түрлеріне қабылданған киімді өңдеу тәсілдерін;
киімді қабылдау және өндірістік партияларды құрастыру қағидаларын;
киімді өңдеудің барлық процестері бойынша орындалатын жұмыстың сапасын анықтау әдістерін;
ақаулық түрлерін және оның алдын алу тәсілдерін.
Параграф 28. Косметик, 3-разряд
58. Жұмыс сипаттамасы:
бетке, мойынға және бас терісіне массаж жасау;
бетті гигиеналық тазалау (вакуумдық және өзге де тазалау), нәрлі, дезинфекциялайтын маскалар жағу;
қабыршықтану процесін жүргізу;
қолдың саусақтарын парафинмен орау;
қасты түзеу, қас пен кірпікті бояу, кірпіктерді майыстыру, бояу жаға білу.
59. Білуге тиіс:
анатомия және физиология негіздері, терінің құрылысы мен қасиеті;
жұмыстарды орындау қағидалары мен тәсілдері;
қолданылатын жабдықтар мен құралдарын құрылғысы мен қағидалары;
материалдар мен арнаулы өнімдердің түрлері, олардың мақсаты мен шығындау нормалары;
санитария мен гигиена қағидалары;
клиенттерге қызмет көрсету қағидалары.
60. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білім талап етіледі.
Бетке коррекция жасау кезінде күрделі бояу жағуларды орындау – 4-разряд.
Параграф 29. Күтуші, 3-разряд
61. Жұмыс сипаттамасы:
мектепке дейінгі балалар ұйымдарында балаларға күтім жасау;
балаларды киіндіру, шешіндіру кезінде, жуындыруда, шомылдыруда және төсекке жатқызуда тәрбиешіге көмектесу;
үй-жайды жинау;
балаларға, қарт адамдарға және сырқаттарға үйде қарау, сонымен қатар, тамақ әзірлеу, тамақтандыру, ыдысты жинау және жуу, киімдер мен іш киімді ауыстыру, дәрет ыдыстарын әперу және жинау және өзге де жұмыстар;
сырқаттар, қарттар және балалар үшін үйде қажетті режимді сақтау;
іш киім мен киімді, шаруашылық керек-жарақтарын және жуу құралдарын дұрыс пайдалануды қамтамасыз ету.
Кір іш киімді дезинфекциялауға, жууға жіберумен байланысты жұмыстарды іске асыру кезінде – 4-разряд.

55. Должен знать:
наименование белья по ассортименту и видам ткани;
правила подбора и складывания чистого и грязного белья по меткам и квитанциям;
определение качества обработанного белья;
правила и принципы комплектования производственных и микропартий белья;
производственно-технологическую документацию по учету движения белья в производстве;
график эксплуатации технологического оборудования;
устройство и правила пользования весами.
Параграф 27. Контролер качества обработки одежды и белья, 3 разряд
56. Характеристика работ:
контроль технологии обработки одежды и белья в процессах;
контроль оформления приема одежды и белья от индивидуальных заказчиков и от организаций;
правильности составления производственных партий одежды и белья;
режимов обработки одежды и белья (вводного модуля, температурного режима), продолжительности отдельных операций;
норм загрузки агрегатов одеждой и бельем;
норм залива моющих и отделочных материалов стирки;
прополаскивания одежды и белья, отжима белья, сушки и глажения;
принятие мер к устранению выявленных отклонений от установленной технологии и требований к качеству обработки изделий.
57. Должен знать:
правила технологического процесса обработки одежды и белья в прачечных;
действующие рабочие инструкции по всем производственным операциям обработки одежды и белья;
правила эксплуатации технологического оборудования;
способы обработки одежды и белья, принимаемого в различные виды обработки;
правила приема одежды и белья и составления производственных партий;
методы определения качества выполняемых работ по всем процессам обработки одежды и белья;
виды брака и способы его предупреждения.
Параграф 28. Косметик, 3 разряд
58. Характеристика работ:
массаж лица, шеи и кожи головы;
чистка лица гигиеническая (вакуумная и иная чистка), наложение питательных, дезинфицирующих масок;
проведение отшелушивающих процедур;
парафиновые укутывания кистей рук;
поправка бровей, окраска бровей и ресниц, завивка ресниц, умение наносить макияжи.
59. Должен знать:
основы анатомии и физиологии, строение и свойства кожи;
правила и способы выполнения работ;
устройство и правила эксплуатации применяемого оборудования и инструмента;
виды материалов, препаратов, их назначение и нормы расхода;
правила санитарии и гигиены;
правила обслуживания клиентов.
60. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование.
При выполнении сложных макияжей с коррекцией лица – 4 разряд.
Параграф 29. Няня, 3 разряд
61. Характеристика работ:
уход за детьми в детских дошкольных организациях;
помощь воспитателю при одевании, раздевании, умывании, купании, кормлении детей и укладывания их в постель;
уборка помещений;
уход за детьми, престарелыми и больными на дому, в том числе приготовление пищи, кормление, мытье и уборка посуды, смена белья и одежды, подача и уборка судна и иные работы;
соблюдение необходимого режима для больных, престарелых и детей на дому;
обеспечение правильного использования белья и одежды, хозяйственного инвентаря и моющих средств.
При осуществлении работ, связанных с отправкой грязного белья на дезинфекцию, в стирку – 4 разряд.

62. Білуі тиіс:
бөлмелерді ұстаудың санитариялық-гигиеналық талаптарын;
балаларға, қарттарға және сырқаттарға қарау қағидаларын;
санитария және гигиена және тамақ әзірлеу рецептерін;
жуу құралдарын тағайындау және оларды қолдана білу қағидаларын.
Параграф 30. Кілем бұйымдарды тазалау аппаратшысы, 3-разряд
63. Жұмыс сипаттамасы:
кілем бұйымдарды өңдеу процесін шаңсыздандыру машиналарында жүргізу;
бұйымдарды ілеспе құжаттар бойынша қабылдап алу және жұмыс орнына жеткізу;
бұйымдарды түрлері, көлемі және талшық биіктігі бойынша сұрыптау.
64. Білуге тиіс:
шаңсыздандыру машиналарының құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
кілем бұйымдарды өңдеудің технологиялық процесін;
кілем бұйымдарды шаңсыздандыру сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 31. Кілем бұйымдарды тазалау аппаратшысы, 4-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
кілем бұйымдарды өңдеу процесін кептіру және булаушы қондырғыларда жүргізу;
өңдеу сапасын бақылау;
материалдың түріне, талшық құрамына және қарай кетіру мен булаудың технологиялық режимін анықтау;
талшық пен кистілерді қолмен щеткамен тарау;
бұйымды экспедиция бөлімшесіне тапсыру.
66. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түскен кілем бұйымдарының түрі мен талшық құрамын, ассортиментін;
орнатылған жабдықтың құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
кілем бұйымдарды өңдеу мен кептірудің технологиялық режимін;
кілем бұйымдарды өңдеудің сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 32. Кілем бұйымдарды тазалау аппаратшысы, 5-разряд
67. Жұмыс сипаттамасы:
кілем бұйымдарды өңдеу процесін жуу машиналарында жүргізу;
кілем бұйымдарды арнаулы препараттармен сіңірмелеу;
жуу және арнаулы сіңірмелеу ертінділерін белгіленген рецептура бойынша дайындау;
кілем бұйымдардың түріне және ластану деңгейіне қарай өңдеудің технологиялық режимін анықтау;
орнатылған жабдықты профилактикалық қарауға және техникалық қызмет көрсетуге қатысу.
68. Білуге тиіс:
жуу машиналарының құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
кілем бұйымдарды өңдеудің және арнаулы ерітінділермен сіңірмелеудің технологиялық режимін;
жуу және арнаулы сіңірмелеу ертінділерін дайындау қағидаларын және олардың бұйымға әсерін;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормасын;
бұйымдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 33. Кірді үтіктеуге дайындаушы, 1-разряд
69. Жұмыс сипаттамасы:
үтіктеуге жататын кірді қолмен сілку;
сілкуге жататын кір партиясының жол талонының болуын тексеру;
әр бұйымды қатпарларын жазып мұқият сілку;
кірді кір үтіктеудің тік, фасонды түрлері бойынша сұрыптау;
сілкіген кірлерді жаймаға қою.

62. Должен знать:
санитарно-гигиенические требования содержания помещений;
правила ухода за детьми, престарелыми и больными;
правила санитарии и гигиены, рецепты приготовления пищи;
назначение моющих средств и правила обращения с ними.
Параграф 30. Аппаратчик чистки ковровых изделий, 3 разряд
63. Характеристика работ:
ведение процесса обработки ковровых изделий на обеспыливающей машине;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
сортировка изделий по видам, размерам и высоте ворса.
64. Должен знать:
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания обеспыливающей машины;
технологический процесс обработки ковровых изделий;
требования, предъявляемые к качеству обеспыливания ковровых изделий.
Параграф 31. Аппаратчик чистки ковровых изделий, 4 разряд
65. Характеристика работ:
ведение процессов обработки ковровых изделий на сушильной и отпаривающей установках;
контроль качества обработки;
определение технологического режима сушки и пропаривания в зависимости от вида и волокнистого состава материала;
расчесывание ворса и кистей вручную щетками;
сдача изделий в отделение экспедиции.
66. Должен знать:
ассортимент, вид и волокнистый состав ковровых изделий, поступающих в обработку;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания установленного оборудования;
технологические режимы сушки и отделки ковровых изделий;
требования, предъявляемые к качеству обработки ковровых изделий.
Параграф 32. Аппаратчик чистки ковровых изделий, 5 разряд
67. Характеристика работ:
ведение процесса обработки ковровых изделий на моечной машине;
пропитка ковровых изделий специальными препаратами;
приготовление моющего и специальных пропиточных растворов по установленной рецептуре;
определение технологического режима обработки изделий в зависимости от вида ковровых изделий и степени загрязненности;
участие в профилактическом осмотре и техническом обслуживании установленного оборудования.
68. Должен знать:
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания моечной машины;
технологические режимы обработки ковровых изделий и пропитки их специальными препаратами;
правила приготовления моющих и специальных пропиточных растворов и действие их на изделия;
нормы расхода применяемых химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству обработки изделий.
Параграф 33. Подготовитель белья для глажения, 1 разряд
69. Характеристика работ:
растряска белья вручную, подлежащего глажению;
проверка наличия путевого талона в партии белья, подлежащего растряске;
тщательная растряска каждой вещи с расправлением складок;
сортировка белья на прямое и фасонное и по видам глажения белья;
укладка растрясенного белья на козлы.

70. Білуге тиіс:
кірді булы таптауыштарда, каландрларда, престерде және қолмен үтіктеу шарттарын;
кептіру-үтіктеу машиналарында, престерде және қолмен үтіктеуге жататын бұйым ассортиментін.
Параграф 34. Кірді үтіктеуге дайындаушы, 2-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
үтіктеуге жататын кірді сілкігіш машиналарда сілку;
сілкігіш машиналарға қызмет көрсету;
сілкігіш машинасының дұрыс жұмыс істеуін қадағалау, оның жарамдылығын тексеру;
кірдің сілкігіш машиналарға дұрыс салынуы мен одан алынуын бақылау.
72. Білуге тиіс:
кірді сілкігіш машиналарға салу техникасын;
сілкігіш машиналардың нысаны мен құрылымын;
жұмыс принципі мен басқару тәсілдерін;
сілкігіш машина қызмет көрсету және күту қағидаларын;
булы таптауыштарда, каландрларда, престерде және қолмен үтіктеу шарттарын;
кептіру-үтіктеу машиналарында, престерде және қолмен үтіктеуге жататын бұйым ассортиментін.
Параграф 35. Мамық-қауырсын бұйымдарды тазалау аппаратшысы, 4-разряд
73. Жұмыс сипаттамасы:
мамық пен қауырсынды өңдеу процесін мамық-қауырсын бұйымдарды тазалауға арналған машиналарда жүргізу;
бағдарламалық картаны іріктеу және оны бағдарламалы құрылғыға орнату;
арнаулы ертінділерін белгіленген рецептура бойынша дайындау;
бұйымды ілеспе құжат бойынша қабылдау және жұмыс орнына жеткізу;
бұйымды өлшеу;
астар жіктерін сөгу;
мамық пен қауырсынның жай-күйіне қарай өңдеудің технологиялық режимін анықтау;
мамық пен қауырсынды астарға бөліп салу;
жабдықтың жұмысы жөніндегі журналды жүргізу;
бұйымды келесі технологиялық операцияға тапсыру.
74. Білуге тиіс:
мамық-қауырсын бұйымдарды тазалауға арналған машиналардың құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
өңдеудің технологиялық режимін;
бұйымды салу және түсіріп алу қағидаларын;
арнаулы ертінділерін дайындау қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормасын;
бұйымдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 36. Моншада қызмет көрсету жөніндегі жұмысшы, 1-разряд
75. Жұмыс сипаттамасы:
келушілерге қызмет көрсету:
келушілердің кіру билеттері бойынша рұқсаттама, оларға бос орындарды ұсыну, сеанстың (сеанс бойынша қызмет көрсету кезінде) аяқталуы туралы ескерту;
келушілерге моншаның керек-жарақтарын беру, тиісті қызметтерді іске асыру, іш киімдер мен көйлектерді шұғыл жууға алу, шағын жөндеу, үтіктеу және өзге ақылы қызмет көрсету;
келушілерден бағалы және өзге де заттарды сақтауға қабылдау және олардың сақталуын қамтамасыз ету, мүгедек адамдар мен қарттарға көмек көрсету;
киім ілгіш орындарының, крандардың, вентилдің, душ қондырғыларының, құбыр жолдарының, электр каминдерінің және өзге де жабдықтардың жағдайын бақылау және бұзылып тұрғандарды туралы әкімшілікке уақытында хабарлау;
жуу керек – жарақтарын тиісті тәртіпте ұстау;
сабынды, булы және шешінетін бөлмешелеріндегі тазалықты қамтамасыз ету;
бу бөлмесіне бу беруді, желдеткіш жұмысының кестесін қамтамасыз ету;
пайдаланған монша қажеттіліктерін жууға тапсыру;
еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғау, санитариялық және гигиеналық қағидаларды сақтау.

70. Должен знать:
условия глажения белья на паровых катках, каландрах, прессах и вручную;
ассортимент белья, подлежащего глажению в сушильно-гладильных машинах, прессах и вручную.
Параграф 34. Подготовитель белья для глажения, 2 разряд
71. Характеристика работ:
растряска на растрясочных машинах белья, подлежащего глажению;
обслуживание растрясочных машин;
наблюдение за правильной работой растрясочной машины, проверка ее исправности;
контроль за правильностью загрузки и выгрузки белья из растрясочных машин.
72. Должен знать:
технику загрузки белья в растрясочную машину;
назначение и конструкцию растрясочной машины;
принцип работы и способы управления;
правила эксплуатации и ухода за растрясочной машиной;
условия глажения белья на паровых катках, каландрах, прессах и вручную;
ассортимент белья, подлежащего глажению в сушильно-гладильных машинах, прессах и вручную.
Параграф 35. Аппаратчик чистки пухо-перовых изделий, 4 разряд
73. Характеристика работ:
ведение процесса обработки пуха и пера на машинах для чистки пухо-перовых изделий;
подбор программной карты и установка ее в программное устройство;
приготовление специальных растворов по установленной рецептуре;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
взвешивание изделий;
распарывание шва наперника;
определение технологического режима обработки в зависимости от состояния пуха и пера;
расфасовка пуха и пера в наперники;
ведение журнала по учету работы оборудования;
передача изделий на последующую технологическую операцию.
74. Должен знать:
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания машин для чистки пухо-перовых изделий;
технологические режимы обработки;
правила загрузки и выгрузки;
правила приготовления специальных растворов;
нормы расхода применяемых химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству обработки.
Параграф 36. Рабочий по обслуживанию в бане, 1 разряд
75. Характеристика работ:
обслуживание посетителей:
пропуск посетителей по входным билетам, предоставление им свободных мест, напоминание об окончании сеанса (при обслуживании по сеансам);
выдача посетителям банных принадлежностей, реализация сопутствующих товаров, прием белья и платья в срочную стирку, мелкий ремонт, утюжка и оказание иных платных услуг;
прием на хранение от посетителей ценных и иных вещей и обеспечение их сохранности, оказание помощи лицам с инвалидностью и престарелым;
наблюдение за исправным состоянием гардеробных мест, кранов, вентилей, душевых установок, трубопроводов, электрокаминов и иного оборудования и своевременное сообщение администрации о всех неисправностях;
содержание в надлежащем порядке промывочного инвентаря;
обеспечение чистоты в мыльном, парильном и раздевальном отделениях;
обеспечение подачи пара в парильное отделение, режима работы вентиляции;
сдача использованных банных принадлежностей в стирку;
соблюдение правил по безопасности и охране труда, санитарии и гигиены.

Ескерту. 75-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Білуге тиіс:
моншадағы санитарлық нормалары мен қызмет көрсету қағидаларын;
құрал-жабдықты пайдалану және құрылымын;
техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғаныс қағидаларын;
көрсетілетін қызметтерге баға прейскурантын және моншаның ішкі тәртіп қағидаларын.
Параграф 37. Өзіне өзі қызмет көрсететін кір жуу орнының операторы, 4-разряд
77. Жұмыс сипаттамасы:
өзіне өзі қызмет көрсететін кір жуу орнында киімді өңдеудің технологиялық процесін жүргізу;
түрлі бұйымды жуу режимдерін анықтау және белгілеу;
жуу машиналарын іске қосу және олардың жұмысын қадағалау;
кірдің центрифуга мен кептіру барабандарына дұрыс салынуы мен олардан алынуын бақылау;
кірдің үтіктелуін бақылау;
центрифугаларды, кептіру барабандарын, каландрларды, таптауыштарды, пресстерді іске қосу және олардың жұмысын қадағалау;
клиенттерге нұсқама беру, өзіне өзі қызмет көрсететін кір жуу орындарында кірдің дұрыс өңделуін қадағалау және бақылау;
клиенттің кірлерін өлшеу, кірдің салмағына қарай кір жуу машинасын беру және өңдеу ақысын алу;
киімнің дұрыс сұрыпталуын бақылау;
жуу машиналарының жарамдылығын тексеру;
бұйымдардың кір жуу машинасына дұрыс салынуы мен одан алынуын бақылау;
жұмыс процесінде жабдықты күтіп баптау.
78. Білуге тиіс:
кір жуудың технологиялық процесін, кірдің барлық түрлерін сығу мен кептіруді, сондай-ақ үтіктеудің қағидаларын;
кір жуу машиналарының, центрифугалардың, кептіру барабандарының, каландрлардың, таптауыштар мен престердің типтерін;
механикалық жууға келіп түскен кірдің түрлері мен ассортиментін;
кірді түрлері мен ластану деңгейіне қарай сұрыптау қағидаларын;
әртүрлі кірлерді жуу режимдерін;
жуу және өңдеу заттарының атауы мен қасиеттерін;
түрлі кірлерді жууға материалдарының шығыс дозалау нормаларын;
кірдің центрифуга мен кептіру барабандарына дұрыс салу мен олардан алу техникасын;
түрлі кірлерді сығу ұзақтылығы;
кептіру барабандарындағы бу қысымы параметрлері кептірудің шекті температурасын;
кепкеннен кейін түсірілетін кірдің ылғалдылығын, үтіктің, каландрлардың, таптауыштар мен престердің жұмыс қабатының температурасын;
кір жуу машиналарының, центрифугалардың, кептіру барабандарының, үтіктердің, каландрлардың, таптауыштар мен престердің құрылымы мен пайдалану қағидаларын.
Параграф 38. Педикюрші, 2-разряд
79. Жұмыс сипаттамасы:
аяқ бәшпайларындағы тырнақтарды гигиеналық тазалау, қажетті түрге келтіру үшін оларды кесу;
өкше мен табандағы өскіндерді тазалау, мүйізін алу;
тырнаққа лак жағу;
лактың құрама түрлерін жасау;
құралдарды зарарсыздандыру, жуу және тексеру.

Сноска. Пункт 75 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Должен знать:
санитарные нормы и правила обслуживания в бане;
устройство и эксплуатация оборудования;
правила по безопасности и охране труда, противопожарной защиты;
прейскурант цен на оказываемые услуги и правила внутреннего распорядка бани.
Параграф 37. Оператор прачечной самообслуживания, 4 разряд
77. Характеристика работ:
ведение технологического процесса по обработке белья в прачечной самообслуживания;
определение и установление режимов стирки различного белья;
пуск стиральных машин и наблюдение за их работой;
контроль за правильной загрузкой и выгрузкой белья из центрифуги и сушильных барабанов;
контроль за глажением белья;
пуск центрифуг, сушильных барабанов, каландров, катков, прессов и наблюдение за их работой;
инструктаж клиентов, наблюдение и контроль за правильностью обработки белья в прачечной самообслуживания;
взвешивание белья клиента, выдача в зависимости от веса белья стиральных материалов и взимание платы за обработку;
контроль за правильной сортировкой белья;
проверка исправности стиральных машин;
контроль за правильностью загрузки белья и выгрузки из стиральных машин;
уход за оборудованием в процессе работы.
78. Должен знать:
правила технологического процесса стирки, отжима и сушки, а также глажение всех видов белья;
типы стиральных машин, центрифуг, сушильных барабанов, каландров, катков и прессов;
виды и ассортимент белья, поступившего в механическую стирку;
правила сортировки белья по видам и по степени загрязненности;
режимы стирок различного вида белья;
наименования и свойства моющих и отделочных веществ;
нормы расхода и дозировки стиральных материалов для стирки различного вида белья;
технику загрузки и выгрузки белья из центрифуги, продолжительность отжима различного вида белья;
параметры давления пара и допускаемую температуру сушки белья в сушильных барабанах;
нормы загрузки сушильных барабанов бельем, влажность выгружаемого белья после сушки;
температуру рабочей поверхности утюгов, каландров, катков и прессов;
устройство и правила эксплуатации стиральных машин, центрифуг, сушильных барабанов, утюгов, каландров, катков и прессов.
Параграф 38. Педикюрша, 2 разряд
79. Характеристика работ:
гигиеническая чистка ногтей на пальцах ног, опиливание их для придания необходимой формы;
очистка наростов на ступнях и пятках, снятие мозолей;
покрытие ногтей лаком;
составление комбинированных цветов лака;
дезинфицирование, чистка и проверка инструмента.

80. Білуге тиіс:
педикюр жұмысын орындау қағидаларын;
санитария мен гигиена қағидаларын;
қолданылатын құралдардың атауы мен нысанын, оларды пайдалану жолдарын, сақтау қағидаларын;
лактың әртүрлі түсі мен реңін жасау тәсілдерін;
тұтынушыларға қызмет көрсету қағидаларын және алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін.
Параграф 39. Ретушер, 3-разряд
81. Жұмыс сипаттамасы:
деректі және көркем суреттердің пленкасы мен фотоқағаздарындағы ақ-қара негативтер мен позитивтердің техникалық ретуштерін орындау;
ноқаттарды, сызаттарды және түсіру және зертханалық өңдеу кезінде жіберілген өзге де ақауларды туштың, баяу мен қарындаштың көмегімен бітеу.
82. Білуге тиіс:
ақ-қара негативтер мен позитивтердің техникалық ретуштерін орындау техникасы;
фотографиялық суреттерді алу негіздері;
негатив пен позитив сапасына қойылатын техникалық талаптар;
негативті және позитивті фотоматериалдардың түрлері мен қасиеті;
лактардың қасиеті және оның рецептурасы;
ақ-қара фотоматериалдардың құрылымы.
Параграф 40. Ретушер, 4-разряд
83. Жұмыс сипаттамасы:
ақ-қара негативтер мен позитивтердің көркемдік ретуштерін орындау;
адамның келбетін, реңді және киімдердің бөлшектерін салу, реңді және киімнің бөлшектерін күшейту және азайту;
көшіру кезінде өңдердің күрт градациялық ауысумен негативтерді ретуштеу;
портреттерді белгілеу;
13х18 сантиметр өлшемді баспаларды позитивті ретуштеу.
84. Білуге тиіс:
ақ-қара негативтер мен позитивтердің көркемдік ретушін орындаудың техникасы;
композицияның негізгі элементтері;
анатомия және бет пластикасы;
реңді күшейту және азайту тәсілдері, портреттерді белгілеу;
шағын форматты және орташа форматты ретуштелмеген негативтерден проекциялық тәсілмен баспалар жасау;
ақ-қара фото материалдарды химиялық-физикалық өңдеу.
Параграф 41. Ретушер, 5-разряд
85. Жұмыс сипаттамасы:
түсті негативтер мен позитивтердің көркемдік ретушін орындау;
негативтерді кармирлеу;
бөлшектерді аса мұқият жетілдіруді қажет ететін композициялық мәні бар эскиздердің жағындыларын жағу;
адамның келбеті шағын ауқымды топтың виньеткалардың негативтері мен позитивтерін ретуштеу, суреттердің жекелеген элементтерінің өңін түзету;
көшіру кезінде өңдердің жұмсақ градациялық ауысумен негативтерді ретуштеу;
портреттерді жекелеген кескіндер мен бөлшектерді салып және жойып ретуштеу, киімді, бас киімді, шашты өзгерту;
кіші ретушті түпнұсқаларды орындау;
13х18 сантиметрден жоғары фотобаспаларды позитивті ретуштеу;
портретті майлы бояуы бар түрлі түсті пастельмен ретуштеу.
86. Білуге тиіс:
түс танудың негізгі элементтері;
эскиздер мен жағындыларды жағу тәсілдері;
түсті негативтер мен позитивтерді пастельмен және түсті майлы бояулармен ретуштеу тәсілдері;
түсті фото материалдардың құрылымы.

80. Должен знать:
правила выполнения педикюрных работ;
правила санитарии и гигиены;
наименование и назначение применяемых инструментов, приемы пользования ими, правила их хранения;
способы приготовления лаков различных цветов и оттенков;
правила обслуживания клиентов и способы оказания первой медицинской помощи.
Параграф 39. Ретушер, 3 разряд
81. Характеристика работ:
выполнение технической ретуши черно-белых негативов и позитивов на пленке и фотобумаге документальных и художественных снимков;
заделка точек, царапин и иных технических дефектов, допущенных при съемке и лабораторной обработке с помощью туши, красок и карандашей.
82. Должен знать:
технику выполнения технической ретуши черно-белых негативов и позитивов;
основы получения фотографического изображения;
технические требования, предъявляемые к качеству негатива и позитива;
виды и свойства негативных и позитивных фотоматериалов;
свойства лаков и их рецептуру;
строение черно-белых фотоматериалов.
Параграф 40. Ретушер, 4 разряд
83. Характеристика работ:
выполнение художественной ретуши черно-белых негативов и позитивов;
прорисовка черт лица, фона и деталей одежды, усиление и ослабление фона и деталей одежды;
ретушь негативов с резкими градационными переходами тона при изготовлении репродукций;
фиксирование портретов;
позитивная ретушь отпечатков размером 13х18 сантиметра.
84. Должен знать:
технику выполнения художественной ретуши черно-белых негативов и позитивов;
основные элементы композиции;
анатомию и пластику лица;
способы усиления и ослабления фона, фиксирования портретов;
изготовление отпечатков проекционным способом с малоформатных и среднеформатных неретушированных негативов;
химико-фотографическую обработку черно-белых фотоматериалов.
Параграф 41. Ретушер, 5 разряд
85. Характеристика работ:
выполнение художественной ретуши цветных негативов и позитивов;
кармирование негативов;
нанесение мазков эскизов, имеющих композиционное значение, требующих особо тщательной проработки деталей;
ретушь негативов и позитивов групповых виньеток с маломасштабными изображениями лица, с выравниванием тона отдельных элементов изображения;
ретушь негативов с мягкими градационными переходами тона при изготовлении репродукции;
ретушь портретов с прорисовкой и удаление отдельных черт и деталей портрета, изменение одежды, головного убора, прически;
выполнение подретушных оригиналов;
позитивная ретушь фотоотпечатков свыше 13х18 сантиметра;
ретушь портрета цветной пастелью с масляными красками.
86. Должен знать:
основные элементы цветоведения;
способы нанесения эскизов и мазков;
способы ретуши цветных негативов и позитивов пастелью и цветными масляными красками;
строение цветных фотоматериалов.

Параграф 42. Ретушер, 6-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
ақ-қара және түсті негативтер мен позитивтерде келбеттің жартысы өшірілген зақымданған түпнұсқалардан жасалған портреттердің ретушін орындау;
әр түрлі өңді әр түрлі ауқымды бірнеше түпнұсқаларды пайдалана отырып, топтық портреттер жасау.
88. Білуге тиіс:
келбеттің жартысы өшірілген портреттерді ретуштеу техникасы;
фототүсірілімдердің технологиясы;
түсті фотоматериалдарды өңдеу технологиясы;
бақылау-өлшеу аппаратурасын пайдалана отырып фотографиялық суреттердің сапасын айқындау әдістері.
Параграф 43. Салт жоралар көрсету жабдықтарының машинисі, 2-разряд
89. Жұмыс сипаттамасы:
қаралы залының кезекші әкімшісінің белгісі бойынша лифтті беру және оған табытты салып түсіру;
мәйіт салынған табытты көтергіштен алып, арбаға салу, пешке апару;
өртеу процесін, кремация пешінің жұмысын және газ аспаптарын бақылау;
әр кремациядан кейін күлді қаңылтыр табаға жинап, кремация нөмірін жазу.
90. Білуге тиіс:
кремация пешінің құрылғысы;
газ жабдықтарының инструкциясы мен пайдалану қағидалары;
мәйітті өртеу тәртібі мен ұзақтығы.
Параграф 44. Сәнді шаш үлгілерін көрсетуші, 2-разряд
91. Жұмыс сипаттамасы:
конкурстар мен семинарларда сәнді шаш үлгілерін көрсету;
жаңа шаш үлгілерін жасау жөніндегі эксперименттерге қатысу;
сүретшілерге, сондай-ақ фото- кино түсірулер үшін кейіп көрсету.
92. Білуі тиіс:
шаш үлгілерін көрсетудің қағидалары мен әдістерін.
Параграф 45. Тапсырыстарды қабылдаушы, 1-разряд
93. Жұмыс сипаттамасы:
халықтан тұрмыстық қызметтерге тапсырыстар қабылдау;
қабылдаудың белгіленген қағидаларына сәйкес жууға қабылданған кірлердің сапасын, бояудың төзімділігін, кірленудің дәрежесін, өзге де белгілердің және бұйымдардың жасақталуын, санын, кейбір ақау жерлерін, тозу процесін, жұмыс көлемін, бұйымдардың атауларын анықтау;
баға көрсеткішін анықтаумен қабылданған тапсырыстардың баға прейскурантын ресімдеу;
жұмыстың орындалу мерзімін анықтау;
фабрикаларға қажетті ілеспелі құжаттарының ресімделуімен тапсырыстарды орындау үшін жолдау және бөлу, орындаған тапсырыстарды алу;
тапсырушыға көрсетілген түбіртек бойынша бұйымдарды беру;
халықтан ақша алу және оларды белгіленген тәртіпке сәйкес тапсыру.
94. Білуі тиіс:
қызметтердің прейскурантын (тарифын);
атауларын, түрлерін, тозу дәрежесін, кірленуін және өзге де қабылданатын бұйымдардың сапалы сипаттамасын;
технологиялық өңдеудің түрлерін;
тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарында орындалған тапсырманы беру жөніндегі құжаттарды ресімдеу қағидаларын;
ақша қаржыларын тапсыру және сақтау, қабылдау тәртібін.

Параграф 42. Ретушер, 6 разряд
87. Характеристика работ:
выполнение ретуши портретов, изготовленных с поврежденных оригиналов с утраченными изображениями частей лица черно-белых и цветных негативов и позитивов;
изготовление групповых портретов с использованием нескольких оригиналов разного масштаба с разной тональностью.
88. Должен знать:
технику ретуши портретов с утраченными изображениями частей лица;
технологию фотосъемки;
технологию обработки цветных фотоматериалов;
методы определения качества фотографических изображений с использованием контрольно-измерительной аппаратуры.
Параграф 43. Машинист ритуального оборудования, 2 разряд
89. Характеристика работ:
подача лифта и опускание его с гробом покойного по сигналу дежурного администратора траурного зала;
принятие гроба с покойным из подъемника, установка его на тележку, подача в печь;
наблюдение за процессом кремации, работой кремационной печи и за газовыми приборами;
собирание в противень праха после каждой кремации с укладкой на него кремационного номера.
90. Должен знать:
устройство кремационных печей;
инструкции и правила эксплуатации газового оборудования;
порядок и продолжительность кремации трупов.
Параграф 44. Демонстратор причесок, 2 разряд
91. Характеристика работ:
демонстрирование моделей причесок на конкурсах и семинарах;
участие в экспериментах по созданию новых моделей причесок;
позирование художникам, а также для фото- и киносъемок.
92. Должен знать:
правила и приемы демонстрирования моделей причесок.
Параграф 45. Приемщик заказов, 1 разряд
93. Характеристика работ:
прием от населения заказов на бытовые услуги;
определение в соответствии с установленными правилами приема наименования изделия, объема работ, процесса износа, отдельных дефектов, укомплектованности изделий, количества и иных признаков, степени загрязнения, прочности окраски, качества принимаемого белья в стирку;
оформление на принятые заказы квитанции с определением прейскурантной цены;
определение срока выполнения работ;
распределение и направление для исполнения с оформлением необходимой сопроводительной документации заказов на фабрики, получение выполненных заказов;
выдача изделий заказчику по предъявленной квитанции;
получение денег от населения и сдача их в соответствии с установленным порядком.
94. Должен знать:
прейскуранты (тарифы) на услуги;
наименование, виды, степень износа, загрязнения и иные качественные характеристики принимаемых изделий;
виды технологической обработки;
правила оформления документации по приему передаче выполнения заказа на предприятия бытового обслуживания;
порядок приема, хранения и сдачи денежных средств.

Параграф 46. Тапсырыстарды қабылдаушы, 2–разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
халықтан тұрмыстық қызметтерге тапсырыстар қабылдау;
көлік құралдарын, радио-теледидар аппаратураларын, сағаттар, аспаптар, тұрмыстық машиналар, зергерлік бұйымдарды жөндеу жұмыстарының көлемін және ақауларын, бұйым атауларын анықтау;
қолданыстағы прейскуранттарға сәйкес жөндеу жұмыстарының құнын анықтаумен қабылданған тапсырыстардың түбіртектерін ресімдеу, жұмыстардың орындалу мерзімін анықтау және сақталуын бақылау;
қабылданған тапсырыстарды ілеспелі құжаттармен ресімдеп зауыттарға, цехтарға, шеберханаларға жіберу және орындалған жұмыстардың сапалығын тексеріп алу;
тапсырыс берушіге бұйымын беру;
бұйым жөндеудің кепілдемелік картотекасын жүргізу;
тұрмыс қызметтерін орындауға арналған халықтың тапсырыстарын абонентті телефондар бойынша қабылдау және орындалуын бақылау;
тапсырыстар қабылдау және газет-журнал ақпараттарын, хабарлама, жарнама алуға мекемелермен, ұйымдармен келісімшарт жасау.
96. Білуі тиіс:
қызметтерге арналған прейскуранттарды (тарифтерді);
түрлерін, маркаларын, атауларын, бұйым, аспап жұмыстарының қағидаларын және құрылғысын;
қымбат металл сынықтарын қабылдау әдістемесін және тастардың түрлерін;
тапсырыстарды беру және қабылдау жөніндегі құжаттарды ресімдеу қағидаларын;
тапсырыстардың қозғалыс есеп кітапшасын жүргізу;
мемлекеттік стандарт және техникалық жағдайларды.
Параграф 47. Түпнұсқаларды контурлаушы, 2-разряд
97. Жұмыс сипаттамасы:
гуашь немесе акварель бояуларымен алты адамға дейінгі топтан бір адамды бөліп, түпнұсқаға контур жағу;
түпнұсқаны ластанудан тазарту;
түпнұсқаның реңіне сәйкес гуашь немесе акварель бояуларды дайындау.
98. Білуге тиіс:
1) гуашь немесе акварель бояулардың, эмульсияның және фото қағаздың қасиеті;
2) негативті және позитивті фото материалдардың түсін беру негіздері.
Параграф 48. Түпнұсқаларды контурлаушы, 3-разряд
99. Жұмыс сипаттамасы:
гуашь немесе акварель бояуларымен алты адамнан жоғары топтан бір адамды бөліп, түпнұсқаға контур жағу;
костюмді, көйлекті анықтап салу, бас киімді, шашты және тағы өзге өзгерту үшін қажетті реңк жағу.
100. Білуге тиіс:
фотографиялық сурет шығарудың принципін:
акварель және гуашь бояуларымен, тушь және қарындашпен сурет салу тәсілдері;
қолданылатын фото материалдардың мақсаты, негативті және позитивті материалдардың түсін беру.
Параграф 49. Тырнақты әдемілеуші, 2-разряд
101. Жұмыс сипаттамасы:
қол саусақтарының тырнақтарын гигиеналық тазалау, оларға қажетті пішін беру үшін егелеу;
тырнақтарға лак жағу;
лактың араласқан түсін жасау;
құралдарды дезинфекциялау.

Параграф 46. Приемщик заказов, 2 разряд
95. Характеристика работ:
прием от населения заказов на бытовые услуги;
определение наименования изделия, дефектов и объема ремонтных работ ювелирных изделий, бытовых машин, приборов, часов, радиотелевизионной аппаратуры, транспортных средств;
оформление на принятые заказы квитанции с определением стоимости ремонтных работ в соответствии с действующими прейскурантами, определение срока выполнения работ и контроль за их соблюдением;
направление принятых заказов на заводы, в цехи, мастерские с оформлением сопроводительной документации и получение их с проверкой качества выполненных работ;
выдача изделий заказчику;
ведение картотеки гарантийного ремонта изделий;
прием по абонированным телефонам заказов от населения на выполнение бытовых услуг и контроль их исполнения;
прием заказов и заключение договоров с организациями и учреждениями на получение газетно-журнальной информации, дачу объявлений, реклам.
96. Должен знать:
прейскуранты (тарифы) на услуги;
виды, марки, наименование, устройство и принцип работы изделий, приборов;
методику апробирования лома драгоценных металлов и вида камней;
правила оформления документации по приему и выдаче заказов;
ведение книги учета движения заказов;
государственные стандарты и технические условия.
Параграф 47. Оконтуровщик оригиналов, 2 разряд
97. Характеристика работ:
нанесение контура на оригинале с выделением одного лица из группы до шести лиц гуашевыми или акварельными красками;
очистка оригиналов от загрязнения;
подготовка гуашевых или акварельных красок в соответствии с тоном оригинала.
98. Должен знать:
1) свойства гуашевых и акварельных красок, эмульсий и фотобумаги;
2) основы цветопередачи негативного и позитивного фотоматериалов.
Параграф 48. Оконтуровщик оригиналов, 3 разряд
99. Характеристика работ:
нанесение контура на оригинале с выделением одного лица из группы свыше шести лиц гуашевыми или акварельными красками;
нанесение необходимого тона для прорисовки костюма, платья, замена головного убора, прически.
100. Должен знать:
принцип получения фотографического изображения;
способы рисования акварельными и гуашевыми красками, тушью и карандашом:
назначение применяемых фотоматериалов, цветопередачу негативных и позитивных материалов.
Параграф 49. Маникюрша, 2 разряд
101. Характеристика работ:
гигиеническая чистка ногтей на пальцах рук, снятие лака, опиливание ногтей для придания им необходимой формы;
покрытие ногтей лаком;
составление комбинированных цветов лака;
дезинфицирование инструмента.

102. Білуге тиіс:
тырнақты әдемілеу жұмыстарын орындау қағидалары;
санитария мен гигиена қағидалары;
қолданылатын құралдардың мақсаты, оларды пайдалану амалдары және оларды сақтау қағидалары;
түрлі түсті және реңкті лактар дайындау тәсілдері;
клиенттерге қызмет көрсету қағидалары және алғаш медициналық көмек көрсету тәсілдері.
Параграф 50. Униформашы, 4-разряд
Ескерту. 50-параграф алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.05.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 51. Үтіктеуші, 1-разряд
105. Жұмыс сипаттамасы:
киімді қолмен үтіктеу үшін бүріккішпен немесе қолмен ылғалдандыру;
киімді ылғалдауға арналған бүріккіштің жарамдылығын немесе киімді қолмен ылғалдауға қажет инвентарьдың болуын тексеру;
жұмыс орны мен киімдердің санитарлық жағдайын, киімдерді жинауға арналған стеллаждардың немесе олардың болуын тексеру;
жол талонының болуын тексеру;
заттарды стеллаждарға немесе ларға олардың жатуы үшін салу.
106. Білуге тиіс:
үтіктеудің және заттарды үтіктеуге дайындаудың қолданыстағы технологиялық қағидаларын;
заттардың цехтағы жылжуы жөніндегі өндірістік құжаттаманы;
бүріккіштердің құрылымын және пайдалану қағидаларын;
түрлі бұйымдар мен киімдердің жол берілетін шекті ылғалдылық процентін;
киімдерді бүктеудің және ораудың қағидаларын;
ақ және түсті киімнің бөгу мерзімінің ұзақтығын.
Параграф 52. Үтіктеуші, 2-разряд
107. Жұмыс сипаттамасы:
тік және фасонды, мақта-мата, крахмалданған және крахмалданбаған киімдерді әртүрлі жүйедегі электр үтікпен үтіктеу;
киімді үтіктеудің технологиялық кезектілігін анықтау;
матаның түріне сәйкес үтіктің жұмыс табанының қызу температурасын анықтау;
ылғалды киімді жазу және үстелге салу;
электр үтікті қыздыру температурасын реттеу;
ақауды анықтау және жою;
заттарды белгіленген тәртіппен бүктеу;
заттарды механикалық немесе қол таптауышпен таптау.
108. Білуге тиіс:
киім ассортиментін, матаның түрлері мен қасиеттерін;
мақта-мата киімді қолмен үтіктеудің технологиялық процесін;
үтіктеуге келіп түскен киімнің ылғалдау деңгейін;
крахмалданған және крахмалданбаған киімдерді үтіктеу үшін үтіктің жұмыс табанының қызу температурасын анықтау жолдарын;
үтіктегеннен кейін киімді дұрыс бүктеу қағидаларын;
әртүрлі жүйедегі электр үтіктердің құрылымы мен пайдалану қағидаларын;
үтіктеу үстелдерінің типтерін, олардың мөлшері мен оларға қойылатын талаптарды;
киімді қосымша ылғалдауға арналған бүріккіштің құрылымын;
ақаудың түрлерін және олардың алдын алу жолдарын;
жекелеген өндірістік партия киімдерін үтіктеудің кезектілігін (бірізділігін).

102. Должен знать:
правила выполнения маникюрных работ;
правила санитарии и гигиены;
назначение применяемых инструментов, приемы пользования ими и правила их хранения;
способы приготовления лаков различных цветов и оттенков;
правила обслуживания клиентов и способы оказания первой медицинской помощи.
Параграф 50. Униформист, 4 разряд
Сноска. Параграф 50 исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.05.2022 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 51. Гладильщик, 1 разряд
105. Характеристика работ:
увлажнение белья распылителем или вручную для ручного глажения;
проверка исправности распылителя для увлажнения белья или наличия необходимого инвентаря для увлажнения белья вручную;
проверка санитарного состояния рабочего места и стеллажей или ларей для укладки белья;
проверка наличия путевого талона;
укладывание вещей на стеллажи или в лари для отлеживания.
106. Должен знать:
действующие технологические правила глажения и подготовки белья для глажения;
производственную документацию по движению белья в цехе;
устройство и правила эксплуатации распылителей;
допустимый процент влажности различных видов белья и изделий;
правила складывания и закатывания белья для отлеживания;
продолжительность отлеживания белого и цветного белья.
Параграф 52. Гладильщик, 2 разряд
107. Характеристика работ:
глажение прямого и фасонного, льняного, хлопчатобумажного, крахмаленного и некрахмаленного белья электроутюгами различных систем;
определение технологической последовательности глажения белья;
определение температуры нагрева рабочей поверхности утюга в соответствии с видом ткани;
развертывание и укладка увлажненного белья на столе;
регулирование температуры нагрева электроутюгов;
выявление и устранение брака;
складывание белья в определенном порядке;
холодное катание белья механическим или ручным катком.
108. Должен знать:
ассортимент белья, виды тканей и их свойства;
технологический процесс глажения льняного и хлопчатобумажного белья вручную;
степень увлажнения белья, поступившего на глажение;
приемы определения температуры нагрева рабочей поверхности утюга для глажения крахмаленного и некрахмаленного белья;
правила складывания белья после глажения;
устройство и правила эксплуатации утюгов различных систем;
типы гладильных столов, их размеры и требования, предъявляемые к ним;
устройство распылителя для дополнительного увлажнения белья;
виды брака и его предупреждения;
последовательность (очередность) глажения белья отдельных производственных партий.

Параграф 53. Үтіктеуші, 3-разряд
109. Жұмыс сипаттамасы:
тік крахмалданған және крахмалданбаған киімдерді каландрларда, бу, электр және вакуумды таптауыштарда, фасонды крахмалданған және крахмалданбаған киімдерді престерде үтіктеу;
машиналардың жұмыс бетін тегіс пайдалану үшін киімнің тиісті ассортиментін іріктеу;
киімді таптауыштың қыспа валиктеріне немесе каландрдың кірме транспортеріне қыртысын жаза отырып беру, тақта жастықшасындағы киімді жазып салу, үстіңгі тақтаның қысу күшін реттеу;
ерлердің көйлектерін механикалық бүктегішпен бүктеу;
жүннен, жібектен және синтетикалық маталардан жасалған киімдер мен бұйымдарды, тоқыма бұйымдарды, қатты және айрықша қатты крахмалданған ерлердің көйлектерін мен өзге де заттарды электр үтікпен үтіктеу;
жүн, жібек және синтетикалық маталардан жасалған киімдер мен бұйымдарды, тоқыма бұйымдарды, қатты және айрықша қатты крахмалданған ерлердің көйлектерін үтіктеудің технологиялық кезектілігін анықтау;
матаның түріне сәйкес үтіктің жұмыс табанының қызу температурасын анықтау;
ылғалды киімді жазу және үстелге салу;
жүннен жасалған заттарды булау;
электр үтікті қыздыру температурасын реттеу;
радиоактивті заттармен ластанған мақта-мата және лавсанды арнайы киімдерді радиоактивті заттармен ластанудың сипатына, түріне және дәрежесіне қарай технологиялық кезектілігін сақтай отырып үтіктеу;
әр затты қарап тексеру;
арнайы киімді пульвелизатордың көмегімен қосымша ылғалдау.
110. Білуге тиіс:
каландрларда, бу, электр және вакуумды таптауыштарда үтіктеуге жататын киімнің ассортиментін, сондай-ақ қолмен үтіктеуге жататын жүннен, жібектен және синтетикалық маталардан жасалған киімдер мен бұйымдардың ассортиментін;
мата түрлерін және олардың үтіктеу кезіндегі қасиеттерін;
технологиялық процесс қағидаларын;
жүн бұйымдарды буландыру тәсілдерін;
үтіктелген киімді берудің және бүктеудің қағидаларын;
каландрлардың, бу, электр және вакуумды таптауыштардың нысанын және құрылымын, олардың негізгі бөліктерінің өзара әрекетін;
үтіктеу машиналарының буын қалыпты қысымдау параметрлерін, каландрлардың, бу, электр үтіктердің және вакуумды таптауыштардың, пресс тақталарының жұмыс бетін қыздыру температурасын;
киімнің түріне қарай машиналардың өткізу қабілетін;
машиналарды өндірістік-техникалық пайдалану және оларды күтіп баптау қағидаларын;
киімнің өндірістік партиясының ілеспе құжаттарын;
ақау түрлерін және олардың алдын алу әрі жою тәсілдерін;
мақта-матаның қасиеттерін;
радиоактивті заттармен ластанған арнайы киімді үтіктеу технологиясын;
радиоактивті заттармен жұмыс істеудің санитарлық қағидаларын.

Параграф 53. Гладильщик, 3 разряд
109. Характеристика работ:
глажение прямого крахмаленного и некрахмаленного белья на каландрах, паровых, электрических и вакуумных катках, фасонного крахмаленного и некрахмаленного белья на прессах;
подбор соответствующего ассортимента белья для полного использования рабочей поверхности машин;
подача белья под прижимные валики катка или на вводный транспортер каландра с расправлением складок, укладка и распределение предметов белья на подушке плиты, регулирование силы прижима верхней плиты;
складывание мужских верхних сорочек на механическом складывателе;
глажение электроутюгами белья и изделий из шерстяных, шелковых и синтетических тканей, кружевных изделий, жестко и особо жестко накрахмаленных мужских верхних рубашек и иных вещей;
определение технологической последовательности глажения белья из шерстяных, шелковых и синтетических тканей, жестко и особо жестко накрахмаленных рубашек;
определение температуры нагрева рабочей поверхности утюга в соответствии с видом ткани;
развертывание и укладка увлажненного белья на столе;
отпаривание шерстяных вещей;
глажение хлопчатобумажной, лавсановой и шерстяной спецодежды, загрязненной радиоактивными веществами с соблюдением технологической последовательности в зависимости от характера, вида и степени радиоактивной загрязненности;
осмотр каждой вещи;
дополнительное увлажнение спецодежды с помощью пульвелизаторов.
110. Должен знать:
ассортимент белья, подлежащего глажению на каландрах, катках и прессах, а также ассортимент белья из шерстяных, шелковых, синтетических, кружевных тканей, подлежащих ручному глажению;
виды тканей и их свойства при различном глажении;
правила технологического процесса;
способы отпаривания шерстяных изделий;
правила подачи белья и порядок складывания выглаженного белья;
назначение и устройство каландров, катков и прессов и взаимодействие их основных частей;
параметры нормального давления пара гладильных машин;
температуру нагрева рабочей поверхности утюгов, каландров, катков и плит прессов, пропускную способность машин в зависимости от вида белья;
правила производственно-технической эксплуатации и ухода за машинами;
документацию, сопровождающую производственную партию белья;
виды брака и способы их предупреждения и устранения;
свойства хлопчатобумажных тканей;
технологию глажения спецодежды, загрязненной радиоактивными веществами;
санитарные правила работы с радиоактивными веществами.

Параграф 54. Үтіктеуші, 4-разряд
111. Жұмыс сипаттамасы:
киімдерді автоматтандырылған вакуум-таптауыштарда үтіктеу, будың қысымы мен температурасына қарай вакуум-таптауыштардың жылдамдығы мен үтіктеуші бетінің температурасын реттей отырып үтіктеу;
фотоэлемент жұмысын қадағалау;
фотоэлемент көзін тазалау;
ерлердің көйлектерін манекенді престерде үтіктеу;
манекенді пресс тақталарының қызу температурасын анықтау;
бұйымдарды пресс жастықшасына салу және көйлектің жағасы мен жеңдерін үтіктеу;
көйлек корпусын манекенге кигізу және оны үтіктеу кабинетіне салу;
манекенді пресстің автоматика жүйесі клапандарының жұмысын реттеу.
112. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін вакуум-таптауыштар мен манекенді престердің нысаны мен құрылымын;
автоматтандырылған вакуум-таптауыштар мен манекенді престерде киімді үтіктеудің технологиялық процесін жүргізу қағидаларын;
престердің қалыпты қысымы параметрлерін;
таптауыштар мен пресс тақталарының үтіктеуші беті қыздыру температурасын;
киімді манекенді престерге берудің қағидаларын және үтіктелген киімді бүктеудің тәртібін;
престерді өндірістік-техникалық пайдалану және оларды күтіп баптау қағидаларын;
ақау түрлерін және олардың алдын алу әрі жою тәсілдерін.
Параграф 55. Фильм тексеруші, 3-разряд
Ескерту. 55-параграф алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.05.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 56. Фильм тексеруші, 4-разряд
Ескерту. 56-параграф алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.05.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 57. Фильм тексеруші, 5-разряд
Ескерту. 57-параграф алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.05.2022 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Параграф 58. Фотоавтоматтардың операторы, 4-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
фотоавтоматтарда ақ-қара түсті суреттерді түсіру;
қызмет көрсетілетін фотоавтоматтарды жұмысқа дайындау;
жарық орнату, ерітінді дайындау;
сыналатын суреттер дайындау;
өңдеу режимдерін реттеу;
фотоавтоматтардың механизмдері мен оптикасын алдын ала тексеру.
120. Білуге тиіс:
өңдейтін ерітінділердің рецептурасы және оларды сынау қағидалары;
реверсивті фотоқағаздарды өңдеу технологиясы;
жарықты орнату қағидалары мен тәсілдері;
қойылымды айқындау;
алдын ала тексеру және өңдеу режимдерін реттеу қағидалары.
Параграф 59. Фотоавтоматтардың операторы, 5-разряд

Параграф 54. Гладильщик, 4 разряд
111. Характеристика работ:
глажение белья на автоматизированных вакуум-катках с регулировкой скоростей вакуум-катков и температуры гладильных поверхностей в зависимости от давления и температуры пара;
наблюдение за работой фотоэлемента;
чистка глазка фотоэлемента;
глажение мужских верхних рубашек на манекенных прессах;
определение температуры нагрева плит манекенных прессов;
укладка изделий на подушках пресса и глажение воротничков, рукавов и манжетов рубашек;
натягивание корпуса рубашки на манекен и посылка его в кабинет для глажения;
регулирование работы клапанов системы автоматики манекенных прессов.
112. Должен знать:
назначение и устройство обслуживаемых вакуум-катков и манекенных прессов;
правила ведения технологического процесса глажения белья на автоматизированных вакуум-катках и манекенных прессах;
параметры нормального давления прессов;
температуру нагрева рабочей поверхности катков и плит прессов;
правила подачи белья на манекенных прессах и порядок складывания выглаженного белья;
правила производственно-технической эксплуатации и ухода за прессами;
виды брака и способы их предупреждения и устранения.
Параграф 55. Фильмопроверщик, 3 разряд
Сноска. Параграф 55 исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.05.2022 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 56. Фильмопроверщик, 4 разряд
Сноска. Параграф 56 исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.05.2022 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 57. Фильмопроверщик, 5 разряд
Сноска. Параграф 57 исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.05.2022 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 58. Оператор фотоавтоматов, 4 разряд
119. Характеристика работ:
фотосъемка на фотоавтоматах черно-белых снимков;
подготовка обслуживаемых фотоавтоматов к работе;
установка света, составление раствора;
изготовление пробных снимков;
регулирование режимов обработки;
профилактический осмотр механизмов и оптики фотоавтоматов.
120. Должен знать:
рецептуру обрабатывающих растворов и правила их испытания;
технологию обработки реверсивных фотобумаг;
правила и способы установки света;
определение экспозиции;
правила профилактического осмотра и регулирования режимов обработки.
Параграф 59. Оператор фотоавтоматов, 5 разряд

121. Жұмыс сипаттамасы:
фотоавтоматтарда түрлі түсті суреттерді түсіру;
қызмет көрсетілетін фотоавтоматтарды жұмысқа дайындау;
жарық орнату;
өңдеу режимдерін реттеу;
сыналатын суреттер дайындау;
ерітінді дайындау;
фотоавтоматтардың механизмдерін тексеру.
122. Білуге тиіс:
өңдейтін ерітінділердің рецептурасын және оларды сынау мен реттеу режимдерін;
қолданылатын түрлі түсті фотоматериалдардың өңдеу технологиясын;
жарықты орнату қағидалары мен тәсілдерін;
қойылымды айқындау;
фотоавтоматтар тетігін реттеу және профилактикалық күтіп ұстау қағидаларын.
Параграф 60. Фотобаспаларды жиектеуші, 2-разряд
123. Жұмыс сипаттамасы:
фотобаспаларды шыны астына қойып жиектеу;
қағазда, матада, позитивті пленкада орындалған фотобаспаларды шынының астында жиектеу, түзету, периметрі бойынша кесу үшін дайындау, тік бұрыштарды тексеру;
шыныны бланк және планшет, картон, қағаз, дермантин өлшемі бойынша кесу;
шыныны сүрту;
планшетті, бланкіні жабыстыру;
фотобаспаны планшетке, бланкіге бекіту;
желім дайындау.
124. Білуге тиіс:
фотобаспаларды шыны астына қойып жиектеу техникасы;
әр түрлі материалдарды желімдеу үшін қолданылатын шикізаттың, материалдар мен желімнің қасиеті;
жұмыста қолданылатын инструменттің түрлері;
баспаны кесу және желімдеу кезінде кадрды салу қағидалары.
Параграф 61. Фотобаспаларды жиектеуші, 3-разряд
125. Жұмыс сипаттамасы:
портреттерді пленка бойынша монтаждау;
фотобаспаларды маскамен біріктіру және шаблон бойынша кесу;
бұрыштарын шабу, қалыптау және қырларын жиектеу;
салмаларды орнату, түзетілген блокты желімдеу;
кептіру, сыртқы бетін жылтырату.
126. Білуге тиіс:
портреттерді пленка бойынша монтаждау техникасы;
портреттерді монтаждау үшін қолданылатын құралдар.
Параграф 62. Фотограф, 3-разряд
127. Жұмыс сипаттамасы:
павильонда құжаттарға фото түсіру;
штрихты жазық түпнұсқалардан репродукциялау;
әр түрлі жүйелердің кассеталары мен фотоаппараттарын негативті материалдармен зарядтау;
ақ-қара негативті фото материалдарды айқындау, белгілеу, жуу және кептіру;
айқындайтын және белгілейтін ерітінділер жасау;
құжаттарға арналған суреттерді ретушьтеу және фотоға басу;
тапсырыстар бойынша негативтерді бөлшектеу.
128. Білуге тиіс:
құжаттарға фотоға түсіру және жарық берудің негізгі схемалары;
ақ-қара негативті фото материалдарды өңдеу үшін қолданылатын айқындайтын және белгілейтін ерітінділердің рецептурасы;
түсіру кезінде қолданылатын жабдықтар;
ақ-қара фото материалдардың құрылымы.
Параграф 63. Фотограф, 4-разряд
129. Жұмыс сипаттамасы:
бір портретті, үлкен емес топты, балаларды павильонда және тұрақты түсіру алаңында ақ-қара фото материалдарға фотоға түсіру;
көшпелі жағдайларда жылжымайтын объектілерді технологиялық түсіру;
жазық және көлемді түпнұсқаларды ақ-қара бейнеде суретке түсіру;
стационарлық жағдайларда макро түсіру;
негативті ретушь және фотоға басу;
аппаратура мен оптиканы тексеру.

121. Характеристика работ:
фотосъемка на фотоавтоматах цветных снимков;
подготовка обслуживаемых фотоавтоматов к работе;
установка света;
регулирование режимов обработки;
изготовление пробных снимков;
составление растворов;
регулировка работы механизмов фотоавтоматов.
122. Должен знать:
рецептуру обрабатывающих растворов и правила их испытания и регулирования режимов;
технологию обработки используемых цветных фотоматериалов;
правила и способы установки света;
определение экспозиции;
правила профилактического ухода и регулирования механизмов фотоавтоматов.
Параграф 60. Окантовщик фотоотпечатков, 2 разряд
123. Характеристика работ:
окантовка фотоотпечатков под стекло;
подготовка фотоотпечатков, выполненных на бумаге, ткани, позитивной пленке для окантовки под стекло, выравнивание, обрезка по периметру, проверка прямых углов;
резка стекла по размеру бланка и планшета, картона, бумаги, дермантина;
протирка стекла;
склейка планшета, бланка;
прикрепление фотоотпечатка к планшету, бланку;
приготовление клея.
124. Должен знать:
технику окантовки фотоотпечатков под стекло;
свойства применяемого сырья, материалов и клея для склеивания различных материалов;
виды инструмента, применяемого в работе;
правила построения кадра при обрезке и наклейке отпечатка.
Параграф 61. Окантовщик фотоотпечатков, 3 разряд
125. Характеристика работ:
монтаж портретов под пленку;
соединение фотоотпечатков с маской и обрезка их по шаблону;
вырубка углов, формовка и обкатка граней;
установка вкладышей, склеивание смонтированного блока;
сушка, полирование наружной поверхности.
126. Должен знать:
технику монтажа портретов под пленку;
применяемые инструменты для монтажа портретов.
Параграф 62. Фотограф, 3 разряд
127. Характеристика работ:
фотосъемка на документы в павильоне;
репродукция со штриховых плоских оригиналов;
зарядка кассет и фотоаппаратов различных систем негативными материалами;
проявление, фиксирование, промывка и сушка черно-белых негативных фотоматериалов;
составление проявляющих и фиксирующих растворов;
ретушь и фотопечать снимков для документов;
разбор негативов по заказам.
128. Должен знать:
технику фотосъемки на документы и основные схемы освещения;
рецептуру проявляющих и фиксирующих растворов применяемых для обработки черно-белых негативных фотоматериалов;
оборудование, используемое при съемке;
строение черно-белых фотоматериалов.
Параграф 63. Фотограф, 4 разряд
129. Характеристика работ:
фотосъемка одиночных портретов, небольших групп, детей в павильоне и вне павильона на постоянной съемочной площадке на черно-белых фотоматериалах;
технологическая съемка неподвижных объектов в выездных условиях;
фотосъемка плоских и объемных оригиналов в черно-белом изображении;
макросъемка в стационарных условиях;
негативная ретушь и фотопечать;
проверка аппаратуры и оптики.

130. Білуге тиіс:
портреттерді түсіру техникасы;
композиция негіздері;
жарық беруді ұйымдастыру қағидалары;
қолданылатын фото камералардың сипаттамасы, олардың оптикасы, арнайы репродуктивті тіреуіштер, ұзартқыш сақиналар және саптамалы линзалар;
қолданылатын жарық сезгіш фото материалдардың сипаттамасы;
беттің автономиясын;
павильонның негізгі өлшемі, оның алаңын тиімді пайдалану;
ақ-қара негативті және позитивті фото материалдарды өңдеудің технологиясы, негативті ретушьтің техникасы;
ақ-қара фото материалдардың сипаттамасын айқындау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасымен жұмыс істеу;
ақ-қара фото материалдарды механикалық және автоматтандырылған түрде өңдеуге арналған жабдықтар;
түсті фото материалдардың құрылымы.
Параграф 64. Фотограф, 5-разряд
131. Жұмыс сипаттамасы:
павильонда және өзге жерде бір және топтық портреттерді түсті фото материалдарда көркемдік фотоға түсіру;
сәулеттерді, интерьерлерді, жылжымалы объектілерді, өндірістік процестерді фотоға түсіру;
микротүсірім;
түрлі түсті бейнеде стационарлық және көшпелі жағдайларда көп түсті жазық және көлемді түпнұсқаларды фотоға түсіру;
фототүсірімдер мен негативтерді өңдеу.
132. Білуге тиіс:
көркемдік фото суреттердің техникасы;
көркемдік фотографиялардың түрлері;
қолданылатын жарық фильтрлерінің спектрлі сипаттамасы;
бейненің суретін жұмсарту үшін әр түрлі саптамалар мен диффузорлар қолдану;
негативтер мен фотобаспалардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
ақ-қара фотоматериалдар мен фотобаспалардың негативті және позитивті ретушьтерінің барлық түрі;
түсті фото материалдарды өңдеу технологиясы;
түсті фото материалдарды механикалық және автоматтандырылған түрде өңдеуге арналған жабдықтар.
Параграф 65. Фотограф, 6-разряд
133. Жұмыс сипаттамасы:
панорамалық, стереоскопиялық және растрлық фототүсірім;
адамның жеке ерекшеліктері мен топ құрамына қарай жарық беру түрін таңдау.
134. Білуге тиіс:
түстану элементтері;
көркемдік портреттік фотографияда түсті пайдалану қағидалары;
түсіру кезінде кемшіліктерді жоюға арналған оптикалық құралдар;
түсті фото материалдардың сипаттамасын айқындау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасымен жұмыс істеу;
түрлі түсті фото басуды және ретушті орындау.
Параграф 66. Фотозертханашы, 2-разряд
135. Жұмыс сипаттамасы:
әр түрлі тәсілдермен түрлі шәкілді жөнделген аппараттарда ақ-қара техникалық фото баспаларды, шыныда, металда, қағазда жазбалар мен өзге де суреттеді орындау;
жуғыш құрылғыларды жұмысқа дайындау;
толық жуылуын тексеру;
рентген пленкасын фото өңдеу;
ақ-қара негативтер мен позитивтерді өңдеу үшін дайын рецептер бойынша ерітінділер жасау;
жуу және өңделетін пластиналардың бетіне эмульсия қабатын жағу;
айқындау, белгілеу және бояу ванналарының белгіленген режимдерін сақтау;
сыртқы түрі бойынша басу сапасын айқындау;
фото қағаз немесе баспа ақаулары бар баспаларды өңдеу;
рентген пленкасын өңдеу үшін ерітінділер дайындау;
рентгенге түсіруге арналған кассеталарды дайындау және зарядтау;
баспаларды кептіру, орау, кесу, сәтендеу және жабыстыру;
жартылай автоматта және қолмен фото қағаздардың орамаларын кесу.

130. Должен знать:
технику фотосъемки портретов;
основы композиции;
правила организации освещения;
характеристику применяемых фотокамер, их оптику, специальные репродукционные приставки, удлинительные кольца и насадочные линзы;
характеристику применяемых светочувствительных фотоматериалов;
анатомию лица;
основные размеры павильона, рациональное использование его площадки;
технологию обработки черно-белых негативных и позитивных фотоматериалов, технику негативной ретуши;
работу с контрольно-измерительной аппаратурой для определения характеристик черно-белых фотоматериалов;
оборудование для механизированной и автоматизированной обработки черно-белых фотоматериалов;
строение цветных фотоматериалов.
Параграф 64. Фотограф, 5 разряд
131. Характеристика работ:
художественная фотосъемка одиночных и групповых портретов на цветных фотоматериалах в павильоне и вне павильона;
фотосъемка архитектуры, интерьеров, движущихся объектов, производственных процессов;
микросъемка;
фотосъемка многоцветных плоских и объемных оригиналов в стационарных и выездных условиях в цветном изображении;
обработка фотоснимков и негативов.
132. Должен знать:
технику художественной фотосъемки;
виды художественной фотографии;
спектральную характеристику применяемых светофильтров;
применение разного рода насадок и диффузоров для смягчения рисунка изображения;
технические требования, предъявляемые к качеству негатива и фотоотпечатков;
все виды негативной и позитивной ретуши черно-белых фотоматериалов и фотопечать;
технологию обработки цветных фотоматериалов;
оборудование для механизированной и автоматизированной обработки цветных фотоматериалов.
Параграф 65. Фотограф, 6 разряд
133. Характеристика работ:
панорамная, стереоскопическая и растровая фотосъемка;
выбор варианта освещения в зависимости от индивидуальных особенностей лица и состава группы.
134. Должен знать:
элементы цветоведения;
правила использования цвета в художественной портретной фотографии;
оптические средства для устранения недостатков при съемке;
работу с контрольно-измерительной аппаратурой для определения характеристик цветных фотоматериалов;
выполнение цветной фотопечати и ретуши.
Параграф 66. Фотолаборант, 2 разряд
135. Характеристика работ:
выполнение черно-белой технической фотопечати различными способами на налаженных аппаратах различных шкал, надписей и иных изображений на стекле, металле, бумаге;
подготовка промывочных устройств к работе;
проверка полноты промывки;
фотообработка рентгенопленки;
составление по готовым рецептам растворов для обработки черно-белого негатива и позитива;
промывка и нанесение эмульсионного слоя на поверхность обрабатываемых пластин;
соблюдение установленных режимов работы ванн проявления, фиксирования и окраски;
определение по внешнему виду качества печатания;
отработка отпечатков с дефектами фотобумаги или печати;
приготовление растворов для обработки рентгенопленки;
подготовка и зарядка кассет для рентгенографирования;
сушка, накатка, обрезка, сатинирование и наклейка отпечатков;
резка рулонов фотобумаги на полуавтомате и вручную.

136. Білуге тиіс:
баспаларды жуу технологиясы,
фото баспаларды жууға, кептіруге және сәтендеуге арналған жабдықтар;
фото химия негіздері;
фото қағаздың ассортименті мен сипаттамасы;
проекциялық аппаратура мен байланыс станоктарының түрлері мен міндеті, оларды пайдалану қағидалары;
оптикалық аспаптардың мақсаты, құрылғысы және оларды пайдалану қағидалары;
фото баспаларды ұстау, айқындау және белгілеу режимі;
фото материалдар мен рентген пленкасын сақтау шарттары және пайдалану қағидалары;
кассеталарды зарядтау тәсілдері;
фото химикаттармен жұмыс істеу қағидалары;
ақ-қара фото материалдардың құрылымы.
Параграф 67. Фотозертханашы, 3-разряд
137. Жұмыс сипаттамасы:
стационарлық қондырғыларда әр түрлі тәсілдермен ақ-қара техникалық фото баспаларды құжаттарға, схемалар мен суреттерге арналған түсірілімдерді орындау басу;
айқындау және эмульсия қабатын бояулармен бояу режимдерін белгілеу;
нитробояулар мен өзге де бояғыштардың түрлі түстерін жасау;
белгіленген эталон бойынша бірнеше фото баспалардың негативінен проекциялық басу;
рентген пленкасының қалыңдығына қарай оны айқындау және белгілеу уақытын айқындау;
микрофотометрдің көмегімен негативтің қараю тығыздығын айқындау;
ақ-қара негативтер мен позитивтерді өңдеу үшін ерітінділер жасау;
фото баспаларды жалтырату.
138. Білуге тиіс:
ақ-қара фото материалдарды өңдеу технологиясы;
басуға және үлгілерді, репродукцияларды, схемаларды, суреттерді фото химиялық процеспен айқындау;
қағаздағы, шыны мен металдағы көрсеткіштердің құрылғысы мен қолданылатын жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының міндеті;
суретке түсіру және рұқсат етілген мүмкіндіктерді айқындау;
түсті фотографияның негізі;
фотопластинкалар мен рентген пленкаларының қасиеті, сорты;
рентген пленкасына түсетін рентгендік және гамма сәулелеріне жарықтың қызметі;
күшейткіш вольфрам экрандарының міндеті мен қасиеті, ауыр металл фольгасынан экрандар;
сапасыз экрандар мен фольгадан негативтерде ақаулардың пайда болу себептері;
суреттік қараю тығыздығын айқындау;
негативтік ақауды жоюдың тәсілдері;
суреттердің сапасына әсер ететін факторлар;
арнайы бояғыштармен бояу процесі;
фотооптика, айқындайтын және белгілейтін ерітінділердің рецептурасы және олардың қасиеті;
фото аппараттардың, экспонометрлердің, жалтыратқыш машиналардың құрылғысы және оларды пайдалану қағидалары.
Параграф 68. Фотозертханашы, 4-разряд
139. Жұмыс сипаттамасы:
әр түрлі әдістермен ақ-қара көркем және түсті техникалық фотобаспаларды орындау;
рецепттер бойынша өңдеуші ерітінділерді жасау;
ақ-қара негативтер мен позитивтерге өң беру, бояу, күшейту және азайту;
ақ-қара негативтер мен позитивтерді техникалық ретушьтеу;
түсті негативтер мен диапозитивтерді айқындау;
арнайы жабдықтарда аса үлкейткіштерді (фото рең беру) жасау;
проекциялық аппаратуралар мен байланыс станоктарын реттеу;
негативтен ақ-қара контратип жасау.

136. Должен знать:
технологию промывки отпечатков;
оборудование для промывки, сушки и сатинирования фотоотпечатков;
основы фотохимии;
ассортимент и характеристики фотобумаги;
виды и назначение проекционной аппаратуры и контактных станков, правила пользования ими;
назначение, устройство и правила обращения с оптическими приборами;
режим выдержки, прояления и фиксирования фотоотпечатков;
условия хранения и правила обращения в фотоматериалами и рентгенопленкой;
способы зарядки кассет;
правила работы с фотохимикатами;
строение черно-белых фотоматериалов.
Параграф 67. Фотолаборант, 3 разряд
137. Характеристика работ:
выполнение черно-белой технической фотопечати различными способами на стационарных установках снимков для документов, схем и рисунков;
установление режимов печати, проявления и окрашивания эмульсионного слоя красками;
составление различных цветов нитрокрасок и иных красителей;
проекционная печать с негатива нескольких фотоотпечатков по установленному эталону;
определение времени проявления и фиксирования рентгенопленки в зависимости от ее плотности;
определение плотности почернения негатива с помощью микрофотометра;
составление растворов для обработки черно-белых негативов и позитивов;
глянцевание фотоотпечатков.
138. Должен знать:
технологию обработки черно-белых фотоматериалов;
устройство и назначение фотоаппаратов для печатания и проявления фотохимическим процессом образцов, репродукций, схем, рисунков, указателей на бумаге, стекле и металле;
назначение применяемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
фотографирование и определение разрешающей способности;
основы цветной фотографии;
сорта, свойства фотопластинок и рентгенопленки;
действие света, рентгеновского и гамма-излучения на рентгеновскую пленку;
назначение и свойства усиливающих вольфрамных экранов, экранов из фольги тяжелых металлов;
причины появления пороков на негативных из-за недоброкачественности экранов и фольги;
определение плотности почернения снимка;
способы устранения дефектов негатива;
факторы, влияющие на качество снимков;
процесс окрашивания специальными красителями;
фотооптику, рецептуру проявляющих и фиксирующих растворов и их свойства;
устройство фотоаппаратов, экспонометров, глянцевальных машин и правила пользования ими.
Параграф 68. Фотолаборант, 4 разряд
139. Характеристика работ:
выполнение черно-белой художественной и цветной технической фотопечати различными способами;
составление по рецептам обрабатывающих растворов;
тонирование, окраска, усиление и ослабление черно-белых негативов и позитивов;
техническая ретушь черно-белых негативов и позитивов;
проявление цветных негативов и диапозитивов;
изготовление сверхувеличений (фотофонов) на специальном оборудовании;
регулировка проекционной аппаратуры и контактных станков;
изготовление черно-белого контратипа с негатива.

140. Білуге тиіс:
түсті негатив пен диапозитивті өңде технологиясы;
өң беруге, өңді азайтуға арналған ақ-қара фотографияларды өңдеуге арналған жарық сезгіш эмульсиялар мен ерітінділер дайындаудың рецептурасы;
негативті және позитивті фото материалдарды өңдеуге арналған химиялық реактивтердің қасиеті.
Параграф 69. Фотозертханашы, 5-разряд
141. Жұмыс сипаттамасы:
әр түрлі тәсілдермен түсті көркем фотобаспаларды орындау;
түсті негативтер мен позитивтерді айқындау;
проекциялық басу кезінде түрлі түсті негативтерді өңдеуде кеткен ақауларды түзету;
негативтен түсті репродукциялық контратип жасау;
түрлі түсті репродукциялық негативтен басып шығару;
көшірме жұмыстарды орындау;
ауқымды, қосарлы баспа, өзге сюжеттерді біріктіру және қоса басу, аса үлкейту;
фотобаспа кезінде түсті түзеу;
түсті негативті және позитивті фото материалдарды өңдеуге арналған ерітінділер жасау;
рецепттер бойынша өңдеуші ерітінділер жасау;
түсті негатив пен позитивті күшейту және азайту.
142. Білуге тиіс:
технологию обработки цветных негативных и позитивных фотоматериалов;
рецептура дайындау және түсті фотобаспаларды азайтуға әрі өңдеуге арналған әр түрлі өңдеуші ерітінділерді дайындау технологиясы;
түсті негативті мен позитивті фото материалдарды өңдеуге арналған жабдықтардың құрылғысы;
объективтердің, мозаикалық және түзетілген фильтрлердің көмегімен түрлі түсті түзету тәсілі;
түсті негативтерді түзету тәсілі;
түсті фото материалдардың сипаттамасын айқындауға арналған бақылау-өлшеу аппаратурасы.
Параграф 70. Химиялық бояу аппаратшысы, 3-разряд
143. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымды органикалық ерітінділермен өңдеу және оларды қолмен немесе автоматты басқарылатын химиялық бояу машиналарында арнаулы препараттармен сіңірмелдеу процесін біліктілігі анағұрлым жоғары аппаратшының басшылығымен жүргізу;
бактардағы ерітіндінің деңгейін анықтау және қажетіне қарай оны толтыру;
сүзу ұнтағын сүзгі элементтерін жағу;
бұйымдарды ілеспе құжатта бойынша қабылдап алу және оны жұмыс орнына жеткізу;
өндірістік партияның салмағын тексеру;
ерітіндіні дистилляциялау;
бұйымды келесі технологиялық операцияға жіберу.
144. Білуге тиіс:
өңдеуге келіп түсетін бұйымдардың ассортименті мен маркировкасын;
материалдардың түрі мен талшық құрамын;
химиялық тазалау машиналарының құрылымы, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
дистилляциялау қондырғысының негізгі тораптарының нысанын;
бұйымды органикалық ерітінділермен өңдеудің технологиялық процесін;
бұйымды салу және түсіріп алу қағидаларын;
органикалық ерітінділердің бұйымға әсерін;
фурнитура мен өңдеу материалдарын.

140. Должен знать:
технологию обработки цветного негатива и диапозитива;
рецептуру приготовления различных растворов для тонирования, ослабления светочувствительных эмульсий и растворов для травления черно-белой фотографии;
свойства химреактивов для обработки негативного и позитивного фотоматериалов.
Параграф 69. Фотолаборант, 5 разряд
141. Характеристика работ:
выполнение цветной художественной фотопечати различными способами;
проявление цветных негативных и позитивных фотоматериалов;
исправление дефектов обработки цветного негатива при проекционной печати;
изготовление цветного репродукционного контратипа с негатива;
печать с цветного репродукционного негатива;
выполнение копировальных работ;
масштабная печать, двойная печать;
соединение и впечатывание иных сюжетов, сверхувеличение, цветокоррекция при фотопечати;
составление растворов для обработки цветных негативных и позитивных фотоматериалов;
составление по рецептам обрабатывающих растворов;
усиление и ослабление цветного негатива и позитива.
142. Должен знать:
технологию обработки цветных негативных и позитивных фотоматериалов;
рецептуру и приготовление различных обрабатывающих растворов для ослабления и травления цветных фотоотпечатков;
устройство оборудования для обработки цветных негативных и позитивных фотоматериалов;
способы цветокоррекции с помощью корректирующих, мозаичных фильтров и объективов;
способы исправления цветных негативов;
контрольно-измерительную аппаратуру для определения характеристик цветных фотоматериалов.
Параграф 70. Аппаратчик химической чистки, 3 разряд
143. Характеристика работ:
ведение процессов обработки изделий органическими растворителями и пропитки их специальными препаратами на машинах химической чистки с ручным или автоматическим управлением под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
определение уровня растворителя в баках и при необходимости дозаправка их;
нанесение фильтровального порошка на элементы фильтра;
прием изделий по сопроводительному документу и доставка их на рабочее место;
проверка веса производственной партии;
дистилляция растворителя;
передача изделий на последующую технологическую операцию.
144. Должен знать:
ассортимент и маркировку изделий, поступающих в обработку;
вид и волокнистый состав материалов;
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания машин химической чистки;
назначение основных узлов дистилляционной установки;
технологический процесс обработки изделий органическими растворителями;
правила загрузки и выгрузки изделий;
действие органических растворителей на изделия;
фурнитуру и материалы отделки.

Параграф 71. Химиялық бояу аппаратшысы, 4-разряд
145. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымды органикалық ерітінділермен өңдеу және оларды қолмен немесе автоматты басқарылатын химиялық тазалау машиналарында, сондай-ақ өзіне өзі қызмет көрсету учаскелеріндегі химиялық тазалау аппараттарында арнаулы препараттармен сіңірмелдеу процесін жүргізу;
белсендірілген көмірді адсорберде регенерациялау;
бұйымның ластану деңгейіне, ассортименті мен түсіне, түріне, талшық құрамына және материалдың тығыздығына қарай өңдеудің технологиялық режимін анықтау;
машинаны пайдалану қағидалары жөнінде клиенттермен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық өткізу;
клиенттердің бұйымдарды дұрыс жинақтауын, оларды салуы мен алуын бақылауды жүзеге асыру;
тапсырысты немесе түбіртекті касса ведомосына тіркеу, өңдеу үшін прейскурантқа сәйкес ақы алу, жетондарды беруі, қажетті құжаттаманы ресімдеу және түскен ақшаны белгіленген тәртіппен өткізу;
жабдықтың жұмыс есебі жөніндегі журналды, ертінді шығысының есебін жүргізу.
146. Білуге тиіс:
химиялық тазалау машиналарының құрылымын;
техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
бұйымды органикалық ерітінділермен және арнаулы препараттармен өңдеудің технологиялық процесін;
өндірістік партияларды жинақтау қағидаларын;
органикалық ерітінділердің, сіңірмелеу ерітінділерінің қасиеттерін және олардың бұйымға әсерін, фурнитура мен өңдеу материалдарын;
сіңірмелеу ертінділерін дайындау қағидаларын;
қолданылатын химиялық материалдардың шығыс нормасын;
бұйымның өңделу сапасына қойылатын талаптарды.
Параграф 72. Химиялық бояу аппаратшысы, 5-разряд
147. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымды органикалық ерітінділермен өңдеу және оларды бағдарламалы басқарылатын химиялық тазалау машиналарында, арнаулы препараттармен сіңірмелдеу процесін жүргізу;
таңдалған технологиялық режимге сәйкес бағдарлама картасын іріктеу және оны құрылғыға орнату;
біліктілігі анағұрлым төмен аппаратшының жұмысына басшылық ету.
148. Білуге тиіс:
орнатылған қызмет көрсететін жабдықтың құрылымын, техникалық пайдалану және қызмет көрсету қағидаларын;
автоматиканың, бақылау-өлшеу аспаптарының, сүзгінің, дистиллятордың, суды айырғыштың және машинаның, адсорбциондық қондырғының өзге де тораптарының құрылымы жүйесін;
бағдарламалық карталарды іріктеу принципін және технологиялық процестің жекелеген сатыларының ұзақтығын реттеу тәсілдерін.
Параграф 73. Центрифугада кір сығушы, 2-разряд
149. Жұмыс сипаттамасы:
кірді автоматтандырылған және жартылай автоматтандырылған центрифугаларда сығу;
центрифуганың жарамдылығын тексеру;
кірдің жол талонының болуын тексеру;
кірдің нақты құрамының центрифуганың кір салатын сыйымдылығына сәйкестігін тексеру;
бұйым бояуының беріктігін және оны өзге бұйымдармен салу мүмкіндігін анықтау;
кірді центрифугаға салу және оны іске қосу;
центрифуганың дұрыс жұмыс істеуін қадағалау;
центрифуганы тоқтату және кірді түсіріп алу;
кірдің сығылу деңгейін (ылғал қалдығын) анықтау;
центрифугада жұмыс істеу кезінде ақауды анықтау және оны жою;
центрифуганы жуу, тазалау және майлау.

Параграф 71. Аппаратчик химической чистки, 4 разряд
145. Характеристика работ:
ведение процессов обработки изделий органическими растворителями и пропитки их специальными препаратами на машинах химической чистки с ручным или автоматическим управлением, а также на автоматах химической чистки на участках самообслуживания;
регенерация активированного угля в адсорбере;
определение технологического режима обработки в зависимости от степени загрязненности, ассортимента и цвета изделий, вида, волокнистого состава и плотности материала;
проведение инструктажа клиентов по безопасности и охране труда, правилам эксплуатации машины;
осуществление контроля за правильным комплектованием клиентами партий изделий, их загрузкой и выгрузкой;
регистрация заказов в кассовой ведомости или квитанции, взимание платы за обработку в соответствии с прейскурантом, выдача жетонов, оформление необходимой документации и сдача денежной выручки в установленном порядке;
ведение журналов по учету работы оборудования, расхода растворителя.
146. Должен знать:
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания машин химической чистки;
технологические режимы обработки изделий органическими растворителями и специальными препаратами;
правила комплектования производственных партий;
свойства органических растворителей, пропиточных растворов и действие их на изделия, фурнитуру и материалы отделки;
правила приема изделий и оформления документации;
правила приготовления пропиточных растворов;
нормы расхода применяемых химических материалов;
требования, предъявляемые к качеству обработки изделий.
Параграф 72. Аппаратчик химической чистки, 5 разряд
147. Характеристика работ:
ведение процессов обработки изделий органическими растворителями и пропитки их специальными препаратами на машинах химической чистки с программным управлением;
подбор программной карты в соответствии с выбранным технологическим режимом и установка ее в программное устройство;
руководство работой аппаратчиков химической чистки более низкой квалификации.
148. Должен знать:
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания установленного оборудования;
устройство системы автоматики, контрольно-измерительных приборов, фильтра, дистиллятора, водоотделителя и иных узлов машины, адсорбционной установки;
принцип подбора программных карт и способы регулирования продолжительности отдельных этапов технологического процесса.
Параграф 73. Отжимщик белья на центрифугах, 2 разряд
149. Характеристика работ:
отжим белья в центрифугах автоматизированных и полуавтоматизированных;
проверка исправности центрифуги;
проверка наличия путевого талона на белье;
сверка его соответствия фактическому составу белья и соответствия веса белья емкости центрифуги;
определение прочности окраски изделий и возможности их загрузки совместно с иным бельем;
загрузка белья в центрифуги и пуск ее;
наблюдение за правильной работой центрифуги;
остановка центрифуги и выгрузка белья;
определение степени отжима белья (остаточная влажность);
выявление и устранение брака при работе на центрифугах;
промывка центрифуги, чистка и смазка.

150. Білуге тиіс:
кір жуудың технологиялық процесін, кір ассортиментін;
матадағы бояудың беріктігін анықтау тәсілдерін;
әртүрлі кірді түрлі центрифугаларда сығудың технологиясы мен ұзақтығын;
центрифугаға кірді салу және түсіріп алу техникасын;
центрифуганың нысанын, жүйесі мен құрылымын;
жұмыс принципі мен басқару тәсілдерін;
центрифуганың сыйымдылығы мен себетінің айналу санын;
центрифуганы пайдалану және күтіп баптау қағидаларын;
кірді одан әрі өңдеуге жіберудің тәртібін;
кір партиясының ілеспе құжаттамасын.
Параграф 74. Шаштараз, 3-разряд
151. Жұмыс сипаттамасы:
ересектер мен балалардың шашын тарау, кесу;
шашты мода бағытына сәйкес және адамның келбетінің ерекшелігіне қарай бұйралау және жатқызу;
шашты бигудимен, қысқышпен, химиялық және электр тәсілімен (перманент) бұйралау;
өзге массаж жасау және жуу, химиялық препараттар мен ертінділерді жағу;
шашты әртүрлі түс пен реңге бояу, оны түссіздендіру;
тұтынушы терісінің қасиеттерін ескере отырып сақал-мұртты бастыру және алу;
бетке компресс және массаж жасау;
салмамен және парикпен жұмыс істеу;
құралдарды зарарсыздандыру, жуу және тексеру.
152. Білуге тиіс:
тері мен шаштың құрылымы мен қасиеттерін;
жұмысты орындаудың тәсілдері мен жолдарын;
бояйтын және химиялық қоспалардың рецептурасы мен олардың шаш пен теріге әсерін;
аппаратура мен құралдардың құрылымын, оларды пайдалану қағидаларын;
материалдардың, препараттардың түрлерін, олардың нысаны мен жұмсалу нормаларын;
санитария мен гигиена қағидаларын;
қызмет көрсету қағидаларын және алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін;
модельер мектебі көлеміндегі шаш сәндеуді үлгілеу, макияж негіздерін;
пастижерлік бұйымдарды жасау технологиясын.
Жұмыстар мен қызметтердің барлық түрлерін (күрделі шаш сәндеу, шашты қию) орындау кезінде – 4-разряд.
Химиялық бұйралауды орындау және шашты әр түрлі және бетті әдемілеу және аса күрделі тәсілмен бояу кезінде – 5-разряд.
153. Ескертпе:
шаш сәндеу үлгілерінің әзірлемелерін орындау және оларды конкурстарда көрсету кезінде кәсіп "Шаштараз-модельер" деп аталады.
Параграф 75. Іш киімдерді кептіру қондырғыларының аппаратшысы, 2-разряд
154. Жұмыс сипаттамасы:
іш киімдер мен бұйымдарды кептіру машиналарында (барабандарда) және кулисті кептіру шкафтарында кептіру;
радиоактивті заттармен ластанған мақта-мата және лавсанды арнайы киімдерді кептіру машиналарында (барабандарда) және кулисті кептіру шкафтарында кептіру;
кептіру барабандары мен кулистерді жұмысқа дайындау;
ішкиім мен арнайы киімдерді барабандарға салу;
кептіру кулистерінде белгіленген тәртіппен ілу;
ішкиім мен арнайы киім түрлерін кептіру ұзақтығын анықтау;
кептіру процесін тексеру,
кептіру барабандары мен кептіру шкафтарындағы температуралық режимді бақылау;
ішкиім мен арнайы киімді, бұйымдарды кептіру барабандарынан алу және кірді кептіру кулистерінен түсіру;
кепкен киімдердің ылғалдылығын анықтау;
дезактивациялау цехынан қабылданған арнайы киімнің радиоактивті заттармен ластану деңгейін қабылдау-тапсыру құжаттарына сәйкес анықтау.

150. Должен знать:
технологический процесс стирки белья, ассортимент белья;
способы определения прочности красителей на тканях;
технологию и продолжительность отжима различных видов белья на центрифугах разных типов;
технику загрузки и выгрузки белья из центрифуги;
назначение, систему и конструкцию центрифуги;
принципы работы и способы управления;
емкость центрифуг и число оборотов корзин центрифуг;
правила эксплуатации и ухода за центрифугой;
порядок направления белья в дальнейшую обработку;
документацию, сопровождающую партию белья.
Параграф 74. Парикмахер, 3 разряд
151. Характеристика работ:
расчесывание, стрижка волос взрослых и детей;
укладка и завивка волос в соответствии с направлением моды и особенностями лица;
завивка волос на бигуди, щипцами, химическим и электрическим способом (перманент);
массаж и мытье головы, нанесение химических препаратов и растворов;
окраска волос в разные цвета и оттенки, их обесцвечивание;
стрижка и бритье с учетом свойств кожи;
наложение компрессов и массаж лица;
выполнение работ с накладками и париками;
дезинфицирование, чистка и проверка инструмента.
152. Должен знать:
строение и свойства кожи и волос;
правила, способы и приемы выполнения работ;
рецептуру красящих и химических смесей и их воздействие на кожу и волосы;
устройство и правила эксплуатации аппаратуры и инструмента;
виды материалов, препаратов, их назначение и нормы расхода;
правила санитарии и гигиены;
правила обслуживания и способы оказания первой медицинской помощи;
основы моделирования причесок, макияжа в объеме школы модельеров;
технологию изготовления пастижерных изделий.
При выполнении всех видов работ и услуг (сложных причесок, стрижек) – 4 разряд.
При выполнении химической завивки и окраски волос различными способами и повышенной сложности с корректировкой лица – 5 разряд.
153. Примечание:
при выполнении разработок моделей причесок и демонстрации их на конкурсах профессия именуется "Парикмахер – модельер".
Параграф 75. Аппаратчик бельевых сушильных установок, 2 разряд
154. Характеристика работ:
сушка белья и изделий в сушильных машинах (барабанах) и в кулисных сушильных шкафах;
сушка спецодежды хлопчатобумажной и лавсановой, загрязненной радиоактивными веществами, в сушильных машинах (барабанах) и в сушильных шкафах;
подготовка сушильных барабанов и кулис к работе;
загрузка белья и спецодежды в барабаны;
развешивание в сушильных кулисах в установленном порядке;
определение продолжительности сушки различного вида белья и спецодежды;
проверка процесса сушки;
контроль температурного режима в сушильных барабанах и сушильных шкафах;
выгрузка белья, изделий и спецодежды из сушильных барабанов и съем белья из сушильных кулис;
определение влажности белья после сушки;
проверка принятой спецодежды из цеха дезактивации по степени радиоактивной загрязненности согласно приемо-сдаточным документам.

155. Білуге тиіс:
радиоактивті заттармен ластанған мақта-мата және лавсанды арнайы киімдерді кептіру машиналарында (барабандарда) және кулисті кептіру шкафтарында кептіру технологиясын;
кептіру барабандары мен шкафтарының типтерін;
іш киімдер мен бұйымдарды кептіру барабандары мен кулистерге салу нормаларын;
кептіру барабандары мен кулистерді құрылымы мен жұмыс принципін;
кептіру жабдығы пайдалану қағидаларын;
радиоактивті заттармен жұмыс істеудің санитариялық қағидаларын.
Параграф 76. Іш киімдерді кептіру қондырғыларының аппаратшысы, 3-разряд
156. Жұмыс сипаттамасы:
пленкалы арнайы киімді және арнайы аяқ киімді барботаж ванналарында кептіру;
өлшеу аспаптары мен кептіру жабдығы көрсеткіштерінің дұрыстығын тексеру;
кептіргеннен кейін дозиметриялық бақылауға қатысу.
157. Білуге тиіс:
пленкалы арнайы киімді, жеке қорғану құралдары мен арнайы аяқ киімді кептіру технологиясын;
кептіру жабдығын пайдалану және тексеру қағидаларын;
стационарлық аспаптарда өлшеу әдістерін;
радиоактивті заттармен жұмыс істеудің санитарлық қағидаларын;
материалдардың қасиеттерін;
кептірудің жылу режимін, еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғау қағидаларын.

155. Должен знать:
технологию сушки белья, изделий хлопчатобумажной и лавсановой спецодежды, загрязненной радиоактивными веществами в сушильных барабанах и сушильных шкафах;
типы сушильных барабанов и шкафов;
нормы загрузки белья и спецодежды в сушильные барабаны и кулисы;
устройство и принцип действия сушильных барабанов и кулис;
правила эксплуатации сушильного оборудования;
санитарные правила работы с радиоактивными веществами.
Параграф 76. Аппаратчик бельевых сушильных установок, 3 разряд
156. Характеристика работ:
сушка пленочной спецодежды, средств индивидуальной защиты и спецобуви в барботажных ваннах;
проверка правильности показаний измерительных приборов и сушильного оборудования;
участие в дозиметрическом контроле после сушки.
157. Должен знать:
технологию сушки пленочной спецодежды, средств индивидуальной защиты и спецобуви;
правила проверки и эксплуатации сушильного оборудования;
методы измерений на стационарных приборах;
санитарные правила работы с радиоактивными веществами;
свойства материалов;
тепловой режим сушки, правила по безопасности и охране труда.