"Құрылыс ресурстарына және құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағаларды есептеу" Қазақстан Республикасының құрылыстағы басшылық құжатын 8.01-14-2019 бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2020 жылғы 13 наурыздағы № 54-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 18 наурызда № 20141 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 2 тамыздағы № 158-нқ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 02.08.2022 № 158-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-16) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 936 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының ведомстволардың функцияларының 489) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Құрылыс ресурстарына және құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағаларды есептеу" Қазақстан Республикасының құрылыстағы басшылық құжаты 8.01-14-2019 бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің Құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері Комитетінің төрағасы
М. Жайымбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрлігінің
Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері
комитеті төрағасының
2020 жылғы 13 наурыздағы
№ 54-НҚ бұйрығымен
бекітілген

Об утверждении руководящего документа в строительстве Республики Казахстан 8.01-14-2019 "Расчет сметных цен на строительные ресурсы и услуги по перевозке грузов для строительства"
Приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 54-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2020 года № 20141. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № 158-нқ.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.08.2022 № 158-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23-16) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 489) функции ведомств пункта 16 Положения о Министерстве индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый руководящий документ в строительстве Республики Казахстан 8.01-14-2019 "Расчет сметных цен на строительные ресурсы и услуги по перевозке грузов для строительства".
2. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
М. Жайымбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
труда и социальной
защиты
населения
Республики
Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
финансов
Республики
Казахстан
Утвержден
приказом председателя
Комитета по делам строительства
и жилищно-коммунального хозяйства
Министерства индустрии и
инфраструктурного и развития
Республики Казахстан
от 13 марта 2020 года № 54-НҚ
Руководящий документ в строительстве Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының құрылыстағы басшылық құжаты 8.01-14-2019 "Құрылыс ресурстарына және құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағаларды есептеу"
1-тарау. Қолданылу саласы
1. "Құрылыс ресурстарына және құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағаларды есептеу" құрылыстағы басшылық құжаты (бұдан әрі- Басшылық құжат) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес әзірленді және құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлеуді, құрылыс саласындағы баға белгілеу және экономика бойынша ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын құрылыстағы баға белгілеу саласындағы мамандандырылған ұйымның қолдануына арналған.
2. Осы Басшылық құжат объектілердің құрылысына арналған сметалық құжаттаманы жасау кезінде пайдаланылатын құрылыс ресурстарына және Қазақстан Республикасында құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағаларды есептеу тәртібін, сондай-ақ осындай ресурстар мен қызметтерге сметалық бағалар жинақтарын қалыптастыру рәсімін белгілейді.
3. Осы Басшылық құжатқа сәйкес әзірленетін құрылыс ресурстарына және құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағалар мемлекеттік инвестициялар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын құрылыстың, кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды қайта жаңартудың, кеңейтудің, кәсіпорындарды техникалық қайта жарақтандырудың, ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеудің сметалық құнын айқындау кезінде міндетті түрде қолданылады.
4. Құрылыс ресурстарына арналған сметалық бағалар:
кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салуға, қайта жаңартуға, кеңейтуге, кәсіпорындарды техникалық қайта жарақтандыруға, ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеуге арналған сметалық құжаттаманы жасау кезінде материалдарға, бұйымдарға, конструкциялар мен жабдықтарға арналған сметалық шығындарды, жұмысшылар мен машинистердің еңбек ақысын, құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану уақытын анықтау;
ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының көрсеткіштерін, конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының көрсеткіштерін әзірлеу және өзектендіру үшін арналған.
5. Жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтердің сметалық бағалары Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде көлік шығыстарын анықтау үшін қолданылады.
6. Басшылық құжатта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автокөлік құралы – құрылыс алаңына құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкцияларын және жабдықтарды жеткізу үшін, топырақты және құрылыс қоқысын тасымалдау үшін, машиналарды ауыстыру үшін пайдаланылатын технологиялық автокөлік (автомобильдер, тіркемелер, жартылай тіркемелер және т. б.);

8.01-14-2019 "Расчет сметных цен на строительные ресурсы и услуги по перевозке грузов для строительства"
Глава 1. Область применения
1. Руководящий документ в строительстве "Расчет сметных цен на строительные ресурсы и услуги по перевозке грузов для строительства" (далее – Руководящий документ) разработан в соответствии с подпунктом 23-16) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики" Казахстан" и предназначен для применения специализированной организацией в сфере ценообразования в строительстве.
2. Настоящий Руководящий документ устанавливает порядок расчета сметных цен на строительные ресурсы и услуги по перевозке грузов для строительства в Республике Казахстан, используемых при составлении сметной документации на строительство объектов, а также процедуру формирования сборников сметных цен на такие ресурсы и услуги.
3. Сметные цены на строительные ресурсы и услуги по перевозке грузов для строительства применяются при определении сметной стоимости строительства, реконструкции, расширении предприятий, зданий и сооружений, техническом перевооружении предприятий, капитальном ремонте зданий и сооружений, возводимых за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора.
4. Сметные цены на строительные ресурсы предназначены для:
определения сметных затрат на материалы, изделия, конструкции и оборудование, заработную плату рабочих и машинистов, время эксплуатации строительных машин и механизмов при составлении сметной документации на строительства, реконструкции, расширении предприятий, зданий и сооружений, техническом перевооружении предприятий, капитальном ремонте зданий и сооружений;
разработки и актуализации показателей стоимости строительства зданий и сооружений, показателей сметной стоимости конструктивов и видов работ.
5. Сметные цены услуг по перевозке грузов применяются для определения транспортных расходов при определении сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
6. В Руководящем документе используются следующие понятия:
1) автотранспортное средство – технологический автотранспорт (Например: автомобили, прицепы, полуприцепы), используемый для доставки строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования на строительную площадку, для перевозки грунта и строительного мусора, для перебазировки машин;

2) ағымдағы сметалық бағалар – нақты кезеңге құрылыс ресурстарының сметалық бағалары;
3) амортизациялық аударымдар – машиналар мен механизмдер құнының бір бөлігін олардың тозуын өтеу үшін аудару;
4) баға белгілеуші материалдық ресурстар –құрылыстың сметалық құнында құнының үлкен үлес салмағы бар құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкциялары;
5) бағалар мониторингі – құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкциялары мен жабдықтарына жеткізушілердің босату бағалары мен бағаларын арнайы ұйымдастырылған жүйелі тіркеу;
6) базалық кәсіпорын – жеткізілетін өнімнің сапалық өлшемдері (сипаттамалары) және нарықты өнімнің жеткілікті көлемімен қамтамасыз етудің өндірістік мүмкіндігі бойынша өнімнің бір түрін жеткізушілерден таңдап алынған материалдық ресурстарды жеткізуші (өндіруші) кәсіпорын;
7) босату бағасы – құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкцияларының және инженерлік жабдықтардың босатылу бағалары туралы есеп түрінде құрылыс нарығы субъектілерінен алынған бастапқы статистикалық деректер негізінде тіркелген баға (коды 0001202, индексі 1-СМИО);
8) біліктілік санаты (разряды) – орындалатын жұмыстардың күрделілігін көрсететін жұмыскердің біліктілігіне қойылатын талаптар деңгейі;
9) бір жұмыскердің орташа айлық атаулы жалақысы – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 4 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген нөмірі № 17952) 1-Е "Еңбек бойынша есеп" статистикалық нысаны бойынша есептелген жалақы қорының сомасын жұмыскерлердің нақты санына және есепті кезеңдегі айлардың санына бөлу жолымен айқындалған бір жұмыскердің жалақы мөлшері;
10) еңбекке ақы төлеу – Еңбек кодексіне және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шартқа және жұмыс берушінің актілеріне сәйкес жұмыс берушінің жұмыскерге оның еңбегі үшін берілетін сыйақының міндетті төлемін қамтамасыз етуге байланысты қатынастар жүйесі;
11) еңбек қатынастары – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында, келісімдерде, еңбек шартында, ұжымдық шартта және жұмыс берушінің актілерінде көзделген құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру кезінде жұмыскер мен жұмыс берушінің арасында туындайтын қатынастар;
12) есеп айырысу кезеңі (тоқсан, жыл) – кезекті кезеңге құрылыс ресурстарының және жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтердің сметалық бағаларын есептеу жүргізілетін кезең (тоқсан, жыл);
13) жалақы – жұмыскердің біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, көлеміне, сапасына және шарттарына байланысты еңбек үшін сыйақы, сондай-ақ өтемақылық және ынталандыру сипатындағы төлемдер;

2) текущие сметные цены – сметные цены строительных ресурсов на конкретный период;
3) амортизационные отчисления – отчисления части стоимости машин и механизмов для возмещения их износа;
4) ценообразующие материальные ресурсы – строительные материалы, изделия, конструкции, стоимость которых имеет большой удельный вес в сметной стоимости строительства;
5) мониторинг цен – специально организованная систематическая регистрация отпускных цен и цен поставщиков на строительные материалы, изделия, конструкции и оборудование;
6) базовое предприятие – предприятие-поставщик (производитель) материальных ресурсов, выбранное из поставщиков одного вида продукции по качественным критериям (характеристикам) поставляемой продукции и производственной возможности обеспечения рынка достаточным объемом продукции;
7) отпускная цена – цена, зафиксированная на основании первичных статистических данных, полученных от субъектов строительного рынка в виде Отчета об отпускных ценах на строительные материалы, изделия, конструкции и инженерное оборудование (код 0001202, индекс 1-СМИО);
8) квалификационная категория (разряд) – уровень требований к квалификации работника, отражающий сложность выполняемых работ;
9) среднемесячная номинальная заработная плата одного работника – размер заработной платы одного работника, определенный путем деления суммы начисленного фонда заработной платы на фактическую численность работников и на количество месяцев в отчетном периоде по статистической форме 1-Т "Отчет по труду", утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года №4 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №17952);
10) оплата труда – система отношений, связанных с обеспечением работодателем обязательной выплаты работнику вознаграждения за его труд в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;
11) трудовые отношения – отношения между работником и работодателем, возникающие при осуществлении прав и обязанностей, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан, соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;
12) расчетный период (квартал, год) – период, в котором производится расчет сметных цен строительных ресурсов и услуг по перевозке грузов на очередной период (квартал, год);
13) заработная плата – вознаграждение за труд в зависимости от квалификации работника, сложности, количества, качества и условий выполняемой работы, а также выплаты компенсационного и стимулирующего характера;

14) құрылыс ресурстары – жұмысшылар мен машинистердің еңбек шығындары, құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану уақыты, құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары, жабдықтар;
15) құрылыс ресурстарының сыныптауышы – құрылыста пайдаланылатын материалдар, бұйымдар, конструкциялар, инженерлік жабдықтар, құрылыс машиналары, механизмдер мен автокөлік құралдарының атаулары мен кодтарының жүйелендірілген жиынтығын білдіретін ресми құжат;
16) құрылыстағы баға белгілеу саласындағы мамандандырылған ұйым – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган ведомствосының қарауындағы және құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлеумен, құрылыс саласындағы баға белгілеу және экономика жөніндегі ғылыми зерттеулермен айналысатын заңды тұлға;
17) құрылыс механизациясы бөлімшесі – машиналар мен тетіктерді тікелей пайдалануды, жөндеуді және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйым (заңды тұлға);
18) машиналар – құрылыс машиналары, автокөлік құралдары, механикаландырылған құрал-сайман;
19) машиналардың түр-өлшемдік тобы – негізгі техникалық сипаттамасы (параметрі) бойынша бір топқа біріктірілетін осы мақсаттағы әртүрлі үлгілердегі (маркалардағы) машиналардың жиынтығы;
20) машинаны пайдалы қолданудың нормативтік мерзімі – нормативтік қызмет ету мерзіміне сәйкес келетін машинаның функционалдық арналуы бойынша пайдалану кезеңі;
21) машинаның жылдық жұмыс режимі – машина-сағаттармен өлшенетін нормативтік қызмет ету мерзімі ішінде машинаның бір жылдағы орташа жылдық жұмыс уақыты;
22) механизм – қозғалтқышы жоқ еңбек құралы (қол жүкарбасы, аспа, мінбелер, мүкәммалдық құрылыс ағаштары, көп мәрте қолданылатын мүкәммалдық қалып, қол домкраттары және т. б.);
23) механикаландырылған құрал-сайман – сыртқы энергия көзінен жұмыс істейтін және құрылысшы жұмысшы өндірістік операцияларды орындау кезінде пайдаланатын қозғалтқыштармен жабдықталған құрал;
24) орнын ауыстыру – оны монтаждауға (қажеттілігіне қарай) және машинаны бөлшектеуге және тиеу-түсіру операцияларын орындауға арналған шығындарды қоса алғанда, машинаны механизация базасынан құрылыс алаңына (немесе бір құрылыс алаңынан екінші құрылыс алаңына) және кері өткізу;
25) орташа баға – өңірлерде тіркелген құрылыс материалына, бұйымына, конструкциясына, жабдықтарға өндірушілердің (жеткізушілердің) баға деңгейлерінен орташа арифметикалық (өлшенген) шама;
26) өндірушінің (жеткізушінің) бағасы – құрылыс нарығы субъектілерінен прайс-парақ, коммерциялық ұсыныс түрінде не тікелей сұрау негізінде немесе сауда жеңілдігін шегере отырып, жалпыға бірдей қолжетімді ақпарат көздерінен алынған ақпарат негізінде тіркелген баға (бар болса);

14) строительные ресурсы – затраты труда рабочих и машинистов, время эксплуатации строительных машин и механизмов, строительные материалы, изделия и конструкции, оборудование;
15) классификатор строительных ресурсов – официальный документ, представляющий систематизированный свод наименований и кодов используемых в строительстве материалов, изделий, конструкций, инженерного оборудования, строительных машин, механизмов и автотранспортных средств;
16) специализированная организация в сфере ценообразования в строительстве (далее - Специализированная организация) – юридическое лицо, находящееся в ведении ведомства уполномоченного органа в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
17) подразделение строймеханизации – организация (юридическое лицо), осуществляющая непосредственную эксплуатацию, ремонты и техническое обслуживание машин и механизмов;
18) машины – строительные машины, автотранспортные средства, механизированный инструмент;
19) типоразмерная группа машин – совокупность машин разных моделей (марок) данного назначения, объединяемых по основной технической характеристике (параметру) в одну группу;
20) нормативный срок полезного использования машины – период использования машины по ее функциональному назначению, соответствующий нормативному сроку службы;
21) годовой режим работы машины – время работы машины в году в среднем за год в течение нормативного срока службы, измеряемое в машино-часах;
22) механизм – средство труда, не имеющее двигателя (Например: ручная лебедка, таль, подмости, инвентарные леса, многоразовая инвентарная опалубка, ручные домкраты);
23) механизированный инструмент – инструмент, снабженный двигателями, работающими от внешнего источника энергии и используемый рабочим-строителем при выполнении им производственных операций;
24) перебазировка – перемещение машины с базы механизации на строительную площадку (или с одной строительной площадки на другую строительную площадку) и обратно, включая затраты на ее монтаж (при необходимости) и на демонтаж машины и выполнение погрузочно-разгрузочных операций;
25) средняя цена – среднеарифметическая (взвешенная) величина из уровней цен производителей (поставщиков) на строительный материал, изделие, конструкцию, оборудование, зарегистрированных в регионах;
26) цена производителя (поставщика) – цена, зафиксированная на основании информации, полученной от субъектов строительного рынка в виде прайс-листа, коммерческого предложения либо иным способом на основании прямого запроса или из общедоступных источников информации, за вычетом торговой скидки (при наличии);

27) өңірлік коэффициент – нақты өңірдің ең төменгі күнкөріс деңгейі шамасының ең төменгі күнкөріс деңгейінің орташа республикалық мәніне арақатынасы;
28) өтемақы төлемдері – ерекше жұмыс режимі мен еңбек жағдайларына, жұмысынан айрылуына, жұмыскерлердің еңбек немесе Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді орындауына байланысты шығындарды өтеуге байланысты ақшалай төлемдер, сондай-ақ жұмыскерлерді немесе еңбек қатынастарында тұрмайтын өзге де адамдарды кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға байланысты төлемдер;
29) прайс-парақ – кәсіпорындар (өндірушілер, жеткізушілер) ұсынатын құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкциялары мен жабдықтары бағасының тізбесі;
30) ресми статистикалық ақпарат – статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын статистикалық ақпарат;
31) сметалық баға – қабылданған өлшем бірлігіне есептеу жолымен белгіленген құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкцияларының, жабдықтардың, машиналар мен механизмдерді пайдалану, сондай-ақ құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтердің құны туралы аумақтық бөліністе біріктірілген жиынтық ақпарат;
32) сметалық жалақы – құрылыстың сметалық құнының құрамында есепке алынатын еңбек ақы төлеуге арналған қаражаттың есептік шамасы;
33) тарифтік жүйе – еңбекке ақы төлеу жүйесінің бір түрі, онда жұмыскерлердің жалақысы тарифтік мөлшерлемелер (айлықақылар) және тарифтік кестелер негізінде сараланып айқындалады;
34) тарифтік кесте – орындалатын жұмыстардың күрделілік және қызметкерлердің біліктілік белгісі бойынша саралауды көздейтін тарифтік разрядтар мен тарифтік коэффициенттердің жиынтығы;
35) тарифтік коэффициент – тиісті тарифтік-біліктілік разрядының тарифтік мөлшерлемесінің бірінші тарифтік-біліктілік разрядының тарифтік мөлшерлемесіне арақатынасы;
36) тарифтік мөлшерлеме (айлықақы) – жұмыскердің уақыт бірлігі ішінде белгілі бір күрделіліктегі (біліктіліктегі) еңбек міндеттерін орындағаны үшін белгіленген еңбек ақы мөлшері;
37) тарифтік разряд – жұмыстың күрделілік деңгейі және осы жұмысты орындау үшін қажетті біліктілік деңгейінің көрсеткіші;
38) технологиялық үзілістер – өндірісті және еңбекті дұрыс ұйымдастыру жағдайларында орындалатын өндірістік процестің айырықша ерекшеліктерінен туындаған нормаланатын уақыт шығындары.
2-тарау. Құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкцияларына және жабдықтарға арналған сметалық бағаларды есептеу тәртібі
1-бөлім. Құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкцияларының және жабдықтардың номенклатурасын қалыптастыру

27) региональный коэффициент – соотношение величины прожиточного минимума конкретного региона к среднереспубликанскому значению прожиточного минимума;
28) компенсационные выплаты – денежные выплаты, связанные с особым режимом работы и условиями труда, потерей работы, возмещением работникам затрат, связанных с исполнением ими трудовых или иных предусмотренных законами Республики Казахстан обязанностей, а также выплаты, связанные с профессиональной подготовкой, переподготовкой и повышением квалификации работников или иных лиц, не состоящих в трудовых отношениях;
29) прайс-лист – перечень цен на строительные материалы, изделия, конструкции и оборудование, предлагаемые предприятиями (производителями, поставщиками);
30) официальная статистическая информация – статистическая информация, формируемая органами государственной статистики в соответствии с планом статистических работ;
31) сметная цена – сводная агрегированная в территориальном разрезе информация о стоимости строительных материалов, изделий, конструкций, оборудования, эксплуатации машин и механизмов, а также услуг по перевозке грузов для строительства, установленная расчетным путем на принятую единицу измерения;
32) сметная заработная плата – расчетная величина средств на оплату труда, учитываемых в составе сметной стоимости строительства;
33) тарифная система – разновидность системы оплаты труда, при которой заработная плата работников определяется дифференцированно на основе тарифных ставок (окладов) и тарифных сеток;
34) тарифная сетка – совокупность тарифных разрядов и тарифных коэффициентов, предусматривающая дифференциацию по признаку сложности выполняемых работ и квалификации работников;
35) тарифный коэффициент – соотношение тарифной ставки соответствующего тарифно-квалификационного разряда к тарифной ставке первого тарифно-квалификационного разряда;
36) тарифная ставка (оклад) – фиксированный размер оплаты труда работника за выполнение трудовых обязанностей определенной сложности (квалификации) за единицу времени;
37) тарифный разряд – уровень сложности работ и показатель квалификационного уровня, необходимого для выполнения данной работы;
38) технологические перерывы – нормируемые затраты времени, вызванные специфическими особенностями производственного процесса, выполняемого в условиях правильной организации производства и труда.
Глава 2. Порядок расчета сметных цен на строительные материалы, изделия, конструкции и оборудование
Раздел 1. Формирование номенклатуры строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования

7. Құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкцияларының (бұдан әрі – материалдық ресурстар) және жабдықтардың номенклатурасы Құрылыс ресурстарының жіктеуішіне (бұдан әрі – Жіктеуіш) сәйкес қалыптастырылады.
Жіктеуіш Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 50 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген нөмірі № 10779) Ведомстволық жіктелімдерді жүргізудің үлгілік әдістемесіне (ВЖЖҮӘ) сәйкес әзірлеген.
8. Материалдық ресурстар мен жабдықтар номенклатурасы мерзімді түрде қолданыстағы номенклатураны кеңейту (құрылыс материалдары мен жабдықтардың жаңа түрлерімен толықтыру) және оңтайландыру арқылы өзектендіріледі.
9. Сметалық-нормативтік базаға материалдық ресурстарға және жабдықтарға арналған ағымдағы деңгейдегі сметалық нормалардың жинақтарында және Жіктеуіште жоқ материалдық ресурстарға және жабдықтарға арналған сметалық бағаларды енгізу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға бағалық және техникалық ақпаратпен (техникалық сипаттамаларды егжей-тегжейлі сипаттаумен каталогтар, сәйкестік сертификаттары, сынақ хаттамалары және т.б.) жаңа материалдық ресурстарды, жабдықтарды енгізу туралы тиісті сұрау жіберіледі. Баға ақпаратын берудің ұсынылатын нысаны осы Басшылық құжатқа 1-қосымшада келтірілген.
10. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгіленген тәртіппен сметалық-нормативтік базаға жаңа материалдық ресурстарды (жабдықтарды) енгізудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды (ұсынылған құжаттардың толықтығына сәйкес) береді. Өтiнiштi қарау мерзiмдерi Қазақстан Республикасының "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Заңында қарастырылған.
11. Материалдық ресурстарды (жабдықтарды) сметалық-нормативтік базадан алып тастау үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға себептерін негіздей отырып, тиісті сұрау салу жіберіледі.
12. Материалдарға құрылыс кәсіпорны қызметінің өндірістік және өндірістік емес салаларында еңбек заттары ретінде қолданылатын өндірістің натуралдық-заттай элементтерінің жиынтығы болып табылатын өндірістік қорларды жатқызу керек. Олар әрбір өндірістік айналымда толығымен тұтынылады және өз құнын орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнына толығымен ауыстырады.
Құрылыс-монтаждау өндірісі процесінде алуан түрлі өндірістік қорлардың атқаратын қызметіне байланысты материалдар мынадай негізгі топтарға бөлінеді:
негізгі материалдары – оның материалдық негізін (цемент, кірпіш, металл, құбырлардың барлық түрлері және т. б.) құра отырып, заттай өндірілетін өнімге кіретін еңбек заттары;
конструкциялар, бұйымдар және бөлшектер – темірбетон, металл, ағаш, пластмасса конструкциялар және бұйымдар, ағаш бұйымдары, салмалы бөлшектер, санитариялық-техникалық және электртехникалық бұйымдар, рельстер, шпалдар және т. б. (оның ішінде блок-бокстар, жалғағыш және тарату құрылғылары, сондай-ақ технологиялық, сантехникалық, энергетикалық, телемеханикалық, байланыс және т. б. жабдықтар жиынтығынан тыс басқа да бұйымдар);
қосалқы материалдар – құрылыс-монтаждау өндірісі процесінде қолданылатын еңбек заттары.

7. Номенклатура строительных материалов, изделий, конструкций (далее – материальных ресурсов) и оборудования формируется в соответствии с Классификатором строительных ресурсов (далее - Классификатор).
Классификатор сформирован в соответствии с Типовой методикой ведения ведомственных классификаций (ТМВВК), утвержденного приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 50 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №10779).
8. Номенклатура материальных ресурсов и оборудование периодически актуализируется посредством расширения (дополнения новыми видами строительных материалов и оборудования) и оптимизации существующей номенклатуры.
9. Для внесения в сметно-нормативную базу и в Классификатор сметных цен на материальные ресурсы и оборудование, отсутствующие в Классификаторе и сборниках сметных цен в текущем уровне на материальные ресурсы и оборудование, в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства направляется соответствующий запрос о включении новых материальных ресурсов, оборудования с ценовой и технической информацией (каталоги с подробным описанием технических характеристик, сертификаты соответствия, протоколы испытаний). Информация (прайс-лист) об отпускных ценах строительных материалов, изделий, и конструкций и оборудования предоставляется по форме согласно приложения 1 к настоящему Руководящему документу.
10. По результатам рассмотрения представленных документов согласно пункта 9 Руководящего документа уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства выда ет заключение (согласно комплектности предоставленных материалов) о целесообразности или нецелесообразности включения новых материальных ресурсов (оборудования) в сметно-нормативную базу. Сроки рассмотрения предусмотрены в Законе Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
11. Для исключения материальных ресурсов (оборудования) из сметно-нормативной базы в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства направляется запрос с обоснованием причин.
12. К материалам следует относить производственные запасы, представляющие собой совокупность натурально-вещественных элементов производства, применяемых в качестве предметов труда в производственной и непроизводственной сферах деятельности строительного предприятия. Они целиком потребляются в каждом производственном цикле и полностью переносят свою стоимость на стоимость выполненных строительно-монтажных работ.
В зависимости от роли, которую играют разнообразные производственные запасы в процессе строительно-монтажного производства, материалы подразделяются на следующие основные группы:
основные материалы – предметы труда, которые вещественно входят в производимую продукцию, образуя ее материальную основу (Например: цемент, кирпич, металл, все виды труб);
конструкции, изделия и детали – железобетонные, металлические, деревянные, пластмассовые конструкции и изделия, столярные изделия, закладные детали, санитарно-технические и электротехнические изделия, рельсы, шпалы (в том числе блок-боксы, соединительные и распределительные устройства, а изделия вне комплекта оборудования технологического, сантехнического, энергетического, телемеханического, связи);
вспомогательные материалы – предметы труда, участвующие в процессе производства строительных и монтажных работ.

13. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу және оларды орындау үшін жағдайлар жасау кезінде тікелей пайдаланылатын жабдыққа ұзақ уақыт кезеңі ішінде өзгеріссіз нысанда әрекет ететін материалдық-заттай объектілер және құндылықтар жиынтығы болып табылатын негізгі құралдарды жатқызу керек.
14. Жабдықты монтаждауды талап етпейтін (оның ішінде құрастыруды талап ететін) жабдыққа оны қолданысқа енгізу үшін тіреулерді немесе іргетастарды орнату қажет емес жабдық (бос тұрған станоктар, пресстер, қозғалтқыштар, медициналық жабдықтар, аспаптар және т.б. ) жатады.
Салынып жатқан объектіге орнатуға арналған, кәсіпорынның қызметін қамтамасыз етуге, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға қажетті жабдықтарға, құралдар мен мүккәмалға мынадай материалдық-техникалық ресурстар жатады:
технологиялық, энергетикалық, көтеру-көлік, сорғы-компрессорлық және басқа да жабдық (станоктар, пресстер, қозғалтқыштар, генераторлар, өндірістік қазандар, сорғылар, компрессорлар, крандар, жүк және жолаушылар көтергіштері, транспортерлер және т.б.);
аспаптар, автоматтандыру және байланыс құралдары;
өрт сөндіру жабдықтары;
зертханалар, шеберханалар, медициналық кабинеттер жабдықтары;
құралдың, технологиялық жарақтар мен мүкәммалдың бастапқы қоры.
Орнатуға арналған жабдық монтаждауды талап ететін және монтаждауды талап етпейтін жабдыққа бөлінеді.
Монтаждауды талап ететін жабдыққа оның жекелеген бөліктері құрастырғаннан және іргетастарға немесе тіреулерге орнатылғаннан кейін ғана қолданысқа енгізілуі мүмкін жабдық жатады.
2-бөлім. Құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкцияларына және жабдықтарға арналған бағалар мониторингі
15. Құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкцияларына және жабдықтарға арналған бағалар мониторингі құрылыстағы сметалық-нормативтік базаны материалдық ресурстар мен жабдықтарға арналған. ағымдағы сметалық бағалармен қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
16. Баға белгілейтін материалдық ресурстар мен жабдықтар бойынша бағалар мониторингі тоқсан сайын, номенклатураның қалған ресурстары бойынша – жыл сайын жүргізіледі. Баға белгілейтін материалдық ресурстар топтарының тізбесі осы Басшылық құжатқа 2-қосымшада келтірілген.
17. Баға мониторингін ұйымдастыру және жүргізу мынадай негізгі кезеңдерден тұрады:
1) ақпараты бойынша материалдық ресурстар және жабдықтардың бағаларына бақылау жүргізілетін базалық кәсіпорындардың тізбесін қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша материалдық ресурстар мен жабдықтардың бағалары туралы ақпаратты жинау және өңдеу
18. Құрылыстағы материалдық ресурстар және жабдықтар мониторингін өткізу бойынша негізгі кәсіпорындар тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) енгізу үшін кәсіпорындарды таңдау келесі қағидаттар негізінде жүргізіледі:

13. К оборудованию, используемому непосредственно при производстве строительно-монтажных работ и создании условий для их выполнения, следует относить основные средства, представляющие собой совокупность материально-вещественных объектов и ценностей, действующих в неизменной форме в течение длительного периода времени.
14. К оборудованию, инструменту и инвентарю, предназначенному для установки на строящемся объекте, необходимому для обеспечения деятельности предприятий, а также эксплуатации зданий и сооружений, относят следующие материально-производственные ресурсы:
технологическое, энергетическое, подъемно-транспортное, насосно-компрессорное и другое оборудование (Например: станки, прессы, двигатели, генераторы, котлы производственные, насосы, компрессоры, краны, подъемники грузовые и пассажирские, транспортеры);
приборы, средства автоматизации и связи;
оборудование средств пожаротушения;
оборудование для лабораторий, мастерских, медицинских кабинетов;
первоначальный фонд инструмента, технологической оснастки и инвентаря.
Оборудование, предназначенное для установки, подразделяется на оборудование, не требующее монтажа, и оборудование, требующее монтажа.
К оборудованию, требующему монтажа, относится оборудование, которое вводится в действие только после сборки его отдельных частей и установки на фундаменты или опоры.
К оборудованию, не требующему монтажа, относится оборудование (в том числе нуждающееся в сборке), которое не требует для ввода его в действие установки на опоры или на фундаменты (Например: свободно стоящие станки, прессы, двигатели, медицинское оборудование, приборы).
Раздел 2. Мониторинг цен на строительные материалы, изделия, конструкции и оборудование
15. Мониторинг цен на строительные материалы, изделия, конструкции и оборудование проводится с целью обеспечения сметно-нормативной базы в строительстве текущими сметными ценами на материальные ресурсы и оборудование.
16. Мониторинг цен по ценообразующим материальным ресурсам и оборудованию проводится ежеквартально, по остальным ресурсам номенклатуры – ежегодно. Перечень групп ценообразующих материальных ресурсов приведен в приложении 2 к настоящему Руководящему документу.
17. Организация и проведение мониторинга цен состоит из следующих основных этапов:
1) формирование перечня базовых предприятий, по информации которых будет производиться наблюдение за ценами материальных ресурсов и оборудования;
2) сбор и обработка информации о ценах на материальные ресурсы и оборудование по регионам Республики Казахстан.
18. Выбор предприятий для включения в перечень базовых предприятий (далее – перечень) по проведению мониторинга материальных ресурсов и оборудования в строительстве производится с использованием следующих принципов:

1) тізбеге олардың меншік нысандарына және ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан материалдық ресурстарды, жабдықтарды жеткізуші кәсіпорындар (өндірушілер) енгізіледі;
2) тізбеге енгізілген жеткізуші кәсіпорындардың (өндірушілердің) материалдық ресурстарының, жабдықтарының номенклатурасы сыныптауышқа сай өндірілетін және құрылыста тұтынылатын материалдық ресурстардың, жабдықтардың негізгі номенклатурасына сәйкес келеді;
3) материалдық ресурстарды, жабдықтарды жеткізуші кәсіпорындар (өндірушілер) мониторинг барысында құрылыс нарығына жеткізілетін (өндірілетін) материалдық ресурстардың, жабдықтардың бағалары және техникалық сипаттамалары туралы шынайы ақпаратты ұсынады;
4) жеткізуші кәсіпорындар (өндірушілер) жеткізетін (өндіретін) материалдық ресурстар, жабдықтар өнімнің қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын ілеспе құжаттамамен (сәйкестік сертификаты, сәйкестік туралы декларация, техникалық немесе нормативтік құжаттама және т.б.) қамтамасыз етіледі;
5) материалдық ресурстарды, жабдықтарды жеткізуші кәсіпорын (өндіруші) нарықты өнімнің жеткілікті көлемімен қамтамасыз етудің өндірістік мүмкіндігі бойынша өнімнің бір түрін жеткізушілердің арасынан таңдап алынады.
19. Баға ақпаратын жинау және оны кейіннен өңдеуге ыңғайлы түрге келтіру құрылыс нарығы субъектілерінен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының м.а. 2018 жылғы 19 желтоқсандағы № 8 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген нөмірі № 18030) "Құрылыс материалдарына, бұйымдарына, конструкцияларына және инженерлік жабдыққа арналған босату бағалары туралы есеп" (коды 0001202, индексі 1-СМИО) нысанында алынған бастапқы статистикалық деректер, прайс-парақтар және өндіруші кәсіпорындар (жеткізушілер) бұқаралық ақпарат құралдарында ұсынатын немесе жариялайтын материалдық ресурстар мен жабдықтардың бағалары туралы басқа да қолжетімді ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
20. Баға ақпаратын өңдеу келіп түсетін ақпаратта бақыланатын оқиғаның белгілерін анықтау және нәтижелерді бұрмалайтын кездейсоқ деректер есебінен алып тастау мақсатында жүргізіледі.
21. Нәтижелерді бұрмалайтын кездейсоқ деректер есебінен шығару үшін өндірушілер (жеткізушілер) бағасының орташа арифметикалық ішінара жиынтықтан орташа квадраттық ауытқуы мына формула (3.2.1) бойынша есептеледі:
мұндағы:
s – өндірушілер (жеткізушілер) бағасының орташа квадраттық ауытқуы;
бі – і өндірушінің (жеткізушінің) есептік кезең ішінде материалдық ресурсының (жабдығының) бағасы;
бор. – материалдық ресурсты (жабдықты) өндірушілер (жеткізушілер) бағасының орташа арифметикалық мәні;
n-материалдық ресурсқа (жабдыққа) баға ұсынған өндірушілердің (жеткізушілердің) саны.
Материалдық ресурстар (жабдықтар) бойынша орташа арифметикалық іріктеме жиынтықтан екі еселенген орташа квадраттық ауытқудан (±2s) астам ауытқумен бағалардың көрсеткіштері қате деректер болып табылады және орташа босату бағаларының есебінен алынып тасталады.
Бастапқы деректердегі кездейсоқ мәндер алынып тасталғаннан кейін материалдық ресурсты (жабдықты) өндірушілер (жеткізушілер) бағасының орташа арифметикалық мәнін есептеу қайта орындалады.

1) в перечень включаются предприятия-поставщики (производители) материальных ресурсов, оборудования независимо от их форм собственности и организационно-правовых форм;
2) номенклатура материальных ресурсов, оборудования предприятий-производителей (поставщиков), включенных в перечень, соответствует основной номенклатуре материальных ресурсов, оборудования, производимых и потребляемых в строительстве, согласно Классификатора;
3) предприятия-поставщики (производители) в ходе мониторинга представляют достоверную информацию о ценах и технических характеристиках поставляемых (производимых) на рынок строительства материальных ресурсов, оборудования;
4) материальные ресурсы и оборудование, поставляемые (производимые) предприятиями-производителями (поставщиками), обеспечиваются сопроводительной документацией (сертификат соответствия, декларация о соответствии, техническая или нормативная документация), подтверждающей соответствие продукции требованиям безопасности;
5) предприятие-производитель (поставщик) материальных ресурсов, оборудования выбирается из поставщиков одного вида продукции по производственной возможности обеспечения рынка достаточным объемом продукции.
19. Сбор ценовой информации и приведение е е к виду, удобному для последующей обработки, осуществляется на основе первичных статистических данных, полученных от субъектов строительного рынка в форме "Отчета об отпускных ценах на строительные материалы, изделия, конструкции и инженерное оборудование" (код 0001202, индекс 1-СМИО), утвержденного приказом и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 19 декабря 2018 года №8 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №18030), прайс-листов и другой доступной информации о ценах на материальные ресурсы и оборудование, предоставляемой или публикуемой в средствах массовой информации предприятиями-производителями (поставщиками).
20. Обработка ценовой информации производится с целью обнаружения в поступающей информации признаков контролируемого события и исключения из расчета случайных данных, искажающих результаты.
21. Для исключения из расчета случайных данных, искажающих результаты, рассчитывается среднее квадратичное отклонение цен производителей (поставщиков) от средней арифметической выборочной совокупности по формуле (3.2.1):
(3.2.1)
где:
s – среднее квадратичное отклонение цен производителей (поставщиков);
цi – цена материального ресурса (оборудования) i-го производителя (поставщика) в течение расчетного периода;
цср. – среднее арифметическое значение цен производителей (поставщиков) материального ресурса (оборудования);
n – количество производителей (поставщиков), предоставивших цены на материальный ресурс (оборудование).
Показатели цен по материальных ресурсам (оборудованию) с отклонением от средней арифметической выборочной совокупности более чем на удвоенное среднее квадратичное отклонение (±2s), являются ошибочными данными и исключаются из расчета средних отпускных цен.
После исключения случайных значений в исходных данных расчет среднего арифметического значения цен производителей (поставщиков) материального ресурса (оборудования) выполняется повторно.

3-бөлім. Құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкцияларының және жабдықтардың сметалық бағаларын есептеу
22. Құрылыс материалдарына және құрылысқа арналған жабдықтарға арналған ағымдағы деңгейдегі сметалық бағалар құрылыс алаңының франко-объект жанындағы қоймасына жасалады және белгіленген өлшем бірлігіне келесі құн элементтері кіреді:
1) қосалқы бөлшектердің (жабдық үшін), ыдыстың, қаптаманың және деректеменің құнын ескере отырып, материалдық ресурстардың, жабдықтардың құнын қамтитын орташа босату бағасы;
2) көлік шығыстары;
3) дайындау-қойма шығыстары;
4) кедендік баждар мен салықтар (қажет болған жағдайда).
23. Құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде объект жанындағы қойма ретінде құрылысты ұйымдастыру жобасында көзделген:
– ашық сақталатын материалдар үшін – оларды объектінің (ғимараттар, құрылыстар) құрылыс аумағында орналастыру үшін пайдаланылатын алаң;
- қалған материалдар үшін – осы объект (ғимарат, құрылыс) үшін сақтау қоймасы (қаттастыра жинау орны) қабылданады.
24. Материалдық ресурстардың (жабдықтардың) сметалық бағаларын есептеу мынадай негізгі кезеңдерден тұрады::
1) орташа босату бағасын есептеу (Бор.);
2) тасымалдау шығындарын және дайындау-қойма шығыстарын ескере отырып, сметалық бағаны есептеу.
25. Кезекті есептік кезеңге (жыл, тоқсан) материалдық ресурстардың (жабдықтардың) сметалық бағаларын есептеу мына формула (3.3.1) бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Бсм. – сметалық баға;
Бор. – орташа босату бағасы;
Шк. –жоспарланатын есептік кезеңге материалдық ресурсты (жабдықты) тасымалдау бойынша көлік шығыстары;
Кдқ – дайындау-қойма шығыстарын ескеретін коэффициент.
26. Орташа босатылым бағасының есебі әдісін таңдау ақпараттық қамтамасыз етудің мүмкіндігіне, жекелеген тауарларды өткізудің талаптарының ерекешілігіне, нарықтағы қолжетімділікке, бәсекелестік талаптарына, шикізат бағасының әсеріне және басқа да факторларға байланысты болады.
27. Тізілімге енгізілген негізгі кәсіпорындар өндіретін және/немесе құрылыс (өткізу) нарығына жеткізетін материалдық ресурстардың (жабдықтардың) көлемдері болған кезде, кезекті есептік кезеңге (жыл) Жинақтарды қалыптастыру барысындағы есептік орташа босату бағасы (Бо.) мына формула (3.3.2) бойынша айлық есептік көрсеткіш индексін (бұдан әрі – АЕК индексі) ескере отырып, орташа өлшенген шама (Боө.) ретінде айқындалады:
мұндағы:
Боб – кезекті есептік кезеңге (жыл) орташа (орташа арифметикалық өлшенген) босату бағасы;
БӨі – есептік кезең ішіндегі і өндірушінің (жеткізушінің) бағасы;
vi – есептік кезең ішіндегі і өндірушінің (жеткізушінің) өткізу көлемдері;
n – материалдық ресурсқа (жабдыққа) баға ұсынған өндірушілердің (жеткізушілердің) саны.
Кбос – материалдық ресурстар мен жабдықтар номенклатурасына сәйкес материалдық ресурстар (жабдықтар) тобы үшін босату бағасының коэффициенті;
ИАЕК – кезекті есептік кезеңге – жылға АЕК индексі.

Раздел 3. Расчет сметных цен строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования
22. Сметные цены в текущем уровне на строительные материалы и оборудование для строительства составляются франко-приобъектный склад строительной площадки и на установленную единицу измерения включают следующие элементы стоимости:
1) среднюю отпускную цену, включающую в себя стоимость материальных ресурсов, оборудования с учетом стоимости запасных частей (для оборудования), тары, упаковки и реквизита;
2) транспортные расходы;
3) заготовительно-складские расходы;
4) таможенные пошлины и налоги (при необходимости).
23. В качестве приобъектного склада при определении сметной стоимости строительства принимается предусмотренная проектом организации строительства:
для материалов открытого хранения – площадка, используемая для их размещения на территории строительства объекта (здания, сооружения);
для остальных материалов – склад (место складирования) хранения их для данного объекта (здания, сооружения).
24. Расчет сметных цен материальных ресурсов (оборудования) состоит из следующих основных этапов:
1) расчет средней отпускной цены (Цср.);
2) расчет сметной цены с учетом затрат на транспортировку и заготовительно-складских расходов.
25. Расчет сметных цен материальные ресурсы (оборудование) на очередной расчетный период (год, квартал) производится по формуле (3.3.1):
(3.3.1)
где:
Цсм. – сметная цена;
Цср. – средняя отпускная цена;
Зтр. – транспортные расходы по перевозке материального ресурса (оборудования) на планируемый расчетный период;
Кзс – коэффициент, учитывающий заготовительно-складские расходы.
26. Выбор метода расчета средней отпускной цены зависит от возможности информационного обеспечения, специфики условий реализации отдельных товаров, доступности на рынках, условий конкурентности, влияния сырьевых цен.
27. При наличии объемов производимых и/или поставляемых на рынок строительства (реализации) материальных ресурсов (оборудования) базовых предприятий, включенных в реестр, расчетная средняя отпускная цена (Цср.) на очередной расчетный период (год) определяется как средняя арифметическая взвешенная величина с учетом индекса месячного расчетного показателя (далее – индекс МРП) по формуле (3.3.2):
(3.3.2)
где:
Цср – средняя отпускная цена (средняя арифметическая взвешенная) на очередной расчетный период (год);
ЦПi –цена i-го производителя (поставщика) в течение расчетного периода;
vi – объемы реализации i-го производителя (поставщика) в течение расчетного периода;
n – количество производителей (поставщиков), предоставивших цены на материальный ресурс (оборудование);
Котп – коэффициент отпускной цены для группы материальных ресурсов (оборудования) в соответствии с Номенклатурой строительных материалов, изделий, конструкций и инженерного оборудования (далее - Номенклатура);
ИМРП – индекс МРП на очередной расчетный период – год.

28. Кезекті есептік кезеңге (жыл) АЕК индексі кезекті жыл айлық есептік көрсеткішінің сметалық бағалардың жинақтарын қалыптастыру жылының айлық есептік көрсеткішіне қатынасы ретінде айқындалады.
Айлық есептік көрсеткіш мөлшері тиісті бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес қолданылады.
29. Бақыланатын есептік кезең (жыл, тоқсан) ішінде орташа өлшенген босату бағаларын анықтау кезінде олар бойынша осы кезең ішінде материалдық ресурстар, жабдықтар өткізілген бағалардың барлық мәндері есепке алынады.
30. Өндірілетін және/немесе құрылыс (өткізу) нарығына жеткізілетін материалдық ресурстардың (жабдықтардың) көлемдері туралы мәліметтер болмаған кезде, кезекті есептік кезеңге (жыл) есептік орташа босату бағасы (Боб) мына формула (3.3.3) бойынша АЕК индексін ескере отырып, орташа арифметикалық шама ретінде айқындалады:
мұндағы:
Боа. – кезекті есептік кезеңге (жыл) орташа (орташа арифметикалық) босату бағасы;
БӨі – есептік кезең ішіндегі і өндірушінің (жеткізушінің) бағасы;
n – материалдық ресурсқа (жабдыққа) баға ұсынған өндірушілердің (жеткізушілердің) саны.
ИАЕК – кезекті есептік кезеңге – жылға АЕК индексі;
Кбос – Материалдық ресурстар мен жабдықтар номенклатурасына сәйкес материалдық ресурстар (жабдықтар) тобы үшін босату бағасының коэффициенті.
31. Ағымдағы жылға арналған сметалық бағаларды есептеу кезінде материалдық ресурстардың (жабдықтардың) орташа босатылу бағалары 1-ге тең АЕК индексімен (3.3.2), (3.3.3) формулалар бойынша анықталады.
32. Мониторинг процесінде өңірдегі тек бір ғана жеткізуші (өндіруші) кәсіпорын бақыланған материалдық ресурстар (жабдықтар) бойынша мұндай ресурстарға арналған орташа босату бағалары (Боб) осы жеткізуші (өндіруші) кәсіпорынның деректері бойынша қабылданады.
33. Өңірдің аумағында өндірісі жоқ бетон бұйымдар, құрама темірбетон бұйымдар мен конструкциялар, болат конструкциялар бойынша орташа босату бағасы оларды дайындаушы зауыттан осы өңірдегі жүк тасымалдары үшін ашық темір жол станциясына дейін жеткізуді ескере отырып, ұтымды логистикаға (франко-вагон бару станциясы) сүйене отырып, есептеледі.
34. Өңірлер бөлінісінде материалдық ресурстарға (жабдыққа) арналған есептік кезеңнің орташа босату бағалары босату бағасының коэффициентін қолдана отырып, мониторингке қатысатын өндірушілердің (жеткізушілердің) салыстырмалы бағаларын орташаландырумен айқындалады.
35. Босату бағасының коэффициенті (Кбос) өнімді өткізуге арналған шығыстардың нақты деңгейін ескере отырып, өндірушінің (жеткізушінің) бағасына қатысты босату бағасының өзгеруін сипаттайды және материалдық ресурстар (жабдықтар) тобы үшін мына (3.3.4) формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Кбос.j – Материалдық ресурстар мен жабдықтар номенклатурасына сәйкес бір топқа жататын j материалдық ресурстың (жабдықтың) босатылу бағасының коэффициенті;
n – Материалдық ресурстар мен жабдықтар номенклатурасына сәйкес бір топқа жататын материалдық ресурстар (жабдықтар) саны.
Босату бағасының коэффициенті 1-ден аспайды.

28. Индекс МРП на очередной расчетный период (год) определяется как отношение месячного расчетного показателя очередного года к месячному расчетному показателю года формирования сборников сметных цен.
Размер месячного расчетного показателя принимается в соответствии с прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий пятилетний период.
29. При определении средних арифметических взвешенных отпускных цен в течение отслеживаемого расчетного периода (год, квартал) в расчет принимаются все значения цен, по которым реализованы материальные ресурсы (оборудование) в течение этого периода.
30. При отсутствии сведений об объемах производимых и/или поставляемых (реализации) на рынок строительства материальных ресурсов (оборудования) расчетная средняя отпускная цена (Цср.) на очередной расчетный период (год) определяется как средняя арифметическая величина с учетом индекса МРП по формуле (3.3.3):
(3.3.3)
где:
Цср. – средняя отпускная цена (средняя арифметическая) на очередной расчетный период (год);
ЦПi –цена i-го производителя (поставщика) в течение расчетного периода;
n – количество производителей (поставщиков), предоставивших цены на материальный ресурс (оборудование);
ИМРП – индекс МРП на очередной расчетный период – год;
Котп – коэффициент отпускной цены для группы материальных ресурсов (оборудования) в соответствии с Номенклатурой.
31. При расчете сметных цен на текущий год средние отпускные цены материальных ресурсов (оборудования) определяются по формулам (3.3.2), (3.3.3) с индексом МРП равным 1.
32. По материальным ресурсам (оборудованию), по которым в процессе мониторинга отслежено только одно предприятие-поставщик (производитель) в регионе, средние отпускные цены (Цср) на такие ресурсы принимаются по данным этого предприятия-поставщика (производителя).
33. По бетонным изделиям, сборным железобетонным изделиям и конструкциям, стальным конструкциям, производство которых на территории региона отсутствует, средняя отпускная цена рассчитывается с учетом их доставки от завода-изготовителя до железнодорожной станции в этом регионе, открытой для грузовых перевозок, исходя из рациональной логистики (франко-вагон станция назначения).
34. Средние отпускные цены расчетного периода на материальные ресурсы (оборудование) в разрезе регионов определяются усреднением сопоставимых цен производителей (поставщиков), участвующих в мониторинге, с применением коэффициента отпускной цены.
35. Коэффициент отпускной цены (Котп) характеризует изменение отпускной цены по отношению к цене производителя (поставщика) с учетом фактического уровня расходов на реализацию продукции и рассчитывается для группы материальных ресурсов (оборудования) по формуле (3.3.4):
(3.3.4)
Котп.j – коэффициент отпускной цены j-го материального ресурса (оборудования), относящегося к одной группе в соответствии с Номенклатурой материальных ресурсов и оборудования;
n – количество материальных ресурсов (оборудования), относящихся к одной группе в соответствии с Номенклатурой.
Коэффициент отпускной цены не превышает 1.

36. J материалдық ресурстың (жабдықтың) босатылу бағасының коэффициенті мына (3.3.5) формула бойынша есептеледі):
мұндағы:
Ббос.i – і өндірушінің (жеткізушінің) материалдық ресурсына (жабдығына) арналған босату бағасы, теңге;
Бө.i – і өндірушінің (жеткізушінің) материалдық ресурсына (жабдығына) арналған босату бағасы, теңге;
m – материалдық ресурстарды (жабдықты) жеткізетін өндірушілердің (жеткізушілердің) саны.
37. Егер материалдық ресурстар (жабдықтар) бойынша мониторинг процесінде өңірдегі тек бір ғана жеткізуші (өндіруші) кәсіпорын бақыланса, босату бағасының коэффициенті (Кбос) Қазақстан Республикасы бойынша осындай материалдық ресурсқа (жабдыққа) арналған босату бағасы коэффициенттерінің орташа мәніне тең болып қабылданады.
38. Көлік шығыстары жеткізушінің қоймасынан құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағаларды қолдана отырып, объект маңындағы қоймаға дейінгі орташа қашықтыққа жеткізу құнын есептеу жолымен материалдық ресурстардың, жабдықтардың сметалық бағаларпына енгізіледі.
Кендік емес материалдар үшін тасымалдаудың орташа қашықтығы, олардың әкімшілік-аумақтық тиесілігіне қарамастан, ұтымды логистиканы негізге ала отырып, өңірдің орталығына жақын карьерлерден өңірдің орталығына, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының орталығына дейін қалыптасқан көліктік сұлбалар бойынша анықталады.
39. Дайындау-қойма шығыстары келесі мөлшерлерде франко-объект жанындағы қойма материалдық ресурстар және жабдықтар құнынан пайыздарда қабылданады: құрылыс материалдары және бұйымдары – 2%, металл конструкциялар – 0,75%, инженерлік жабдық үшін – 1,2%. Сәйкесінше, дайындау-қойма шығыстарын ескеретін коэффициент (Кдқ),: құрылыс материалдары және бұйымдары– 1,02, металл конструкциялар – 1,0075, инженерлік жабдық үшін – 1,012-ге тең.
40. Сапа өлшемшарттары мен көрсеткіштерін регламенттейтін, әр түрлі сауда маркаларындағы инженерлік жабдықтарды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін стандарттау жөніндегі нормативтік-техникалық құжат болмаған кезде, жабдықтардың атауы сауда маркалары мен брендтеріне "үлгісінде" деген сілтемемен келтіріледі.
41. Жеке материалдық ресурстарға арналған баға ақпараты болмаған кезде, босату бағаларын қалыптастыру индекстік әдіспен, сондай-ақ біртекті топқа кіретін материалдық ресурстардың (жабдықтардың) сметалық бағалары негізінде жүзеге асырылады.
42. Материалдық ресурстың (жабдықтың) әрбір нақты түрі бойынша индекстік әдісті қолдану кезінде, оның орташа ағымдағы бағасын алдыңғы кезеңнің бағасына бөлу жолымен жеке индекс есептеледі. Жеке индекстер ресурстардың түрі және тобы бойынша индекстің орташа мәніне келтіріледі.

36. Коэффициент отпускной цены j-го материального ресурса (оборудования) рассчитывается по формуле (3.3.5):
(3.3.5)
где:
Цотп.i – отпускная цена на материальный ресурс (оборудование) i-го производителя (поставщика), тенге;
Цп.i – цена на материальный ресурс (оборудование) i-го производителя (поставщика), тенге;
m – количество производителей (поставщиков), поставляющих материальный ресурс (оборудование).
37. В случае, если по материальным ресурсам (оборудованию) в процессе мониторинга отслежено только одно предприятие-поставщик (производитель) в регионе, коэффициент отпускной цены (Котп) принимается равным среднему по Республике Казахстан значению коэффициентов отпускной цены на такой материальный ресурс (оборудование).
38. Транспортные расходы включаются в сметные цены на материальные ресурсы, оборудование путем расчета стоимости доставки на среднее расстояние от склада поставщика до приобъектного склада с применением сметных цен на перевозки грузов для строительства.
Для нерудных материалов среднее расстояние перевозки определяется по сложившимся транспортным схемам, независимо от их административно-территориальной принадлежности исходя из рациональной логистики, от ближайших к центру региона карьеров до центра области, городов Нур-Султан, Алматы, Шымкент.
39. Заготовительно-складские расходы принимаются в процентах от стоимости материальных ресурсов и оборудования франко-приобъектный склад в следующих размерах: для строительных материалов и изделий – 2%, металлических конструкций – 0,75%, инженерного оборудования – 1,2%. Соответственно, коэффициент, учитывающий заготовительно-складские расходы (Кзс), равен: для строительных материалов и изделий – 1,02, металлических конструкций – 1,0075, инженерного оборудования – 1,012.
40. При отсутствии нормативно-технического документа по стандартизации, регламентирующего критерии и показатели качества, позволяющие идентифицировать инженерное оборудование разных торговых марок, наименование такого инженерного оборудования приводится со ссылкой "типа" на торговые марки и бренды.
41. При отсутствии ценовой информации на отдельные материальные ресурсы формирование отпускных цен осуществляется индексным методом, а также на основании сметных цен материальных ресурсов (оборудования), входящих в однородную группу.
42. При применении индексного метода по каждому конкретному виду материального ресурса (оборудования) рассчитывается индивидуальный индекс путем деления его средней текущей цены на цену предыдущего периода. Индивидуальные индексы усредняются в индекс по виду и группе ресурсов.

43. Біртекті топтағы материалдық ресурсқа (жабдыққа) арналған бағалар болмаған жағдайда, орташа босату бағасын қалыптастыру (3.3.6) формула бойынша орташа арифметикалық мән ретінде немесе (3.3.7) формула бойынша геометриялық өлшемдер арқылы осы топқа бірдей өлшем бірлігімен шектес материалдық ресурстардың (жабдықтардың) сметалық бағалары негізінде жүзеге асырылады:
мұндағы:
Бор n – материалдық ресурстың (жабдықтың) орташа босатылу бағасы;
Б ор n-1 – біртекті топтағы ізделетін шамадан жоғары орналасқан материалдық ресурстың (жабдықтың) босатылу бағасы;
Б ор n+1 – біртекті топтағы ізделетін шамадан төмен орналасқан материалдық ресурстың (жабдықтың) босатылу бағасы.
мұндағы:
Бор – материалдық ресурстың (жабдықтың) орташа босатылу бағасы;
Бор1– 1-материалдық ресурстың (жабдықтың) орташа босатылу бағасы;
А – ол бойынша баға ақпараты жоқ материалдық ресурстың (жабдықтың) негізгі техникалық параметрі (геометриялық өлшемі, көлемі, қалыңдығы және т.б.);
А1 – 1-материалдық ресурстың (жабдықтың) негізгі техникалық параметрі.
44. Орташа босатылым бағасы (Бор) есебі есептік-талдау әдісімен (мысалы, калькуляциялау) орындалуы мүмкін.
45. Өңірлер бойынша орташа босату бағаларының ауытқуы ±10% диапазонында тіркелген материалдық ресурстар мен жабдықтар үшін сметалық бағалар тұтастай Қазақстан Республикасы үшін есептеледі. Мұндай материалдық ресурстар мен жабдықтардың тізбесі осы Басшылық құжатқа 3-қосымшада келтірілген.
3-тарау. Құрылыстағы сметалық жалақыны есептеу тәртібі
1-бөлім. Сметалық жалақыны есептеу бойынша жалпы ережелер
46. Еңбек нормалары (уақыт, өндіру, еңбек сыйымдылығы, қызмет көрсету, саны) еңбек шығындарының өлшемі болып табылады және техниканың, технологияның, өндіріс пен еңбекті ұйымдастырудың қол жеткізілген деңгейіне сәйкес тиісті біліктілігі бар жұмыскер үшін белгіленеді.
47. Жұмыскерлерге қойылатын біліктілік талаптары және белгілі бір жұмыс түрлерінің күрделілігі Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасы негізінде бекітілетін Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларын, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын негізінде белгіленеді.
48. Сметалық жалақы:

43. В случае отсутствия цен на материальный ресурс (оборудование) в однородной группе, формирование средней отпускной цены осуществляется на основании сметных цен соседних материальных ресурсов (оборудования) с одинаковой единицей измерения, входящих в эту группу, как среднее арифметическое значение по формуле (3.3.6) или по геометрическим размерам по формуле (3.3.7):
(3.3.6)
где:
Цср n – средняя отпускная цена материального ресурса (оборудования);
Цср n-1 – средняя отпускная цена материального ресурса (оборудования), расположенного в однородной группе выше искомого;
Цср n+1 – средняя отпускная цена материального ресурса (оборудования), расположенного в однородной группе ниже искомого.
(3.3.7)
где:
Цср – средняя отпускная цена материального ресурса (оборудования);
Цср1– средняя отпускная цена 1-го материального ресурса (оборудования);
А – основной технический параметр (геометрический размер, объем, толщина и т.п.) материального ресурса (оборудования), по которому отсутствует ценовая информация;
А1 – основной технический параметр 1-го материального ресурса (оборудования).
44. Расчет средней отпускной цены (Цср) может выполняться расчетно-аналитическими методами (например, калькулированием).
45. Для материальных ресурсов и оборудования, по которым колебание средних отпускных цен по регионам зарегистрировано в диапазоне ±10%, сметные цены рассчитываются в целом для Республики Казахстан. Перечень групп материальных ресурсов (оборудования), сметные цены которых рассчитываются для Республики Казахстан приведен в приложении 3 к настоящему Руководящему документу.
Глава 3. Порядок расчета сметной заработной платы в строительстве
Раздел 1. Общие положения по расчету сметной заработной платы
46. Нормы труда (времени, выработки, трудоемкости, обслуживания, численности) являются мерой затрат труда и устанавливаются для работника соответствующей квалификации в соответствии с достигнутым уровнем техники, технологии, организации производства и труда.
47. Квалификационные требования к работникам и сложность определенных видов работ устанавливаются на основе Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, тарифно-квалификационных характеристик профессий рабочих и типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, утвержденного согласно подпункта 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан.
48. Сметная заработная плата состоит из:

1) құрылысшы жұмысшылардың жалақысынан;
2) машинистердің (құрылыс машиналары мен механизмдерін басқарумен және қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылардың) жалақысынан тұрады.
49. Құрылысшы жұмысшылардың жалақысы тікелей құрылыс және монтаждау жұмыстарымен айналысатын жұмысшылардың еңбек ақысын қамтиды. Құрылысшы жұмысшылардың сметалық жалақысы құрылыс-монтаждау жұмыстарының түрлері бойынша еңбек шығындарының және сметалық тарифтік мөлшерлемелер жинағы бойынша қабылданатын құрылысшы жұмысшылар мен машинистер үшін адам-сағаттың ағымдағы құны негізінде есептеледі.
50. Машинистердің жалақысы құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану шығындарының құрамына енгізіледі және машиналар мен механизмдердің машина-сағаты құнының құрамында сметалық тарифтік мөлшерлемелерді белгілей отырып, ағымдағы бағаларда есептеледі.
51. Құрылысшы жұмысшылардың, машинистер мен механизаторлардың ағымдағы сағаттық тарифтік мөлшерлемесі "Құрылыс" экономикалық қызмет түрі бойынша жұмыскерлердің орташа айлық атаулы жалақысы туралы мемлекеттік статистика деректері бойынша анықталады.
52. Сметалық тарифтік мөлшерлеме қалыпты еңбек жағдайларын ескереді.
53. Ауыр жұмыстар, зиянды және (немесе) қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмыстар бойынша сметалық тарифтік мөлшерлемелерге еңбек жағдайларын зияндылық, қауіптілік дәрежесі бойынша сыныптайтын, құрылыстағы салалық келісімде айқындалатын салалық коэффициенттер қолданылады.
54. Экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында еңбекке қосымша ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданады.
2-бөлім. Құрылысқа арналған сметадағы жалақыны есептеуге арналған нормативтік-есептеу базасы
55. Құрылыста қолданылатын еңбекке ақы төлеу жүйесінің негізі жұмыскерлер біліктілігінің және олардың еңбегіне ақы төлеу сәйкестігін олар орындайтын жұмыстардың күрделілігі бойынша қамтамасыз ететін тарифтік жүйе болып табылады.
56. Тарифтік жүйемен біліктілік санаттары (разрядтары) бойынша тарифтік мөлшерлемелер және тарифтік коэффициенттер белгіленеді.
57. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын тарифтеу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген құрылысшы жұмысшылар мен машинистердің тарифтік мөлшерлемелерін (осы Басшылық құжатқа 6-қосымша) есептеуге арналған тарифтік коэффициенттерді және тікелей монтаждау жұмыстарымен айналысатын инженерлік буынның тарифтік мөлшерлемелерін (осы басшы құжатқа 8-қосымша) есептеуге арналған тарифтік коэффициенттерді қолдана отырып, Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес жүргізіледі.

1) заработной платы рабочих-строителей;
2) заработной платы машинистов (рабочих, занятых управлением и обслуживанием строительных машин и механизмов).
49. Заработная плата рабочих-строителей включает оплату труда рабочих, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах. Сметная заработная плата рабочих-строителей рассчитывается на основании трудозатрат по виду строительных и монтажных работ и текущей стоимости человеко-часа для рабочих-строителей и машинистов, принимаемой по сборнику сметных тарифных ставок.
50. Заработная плата машинистов включается в состав затрат на эксплуатацию строительных машин и механизмов и рассчитывается в составе стоимости машино-часа машин и механизмов в текущих ценах с применением сметных тарифных ставок (оклад).
51. Текущая часовая тарифная ставка рабочих-строителей, машинистов и механизаторов определяется по данным государственной статистики о среднемесячной номинальной заработной плате работников по виду экономической деятельности "Строительство".
52. Сметная тарифная ставка учитывает нормальные условия труда.
53. По тяжелым работам, работам с вредными и (или) опасными условиями труда к сметным тарифным ставкам применяются отраслевые коэффициенты, классифицирующие условия труда по степени вредности, опасности, определяемые отраслевым соглашением в строительстве.
54. Дополнительная оплата труда в зонах экологического бедствия и радиационного риска принимается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Раздел 2. Нормативно-расчетная база для расчета заработной платы в сметах на строительство
55. Основой системы оплаты труда, применяемой в строительстве, является тарифная система, обеспечивающая соответствие квалификации и оплаты труда работников по сложности выполняемых ими работ.
56. Тарифной системой устанавливаются тарифные ставки по квалификационным категориям (разрядам) и тарифные коэффициенты.
57. Тарификация строительно-монтажных работ производится в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, утвержденным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, с применением тарифных коэффициентов для исчисления тарифных ставок рабочих-строителей и машинистов и тарифных коэффициентов для исчисления тарифных ставок инженерного звена, занятого непосредственно на монтажных работах.

58. Құрылыстағы сметалық тарифтік мөлшерлемелердің шамасын есептеудің негізі ресми статистикалық ақпарат болып табылады.
59. Қазақстан Республикасы өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін есепке алу мақсатында сметалық тарифтік мөлшерлемелердің шамасы өңірлік коэффициенттің шамасына түзетіледі.
60. Өңірлік коэффициенттерді есептеуді соңғы 12 айдағы деректер бойынша интернет-ресурстарда жарияланатын орташа жан басына шаққандағы ең төмен күнкөріс деңгейі туралы ресми статистикалық ақпарат негізінде құрылыстағы баға белгілеу саласындағы мамандандырылған ұйым жыл сайын жүргізеді. Өңірлік коэффициент осы Басшылық құжатқа 4-қосымшада келтірілген формула бойынша есептеледі және құрылыстағы сметалық тарифтік мөлшерлемелердің жинағында жарияланады.
3-бөлім. Сметалық тарифтік мөлшерлемелерді есептеу
61. Жұмыстардың і-разряды (санат) үшін құрылысшы жұмысшылар мен машинистердің сметалық тарифтік мөлшерлемелері (ТМ өң.i) базалық сметалық тарифтік мөлшерлемелер (ТМ өң. базалар) (құрылысшы жұмысшылар үшін – бірінші разрядты, инженерлік буын үшін – 3-санатты техник) және осы басқарушы құжатқа 5- және 6-қосымшаларда келтірілген тарифтік коэффициенттер (ТКі) мынадай формула бойынша есептеледі:
62. Ағымдағы күнтізбелік жылға арналған сметалық тарифтік мөлшерлемелер "Құрылыс" экономикалық қызмет түрі бойынша қызметкерлердің орташа айлық атаулы жалақысы туралы ресми статистикалық ақпарат негізінде соңғы 12 айдағы орташа ретінде есептеледі. Есептеу нәтижелері бүтін теңгеге дейін дөңгелектенеді.
63. Құрылыстағы жұмыскерлердің орташа айлық атаулы жалақысы туралы деректер негізінде мынадай формула бойынша орташа статистикалық сағаттық тарифтік мөлшерлеме (ТМстат) есептеледі:
мұндағы:
Сқұр – ресми статистикалық ақпаратқа сәйкес республика бойынша "Құрылыс" экономикалық қызмет түрі бойынша орташа айлық атаулы жалақы, теңге;
Т – тиісті жылға арналған өндірістік күнтізбеге сәйкес екі демалыс күнімен 40 сағаттық жұмыс аптасында жұмыс уақытының орташа айлық ұзақтығы, сағат.
64. Нақты өңір үшін бірінші дәрежелі жұмыс деңгейіндегі сметалық тарифтік мөлшерлеме (ТМөң.1р) келесі формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ИАЕК- Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өткен жылдың айлық есептік көрсеткішіне қатысты жоспарланған жылдың айлық есептік көрсеткішінің өзгеруін ескеретін индекс;
ТК-4-разрядтың тарифтік коэффициентінің мәніне тең жұмыстардың орташа разрядының тарифтік коэффициенті;
Көң-осы басқарушы құжатқа 7-қосымшаға сәйкес есептелетін өңірлік коэффициент.

58. Основой расчета величины сметных тарифных ставок в строительстве является официальная статистическая информация.
59. В целях учета социально-экономических особенностей регионов Республики Казахстан величины сметных тарифных ставок корректируются на величину регионального коэффициента.
60. Расчет региональных коэффициентов производится ежегодно специализированной организацией в сфере ценообразования в строительстве на основании официальной статистической информации о прожиточном минимуме в среднем на душу населения, публикуемой на интернет-ресурсах, по данным за последние 12 месяцев. Расчет регионального коэффициента приведен в приложении 4 к настоящему Руководящему документу, и публикуется в сборнике сметных тарифных ставок в строительстве.
Раздел 3.Расчет сметных тарифных ставок
61. Сметные тарифные ставки рабочих-строителей и машинистов для i-ого разряда (категории) работ (ТСрег.i) рассчитываются на основании базовых сметных тарифных ставок (ТСрег.баз) (для рабочих-строителей – первого разряда, для инженерного звена – техника 3 категории) и тарифных коэффициентов (ТКi), по следующей формуле:
, (4.3.1)
Тарифные коэффициенты для исчисления тарифных ставок рабочих-строителей и машинистов и Тарифные коэффициенты для исчисления тарифных ставок инженерного звена, занятого непосредственно на монтажных работах приведены в приложении 5 и приложении 6 к настоящему Руководящему документу.
62. Сметные тарифные ставки на текущий календарный год рассчитываются на основании официальной статистической информации о среднемесячной номинальной заработной плате работников по виду экономической деятельности "Строительство" как среднее за последние 12 месяцев. Результаты вычислений округляются до целых тенге.
63. На основании данных о среднемесячной номинальной заработной плате работников в строительстве рассчитывается среднестатистическая часовая тарифная ставка (ТСстат) по следующей формуле:
(4.3.2)
где:
СЗПстр – среднемесячная номинальная заработная плата по виду экономической деятельности "Строительство" по республике согласно официальной статистической информации, тенге;
Т – среднемесячная продолжительность рабочего времени при 40-часовой рабочей неделе с двумя выходными днями в соответствии с производственным календарем на соответствующий год, час.
64. Сметная тарифная ставка в текущем уровне рабочего первого разряда для конкретного региона (ТСрег.1р) рассчитывается по следующей формуле:
(4.3.3)
где:
ИМРП – индекс, учитывающий изменение месячного расчетного показателя планируемого года по отношению к месячному расчетному показателю предыдущего года в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
ТК – тарифный коэффициент среднего разряда работ, равен значению тарифного коэффициента 4-го разряда;
Крег– региональный коэффициент.

69. Жергілікті сметаның құрамындағы қорытынды сметалық жалақы тікелей құрылыс және монтаждау жұмыстарымен айналысатын құрылысшы жұмысшылардың жалақысынан (Жж) және машинистердің жалақысынан (Жм) құралады.
70. Объектілік сметаларда (объектілік сметалық есептерде) бір атаулы бағанда сметалық жалақы үтірден кейін үш белгіге дейін дөңгелектеумен мың теңгемен көрсетіледі.
5-бөлім. Қосалқы жұмыстармен айналысатын жұмысшылардың сметалық жалақысының есебі
71. Қосымша жұмыстармен айналысатын жұмысшылардың лимиттелген шығындар мен үстеме шығыстар құрамынан бөлінетін жалақысы Жөж (теңгемен) жергілікті және объектілік сметалар мен сметалық есептеулерде мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Жүш – сметалық үстеме шығыстарда ескерілген қосалқы жұмыстармен айналысатын жұмысшылардың жалақысы;
Жуа – титулдық уақытша ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу құнында ескерілген қосалқы жұмыстармен айналысатын жұмысшылардың жалақысы;
Жқу – қысқы уақытта құрылыс-монтаждау (жөндеу-құрылыс) жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша шығындар құрамында ескерілген жұмысшылардың жалақысы.
72. Үстеме шығыстар құрамында ескерілген және жұмысшылар орындайтын жұмыстарға мыналар жатады: уақытша (титулдық емес) ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу, құрылыс алаңдарын абаттандыру және күтіп ұстау, объектілерді тапсыруға дайындау және басқалар. Жергілікті сметаларда сметалық үстеме шығыстар есебінен жұмыстарды орындайтын жұмысшылардың жалақысы (Жүш) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Мүш – жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) "Үстеме шығыстар" деген жолынан қабылданатын үстеме шығыстардың массасы, теңге;
Үүш – үстеме шығыстардың жалпы массасында ескерілген құрылыс және монтаждау жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар жалақысының үлесі (үстеме шығыстардың орташа салалық құрылымында 9 %-ды құрайды);
73. Уақытша ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу жөніндегі жұмыстарды орындайтын жұмысшылардың сметалық жалақысы (Жуа) мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
0,141 – уақытша ғимараттар мен құрылыстарға арналған нормалар құрылымындағы жұмысшылар жалақысының үлесі;
Муа – объектілік сметаның "Уақытша ғимараттар мен құрылыстар" деген жолынан қаюылданатын сома, мың теңге.
74. Қысқы қымбаттаулар құрамындағы жұмысшылардың сметалық жалақысы (Жққ) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
ҚМЖ – 1÷8-тараулардың қорытындысына сәйкес құрылыс құнының сметалық есебі бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны, мың теңге;
НЖАққ – қысқы уақытта құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша шығындардың сметалық нормалары жинағында келтірілген сметалық нормаларға сәйкес қоршаған ортаның температурасы оң болған кезде орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының сметалық құнынан пайызбен жұмысшылардың жалақысының көрсеткіші (соның ішінде машиналарға қызмет көрсететін жұмысшылардың жалақысының көрсеткіші).

69. Итоговая сметная заработная плата в составе локальной сметы складывается из заработной платы рабочих-строителей, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах, (Зр) и заработной платы машинистов (Зм).
70. В объектных сметах (объектных сметных расчетах) сметная заработная плата в одноименной графе показывается в тысячах тенге с округлением до трех знаков после запятой.
Раздел 5. Расчет сметной заработной платы рабочих, занятых на вспомогательных работах
71. Заработная плата рабочих, занятых на вспомогательных работах, выделяемая из состава лимитированных затрат и накладных расходов, Зпр (в тенге) определяется в локальных и объектных сметах и сметных расчетах по формуле:
(4.5.1)
где:
Знр – заработная плата рабочих, занятых на вспомогательных работах, учтенная в сметных накладных расходах;
Звр – заработная плата рабочих, занятых на вспомогательных работах, учтенная в стоимости возведения титульных временных зданий и сооружений;
Ззу – заработная плата рабочих, учтенная в составе дополнительных затрат при производстве строительно-монтажных (ремонтно-строительных) работ в зимнее время.
72. К работам, учтенным в составе накладных расходов и выполняемых рабочими, относятся: возведение временных (нетитульных) зданий и сооружений, благоустройство и содержание строительных площадок, подготовка объектов к сдаче и другие. Заработная плата рабочих, выполняющих работы за счет сметных накладных расходов, (Знр) в локальных сметах определяется по формуле:
(4.5.2)
где:
Мнр – масса накладных расходов, принимаемая из строки "Накладные расходы" локальной сметы (локального сметного расчета), тенге;
Днр – доля заработной платы рабочих, занятых на строительных и монтажных работах, учтенная в общей массе накладных расходах (в среднеотраслевой структуре накладных расходов составляет 9%);
73. Сметная заработная плата рабочих, выполняющих работы по возведению временных зданий и сооружений, (Звр) определяется по формуле:
(4.5.3)
где:
0,141 – доля заработной платы рабочих в структуре норм на временные здания и сооружения;
Мвр – сумма, принимаемая из строки "Временные здания и сооружения" объектной сметы, тыс. тенге.
74. Сметная заработная плата рабочих в составе зимних удорожаний (Ззу) определяется по формуле:
(4.5.4)
где:
СМР – стоимость строительно-монтажных работ по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1÷8, тыс. тенге;
НЗПзу – показатель заработной платы рабочих (в том числе показатель заработной платы рабочих, обслуживающих машины) в процентах от сметной стоимости строительно-монтажных работ, выполненных при положительной температуре окружающей среды, согласно сметным нормам, приведенным в Сборнике сметных норм дополнительных затрат при производстве строительно-монтажных работ в зимнее время.

4-тарау. Құрылыс машиналарын, механизмдерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған сметалық бағаларды есептеу тәртібі
1-бөлім. Құрылыс машиналарын, механизмдерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған сметалық бағаларды есептеу жөніндегі жалпы ережелер
75. Құрылыс машиналарын, механизмдерін, атокөлік құралдарын пайдалануға арналған (бұдан әрі – машиналарды пайдалану) сметалық бағалар құрылыс машиналарының, механизмдерінің және автокөлік құралдарының базалық номенклатурасы бойынша ағымдағы деңгейде айқындалады.
76. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар құрылыстың түрлері, объектілердің түрлері және жұмыстардың түрлері бойынша пайдалану ерекшеліктерін ескерумен жұмыстарды жүргізудің қалыпты жағдайларына негізделе отырып, машиналарды пайдалану үшін қажетті ресурстардың шығысының (қажеттілігінің) нормалары бойынша белгіленеді.
77. Машиналарды пайдалану құны машина-сағаттың өзіндік құнын құрайтын шығыс нормалары мен ресурстардың ағымдағы бағаларын ескере отырып, шығындар калькуляциясы негізінде есептеледі.
78. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша толықтырулар мен өзгерістерді (қажеттілігіне қарай) мерзімдік шығарумен (тоқсанда бір рет) бір күнтізбелік жылға Қазақстан Республикасның әрбір облысы (14 облыс), республикалық маңызы бар Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары үшін әзірленеді. Өңірлер тізбесі осы басқарушы құжатқа 7-қосымшада келтірілген.
79. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар құрылыс, монтаждау, жөндеу-құрылыс жұмыстары және жабдықты монтаждаудың сметалық құнын айқындауға, машиналарды пайдалану ұзақтығы жұмыстарды жүргізу жобасы (ЖЖЖ) немесе құрылысты ұйымдастыру жобасы (ҚҰЖ) бойынша айқындалатын кезде объектідегі сметалық шығындарды анықтауға арналған.
80. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар машиналардың осы түрі үшін негізгі техникалық параметрге сәйкес түр-өлшемдік топтары бойынша олардың саралануын (экскаваторлар үшін – шөмішінің сыйымдылығы, бульдозерлер үшін – қуаттылығы, крандар үшін – жүк көтергіштігі және т.б.) ескере отырып, әзірленеді.
81. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағаларды әзірлеу келесі реттілікпен жүзеге асырылады:
1) машиналардың және механизмдердің, автокөлік құралдарының номенклатурасын қалыптастыру;
2) осы түр-өлшемдік топ машиналарын немесе механизмдерін қалыпты пайдалану үшін керекті ресурстарға қажеттіліктің құрамын және нормативтік көрсеткішін анықтау;
3) тиісті номенклатура бойынша көрсетілген ресурстардың сметалық бағаларын айқындау;

Глава 4. Порядок расчета сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств
Раздел 1. Общие положения по расчету сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств
75. Сметные цены на эксплуатацию строительных машин, механизмов, автотранспортных средств (далее – эксплуатация машин) определяются в текущем уровне по базовой номенклатуре строительных машин, механизмов и автотранспортных средств.
76. Сметные цены на эксплуатацию машин устанавливаются по нормам расхода (потребности) ресурсов, необходимым для эксплуатации машин, исходя из нормальных условий производства работ с учетом особенностей эксплуатации по видам строительства, видам объектов и видам работ.
77. Стоимость эксплуатации машин рассчитывается на основе калькуляции затрат с учетом норм расхода и текущих цен ресурсов, составляющих себестоимость машино-часа.
78. Сметные цены на эксплуатацию машин формируются Специализированной организацией для каждой области Республики Казахстан (14 областей), городов республиканского значения Нур-Султан, Алматы, Шымкент на один календарный год с периодическим (один раз в квартал) выпуском дополнений и изменений (при необходимости) по решению уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства. Перечень регионов Республики Казахстан приведен в приложении 7 к настоящему Руководящему документу.
79. Сметные цены на эксплуатацию машин предназначаются для определения сметной стоимости строительных, монтажных, ремонтно-строительных работ и монтажа оборудования, для определения сметных затрат на объекте, когда продолжительность эксплуатации машин формируется по проекту производства работ (ППР) или проекту организации строительства (ПОС).
80. Сметные цены на эксплуатацию машин формируются Специализированной организацией с учетом их дифференциации по типоразмерным группам, устанавливаемым по основному техническому параметру для данного вида (типа) машин (для экскаваторов – вместимость ковша, для бульдозеров – мощность, для кранов – грузоподъемность и так далее).
81. Формирование сметных цен на эксплуатацию машин осуществляется в следующей последовательности:
1) формирование номенклатуры машин и механизмов, автотранспортных средств;
2) определение состава и нормативного показателя потребности в ресурсах, необходимых для нормальной эксплуатации машин или механизмов данной типоразмерной группы;
3) определение сметных цен указанных ресурсов по соответствующей номенклатуре;

4) машиналарды және механизмдерді пайдалануға арналған шығындарды баптар бойынша есептеу.
82. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар тікелей шығындарды қамтиды, олардың құрамына пайдалану шығындарынан басқа жөндеу және техникалық қызмет көрсетуде жұмыспен қамтылған жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеу көрсеткіштеріне есептелген шығындардың жеке баптарының құрамында үстеме шығыстар және сметалық пайда енгізілген.
Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар құрамында тікелей шығындар баптарына мыналар жатады:
бөгде ұйымдар тартылған жағдайда тез тозатын бөліктерді ауыстыруға жұмсалатын шығындар (тез тозатын бөліктерді ауыстыру жұмыстарына осы машинаны басқаратын жұмысшыдан бөлек машинаның пайдалану дайындығын қамтамамасыз ететін жұмыс ұйымдары тартылатын кезде);
машиналар мен механизмдерді жөндеудің және оларға техникалық қызмет көрсетудің барлық түрлерін орындауға жұмсалатын шығындар;
машиналар мен механизмдерді механизация базасынан құрылыс алаңына және кері – құрылыс алаңынан механизация базасына орнын ауыстыруға жұмсалатын шығындар.
Машинистердің еңбегіне ақы төлеу көрсеткіштеріне есептелген құрылыс механизациясы бөлімшелерінің үстеме шығыстары құрылыстағы үстеме шығыстар мен сметалық пайданың шамасын айқындау бойынша нормативтік құжатқа сәйкес машиналарды пайдаланудың сметалық құны құрамында ескеріледі.
Машиналарды пайдаланудың сметалық құнының құрамында сметалық пайда құрылыстағы үстеме шығыстар мен сметалық пайданың шамасын айқындау бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген нөмірі № 16073) Қазақстан Республикасы құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес есептеледі.
83. Машиналарды пайдалануға арналған ресурстарға қажеттілік сметалық нормаларының нормативтік көрсеткіштері машиналарды пайдаланудың орташа ауысымды уақытының 1 машина-сағат есебімен есептеледі, ол мыналарды қамтиды:
осы кезең ішінде машина (механизм) тікелей жұмыс операцияларын (процестерін) орындайтын таза (жедел) уақытты білдіретін технологиялық операцияларды орындау кезінде машиналарды пайдалану уақыты, оның ішінде автокөлік құралдары үшін – оларды механизация базасынан (гараждан) бірінші жүк тиеу пунктіне және соңғы жүк түсіру пунктінен кері механизация базасына өткізу уақыты;
тез тозатын бөліктерді, оның ішінде кесетін немесе жыныс қопарғыш құралды, резеңке техникалық бұйымдарды (шиналар, шлангілер, жеңдер және т.б.) және ауысымдық жұмыс жарақтандырылуын ауыстыру уақыты;
құрылыс алаңы шегінде машиналардың жұмыс фронты бойынша немесе бір жұмыс алабынан (тұрағынан) екінші жұмыс алабына (тұрағына) орнын ауыстыру уақыты;
құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезінде машиналар жұмысындағы технологиялық үзілістер уақыты;
машиналарды жұмысқа дайындау және жұмыс аяқталғаннан кейін оларды тапсыру уақыты;
машиналарға ай сайынғы техникалық қызмет көрсету уақыты;
еңбек туралы заңнамамен регламенттелетін машинист (экипаж машинистерінің) жұмысындағы үзілістер.

4) расчеты постатейных затрат на эксплуатацию машин и механизмов.
82. Сметные цены на эксплуатацию машин содержат прямые затраты, в состав которых, помимо эксплуатационных затрат, включены накладные расходы и сметная прибыль в составе отдельных статей затрат, начисленные на показатели оплаты труда рабочих, занятых на ремонте и техническом обслуживании.
В составе сметных цен на эксплуатацию машин к статьям прямых затрат относятся:
затраты на замену быстроизнашивающихся частей в случае привлечения сторонних организаций (когда к работам по замене быстроизнашивающихся частей помимо рабочего, управляющего данной машиной, привлекаются рабочие организации, обеспечивающей эксплуатационную готовность машины);
затраты на выполнение всех видов ремонта и технического обслуживания машин и механизмов;
затраты на перебазировку машин и механизмов с базы механизации на строительную площадку и обратно – со строительной площадки на базу механизации.
Накладные расходы подразделений строймеханизации, начисляемые на показатели оплаты труда машинистов, учитываются в составе сметной стоимости эксплуатации машин в соответствии с нормативным документом по определению величины накладных расходов и сметной прибыли в строительстве.
Сметная прибыль в составе сметной стоимости эксплуатации машин начисляется в соответствии с Нормативным документом по определению величины накладных расходов и сметной прибыли в строительстве, утвержденным приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №16073).
83. Нормативные показатели сметных норм потребности в ресурсах на эксплуатацию машин исчисляются в расчете на 1 машино-час среднесменного времени эксплуатации машин, которое включает:
время эксплуатации машин при выполнении технологических операций, представляющее собой чистое (оперативное) время, в течение которого машина (механизм) непосредственно выполняет рабочие операции (процессы), в том числе для автотранспортных средств – время их перемещения с базы механизации (гаража) к пункту первой загрузки и с пункта последней разгрузки обратно на базу механизации;
время замены быстроизнашивающихся частей, в том числе режущего или породоразрушающего инструмента, резинотехнических изделий (шин, шлангов, рукавов и т.п.), и сменной рабочей оснастки;
время перемещения машин по фронту работ или с одной рабочей захватки (стоянки) на другую рабочую захватку (стоянку) в пределах строительной площадки;
время технологических перерывов в работе машин при выполнении строительно-монтажных работ;
время подготовки машин к работе и их сдачи по окончании работы;
время на ежесменное техническое обслуживание машин;
перерывы в работе машиниста (машинистов экипажа), регламентируемые законодательством о труде.

84. Құрылыс машиналарын пайдалануға арналған сметалық нормаларды әзірлеу кезінде ескерілетін физикалық шамалардың атаулары мен өлшем бірліктері осы мәселе бойынша қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес Халықаралық бірліктер жүйесі (БЖ) бойынша қабылданады, сметалық бағалардың сандық көрсеткіштері ҚН 528-80 "Құрылыста қолдануға жататын физикалық шамалар бірліктерінің тізбесіне" сәйкес есептеулерде келтіріледі.
2-бөлім. Машиналарды және механизмдерді пайдалануға арналған сметалық бағалар жинағының номенклатурасын қалыптастыру
85. Пайдалануға арналған сметалық бағалары есептелетін құрылыс машиналары мен механизмдерінің номенклатурасын құрылыста баға белгілеу саласындағы мамандандырылған ұйым нақтылайды.
86. Құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының сметалық нормаларында машиналар пайдалануға сметалық бағалар есептелетін құрылыс машиналары мен механизмдерінің номенклатурасына сәйкес енгізіледі.
87. Машиналар мен механизмдерді пайдалануға жаңадан әзірленетін сметалық бағалар үшін құрылыс машиналары мен механизмдерінің қайта қаралатын (қолданыстағы) номенклатурасы бастапқы ақпарат болып табылады.
88. Машиналар мен механизмдерді пайдалануға арналған сметалық бағалар номенклатурасын қалыптастыру кезінде үлгілік түр-өлшемдік топтарға:
оларды пайдалана отырып құрылыс-монтаждау жұмыстарының негізгі көлемі орындалатын;
оларды пайдалану жетекші машинаға тәуелді болатын кешен құрамына енетін;
бір немесе бірнеше технологиялық процестерге қызмет көрсететін машиналардың маркалары (модельдері) енгізіледі.
Құрылыс машиналары мен механизмдерінің номенклатурасына тиімділігі ең жоғары және оларды құрылыс өндірісінде қолдану саласын кеңейту нақты перспективалы болатын машиналар кешені немесе жекелеген машиналар енгізіледі.
89. Құрылыс машиналары мен механизмдерінің номенклатурасы құрылыс, арнайы құрылыс жұмыстарының, жабдықты монтаждау жұмыстарының тиісті түрлеріне сәйкес келетін, сондай-ақ, машиналардың түрлері бойынша мынадай бөлімдер мен тарауларды қамтиды:
1) Жалпы мақсаттағы құрылыс машиналары:
жер қазу және тау-кен аршу жұмыстарына арналған машиналар;
қада қағатын машиналар мен жабдықтар;
бетон жұмыстары мен конструкцияларына арналған машиналар мен жабдықтар;
әрлеу машиналары;
жүк көтергіш машиналар;
электртехникалық, дәнекерлеу және бақылау жабдығы.
2) Арнайы құрылыс машиналары:
автожолдар салуға арналған машиналар мен жабдықтар;
темір жол салу және жөндеуге арналған машиналар;
тау-кен машиналары мен жабдықтары;
инженерлік желілер мен коммуникацияларды төсеуге арналған машиналар мен жабдықтар;
сорғылар және суды төмендеткіш жабдықтар;
мәдени-техникалық жұмыстарға арналған машиналар мен жабдықтар;
су көлігі;
гидротехниалық жұмыстарға арналған машиналар мен жабдықтар.

84. Наименования и единицы измерения физических величин, учитываемых при разработке сметных норм на эксплуатацию строительных машин, принимаются по Международной системе единиц (СИ) в соответствии с действующими нормативными правовыми актами по этому вопросу, числовые показатели сметных цен приводятся в расчетах в соответствии с СН 528-80 "Перечень единиц физических величин, подлежащих применению в строительстве".
Раздел 2. Формирование номенклатуры сборника сметных цен на эксплуатацию машин и механизмов
85. Номенклатура строительных машин и механизмов, на эксплуатацию которых рассчитываются сметные цены, уточняется Специализированной организацией.
86. В сметных нормах на строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы машины включаются в соответствии с номенклатурой строительных машин и механизмов, на эксплуатацию которых рассчитываются сметные цены.
87. Исходной информацией для вновь разрабатываемых сметных цен на эксплуатацию машин и механизмов является пересматриваемая (действующая) номенклатура строительных машин и механизмов.
88. При формировании номенклатуры сметных цен на эксплуатацию машин и механизмов в типоразмерные группы включаются марки (модели) машин:
с применением которых выполняются основные объемы строительно-монтажных работ;
входящих в состав комплекса, использование которых зависит от ведущей машины;
обслуживающих один или несколько технологических процессов.
В номенклатуру строительных машин и механизмов включаются комплексы машин или отдельные машины, обладающие наибольшей эффективностью и реальной перспективой расширения сферы их применения в строительном производстве.
89. Номенклатура строительных машин и механизмов включает следующие отделы и разделы, соответствующие видам строительных, специальных строительных работ, работ по монтажу оборудования, а также видам машин:
1) Машины строительные общего назначения:
машины для земляных и горно-вскрышных работ;
машины и оборудование сваебойное;
машины и оборудование для бетонных работ и конструкций;
отделочные машины;
грузоподъемные машины;
электротехническое, сварочное и контрольное оборудование.
2) Машины строительные специальные:
машины и оборудование для строительства автодорог;
машины для строительства и ремонта железных дорог;
горные машины и оборудование;
машины и оборудование для прокладки инженерных сетей и коммуникаций;
насосы и оборудование для водопонижения;
машины и оборудование для культурно-технических работ;
водный транспорт;
машины и оборудование для гидротехнических работ.

0,72 – бензиннің орташа тығыздығын ескеретін коэффициент;
Нж.б – жазғы уақытта автокөлік құралдарының бензин шығысының желілік нормасы, л/100 км;
Нж.б көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулықтар;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизациясы бөлімшелерінің нақты деректері;
Жж.ак – автокөлік құралының жылдық жүрісі, 100 км.
Жж.ак көрсеткіші жыл үшін орташа алғандағы жүрудің есептік көрсеткіштері негізінде белгіленеді (өзін-өзі ақтамаған бос тұруды есепке алмағанда).
Т көрсеткішін айқындау тәртібі осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке ұқсас.
Құрылыс машиналары мен автокөлік құралдарының қысқы уақытта жұмыс істеуі кезіндегі бензин шығысының артуына байланысты шығындар қысқы уақытта құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша шығындардың сметалық нормаларында ескерілді.
101. Құрылыс машиналарына арналған дизель отыны шығындарының нормативтік көрсеткіші (Пд.қм) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Нд – жазғы кезеңде технологиялық режимде машинаның жұмысы кезінде дизель отыны шығысының нормасы (сыртқы ауаның оң температурасы кезінде), кг/маш.-сағ.
Нд көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулықтар;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизациясы бөлімшелерінің нақты деректері;
Кі – іске қосу қозғалтқышының жұмысы кезіндегі бензин шығындарын ескеретін коэффициент;
Кі көрсеткіші дайындаушы-зауыттың ұсынымдары немесе құрылыс механизациясы бөлімшелерінің (автокәсіпорындардың) нақты шығындары бойынша белгіленеді. Іске қосу қозғалтқышы болмаған кезде Кі көрсеткіші қолданылмайды;
Бд – дизель отынын сатып алу құны, теңге/кг.
Бд көрсеткіші осы өңірге тән машиналарды ресурспен қамтамасыз етудің нақты шарттары бойынша айқындалатын жеткізу құнын (ҚҚС-ты есепке алмағанда) ескере отырып, дизель отынына ағымдағы бағалар негізінде қабылданады.
Автокөлік құралдарына арналған дизель отыны шығындарының нормативтік көрсеткіші (Пд.ақ) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
0,86 – дизель отынының орташа тығыздығын ескеретін коэффициент.
Нж.д – автокөлік құралдары үшін жазғы уақытта дизель отыны шығысының желілік нормасы, л/100 км.
Нж.д көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулықтар;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизациясы бөлімшелерінің нақты деректері.
Ж ж.ақ көрсеткішін айқындау тәртібі осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке ұқсас.
Т көрсеткішін айқындау тәртібі осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке ұқсас.
Құрылыс машиналары мен автокөлік құралдарының қысқы уақытта жұмыс істеуі кезінде дизель отыны шығысының артуына байланысты шығындар, қысқы уақытта құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша шығындардың сметалық нормаларында ескерілді.

0,72 – коэффициент, учитывающий среднюю плотность бензина;
Нл.б – линейная норма расхода бензина для автотранспортных средств в летнее время, л/100 км;
Показатель (Нл.б) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортные данные;
инструкции по эксплуатации машин;
данные, приводимые в технической литературе;
фактические данные подразделений строймеханизации;
Гп.ас – годовой пробег автотранспортного средства, на 100 км.
Показатель (Гп.ас) устанавливается на основе расчетных показателей пробега в среднем за год (без учета неоправданных простоев).
Затраты, связанные с повышенным расходом бензина при работе строительных машин и автотранспортных средств в зимнее время, учтены в сметных нормах дополнительных затрат при производстве строительно-монтажных работ в зимнее время.
101. Нормативный показатель затрат на дизельное топливо для строительных машин д.см) определяется по формуле:
где:
Нд – норма расхода дизельного топлива при работе машины в технологическом режиме в летнее время (при положительной температуре наружного воздуха), кг/маш.-ч.
Показатель Нд устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортные данные;
инструкции по эксплуатации машин;
данные, приводимые в технической литературе;
фактические данные подразделений строймеханизации;
Кп – коэффициент, учитывающий затраты на бензин при работе пускового двигателя;
Показатель Кп устанавливается на основе рекомендаций завода-изготовителя или по фактическим затратам подразделений строймеханизации (автопредприятий). При отсутствии пускового двигателя показатель Кп не применяется;
Цд – стоимость приобретения дизельного топлива, тенге/кг.
Показатель Цд принимается на основе текущих цен на дизельное топливо с учетом стоимости доставки (без учета НДС), которая определяется по фактическим условиям обеспечения машин ресурсом, характерным для данного региона.
Нормативный показатель затрат на дизельное топливо для автотранспортных средств (Эд.ас) определяется по формуле:
где:
0,86 – коэффициент, учитывающий среднюю плотность дизельного топлива;
Нл.д – линейная норма расхода дизельного топлива для автотранспортных средств в летнее время, л/100 км.
Показатель Нл.д устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортные данные;
инструкции по эксплуатации машин;
данные, приводимые в технической литературе;
фактические данные подразделений строймеханизации.
Затраты, связанные с повышенным расходом дизельного топлива при работе строительных машин и автотранспортных средств в зимнее время, учтены в сметных нормах дополнительных затрат при производстве строительно-монтажных работ в зимнее время.

105. Гидравликалық сұйықтық шығындарының нормативтік көрсеткіші (Г) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
0,87 – гидравликалық сұйықтықтың орташа тығыздығын ескеретін коэффициент.
К – осы түр-өлшемдік топ машиналарының сыйымдылық көрсеткіші (сыйымдылығы), литр. К көрсеткіші дайындаушының ұсынымдары бойынша (паспорт деректері, машиналарды пайдалану нұсқаулықтары) белгіленеді, ал олар болмаған кезде құрылыс механизациясы бөлімшесінің нақты деректері негізінде белгіленеді;
Кү – машина жұмыс істеген кезде жүйелі түрде оның кемуінің орнын толтыратын гидравликалық сұйықтықты үстемелеп құю коэффициенті. Кү көрсеткіші дайындаушының ұсынымы бойынша (паспорт деректері, машиналарды пайдалану нұсқаулықтары) қабылданады, ал олар болмаған кезде гидравликалық сұйықтықтың нақты физикалық ағып кету көлемін өлшеу негізінде белгіленеді;
Кг – осы түр-өлшемдік топтың машиналары үшін гидравликалық сұйықтықты толық ауыстыру кезеңділігі, рет/жыл. (Кг) көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулықтар;
техникалық әдебиетте келтірілетін деректер.
Гидравликалық сұйықтықты толық ауыстыру кезеңділігі бойынша деректер жоқ болғанда, Кг көрсеткіші 2-ге тең деп қабылданады, бұл жыл ішінде гидравликалық сұйықтықтың жазғы сортынан қысқы сортына және керісінше ауысуды білдіреді;
Бг – гидравликалық сұйықтықты сатып алу құны, теңге/кг. Бг көрсеткіші аталған өңірге тән гидравликалық сұйықтықпен қамтамасыз етудің нақты шарттары бойынша айқындалатын оларды жеткізуді (ҚҚС-ты есепке алмағанда) ескере отырып, гидравликалық сұйықтықтың ағымдағы бағалары негізінде қабылданады.
Т көрсеткішін айқындау тәртібі осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке ұқсас.
106. Егер машинаның гидравликалық сұйықтығын толық ауыстыру кезеңділігі дайындаушының ұсынымдарымен (паспорт деректері, машиналарды пайдалану нұсқаулықтары) маш.-сағ болып белгіленсе, гидравликалық сұйықтық шығындарының нормативтік көрсеткішін (Г) есептеу формуласы мына түрде болады:
мұндағы:
Кг.с – машинаның гидравликалық сұйықтығын толық ауыстыру кезеңділігі, маш.-сағ.
(Кг.с) көрсеткіші паспорт деректері және машиналарды пайдалану нұсқаулықтары бойынша белгіленеді.
107. Салқындатқыш сұйықтыққа арналған шығындардың нормативтік көрсеткіші осы гидравликалық сұйықтық шығындарын анықтау үшін Басшылық құжатта жазылған тәртіпке ұқсас айқындалады.
108. Машиналарды қайта ауыстыруға арналған шығындардың нормативтік көрсеткіштері қайта ауыстырудың мынадай сұлбалары (тәсілдері) бойынша анықталады:
өз жүрісімен;
сүйреп;
бөлшектеусіз тіркемеде;
бөлшектеумен және кейіннен монтаждаумен тіркемеде.

105. Нормативный показатель затрат на гидравлическую жидкость (Г) определяется по формуле:
где:
0,87 – коэффициент, учитывающий среднюю плотность гидравлической жидкости;
О – показатель вместимости ( емкости) гидравлической системы машин данной типоразмерной группы, в литрах. Показатель О устанавливается по рекомендациям изготовителя (паспортные данные, инструкции на эксплуатацию машин), а при их отсутствии устанавливается на основе фактических данных подразделений строймеханизации;
Кд – коэффициент доливок гидравлической жидкости, восполняющих систематические ее утечки при работе машины. Показатель Кд принимается по рекомендациям изготовителя (паспортные данные, инструкции на эксплуатацию машин), а при их отсутствии устанавливается на основе замеров объемов фактических утечек гидравлической жидкости;
Пг – периодичность полной замены гидравлической жидкости для машин данной типоразмерной группы, раз/год. Показатель (Пг) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортные данные;
инструкции по эксплуатации машин;
данные, приводимые в технической литературе.
При отсутствии данных по периодичности полной замены гидравлической жидкости, показатель Пг принимается равным 2, что означает переход в течение года с летнего сорта гидравлической жидкости на зимний сорт и наоборот;
Цг – стоимость приобретения гидравлической жидкости, тенге/кг. Показатель Цг принимается на основе текущих цен гидравлической жидкости с учетом их доставки (без учета НДС), которая определяется по фактическим условиям обеспечения машин, характерным для данного региона.
106. Если периодичность полной замены гидравлической жидкости машины рекомендациями изготовителя (паспортные данные, инструкции на эксплуатацию машин) установлена в маш.-ч, то формула расчета нормативного показателя затрат на гидравлическую жидкость (Г) принимает следующий вид:
где:
Пг.ж – периодичность полной замены гидравлической жидкости, маш.-ч.
Показатель (Пг.ж) устанавливается по паспортным данным и инструкциям на эксплуатацию машин.
107. Нормативный показатель затрат на охлаждающую жидкость определяется в порядке, аналогичном определению затрат для гидравлической жидкости, изложенному в настоящем Руководящем документе.
108. Нормативные показатели затрат на перебазировку машин определяются по следующим схемам (способам) перебазирования:
своим ходом;
на буксире;
на прицепе без демонтажа;
на прицепе с демонтажом и последующим монтажом.

109. Машиналарды өз жүрісімен орнын ауыстыру шығындары (автомобильге орнатылған кран, автогудронатор, авто-бетонсорғы және т.б.), (Оқм) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Жм – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын орны ауыстырылатын машина машинисінің еңбегіне ақы төлеу;
Экр – машинаның көлік режимінде жұмыс істеуі кезінде энергия тасығышқа шығындар, теңге/маш.-сағ. Экр көрсеткіші автокөлік құралдары үшін осы Басшылық құжатта жазылған бензин және дизель отыны шығындарын (Эб.ак, Эд.ак), анықтауға ұқсас тәртіппен айқындалады;
М – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын майлау материалдарына арналған шығындар көрсеткіші;
У– машинаның орнын ауыстыру уақыты, маш.-сағ.
У көрсеткіші құрылыс механизациясы бөлімшесінің нақты деректері бойынша қабылданады.
То.қм – бір құрылыс алаңында өз жүрісімен орнын ауыстыратын машина жұмысының уақыты, маш.-сағ.
То.қм көрсеткіші мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Кжа және Ка – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіштер.
110. Машиналарды (жылжымалы компрессор станциясы, жылжымалы электр станциясы, пневмодөңгелегі бар кран және т.б.) қажет болған кезде машинамен ілесе жүріп, тартқыштың көмегімен сүйреу арқылы орнын ауыстыру шығындары Оа мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ст – тартқышты пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-сағ;
См – ілесіп жүретін машинаны пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-сағ; Орын ауыстырудың осы сызбасы үшін ілесіп жүретін машинаны пайдаланудың қажеттілігі болмаған кезде См көрсеткіші қолданылмайды.
Жм – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын орны ауыстырылатын машина машинисінің еңбегіне ақы төлеу;
У – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіш;
То – бір құрылыс алаңында машинаның жұмыс істеу уақыты, маш.-сағ.
То көрсеткіші құрылыс машинасының екі орын ауыстыру аралығындағы уақытпен шектеледі, мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Т – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіш;
Қор.ау – жылдағы орын ауыстырулар саны, рет/жыл. Қор.ау көрсетіші осы түр-өлшемдік топ машиналарының нақты қалыптасқан орын ауыстыру жиілігі бойынша қабылданады
111. Өз жүрісімен тіркемеге тиеумен немесе шығырдың (құрылғының) көмегімен машиналарды (бульдозерлер, құбыр төсеушілер, шынжыр табанды экскаваторлар және т.б.) оны бөлшектемей, көлік құралында жабдықталған тіркемеде (жартылай тіркеме, ауыр салмақты тіркеме және т.б.) орын ауыстыру шығындары (Ок) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ст – тартқышты пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-сағ;
См – ілесіп жүретін машинаны пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-сағ;
Стір – тіркемені (жартылай тіркеме, ауыр салмақты тіркеме), пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-сағ;
Жм – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын орны ауыстырылатын машина машинисінің еңбегіне ақы төлеу;
У – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіш;
То – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіш.
Орын ауыстырудың осы тәсілін қолдану тартқышты, тіркемені (жартылай тіркеме, ауыр салмақты тіркеме және т.б.) және ілесіп жүретін машинаны көздейді.

109. Затраты на перебазировку машин своим ходом (кран на автомобильном ходу, автогудронатор, автобетононасос и тому подобное), (Псм) определяются по формуле:
где:
Зм – оплата труда машиниста перебазируемой машины, определяемая в соответствии с порядком, изложенном в настоящем Руководящем документе;
Этр – затраты на энергоносители при работе машины в транспортном режиме, тенге/маш.-ч. Показатель Этр определяется в порядке, аналогичном определению затрат на бензин и дизельное топливо для автотранспортных средств (Эб.ас, Эд.ас), изложенному в настоящем Руководящем документе;
В – время перебазировки машины, маш.-ч.
Показатель В принимается по фактическим данным подразделения строймеханизации.
Тп.см – время работы машин, которые перемещаются своим ходом, на одной строительной площадке, маш.-ч.
Показатель Тп.см определяется по формуле:
Тп.см = Крс × Кс ,                               (5.3.21)
где:
Крс и Кс – показатели, определяемые в соответствии с порядком, изложенном в настоящем Руководящем документе.
110. Затраты на перебазировку машин на буксире (передвижная компрессорная станция, передвижная электростанция, кран на пневмоколесном ходу и тому подобное) с использованием тягача и, в случае необходимости, машины сопровождения, показатель Пб определяется по формуле:
где:
Ст - сметная цена эксплуатации тягача, тенге/маш.-ч;
См – сметная цена эксплуатации машины сопровождения, тенге/маш.-ч. При отсутствии необходимости в использовании машины сопровождения для данной схемы перебазировки, показатель См не применяется;
Зм – оплата труда машиниста перебазируемой машины;
Тп – время работы машины на одной строительной площадке, маш.-ч.
Показатель Тп ограничивается временем между двумя перебазировками строительной машины, определяется по формуле:
где:
Кпер – количество перебазировок в год, раз/год. Показатель Кпер принимается по фактически сложившейся частоте перебазировок машин данной типоразмерной группы.
111. Затраты на перебазировку машины на прицепе (полуприцепе, прицепе-тяжеловесе и тому подобное) без ее демонтажа (бульдозеры, трубоукладчики, экскаваторы на гусеничном ходу и тому подобное) с погрузкой на прицеп своим ходом или с помощью лебедки (приспособления), оборудованной на транспортном средстве, (Пт) определяются по формуле:
где:
Ст – сметная цена эксплуатации тягача, тенге/маш.-ч;
См – сметная цена эксплуатации машины сопровождения, тенге/маш.-ч;
Сп – сметная цена эксплуатации прицепа (полуприцепа, прицепа-тяжеловеса), тенге/маш.-ч;
Зм – оплата труда машиниста перебазируемой машины.
Применение данного способа перебазировки предусматривает использование тягача, прицепа (полуприцепа, прицепа-тяжеловеса и тому подобное) и автомобиля сопровождения.

112. Оны бөлшектеумен және кейіннен монтаждаумен (мұнаралы крандар, шынжыр табанды крандар, қада қағатын техника және т.б.) тіркемедегі (жартылай тіркеме, ауыр салмақты тіркеме және т.б.) машинаны автомобильмен жүретін крандарды немесе автомобиль типті арнайы шассидегі крандарды пайдалана отырып, көлік құралына тиеумен (кейіннен түсірумен) орын ауыстыру шығындары (Ко) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ст – тартқышты пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-сағ;
См – ілесіп жүретін машинаны пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-сағ;
Стір – тіркемені (жартылай тіркеме, ауыр салмақты тіркеме), пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-сағ;
Укқ – осы түр-өлшемдік топ машинасының орнын ауыстыруды қамтамасыз ететін көлік құралдарын пайдалану уақыты, маш.-сағ. Укқ көрсеткіші машиналарды тиеу-түсіру және тасымалдау уақытының шығындарын көрсетеді және құрылыс механизациясы бөлімшесінің нақты деректері бойынша қабылданады.
Скр – кранды пайдаланудың сметалық бағасы, теңге /маш.-сағ;
Жж – оның машинистін (машинистерін) қоса алғанда, машинаның орнын ауыстыру жұмыстарын атқаратын жұмысшылар буынының еңбегіне ақы төлеу, теңге/маш.-сағ; Жж көрсеткіші осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке ұқсас тәртіппен айқындалады;
Уо – оны бөлшектеу және кейіннен монтаждау уақытын ескере отырып, осы түр-өлшемдік топ машинасының орнын ауыстыру уақыты, маш.-сағ; Уо көрсеткіші машинаны монтаждау-бөлшектеу, тиеу-түсіру және тасымалдау уақытының шығындарын көрсетеді және құрылыс механизациясы бөлімшесінің нақты деректері бойынша қабылданады.
То – осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіш.
Орын ауыстырудың осы тәсілін қолдану машинаны, тартқышты, тіркемені (жартылай тіркеме, ауыр салмақты тіркеме) тиеуге және түсіруге қатысатын кранды және ілесіп жүретін автомобильді пайдалануды көздейді.
Көлік құралдарының құрамы (осы тәсілмен орын ауыстыруды қамтамасыз ететін тартқыштардың, тіркемелердің, ілесіп жүретін машиналардың саны мен маркасы, сондай-ақ, монтаждау, бөлшектеу, тиеу және түсіру кезінде пайдаланылатын кранның түрі мен типі) орын ауыстыратын машинаның типіне байланысты болады және орын ауыстырудың нақты шарттары бойынша қабылданады.
113. Көлік құралы салығының (Скқ) нормативтік көрсеткіші мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
См – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есепті жыл үшін айлық есептік көрсеткіштерде белгіленген көлік құралы бойынша салық мөлшерлемесі;
Т – машинаның жылдық жұмыс режимінің нормативтік көрсеткіші, маш.-сағ/жыл. Т көрсеткішін айқындау тәртібі осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке ұқсас.

112. Затраты на перебазировку машины на прицепе (полуприцепе, прицепе-тяжеловесе и тому подобное) с е е демонтажом и последующим монтажом (краны башенные, краны на гусеничном ходу, сваебойная техника и тому подобное) с погрузкой (и последующей разгрузкой) на транспортное средство с применением кранов на автомобильном ходу или кранов на спецшасси автомобильного типа, (Пк) определяются по формуле:
где:
Ст – сметная цена эксплуатации тягача, тенге/маш.-ч;
См – сметная цена эксплуатации машины сопровождения, тенге/маш.-ч;
Сп – сметная цена эксплуатации прицепа (полуприцепа, прицепа-тяжеловеса), тенге/маш.-ч;
Втр – время эксплуатации транспортных средств, обеспечивающих перебазировку машины данной типоразмерной группы, маш.-ч. Показатель Втр отражает затраты времени на погрузку-разгрузку и перевозку машины, и принимается по фактическим данным подразделения строймеханизации.
Скр – сметная цена эксплуатации крана, тенге /маш.-ч;
Зр – оплата труда звена рабочих, занятых на работах по перебазировке машины, включая ее машиниста (машинистов), тенге/маш.-ч.;
Вп – время перебазировки машины данной типоразмерной группы с учетом времени ее демонтажа и последующего монтажа, маш.-ч. Показатель Вп отражает затраты времени на монтаж-демонтаж, погрузку-разгрузку и перевозку машины, и принимается по фактическим данным подразделения строймеханизации.
Применение данного способа перебазировки предусматривает использование крана, участвующего в погрузке и разгрузке машины, тягача, прицепа (полуприцепа, прицепа-тяжеловеса и тому подобное) и автомобиля сопровождения.
Состав транспортных средств (количество и марка тягачей, прицепов, машин сопровождения, обеспечивающих перебазировку данным способом, а также вид и тип крана, используемого на монтаже, демонтаже, погрузке и разгрузке) зависит от типа перебазируемой машины, и принимается по конкретным условиям перебазировки.
113. Нормативный показатель налога на транспортное средство (Нтр) определяется по формуле:
где:
Нс – налоговая ставка по транспортному средству, установленная в месячных расчетных показателях за отчетный год в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
Т – нормативный показатель годового режима работы машины, маш.-ч/год.

114. Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемнің (Эқо) нормативтік көрсеткіші мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Но – бензин мен дизель отыны үшін сәйкесінше осы Басшылық құжатта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын отын шығысының нормасы, кг/маш.-сағ;
Эм – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес пайдаланылған отынның бір тоннасы үшін айлық есептік көрсеткіштерде белгіленген жылжымалы көздерден атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарындылары үшін төлем мөлшерлемесі.
5-тарау. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезінде көлік шығыстарының шамасын есептеу тәртібі
1-бөлім. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезінде көлік шығыстарының шамасын есептеу жөніндегі жалпы ережелер
115. Құрылыс үшін жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағалар:
құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына сметалық бағаларды әзірлеу үшін;
осы шығындар жеткізушілердің (дайындаушы кәсіпорындардың) бағаларымен (прайс-парақтарында, коммерциялық ұсыныстарында) ескерілмеген жағдайда сметалық құжаттама құрамында құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына сметалық бағалар жинақтарында жоқ материалдарды, бұйымдар мен конструкцияларды тасымалдауға арналған көлік шығындарын анықтау үшін;
тасымалдау қашықтығы материалдарға, бұйымдар мен конструкцияларға арналған сметалық бағаларда қабылданған қашықтықтардан өзгеше болған жағдайда сметалық құжаттама құрамында материалдарды, бұйымдар мен конструкцияларды тасымалдауға арналған көлік шығындарын анықтау үшін арналады.
Жүктердің номенклатурасы және сыныптау, сметалық бағалардың мөлшері автокөлік құралдарының түріне, олардың жүк көтергіштігіне, тасымалданатын жүктердің сыныбына және тасымалдау қашықтығына байланысты әзірленеді.
116. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағаларды әзірлеу үшін қабылданған автокөлік құралдарының базалық номенклатурасы осы Басшылық құжатқа 12-қосымшада келтірілген.
117. Тіркемелері бар тракторлардың жүктерді тасымалдауына арналған сметалық бағалар автомобиль жолы желісі әлсіз дамыған ауылдық жерлерде жүзеге асырылатын объектілерді салу үшін тракторлардың көмегімен тасымалдаудың немесе сүйреудің құнын айқындауға арналған. Бұл ретте, тасымалдаудың аталған түрін пайдалану құрылысты ұйымдастыру жобасы (ҚҰЖ) негізделген болуы тиіс.
Тіркемелері бар тракторлармен жүктерді тасымалдау үшін жүктердің сыныбы, сондай-ақ, тиеу-түсіру жұмыстарына арналған шығындар автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдауға арналған деректерге сәйкес қабылданады.
Тіркемесі бар тракторлармен жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағалар жүктердің сыныбына және тасымалдау қашықтығына байланысты айқындалады.

114. Нормативный показатель платы за эмиссии в окружающую среду (Эос) определяется по формуле:
где:
Нт – норма расхода топлива, для бензина и дизельного топлива соответственно, кг/маш.-ч;
Эс – ставка платы за выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух от передвижных источников, установленная в месячных расчетных показателях за одну тонну использованного топлива в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок расчета величины транспортных расходов при перевозке грузов для строительства
Раздел 1. Общие положения по расчету величины транспортных расходов при перевозке грузов для строительства
115. Сметные цены на услуги по перевозке грузов для строительства автомобильным транспортом предназначаются:
для формирования сметных цен на строительные материалы, изделия и конструкции;
для определения в составе сметной документации транспортных затрат на перевозку материалов, изделий и конструкций, отсутствующих в сборниках сметных цен на строительные материалы, изделия и конструкции, в случае, когда данные затраты не учтены ценами (прайс-листами, коммерческими предложениями) поставщиков (предприятий-изготовителей);
для определения в составе сметной документации транспортных затрат на перевозку материалов, изделий и конструкций в случае, когда расстояние транспортировки отличается от расстояний, принятых в сметных ценах на материалы, изделия и конструкции.
Номенклатура и классификация грузов, размеры сметных цен формируются в зависимости от типа автотранспортных средств, их грузоподъемности, класса перевозимых грузов и расстояний перевозки.
116. Базовая номенклатура автотранспортных средств для разработки сметных цен на перевозки грузов для строительства приведена в приложении 12 к настоящему Руководящему документу.
117. Сметные цены на перевозки грузов тракторами с прицепами предназначены для определения стоимости перевозки или буксировки с помощью тракторов для строительства объектов, осуществляемого в сельской местности, имеющей слабо развитую сеть автомобильных дорог. При этом использование данного вида перевозок обосновывается проектом организации строительства (ПОС).
Для перевозок грузов тракторами с прицепами класс грузов, а также затраты на погрузочно-разгрузочные работы принимаются в соответствии с данными для перевозки грузов автомобильным транспортом.
Сметные цены на услуги по перевозке грузов тракторами с прицепами определяются в зависимости от класса грузов и расстояний перевозки.

118. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған көлік шығыстары тасымалдау қашықтығына байланысты бір тонна жүкті тасымалдауға арналған сметалық бағалар негізінде айқындалады.
Көлік шығыстарының калькуляциясына енгізілетін шығындар мөлшерін айқындау кезекті кезеңге бекітілген құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалардың жинағы бойынша жүргізіледі. Көлік шығыстарының үлгілік калькуляциясының нысаны осы Басшылық құжатқа 13-қосымшада келтірілген.
119. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау қашықтықтары тиісті өңір үшін оларды тасымалдаудың оңтайлы шарттары мен қашықтықтарын ескере отырып, жеткізудің көліктік сұлбалары негізінде айқындалады. Ықтимал көлік сұлбалары осы Басшылық құжатқа 14-қосымшада келтірілген.
120. Темір жол көлігімен құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер жүйесі негізінде, жүктердің түрлеріне, тасымалдау қашықтығына, тарифтік сызбалар мен вагондарға (платформалары және т.б.) тиеу нормаларына, вагондарды беру және жинау құнына, сондай-ақ, басқа да шарттарға байланысты анықталады.
121. Құрылыс үшін жүктерді автомобиль көлігімен және тракторлармен тасымалдауға арналған сметалық бағалар құрылыс үшін материалдарды, бұйымдар және конструкцияларды тасымалдау құнын айқындауға арналған.
Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар құрамына құрылыстағы үстеме шығыстардың және сметалық пайданың шамасын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес автокөлік құралдарының жүргізушілерінің еңбегіне ақы төлеу көрсеткіштеріне есептелген автокөлік кәсіпорындарының шығындары мен үстеме шығыстары енгізілген тікелей шығындардан тұрады.
Құрылыстың сметалық құны құрамындағы көлік шығындарына арналған автокөлік кәсіпорындарының сметалық пайдасы құрылыстағы құралдарының үстеме шығыстардың және сметалық пайданың шамасын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес қосымша есептеледі.
122. Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалар көліктің бір түрінен екінші түріне оларды ауыстырып тиеу жағдайында немесе ауыстырып тиеу базалары арқылы объект маңы қоймаларына оларды жеткізу кезінде құрылыс материалдарын, бұйымдарын және конструкцияларын автомобиль (трактор) тасымалдары кезінде осы жұмыстардың құнын айқындауға арналған. Ауыстырып тиеу базаларын пайдалану ҚҰЖ негізделген болуы тиіс.
Тиеу жұмыстарының құны құрылыс материалдарына, бұйымдарына және конструкцияларына арналған босатылым бағаларында, ал түсіру жұмыстарының құны – құрылыс, жөндеу-құрылыс жұмыстары мен жабдықты монтаждауға арналған сметалық нормалардың құрамында ескеріледі.
Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалардың есебі үшін құрылыс материалдарының, бұйымдарының және конструкцияларының базалық номенклатурасы осы Басшылық құжатқа 15-қосымшада келтірілген.
Құрылыс материалдарының, бұйымдарының және конструкцияларының келтірілген базалық номенклатурасы құрылыс материалдарының, бұйымдарының және конструкцияларының жаңа түрлерінің пайда болуы кезінде нақтыланады және толықтырылады.

118. Транспортные расходы на перевозки грузов для строительства определяются на основе сметных цен на перевозку одной тонны груза в зависимости от расстояния транспортировки.
Определение размера затрат, включаемых в калькуляцию транспортных расходов, производится по сметным ценам на перевозки грузов для строительства, утвержденным на очередной период. Форма типовой калькуляции транспортных расходов приведена в приложении 13 к настоящему Руководящему документу.
119. Расстояния перевозки грузов для строительства определяется на основе транспортных схем доставки с учетом оптимальных условий и расстояний их перевозки для соответствующего региона. Возможные транспортные схемы приведены в приложении 14 к настоящему Руководящему документу.
120. Сметные цены на перевозки грузов для строительства железнодорожным транспортом определяются на основе системы тарифов, действующей в Республике Казахстан, на данные виды перевозок в зависимости от видов грузов, расстояний транспортировки, тарифных схем и норм загрузки вагонов (платформ), стоимости подачи и уборки вагонов.
121. Сметные цены на перевозки грузов для строительства автомобильным транспортом и тракторами предназначены для определения стоимости перевозки материалов, изделий и конструкций для строительства.
Сметные цены на перевозки грузов для строительства содержат прямые затраты, в состав которых включены затраты автотранспортных предприятий, и накладные расходы, начисленные на показатели оплаты труда водителей автотранспортных средств в соответствии с Нормативным документом по определению величины накладных расходов и сметной прибыли в строительстве, утвержденным приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №16073) (далее - Нормативный документ).
Сметная прибыль автотранспортных предприятий на транспортные затраты в составе сметной стоимости строительства начисляется дополнительно в соответствии с Нормативным документом.
122. Сметные цены на погрузочно-разгрузочные работы предназначены для определения стоимости этих работ при автомобильных (тракторных) перевозках строительных материалов, изделий и конструкций в случае их перевалки с одного вида транспорта на другой или при доставке их на приобъектные склады через перевалочные базы. Использование перевалочных баз обосновывается проектом организации строительства (ПОС).
Стоимость погрузочных работ учитывается в отпускных ценах на строительные материалы, изделия и конструкции, а стоимость разгрузочных работ – в составе сметных норм на строительные, ремонтно-строительные работы и монтаж оборудования.
Базовая номенклатура строительных материалов, изделий и конструкций для расчета сметных цен на погрузочно-разгрузочные работы приведена в приложении 15 к настоящему Руководящему документу.
Приведенная базовая номенклатура строительных материалов, изделий и конструкций уточняется и дополняется при появлении новых видов строительных материалов, изделий и конструкций.

2-бөлім. Құрылыс материалдарын жеткізудің көліктік сұлбалары
123. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау бойынша көлік шығыстары оларды жеткізушіден (дайындаушы кәсіпорыннан) құрылыстың объект маңындағы қоймасына дейін жеткізуге жұмсалған шығындар негізінде қалыптасады.
Құрылыс материалдарын объект маңындағы қоймадан жұмыс аймағына дейін жеткізу шығындары құрылыс, құрылыс-жөндеу және жабдықтарды монтаждау жөніндегі сметалық нормалар құрамында ескеріледі.
Жүктерді объект мағындағы қоймаға дейін тасымалдау қашықтығы, талаптары және түрлері оларды жеткізудің көліктік сұлбаларымен айқындалады.
Материалдарды алу көздері, жеткізу қашықтықтары және тәсілдері туралы жиынтық ведомостың нысаны осы Басшылық құжатқа 16-қосымшада келтірілген.
124. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезіндегі көлік шығыстары өңірде нақты қалыптасқан немесе есептелген (болжамды), яғни құрылыс қатысушылары белгілеген тиісті материалдар түрін (тобын) жеткізудің нақты көліктік жеткізу сұлбасымен айқындалады. Материалдардың тиісті түрін (тобын) жеткізудің көліктік сұлбасын (нақты қалыптасқан немесе есептік) құрылысқа тапсырыс беруші жобалау кезінде бекітеді.
Көлік шығындарын материалдық ресурстарды жеткізудің көліктік сұлбаларына сүйене отырып, анықтау кезінде құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтердің сметалық бағаларын пайдалану керек.
125. Құрылыс материалдарының барлық түрлері бойынша шығыс деректерін айқындау кезінде оларды дайындаушы кәсіпорыннан (жеткізушілерден) құрылыс учаскесіне дейін тасымалдау бойынша шынайы және ең үнемді сұлбаларды қабылдаған жөн.
Көліктік сұлбалар жүктерді тасымалдау шарттары мен қашықтығын сәйкесінше ескеруі тиіс:
жеткізуші-кәсіпорыннан жөнелту станциясына дейін;
жүк оперциялары үшін ашық жөнелту станциясынан жеткізетін станцияға дейін;
жеткізетін станциядан объект маңындағы құрылыс алаңына дейін;
жеткізуші-кәсіпорыннан объект маңындағы құрылыс алаңының қоймасына дейін (тікелей тасымалдаулар кезінде).
Материалдарды жүк операциялары үшін ашық, мердігер ұйымның қоймалары (базалары) немесе ведомстволық (құрылыс базасының тармақтарын қоса алғанда, меншікті немесе жалға алатын) тармақтардағы темір жол станцияларында қабылдау және түсіру орнын темір жол бөлімшесі растауы тиіс. Материалдарды темір жолмен жеткізудің қашықтығын айқындау кезінде ең аз қашықтықты ескере отырып, материалдарды тасымалдауға қабылдайтын белгіленген жүк ағындарының қалыпты бағыттары, сондай-ақ, тиісті өңірдегі темір жолдың жүктемелік деңгейі ескерілуі тиіс.
126. 200 км дейінгі қашықтықты материалдарды автомобильмен тасымалдау деп қабылдау қажет. Тиісті негіздемелер болғанда (мысалы: құрылыс жүктерін дайындау және тұтыну ауданында темір жолдың болмауы, темір жолдың бұл жүкті габаритті емес бойынша қабылдамауы және осыған ұқсас басқа да жағдайлар) материалдарды автомобиль көлігімен 200 км алыс қашықтыққа тасымалдауға да жол беріледі.

Раздел 2. Транспортные схемы доставки строительных материалов
123. Транспортные расходы по перевозке грузов для строительства формируются на основе затрат по их перевозке от поставщика (предприятия-изготовителя) до приобъектного склада стройки.
Затраты по доставке строительных материалов от приобъектного склада до рабочей зоны учитывается в составе сметных норм на строительные, ремонтно-строительные работы и монтаж оборудования.
Расстояния, условия и виды перевозок грузов до приобъектного склада определяются по транспортным схемам их доставки.
Форма Сводной ведомости об источниках получения, расстояниях и способах доставки материалов (транспортная схема) приведена в приложении 16 к настоящему Руководящему документу.
124. Транспортные расходы при перевозке грузов для строительства определяются исходя из фактически сложившейся в регионе или расчетной (прогнозной), то есть установленной участниками строительства, транспортной схемы доставки соответствующего вида (группы) материалов. Транспортная схема доставки соответствующего вида (группы) материалов (фактически сложившаяся или расчетная) утверждается заказчиком строительства при проектировании.
При определении транспортных затрат исходя из транспортных схем доставки материальных ресурсов следует использовать сметные цены на услуги по перевозке грузов для строительства.
125. При определении исходных данных по всем видам строительных материалов следует принимать реальные и наиболее экономичные схемы их перевозки от предприятий-изготовителей (поставщиков) до участка строительства.
Транспортные схемы учитывают условия и расстояния перевозки грузов последовательно:
от предприятия-поставщика до станции отправления;
от станции отправления до станции назначения, открытой для грузовых операций;
от станции назначения до приобъектного склада строительной площадки;
от предприятия-поставщика до приобъектного склада строительной площадки (при прямых перевозках).
Места приемки и разгрузки материалов на железнодорожных станциях, открытых для грузовых операций, на которых имеются склады (базы) подрядной организации или на ведомственных ветках (собственных или арендуемых, включая ветки строительных баз), подтверждаются отделением железной дороги. При определении расстояний поставок материалов по железной дороге учитываются установленные направления грузопотоков с соблюдением минимальных расстояний, на которые железная дорога принимает к транспортировке материалы, а также степень загрузки железной дороги в соответствующем регионе.
126. Автомобильные перевозки материалов принимаются на расстояние до 200 км. При соответствующих обоснованиях (например: отсутствие железных дорог в районе изготовления и потребления строительных грузов, непринятия железной дорогой этих грузов по негабариту), допускается перевозка материалов автомобильным транспортом на расстояние более 200 км.

127. Жекелеген жағдайларда, құрылыс ұйымының тиісті негіздемелері және шешімдері болған кезде, автомобиль жолдары желісі әлсіз дамыған ауылдық жерлерде трактормен тасымалдау көзделеді.
Құрылыс материалдарын аралас тасымалдау кезінде (автомобиль және трактормен) жергілікті жағдайдың ерекшеліктерін және бір көлік түрінен екінші көлік түріне ауыстырып тиеуді немесе тракторларды автомобильдерді тіркеп сүйреуі үшін ескеру керек.
128. Жергілікті материалдарды тасымалдаудың көліктік сұлбасы рельс маңы қоймаларын пайдалану жүктерді тасымалдау мен сақтаудың технологиясымен шарттасқан аралас тасымалдарды қоспағанда, ауыстыру (аралық) базалар мен қоймаларды пайдалануды болдырмауы тиіс. Тасымалдауларды аралық базаларды (қоймаларды) пайдаланбай жүргізу мүмкіндігі болмаған жағдайда, құрылысты ұйымдастыру бойынша шешімдерге (ҚҰЖ) немесе басқа да негіздеуші құжаттарға негізделген қосымша көліктік және өзге де шығындар тікелей сметалық құжаттамада ескерілген болуы тиіс.
129. Пайдаланылатын көлік құралдары мен жол түрлері көрсетіле отырып, құрылыс материалдарын алу көздері, оларды құрылыс алаңдарына (құрылыс аумағына) жеткізу тәсілдері мен арақашықтықтары туралы мәліметтер құрылысты ұйымдастыру жобасында (ҚҰЖ) жасалатын жиынтық ведомоста келтіріледі.
130. Құрылыс материалдарын автомобиль көлігімен және тракторлармен жеткізу бойынша көлік шығындары брутто салмақты ескере отырып, айқындалады. Таза салмақтан брутто салмаққа өтпелі коэффициенттерді осы Басшылық құжатқа 17-қосымшада келтірілген кесте бойынша қабылдау қажет.
3-бөлім. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағаларды әзірлеу
131. Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалар осы жұмыстармен байланысты, материалдарды пакеттеу және бұйымдар мен конструкцияларды тиеу және түсіру, сондай-ақ, қоймалау орындарында орнын ауыстыруды қоса алғанда, барлық шығындарды ескеруі тиіс.
132. Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалар технологиялық (техникалық-нормалау) карталар негізінде әзірленеді, оларда жұмыстардың аталған түрін орындау бойынша барлық технологиялық операциялардың толық тізбесі, олардың сипаттамасы, қолданылатын машиналардың, механизмдердің сипаттамасы, оларды пайдалану уақыты, жүк тиеуші жұмысшылардың және машиналар мен механизмдерге қызмет көрсететін персоналдың еңбек шығындары келтіріледі.
Жұмыс аймағының шегінде тиеу-түсіру жұмыстарын орындау қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптарын ескере отырып, механикаландырудың қажетті құралдарымен жүк тиеуші жұмысшылардың еңбегін тиімді ұйымдастыруды көздеуі тиіс.
Тиеу-түсіру жұмыстарының тиісті түрлеріне арналған технологиялық (техникалық-нормалау) карталарының құрамында тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағаларды әзірлеу үшін негіз болып табылатын ресурстардың шығындарының калькуляциясы жасалады.

127. В отдельных случаях, при соответствующих обоснованиях и решениях по организации строительства, осуществляемого в сельской местности, имеющей слабо развитую сеть автомобильных дорог, предусматриваются тракторные перевозки.
При перевозке строительных материалов в смешанных перевозках (автомобилями и тракторами) следует учитывать в зависимости от местных условий либо перевалку с одного вида транспорта на другой, либо использование тракторов для буксировки автомобилей.
128. Транспортные схемы доставки местных материалов не учитывают использование перевалочных (промежуточных) баз и складов, за исключением смешанных перевозок, при которых использование прирельсовых складов обусловлено технологией перевозки и хранения грузов. В случае, когда отсутствует возможность осуществления перевозок без использования перевалочных баз (складов), дополнительные транспортные и прочие затраты, обоснованные решениями по организации строительства (ПОС), и учитываются непосредственно в сметной документации.
129. Сведения об источниках получения строительных материалов, способах и расстояниях их доставки на строительные площадки (территории строительства) с указанием используемых транспортных средств и видов дорог приводятся в сводной ведомости, составляемой в проекте организации строительства (ПОС).
130. Транспортные затраты по доставке строительных материалов автомобильным транспортом и тракторами определяются с учетом массы брутто. Переходные коэффициенты от массы нетто к массе брутто приведы в приложении 17 к настоящему Руководящему документу.
Раздел 3. Разработка сметных цен на перевозки грузов для строительства
131. Сметные цены на погрузочно-разгрузочные работы учитывают все затраты, связанные с этими работами, включая пакетирование и перемещение материалов, изделий и конструкций по фронту погрузки и разгрузки, а также в местах складирования.
132. Сметные цены на погрузочно-разгрузочные работы формируются на основе технологических (технико-нормировочных) карт, в которых приводится подробный перечень всех технологических операций по выполнению данного вида работ, их описание, характеристика применяемых машин, механизмов и время их эксплуатации, затраты труда рабочих-грузчиков и персонала, обслуживающего машины и механизмы.
Выполнение погрузочно-разгрузочных работ в пределах рабочей зоны должно предусматривать рациональную организацию труда рабочих-грузчиков с необходимыми средствами механизации с учетом требований техники безопасности.
В составе технологических (технико-нормировочных) карт на соответствующие виды погрузочно-разгрузочных работ составляются калькуляции затрат ресурсов, которые являются основой для разработки сметных цен на погрузочно-разгрузочные работы.

133. Еңбек шығындарының нормалары және машиналарды пайдалану уақыты, тиеу-түсіру жұмыстарына арналған уақыт нормалары (өндіру, саны), сондай-ақ, тиісті қолданыстағы еңбек бойынша нормативтік база (бірыңғай нормалар мен бағалаулар жинақтары, технологиялық карталар және т.б.) бойынша айқындалады. Еңбек шығындары және тиеп-түсіру жұмыстарына арналған машиналарды пайдалану уақытының нормалары осы Басшылық құжатқа 18-қосымшада келтірілген.
134. Жүк тиеуші жұмысшылардың жалақысы құрылысқа арналған сметалық тарифтік мөлшерлемелер бойынша анықталады.
135. Жүктерді автомобиль көлігімен және тракторлармен тасымалдауға арналған сметалық бағалар олар тасымалдайтын 1 тонна жүк негізінде есептеледі.
Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдауға арналған сметалық бағалар тасымалдау қашықтығына, тасымалданатын жүк сыныбына, көлік құралының типіне және оның жүк көтергіштігіне байланысты көлік құралын пайдалану шығындарының негізінде айқындалады.
Жүктерді тракторлармен тасымалдауға арналған сметалық бағалар тасымалдау қашықтығына және тасымалданатын жүк сыныбына байланысты пайдалану шығындарының негізінде айқындалады.
Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдаудың сметалық құны есептерінде, 200 км дейінгі, ал тракторлармен тасымалдағанда қоса алғанда 20 км дейінгі қашықтық көзделеді.
Жүктерді ұзақ қашықтықтарға тасымалдау үшін тасымалдау қашықтығының әрбір келесі километріне сметалық бағалар келтіріледі. Жүктерді тасымалдаудың қашықтығы құрылысты ұйымдастыру жобасының (ҚҰЖ) тиісті шешімдермен негізделген болуы тиіс.
136. Жүктердің сыныбы осы Басшылық құжатқа 19-қосымшадағы нысан бойынша автомобиль көлігімен тасымалданатын жүктердің номенклатурасына және сыныптауға сәйкес айқындалады. Жүктердің номенклатурасы және сыныптау жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар жинағына жалпы ережелердің 1-кестесінде келтіріледі.
Жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар жинағына жалпы ережелердің 1-кестесінде келтірілген жүктердің номенклатурасында және сыныптауда көзделмеген жүктерді тасымалдағаны үшін тасымалдау ақысы осы Басшылық құжатқа 20-қосымшада келтірілген коэффициенттерді ескере отырып, автомобильдің жүк көтергіштігін пайдаланудың нақты деңгейіне сәйкес келетін жүк сыныбы бойынша айқындалады.
Биіктетілген бортты қолдана отырып, габариті (көлемі) бойынша автомобильді толтыра тиеу кезінде автомобильдің жүк көтергіштік коэффициентін 0,4 төмен пайдаланатын жүктер бойынша тасымалдау ақысы 1-сыныпты жүк үшін белгіленген сметалық бағаларды автомобильдің жүк көтергіштігін нақты пайдалану коэффициентіне сметалық бағаларды бөлумен анықталады.

133. Нормы затрат труда и время эксплуатации машин, нормы времени (выработки, численности) на погрузочно-разгрузочные работы также определяются по соответствующей, действующей нормативной базе по труду (Например: сборники единых норм и расценок, технологические карты). Нормы затрат труда и время эксплуатации машин на погрузочно-разгрузочные работы приведены в приложении 18 к настоящему руководящему документу.
134. Заработная плата рабочих-грузчиков определяется по сметным тарифным ставкам для строительства.
135. Сметные цены на перевозки грузов автомобильным транспортом и тракторами рассчитываются на 1 тонну перевозимого ими груза.
Сметные цены на перевозки грузов автомобильным транспортом определяются на основе эксплуатационных затрат автотранспортных средств в зависимости от расстояния транспортировки, класса перевозимых грузов, типа транспортного средства и его грузоподъемности.
Сметные цены на перевозки грузов тракторами определяются на основе эксплуатационных затрат в зависимости от расстояния транспортировки и класса перевозимых грузов.
В расчетах сметной стоимости перевозка грузов автомобильным транспортом предусматривается на расстояние до 200 км, а тракторами – до 20 км включительно.
Для транспортировки грузов при больших расстояниях приводятся сметные цены на каждый последующий километр расстояния транспортирования. Дальность перевозки грузов должна быть обоснована соответствующими решениями проекта организации строительства (ПОС).
136. Класс грузов определяется в соответствии с номенклатурой и классификацией грузов, перевозимых автомобильным транспортом. Форма таблицы - Номенклатура и классификация грузов приведена в приложения 19 к настоящему Руководящему документу. Номенклатура и классификация грузов приводится в таблице 1 общих положений к сборнику сметных цен на перевозки грузов.
За перевозки грузов, не предусмотренных номенклатурой и классификацией грузов в таблице 1 общих положений к сборнику сметных цен на перевозки грузов, провозная плата определяется по классу груза, соответствующему фактической степени использования грузоподъемности автомобиля с учетом коэффициентов, приведенных в приложении 20 к настоящему Руководящему документу.
По грузам, имеющим коэффициент использования грузоподъемности автомобиля ниже 0,4 при полной загрузке автомобиля по габариту (объему) с применением наращенных бортов, провозная плата определяется делением сметных цен, установленных для 1-го класса груза, на фактический коэффициент использования грузоподъемности автомобиля.

137. Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар жүктерді бортты автомобильдермен, өзі түсіретін автомобильдермен (өзі түсіретін поездармен), сондай-ақ, мамандандырылған жылжымалы құрамның басқа да түрлерімен (авто-бетон араластырғыштар, авто-битум тасығыштар және одан әрі) тасымалдау шарттары үшін белгіленеді. Сметалық бағалар елді мекендердегі, елді мекендерден тыс, автомагистральдар бойынша, карьерлерден тыс, карьерлерден, топырақ жолдар бойынша автомобиль көлігінің базалық түрлерімен, сондай-ақ, жүктердің сыныбына байланысты тракторлармен жүктерді тасымалдауға белгіленеді.
138. Автомобиль көлігімен және тракторлармен жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар кестелерінің нысандары осы Басшылық құжатқа 21-қосымшада келтірілген.
139. Жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар жинағының жалпы ережелерінде жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағаларымен ескерілген және қосымша ақы төленбейді деп мыналарды көрсеткен жөн:
белгіленген нормалар шегінде автокөлік құралының тиеу және түсіру пунктерінде бос тұрумен байланысты шығындар;
жүкке барар жолда автомобиль көлігінің тиеу және түсіру пункттері арасындағы бос жүруі;
автокөлік кәсіпорнының орналасқан пунктінен бастап бірінші тиеу пунктіне дейін және соңғы түсіру пунктінен бастап автокөлік кәсіпорнына дейін бос жүру.
Жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар жинағының жалпы ережелерінде, сондай-ақ автомобиль көлігімен тасымалданатын жүктердің номенклатурасы мен сыныптау кестесі келтіріледі.
140. Автомобиль көлігімен және тіркемесі бар тракторлармен (Бт, теңге) 1 тонна жүкті тасымалдауға арналған сметалық бағалардың нормативтік көрсеткіштері мына формула (6.3.1) бойынша анықталады:
мұндағы:
Қкш – автокөлік құралының пайдалану шығындарының құны, теңге/маш.-сағ;
Үш – үстеме шығындар, теңге/маш.-сағ;
Тн – автокөлік құралы жүруінің нормативтік уақыты, сағатпен;
Жк – автокөлік құралының жүк көтергіштігі, тоннамен.
Кжк – автокөлік құралының жүк көтергіштігін пайдалану коэффициенті.
141. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезінде пайдалану шығындары құнының нормативтік көрсеткіші (Қкш) мынадай шығындар баптарымен айқындалады:
толық қалпына келтіруге амортизациялық аударымдар (А);
жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің барлық түрлеріне арналған шығындар (Ж);
тез тозатын қосалқы бөлшектерді ауыстыруға арналған шығындар (Т);
машинаны басқаратын жұмысшылардың еңбек ақысы (Ж);
энергия тасығыштарға жұмсалатын шығындар (Э);
майлау материалдарының шығындары (М);
гидравликалық және суытқыш сұйықтықтар шығындары (Г);
көлік құралдарына салынатын салық (Скқ);
қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем (Эқо).
Автокөлік құралдарын пайдалануға арналған шығындарды баптар бойынша есептеу әдістемесі осы Басшылық құжатта келтірілген.

137. Сметные цены на перевозки грузов автомобильным транспортом устанавливаются для условий перевозки грузов бортовыми автомобилями, автомобилями-самосвалами (самосвальными поездами), а также другими видами специализированного подвижного состава на автомобильном ходу (автобетоносмесители, автобитумовозы и так далее). Сметные цены устанавливаются на перевозки грузов базовыми видами автомобильного транспорта в населенных пунктах, вне населенных пунктов, по автомагистралям, вне карьеров, из карьеров, по грунтовым дорогам, а также тракторами в зависимости от класса грузов.
138. Формы табличной части сборников сметных цен на перевозки грузов приведены в приложении 21 к настоящему Руководящему документу.
139. В общих положениях сборника сметных цен на перевозки грузов следует указать, что сметными ценами на перевозки грузов учтены и дополнительно не оплачиваются:
затраты, связанные с простоем автотранспортного средства в пунктах погрузки и выгрузки в пределах установленных норм;
порожний пробег автомобилей между пунктами разгрузки и погрузки при следовании за грузом;
порожний пробег от пункта расположения автотранспортного предприятия до пункта первой погрузки и от пункта последней разгрузки до автотранспортного предприятия.
В общих положениях сборника сметных цен на перевозки грузов приводится также таблица номенклатуры и классификации грузов, перевозимых автомобильным транспортом.
140. Нормативный показатель сметных цен на перевозку 1 тонны груза автомобильным транспортом и тракторами с прицепами (Цтр, тенге) определяется по формуле (6.3.1):
где:
Стр – стоимость эксплуатационных расходов автотранспортного средства, тенге/маш.-ч;
Нр – накладные расходы, тенге/маш.-ч;
Тн - нормативное время пробега автотранспортного средства, в часах;
Гр – грузоподъемность автотранспортного средства, в тоннах.
Кгр – коэффициент использования грузоподъемности автотранспортного средства.
141. Нормативный показатель стоимости эксплуатационных расходов при перевозке грузов для строительства (Стр) определяется по следующим статьям затрат:
амортизационные отчисления на полное восстановление (А);
затраты на выполнение всех видов ремонта и техническое обслуживание (Р);
затраты на замену быстроизнашивающихся частей (Б);
плата труда рабочих, управляющих машиной, (З);
затраты на энергоносители (Э);
затраты на смазочные материалы (С);
затраты на гидравлическую и охлаждающую жидкость (Г);
налог на транспортные средства (Нтc);
плата за эмиссии в окружающую среду (Эос).

142. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезінде үстеме шығыстардың нормативтік көрсеткіші (Үш) құрылыстағы үстеме шығыстардың және сметалық пайданың шамасын айқындау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес автокөлік құралдары жүргізушілерінің еңбегіне ақы төлеудің көрсеткіштерінен пайыздарда белгіленген нормалар бойынша айқындалады.
Автокөлік құралдары жүргізушілерінің еңбегіне ақы төлеудің нормативтік көрсеткіші осы Басшылық құжатқа сәйкес айқындалады.
143. Автокөлік құралының жүк көтергіштік көрсеткіші (Жк) мынадай көздердің (қолдану кезектілігі тәртібімен) негізінде белгіленеді:
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулықтар;
техникалық әдебиетте келтірілетін деректер.
144. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалардың есебі үшін тасымалданатын жүктің сыныбына байланысты автокөлік құралының жүк көтергіштігін пайдаланудың орташа коэффициентінің (Кжк) көрсеткіші осы Басшылық құжатқа 22-қосымшаға сәйкес қабылданады.
145. Автокөлік құралының жол жүруінің нормативтік уақыты (Тн) мына формула (6.3.2) бойынша анықталады:
мұндағы:
У – тиеу және түсіру пункттері арасындағы бос барған жүрісті ескере отыра жүкті нақты қашықтыққа жеткізу бойынша автокөлік құралының жүрген уақыты, сағат;
Убт – тиеу және түсіру кезінде автокөлік құралының бос тұру уақыты, сағат;
Уд – ауысым сайынғы дайындық-қорытынды уақытты есептейтін көрсеткіш (әрбір жол жүруге уақыт үлесі), сағат.
(У) көрсеткіші мына формуламен (6.3.3) анықталады:
мұндағы:
2 – автокөлік құралының бос барған және жүкпен кері қайтқан жүрісін ескеретін коэффициент;
S – Тиеу және түсіру пункттерінің арасындағы қашықтық, км;
V – Автокөлік құралының жүрісінің есептік жылдамдығы, км/сағ.
Жүрістің есептік жылдамдығы жол жабынының түріне және тасымалдау қашықтығына сәйкес белгіленеді.
Қала сыртында жүру кезінде:
автомагистральдерде – 63 км/сағ;
жетілдірілген жабыны бар жолдарда (асфальтбетон, цементбетон, кеспе тас төселген, гудронирленген, клинкерлі) – 49 км/сағ;
қатты жабынды жолдарда (жұмыртас, қиыршықтас, малтатас) және жақсартылған топырақ – 37 км/сағ;
табиғи топырақты жолдарда – 28 км/сағ.
Қалада жұмыс атқару кезінде жол жабынының түріне қарамастан жүк көтергіштігі 7 т дейінгі автомобильдер және автопойыздар үшін (автоцистерналар – 6 мың л дейін) – 25 км/сағ, ал 7 т (автоцистерналар – 6 мың л) және жоғары – 24 км/сағ.
1 км дейінгі қашықтықта жұмыс жасау кезінде – 16,8 км/сағ.
Тракторлармен тасымалдау кезінде – 19 км/сағ.
Автокөлік құралдарының тиеу және түсіру кезінде бос тұру уақытының нормасы (Убт) тиеу және түсіру пункттері үшін жеке-жеке белгіленеді. Бортты автомобильдер (I) және автомобиль-фургондар, стандартты тенттермен жабдықталған тіркемелер мен жартылай тіркемелер, жылжымалы құрамды шешпестен тиелетін (түсірілетін) әмбебап контейнерлер (II) үшін тиеу немесе түсіру уақытының нормалары осы Басшылық құжатқа 23-қосымшада келтірілген мөлшерлерде қабылданады.
Әртүрлі мақсаттағы өзі аударғыш автомобильдер және автомобиль-цистерналар үшін тиеу немесе түсіруге арналған уақыт нормалары осы Басшылық құжатқа 24-қосымшада келтірілген мөлшерлерде қабылданады.

142. Нормативный показатель накладных расходов (Нр) при перевозке грузов для строительства определяется по установленным нормам в процентах от показателей оплаты труда водителей автотранспортных средств в соответствии с Нормативным документом.
143. Показатель грузоподъемности автотранспортного средства (Гр) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортные данные;
инструкции по эксплуатации машин;
данные, приводимые в технической литературе.
144. Для расчета сметных цен на перевозки грузов для строительства принимается показатель среднего коэффициента использования грузоподъемности автотранспортного средства (Кгр) в зависимости от класса перевозимого груза. Средние коэффициенты использования грузоподъемности по классу груза приведены в приложении 22 к настоящему Руководящему документу.
145. Нормативное время пробега (Тн) автотранспортного средства определяется по формуле (6.3.2):
Тн=В+ Впрп ,                         (6.3.2)
где:
В – время пробега автотранспортного средства по доставке груза на конкретное расстояние с учетом порожнего пробега между пунктами разгрузки и загрузки, час;
Впр – время простоя автотранспортного средства под погрузкой и разгрузкой, час;
Вп – показатель, учитывающий время на ежесменные подготовительно-заключительные работы (доля времени на каждую поездку), час.
Показатель (В) определяется по формуле (6.3.3):
В = 2*S/V,                               (6.3.3)
где:
2 – коэффициент, учитывающий пробега автотранспортного средства с грузом и порожний пробег обратно;
S – Расстояние между пунктами загрузки и разгрузки, км;
V – Расчетная скорость пробега автотранспортного средства, км/ч.
Расчетная скорость пробега устанавливается в зависимости от типа дорожного покрытия и расстояния перевозки.
При работе за городом:
на автомагистралях – 63 км/час;
дороги с усовершенствованным покрытием (асфальтобетонные, цементобетонные, брусчатые, гудронированные, клинкерные) – 49 км/ч;
дороги с твердым покрытием (булыжные, щебеночные, гравийные) и грунтованные улучшенные – 37 км/ч;
дороги естественные грунтовые – 28 км/ч.
При работе в городе независимо от типа дорожного покрытия для автомобилей и автопоездов грузоподъемностью до 7 тонн (автоцистерны – до 6 тыс. л) – 25 км/ч, а для 7 тонн (автоцистерны – 6 тыс. л) и выше – 24 км/ч.
При работе на расстояния до 1 км – 16,8 км/ч.
При перевозке тракторами – 19 км/ч.
Норма времени простоя автотранспортных средств под погрузкой и разгрузкой (Впр) устанавливается отдельно для пунктов погрузки и разгрузки. Норма времени простоя автотранспортных средств под погрузкой и разгрузкой для бортовых автомобилей (I) и автомобилей-фургонов, прицепов и полуприцепов, оборудованных стандартными тентами, универсальных контейнеров, разгружаемых (загружаемых) без снятия с подвижного состава (II) приведена в приложении 23 к настоящему Руководящему документу.
Норма времени на погрузку или разгрузку для автомобилей-самосвалов и автомобилей-цистерн различного назначения приведена в приложении 24 к настоящему Руководящему документу.

(Уд) көрсеткіші мына формула (6.3.4) бойынша анықталады:
мұндағы:
Кжа – жұмыс ауысымының ұзақтығы, сағат;
Тд – ауысым сайынғы дайындық-қорытынды жұмыстарға арналған жалпы уақыт, ол мыналарды қамтиды:
желіге шығу және автокөлік кәсіпорнына қайту бойынша қажетті жұмыстарды орындау уақыты – ауысымда 0,3 сағат (18 минут);
рейс алдындағы медициналық қарап тексеру уақыты – ауысымда 0,08 сағат (5 минут);
автомобиль көлігінің кәсіпорыннан (гараждан) бірінші тиеу пунктіне бару уақыты және жұмыс аяқталғаннан кейін соңғы түсіруден соң қайту уақыты – ауысымда 0,33 сағат (орташа жылдамдық 10 км – 30 км/сағ), тіркемелі тракторлар үшін – ауысымда 0,4 сағат (орташа жылдамдық 10 км – 25 км/сағ).
Бұл уақытқа ақы төлеу жүргізушіге белгіленген тарифтік мөлшерлеме есебінен жүргізіледі.
Дайындық-қорытынды жұмыстарды жүзеге асыру кезінде жүргізуші желіге шығар алдында және қайтып келгеннен кейін автомобильді (тіркемені, жартылай тіркемені) қарайды және қабылдап алады, жылжымалы құрамның желідегі қалыпты қызметі үшін қажетті құрал-саймандардың бар екендігін тексереді, жол құжаттарын ресімдейді, диспетчерден қажетті мәліметтерді алады және белгіленген талаптарға сәйкес өзге де іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
6-тарау. Құрылыс ресурстарына және құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған сметалық бағалар жинақтарын қалыптастыру.
146. Мемлекеттік сметалық нормативтерді әзірлеу, келісу, бекіту және қолданысқа енгізу Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 890 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік нормативтерді әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу және қолданысқа енгізу (қолданылуын тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес, сондай-ақ осы Басшылық құжатта қамтылған ережелерді ескере отырып, жүзеге асырылады.
147. Сметалық бағалардың жинақтары Қазақстан Республикасының әрбір облысы, республикалық маңызы бар қалалар үшін бір күнтізбелік жылға қалыптастырылады. Сметалық бағалардың жинақтары қалыптастырылатын Қазақстан Республикасы өңірлерінің тізбесі осы басқарушы құжатқа 7-қосымшада келтірілген.
148. Құрылыс ресурстарына және құрылыс үшін жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерге арналған ағымдағы деңгейдегі сметалық бағалардың жинақтары өз құрамында мынадай құрылымдық элементтерді көздейді:
1) титулдық парақ;
2) алғысөз;
3) мазмұны;
4) жалпы бөлік, техникалық бөлік;
5) сметалық бағалар кестесі.
149. Сметалық нормативтердің титулдық парақтары Қағидалардың 25-қосымшасында келтірілген нысанға сәйкес ресімделеді.
150. "Алғысөз" құрылымдық элементінің нысаны Қағидалардың 3-қосымшасында келтірілген.

Показатель (Вп) определяется по формуле (6.3.4):
где:
Крс – продолжительность рабочей смены, час;
Тп – общее время на ежесменные подготовительно-заключительные работы, час, которое включает:
время выполнения необходимых работ перед выездом на линию и по возвращении в автотранспортное предприятие – 0,3 часа в смену (18 минут);
время на проведение предрейсового медицинского осмотра – 0,08 часа в смену (5 минут);
время в пути от предприятия (гаража) к пункту первой загрузки и возвращение по окончании работ от пункта последней разгрузки для автомобильного транспорта – 0,33 часа в смену (10 км со средней скоростью – 30 км/час), для тракторов с прицепами – 0,4 часа в смену (10 км со средней скоростью – 25 км/час).
Оплата этого времени производится из расчета установленной водителю тарифной ставки.
Глава 6. Формирование сборников сметных цен на строительные ресурсы и услуги по перевозке грузов для строительства.
146. Разработка, согласование, утверждение и введение в действие государственных сметных нормативов осуществляются в соответствии с Правилами разработки, согласования, утверждения, регистрации и введения в действие (приостановления действия, отмены) государственных нормативов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 890 (далее – Правила).
147. Сборники сметных цен формируются для каждой области Республики Казахстан, городов республиканского значения на один календарный год. Перечень регионов Республики Казахстан, для которых формируются сборники сметных цен, приведен в приложении 7 к настоящему Руководящему документу.
148. Сборники сметных цен в текущем уровне на строительные ресурсы и услуги по перевозке грузов для строительства в своем составе предусматривают следующие структурные элементы:
1) титульный лист;
2) предисловие;
3) содержание;
4) общая часть, техническая часть;
5) таблицы сметных цен.
149. Титульные листы сметных нормативов оформляются в соответствии с формой, приведенной в приложении 25 Правил.
150. Форма структурного элемента "Предисловие" приведена в приложении 3 Правил.

151. Сметалық нормативтердің шмуцтитулдары Қағидалардың 5-қосымшасында келтірілген нысанға сәйкес ресімделеді.
152. Сметалық бағалар жинағының жалпы (техникалық) бөлігінде сметалық бағаларды қолдану шарттары мен тәртібі туралы мәліметтер келтіріледі.
153. Құрылыстағы баға белгілеу және сметалық нормалар жөніндегі нормативтік құжаттарға шифр беру қағидалары осы басқарушы құжатқа 26 және 27-қосымшаларда келтірілген.
154. Сметалық нормативтердің ішкі нөмірленуі (шифры) сметалық нормативтердің әрбір жинағында осы нормативтердің жинақтарына техникалық бөліктерде беріледі.
155. Егер сметалық норматив сол атаумен қолданылып жүрген атаулардың орнына бекітілсе, онда оның бұрынғы шифры (әдетте) бекітілген жыл цифрларының тиісті өзгеруімен сақталады.
156. Электрондық-есептеу техникасының көмегімен сметалық құжаттаманы автоматтандырылған шығаруды қамтамасыз ету үшін сметалық нормативтердің көрсеткіштері құрылыстағы өнімге, жұмыстарға және қызметтерге арналған сыныптауыштардың талаптарына сәйкес кодталады.
157. Құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына, инженерлік жабдықтарға арналған сметалық бағалар:
құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына,
инженерлік жабдықтарға арналған жинақтарға (СБЖ) топтастырылады.
158. Сметалық бағалар жиынтығының кестелік бөлігінде материалдық ресурстардың (жабдықтардың) коды мен атауы, өлшем бірлігі, жүк сыныбы, килограмдағы брутто салмағы, босату және сметалық бағалары тұтас теңгеге дейін дөңгелектеп келтіріледі. Сметалық бағалар жинақтары кестелік бөлігінің нысаны осы Басшылық құжатқа 25-қосымшада келтірілген.
Республикалық маңызы бар қалаларға арналған сметалық бағалар жинақтарында кендік емес материалдар үшін "Босату бағасы, теңге" деген 25-баған толтырылмайды.
159. Сметалық тарифтік мөлшерлемелер өңірлер бөлінісінде осы Басшылық құжатқа 28- және 29-қосымшаларда келтірілген кестелер нысанында қалыптастырылады және құрылыстағы сметалық тарифтік мөлшерлемелер жинағына (ТМЖ) енгізіледі.
160. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалануға арналған ағымдағы деңгейдегі сметалық бағалар (бұдан әрі – МПСБ) жинағына енгізіледі.
161. Машиналар мен механизмдерді пайдалануға арналған сметалық бағалар кестелерінің нысандары осы басшылық құжатқа 30-қосымшада келтірілген.
162. Құрылыс үшін жүктерді автомобиль көлігімен және тракторлармен тасымалдаудың сметалық бағасы құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалардың (ЖТСБ) жинағына енгізіледі.

151. Шмуцтитулы сметных нормативов оформляют в соответствии с формой, приведенной в приложении 5 Правил.
152. В общей (технической) части сборников сметных цен приводятся сведения об условиях и порядке применения сметных цен.
153. Правила присвоения шифра государственным нормативным документам по ценообразованию и сметам в строительстве Правила присвоения шифра сметным нормам и ресурсам приведены в приложениях 26 и 27 к настоящему Руководящему документу.
154. Внутренняя нумерация (шифр) сметных нормативов в каждом из сборников сметных нормативов дается в технических частях к сборникам этих нормативов.
155. Если сметный норматив утверждается взамен действующего с тем же названием, то сохраняется (как правило) его прежний шифр с соответствующим изменением цифр года утверждения.
156. Для обеспечения автоматизированного выпуска сметной документации с помощью электронно-вычислительной техники показатели сметных нормативов кодируются в соответствии с требованиями классификаторов на продукцию, работы и услуги в строительстве.
157. Сметные цены на строительные материалы, изделия и конструкции, инженерное оборудование группируются в сборники (далее - ССЦ):
на строительные материалы, изделия и конструкции,
на инженерное оборудование.
158. В табличной части сборников сметных цен приводится код и наименование материальных ресурсов (оборудования), единица измерения, класс груза, масса брутто в килограммах, отпускные и сметные цены с округлением до целых тенге. Форма табличной части сборников сметных цен на материальные ресурсы (оборудования) в строительстве приведена в приложении 25 к настоящему Руководящему документу.
В сборниках сметных цен для городов республиканского значения графа 6 "Отпускная цена, тенге" для нерудных материалов не заполняется.
159. Сметные тарифные ставки формируются в форме таблиц, в разрезе регионов и включаются в сборник сметных тарифных ставок в строительстве (далее - СТС). Форма сметных тарифных ставок рабочих-строителей и машинистов и Сметных тарифных ставок инженерного звена приведены в приложениях 28 и 29 к настоящему Руководящему документу
160. Сметные цены на эксплуатацию машин включаются в сборник сметных цен в текущем уровне на эксплуатацию строительных машин и механизмов (далее – СЦЭМ).
161. Форма таблиц сметных цен на эксплуатацию машин и механизмов приведена в приложении 30 к настоящему Руководящему документу.
162. Сметные цены на перевозки грузов для строительства автомобильным транспортом и тракторами включаются в сборник сметных цен на перевозки грузов для строительства (далее - СЦПГ).

163. Жүктерді автомобиль көлігімен, тракторлармен тасымалдауға, автомобиль тасымалдары кезінде тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалар осы Басшылық құжатқа 21-қосымшада келтірілген кестелер нысанында қалыптастырылады.
164. Қажет болған жағдайда сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның шешімі бойынша мерзімді түрде (тоқсанына бір рет) сметалық бағалар жинақтарына толықтырулар мен өзгерістер шығарылады.
Ағымдағы жылдың бірінші тоқсанындағы мониторинг қорытындылары бойынша материалдық ресурстарға (жабдыққа) орташа босату бағалары өзгерген жағдайда сметалық бағалар жинағына өзгерістер енгізілмейді.
165. Сметалық бағалар жинақтарына толықтырулар материалдық ресурстарды (жабдықтарды) өндірушілер мен жеткізушілердің сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға өтініштері негізінде, элементтік сметалық нормаларды әзірлеу кезінде, сондай-ақ құрылысқа мемлекеттік инвестициялар немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілердің құрылысына арналған жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының бірыңғай мемлекеттік электрондық дерекқорынан жобалау-сметалық құжаттаманы талдау нәтижелері бойынша қалыптастырылады.
166. Құрылыстағы баға белгілеу және сметалық нормалар жөніндегі нормативтік құжаттарды басып шығару және қайта басып шығару құқығы оларды бекіткен органға тиесілі.
167. Бекітілген сметалық нормативтерді жинақтар түрінде шығаруға рұқсат етіледі. Бұл ретте:
жинақтың жалпы мұқабасын жасау, ал жеке құжаттарды мұқабасыз жинаққа қосу, оларды титулдық парақтармен ауыстыру;
жинақтың мұқабасына оған енген барлық жеке құжаттардың белгілерін орналастыру;
жинақтың мазмұнын оның соңында орналастыру;
төменде жинақ беттерінің толассыз нөмірлеу керек.
168. Сметалық нормативті қайта басып шығару кезінде оған бекітілген барлық өзгерістер ескерілуі тиіс. Өзгертулерімен қайта басып шығарылған құжаттың белгісіне (шифрына) жұлдызша (*) қосылады. Жұлдызшамен, сондай-ақ тиісті жинақта өзгертілген тармақтар белгіленуі тиіс (құрылыстағы жаңа сметалық нормалар мен бағаларға көшумен және сметалық нормативтерді жаппай қайта басып шығарумен байланысты жағдайды қоспағанда). Салалық сметалық нормативтерді әзірлеуші ұйымдар (бірнеше орындаушы болған жағдайда – жетекші әзірлеуші ұйымдар), сондай-ақ құрылыстағы баға белгілеу саласындағы мемлекеттік сметалық нормаларды әзірлейтін мамандандырылған ұйым және құрылыстағы баға белгілеу және сметалық нормалар жөніндегі нормативтік құжаттарды бекіткен тиісті салалық (ведомстволық) орган немесе уәкілетті орган қолданыстағы сметалық нормативтерді олардың ғылыми-техникалық деңгейін айқындау үшін жүйелі түрде тексеріп отыруға және оларды жаңарту жөнінде ұсыныстар әзірлеуге тиіс.

163. Сметные цены на перевозки грузов автомобильным транспортом, тракторами, на погрузочно-разгрузочные работы при автомобильных перевозках формируются в форме таблиц, приведенных в приложении 21 к настоящему Руководящему документу.
164. При необходимости, по решению уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства периодически (один раз в квартал) выпускаются дополнения и изменения к сборникам сметных цен.
В случае изменения средних отпускных цен на материальные ресурсы (оборудование) по итогам мониторинга за первый квартал текущего года изменения в сборники сметных цен не вносятся.
165. Дополнения в Сборники сметных цен формируются (один раз в квартал) на основе обращений производителей и поставщиков материальных ресурсов (оборудования) в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства, при разработке элементных сметных норм, а также по результатам анализа проектно-сметной документации из Единого государственного электронного банка предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций в строительство или средств субъектов квазигосударственного сектора.
166. Право издания и переиздания нормативных документов по ценообразованию в строительстве и сметным нормам принадлежит утвердившему их органу.
167. Утвержденные сметные нормативы допускается издавать в виде сборников. При этом следует:
делать общую обложку сборника, а отдельные документы включать в сборник без обложек, заменяя их титульными листами;
помещать на обложке сборника обозначения всех вошедших в него отдельных документов;
помещать в конце сборника его содержание;
проставлять внизу сквозную нумерацию страниц сборника.
168. При переиздании сметного норматива учитываются все утвержденные к нему изменения. К обозначению (шифру) переизданного с изменениями документа добавляется звездочка (*). Звездочкой также обозначаются измененные пункты в соответствующем сборнике (за исключением случая, связанного с переходом на новые сметные нормы и цены в строительстве и массовым переизданием сметных нормативов). Организации-разработчики (при наличии нескольких исполнителей – ведущие организации-разработчики) отраслевых сметных нормативов, а также специализированная организация в сфере ценообразования в строительстве, разрабатывающая государственные сметные нормы, и соответствующий отраслевой (ведомственный) орган или уполномоченный орган, утвердивший нормативные документы по ценообразованию в строительстве и сметным нормам систематически проверяют действующие сметные нормативы для определения их научно-технического уровня и подготавливать предложения по их обновлению.

169. Қолданыстағы құрылыстағы баға белгілеу және сметалық нормалар жөніндегі нормативтерді жаңарту оларды тұтастай қайта қарау немесе жекелеген өзгерістер енгізу белгіленген тәртіппен бекітілетін жоспарларға сәйкес жолымен жүзеге асырылады (мысалы,: оларға коэффициенттер қолданылатын). Сметалық нормативтердің өзгерістерін немесе сметалық нормативтердің жинақтарына толықтыруларды әзірлеу және оларды бекіту жаңа сметалық нормативтерді бекіту үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
170. Сметалық нормативтерді қайта қарау, оларға сметалық нормативтер жинақтарына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу үшін аяқталған ғылыми-зерттеу және эксперименттік жұмыстардың нәтижелері, сметалық құжаттаманы жасау мен қолданудың отандық және шетелдік тәжірибесін зерделеу мен қорыту, сметалық нормативтер талаптарын қолдану мен сақтауды талдау негіз бола алады.
171. Сметалық нормативтердің тиісті жинағына енгізілетін әрбір өзгеріске реттік тіркеу нөмірі беріледі.
Сметалық нормативтердің жинақтарына әрбір толықтыруға титулдық белгі беріледі: "Шығарылым (бұдан әрі реттік нөмір қойылады)".
Сметалық нормативтердің өзгерістері мен сметалық нормативтер жинақтарына толықтыруларды тіркеу және нөмірлеу бастапқы бекіту кезіндегідей тәртіп бойынша жүзеге асырылады.
172. Жинақтарды белгіленген тәртіппен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган қолданысқа енгізеді.
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
1-қосымша
Нысан
Құрылыс материалдары, бұйымдары және конструкцияларының босатылу бағалары туралы ақпарат (прайс-парақ)
20__ ж. __ _________ бастап 20__ ж. __ _________ дейін
Кәсіпорынның атауы: ___________________________________________________________
Мекенжайы және байланыс телефондары: _________________________________________
Жеткізу шарттары: _____________________________________________________________
Код
Атауы
Өлшем бірлігі
Өңір
ҚҚС-пен бірлік үшін бағасы, теңге
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
2-қосымша
Баға белгілейтін материалдық ресурстар топтарының тізбесі
Код
Топ атауы

169. Обновление действующих нормативов по ценообразованию в строительстве и сметным нормам осуществляется путем их пересмотра в целом или внесения отдельных изменений (например: применения к ним коэффициентов) в соответствии с планами уполномоченного органа в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в установленном порядке. Разработка изменений сметных нормативов или дополнений к сборникам сметных нормативов и их утверждение осуществляется в порядке, установленном законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан для утверждения новых сметных нормативов.
170. Основанием для пересмотра сметных нормативов, внесения в них изменений или дополнений к сборникам сметных нормативов являются результаты законченных научно-исследовательских и экспериментальных работ, изучения и обобщения отечественного и зарубежного опыта составления и применения сметной документации, анализа применения и соблюдения требований сметных нормативов.
171. Каждому изменению, вносимому в соответствующий сборник сметных нормативов, присваивается порядковый регистрационный номер.
Каждому дополнению к сборникам сметных нормативов присваивается титульный знак: "Выпуск (далее проставляется порядковый номер)".
Регистрация и нумерация изменений сметных нормативов и дополнений к сборникам сметных нормативов осуществляются в том же порядке, что и при первоначальном утверждении.
172. Сборники вводятся в действие уполномоченным органом в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в установленном порядке.
Приложение 1
к Руководящему документу
в строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и услуги
по перевозке грузов для строительства"
Форма
Информация (прайс-лист) об отпускных ценах строительных материалов, изделий,
конструкций и оборудования
с __ _________ 20__ г. по __ _________ 20__ г.
Наименование предприятия: _______________________________________________
Адрес и контактные телефоны: _____________________________________________
Условия поставки: ________________________________________________________
Код
Наименование
Единица измерения
Регион
Цена за единицу с Налог на добавленную стоимость (НДС), тенге
Приложение 2
к Руководящему документу
в строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов для строительства"
Перечень групп ценообразующих материальных ресурсов
Код
Наименование группы

2301-0602
PP-R арқауланған қысымды полипропилен құбырлары
2305-1001
Секциялық және панельдік радиаторлар
2306-0133
0,66 кВ, 1 кВ, 3 кВ, 6 кВ кернеуге арналған ВБбШв маркалы күштік кабельдер
2306-0137
0,66 кВ, 1 кВ, 3 кВ, 6 кВ кернеуге арналған АВБбШв маркалы күштік кабельдер
2306-0144
ВВГнг маркалы күштік кабельдер
2306-0702
Оптикалық жерасты байланыс кабелі
2306-1004
АС маркалы электр берілісі әуе желілелеріне арналған оқшауланбаған өткізгіштер

2301-0602
Трубы напорные полипропиленовые PP-R армированные
2305-1001
Радиаторы секционные и панельные
2306-0133
Кабели силовые марки ВБбШв на напряжения 0,66 кВ, 1 кВ, 3 кВ, 6 кВ
2306-0137
Кабели силовые марки АВБбШв на напряжения 0,66 кВ, 1 кВ, 3 кВ, 6 кВ
2306-0144
Кабели силовые марки ВВГнг
2306-0702
Кабель связи оптический подземный
2306-1004
Провода неизолированные для воздушных линий электропередачи марки АС

2401-0101
Темір жол рельстері
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
3-қосымша
Сметалық бағалары Қазақстан Республикасы үшін есептелетін материалдық ресурстар (жабдықтар) топтарының тізбесі
Код
Аталуы
БӨЛІК 21
ЖАЛПЫ ҚҰРЫЛЫС ЖҰМЫСТАРЫНА АРНАЛҒАН МАТЕРИАЛДАР МЕН КОНСТРУКЦИЯЛАР
Бөлім 2113
Жалпы мақсаттағы материалдар
Кіші бөлім 2113-02
Бекітпе материалдар және бітеме бөлшектер
Кіші бөлім 2113-04
Құрамында асбест бар материалдар
Кіші бөлім 2113-05
Шыны және шыныдан жасалған конструкциялар
Кіші бөлім 2113-06
Диэлектр материалдар
Кіші бөлім 2113-07
Техникалық реактивтер, арнайы сұйықтықтар, газдар
Кіші бөлім 2113-08
Өзге материалдар
Топ 21130801
Тоттануға қарсы материалдар
Топ 21130802
Картон-қағаз материалдары
Топ 21130803
Маталар
Топ 21130804
Арқандар, баулар, жіптер, т.б.
Топ 21130805
Балауыз, киіз, т.б.
Топ 21130806
Тақталар мен тақтайшалар
Топ 21130807
Дисперсиялар
Топ 21130809
Әртүрлі таспалар
Топ 21130810
Әр түрлі үлдірлер
Топ 21130811
Каучук негізіндегі нанокомпозиттер
Топ 21130812
Құралдардың жинақтаушылары, шығыс материалдары
Топ 21130813
Құрамында эбониті бар материалдар
Топ 21130814
Өзге де металл бұйымдар
Топ 21130815
Электртехникалық жұмыстарға арналған өзге де материалдар
Топ 21130816
Өзге материалдар
Кіші бөлім 2113-09
Дәнекерлеу материалдары
Бөлім 2109
Ойықтарды толтыруға арналған бұйымдар мен конструкциялар
Кіші бөлім 2109-01
Ойықтарды толтыруға арналған бұйымдар мен конструкциялар
Кіші бөлім 2109-02
Есік блоктары ПВХ профильдерінен жасалған
Кіші бөлім 2109-03
Алюминий профильдерінен жасалған ойықтарды толтыруға арналған бұйымдар мен конструкциялар
Кіші бөлім 2109-04
Ойықтарды толтыруға арналған металл бұйымдар мен конструкциялар
Бөлім 2111
Жылу оқшаулау материалдары
Кіші бөлім 2111-04
Даналық, орамдық ұяшықтық құрылымды жылу оқшаулау материалдары
Топ 2111-0403
Көбіктендірілген синтетикалық каучуктан жасалған бұйымдар
Топ 2111-0406
Көбікті каучуктан жасалған бұйымдар (жалғасы)
БӨЛІК 22
ЖҰМЫСТАРДЫҢ ӘРЛЕУІ ЦИКЛЫНА АРНАЛҒАН МАТЕРИАЛДАР МЕН КОНСТРУКЦИЯЛАР
Бөлім 2202
Жасанды материалдардан (қыш, композиттер, фибротақтайлар, шыны магнезиті) жасалған қаптайтын материалдар
Кіші бөлім 2202-01
Қыш бұйымдары
Кіші бөлім 2202-02
Табақ композитті материалдардың негізінде қасбеттік қаптау материалдары
Кіші бөлім 2202-03
Бетоннан жасалған қасбеттік қаптау материалдары
Бөлім 2203
Әрлеу және қалқалау конструкцияларының элементтері (аспалы қасбет жүйелері, аспалы төбелер, қалқалау конструкциялары, сүйеніштер)
Кіші бөлім 2203-01
Аспалы қасбеттік жүйелер

2401-0101
Рельсы железнодорожные
Приложение 3
к Руководящему документу
в строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы
и услуги по перевозке грузов для строительства"
Перечень групп материальных ресурсов (оборудования), сметные цены которых рассчитываются для Республики Казахстан
Код
Наименование
ОТДЕЛ 21
МАТЕРИАЛЫ И КОНСТРУКЦИИ ДЛЯ ОБЩЕСТРОИТЕЛЬНЫХ РАБОТ
Раздел 2113
Материалы общего назначения
Подраздел 2113-02
Крепежные материалы и детали закладные
Подраздел 2113-04
Материалы асбестосодержащие
Подраздел 2113-05
Стекло и конструкции из стекла
Подраздел 2113-06
Диэлектрические материалы
Подраздел 2113-07
Технические реактивы, специальные жидкости, газы
Подраздел 2113-08
Прочие материалы
Группа 21130801
Антикоррозийные материалы
Группа 21130802
Картонно-бумажные материалы
Группа 21130803
Ткани
Группа 21130804
Веревки, шнуры, нитки и.т.д.
Группа 21130805
Воск, войлок и.т.д.
Группа 21130806
Плиты и плитки
Группа 21130807
Дисперсии
Группа 21130809
Ленты разные
Группа 21130810
Пленки разные
Группа 21130811
Нанокомпозиты на основе каучука
Группа 21130812
Комплектующие, расходные материалы инструментов
Группа 21130813
Эбонитосодержащие материалы
Группа 21130814
Прочие металлические изделия
Группа 21130815
Прочие материалы для электротехнических работ
Группа 21130816
Прочие материалы
Подраздел 2113-09
Сварочные материалы
Раздел 2109
Изделия и конструкции для заполнения проемов
Подраздел 2109-01
Изделия и конструкции деревянные для заполнения проемов
Подраздел 2109-02
Изделия и конструкции для заполнения проемов из ПВХ профилей
Подраздел 2109-03
Изделия и конструкции для заполнения проемов из алюминиевых профилей
Подраздел 2109-04
Изделия и конструкции для заполнения проемов металлические
Раздел 2111
Теплоизоляционные материалы
Подраздел 2111-04
Теплоизоляционные материалы ячеистой структуры, штучные, рулонные
Группа 2111-0403
Изделия из вспененного каучука
Группа 2111-0406
Изделия из вспененного каучука (продолжение)
ОТДЕЛ 22
МАТЕРИАЛЫ И КОНСТРУКЦИИ ДЛЯ ОТДЕЛОЧНОГО ЦИКЛА РАБОТ
Раздел 2202
Материалы облицовочные из искусственных материалов (керамика, композиты, фиброплиты, стекломагнезит)
Подраздел 2202-01
Изделия керамические
Подраздел 2202-02
Фасадные облицовочные материалы на основе листовых композитных материалов
Подраздел 2202-03
Фасадные облицовочные материалы из бетона
Раздел 2203
Элементы отделочных и перегородочных конструкций (навесные фасадные системы, подвесные потолки, перегородочные конструкции, перила)
Подраздел 2203-01
Навесные фасадные системы

Кіші бөлім 2203-02
Әрлеу табақтары
Кіші бөлім 2203-03
Аспалы төбелер
Бөлім 2204
Лак бояу және тоттануға қарсы материалдар
Кіші бөлім 2204-01
Бітеме
Кіші бөлім 2204-02
Бояулар
Кіші бөлім 2204-03
Тығыздағыш
Кіші бөлім 2204-04
Пигментер
Кіші бөлім 2204-05
Лактар
Кіші бөлім 2204-06
Аралық лак бояу материалдар (еріткіштер, араластырғыштар, олифалар, шайырлар және олардың еріткіштері, сиккативтері)
Кіші бөлім 2204-07
Эмальдар
Кіші бөлім 2204-08
Су-эмульсия бояулар
Кіші бөлім 2204-09
Жол құрылысына арналған лак-бояу материалдары
Кіші бөлім 2204-10
Өзге де лак және бояу материалдары
Бөлім 2205
Құрғақ құрылыс қоспалары
Кіші бөлім 2205-01
Құрғақ құрылыс қоспалары
Бөлім 2206
Еденді жайластыруға арналған материалдар
Кіші бөлім 2206-01
Орамдық едендік материалдар
Кіші бөлім 2206-02
Бірлі - жарым еден материалдары
Кіші бөлім 2206-03
Минералдық негіздегі тақтайшалардан жасалған тақтайша едендері
Кіші бөлім 2206-04
Едендерге арналған жиынтықтауыштар
Кіші бөлім 2206-05
Өзге материалдар
Кіші бөлім 2206-06
Монолитті едендік жабындар
Кіші бөлім 2206-07
Өзге де сәндеу - әрлеу материалдары
БӨЛІК 23
Жұмыстардың арнайы циклына арналған материалдар мен конструкциялар (ОВ, ВК, ЭМ, ПС, А)
Бөлім 2301
Құбырлар
Кіші бөлім 2301-05
Су және газға арналған полиэтиленді құбырлар
Топ 2301-0503
Кәріздің сыртқы жүйелеріне арналған полиэтиленді қысымсыз құбырлар
Топ 2301-0504
Қосқабырғалы гофрленген
Топ 2301-0506
Келте құбырымен ішкі кәріз жүйелеріне арналған полиэтилен құбырлар
Топ 2301-0507
PERT қызуға шыдамды полиэтиленнен жасалған құбырлар
Кіші бөлім 2301-06
Полипропиленді құбырлар
Топ 2301-0603
Кәріздің сыртқы жүйелеріне арналған полипропиленді қысымсыз гофрленген құбырлар
Топ 2301-0605
Полипропиленнен жасалған иілгіш гофрирленген құбырлар
Кіші бөлім 2301-08
Поливинилхлоридтан жасалған құбырлар ПВХ
Топ 2301-0805
Бағытталған пластиналанбаған поливинилхлоридтен жасалған қысымды қонышты құбыр
Кіші бөлім 2301-09
Шыны талшығымен армирленген пластикалық құбырлар
Топ 2301-0901
Шыны пластик құбыр
Топ 2301-0902
GRP шыны талшығымен армирленген пластикалық құбырлар, муфтасы бар
Топ 2301-0905
GRP шыны талшығымен армирленген пластикалық құбырлар, муфтасы бар
Топ 2301-0906
GRP шыны талшығымен армирленген пластикалық құбырлар, муфтасы бар,
Топ 2301-0907
GRP шыны талшығымен армирленген пластикалық құбырлар, муфтасы бар
Кіші бөлім 2301-10
Шойын құбырлар
Топ 2301-1001
Шар тәрізді графиті бар беріктігі жоғары шойыннан жасалған құбырлар
Топ 2301-1002
Кәріздік шойын құбырлар
Кіші бөлім 2301-14
Полибутенді құбырлар
Топ 2301-1401
Жылу беруге арналған полибутенді құбырлар
Топ 2301-1402
Ыстық және суық сумен жабдықтауға арналған полибутенді құбырлар
Бөлім 2302
Фитингілер және ілеспе материалдар

Подраздел 2203-02
Отделочные листовые
Подраздел 2203-03
Потолки
Раздел 2204
Материалы лакокрасочные и антикоррозионны
Подраздел 2204-01
Грунтовка
Подраздел 2204-02
Краски
Подраздел 2204-03
Шпатлевка
Подраздел 2204-04
Пигменты
Подраздел 2204-05
Лаки
Подраздел 2204-06
Промежуточные лакокрасочные материалы (растворители, разбавители, олифы, смолы и их растворы, сиккативы)
Подраздел 2204-07
Эмали
Подраздел 2204-08
Краски водно-дисперсионные
Подраздел 2204-09
Лакокрасочные материалы для дорожного строительства
Подраздел 2204-10
Прочие лакокрасочные материалы
Раздел 2205
Сухие строительные смеси
Подраздел 2205-01
Сухие строительные смеси
Раздел 2206
Материалы для устройства полов
Подраздел 2206-01
Рулонные половые материалы
Подраздел 2206-02
Штучные половые материалы
Подраздел 2206-03
Плиточные полы из плитки минерального происхождения
Подраздел 2206-04
Комплектующие для полов
Подраздел 2206-05
Прочие материалы
Подраздел 2206-06
Монолитные напольные покрытия
Подраздел 2206-07
Прочие декоративно - отделочные материалы
ОТДЕЛ 23
МАТЕРИАЛЫ, КОНСТРУКЦИИ И ИЗДЕЛИЯ ДЛЯ СПЕЦИАЛЬНОГО ЦИКЛА РАБОТ (ОВ, ВК И ДРУГИЕ)
Раздел 2301
Трубы
Подраздел 2301-05
Трубы полиэтиленовые
Группа 2301-0503
Трубы полиэтиленовые безнапорные для систем наружной канализации
Группа 2301-0504
Трубы гибкие гофрированные
Группа 2301-0506
Трубы полиэтиленовые для систем внутренней канализации с раструбом
Группа 2301-0507
Трубы из термостойкого полиэтилена PERT
Подраздел 2301-06
Трубы полипропиленовые
Группа 2301-0603
Трубы полипропиленовые безнапорные гофрированные для наружных сетей канализации
Группа 2301-0605
Трубы гибкие гофрированные из полипропилена
Подраздел 2301-08
Трубы из поливинилхлорида
Группа 2301-0805
Трубы напорные раструбные из ориентированного непластифицированного поливинилхлорида (ПВХ-О)
Подраздел 2301-09
Трубы пластиковые армированные стекловолокном
Группа 2301-0901
Трубы стеклопластиковые
Группа 2301-0902
Трубы пластиковые армированные стекловолокном GRP, с муфтой, PN 1
Группа 2301-0905
Трубы пластиковые армированные стекловолокном GRP, с муфтой, PN 6
Группа 2301-0906
Трубы пластиковые армированные стекловолокном GRP, с муфтой, PN 10
Группа 2301-0907
Трубы пластиковые армированные стекловолокном GRP, с муфтой, PN 16
Подраздел 2301-10
Трубы чугунные
Группа 2301-1001
Трубы из высокопрочного чугуна с шаровидным графитом
Группа 2301-1002
Трубы чугунные канализационные
Подраздел 2301-14
Трубы полибутеновые
Группа 2301-1401
Трубы из полибутена для отопления
Группа 2301-1402
Трубы из полибутена для горячего и холодного водоснабжения
Раздел 2302
Фитинги и сопутствующие материалы

Кіші бөлім 2302-03
Полиэтиленді фитингтер ПЭ
Топ 2302-0302
Құйылған фитингтер ПЭ 100
Топ 2302-0303
Дәнекерленген фитингтер ПЭ 100
Топ 2302-0304
Электр дәнекерленген фитингтер ПЭ 100
Топ 2302-0308
Полиэтиленді қысымсыз кәріз құбырларына арналған фитингтер
Кіші бөлім 2302-04
Полипропиленді (ПП) құбырларға арналған фитингтер
Топ 2302-0402
Полипропиленді қысымсыз кәріз құбырларына арналған фитингтер
Кіші бөлім 2302-07
Шыны пластикті құбырларға арналған фитингтер
Топ 2302-0701
Муфталар
Топ 2302-0702
Бұрғыштар
Топ 2302-0702
Үшайырлар
Топ 2302-0702
Ернемек
Кіші бөлім 2302-08
Шойын фитингілер
Топ 2302-0802
Кәріздік құбырларға арналған шойын фитингілер
Топ 2302-0803
ВЧШГ жасалған фитингілер
Кіші бөлім 2302-09
Әмбебап фитингтер
Топ 2302-0902
Болат құбырлардың оймалы қосылыстарына арналған жезді және никельді-жезді фитингілер
Кіші бөлім 2302-10
Керамикалық және асбест цементтік құбырларға арналған фитингтер
Топ 2302-1001
Хризотилцементті (асбест-цементті) муфталар
Кіші бөлім 2302-11
Қосымша материалдар
Топ 2302-1101
Парониттік төсеніштер
Топ 2302-1103
Төлкелер Тығыздағыш шығыршықтар
Кіші бөлім 2302-12
Полибутенді фитингтер
Топ 2302-1201
Полибутенді жаншыма фитингтер
Топ 2302-1202
Жез корпусты полибутенді жаншыма фитингтер
Топ 2302-1203
PPB, PE-RT, PPR, PE-X, мыс құбырлар мен тот баспайтын болат құбырлар үшін полибутенді фитингтер
Топ 2302-1204
PB, PE-RT, PPR, PE-X, мыс құбырлар мен тот баспайтын болат құбырлар үшін жез корпусты полибутенді фитингтер
Топ 2302-1205
Басқа фитингтер (құрамдас бөлшектер)
Бөлім 2303
Сумен жабдықтау, кәріз және су ағызу жүйелеріне арналған материалдар мен бұйымдар
Кіші бөлім 2303-01
Сумен жабдықтау, кәріз және суағарлар жүйелеріне арналған басқа материалдар мен бұйымдар
Кіші бөлім 2303-03
Сумен жабдықтау жүйелеріне арналған бұйымдар және бақылау-өлшеу приборлары
Топ 2303-0301
Есептегіштер (су өлшегіштер)
Топ 2303-0302
Есептегіштерге жинақтаушылар
Бөлім 2306
Кабель-өткізгіш өнім
Кіші бөлім 2306-01
Қуат кабельдер
Кіші бөлім 2306-02
Бақылау және басқару кабельдер
Кіші бөлім 2306-03
Сигнализация мен бұғаттауға арналған кабельдер
Кіші бөлім 2306-04
Байланыс кабельдер
Кіші бөлім 2306-05
Арнайы мақсаттағы кабельдер
Кіші бөлім 2306-06
Тігілген полиэтиленмен оқшауланған кабельдер
Кіші бөлім 2306-07
Оптика-талшықты кабельдер
Кіші бөлім 2306-08
Басқару кабельдері
Кіші бөлім 2306-09
Орнату сымдары
Кіші бөлім 2306-10
Оқшауланбаған өткізгіштер
Кіші бөлім 2306-11
Монтаждау сымдары
Кіші бөлім 2306-12
Әуе желілеріне арналған оқшаулағыш сымдар
Кіші бөлім 2306-13
Оралған сымдар
Кіші бөлім 2306-14
Жалғағыш сымдар
Кіші бөлім 2306-15
Арнайы мақсаттағы өткізгіштер

Подраздел 2302-03
Фитинги полиэтиленовые
Группа 2302-0302
Фитинги ПЭ 100 литые
Группа 2302-0303
Фитинги ПЭ 100 сварные
Группа 2302-0304
Фитинги ПЭ 100 электросварные
Группа 2302-0308
Фитинги для полиэтиленовых безнапорных канализационных труб
Подраздел 2302-04
Фитинги полипропиленовые
Группа 2302-0402
Фитинги для полипропиленовых безнапорных канализационных труб
Подраздел 2302-07
Фитинги пластиковые армированные стекловолокном
Группа 2302-0701
Муфты
Группа 2302-0702
Отводы
Группа 2302-0703
Тройники
Группа 2302-0706
Фланцы
Подраздел 2302-08
Фитинги чугунные
Группа 2302-0802
Фитинги чугунные для канализационных труб
Группа 2302-0803
Фитинги из ВЧШГ
Подраздел 2302-09
Фитинги для труб из цветных металлов
Группа 2302-0902
Фитинги латунные и никелированно-латунные для резьбовых соединений стальных труб
Подраздел 2302-10
Фитинги из нерудных материалов
Группа 2302-1001
Муфты хризотилцементные (асбестоцементные)
Подраздел 2302-11
Сопутствующие материалы и прочие фитинги
Группа 2302-1101
Прокладки паронитовые
Группа 2302-1103
Втулки, кольца уплотнительные
Подраздел 2302-12
Фитинги полибутеновые
Группа 2302-1201
Фитинги полибутеновые обжимные
Группа 2302-1202
Фитинги полибутеновые обжимные с латунным корпусом
Группа 2302-1203
Фитинги полибутеновые для PB, PE-RT, PPR, PE-X, медных труб и труб из нержавеющей стали
Группа 2302-1204
Фитинги полибутеновые с латунным корпусом для PB, PE-RT, PPR, PE-X, медных труб и труб из нержавеющей стали
Группа 2302-1205
Прочие фитинги (комплектующие детали)
Раздел 2303
Материалы и изделия гидравлических систем (Водоснабжение, канализация и водостоки)
Подраздел 2303-01
Предметы домоустройства, детали для каналов и колодцев
Подраздел 2303-03
Изделия и контрольно-измерительные приборы для систем водоснабжения
Группа 2303-0301
Счетчики (водомеры)
Группа 2303-0302
Комплектующие к счетчикам
Раздел 2306
Кабельно-проводниковая продукция
Подраздел 2306-01
Кабели силовые
Подраздел 2306-02
Кабели контрольные
Подраздел 2306-03
Кабели для сигнализации и блокировки
Подраздел 2306-04
Кабели, провода связи
Подраздел 2306-05
Кабели специального назначения
Подраздел 2306-06
Кабели с изоляцией из сшитого полиэтилена
Подраздел 2306-07
Кабель оптико-волоконный
Подраздел 2306-08
Кабели управления
Подраздел 2306-09
Провода установочные
Подраздел 2306-10
Провода неизолированные
Подраздел 2306-11
Провода монтажные
Подраздел 2306-12
Провода изолированные для воздушных линий
Подраздел 230613
Провода обмоточные
Подраздел 2306-14
Провода соединительные
Подраздел 2306-15
Провода специального назначения

Кіші бөлім 2306-16
Сымдар мен сым баулар
БӨЛІК 25
ЖАСЫЛ ҚҰРЫЛЫС МАТЕРИАЛДАРЫ
Бөлім 2503
Жалпы мақсаттағы материалдар
Кіші бөлім 2503-01
Тыңайтқыштар
Кіші бөлім 2503-02
Жасыл құрылыстың өзге де материалдары
БӨЛІК 26
Жанар-жағармай материалдар мен қосалқы бөлшектер
Бөлім 2603
Жұмыс аспабы
Кіші бөлім 2603-01
Бұрғылау жабдығының аспаптары
БӨЛІК 27
Құрылыс-монтаж жұмыстарына арналған керек-жарақ
Бөлім 2701
Жалпы құрылыс жұмыстарына арналған жабдықтар
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
4-қосымша
Өңірлік коэффициентті есептеу
Өңірлік коэффициент (Көң) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЕКДөң – ол үшін тарифтік мөлшерлеме есептелетін өңірдің ең төменгі күнкөріс деңгейі. Ресми статистикалық ақпарат бойынша соңғы 12 айдағы орташа ретінде анықталады;
ЕКДорт – Қазақстан Республикасы бойынша орташа күнкөріс деңгейі. Ресми статистикалық ақпарат бойынша соңғы 12 айдағы орташа ретінде анықталады;
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
5-қосымша
Құрылысшы жұмысшылардың және машинистердің тарифтік мөлшерлемелерін есептеуге арналған тарифтік коэффициенттер
Разрядтың аралық мәні
Разряд / 1-разрядқа тарифтік коэффициент
1
2
3
4
5
6
7
8

Подраздел 2306-16
Провода и шнуры
ОТДЕЛ 25
МАТЕРИАЛЫ ЗЕЛЕНОГО СТРОИТЕЛЬСТВА
Раздел 2503
Материалы общего назначения
Подраздел 2503-01
Удобрения
Подраздел 2503-02
Прочие материалы зеленого строительства
ОТДЕЛ 26
МАТЕРИАЛЫ, ЗАПЧАСТИ И ГСМ
Раздел 2603
Рабочий инструмент
Подраздел 260301
Инструменты бурового оборудования
ОТДЕЛ 27
ИНВЕНТАРЬ ДЛЯ СТРОИТЕЛЬНЫХ И МОНТАЖНЫХ РАБОТ
Раздел 2701
Инвентарь для строительно-монтажных работ
Приложение 4
к руководящему документу
в строительстве "Расчет
сметных цен на строительные
ресурсы и услуги по
перевозке грузов для строительства"
Расчет регионального коэффициента
Региональный коэффициент (Крег) рассчитывается по формуле:
где:
ПМрег – прожиточный минимум региона, для которого рассчитывается тарифная ставка. Определяется по официальной статистической информации как среднее за последние 12 месяцев;
ПМср – средний по Республике Казахстан прожиточный минимум. Определяется по официальной статистической информации как среднее за последние 12 месяцев.
Приложение 5
к Руководящему документу
в строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов для строительства"
Тарифные коэффициенты для исчисления тарифных ставок рабочих-строителей и машинистов
Промежуточное значение разряда
Разряд / тарифный коэффициент к 1 разряду
1
2
3
4
5
6
7
8

1. Материалдарды жеткізу бойынша көліктік шығыстар бастапқы деректер негізінде калькуляцияланады.
2. Темір жол және автомобиль көлігімен тасымалдау құны және қолданылатын көлік түрімен байланысты өзге де шығыстар қолданыстағы сметалық нормалар мен оларды қолдану жөніндегі нұсқаулар бойынша айқындалады.
3. Құрылыстар мен жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың темір жолдары бойынша тасымалдау құны осы жолдар үшін белгіленген тәртіппен бекітілген калькуляция бойынша анықталады.
4. Тиеу-түсіру жұмыстарының және олармен байланысты қосымша операциялардың құны қолданыстағы сметалық нормалар мен бағалар бойынша қабылданады.
5. Дайындау-қойма шығыстары франко-құрылыс алаңы материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының және жартылай фабрикаттарының) құнына белгіленген мөлшерде есептеледі.
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
14-қосымша
Ықтимал көлік сұлбалары
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
15-қосымша
Тиеу-түсіру жұмыстарының сметалық бағаларын есептеуге арналған құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының базалық номенклатурасы
Атауы
1

1. Транспортные расходы по доставке материалов калькулируются на основании исходных данных.
2. Стоимость перевозок железнодорожным и автомобильным транспортом и прочие расходы, связанные с применяемым видом транспорта, определяются по действующим сметным нормам и указаниям по их применению.
3. Стоимость перевозок по железнодорожным путям строек и действующих предприятий определяется по калькуляциям, утвержденным для этих строек в установленном порядке.
4. Стоимость погрузочно-разгрузочных работ и связанных с ними дополнительных операций принимается по действующим сметным нормам и ценам.
5. Заготовительно-складские расходы начисляются в установленных размерах на стоимость материалов (изделий, конструкций и полуфабрикатов) франко-стройплощадка.
Приложение 14
к руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных цен
на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов
для строительства"
Возможные транспортные схемы
Приложение 15
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов
для строительства"
Базовая номенклатура строительных материалов, изделий и конструкций для расчета сметных цен на погрузочно-разгрузочные работы
Наименование
1

0,85
3
0,61
4
0,45
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
23-қосымша
Бортты автомобильдер (I) үшін тиеумен және түсірумен автокөлік құралдарының және жылжымалы құрамнан алмастан түсірумен (тиеумен) әмбебап контейнерлердің, стандарттық тенттермен жабдықталған фургон-автомобильдердің, тіркемелер және жартылай тіркемелердың (II) бос тұруының уақыт нормасы
Автомобильге тиелетін (түсірілетін) жүктің салмағы, тонна
Тиеуге немесе түсіруге жұмсалатын уақыт нормасы, тоннаға мин.
I
II
1
2
3
1 тоннаға дейін қоса алғанда
12
13
Әрбір толық немесе толық емес тонна үшін 1 тоннадан астам қосылады
2
3
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
24-қосымша
Әр түрлі мақсаттағы өзі аударғыш автомобильдерге және цистерна-автомобильдерге арналған уақыт нормасы
Жылжымалы құрамның түрі
Уақыт нормасы, тоннаға мин.
1
2
Карьерлерде жұмыс істейтіндерден басқа, өзі аударғыш автомобильдер үшін
1
Карьерлерде жұмыс істейтін өзі аударғыш автомобильдер үшін
0,2
Цистерна-автомобильдер үшін (құю немесе төгу)
4
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
25-қосымша
Құрылыстағы материалдық ресурстарға (жабдықтарға) арналған сметалық бағалар жинақтары кестелік бөлігінің нысаны
Код
Атауы
Өлшем бірлігі
Жүк сыныбы
Брутто салмағы, кг
Босату бағасы, теңге
Сметалық бағасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
26-қосымша
Құрылыстағы баға белгілеу және сметалық нормалар жөніндегі нормативтік құжаттарға шифр беру қағидалары
1 Шифр құрылымы келтірілген сұлбаға сәйкес "нүкте" және "дефис" белгілерімен бөлінетін таңбалардың әріптік және сандық элементтерін қамтиды:
мұндағы:
(1) мемлекеттік нормативтің аббревиатурасы;
(2) "Қазақстан Республикасы" аббревиатурасы;
(3) кешеніне тиесілігін сәйкестендіретін нөмір;
(4) кешенінен тұратын топқа тиесілігін сәйкестендіретін нөмір;
(5) нормативтік құжаттың тіркеу нөмірі;
(6) нормативтік құжаттың бекітілген жылы;
2 Құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі жаңадан әзірленген нормативтік құжаттарға шифр сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асыратын тіркеу шамасына қарай нөмірлердің өсу тәртібімен беріледі. Сметалық нормативтік құжаттың күші жойылған кезде, құжаттың күшін жою оны қайта қарауға және оның орнына басқа нормативтік құжаттың қабылдануына байланысты болған жағдайды қоспағанда, оның шифры басқа нормативтік құжатқа берілмейді.
3 Өзгерістермен қайта басып шығарылған Құрылыстағы баға белгілеу және сметалар жөніндегі нормативтік құжаттың шифрына "*" деген белгі қосылады. Жұлдызшамен құжаттың өзгертілген тармақтары де көрсетіледі.
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
27-қосымша
Сметалық нормалар мен ресурстарға шифр беру қағидалары

0,85
3
0,61
4
0,45
Приложение 23
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке
грузов для строительства"
Норма времени простоя автотранспортных средств под погрузкой и разгрузкой для бортовых автомобилей (I) и автомобилей-фургонов, прицепов и полуприцепов, оборудованных стандартными тентами, универсальных контейнеров, разгружаемых (загружаемых) без снятия с подвижного состава (II)
Масса груза, погружаемого (выгружаемого) в автомобиль, тонн
Норма времени на погрузку или разгрузку, мин. на тонну
I
II
1
2
3
До 1 тонны включительно
12
13
Свыше 1 тонны за каждую полную или неполную тонну добавляется
2
3
Приложение 24
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и услуги
по перевозке грузов для строительства"
Норма времени на погрузку или разгрузку для автомобилей-самосвалов и автомобилей-цистерн различного назначения
Тип подвижного состава
Норма времени,
мин. / на тонну
1
2
Для автомобилей-самосвалов, кроме работающих в карьерах
1
Для автомобилей-самосвалов, работающих в карьерах
0,2
Для автомобилей-цистерн (налив или слив)
4
Приложение 25
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов
для строительства"
Форма табличной части сборников сметных цен на материальные ресурсы (оборудования) в строительстве
Код
Наименование
Единица измерения
Класс груза
Масса брутто, кг
Отпускная цена, тенге
Сметная цена, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 26
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов
для строительства"
Правила присвоения шифра государственным нормативным документам по ценообразованию и сметам в строительстве
1 Структура шифра включает буквенные и цифровые элементы обозначения, разделяемые знаками "точка" и "дефис" согласно приведенной схеме:
где:
(1) аббревиатура государственного норматива;
(2) аббревиатура "Республика Казахстан";
(3) номер, идентифицирующий принадлежность к комплексу нормативных актов;
(4) номер, идентифицирующий принадлежность к группе из комплекса нормативных актов;
(5) регистрационный номер нормативного документа;
(6) год утверждения нормативного документа;
2 Шифр вновь разработанным нормативным документам по ценообразованию в строительстве присваивают в порядке возрастания номеров по мере регистрации, осуществляемой уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства. При отмене сметного нормативного документа его шифр другому нормативному документу не присваивают, за исключением случая, когда отмена документа обусловлена его пересмотром и принятием взамен него другого нормативного документа.
3 К шифру переизданного с изменениями Нормативного документа по ценообразованию и сметам в строительстве добавляется знак "*". Звездочкой также обозначаются измененные пункты документа.
Приложение 27
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов
для строительства"
Правила присвоения шифра сметным нормам и ресурсам

1 Сметалық нормалар мен ресурстардың шифры төртінші және бесінші, сегізінші және тоғызыншы белгілердің арасындағы сызықпен 12 сандық белгіні (нөлден тоғызға дейін) білдіреді.
2 Сметалық нормалар мен ресурстардың шифрында жеті деңгейлі сатылық құрылым көрсетілген:
– сметалық нормативтер немесе құрылыс ресурстары түрінің атауын сәйкестендіретін нөмір – бір белгі;
- бөлімге тиесілігін сәйкестендіретін нөмір – бір белгі:
- бөлімге тиесілігін сәйкестендіретін нөмір – екі белгі;
- бөлімшеге тиесілігін сәйкестендіретін нөмір – екі белгі;
- топқа тиесілігін сәйкестендіретін нөмір – екі белгі;
- кіші топқа тиесілігін сәйкестендіретін нөмір (кесте) – екі белгі;
– норманың (ресурстың) нөмірі – екі белгі.
3 Сметалық нормалардың немесе ресурстардың түрі бір белгіні білдіреді және мынадай мәндерге ие:
0 – еңбек ресурстары;
1 – құрылыстағы жұмыстар – ресурстар шығысының элементтік сметалық нормалары (ЭСН);
2 – құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары;
3 – құрылыс машиналары, механизмдер, құрал-сайман;
4 – логистикалық процестер және ресурстар;
5 – жабдықтар, жиһаз және мүкәммал;
6 – (резерв);
7 – (резерв);
8-ірілендірілген сметалық нормативтер (ІСН).
Құрылыс материалына шифр жасау мысалы
2101-0201-0605 Құрылыс жұмыстарына арналған тығыз тау жыныстарынан жасалған қиыршықтас, фракциясы 5-20 мм, ҚР СТ 1284-2004
Ресурстар шығысының элементтік сметалық нормасына шифр жасау мысалы
1108-0301-0103 Қаңқалар мен фахверктер, қабат биіктігі 4 м-ге дейін. Толтыру
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
28-қосымша
Нысан
Құрылысшы жұмысшылар мен машинистердің сметалық тарифтік мөлшерлемелері
____________________ үшін ______________ жылға (Өңірдің атауы) (кезекті кезең)
Код
Орташа жұмыс разряды
Тарифтік мөлшерлеме, теңге/сағат
1
2
3
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
29-қосымша
Нысан
Инженерлік буынның сметалық тарифтік мөлшерлемелері
____________________ үшін ______________ жылға (Өңірдің атауы) кезекті кезең)
Код
Атауы
Тариф коэффициенті
Тарифтік мөлшерлеме, теңге/сағат
1
2
3
4
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
30-қосымша
Нысан
Машиналар мен механизмдерді пайдалануға арналған сметалық бағалар
Код
Атауы
Сметалық құны 1 маш.- сағ, теңге
оның ішінде машинистердің жалақысы, теңге
оның ішінде, орнын ауыстыру шығындары, теңге
1
2
3
4
5
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
31-қосымша
Семей полигонындағы ядролық қаруды сынау салдарынан радиоактивті заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда тұратын жұмысшыларға қосымша еңбек ақы төлеуге және оларды әлеуметтік қолдауға арналған қаражатты есептеу

1 Шифр сметных норм и ресурсов представляет собой 12 цифровых знаков (от нуля до девяти) с тире между четвертым и пятым, восьмым и девятым знаками.
2 В шифре сметных норм и ресурсов отражена семиуровневая иерархическая структура:
- номер, идентифицирующий наименование вида сметных нормативов или строительных ресурсов, – один знак;
- номер, идентифицирующий принадлежность к отделу, – один знак:
- номер, идентифицирующий принадлежность к разделу, – два знака;
- номер, идентифицирующий принадлежность к подразделу, – два знака;
- номер, идентифицирующий принадлежность к группе – два знака;
- номер, идентифицирующий принадлежность к подгруппе (таблица) – два знака;
- номер нормы (ресурса) – два знака.
3 Вид сметных норм или ресурсов представляет один знак и имеет следующие значения:
0 – трудовые ресурсы;
1 – работы в строительстве – элементные сметные нормы расхода ресурсов (ЭСН);
2 – строительные материалы, изделия и конструкции;
3 – строительные машины, механизмы инструмент;
4 – логистические процессы и ресурсы;
5 – оборудование, мебель и инвентарь;
6 – (резерв);
7 – (резерв);
8 – укрупненные сметные нормативы (УСН).
Пример построения шифра на строительный материал
2101-0201-0605 Щебень из плотных горных пород для строительных работ М1000, фракция 5-20 мм СТ РК 1284-2004
Пример построения шифра на элементную сметную норму расхода ресурсов
1108-0301-0103 Каркасы и фахверки при высоте этажа до 4 м. Заполнение
Приложение 28
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных цен
на строительные ресурсы и услуги
по перевозке грузов для строительства"
Форма
Сметные тарифные ставки рабочих-строителей и машинистов
для ____________________ на ______________ год
(Наименование региона) (очередной период)
Код
Средний разряд работы
Тарифная ставка, тенге/час
1
2
3
Приложение 29
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов для строительства"
Форма
Сметные тарифные ставки инженерного звена
для ____________________ на ______________ год
(Наименование региона) (очередной период)
Код
Наименование
Тарифный коэффициент
Тарифная ставка, тенге/час
1
2
3
4
Приложение 30
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов для строительства"
Форма
Сметные цены на эксплуатацию машин и механизмов
Код
Наименование
Сметная стоимость 1 маш.-ч, тенге
в том числе заработная плата машинистов, тенге
в том числе затраты на перебазировку, тенге
1
2
3
4
5
Приложение 31
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов для строительства"
Расчет средств на дополнительную оплату труда и социальную поддержку рабочих, проживающих на территориях, подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами вследствие испытаний ядерного оружия на Семипалатинском полигоне

1. Семей полигонындағы ядролық қаруды сынау салдарынан радиоактивті заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда тұратын жұмысшыларға қосымша еңбек ақы төлеуге арналған шығындар (СҚЖ) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ен-құрылыс құнының сметалық есебі бойынша нормативтік еңбекті қажетсіну, адам-сағ;
– құрылысты жүзеге асырудың жоспарланған жылдардағы өндірістік күнтізбе бойынша жұмыс уақытының орташа айлық нормасы, сағат/ай;
k – "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына сәйкес осы радиациялық қауіпті аймақта қосымша еңбек ақы төлеуге арналған айлық есептік көрсеткіш саны;
АЕК – сметалық құжаттама жасалған жылы бюджеттік заңнамаға сәйкес белгіленген айлық есептік көрсеткіш.
2. Семей полигонындағы ядролық қаруды сынау салдарынан радиоактивті заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда тұратын жұмысшылардың жыл сайынғы қосымша ақы төленетін демалысына арналған шығындар (СҚД) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ен – 1÷7-тараулардың қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі бойынша нормативтік еңбекті қажетсіну, адам-сағ;
– құрылысты жүзеге асырудың жоспарланған жылдардағы өндірістік күнтізбе бойынша жұмыс уақытының орташа жылдық нормасы, сағат/жыл;
Кд – "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына сәйкес осы радиациялық қауіпті аймақта жыл сайынғы қосымша ақы төленетін демалыс күндері, күн/жыл;
Ж – 1÷7-тараулардың қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі бойынша сметалық жалақы сомасы, теңге;
8 – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес 40 сағаттық апталық нормамен бес күндік жұмыс аптасындағы күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) қалыпты ұзақтығы, сағ/күн;
k – "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына сәйкес осы радиациялық қауіпті аймақта қосымша еңбек ақы төлеуге арналған айлық есептік көрсеткіш саны;
АЕК – сметалық құжаттама жасалған жылы бюджеттік заңнамаға сәйкес белгіленген айлық есептік көрсеткіш;
– құрылысты жүзеге асырудың жоспарланған жылдардағы өндірістік күнтізбе бойынша жұмыс уақытының орташа айлық нормасы, сағат/ай.
3. Радиациялық қауіпті аймақтарда тұратын халықтың еңбегіне қосымша ақы төлеуге және оларды әлеуметтік қолдауға арналған қаражат сомасын есептеу нәтижесінде алынған қаражат құрылыс құнының сметалық есебінің 9-тарауына 6 және 7-бағандарға енгізіледі.
"Құрылыс ресурстарына және
құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау жөніндегі
қызметтерге арналған сметалық
бағаларды есептеу"
құрылыстағы басшылық
құжатына
32-қосымша
Арал өңіріндегі экологиялық апат аймақтарында тұратын жұмысшылардың еңбегіне қосымша ақы төлеуге және оларға әлеуметтік қолдауға арналған қаражатты есептеу

1. Затраты на дополнительную оплату труда рабочих, проживающих на территориях, подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами вследствие испытаний ядерного оружия на Семипалатинском полигоне, (СДЗ), определяются по формуле:
где:
Тн – нормативная трудоемкость по сметному расчету стоимости строительства, чел.-ч;
– среднемесячная норма рабочего времени по производственному календарю за планируемые годы осуществления строительства, час/месяц;
k – количество месячных расчетных показателей на дополнительную оплату труда в данной зоне радиационного риска в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне";
МРП – месячный расчетный показатель, установленный согласно бюджетному законодательству в году составления сметной документации.
2. Затраты на ежегодный дополнительный оплачиваемый отпуск рабочих, проживающих на территориях, подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами вследствие испытаний ядерного оружия на Семипалатинском полигоне, (СДО) определяются по формуле:
где:
Тн – нормативная трудоемкость по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1÷7, чел.-ч;
– среднегодовая норма рабочего времени по производственному календарю за планируемые годы осуществления строительства, час/год;
До – дни ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска в данной зоне радиационного риска согласно Закону Республики Казахстан от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне", день/год;
З – сумма сметной заработной платы по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1÷7, тенге;
8 – нормальная продолжительность ежедневной работы (рабочей смены) при пятидневной рабочей неделе при недельной норме 40 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, час/день;
k – количество месячных расчетных показателей на дополнительную оплату труда в данной зоне радиационного риска в соответствии с Закону Республики Казахстан от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне";
МРП – месячный расчетный показатель, установленный согласно бюджетному законодательству в году составления сметной документации;
– среднемесячная норма рабочего времени по производственному календарю за планируемые годы осуществления строительства, час/месяц.
3. Полученные в результате расчетов суммы средств на дополнительную оплату труда и социальную поддержку населения, проживающего в зонах радиационного риска, включаются в главу 9 сметного расчета стоимости строительства в графы 6 и 7.
Приложение 32
к Руководящему документу в
строительстве "Расчет сметных
цен на строительные ресурсы и
услуги по перевозке грузов для строительства"
Расчет средств на дополнительную оплату труда и социальную поддержку рабочих, проживающих в зонах экологического бедствия в Приаралье

1. Арал өңіріндегі экологиялық апат аймақтарында тұратын жұмысшылардың еңбегіне қосымша ақы төлеуге арналған шығындар (СҚЖ) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ж – 1÷7-тараулардың қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі бойынша сметалық жалақы сомасы, теңге;
КЭ – "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына сәйкес осы аймақта экологиялық қолайсыз жағдайларда тұрғаны үшін ақы төлеу коэффициенті.
2. Арал өңіріндегі экологиялық апат аймақтарында тұрғаны үшін жыл сайынғы қосымша ақы төленетін демалысқа арналған шығындар (еңбек жағдайлары зиянды жұмыс үшін берілетін демалыстан тыс) (СҚД) мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– құрылысты жүзеге асырудың жоспарланған жылдардағы өндірістік күнтізбе бойынша жұмыс уақытының орташа жылдық нормасы, сағат/жыл;
Кд – "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына сәйкес осы экологиялық апат аймағында жыл сайынғы қосымша ақы төленетін демалыс күндері, күн/жыл;
Ж – 1÷7-тараулардың қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі бойынша сметалық жалақы сомасы, теңге;
8 – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес 40 сағаттық апталық нормамен бес күндік жұмыс аптасындағы күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) қалыпты ұзақтығы, сағ/күн;
КЭ – "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына сәйкес осы аймақта экологиялық қолайсыз жағдайларда тұрғаны үшін ақы төлеу коэффициенті.
3. Қолданыстағы төлемдерден тыс (еңбек демалысымен берумен бір мезгілде) Арал өңіріндегі экологиялық апат аймақтарында тұрғаны үшін айлық тарифтік мөлшерлеме немесе лауазымдық жалақы мөлшерінде жыл сайынғы сауықтыруға арналған материалдық көмекке (СМК) жұмсалатын шығындар мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ж – 1÷7-тараулардың қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі бойынша сметалық жалақы сомасы, теңге;
4. Арал өңіріндегі экологиялық апат аймақтарында тұратын халықтың еңбегіне қосымша ақы төлеуге және оларды әлеуметтік қолдауға арналған қаражат сомасын есептеу нәтижесінде алынған қаражат құрылыс құнының сметалық есебінің 9-тарауына 6 және 7-бағандарға енгізіледі.

1. Затраты на дополнительную оплату труда рабочих, проживающих в зонах экологического бедствия в Приаралье, (СДЗ) определяются по формуле:
где:
З – сумма сметной зарплаты по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1÷7, тенге;
КЭ – коэффициент к оплате за проживание в экологически неблагополучных условиях в данной зоне в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье".
2. Затраты на ежегодный дополнительный оплачиваемый отпуск за проживание в зонах экологического бедствия в Приаралье (сверх отпуска, представляемого за работу с вредными условиями труда) (СДО) определяются по формуле:
где:
– среднегодовая норма рабочего времени по производственному календарю за планируемые годы осуществления строительства, час/год;
ДО – дни ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска в данной зоне экологического бедствия согласно Закону Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье", день/год;
З – сумма сметной заработной платы по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1÷7, тенге;
8 – нормальная продолжительность ежедневной работы (рабочей смены) при пятидневной рабочей неделе при недельной норме 40 часов согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, час/день;
КЭ – коэффициент к оплате за проживание в экологически неблагополучных условиях в данной зоне в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье".
3. Затраты на ежегодную материальную помощь на оздоровление (СМП) в размере месячной тарифной ставки или должностного оклада за проживание в зонах экологического бедствия в Приаралье сверх действующих выплат (одновременно с предоставлением трудового отпуска) определяются по формуле:
где:
З – сумма сметной заработной платы по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1÷7, тенге;
4. Полученные в результате расчетов суммы средств на дополнительную оплату труда и социальную поддержку населения, проживающего в зонах экологического бедствия в Приаралье, включаются в главу 9 сметного расчета стоимости строительства в графы 6 и 7.