"Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 наурызда № 20203 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10566 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2016 жылғы 27 ақпанда № 39 (28767) болып жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілері осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киімді киіп жүру қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жазғы уақытта күртесіз және галстуксыз қысқа жең жейде не жейдесіз белгіленген үлгідегі омыраудағы және жеңдегі белгілермен футболка немесе футболка-поло не жейденің орнына футболка, шалбар және күрте киюге болады.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
2020 жылғы 16 наурызы
№ 217
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 142 бұйрығымен бекітілген
Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілері
1-сурет Қысқа жеңді жейде
2-сурет Ұзын жеңді жейде
3-сурет Омырау және қол белгілері бар футболка
4-сурет Омырау және қол белгілері бар футболка-поло
5-сурет Жазғы арнайы киім
6-сурет Қысқартылған күртесі бар жазғы арнайы киім
7-сурет Қысқы арнайы киім
8-сурет Қысқартылған күртесі бар қысқы арнайы киім
9-сурет Жазғы бас киімдер
10-сурет Қысқы бас киімдер
11-сурет Галстук
12-сурет Қысқа жеңді жейде
13-сурет Ұзын жеңді жейде
14-cурет Бір ілме өңірлі күрте
15-сурет Шалбар

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении образцов специальной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2020 года № 20203
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении образцов специальной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10566, опубликован в газете "Казахстанская правда" 27 февраля 2016 года № 39 (28165) следующие изменения:
Образцы специальной одежды работников частных охранных организаций, занимающими должность охранника, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Правилах ношения специальной одежды работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В летнее время допускается ношение рубашки с коротким рукавом без куртки и галстука, либо футболки или футболки-поло с нагрудным и нарукавным знаками установленного образца без куртки, либо куртки с брюками с футболкой вместо рубашки.".
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение к приказу
от 16 марта 2020 года
№ 217
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года № 142
Образцы специальной одежды работников частных охранных организаций, занимающими должность охранника
Рисунок 1 Рубашка с коротким рукавом
Рисунок 2 Рубашка с длинным рукавом
Рисунок 3 Футболка с нагрудным и нарукавным знаком
Рисунок 4 Футболка-поло с нагрудным и нарукавным знаком
Рисунок 5 Летняя специальная одежда
Рисунок 6 Летняя специальная одежда с укороченной курткой
Рисунок 7 Зимняя специальная одежда
Рисунок 8 Зимняя специальная одежда с укороченной курткой
Рисунок 9 Летние головные уборы
Рисунок 10 Зимние головные уборы
Рисунок 11 Галстук
Рисунок 12 Рубашка с коротким рукавом
Рисунок 13 Рубашка с длинным рукавом
Рисунок 14 Пиджак однобортный
Рисунок 15 Брюки

1-тарау. Арнайы киім
1. Жазғы арнайы киім (1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11-суреттер):
бейсболка немесе сұр түсті кепи;
сұр түсті күрте;
сұр түсті қысқартылған күрте;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло;
сұр түсті галстук;
сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
классикалық модельдегі немесе қара түсті арнайы аяқ киім.
2. Қысқы арнайы киім (2, 7, 8, 10, 11-суреттер):
тоқылған, сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті бөрік;
табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті жасанды теріден жасалған құлақшын;
сұр түсті, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы шалбарымен;
сұр түсті, қысқартылған, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы жартылай комбинезонымен;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
сұр түсті галстук;
классикалық модельдегі немесе арнайы қара түсті, жылы аяқ киім;
галошы бар немесе галошы жоқ пима, резеңке етік (климаттық жағдайларға және қызмет атқару жағдайларына байланысты).
3. Кеңсе үй-жайларына арналған арнайы киім (12, 13, 14, 15-суреттер):
ерлерге арналған күңгірт түсті бір ілме өңірлі күрте;
төменгі жағы тарылтылған күңгірт түсті шалбар;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
күңгірт түсті галстук;
классикалық модельдегі қара түсті аяқ киім.
4. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілері үшін жазғы арнайы киім (3, 4, 6, 9-суреттер):
бейсболка немесе сұр түсті кепи немесе қорғану дулығасы;
сұр түсті қысқартылған күрте;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло;
сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
қара түсті (қонышты бәтеңке, кроссовки) арнайы аяқ киім.
5. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілеріне арналған қысқы арнайы киім (3, 8, 10-суреттер):
сұр немесе қара түсті (жылы күртенің жағасымен түстес) тоқылған бөрік;
сұр немесе қара түсті табиғи жақсартылған қой терісінен немесе жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті қысқартылған жылы күрте, сұр түсті жылы жартылай комбинезонымен;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
сұр немесе қою сұр түсті трикотаж водолазка;
қара түсті (ұзын қонышты бәтеңке) арнайы жылы аяқ киім.

Глава 1. Специальная одежда
1. Летняя специальная одежда (рис. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11):
бейсболка или кепи серого цвета;
куртка серого цвета;
куртка укороченная, серого цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
галстук серого цвета;
брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
обувь классических моделей или специальная черного цвета.
2. Зимняя специальная одежда (рис. 2, 7, 8, 10, 11);
шапка вязаная, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
шапка-ушанка из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
куртка утепленная, серого цвета, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или из искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с брюками утепленными, серого цвета;
куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным, серого цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
галстук серого цвета;
обувь утепленная, классических моделей или специальная черного цвета;
валенки с галошами или без галош, сапоги резиновые (в зависимости от климатических условий и условий несения службы).
3. Специальная одежда для офисных помещений (рис. 12, 13, 14, 15):
пиджак однобортный мужской темного цвета;
брюки зауженного книзу силуэта темного цвета;
рубашка голубого или белого цвета; галстук темного цвета;
обувь классических моделей черного цвета.
4. Летняя специальная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования (рис. 3, 4, 6, 9):
бейсболка или кепи серого цвета или шлем защитный;
куртка укороченная, серого цвета;
футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
обувь специальная (ботинки с берцами, кроссовки) черного цвета.
5. Зимняя специальная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования (рис. 3, 8, 10):
шапка вязаная, серого или черного цвета (в цветовой тон с воротником куртки утепленной);
куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным серого цвета;
футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
водолазка трикотажная серого или темно-серого цвета;
обувь утепленная, специальная (ботинки с высокими берцами) черного цвета.

2-тарау. Айырым белгілері және фурнитура
1. Омырау белгісі:
белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
белгі негізінің түсі - сұр немесе көгілдір;
белгінің мөлшері - 120x30 мм;
белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жақ омырау қалтасының жоғары жағына жапсырылады;
белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
2. Арқадағы белгі:
белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
белгі жиегінің түсі - сұр немесе көгілдір;
белгінің мөлшері - 280x80 мм;
белгі жазғы және қысқы күртелердің артқы жағына жапсырылады, белгінің жоғарғы жағы жауырын тігісі бойынша орналасады;
белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
3. Жеңдегі белгі:
пішінін, түс гаммасын, материал және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады;
Қазақстан Республикасының Күзет ұйымдары қауымдастығы мүшелерінің қызметкерлері үшін корпоративтік белгісімен бірдей дайындалған Қауымдастықтың логотипі бар белгіні тағуға болады, Белгі жейденің, жазғы және қысқы күртелердің оң жеңіне, сол жеңдегі белгімен деңгейлес жапсырылады.
4. Бас киімдердегі белгілер:
тоқымашылық жолымен әзірленген белгілерде немесе тез балқығыш металдан жасалған кокардаларда күзет ұйымының корпоративтік логотипі болады;
сопақша белгінің мөлшері - көлденеңінен 70 мм, тігінен 40 мм;
дөңгелек белгінің диаметрі - 40 мм;
кокарданың мөлшері: биіктігі - 60 мм, ені - 40 мм;
белгілер бас киімнің алдыңғы бөлігінің ортасына жапсырылады.
5. Кеңсе үй-жайларына арналған киімдегі белгілер:
кеңсе үй-жайларына арналған киімнің жеңіне тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен белгі салынады және ол тозуға төзімді болуы тиіс;
пішінін, түс гаммасын, материалын және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі жейделердің және күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады.

Глава 2. Знаки различия и фурнитура
1. Нагрудный знак:
знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КУЗЕТ" желтого цвета;
цвет поля знака – серый или голубой;
размер знака – 120x30 мм;
знак наносится выше левого нагрудного кармана рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток;
знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
2. Наспинный знак:
знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КУЗЕТ" желтого цвета;
цвет поля знака – серый или голубой;
размер знака – 280x80 мм;
знак наносится на заднюю часть летних и зимних курток, верхний край знака располагается по шву кокетки;
знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
3. Нарукавный знак:
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток на 120 мм ниже плечевого шва;
для работников – членов Ассоциации охранных организаций Республики Казахстан, допускается ношение знака с логотипом Ассоциации, изготовленному идентично корпоративному нарукавному знаку. Знак располагается на правом рукаве рубашек, летних и зимних курток, симметрично знаку на левом рукаве.
4. Знаки на головных уборах:
знаки, изготовленные путем ткачества, или кокарды из легкоплавкого металла содержат в себе корпоративный логотип охранной организации;
размер овального знака – 70 мм по горизонтали, 40 мм по вертикали;
диаметр круглого знака – 40 мм;
размер кокарды: высота – 60 мм, ширина – 40 мм;
знаки наносятся по центру передней части головного убора.
5. Знаки на одежде для офисных помещений:
на одежде для офисных помещений наносится нарукавный знак путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью;
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек и пиджака на 120 мм ниже плечевого шва.