COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерін қаржылық қолдаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 4 сәуірдегі № ҚР ДСМ-28/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 сәуірде № 20304 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қазандағы № ҚР-ДСМ -102 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.10.2021 № ҚР-ДСМ -102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығы 1-тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік комиссияның 2020 жылғы 30 наурыздағы № 8 хаттамасынының 2.1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің және қауіп топтарындағы жұмыскерлердің жалақысына үстемеақы мөлшерлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің жалақысына үстемеақы белгілеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау миниистрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

О некоторых вопросах финансовой поддержки работников системы здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-28/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2020 года № 20304. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 октября 2021 года № ҚР-ДСМ -102.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 11.10.2021 № ҚР-ДСМ -102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" и пунктом 2.1. протокола заседания Государственной комиссии по обеспечению режима чрезвычайного положения при Президенте Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 8, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Размеры надбавок к заработной плате работников системы здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19 и группы рисков, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила установления надбавок к заработной плате работников системы здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау Бірінші вице-министрі М. Е. Шорановқа жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2020 жылғы 1 наурыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 4 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-28/2020 бұйрығына
1-қосымша
COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің және тәуекел топтарының жалақысына үстемеақы мөлшерлері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. COVID-19 коронавирусына қарсы күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға қатысатын орталық атқарушы органдардың және орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының әскери-медициналық (медициналық), сот-медициналық және басқа бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы Медициналық орталығының ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкерлерін қоса алғанда, денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің жалақысына үстемеақы мөлшері COVID-19 коронавирусын жұқтырудың тәуекел топтары бойынша айқындалады.
2. COVID-19 коронавирусын жұқтырудың тәуекел топтары мынадай болып бөлінеді:
1) 1 (бірінші) тәуекел тобы (өте жоғары);
2) 2 (екінші) тәуекел тобы (жоғары);
3) 3 (үшінші) тәуекел тобы (орташа).
3. 1 (бірінші) тәуекел тобына COVID-19 коронавирусы бар пациенттерге медициналық көмек көрсету үшін анықталған реанимация бөлімшелері мен басқа да стационарларды қоса алғанда, инфекциялық стационарлардың дәрігерлері, орта және кіші медицина қызметкерлері жатады.
Осы тәуекел тобы бір қызметкерге үстемеақы мөлшері 2021 жылғы 1 тамызға дейін республикалық бюджет туралы заңда ағымдағы қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жиырма еселенген мөлшерінен (бұдан әрі – ЕТЖМ) және 2021 жылғы 1 қазаңға дейін республикалық бюджет туралы заңды ағымдағы қаржы жылына белгіленген он еселенген ЕТЖМ-ден аспайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. 2 (екінші) тәуекел тобына:
провизорлық стационарлардың, провизорлық бөлімшелердің дәрігерлері, орта және кіші медициналық персоналы;
жедел медициналық жәрдем дәрігерлері мен фельдшерлері, оның ішінде амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында;
медициналық авиацияны тарта отырып, жедел медициналық жәрдемнің дәрігерлері мен орта медициналық персоналы тартылған жағдайда;
шұғыл ден қою бригадаларының және апаттар медицинасы орталығы бригадасының дәрігерлері мен орта медицина персоналы тартылған жағдайда;
мобильді бригадалардың дәрігерлері мен орта медицина персоналы;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Шоранова М.Е.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 марта 2020 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 апреля 2020 года
№ ҚР ДСМ-28/2020
Размеры надбавок к заработной плате работников системы здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19 и группы риска
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Размеры надбавок к заработной плате работников системы здравоохранения, включая работников военно-медицинских (медицинских), судебно-медицинских подразделений центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их ведомств, подведомственных организаций Медицинского центра Управления Делами Президента Республики Казахстан, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, определяются по группам риска заражения коронавирусом COVID-19.
2. Группы риска заражения коронавирусом COVID-19 подразделяются на:
1) 1 (первая) группа риска (очень высокая);
2) 2 (вторая) группа риска (высокая);
3) 3 (третья) группа риска (средняя).
3. К 1 (первой) группе риска относятся врачи, средние и младшие медицинские работники инфекционных стационаров, включая отделения реанимации и других стационаров, определенных для оказания медицинской помощи пациентам, с коронавирусом COVID-19.
Размер надбавки на одного работника в данной группе риска не превышает двадцатикратный минимальный размер заработной платы (далее – МРЗП), установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 августа 2021 года и десятикратный МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 октября 2021 года.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ко 2 (второй) группе риска относятся:
врачи, средний и младший медицинский персонал провизорных стационаров, провизорных отделений;
врачи и фельдшера скорой медицинской помощи, в том числе в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
врачи и средний медицинский персонал скорой медицинской помощи с привлечением медицинской авиации в случаях их привлечения;
врачи и средний медицинский персонал бригад экстренного реагирования и отряда центра медицины катастроф в случаях их привлечения;
врачи и средний медицинский персонал мобильных бригад;

COVID-19 коронавирусы бар, сондай-ақ СOVID-19 коронавирустық инфекциясын жоққа шығармайтын клиникалық және эпидемиологиялық белгілер бойынша вирустық пневмониясы (COVID-19 коронавирустық инфекциясының ықтимал жағдайы) (бұдан әрі – вирустық пневмония) бар тіркелген контингент қатарынан стационарлық жағдайда пациенттерге медициналық көмек көрсететін орталық атқарушы органдардың және басқа да орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінің дәрігерлері, орта және кіші медициналық персоналы жатады.
Осы тәуекел тобы үстемеақы мөлшері бір жұмыскерге 2021 жылғы 1 тамызға дейін республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген он еселенген ЕТЖМ-ден және 2021 жылғы 1 қазаңға дейін республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген бес еселік ЕТЖМ-ден аспайды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. 3 (үшінші) тәуекел тобына:
карантиндік стационарлардың дәрігерлері, орта және кіші медицина персоналы;
жедел медициналық жәрдем бригадаларының жүргізушілері, оның ішінде амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында;
шұғыл ден қою бригадаларының және Апаттар медицинасы орталығы бригадасының жүргізушілері мен қызметкерлері олар тартылған жағдайда;
мобильді бригадалардың жүргізушілері;
зертханалардың, оның ішінде вирусологиялық зертханалардың мамандары;
санитариялық-эпидемиологиялық қызмет қызметкерлері;
жіті респираторлық вирустық инфекциялары, пневмониясы бар пациенттерді қабылдауға және эпидемияға қарсы іс-шараларға байланысты биологиялық материалды алуға айқындалған шұғыл стационарлардың қабылдау бөлімшелерінің және, алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының қызметкерлері;
жіті респираторлық вирустық инфекциялары, пневмониясы бар пациенттерді қабылдауға және эпидемияға қарсы іс-шараларға байланысты биологиялық материалды алуға айқындалған орталық атқарушы органдардың және өзге де орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы Медициналық орталығының ведомстволық бағынысты ұйымдарының әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінің медицина қызметкерлері;
Қазақстан Республикасында коронавирустық инфекцияның жаңа түрінің әкелінуі мен таралуының алдын алу жөніндегі республикалық штабтың және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астана әкімдіктерінің аумақтық штабтарының мүшелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде (блок-бекеттерде, әуежайларда және теміржол вокзалдарында) карантиндік режимді қамтамасыз ететін денсаулық сақтау жұмыскерлері;
дәрігерлер-сот-медициналық сарапшылар, сот сарапшылары, сондай-ақ орталық атқарушы органның сот-медициналық бөлімшелерінің орта және кіші медицина персоналы;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің медициналық бөлімшелерінде, сондай-ақ денсаулық сақтау ұйымдарында сотталғандар мен тергеумен қамалғандар арасынан COVID-19 коронавирусы және вирустық пневмониясы бар пациенттердің мінез-құлқын қорғауды, қадағалауды және бақылауды қамтамасыз ететін құқық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілер жатады.

врачи, средний и младший медицинский персонал военно-медицинских (медицинских) подразделений центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их ведомств, оказывающих медицинскую помощь пациентам с коронавирусом COVID-19, а также с вирусной пневмонии по клиническим и эпидемиологическим признакам, не исключающим коронавирусную инфекцию СOVID-19 (вероятный случай коронавирусной инфекции СOVID-19) (далее – вирусная пневмония) в стационарных условиях из числа прикрепленного контингента.
Размер надбавки на одного работника в данной группе риска не превышает десятикратный МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 августа 2021 года и пятикратный МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 октября 2021 года.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. К 3 (третьей) группе риска относятся:
врачи, средний и младший медицинский персонал карантинных стационаров;
водители бригад скорой медицинской помощи, в том числе в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
водители и работники бригад экстренного реагирования и отряда центра медицины катастроф в случаях их привлечения;
водители мобильных бригад;
специалисты лабораторий, в том числе вирусологических;
работники санитарно-эпидемиологической службы;
работники приемных отделений экстренных стационаров, организаций первичной медико-санитарной помощи, определенных к приему пациентов с острыми респираторными вирусными инфекциями, пневмонией и забору биологического материала, связанных с противоэпидемическими мероприятиями;
медицинские работники военно-медицинских (медицинских) подразделений центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их ведомств, в том числе подведомственных организаций Медицинского центра Управления Делами Президента Республики Казахстан, определенных к приему пациентов с острыми респираторными вирусными инфекциями, пневмонией и забору биологического материала, связанных с противоэпидемическими мероприятиями;
члены Республиканского штаба по предупреждению завоза и распространения нового типа коронавирусной инфекции в Республике Казахстан и территориальных штабов акиматов областей, городов республиканского значения и столицы, а также работники здравоохранения, обеспечивающие карантинный режим в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан (на блок-постах, в аэропортах и на железнодорожных вокзалах);
врачи-судебно-медицинские эксперты, судебные эксперты, а также средний и младший медицинский персонал судебно-медицинских подразделений центрального исполнительного органа;
сотрудники правоохранительных органов и военнослужащие обеспечивающие охрану, надзор и контроль за поведением пациентов с коронавирусом COVID-19 и вирусной пневмонией из числа осужденных и следственно-арестованных в медицинских частях учреждений уголовно-исполнительной системы, а также в организациях здравоохранения.

Осы тәуекел тобы үстемеақы мөлшері бір қызметкерге 2021 жылғы 1 тамызға дейін республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген бес еселік ЕТЖМ-ден және 2021 жылғы 1 қазаңға дейін республикалық бюджет туралы заңмен ағымдағы қаржы жылына белгіленген 2,5 ЕТЖМ-ден аспайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 4 сәуіріндегі
№ ҚР ДСМ-28/2020
Бұйрыққа
2-қосымша
COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің жалақысына үстемақылар белгілеу қағидалары
Ескерту. Қағида тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған орталық атқарушы органдардың және орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволарының әскери-медициналық (медициналық), сот-медициналық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы Медициналық орталығының ведомстволық бағынысты ұйымдарының жұмыскерлерін қоса алғанда, денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің жалақысына үстемеақы белгілеу қағидалары СOVID-19 коронавирусы инфекциясынының профилактикасына және таралуының алдын алуға бағытталған эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің (бұдан әрі – жұмыскер) жалақысына үстемеақы (бұдан әрі – үстемеақы) белгілеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Үстемеақы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Жұмыскерлерге үстемеақы белгілеу тәртібі
3. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес үстемеақы мөлшер мен тәуекел топтары бойынша COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға жұмыскерлердің тікелей қатысуы үшін ай сайын жүзеге асырылады.
4. Үстемеақы COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға жұмыскер тартылған нақты жұмыс істеген кезең үшін есебінен, 2020 жылғы 1 наурыздан бастап, бірақ жұмыс уақытының айлық балансынан артық емес, жұмыскерлердің жұмыс уақытын есепке алу деректерінің негізінде жүзеге асырылады.

Размер надбавки на одного работника в данной группе риска не превышает пятикратный МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 августа 2021 года и 2,5 МРЗП, установленный на текущий финансовый год законом о республиканском бюджете до 1 октября 2021 года.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 апреля 2020 года
№ ҚР ДСМ-28/2020
Правила установления надбавок к заработной плате работников системы здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления надбавок к заработной плате работников системы здравоохранения, задействованных в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, определяют порядок установления надбавок к заработной плате (далее – надбавка) работникам системы здравоохранения, включая военно-медицинских (медицинских), судебно-медицинских подразделений центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их ведомств, подведомственных организаций Медицинского центра Управления Делами Президента Республики Казахстан, задействованным в противоэпидемических мероприятиях, направленных на профилактику и предупреждение распространения коронавирусной инфекции COVID-19 (далее – работник).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Надбавка осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Глава 2. Порядок установления надбавок работникам
3. Надбавка осуществляется ежемесячно за непосредственное участие работников в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19 в размере и по группам риска согласно приложению 1 к настоящему приказу.
4. Надбавка осуществляется из расчета за фактически отработанный период, в котором работник был задействован в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, начиная с 1 марта 2020 года, на основании данных учета рабочего времени работника, но не более месячного баланса рабочего времени.

5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және оның ведомствосының қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлерін, орталық атқарушы органдардың және олардың ведомстволары мен өзге де орталық мемлекеттік органдардың әскери-медициналық (медициналық), сот-медициналық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы Медициналық орталығының ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкерлерін қоспағанда, жұмыскерлерді қаржылық қолдауды ұйымдастыру үшін облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органы комиссия құрады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды.
7. Комиссияның құрамы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органының;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (көліктегі) Бас мемлекеттік санитариялық дәрігері атынан халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау мәселері бойынша мемлекеттік басқарудың жергілікті органының;
5) "Nur Otan" партиясының;
6) денсаулық сақтау қызметкерлері кәсіподақтарының медицина қызметкерлерінің мүдделерін білдіретін үкіметтік емес ұйымдарының (бұдан әрі – ҮЕҰ) (келісім бойынша);
7) "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашалық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалының филиал директорының орынбасарынан төмен емес өкілдерінен қалыптасады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының лауазымды адамы комиссияның төрағасы болып табылады, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының лауазымды адамы комиссия төрағасының орынбасары болып табылады.
9. Комиссия денсаулық сақтау ұйымы басшысының ұсынысы негізінде COVID-19 коронавирусын жұқтырудың тәуекел тобын көрсете отырып, үстемеақы белгіленетін жұмыскерлердің тізімін айқындайды.
Комиссия шешім қабылдаған кезде өңірдегі эпидемиологиялық жағдайды, денсаулық сақтау ұйымы мен оның жұмыскерлері жұмылдырылған COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберіндегі эпидемияға қарсы іс-шаралардың сипатын назарға алады.
Комиссияның осы Қағидамен реттелмеген бөлігіндегі жұмыс регламенті облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен айқындалады.

5. Для организации финансовой поддержки работников, за исключением работников организаций здравоохранения, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его ведомства, работников военно-медицинских (медицинских), судебно-медицинских подразделений центральных исполнительных органов и их ведомств и иных центральных государственных органов, подведомственных организаций Медицинского центра Управления Делами Президента Республики Казахстан, местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы создается комиссия.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число.
7. Состав комиссии формируется решением местного исполнительного органа области, городов республиканского значения и столицы из числа представителей:
1) местного исполнительного органа области, городов республиканского значения и столицы;
2) территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в лице Главного государственного санитарного врача соответствующих административно-территориальных единиц (на транспорте);
3) местного органа государственного управления здравоохранением области, городов республиканского значения и столицы;
4) местного органа государственного управления по вопросам занятости и социальной защиты области, городов республиканского значения и столицы;
5) партии "Nur Otan";
6) неправительственных организаций, представляющих интересы медицинских работников (далее – НПО), профсоюзов работников здравоохранения (по согласованию);
7) филиала республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения" в лице не ниже заместителя директора филиала.
Сноска. Пункт 7- в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Председателем комиссии является должностное лицо местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, заместителем председателя комиссии является должностное лицо местного органа государственного управления здравоохранением области, города республиканского значения и столицы.
9. Комиссия на основании предложения руководителя организации здравоохранения определяет список работников, которым устанавливаются надбавки с указанием группы риска заражения коронавирусом COVID-19.
Комиссия при принятии решения принимает во внимание эпидемиологическую ситуацию в регионе, характер противоэпидемических мероприятий в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, в которых задействована организация здравоохранения и его работники.
Регламент работы комиссий в части не урегулированной настоящими Правилами определяется решением местного исполнительного органа области, городов республиканского значения и столицы.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жұмыскерлерге үстемеақы төлеу үшін ай сайын Комиссия денсаулық сақтау ұйымы басшысының ұсынымы бойынша COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесінің жұмыскерлеріне үстемеақылардың есептелген сомалары туралы ақпаратты осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және оның ведомствосының қарамағындағы COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде зертханалық зерттеулерді, дезинфекциялауды және дератизациялауды, эпидемияға қарсы іс-шаралардың орындалуына мониторингті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының жұмыскерлерін қаржылық қолдауды ұйымдастыру үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның жанынан комиссия құрылады.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның комиссиясы шешім қабылдаған кезде елдегі эпидемиологиялық жағдайды, денсаулық сақтау ұйымы мен оның жұмыскерлері қатысатын COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберіндегі эпидемияға қарсы іс-шаралардың сипатын назарға алады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жұмыскерлерге үстемеақы төлеу үшін ай сайын денсаулық сақтау ұйымы басшысының ұсынымы бойынша ТКҚСҚБК жанындағы Комиссия осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесінің жұмыскерлеріне үстемеақылардың есептелген сомалары туралы ақпаратты бюджеттік бағдарлама әкімшісіне береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Орталық атқарушы органдардың және өзге де орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының әскери-медициналық (медициналық), сот-медициналық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы Медициналық орталығының ведомстволық бағынысты ұйымдарының жұмыскерлеріне қаржылық қолдауды ұйымдастыру үшін тиісті мемлекеттік органдардың (ведомстволардың) жанынан комиссия құрылады (бұдан әрі - Ведомстволық комиссия).
Ведомстволық комиссия шешім қабылдау кезінде елдегі эпидемиологиялық жағдайды, COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберіндегі эпидемияға қарсы іс-шаралардың сипаты, оған тартылған бөлімшелерді, ведомстволық бағынысты ұйымдарды және оның жұмыскерлерін ескереді.
Ведомстволық комиссияның құрамы тиісті мемлекеттік органның және ведомстволық бағынысты ұйымдардың өкілдері құрамынан қалыптастырылады. Ведомстволық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды.
Жұмыскерлерге үстемеақы төлеу үшін Ведомстволық комиссия ай сайын әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің, ведомстволық бағынысты ұйымның басшысы ұсынған жұмыскерлердің тізімдерін және растайтын құжаттарды қарағаннан кейін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті мемлекеттік мекемеге немесе ведомстволық бағынысты ұйымға COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесінің жұмыскерлеріне үстемеақылардың есептелген сомалары туралы ақпарат жібереді.

Сноска. Пункт 9- в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для выплаты надбавок работникам ежемесячно Комиссия по представлению руководителя организации здравоохранения предоставляет информацию о начисленных суммах надбавок работникам системы здравоохранения, задействованным в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, в фонд социального медицинского страхования или администраторам бюджетных программ, по форме согласно приложения к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. Для организации финансовой поддержки работникам организаций здравоохранения, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его ведомства, лабораторные исследования, дезинфекцию и дератизацию, мониторинг исполнения противоэпидемических мероприятий в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, создается комиссия при государственном органе в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Комиссия государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при принятии решения принимает во внимание эпидемиологическую ситуацию в стране, характер противоэпидемических мероприятий в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, в которых задействована организация здравоохранения и ее работники.
Сноска. Пункт 11- в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Для выплаты надбавок работникам ежемесячно Комиссия при КККБТУ по представлению руководителя организации здравоохранения предоставляет информацию о начисленных суммах надбавок работникам системы здравоохранения, задействованным в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, администраторам бюджетных программ, по форме согласно приложения к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
12-1. Для организации финансовой поддержки работникам военно-медицинских (медицинских), судебно-медицинских подразделений центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их ведомств, подведомственных организаций Медицинского центра Управления Делами Президента Республики Казахстан, создается комиссия при соответствующих государственных органах (ведомствах) (далее – Ведомственная комиссия).
Ведомственная комиссия при принятии решения принимает во внимание эпидемиологическую ситуацию в стране, характер противоэпидемических мероприятий в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, в которых задействовано подразделение, подведомственная организация и ее работники.
Состав Ведомственной комиссии формируется из числа представителей соответствующего государственного органа и подведомственных организаций. Общее количество членов Ведомственной комиссии составляет нечетное число.
Для выплаты надбавок работникам ежемесячно Ведомственная комиссия после рассмотрения представленных руководителем военно-медицинского (медицинского), судебно-медицинского подразделений, подведомственной организации списков работников и подтверждающих документов, направляет информацию о начисленных суммах надбавок работникам системы здравоохранения, задействованным в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19, в соответствующее государственное учреждение или подведомственную организацию по форме согласно приложения к настоящим Правилам.

Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының жұмыскерлерге үстемеақы сомаларын төлеуі әскери-медициналық (медициналық), сот-медициналық бөлімшелерінің (орталық атқарушы органдардың және өзге де орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ әскери-медициналық (медициналық) мекемелердің (ұйымдардың), әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етуді жүзеге асыратын өзге де бөлімшелердің, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы медициналық орталығының ведомстволық бағынысты ұйымдарының) қызметкерлерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жұмыскерлерге үстемеақы сомаларын төлеуі Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
COVID-19 коронавирусымен
күрес шеңберінде эпидемияға
қарсы іс-шараларға тартылған
денсаулық сақтау жүйесі
жұмыскерлерінің жалақысына
үстемеақы белгілеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
COVID-19 коронавирусымен күрес шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларға тартылған денсаулық сақтау жүйесі жұмыскерлерінің жалақысына үстемеақының есептелген сомалары туралы ақпарат __________________________________________________ (денсаулық сақтау ұйымының/мекеменің атауы)

Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.08.2020 № ҚР ДСМ-97/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Оплата фондом социального медицинского страхования сумм надбавок работникам осуществляется в соответствии с Правилами оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831), за исключением работников военно-медицинских (медицинских), судебно-медицинских подразделений (центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их территориальных подразделений, а также военно-медицинских (медицинских) учреждений (организаций), иных подразделений, осуществляющих военно-медицинское (медицинское) обеспечение), подведомственных организаций Медицинского центра Управления Делами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Оплата администраторами бюджетных программ сумм надбавок работникам осуществляется в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
Приложение к правилам
установления надбавок
работникам системы
здравоохранения, задействованным в
противоэпидемических мероприятиях
в рамках борьбы с
коронавирусом COVID-19
Форма
Информация о начисленных суммах надбавок работникам системы здравоохранения, задействованным в противоэпидемических мероприятиях в рамках борьбы с коронавирусом COVID-19 ______________________________________________________________
(наименование организации здравоохранения/учреждения)

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 __ жылғы "____"________ бастап 20 __ жылғы "____" ______ дейінгі кезең аралығында есептелен үстемеақы:
Бір жұмыскерге үстемеақы мөлшері
1-топқа айына: _______ теңге (20 ЕТЖМ 2021 жылдың 1 тамызына дейін, 10 ЕТЖМ 2021 жылдың 1 тамыздан 2021 жылдың 1 қазанына дейін)

Сноска. Приложение в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
период с "____" ________ 20 __ года по "____" ______ 20 __ года начислено сумм надбавок:
Размер надбавок на одного работника
за 1 группу риска за месяц: _______ тенге (20 МРЗП до 1 августа 2021 года, 10 МРЗП с 1 августа 2021 года до 1 октября 2021 года)