Қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 176 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 9 сәуірдегі № 27 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 сәуірде № 20408 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 443 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 114 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2023 № 443 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.06.2023 № 114 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 2-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлеріні, айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес оқ-дәрілерді, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерін, жинақтаушы бұйымдары мен аспаптарын, сондай-ақ монтаждауды, реттеуді, жаңғыртуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеуді және сервистік қызмет көрсетуді қоса алғанда, оларды өндіруге арналған арнайы материалдар мен жабдықтарды әзірлеу, өндіру жөніндегі кіші қызмет түрі үшін қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы тексеру парағы;
3) бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес оқ-дәрілерді, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерін, жинақтаушы бұйымдары мен аспаптарын, сондай-ақ монтаждауды, реттеуді, жаңғыртуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеуді және сервистік қызмет көрсетуді қоса алғанда, оларды өндіруге арналған арнайы материалдар мен жабдықтарды жөндеу жөніндегі кіші қызмет түрі үшін қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы тексеру парағы;
4) бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес босатылатын оқ-дәрілерді жою (жою, тазарту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу жөніндегі қызметтің кіші түрі үшін қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы тексеру парағы;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 176 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2020 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2020 года № 20408.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2023 № 443 и Министра национальной экономики РК от 15.06.2023 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия для подвида деятельности по разработке, производству боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов, оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия для подвида деятельности по ремонту боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов и оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия для подвида деятельности по ликвидации (уничтожению, утилизации, захоронению) и переработке высвобождаемых боеприпасов согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;

5) бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес босатылатын қару-жарақтарды, әскери техниканы, арнаулы құралдарды жою (жою, тазарту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу жөніндегі кіші қызмет түрі үшін қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Қорғаныс өнеркәсібі кешенін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Даленов
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
________________
2020 жылғы "___" _______________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 176 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 176 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 2-тармағына және 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. бұйрығымен бекітілген мемлекеттік органдардың тәуекелдіерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тесеру парақтарының нысанына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерінің тізімінде № 17371 болып тіркелген, 2018 жылғы 20 қыркүйекте Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) әзірленген.
2. Өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптасады.
3. Осы Өлшемшарттарда пайдаланылатын ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының мемлекеттік бақылау саласындағы заңнамаға сәйкес қолданылады.

5) проверочный лист в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия для подвида деятельности по ликвидации (уничтожению, утилизации, захоронению) и переработке высвобождаемых вооружений, военной техники, специальных средств согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту развития оборонно-промышленного комплекса Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________
Р. Даленов
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
__________________
"___" ____________ 2020 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 176
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 9 апреля 2020 года № 27
Критерии оценки степени риска в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 17371, опубликован 25 сентября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
2. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
3. Понятия и определения, используемые в настоящих Критериях, применяются в соответствии с законодательством в области государственного контроля Республики Казахстан.

1) тәуекел – тексерілетін субъектінің қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы қызметі нәтижесінде адам өмірі немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдылығы;
2) тәуекелдерді бағалау жүйесі – тексерулер мен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды белгілеу мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
3) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей байланыссыз тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
5) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі.
2-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
4. Тәуекелді айқындау:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (аяға) келтірілетін зиянның ықтимал теріс салдарларының ауырлық ауқымы:
3) адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүдделеріне қолайсыз жағдайлардың туындау ықтималдығы өлшемшарттарының бірін ескере отырып, мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын саланың ерекшелігіне байланысты жүзеге асырылады.
5. Жоғары тәуекел дәрежесіне мыналарды жүзеге асыратын мынадай бақылау және алдын ала бақылау субъектілері (объектілері) жатады:
1) оқ-дәрілерді, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерін, жинақтаушы бұйымдары мен аспаптарын, сондай-ақ монтаждауды, реттеуді, жаңғыртуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеуді және сервистік қызмет көрсетуді қоса алғанда, оларды өндіруге арналған арнайы материалдар мен жабдықтарды әзірлеу, өндіру;
2) оқ-дәрілерді, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерін, жинақтаушы бұйымдары мен аспаптарын, сондай-ақ монтаждауды, реттеуді, жаңғыртуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеуді және сервистік қызмет көрсетуді қоса алғанда, оларды өндіруге арналған арнайы материалдар мен жабдықтарды жөндеу;

1) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля с целью назначения особого порядка проведения проверок;
3) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
4) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
5) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования к деятельности субъектов контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска
4. Определение риска осуществляется в зависимости от специфики сферы, в которой осуществляется государственный контроль с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
5. К высокой степени риска относятся следующие субъекты (объекты) контроля, осуществляющие:
1) разработку, производство боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов, оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание;
2) ремонт боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов и оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание;

3) босатылатын оқ-дәрілерді жою (жою, тазарту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу;
4) босатылатын қару-жарақтарды, әскери техниканы, арнаулы құралдарды жою (жою, тазарту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу;
6. Тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандарға монтаждауды, реттеудi, жаңғыртуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеудi және сервистiк қызмет көрсетудi қоса алғанда, оқ-дәрiлердi, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерiн, жиынтықтаушы бұйымдары мен аспаптарын, оларды өндiруге арналған арнайы материалдарды, жабдықтарды алу және өткiзуді жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады.
7. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты, жартыжылдық кестелер негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі қолданылады.
8. Жоғары тәуекел дәрежесіндегі субъектілерге (объектілерге) қатысты тексеру жүргізудің кезеңділігі, күнтізбелік жылда бір реттен жиі еместі құрайды.
3-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
9. Субъективті өлшемшарттар сақталмауы қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қосымшаға сәйкес белгілі бір бұзушылықтар дәрежесіне сәйкес келетін тексеру парақтарының талаптары негізінде әзірленді.
Тексеру парақтарындағы әрбір талапқа қатысты бұзушылық дәрежесі - өрескел, елеулі және болмашы дәрежелер айқындалады.
10. Өрескел бұзушылықтар - лицензияланатын кіші қызмет түрін іске асыру үшін меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік-техникалық базаның, атап айтқанда мамандандырылған өндірістік ғимараттың, өнімді сақтау және оларға бақылау сынақтарын жүргізуге арналған арнайы жабдықталған аумақтардың, арнайы жабдықталған қойманың болуы бөлігінде тиісті кіші қызмет түрінің біліктілік талаптарын бұзу.
Елеулі бұзушылықтар - тиісті біліктілігі бар мамандар, технологиялық жабдықтардың, жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайлардың, өлшеу құралдарының және өнімді есепке алу және сақтау жөніндегі журналдың болуы бөлігінде тиісті кіші қызмет түрінің біліктілік талаптарын бұзу.
Болмашы бұзушылықтар - адамның өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп әкелмейтін тиісті кіші қызмет түрінің біліктілік талаптарын бұзушылықтар, атап айтқанда, нормативтік-техникалық құжаттар жиынтығы түріндегі ғылыми базаның, жұмыстарды қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың, өрт қауіпсіздігін ұйымдастыруға жауап беретін лауазымды адамның және қаруланған күзетке шарттың болмауы.

3) ликвидацию (уничтожение, утилизацию, захоронение) и переработку высвобождаемых боеприпасов;
4) ликвидацию (уничтожение, утилизацию, захоронение) и переработку высвобождаемых вооружений, военной техники, специальных средств.
6. К не отнесенной к высокой степени риска относятся следующие субъекты контроля, осуществляющие приобретение и реализацию боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов, оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, применяется особый порядок проведения проверок на основании полугодовых графиков.
8. Периодичность проведения проверок в отношении субъектов (объектов) контроля высокой степени риска составляет не чаще одного раза в календарный год.
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска
9. Субъективные критерии разработаны на основании требований проверочных листов, несоблюдение которых в соответствии с приложением к критериям оценки степени риска в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия соответствуют определенной степени нарушения.
В отношении каждого требования из проверочных листов определены степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
10. Грубые нарушения – нарушения квалификационных требований к соответствующему подвиду деятельности в части отсутствия на праве собственности либо ином законном основании производственно-технической базы для осуществления лицензируемого подвида деятельности, а именно, специализированного производственного здания, специально оборудованную территорию и помещение для хранения и проведения контрольных испытаний, специально оборудованного склада.
Значительные нарушения – нарушения квалификационных требований к соответствующему подвиду деятельности в части отсутствия квалификационного состава соответствующих специалистов, технологического оборудования, служебного помещения для размещения работающего персонала, средств измерений и журнала по учету и хранению продукции.
Незначительные нарушения – нарушения квалификационных требований к соответствующему подвиду деятельности, которые не несут непосредственную угрозу жизни и здоровью человека, а именно, отсутствие научной базы в виде комплекта нормативно-технических документов, инструкции по безопасному проведению работ, должностного лица, отвечающего за пожарную безопасность и договора на вооруженную охрану производственно-технической базы.

4-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
11. Бір өрескел бұзушылықты тапқанда тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 100-ге теңестіріледі.
Егер өрескел бұзушылығы анықталмаған жағдайда, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылығы бойынша жиынтық көрсеткіш есептелінеді.
12. Елеулі бұзушылық көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формуламен есептелінеді :
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұндағы:
SРз – елеулі бұзушылық көрсеткіші;
SР1 – елеулі талаптардың қажетті мөлшері;
SР2 – бұзылған елеулі талаптардың саны.
13. Болмашы бұзушылық көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формуламен есептелінеді:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұндағы:
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – болмашы талаптардың қажетті мөлшері;
SР2 – бұзылған елеусіз талаптардың саны.
14. Тәуекел дәрежесінің ортақ көрсеткіші (УР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкілмен есептелінеді және көрсеткіштерді жинақтау арқылы мынадай формуламен анықталады:
SР = SРз + SРн
мұндағы:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылық көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылық көрсеткіші.
15. Тәуекел дәрежесі жоғары тексерілетін субъект (объект) тәуекелдік дәрежесінің жалпы көрсеткіші бойынша:
1) тәуекел дәрежесінің 0-ден 60-қа қоса алғанға көрсеткіші кезінде осы Өлшемшарттардың 8-тармағында белгіленген мерзімділікпен тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босатылады;
2) тәуекел дәрежесінің 61-ден 100-ді қоса алғанға көрсеткіші кезінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босатылмайды
16. Тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босатылған, бұзушылықтармен 60 қоса алғанда тәуекелдік дәрежесінің көрсеткішін алған тексерілетін субъект (объект), егер субъект табылған бұзушылықтарды жою және (немесе) бұзушылықтарды жою жөнінде ақпаратты бір реттен артық ұсынбаған жағдайларда бұзушылықтарды жою мерзімдері өткен соң анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың орындалуын бақылау мақсатында жоспардан тыс тәртіппен тексеріледі.
Қару-жарақтың, әскери
техниканың және жекелеген
қару түрлерінің айналымы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
қосымша
Субъекті тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
№ р/с
Өлшемшарттар (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптарды орындамаған кезде белгіленеді)
Бұзушылық дәрежесі

Глава 4. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
11. При выявлении одного грубого нарушения, показатель степени риска приравнивается к 100.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
12. При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
13. При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
14. Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
15. По показателям степени риска субъект (объект) высокой степени риска:
1) освобождается от особого порядка проведения проверок с периодичностью установленной в пункте 8 настоящих Критериев – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно;
2) не освобождается от особого порядка проведения проверок - при показателе степени риска от 61 до 100 включительно.
16. Освобожденный от особого порядка проведения проверок проверяемый субъект (объект) с нарушениями получивший показатель степени риска до 60 включительно, в случаях, если субъект более одного раза не предоставил информацию об устранении выявленных нарушений и (или) не устранил нарушения, проверяется во внеплановом порядке с целью контроля исполнения предписания об устранении выявленных нарушений.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в области оборота
вооружения, военной техники и
отдельных видов оружия
Субъективные критерии оценки степени риска в области оборота вооружения, военной техники и отдельных видов оружия
№ п/п
Критерии (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Степень нарушения

1. Оқ-дәрілерді, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерін, жинақтаушы бұйымдары мен аспаптарын, сондай-ақ монтаждауды, реттеуді, жаңғыртуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеуді және сервистік қызмет көрсетуді қоса алғанда, оларды өндіруге арналған арнайы материалдар мен жабдықтарды әзірлеу, өндіру жөніндегі кіші қызмет түрі үшін
1
Заңды тұлға басшысының немесе басшысы орынбасарының, оның ішінде оның филиалы басшысының немесе басшысы орынбасарының, сондай-ақ лицензияланатын қызмет түрімен айналысатын жеке тұлғаның жоғары техникалық білімінің бар болуы
елеулі
2
Тиісті техникалық білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар білікті мамандардың болуы
елеулі
3
Қызметтің көрсетілген кіші түріне қатысты әзірлеу және өндіру мәселелері жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттар жиынтығы түріндегі ғылыми базасының болуы
болмашы
4
Арнайы өндірістік ғимаратты қамтитын меншік құқығындағы (арнайы экономикалық аймақта орналасқан кәсіпорындарға меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның (қойманың) және технологиялық жабдықтардың болуы міндетті емес) немесе өзге де заңды негіздегі қоршалған, оқшауланған, қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан өндірістік-техникалық базасының болуы
өрескел
5
Жабдықтарды, стендіні, көтергіш механизмді қамтитын меншік құқығындағы (арнайы экономикалық аймақта орналасқан кәсіпорындарға меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның (қойманың) және технологиялық жабдықтардың болуы міндетті емес) немесе өзге де заңды негіздегі қоршалған, оқшауланған, қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан өндірістік-техникалық базасының болуы
елеулі
6
Әзірленген және өндірілетін өнімді сақтау және оларға бақылау сынақтарын жүргізуге арналған арнайы жабдықталған аумақтар мен үй-жайларды қамтитын меншік құқығындағы (арнайы экономикалық аймақта орналасқан кәсіпорындарға меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның (қойманың) және технологиялық жабдықтардың болуы міндетті емес) немесе өзге де заңды негіздегі қоршалған, оқшауланған, қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан өндірістік-техникалық базасының болуы
өрескел
7
Жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайларды қамтитын меншік құқығындағы (арнайы экономикалық аймақта орналасқан кәсіпорындарға меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның (қойманың) және технологиялық жабдықтардың болуы міндетті емес) немесе өзге де заңды негіздегі қоршалған, оқшауланған, қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан өндірістік-техникалық базасының болуы
елеулі
8
Пайдалану шарттарына және олар үшін белгіленген өлшеу құралдарын қамтамасыз ету туралы заңнаманың талаптарына жауап беретін өлшеу құралдарының болуы
елеулі
9
Ұйымның басшысы бекіткен әзірлеу және өндіру жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы
болмашы
10
Материалдарды, жартылай фабрикаттарды (әзірлемелерді), жинақтаушы бөлшектерді, дайын және жарамсыз бұйымдарды есепке алу және сақтау жөніндегі журналдың болуы
елеулі
11
Күзет қызметі субъектісімен қызметтік қаруды пайдалана отырып, өндірістік-техникалық базаны күзетуге арналған шарттың болуы
болмашы

1. Для подвида деятельности по разработке, производству боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов, оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание
1
Наличие у руководителя или заместителя руководителя юридического лица, в том числе руководителя или заместителя руководителя его филиала, а также физического лица, осуществляющего лицензируемый вид деятельности, высшего технического образования
значительная
2
Наличие квалифицированных специалистов, имеющих соответствующее техническое образование, стаж работы не менее одного года по специальности
значительная
3
Наличие научной базы в виде комплекта нормативно-технических документов по вопросам разработки и производства к указанному подвиду деятельности
незначительная
4
Наличие производственно-технической базы, находящейся на праве собственности (предприятиям, расположенным в специальной экономической зоне наличие производственных (складских) помещений и технологического оборудования на правах собственности не обязательно) или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, включающее специализированное производственное здание
грубая
5
Наличие производственно-технической базы, находящейся на праве собственности (предприятиям, расположенным в специальной экономической зоне наличие производственных (складских) помещений и технологического оборудования на правах собственности не обязательно) или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, включающие оборудование, стенд, подъемный механизм
значительная
6
Наличие производственно-технической базы, находящейся на праве собственности (предприятиям, расположенным в специальной экономической зоне наличие производственных (складских) помещений и технологического оборудования на правах собственности не обязательно) или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, включающие специально оборудованную территорию и помещение для хранения и проведения контрольных испытаний разработанной и производимой продукции
грубая
7
Наличие производственно-технической базы, находящейся на праве собственности (предприятиям, расположенным в специальной экономической зоне наличие производственных (складских) помещений и технологического оборудования на правах собственности не обязательно) или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, включающее служебное помещение для размещения работающего персонала
значительная
8
Наличие средств измерений, соответствующих условиям эксплуатации и установленным к ним требованиям законодательства об обеспечении единства измерений
значительная
9
Наличие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному проведению работ по разработке и производству
незначительная
10
Наличие журнала по учету и хранению материалов, полуфабрикатов (заготовок), комплектующих деталей, готовых и бракованных изделий
значительная
11
Наличие договора на охрану производственно-технической базы с использованием служебного оружия с субъектом охранной деятельности
незначительная

2. Оқ-дәрілерді, қару-жарақ пен әскери техниканы, олардың қосалқы бөлшектерін, жинақтаушы бұйымдары мен аспаптарын, сондай-ақ монтаждауды, реттеуді, жаңғыртуды, орнатуды, пайдалануды, сақтауды, жөндеуді және сервистік қызмет көрсетуді қоса алғанда, оларды өндіруге арналған арнайы материалдар мен жабдықтарды жөндеу жөніндегі кіші қызмет түрі үшін
12
Заңды тұлға басшысының немесе оның орынбасарының, оның ішінде оның филиалы басшысының немесе басшысы орынбасарының, сондай-ақ лицензияланатын қызмет түрімен айналысатын жеке тұлғаның жоғары техникалық білімінің бар болуы
елеулі
13
Тиісті техникалық білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар білікті мамандардың болуы
елеулі
14
Қызметтің көрсетілген кіші түріне қатысты әзірлеу және өндіру мәселелері жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттар жиынтығы түріндегі ғылыми базасының болуы
болмашы
15
Арнайы өндірістік ғимаратты қамтитын меншік құқығындағы (арнайы экономикалық аймақта орналасқан кәсіпорындарға меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның (қойманың) және технологиялық жабдықтардың болуы міндетті емес) немесе өзге де заңды негіздегі қоршалған, оқшауланған қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан өндірістік-техникалық базасының болуы
өрескел
16
Жабдықтарды, стендіні, көтергіш механизмді қамтитын меншік құқығындағы (арнайы экономикалық аймақта орналасқан кәсіпорындарға меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның (қойманың) және технологиялық жабдықтардың болуы міндетті емес) немесе өзге де заңды негіздегі қоршалған, оқшауланған қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан өндірістік-техникалық базасының болуы
елеулі
17
Жөндеу жүргізілгеннен кейін өнімді сақтау және оларға бақылау сынақтарын жүргізуге арналған арнайы жабдықталған аумақтар мен үй-жайларды қамтитын меншік құқығындағы (арнайы экономикалық аймақта орналасқан кәсіпорындарға меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның (қойманың) және технологиялық жабдықтардың болуы міндетті емес) немесе өзге де заңды негіздегі қоршалған, оқшауланған қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан өндірістік-техникалық базасының болуы
өрескел
18
Жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайларды қамтитын меншік құқығындағы (арнайы экономикалық аймақта орналасқан кәсіпорындарға меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның (қойманың) және технологиялық жабдықтардың болуы міндетті емес) немесе өзге де заңды негіздегі қоршалған, оқшауланған қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан өндірістік-техникалық базасының болуы
елеулі
19
Пайдалану шарттарына және олар үшін белгіленген өлшеу құралдарын қамтамасыз ету туралы заңнаманың талаптарына жауап беретін өлшеу құралдарының болуы
елеулі
20
Материалдарды, жартылай фабрикаттарды (әзірлемелерді), жинақтаушы бөлшектерді, дайын және жарамсыз бұйымдарды есепке алу және сақтау жөніндегі журналдың болуы
болмашы
21
Ұйымның басшысы бекіткен әзірлеу, өндіру жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы
болмашы
22
Күзет қызметі субъектісімен қызметтік қаруды пайдалана отырып, өндірістік-техникалық базаны күзетуге арналған шарттың болуы
болмашы

2. Для подвида деятельности по ремонту боеприпасов, вооружения и военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним, специальных материалов и оборудования для их производства, включая монтаж, наладку, модернизацию, установку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание
12
Наличие у руководителя или заместителя руководителя юридического лица, в том числе руководителя или заместителя руководителя его филиала, а также физического лица, осуществляющего лицензируемый вид деятельности, высшего технического образования
значительная
13
Наличие квалифицированных специалистов, имеющих соответствующее техническое образование, стаж работы не менее одного года по специальности
значительная
14
Наличие научной базы в виде комплекта нормативно-технических документов по вопросам ремонта к указанному подвиду деятельности
незначительная
15
Наличие производственно-технической базы на праве собственности (предприятиям расположенных в специальной экономической зоне наличие производственных (складских) помещений и технологического оборудования на правах собственности не обязательно) или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, включающие специализированное производственное здание, ангар
грубая
16
Наличие производственно-технической базы на праве собственности (предприятиям расположенных в специальной экономической зоне наличие производственных (складских) помещений и технологического оборудования на правах собственности не обязательно) или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, включающие оборудование, стенд, подъемный механизм;
значительная
17
Наличие производственно-технической базы на праве собственности (предприятиям расположенных в специальной экономической зоне наличие производственных (складских) помещений и технологического оборудования на правах собственности не обязательно) или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, включающие специально оборудованную территорию и помещение для хранения и проведения контрольных испытаний продукции после произведенного ремонта;
грубая
18
Наличие производственно-технической базы на праве собственности (предприятиям расположенных в специальной экономической зоне наличие производственных (складских) помещений и технологического оборудования на правах собственности не обязательно) или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, включающее служебное помещение для размещения работающего персонала
значительная
19
Наличие средств измерений, соответствующих условиям эксплуатации и установленным к ним требованиям законодательства об обеспечении единства измерений
значительная
20
Наличие журнала по учету и хранению материалов, полуфабрикатов (заготовок), комплектующих деталей, изделий
значительная
21
Наличие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному проведению ремонтных работ
незначительная
22
Наличие договора на охрану производственно-технической базы с использованием огнестрельного оружия с субъектом охранной деятельности
незначительная

3. Босатылатын оқ-дәрілерді жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу бойынша кіші қызмет түрі үшін
23
Заңды тұлғаның басшысының немесе оның орынбасарының, оның ішінде оның филиалы басшысының немесе оның орынбасарының, сондай-ақ лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыратын жеке тұлғаның жоғары техникалық білімінің бар болуы
елеулі
24
Тиісті техникалық білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар білікті мамандардың болуы
елеулі
25
Мамандандырылған өндірістік ғимаратты, құрылыс және (немесе) контейнерлік типтегі ұтқыр модульді, көтергіш механизмді, жабдықты қамтитын жеке меншік құқығындағы (стационарлық және (немесе) ұтқыр) немесе өзге де заңды негіздегі, қоршалған, оқшауланған, қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан, өнеркәсіптік, өрт, санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына жауап беретін өндірістік-техникалық базаның болуы
өрескел
26
Босатылатын оқ-дәрілер мен олардың құрамдастарын сақтауға арналған жай тартқышы бар контурлы найзағайдан қорғау жүйесімен жабдықталған арнайы жабдықталған қойманы қамтитын жеке меншік құқығындағы (стационарлық және (немесе) ұтқыр) немесе өзге де заңды негіздегі, қоршалған, оқшауланған, қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан, өнеркәсіптік, өрт, санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына жауап беретін өндірістік-техникалық базаның болуы
өрескел
27
Босатылатын оқ-дәрілердің қалдықтарын және өңделген материалдарын сұрыптауға, кесуге, пакеттерге салуға арналған жабдық пен құрал-саймандары бар үй-жайды немесе арнайы алаңды қамтитын жеке меншік құқығындағы (стационарлық және (немесе) ұтқыр) немесе өзге де заңды негіздегі, қоршалған, оқшауланған, қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан, өнеркәсіптік, өрт, санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына жауап беретін өндірістік-техникалық базаның болуы
өрескел
28
Жұмыс істейтін персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайды қамтитын жеке меншік құқығындағы (стационарлық және (немесе) ұтқыр) немесе өзге де заңды негіздегі, қоршалған, оқшауланған, қолданыстағы нормативтерде көзделген тұрғын үйлер мен өндірістік объектілерден қауіпсіз қашықтықта орналасқан, өнеркәсіптік, өрт, санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына жауап беретін өндірістік-техникалық базаның болуы
елеулі
29
Пайдалану шарттарына және оларға белгіленген өлшем бірлігін, оның ішінде радиацияны өлшеу құралдарын қамтамасыз ету туралы заңнама талаптарына сәйкес келетін өлшеу құралдарының болуы
елеулі
30
Ұйымның басшысы бекіткен персоналға қауіпсіздік техникасын оқыту жөніндегі және босатылатын оқ-дәрілерді жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулықтардың болуы
болмашы
31
Кәдеге жаратылған босатылатын оқ-дәрілердің материалдарын, жинақтаушы бөлшектерін, бұйымдарын есепке алу және сақтау бойынша журналдың болуы
елеулі
32
Өрт қауіпсіздігі және күзет шараларын ұйымдастыруға жауап беретін лауазымды адамның бар болуы
болмашы
33
Күзет қызметі субъектісімен қызметтік қаруды пайдалана отырып, өндірістік-техникалық базаны күзетуге арналған шарттың болуы
болмашы

3. Для подвида деятельности по ликвидации (уничтожению, утилизации, захоронению) и переработке высвобождаемых боеприпасов
23
Наличие у руководителя или заместителя руководителя юридического лица, в том числе руководителя или заместителя руководителя его филиала, а также физического лица, осуществляющего лицензируемый вид деятельности, высшего технического образования
значительная
24
Наличие квалифицированных специалистов, имеющих соответствующее техническое образование, стаж работы не менее одного года по специальности
значительная
25
Наличие производственно-технической базы (стационарной и (или) мобильной), находящейся на праве собственности или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, отвечающей требованиям промышленной, пожарной, санитарно-эпидемиологической безопасности и включающие специализированное производственное здание, сооружение и (или) мобильный модуль контейнерного типа, подъемный механизм, оборудование
грубая
26
Наличие производственно-технической базы (стационарной и (или) мобильной), находящейся на праве собственности или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, отвечающей требованиям промышленной, пожарной, санитарно-эпидемиологической безопасности и включающее специально оборудованный склад для хранения высвобождаемых боеприпасов и их компонентов, оборудованный  системой контурной молниезащиты с молниеотводами
грубая
27
Наличие производственно-технической базы (стационарной и (или) мобильной), находящейся на праве собственности или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, отвечающей требованиям промышленной, пожарной, санитарно-эпидемиологической безопасности и включающее помещение или специальную площадку с оборудованием и инструментами для сортировки, резки, пакетирования отходов и переработанных материалов высвобождаемых боеприпасов
грубая
28
Наличие производственно-технической базы (стационарной и (или) мобильной), находящейся на праве собственности или ином законном основании, огороженной, изолированной, расположенной на предусмотренном действующими нормативами безопасном расстоянии от жилых и производственных объектов, отвечающей требованиям промышленной, пожарной, санитарно-эпидемиологической безопасности и включающее служебное помещение для размещения работающего персонала
значительная
29
Наличие средств измерений, соответствующих условиям эксплуатации и установленным к ним требованиям законодательства об обеспечении единства измерений, в том числе средства измерения радиации
значительная
30
Наличие утвержденных руководителем организации инструкций по обучению персонала технике безопасности и порядке организации работ по ликвидации (уничтожению, утилизации, захоронению) и переработке высвобождаемых боеприпасов
незначительная
31
Наличие журнала по учету и хранению материалов, комплектующих деталей, изделий утилизированных высвобождаемых боеприпасов
значительная
32
Наличие должностного лица, отвечающего за пожарную безопасность и организацию охранных мер
незначительная
33
Наличие договора на охрану производственно-технической базы с использованием служебного оружия с субъектом охранной деятельности
незначительная