"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 сәуірдегі № ҚР ДСМ-42/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20550 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.11.2020 № ҚР ДСМ-194/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 45-бабының 4-1-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11268 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 маусымдағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-42/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20550. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 13.11.2020 № ҚР ДСМ-194/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11268, опубликован 22 июня 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет") следующие изменения:
Правила оказания первичной медико-санитарной помощи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2).

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 30 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-42/2020 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 281 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 45-бабының 4-1) тармағына сәйкес әзірленді және халыққа тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінде алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімді, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
2) білікті медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап етпейтін аурулар кезінде жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
3) дәрігерге дейінгі медициналық көмек – аурулардың профилактикасы мақсатында, сондай-ақ диагностика, емдеу мен медициналық оңалту әдістерін дәрігердің қатысуымен пайдалануды талап етпейтін аурулар кезінде орта медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін медициналық көмек;
4) динамикалық байқау – халық денсаулығының жай-күйін жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
5) клиникалық хаттама – белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
6) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
7) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 апреля 2020 года
№ ҚР ДСМ-42/2020
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 281
Правила оказания первичной медико-санитарной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила первичной медико-санитарной помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4-1) статьи 45 Кодекса Республики Казахстан 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок оказания первичной медико-санитарной помощи населению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
2) квалифицированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
3) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками со средним медицинским образованием в целях профилактики заболеваний, а также при заболеваниях, не требующих использования методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации с участием врача;
4) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья населения, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
5) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
6) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
7) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

8) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін қамтитын, тәулік бойы медициналық байқау болмайтын, дәрігерге дейінгі немесе білікті медициналық көмек;
9) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
10) мамандандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
11) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
12) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
13) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтер тұтынушыларға ұсынылатын медициналық көмек көлемі;
14) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
15) сүзгі – емханада ұйымдастырылатын, міндеті пациенттерді емханаға кіреберісте екі негізгі ағынға: инфекциялық ауруға күдігі бар адамдарға (жоғары температура, этиологиясы белгісіз бөртпе, диспепсиялық бұзылыстар және инфекциялық аурулардың белгілері) және дені сау немесе әртүрлі функционалдық ауытқулары бар адамдарға бөлу болып табылады.
3. МСАК ұйымы медициналық көмек көрсетуді "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 16-бабына сәйкес уәкілетті орган бекіткен медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес қамтамасыз етеді.

8) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – доврачебная или квалифицированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
9) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
10) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
11) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
12) система обязательного социального медицинского страхования – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
13) медицинская помощь в системе обязательного социального медицинского страхования – объем медицинской помощи, предоставляемый потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
14) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан;
15) фильтр – противоэпидемический барьер, организуемый в поликлинике, задачей которого является разделение пациентов на входе в поликлинику на два основных потока: лица с подозрением на инфекционное заболевание (повышенная температура, сыпь неясной этиологии, диспепсические расстройства и проявления инфекционных заболеваний) и здоровые лица или люди с различными функциональными отклонениями.
3. Организация ПМСП обеспечивает оказание медицинской помощи в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи, утвержденными уполномоченным органом в соответствии со статьей 16 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения.

4. МСАК ұйымы "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 21 қарашадағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) сәйкес медициналық құжаттарды, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы жүргізеді.
2-тарау. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету тәртібі
5. МСАК-ты учаскелік терапевттер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер, акушерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер мен медициналық мейіргерлер:
1) МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымында немесе оның бөлімшелерінде;
2) шығу орны бойынша, оның ішінде үйдегі стационар жағдайында;
3) медициналық ұйымнан едәуір алыста орналасқан және (немесе) климаттық-географиялық жағдайларды ескере отырып, көлік қолжетімділігі нашар елді мекендердегі жергілікті жерге шыға отырып, жылжымалы медициналық кешендерде, медициналық пойыздарда;
4) білім беру ұйымдарында;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып дистанционды көрсетеді.
6. МСАК ұйымының қызметі халыққа медициналық көмектің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында олардың тұрғылықты жері және (немесе) бекітілген жері бойынша МСАК ұйымын еркін таңдау құқығын ескере отырып, медициналық көмекке қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін аумақтық қағидат бойынша құрылады.
Аумақтық қағидаттың негізінде учаскеге мамандарды бекіте отырып, МСАК учаскесі құрылады.
7. Бекітілген тұрғындар саны бір жалпы практика дәрігеріне 1700 адам аралас тұрғындар, учаскелік терапевт 2200 адам, учаскелік педиатр 6 жасқа дейін 500 бала, 14 жасқа дейін 900 баладан аспайды.
8. МСАК:
1) шұғыл тәртіпте – шұғыл медициналық көмек көрсеткен жағдайда бекіту фактісіне қарамастан;
2) жоспарлы тәртіпте – алдын ала жазылуы немесе жүгінуі бойынша бекіту орны бойынша көрсетіледі.
Дәрігердің қабылдауына алдын ала жазылуды жүзеге асыру үшін МСАК ұйымдары көрсететін "Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет іске асырылған.
МСАК ұйымы пациентке өз бетінше жүгінген кезде телефон байланысы арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП) арқылы мемлекеттік қызметті ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді МСАК ұйымы ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын "Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Пациент өз бетінше немесе МСАК ұйымына телефон байланысы арқылы жүгінген кезде МСАК мамандары "Дәрігердің қабылдауына алдын ала жазылу" журналына жазба енгізеді және дәрігердің қабылдау кестесіне сәйкес ауызша түрде дәрігердің қабылдау уақыты мен күні көрсетілген жауапты береді.
Пациент ЭҮП арқылы жүгінген кезде пациентке "Жеке кабинетке" электрондық өтінім мәртебесі түрінде хабарлама түседі. "Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік қызметін көрсетуге сұраныс қабылданғаннан кейін пациентке медициналық көмек белгіленген уақытта көрсетіледі.
МСАК ұйымы ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында ақпараттық жүйеге "Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік қызмет көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.

4. Организация ПМСП ведет медицинскую документацию в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – Приказ № 907), в том числе посредством информационных систем.
Глава 2. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи
5. ПМСП оказывается участковыми терапевтами, педиатрами, врачами общей практики, фельдшерами, акушерами, социальными работниками в области здравоохранения и медицинскими сестрами:
1) в организации здравоохранения, оказывающей ПМСП, или ее подразделении;
2) по месту выезда, в том числе в условиях стационара на дому;
3) в передвижных медицинских комплексах, медицинских поездах с выездом к месту проживания в населенные пункты, расположенные на значительном удалении от медицинской организации и (или) имеющих плохую транспортную доступность с учетом климатогеографических условий;
4) в образовательной организации;
5) дистанционно с использованием информационно-коммуникационных технологий.
6. Деятельность организации ПМСП строится по территориальному принципу в целях обеспечения доступности медицинской помощи населению по месту их жительства и (или) прикрепления с учетом права выбора медицинской организации.
На основе территориального принципа формируется участок ПМСП с закреплением специалистов участка.
7. Количество прикрепленного населения на одного врача общей практики не превышает 1 700 человек смешанного населения, участкового терапевта 2 200 человек, участкового педиатра – 500 детей от 0 до 6 лет, 900 детей от 0 до 14 лет.
8. ПМСП оказывается:
1) в экстренном порядке – независимо от факта прикрепления в случае оказания неотложной медицинской помощи;
2) в плановом порядке – по месту прикрепления по предварительной записи или обращению.
Для осуществления предварительной записи к врачу реализована государственная услуга "Запись на прием к врачу", оказываемая организациями ПМСП.
Организация ПМСП предоставляет пациенту государственную услугу при самостоятельном обращении, посредством телефонной связи или через веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Запись на прием к врачу", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При самостоятельном обращении или посредством телефонной связи пациента к организации ПМСП, специалистами ПМСП вносится запись в журнал "Предварительная запись на прием к врачу" и в устной форме предоставляется ответ с указанием свободного времени и даты приема врача, в соответствии с графиком приема врача.
При обращении пациента через ПЭП, пациенту поступает уведомление в виде статуса электронной заявки в "Личный кабинет". После принятия запроса на оказание государственной услуги "Запись на прием к врачу", медицинская помощь пациенту оказывается в установленное время.
Организация ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги "Запись на прием к врачу" в информационную систему, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.

9. МСАК көмектің мынадай түрлерін:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес МСАК-тың медицина қызметкерлері (фельдшер, акушер, орта және (немесе) жоғары медициналық білімі бар мейіргер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі бойынша дәрігердің қатысуын талап етпейтін аурулар немесе жағдайлар кезінде арнайы диагностикалық әдістерді қолдану, емдеу және медициналық оңалту бойынша медицина қызметкерлері (учаскелік мейіргер (жалпы практика мейіргері), фельдшер, акушер) көрсететін дәрігерге дейінгі медициналық көмекті;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес МСАК дәрігерлері (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігер, учаскелік педиатр) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі бойынша жалпы практика дәрігері көрсететін білікті медициналық көмекті;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес МСАК ұйымындағы әлеуметтік қызметкер мен психолог қызметінің тізбесі бойынша денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер мен психолог көрсететін медициналық-әлеуметтік көмекті қамтиды.
МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) бекітілген Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларына сәйкес көрсетілімі бойынша тіркелген халыққа мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді, оның ішінде аутсорсингке жақын жатқан медициналық ұйымға немесе денсаулық сақтау субъектісіне беру арқылы қамтамасыз етеді.
10. МСАК ұйымы:
халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексеру кезіндегі көрсетілетін консультативтік-диагностикалық қызметтерден;
жүкті әйелдерді антенаталдық байқау қызметтерден;
экстрагениталдық патологиясы бар фертилдік жастағы әйелдерді динамикалық байқау қызметтерден;
жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздармен көрсетілетін қызметтерден басқа денсаулық сақтау ұйымдарын аутсорсингке бермей, тіркелген халыққа МСАК қызметтерін көрсетуді жүзеге асырады.
11. МСАК ұйымы диагностика және емдеуді, профилактика және сауықтыруды, динамикалық байқауды, медициналық оңалтуды, еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді жүзеге асырады және паллиативтік көмек қызметтерін көрсетеді.
1-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету ұйымдарында диагностика және емдеуді ұйымдастыру тәртібі
12. МСАК ұйымына алғашқы жүгінген кезде тіркеу орнында электрондық форматта ақпараттық жүйелерде № 907 бұйрықпен бекітілген амбулаториялық пациенттің медициналық картасы № 025/е нысан бойынша ресімделеді.
Техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда амбулаториялық пациенттің медициналық картасы қағаз түрінде ресімделеді, кейін ақпараттық жүйеге енгізіледі.
МСАК ұйымы бастапқы есепке алу медициналық құжаттың, оның ішінде электрондық түрде сақталуын қамтамасыз етеді.

9. ПМСП включает следующие виды помощи:
1) доврачебную медицинскую помощь, которая оказывается медицинскими работниками (участковая медицинская сестра (медицинская сестра общей практики), фельдшер, акушер) при заболеваниях или в случаях, не требующих участия врача по перечню медицинских услуг, оказываемых медицинскими работниками ПМСП (фельдшер, акушер, медицинская сестра со средним и (или) высшим медицинским образованием) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) квалифицированную медицинскую помощь, которая оказывается врачом общей практики, участковым врачом-терапевтом/педиатром по перечню медицинских услуг, оказываемых врачами ПМСП (врач общей практики, участковый врач терапевт/ участковый педиатр) согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) медико-социальная помощь, которая оказывается социальным работником и психологом в области здравоохранения по перечню услуг социального работника и психолога организации ПМСП согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Организация ПМСП по показаниям обеспечивает оказание специализированной медицинской помощи прикрепленному населению согласно Правилам оказания консультативно-диагностической помощи, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11958), в том числе путем передачи в аутсорсинг в близлежащую медицинскую организацию или субъект здравоохранения.
10. Организация ПМСП оказывает услуги прикрепленному населению без передачи в аутсорсинг в другие организации здравоохранения, кроме:
консультативно-диагностических услуг, оказываемых при проведении профилактических медицинских осмотров целевых групп населения;
услуг по антенатальному наблюдению за беременными;
услуг по динамическому наблюдению женщин фертильного возраста с экстрагенитальной патологией;
услуг, оказываемых передвижными-медицинскими комплексами и медицинскими поездами.
11. Организация ПМСП осуществляет диагностику и лечение, профилактику и оздоровление, динамическое наблюдение, медицинскую реабилитацию, экспертизу временной нетрудоспособности и оказывает услуги паллиативной помощи.
Параграф 1. Порядок организации диагностики и лечения в организациях первичной медико-санитарной помощи
12. При первичном обращении в организацию ПМСП в регистратуре оформляется в электронном формате в информационных системах медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 025/у, утвержденной Приказом № 907.
При отсутствии технической возможности медицинская карта амбулаторного пациента оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в информационную систему.
Организация ПМСП обеспечивает сохранность первичной учетной медицинской документации, в том числе в электронном виде.

13. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес адамдар МСАК ұйымдарына өтініштердің себептері бойынша жүгінеді.
Пациент жіті ауруына (жай-күйі) немесе созылмалы ауруының асқынуына байланысты жүгінген жағдайда МСАК ұйымдарының мамандары клиникалық хаттамаларға сәйкес диагностика және емдеу әдістерін айқындайды.
Пациент жіті ауруына (жай-күйі) немесе созылмалы ауруының асқынуына байланысты МСАК ұйымдарына жүгінген жағдайда регистратура маманы немесе медицина қызметкері (учаскелік мейіргер (жалпы практика мейіргері), фельдшер, акушер) пациентті дәрігерге дейінгі кабинет (сүзгі) жібереді.
Дәрігерге дейінгі кабинетте (сүзгі) медицина қызметкері пациентті қарап болған соң қажетті дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді.
Білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсету жағдайларында медицина қызметкері кезекші дәрігерді немесе учаскелік дәрігерді шақыртады. Көрсетілімі болған жағдайда медицина қызметкері жедел жәрдем бригадасын шақыруды және шұғыл түрде бейін бойынша тәуліктік стационарға жіберуді қамтамасыз етеді.
Шұғыл емдеуге жатқызуды қарастырмайтын жағдайларда пациентті одан әрі байқау амбулаториялық деңгейде жүзеге асырылады.
14. МСАК ұйымдарының мамандары пациентті күндізгі немесе тәуліктік стационарға жоспарлы түрде Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы жібереді.
15. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында шұғыл медициналық көмек көрсету ережелеріне сәйкес МСАК ұйымдарында да төртінші жеделділік санатындағы жедел медициналық көмек шақыртуларына қызмет көрсету жүзеге асырылады.
16. МСАК ұйымында үйге бару арқылы мынадай қызметтер жүргізіледі:
патронаж;
пациентке белсенді бару;
үйге шақырту;
үй жағдайындағы стационар;
3 деңгейдегі медициналық реабилитация;
отбасын жоспарлау, жүктілікті қауіпсіз үзу, ұрпақты болу денсаулығын сақтау мәселелері бойынша қызметтер;
салауатты өмір салты бойынша іс-шаралар;
медициналық-әлеуметтік қолдау
психологиялық көмек;
созылмалы ауруларды динамикалық байқау;
рецепт жазу;
паллиативтік мобильдік бригаданың шығуы.
17. Патронаж:
1) 5 жасқа дейінгі балаларға, оның ішінде жаңа туған нәрестелерге;
2) жүкті және босанған әйелдерге;
3) өміріне, денсаулығына және қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қаупі анықталған 5 жасқа дейінгі балалар, жүкті немесе босанған әйелдері бар отбасыларды байқау кезінде;
4) қозғалысы шектелген кезде асқынудан тыс созылмалы аурулары бар пациентке;

13. Лица обращаются по поводам обращения в организации ПМСП согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае обращения пациента по поводу острого заболевания (состояния) или обострения хронического заболевания специалисты организации ПМСП определяют методы диагностики и лечения в соответствии с клиническими протоколами.
При обращении пациента в организацию ПМСП по поводу острого заболевания (состояния) специалист регистратуры или медицинский работник (участковая медицинская сестра (медицинская сестра общей практики), фельдшер, акушер) направляет пациента в доврачебный кабинет (фильтр).
В доврачебном кабинете (фильтре) медицинский работник после осмотра пациента оказывает необходимую доврачебную медицинскую помощь.
В состояниях, требующих оказания квалифицированной и специализированной медицинской помощи, медицинский работник вызывает дежурного врача или участкового врача. При наличии показаний медицинский работник обеспечивает вызов бригады скорой медицинской помощи и направляет пациента в экстренном порядке в круглосуточный стационар по профилю.
В состояниях, не требующих экстренной госпитализации, дальнейшее наблюдение пациента осуществляется на амбулаторном уровне.
14. Специалисты организации ПМСП направляют пациента в дневной стационар или круглосуточный стационар в плановом порядке через Портал Бюро госпитализации.
15. Вызовы скорой медицинской помощи четвертой категории срочности в организациях ПМСП осуществляются в соответствии с правилами оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан, утвержденными приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15473).
16. Организация ПМСП оказывает следующие услуги с посещением на дому:
патронаж;
активное посещение пациента;
вызов на дом;
стационар на дому;
медицинская реабилитация 3 этапа;
услуги по вопросам планирования семьи, безопасного прерывания беременности, охране репродуктивного здоровья;
мероприятия по здоровому образу жизни;
медико-социальная поддержка;
психологическая помощь;
выписка рецептов;
динамическое наблюдение за хроническими заболеваниями;
выезд паллиативной мобильной бригады.
17. Патронаж проводится:
1) детям до 5 лет, в том числе новорожденным;
2) беременным женщинам и родильницам;
3) семьям, с детьми до 5 лет, беременным женщинам или родильницам, где были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья и безопасности;
4) пациентам с хроническими заболеваниями вне обострения при ограничении передвижения;

5) паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттерге жүргізіледі.
18. 5 жасқа дейінге балалардың, оның ішінде жаңа туған нәрестелердің патронажы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 1027 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16279 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес әмбебап-прогрессивті модель негізінде жүргізіледі.
19. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16854 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына (бұдан әрі – 173 бұйрық) сәйкес жүкті және босанған әйелдердің патронажы әмбебап-прогрессивті модель негізінде жүргізіледі.
20. Патронаждың әмбебап-прогрессивті моделі кезінде міндетті жоспарлы келулермен (әмбебап тәсіл), баланың өмірі, денсаулығы немесе дамуы үшін медициналық немесе әлеуметтік тәуекелдердің болуына байланысты жүкті әйелдерге, жаңа туған нәрестелерге және ерекше қолдауды қажет ететін балаларға арналған жеке жоспар бойынша (прогрессивті тәсіл) қосымша белсенді бару жүргізіледі.
Әмбебап (міндетті) патронаждық бақылау барлық жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балаларға ұсынылады және жүкті әйелге босанғанға дейінгі 2 патронаждан (12 апта және 32 апта жүктілік мерзімінде) және жүкті әйелдерді, жаңа туған нәрестелерді және 5 жасқа дейінгі балаларды қадағалаудың жалпы схемасы бойынша дәрігер/фельдшер және орта медицина қызметкері үйде және МСАК ұйымдарында қабылдауда 9 келуден тұрады.
Прогрессивті тәсіл жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балалар патронажының (орта медицина қызметкерінің үйде патронаждық баруы) әмбебап-прогрессивті моделі схемасы бойынша олардың өміріне, денсаулығына, дамуы мен қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы тәуекелдер анықталған жүкті әйелдер мен балаларды патронаждық бақылауды көздейді.
21. Прогрессивті тәсілді немесе прогрессивті қызметтер пакетін алушы туралы мәліметтер (пациенттің немесе заңды өкілдің тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты мекенжайы, телефондары) "Бірыңғай төлем жүйесі" электрондық денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
22. Учаскелік мейірбикенің жүкті әйелдерді патронаждау нәтижелерін 111/е нысаны бойынша жүкті және босанған әйелдің жеке картасына енгізеді, ал жаңа туған және 5 жасқа дейінгі балаларды 907 бұйрықпен бекітілген 025/е нысаны бойынша пациенттің амбулаториялық картасына енгізеді және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес отбасымен жеке жұмыс жоспарын, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы қалыптастырады.
Техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда қағаз түрінде ресімделеді, кейін ақпараттық жүйеге енгізіледі.

5) пациентам, нуждающимся в паллиативной помощи.
18. Патронаж детей до 5 лет, в том числе новорожденных проводится на основе универсально-прогрессивной модели в соответствии со стандартом организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 1027 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16279).
19. Патронаж беременных женщин и родильниц проводится на основе универсально-прогрессивной модели в соответствии со стандартом организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16854) (далее – Приказ 173).
20. При универсально-прогрессивной модели патронажа организация ПМСП проводит обязательные плановые посещения (универсальный подход), в случаях выявления медицинских или социальных рисков для жизни, здоровья или развития ребенка проводятся дополнительные активные посещения по индивидуальному плану для беременных, новорожденных и детей, нуждающихся в особой поддержке (прогрессивный подход).
Универсальное (обязательное) патронажное наблюдение предоставляется всем беременным женщин и детям до 5 лет и состоит из 2 дородовых патронажей к беременной женщине (в сроки до 12 недель и 32 недели беременности) и 9 посещений к детям по общей схеме наблюдения беременных, новорожденных и детей до 5 лет врачом или фельдшером или средним медицинским работником на дому и на приеме в организациях ПМСП.
Прогрессивный подход предусматривает патронажное наблюдение беременных женщин и детей, у которых были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья, развития и безопасности по схеме универсально-прогрессивной модели патронажа беременных и детей до 5 лет (патронажных посещений на дому средним медицинским работником).
21. Сведения о получателе (фамилия, имя, отчество, адрес проживания, телефоны пациента или законного представителя) прогрессивного подхода или прогрессивного пакета услуг вносятся в информационную систему электронного здравоохранения "Единая платежная система".
22. Результаты патронажа беременных женщин участковой медицинской сестрой вносятся в индивидуальную карту беременной и родильницы по форме 111/у, а новорожденных и детей до 5 лет вносятся в амбулаторную карту пациента по форме 025/у, утверждҰнными Приказом 907 и формируют индивидуальный план работы с семьей согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в том числе посредством информационных систем.
При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в информационную систему.

23. Патронажды жүзеге асыру кезінде МСАК маманы: сантиметр лентасын, дене температурасын және бөлме температурасын өлшеуге арналған термометрлерді, фонендоскоп пен тонометрді, қолды өңдеуге арналған дезинфектант, медициналық алғашқы көмек көрсетуге арналған ең аз жиынтық, ақпараттық материалдарды пайдаланады. Ақпараттық жүйелерді, оның ішінде мобилдік қосымшаларды енгізген жағдайда МСАК маманы ұялы қосымшасы бар планшетті немесе смартфонды пайдалана алады.
24. Патронаж ұйымдастыру мониторингін МСАК ұйымының аға мейірбикесі немесе ол болмаған кезде учаскелік дәрігер (жалпы практика дәрігері) жүргізеді.
25. МСАК ұйымдары маманының пациенттің үйіне, оның ішінде аула (пәтер) аралау арқылы белсенді баруы:
1) стационардан шығару немесе жедел медициналық көмек станциясынан активтерді берген ауыр жағдайдағы пациенттердің қозғалуы шектелген кезде;
2) жүкті әйелдер белгіленген күннен кейін 3 күннің ішінде қабылдауға келмеген кезде;
3) босанған әйел көрсетілген мерзімде қабылдауға келмегенде;
4) босанған әйел бекіту мәртебесіне қарамастан акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарынан келіп түскен мәліметтер бойынша қызмет көрсету аумағына келген жағдайда жүзеге асырылады.
Пациенттің үйіне белсенді баруды учаскелік медициналық мейіргер немесе фельдшер басымдықпен жүзеге асырады.
26. МСАК ұйымдарының медицина қызметкерлері үйге шақыртуға қызмет көрсетуді учаскелік (жалпы медициналық) қызметтің бөлім меңгерушісі, ол болмаған кезде учаскелік дәрігер (жалпы практика, терапевт (педиатр) дәрігер) үйлестіреді.
Үйге шақыруды қабылдауды МСАК ұйымының тіркеу орны және (немесе) учаскелік мейіргер немесе фельдшер жүзеге асырады.
27. Дәрігерді үйге шақыру үшін МСАК ұйымдары көрсететін "Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет іске асырылған.
МСАК ұйымы пациентке өз бетінше жүгінген кезде телефон байланысы арқылы немесе ЭҮП арқылы мемлекеттік қызметті ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді МСАК көрсететін ұйым ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
"Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны мен нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Пациент МСАК ұйымына өз бетінше немесе телефон байланысы арқылы жүгінген кезде МСАК мамандары "Шақыруларды тіркеу журналына" жазба жасайды және ауызша түрде дәрігердің келу күні мен уақыты көрсетілген жауапты береді. "Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін көрсетуге сұраныс қабылданғаннан кейін үйде медициналық көмек белгіленген уақытта көрсетіледі.
Пациент ЭҮП арқылы жүгінген кезде пациентке "Жеке кабинетке" электрондық өтінім мәртебесі түрінде хабарлама түседі. "Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін көрсетуге сұраныс қабылданғаннан кейін пациентке медициналық көмек белгіленген уақытта көрсетіледі.
МСАК көрсететін ұйым ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында ақпараттық жүйеге "Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік қызметін көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.

23. При осуществлении патронажа специалист ПМСП использует: сантиметровую ленту, термометры для измерения температуры тела и температуры комнаты, фонендоскоп и тонометр, дезинфектант для обработки рук, минимальный набор для оказания первой медицинской помощи, информационные материалы. В случаях внедрения информационных систем, в том числе мобильных приложений специалист ПМСП использует планшет или смартфон с мобильным приложением.
24. Мониторинг организации патронажа проводит старшая медицинская сестра организации ПМСП или при ее отсутствии, участковый врач (врач общей практики).
25. Активное посещение пациента на дому специалистом организации ПМСП, в том числе путем подворных (поквартирных) обходов, осуществляется при:
1) выписке из стационара или передачи активов из станции скорой медицинской помощи, у пациентов с тяжелым состоянием при ограничении передвижения;
2) неявке беременных женщин и родильницы на прием в течение 3 дней после назначенной даты;
3) прибытии родильницы на обслуживаемую территорию по сведениям, поступившим из организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, вне зависимости от статуса прикрепления;
4) угрозе возникновения эпидемии инфекционного заболевания, в том числе лиц, отказавшихся от вакцинации или выявлении больных инфекционным заболеванием, контактных с ними лиц и лиц, подозрительных на инфекционное заболевание путем подворового обхода.
Активное посещение пациента на дому преимущественно осуществляется участковой медицинской сестрой или фельдшером.
26. Обслуживание вызовов на дому специалистами организации ПМСП координирует заведующий отделением участковой (общеврачебной) службы, при его отсутствии, участковый врач (врач общей практики, участковый врач-терапевт (педиатр)).
Прием вызовов на дом осуществляется регистратурой организации ПМСП и (или) участковой медицинской сестрой или фельдшером.
27. Для вызова врача на дом реализована государственная услуга "Вызов врача на дом", оказываемая организациями ПМСП.
Организация ПМСП предоставляет пациенту государственную услугу при самостоятельном обращении, посредством телефонной связи или через ПЭП.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация, оказывающая ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Вызов врача на дом", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
При самостоятельном обращении или посредством телефонной связи пациента в организацию ПМСП, специалистами ПМСП производится запись в "Журнал регистрации вызовов" и в устной форме предоставляется ответ с указанием даты и времени посещения врача. После принятия запроса на оказание государственной услуги "Вызов врача на дом" медицинская помощь на дому оказывается в установленное время.
При обращении пациента через ПЭП, пациенту поступает уведомление в виде статуса электронной заявки в "Личный кабинет". После принятия запроса на оказание государственной услуги "Вызов врача на дом", медицинская помощь пациенту оказывается в установленное время.
Организация, оказывающая ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги "Вызов врача на дом" в информационную систему, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.

28. Жеделділіктің төртінші санатындағы жедел медициналық көмекті шақыртуларды қоспағанда, қабылдауға денсаулығының жай-күйі мен аурудың сипаттамасы бойынша МСАК ұйымына келу мүмкіндігі болмаған жағдайда адамдардың МСАК ұйымдарына жүгінуі үйге шақыртуларға қызмет көрсету үшін көрсетілімдер болып табылады.
Учаскелік мейіргердің немесе фельдшердің үйде шақыртуларға қызмет көрсетуі үшін мыналар көрсетілімдер болып табылады:
1) шақырту кезінде дене қызуының 380С болуы;
2) жай-күйінің бұзылуынсыз артериялық қысымның артуы;
3) медициналық көмекті және үйде консультацияны қажет ететін жай-күйі, ауруы, жарақаттары (есінен айырылмау, қан кету белгілерінсіз, жай-күйінің кенеттен нашарламауы).
Учаскелік дәрігердің үйде шақыртуларға қызмет көрсетуі үшін мыналар көрсетілімдер болып табылады:
1) шақыртуға қызмет көрсеткен учаскелік мейіргердің немесе фельдшердің шақыртуды қабылдауы кезінде МСАК-тың тіркеу бөлімі бағалаған дәрігердің үйде тексеріп-қарауын қажет ететін жай-күйі;
2) вакциналаудан кейінгі жағдайдың нашарлауы.
5 жасқа дейінгі балаларға, жүкті әйелдерге және босанған әйелдерге денсаулық жай-күйінің кез-келген нашарлауы кезінде, жедел медициналық көмек шақыртуларын қоспағанда, үйде қызмет көрсетіледі. 65 жастан асқан, қозғалысы шектелген адамдарға үйде қызмет көрсетіледі.
29. 907 бұйрықпен бекітілген жүкті және босанатын әйелдерге белсенді бару нәтижелері жүкті және босанатын әйелдің жеке картасына № 111/е нысан бойынша енгізіледі, ал 5 жасқа дейінгі балалар мен 65 жастан асқан адамдардың амбулаториялық пациенттің медициналық картасына № 025/е нысан бойынша енгізіледі.
МСАК ұйымында медициналық ақпараттық жүйе болған жағдайда белсенді бару нәтижелері осы ақпараттық жүйелерге енгізіледі.
30. Емдеу емшаралары мен манипуляцияларды жүргізу және ұйымға бару мүмкіндігі болмаған жағдайда медициналық көрсетілімдері бойынша үйдегі стационар қызметтері жүргізіледі.
31. Пациенттерді үйдегі стационарда қадағалап-қарау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 669 бұйрық) бекітілген Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес медициналық қызметкермен жүзеге асырылады.
32. МСАК ұйымы № 669 бұйрыққа сәйкес күндізгі стационар жағдайында медициналық көмек көрсетеді.
33. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 630 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5917 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.

28. Показаниями для обслуживания вызовов на дому являются обращения в организацию ПМСП, за исключением вызовов скорой медицинской помощи четвертой категории срочности, лиц, которые по состоянию здоровья и характеру заболевания не имеют возможности посетить организацию ПМСП.
Показания для обслуживания на дому участковой медицинской сестры или фельдшера:
1) температура тела до 38°С на момент вызова;
2) повышение артериального давления без нарушений самочувствия;
3) состояния, заболевания, травмы (без потери сознания, без признаков кровотечения, без резкого внезапного ухудшения состояния), требующие медицинской помощи и консультации на дому.
Показания для обслуживания вызовов на дому участковым врачом:
1) состояния, оцененные регистратурой ПМСП при приеме вызова, участковой медицинской сестрой или фельдшером, обслужившим вызов, как требующие врачебного осмотра на дому.
2) ухудшение состояния после вакцинации.
Дети до 5-ти лет, беременные и родильницы при любом ухудшении состояния здоровья обслуживаются на дому. Лица старше 65 лет на дому обслуживаются при ограничении передвижения.
29. Результаты активного посещения беременных и родильниц вносятся в индивидуальную карту беременной и родильницы по форме № 111/у, а детей до 5-ти лет и лиц старше 65 лет вносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме № 025/у, утвержденным Приказом 907. В случае наличия, в организации ПМСП медицинской информационной системы результаты активного посещения, вносятся в данные информационные системы.
30. В случаях проведения лечебных процедур и манипуляции и отсутствии возможности посещения организации услуги стационара на дому оказываются по медицинским показаниям.
31. Ведение пациентов в стационаре на дому осуществляется медицинскими работниками согласно правилам оказания стационарозамещающей помощи, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12106) (далее – приказ № 669).
32. Организации ПМСП оказывают медицинские услуги также в условиях дневного стационара в соответствии с Приказом 669.
33. Организация ПМСП обеспечивает оказание специальных социальных услуг согласно стандарту оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения, утвержденному приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 630 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5917).

34. Амбулаториялық емді анықтаған және емдік шараларды тағайындаған жағдайда пациентке "Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 373 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11465 болып тіркелген) дәрілік заттарға рецепт жазып беру жүзеге асырылады және МСАК ұйымының емшара кабинетіне немесе емдік шараларды үйде тағайындауға жолдама береді. Амбулаториялық емнің тиімділігін және оған түзету енгізуді емдеуге жолдама берген МСАК дәрігері жүргізеді.
35. Дәрілік заттарға рецептілерді МСАК ұйымдарының медицина қызметкерлері дәрілік заттар рецептілік бланкілерде, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы жазылады.
36. Осы қызмет түріне аттестатталған медициналық білімі бар мамандарды (дәріхана объектілері жоқ елді мекендердегі дәрігерлік амбулаторияларды, медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункттерді) қоспағанда, МСАК ұйымдарының медицина қызметкерлерінің дәрілік заттар беруіне жол берілмейді.
37. МСАК ұйымдарында бекітілген халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етілуге, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтардың жекелеген санаттарын, амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікпен берілетін дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету ұйымдарында профилактика және сауықтыруды ұйымдастыру тәртібі
38. МСАК ұйымында аурулардың аурулардың профилактикасы:
1) профилактикалық медициналық тексеруді, оның ішінде халықтың нысаналы топтарын;
2) бекітілген халық ауруларының мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтау және мониторингілеу және анықталған қауіп факторларын төмендету дағдыларына үйрету;
3) иммундау;
4) салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау;
5) ұрпақты болу денсаулығын сақтау іс-шаралары;
6) жүкті және босанған әйелдерді антенаталдық бақылау және босанған әйелдерді кеш босанудан кейінгі кезеңде байқау;
7) инфекциялық аурулардың эпидемиясы туындау қаупі жағдайында халықтың аулаларын аралау, инфекциялық аурулармен ауыратын науқастар анықталған кезде, олармен байланыста болған адамдарға және инфекциялық ауруларға күдікті адамдарға белсенді баруды қамтиды.

34. В случае определения амбулаторного лечения и назначения лечебных процедур пациенту осуществляется выписка рецепта в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 373 "Об утверждении Правил выписывания, учета и хранения рецептов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11465) на лекарственные средства и направление в процедурный кабинет организации ПМСП или назначения лечебных процедур на дому. Оценка эффективности амбулаторного лечения и коррекция его проводится врачом ПМСП, направившим на лечение.
35. Рецепты на лекарственные средства выписываются медицинскими работниками организаций ПМСП на рецептурных бланках, в том числе посредством информационных систем.
36. Выдача лекарственных средств медицинскими работниками организаций ПМСП не допускается, за исключением аттестованных на данный вид деятельности специалистов с медицинским образованием (врачебных амбулаторий, медицинских и фельдшерско-акушерских пунктов в населенных пунктах, не имеющих аптечных объектов).
37. В организациях ПМСП лекарственное обеспечение прикрепленного населения осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, медицинскими изделиями и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15724).
Параграф 2. Порядок организации профилактики и оздоровления в организациях первичной медико-санитарной помощи
38. Профилактика заболеваний в организации ПМСП включает:
1) профилактические медицинские осмотры целевых групп населения;
2) раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний прикрепленного населения и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;
3) иммунизацию;
4) формирование и пропаганду здорового образа жизни;
5) мероприятия по охране репродуктивного здоровья;
6) антенатальное наблюдение за беременными и наблюдение за родильницами в позднем послеродовом периоде;
7) подворовый обход населения в случае угрозы возникновения эпидемии инфекционного заболевания, активное посещение при выявлении больных инфекционным заболеванием, контактных с ними лиц и лиц с подозрением на инфекционное заболевание.

39. "Профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидалары мен кезеңділігін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) сәйкес нысаналы топтарды профилактикалық медициналық қарап-тексеру және мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтау диагностикалық қызметтердің кезеңділігімен, жиілігімен және көлемімен жүргізіледі.
40. Мінез-құлық тәуекел факторларымен алдын алу бойынша кеңес беру және жеке тұлғалар тобының мінез-құлқын қалай өзгерту керектігіне қатысты толық ұсыныс беру бойынша МСАК ұйымы анықталған қауіп факторларын төмендету дағдыларына оқытуды қамтамасыз етеді. Аталған оқу МСАК ұйымының мамандарымен профилактикалық кабинеттерде немесе арнайы бөлінген аймақта жүргізіледі.
41. Халықтың ақпараттануы мен сауаттылығын арттыру, сондай-ақ МСАК мамандарына салауатты өмір салтын қалыптастыру, тамақтану мәселелері және денсаулықты сақтаудың басқа да өзекті мәселелері бойынша консультация беру жөніндегі іс-шараларды салауатты өмір салтын қалыптастыру құру, тиімді тамақтану саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы жүргізеді.
42. МСАК ұйымы ұрпақты болу денсаулығын сақтау бойынша қызметтер көрсетеді:
1) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде серіктес босануға дайындау бойынша босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдерді мазасыздық белгілері туралы, тиімді перинаталдық технологиялар, ана болу қауіпсіздігі, емшекпен қоректендіру және перинаталдық күтім қағидаттары туралы хабардар ету;
2) отбасын жоспарлау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтер көрсету;
3) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың профилактикасы және анықтау;
4) қаламаған жүктілік пен қауіпсіз аборттың профилактикасы;
5) репродуктивті ағзалар ісігінің профилактикасы (жатыр мойны мен сүт безі ісігі).
43. МСАК ұйымы №173 бұйрыққа сәйкес жүкті әйелдерді антенаталдық бақылауды, босанған әйелдерді кеш босанғаннан кейінгі байқауды, экстрагениталдық патологиясы бар фертилдік жастағы әйелдерді динамикалық бақылауды қамтамасыз етеді.
44. МСАК ұйымы мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында балалардың ауыз қуысына профилактикалық тексеру жүргізуді және балаларды тіс және ауыз қуысының сілемейлі қабығын күту бойынша санитариялық-гигиеналық дағдыларға оқытуды өз бетінше немесе стоматологиялық қызмет көрсететін ұйымдарға аутсорсингке беру жолымен қамтамасыз етеді.

39. Профилактические медицинские осмотры целевых групп и раннее выявление поведенческих факторов риска проводятся с периодичностью, кратностью и объемом диагностических услуг в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об установлении целевых групп лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, а также правил и периодичности проведения данных осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5918).
40. Для проведения профилактических консультаций и предоставления подробных рекомендаций по изменению поведения лиц, имеющих поведенческие факторы риска, организация ПМСП прикрепленному населению обеспечивает обучение навыкам снижения выявленных факторов риска. Данное обучение проводится специалистом организации ПМСП в профилактических кабинетах или специально выделенных зонах.
41. Мероприятия по повышению информированности и грамотности населения, а также консультированию специалистов ПМСП по вопросам формирования здорового образа жизни, питания и другим актуальным вопросам сохранения здоровья проводят организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни, здорового питания.
42. Организация ПМСП предоставляет услуги по охране репродуктивного здоровья путем:
1) проведения дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания;
2) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи;
3) профилактики и выявления инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
4) профилактики нежелательной беременности и безопасного аборта.
5) профилактики рака репродуктивных органов (рак шейки матки и молочной железы).
43. Организация ПМСП обеспечивает антенатальное наблюдение за беременными, наблюдение родильниц в позднем послеродовом периоде, динамическое наблюдение женщин фертильного возраста с экстрагенитальной патологией в соответствии с Приказом 173.
44. Организация ПМСП обеспечивает проведение профилактических осмотров полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях и обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта самостоятельно или путем передачи в аутсорсинг организациям, оказывающим стоматологическую помощь.

45. МСАК учаскесі деңгейінде инфекциялық аурулардың профилактикасына:
дер кезінде сырқаттанғандарды анықтау;
профилактикалық егулер жүргізу;
инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар жатады.
Бекітілген халықтың арасында инфекциялық ауруларды белсенді анықтау МСАК ұйымдарының медицина қызметкері пациентке үйде белсенді бару жолымен аулаларды (пәтер бойынша) аралау жолымен инфекциялық аурудың өршуі туралы ресми хабарлама алған кезде жүзеге асырылады.
46. МСАК ұйымы инфекциялық аурулардың профилактикасы мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 қаулысымен бекітілген аурулардың тізбесін және оларды жүргізу ережесі бойынша профилактикалық егулерді жүргізуді қамтамасыз етеді.
47. МСАК ұйымы халыққа профилактикалық егуді Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 маусымдағы № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17206 болып тіркелген) бекітілген "Халыққа профилактикалық егуді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес жүргізеді.
48. Профилактикалық егулерді есепке алу егу жүргізілетін орын бойынша денсаулық сақтау объектілерінде, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, білім беру объектілерінде, 907 бұйрықпен бекітілген 064/е нысаны бойынша профилактикалық егулерді есепке алу журналы, № 063/е нысаны бойынша профилактикалық егулер картасы, № 025/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы сақталатын есепке алу нысаны бойынша, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асырылады.
МСАК ұйымында медициналық ақпараттық жүйе болған жағдайда белсенді бару нәтижелері осы ақпараттық жүйелерге енгізіледі.
49. МСАК ұйымының мамандары бекітілген халықтың арасында иммундық-профилактика мәселелері бойынша, соның ішінде вакцинациядан бас тартқан адамдармен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
50. МСАК ұйымы инфекциялық аурулардың ошақтарындағы жұмысты ұйымдастырады және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 126 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16793 болып тіркелген) бекітілген "Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (бұдан әрі – санитариялық қағидалар) сәйкес санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды жүзеге асырады.

45. К профилактике инфекционных заболеваний на уровне участка ПМСП относится:
своевременное выявление заболевших;
проведение профилактических прививок;
санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний.
Активное выявление инфекционных заболеваний среди прикрепленного населения осуществляется при получении официального извещения о вспышке инфекционного заболевания путем активного посещения пациента на дому медицинским работником организаций ПМСП, в том числе путем подворных (поквартирных) обходов.
46. Организация ПМСП в целях профилактики инфекционных заболеваний обеспечивает проведение профилактических прививок по перечню заболеваний, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295.
47. Организация ПМСП проводит профилактические прививки населению в соответствии с требованиями санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17206).
48. Учет профилактических прививок осуществляется соответствующими записями в учетных формах, которые хранятся на объектах здравоохранения по месту проведения прививок, на объектах дошкольного воспитания и обучения, образования: журнал учета профилактических прививок по форме 064/у, карта профилактических прививок по форме № 063/у, медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 025/у, утвержденными Приказом 907, в том числе посредством информационных систем.
При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде с последующим внесением в информационную систему.
49. Специалисты организации ПМСП проводят разъяснительную работу среди прикрепленного населения по вопросам иммунопрофилактики, в том числе с лицами, отказывающимися от вакцинации.
50. Организация ПМСП организует работу в очагах инфекционных заболеваний и осуществляет санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 126 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16793) (далее – санитарные правила).

51. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11512 болып тіркелген) бекітілген Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесіне және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 194 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11317 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар ТМККК алуға құқылы болатын айналадағылар үшін қауіп төндіретін қатты аурулардың тізбесіне сәйкес қауіп төндіретін аурулар анықталған жағдайда МСАК мамандары санитариялық қағидаларға сәйкес іс-шараларды жүзеге асырады.
52. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 994 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16381 болып тіркелген) (бұдан әрі – 994 бұйрық) бекітілген Туберкулез бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы туберкулездің алдын алу, белсенді ерте анықтау және диагностикалау бойынша іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.
53. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 508 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11803 болып тіркелген) бекітілген Клиникалық және эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша адамдарды АИТВ инфекциясының болуына міндетті құпия медициналық зерттеп-қарау қағидаларына сәйкес МСАК ұйымы АИТВ инфекциясының бар-жоғына эпидемиологиялық айғақтар бойынша тексеруді ұйымдастырады және жүргізеді.
54. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 2 тамыздағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8687 болып тіркелген) (бұдан әрі – 452 бұйрық) бекітілген онкологиялық көмек ұйымының стандартына сәйкес обыр алды және онкологиялық аурулардың профилактикасы және белсенді ерте анықтау жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.
55. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 8 ақпандағы № 95 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13404 болып тіркелген) бекітілген психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес психикалық және мінез-құлықтық бұзылулармен ауыратын науқастардың профилактикасы және белсенді ерте анықтау бойынша іс-шаралар кешенін ұйымдастырады және жүргізеді.

51. В случае выявления заболеваний, представляющих опасность согласно перечню социально-значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11512) и перечню острых заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, имеют право на получение ГОБМП, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 194 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11317), специалисты ПМСП осуществляют мероприятия в соответствии с санитарными правилами.
52. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике, активному раннему выявлению и диагностике туберкулеза в соответствии с Инструкцией по организации медицинской помощи по туберкулезу, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года № 994 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16381) (далее – Приказ 994), в том числе посредством информационных систем.
53. Организация ПМСП организует и проводит обследование по эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции в соответствии с правилами обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 508 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11803).
54. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике и активному раннему выявлению предраковых и онкологических заболеваний в соответствии со стандартом организации онкологической помощи, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8687) (далее – Приказ 452).
55. Организация ПМСП организует и проводит комплекс мероприятий по профилактике и активному раннему выявлению больных психическими и поведенческими расстройствами в соответствии со стандартом организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 95 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13404).

3-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауды, оңалтуды және паллиативтік көмекті, еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді ұйымдастыру тәртібі
56. МСАК ұйымының мамандары пациентті динамикалық байқауға алуды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18474 болып тіркелген) бекітілген Созылмалы аурулары бар науқастарды динамикалық бақылау қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
Пациент үш құжаттың біреуінің негізінде бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына динамикалық байқау үшін есепке қойылады:
1) МСАК дәрігерінің қорытындысы;
2) бейінді маманның консультациялық қорытындысы;
3) стационарлық науқастың медициналық картасынан алынған үзінді.
Медициналық ұйымнан анықтама алу үшін "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру" мемлекеттік қызмет іске асырылған.
МСАК көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру мемлекеттік қызмет болып табылады және оны МСАК ұйымдары көрсетеді.
МСАК ұйымы пациентке өз бетінше жүгінген кезде немесе ЭҮП арқылы мемлекеттік қызметтерді ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді МСАК ұйымы ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, оның ішінде процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны мен нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Пациент МСАК ұйымына тікелей жүгінген кезде МСАК мамандары пациенттің динамикалық бақылауда тұрғаны/тұрмағыны туралы медициналық ақпараттық жүйеде тексеруді жүзеге асырады, содан кейін № 907 бұйрықпен бекітілген № 035-2/е нысаны бойынша анықтама ресімделеді, учаскелік дәрігердің немесе жалпы практика дәрігерінің жеке қолымен және мөрімен және МСАК ұйымының мөрімен куәландырылады.
Пациент ЭҮП арқылы жүгінген кезде МСАК ұйымының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) электрондық құжат нысанындағы медициналық ұйымнан анықтама қалыптастырылады, ол "Жеке кабинетке" жіберіледі.
Нәтижесінде МСАК ұйымынан динамикалық бақылаудағы жай- күйі/жай-күйі туралы анықтама беріледі.
МСАК ұйымы ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында ақпараттық жүйеге "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру" мемлекеттік қызмет көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.

Параграф 3. Порядок организации динамического наблюдения, реабилитации и паллиативной помощи, экспертизы временной нетрудоспособности в организациях первичной медико-санитарной помощи
56. Специалисты организации ПМСП осуществляют динамическое наблюдение пациентов в соответствии с Правилами динамического наблюдения больных с хроническими заболеваниями, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № ҚР ДСМ-16 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18474).
Пациент ставится на учет для динамического наблюдения в организации ПМСП по месту прикрепления на основании одного из трех документов:
1) заключения врача ПМСП, или
2) консультативного заключения профильного специалиста, или
3) выписки из медицинской карты стационарного больного.
Для получения справки с медицинской организации реализована государственная услуга "Выдача справки с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь".
Организация ПМСП предоставляет пациенту государственные услуги при самостоятельном обращении или через ПЭП.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача справки с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При непосредственном обращении пациента в организацию ПМСП, специалистами ПМСП осуществляется проверка в медицинской информационной системе о состоянии/не состоянии пациента на динамическом наблюдении, затем оформляется справка по форме № 035-2/у, утвержденный Приказом № 907 и заверяется личной подписью и печатью участкового врача или врача общей практики и печатью организации ПМСП.
При обращении пациента через ПЭП формируется справка с медицинской организации в форме электронного документа, с электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) организации ПМСП, которая направляется в "Личный кабинет".
В результате выдается справка с организации ПМСП о состоянии/не состоянии на динамическом наблюдении.
Организация ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги "Выдача справки с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь", в информационную систему, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.

57. Диспансерлік есепке алғаш рет алынған пациентті ресімдеу кезінде учаскелік мейіргер № 907 бұйрықпен бекітілген 025/е "динамикалық (диспансерлік) бақылау" нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картаға 5-қосымша парақты, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы толтырады.
МСАК ұйымында медициналық ақпараттық жүйе болған жағдайда белсенді бару нәтижелері осы ақпараттық жүйелерге енгізіледі.
58. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқауды МСАК ұйымдарының мамандары (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт дәрігер/учаскелік педиатр), орта медицина қызметкерлері (учаскелік медициналық мейіргер немесе фельдшер) жүзеге асырады.
Көрсетілімі болған жағдайда денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, психологтар және салауатты өмір салты кабинеттерінің мамандары тартылады.
59. Осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес МСАК ұйымы учаскелік мейіргерлердің, МСАК дәрігерлерінің, бейінді мамандардың қарап-тексеру тізбесі, көлемдері, зертханалық және аспаптық зерттеулер, бақылау мерзімдері, есептен шығару өлшемшарттары МСАК ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі бойынша айқындалады.
60. Ауруларды басқару бағдарламасы (бұдан әрі – АББ) өзіндік менеджментке пациенттерді тарту кезінде созылмалы аурулармен ауыратын пациенттерді динамикалық байқау бағдарламасын білдіреді.
61. АББ үш созылмалы ауру бойынша жүргізіледі: артериялық гипертензия, 2 типті қант диабеті, жүрек функциясының созылмалы жетіспеушілігі.
62. Динамикалық байқау кезінде МСАК учаскесінің мамандары пациенттерді АББ-ға қатысу үшін іріктейді және мыналарды қамтамасыз етеді:
1) құрамында МСАК мамандары мен бейінді мамандары бар мультитәртіптік топтың болуы;
2) АББ-ға қатысатын пациенттің жеке күнделігінде пациенттің денсаулығының жай-күйін, оның ішінде электрондық денсаулық сақтау жүйелерінде үздіксіз бағалауды қамтамасыз ету;
3) пациенттің жеке күнделігінде тіркей отырып, өзіндік менеджментке/өз-өзіне көмек көрсетуге үйрету;
4) пациентпен әңгімелесуді және науқасты қадағалау жоспарын түзетуді қамтитын пациенттен кері байланыс практикасын енгізу.
63. Пациенттің АББ-ға қатысуға келісімі болған кезде учаскелік мейіргер Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне сәйкес келісім жасайды.
Учаскелік мейіргер АББ-ға қатысу туралы шарттың электрондық нысанын "Бірыңғай төлеу жүйесі" электрондық денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
64. Бағдарламаның тиімділігін мониторингілеу нысаналы нысандарға қол жеткізудің негізінде бағаланады.
65. АББ бойынша пациентті байқауды біліктілікті арттыру туралы куәлікке сәйкес келетін МСАК-тың мамандары жүзеге асырады. Учаскелік дәрігер (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт (педиатр) дәрігері) МСАК ұйымы учаскесінің шегіндегі АББ үйлестірушісі болып табылады.

57. При оформлении пациента, впервые взятого на динамическое наблюдение, участковая медицинская сестра заполняет вкладной лист 5 к медицинской карте амбулаторного пациента по форме 025/у "динамическое наблюдение", утвержденный Приказом № 907, в том числе посредством информационных систем.
При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в информационную систему.
58. Динамическое наблюдение лиц с хроническими заболеваниями осуществляют специалисты организаций ПМСП: врачи ПМСП (врач общей практики, участковый врач терапевт/ участковый педиатр), средние медицинские работники (участковая медицинская сестра или фельдшер).
При наличии показаний привлекаются социальные работники в области здравоохранения, психологи и специалисты кабинетов здорового образа жизни.
59. Перечень, объемы, периодичность проведения осмотров участковой медицинской сестры, врача ПМСП, профильных специалистов, лабораторных и инструментальных исследований, сроки наблюдения, критерии снятия с учета определяются по Перечню заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях ПМСП согласно Приложению 9 к настоящим Правилам.
60. Программа управления заболеванием (далее - ПУЗ) представляет собой программу динамического наблюдения пациентов с хроническими заболеваниями при активном вовлечении пациентов в самоменеджмент.
61. ПУЗ ведется по трем хроническим заболеваниям: артериальная гипертензия, сахарный диабет 2 типа, хроническая сердечная недостаточность.
62. При динамическом наблюдении специалисты участка ПМСП проводят отбор пациентов для участия в ПУЗ и обеспечивают:
1) наличие мультидисциплинарной группы в составе специалистов ПМСП и профильного специалиста;
2) ведение непрерывной оценки состояния здоровья пациента в индивидуальном дневнике пациента, участвующего в ПУЗ, в том числе в системах электронного здравоохранения;
3) обучение пациента самоменеджменту/самопомощи с регистрацией в индивидуальном дневнике пациента;
4) введение практики обратной связи от пациента, включающие беседы с пациентом и коррекции плана ведения больного.
63. При согласии пациента в участии ПУЗ участковая медицинская сестра заключает договор в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Участковая медицинская сестра обеспечивает ввод электронной формы договора об участии в ПУЗ в информационную систему электронного здравоохранения "Единая платежная система".
64. Мониторинг эффективности программы оценивается на основе достижения целевых индикаторов.
65. Наблюдение пациента по ПУЗ осуществляют специалисты ПМСП, имеющие соответствующие свидетельства о повышении квалификации. Координатором ПУЗ в пределах участка организации ПМСП является участковый врач (врач общей практики, участковый врач-терапевт (педиатр)).

66. Туберкулезді бастап өткерген науқастарды динамикалық байқау аурудың жоғарғы қаупі бар 3-топтағы адамдарға 994 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.
Онкологиялық науқастарды динамикалық байқау Іа тобындағы қатерлі ісіктерге күдікті аурулармен ауыратын пациенттерге, Іб тобындағы ісікалды аурулармен ауыратын пациенттерге, паллиативтік немесе симптомдық емдеуге жататын IV топтағы қатерлі ісіктердің таралған нысанымен ауыратын пациенттерге 452 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.
67. Созылмалы аурулары бар адамдарға көрсетілімдер болған жағдайда МСАК ұйымы қалпына келтіру емі мен медициналық оңалту, паллиативтік көмек және арнайы әлеуметтік-медициналық қызметтер көрсетумен мейіргерлік күтім қызметтерін көрсетеді.
68. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9108 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес медициналық оңалту және қалпына келтіру емі қызметтерін көрсетуді қамтамасыз етеді.
69. МСАК ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 14 қарашадағы № 657 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8956 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына паллиативтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 20 мамырдағы № 269 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9532 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына мейіргерлік күтім көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім қызметтерін көрсетуді қамтамасыз етеді.
70. МСАК деңгейінде еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама бойынша қызметтер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) бекітілген Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді қамтиды.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
71. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

66. Динамическое наблюдение за больными, перенесшими туберкулез, проводится лицам III группы с повышенным риском заболевания согласно Приказу 994.
Динамическое наблюдение онкологических больных проводится пациентам Ia группы с заболеванием, подозрительным на злокачественные новообразования, Iб группы с предопухолевыми заболеваниями, IV группы с распространенными формами злокачественных новообразований, подлежащие паллиативному или симптоматическому лечению в соответствии с Приказом 452.
67. Лицам с хроническими заболеваниями при наличии показаний организация ПМСП оказывает услуги восстановительного лечения и медицинской реабилитации, паллиативной помощи и сестринского ухода с оказанием специальных социально-медицинских услуг.
68. Организация ПМСП обеспечивает оказание услуг медицинской реабилитации и восстановительного лечения в соответствии со стандартом организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 759 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9108).
69. Организация ПМСП обеспечивает оказание услуг паллиативной помощи и сестринского ухода в соответствии со стандартом организации оказания паллиативной помощи населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2013 года № 657 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8956) и стандартом организации оказания сестринского ухода населению Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 269 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9532).
70. Услуги по экспертизе временной нетрудоспособности на уровне ПМСП включают проведение экспертизы временной нетрудоспособности согласно Правилам проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10964).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
71. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
72. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілген қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
1-қосымша
"Дәрігердің қабылдауына жазылу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
МСАК ұйымы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) МСАК үйымы (тікелей немесе МСАК ұйымының телефоны бойынша өтініш берген кезде);
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – ЭҮП).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
МСАК ұйымдарына өтініш берген кезде (тікелей немесе телефон бойынша):
1) МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап 10 (он) минуттан аспайды;
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут;
3) МСАК ұйымына қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут.
портал арқылы өтініш берген кезде:
1) құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 30 (отыз) минуттан аспайды.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) МСАК ұйымына тікелей немесе телефон байланысы арқылы жүгінген кезде – шақыртуларды тіркеу журналында жазу және дәрігерлердің қабылдау кестесіне (бұдан әрі – кесте) сәйкес дәрігердің келетін күнін, уақытын көрсете отырып, ауызша жауап беру;
2) порталға электрондық форматта жүгінген кезде – жеке кабинетінде электрондық өтінім статусы түрінде хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) МСАК ұйымы – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс (жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – сенбі аралығында (дүйсенбі – жұма – үзіліссіз сағат 8.00-ден бастап 20.00-ге дейін, сенбі – сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін);
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
72. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
оказания первичной
медико-санитарной помощи
Государственная услуга "Запись на прием к врачу"
1
Наименование услугодателя
Организация ПМСП
2
Способы предоставления государственной услуги
1) организация ПМСП (при непосредственном обращении или по телефонной связи организации ПМСП);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – ПЭП).
3
Срок оказания государственной услуги
при обращении к организациям ПМСП (непосредственно или по телефонной связи):
1) с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП – не более 10 (десяти) минут;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 10 (десять) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания организацией ПМСП – 10 (десять) минут, в течение которого пациенту представляется устный ответ;
при обращении через ПЭП:
1) с момента сдачи пациентом документов – не более 30 (тридцати) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
1) при непосредственном обращении или по телефонной связи к организации ПМСП – запись в журнале предварительной записи на прием к врачу организации ПМСП и устный ответ с указанием даты, времени приема врача в соответствии с графиком приема врачей (далее – график);
2) при обращении на ПЭП – уведомление в виде статуса электронной заявки в личном кабинете.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) организация ПМСП – с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов), кроме выходных (воскресенье) и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан; 2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности)

1) МСАК ұйымына:
тікелей жүгінген жағдайда сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат;
2) порталға:
электрондық нұсқадағы сұраныс.
МСАК ұйымы жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) осы бұйрыққа сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін осы медициналық ұйымға бекітілмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Өзге талаптар "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығының "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары" деген 2-тарауында көрсетілген.
Пациент порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарламаны жіберу жолымен электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Пациенттің ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмектің медицина қызметкерлері (фельдшер, акушер, орта және/немесе жоғары медициналық білімі бар мейіргер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі
№ р/с
Қызметтердің коды
Қызметтердің атауы
1.

1) к организации ПМСП:
документ, удостоверяющий личность, для идентификации при непосредственном обращении;
2) на портал:
запрос в электронном виде.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных пациентом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) отсутствие прикрепления к данной медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь согласно настоящему приказу.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Иные требования отражены в Главе 2. "Правила оказания первичной медико-санитарной помощи" приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи".
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Приложение 2 к Правилам
оказания первичной
медико-санитарной помощи
Перечень медицинских услуг, оказываемых медицинскими работниками первичной медико-санитарной помощи (фельдшер, акушер, медицинская сестра со средним и/или высшим медицинским образованием)
№ п/п
Код услуги
Наименование услуги
1.

A01.008.000
Амбулаториялық картасына жаза отырып өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Фельдшер
2.
A01.008.002
Аурулардың профилактикасы сұрақтары бойынша халықты оқыту: Фельдшер
3.
A01.008.003
Пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Фельдшер
4.
A01.008.008
Қарау кабинетінде дәрігерге дейін қарап-тексеру: Фельдшер
5.
A01.008.009
Ауыз қуысын профилактикалық қарап-тексеру: Фельдшер
6.
A01.008.010
Тістерге және ауыз қуысының шырышты қабығына күтім жасау бойынша балаларды санитариялық-гигиеналық дағдыларға үйрету: Фельдшер
7.
A01.008.012
Медициналық реабилитацияның кешенді қызметтері: Фельдшер
8.
A01.008.013
Шұғыл медициналық көмек көрсету: Фельдшер
9.
A01.009.000
Амбулаториялық картасына жаза отырып өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
10.
A01.009.002
Аурулардың профилактикасы сұрақтары бойынша халықты оқыту: Жоғары білімі бар мейіргер
11.
A01.009.003
Пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Жоғары білімі бар мейіргер
12.
A01.009.008
Қарау кабинетінде дәрігерге дейін қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
13.
A01.009.009
Ауыз қуысын профилактикалық қарап-тексеру: Жоғары білімі бар мейіргер
14.
A01.009.010
Тістерге және ауыз қуысының шырышты қабығына күтім жасау бойынша балаларды санитариялық-гигиеналық дағдыларға үйрету: Жоғары білімі бар мейіргер
15.
A01.009.012
Медициналық реабилитацияның кешенді қызметтері: Жоғары білімі бар мейіргер
16.
A01.010.000
Амбулаториялық картасына жаза отырып өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
17.
A01.010.002
Аурулардың профилактикасы сұрақтары бойынша халықты оқыту: Орта білімі бар мейіргер
18.
A01.010.003
Пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Орта білімі бар мейіргер
19.
A01.010.008
Қарау кабинетінде дәрігерге дейін қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
20.
A01.010.009
Ауыз қуысын профилактикалық қарап-тексеру: Орта білімі бар мейіргер
21.
A01.010.010
Тістерге және ауыз қуысының шырышты қабығына күтім жасау бойынша балаларды санитариялық-гигиеналық дағдыларға үйрету: Орта білімі бар мейіргер
22.
A01.010.012
Медициналық реабилитацияның кешенді қызметтері: Орта білімі бар мейіргер
23.
A01.011.000
Амбулаториялық картасына жаза отырып өз бетінше қабылдау және қарап-тексеру: Акушер
24.
A01.011.003
Пациентті өзіндік менеджментке оқыту: Акушер
25.
A01.011.008
Қарау кабинетінде дәрігерге дейін қарап-тексеру: Акушер
26.
A01.011.013
Жүкті әйелдерді және отбасы мүшелерін босануға дайындау мектебі: Акушер
Зертханалық диагностика (дәрігерге дейінгі көмек)
27.
B03.866.003
Экспресс әдісімен несептің көрсеткіштерін (pH, лейкоциттер, эритроциттер, уробилиноген, нитриттер, ақуыз) анықтау
28.

A01.008.000
Самостоятельный прием и осмотр пациента с записью в амбулаторной карте: Фельдшер
2.
A01.008.002
Обучение населения вопросам профилактики заболеваний: Фельдшер
3.
A01.008.003
Обучение пациента самоменеджменту: Фельдшер
4.
A01.008.008
Доврачебный осмотр в смотровом кабинете: Фельдшер
5.
A01.008.009
Профилактический осмотр полости рта: Фельдшер
6.
A01.008.010
Обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта: Фельдшер
7.
A01.008.012
Комплекс услуг медицинской реабилитации: Фельдшер
8.
A01.008.013
Оказание неотложной медицинской помощи: Фельдшер
9.
A01.009.000
Самостоятельный прием и осмотр пациента с записью в амбулаторной карте: Медицинская сестра с высшим образованием
10.
A01.009.002
Обучение населения вопросам профилактики заболеваний: Медицинская сестра с высшим образованием
11.
A01.009.003
Обучение пациента самоменеджменту: Медицинская сестра с высшим образованием
12.
A01.009.008
Доврачебный осмотр в смотровом кабинете: Медицинская сестра с высшим образованием
13.
A01.009.009
Профилактический осмотр полости рта: Медицинская сестра с высшим образованием
14.
A01.009.010
Обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта: Медицинская сестра с высшим образованием
15.
A01.009.012
Комплекс услуг медицинской реабилитации: Медицинская сестра с высшим образованием
16.
A01.010.000
Самостоятельный прием и осмотр пациента с записью в амбулаторной карте: Медицинская сестра со средним образованием
17.
A01.010.002
Обучение населения вопросам профилактики заболеваний: Медицинская сестра со средним образованием
18.
A01.010.003
Обучение пациента самоменеджменту: Медицинская сестра со средним образованием
19.
A01.010.008
Доврачебный осмотр в смотровом кабинете: Медицинская сестра со средним образованием
20.
A01.010.009
Профилактический осмотр полости рта: Медицинская сестра со средним образованием
21.
A01.010.010
Обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта: Медицинская сестра со средним образованием
22.
A01.010.012
Комплекс услуг медицинской реабилитации: Медицинская сестра с высшим образованием
23.
A01.011.000
Самостоятельный прием и осмотр пациента с записью в амбулаторной карте: Акушерка
24.
A01.011.003
Обучение пациента самоменеджменту: Акушерка
25.
A01.011.008
Доврачебный осмотр в смотровом кабинете: Акушерка
26.
A01.011.013
Школа подготовки к родам беременной женщины и членов семьи: Акушерка
Лабораторная диагностика (доврачебная помощь)
27.
B03.866.003
Определение показателей мочи (pH, лейкоциты, эритроциты, уробилиноген, нитриты, белок) экспресс методом
28.

D99.590.022
Бұлшықетішілік инъекциясы (дәрілік заттардың бағасын есептемегенде)
106.
D99.590.023
Венаішілік инъекциясы (дәрілік заттардың бағасын есептемегенде)
107.
D99.590.024
Теріасты инъекциясы (дәрілік заттардың бағасын есептемегенде)
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек дәрігерлері (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт / учаскелік педиатр дәрігер) көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі
№ р/с
Қызметтердің коды
Қызметтердің атауы
1.

D99.590.022
Внутримышечная инъекция (без учета стоимости лекарственных средств)
106.
D99.590.023
Внутривенная инъекция (без учета стоимости лекарственных средств)
107.
D99.590.024
Подкожная инъекция (без учета стоимости лекарственных средств)
Приложение 3 к Правилам
оказания первичной
медико-санитарной помощи
Перечень медицинских услуг, оказываемых врачами первичной медико-санитарной помощи (врач общей практики, участковый врач терапевт/ участковый педиатр)
№ п/п
Код услуги
Наименование услуги
1.

A01.006.000
Қабылдау: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
7.
A01.006.001
Медицаналық-әлеуметтік зерттеп-қарауды ұйымдастыру және өткізу: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
8.
A01.006.002
Пациенттің отбасы мүшелерін үй жағдайында өткізілетін медициналық күтім жасау негіздеріне үйрету: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
9.
A01.006.003
Әлеуметтік мәселелер бойынша, оның ішінде жастық бейімделеу бойынша консультация беру: Жоғары білімі бар әлеуметтік қызметкер
10.

A01.006.000
Прием: Социальный работник с высшим образованием
7.
A01.006.001
Организация и проведение медико-социального обследования: Социальный работник с высшим образованием
8.
A01.006.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: Социальный работник с высшим образованием
9.
A01.006.003
Консультирование по социальным вопросам, в том числе по вопросам возрастной адаптации: Социальный работник с высшим образованием
10.

A01.007.000
Қабылдау: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
11.
A01.007.001
Медициналық-әлеуметтік зерттеп-ұйымдастыру және жүргізу: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
12.
A01.007.002
Пациенттің отбасы мүшелерін үй жағдайында өткізілетін медициналық күтім жасау негіздеріне үйрету: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
13.
A01.007.003
Әлеуметтік мәселелер бойынша, оның ішінде жастық бейімделеу бойынша консультация беру: Орта білімі бар әлеуметтік қызметкер
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларына
5-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына жүгіну себептері
№ р/с
Жүгіну себептерінің тобы
Жүгіну себептерінің атауы
1
Ауруы
Жіті аурулар (жай-күйі)/ Созылмалы аурулардың асқынуы
Әлеуметтік мәні бар ауруға күдіктенгенде
Ауруы бойынша қашықтықтан консультация беру
Актив
Медициналық реабилитация (3 деңгей)
Стоматологиялық көмек
2
Жарақат
Жіті жарақат (Травмпункт, АЕҰ)
Жарақаттың салдары (АЕҰ)
3
Профилактика
Профилактикалау мақсатындағы жүгіну (скринингтен басқа)
Иммунопрофилактика
Скрининг (профилактикалық қарау)
Патронаж
Отбасын жоспарлау, жүктілікті қауіпсіз үзу, ұрпақты болу денсаулығын сақтау мәселелері бойынша қызметтер
Антенатальді байқау кезінде қабылдау
Постнатальді байқау кезінде қабылдау
Білім алушылардың денсаулығын сақтау бойынша қызметтер (мектеп медицинасы)
Салауатты өмір салты бойынша іс-шаралар
Ақылы медициналық қарау
Стоматологиялық қызметтер
4
Динамикалық (диспансерлік) байқау
Созылмалы аурулармен ауыратындарды динамикалық байқау (оның ішінде АББ)
5
Медициналық әлеуметтік қызметтер
Медициналық әлеуметтік қолдау
Психологиялық көмек
6
Әкімшілік
Әкімшілік
Медициналық әлеуметтік сараптамаға құжаттар ресімдеу
Рецепт жазу
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
6-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарындағы отбасы мен жеке жұмыс жоспары
Ұйым:
№ У часке ____________________ бала және отбасы туралы ақпаратты жіберген мейіргердің ТАӘ (бар болса) ______________________
Отбасымен бірге жұмыс істейтін әлеуметтік қызметкерлердің ТАӘ (бар болса) _______________________
Жоспарды іске асыру бойынша басталу күні:
Жоспарды іске асыру бойынша аяқталу күні:
Отбасының тұрғылықты мекенжайы:
БАЛАНЫҢ ЖЕКЕ ДЕРЕКТЕРІ (балалар):
Баланың есімі
Баланың тегі
Туған күні (немесе күтілетін туған күні)
Жынысы (√)
Ә
Е
Ә
Е
Ә
Е
Балаларды қоса алғанда, отбасын дамытуды жоспарлау процесіне тартылған (ата-аналар/қамқоршылар, туыстар, басқа да отбасы мүшелері және т.б.) отбасы мүшелері:
ТАӘ (бар болса)
Балаға кім болып келеді
Байланыс деректері:
1
2
3
Отбасын дамытуды жоспарлау процесіне тартылған мемлекеттік органдардың, ҮЕҰ, жергілікті әлеуметтік қызметтердің және т.б. өкілдері:
ТАӘ (бар болса)
Ұйым
Байланыс деректері:
1
2
3
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
7-қосымша
"Дәрігерді үйге шақыру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
МСАК ұйымы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері

A01.007.000
Прием: Социальный работник со средним образованием
11.
A01.007.001
Организация и проведение медико-социального обследования: Социальный работник со средним образованием
12.
A01.007.002
Обучение членов семьи пациента основам медицинского ухода, проводимого в домашних условиях: Социальный работник со средним образованием
13.
A01.007.003
Консультирование по социальным вопросам, в том числе по вопросам возрастной адаптации: Социальный работник со средним образованием
Приложение 5 к Правилам
оказания первичной
медико-санитарной помощи
Поводы обращения в организации первичной медико-санитарной помощи
№ п/п
Группа поводов обращения
Наименование поводов обращения
1
Заболевание
Острое заболевание (состояние)/Обострение хронического заболевания
Подозрение на социально-значимое заболевание
Консультирование дистанционное по поводу заболевания
Актив
Медицинская реабилитация (3 этап)
Стоматологическая помощь
2
Травма
Острая травма (Травмпункт, АПО)
Последствия травмы (АПО)
3
Профилактика
Обращение с профилактической целью (кроме скрининга)
Иммунопрофилактика
Скрининг (Профосмотр)
Патронаж
Услуги по вопросам планирования семьи, безопасного прерывания беременности, охране репродуктивного здоровья
Прием при антенатальном наблюдении
Прием при постнатальном наблюдении
Услуги по охране здоровья обучающихся (школьная медицина)
Мероприятия по здоровому образу жизни
Платные медосмотры
Стоматологические услуги
4
Динамическое (диспансерное) наблюдение
Динамическое наблюдение с хроническими заболеваниями (в том числе ПУЗ)
5
Медико-социальные услуги
Медико-социальная поддержка
Психологическая помощь
6
Административный
Административный
Оформление документов на медико-социальную экспертизу
Выписка рецептов
Приложение 6 к Правилам
оказания первичной
медико-санитарной помощи
Индивидуальный план работы с семьей в организациях первичной медико-санитарной помощи
Организация:
№ Участка ___________________________
ФИО (при наличии) медсестры, направляющей информацию и данные о ребенке и семье
_________________________
ФИО (при наличии) социального работника, работающего с семьей
____________________
Дата начала реализации Плана:
Дата завершения реализации Плана:
Адрес проживания семьи:
ЛИЧНЫЕ ДАННЫЕ РЕБЕНКА (ДЕТЕЙ):
Имя ребенка
Фамилия ребенка
Дата рождения (или ожидаемая дата рождения)
Пол (√)
Ж □
M □
Ж □
M □
Ж □
M □
Ж □
M □
Члены семьи, включая детей, вовлеченные в процесс планирования развития семьи (родители/опекуны, родственники, другие члены семьи и т.д.):
ФИО (при наличии)
Кем приходится ребенку
Контактные данные:
1
2
3
Представители государственных органов, НПО, местных социальных служб и т.д., вовлеченные в процесс планирования развития семьи:
ФИО (при наличии)
Организация
Контактные данные:
1
2
3
Приложение 7 к Правилам
оказания первичной
медико-санитарной помощи
Государственная услуга "Вызов врача на дом"
1
Наименование услугодателя
Организация ПМСП
2
Способы предоставления государственной услуги

1) МСАК ұйымы (тікелей немесе пациенттің телефоны бойынша, сондай-ақ медициналық ақпараттық жүйелер арқылы өтініш берген кезде);
2) ЭҮП.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
МСАК ұйымына өтініш берген кезде (тікелей немесе телефоны бойынша):
1) МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап 10 (он) минуттан артық емес;
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут;
3) МСАК ұйымының қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 10 (он) минут.
портал арқылы өтініш берген кезде:
МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 30 (отыз) минуттан аспайды.
МСАК ұйымына тікелей немесе телефон бойынша жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызмет жүгінген күні көрсетіледі.
ЭҮП арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызмет жүгінген күні ЭҮП-пен көрсетіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) тікелей немесе телефон байланысы арқылы жүгінген кезде – көрсетілетін қызметті берушінің шақыртуларды тіркеу журналында жазу және дәрігердің келетін күнін, уақытын көрсете отырып, ауызша жауап беру;
2) порталға электрондық форматта жүгінген кезде – жеке кабинетінде электрондық өтінім статусы түрінде хабарлама.
Бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсетуге сұраныс қабылданғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға белгіленген уақытта үйде медициналық көмек көрсетіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) МСАК ұйымы – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс (жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – сенбі аралығында (дүйсенбі – жұма – үзіліссіз сағат 8.00-ден бастап 20.00-ге дейін, сенбі – сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін). Бұл ретте мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға сұраныс көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын қабылданады (жұмыс күндері 18.00-ге дейін, сенбі күні 12.00-ге дейін);
2) ЭҮП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі

1) организация ПМСП (при непосредственном обращении или по телефонной связи пациента, а также через медицинские информационные системы);
2) ПЭП.
3
Срок оказания государственной услуги
при обращении к организации ПМСП (непосредственно или по телефонной связи):
1) с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП – не более 10 (десяти) минут;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 10 (десять) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания организацией ПМСП – 10 (десять) минут;
при обращении через портал:
с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП – не более 30 (тридцати) минут.
Государственная услуга при непосредственном обращении или по телефону к организации ПМСП оказывается в день обращения.
Государственная услуга через ПЭП оказывается в день обращения на ПЭП.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности)
1) при непосредственном обращении или по телефонной связи – запись в журнале регистрации вызовов организации ПМСП и устный ответ с указанием даты, времени посещения врача;
2) в электронном формате при обращении на ПЭП – уведомление в виде статуса электронной заявки в личном кабинете.
При этом после принятия запроса на оказание государственной услуги пациенту в установленное время на дому оказывается медицинская помощь.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) организация ПМСП – с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов), кроме выходных (воскресенье) и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. При этом запрос на получение государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы организации ПМСП (до 18.00 часов в рабочие дни, до 12.00 в субботу);
2) ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті берушіге:
тікелей жүгінген жағдайда сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат;
2) ЭҮП-ке:
электрондық нұсқадағы сұраныс.
МСАК ұйымы жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) осы бұйрыққа сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін осы медициналық ұйымға бекітілмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Өзге талаптар "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығының "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары" деген 2-тарауында көрсетілген.
Пациент порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарламаны жіберу жолымен электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Пациенттің ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
8-қосымша
"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
МСАК ұйымы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) МСАК ұйымы;
2) ЭҮП.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті алушы жүгінген сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – үйге шақыру кезінде, жұмыс күні ішінде, 30 (отыз) минуттан аспайды;
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жүгінген кезде жүгінген күні көрсетіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) көрсетілген қызметті берушіге тікелей жүгінген кезде - учаскелік дәрігер немесе жалпы практика дәрігері (бұдан әрі – ЖПД) қол қойған, жеке дәрігердің мөрімен және көрсетілген қызметті берушінің мөрімен расталған осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша және "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) № 035-2/е нысаны бойынша берілген медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама;

1) к организации ПМСП:
документ, удостоверяющий личность, для идентификации при непосредственном обращении;
2) на ПЭП:
запрос в электронном виде.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных пациентом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) отсутствие прикрепления к данной медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь согласно настоящему приказу.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Иные требования отражены в Главе 2. "Правила оказания первичной медико-санитарной помощи" Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи".
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Приложение 8 к Правилам
оказания первичной
медико-санитарной помощи
Государственная услуга "Выдача справки с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь"
1
Наименование услугодателя
Организация ПМСП
2
Способы предоставления государственной услуги
1) организация ПМСП;
2) ПЭП.
3
Срок оказания государственной услуги
1) с момента обращения услугополучателя – при обращении на прием к врачу, а также при обращении на портал в течении не более 30 (тридцати) минут, при вызове на дом в течение рабочего дня;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут.
Государственная услуга при непосредственном обращении оказывается в день обращения.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности)
1) справка с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь, выданная по форме № 035-2/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) при непосредственном обращении к организациям ПМСП подписанными участковым врачом или врачом общей практики (далее – ВОП), заверенными личной врачебной печатью и печатью организации ПМСП;

2) порталға жүгінген кезде электрондық форматта - көрсетілетін қызметті берушінің электронды цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында;
3) дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) МСАК ұйымы – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін үзіліссіз сағат 8.00-ден бастап 20.00-ге дейін;
Көрсетілген қызметті алушыларды қабылдау кезек тәртібімен жүзеге асырылады. Алдын ала жазу мен жеделдетіп қызмет көрсету көзделмеген;
2) ЭҮП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) МСАК ұйымына:
жеке басын сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат;
2) ЭҮП:
электрондық құжат нысандағы сұрау салу.
Көрсетілетін қызметті беруші жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

2) при обращении на ПЭП - в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее-ЭЦП) организации ПМСП;
3) мотивированный отказ.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) организация ПМСП – с понедельника по пятницу с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. При этом запрос на получение государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы услугодателя (до 18.00 часов в рабочие дни, до 12.00 в субботу).
Прием пациентов осуществляется в порядке очереди. Предварительная запись и ускоренное обслуживание не предусмотрены;
2) ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) к организации ПМСП:
документ, удостоверяющий личность, для идентификации личности;
2) ПЭП:
запрос в электронном виде.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, пациент получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) осы бұйрыққа сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін осы медициналық ұйымға бекітілуінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Өзге талаптар "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығының "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары" деген 2-тарауында көрсетілген.
Пациент порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарламаны жіберу жолымен электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Пациенттің ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсету
қағидаларына
9-қосымша
Тегін медициналық көмектік кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі
АХЖ кодының нозологиясы
Тексеріп-қарау кезеңділігі
Зертханалық диагностикалық зерттеулердің минимумы
есептен шығару үшін ұзақтығы және өлшемшарттары
ОМҚ тексеріп-қарауы
МСАК дәрігерінің тексеріп-қарауы
Бейінді мамандардың тексеріп-қарауы
зерттеу
жиілігі
1
2
3
4
5
6
7
8

1) установление недостоверности документов, представленных пациентом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) отсутствие прикрепления к данной организации ПМСП согласно настоящему приказу.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Иные требования отражены в Главе 4. "Порядок организации динамического наблюдения, реабилитации и паллиативной помощи в организациях первичной медико-санитарной помощи" приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи"
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Приложение 9 к Правилам
оказания первичной
медико-санитарной помощи
Перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Нозология код МКБ
периодичность осмотров
минимум лабораторно-диагностических исследований
длительность и критерии для снятия с учета
осмотр СМР
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
1
2
3
4
5
6
7
8

1. Инфекциялық және паразиттік аурулар
1.
В (B18, B18,0, B18,1, B18,2, B18,8 қоса алғанда) және С және Д созылмалы вирустық гепатит, бауырдың циррозынсыз.
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог және/немесе инфекционист
тромбоциттермен жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
созылмалы В, С (F2 фиброзды сатысында) және D вирустық гепатиті кезінде өмір бойы; С созылмалы вирустық гепатиті (F1 кем фиброз сатысында) кезінде вирусты жойғаннан кейін есептен алынады
Қанның биохимиялық талдауы:
аланинаминотрансфераза (АЛаТ)
аспартатаминотрансфераза (АСаТ), фракциялар бойынша жалпы билирубин, креатинин, альфа фетопротеині (АФП)
6 айда 1 рет
Коагулограмма: халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
В вирустық гепатитіне (HBV-ДНК) сандық талдауы оң болған жағдайда сапалы В вирустық гепатитінің (HBV-ДНК) полимеразалық тізбектік реакциясы
6 айда 1 рет
бауырдың УДЗ
жылына 1 рет
бауырдың түзу емес пульстік эластометриясы (фиброскан)
жылына 2 рет
2. Қанайналым жүйесінің аурулары
2
Артериялық гипертензия:
2.1. Эссенциалды (алғашқы) гипертензия, I10;
2.2. Жүректің гипертензиялық ауруы (жүректі басымырақ зақымдайтын гипертониялық ауру), I11;
2.3. Бүйректерді басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру, I12;
2.4. Жүрек пен бүйректі басымырақ зақымдайтын гипертензиялық (гипертониялық) ауру;
2.5. Салдарлық гипертензия, I15;
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 3 айда 1 рет, жоғары және өте жоғары қаупі бар және емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін айына 1 рет
орташа және төмен қаупі бар пациенттер үшін 6 айда 1 рет, жоғары және өте жоғары қаупі бар пациенттер мен емдеуге бейімділігі төмен адамдар үшін - 3 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
жалпы несеп талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
жылына 1 рет
электрокардиограмма
жылына 1 рет
артериялық қысымды тәуліктік бақылау (24 сағат)
жылына 2 рет
эхокардиография
жылына 2 рет
3
Жүректің ишемиялық ауруы:
3.1. Жүрек қыспасы, I20.0 **;
3.2. Жүрек қыспасының басқа түрлері, I.20.8;
3.3. Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I25
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
төменгі тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
6 айда 1 рет;
өмір бойы
эхокардиография
6 айда 1 рет;
электрокардиограмманың холтерлік мониторингі (24 сағат)
жылына 1 рет
тредмил тест
жылына 1 рет
Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I 50;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
креатинин
жылына 1 рет
өмір бойы
электрокардиограмма
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет
Жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, I 50 механикалық қондырғы имплантациядан кейінгі жай-күйі, Z 95.8
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
Халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)

1. Инфекционные и паразитарные заболевания
1
Хронический вирусный гепатит В (B18, включая В18.0, B18.1. B18.2, B18.8), С и D, без цирроза печени
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
общий анализ крови с тромбоцитами
1 раз в 6 месяцев
пожизненно при хроническом вирусном гепатите B, С (стадия фиброза F2) и D; снятия с учета после элиминации вируса при хроническом вирусном гепатите С (стадия фиброза менее F1)
биохимические анализы крови: аланинаминотрансфераза (АЛаТ), аспартатаминотрансфераза (АСаТ), общий билирубин по фракциям, креатинин, АФП
1 раз в 6 месяцев
коагулограмма: международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в 6 месяцев
полимеразно-цепная реакция на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) качественный, при положительном результате проведение ПЦР на вирусный гепатит В (HBV-ДНК) количественный
1 раз в 6 месяцев
УЗИ печени
1 раз в год
непрямая пульсовая эластометрия (Фиброскан) печени
1 раз в 2 года
2. Болезни системы кровообращения
2
Артериальная гипертензия:
2.1. Эссенциальная (первичная) гипертензия, I10;
2.2. Гипертензивная болезнь сердца (гипертоническая болезнь с преимущественным поражением сердца), I11;
2.3. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением почек, I12;
2.4. Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным поражением сердца и почек, I13;
2.5. Вторичная гипертензия, I15
1 раз в 3 месяца - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в месяц - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в 6 месяцев - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в 3 месяца - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в год кардиолог
общий анализ мочи
1 раз в год
пожизненно
биохимический анализ крови: определение липопротеидов низкой плотности
1 раз в год
электрокардиография
1 раз в год
суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раз в 2 года
эхокардиография
1 раз в 2 года
3
Ишемическая болезнь сердца:
3.1. Нестабильная стенокардия, I20.0**;
3.2. Другие формы стенокардии, I20.8;
3.3. Хроническая ишемическая болезнь сердца, I25
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
определение липопротеидов низкой плотности
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в 6 месяцев
холтеровское мониторирование электрокардиограммы (24 часа)
1 раз в год
тредмил тест
1 раз в год
Сердечная недостаточность, I 50;
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
креатинин
1 раз в год
пожизненно
электрокардиограмма
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
Сердечная недостаточность, I 50
Состояние после имплантации механического устройства, Z 95.8
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
ежемесячно кардиолог
Международное нормализованное отношение (МНО )

Нысаналы нәтижеге қол жеткізгізгенге дейін аптасына 1 рет, кейін айына 1 рет
өмір бойы
Қанның биохимиялық талдауы:
креатинин, аланинаминотрансфераза (АЛаТ)
аспартатаминотрансфераза (АСаТ),
лактатдегирогеназа (ЛДГ), бос гемоглобин, жалпы билирубин, қандағы глюкоза, калий,натрий
алғашқы 3 айда – ай сайын, ары қарай 3 айда 1 рет
тромбоциттермен жалпы қан талдауы, қан ағу, қан ұю, ұзақтығы
6 айда 1 рет
Натриуретикалық гормон, Виллебранд факторы
6 айда 1 рет
эхокардиография
алғашқы 3 айда – ай сайын, ары қарай 3 айда 1 рет
электрокардиография
3 айда 1 рет
кеуде клеткасы органдарының рентгенографиясы
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия
жылына 1 рет
брахиоцефалды тамырлардың ультрадыбыстық допплерографиясы
жылына 1 рет
4
Брахиоцефалдық артерияның экстракраниялдық ауруы:
4.1. Цереброваскулярлық аурулар, I65-I69***;
4.2. Ми инфаргін тудырмайтын прецеребралдық артерияның бітелуі мен тарылуы, I65
4.3. Ми инфаргіне əкелмейтін ми артерияларының бітелуі мен тарылуы, I66
4.4. Ми-тамырлық басқа аурулар, I67
4.5. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысында ми тамырлырының зақымданулары, I68
4.6. Ми-тамырлық аурулардың салдарлары, I69
4.7. Қол артерияларының эмболиясы және тромбозы, I74.2;
4.8. Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы қолқаның қабынуы, I79.1
брахиоцефалдық бағанның ультрадыбыстық доплерографиясы
6 айда 1 рет
өмір бойы
4.9. Мидың торлы қабығы астына қан құйылу, I60
Мидың ішіне қан құйылу, I61
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқа қан құйылу, I62
Ми инфаргі, I63
Қан құйылу немесе инфаркт ретінде анықталмаған миға қан құйылу, I64
тромбоциттер есебімен жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
өмір бойы
халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
қанның биохимиялық талдауы: липидті спектр, қан глюкозасы
6 айда 1 рет
Инсульт алған науқастарға брахиоцефалдық артерияның ультрадыбыстық допплерографиясы
6 айда 1 рет
электрокардиограмма
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
кардиоэмболиялық инсульт алған науқастарға эхокардиографиясы
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
Миішілік қан құюлары бар науқастардың артериялық қысымды тәуліктік бақылауы (АҚТБ)
көрсетілімдер бойынша түзету мен гипотензиялық терапия үшін
5
Жүрек қақпақшасының зақымдануы:
5.1. Созылмалы ревматикалық жүрек ауруы, I05-I09;
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I05
Қолқа қақпақшасының ревматикалық аурулары, I06
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары, I07
Бірнеше қақпақшалардың зақымдалуы, I08
Жүректің ревматикалық басқа аурулары, I09

1 раз в неделю до достижения целевого, в последующем 1 раз в месяц;
пожизненно
биохимический анализ крови:
креатинин, аланинаминотрансфераза (АЛаТ), аспартатаминотрансфераза (АСаТ), лактатдегирогеназа (ЛДГ), свободный гемоглобин, общий билирубин,
глюкоза крови, калий, натрий
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови;
1 раз в 6 месяцев
натриуретический гормон,
фактор Виллебранда
1 раз в 6 месяцев
эхокардиография
первые 3 месяца - ежемесячно, в последующем 1 раз в 3 месяца;
электрокардиография
1 раз в 3 месяца
рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
ультразвуковая допплерография брахиоцефальных сосудов
1 раз в год
4
Экстракраниальные заболевания брахиоцефальных артерий:
4.1. Цереброваскулярные болезни, I65-I69***
4.2. Закупорка и стеноз прецеребральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I65
4.3. Закупорка и стеноз церебральных артерий, не приводящие к инфаркту мозга, I66
4.4. Другие цереброваскулярные болезни, I67
4.5. Поражения сосудов мозга при болезнях, классифицированных в других рубриках, I68
4.6. Последствия цереброваскулярных болезней, I69
4.7. Эмболия и тромбоз артерии верхних конечностей, I74.2
4.8. Аорит при болезнях, классифицированных в других рубриках, I79.1
1 раза в год ангиохирург, невролог
ультразвуковая доплерография брахиоцефального ствола
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
4.9. Субарахноидальное кровоизлияние, I 60
Внутримозговое кровоизлияние, I 61
Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние, I 62
Ишемический инсульт, I 63
Инсульт, неуточненный как кровоизлияние или инфаркт, I 64
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в года
биохимические анализы крови: липидный спектр, глюкоза крови
1 раз в 6 месяцев
ультразвуковая допплерография брахиоцефальных артерий у больных с инсультом
1 раз в 6 месяцев
электрокардиограмма
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
эхокардиография у больных с кардиоэмболическим инсультом
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
суточное мониторирование артериального давления (СМАД) у больных с внутримозговым кровоизлиянием
По показаниям для коррекции гипотензивной терапии
5
Поражения клапанов сердца:
5.1. Хронические ревматические болезни сердца, I05-I09
Ревматические болезни митрального клапана, I05
Ревматические болезни аортального клапана, I06
Ревматические болезни трехстворчатого клапана, I07
Поражения нескольких клапанов, I08
Другие ревматические болезни сердца, I09

5.2. Жүрек қақпақшаларының ревматизмдік емес зақымдануы I34-I39
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық емес Зақымданулары, I34
Қолқа қақпақшасының ревматикалық емес зақымданулары, I35
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары, I36
Өкпе артериясы қақпақшасының зақымданулары, I37
Эндокардит, қақпақша анықталмаған, I38
Басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы эндокардит пен қақпақшалардың зақымданулары, I39
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
электрокардиография
6 айда 1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына 1 рет
Холтер бойынша электрокардиография
жылына 1 рет
6
Көкірек ортасының фибрилляциясы және трепетаниясы, I48
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет. Көрсетілімдер бойынша жиілігі ұлғаюы мүмкін
жылына 1 рет кардиолог
электрокардиография
6 айда 1 рет
өмір бойы
Холтер бойынша электрокардиография
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет
3. Қан және қан шығару ағзаларының аурулары
7.
VIII фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы, (D66);
IX фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы, (D67);
Виллебранд ауруы (D68.0);
Қан ұйытатын басқа факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы (D68.2)
6 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Жылына 2 рет гематолог
Тромбоциттерді есептеумен қанның жалпы толық талдауы, қан кетудің ұзақтығы, қанның ұюы
Жылына 2 рет
Өмір бойы
4. Тыныс алу жүйесінің ауруы
8
Төменгі тыныс алу жолдарының созылмалы ауруы:
7.1. Өкпенің созылмалы обструктивті өкпе ауруы, J44;
6 айда 1 рет (A, B, жеңіл, орташа)
3 айда 1 рет (C, D, ауыр және өте ауыр)
жылына бір рет (A, B түрі, жеңіл, орташа дәрежедегі);
6 айда 1 рет (C, D түрі, ауыр және өте ауыр)
Жылына бір рет, пульмонолог
спирография
жылына 1 рет
өмір бойы
пульсоксиметрия
жылына 1 рет
эхокардиография
жылына 1 рет
7.2. Бронхиалды астма, J45
жылына 1 рет (жеңіл дәреже)
6 айда 1 рет (орташа)
3 айда 1 рет (ауыр)
жылына 1 рет (жеңіл дәреже)
6 айда 1 рет (орташа және ауыр)
жылына бір рет, пульмонолог
спирография
6 айда 1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына 1 рет
5. Ас қорыту жүйесінің ауруы
9
Жоғарғы асқазан-ішек жолдарының ауруы:
8.1. Эзофагитпен гастроэзофагеалды рефлюкс, K21.0;
8.2. Асқазанның және ұлтабардың ұлпасы, K25-K27;
Асқазанның ойық жарасы, K25
Он екі елі ішектің ойық жарасы, K26
Орналасуы анықталмаған пептикалық ойық жара, K27
8.3. Созылмалы атрофиялық және көпфокальды гастрит, K29.4;
8.4. Асқазанның полипозы (полипозы), K31.7;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет, гастроэнтеролог
эзофагабаструдодиоскопия
жылына 1 рет
клиникалық және аспаптық құралдардың болмауы 3 жыл ішінде ауру белгілері
гистологиялық зерттеу - 3 комплекстік категориядағы жедел-биопсиялық материалдарды дайындау
жылына 1 рет
10
Инфекциялық емес энтерит және колит:

5.2. Неревматические поражения клапанов сердца, I34-I39
Неревматическое поражение митрального клапана, I34
Неревматическое поражения аортального клапана, I35
Неревматические поражения трехстворчатого клапана, I36
Поражение клапана легочной артерии, I37
Эндокардит, клапан не уточнен, I38
Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках, I39
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
электрокардиография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
электрокардиография по Холтеру
1 раз в год
6
Аритмии I47,
Фибрилляция и трепетания предсердий, I48
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев. По показаниям частота может увеличиваться
1 раз в год кардиолог
электрокардиография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
электрокардиография по Холтеру
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
3. Заболевания крови и кроветворных органов
7
Наследственный дефицит фактора VIII (D66);
Наследственный дефицит фактора IX, (D67)
Болезнь Виллебранда (D68.0)
Наследственный дефицит других факторов свертывания, (D68.2)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в 6 месяцев
1 раз в 6 месяцев гематолог
развернутый общий анализ крови с подсчетом тромбоцитов, длительность кровотечения, свертываемость крови
2 раза в год
пожизненно
4. Болезни органов дыхания
8
Хронические заболевания нижних дыхательных путей:
7.1. Другая хроническая обструктивная легочная болезнь, J44
1 раз в 6 месяцев (тип А, В, легкой, средней степени)
1 раз в 3 месяца (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год (тип А, В, легкой, средней степени);
1 раз в 6 месяцев (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
спирография
1 раз в год
пожизненно
пульсоксиметрия
1 раз в год
эхокардиография
1 раз в год
7.2. Астма, J45
1 раз в год (легкой степени)
1 раз в 6 месяцев (средней степени)
1 раз в 3 месяца (тяжелой степени)
1 раз в год (легкой степени)
1 раз в 6 месяцев (средней и тяжелой степени)
1 раз в год пульмонолог
спирография
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
5. Болезни органов пищеварения
9
Заболевания верхних отделов желудочно-кишечного тракта:
8.1. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом, K21.0
8.2. Язва желудка и двенадцатиперстной кишки, K25-К27
Язва желудка, К25
Язва двенадцатиперстной кишки, К26
Пептическая язва неуточненной локализации, К27
8.3. Хронический атрофический гастрит, K29.4
8.4. Полипы (полипоз) желудка, K31.7
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
снятие с учета при отсутствии клинико-инструментальных признаков заболевания в течение 3-х лет
гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
10
Неинфекционный энтерит и колит:

9.1. Крон ауруы, К50
9.2. Жаралы колит, K51
9.3. Инфекциялық емес гастроэнтерит және колит, K52
6 айда 1 рет
1 жылда 1 рет
жылына 1 рет,
гастроэнтеролог
күрделіліктің 3 санатындағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеумен эзофагабастродуоденоскопия дайындау,
жылына 1 рет
өмір бойы
күрделіліктің 3 санатындағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок препаратын гистологиялық зерттеумен фибреэктосигмойдоскопия
жылына 1 рет
11
Бауыр циррозы, K70-K76
Бауырдың уыттық зақымдануы, K71
Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі, K72
Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит, K73
Бауыр фиброзы мен циррозы, K74
Бауырдың басқа қабынба аурулары, K75
Бауырдың басқа аурулары, K76
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет, гастроэнтеролог
тромбоцитпен жалпы қан талдауы
3 айда 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау, аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау, қан сарысуындағы билирубинді, креатининді, альбуминді анықтау
3 айда 1 рет
халықаралық қалыпты қатынас (ХҚҚ)
6 айда 1 рет
бауыр мен көкбауырдың УДЗ
6 айда 1 рет
2 см дейін өспесі бар жағдайда ГЦК диагнозын қою қиын кезінде:
бауырдың УДЗ
3-4 айда 1 рет
альфафетопротеинді анықтау (АФА)
3-4 айда 1 рет
бауырдың түзу емес пульстік эластометриясы
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия (көрсетілімдер болмаған жағдайда)
6 айда 1 рет
6. Сүйек-бұлшық ет жүйесі мен дәнекер тіннің ауруы
12
Артропатиялар, дорсопатиялар:
11.1. Ревматоидты артрит, М 06- М05;
11.2. Анкилоздаушы спондилит (Бехтерев ауруы), M45;
11.3. Жасөспірімдердің (ювенилдік) идиопатиялық артриті, M08
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет ревматолог, офтальмолог
жалпы қан талдауы
жылына 2 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: "С" реактивті ақуызының (CРА),
қан креатининін, қан глюкозасын (глюкортикостероид қабылдайтын пациенттер үшін) анықтау, аланинаминотрансферазаны (АЛаТ), аспартатаминотрансферазаны (АСаТ), қан сарысуындағы билирубинді (цитостатиктерді қабылдайтын пациенттер үшін) анықтау
В, С гепатиттерге, АИТВ иммуноферментті (цитостатиктер қабылдайтын және гендік-инженерлік биологиялық терапиядағы пациенттер) талдау
6 айда 1 рет
зақымданған сегменттің рентгенографиясы
жылына 1 рет
жамбас сүйектің рентгенографиясы (жамбас сүйек басының асептикалық некрозы анықталғанда)
жылына 1 рет
эзофагогастродуоденоскопия (глюкортикостериодтар мен қабынуға қарсы стериодты емес препаратты қабылдайтын пациенттер үшін)
жылына 1 рет
13
Дәнекер тінінің жүйелі түрде зақымдануы:

9.1. БолезньКрона (регионарный энтерит), К50
9.2. Язвенный колит, К51
9.3. Другие неинфекционные гастроэнтериты и колиты, K52
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
пожизненно
колоноскопия с гистологическим исследованием 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
11
Цирроз печени, К70- К76
Токсическое поражение печени, К71
Печоночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках, К72
Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках, К73
Фиброз и цирроз печени, К74
Другие воспалительные болезни печени, К75
Другие болезни печени, К76
1 раз в 3 месяцев
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гастроэнтеролог
общий анализ крови с тромбоцитами
1 раз в 3 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови:
определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ), определение билирубина в сыворотке крови, креатинин, альбумин
1 раз в 3 месяцев
международное нормализованное отношение (МНО)
1 раз в 6 месяцев
УЗИ печени и селезенки
1 раз в 6 месяцев
В случаях имеющегося образования до 2 см при сложности постановки диагноза ГЦК:
УЗИ печени
1 раз в 3-4 месяца
определение альфафетопротеина (АФП)
1 раз в 3-4 месяца
непрямая пульсовая эластометрия печени
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия (при отсутствии противопоказаний)
1 раз в 6 месяцев
6. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
12
Артропатии, дорсопатии:
11.1. Ревматоидный артрит, М 05; М 06
11.2. Псориатические артропатии, М 07.3
11.3. Анкилозирующий спондилит, М45
11.4. Юношеский (ювенильный) артрит, М08
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год ревматолог, Офтальмолог
общий анализ крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови: определение "C" реактивного белка (СРБ), креатинин крови, глюкоза крови (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды), определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ), определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ), определение билирубина в сыворотке крови (для пациентов, принимающих цитостатики)
1 раз в 6 месяцев
иммуноферментный анализ на гепатиты В, С, ВИЧ (для пациентов, принимающих цитостатики и находящихся на генно-инженерной биологической терапии)
1 раз в 6 месяцев
рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
рентгенография костей таза (выявление асептического некроза головки бедренной кости)
1 раз в год
эзофагогастродуоденоскопия (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды и нестероидные противовоспалительные препараты)
1 раз в год
13
Системные поражения соединительной ткани:

12.1. Түйінді полиартерит пен сол тектес жағдайлар, M30
12.2. Басқа өлі еттендіруші васкулопатиялар, M31
12.3. Жүйелі қызыл жегі, M32-32.9
12.4. Дерматоплимиозит, M33-M33.9
12.5. Жүйелік беріштену (жүйелі склеродермия), M.34-M34.9
12.6. Дəнекер тіннің басқа жүйелі зақымдануы, M.35
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет ревматолог
қан креатинині
6 айда 1 рет
өмір бойы
жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
жалпы несеп талдауы
6 айда 1 рет
қан сарысуында "С" реактивті ақуызды жартылай санды/сапалы анықтау
6 айда 1 рет
қан глюкозасы (глюкортикостероидтар қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
В, С гепатиттерге, АИТВ иммуноферментті (цитостатиктер қабылдайтын және гендік-инженерлік биологиялық терапиядағы пациенттер) талдау
6 айда 1 рет
жылына 2 рет кеуде қуысы органдарын кешенді рентгенографиясы (цитостатиктер қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
Эзофагогастродуоденоскопия (глюкортикостериодтар мен қабынуға қарсы стериодты емес препаратты қабылдайтын пациенттер үшін)
6 айда 1 рет
7. Эндокриндік жүйенің ауруы, тамақтану бұзылыстары және зат алмасы бұзылулары
14
Балалардағы 1 типті қант диабеті, E 10
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет
Диабет қойылғаннан кейін бастапқы 3-6 айда - айына 1 рет, бұдан әрі 3 айда 1 рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
3 айда 1 рет
өмір бойы
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині
жылына1 рет
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
жылына1 рет
электромиография
жылына1 рет
Ересектердегі 1 типті қант диабеті, E 10
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині, липидті спектр
3 айда 1 рет
өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия
Жылына 1 рет
электромиография
Жылына 1 рет
Қант диабеті E11 - E11.9
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
қандағы гликозирленген гемоглобинді анықтау
Будақ сүзгі жылдамдығының (БСЖ) есебімен қан креатинині
3 айда 1 рет
өмір бойы
кеңейтілген қарашықпен офтальмоскопия липидті спектр
Жылына 1 рет
15
Қалқанша безі ауруы:
14.1. Диффузды токсикалық зоб. Тиреотоксикоз, Е05-Е05.9
14.2. Гипотиреоз, Е02
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына бір рет эндокринолог
иммуногемилюминесценция әдісімен қан сарысуындағы бос тироксинді (Т4), тиреотроптық гормонды (TТГ), жалпы трииодотиронинді (Т3) анықтау
Жылына 1 рет
өмір бойы

12.1. Узелковый полиартериит, М30
12.2. Другие некротизирующие васкулопатии, М 31
12.3. Системная красная волчанка, М32-М32.9
12.4. Дерматополимиозит, M33-М33.9
12.5. Системный склероз (системная склеродермия), М.34-М34.9
12.6. Другие системные поражения соединительной ткани. М35
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяццев
1 раз в год ревматолог
креатинин крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
общий анализ крови
1 раз в 6 месяцев
общий анализ мочи
1 раз в 6 месяцев
определение "C" реактивного белка (СРБ) полуколичественно/ качественно в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
глюкоза крови (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды)
1 раз в 6 месяцев
иммуноферментный анализ на гепатиты В, С, ВИЧ (для пациентов, принимающих цитостатики и находящихся на генно-инженерной биологической терапии)
1 раз в 6 месяцев
обзорная рентгенография органов грудной клетки 2 раза в год (для пациентов, принимающих цитостатики)
1 раз в 6 месяцев
эзофагогастродуоденоскопия (для пациентов, принимающих глюкортикостероиды и нестероидные противовоспалительные препараты)
1 раз в 6 месяцев
7. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
14
Сахарный диабет 1 тип у детей Е 10
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца
в первые 3-6 месяцев после установления диабета - 1 раз в месяц, далее - 1 раз в 3 месяца эндокринолог
определение гликированного гемоглобина в крови
1 раз в 3 месяца
пожизненно
креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ)
1 раз в год
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
Сахарный диабет 1 тип у взрослых Е 10
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год эндокринолог
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
1 раз в 3 месяца
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
электромиография
1 раз в год
Сахарный диабет
Е11 – Е11.9
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год в составе с эндокринологом
биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
15
Болезни щитовидной железы:
14.1. Диффузный токсический зоб. Тиреотоксикоз,
Е05-Е05.9
14.2. Гипотиреоз, Е02
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год эндокринолом
биохимические анализы крови: определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке методом иммунохемилюминесценции, определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке методом иммунохемилюминесценции, определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
пожизненно

8. Жүйке жүйесінің ауруы
16
Эпилепсия, G 40
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет. Көрсетілім бойынша жиілік ұлғаюы мүмкін
жылына 1 рет невролог
электроэнцефалография
жылына1 рет
өмір бойы
17
Балалардың сал ауруы, G 80
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет невролог
GMFCS шкаласы – балалардың сал ауруы бар балалардың қозғалыс мүмкіндігін анықтау
6 айда 1 рет
өмір бойы
Бартел күнделікті өмірдегі белсенділік индексі
6 айда 1 рет
9. Жыныс жолдарының ауруы
18
Гломерулалық аурулар:
17.1. Бүйректің созылмалы қабыну синдромы, N03;
17.2. Нефроздық синдром, N04;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
жылына 1 рет нефролог
несептегі ақуызды анықтау
6 айда 1 рет
өмір бойы
қанның биохимиялық талдауы: креатининді, мочевинаны, жалпы холестеринді, жалпы ақуызды, қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
6 айда 1 рет
Созылмалы бүйрекжеткіліксіздігі (N18), бүйрек зақымдануының терминалдық сатысы (N18.0)
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігінің басқа да белгілері (N18.8)
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
Нефролог жылына 2 рет, қажет болған жағдайда, басқа мамандар айғақтар бойынша
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы (несептегі ақуызды анықтау)
3 айда 1 рет
Өмір бойы
Қанның биохимиялық талдауы: креатинин, несепнәр, жалпы ақуыз, калий, натрий, холестерин, глюкоза
6 айда 1 рет
Бүйрек УДЗ
айғақтар бойынша
19
Бүйректің созылмалы түтік-интерстициалдық қабынуы, N11
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет нефролог
жалпы клиникалық зәр талдауы (жалпы зәр талдауы)
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
20
Қуық асты безінің гиперплазиясы, N40
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет уролог
иммуногемилюминесценция әдісімен қан сарысуындағы жалпы қуықасты безі ерекше антигенді (PSA) анықтау
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
21
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы, N60
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог, маммолог
маммография (4 сурет), сүт безінің ультрадыбыстық зерттеуі
жылына1 рет
өмір бойы
22
Əйелдер жыныс ағзаларының қабынба емес ауруы:
21.1. Эндометрия, N80;
21.2. Əйелдер жыныс ағзаларының түймешігі, N84;
21.3. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы, N85.0;
21.4. Жатыр денесінің сілемейлі қабығының без тінді гиперплазиясы, N 85.1;
21.5. Жатыр мойнының жалақ жарасы мен эктропионы, N86;
21.6. Жатыр мойны сілемейлі қабықтарындағы ақшыл дақтар, N88.0;
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
онкоцитологияға жағынды жинау
жылына1 рет
Процестің шешімінен кейін 6 айдан соң
Анабездің қатерсіз өспесі, D27
6 айда 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
кіші жамбастың ультрадыбыстық зерттеуі
жылына1 рет
3 жыл ішінде рецидивтің болмауы
10. Перинаталдық кезеңде пайда болатын жеке жағдайлар
23

8. Болезни нервной системы
16
Эпилепсия, G 40
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год. По показаниям частота может увеличиваться
1 раз в год невролог
электроэнцефалография
1 раз в год
пожизненно
17
Детский церебральный паралич, G 80
1 раз в 3 мес
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год невролог
шкала GMFCS- определение двигательной способности у детей с ДЦП
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
индекс активности повседневной жизни Бартела.
1 раз в 6 месяцев
9. Болезни мочеполовой системы
18
Гломерулярные болезни:
17.1. Хронический нефритический синдром, N03
17.2. Нефротический синдром, N04
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год нефролог
определение белка в моче
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
биохимические анализы крови: определение креатинина, мочевины, общего белка, общего холестерина, глюкозы в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
Хроническая почечная недостаточность (N18), Терминальная стадия поражения почек (N18.0),
Другие проявления хронической почечной недостаточности (N18.8)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
2 раза в год нефрологом
общий анализ крови, общий анализ мочи (определение белка в моче)
1 раз в 3 месяцев
пожизненно
Биохимический анализ крови: креатинин, мочевина, общий белок, калий, натрий, холестерин, глюкоза
1 раз в 6 месяцев
УЗИ почек
по показаниям
19
Хронический интерстициальный нефрит, N11
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год нефролог
исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи)
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
20
Гиперплазия предстательной железы, N40
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год уролог
определение общего простат-специфического антигена (ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
21
Доброкачественная дисплазия молочной железы, N60
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год маммолог, гинеколог
маммография (4 снимка), ультразвуковое исследование молочных желез
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
22
Невоспалительные болезни женских половых органов:
21.1. Эндометриоз, N80
21.2. Полип женских половых органов, N84
21.3. Железистая гиперплазия эндометрия, N85.0
21.4. Аденоматозная гиперплазия эндометрия, N85.1
21.5. Эрозия и эктропион шейки матки, N86
21.6. Лейкоплакия шейки матки, N88.0
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гинеколог
забор мазка на онкоцитологию
1 раз в год
через 1 год после лечения
Доброкачественное новообразование яичника, D27
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гинеколог
ультразвуковое исследование малого таза
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
10. Отдельные состояния, возникающие в перинатальном периоде
23

Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы, P27.1
1 жасқа дейін Айына 1 рет,
Бұдан әрі 6 айда 1 рет
Жеңіл дәрежеде 1 жасқа дейін 6 айда 1 рет
Бұдан әрі қажеттілкке қарай;
Орташа және ауыр дәрежеде 1 жасқа дейін 3 айда 1 рет
Бұдан әрі 3 жасқа дейін 6 айда 1 рет,
одан соң жылына 1 рет
Бірінші жылы байқауда 3 айда 1 рет, балалар пульмонологы
Кеуде қуысы мен көкірек қуысы ағзалардың компьютерлік томографиясы
жылына1 рет
өмір бойы
эхокардиография
жылына1 рет
11. Туа біткен ауытқулар (даму кемістіктері), деформациялар мен хромосомалық бұзылулар (балалар)
24
Операциядан кейінгі туа біткен жүрек ақаулары:
24.1. Жүрек камералары мен қосылыстарының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q20;
24.2. Жүрек қалқасының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q21;
24.3. Өкпе жəне үш жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q22;
24.4. Қолқа жəне қос жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q23;
24.5. Жүректің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q24;
24.6. Ірі артериялардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері), Q25;
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет құрамында балалар кардиологымен, бұдан әрі көрсетілімдер бойынша
эхокардиография, электрокардиография зерттеулері (12 қашықтық)
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
2 жыл, бірақ өкпенің гипертониясын, қалдық шунды және клапанның жетіспеушілігін сақтауға – өмір бойы
электрокардиография зерттеулері (12 қашықтық)
Байқаудың бірінші жылы 3 айда 1 рет, содан кейін 6 айда 1 рет
25
Туа біткен ақаулары:
25.1. Өңештің туа біткен ауытқулары, Q39
25.2. Сүйек-бұлшық ет жүйесінің басқа айдарларда жіктелмеген туа біткен ауытқулары, Q79
1-ші 6 ай ішінде
айына 1 рет.
Содан кейін 1 жылға дейін 3 айға 1 рет.
2 жастан бастап 6 айда 1 рет
1 жыл ішінде 3 айда айына 1 рет.
2 жастан бастап 6 айда 1 рет
Жылына 1 рет құрамында балалар хирургымен
Q39-мен эзофагагастродуоденоскопия
жылына 1 рет
3 жасқа дейін байқау
Q79-де кеуде қуысы ағзалардың рентгенографиясы
25.3. Тоқ ішектің туа біткен жоқтығы, атрезиясы мен тарылуы, Q42
Q42-де диагностикалық калибрленген неоанус бужированиесы неоанус (көрсеткіштер бойынша)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 30 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-42/2020 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 281 бұйрығына
2-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 45-бабының 4-1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға (бұдан әрі - тұлға) медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына (бұдан әрі - МСАК) бекіту тәртібін айқындайды.

Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде, Р27.1
1 раз в месяц до 1-го года, далее 1 раз в 6 месяцев
при легкой степени тяжести 1 раз в 6 месяцев до 1 года, далее по необходимости при среднетяжелой и тяжелой степени тяжести с раз в 3 месяца до 1-го года, далее до 3-х лет 1 раз в 6 месяцев далее 1 раз в год
1 раз в год детский пульмонолог
компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
1 раз в год
пожизненно
эхокардиография
1 раз в год
11. Врожденные аномалии (пороки развития), деформации и хромосомные нарушения (дети)
24
Врожденные пороки сердца в послеоперационном периоде:
24.1. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечных камер и соединений, Q20
24.2. Врожденные аномалии (пороки развития) сердечной перегородки, Q21
24.3. Врожденные аномалии (пороки развития) легочного и трехстворчатого клапанов, Q22
24.4. Врожденные аномалии (пороки развития) аортального и митрального клапанов, Q23
24.5. Другие врожденные аномалии (пороки развития) сердца, Q24
24.6. Врожденные аномалии (пороки развития) крупных артерий, Q25
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца детский кардиолог в первый год наблюдения, далее по показаниям
эхокардиография
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
2 года, но при сохранении легочной гипертензии, резидуального шунта и недостаточности клапанов -пожизненно
электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
25
Врожденные пороки развития:
25.1. Врожденные пороки пищевода, Q39
25.2. Врожденная диафрагмальная грыжа, Q79
25.3. Аноректальные пороки развития, Q42
в течение 1-х 6 месяцев 1 раз в месяц.
Затем до года 1 раз в 3 месяца.
Со 2-го года жизни 1раз в 6 месяцев
1 раз в 3 месяца в течение 1-го года жизни; далее со 2-го года жизни - 1 раз в 6 месяцев
1 раз в год детский хирург
25.1. эзофагогастродуоденоскопия при Q39
1 раз в год
наблюдение до 3-х лет жизни
25.2. рентгенография органов грудной клетки при Q79
1 раз в год
25.3. диагностическое калибровочное бужирование неоануса при Q42 (по показаниям)
1 раз в год
Приложение 2 к приказу
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 281
Правила прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4-1 статьи 45 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок прикрепления граждан Республики Казахстан, оралманов, иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан (далее – лица), к организациям первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП).

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік - ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс;
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) бала (балалар) - он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адам;
4) баланың заңды өкiлдерi - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, бiлiм, тәрбие берудi, оның құқықтары мен мүдделерiн қорғауды жүзеге асыратын ата-аналар (ата-ана), бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана (баланы қабылдайтын ата-аналар), патронат тәрбиешi және оларды алмастырушы басқа да адамдар;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтер сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) МСАК көрсететін жаңадан пайдалануға берілетін денсаулық сақтау объектісі (бұдан әрі – жаңадан пайдалануға берілетін денсаулық сақтау объектісі) – денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспарына енгізілген және жаңа немесе қолданыстағы объектіні өзгерту жолымен алғаш рет ашылған МСАК объектісі;
7) сақтандыру ұйымы – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау бойынша уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде медициналық сақтандыру шарттарын жасасу және орындау қызметін асыратын заңды тұлға;
8) МСАК көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қадамдық қолжетімділік (бұдан әрі – қадамдық қолжетімділік) - халықтың демографиялық өсуін ескере отырып, қалалардың карталарын пайдалана отырып, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары есептейтін, МСАК көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қала халқының 20 минуттық қадамдық қолжетімділгі.
3. МСАК ұйымдарына бекіту МСАК көрсету үшін негіз болып табылады және:
1) МСАК аумақтық қолжетімділігі;

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) административно-территориальная единица – село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область;
2) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) ребенок (дети) – лицо, не достигшее восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия);
4) законные представители ребенка – родители (родитель), усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель (приемные родители), патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
6) вновь вводимый объект здравоохранения, оказывающий ПМСП (далее – вновь вводимый объект здравоохранения) – объект ПМСП, включенный в региональный перспективный план развития инфраструктуры здравоохранения и впервые принятый в эксплуатацию путем возведения нового или впервые открытый путем изменения существующего объекта;
7) страховая организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
8) шаговая доступность к объектам здравоохранения, оказывающие ПМСП (далее – шаговая доступность) – 20-минутная шаговая доступность населения города к объектам здравоохранения, оказывающие ПМСП, рассчитываемая местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы с использованием карт городов с учетом демографического роста населения.
3. Прикрепление лица к организациям ПМСП является основанием для оказания ПМСП и осуществляется на принципах:
1) территориальной доступности ПМСП;

2) МСАК ұйымын еркін таңдау;
3) МСАК маманын (жалпы практика дәрігері, учаскелік терапевт, учаскелік педиатр) еркін таңдау;
4) отбасылық қызмет көрсету;
5) меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан МСАК ұйымдарының тең құқығы және адал бәсекелестігі қағидаттарымен жүзеге асырылады.
4. Адамдарды жаңадан пайдалануға берілетін денсаулық сақтау объектілеріне бекітуді қоспағанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге қормен медициналық қызметтерді сатып алу шартын (бұдан әрі – медициналық қызметтерді сатып алу шарты) жасасқан МСАК-тың бір ұйымына жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) бойынша жүзеге асырылады және бекіту науқаны кезеңінде пайдалануға бірінші рет қабылданған МСАК объектісі болып табылады.
МСАК ұйымына бекіту кезінде алдыңғы МСАК ұйымынан бекітуден шығару автоматты түрде жүзеге асырылады.
5. Балалар үйлерінде, интернаттарда, балаларға арналған мамандандырылған ұйымдарда тұратын балалар, сондай-ақ медициналық-әлеуметтік ұйымдарда тұратын адамдар аумақтық қызмет көрсету аймағында көрсетілген ұйымдар орналасқан МСАК ұйымдарына облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының (бұдан әрі-денсаулық сақтау басқармалары) шешімінің негізінде көрсетілген ұйымдар орналасқан аумақтық қызмет көрсету аймағында МСАК ұйымдарына бекітіледі (бұдан әрі - бөлу туралы бұйрық).
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жазасын өтеп жүрген адамдарды тіркеу жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмесін қоса бере отырып, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумағында оларға бекітілген қызмет көрсету аймақтары бар МСАК ұйымдарының тізімін қамтитын денсаулық сақтау басқармасының шешімі негізінде жүзеге асырылады. Жеке басын куәландыратын құжат болмаған жағдайда тіркеу куәлігінің (ЖСН) көшірмесі қоса беріледі.
6. Бекіту науқаны кезеңінде МСАК ұйымына еркін таңдау құқығын пайдаланбаған адам бұрын қызмет көрсетілген МСАК ұйымына бекітілген болып қалады.
Бұрынғы МСАК ұйымында келесі жылға қормен медициналық қызметтерді сатып алу шарты болмаған жағдайда бекіту денсаулық сақтау субъектілері арасында медициналық қызметтердің көлемін таңдау және орналастыру жөніндегі өңірлік комиссияның (бұдан әрі – өңірлік комиссия) шешімі бойынша, жыл сайын қорға 20 қарашадан кешіктірмей ұсынылатын бөлу туралы бұйрықтың негізінде қабылданған МСАК ұйымдарына нақты тұру орны бойынша аумақтық қолжетімділікті ескере отырып жүзеге асырылады.

2) свободного выбора организации ПМСП;
3) свободного выбора специалиста ПМСП (врач общей практики, участковый терапевт, участковый педиатр);
4) семейного обслуживания;
5) равноправия и добросовестной конкуренции организаций ПМСП независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
4. Прикрепление лиц осуществляется по индивидуальному идентификационному номеру (далее – ИИН) к одной организации ПМСП, заключившей договор закупа медицинских услуг с фондом на оказание медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – договор закупа медицинских услуг) за исключением прикрепления к вновь вводимым объектам здравоохранения и в период кампании прикрепления.
При прикреплении лица к организации ПМСП открепление от предыдущей организации ПМСП осуществляется автоматически.
5. Дети, проживающие в домах ребенка, интернатах, специализированных организациях для детей, а также лица, проживающие в медико-социальных организациях, прикрепляются к организациям ПМСП в зоне территориального обслуживания которых расположены указанные организации, на основании решения местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы (далее – управления здравоохранения), содержащего список организаций ПМСП с закрепленными за ними зонами обслуживания территории области, городов республиканского значения и столицы (далее – приказ о распределении).
Прикрепление лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, осуществляется на основании решения управлений здравоохранения, содержащего список организаций ПМСП с закрепленными за ними зонами обслуживания территории области, городов республиканского значения и столицы с приложением копии документов, удостоверяющих личность. При отсутствии документа, удостоверяющего личность, приложить копию регистрационного свидетельство (ИИН).
6. Лицо, не воспользовавшееся правом свободного выбора организации ПМСП остается прикрепленным к организации ПМСП, в котором обслуживался ранее.
В случае отсутствия у прежней организации ПМСП, заключенного договора закупа медицинских услуг с фондом на следующий год, прикрепление осуществляется по решению региональной комиссии по выбору и размещению объемов медицинских услуг среди субъектов здравоохранения (далее – региональная комиссия), с учетом территориальной доступности по фактическому месту проживания к организациям ПМСП, принятому на основании приказа о распределении, представляемого ежегодно в фонд не позднее 20 ноября.

Өңірлік комиссия Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 тамыздағы № 591 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15604 болып тіркелген) (бұдан әрі – Сатып алу қағидалары) бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларында көзделген тәртіппен құрылады.
7. Осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген тұлғаларды бекітуді қордан өңірлік комиссияның шешімін алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындалатын, денсаулық сақтау жүйесінің (электрондық денсаулық сақтаудың) ақпараттық инфрақұрылымы мен медициналық статистиканы жетілдіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын және құқық қатынастарына түсетін ұйым (бұдан әрі - ақпараттандыру ұйымы) қамтамасыз етеді.
2-тарау. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту тәртібі
8. МСАК ұйымына бекіту медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы бойынша басқа әкімшілік-аумақтық бірліктегі басқа аумақта орналасқан жақын жердегі МСАК ұйымына бекітілетін шекаралас аумақтарда тұратын тұлғаларды қоспағанда, МСАК ұйымын еркін таңдау құқығын ескере отырып, тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде (ауыл, кент, қала, облыстық маңызы бар қаладағы аудан, республикалық маңызы бар қала, астана) осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Тұрақты немесе уақытша тұратын жері бойынша МСАК ұйымына бекіту үшін "МСАК көрсететін медициналық ұйымға бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет іске асырылған.
МСАК ұйымы пациентке өз бетінше жүгінген кезде немесе ЭҮП арқылы мемлекеттік қызметтерді ұсынады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді МСАК ұйымы ЭҮП арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын "МСАК көрсететін медициналық ұйымға бекіту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес келтірілген.
"МСАК көрсететін медициналық ұйымға бекіту" тікелей жүгінген кезде ұйымның бірінші басшысының атына жазбаша нысанда өтінімді ресімдеу мынадай адамдардың санаттарын бере алады:

Региональная комиссия создается в порядке, предусмотренном Правилами закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 августа 2017 года № 591 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15604) (далее – Правила закупа услуг).
7. Прикрепление лиц, указанных в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, обеспечивается уполномоченным субъектом в области электронного здравоохранения, определяемым в соответствии с действующим законодательством, осуществляющим деятельность и вступающим в правоотношения в части совершенствования информационной инфраструктуры системы здравоохранения (электронного здравоохранения) и медицинской статистики (далее – организация информатизации) в течение одного рабочего дня со дня получения от фонда решения региональной комиссии.
Глава 2. Порядок прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи
8. Прикрепление к организациям ПМСП осуществляется по месту постоянного или временного проживания с учетом права свободного выбора организации ПМСП в пределах одной административно-территориальной единицы (села, поселка, города, района в городе областного значения, городах республиканского значения, столице), за исключением лиц, проживающих на приграничных территориях, которые по праву свободного выбора медицинской организации прикрепляются в близлежащую поликлинику, расположенную на другой административно-территориальной единице.
Свободный выбор специалиста ПМСП осуществляется в пределах организации ПМСП по месту прикрепления с учетом количества прикрепленного населения на участке (части территории обслуживания населения субъектом первичной медико-санитарной помощи, закрепленной за специалистом ПМСП), согласно пункта 7, приложения 1 к настоящему Приказу.
9. Для прикрепления к организации ПМСП по месту постоянного или временного проживания реализована государственная услуга "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей ПМСП".
Организация ПМСП предоставляет пациенту государственные услуги при самостоятельном обращении или через ПЭП.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, организация ПМСП получает из соответствующих государственных информационных систем через ПЭП.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей ПМСП", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен согласно приложению к настоящим Правилам.
Оформление заявки при непосредственном обращении "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей ПМСП" в письменной форме на имя первого руководителя организации, могут подавать следующие категории лиц:

1) зейнеткерлер;
2) мүгедектер;
3) қамқоршылар тағайындалған заң бойынша бала кезінен мүгедектер (осы санаттағы жеке тұлғалар, кәмелетке толғандар болуы мүмкін), сондай-ақ қорғаншылар немесе қамқоршылар, патронаттық тәрбиешілер және басқа да оларды алмастыратын адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беруді, баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын басқа да заңды өкілдері);
4) колонияларда өтеуші сотталғандар (өтеу орны бойынша);
5) студенттер, сондай-ақ медреседе оқитын студенттер;
6) мерзімді қызмет әскери қызметшілері;
7) шет мемлекеттерде туған балалар;
8) сәбилер, жетімдер, қарттар үйлері және т. б.;
9) сенімхат бойынша бекітуді ресімдейтіндер.
МСАК ұйымына тікелей жүгінген кезде МСАК ұйымының мамандары "Бекітілген халық тіркелімі" медициналық ақпараттық жүйесіне тіркеуге сұрау салуды ресімдейді. Ақпараттандыру ұйымының маманы тіркеуге сұрау салуды қарайды және өтінімді мақұлдау немесе дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызмет құжаттарды тапсырған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салу МСАК ұйымының жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын қабылданады (жұмыс күндері сағат 18.00- ге дейін).
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі (не сенімхат бойынша оның өкілі) медициналық ұйымға тіркеу талоны немесе дәлелді бас тарту болып табылады. Тіркеу талонын медициналық ұйымның медициналық тіркеушісі береді.
Пациент ЭҮП арқылы жүгінген кезде пациентке тіркеу туралы хабарлама (талон) немесе МСАК ұйымының ЭЦҚ қойылған "Жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында дәлелді бас тарту келіп түседі.
ЭҮП арқылы мемлекеттік қызмет порталға жүгінген күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) мемлекеттік қызметті алу үшін пациент ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы бойынша басқа әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жақын маңдағы емханаға тіркелетін шекара маңындағы аумақтарда тұратын адамдарды қоспағанда, МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісі орналасқан пациенттің әкімшілік-аумақтық бірліктен (селоның, кенттің, қаланың, облыстық маңызы бар қаладағы ауданның, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тыс жерде нақты (тұрақты немесе уақытша) тұруын белгілеу;

1) пенсионеры;
2) инвалиды;
3) опекуны, назначенные по закону инвалиду с детства (физические лица данной категории могут быть и совершеннолетними), а также опекуны или попечители, патронатные воспитатели и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством РК заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка (законные представители);
4) осужденные, отбывающие в колониях (по месту отбывания);
5) студенты, а также обучающиеся в медресе;
6) военнослужащие срочной службы;
7) дети, родившиеся в иностранных государствах;
8) дома малютки, сирот, престарелых и т.д.;
9) оформляющих прикрепление по доверенности.
При непосредственном обращении в организацию ПМСП, специалисты организации ПМСП оформляют запрос на прикрепление в медицинскую информационную систему "Регистр прикрепленного населения". Специалист организации информатизации проводит рассмотрение запроса на прикрепление и принимает решение об одобрении заявки либо о мотивированном отказе.
Государственная услуга оказывается с момента сдачи документов в течении 1 (один) рабочего дня. Запрос на оказание государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы организации ПМСП (до 18.00 часов в рабочие дни).
Результатом оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности) является талон прикрепления к медицинской организации или мотивированный отказ. Талон прикрепления выдается медицинским регистратором медицинской организации.
При обращении пациента через ПЭП, пациенту поступает уведомление (талон) о прикреплении или мотивированный отказ в форме электронного документа в "Личный кабинет", подписанной ЭЦП организации ПМСП.
Государственная услуга через ПЭП оказывается в день обращения на портал.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан является:
1) установление недостоверности документов, представленных пациентом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) установление фактического (постоянного или временного) проживания пациента за пределами административно-территориальной единицы (села, поселка, города, района в городе областного значения, городах республиканского значения, столице), где находится объект здравоохранения, оказывающий ПМСП, за исключением лиц, проживающих на приграничных территориях, которые по праву свободного выбора медицинской организации прикрепляются в близлежащую поликлинику, расположенную на другой административно-территориальной единице;
3) превышение количества прикрепленного населения на одного врача общей практики 1 700 человек смешенного населения, участкового терапевта 2 200 человек, участкового педиатра – 500 детей от 0 до 6 лет, 900 детей от 0 до 14 лет при выборе организации ПМСП;

4) жалпы практиканың бір дәрігеріне тіркелген халық санының артуы 1 700 аралас халық, учаскелік терапевт 2 200 адам, учаскелік педиатр – 0-ден 6 жасқа дейінгі 500 бала, МСАК ұйымын таңдау кезінде 0- ден 14 жасқа дейінгі 900 бала;
5) балалар мен жоғарыда көрсетілген адамдар тіркелген жағдайда заңды өкілдігін растайтын құжаттың болмауы болып табылады.
МСАК ұйымы ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі мақсатында ақпараттық жүйеге "МСАК көрсететін медициналық ұйымға тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
10. Бекіту негіздемелері:
1) тұрақты немесе уақытша тұратын жерін бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінен тыс жерге бір айдан асатын мерзімге шыға отырып немесе бір әкімшілік-аумақтық бірліктің ішінде өзгерту;
2) МСАК ұйымдарын бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде (ауыл, кент, қала, облыстық маңызы бар қаладағы аудан, республикалық маңызы бар қала, астана) еркін таңдауын жүзеге асыру;
3) қордың бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде (ауыл, кент, қала, облыстық маңызы бар қаладағы аудан, республикалық маңызы бар қала, астана) 15 қыркүйектен бастап 15 қараша аралығында бекіту науқанын (бұдан әрі - бекіту науқанын) жүргізу;
4) сақтандырушы мен сақтандыру ұйымының арасында жасалған ерікті медициналық сақтандыру шарты бойынша (бұдан әрі - ЕМС шарты), оның шеңберінде МСАК ұйымы сақтандырылған тұлғаға медициналық қызмет көрсетеді;
5) өңірлік комиссия айқындаған бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде (ауыл, кент, қала, облыстық маңызы бар қаладағы аудан, республикалық маңызы бар қала, астана) МСАК ұйымына бекітумен келіспеу;
6) МСАК ұйымының азаматтарға МСАК көрсетуден бас тарту, соның ішінде қордың көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын бұзуға немесе өзгертуге әкеп соғатын оны қайта ұйымдастыру, тарату;
7) медициналық қызметтерді көрсетуге үміткер МСАК ұйымдарына медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін орналастырмау;
8) жаңадан пайдалануға берілетін денсаулық сақтау ұйымдарының пайда болуы;
9) жекешелендіру арқылы мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын МСАК ұйымын иеліктен шығару.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағының 1) - 5) тармақшаларымен көзделген негіздемелер бойынша МСАК ұйымдарына бекіту тұлғаның ЭҮП арқылы электрондық өтініш беру жолымен жүзеге асырылады.
12. Бекіту науқаны кезінде МСАК ұйымына бекітілген тұлғалар қормен қызметтерді сатып алу шартын жасасқан жағдайда келесі жылғы 1 қаңтардан бастап МСАК алады.
13. Осы Қағидалардың 10-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бекітілген тұлға ЕМС шарты шеңберінде медициналық көмек көрсететін МСАК ұйымынан МСАК алады.

4) отсутствие документа, подтверждающего законное представительство, в случае прикрепления детей и вышеуказанных лиц.
Организация ПМСП обеспечивает внесение данных об оказании государственной услуги "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей ПМСП" в информационную систему, с целью мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
10. Основания прикрепления:
1) изменение места постоянного или временного проживания с выездом за пределы одной административно-территориальной единицы на срок более одного месяца или внутри территории одной административно-территориальной единицы;
2) осуществление свободного выбора лицом организации ПМСП в пределах одной административно-территориальной единицы (села, поселка, города, района в городе областного значения, городах республиканского значения, столице);
3) проведение фондом кампании прикрепления в период с 15 сентября по 15 ноября (далее – кампания прикрепления) в пределах одной административно-территориальной единицы (села, поселка, города, района в городе областного значения, городах республиканского значения, столице);
4) договор добровольного медицинского страхования (далее - договор ДМС), заключенный между страхователем и страховой организацией, в рамках которого организация ПМСП оказывает медицинские услуги застрахованному лицу;
5) несогласие с прикреплением к организации ПМСП, определенной региональной комиссией в пределах одной административно-территориальной единицы (села, поселка, города, района в городе областного значения, городах республиканского значения, столице);
6) отказ организации ПМСП от оказания ПМСП, в том числе в случаях реорганизации, ликвидации, повлекших за собой расторжение или изменение фондом договора закупа услуг;
7) не размещение объема медицинских услуг организациям ПМСП, претендующим на оказание медицинских услуг;
8) появление вновь вводимых объектов здравоохранения;
9) отчуждение организации ПМСП, являющейся государственным предприятием путем приватизации.
11. Прикрепление к организациям ПМСП по основаниям, предусмотренным подпунктами 1)-5) пункта 10 настоящих Правил, осуществляется путем подачи лицом электронного заявления через ПЭП на прикрепление.
12. Лица, прикрепленные к организациям ПМСП в период кампании прикрепления, получают ПМСП в данной организации с 1 января следующего года, при условии заключения договора закупа услуг с фондом.
13. Лица, прикрепленные в соответствии с подпунктом 4) пункта 10 настоящих Правил, получают ПМСП в организации ПМСП, оказывающей медицинскую помощь в рамках договора ДМС.

14. МСАК ұйымдары тұратын жері бойынша бекітілген тұлғаларды МСАК көрсету тоқтатылғандығы туралы:
1) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын бұзған немесе өзгерткен күніне дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын;
2) МСАК ұйымын қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы белгілі болған күннен бастап күнтізбелік екі күннің ішінде;
3) қордың медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемдерін орналастырмайтындығы туралы белгілі болған күннен бастап күнтізбелік екі күннің ішінде жазбаша хабардар етеді.
"Бекітілген халықты тіркеу" ақпараттық жүйесінде телефон нөмірі (электрондық поштаның мекенжайы) болған кезде, МСАК ұйымы халықты МСАК көрсету тоқтатылғандығы туралы хабарлама жолдау арқылы хабардар етеді.
15. Осы Қағидалардың 10-тармағының 6)-9) тармақшаларымен көзделген негіздемелер бойынша МСАК ұйымдарына тұлғаларды бекітуді бөлу туралы бұйрықтың негізінде қабылдаған өңірлік комиссияның хаттамасын қордан алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ақпараттандыру ұйымы жүзеге асырады.
Бөлу туралы бұйрықты денсаулық сақтау басқармалары қорға жыл сайын 20 қарашаға дейін жібереді және денсаулық сақтау басқармаларының интернет-ресурстарында орналастырылады.
Қадамдық қолжетімділікті ескере отырып, МСАК көрсететін жаңадан пайдалануға берілетін денсаулық сақтау объектілерін бөлу туралы бұйрықты денсаулық сақтау басқармалары шығарады және жаңадан пайдалануға берілетін объектінің басшысына тіркелген жазбаша хабарлама берілген күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде қорға жібереді.
Адамдарды өңірлік комиссия хаттамасының негізінде МСАК ұйымдарына бекіткеннен кейін МСАК ұйымдары бекітілген тұлғаларды олардың тұрғылықты жері бойынша жазбаша хабардар етеді. "Бекітілген халықты тіркеу" ақпараттық жүйесінде телефон нөмірі (электрондық поштаның мекенжайы) болған кезде, МСАК ұйымы тұлғаларды хабарлама жіберу, сондай-ақ өзге де тыйым салынбаған ақпарат құралдар арқылы хабардар етеді.
Өңірлік комиссия айқындаған МСАК ұйымына келіспеген жағдайда, тұлға осы Қағидалардың 10-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіздеме бойынша бекітуді өзгертуге өтініш береді.
16. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде МСАК көрсететін жекеше медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаларға бекіту осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
17. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

14. Организации ПМСП письменно уведомляют прикрепленных лиц по месту жительства о прекращении оказания ПМСП:
1) не менее, чем за тридцать календарных дней до даты расторжения или изменения договора закупа услуг;
2) в течение двух календарных дней со дня, когда стало известно о реорганизации или ликвидации организации ПМСП;
3) в течение двух календарных дней со дня, когда стало известно о не размещении фондом объемов медицинских услуг.
При наличии в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" телефонного номера (адреса электронной почты) организации ПМСП уведомляют население путем направления сообщения о прекращении оказания ПМСП.
15. Прикрепление лиц к организациям ПМСП по основаниям, предусмотренным подпунктами 6)-9) пункта 10 настоящих Правил, осуществляется организацией информатизации в течение одного рабочего дня со дня получения от фонда протокола региональной комиссии, принято на основании приказа о распределении.
Приказ о распределении направляется управлениями здравоохранения в фонд ежегодно до 20 ноября и размещается на интернет-ресурсах управлений здравоохранения.
Приказ о распределении территории вновь вводимым объектам здравоохранения, оказывающим ПМСП с учетом шаговой доступности, издается управлением здравоохранения и направляется в фонд в течении 7 рабочих дней со дня зарегистрированного письменного уведомления руководителя вновь вводимого объекта.
После прикрепления населения к организациям ПМСП на основании протокола региональной комиссии, организации ПМСП письменно уведомляют прикрепленных к нему лиц по месту их жительства. При наличии в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" телефонного номера (адреса электронной почты) организация ПМСП уведомляет население посредством направления сообщения, а также иными незапрещенными средствами информации.
В случае несогласия с определенной региональной комиссией организацией ПМСП, лицо подает заявление на прикрепление по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 10 настоящих Правил.
16. Прикрепление к физическим лицам, занимающимся частной медицинской практикой, оказывающим ПМСП в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
17. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
18. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілген қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Медициналық-санитариялық
алғашқы көмек ұйымдарына
бекіту қағидаларына
қосымша
"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымға бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
МСАК ұйымы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1. МСАК ұйымы арқылы мынадай адамдарға:
1) зейнеткерлер;
2) мүгедектер;
3) қамқоршылар тағайындалған заң бойынша бала кезінен мүгедектер (осы санаттағы жеке тұлғалар, кәмелетке толғандар болуы мүмкін), сондай-ақ қорғаншылар немесе қамқоршылар, патронаттық тәрбиешілер және басқа да оларды алмастыратын адамдар ҚР заңнамасына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беруді, баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын басқа да заңды өкілдері);
4) колонияларда өтеуші сотталғандар (өтеу орны бойынша);
5) студенттер, сондай-ақ медреседе оқитын студенттер;
6) мерзімді қызмет әскери қызметшілері;
7) шет мемлекеттерде туған балалар;
8) сәбилер, жетімдер, қарттар үйлері және т. б.;
9) сенімхат бойынша бекітуді ресімдейтіндер.
2. ЭҮП.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) МСАК ұйымына құжаттарды тапсырған сәттен бастап, сондай – ақ портал арқылы жүгінген кезде - 1 (бір) жұмыс күні;
2) құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут;
3) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (толық автоматтандырылған) /қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) медициналық ұйымға бекіту туралы талон;
2) электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭҚҚ) қол қойылған электрондық құжат форматында бекіту туралы хабарлама (талон);
3) дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
18. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение к Правилам
прикрепления к организациям
первичной медико-санитарной
помощи
Государственная услуга "Прикрепление к медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь"
1
Наименование услугодателя
Организация ПМСП
2
Способы предоставления государственной услуги
1. непосредственно через организацию ПМСП для следующих лиц:
1) пенсионеры;
2) инвалиды;
3) опекуны, назначенные по закону инвалиду с детства (физические лица данной категории могут быть и совершеннолетними), а также опекуны или попечители, патронатные воспитатели и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством РК заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка (законные представители);
4) осужденные, отбывающие в колониях;
5) студенты, а также обучающиеся в медресе;
6) военнослужащие срочной службы;
7) дети, родившиеся в иностранных государствах;
8) дома малютки, сирот, престарелых и т.д.;
9) оформляющих прикрепление по доверенности.
2. ПЭП.
3
Срок оказания государственной услуги
1) с момента сдачи пациентом документов организации ПМСП, а также при обращении через ПЭП – 1 (один) рабочий день;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания пациента – 30 (тридцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (полностью автоматизированная) /бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги (либо его представителя по доверенности)
1) талон прикрепления к медицинской организации;
2) уведомление (талон) о прикреплении в форме электронного документа, подписанной электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) организации ПМСП;
3) мотивированный отказ.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы

1) МСАК ұйымы – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс (жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – сенбі аралығында (дүйсенбі – жұма – үзіліссіз сағат 8.00-ден бастап 20.00-ге дейін, сенбі – сағат 9.00-ден 14.00-ге дейін). Бұл ретте мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға сұраныс көрсетілетін қызметті берушінің жұмысы аяқталғанға дейін 2 сағат бұрын қабылданады (жұмыс күндері 18.00-ге дейін, сенбі күні 12.00-ге дейін);
2) ЭҮП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1. Документы, необходимые для оказания государственной услуги при обращении определенного контингента в организации ПМСП:
МСАК ұйымдарына белгілі бір контингент жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар:
1) жеке басын сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат;
2) зейнеткерлер – зейнеақы куәлігі;
3) мүгедектер-зейнетақы куәлігі немесе медициналық-әлеуметтік сараптаманы куәландыру актісінен үзінді;
4) қамқоршылар тағайындалған заң бойынша бала кезінен мүгедектер (жеке тұлғалар осы санаттағы болуы мүмкін кәмелетке толған), сондай-ақ қорғаншылар немесе қамқоршылар, патронаттық тәрбиешілер және басқа да оларды алмастыратын тұлғалар ҚР заңнамасына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беретін, баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды (заңды өкілдері) сот шешімі немесе басқа құжат) қамқоршылық, қорғаншылық және т. б.;
5) колонияларда өтеуші сотталғандар, әскери қызметшілер – өңірлердің "Денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының бұйрығымен құрылған "БХТ" АЖ-ға тұрғындарды МСАК-ға бекітуді (бекітуді) тіркеу мәселелерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамасы;
студенттер (18 жасқа дейінгі балалар), сондай– ақ медреседе 6) оқитын студенттер (18 жасқа дейінгі балалар) - жоғары оқу орны ректорының БМСК-дегі ресми өтініші және оқу орны мен БМСК арасындағы комиссияның хаттамасы;
7) ҚР шегінен тыс жерлерде туған балалар – шет мемлекетте туғанын растайтын құжат;
8) медициналық-әлеуметтік мекемелер (балалар үйлері, балалар үйі, қарттар үйі және т. б.) – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті атқарушы органдарының шешімі;

1) организация ПМСП – с понедельника по субботу (понедельник – пятница с 8.00 до 20.00 часов без перерыва, в субботу с 9.00 до 14.00 часов, кроме выходных (воскресенье) и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. При этом, запрос на оказание государственной услуги принимается за 2 часа до окончания работы организации ПМСП (до 18.00 часов в рабочие дни, до 12.00 в субботу);
2) ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении пациента после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1. Документы, необходимые для оказания государственной услуги при обращении определенного контингента в организации ПМСП:
1) документ, удостоверяющий личность, для идентификации личности;
2) пенсионеры – пенсионное удостоверение;
3) инвалиды – пенсионное удостоверение либо выписка из акта освидетельствования медико-социальной экспертизы;
4) опекуны, назначенные по закону инвалиду с детства (физические лица данной категории могут быть и совершеннолетними), а также опекуны или попечители, патронатные воспитатели и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством РК заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка (законные представители) – решение суда либо иной документ, подтверждающий опекунство, попечительство и т.д.;
5) осужденные, отбывающих в колониях, военнослужащие – протокол комиссии по рассмотрению вопросов регистрации прикрепления (открепления) населения к ПМСП в ИС "РПН", созданной приказом первого руководителя Государственных учреждений "Управление здравоохранение" регионов;
6) студенты (дети до 18 лет), а также обучающиеся в медресе (дети до 18 лет) – официальное обращение ректора высшего учебного заведения в ПМСП и протокол комиссии между учебным заведением и ПМСП;
7) дети, родившиеся за пределами РК – документ, подтверждающий рождение в иностранном государстве;
8) медико-социальные учреждения (дома ребенка, детский дом, дом престарелых и т.д.) – решение местных исполнительных органов государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы;

9) сенімхат бойынша тіркеуді ресімдеуші - сенімхат.
2. порталға:
электрондық түрде сұрау салу.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы бойынша басқа әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жақын жердегі емханаға бекітілетін шекаралас аумақтарда тұратын адамдарды қоспағанда, қызметті алушының медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлік шегінен (ауыл, кент, қала, облыстық маңызы бар қаладағы аудан, республикалық маңызы бар қала, астана) тыс нақты (тұрақты немесе уақытша) тұруын белгілеу;
3) бекітілген халықтың саны бір жалпы практика дәрігеріне 1700 адам аралас халық, учаскелік терапевтке 2200 адам, учаскелік педиатрға 6 жасқа дейін 500 бала, 14 жасқа дейін 900 баладан асуы.
4) балалар бекітілген жағдайда заңды өкілдігін растайтын құжаттың болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Өзге талаптар "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығының "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидалары" деген 2-тарауында көрсетілген.
Пациент порталда тіркелген субъектінің ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру жолымен немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарламаны жіберу жолымен электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Пациенттің ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алуға мүмкіндігі бар.

9) оформляющие прикрепление по доверенности – доверенность.
2. на портал:
запрос в электронном виде.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных пациентом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) установление фактического (постоянного или временного) проживания пациента за пределами административно-территориальной единицы (села, поселка, города, района в городе областного значения, городах республиканского значения, столице), где находится субъект здравоохранения, оказывающий ПМСП, за исключением лиц, проживающих на приграничных территориях, которые по праву свободного выбора медицинской организации прикрепляются в близлежащую поликлинику, расположенную на другой административно-территориальной единице;
3) превышение количества прикрепленного населения на одного врача общей практики 1 700 человек смешенного населения, участкового терапевта 2 200 человек, участкового педиатра – 500 детей от 0 до 6 лет, 900 детей от 0 до 14 лет при свободном выборе организации ПМСП;
4) отсутствие документа, подтверждающего законное представительство, в случае прикрепления детей и вышеуказанных лиц.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Иные требования отражены в Главе 2. "Порядок прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи" приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления к организациям первичной медико-санитарной помощи";
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи субъекта путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Пациент имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.