Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 21 мамырдағы № 43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 мамырда № 20721 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін емтихандарды қабылдау қағидаларын қағидаларын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 335 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15031 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 3 мамырда жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі келесі редакцияда жазылсын:
"Сот сараптамасы қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 15) тармақшасына және 2013 жылғы 15 сәуірдегі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:";
Осы бұйрыққа 1-қосымшасына сәйкес Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін емтихандарды қабылдау қағидалары жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Сот сарапшыларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 336 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15033 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 28 сәуірде жарияланған) келесі следующие изменения өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі келесі редакцияда жазылсын:
"Сот сараптамасы қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 18) тармақшасына және 2013 жылғы 15 сәуірдегі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:";
Осы бұйрыққа 2-қосымшасына сәйкес Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы қосымшаға 3-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет Вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 21 мая 2020 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2020 года № 20721
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 335 "Об утверждении Правил приема экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15031, опубликован 3 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила приема экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 336 "Об утверждении Правил аттестации судебных экспертов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15033, опубликован 28 апреля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 18) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила аттестации судебных экспертов изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
4. Департаменту по организации экспертной деятельности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.

6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін атқарушы
Н. Пан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2020 жылғы 21 мамырдағы
№ 43 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 335 бұйрығымен
бекітілген
Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін емтихандарды қабылдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін емтихандарды қабылдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сот сараптамасы қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді, сот сарапшысы біліктілігін алуға үміткер тұлғалар (бұдан әрі - қызметті алушы) үшін "Сот сарапшысы біліктілігін беру" және "Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілікті беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі түсініктер қарастырылған:
1) Бірыңғай байланыс-орталығы - ақпараттық-коммуникациялық, мемлекеттік қызметтер және өзге де қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты көрсетілетін қызмет алушыларға, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну бойынша ақпараттық-анықтамалық қызметінің функцияларын орындайтын Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын заңды тұлға;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты - мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
3) сот сарапшысы - арнайы ғылыми білімі бар және заңда белгіленген өзге де талаптарға сай келетін, өзіне сот сараптамасын жүргізу тапсырылған, іске мүдделі емес жеке тұлға;
4) сот сарапшысы біліктілігін беру - адамның біліктілік емтиханын тапсырып, оған сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығын беретін сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігін (бұдан әрі - біліктілік куәлігі) немесе сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігіне қосымшаны беру (бұдан әрі - біліктілік куәлігіне қосымша);

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра юстиции
Республики Казахстан
Н. Пан
Приложение 1 к приказу
от 21 мая 2020 года № 43
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 335
Правила приема экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее - Закон "О государственных услугах"), определяют порядок оказания государственных услуг "Присвоение квалификации судебного эксперта" и "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз" (далее –государственные услуги) для лиц, претендующих на присвоение квалификации судебного эксперта (далее - услугополучатель).
2. В настоящих Правилах предусмотрены следующие основные понятия:
1) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) судебный эксперт – не заинтересованное в деле лицо, обладающее специальными научными знаниями и соответствующее иным требованиям, установленным законом, которому поручено производство судебной экспертизы;
4) присвоение квалификации судебного эксперта - сдача лицом квалификационного экзамена с выдачей ему квалификационного свидетельства судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – квалификационное свидетельство) либо дополнение к квалификационному свидетельству судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – дополнение к квалификационному свидетельству);

5) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz., www.elicense.kz (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нұсқада көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосудың техникалық шарттарын беру қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметтеріне қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) -электрондық цифрлық қолтаңбамен құрылған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібі
3. Сот сарапшысы біліктілігін беру және сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілікті беру көрсетілген қызметті алушының біліктілік емтиханды тапсырып, оған біліктілік куәлігін не біліктілік куәлігіне қосымшаны беру арқылы жүзеге асырылады.
4. Емтихан тапсыру кестесін отыз күнтізбелік күннен кем емес мерзімде, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының басшысымен не болмаса оны ауыстыратын адаммен (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) бекітіледі.
Көрсетілетін қызметті алушыны таныстыру үшін көрсетілетін қызметті көрсетушінің ресми сайтында емтиханды тапсыру кестесінің көшірмесі орналастырылады.
5. Көрсетілетін қызметті алушы біліктілік емтиханын тапсырғанға дейін үш күн бұрын көрсетілген қызметті берушіге осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларына сәйкес мемлкеттік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы "Сот сарапшысы біліктілігін беру" Стандарттың (бұдан әрі - Стандарт 1) және "Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамаларының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілікті беру" Стандартына (бұдан әрі - Стандарт 2) 8-тармақтарына сәйкес электрондық құжат түрінде біліктілік куәлігін не біліктілік куәлігіне қосымшаны алу үшін құжаттарды жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетудің негізгі талаптар тізімі үрдіс сипаттамасын, нысанды, көрсету мазмұны мен нәтижиесін, сондай-ақ, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету ерекшеліктері есебімен мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Стандарт 2-де көрсетілген.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде егер басқарлары Қазақстан Республикасының заңдарымен қарастырылмаған жағдайда, ақпараттық жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді қолдануға келісім береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жалпы мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдау мен тіркеуді жүзеге асырады.
Портал арқылы көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған өтініштің қабылданғаны туралы белгі жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің жетекшісі 4 (төрт) сағат ішінде көрсетілетін қызметті алушының өтінішін орындайтын жауаптыны белгілейді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталған уақытта, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, еібек заңнамасына сәйкес, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Көрсетілген қызметті берушінің жауапты орындаушысы 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтыңы мен сәйкестігін тексереді.

5) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
6) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок оказания государственных услуг
3. Присвоение квалификации судебного эксперта и присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз осуществляется путем сдачи услугополучателем квалификационного экзамена, с выдачей квалификационного свидетельства либо дополнения к квалификационному свидетельству.
4. График сдачи экзамена утверждается руководителем Республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан", либо лицом его замещающим (далее - услугодатель), не позднее чем за тридцать календарных дней до начала ее проведения.
Копия графика сдачи экзамена размещается на официальном сайте услугодателя для ознакомления услугополучателя.
5. Услугополучатель, за три рабочих дня до сдачи квалификационного экзамена направляет услугодателю документы для получения квалификационного свидетельства либо дополнения к квалификационному свидетельству, в форме электронного документа согласно пунктов 8 Стандарта "Присвоение квалификации судебного эксперта"(далее - Стандарт 1) и Стандарта "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз" (далее – Стандарт 2) государственных услуг через портал, приложение 1 и 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, изложены в Стандарте 1 и Стандарте 2 государственных услуг.
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Общий срок государственных услуг составляет 7 (семь) рабочих дней.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
Через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
Руководитель услугодателя определяет ответственного исполнителя заявления услугодателя в течение 4 (четырех) часов.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Ответственный исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту и соответствие представленных документов.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

Көрсетуден себептемелі бас тарту негіздемелері "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 19-1-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Стандарт 2 9-тармақтарында көрсетілген.
Көрсетілген қызметті алушы толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші жетекшісінің ЭЦҚ қойылған электрондық құжат түрінде өтінішті бұдан әрі қарастырудан себептемелі бас тартуды дайындайды және оны көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Стандарт 2 көрсетілген толық құжаттар пакетін ұсынған, сондай-ақ, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге себептемелі бас тарту үшін негізделердің болмағаны жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы біліктілік емтиханды жүргізу үшін көрсетілетін қызметті алушының материалдарын дайындайды - орындау мерзімі 3 (үш) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде - қызмет алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін сұранысты қабылданғаны туралы белгісі көрсетіледі.
6. Төртінші жұмыс күні қызмет алушының таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде 2 кезең бойынша емтихан өткізіледі:
1) компьютерлік тестілеу: қылмыстық-процестік құқық бойынша (20 сұрақ), азаматтық-процестік құқық бойынша (20 сұрақ), криминалистика бойынша (20 сұрақ), әкімшілік құқық бойынша (20 сұрақ), сот сарапшылары мен сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психитариялық мамандықтарының сот сарапшылары үшін Заң бойынша (20 сұрақ) барлығы 100 сұрақты құрайды.
Компьютерлік тестілеу сұрақтары қызмет алушының біліктілік дайындық бағдарламасының тақырыбы негізінде қалыптастырылды.
Ғылыми атағы немесе сараптама мамандығы бойынша бес жылдан кем емес еңбек өтілі бар қызмет алушының бас сарапшылары компьютерлік тестілеу сұрақтарының әзірлеушілері болып табылады.
2) білімін тексеру: сот сарапшылары мен сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық мамандықтарының сот сарапшылары үшін үш сұрақты қамтитын сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша емтихан билеттері бойынша.
Емтихан билеттері қызмет алушының барлық біліктілік дайындығы тақырыбы негізінде қалыптастырылады.
Барлық емтихан билеттері бірыңғай емтихан талаптарын - бірыңғай емтихан материалдарының көлемін, кұрделі сұрақтар деңгейін, мысалдар мен есептерді қамтиды. Емтихан билеттері біліктілік даярлық бағдарламасының (модулдерінің) әр түрлі бөлімдерінен үш сұрақ (теориялық) бойынша қалыптастырылады.
Ғылыми деңгейі немесе сараптама мамандығы бойынша бес жылдан кем емес еңбек өтілі бар қызмет алушының бас сарапшылары емтихан билеттерінің әзірлеушілері болып табылады.

Основания для мотивированного отказа приведены в пунктах 9 Стандарта 1 и Стандарта 2 государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона "О государственных услугах".
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет в "личный кабинет" услугополучателя.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, указанных в Стандарте 1 и Стандарте 2 государственных услуг, а также отсутствия оснований для мотивированного отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель услугодателя готовит материалы услугополучателей для проведения квалификационного экзамена – срок исполнения 3 (три) рабочих дня;
При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
6. На четвҰртый рабочий день проводятся экзамены в 2 этапа, на казахском или русском языках по выбору услугополучателя:
1) компьютерное тестирование 100 вопросов: по уголовно-процессуальному праву (20 вопросов); гражданско-процессуальному праву (20 вопросов); криминалистике (20 вопросов); административному праву (20 вопросов); Закону (20 вопросов) для судебной, судебно-медицинской, судебно-наркологической, судебно-психиатрической специальностей;
Вопросы компьютерного тестирования формируются на основе тем программы квалификационной подготовки услугополучателя.
Разработчиками вопросов компьютерного тестирования являются главные эксперты услугодателя с наличием ученой степени либо не менее пяти лет стажа работы по экспертной специальности.
2) проверка знаний по экзаменационным билетам по определенному виду судебной экспертизы, включает в себя три вопроса для услугополучателей.
Экзаменационные билеты формируются на основе тем программы квалификационной подготовки услугополучателя.
Все экзаменационные билеты должны содержать одинаковые экзаменационные требования - одинаковый объем экзаменационного материала, степень сложности вопросов, примеров и задач. Экзаменационный билет формируется по три вопроса (теоретические) из разных разделов (модулей) программы квалификационной подготовки.
Разработчиками экзаменационных билетов являются главные эксперты услугодателя с наличием ученой степени либо не менее пяти лет стажа работы по экспертной специальности.

7. Тестілеу уақыты 90 минутты құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы емтиханды тапсыру кезінде қосымша құжаттарды (анықтамалық, арнайы әдебиеттерді), баланыс құралдарын, қандай да бір электрондық тасмалдағыштағы жазбаларды қолдануға рұқсат берілмейді.
Тестілеу аудиториясы аудио және бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
8. Көрсетілетін қызметті алушылар үшін компьютерлік тестілеуді өтудің межелік деңгейі жалпы сұрақтың 70 % кем емес дұрыс жауапты құрайды.
Тестілеу нәтижелерін есептеу автоматты түрде компьютерлік бағдарламамен жүргізіледі. Нәтижиелер екі данада басылып шығарылады, оның бір данасы қызмет алушыға, екінші қол қойылған данасы көрсетілген қызметті алушының біліктілік ісінде сақталады.
Егер дұрыс жауап жалпы сұрақтың 70 % кем болған жағдайда, қызмет алушы келесі кезеңге жіберілмейді.
9. Емтихан билеттер бойынша білімді тексеру барысында екі және одан да көп сұраққа жауап берген жағдайда қызмет алушы емтиханды өтті деп саналады.
Көрсетілетін қызметті алушының Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін емтиханды тапсыру нәтижиесі бойынша сот сарапшысы біліктілігін беру беру бойынша Комиссия (бұдан әрі - Комиссия) келесі шешімді қабылдайды:
1) біліктілік берілді;
2) біліктілік берілмеді.
10. Сот сарапшысының біліктілігі Комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижиелері бойынша беріледі.
11. Осы Қағидаларға 4-қосымшасына сәйкес нәтижиелер емтихан тапсырған күні хабарланады және нысан бойынша сот сарапшысы біліктілігін беру бойынша комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.
12. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы электронды үлгіде куәлік немесе куәлікке қосымша жобасын ресімдейді және оны көрсетілетін қызметті беруші басшысымен келіседі - орындау мерзімі 2 (екі) жұмыс күні.
Біліктілік комиссиясының төрағасы куәлікті немесе куәлікке қосымшаны қарастырады және оған қол қояды - орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні.
осы Қағидаларға 5-қосымшасына сәйкес біліктілік куәлігі немесе осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес біліктілік куәлігіне қосымша көрсетілетін қызметті берушінің комиссия төрағасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" - портал арқылы жіберіледі.
13. Комиссия теріс шешім қабылдаған жағдайда, сот сарапшылардың біліктілік дайындығын өткеннен кейін үш айдан бұрын және алты айдан кем емес мерзімде емтиханды қайталама тапсыруға жіберіледі.
14. Емтиханды өткізу кезінде туындаған даулар сотта қарастырылады.

7. Время тестирования составляет 90 минут.
В ходе сдачи экзаменов услугополучателем не допускается использование вспомогательных документов (справочная, специальная литература), средств связи, каких-либо записей на электронном носителе.
Аудитория тестирования обеспечивается системой аудио и видеонаблюдения.
8. Пороговый уровень прохождения компьютерного тестирования для услугополучателей составляет не менее 70 % правильных ответов от общего числа вопросов.
Подсчет результатов тестирования производится автоматически компьютерной программой. Результаты распечатываются в двух экземплярах, один из которых выдается услугополучателю, второй экземпляр с подписью услугополучателя хранится в квалификационном деле услугополучателя.
Если количество правильных ответов составляет менее 70 % от общего числа вопросов, услугополучатель не допускается к следующему этапу экзамена.
9. В ходе проверки знаний по экзаменационным билетам, при положительном ответе на два и более вопроса, услугополучатель считается прошедшим экзамен.
Комиссия по присвоению квалификации судебного эксперта (далее – Комиссия) по результатам сдачи услугополучателем экзамена для присвоения квалификации судебного эксперта, принимает решение:
1) квалификация присвоена;
2) квалификация не присвоена.
10. Квалификация судебного эксперта присваивается по результатам голосования членов Комиссии.
11. Результаты объявляются в день сдачи экзаменов и отражаются в протоколе заседания комиссии по присвоению квалификации судебного эксперта по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
12. Ответственный исполнитель услугодателя оформляет и согласовывает с руководителем услугодателя проект квалификационного свидетельства или дополнение к квалификационному свидетельству в электронном формате – срок исполнения 2 (два) рабочих дня.
Председатель квалификационной комиссии рассматривает и подписывает свидетельство или дополнение к свидетельству – срок исполнения 1 (один) рабочий день.
Квалификационное свидетельство согласно приложению 5 к настоящим Правилам или дополнение к квалификационному свидетельству согласно приложению 6 к настоящим Правилам услугополучателю направляется через портал – в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП председателя комиссии услугодателя.
13. При принятии Комиссией отрицательного решения, повторная сдача экзамена допускается не ранее чем через три месяца и не позднее шести месяцев, после прохождения квалификационной подготовки судебных экспертиз.
14. Споры, возникающие при проведении экзаменов, рассматриваются апелляционной Комиссией либо в суде.

15. 2015 жылғы маусымға дейін берілген "Сот сарапшысы біліктілігін беру" және 2018 жылғы ақпанға дейін берілген"Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілікті беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету бойынша біліктілік куәлігін немесе біліктілік куәлігіне қосымшасын жоғалтқан немесе зақымданған (бүлдірген) жағдайда адамның өтініші бойынша (жоғалтуға/бүлінуге себеп болған жағдайлары көрсетілуі қажет) Орталықпен біліктілік куәлігінің немесе біліктілік куәлігінің көшірмесі (бұдан әрі - көшірмесі) беріледі.
Көшірме порталдағы тиісті ақпараттық жүйесінен біліктілік куәлігі немесе біліктілік куәлігіне қосымша туралы мәліметтерді алу мүмкіндігі болмаған жағдайда өтініш түскеннен кейін үш жұмыс күні ішінде қағаз нысанында беріледі.
Көшірмеге біліктілік комиссиясының төрағасы қол қояды.
16.Ақпараттық жүйеде жаңылу болған жағдайда, электрондық байланыс болмағанда немесе хабарламаны жіберуге кедергі болатын өзгеде жағдайлар туындағанда, көрсетілетін қызметті көрсетушінің уәкілетті бөлімшесі "электрондық үкімет" ақпаратттық -коммуникациялық инфрақұрылымның операторын (бұдан әрі - оператор) хабардар етеді, оператор техникалық жаңылулардың туындауын анықтаған сәттен бастап көрсетілген себептерді анықтау және жою үшін (жұмыс күндері сағат 9:00-ден сағат 18:30-ға дейін) шараларды қабылдайды.
17. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласында уәкілетті органмен белгіленген тәртіпте мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
18. Мемлекеттік ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде рұқсаттар мен хабарламалар, оның кезеңі туралы деректер автоматты түрде мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мониторнигінің ақпараттық жүйесіне түседі.
3-тарау. Комиссия шешімін қайта қарау (аппелляция) тәртібі
19. Көрсетілетін қызметті алушы біліктілік емтиханы нәтижиелерімен қанағаттанбаған жағдайда, апелляциялық комиссияға қайта қарау өтінішін беруге құқығы бар.
20. Көрсетілетін қызметті алушы ерікті түрде апелляциялық комиссиясының атына өтінішті жазады. Қайта қарау үшін берілген өтініш біліктілік емтиханын өткенен кейін екі жұмыс күні ішінде қабылданады және апелляциялық комиссиямен белгіленген кестеге сәйкес апелляциялық комиссияның отырысында қарастырылады.
Апелляциялық комиссияның отырысы келіп түсетін өтініштерге байланысты қажеттілігі болған жағдайда жүргізіледі.

15. В случае утраты или повреждения (порчи) квалификационного свидетельства или дополнения к квалификационному свидетельству по государственным услугам "Присвоение квалификации судебного эксперта", выданного до июня 2015 года, и "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз", выданного до февраля 2018 года, Центром по заявлению лица (необходимо указать обстоятельства, повлекшие утрату/повреждения) выдается дубликат квалификационного свидетельства или дополнения к квалификационному свидетельству (далее – дубликат).
Дубликат выдается в бумажной форме в течение трех рабочих дней после поступления заявления, в случае отсутствия возможности получения сведений о квалификационном свидетельстве или дополнения к квалификационному свидетельству из соответствующих информационных систем на портале.
Дубликат подписывается председателем квалификационной комиссии.
16. В случае сбоя информационной системы, при отсутствии электронной связи или возникновения иных обстоятельств, препятствующих отправке сообщений, уполномоченное подразделение услугодателя незамедлительно уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее - оператор) с момента обнаружения возникновения технических сбоев принимает меры для выявления и устранения указанных причин (в рабочие дни с 9:00 часов до 18:30 часов).
17. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах".
18. При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3 Процедура апелляции решений Комиссии
19. Услугополучатели, в случае неудовлетворения результатами квалификационного экзамена, имеют право подать на апелляцию в апелляционную комиссию.
20. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии услугополучателем в произвольной форме. Заявления на апелляцию принимаются в течение двух рабочих дней после прохождения квалификационного экзамена и рассматриваются апелляционной комиссией на заседании согласно графику, определяемому апелляционной комиссией.
Заседание апелляционной комиссии проводится по мере необходимости, в зависимости от количества поступающих заявлений.

21. Қайта қарауға өтініш қызмет алушыдан шағымдану кезінде қабылданады:
1) нақты сұрақтардың дұрыстығы (компьютерлік тестілеу және билеттері бойынша);
2) техникалық ақауларға сілтеме жасап тестілеу нәтижиелері бойынша;
3) тестілеу ережелерін бұзу туралы акт;
22. Апелляциялық комиссия отырысында қайта қарауға өтініш берген көрсетілетін қызметті алушының компьютерлік тесттер мен емтихан билеттеріне қайтарған дұрыс емес жауаптары мен оның нұсқалары және (немесе) қызмет алушының тестілеу кезіндегі бейне - және аудио жазба үрдісі қарастырылады.
23. Апелляциялық комиссия шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санынан комиссияның басым мүшелерінің берген дауыстарымен қабылданады. Комиссия мүшелерінің дауыс беру шешімі бірдей болған жағдайда, шешуші дауыс комиссия төрағасының дауысы болып табылады. Апелляциялық комиссияның шешімі екі данада жасалған хаттамамен ресімделеді және оған осы отырыста қатысқан барлық апелляциялық комиссияның мүшелеріменқол қойылады. Апелляциялық комиссия отырысы хаттамасының екінші нұсқасы қызмет алушыға беріледі және бір жыл көлемінде сақталады.
Апелляциялық комиссияның шешімі комиссияның жалпы санынан 2/3 (екі де үш) мүшелерінің болғаны кезінде дұрыс болып саналады.
Апелляциялық комиссия комиссия төрағасын қоса алғанда бес комиссия мүшесінен тұрады.
24. Апелляциялық комиссия қайта қарауға түскен өтінішті қарастыру нәтижиелері бойынша өтініш түскен күнен бастап екі күн ішінде келесі екі шешімнің біреуін қабылдайды:
1) қайта қарауды қанағаттандырусыз қалдыру;
2) қызмет алушының өтінішін қанағаттандырып, оны қайталама біліктілік емтиханын тапсыруға жіберу.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымдық тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
25. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдар Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға жіберілуі мүмкін.
26. Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына көрсетілетін қызметті алушыдан түскен шағым оны тіркеген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарастыруға жатады.
27. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына көрсетілген қызметті алушыдан түскен шағым оны тіркеген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарастыруға жатады.

21. Заявление на апелляцию принимается от услугополучателя в случаях обжалования:
1) корректности конкретных вопросов (по компьютерному тестированию и билетам);
2) результатов тестирования со ссылкой на технические неполадки;
3) акта о нарушении правил тестирования;
22. На заседании апелляционной комиссии рассматриваются компьютерное тестирование и вопросы по экзаменационным билетам, по которым услугополучатель, подавший заявление на апелляцию, ответил неверно, и его варианты ответов, и (или) видео- и аудиозаписи процесса тестирования услугополучателя.
23. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов, голос председателя является решающим. Решения апелляционной комиссии оформляются протоколами, которые составлены в двух экземплярах и подписаны всеми членами апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании. Второй экземпляр протокола заседания апелляционной комиссии передается услугодателю и хранится в течение одного года.
Решение апелляционной комиссии правомочно при наличии 2/3 (двух трети) членов от общего числа.
Апелляционная комиссия состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя.
24. По результатам рассмотрения полученного заявления на апелляцию, апелляционная комиссия в течение двух дней со дня поступления апелляции принимает одно из двух решений:
1) оставить апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию услугополучателя и допустить его на пересдачу квалификационного экзамена.
Глава 4 Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателей, и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
25. Жалоба на решение, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана в Министерство юстиции Республики Казахстан, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
26. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
27. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

28. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте сотқа жүгінеді.
Сот сарапшысы біліктілігін беру
үшін емтихандарды қабылдау
қағидаларына
1-қосымша
"Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарты (бұдан әрі - Стандарт 1)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК
2
Мемлекетік көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәсілі
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі - 7 (жеті) жұмыс күндері.
4
Көрсету нысаны
Электрондық
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелері
1) сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі не негіздемелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы себептемелі жауап.
2) сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігіне қосымша не негіздемелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы себептемелі жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын төлем көлемі және Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жағдайдағы оны алу тәсілі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) қызмет беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоса алмағанда, белгіленген жүмыс кестесіне сай жұмыс уақыты сағат 9:00-ден 18:30 дейін, сағат 13:00 ден 14:30-ға дейін түскі үзілісімен дүйсенбіден жұма аралығында.
2) портала - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (қызмет алушының жұмыс уақытының аяқталған, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтінішті берген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлкеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) тәулік бойы жұмыс істейді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызмет берушінің www.adilet.gov.kz ресми нтернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін қажетті құжаттардың тізімі
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 1-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысаныдағы өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәліметтер.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер

28. В случае несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам приема экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта
Стандарт государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта" (далее – Стандарт 1)
1
Наименование услугодателя
РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней.
4
Форма оказания
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
1) квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям.
2) дополнение к квалификационному свидетельству судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам.
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсеуслугодателя -www.adilet.gov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Стандартам;
сведения по форме согласно приложению 2 к Стандартам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, және (немесе) олардың ішіндегі деректерді (мәліметтерді) алу үшін қызмет алушымен ұсынылған құжаттардың дұрыс еместігі анықталғанда;
2) Қағидалардың талаптарына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін қызмет алушының және (немесе) ұсынылған матреиалдар мен деректердің (мәліметтердің) сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған қызмет алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде электрондық нысан түрінде көрсету ерекшеліктерінің есебімен өзгеде талаптар
1. Қызмет алушы ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу мүмкіндігі бар.
2. Қызмет алушы "жеке кабинет"порталы, сонымен қатар бірыңғай байланыс-орталығы арқылы жойылған рұқсат режімінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібі мен белгісі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
3. Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде көру қабілеті кеміс адамдар үшін қызметті алу нұсқалары қол жетімді.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.energo.gov.kzинтернет ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығының нөмірі: 1414, 8 800 080 7777.
Сот сарапшысы біліктілігін беру
үшін емтихандарды қабылдау
қағидаларына
2-қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілікті беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарты (бұдан әрі - Стандарт 2)
1
Қызмет берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК
2
Мемлекетік көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәсілі
www.egov.kz, www.elicense,kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі - 7 (жеті) жұмыс күндері.
4
Көрсету нысаны
Электрондық
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелері
1) сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі не негіздемелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы себептемелі жауап.
2) сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігіне қосымша не негіздемелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы себептемелі жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын төлем көлемі және Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жағдайдағы оны алу тәсілі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
3. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
4. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсеwww.energo.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Единыйконтакт-центрповопросамоказаниягосударственныхуслуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам приема экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта
Стандарт государственной услуги"Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз" (далее – Стандарт 2)
1
Наименование услугодателя
РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense,kz
3
Срок оказания государственной услуги
7 (семь) рабочих дней.
4
Форма оказания
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
1) квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям.
2) дополнение к квалификационному свидетельству судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам.
7
График работы

1. ___________________________
2. ___________________________
3. ___________________________
Ақпараттық жүйелердегі, заңмен қорғалған құпиялардағы мәліметтерді қолдануға
келісемін: _________________________________________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қызмет алушының қолы
Өтініш берген күні
Стандарт 1 және Стандарт 2-ге
2-қосымша
Мәліметтер нысаны
Өтінім бойынша деректер
1. Өтініш нөмірі
2. Қалыптастыру күні
Негізгі мәліметтер
3. Жеке сәйкестендіру номері
4. Тегі
5. Аты
6. Әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлімет
7. Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі
8. Нөмірі
9. Сериясы
10. Берілген күні
11. Аяқталу күні
12. Берген орган
Мекенжайы
13. Пошталық индекс
14. Мемлекет, облыс, аудан, елді мекен
15. Көшенің аты
16. Үйдің, ғимараттың нөмірі
17. Пәтердің, кеңсенің нөмірі
18. Телефон нөмірі
Жоғары білімі туралы мәліметтер
19. Жоғары білім беру ұйымының толық атауы
20. Дипломның сериясы мен нөмірі
21. Оқуға түскен жылы
22. Оқуды аяқтаған жылы
23. Диплом бойынша мамандығы
24. Диплом бойынша біліктілігі
25. Дипломдарды нострификаттау (қажеттілігі болған жағдайда)
Біліктілік даярлықты өту туралы деректер
26. Сот сарапшыларының біліктілік даярлықты өту орны
27. Мамандығы
28. Сот сарапшыларының біліктілік даярлықты өтудің басталу күні
29.Сот сарапшыларының біліктілік даярлықты өтуді аяқтау күні
30. Сот сарапшыларының біліктілік даярлықты өту кезіндегі зерделеген материалдары
31. Сот сарапшыларының біліктілік даярлық басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы
32. Сот сарапшыларының біліктілік даярлықты өтуі туралы есебі
Сот сарапшысы біліктілігін беру
үшін емтихандарды қабылдау
қағидаларына
3-қосымша
Себептемелі бас тарту
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Сіздің жылғы (өтініш күні) № (өтініш нөмірі) өтінішіңізді қарап келесіні хабарлайды.
Бас тарту себебі.
Қол қоюшының лауазымы
Қол қоюшының аты-жөні, тегі (болған жағдайда)
Сот сарапшысы біліктілігін беру
үшін емтихандарды қабылдау
қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сарапшысының біліктілігін беру жөніндегі комиссиясы отырысының № хаттамасы
20__ жылғы "__"__________
____________________ қаласы
Төраға__________________________________________________________________________
Комиссия мүшелері_______________________________________________________________
Хатшы__________________________________________________________________________
Қазахстан Республикасы Әділет министрлігінің 20_ жылғы "____"_______ № ______
бұйрығының негізінде жұмыс істейтін біліктілік комиссиясының қарауына
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы)
ұсынылған материалдары__________________________________________________________
(өтініш, дипломдардың көшірмелері, сот сарапшыларының біліктілік даярлығынан өткендігі
туралы есеп, сот сарапшыларының біліктілік даярлығынан өткендігі туралы пікір, біліктілігін
арттыруы немесе қайта даярлыктан өткендігі туралы құжаттардың көшірмелері) 1 кезеңнің
нәтижелері (алғашқы мамандықты игеру үшін компьютерлік тестілеуді жүргізу): _ балл,
екінші кезеңге: "жіберіледі"/ "жіберілмейді" (қажеттісін сызу) 2 кезеңнің нәтижелері (емтихан
билеттері бойынша білімдерін тексеру).
Комиссия шешім қабылдады:

1. ________________________________
2. ________________________________
3. ________________________________
Согласен (-а) на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись услугополучателя
Дата подачи заявления
Приложение 2
к Стандарту 1
и к Стандарту 2
Форма сведений
Данные по заявке
1. Номер заявления
2. Дата создания
Основные сведения
3. Индивидуальный идентификационный номер
4. Фамилия
5. Имя
6. Отчество (при его наличии)
Сведения о документе, удостоверяющем личность
7. Тип документа удостоверяющего личность
8. Номер
9. Серия
10. Дата выдачи
11. Дата окончания
12. Орган выдачи
Адрес
13. Почтовый индекс
14. Страна, область, район, населенный пункт
15. Название улицы
16. Номер дома, здания
17. Номер квартиры, офиса
18. Номер телефонов
Сведения о наличии образования
19. Полное наименование организации образования
20. Серия и номер диплома
21. Год поступления
22. Год окончания
23. Специальность по диплому
24. Квалификация по диплому
25. Нострификация диплома (при необходимости)
Данные о прохождении квалификационной подготовки
26. Место прохождения квалификационной подготовки судебных экспертов
27. Специальность
28. Дата начала прохождения квалификационной подготовки судебных экспертов
29. Дата окончания прохождения квалификационной подготовки судебных экспертов
30. Изученные материалы во время прохождения квалификационной подготовки судебных экспертов
31. Фамилия, имя, отчества (при его наличии), должность руководителя квалификационной подготовки судебных экспертов
32. Отчет о прохождении квалификационной подготовки судебных экспертов
Приложение 3
к Правилам приема экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта
Мотивированный отказ
Министерство юстиции Республики Казахстан, рассмотрев Ваше обращение от (дата заявки) года № (номер заявки), сообщает следующее.
Причина отказа
[Должность подписывающего]
[фамилия, имя, отчество (в случае наличия) подписывающего]
Приложение 4
к Правилам приема экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта
Форма
Протокол № заседания комиссии по присвоению квалификации
судебного эксперта
от "___" ___________ 20___ года город _______
Председатель _________________________________________________
Члены комиссии ______________________________________________
Секретарь ____________________________________________________
На рассмотрение комиссии, действующей на основании приказа Министра юстиции Республики Казахстан от "__" _______ 20__ года № ____ представлены материалы
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
_______________________________________________________________________
(заявление, отчет о прохождении квалификационной подготовки судебных экспертов, отзыв о прохождении квалификационной подготовки судебных экспертов, копии документов о прохождении повышении квалификации или переподготовки)
Результаты 1 этапа (проведение компьютерного тестирования, для освоения первоначальной специальности): ___ баллов, ко второму этапу:
"допускается"/"не допускается" (подчеркнуть необходимое)
Результаты 2 этапа (проверка знаний по экзаменационным билетам).
Комиссия решила:

1) ____________________________ біліктілік берілді
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
2) ____________________________ біліктілік берілген жоқ
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Комиссия төрағасы_______________________________________________________________
қолы (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері _______________________________________________________________
қолы (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
қолы (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Комиссия хатшысы _______________________________________________________________
қолы (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Сот сарапшысы біліктілігін беру
үшін емтихандарды қабылдау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі №_____
Осы куәлік________________________________________________________________ берілді
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
өйткені, оған біліктілік комиссиясының 20__ жылғы "__" ________ шешімімен:
1.______________________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________________
мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу құқығымен сот сарапшысы біліктілігі берілді.
________________________________________________________________________________
(комиссия төрағасының қолы немесе ЭЦҚ)
Сот сарапшысы біліктілігін беру
үшін емтихандарды қабылдау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігіне қосымша №_____
Осы куәлік________________________________________________________________ берілді
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
өйткені, оған біліктілік комиссиясының 20__ жылғы "__" ________ шешімімен:
1.______________________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________________
мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу құқығымен сот сарапшысы біліктілігі берілді.
________________________________________________________________________________
(комиссия төрағасының қолы немесе ЭЦҚ)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2020 жылғы 21 мамырдағы
№ 43 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 336 бұйрығымен
бекітілген
Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сот-сараптамасы қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабының 18) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Сот сарапшыларын аттестаттау" және "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.

1)______________________________________________ квалификация присвоена
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2)______________________________________________________ квалификация не присвоена
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Председатель комиссии: ______________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ____________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь комиссии: _________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам приема экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта
Форма
Министерство юстиции Республики Казахстан
Квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства
определенного вида судебной экспертизы № ____
Выдано _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что ему (ей) решением комиссии от "____"_____________ 20___ года присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства судебной экспертизы по специальности:
1.___________________________________
2.___________________________________
_______________________________________________________________________
(подпись или ЭЦП председателя комиссии)
Приложение 6
к Правилам приема экзаменов
для присвоения квалификации
судебного эксперта
Форма
Дополнение к квалификационному свидетельству судебного эксперта
на право производства определенного вида судебной экспертизы № ____
Выдано ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что ему (ей) решением комиссии от "____"_____________ 20___ года присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства судебной экспертизы по специальности:
1.___________________________________
2.___________________________________
_________________________________________________________________
подпись или ЭЦП председателя комиссии)
Приложение 2 к приказу
от 21 мая 2020 года № 43
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 336
Правила аттестации судебных экспертов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации судебных экспертов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее - Закон "О государственных услугах") и определяют порядок оказания государственных услуг "Аттестация судебных экспертов" и "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" (далее – государственные услуги).

2. Осы Қағидаларда келесі негізгі түсініктер қарастырылған:
1) Бірыңғай байланыс-орталығы -ақпараттық-коммуникациялық, мемлекеттік қызметтер және өзге де қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты көрсетілетін қызмет алушыларға, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну бойынша ақпараттық-анықтамалық қызметінің функцияларын орындайтын Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын заңды тұлға;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
3) сот сарапшысын кезекті аттестаттау - сот-сараптама қызметін жиырма жылдан аса жүзеге асырған адамдарды қоспағанда, әрбір бес жыл сайын кезеңмен өткізілетін рәсім;
4) сот сарапшысын кезектен тыс аттестаттау - Заңның 20-бабымен белгіленген біліктілік талаптарына сот сарапшысының сәйкес келмеген жағдайдағы жүргізілетін рәсім;
5) сот сарапшысын аттестаттау (бұдан әрі - аттестация) - Заңмен белгіленген біліктілік талаптарына сот сарапшысының сәйкес келуін айқындау бойынша кезекті және кезектен тыс аттестаттауды қамтитын рәсім;
6) сот сарапшысы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) - сот сараптамалары органының қызметкерлері болып табылатын сот, сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сарапшылар, сондай-ақ, лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдар;
7) "электрондық үкіметтің" веб-порталыwww.egov.kz., www.elicense.kz (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нұсқада көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосудың техникалық шарттарын беру қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметтеріне қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) -электрондық цифрлық қолтаңбамен құрылған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Бала күтімі демалысында болған көрсетілетін қызметті алушылар қызметке шыққаннан кейін үш айдан кейін не алты айдан кешіктірілмей аттестатталады.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібі

2. В настоящих Правилах предусмотрены следующие основные понятия:
1) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) очередная аттестация судебного эксперта – периодически осуществляемая процедура каждые пять лет, за исключением лиц, осуществляющих судебно-экспертную деятельность более двадцати лет;
4) внеочередная аттестация судебного эксперта – процедура в случае несоответствия судебного эксперта квалификационным требованиям, установленным статьей 20 Закона;
5) аттестация судебного эксперта (далее - аттестация) – процедура в которую входит очередная и внеочередная аттестация по определению соответствия судебного эксперта квалификационным требованиям, установленным Законом;
6) судебный эксперт (далее – услугополучатель) – судебные, судебно-медицинские, судебно-наркологические и судебно-психиатрические эксперты, являющиеся сотрудниками органа судебных экспертиз, а также лица, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии;
7) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Услугополучатели, находившиеся в отпуске по уходу за детьми, аттестуются не ранее, чем через три месяца и не позднее шести месяцев после выхода на службу.
Глава 2. Порядок оказания государственных услуг

4. Аттестаттауға жататын, лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдардың тізімі оны өткізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кем емес мерзімде Қазақстан Республикасының Әділет министрінің не болмаса оны ауыстыратын адамның бұйрығымен бекітіледі.
5. Аттестаттауға жататын, сот сараптамалары органдарының қызметкерлері болып табылатын сот сарапшыларының тізімі мен аттестацияны өткізу кестесі "Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәспорынның (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) басшысымен не боламаса оны ауыстыратын адаммен бекітіледі.
6. Лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдарды кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы шешім Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) сот-сараптамасы қызметін лицнзиялау бойынша комиссиясымен қабылданады, ал сот-сараптамалары органдарының қызметкерлері болып табылатын сот сарапшыларын кезектен тыс аттестаттау осы Қағидаға 13-тармағымен белгіленген тәртіпте көрсетілетін қызмет берушінің басшысымен қабылданады.
7. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны, аттестацияға жіберілгендерді аттестацияны өткізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өткізілетін орны, уақыты, аттестацияның өткізілу тәртібі туралы жазбаша хабарландырады.
8. Аттестацияға жататын көрсетілетін қызметті алушылар жазбаша хабарламаны алған сәттен бастап оны өткізгенге дейін күнтізбелік үш жұмыс күннен кешіктірмей сот сарапшыларын аттестаттау, аттестацияны өткізу жөніндегі Комиссияға (бұдан әрі - Комиссия) құжаттарды жолдайды.
9. Аттестацияны өту үшін, көрсетілетін қызметті алушы аттестацияны өткізу не аттестацияны өткізу бойынша аттестациялық куәлік бойынша комиссия отырысының қорытындысын алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы "Сот сарапшылар аттестаттау" Стандартының (бұдан әрі - Стандарт1) және "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" Стандартының (бұдан әрі - Стандарт) 8-тармақтарына сәйкес электрондық құжат нысаны түрінде құжаттарды жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетудің негізгі талаптар тізімі үрдіс сипаттамасын, нысанды, көрсету мазмұны мен нәтижиесін, сондай-ақ, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету ерекшеліктері есебімен мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Стандарт 2-де көрсетілген.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жалпы мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.

4. Список лиц, занимающихся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии, подлежащих аттестации, утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан либо лицом его замещающим не позднее чем за тридцать календарных дней до начала ее проведения.
5. Список судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз, подлежащих аттестации и график прохождения аттестации утверждаются руководителем Республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" либо лицом его замещающим (далее - услугодатель).
6. Решение о проведении внеочередной аттестации лиц, занимающихся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии принимается комиссией по лицензированию судебно-экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее-Министерство), а судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз принимается руководителем услугодателя, в порядке определенным пунктом 12 Правил.
7. Услугодатель письменно уведомляет услугополучателей, подлежащих к аттестации, о месте, времени, порядке проведения аттестации, не позднее тридцати календарных дней до начала ее проведения.
8. Услугополучатели, подлежащие аттестации, направляют документы в Комиссию по проведению аттестации судебных экспертов (далее - Комиссия) с момента получения письменного уведомления за три рабочих дня до даты проведения аттестации.
9. Для прохождения аттестации, услугополучатель предоставляет услугодателю документы для получения заключения заседания комиссии по проведению аттестации либо аттестационного свидетельства по проведению аттестации, в форме электронного документа согласно пунктов 8 Стандарт "Аттестация судебных экспертов" (далее – Стандарт 1) и Стандарт "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" (Стандарт 2) государственных услуг через портал, приложение 1 и 2 к настоящим Правилам.
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Стандарте 1 и Стандарте 2 государственных услуг.
Общий срок рассмотрения документов и выдачи разрешения услугодателем составляет 7 (семь) рабочих дней.

10. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдау мен тіркеуді жүзеге асырады.
Портал арқылы көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған өтініштің қабылданғаны туралы белгі жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталған уақытта, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, еібек заңнамасына сәйкес, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Көрсетілген қызметті берушінің жауапты орындаушысы 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтыңы мен сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
Көрсетуден себептемелі бас тарту негіздемелері "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 19-1-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Стандарт 2 9-тармақтарында көрсетілген.
Көрсетілген қызметті алушы толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші жетекшісінің ЭЦҚ қойылған электрондық құжат түрінде өтінішті бұдан әрі қарастырудан себептемелі бас тартуды дайындайды және оны көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Стандарт 2 көрсетілген толық құжаттар пакетін ұсынған, сондай-ақ, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге себептемелі бас тарту үшін негізделердің болмағаны жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы аттестацияны өткізу үшін көрсетілетін қызметті алушының материалдарын дайындайды - орындау мерзімі 3 (үш) жұмыс күні.
11. Комиссия төртінші жұмыс күні көрсетілетін қызметті алушының қатысуымен аттестацияны өткізеді.
Тестілеу аудиториясы аудио және бейне бақылау жүйесімен қамтамасыз етілген.
12. Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша аттестация 2 кезеңде қазақ және орыс тілдерінде өткізіледі.
1) тестілеу: қылмыстық-процестік құқық бойынша (20 сұрақ); азаматтық - процестік құқық бойынша (20 сұрақ); криминалистика бойынша (20 сұрақ); әкімшілік құқық бойынша (20 сұрақ); Заң бойынша (20 сұрақ) барлығы 100 сұрақты құрайды.
Тестілеу сұрақтары қызмет алушының жұмыс үрдісінде қолданатын негізгі заңдарды білуін тексеруге бағытталған.
Ғылыми атағы немесе сараптама мамандығы бойынша бес жылдан кем емес еңбек өтілі бар қызмет алушының бас сарапшылары компьютерлік тестілеу сұрақтарының әзірлеушілері болып табылады.

10. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
Через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Ответственный исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней проверяет полноту и соответствие представленных документов.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Основания для мотивированного отказа приведены в пунктах 9 Стандарта 1 и Стандарта 2 государственных услуг в соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона "О государственных услугах".
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в течении 1 (одного) рабочего дня готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет в "личный кабинет" услугополучателя.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, указанных в Стандарте 1 и Стандарте 2 государственных услуг, а также отсутствия оснований для мотивированного отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель услугодателя готовит материалы услугополучателей для проведения аттестации – срок исполнения 3 (три) рабочих дня.
11. На четвертый рабочий день комиссия проводит аттестацию, в присутствии услугополучателя.
Аудитория тестирования обеспечивается системой аудио и видеонаблюдения.
12. Аттестация проводится в 2 этапа, на казахском или русском языках по выбору услугополучателя:
1) компьютерное тестирование 100 вопросов: по уголовно-процессуальному праву (20 вопросов); гражданско-процессуальному праву (20 вопросов); криминалистике (20 вопросов); административному праву (20 вопросов); Закону (20 вопросов).
Тестовые вопросы ориентируются на контроль знаний основных законов, используемых в процессе работы услугополучателя.
Разработчиками вопросов компьютерного тестирования являются главные эксперты услугодателя с наличием ученой степени либо не менее пяти лет стажа работы по экспертной специальности.

2) білімін тексеру: сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша ауызша әңгімелесу (мамандығы бойынша 5 сұрақтан көп емес).
13. Қызмет алушылар тестілеуге жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде жіберіледі.
Тестілеу уақыты 90 минутты құрайды.
Қызмет алушылар тестілеу кезінде өзара сөйлесе алмайды. Қызмет алушыларға көмекші құжаттарды (анықтамаларды, арнайы әдебиеттерді), байланыс құралдары мен электрондық тасығыштағы жазбаларды пайдалануға жол берілмейді. Аталған тармақты қызмет алушы бірінші рет бұзған жағдайда, ауызша түрде ескертілетін болады, ал қайталама бұзған жағдайда қызмет алушы компьютерлік тестілеуді ары қарай өтуден шеттетілетін болады.
14. Тестілеудің өтудің шекті мәні қойылған сұрақтың жалпы санынан дұрыс жауаптың 70% құрайды.
Тестілеудің нәтижелерін есептеу автоматты түрде, компьютерлік бағдарлама арқылы жүргізіледі.
Нәтижиелер екі данада басып шығарылады, оларға түпнұсқалық пен анықтылығын қамтамасыз ету мақсатында сот сараптамалары органының мөрімен куәландырылады. Оның бір данасы қызмет алушыға беріледі, ал екінші данасы қызмет алушының қолымен қызмет алушының аттестациялық ісінде сақталады.
15. Егер тестілеудің нәтижиелері белгіленген шекті мәннен кем болса, аттестаттауға жататын қызмет алушы аттестацияның келесі кезеңіне жіберілмейді.
16. Білімін тексеру сараптамалық мамандықтың белгілі бір түрі бойынша өтеді және қызмет алушының кәсіптік деңгейі бағаланады.
Қызмет алушының ауызша әңгімелесу нысанында білімін тексеру барысында қойылған сұрақтың жалпы санынан 70% дұрыс жауап берген жағдайда, қызмет алушы аттестациядан өткен деп саналады.
17. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Сатандарт 2 көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ, аттестацияның екі кезеңінен өткен нәтижиелерді қарап, Комиссия келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) қайталама аттестаттауға жатады.
Аттестаттаудың нәтижиелері аттестаттау өткізілген күні жарияланады және осы Қағидаларға 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қызмет алушының аттестациясын, өткізу жөніндегі комиссия отырысының хаттамасында (бұдан әрі - хаттама) көрсетіледі.
18. Аттестаттаудан өтпеген көрсетілетін қызметті алушы, бір реттік қайталама аттестаттаудан өтуге жатады.
19. Қайталама аттестация осы Қағидалардың 13-тармағымен белгіленген тәртіпте аттестацияны өткізген күнінен бастап бір айдан ерте емес және үш айдан кем емес мерзімде өткізіледі.
20. Қайталама аттестацияда, аттестаттауда тестілеудің шекті мәнін өткен соң, көрсетілетін қызметті алушы қайталама тест тапсырмай әңгімелесуге жіберіледі.
Комиссия, көрсетілетін қызметті алушының қайталама аттестацияны өткен кезде, келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:

2) проверка знаний: устное собеседование по определенному виду судебной экспертизы (не более 5 вопросов по специальности).
13. Услугополучатели допускаются к тестированию при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
Время тестирования составляет 90 минут.
Во время тестирования услугополучатели не переговариваются между собой. Не допускается использование услугополучателями вспомогательных документов (справочная, специальная литература), средств связи и записей на электронном носителе. В случае первого нарушения данного пункта услугополучатель будет предупрежден в устном порядке, при повторном нарушении услугополучатель отстраняется от дальнейшего прохождения компьютерного тестирования.
14. Пороговый уровень прохождения тестирования составляет 70 % правильных ответов от общего числа заданных вопросов.
Подсчет результатов тестирования проводится автоматически компьютерной программой.
Результаты распечатываются в двух экземплярах, которые заверяются печатью услугодателя с целью обеспечения подлинности и достоверности. Один экземпляр выдается услугополучателю, второй экземпляр с подписью услугополучателя хранится в аттестационном деле услугополучателя.
15. В случае, если результаты тестирования составляют менее установленного порогового уровня, услугополучатель, подлежащий аттестации, к следующему этапу аттестации, не допускается.
16. Проверка знаний проходит по определенному виду экспертной специальности и оценивает профессиональный уровень услугополучателя.
В ходе проверки знаний в форме устного собеседования, при положительном ответе не менее 70 % правильных ответов от общего числа вопросов, услугополучатель считается прошедшим аттестацию.
17. Рассмотрев документы, указанные в Стандарте 1 и Стандарте 2 государственных услуг, а также по результатам проведенных двух этапов аттестации, Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) подлежит повторной аттестации.
Результаты аттестации, объявляются в день проведения аттестации и отражаются в протоколе заседания Комиссии по проведению аттестации услугополучателей по форме (далее – протокол), согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Услугополучатель, не прошедший аттестацию, подлежит повторной аттестации не более одного раза.
19. Повторная аттестация проводится не ранее одного месяца и не позднее трех месяцев со дня проведения аттестации в порядке, определенном пунктом 12 настоящих Правил.
20. При повторной аттестации услугополучатель, прошедший пороговый уровень по тестированию во время аттестации, допускается к собеседованию без прохождения повторного тестирования.
Комиссия, при прохождении услугополучателем повторной аттестации, принимает одно из следующих решений:

1) аттестатталды;
2) аттестатталмады.
Лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдардың Заңның 14-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қайталама аттестацияны өтпеген жағдайда, Министрлік талап арыз бойынша сот тәртібінде сот-сараптамасы қызметімен айналысуға лицензиядан айыруды жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы кезекті аттестацияны өтпеген жағдайда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес көрсетілген қызметті алушымен жасалған еңбек шарты бұзылады.
21. Аттестацияның нәтижиелері хаттамада көрсетіледі.
22. "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша аттестаттау Комиссияның шешімімен осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес аттестацияны, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушыны аттестаттау комиссиясының қорытындысы (бұдан әрі - қорытынды), ал "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бір данада аттестациялық куәлік (бұдан әрі - аттестациялық куәлік) түрінде ресімделінеді.
23. Қызмет берушінің жауапты орындаушысы электрондық нұсқада қорытынды немесе куәлік жобасын ресімдейді және қызмет берушінің басшысымен келіседі - орындау мерзімі 2 (екі) жұмыс күні.
Аттестациялық комиссияның төрағасы қорытынды немесе куәлікті қарастырады және қол қояды - орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті алушыға қорытынды немесе куәлік-қызметті берушінің комиссия төрағасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" - портал арқылы жіберіледі.
24. Ақпараттық жүйеде жаңылу болған жағдайда, электрондық байланыс болмағанда немесе хабарламаны жіберуге кедергі болатын өзгеде жағдайлар туындағанда, көрсетілетін қызметті көрсетушінің уәкілетті бөлімшесі "электрондық үкімет" ақпаратттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторын (бұдан әрі - оператор) хабардар етеді, оператор техникалық жаңылулардың туындауын анықтаған сәттен бастап көрсетілген себептерді анықтау және жою үшін (жұмыс күндері сағат 9:00-ден сағат 18:30-ға дейін) шараларды қабылдайды.
25. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласында уәкілетті органмен белгіленген тәртіпте мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
26. Мемлекеттік ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде рұқсаттар мен хабарламалар, оның кезеңі туралы деректер автоматты түрде мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мониторнигінің ақпараттық жүйесіне түседі.

1) аттестован;
2) не аттестован.
В случае не прохождения лиц, занимающихся судебно-экспертной деятельностью, на основании лицензии повторной аттестации согласно подпункта 2) пункта 3 статьи 14 Закона в судебном порядке по иску Министерства осуществляется лишение лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью.
В случае не прохождения судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз, повторной аттестации трудовой договор с ними расторгается согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
21. Результаты аттестации отражаются в протоколе.
22. Решение аттестационной Комиссии по государственной услуге "Аттестация судебных экспертов" оформляется в виде заключения аттестационной комиссии по проведению аттестации услугополучателя (далее – заключение) согласно приложению 5 к настоящим Правилам, а по государственной услуге "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" в виде аттестационного свидетельства (далее – свидетельство) в одном экземпляре по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
23. Ответственный исполнитель услугодателя оформляет и согласовывает с руководителем услугодателя проект заключения или свидетельства в электронном формате – срок исполнения 2 (два) рабочих дня.
Председатель аттестационной комиссии рассматривает и подписывает заключение или свидетельство– срок исполнения 1 (один) рабочий день.
Заключение или свидетельство услугополучателю направляется через портал – в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП председателя комиссии услугодателя.
24. В случае сбоя информационной системы, при отсутствии электронной связи или возникновения иных обстоятельств, препятствующих отправке сообщений, уполномоченное подразделение услугодателя незамедлительно уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее - оператор) с момента обнаружения возникновения технических сбоев принимает меры для выявления и устранения указанных причин (в рабочие дни с 9:00 часов до 18:30 часов).
25. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах".
26. При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.

3-тарау.Комиссия шешімін қайта қарау (аппелляция) тәртібі
27. Қызмет алушы аттестация нәтижиелерімен қанағаттанбаған жағдайда, апелляциялық комиссияға қайта қарау өтінішін беруге құқығы бар.
28. Қызметті алушы ерікті түрде апелляциялық комиссиясының атына өтінішті жазады. Қайта қарау үшін берілген өтініш аттестацияны өткенен кейін екі жұмыс күні ішінде қабылданады және апелляциялық комиссиямен белгіленген кестеге сәйкес апелляциялық комиссияның отырысында қарастырылады.
Апелляциялық комиссияның отырысы келіп түсетін өтініштерге байланысты қажеттілігі болған жағдайда жүргізіледі.
29. Қайта қарауға өтініш көрсетілетін қызметті алушыдан шағымдану кезінде қабылданады:
1) нақты сұрақтардың дұрыстығы (компьютерлік тестілеу және билеттері бойынша);
2) техникалық ақауларға сілтеме жасап тестілеу нәтижиелері бойынша;
3) тестілеу ережелерін бұзу туралы акт;
30. Апелляциялық комиссия отырысында қайта қарауға өтініш берген қызмет алушының компьютерлік тесттер мен сұрақтарына қайтарған дұрыс емес жауаптары мен оның нұсқалары және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының тестілеу кезіндегі бейне - және аудио жазба үрдісі қарастырылады.
31. Апелляциялық комиссия шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санынан комиссияның басым мүшелерінің берген дауыстарымен қабылданады. Комиссия мүшелерінің дауыс беру шешімі бірдей болған жағдайда, шешуші дауыс комиссия төрағасының дауысы болып табылады. Апелляциялық комиссияның шешімі екі данада жасалған хаттамамен ресімделеді және оған осы отырыста қатысқан барлық апелляциялық комиссияның мүшелерімен қол қойылады. Апелляциялық комиссия отырысы хаттамасының екінші нұсқасы көрсетілетін қызметті алушыға беріледі және бір жыл көлемінде сақталады.
Апелляциялық комиссияның шешімі комиссияның жалпы санынан 2/3 (екі де үш) мүшелерінің болғаны кезінде дұрыс болып саналады.
Апелляциялық комиссия комиссия төрағасын қоса алғанда бес комиссия мүшесінен тұрады.
32. Апелляциялық комиссия қайта қарауға түскен өтінішті қарастыру нәтижиелері бойынша өтініш түскен күннен бастап екі күн ішінде келесі екі шешімнің біреуін қабылдайды:
1) қайта қарауды қанағаттандырусыз қалдыру;
2) қызмет алушының өтінішін қанағаттандырып, оны қайталама мемлекеттік көрсетілетін қызметті тапсыруға жіберу.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымдық тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
33. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдар Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға жіберілуі мүмкін.

Глава 3 Процедура апелляции решений Комиссии
27. Услугополучатели в случае неудовлетворения результатами аттестации имеют право подать на апелляцию в апелляционную комиссию.
28. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии услугополучателем, в произвольной форме. Заявления на апелляцию принимаются в течение двух рабочих дней после прохождения аттестации либо повторной аттестации услугополучателем и рассматриваются апелляционной комиссией на заседании согласно графику, определяемому апелляционной комиссией.
Заседание апелляционной комиссии проводится по мере необходимости, в зависимости от количества поступающих заявлений.
29. Заявление на апелляцию принимается от услугополучателя в случаях обжалования:
1) корректности конкретных вопросов (по компьютерному тестированию и собеседованию);
2) результатов тестирования со ссылкой на технические неполадки;
3) акта о нарушении правил тестирования;
30. На заседании апелляционной комиссии рассматриваются компьютерное тестирование и вопросы, по которым услугополучатель, подавший заявление на апелляцию, ответил неверно, и его варианты ответов, и (или) видео- и аудиозаписи процесса тестирования судебного эксперта.
31. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов, голос председателя является решающим. Решения апелляционной комиссии оформляются протоколами, которые должны быть составлены в двух экземплярах и подписаны всеми членами апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании. Второй экземпляр протокола заседания апелляционной комиссии передается услугодателю и хранится в течение одного года.
Решение апелляционной комиссии правомочно при наличии 2/3 (двух трети) членов от общего числа.
Апелляционная комиссия состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя.
32. По результатам рассмотрения полученного заявления на апелляцию, апелляционная комиссия в течение двух дней со дня поступления апелляции принимает одно из двух решений:
1) оставить апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию услугополучателя и допустить его на пересдачу государственной услуги.
Глава 4 Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
33. Жалоба на решение, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана в Министерство юстиции Республики Казахстан, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

34. Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына көрсетілетін қызметті алушыдан түскен шағым оны тіркеген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарастыруға жатады.
35. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына көрсетілген қызметті алушыдан түскен шағым оны тіркеген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарастыруға жатады.
36. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте сотқа жүгінеді.
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
1-қосымша
"Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарты (бұдан әрі - Стандарт 1)
1
Қызмет берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК
2
Мемлекетік көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәсілі
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі - 7 (жеті) жұмыс күндері.
4
Көрсету нысаны
Электрондық
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелері
Аттестациялық комиссияның қорытындысы немесе аттестациялық комиссияның қорытындысы не негіздемелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы себептемелі жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерін ұсыну нысаны.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем көлемі және Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жағдайдағы оны алу тәсілі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) қызмет беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоса алмағанда, белгіленген жүмыс кестесіне сай жұмыс уақыты сағат 9:00-ден 18:30 дейін, сағат 13:00 ден 14:30-ға дейін түскі үзілісімен дүйсенбіден жұма аралығында.
2) портала - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (қызмет алушының жұмыс уақытының аяқталған, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтінішті берген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлкеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) тәулік бойы жұмыс істейді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызмет берушінің www.adilet.gov.kz ресми нтернет-ресурсында орналастырылған.
8
Құжаттар тізімі
1) қызмет берушінің қызметкеріне:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 2-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
кәсіби дайындық деңгейі көрсетілген, аумақтық бөлімше басшысының не болмаса оны ауыстыратын адамның қолы қойылған сот сарапшысына берілген мінездеменің электрондық көшірмесі;
соңғы жылдағы сот сарапшысының қорытындысына берілген рецензияның электрондық көшірімесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәліметтер.

34. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
35. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
36. В случае несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Стандарт государственной услуги "Аттестация судебных экспертов" (далее – Стандарт 1)
1
Наименование услугодателя
РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense,kz
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания - 7 (семь) рабочих дней.
4
Форма оказания
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение аттестационной комиссии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам.
7
График работы
1) услугодателя –с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном сайте интернет-ресурсе услугодателя www.adilet.gov.kz.
8
Перечень документов
1) для судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз:
заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Стандартам;
электронная копия характеристики на судебного эксперта, подписанная руководителем территориального подразделения услугодателя либо лица его замещающего, в котором отражен уровень профессиональной подготовки;
электронная копия рецензии на заключения судебного эксперта за последний год;
сведения по форме согласно приложению 2 к Стандартам;.

2) лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметін жүзеге асыратын адамға:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартын 1-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
соңғы жылдағы сот сарапшысының қорытындысына берілген рецензияның электрондық көшірімесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәліметтер.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, және (немесе) олардың ішіндегі деректерді (мәліметтерді) алу үшін көрсетілетін қызметті алушымен ұсынылған құжаттардың дұрыс еместігі анықталғанда;
2) Қағидалардың талаптарына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған матреиалдар мен деректердің (мәліметтердің) сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде электрондық нысан түрінде көрсету ерекшеліктерінің есебімен өзгеде талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушы "жеке кабинет" порталы, сонымен қатар бірыңғай байланыс-орталығы арқылы жойылған рұқсат режімінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібі мен белгісі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
3. Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде көру қабілеті кеміс адамдар үшін қызметті алу нұсқалары қол жетімді.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.energo.gov.kz интернет ресурсында"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығының нөмірі: 1414, 8 800 080 7777.
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
2-қосымша
Стандарт государственной услуги"Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарты (бұдан әрі - Стандарт 2)
1
Қызмет берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК
2
Мемлекетік көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәсілі
www.egov.kz, www.elicense,kz"электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі - 7 (жеті) жұмыс күндері.
4
Көрсету нысаны
Электрондық
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелері
Аттестациялық куәлік немесе аттестациялық қорытынды не негіздемелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту туралы себептемелі жауап. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерін ұсыну нысаны.
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем көлемі және Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жағдайдағы оны алу тәсілі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

2) лицу, осуществляющему судебно-экспертную деятельность на основании лицензии:
заявление в форме согласно приложению 1 к Стандартам;
электронная копия рецензии на заключения судебного эксперта за последний год;
сведения по форме согласно приложению 2 к Стандартам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
3. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
4. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсеwww.energo.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Стандарт государственной услуги "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" (далее – Стандарт 2)
1
Наименование услугодателя
РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания - 7 (семь) рабочих дней.
4
Форма оказания
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
аттестационное свидетельство либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам.
7
График работы

1)қызмет беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоса алмағанда, белгіленген жүмыс кестесіне сай жұмыс уақыты сағат 9:00-ден 18:30 дейін, сағат 13:00 ден 14:30-ға дейін түскі үзілісімен дүйсенбіден жұма аралығында.
2)портала - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (қызмет алушының жұмыс уақытының аяқталған, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері өтінішті берген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлкеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) тәулік бойы жұмыс істейді.
Қазақстан Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Құжаттар тізімі
1) қызмет берушінің қызметкеріне:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 1-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
кәсіби дайындық деңгейі көрсетілген, аумақтық бөлімше басшысының не болмаса оны ауыстыратын адамның қолы қойылған сот сарапшысына берілген мінездеменің электрондық көшірмесі;
соңғы жылдағы сот сарапшысының қорытындысына берілген рецензияның электрондық көшерімесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәліметтер.
2)лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметін жүзеге асыратын адамға:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 1-қосымшасына сәйкесэлектрондық құжат нысанындағы өтініш;
соңғы жылдағы сот сарапшысының қорытындысына берілген рецензияның электрондық көшерімесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәліметтер.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, және (немесе) олардың ішіндегі деректерді (мәліметтерді) алу үшін көрсетілетін қызметті алушымен ұсынылған құжаттардың дұрыс еместігі анықталғанда;
2) Қағидалардың талаптарына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған матреиалдар мен деректердің (мәліметтердің) сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде электрондық нысан түрінде көрсету ерекшеліктерінің есебімен өзгеде талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушы "жеке кабинет" порталы, сонымен қатар бірыңғай байланыс-орталығы арқылы жойылған рұқсат режімінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібі мен белгісі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
3.Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде көру қабілеті кеміс адамдар үшін қызметті алу нұсқалары қол жетімді.
4.Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.energo.gov.kzинтернет ресурсында"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығының нөмірі: 1414, 8 800 080 7777.
Стандарт 1 және Стандарт 2-ге
1-қосымша
Нысан
Сот сарапшылары
аттестациясын, оның ішінде
кезектен тыс аттестаттауды
өткізу жөніндегі
комиссия төрағасының
орынбасарына
Өтініш
Сізден, мені сот сарапшыларын аттестаттаудан, оның ішінде кезектен тыс аттестаттаудан өтуге жіберуіңізді сұраймын.
Сонымен қатар, аттестаттаудан, оның ішінде кезектен тыс аттестаттаудан өту үшін келесі құжаттарды жолдаймын:
1. ____________________________________
2. ____________________________________
Ақпараттық жүйелердегі, заңмен қорғалған құпияларды құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін:
____________________________________
қолы (Т. А. Ә (болғанжағдайда)
Стандарт 1 және Стандарт 2-ге
2-қосымша
Нысан
Мәліметтер нысаны
Өтінім бойынша деректер
1. Өтініш нөмірі
2. Құру күні
Негізгі мәліметтер
3. Жеке сәйкестендіру номері

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном сайте интернет-ресурсе услугодателя www.adilet.gov.kz.
8
Перечень документов
1) для судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз:
заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Стандартам;
электронная копия характеристики на судебного эксперта, подписанная руководителем территориального подразделения услугодателя либо лица его замещающего, в котором отражен уровень профессиональной подготовки;
электронная копия рецензии на заключения судебного эксперта за последний год;
сведения по форме согласно приложению 2 к Стандартам;.
2) лицу, осуществляющему судебно-экспертную деятельность на основании лицензии:
заявление в форме согласно приложению 1 к Стандартам;
электронная копия рецензии на заключения судебного эксперта за последний год;
сведения по форме согласно приложению 2 к Стандартам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
3. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
4. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсеwww.energo.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
Стандарту 1
и к Стандарту 2
Форма
Заместителю председателя
Комиссии по проведению
аттестации, в том числе
внеочередной аттестации
судебных экспертов
Заявление
Прошу Вас допустить меня к прохождению аттестации, в том числе внеочередной аттестации судебных экспертов.
Вместе с тем, направляю следующие документы для прохождения аттестации, в том числе внеочередной аттестации:
1.______________________________
2.______________________________
Согласен (-а) на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
____________________________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
Стандарту 1
и к Стандарту 2
Форма сведений
Данные по заявке
1. Номер заявления
2. Дата создания
Основные сведения
3. Индивидуальный идентификационный номер

4. Тегі
5. Аты
6. Әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер
7. Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі
8. Нөмірі
9. Сериясы
10. Берілген күні
11. Аяқталу күні
12. Берген органы
Мекен-жайы
13. Пошталық индекс
14. Мемлекет, облыс, аудан, елді мекен
15. Көшенің аты
16. Үйдің, ғимараттың нөмірі
17. Пәтердің, кеңсенің нөмірі
18. Телефон нөмірі
Жоғары білімі туралы мәліметтер
19. Жоғары білім беру ұйымының толық атауы
20. Дипломның сериясы мен нөмірі
21. Оқуға түскен жылы
22. Оқуды аяқтаған жылы
23. Диплом бойынша мамандығы
24. Диплом бойынша біліктілігі
25. Дипломдарды нострификаттау (қажеттілігі болған жағдайда)
Ынталандыру және тәртіптік жазаларының болуы туралы мәліметтер (олардың болғаны жағдайда)
26. Бұйрықтың нөмірі мен күні
27. Бұйрықтың атауы
28. Ескерту, сөгіс, қатаң сөгіс (керегінің астын сызу қажет)
Сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық мамандықтары бойынша сот сарапшылары үшін соңғы 5 жылдағы біліктілікті арттыру туралы куәліктің болуы туралы мәлімет
29. Нөмірі
30. Ұйымның атауы
31. Циклдың атауы
33. Берілген күні
Қызметті жүзеге асыру туралы деректер
34. Сот сараптамасы қызметін жүзеге асыру бойынша өзіңіздің тәсіліңізді таңдаңыз:
35. Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігі (оған қосымшасымен бірге)
Біліктілік куәлігінің (қосымшасымен бірге) номері
Рұқсат беру құжатының мерзімі
Мамандығы
Сот сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адам
36. Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығын беретін біліктілік куәлігі (оған қосымшасымен бірге)
Біліктілік куәлігінің (қосымшасымен бірге) номері
Рұқсат беру құжатыныңмерзімі
Мамандығы
Лицензия нөмірі
Лицензияныбергенкүні
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
3-қосымша
Себептемелі бас тарту
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Сіздің жылғы (өтініш күні) № (өтініш нөмірі) өтінішіңізді қарап келесіні хабарлайды.
Бас тарту себебі.
Қол қоюшының лауазымы
Қол қоюшының аты-жөні, тегі (болған жағдайда)
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сот сарапшылары аттестациясын, оның ішінде кезектен тыс аттестаттауды өткізу жөніндегі комиссия отырысының № хаттамасы
20___жылғы " ____ " _________________
_____________________ қаласы
Төраға ____________________________________
Комиссия мүшелері ____________________________________
Хатшы ____________________________________
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не болмаса оны ауыстыратын адамның) 20__
жылғы "__"_______ № ____ бұйрығы негізінде әрекет ететін комиссиясының қарауына
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы) құжаттары ұсынылды. 1._________________________
2._________________________
3._________________________
(ұсынылған құжаттар)
1 кезеңнің (компьютерлік тестілеу өткізу) нәтижелері:
_______ балл, екінші кезеңге: "жіберіледі"/"жіберілмейді".
Сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша өткізілген ауызша әңгімелесудің/ емтихан
билетінің қысқаша мазмұны:
1. ___________________________________________________________

4. Фамилия
5. Имя
6. Отчество (при его наличии)
Сведения о документе, удостоверяющем личность
7. Тип документа удостоверяющего личность
8. Номер
9. Серия
10. Дата выдачи
11. Дата окончания
12. Орган выдачи
Адрес
13. Почтовый индекс
14. Страна, область, район, населенный пункт
15. Название улицы
16. Номер дома, здания
17. Номер квартиры, офиса
18. Номер телефонов
Сведения о наличии образования
19. Полное наименование организации образования
20. Серия и номер диплома
21. Год поступления
22. Год окончания
23. Специальность по диплому
24. Квалификация по диплому
25. Нострификация диплома (при необходимости)
Сведения о наличии поощрений и дисциплинарных взысканий (при их наличии)
26. Номер и дата приказа
27. Наименование приказа
28. Замечание, выговор, строгий выговор (нужное подчеркнуть)
Сведения о наличии свидетельства о повышении квалификации за последние 5 лет для судебных экспертов судебно-медицинской, судебно-наркологической, судебно-психиатрической специальностей
29. Номер
30. Наименование организации
31. Название цикла
32. Количество часов
33. Дата выдачи
Данные об осуществлении деятельности
34. Выберите ваш способ осуществления судебно-экспертной деятельности:
35. Квалификационное свидетельство на право производства определенного вида судебной экспертизы (дополнений к нему)
Номер квалификационного свидетельства (дополнений к нему)
Дата разрешительного документа
Специальность
Лицо, осуществляющее судебно-экспертную деятельность на основании лицензий
36. Квалификационное свидетельство на право производства определенного вида судебной экспертизы (дополнений к нему)
Номер квалификационного свидетельства (дополнений к нему)
Дата разрешительного документа
Специальность
Номер лицензии
Дата выдачи лицензии
Приложение 3
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Мотивированный отказ
Министерство юстиции Республики Казахстан, рассмотрев Ваше обращение от (дата заявки) года № (номер заявки), сообщает следующее.
Причина отказа
[Должность подписывающего]
[фамилия, имя, отчество (в случае наличия) подписывающего]
Приложение 4
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Форма
Протокол № заседания комиссии по проведению аттестации,
в том числе внеочередной аттестации судебных экспертов
"____" _________________20___года город_______________
Председатель __________________________________________________
Члены комиссии ________________________________________________
Секретарь ______________________________________________________
На рассмотрение комиссии, действующей на основании приказа Министра юстиции Республики Казахстан (либо лица его замещающего) от "____"___________20____года №___. представлены документы
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
1. _________________
2.________________
3. _________________
представленные документы)
Результаты 1 этапа (проведение компьютерного тестирования):____ баллов, ко второму этапу: "допускается"/ "не допускается". Краткое содержание проведенного устного собеседования/экзаменационных билетов по определенному виду судебной экспертизы:
1. ____________________________________________________________

2. ___________________________________________________________
Шешім қабылдау жөніндегі комиссиясы мүшелерінің дауыс беру нәтижелері:
"қолдаған" ______, "қарсы" _______ дауыс.
Комиссиясы былай деп шешті:
1) _______________________ аттестатталды
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
2) _______________________ қайта аттестаттауға жатады
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
3) ________________________ аттестатталмады
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Комиссия төрағасы: ___________________________________
(қолы) Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ___________________________________
(қолы) Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
___________________________________
(қолы) Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
___________________________________
(қолы) Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Хатшы:            ___________________________________
(қолы) Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Аттестациялық комиссияның № қорытындысы
20___жылғы " ____ " _________________
____________________ қаласы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не болмаса оны
ауыстыратын адамның) 20__ жылғы "__"_______ № ____ бұйрығы негізінде әрекет ететін
комиссиясы құрамында:
Төраға __________________________________________
Комиссия мүшелері _________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
Хатшы ___________________________________________
_______________________________________________________________
(аттестацияның түрі, тегі, аты, әкесінің аты, (ол болған жағдайда),
сот сарапшысының лауазымы және жұмыс орны)
құжаттарды қарап,
Былай деп шешті:___________________ ____
(аттестаттаудың нәтижесі)
___________________________________
(Комиссия төрағасының қолы немесе ЭЦҚ)
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Аттестациялық куәліктің№
20___жылғы " ____ " _________________
____________________ қаласы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не болмаса оны
ауыстыратын адамның)
20__ жылғы "__"_______ № ____ бұйрығы негізінде әрекет ететін комиссиясы құрамында:
Төраға _____________________________________
Комиссия мүшелері ________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
Хатшы ___________________________________________
_____________________________________________________________
(аттестацияның түрі, тегі, аты, әкесінің аты, (ол болған жағдайда),
сот сарапшысының лауазымы және жұмыс орны)
құжаттарды қарап,
Былай деп шешті:___________________ ____
(аттестаттаудың нәтижесі)
___________________________________
(Комиссия төрағасының қолы немесе ЭЦҚ)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2020 жылғы 21 мамырдағы
№ 43 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізімі

2. ____________________________________________________________
Результаты голосования членов комиссии по принятию решения: "за" _____, "против" __________ голосов. Комиссия решила:
1) __________________________________________________________аттестован (а)
фамилия, имя, отчество при его наличии)
2) _________________________________________________ подлежит повторной аттестации
фамилия, имя, отчество(при его наличии)
3) __________________________________________________________ не аттестован (а)
фамилия, имя, отчество(при его наличии)
Председатель комиссии: ________________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество(при его наличии)
Члены комиссии: ______________________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество(при его наличии)
_____________________________________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь комиссии: __________________________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Форма
Заключение аттестационной комиссии №___
"____" ________20____года город ___________
Аттестационная комиссия в составе председателя ________________
Членов комиссии_______________________________ ________________
Секретаря________________
действующая на основании приказа Министра юстиции Республики Казахстан (либо лица его замещающего) от "___" _______________20___ года №___.
Рассмотрев документы _________________________________________________
(вид аттестации, фамилия, имя, отчество, (при его наличии)
должность и место работы судебного эксперта))
Решила: ________________
(результат аттестации)
____________________________________
(подпись или ЭЦП председателя комиссии)
Приложение 6
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Форма
Аттестационное свидетельство №___
"____" ________20____года город ___________
Аттестационная комиссия в составе председателя ________________
Членов комиссии_______________________________ ________________ Секретаря________________
действующая на основании приказа Министра юстиции Республики Казахстан (либо лица его замещающего) от "___" _______________20___ года №___.
Рассмотрев документы _____________________________________________________
(вид аттестации, фамилия, имя, отчество, (при его наличии)
должность и место работы судебного эксперта)
Решила: ________________
(результат аттестации) ____________________________________
(подпись или ЭЦП председателя комиссии)
Приложение 3 к приказу
от 21 мая 2020 года № 43
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан

1. "Сот-сараптамасы қызметі саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 5 қаңтардағы № 19 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16359 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 12 наурызда жарияланған);
2. "Сот-сараптамасы қызметі саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 19 сәуірдегі № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 5 мамырда № 16869 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 18 мамырда жарияланған);

1. Приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 5 января 2018 года № 19 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16359, опубликован 12 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 19 апреля 2018 года № 630 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 5 мая 2018 года № 16869, опубликован 18 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.