Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 26 мамырдағы № 427 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 мамырда № 20729 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.06.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (М.Қ. Баймұқашев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрі Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 26 мамырдағы
№ 427 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелді, 2015 жылғы 21 қаңтарда "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) көлік құралын бастапқы тіркеу - Қазақстан Республикасының аумағында алғаш жүзеге асырылатын, көлік құралын мемлекеттік тіркеу.
Қазақстан Республикасына уақытша әкелінген, сондай-ақ басқару органдары сол жақта орналасқан, Армения Республикасының уәкілетті органдарында Қазақстан Республикасының азаматтарына тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу көлік құралын бастапқы тіркеу болып табылмайды;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 мая 2020 года № 427. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2020 года № 20729
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июня 2020 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Баймукашев М.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июня 2020 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение к приказу
от 26 мая 2020 года № 427
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел, в которые вносятся изменения и дополнения
1. в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10056, опубликован 21 января 2015 года в газете "Казахстанская правда") внести следующие изменения:
Подпункт 6) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"6). Первичная регистрация транспортного средства – государственная регистрация транспортного средства, впервые осуществляемая на территории Республики Казахстан.
Государственная регистрация транспортных средств временно ввезенных в Республику Казахстан, а также транспортных средств с левосторонним расположением органов управления, зарегистрированных на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года, не является первичной регистрацией транспортного средства";
Пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Көлік құралдарын тіркеу, тіркеуге өзгерістер енгізу, есептен шығару кезінде барлық қажетті деректер БАЖ-ға енгізіледі. Еуразиялық экономикалық одаққа кіретін елдерден келген көлік құралдарын тіркеген кезде КҚТК-ның ерекше белгілерінде жазба көрсетіледі: Ресей Федерациясынан - РФ КҚ, Армения Республикасынан - АР КҚ, Беларусь Республикасынан - БР КҚ, Қырғыз Республикасынан - Қырғыз Республикасы КҚ.
Басқару органдары сол жақта орналасқан, Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарын тіркеу кезінде КҚТК-ның ерекше белгілерінде "Өзге адамға тіркеуге жатпайды" деп көрсетіледі.";
16-1-тармақпен толықтырылсын және мынадай редакцияда жазылсын:
"16-1. Басқару органдары сол жақта орналасқан, Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарын тіркеуді жүргізу үшін иелері:
1) жеке басты куәландыратын құжатты;
2) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 553-бабының 4-тармағына сәйкес мемлекеттік тіркеу үшін алым мен Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 615-бабына сәйкес мемлекеттік баждар төлеу туралы құжаттарды;
3) Армения Республикасының уәкілетті органында берілген, көлік құралдарына арналған КҚТК мен МТНБ;
4) сәйкестендіру нөмірінде кемінде 17 белгі болған жағдайда, 018/2011 КО ТР 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлікті ұсынады.";
35-1-тармақпен толықтырылсын және мынадай редакцияда жазылсын:
"35-1. 16-1-тармақта көзделген жағдайда, Армения Республикасының уәкілетті органы берген тіркеу құжаттары мен МТНБ түпнұсқалары иесі оны бастапқы тіркеу не Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығару туралы шешім қабылдағанға дейін көлік құралының тіркелген жері бойынша сақталады.";
50-1-тармақпен толықтырылсын және мынадай редакцияда жазылсын:
"50-1. Осы Қағидалардың 49-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда, басқару органдары сол жақта орналасқан, Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарына қатысты БАЖ-ға өзгерістер енгізу оларды Армения Республикасында тіркеу есебінен шығарғаннан кейін және осы Қағидалардың 16-тармағының 2), 4), 7), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың негізінде жүргізіледі, ал осы Қағидалардың 49-тармағының 6) тармақшасында көзделген жағдайда БАЖ бен КҚТК-ға өзгерістер енгізу осы Қағидалардың 16-1-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.";

"9. При регистрации, изменении в регистрации, снятии с учета транспортных средств все необходимые данные заносятся в ЕИС. При регистрации транспортных средств, прибывших из стран, входящих в Евразийский экономический союз, в особых отметках СРТС указывается запись: из Российской Федерации – ТС РФ, из Республики Армения – ТС РА, из Республики Беларусь – ТС РБ, из Кыргызской Республики – ТС КР.
При регистрации транспортных средств с левосторонним расположением органов управления, зарегистрированных на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года, в особых отметках СРТС указывается: "Не подлежит регистрации на иное лицо";
Дополнить пункт 16-1 изложить в следующей редакции:
"16-1. Для совершения регистрации транспортных средств с левосторонним расположением органов управления, зарегистрированных на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года владельцами представляются:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы об уплате сбора за государственную регистрацию в соответствии с пунктом 4 статьи 553 Налогового Кодекса Республики Казахстан и государственных пошлин в соответствии со статьей 615 Налогового кодекса Республики Казахстан;
3) СРТС и ГРНЗ на транспортные средства, выданные в уполномоченном органе Республики Армения;
4) свидетельство о безопасности конструкции транспортного средства по форме согласно приложению 17 к ТР ТС 018/2011, в случае наличия в идентификационном номере менее 17 знаков";
Дополнить пункт 35-1 изложить в следующей редакции:
"35-1. В случае, предусмотренном пунктом 16-1 оригиналы регистрационных документов и ГРНЗ, выданных уполномоченным органом Республики Армения хранятся по месту регистрации транспортного средства до принятия владельцем решения о его первичной регистрации либо вывозе за пределы Республики Казахстан";
Дополнить пункт 50-1 изложить в следующей редакции:
"50-1. В случаях, предусмотренных подпунктом 1 пункта 49 настоящих Правил, в отношении транспортных средств с левосторонним расположением органов управления, зарегистрированных на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года, внесение изменений в ЕИС производится после их снятия с регистрационного учета в Республики Армения и на основании документов, указанных в подпунктах 2), 4), 7), 12), 13) пункта 16 настоящих Правил, а в случае, предусмотренном подпунктом 6) пункта 49 настоящих Правил, внесение изменений в ЕИС и СРТС производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2), пункта 16-1 настоящих Правил";

66-1-тармақпен толықтырылсын және мынадай редакцияда жазылсын:
"66-1. Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органы берген құжаттардың негізінде тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген көлік құралдарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкету үшін есептен шығару кезінде Қазақстан Республикасының КҚТК мен МТНБ көлік құралдарының тіркелген жері бойынша тапсырылады, ал Армения Республикасының уәкілетті органы берген құжаттар мен МТНБ түпнұсқалары иелеріне қайтарылады.".
2. "Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 1040 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12892 болып тіркелді, 2016 жылғы 28 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) мынадай өзгеріс енгізілсін:
2-1-тармақпен толықтырылсын және мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. 1А-1-үлгісі (2-1-сурет) - Қазақстан Республикасының азаматтарына Армения Республикасының уәкілетті органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасына 2020 жылғы 1 ақпанға дейін әкелінген автомобильдерге арналған, "А" серияларындағы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері."
2-1-сурет.
1А-2-сурет (2-2-сурет) - "А" сериясындағы артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.".
2-2-сурет.
16-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16-1. "А" серияларындағы 1А-1 және 1А-2 үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) - сары, айыру белгісі "KZ", цифрлық және әріптік символдар, бөлу жолағы, рамка сызықтары мен шеті - қара түсті".
3. "Автокөлік құралын және (немесе) оның тіркемелерін қайта жабдықтауға куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 31 наурыздағы № 281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20222 болып тіркелді, 2020 жылғы 31 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) мынадай өзгеріс енгізілсін:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органдарға беріледі.
Тікелей мемлекеттік қызмет көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес оны тіркеген күнінен бастап бес жұмыс ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады."

Дополнить пункт 66-1 изложить в следующей редакции:
"66-1. При снятии с учета транспортных средств, зарегистрированных на основании документов, выданных уполномоченным органом Республики Армения на граждан Республики Казахстан и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года для вывоза за пределы Республики Казахстан, СРТС и ГРНЗ Республики Казахстан сдаются по месту регистрации транспортных средств, а оригиналы документов и ГРНЗ выданных уполномоченным органом Республики Армения возвращаются владельцам".
2. в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 1040 "Об утверждении форм и образцов государственных регистрационных номерных знаков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12892, опубликован 28 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") внести следующее изменение:
Дополнить пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Тип 1А-1 (рисунок 2-1) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "А" на автомобили зарегистрированные на граждан Республики Казахстан в уполномоченных органах Республики Армения и ввезенных в Республику Казахстан до 1 февраля 2020 года.
Рисунок 2-1.
Тип 1А-2 (рисунок 2-2) - задний государственный регистрационный номерной знак серии "А".
Рисунок 2-2.
пункт 16-1 изложить в следующей редакции:
"16-1. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков типов 1А-1 и 1А-2 серий "А" – желтый, отличительный знак "KZ", цифровые и буквенные символы, разделительная полоса, линии рамки и окантовка - черного цвета".
3. в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 281 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача свидетельства на переоборудование автотранспортного средства и (или) прицепов к нему" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20222, опубликован 31 марта 2020 года в информационно-правовой системе "Әділет") внести следующее изменение:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченные органы в сфере обеспечения безопасности дорожного движения и по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации".