"Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою тәртібі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 64 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 мамырда № 20757 болып тіркелді
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 180-6абы 2-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою тәртібі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10764 болып тіркелді, 2015 жылғы 20 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтыраулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою қағидалары осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін атқарушы
Н. Пан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2020 жылғы "__" _____________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 28 мамырдағы
№ 64 бұйрығына
1 қосымша
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою қағидалары

"О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния"
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 64. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2020 года № 20757
В соответствии с пунктом 2 статьи 180 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" и с пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" от 15 апреля 2013 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния" (зарегистрированная в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10764, опубликованная в информационно-правовой системе "Әділет" от 20 августа 2015 года) следующие изменения и дополнения:
Правила организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра юстиции
Республики Казахстан
Н. Пан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 мая 2020 года № 64
Правила организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния

1-Тарау. Жалпы ереже
1. Осы Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жоюды ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс), Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексі, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі - Заң), "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы", "Ақпараттандыру туралы", "Дербес деректер және оларды қорғау туралы", "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының неке заңнамасы саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Қағида тіркеуші органдардың тууды, қайтыс болуды, неке қиюды (ерлі-зайыптылықты), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды, атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеу, азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар енгізу, оның ішінде әке (ана) болуды белгілеу, ұл (қыз) бала асырап алу кезінде, түзетулер енгізу, азаматтық хал актілерін жою және қалпына келтіру, сондай-ақ қайталама куәліктер, анықтамалар мен азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы актілік жазбалардың көшірмелерін беруді Қазақстан Республикасы аумағында ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Қағидада келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тіркеуші орган - азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган;
2) "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - АХАЖ АЖ) - азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге, сондай-ақ жеке тұлғалардың жеке деректерін құрайтын мәліметтерді қамтитын электрондық нысанда өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу, күшін жою және қалпына келтіруге арналған ақпараттық жүйе;
3) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) - жеке тұлға, соның iшiнде өзiндiк кәсiпкерлiк түрiнде қызметiн жүзеге асыратын дара кәсiпкер үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;
4) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния (далее – Правила) разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс), Гражданским Кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон), "О документах, удостоверяющих личность", "Об информатизации", "О персональных данных и их защите", "О национальных реестрах идентификационных номеров" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области брачного законодательства.
Правила определяют порядок организации регистрирующими органами государственной регистрации рождения, смерти, заключения брака (супружества), расторжения брака (супружества), перемены имени, отчества, фамилии, внесения изменений, дополнений, в том числе при установлении отцовства (материнства), усыновлении (удочерении), исправлений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния, а также выдачи повторных свидетельств, справок и копий актовых записей о государственной регистрации актов гражданского состояния на территории Республики Казахстан.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) регистрирующий орган - местный исполнительный орган осуществляющий государственную регистрацию актов гражданского состояния;
2) информационная система "Регистрационный пункт ЗАГС" (далее - ИС ЗАГС) – информационная система, предназначенная для государственной регистрации актов гражданского состояния, также внесения в них изменений, исправлений, дополнений, аннулирования и восстановления в электронном виде, содержащей сведения составляющие персональные данные физических лиц;
3) индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) – уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
4) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

5) мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган – мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
6) мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - "Мониторинг" ИАЖ) – мемлекеттік қызметтер көрсету, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингтеуге арналған ақпараттық жүйе;
7) проактивті көрсетілетін қызмет – қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
8) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы – абонент берген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумағы шеңберінде географиялық тұрғыдан айқындалатын тұрақты орналасқан жері жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке-дара пайдаланылатын байланыс құралы;
9) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
10) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮШ) - электрондық түрде көрсетілетін ақылы қызметтерді ұсыну шеңберіндегі төлемдер туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйе;
11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңбамен құрылған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді тіркеуші органдар электронды түрде АХАЖ АЖ арқылы жүргізеді.
Кент, ауыл, ауылдық округ тұрғындарының азаматтық хал актілерін тіркеуді ұйымдастыруды Кодекстің 179-бабына сәйкес қаладағы, облыстық маңызы бар қаладағы аудандардың жергілікті атқарушы органдары, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері жүзеге асырады.
Электронды ақпараттық қорларды және ақпараттық жүйелерді қорғау және құпиялылықты сақтау мақсатында тіркеуші органдарға АХАЖ АЖ-на қол жеткізуін ақпараттық жүйелердің меншіктенушілері және иелері қолдану құқығын беру туралы тиісті өтінімдерді келісуі арқылы ұсынады.
Облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың) аумақтық әділет органдары, тіркеуші органдар құзыреті шегінде жеке тұлғалар туралы Мемлекеттік деректер қорының орталық серверінде орналасқан актілік жазбалардың электронды нұсқасын пайдаланады.

5) уполномоченный орган в сфере оказания государственных услуг – центральный государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере оказания государственных услуг;
6) информационная система мониторинга оказания государственных услуг (далее – ИИС "Мониторинг") – информационная система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через Государственную корпорацию;
7) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
8) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи;
9) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
10) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Государственная регистрация актов гражданского состояния производится регистрирующими органами в электронном виде посредством ИС ЗАГС.
Организация регистрации актов гражданского состояния жителей села, поселка, сельского округа осуществляется местными исполнительными органами районов в городе, городов районного значения, акимами поселков, сел, сельских округов согласно статье 179 Кодекса.
В целях защиты и соблюдения конфиденциальности электронных информационных ресурсов и информационных систем доступ к ИС ЗАГС регистрирующим органам предоставляется собственниками или владельцами информационных систем посредством согласования соответствующих заявок о предоставлении права пользования.
Территориальные органы юстиции области (города республиканского значения), регистрирующие органы в рамках компетенции используют электронную версию актовых записей, находящихся на центральном сервере Государственной базы данных о физических лицах.

4. Тіркеуші органдар мынадай іс-қимылдарды жасайды:
1) тууды, қайтыс болуды, неке (ерлі-зайыптылықты) қию және бұзуды, атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеуді жүргізеді;
2) азаматтық хал актілері жазбаларын өзгертеді, толықтырады, оның ішінде әке (ана) болуды белгілеу, ұл (қыз) бала асырап алу кезінде, түзетеді, жазбаларды қалпына келтіреді және жояды;
3) бастапқы және қайталама куәлiктерді, анықтамаларды, азаматтық хал актiлерiнiң көшiрмелерiн бередi;
4) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу кітаптарының және куәлік бланкілерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу, азаматтық хал актілеріне өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою, азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру саласындағы мемлекеттік қызметтер жеке тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты немесе уақытша тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты азаматтық хал актiлерiн мемлекеттік тiркеуді Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері жүргізеді және олар жасаған акт жазбалары Қазақстан Республикасының астана әкімдігінің тіркеуші органына жіберіледі.
Егер мүдделі тұлғалар Қазақстан Республикасының азаматтары болса, Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелерінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасы қолданылады.
6. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді тіркеуші органдар құжат иесінің жеке басын анықтайтын құжаты, тиісті құқықтық мәртебесі бойынша жасайды.
Иесінің жеке басын белгілейтін құжаты құқықтық мәртебесіне сәйкес келмесе, ол жарамсыз болып табылады және ол Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына тапсырылуы және ауыстырылуы тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын құжат "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Заңның 6-бабының 1-тармағына сәйкес ұсынылады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ұсынады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адам тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының белгісі бар куәлікті ұсынады.
Шетелдік азамат немесе Қазақстан Республикасында уақытша тұратын азаматтығы жоқ адам, оның құзыретті органдары, шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұрғылықты жері бар азаматтың жеке басын куәландыратын құжатты және олардың мәтінінің нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасын ұсынады.

4. Регистрирующие органы совершают следующие действия:
1) производят государственную регистрацию рождения, смерти, заключения и расторжения брака (супружества), перемены имени, отчества, фамилии;
2) изменяют, дополняют, в том числе при установлении отцовства (материнства), усыновлении (удочерении), исправляют, восстанавливают и аннулируют записи актов гражданского состояния;
3) выдают первичные и повторные свидетельства, справки, копии записей актов гражданского состояния;
4) обеспечивают сохранность книг и бланков свидетельств государственной регистрации актов гражданского состояния.
5. Государственные услуги в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, дополнений, исправлений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния, выдачи повторных свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния оказываются физическим лицам (далее – услугополучатель).
Государственная регистрация актов гражданского состояния в отношении граждан Республики Казахстан, постоянно или временно проживающих за пределами Республики Казахстан, производится загранучреждениями Республики Казахстан и актовые записи, совершенные ими, передаются в регистрирующий орган акимата столицы Республики Казахстан.
При государственной регистрации актов гражданского состояния в загранучреждениях Республики Казахстан применяется законодательство Республики Казахстан, если заинтересованные лица являются гражданами Республики Казахстан.
6. Государственная регистрация актов гражданского состояния производится регистрирующими органами согласно документам, удостоверяющим личность, соответствующим правовому статусу владельца.
Несоответствие правовому статусу владельца документа, удостоверяющего личность, является недействительным и подлежит сдаче и замене в органах внутренних дел Республики Казахстан.
Для идентификации личности услугополучателя предъявляется документ, удостоверяющий личность согласно пункту 1 статьи 6 Закона "О документах, удостоверяющих личность".
Иностранец, постоянно проживающий в Республике Казахстан, предъявляет вид на жительство иностранца в Республике Казахстан.
Лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Казахстан, предъявляет удостоверение лица без гражданства с отметкой органов внутренних дел Республики Казахстан о регистрации по месту жительства.
Иностранец или лицо без гражданства, временно пребывающее в Республике Казахстан, предъявляет документ, удостоверяющий его личность, выданный компетентными органами страны, гражданином, которого является иностранец или государства постоянного проживания лица без гражданства и нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке.

7. Шет мемлекеттердің құзыретті органдары Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде азаматтық хал актілерінің орындалуын растайтын, Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты тиісті мемлекеттердің заңнамасына сәйкес, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, консулдық заңдастыру немесе арнайы мөр (апостиль) болған кезде, Қазақстан Республикасында жарамды деп танылады.
Сондай-ақ, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тиісті шет мемлекеттің тілінде шығарылған құжаттар мемлекеттік немесе орыс тілдеріне аударылуға жатады.
Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын және Қазақстан Республикасынан тыс жерде шығарылған басқа да растайтын құжаттардың мәтінінің аудармасының дәлдігі нотариалды куәландырылуы, дипломатиялық өкілдікте, консулдық мекемеде, шетелдік азамат азаматы болып табылатын немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тұрақты тұратын мемлекетінің сыртқы саясат ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
8. Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелерде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, туу немесе қайтыс болу туралы медициналық куәліктер, Қазақстан Республикасы сотының шешімдері, үкімдері мен қаулылары, мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар, Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкерлері және тіркеуші органдардың қызметкерлері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі - ЭҮШ) арқылы алады.
Егер ақпараттық жүйелерде тиісті ақпарат болмаса, Мемлекеттік корпорацияның немесе тіркеуші органның қызметкері құжаттардың электрондық/қағаз көшірмелерін түсіреді, содан кейін ауыстыруға немесе жоюға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді қоспағанда, түпнұсқаларын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен ақпаратты сұратуға жол берілмейді.
Өкіл арқылы ерлі-зайыптылардың бірлескен өтініші негізінде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды, тегін, атын, әкесінің атын ауыстыруды тіркеуге және баланың ата-анасының бірлескен өтініші негізінде әке болуды анықтау кезінде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізуге жол берілмейді.

7. Документы, выданные компетентными органами иностранных государств, подтверждающие совершение актов гражданского состояния вне пределов Республики Казахстан, по законам соответствующих государств в отношении граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства признаются действительными в Республике Казахстан, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан, также при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля).
Также документы, выданные за пределами Республики Казахстан, на языке соответствующего иностранного государства подлежат переводу на государственный или русский язык.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранца, лица без гражданства и других подтверждающих документов, выданных за пределами Республики Казахстан может быть нотариально удостоверена, засвидетельствована в дипломатическом представительстве, консульском учреждении, во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
8. При оказании государственных услуг услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, медицинском свидетельстве о рождении или смерти, вступивших в законную силу решениях, приговоров и определениях суда Республики Казахстан, о регистрации актов гражданского состояния, зарегистрированных на территории Республики Казахстан, содержащихся в государственных информационных системах, сотрудники Государственной корпорации и регистрирующего органа получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" (далее – ШЭП).
При отсутствии в информационных системах соответствующих сведений сотрудник Государственной корпорации или регистрирующего органа воспроизводит электронные/бумажные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю, за исключением свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, которые подлежат обмену или аннулированию.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Регистрация заключения брака (супружества), расторжения брака (супружества) на основании совместного заявления супругов, перемены фамилии, имени, отчества и внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения при установлении отцовства на основании совместного заявления родителей ребенка через представителя не допускается.

9. Мемлекеттік корпорация арқылы қағаз жеткізгіште мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініштер мен құжаттар келіп түскен күні мемлекеттік қызметтер көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүгінген кезде өтініштер қабылданады және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері келесі жұмыс күні шығарылады.
10. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметтерді көрсету сатысында ИАЖ "Мониторинг" ақпаратты енгізуді қамтамасыз етеді.
11. Ақпараттық жүйенің ақаулығы туындаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының ЖАО және әділет департаментінің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты қызметкеріне дереу хабарлайды.
Бұл жағдайда ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымға жауапты қызметкерлер ақпараттық жүйенің істен шығу себебін анықтау бойынша шаралар қолданады және 1 (бір) жұмыс күні ішінде техникалық ақаулық туралы хаттама (акт) жасайды және оны көрсетілетін қызметті берушіге қол қоюға береді.
12. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде, егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету стандартының 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес жиынтығын және/немесе мерзімі өткен құжаттарды ұсынса Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттар пакетін толық ұсынғаннан кейін мемлекеттік қызметті алушыға тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде – Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдайды, тексереді, қабылданған құжаттар курьерлік байланыс арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жіберіледі.
13. Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттарды алған күні өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды қабылдайды, толтырудың дұрыстығын тексереді, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініштердің тізілімінде (бұдан әрі - журнал) тіркеуді жүзеге асырады.
Журналды тек электронды түрде жүргізуге рұқсат етіледі.
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы тиісті құжаттарды қабылдау туралы өтініштің жырту талонын береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды порталда ұсынған кезде "жеке кабинетке" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қолы қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру күнін тағайындау туралы хабарлама немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап түрінде электрондық құжат нысанында жолдайды.

9. При оказании государственных услуг через Государственную корпорацию на бумажном носителе, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственных услуг.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
10. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона местные исполнительные органы (далее – МИО) городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее - услугодатель) обеспечивает внесение данных в ИИС "Мониторинг" о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
11. В случае сбоя информационной системы услугодатель незамедлительно уведомляет сотрудника МИО и Департамента юстиции областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент ответственного за информационно-коммуникационную инфраструктуру.
В этом случае ответственные сотрудники за информационно-коммуникационную инфраструктуру предпринимают меры по определению причины сбоя информационной системы и в течение 1 (одного) рабочего дня составляет протокол (акт) о технической проблеме и подписывает его услугодателем.
12. При обращении в Государственную корпорацию, в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта оказания государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления, и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При предоставлении полного пакета документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
При представлении услугополучателем документов в Государственную корпорацию – работник Государственной корпорации принимает, проверяет документы, представленные услугополучателем и принятые документы, направляются услугодателю через курьерскую связь.
13. Сотрудник услугодателя в день поступления документов осуществляет прием, проверку на правильность заполнения формы заявления и прилагаемых к нему документов, а также проводит регистрацию в журнале учета заявлений (далее – журнал) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Допускается ведение журнала только в электронном виде.
При обращении к услугодателю услугополучатель получает отрывной талон бланка заявления о приеме соответствующих документов.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов, в "личный кабинет" направляется уведомление о назначении даты выдачи результата оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа.

14. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету стандартының 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, анық емес мәліметтер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет стандартының 9-тармағында көзделген негіздер бойынша дәлелді бас тарту түрінде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту, тіркеуші органның басшысы немесе оның міндеттерін атқаратын тұлғаның қолы қойылған, бас тартудың негізі көрсетілген жеке хатпен ресімделеді.
15. Егер ұсынылған құжаттар мен өтініште көрсетілген мәліметтер қолданыстағы заңнамаға сәйкес келсе, көрсетілетін қызметті беруші азаматтық хал акт жазбасын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады, азаматтық хал акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, өзгерістер енгізеді, күшін жояды немесе қалпына келтіреді, азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті, қайталама куәлікті немесе анықтаманы жазады.
Азаматтық хал акт жазбасы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін АХАТ ТП тиісті тіркеу актісі екі данада басып шығарылады және азаматтық хал акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік жасалады. Акт жазбаларына және азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке тіркеуші органның басшысы немесе оның міндеттерін атқаратын тұлға қол қояды.
16. Мемлекеттік тіркеу туралы куәлікте көрсетілген мәліметтер осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Куәліктер беру" журналына (бұдан әрі - шығындар журналы) енгізіледі, содан кейін куәлік көрсетілетін қызметті алушыға беріледі немесе Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
17. Порталға жүгінген кезде азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап түрінде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады.
Сондай-ақ, порталға жүгінген кезде азаматтық хал актісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік түріндегі мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушы өтініште көрсетілген Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушіге немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті беруші азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, анықтама немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап түрінде көрсетілетін қызметті алушыға береді немесе Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Неке (ерлі-зайыптылықты) қию, ерлі-зайыптылардың бірлескен өтініші негізінде неке (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы алғашқы рет берілетін куәлік, баланың ата-анасының бірлескен өтініші негізінде әкелік (аналық) анықталғаннан кейін берілетін алғашқы немесе қайталама туу туралы куәлікті қоспағанда, азаматтық хал актілерін мемлекеттік туралы куәліктер мен анықтамалар мемлекеттік қызметті алушының қалауы бойынша өтінішінде көрсетілген тұрғылықты жеріне пошта байланысы арқылы жолданады.

14. В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 стандартов оказания государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия, недостоверных сведений услугодатель отказывает в оказании государственной услуги в виде мотивированного отказа, по основаниям, предусмотренным пунктом 9 стандарта оказания государственной услуги.
Отказ в оказании государственной услуги оформляется отдельным письмом за подписью руководителя регистрирующего органа или лица исполняющего его обязанности, с указанием оснований отказа.
15. При соответствии представленных документов и сведений, указанных в заявлении нормам действующего законодательства услугодатель производит государственную регистрацию акта гражданского состояния, вносит изменения, исправления, дополнения, аннулирует или восстанавливает записи акта гражданского состояния, выписывает свидетельство, повторное свидетельство или справку о государственной регистрации акта гражданского состояния.
После государственной регистрации акта гражданского состояния в ИС ЗАГС, распечатывается соответствующая актовая запись в двух экземплярах и формируется свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния. Актовые записи и свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния подписываются руководителем регистрирующего органа или лицом, исполняющим его обязанности.
16. Сведения, указанные в свидетельстве о государственной регистрации акта гражданского состояния заносятся в журнал "Выдача гербовых бланков" (далее – расходный журнал), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, после чего свидетельство выдается услугополучателю или направляется в Государственную корпорацию.
17. При обращении на портал результат оказания государственной услуги, в виде справки о государственной регистрации акта гражданского состояния или мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги направляется услугополучателю в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП должностного лица услугодателя.
Также при обращении на портал результат оказания государственной услуги, в виде свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния направляется в Государственную корпорацию, которую услугополучатель указал в заявлении.
При обращении к услугодателю или в Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю или направляется услугодателем в Государственную корпорацию в виде свидетельства, справки о государственной регистрации акта гражданского состояния или мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги.
Свидетельства и справки о государственной регистрации акта гражданского состояния, за исключением первичных свидетельств о заключении брака (супружества), о расторжении брака (супружества) по совместному заявлению супругов, первичных и повторных свидетельств о рождении после установления отцовства (материнства) на основании совместного заявления родителей ребенка по желанию услугополучателя направляются по месту жительства указанному в заявлении посредством почтовой связи.

18. Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат негізінде, жеке куәлік (немесе өкілдің тиісті өкілеттіктерін көрсететін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілі) ұсынылғаннан кейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация құжаттарды 1 (бір) айда сақтауды қамтамасыз етеді, содан кейін оларды әрі қарай сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді.
Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) айдан кейін жүгінген кезде, Мемлекеттік корпорацияның өтініші бойынша көрсетілетін қызметті беруші дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға жеткізу үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға жолдайды.
2-тарау. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу, әке (ана) болуды анықтауға, ұл (қыз) баланы асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу тәртібі
19. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ көрсетілетін ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 4 - қосымшаға сәйкес "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - туу туралы стандарты) келтірілген.
20. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу үшін ата – аналары немесе басқа да мүдделі тұлғалар бала туған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті (бұдан әрі - туу туралы өтініш) кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне немесе Мемлекеттік корпорацияға өтініш берушінің қалауы бойынша жазбаша нысанда не электрондық түрде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес береді.
Өлі туған баланы және өмірінің алғашқы аптасында шетінеген баланы мемлекеттік тіркеу тіркеуші органда бала туған немесе шетінеген кезден бастап бес тәуліктен кешіктірілмей жүргізіледі және туу туралы акт жазбасының негізінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес өлі туғандығы туралы немесе өмірінің алғашқы аптасында шетінеген баланың туу туралы анықтамасы беріледі.
Заңға сәйкес өтініш берушінің таңдауы бойынша проактивті қызмет арқылы баланың тууын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру кезінде баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтініш беру талап етілмейді.

18. В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов, при предъявлении удостоверения личности (либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя).
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
Глава 2. Порядок государственной регистрации рождения ребенка, внесения изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с установлением отцовства (материнства), усыновлением (удочерением) ребенка
19. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – стандарт о рождении) согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
20. Для государственной регистрации рождения ребенка родители или другие заинтересованные лица не позднее трех рабочих дней со дня рождения ребенка подают заявление о государственной регистрации рождения ребенка (далее – заявление о рождении) в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов или Государственную корпорацию в письменной форме по желанию заявителя, либо в электронном виде посредством портала согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае рождения мертвого ребенка и ребенка, умершего на первой неделе жизни, заявление подается ответственным должностным лицом медицинской организации, не позднее одного рабочего дня с момента родов или смерти ребенка.
Государственная регистрация ребенка, родившегося мертвым, и ребенка, умершего на первой неделе жизни, производится в регистрирующем органе не позднее пяти календарных дней с момента родов или смерти ребенка и на основании актовой записи о рождении выдается справка о мертворождении или о рождении ребенка, умершего на первой неделе жизни, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Представление заявления о государственной регистрации рождения ребенка не требуется при осуществлении государственной регистрации рождения ребенка через проактивную услугу по выбору заявителя в соответствии с Законом.

21. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде баланың тууын тіркеу үшін негіз болып табылатын туу туралы медициналық куәлік немесе туу фактісін анықтау туралы сот шешімі жөнінде, жеке басын куәландыратын құжаттар туралы және неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы (тіркелген неке (ерлі-зайыптылық) болған кезде) мәліметтер көрсетіледі.
Тууды мемлекеттік тіркеу тегін көрсетіледі.
22. Қазақстан Республикасынан тыс жерде туылған кәмелетке толмаған баланың тууын мемлекеттік тіркеу ата-анасының немесе олардың біреуінің қалауы бойынша шетелдік тіркеуші органдарда тіркелгеніне қарамастан Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген тіркеуші органында келесі құжаттардың бірін ұсынған кезде жүргізілуі мүмкін:
1) туу туралы куәліктің түпнұсқасы;
2) туу туралы акт жазбасының көшірмелері;
3) туу туралы медициналық куәліктің түпнұсқасы.
Жоғарыда көрсетілген құжаттар болмаған жағдайда тууды мемлекеттік тіркеу туу фактісін анықтау туралы сот шешімінің негізінде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы туу туралы куәліктің түпнұсқасын ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері оның көшірмесін жасайды және түпнұсқасын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
23. Өтінішті және қоса берілген құжаттарды толық толтыру фактісі анықталған жағдайда (қажет болған жағдайда) құжаттарды өңдеуге жауапты лауазымды тұлға өтінішті және қоса берілген құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылданған өтінішті тіркейді, деректерді АХАЖ АЖ-не енгізеді.
24. Бала медициналық ұйымда туылған және анасының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған жағдайларда, туу фактісін тіркеу кезінде ол туралы мәліметтер анасының өтініші бойынша және туу туралы медициналық куәлікке сәйкес толтырылады, оған анасы туралы мәліметтер өзінің сөзі бойынша жазылғаны туралы белгі қойылады.
Медициналық куәлік АХАЖ АЖ-не электронды түрде түседі.
Өтінішті көрсетілетін қызметті берушіде баланың анасы қағаз түрінде береді. Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері туу туралы медициналық куәлікте және өтініште көрсетілген мәліметтерді салыстырады, одан кейін тууды мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті өтініш журналында тіркейді.
Егер ақпарат сәйкес келсе, өтініш берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде туу туралы куәлік беріледі.
Егер ананың өтінішінде көрсетілген мәліметтер медициналық туу туралы куәлікте көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмесе, көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі.
25. Екі және одан да көп баланың тууын мемлекеттік тіркеу кезінде олардың әрқайсысына электрондық түрде туу туралы медициналық куәліктер беріледі, олардың негізінде бір-бірінен кейінгі туу туралы жеке акт жазбалар жасалады және балаларға жеке туу туралы куәліктер беріледі.

21. При подаче заявления услугополучателем указываются сведения о медицинском свидетельстве о рождении или решении суда об установлении факта рождения, являющихся основанием для регистрации рождения ребенка, о документах, удостоверяющих личность и о заключении брака (супружества) (при наличии зарегистрированного брака (супружества) родителей).
Государственная регистрация рождения оказывается бесплатно.
22. Государственную регистрацию рождения несовершеннолетнего ребенка, родившегося за пределами Республики Казахстан возможно произвести в любом регистрирующем органе на территории Республики Казахстан по желанию родителей или одного из них независимо от регистрации в иностранных регистрирующих органах при предъявлении одного из следующих документов:
1) оригинала свидетельства о рождении;
2) копии актовой записи о рождении;
3) оригинала медицинского свидетельства о рождении.
При отсутствии вышеуказанных документов, государственная регистрация рождения производится на основании решения суда об установлении факта рождения.
При предъявлении услугополучателем оригинала свидетельства о рождении сотрудник Государственной корпорации, услугодателя делает с него копию и возвращает оригинал услугополучателю.
23. При установлении факта полноты заполнения заявления и прилагаемых документов (при необходимости), должностное лицо ответственный за обработку документов, регистрирует принятое заявление, вносит данные в ИС ЗАГС в течение 2 (двух) рабочих дней с даты получения заявления и приложенных документов.
24. В случаях рождения ребенка в медицинской организации и отсутствия документов, удостоверяющих личность матери, в момент регистрации факта рождения сведения о ней заполняются по заявлению матери и согласно медицинскому свидетельству о рождении, в котором имеется отметка о том, что сведения о матери записаны с ее слов.
Медицинское свидетельство поступает в ИС ЗАГС в электронном виде.
Заявление подается в бумажном виде матерью ребенка у услугодателя. Сотрудник услугодателя сверяет сведения указанные в медицинском свидетельстве о рождении и в заявлении, после чего регистрирует заявление о государственной регистрации рождения в журнале заявлении.
В случае совпадения сведении в течении 2 (двух) рабочих дней с момента подачи заявления выдается свидетельство о рождении ребенка.
Если сведения указанные в заявлении матери не совпадают со сведениями указанных в медицинском свидетельстве о рождении услугополучателю выдается мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
25. При государственной регистрации рождения двух и более детей, на каждого из них выдаются медицинские свидетельства о рождении в электронном виде, на основании которых составляются отдельные записи о рождении, следующие друг за другом и выдаются отдельные свидетельства о рождении детей.

26. Бір жасқа дейінгі баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасы ағымдағы тууды тіркеу кітабында жүргізіледі.
27. Бір жасқа толған және одан асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеуді тіркеуші орган осы Қағидаларға 7 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір жасқа толған және одан асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы қорытындының (бұдан әрі-қорытынды) негізінде жүргізеді.
28. Бір жасқа толған және одан асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеу үшін туу туралы стандарттың 8-тармағында көзделген қажетті құжаттар тізбесі негізінде өтініш жасаған кезде, тіркеудің мерзімі өткені туралы материал жасалады, тіркеуші органның басшысы бір данада қорытынды бекітеді, ол тіркеуші органда сақталады, содан кейін "қалпына келтірілген" санатында туу туралы акт жазбасы тіркеледі және баланың туу туралы куәлігі беріледі.
Осы Ереженің 22-тармағына сәйкес баланың тууын мемлекеттік тіркеу кезінде туу туралы куәлік қалпына келтірілгеннен кейін, Қазақстан Республикасында туу тіркеу жасалғаны туралы хабарлама бастапқы туу туралы куәлік берілген жердегі тіркеуші органға жіберіледі (Қазақстаннан тыс жердегі тіркеуші органдарында алғашқы тууы тіркелген жағдайда).
29. Әке (ана) болуды анықтау кезінде баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу үшін көрсетілетін қызметті алушы туу туралы стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып:
баланың ата-анасы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес бірлескен өтініші негізінде қалауы бойынша кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде әке (ана) болуды анықтау туралы баланың ата-анасы;
өзін баланың әкесі деп таныған тұлға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес қалауы бойынша кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде анасы қайтыс болған, анасы қайтыс болды деп жарияланған, анасы хабар-ошарсыз кетті деп танылған, анасы әрекетке қабілетсіз деп танылған, анасы ата-ана құқықтарынан айырылған не оның ата-ана құқықтары шектелген, анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайларда әке (ана) болуды анықтау туралы өзін баланың әкесі деп таныған тұлға;
баланың анасы немесе басқа да мүдделі тұлғалар осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес қалауы бойынша кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде соттың әке болуды анықтау, сондай-ақ әке болуды тану фактісін және әке болу фактісін анықтау туралы шешімі негізінде өтінішпен жүгінеді.

26. Актовая запись о государственной регистрации рождения ребенка в возрасте до одного года производится в книге текущей регистрации рождения.
27. Государственная регистрация рождения ребенка, достигшего одного года и более, производится регистрирующим органом на основании заключения о государственной регистрации рождения ребенка достигшего возраста одного года и более (далее - заключение) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
28. При обращении на основании перечня документов, необходимых для государственной регистрации рождения ребенка, достигшего одного года и более предусмотренному пунктом 8 стандарта о рождении, составляется материал о пропуске срока регистрации, руководителем регистрирующего органа утверждается заключение в одном экземпляре, которое хранится в регистрирующем органе, после чего регистрируется актовая запись о рождении в категории "восстановленная" и выдается свидетельство о рождении ребенка.
При государственной регистрации рождения ребенка согласно пункту 22 настоящих Правил, после восстановления актовой записи о рождении направляется извещение о произведенной регистрации рождения в Республике Казахстан в регистрирующий орган по месту выдачи первичного свидетельства о рождении (в случаях первичной регистрации рождения в регистрирующих органах за пределами Республике Казахстан).
29. Для внесения изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения ребенка при установлении отцовства (материнства) услугополучатель с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта о рождении, обращается с заявлением:
об установлении отцовства (материнства) на основании совместного заявления родителей ребенка, в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала согласно приложению 8 к настоящим Правилам родителями ребенка;
об установлении отцовства (материнства) лица, признающего себя отцом ребенка в случаях смерти матери, объявления матери умершей, признания матери безвестно отсутствующей, признания матери недееспособной, лишения либо ограничения матери в родительских правах, невозможности установления места жительства матери, в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала согласно приложению 9 к настоящим Правилам лицом, признающим себя отцом ребенка;
об установлении отцовства (материнства) по решению суда об установлении отцовства, а также установлении факта признания отцовства и факта отцовства в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала согласно приложению 10 к настоящим Правилам матерью ребенка или другими заинтересованными лицами.

30. Егер өтініш беруші сотпен әрекетке қабілетсіз деп таныған адам, сондай-ақ осы әрекетке қабілетсіз адамның қорғаншысы болып табылса, баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізуден бас тартылады.
31. Егер баланың тууы туралы акт жазбасында белгілі бір адам әке болып көрсетілсе, сондай-ақ ұсынылған құжаттар Кодекстің талаптарына сәйкес келмесе, тіркеуші орган әке (ана) анықталған кезде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізуден бас тартады.
Бұл жағдайда тіркеуші орган баланың туу туралы акт жазбасы бойынша әкесі туралы бұрын енгізілген мәліметтердің негіздемесін тексереді.
1) егер әке болу белгіленетін баланың анасы тіркелген некеде тұрса (ерлі-зайыптылықта);
2) егер баланың анасы тіркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрмаған болса, ал туу туралы куәлікте тегі анасының тегіне сәйкес келмейтін баланың әкесі көрсетілсе тексеру жүргізіледі.
32. Егер туу туралы акт жазба басқа тіркеуші органда болса, ол АХАЖ АЖ-нен басып шығарылады. Туу туралы куәлікте және АХАЖ АЖ-да көрсетілген деректер сәйкес келмеген жағдайда, жеткілікті негіздер бар болса, туу туралы акт жазбасына түзетулер енгізіледі.
33. Егер тууды мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркеуші органда жүргізілсе, Қазақстан Республикасы ратификациялаған азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек туралы конвенцияларға және басқа да халықаралық шарттарға сәйкес не Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі арқылы пошта байланысы арқылы акт жазбасының көшірмесіне тиісті сұрау салу жіберіледі.
Туу туралы акт жазбасының көшірмесі талап етілгені туралы өтініш берушілерге (өтініш берушіге) хабарланады. Туу туралы акт жазбасының көшірмесі келіп түскеннен кейін әке (ана) болуды анықтау туралы өтініш негізінде әке (ана) болуды анықтау күні тағайындалады.
34. Тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу үшін әке (ана) болуды анықтау туралы өтінішке баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (баланың тууын мемлекеттік тіркеуге және әке болуды анықтау туралы өтінішті бір мезгілде беруді қоспағанда) қоса беріледі.
35. Егер шетелдік тіркеуші органдарда тіркелуіне қарамастан, ата-анасының немесе олардың біреуінің қалауы бойынша кәмелетке толмаған баланың тууын мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының тіркеуші органында жүргізілсе, әке (ана) болуды анықтау туралы өтініш келіп түскен кезде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына Қазақстан Республикасынан тыс жердегі тіркеуші органда сұрау салусыз өзгерістер, толықтырулар енгізілуі мүмкін.

30. Если заявителем является лицо, признанное судом недееспособным, а также опекун этого недееспособного лица, во внесении изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения ребенка отказывается.
31. Регистрирующий орган отказывает во внесении изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения при установлении отцовства (материнства), если в записи акта о рождении ребенка отцом уже указано определенное лицо, а также, если предоставленные документы не соответствуют требованиям Кодекса.
В этом случае, регистрирующий орган проверяет по записи акта о рождении ребенка основания внесенных ранее сведений об отце.
Проверка производится:
1) если мать ребенка, в отношении которого устанавливается отцовство, состоит в зарегистрированном браке (супружестве);
2) если мать ребенка не состоит в зарегистрированном браке (супружестве), а в свидетельстве о рождении указан отец ребенка, фамилия которого не соответствует фамилии матери.
32. Если запись акта о рождении находится в другом регистрирующем органе, она распечатывается с ИС ЗАГС. При несоответствии данных, указанных в свидетельстве о рождении и в ИС ЗАГС, при наличии достаточных на то основаниях, вносятся исправления в актовую запись о рождении.
33. Если государственная регистрация рождения произведена в регистрирующем органе за пределами Республики Казахстан направляется соответствующий запрос на копию актовой записи согласно Конвенциям о правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам, ратифицированных Республикой Казахстан и другим международным договорам, либо через Министерство иностранных дел Республики Казахстан почтовой связью.
Об истребовании копии записи акта о рождении сообщается заявителям (заявителю). После поступления копии актовой записи о рождении на основании заявления об установлении отцовства (материнства) назначается день установления отцовства.
34. К заявлению об установлении отцовства (материнства) для внесения изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения прилагается свидетельство о государственной регистрации рождения ребенка (за исключением одновременной подачи заявления на государственную регистрацию рождения ребенка и об установлении отцовства).
35. Если независимо от регистрации в иностранных регистрирующих органах по желанию родителей или одного из них государственная регистрация рождения несовершеннолетнего ребенка было произведено в регистрирующем органе Республики Казахстан при поступлении заявлении об установлении отцовства (материнства) возможно внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения без направления запроса в регистрирующем органе за пределами Республики Казахстан.

36. Өтінішті және қоса берілген құжаттарды (қажет болған жағдайда) толық толтыру фактісі анықталған жағдайда құжаттарды өңдеуге жауапты лауазымды тұлға өтінішті және қоса берілген құжаттарды алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қабылданған өтінішті тіркейді, деректерді АХАЖ АЖ-не енгізеді.
37. Тууды мемлекеттік тіркеу және әкелікті (аналықты) анықтау үшін өтініш бір мезгілде берілген кезде АХАЖ АЖ-да анасының тегі бойынша баланың туу туралы акт жазбасы тіркеледі, одан кейін өзгерістер, толықтырулар енгізіледі, туу туралы акт жазбалары екі данада басып шығарылады, туу туралы куәлік қалыптастырылады.
38. Егер әке (ана) болуды анықтау туралы өтініш келіп түскен кезде баланың тууын мемлекеттік тіркелген болса, әке (ана) болуды анықтау туралы келіп түскен өтініш негізінде тіркеуші орган сол күні баланың туу туралы акт жазбасына әкесі туралы мәліметтерді және осыған байланысты өзгерістерді, толықтыруларды енгізеді және туу туралы қайталама куәлік береді.
39. Өзгерістер, толықтырулар енгізілгеннен кейін тууды мемлекеттік тіркеу орны бойынша тіркеуші органға (егер тууды мемлекеттік тіркеу басқа тіркеуші органда жүргізілсе), облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әділет органына туу туралы акт жазбасына тиісті өзгерістер енгізу үшін хабарлама жіберіледі.
40. Алынған хабарламаның негізінде қағаз түріндегі туу туралы акт жазбасына қажетті өзгерістер, толықтырулар енгізіледі.
41. Әке болуды анықтау тиісті соттың шешімімен күші жойылған жағдайда тіркеуші орган әкесі туралы мәліметтердің және баланың тиісті деректерін (тегі әкесінің тегі бойынша немесе әкесінің (атасының) аты бойынша, сондай-ақ әкесінің атын әкесінің аты бойынша) күшін жояды.
42. Әке болуды анықтау туралы бұрын шығарылған сот шешімінің күшін жою туралы сот ұйғарымын (қаулысын), сондай-ақ әке болуды анықтау туралы акт жазбасының күшін жою туралы, жазбаны жарамсыз деп тану туралы соттың заңды күшіне енген шешімін алған кезде әке болуды анықтау туралы акт жазбасы (бар болған кезде), не туу туралы акт жазбасындағы әке болуды анықтау туралы арыз негізінде енгізілген әкесі туралы мәліметтер, баланың тегі мен/немесе әкесінің аты (егер өзгертілген болса) сызылып тасталады, оның беткі жоғарғы жағында: "әкесі туралы жазба жойылған", ал "белгілер үшін" бағанында шешімді қашан және қандай соттың шығарғаны туралы белгі қойылады.
43. Әке болуды анықтау туралы акт жазбасы (бар болса) немесе әке болуды анықтау туралы өтініш негізінде туу туралы акт жазбасына енгізілген әкесі туралы мәліметтер, баланың тегі және/немесе әкесінің аты (егер өзгертілген болса) жойылғаннан кейін, баланың бастапқы деректерін қалпына келтіру жүргізіледі (баланың тегі, егер әке болуды анықтауға байланысты өзгертілген болса, сондай-ақ оның әкесінің аты және әкесі туралы мәліметтер).

36. При установлении факта полноты заполнения заявления и прилагаемых документов (при необходимости), должностное лицо ответственный за обработку документов, регистрирует принятое заявление, вносит данные в ИС ЗАГС в течение 1 (одного) рабочего дня с даты получения заявления и приложенных документов.
37. При одновременной подаче заявления для государственной регистрации рождения и установления отцовства (материнства) в ИС ЗАГС регистрируется актовая запись о рождении ребенка по фамилии матери, после чего вносятся изменения, дополнения, распечатываются актовые записи о рождении в двух экземплярах, формируется свидетельство о рождении.
38. Если на момент поступления заявления об установлении отцовства (материнства) уже произведена государственная регистрация рождения ребенка, на основании поступившего заявления об установлении отцовства (материнства) регистрирующий орган в тот же день вносит сведения об отце и связанные с этим изменения, дополнения в запись акта о рождении ребенка и выдает повторное свидетельство о рождении.
39. После внесения изменений, дополнений направляется извещение в регистрирующий орган по месту государственной регистрации рождения (если государственная регистрация рождения произведена в другом регистрирующем органе), в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) для внесения соответствующих изменений в записи акта о рождении.
40. На основании полученного извещения вносятся необходимые изменения, дополнения в записи акта о рождении в бумажном виде.
41. В случае отмены установления отцовства соответствующим решением суда регистрирующим органом производится аннулирование сведении об отце и соответствующих данных у ребенка (фамилию по фамилии отца или по имени отца (деда), также отчества по имени отца).
42. При получении определения (постановления) суда об отмене ранее вынесенного решения суда об установлении отцовства, а также вступившего в законную силу решения суда об аннулировании записи акта об установлении отцовства, о признании записи недействительной, запись акта об установлении отцовства (при наличии), либо сведения об отце, фамилия и отчество (если были изменены) ребенка в актовой записи о рождении внесенные на основании заявления об установлении отцовства перечеркиваются, на ее лицевой стороне сверху указывается: "Запись об отце аннулирована", а в графе "Для отметок" проставляется отметка, когда и каким судом вынесено решение.
43. После аннулирования записи акта об установлении отцовства (при наличии) или сведений об отце, фамилии и/или отчества (если были изменены) ребенка в актовой записи о рождении внесҰнных на основании заявления об установлении отцовства производится восстановление первоначальных данных ребенка (изменяется фамилия ребенка, если она была изменена в связи с установлением отцовства, а также его отчество и сведения об отце).

44. Әке болуды анықтау туралы акт жазбасының (бар болған кезде) не әке болуды анықтау туралы өтініш негізінде енгізілген туу туралы акт жазбасындағы әкесі, тегі мен/немесе әкесінің аты (егер өзгертілген болса) туралы мәліметтердің күшін жойылғаны туралы, баланың бастапқы деректерін қалпына келтіргені туралы тіркеуші орган тууды мемлекеттік тіркеу орны бойынша тіркеуші органға (егер тууды мемлекеттік тіркеу басқа тіркеуші органда жүргізілсе), облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әділет органына хабарлайды, олар осындай тәртіппен мұрағаттық жазбаларын немесе мәліметтерді жоюды жүргізеді.
45. Әке болуды анықтау туралы міліметтер жойылған кезде тіркеуші орган қажет болған жағдайда баланың анасына осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес туу туралы анықтама береді.
46. АХАЖ АЖ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен ықпалдастыруы болған жағдайда ақпарат электрондық форматта беріледі.
47. Бала (қыз) асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу үшін өтініш беруші кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне қалауы бойынша жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде туу туралы стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес өтініш береді.
48. Бала (қыз) асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізу туралы өтінішті алған кезде лауазымды адам өтініш нысанының және оған қоса берілетін құжаттардың дұрыс толтырылуына, сондай-ақ баланың туу туралы акт жазбасының болуына тексеру жүргізеді.
49. Бала (қыз) асырап алуға байланысты тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар енгізу баланың тууын тіркегеннен немесе жоғалған туу туралы акт жазбасын қалпына келтіргеннен кейін ғана жүргізіледі.
Жоғалған жазбаны қалпына келтіру туралы өтінішпен тіркеуші органға баланы асырап алған адамдар, ата-ана (егер сот шешімі бойынша балаға қатысты оның құқықтары мен міндеттері сақталса), қорғаншы және қамқоршы орган, он алты жасқа толған асырап алынған адамның өзі, сондай-ақ бала тәрбиесінде жүрген тұлғалар мен мекемелер жүгінеді.
50. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша лауазымды тұлға деректерді АХАЖ АЖ-не 1 (бір) жұмыс күні ішінде енгізеді.
51. Асырап алынған баланың аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілген кезде), тегі, сондай-ақ оның ата-аналары туралы деректер бала асырап алу туралы сот шешіміне сәйкес енгізіледі.

44. Об аннулировании актовой записи об установлении отцовства (при наличии), либо сведений об отце, фамилии и/или отчества (если были изменены) ребенка в актовой записи о рождении внесенных на основании заявления об установлении отцовства, о восстановлении первоначальных данных ребенка регистрирующий орган сообщает в регистрирующий орган по месту государственной регистрации рождения (если государственная регистрация рождения произведена в другом регистрирующем органе), в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения), которые в таком же порядке производят аннулирование архивных записей или сведении в них.
45. При аннулировании сведений об установлении отцовства регистрирующий орган при необходимости выдает матери ребенка справку о рождении согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
46. При наличии интеграции ИС ЗАГС с информационными системами государственных органов информация передается в электронном формате.
47. Для внесения изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) заявитель обращается в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 12 к настоящим Правилам с приложением документов указанных в пункте 8 стандарта о рождении.
48. При получении заявления о внесении изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) должностным лицом проводится проверка на правильность заполнения формы заявления и прилагаемых к нему документов, а также наличия актовой записи о рождении ребенка.
49. Внесение изменений, дополнений в актовые записи о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) производится только после регистрации рождения ребенка или восстановления утраченной записи акта о рождении.
С заявлением о восстановлении утраченной записи в регистрирующий орган обращаются лица, усыновившие ребенка, родитель (если по решению суда за ним сохраняются права и обязанности в отношении ребенка), орган опеки и попечительства, сам усыновленный, достигший шестнадцатилетнего возраста, а также лица и учреждения, на воспитании которых находится ребенок.
50. По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные в ИС ЗАГС в течении 1 (одного) рабочего дня.
51. Имя, отчество (при указании в документах, удостоверяющих личность), фамилия усыновленного (удочеренного) ребенка, а также данные о его родителях вносятся в соответствии с решением суда об усыновлении (удочерении).

52. Егер асырап алынған бала (қыз) туралы немесе бала асырап алушылар туралы мәліметтер олардың жеке басын куәландыратын құжаттарында, баланың туу туралы куәлігінде және бала асырап алу туралы сот шешімінде көрсетілген мәліметтер бір-біріне сәйкес келмесе, тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына бала асырап алуға байланысты өзгерістер, толықтырулар енгізу осы мәліметтер нақтыланғанға дейін кейінге қалдырылады.
53. Егер бала (қыз) асырап алу туралы сот шешімінде асырап алынған баланың атын, әкесінің атын, тегін, туған жері мен туған күнін өзгерту және бала асырап алушылардың ата-анасы ретінде енгізу туралы көрсетілмесе, онда асырап алынған баланың туу туралы акт жазбасына соттың тиісті шешімі туралы мәліметтер енгізіледі.
Егер бала (қыз) асырап алу туралы сот шешімі бойынша дербес деректер, баланың туған күні және/немесе жері өзгерсе, онда туу туралы акт жазбасы қалпына келтіріледі және жаңа ЖСН қалыптастырылады.
54. Егер асырап алынған баланың ата-анасы ретінде сот шешімі бойынша бала асырап алушылар жазылса, алайда баланың дербес деректері өзгертілмесе, баланың туу туралы куәлігін беру кезінде ата-аналар бағанындағы мәліметтер ғана өзгертіледі.
55. Бала (қыз) асырап алушы тек әйел (ер адам) ғана болған жағдайда және бала (қыз) асырап алу туралы сот шешімінде баланың әкесі (анасы) осы балаға қатысты құқықтар мен міндеттердің сақталатыны көрсетілген жағдайда, әкесі (анасы) туралы мәліметтер туу туралы акт жазбасына бастапқы акт жазбасына сәйкес енгізіледі.
56. Егер баланың әкесінде оның құқықтары мен міндеттері сақталмаса не туу туралы акт жазбасындағы әкесі туралы мәліметтер болмаса, онда бала асырап алушының жазбаша өтініші бойынша әкесі туралы мәліметтерді тіркеуші орган Кодекстің 192-бабы 4-тармағы 2) тармақшасында көзделген тәртіппен көрсетеді.
57. Баланың анасында оның құқықтары мен міндеттері сақталмаған немесе анасы туралы бастапқы мәлімет баланың туу туралы куәлігіне енгізілген жағдайда, онда ол мәліметтерді тіркеуші орган соттың шешіміне сәйкес баланың әкесі деп жазылған ұл (қыз) бала асырап алушы ер адамның жазбаша өтініші бойынша қалпына келтірілген акті жазбасына енгізеді. Мұндай жағдайларда анасының тегі ұл (қыз) бала асырап алушы ер адамның тегі бойынша, ал оның есімі, әкесінің есімі және ұлты қорытынды жасамай-ақ оның көрсетуі бойынша жазылады.
58. Тіркеуші орган тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) баланың анасы ретінде жазылған әйелдің баланы асырап алуына байланысты өзгерістер, толықтырулар енгізу кезінде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес туу туралы анықтаманы жазбаша нысанда не электрондық түрде береді.

52. Если сведения об усыновленном (удочеренной) или об усыновителях, указанных в их документах, удостоверяющих личность, в свидетельстве о рождении ребенка и в решении суда об усыновлении (удочерении) не соответствуют друг другу, то внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) откладывается до уточнения этих сведений.
53. Если в решении суда об усыновлении (удочерении) не указано об изменениях имени, отчества, фамилии, места и даты рождения, усыновленного (удочеренной) и внесение усыновителей в качестве родителей, то, в актовую запись о рождении усыновленного (удочеренной) вносятся сведения о соответствующем решении суда.
Если по решению суда об усыновлении (удочерении) изменяются персональные данные, дата и/или место рождения ребенка, то восстанавливается актовая запись о рождении и формируется новый ИИН.
54. Если в качестве родителей усыновленного (удочеренной) ребенка по решению суда записываются усыновители, однако персональные данные ребенка не изменяются, то при выдаче свидетельства о рождении ребенка, изменяются только сведения в графе родители.
55. В том случае, когда усыновителем (удочерителем) является только женщина (мужчина) и в решении суда об усыновлении (удочерении) указано, что за отцом (матерью) ребенка сохраняются права и обязанности в отношении этого ребенка, сведения об отце (матери) в записи акта о рождении вносятся согласно первичной актовой записи.
56. Если же за отцом ребенка не сохраняются его права и обязанности, либо сведения об отце в записи акта о рождении отсутствуют, то по письменному заявлению усыновительницы (удочерительницы) сведения об отце указываются регистрирующим органом в порядке, предусмотренном подпунктом 2) пункта 4 статьи 192 Кодекса.
57. Когда за матерью ребенка не сохраняются ее права и обязанности, или же в первичной актовой записи сведения о матери в запись акта о рождении ребенка были внесены, то эти сведения в восстановленной актовой записи о рождении могут быть регистрирующим органом изменены по письменному заявлению усыновителя (удочерителя), который в соответствии с решением суда записывается отцом ребенка. В таких случаях фамилия матери записывается по фамилии усыновителя (удочерителя), а ее имя, отчество и национальность - по его указанию без составления заключения.
58. Регистрирующий орган при внесении изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения в связи с усыновлением (удочерением) ребенка женщины, не состоявшей в браке (супружестве), которая записывается матерью ребенка, выдает справку о рождении в письменной форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, либо в электронном виде.

59. Қалпына келтірілген туу туралы акт жазбасының "белгілер үшін" бағанында бала асырап алу туралы сот шешімі (соттың атауы, сот шешімінің шығарылған және заңды күшіне енген күні) көрсетіледі.
60. Бала асырап алушыларға асырап алынған ұл (қыз) баланың туу туралы жаңа куәлігі беріледі, ал бұрынғы куәліктің күші жойылады.
61. Сот бала асырап алу туралы бұрын шығарылған шешімге қосымша жаңа қосымша шешім шығарған жағдайда, оған сәйкес бала асырап алушылар асырап алынған баланың ата-анасы ретінде жазылады не баланың аты, әкесінің аты, тегі, оның туған күні мен жері өзгертіледі, тіркеуші орган бұрын жасалған асырап алынған баланың туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізеді.
62. Бала асырап алуды жарамсыз деп тану, сондай-ақ бала асырап алудың күшін жою тек сот тәртібімен жүргізіледі.
63. Тіркеуші органға бала асырап алуды жарамсыз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі келіп түскен кезде туу туралы актінің қалпына келтірілген жазбасы бұл туралы "жазба жойылды"деген белгі қою арқылы жойылады.
64. Бала асырап алу жарамсыз деп танылған жағдайда тіркеуші орган баланың бастапқы ЖСН Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінде қалпына келтіру жөнінде шаралар қабылдайды.
3-тарау. Некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу тәртібі
65. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай – ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - неке қию туралы стандарт) келтірілген.
66. Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу үшін өтініш берушілер осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, неке қию туралы өтініш береді.
Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы өтінішті әрбір өтініш беруші өз қолымен жазбаша түрде толтырады немесе портал арқылы өтініш берген кезде электрондық түрде некеге тұратын адамдар электрондық – цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі-ЭЦҚ) қол қояды.

59. В восстановленной актовой записи о рождении в графе "Для отметок" указываются решение суда об усыновлении (наименование суда, дата вынесения и вступления в законную силу решения суда).
60. Усыновителям выдается новое свидетельство о рождении усыновленного (удочеренной), а прежнее свидетельство аннулируется.
61. В случае вынесения судом в дополнение к ранее вынесенному решению об усыновлении (удочерении) нового дополнительного решения, согласно которому, усыновители записываются в качестве родителей усыновленного (удочеренной), либо изменяются имя, отчество, фамилия ребенка, дата и место его рождения, регистрирующий орган производит изменения в ранее составленной актовой записи о рождении усыновленного (удочеренной).
62. Признание усыновления (удочерения) недействительным, а также отмена усыновления (удочерения) производятся только в судебном порядке.
63. При поступлении в регистрирующий орган копии решения суда о признании усыновления (удочерения) недействительным, восстановленная запись акта о рождении аннулируется путем проставления об этом отметки "Запись аннулирована".
64. В случае признания усыновления (удочерения) недействительным, регистрирующим органом принимаются меры по восстановлению в Национальном реестре идентификационных номеров первичного ИИН ребенка.
Глава 3. Порядок государственной регистрации заключения брака (супружества)
65. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – стандарт о заключении брака) согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
66. Для государственной регистрации заключения брака (супружества) заявители обращаются в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 14 к настоящим Правилам с приложением документов указанных в пункте 8 стандарта о заключении брака.
Заявление о заключении брака (супружество) заполняется каждым заявителем собственноручно в письменном виде или подписывется электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) лицами, вступающими в брак в электронном виде при подаче заявления посредством портала.

67. Өтінішті қабылдау кезінде тіркеуші орган неке жасасуға (ерлі-зайыпты болуға) тілек білдірген адамдарға оны тіркеудің тәртібі мен шарттарын, олардың болашақ ерлі-зайыптылар мен ата-аналар ретіндегі құқықтары мен міндеттерін, екі жақты келісім бойынша медициналық тексеру жүргізу құқығы туралы, сондай-ақ ерлі-зайыптылардың некеде (ерлі-зайыптылықта) және ол бұзылған жағдайда мүліктік құқықтары мен міндеттерін айқындайтын неке шартын жасасу құқығы туралы түсіндіреді.
68. Бұрын тіркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) болған адамдар тіркеуші органға оның тоқтатылғаны туралы белгісі бар алдыңғы некеге тұру туралы (тіркелген күні мен орны) мәліметтерді ұсынады.
Некеге тұруға (ерлі-зайыпты болуға) тілек білдірген адамның алдыңғы некесінде (ерлі-зайыпты болуында) оның тоқтатылғаны туралы тиісті белгісі болмаған жағдайда тіркеуші органға алдыңғы некенің тоқтатылғаны туралы: Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген (шығарылған) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, жұбайының қайтыс болуы туралы акт жазба жөнінде (тіркелген күні мен орны) немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, некені жарамсыз деп тану, ерлі-зайыптылардың бірінің қайтыс болды деп жариялауы немесе хабарсыз кетті деп тануы туралы заңды күшіне енген сот шешімі жөнінде (шешімнің шығарылған күні мен орны, заңды күшіне енген күні) мәліметті хабарлайды.
Тіркеуші органның қызметкері тиісті ақпаратты алғаннан кейін неке (ерлі-зайыптылықты) қию, бұзу туралы, жұбайының қайтыс болуы туралы акт жазбаларының бар-жоғына не неке қию туралы акт жазбасында сот шешімі негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгінің бар-жоғына тіркеуші органының мұрағатында тексеру жүргізеді.
Алдыңғы неке (ерлі-зайыптылық) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тоқтатылқан немесе бұзылған кезде көрсетілетін қызметті алушы неке қию туралы стандарттың 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес бұрынғы некені тоқтату немесе бұзу фактісін растайтын құжаттарды ұсынады.
69. Некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) тілек білдірген адамдардың келісімі бойынша тіркеуші орган некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу күнін тағайындайды, бұл туралы өтініште, сондай-ақ өтініштерді есепке алу журналында белгі қойылады. Неке (ерлі-зайыптылық) некеге тұруға (ерлі-зайыпты болуға) тілек білдірген тұлғалардың қатысуымен некеге тұру (ерлі-зайыптылық) туралы бірлескен өтініш берілген күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін тіркеледі. Мерзімнің өтуі өтініш берілгеннен кейінгі келесі күннен басталады және келесі айдың тиісті күні бітеді. Егер осы күн жұмыс күні болмаса, онда одан кейінгі жұмыс күні мерзімнің аяқталған күні болып есептеледі.
Некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың бірлескен өтініші бойынша тиісті құжаттармен расталған (дәрігерлік-біліктілік комиссиясының жүктілік туралы анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше мән-жайларды растайтын анықтамалар) дәлелді себептер (жүктілік, баланың тууы, тараптардың бірінің өміріне тікелей қатер төнуі және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде тіркеуші органның бастығы неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу орны бойынша бiр ай өткенге дейін некенi қиюға (ерлі-зайыпты болуға) рұқсат етеді не бұл мерзiмдi ұзартады, бірақ ол бір айдан аспауға тиіс
Жекелеген жағдайларда неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тiркеудi күту мерзiмi неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тiркеуге кедергi келтіретін мән-жайлар болған кезде ғана тіркеуші органның бастамасы бойынша ұзартылуы мүмкiн.
Айлық мерзімді қысқарту немесе ұзарту туралы рұқсатты тіркеуші органның бастығы, ал ол болмаған кезде - оның міндетін атқарушы тұлға некеге тұру (ерлі-зайыпты болу) туралы арызға бұрыштама түрінде береді.

67. При приеме заявления, регистрирующий орган разъясняет лицам, желающим заключить брак (супружество), порядок и условия его регистрации, их права и обязанности как будущих супругов и родителей, о праве проведения по обоюдному согласию медицинского обследования, а также, о праве заключения брачного договора, определяющего имущественные права и обязанности супругов в браке (супружестве) и в случае его расторжения.
68. Лица, состоявшие ранее в зарегистрированном браке (супружестве), представляют регистрирующему органу сведения о заключении предыдущего брака (дату и место регистрации), на котором имеется отметка о его прекращении.
В случае отсутствия соответствующей отметки о прекращении предыдущего брака (супружества) лица, желающие вступить в брак (супружестве) сообщают регистрирующему органу сведения о прекращении предыдущего брака: об актовой записи о расторжении брака (супружества), смерти супруга (дату и место регистрации) или о решении суда о расторжении брака (супружества), решении суда о признании брака недействительным, объявления одного из супругов умершим или признания безвестно отсутствующим с отметкой о вступлении в законную силу (дата и место вынесения решения, дата вступления в законную силу) зарегистрированных (вынесенных) на территории Республики Казахстан.
Получив соответствующую информацию сотрудник регистрирующего органа, производит проверку в архиве регистрирующего органа на наличие актовых записей о заключении, расторжении брака (супружества), смерти супруга в ИС ЗАГС, либо на наличие отметки о расторжении брака на основании решения суда в актовой записи о заключении брака.
При прекращении или расторжении предыдущего брака (супружества) за пределами Республики Казахстан услугополучатель представляет документы подтверждающие факт прекращения или расторжения предыдущего брака, согласно перечню, предусмотренному в пункте 8 стандарта о заключении брака.
69. По согласованию с лицами, желающими вступить в брак (супружество), регистрирующий орган назначает дату государственной регистрации брака (супружества), о чем делается отметка на заявлении, а также в журнале учета заявлений. Брак (супружество) регистрируется в присутствии лиц, желающих вступить в брак (супружество) по истечении месячного срока со дня подачи совместного заявления о вступлении в брак (супружество). Течение срока начинается на следующий день после подачи заявления и истекает в соответствующее число следующего месяца. Если это число приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день.
По совместному заявлению лиц, вступающих в брак (супружество), при наличии уважительных причин (беременности, рождении ребенка, непосредственной угрозы жизни одной из сторон и других особых обстоятельств), подтвержденных соответствующими документами (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства), начальник регистрирующего органа по месту государственной регистрации заключения брака (супружества) разрешает заключение брака (супружества) до истечения месяца либо увеличивает этот срок, но не более чем на месяц.
В отдельных случаях увеличение срока ожидания государственной регистрации заключения брака (супружества) возможно по инициативе регистрирующего органа только при наличии обстоятельств, препятствующих государственной регистрации заключения брака (супружества).
Разрешение о сокращении или об увеличении месячного срока выдается в виде резолюции на заявлении о вступлении в брак (супружество) начальником регистрирующего органа, а в его отсутствие - лицом, исполняющим его обязанности.

70. Некеге тұруға ниет білдірген адамдар неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеудің белгіленген күні жеке басын куәландыратын құжатпен тіркеуші органға келуі қажет.
Егер некеге отыруға (ерлі-зайыпты болуға) тілек білдірушілер дәлелді себептермен белгіленген күні тіркеуші органға келе алмаса, неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу мерзімі олардың өтініші бойынша басқа уақытқа ауыстырылады. Белгіленген күні некеге (ерлі-зайыптылыққа) отыратын адамдар не олардың біреуі дәлелсіз себептермен келмеген және некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу мерзімін ұзарта отырып, өтініш туралы арыз болмаған жағдайда өтініш жойылуға тиіс.
71. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу кезінде некеге дейінгі тегін басқа жұбайдың тегіне өзгертуге тілек білдірген жұбайға неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасында ортақ тегі ретінде таңдап алынған тегі көрсетіледі.
Егер жеке басын куәландыратын құжатта жұбайының немесе зайыбының тегі ұлттық дәстүрлерге (ерекшеліктеріне) сәйкес көрсетілсе, неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасында жұбайының (зайыбының) тегі өзгерген кезде әр түрлі ұлт адамдарының тегі оның жынысына және жұбайының (зайыбының) тегінің тамыр негізін сақтай отырып, тегін дұрыс жазуға сәйкес айқындалады.
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу кезінде тегі өзгерген жағдайда азамат бір ай мерзімде жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыруы қажет.
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу кезінде шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың тегі өзгерген кезде тіркеуші органның қызметкері шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес азаматы болып табылатын елдің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұратын мемлекетінің құзыретті органдары берген оның жеке басын куәландыратын құжатты ауыстыру қажеттігі туралы хабардар етеді.
72. Неке жасына толмаған тұлғалардың неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуге тіркеуші органның осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы қорытындысы немесе бас тарту негізінде жол беріледі.
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтінішті осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету қажеттілігін туғызатын себептерді көрсете отырып, ата-аналар не қорғаншылар (қамқоршылар) береді.
Барлық жағдайларда неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендетуге тек некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың келісімімен ғана жол беріледі. Неке (ерлі-зайыптылық) жасына толмаған адамдар арасындағы некеге (ерлі-зайыпты болуға) ата-анасының не қамқоршыларының келісімімен ғана рұқсат етіледі.
Өтінішке неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету себептерін растайтын құжаттар (дәрігерлік-біліктілік комиссиясының жүктілік туралы анықтамасы) қоса беріледі. Кәмелетке толмаған тұлғаның (олардың) ата-анасының және кәмелетке толмаған азаматтардың өздерінің жеке басын куәландыратын құжаттары жеке басын сәйкестендіру үшін ұсынылады.
Қазақстан Республикасындағы азаматтық хал актілерін тіркеуді растайтын мәліметтері (баланың тууы, әкелікті анықтау туралы, кәмелетке толмаған ата-анасының тууы туралы, кәмелетке толмаған тұлғалардың ата-анасының неке (ерлі-зайыптылықты) қию/ бұзу туралы) АХАЖ АЖ-да тексеріледі.

70. Лицам, желающим вступить в брак необходимо явиться в регистрирующий орган с документом, удостоверяющим личность в назначенный день регистрации заключения брака (супружества).
Если желающие вступить в брак (супружество) по уважительным причинам не могут явиться в регистрирующий орган в установленный день, срок государственной регистрации заключения брака (супружества) по их просьбе переносится на другое время. В случае неявки в назначенный день вступающих в брак (супружество) либо одного из них без уважительных причин и отсутствии заявлении о просьбе с продлением срока регистрации брака (супружества) заявление подлежит аннулированию.
71. При государственной регистрации заключения брака (супружества) супругу, изъявившему желание изменить добрачную фамилию на фамилию другого супруга, в записи акта о заключении брака (супружества) указывается избранная в качестве общей фамилия.
Если фамилия супруга или супруги в документе, удостоверяющем личность указана согласно национальным традициям (особенностям), при изменении фамилии на фамилию супруга еҰ (его) в актовой записи о заключении брака (супружества) фамилия определяется согласно правильному написанию фамилии лиц разных национальностей, в соответствии с еҰ (его) полом и сохранением корневой основы фамилии супруга (супруги).
В случае изменения фамилии при государственной регистрации заключения брака (супружества) гражданину необходимо обменять документы, удостоверяющие личность в месячный срок.
При изменении фамилии иностранцев, лиц без гражданства при государственной регистрации заключения брака (супружества) сотрудник регистрирующего органа уведомляет о необходимости обмена документа, удостоверяющего его личность, выданный компетентными органами страны, гражданином, которого является иностранец или государства постоянного проживания лица без гражданства в соответствии с законодательством иностранного государства.
72. Государственная регистрация заключения брака (супружества) лиц, не достигших брачного возраста, допускается на основании заключения регистрирующего органа о снижении брачного (супружеского) возраста или отказа, составленного по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Заявление о снижении брачного (супружеского) возраста, по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам подается родителями, либо опекунами (попечителями) с указанием причин, вызывающих необходимость снижения брачного (супружеского) возраста.
Во всех случаях снижение брачного (супружеского) возраста допускается только с согласия лиц, вступающих в брак (супружество). Брак (супружество) между лицами, не достигшими брачного (супружеского) возраста, разрешается только с согласия родителей либо попечителей.
К заявлению прилагаются документы, подтверждающие причины снижения брачного (супружеского) возраста (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности). Документы, удостоверяющие личность родителей несовершеннолетнего (их) и самих несовершеннолетних граждан предъявляются для идентификации их личности.
Сведения, подтверждающие регистрацию актов гражданского состояния в Республике Казахстан (о рождении ребенка, установления отцовства, о рождении несовершеннолетнего родителя, о заключении брака/расторжении брака (супружества) родителей несовершеннолетнего) проверяются в ИС ЗАГС.

73. Жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау нәтижелері бойынша тіркеуші орган неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы не бас тарту туралы шешім қабылдайды.
4-тарау. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу мемлекеттік тіркеу тәртібі
74. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай – ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - некені(ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы стандарт) келтірілген.
75. Кәмелетке толмаған ортақ балалары жоқ және бір-біріне мүліктік даулар мен өзге де талаптары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін өтініш берушілер осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш береді.
76. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініште ерлі-зайыптылар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға өзідерінің өзара келісімін және кәмелетке толмаған балалардың жоқтығын растайды. Деректер сондай-ақ некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасындағы ерлі-зайыптылардың қолдарымен расталады.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді тіркеуші орган некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы бірлескен өтініш берілген күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзушылардың өздері қатысқан кезде жүргізеді.
Мерзімнің өтуі өтініш берілгеннен кейінгі келесі күннен басталады және келесі айдың тиісті күнінде бітеді. Егер бұл күн жұмыс күніне тура келмесе, онда одан кейінгі жұмыс күнi мерзiмнiң аяқталған күнi болып есептеледі. Айлық мерзімнің қысқартылуы мүмкін емес.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғысы келетін ерлі-зайыптылар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін белгіленген күні жеке басын куәландыратын құжатпен тіркеуші органға келуі қажет. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша лауазымды тұлға деректерді АХАЖ АЖ-не өтініш берілген күннен бастап 1 (бір) ай өткеннен кейін ерлі-зайыптылардың екеуінің қатысуымен енгізеді.
Егер ерлі-зайыптылар некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін өздеріне белгіленген күні тіркеуші органға келе алмаса, олар тіркеуші органға некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтінішпен қайтадан жүгіне алады, ол некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін қайтадан айлық мерзімді тағайындайды.

73. По результатам рассмотрения, вышеуказанных документов регистрирующим органом принимается решение о снижении брачного (супружеского) возраста либо об отказе.
Глава 4. Порядок государственной регистрации расторжения брака (супружества)
74. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – стандарт о расторжении брака(супружества)) согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
75. Для государственной регистрации расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей и отсутствии имущественных споров и иных претензий к друг другу заявители обращаются с заявлением о расторжении брака (супружества) в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 18 к настоящим Правилам с приложением документов указанных в пункте 8 стандарта о расторжении брака (супружества).
76. В заявлении о расторжении брака (супружества) супруги подтверждают свое взаимное согласие на расторжение брака (супружества) и отсутствие у них несовершеннолетних детей. Данные подтверждаются также подписями супругов в записи акта о расторжении брака (супружества).
Государственная регистрация расторжения брака (супружества) производится регистрирующим органом при личном присутствии расторгающих брак (супружество) по истечении месячного срока со дня подачи совместного заявления о расторжении брака (супружества).
Течение срока начинается на следующий день после подачи заявления и истекает в соответствующее число следующего месяца. Если это число приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день. Месячный срок не может быть сокращен.
Супругам, желающим расторгнут брак (супружество) необходимо явиться в регистрирующий орган с документом, удостоверяющим личность в назначенный день регистрации расторжения брака (супружества). По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные в ИС ЗАГС по истечении 1 (одного) месяца со дня подачи заявления в присутствии обоих супругов.
Если супруги не могут явиться в регистрирующий орган для государственной регистрации расторжения брака (супружества) в установленный им день, они могут повторно обратиться с заявлением о расторжении брака (супружества) в регистрирующий орган, который снова назначает месячный срок для государственной регистрации расторжения брака (супружества).

77. Егер арыз берілген кезде ерлі-зайыптылардың кәмелетке толмаған балалары, олардың бірлескен ортақ меншігі болып табылатын мүлікті бөлу туралы, еңбекке жарамсыз мұқтаж жұбайына асырауды төлеу туралы дау және ерлі-зайыптылар бір-біріне өзге де талаптар болса некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу үшін сотқа жүгінеді.
78. Егер ерлі-зайыптылардың біреуі өзінің әрекеттерімен не әрекетсіздігімен қарсылығының болмауына қарамастан, тіркеуші органдарда некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудан жалтарса (тиісті өтініш беруден бас тартса немесе оны тіркеуші органға некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу үшін келгісі келмесе және бұл ретте некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеу туралы өтініш жасамаса) некені бұзу сот тәртібімен жүргізіледі.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу үшін жұбайы келмеген кезде тіркеуші орган сотқа ұсыну үшін анықтама береді.
79. Жұбайын хабар-ошарсыз кеткен деп тану, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп тану туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің, қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталғандығы туралы сот үкімінің негізінде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу үшін өтініш беруші осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне немесе Мемлекеттік корпорацияға жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш береді.
80. Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде шығарылған, консулдық заңдастырылуы не арнайы мөртабаны (апостиль) бар (Минск және Кишинев Конвенциясына кіретін елдер үшін талап етілмейді) некені (ерлі-зайыпты болуды) бұзу туралы заңды күшіне енген сот шешімімен жүгінген жағдайда неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасына некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгі қойылады.
81. Егер ерлі-зайыптылардың біріне қатысты некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу жүргізілген жағдайда, екінші жұбайдан келіп түскен өтініш тіркеледі, акт жазбасы жетіспейтін мәліметтермен толықтырылады және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлік беріледі.
82. Хабар-ошарсыз кетті деп танылған, әрекетке қабілетсіз немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған тұлғамен некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш түскен жағдайда тіркеуші орган өтініш түскен күннен бастап бір апта мерзімде әрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысының тұрғылықты жері бойынша немесе сотталған тұлғаның ұстау жері бойынша хабарлама жібереді. Хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күн ішінде әрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысы немесе сотталған некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш бойынша даудың бар не жоқ екендігі туралы жазбаша хабарлайды.

77. Если к моменту подачи заявления у супругов имеются несовершеннолетние дети, спор о разделе имущества, являющегося их общей совместной собственностью, о выплате содержания нетрудоспособному нуждающемуся супругу и иные претензий к друг другу супруги обращаются для расторжения брака (супружества) в суд.
78. Если один из супругов, несмотря на отсутствие у него возражений своими действиями либо бездействием уклоняется от расторжения брака (супружества) в регистрирующих органах (отказывается подать соответствующее заявление или подав его не желает явиться для регистрации расторжения брака (супружества) в регистрирующий орган) расторжение брака производится в судебном порядке.
При неявке супруга для расторжения брака (супружества) регистрирующим органом выдается справка для предъявления в суд.
79. Для государственной регистрации расторжения брака (супружества) на основании решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, недееспособным или ограниченно дееспособным, а также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет заявитель обращается с заявлением о расторжении брака (супружества) в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов или Государственную корпорацию по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 19 к настоящим Правилам с приложением документов указанных в пункте 8 стандарта о расторжении брака (супружества).
80. В случае обращения гражданина Республики Казахстан с вступившим в законную силу решением суда о расторжении брака (супружества), вынесенного за пределами территории Республики Казахстан, имеющего консульскую легализацию либо специальный штамп (апостиль) (не требуется для стран, входящих в Минскую и Кишиневскую конвенции) проставляется отметка о расторжении брака (супружества) на актовой записи о заключении брака (супружества).
81. В случае, если в отношении одного из супругов произведена государственная регистрация расторжения брака (супружества), то поступившее заявление от другого супруга регистрируется, актовая запись дополняется недостающими сведениями и выдается свидетельство о расторжении брака (супружества).
82. В случае поступления заявления о государственной регистрации расторжении брака (супружества) с лицом, признанным безвестно отсутствующим, недееспособным или осужденным за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет, регистрирующий орган в недельный срок со дня поступления заявления направляет извещение по месту жительства опекуна недееспособного супруга или по месту содержания осужденного. В течение 45 (сорока пяти) календарных дней со дня получения извещения, опекун недееспособного супруга или осужденный письменно сообщает о наличии либо отсутствии спора по заявлению о расторжении брака (супружества).

83. Тіркеуші орган өтініш берушіге тиісті хабарламаның жіберілгені туралы, сондай-ақ хабарламаға жауап алу үшін белгіленген мерзім туралы хабарлайды.
84. Хабарламаға жауап болмаған, дау жоқ екендігі немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзудан бас тартқаны туралы хабарлама алған кезде, тіркеуші орган өтініш берушінің қатысуымен белгіленген күні некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеуді жүргізеді.
85. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша лауазымды тұлға некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы деректерді АХАЖ АЖ-не өтініш берілген күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күн өткен соң енгізеді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркегеннен кейін тіркеуші орган АХАЖ АЖ-да неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасына некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгі қояды.
86. Егер некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу ерлі-зайыптылардың біріне қатысты жүргізілсе, акт жазбасын жасау кезінде оған осы жұбайға қатысты барлық қажетті мәліметтер енгізіледі.
Екінші жұбайға қатысты аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), неке (ерлі-зайыптылық) бұзылғанға дейінгі тегі және оның туған күні, сондай-ақ, егер оның ЖСН бойынша сәйкестендіру жүргізілсе, өзге де мәліметтер көрсетіледі.
Бұл жағдайда некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлікте некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғаннан кейінгі тегі тек некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды тіркеген жұбайға ғана беріледі.
87. Әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі деп танылған тұлғаның қорғаншысынан немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған тұлғаның қорғаншысынан некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініш келіп түскен кезде оның жұбайының (зайыбының) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы өтініші негізіне тіркелген некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасын жетіспейтін мәліметтермен толықтырылады, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәлік жазылады және қорғаншысына немесе сотталған адамды ұстау орны бойынша мекемеге жіберіледі.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасы болмаған кезде әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі деп танылған тұлғаның қорғаншысы немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған тұлға некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу үшін сотқа жүгінеді.
88. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы сот шешімінің негізінде 2019 жылғы 10 желтоқсаннан кейін шығарылған (Кодекске өзгерістер енгізілген күні) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасы тіркелмейді, неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы акт жазбасына (егер ол автомоттық түрде қойылмаса) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгі қойылады.

83. Регистрирующий орган сообщает заявителю о направлении соответствующего извещения, а также об установленном сроке для получения ответа на извещение.
84. При отсутствии ответа на извещение, получение сообщения об отсутствии спора или отказа от расторжения брака (супружества), регистрирующий орган в присутствии заявителя производит государственную регистрацию расторжения брака (супружества) в назначенный день.
85. По результатам проведенной проверки должностное лицо вносит данные о расторжении брака (супружества) в ИС ЗАГС по истечении 45 (сорока пяти) календарных дней со дня подачи заявления.
После государственной регистрации расторжения брака (супружества) регистрирующий орган в ИС ЗАГС проставляет отметку о расторжении брака (супружества) в актовой записи о заключении брака (супружества).
86. Если государственная регистрация расторжения брака (супружества) производится в отношении одного из супругов, то при составлении актовой записи в нее вносятся все необходимые сведения, касающиеся этого супруга.
В отношении второго супруга указывается имя, отчество (если указана в документах, удостоверяющих личность), фамилия до расторжения брака (супружества) и дата его рождения, а также, иные сведения если производится идентификация по его (еҰ) ИИН.
В этом случае, в свидетельстве о расторжении брака (супружества) указывается фамилия, присвоенная после расторжения брака (супружества) лишь супругу, зарегистрировавшему расторжение брака (супружества).
87. При поступлении заявления о расторжении брака (супружества) от опекуна лица признанного недееспособным, ограниченно дееспособным или лица осужденного за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет актовая запись о расторжении брака (супружества) зарегистрированная по заявлению о расторжении брака (супружества) его (еҰ) супруга дополняется недостающими сведениями, выписывается свидетельство о расторжении брака (супружества) и направляется опекуну или в учреждение по месту содержания осужденного.
При отсутствии актовой записи о расторжении брака (супружества) опекун лица признанного недееспособным, ограниченно дееспособным или лица осужденного за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет для расторжения брака (супружества) обращается в суд.
88. На основании решения суда о расторжения брака (супружества) вынесенные после 10 декабря 2019 года (дата внесения изменений в Кодекс) актовая запись о расторжении брака (супружества) не регистрируется, проставляется отметка о расторжении брака (супружества) в актовой записи о заключении брака (супружества) (если она не проставилась в автомотическом порядке).

Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы соттың 2019 жылғы 10 желтоқсанға дейін шығарған шешімінің негізінде кез келген тіркеуші орган некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасын тіркейді не некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы қолданыстағы акт жазбасын толықтырады және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына міндетті түрде белгі қойылады.
89. Егер неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасында некені (ерлі-зайыпты болу) бұзу туралы белгі болса, онда неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы қайталама куәліктер берілмейді.
Бұрынғы жұбайының өзінің некеге дейінгі тегін растау үшін тіркеуші орган осы тұлғаның бұрын некеде тұрғанын (ерлі-зайыпты болғанын) растайтын, осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы белгісі бар неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы анықтама береді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу кезінде тегі өзгерген жағдайда, азамат бір ай мерзімде жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыруы қажет.
5-тарау Атын, әкесінің атын және тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеу тәртібі
90. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай – ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес "Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Т.А.Ә. ауыстыру туралы стандарт) келтірілген.
91. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеу үшін өтініш беруші кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне немесе Мемлекеттік корпорацияға қалауы бойынша жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес Т.А.Ә. ауыстыру туралы стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтініш береді.
92. Егер азаматтық хал акт жазбасы жоғалған жағдайда, онда атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеу Кодексте белгіленген тәртіппен ол қалпына келтірілгеннен кейін ғана жүргізіледі.
93. Егер атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы өтінішпен бір мезгілде ұсынылған құжаттарда және азаматтық хал акт жазбаларының көшірмелерінде мәліметтер сәйкес келмеген жағдайда, мұндай сәйкессіздіктер Кодексте белгіленген тәртіппен жойылады.

На основании решения суда о расторжении брака (супружества) вынесенные до 10 декабря 2019 года любым регистрирующим органом регистрируется актовая запись о расторжении брака (супружества), либо дополняется существующая актовая запись о расторжении брака (супружества) и обязательно проставляется отметка о расторжении брака (супружества) в актовой записи о заключении брака (супружества).
89. Если в актовой записи о заключении брака (супружества) имеется отметка о расторжении брака (супружества), то повторные свидетельства о заключении брака (супружества) не выдаются.
Для подтверждения бывшим супругом своей добрачной фамилии регистрирующий орган выдает справку о заключении брака (супружества), с отметкой о его расторжении по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам, подтверждающую, что данное лицо ранее состояло в браке (супружестве).
В случае изменения фамилии при государственной регистрации расторжения брака (супружества) гражданину необходимо обменять документы, удостоверяющие личность в месячный срок.
Глава 5. Порядок государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии
90. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Регистрация перемены имени, отчества, фамилии, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – стандарт о перемене Ф.И.О.) согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
91. Для государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии заявитель обращается с заявлением о регистрации перемены имени, отчества, фамилии в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов или Государственную корпорацию по желанию в письменной форме, либо в электронном виде посредством портала, согласно приложению 22 к настоящим Правилам с приложением документов указанных в пункте 8 стандарта о перемене Ф.И.О.
92. В случае, если запись акта гражданского состояния утрачена, то государственная регистрация перемены имени, отчества фамилии производится только после ее восстановления в порядке, установленном Кодексом.
93. В случае, если в представленных одновременно с заявлением о перемене имени, отчества, фамилии документах и копиях записей актов гражданского состояния имеются несоответствия сведений, такие несоответствия устраняются в порядке, установленном Кодексом.

94. Көрсетілетін қызметті алушының сауалнамалық деректері азаматтық хал акт жазбасында көрсетілген мәліметтермен сәйкес келмеген не АХАЖ АЖ-да азаматтық хал акт жазбасы болмаған кезде атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеуге жол берілмейді.
Мұндай жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы азаматтық хал акт жазбасын қалпына келтіру, өзгерістер, толықтырулар немесе түзетулер енгізу туралы тиісті өтінішпен жүгінеді.
95. Азаматтық хал актісі Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген жағдайда тегін, атын, әкесінің атын ауыстыру туралы мәселені дұрыс шешу және өзгерістер, түзетулер мен толықтырулар енгізу үшін азаматтық хал акт жазбаларының көшірмелерін талап ету қажет.
96. Ұсынылған құжаттардың, сондай-ақ тексеру нәтижелерінің негізінде өтінішті қабылдаған тіркеуші орган атын, әкесінің атын, тегін ауыстырудың негізділігі баяндалатын көрсетілген Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды жасайды.
97. Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы қорытынды бір данада жасалады, тіркеуші органның елтаңбалы мөрімен және лауазымды адамының қолымен бекітіледі.
98. Қорытынды бекітілгеннен кейін тіркеуші органның лауазымды тұлғасы атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды АХАЖ АЖ-да мемлекеттік тіркеуді жүргізеді және атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы куәлік береді.
99. Тіркеуші орган атын, тегін, әкесінің атын ауыстыру туралы акт жазбасын тіркегеннен кейін АХАЖ АЖ-ға туу туралы акт жазбасына (қажет болған жағдайда) тиісті өзгерістер енгізеді, туу туралы куәлікті қалыптастырады және атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты өзгерістер енгізу үшін туу туралы акт жазбасының орналасқан жері бойынша тіркеуші органға (бірінші (қажет болған жағдайда) және/немесе екінші данасына) хабарлама жібереді.
100. Туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізу хабарлама түскен күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде жүргізіледі.
101. Көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша тіркеуші орган осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініштерді қабылдайды, неке (ерлі-зайыптылықты) қию, бұзу, кәмелет жасқа толмаған балалардың туу туралы акт жазбаларына тиісті өзгерістер енгізеді, тиісті куәліктерді қалыптастырады және атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруға байланысты өзгерістер енгізу үшін акт жазбаларының орналасқан жері бойынша тіркеуші органға (бірінші (қажет болған жағдайда) және/немесе екінші данасына) хабарлама жібереді.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркегеннен және растайтын құжаттарды (атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы куәлік, туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізілген жағдайда - туу туралы куәлік) алғаннан кейін азамат бір ай мерзімінде жеке басын куәландыратын құжаттарды ауыстыруы қажет.

94. Не допускается государственная регистрация перемены имени, отчества, фамилии при обнаружении несоответствии анкетных данных услугополучателя со сведениями указанных в записи акта гражданского состояния, либо отсутствии записи акта гражданского состояния в ИС ЗАГС.
В таких случаях услугополучатель обращается с соответствующим заявлением о восстановлении, внесении изменений, дополнений или исправлений записи акта гражданского состояния.
95. Для правильного решения вопроса о перемене имени, отчества фамилии и внесения изменений, исправлений и дополнений в случае регистрации акта гражданского состояния за пределами Республики Казахстан необходимо истребовать копии записей актов гражданского состояния.
96. На основании представленных документов, а также результатов проверки, регистрирующий орган, принявший заявление, составляет заключение по форме, согласно приложению 23 к указанным Правилам, в котором излагается обоснованность перемены имени, отчества, фамилии.
97. Заключение о перемене имени, отчества, фамилии составляется в одном экземпляре, скрепляется гербовой печатью и подписью должностного лица регистрирующего органа.
98. После утверждения заключения должностное лицо регистрирующего органа производит государственную регистрацию перемены имени, отчества, фамилии в ИС ЗАГС и выдает свидетельство о перемене имени, отчества, фамилии.
99. Регистрирующий орган после регистрации актовой записи о перемене имени, фамилии, отчества вносит соответствующие изменения в актовую запись о рождении (при необходимости) в ИС ЗАГС, формирует свидетельство о рождении и направляет извещения в регистрирующий орган по месту нахождения актовой записи о рождении (в первый (при необходимости) и/или второй экземпляры) для внесения изменений в связи с переменой имени, отчества, фамилии.
100. Внесение изменений в актовую запись о рождении производится в течение пятнадцати календарных дней со дня поступления извещения.
101. По желанию услугополучателя регистрирующий орган принимает заявления о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам, вносит соответствующие изменения в актовые записи о заключении, расторжении брака (супружества), рождении несовершеннолетних детей в ИС ЗАГС, формирует соответствующие свидетельства и направляет извещения в регистрирующий орган по месту нахождения актовых записей (в первый (при необходимости) и/или второй экземпляры) для внесения изменений в связи с переменой имени, отчества, фамилии.
После государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии и получения подтверждающих документов (свидетельство о перемене имени, отчества, фамилии, в случаях внесения изменений в актовую запись о рождении - свидетельство о рождении) гражданину необходимо обменять документы, удостоверяющие личность в месячный срок.

6-тарау. Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу тәртібі
102. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай – ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес "Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - қайтыс болу туралы стандарт) келтірілген.
103. Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу үшін қайтыс болған адамның жақын туыстары, оның мұрагерлері тобына кіретін басқа да тұлғалар, қайтыс болған тұлғамен бірге тұрған адамдар, көршілері кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне немесе Мемлекеттік корпорацияға қалауы бойынша жазбаша нысанда не портал арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтыс болу туралы стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, қайтыс болуды тіркеу туралы өтініш береді.
Жоғарыда көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда қайтыс болу туралы өтінішхатпен тұрғын үй-пайдалану ұйымдарының, жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлері, қайтыс болған адам ұсталған не адам қайтыс болған ұйым әкімшілігі немесе мәйітті тапқан ішкі істер органы жүгіне алады.
104. Егер өтініш беруге уәкілетті тұлғалар медициналық ұйым белгіленген нысандағы құжатты берген, қайтыс болу фактісін анықтау немесе тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап үш жұмыс күн ішінде қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш бермеген жағдайда, қайтыс болған жері бойынша тіркеуші орган қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу үшін АХАЖ АЖ-ға келіп түскен негізге сәйкес қайтыс болуды мемлекеттік тіркеуді өз бетімен жүргізеді.
105. Тұлғалардың қайтыс болуын мемлекеттік тіркеу кезінде АХАЖ АЖ-ға келіп түскен мәліметтерге сәйкес қайтыс болу туралы акт жазбасына қайтыс болу туралы медициналық куәлікте, қайтыс болу фактісін анықтау туралы немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінде қамтылған қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті мәліметтер ғана енгізіледі. Қайтыс болу туралы куәлік басылып шығарылмайды.
Қайтыс болған адамның жақын туыстары, оның мұрагерлерінің шеңберіне кіретін басқа да тұлғалар жүгінген кезде қайтыс болған тұлға туралы жетіспейтін мәліметтер қайтыс болғаны туралы акт жазбасына енгізіледі және қайтыс болғаны туралы куәлік беріледі.

Глава 6. Порядок государственной регистрации смерти
102. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния" (далее – стандарт о смерти) согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
103. Для государственной регистрации смерти близкие родственники умершего, другие лица, входящие в круг его наследников, лица, проживавшие вместе с умершим, соседи обращаются с заявлением о регистрации смерти в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов либо в Государственную корпорацию по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 26 к настоящим Правилам, с приложением документов указанных в пункте 8 стандарта о смерти.
В случае отсутствия вышеуказанных лиц с ходатайством о смерти могут обратиться работники жилищно-эксплуатационных организаций, местных исполнительных органов, администрации организации, где умерший содержался либо наступила смерть лица, или органом внутренних дел, обнаружившим труп.
104. В случае если лица, уполномоченные на подачу заявления, в течение трех рабочих дней со дня выдачи медицинской организацией документа установленной формы, вступления в законную силу решения суда об установлении факта смерти или объявлении лица умершим не подали заявление о государственной регистрации смерти, то регистрирующий орган по месту смерти в соответствии с поступившим в ИС ЗАГС, основанием для государственной регистрации смерти самостоятельно производит государственную регистрацию смерти.
105. При государственной регистрации смерти лиц, согласно сведениям, поступивших в ИС ЗАГС, в запись акта о смерти вносятся только те необходимые для государственной регистрации смерти сведения, которые содержатся в медицинском свидетельстве о смерти, в решении суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим. Свидетельство о смерти не распечатывается.
При обращении близких родственников умершего, других лиц, входящих в круг его наследников, недостающие сведения об умершем вносятся в актовую запись о смерти и выдается свидетельство о смерти.

106. Қайтыс болу мемлекеттік тіркелгеннен кейін қайтыс болған адамның мұрагерлерінің аясына кіретін жақын туыстарына, басқа адамдарға не қайтыс болған адам қамқорлықтарында болған азаматтарға, сондай-ақ қайтыс болған адам тұрған немесе жазасын өтеген мемлекеттік ұйымдар әкімшілігінің өкілдеріне, басқа туыстарына - мұрагерлік іс қарауында жатқан нотариустың хабарламасы бойынша қайтыс болу туралы куәлік беріледі.
Мәйіттері танылмаған және талап етілмеген адамдардың қайтыс болуы туралы куәлік қайтыс болу туралы акт жазбасына барлық қажетті мәліметтер енгізілгеннен кейін ғана беріледі.
107. Қайтыс болған адамның жақын туыстарының, оның мұрагерлерінің шеңберіне кіретін басқа да адамдардың өтініші бойынша қорытынды жасалмай, қайтыс болғаны туралы акт жазбасына өзгерістер, түзетулер мен толықтырулар енгізіледі.
108. "Белгілер үшін" бағанында өтініш берушінің туыстық дәрежесін немесе Кодекстің 273-бабында көрсетілген адамдардың санатын, сондай-ақ Кодекстің 270-бабына сәйкес кейін тиісті органдарға жіберілетін қайтыс болған адамның жеке басын куәландыратын құжаты мен әскери билеті туралы және оларды алғаны туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс.
109. Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу адамды қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің негізінде жүргізілген жағдайда, ол қайтыс болған күні қайтыс болу туралы акт жазбасында сот шешімінің заңды күшіне енген күні немесе сот шешімімен белгіленген күн көрсетіледі.
8-тарау. Азаматтық хал акт жазбаларын қалпына келтіру тәртібі
110. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай – ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес "Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру" мемлекеттік қызмет стандартында (бұдан әрі - жазбаларды қалпына келтіру туралы стандарт) келтірілген.
111. Азаматтық хал актісінің жазбасын қалпына келтіру үшін көрсетілетін қызметті алушы кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне не Мемлекеттік корпорацияға жазбаша түрде немесе портал арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, жазбаларды қалпына келтіру туралы стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, жазбаны қалпына келтіру туралы өтінішпен жүгінеді.
112. Ұсынылған құжаттар мен тексеру нәтижелері негізінде тіркеуші орган осы Ережеге 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық хал актілерінің жоғалған жазбасын қалпына келтіру туралы немесе одан бас тарту туралы қорытынды жасайды.
Қорытынды бір данада жасалады, елтаңбалы мөрмен және тіркеуші органның лауазымды адамының қолымен бекітіледі.

106. После государственной регистрации смерти близким родственникам умершего, другим лицам, входящим в круг его наследников, либо гражданам, на попечении которых находился умерший, также представителям администрации государственных организаций, в которых проживал или отбывал наказание умерший, другим родственникам - по извещению нотариуса, у которого находится наследственное дело - выдается свидетельство о смерти.
Свидетельство о смерти лиц, чьи трупы неопознаны и невостребованы, выдается лишь после внесения всех необходимых сведений в запись акта о смерти.
107. По заявлению близких родственников умершего, других лиц, входящих в круг его наследников вносятся изменения, исправления и дополнения в запись акта о смерти без составления заключения.
108. В графе "Для отметок" следует указать степени родства заявителя или категорию лиц, указанных статье 273 Кодекса, а также сведения об изьятии и реквизиты документов, удостоверяющих личность и военного билета умершего согласно статье 270 Кодекса, которые в последствии направляются в соответствующие органы.
109. В случае, если государственная регистрация смерти производится на основании решения суда об обьявлении лица умершим, днем его смерти в записи акта о смерти указывается день вступления решения суда в законную силу или день установленный решением суда.
Глава 8. Порядок восстановления записей актов гражданского состояния
110. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Восстановление записей актов гражданского состояния" (далее – стандарт о восстановлении записей) согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
111. Для восстановления записи акта гражданского состояния услугополучатель обращается с заявлением о восстановлении записи в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов либо в Государственную корпорацию по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 28 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта о восстановлении записей.
112. На основании представленных документов и результатов проверки регистрирующий орган составляет заключение по форме, согласно приложению 29 к настоящим Правилам о восстановлении утраченной записи акта гражданского состояния или об отказе в этом.
Заключение составляется в одном экземпляре, скрепляется гербовой печатью и подписью должностного лица регистрирующего органа.

113. Сот шешімінің негізінде азаматтық хал актілері жазбасын қалпына келтіру үшін көрсетілетін қызметті алушы кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне не Мемлекеттік корпорацияға жазбаша түрде немесе портал арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, жазбаларды қалпына келтіру туралы стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, жазбаны қалпына келтіру туралы өтінішпен жүгінеді.
114. Азаматтық хал актісін тіркеу фактісі сот тәртібімен анықталған кезде тіркеуші орган сот шешімі негізінде қорытынды жасамай азаматтық хал акт жазбасын тіркеуді жүргізеді.
115. Азаматтық хал актілерін қалпына келтіру туралы жазба (туудан басқа) ағымдағы тіркеу кітабында, ал қалпына келтірілген туу туралы жазбаны тіркеу қалпына келтірілген туу туралы актілерді тіркеу кітабында жүргізіледі.
116. Азаматтық хал актілерінің жоғалған жазбаларын қалпына келтіру туралы өтінішті шетелде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ азаматтық хал актілерін Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында тіркеген және шетелде тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне береді.
117. Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіруді Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің өтініші бойынша кез келген тіркеуші орган жүргізеді.
118. Қазақстан Республикасының аумағында тұратын және азаматтық хал актілерін Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында тіркеген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру Кодекске сәйкес жүргізіледі.
119.Тарихи отанына қайтып оралған адамдарға қатысты туу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру жеткілікті негіздер болған кезде және осы фактіні құжаттамалық растау (акт жазбасының жоқтығы (жоғалғаны) туралы анықтама немесе хабарлама) немесе ішкі істер органдарының осы адамдардың Қазақстан Республикасына заңды келуі туралы растауы және олардың Қазақстан Республикасының азаматтығын беру туралы өтініші болған кезде ғана жүргізіледі.
120. Тарихи отанына оралған Қазақстан Республикасы азаматтарының ата-аналары, сондай-ақ отбасы мүшелері туралы растайтын ақпаратты тіркеуші органдардың сұрау салуы бойынша ішкі істер органдары береді.
9-тарау. Азаматтық хал акт жазбаларын жою тәртібі
121. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай – ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес "Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - жазбаларды жою туралы стандарт) келтірілген.

113. Для восстановления записи акта гражданского состояния на основании решения суда услугополучатель обращается с заявлением о восстановлении записи в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов либо в Государственную корпорацию по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 30 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта о восстановлении записей.
114. При установлении в судебном порядке факта регистрации акта гражданского состояния регистрирующий орган производит регистрацию записи акта гражданского состояния на основании решения суда без составления заключения.
115. Запись о восстановлении акта гражданского состояния (кроме рождения) производится в книге текущей регистрации, а регистрация восстановленной записи о рождении – в книге регистрации восстановленных актов о рождении.
116. Заявления о восстановлении утраченных записей актов гражданского состояния подается гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за границей, а также иностранцами и лицами без гражданства, зарегистрировавшими акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан и постоянно проживающими за границей в загранучреждения Республики Казахстан.
117. Восстановление записей актов гражданского состояния производится любым регистрирующим органом по ходатайству загранучреждения Республики Казахстан.
118. Восстановление записей актов гражданского состояния иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан и зарегистрировавших акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан, производится в соответствии с Кодексом.
119. Восстановление записей актов гражданского состояния о рождении в отношении лиц, возвратившихся на историческую родину, производится при наличии достаточных оснований и только при возможности документального подтверждения этого факта (справка или извещение об отсутствии (утрате) актовой записи) или подтверждении органов внутренних дел о законном въезде в Республику Казахстан этих лиц и их ходатайстве о предоставлении гражданства Республики Казахстан.
120. Подтверждающая информация о родителях, также членов семьи граждан Республики Казахстан, возвратившихся на историческую родину выдается органами внутренних дел по запросу регистрирующих органов.
Глава 9. Порядок аннулирования записей актов гражданского состояния
121. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Аннулирование записей актов гражданского состояния" (далее – стандарт об аннулировании записей) согласно приложению 31 к настоящим Правилам.

122. Азаматтық хал актісі жазбасының күшін жою үшін көрсетілетін қызметті алушы кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне не Мемлекеттік корпорацияға жазбаша түрде немесе электрондық түрде портал арқылы осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, жазбалардың күшін жою туралы стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, жазбаны жою туралы өтінішпен жүгінеді.
123. Бастапқы, қалпына келтірілген немесе қайта жасалған жазбаны тапқан немесе мүдделі адамдардың азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жою туралы өтінішін алған тіркеуші орган акт жазбаларының тиісті көшірмелерін жинайды және бір данада қорытынды жасайды, ол осы Ереженің 33-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркеуші органның елтаңбалы мөрімен және лауазымды адамының қолымен бекітіледі.
124. Сот шешімі негізінде азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою үшін көрсетілетін қызметті алушы кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне не Мемлекеттік корпорацияға жазбаша түрде немесе электрондық түрде портал арқылы осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаларды жою туралы стандарттың 8 -тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, жазбаны жою туралы өтінішпен жүгінеді.
125. Азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жоюды сот шешімі негізінде тіркеуші орган қорытынды жасамай жүргізеді.
126. Күші жойылғанға дейін берілген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер алынады және жойылады. Куәлік болмаған жағдайда бұл туралы өтініште көрсетіледі.
127. Азаматтық хал актісі жазбасының күшін жою туралы өтініші бойынша азаматтық хал актісі тіркелген адамдарға, тіркеуші органға (жазба басқа жерде тіркелсе), сонымен қатар аумақтылығы бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) әділет органына хабарланады.
128. Қалпына келтірілген немесе қайта жасалған азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жою туралы өтінішті шетелде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ азаматтық хал актілерін Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында тіркеген және шетелде тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне береді.
129. Азаматтық хал актілері жазбаларының күшін жоюды, күші жойылуға жататын жазбаның орналасқан жері бойынша тіркеуші орган, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің тіркеуші органға жіберілетін өтініші бойынша жалпы тәртіппен жүргізеді.

122. Для аннулирования записи акта гражданского состояния услугополучатель обращается с заявлением об аннулировании записи в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов либо в Государственную корпорацию по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта об аннулировании записей.
123. Регистрирующий орган, обнаруживший первичную, восстановленную или повторно составленную запись или получивший заявления заинтересованных лиц об аннулировании записей актов гражданского состояния, собирает соответствующие копии актовых записей и составляет заключение в одном экземпляре, которое скрепляется гербовой печатью и подписью должностного лица регистрирующего органа по форме, согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
124. Для аннулирования записи акта гражданского состояния на основании решения суда услугополучатель с заявлением об аннулировании записи обращается в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов либо в Государственную корпорацию по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 34 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта об аннулировании записей.
125. Аннулирование записей актов гражданского состояния на основании решения суда производится регистрирующим органом без составления заключения.
126. Выданные до аннулирования свидетельства о государственной регистрации актов гражданского состояния изымаются и уничтожаются. В случае отсутствия свидетельства об этом указывается в заявлении.
127. Об аннулировании записи акта гражданского состояния сообщается лицам, по заявлению которых был зарегистрирован акт гражданского состояния, в регистрирующий орган (если запись зарегистрирована в другом месте), а также в орган юстиции области (города республиканского значения) по территориальности.
128. Заявления об аннулировании восстановленных или повторно составленных записей актов гражданского состояния подаются гражданами Республики Казахстан, проживающими за границей, а также иностранцами и лицами без гражданства, зарегистрировавшими акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан и постоянно проживающими за границей в загранучреждения Республики Казахстан.
129. Аннулирование записей актов гражданского состояния производится в общем порядке регистрирующим органом по месту нахождения записи, подлежащей аннулированию, по ходатайствам загранучреждения Республики Казахстан, направляемым в регистрирующий орган.

130. Қазақстан Республикасының аумағында тұратын және азаматтық хал актілерін Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында тіркеген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың азаматтық хал акт жазбаларының күшін жою Кодекске сәйкес жүргізіледі.
10-тарау. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктерді, анықтамаларды және акт жазбалардың көшірмелерін беру тәртібі
131. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай – ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес "Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік қызмет стандартында (бұдан әрі - қайталама куәліктер мен анықтамалар бойынша стандарт) келтірілген.
Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәлікті немесе анықтаманы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жазбаша түрде немесе портал арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайталама куәлік немесе анықтама түріне сәйкес қайталама куәліктер мен анықтамалар бойынша стандарттың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып өтініш береді.
Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктерді немесе анықтамаларды кез келген тіркеуші орган азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу орнына қарамастан береді.
132. Бастапқы куәлік жоғалған немесе пайдалануға жарамсыз болған жағдайда, сондай – ақ енгізілген өзгерістерге, толықтыруларға және түзетулерге байланысты мұрағаттық акт жазбасының негізінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәлік (бұдан әрі - қайталама куәлік) беріледі.
Қайталама куәліктер актілік жазбалармен нақты сәйкестендіріліп жазылады. Жергілікті жердің атауы сол кезде болған әкімшілік-аумақтық бөлініске нақты сәйкестендіріліп көрсетіледі, ал тіркеуші орны мен беру орны– қазіргі кездегі әкімшілік бөлініс бойынша тіркеуші органмен көрсетіледі.
Егер актілік жазбада ұлты, азаматтығы туралы мәліметтер болмаса, берілетін қайта куәліктердің тиісті бағандары толтырылмайды.
133. Қайталама куәліктер азаматтық хал актісін тіркеу туралы жазба жасалған адамдарға қатысты беріледі.
Берілетін қайталама куәліктердің бірінші бетінің жоғарғы жағында "Қайталама" деп көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне сәйкес берілген сенімхаты болған кезде қайталама куәлік заңды өкіліне беріледі

130. Аннулирование записей актов гражданского состояния иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан и зарегистрировавших акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан, производится в соответствии с Кодексом.
Глава 10. Порядок выдачи повторных свидетельств, справок и копий актовых записей о государственной регистрации актов гражданского состояния
131. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Выдача повторных свидетельств и справок о регистрации актов гражданского состояния" (далее – стандарт по повторным свидетельствам и справкам) согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
Для получения повторного свидетельства или справки о регистрации актов гражданского состояния услугополучатель обращается с заявлением в Государственную корпорацию по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 36 к настоящим Правилам в соответствии с видом повторного свидетельства или справки, с приложением документов, указанных в пункте 8 стандарта по повторным свидетельствам и справкам.
Повторные свидетельства или справки о регистрации актов гражданского состояния выдаются любым регистрирующим органом вне зависимости от места государственной регистрации акта гражданского состояния.
132. В случае утери или непригодности для использования первичного свидетельства, а также в связи с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями, на основании архивной актовой записи, выдается повторное свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния (далее – повторное свидетельство).
Повторные свидетельства выписываются в точном соответствии с актовыми записями. Названия местностей указываются в точном соответствии с существовавшим административно-территориальным делением, а местом регистрации и местом выдачи – регистрирующий орган, по ныне существующему административному делению.
Если в актовой записи сведений о национальности, гражданстве не имеются, то соответствующие графы выдаваемых повторных свидетельств не заполняются.
133. Повторные свидетельства выдаются лицам, в отношении которых составлена запись о государственной регистрации акта гражданского состояния.
На выдаваемых повторных свидетельствах на первой странице сверху указывается "Повторное".
При наличии доверенности, выданной в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан, повторное свидетельство выдается законному представителю.

134. Он алты жасқа дейінгі балалардың тууы туралы қайталама куәліктері ата-аналарына, қорғаншыларына, ұл (қыз) бала асырап алушыларға, қамқоршыларына және сол балаларды тәрбиелеп отырған балалар мекемелерінің әкімшіліктеріне беріледі, он алты жастан асқан, бiрақ он сегіз жасқа толмаған және жеке басын куәландыратын құжат алмаған балаларға ата-анасының бiреуiнiң не қорғаншысының қатысуымен олар жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған кезде қайталама куәлiктер берiледi.
Қайтыс болу туралы қайталама куәліктер қайтыс болған адамның жақын туыстарына, оның мұрагерлер тобына кіретін басқа адамдарға беріледі.
Басқа туыстарына қайтыс болу туралы куәлік мұрагерлік ісі бар нотариустың хабарламасы бойынша беріледі.
135. Егер АХАЖ АЖ-де және тіркеуші органда акт жазба болмаса, өтініш екінші данадан тексеру үшін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әділет органына жіберіледі.
Тексеру 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Аумақтық әділет органының мұрағатында жазба болған жағдайда 10 (он) күнтізбелік күн ішінде АХАЖ АЖ азаматтық хал актілері жазбасын енгізу бойынша шаралар қабылдайды.
Содан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тіркеуші орган қайта куәлік жазады.
Аумақтық әділет органының мұрағатында жазба болмаған жағдайда 1 (бір) жұмыс күні ішінде тіркеуші органға азаматтық хал акт жазбасының жоқтығы туралы хат жіберіледі. Тіркеуші орган көрсетілетін қызметті алушыға азаматтық хал акт жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш беру туралы ұсынымдармен акт жазбасының жоқтығы туралы жауап жібереді.
136. Қазақстан Республикасы ратификациялаған азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек туралы конвенциялар шеңберінде келіп түскен сұрау салулар бойынша қайталама куәліктерді жіберу пошта байланысы арқылы жүзеге асырылады.
Әскери қызметкерге қатысты қайталама куәліктер әскери бөлімнің командирының атына жолданады, бас бостандығынан айырылған тұлғаларға қатысты қайталама куәліктер түзеу-еңбек колониясының бастығының атына жолданады.
137. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер тапсырыс хаттармен жіберіледі, куәліктерді тігуге және қайта майыстыруға жол берілмейді.
138. Қайталама куәліктерді беру туралы өтініштерді тексеру АХАЖ АЖ-да жүргізіледі.
Егер АХАЖ АЖ-да мәліметтер жоқ болса, өтініште көрсетілген жыл ішінде акті (метрикалық) кітаптар бойынша жүргізіледі, сондай-ақ өтініште көрсетілген азаматтық хал актілері тіркелген жылдан бұрынғы екі және кейінгі екі жыл аралығында жүргізіледі.
Егер азаматтық хал актілерін тіркеудің нақты жылы көрсетілмесе, тексеру тек АХАЖ АЖ жүзеге асырылады.

134. Повторные свидетельства о рождении на детей до шестнадцатилетнего возраста выдаются родителям, опекунам, усыновителям (удочерителям), попечителям и администрации детских учреждений, в которых дети находятся на воспитании. На детей старше шестнадцати лет, но не достигших восемнадцати лет и не получивших документ, удостоверяющий личность, выдаются повторные свидетельства в присутствии одного из родителей, либо опекуна, при предоставлении ими документа, удостоверяющего личность.
Повторные свидетельства о смерти выдаются близким родственникам умершего, другим лицам, входящим в круг его наследников.
135. Если актовой записи в ИС ЗАГС и в регистрирующем органе не имеется, то заявление направляется в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) для проверки по вторым экземплярам.
Проверка проводится в течение 3 (трех) рабочих дней. В случае наличия записи в архиве территориального органа юстиции в течении 10 (десяти) календарных дней принимают меры по внесению записи акта гражданского состояния в ИС ЗАГС.
После чего в течении 2 (двух) рабочих дней регистрирующим органом выписывается повторное свидетельство.
В случае отсутствия записи в архиве территориального органа юстиции в течении 1 (одного) рабочего дня в регистрирующий орган направляется письмо об отсутствии записи акта гражданского состояния. Регистрирующий орган направляет ответ об отсутствии актовой записи услугополучателю с рекомендациями о подаче заявления о восстановлении записи акта гражданского состояния.
136. Высылка повторных свидетельств по запросам, поступившим в рамках Конвенций о правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам, ратифицированных Республикой Казахстан, осуществляется почтовой связью.
Военнослужащим повторные свидетельства высылаются на имя командира воинской части, лицам, содержащимся в местах лишения свободы на имя начальника исправительно-трудовой колонии.
137. Свидетельства о государственной регистрации актов гражданского состояния пересылаются заказными письмами, прошивка и перегибание свидетельств не допускается.
138. Проверка заявлений о выдаче повторных свидетельств производится в ИС ЗАГС.
Если в ИС ЗАГС сведения отсутствуют поиск производится по актовым (метрическим) книгам по месту регистрации акта гражданского состояния за год, указанный в заявлении, а также за два предшествующих и два последующих года от указанного в заявлении года регистрации акта гражданского состояния.
Если конкретный год регистрации акта гражданского состояния не указан проверка осуществляется только в ИС ЗАГС.

Тексеру 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Тіркеуші органның мұрағатында жазба болған жағдайда 10 (он) күнтізбелік күн ішінде АХАЖ АЖ азаматтық хал актілері жазбасын енгізу бойынша шаралар қабылданады.
139. Азаматтық хал актілерін тіркеу фактісін куәландыруға тіркеуші орган азаматтық хал актілерін тіркеу түріне сәйкес осы Қағидаларға 20, 37 – қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық хал актілерін тіркеу кітабындағы жазба негізінде азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама (бұдан әрі-анықтама) береді.
Анықтама АХАЖ АЖ "электрондық үкімет" порталы арқылы электронды түрде беріледі.
Анықтамаларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде уәкілетті органдарға ұсыну қажет болған жағдайда анықтамалар қағаз түрінде беріледі. Қажет болған жағдайда және бұл туралы өтініште көрсетілсе осы анықтамалардың ескертуінде акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізу, қайталама куәліктердің беру үшін негіздері көрсетіледі. Ескертудегі мәліметтер егер олар жеке және отбасылық құпияға жатпайтын жағдайда толтырылады.
Бала асырап алушылар асырап алынған баланың ата-анасы болып табылмайтындығы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер тек бала асырап алушының немесе бала асырап алушылардың келісімімен ғана көрсетіледі.
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы кез келген тіркеуші орган он алты жастан бастап АХАЖ АЖ-де тексеру негізінде береді.
140. Азаматтық хал актілері жазбаларының мәліметтері бар анықтамалар:
1) акт жазбасы жасалған азаматқа;
2) ата-аналарға, асырап алушыларға, қорғаншыларға және қамқоршыларға;
3) әрекетке қабілетсіз адамдардың қорғаншысы болып табылатын азаматтарға;
4) қайтыс болған адамның туыстары мен мұрагерлеріне.
Анықтамалар оның өкілеттігін растайтын азаматтардың өкілдеріне беріледі.
141. Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы акт жазбаларының көшірмелері қызмет бабында пайдалануға арналған құжаттар болып табылады. Азаматтарға акт жазбаларының көшірмелері берілмейді.
142. Азаматтық хал актілері жазбаларының көшірмелері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреттері шегінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының (ақпараттық жүйелері АХАЖ АЖ-мен ықпалдастырылған мемлекеттік органдарды қоспағанда), адвокатура органдарының, нотариустардың (АХАЖ АЖ-да азаматтық хал актілері жазбалары болмаған кезде) сұрау салулары бойынша, сондай-ақ басқа мемлекеттердің АХАТ органдарының (қызметтерінің) сұрау салулары бойынша ғана беріледі (жіберіледі).
143. Азаматтық хал актілері жазбаларының куәліктеріне, анықтамалар мен көшірмелеріне тіркеуші орган лауазымды тұлғасының қолы қойылады және тіркеуші органның мөрімен бекітіледі.

Проверка проводится в течение 3 (трех) рабочих дней. В случае наличия записи в архиве регистрирующего органа в течении 10 (десяти) календарных дней принимаются меры по внесению записи акта гражданского состояния в ИС ЗАГС.
139. В удостоверение факта регистрации акта гражданского состояния регистрирующим органом выдается справка о регистрации акта гражданского состояния (далее – справка) на основании записи в книге регистрации актов гражданского состояния по форме, согласно приложению 20, 37 к настоящим Правилам в соответствии с видом регистрации актов гражданского состояния.
Справка выдается в электронном виде через портал "электронного правительства" посредством ИС ЗАГС.
При необходимости предоставления справок в уполномоченные органы за пределами Республики Казахстан, справки выдаются в бумажном виде. При необходимости и указания об этом в заявлении в примечании данных справок указываются основания для внесения изменений, дополнений, исправлений в актовую запись, выдачи повторного свидетельства. Примечание заполняется в случаях, если сведения не относятся к личной и семейной тайне.
Сведения, содержащие информацию о том, что усыновители не являются родителями усыновленного ребенка указываются только с согласия усыновителя или усыновителей.
Справки о брачной правоспособности выдаются любым регистрирующим органом на основании проверок в ИС ЗАГС начиная с шестнадцатилетнего возраста.
140. Справки, содержащие сведения из записей актов гражданского состояния, выдаются:
1) гражданину, на которого составлена запись акта;
2) родителям, усыновителям, опекунам и попечителям;
3) гражданам, являющимся опекунами недееспособных лиц;
4) родственникам и наследникам умершего.
Справки выдаются представителям граждан, подтверждающим его полномочия.
141. Копии актовых записей о регистрации актов гражданского состояния являются документами для служебного пользования. Гражданам копии актовых записей не выдаются.
142. Копии записей актов гражданского состояния выдаются (высылаются) только по запросам государственных органов Республики Казахстан (за исключением государственных органов информационные системы которых интегрированы с ИС ЗАГС) в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, органов адвокатуры, нотариусов (при отсутствии записей актов гражданского состояния в ИС ЗАГС) включая другие государства, а также по запросам органов (служб) РАГС других государств.
143. Свидетельства, справки и копии записей актов гражданского состояния подписываются должностным лицом и скрепляются печатью регистрирующего органа.

11-тарау. Азаматтық хал актілеріне өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу тәртібі
144. Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін көрсетілетін қызметті алушы кез келген тіркеуші органға, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО-на, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдеріне не Мемлекеттік корпорацияға (неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы актілер жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуді қоспағанда) қалауы бойынша жазбаша түрде немесе портал арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (әке (ана) болуды анықтау немесе бала асырап алу кезінде өзгерістер, толықтырулар енгізуді қоспағанда), неке қию, некені бұзу, қайтыс болу және Т.А.Ә. өзгерту туралы стандарттардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш береді.
145. Өтініш 5 (бес) жұмыс күніне дейінгі мерзімде қаралуға жатады.
146. Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу мынадай негіздерде жүргізіледі:
1) баланың тегі ата-анасының жалпы тегіне немесе ата-анасының біреуінің тегіне өзгерген кезде;
2) некені (ерлі-зайыптылықты) қиюға немесе бұзуға немесе некені (ерлі-зайыптылықты) жарамсыз деп тануға байланысты жұбайының (зайыбының) тегі өзгерген кезде;
3) ата-анасының арасындағы некені (ерлі-зайыптылықты) тоқтатуға немесе некені (ерлі-зайыптылықты) жарамсыз деп тануға байланысты кәмелетке толмаған баланың аты, тегі, әкесінің аты өзгерген кезде;
4) дәрігерлік-біліктілік комиссияның қорытындысына сәйкес баланың жынысы өзгерген кезде;
5) некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) анасының баланың туу туралы акт жазбасына баланың әкесі туралы мәліметтерді енгізу, сондай-ақ оның өтініші бойынша көрсетілген (көрсетіледі) баланың атын өзгерту (бұл баланың мүдделерінен туындаған кезде), әкесі туралы мәліметтерді өзгерту, толықтыру және алып тастау туралы өтініші келіп түскен кезде;
6) бала асырап алудың күшін жою немесе жарамсыз деп тану, сондай-ақ некені (ерлі-зайыптылықты) жарамсыз деп тану туралы сот шешіміне байланысты;
7) туу туралы акт жазбасынан баланың әкесі немесе анасы туралы мәліметтерді алып тастау туралы сот шешіміне байланысты;
8) атын, әкесінің атын (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегін ауыстырған кезде;
9) ата-анасының тегі мен әкесінің атын ауыстыруына байланысты кәмелетке толмаған баланың әкесінің аты мен тегі өзгерген кезде;
10) азаматтық хал актiлерi жазбаларындағы қате мәліметтер сот тәртiбiмен анықталғанда;

Глава 11. Порядок внесения изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния
144. Для внесении изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния услугополучатель обращается в любой регистрирующий орган, МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов либо в Государственную корпорацию (за исключением внесении изменений, дополнений и исправлений в записи актов о заключении брака (супружества)) по желанию в письменном виде или в электронном виде посредством портала по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам (за исключением внесения изменений, дополнений при установлении отцовства (материнства) или усыновления (удочерения)), с приложением документов указанных в пункте 8 стандартов о рождении, заключении брака, расторжении брака, смерти и перемены Ф.И.О.
145. Заявления подлежат рассмотрению в срок до 5 (пяти) рабочих дней.
146. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния производится при следующих основаниях:
1) при изменении фамилии ребенка на общую фамилии родителей или фамилию одного из родителей;
2) при изменении фамилии супруга (супруги) в связи с заключением или расторжением брака (супружества) или признанием брака (супружества) недействительным;
3) при изменении имени, фамилии, исключения отчества несовершеннолетнего ребенка в связи с прекращением брака (супружества) между родителями или признанием брака (супружества) недействительным;
4) при изменении пола ребенка согласно заключению врачебно-квалификационной комиссии;
5) при поступлении заявления матери, не состоящей в браке (супружестве), о внесении в запись акта о рождении ребенка сведений об отце ребенка, также изменении имени ребенка (когда это вызывается интересами ребенка), изменении, дополнении и исключении сведений об отце ребенка, которые были указаны (указываются) по ее заявлению;
6) в связи с решением суда об отмене или о признании усыновления недействительным, а также признании брака (супружества) недействительным;
7) в связи с решением суда об исключении из записи акта о рождении сведений об отце или матери ребенка;
8) при перемене имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилии;
9) при изменении отчества и фамилии несовершеннолетнего в связи с переменой фамилий родителей и имени отца;
10) при установлении в судебном порядке неверных сведений в записи актов гражданского состояния;

11) әке болуды белгілеу туралы сот шешiмi күшiн жойғанда;
12) егер баланың туғанын тiркеу кезiнде оған тегi немесе есімі ата-анасының, немесе ата-анасының біреуінің тiлегiн ескермей берiлсе (дау болмаған жағдайда);
13) егер туу туралы акт жазбасында баланың аты толық көрсетiлмесе (кiшiрейтiлiп, еркелетiп, қысқартылып көрсетiлсе);
14) жынысының өзгеруіне байланысты атын, әкесінің атын (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегін ауыстырған кезде;
15) тегі ұлттық дәстүрлер бойынша әкесінің немесе атасының атынан шыққан тегіне өзгерген кезде;
16) ұлты, азаматтығы өзгерген кезде;
17) егер азаматтық хал актісі жазбасында ата-анасының аты, әкесінің аты, тегі немесе ұлты көрсетілмесе;
18) егер азаматтық хал актілері жазбасында дұрыс емес мәліметтер көрсетілсе;
19) егер баланың мүдделерінен туындаған кезде, баланың туу туралы акт жазбасында көрсетiлгеннен өзге есімі болса;
20) егер азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде қателер (бұрмалаулар, мәліметтерді немесе жеке сөздерді жіберу) жіберілсе;
21) егер неке қиылғаннан (ерлі-зайыпты болған) кейін жұбайының (зайыбының) тегін алса, туу туралы акт жазбасында әкесінің атын толықтыру және әкесінің аты бойынша берілген тегін өзгерту, түзету қажет болған кезде жүргiзiледi.
Азаматтық хал актiлерi жазбаларына өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер енгiзу осы Қағиданың 38-қосымшасында көзделген нысан бойынша 17), 18), 19), 20), 21) тармақшаларында көзделген жағдайларда тіркеуші орган жасаған өзгерістерді, қосымшаларды және түзетулерді енгізу не бас тарту туралы қорытынды негізінде жүргізіледі.
Қорытынды бір данада жасалады және тіркеуші органның елтаңбалық мөрімен және лауазымды тұлғасының қолымен бекітіледі.
147. Азаматтық хал акт жазбасына сот арқылы өзгеріс, толықтыру, түзету енгізу фактісі белгілен кезде, тіркеуші орган азаматтық хал акт жазбасына сот шешімінің негізінде қорытынды шығармай өзгеріс, толықтыру, түзету енгізеді.
148. Баланың тууын тiркегенде балаға ата-аналарының тiлектерi ескерiлмей тегi немесе аты берiлуiне байланысты, сондай-ақ егер баланың оның тууы туралы акт жазбасында көрсетiлген нақты атынан басқа аты болса, ата-аналардың баланың тегiн не атын өзгерту туралы өтiнiштерiн тіркеуші органдар бала он алты жасқа толғанға дейiн қабылдайды.
149. Азаматтық хал актілері жазбаларына енгізілген өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер туралы тіркеуші орган акт жазбасының бірінші данасын сақтау орны бойынша тіркеуші органға және акт жазбасының екінші данасына өзгерістер енгізу үшін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әділет органына хабарлама жібереді.
Бұл ретте міндетті түрде "белгілер үшін" бағанында АХАЖ АЖ-не азаматтық хал акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болып табылатын өтініш немесе қорытынды туралы, сондай-ақ азаматтық хал актілері жазбаларына енгізілген өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер туралы мәліметтер енгізіледі.

11) в случае отмены решения суда об установлении отцовства;
12) если при регистрации рождения ребенку были присвоены фамилия или имя без учета пожеланий родителей или одного из родителей (при отсутствии спора);
13) если в записи акта о рождении указано неполное имя ребенка (уменьшительное, ласкательное, сокращенное);
14) при перемене имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилии в связи с изменением пола;
15) при изменении фамилии на фамилию, производную от имени отца или деда, по национальным традициям;
16) при изменении национальности, гражданства;
17) если в записи акта гражданского состояния не указаны имя, отчество, фамилия или национальность родителей;
18) если в записи акта гражданского состояния указаны неправильные сведения;
19) если ребенок фактически носит имя, отличное от того, которое указано в записи акта о его рождении, когда это вызывается интересами ребенка;
20) если в момент регистрации акта гражданского состояния были допущены ошибки (искажения, пропуск сведений или отдельных слов);
21) при желании дополнения отчества и изменений, исправлений фамилии присвоенного по имени отца в актовой записи о рождении, если после заключения брака (супружества) супруга избирает фамилию другого супруга (супруги).
Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния производится на основании заключения, составленного регистрирующими органами в случаях, предусмотренных подпунктами 17), 18), 19), 20), 21) по форме, согласно приложению 38 к настоящим Правилам.
Заключение составляется в одном экземпляре, скрепляется гербовой печатью и подписью должностного лица регистрирующего органа.
147. При установлении в судебном порядке факта внесения изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния регистрирующий орган вносит изменения, дополнения и исправления в записи актов гражданского состояния на основании решения суда без составления заключения.
148. Заявления родителей об исправлении фамилии или имени ребенку в записи акта о рождении в связи с тем, что при регистрации рождения ребенку были присвоены фамилия или имя без учета пожеланий родителей, а также, если ребенок фактически носит имя, отличное от того, которое указано в записи акта о его рождении, принимаются регистрирующими органами до достижения им шестнадцатилетнего возраста.
149. Об изменениях, дополнениях и исправлениях, внесенных в записи актов гражданского состояния, регистрирующий орган направляет извещение в регистрирующий орган по месту хранения первого экземпляра актовой записи и в территориальный орган юстиции области (города республиканского значения) для внесения изменений во второй экземпляр актовой записи.
При этом, в обязательном порядке в графе "Для отметок" в ИС ЗАГС вносятся сведения о заявлении или заключении, являющееся основанием для внесения изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния, а также о внесенных изменениях, дополнениях и исправлениях в записи актов гражданского состояния.

150. Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініштерді шетелде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ азаматтық хал актілерін Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында тіркеген және шетелде тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне береді.
151. Азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуді Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі бекіткен қорытынды бойынша тиісті актінің тіркелген жері бойынша немесе Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінен келіп түскен өтініш бойынша тіркеуші органдар жүргізеді.
152. Қазақстан Республикасының аумағында тұратын және азаматтық хал актілерін Қазақстан Республикасының тіркеуші органдарында тіркеген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың азаматтық хал акт жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу Кодекске сәйкес жүргізіледі.
12-тарау. Акт кітаптарын және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік бланкілерін сақтау
153. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу акті нысандары азаматтық хал актілерінің бөлек кітаптары болып тігіледі. Кітаптың соңында жазбаша парақ саны көрсетіледі, кітаптар тігіліп және тіркеуші органның мөрімен бекітіледі.
154. Тіркелген азаматтық хал актілері кітаптары азаматтық хал акті жазбаларының бірінші және екінші даналарынан тұрады.
Акт жазбалардың бірінші және екінші даналары бірге толтырылып, бірдей реттік нөмірмен нөмірленеді.
Азаматтық хал акт жазбалары бірінші нөмірден басталады, жыл бойы бірінші қаңтардан отыз бірінші желтоқсанға дейін (қоса алғанда) - дәйектілікпен жүргізіледі. Азаматтық хал акт жазбасының әрбір түрі бойынша бөлек нөмірлеу жүргізіледі.
Бастапқы тіркеу орны бойынша акт кітаптары жетпіс бес жыл бойы сақталады, содан кейін тиісті мемлекеттік мұрағатқа беріледі. Екінші даналардың акт кітаптары АХАЖ АЖ-да бар екендігі расталғаннан кейін белгіленген мерзім өткеннен кейін жойылуға жатады.
Азаматтық хал акт жазбасының барлық бағандары қысқартусыз (көпшілік мақұлдағаннан басқасы) толық жауаптармен толтырылады, бөлек сөздерді (анкеталық деректер) тастап кету немесе оларды қысқартуға жол берілмейді.
Егер сұраққа теріс жауап қайтарылатын болса, бағандар "жоқ" сөзімен толтырылуы тиіс.
Есімі, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі тапсырылған құжатқа сәйкес толық толтырылады.

150. Заявления о внесении изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния подаются гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за границей, а также иностранцами и лицами без гражданства, зарегистрировавшими акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан и постоянно проживающими за границей, в загранучреждения Республики Казахстан.
151. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния производится регистрирующими органами по месту регистрации соответствующего акта по заключению утвержденного загранучреждением Республики Казахстан или заявления поступившего из загранучреждения Республики Казахстан.
152. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния иностранцев и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан и зарегистрировавших акты гражданского состояния в регистрирующих органах Республики Казахстан, производится в соответствии с Кодексом.
Глава 12. Хранение актовых книг и бланков свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния
53. Формы записей актов гражданского состояния брошюруются в отдельные книги зарегистрированных актов гражданского состояния. В конце книги прописью указывается количество листов, книги прошнуровываются и скрепляются печатью регистрирующего органа.
154. Книги зарегистрированных актов гражданского состояния состоят из первых и вторых экземпляров записей актов гражданского состояния.
Первый и второй экземпляры записей актов гражданского состояния заполняются одновременно и нумеруются одним и тем же порядковым номером.
Нумерация записей актов гражданского состояния начинается с первого номера и ведется последовательно в течение года – с первого января по тридцать первое декабря (включительно). По каждому виду акта гражданского состояния ведется отдельная нумерация.
Актовые книги по месту первичной регистрации хранятся в течение семидесяти пяти лет, затем передаются в соответствующий государственный архив. Актовые книги из вторых экземпляров по истечении установленного срока подлежат уничтожению, после удостоверения факта, что записи актов гражданского состояния имеются в ИС ЗАГС.
Все графы записей актов гражданского состояния заполняются исчерпывающими ответами, без сокращения (за исключением общепринятых), пропуск или сокращение отдельных слов (анкетных данных) не допускается.
Графы, в которых даются отрицательные ответы, заполняются словом "нет".
Фамилии, имена и отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность) пишутся полностью в соответствии с предъявленными документами.

155. Тұлғаның ұлты жеке басын куәландыратын құжат бойынша көрсетіледі. Шетел азаматының азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде ұлттан басқа өзі азаматы болып табылатын мемлекеттің атауы, сондай-ақ оның азаматтығы көрсетіледі.
156. Азаматтық хал актісі жазбасына актіні тіркеген лауазымды тұлға қол қояды және тіркеуші органның мөрімен бекітіледі.
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді растау үшін өтініш берушіге тиісті куәлік немесе азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама беріледі.
Азаматтық хал актісі жазбасын тіркеу кезінде азаматтық хал актісі жазбасы жасалатын тілді білмейтін азаматқа жазба мәтінін оның аудармашысы аударады, бұл "белгілер үшін" бағанында белгіленеді.
Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу сауатсыз мылқау немесе саңырау, саңырау-мылқауға қатысты жасалса, оған қатысты азаматтық хал актілерін азаматқа түсіндіре алатын адамның қатысуымен жасалуы мүмкін. "Белгілер үшін" бағанында осы фактіні куәландыратын адам туралы, сондай-ақ акт жазбасының мазмұны мылқау немесе саңырау, саңырау-мылқаудың еркіне сай келетіні туралы белгі қойылады.
Соқыр азаматқа азаматтық хал актісі жазбасын жасау кезінде азаматтық хал актісі жазбасының мәтінін акт жазбасын жасайтын тіркеуші органның лауазымды тұлғасы оқиды, бұл азаматтық хал акт жазбасының "белгілер үшін" бағанында белгіленеді.
157. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің бланкілері жанбайтын шкафтарда немесе темір жәшіктерде сақталады.
Жұмыс істемейтін уақытта куәлік бланкілері бар жанбайтын шкафтар, темір жәшіктер мөрленеді. Бланкілерге бланкілерді сақтауға жауапты тұлғалар қол жеткізе алады.
158. Куәліктердің бланкілерін жоғалтқан немесе ұрланған жағдайда оларды сақтауға жауапты тұлғалар бланкілердің жоғалғанын немесе ұрланғанын байқап, сол күні бұл туралы жоғалған немесе ұрланған бланкілерді іздестіру шараларын қолдану үшін аумақтық әділет органына және облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдігіне, сондай-ақ ішкі істер органдарына хабарлайды.
159. Тіркеуші орган азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік бланкілерінің жоғалған немесе ұрланған әрбір жағдайы туралы олардың түрлері мен нөмірлерін көрсете отырып хабарлайды. Бұл хабарлама Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жіберіледі.
160. Куәліктердің бланкілерін жоғалтудың немесе ұрлаудың әрбір жағдайы бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала әкімдігі жоғалуға ықпал ететін себептерді жою үшін қызметтік тексеру жүргізуі қажет.

155. Национальность лица указывается по документу, удостоверяющему личность. При регистрации актов гражданского состояния иностранного гражданина кроме национальности указывается наименование государства, гражданином (подданным) которого он является, а также его гражданство.
156. Запись акта гражданского состояния подписывается должностным лицом, зарегистрировавшим акт и скрепляется печатью регистрирующего органа.
В подтверждение государственной регистрации акта гражданского состояния заявителю выдается соответствующее свидетельство или справка о государственной регистрации акта гражданского состояния.
При регистрации записи акта гражданского состояния гражданину, не знающему языка, на котором составляется запись акта гражданского состояния, текст записи переводится его переводчиком, что отмечается в графе "Для отметок".
В случае неграмотности глухого, немого или глухонемого при совершении записи акта гражданского состояния возможно присутствие лица, могущего объясниться с гражданином, в отношении которого составляется запись акта. В графе "Для отметок" проставляетя отметка о свидетельствующем данный факт лице, также о том что содержание записи акта соответствует воле глухого, немого или глухонемого.
При составлении записи акта гражданского состояния слепому гражданину текст записи акта гражданского состояния прочитывается ему должностным лицом регистрирующего органа, составляющим запись акта, что отмечается в графе "Для отметок" записи акта гражданского состояния.
157. Бланки свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния хранятся в несгораемых шкафах или железных ящиках.
В нерабочее время несгораемые шкафы, железные ящики с бланками свидетельств опечатываются. Доступ к бланкам имеют лица, ответственные за хранение бланков.
158. В случае утраты или хищения бланков свидетельств лица, ответственные за их хранение, обнаружив утрату или хищение бланков, в тот же день сообщают об этом в территориальный орган юстиции и акимат области, города республиканского значения, а также в органы внутренних дел для принятия мер к розыску утраченных или похищенных бланков.
159. Регистрирующий орган сообщает о каждом случае утери или хищения бланков свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, указав их виды и номера. Данное сообщение направляется в Министерство юстиции Республики Казахстан.
160. По каждому случаю утери или хищения бланков свидетельств акимату области, города республиканского значения необходимо провести служебную проверку для устранения причин, способствующих утере.

161. Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін қабылдауды оларды дайындаған органның жүкқұжатына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың аумақтық әділет органы жүргізеді.
162. Ақаулы бланкілер (қорғаныш торының, баспа мәтінінің болмауы немесе зақымдануы, қайталанған нөмірлердің болуы және т.б.), куәлік бланкілерінің нөмірлері жетіспеген немесе сәйкес келмеген жағдайда екі данада акт жасалады.
163. Жоюға жатады:
1) азаматтық хал актілері жазбаларына түзетулер, өзгертілер мен толықтырулар енгізуге байланысты, сондай-ақ жазбаның күшін жоюға байланысты ауыстыру үшін тапсырылған куәліктер;
2) жарамсыз болған, орнына қайталама куәліктер берілген куәліктер;
3) табылған куәліктер;
4) басқа тіркеуші органдардан жіберілген және азаматтар бір жыл ішінде алмаған қайталама куәліктер;
5) толтыру кезінде бүлінген куәліктердің бланкілері.
164. Аталған куәліктерді жою аумақтық әділет органдарымен бірлесіп тіркеуші органдарда жою актісін жасай отырып, жыл сайын өртеу жолымен жүргізіледі.
13-тарау. Әділет органдарымен тіркеуші органдарға бақылауды қамтамасыз ету тәртібі
165. Өкілеттіктер шеңберінде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) аумақтық әділет органының басшысы:
АХАЖ АЖ-да азаматтық хал актілерін тіркеу туралы енгізілген мәліметтердің сапасын бақылайды;
азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын тіркеуші органдарға барып және бармай профилактикалық бақылау жүргізеді;
Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасының талаптарын сақтау бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді;
азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік бланкілерін дайындауға жиынтық өтінім әзірлеуді қамтамасыз етеді.
166. Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу кезінде заңнаманың бұзылуы анықталған жағдайда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың аумақтық әділет органы тиісті тіркеуші органдарға азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу кезінде анықталған заң бұзушылықтарды жою туралы және қолданыстағы заңнамада көзделген мерзімде лауазымды адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы нұсқама енгізеді.
14-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

161. Прием бланков свидетельств о регистрации актов гражданского состояния производится территориальным органом юстиции области, города республиканского значения, согласно накладным органа, их изготовившего.
162. В случае обнаружения дефектных бланков (отсутствие или повреждение защитной сетки, печатного текста, наличие дублированных номеров и так далее), недостачи или несоответствия номеров бланков свидетельств составляется акт в двух экземплярах.
163. Уничтожению подлежат:
1) свидетельства, сданные для обмена в связи с внесением исправлений, изменений и дополнений в записи актов гражданского состояния, а также в связи с аннулированием записи;
2) пришедшие в негодность свидетельства, взамен которых выданы повторные свидетельства;
3) найденные свидетельства;
4) повторные свидетельства, присланные из других регистрирующих органов и не полученные гражданами в течение одного года;
5) бланки свидетельств, испорченные при заполнении.
164. Уничтожение указанных свидетельств производится ежегодно путем сожжения, с составлением акта уничтожения регистрирующими органов совместно с территориальными органами юстиции.
Глава 13. Порядок обеспечения контроля органов юстиции за регистрирующими органами
165. В рамках полномочий руководитель территориального органа юстиции области (города республиканского значения):
контролирует качество вносимых сведений о регистрации актов гражданского состояния в ИС ЗАГС;
проводит профилактический контроль с выездом и без выезда в регистрирующие органы, осуществляющих функции по государственной регистрации актов гражданского состояния;
оказывает методическую и практическую помощь; по соблюдению требований брачно-семейного законодательства Республики Казахстан;
обеспечивает подготовку сводной заявки на изготовление бланков свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния.
166. В случае выявления нарушений законодательства при государственной регистрации актов гражданского состояния территориальный орган юстиции области, города республиканского значения вносит в соответствующие регистрирующие органы предписание об устранении выявленных нарушений законодательства при государственной регистрации актов гражданского состояния и о привлечении к дисциплинарной ответственности должностных лиц в сроки, предусмотренные действующим законодательством.
Глава 14. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг

167. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2) тармақшасына сәйкес тікелей мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________
(Т.А.Ә (жеке басын
куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе) не көрсетілетін
қызметті алушының атауы)
__________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № __ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынуыңызға, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттардың атаулары:
1)________________________________________;
2)________________________________________;
3)_______________________________ ұсынуыңызға байланысты мемлекеттік қызметті
"____________________________________" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына сәйкес көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады. Осы қолхат әр
тарапқа бір-біреуден 2 данада жасалды.
____________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің Т.А.Ә (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) ___________ Телефоны __________
Алдым:
Т.А.Ә (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) / көрсетілетін қызметті
алушының қолы ____________________ 20__ жылғы "___" _________
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтініштердің есебін жүргізу журналы
Р/с
№№
Өтініштің түскен күні
Мемлекеттік қызметті алушының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
Өтініштің түрі және кіріс құжаттың қысқаша мазмұны
Қарары немесе құжат орындауға кімге жолданды
Азаматтық хал акт жазбасының мемлекеттік тіркеу күні
Құжатты орындауға алған күні
Құжатты орындағаны туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Елтаңбалы бланкілерінің берілу есебін жүргізу журналы
Р/с №№
Куәліктің берілген күні
Куәлік берілетін тұлғаның аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
Бланкінің нөмірі
Акт жазбаның нөмірі
Акт жазбаның тіркелген жері мен күні
Бастапқы немесе қайталама жазба
Мемлекеттік қызметті алушының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
Мемлекеттік қызметті алушының куәлікті алған кездегі қолы немесе куәліктің Мемлекеттік корпорацияға жолданғаны туралы белгі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
4-қосымша
"Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет cтандарты
1
Қызмет берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (әрі қарай – мемлекеттік қызметті көрсетуші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)

167. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель вправе обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
____________________________
(Ф.И.О. (если указано в
документах, удостоверяющих
личность) либо наименование
услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля
2013 года "О государственных услугах", отдел №__ филиала некоммерческого акционерного
общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги
"_________________________________" ввиду представления Вами неполного пакета
документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, и
(или) документов с истекшим сроком действия, а именно:
Наименование отсутствующих документов и (или) документов с истекшим сроком
действия:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
____________________________________________________________________ (Ф.И.О.
(если указано в документах, удостоверяющих личность), подпись работника
Государственной корпорации)Исполнитель: Ф.И.О. (если указано в документах,
удостоверяющих личность) _____________Телефон __________
Получил:
Ф.И.О. (если указано в документах, удостоверяющих личность) / подпись
услугополучателя _________________ "___" _________ 20__ год
Приложение 2
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
Журнал учета заявлений
№№ п.п
Дата поступления заявления
Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия услугополучателя
Вид заявления и краткое содержание входящего документа
Резолюция или кому направлен документ на исполнение
Дата государственной регистрации акта гражданского состояния
Дата получения документа на исполнение
Отметка об исполнении документа
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
Журнал учета выдачи гербовых бланков
№№
п.п
Дата выдачи свидетельства
Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия лица, на которого выдается свидетельство
Номер бланка
Номер актовой записи
Дата и место регистрации актовой записи
Первичная либо повторная запись
Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия услугополучателя
Подпись услугополучателя в получении свидетельства или отметка о направлении свидетельства в Государственную корпорацию
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 4
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского
состояния
Стандарт государственной услуги
"Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
1
Наименование услугодателя
МИО городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

1) мемлекеттік қызметті көрсетуші арқылы;
2) қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері;
3) Мемлекеттік корпорация арқылы;
4) портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтік көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
тууды тіркеу үшін-2 (екі) жұмыс күні;
әке болуды анықтау немесе ұл (қыз) асырап алу кезінде өзгерістер, толықтырулар енгізу - 1 (бір) жұмыс күні;
азаматтық хал акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;
АХАЖ АЖ-де акт жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде - өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20(жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызметтік көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде
5
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) туу туралы куәлік, өзгерістер, толықтырулар және түзетулер енгізілген туу туралы қайталама куәлік;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, портал арқылы өтініш берген кезде туу туралы анықтама немесе дәлелді бас тарту электрондық түрде жіберіледі.
6
Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, мемлекеттік қызмет алушыдан мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері
1) тууды мемлекеттік тіркеу тегін көрсетіледі;
2) азаматтық хал актiлерiнің жазбаларын, әке болуды анықтауға және бала асырап алуға байланысты өзгерістер, толықтырулар енгізуді қоспағанда, өзгертуге, толықтыруға, түзетуге және қалпына келтiруге байланысты куәлiктер бергенi үшiн – 0,5 АЕК;
3) шетел азаматтарының бала асырап алуы кезінде тууды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар енгізгені үшін немесе дербес деректерінің өзгеруіне байланысты тууды мемлекеттік тіркегені үшiн – 2 АЕК.
Азаматтық хал актiлерiн тiркеген кезде мыналар растайтын құжаттарын көрсеткен кезде мемлекеттiк баж төлеуден босатылады:

1) через услугодателя;
2) МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов;
3) через Государственную корпорацию;
4) посредством портала.
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи пакета документов услугодателю, Государственную корпорацию:
для регистрации рождения - 2 (два) рабочих дня;
внесение изменений, дополнений при установлении отцовства или усыновлении (удочерении) - 1 (один) рабочий день;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;
при отсутствии в ИС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя - 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
1) Свидетельство о рождении, повторное свидетельство о рождении с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная, когда направляется справка о рождении или мотивированный отказ при подаче заявления через портал.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) государственная регистрация рождения оказывается бесплатно;
2) за выдачу свидетельств в связи с изменением, дополнением, за исключением внесения изменения, дополнения в связи с установлением отцовства и усыновлением (удочерением), исправлением и восстановлением записи актов гражданского состояния – 0,5 МРП;
3) за внесение изменений, дополнений в актовую запись о государственной регистрации рождения или за государственную регистрацию рождения в связи с изменением персональных данных при усыновлении (удочерении) иностранными гражданами – 2 МРП.
От уплаты государственной пошлины при регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:

1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жасынан мүгедектің, мүгедек баланың ата-анасының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар), мемлекеттiк ұйымдар - туу туралы куәлiктер тiркелгенi және қайтадан берілгенi үшін;
2) жеке тұлғалар - азаматтық хал актiлерiн тiркеу кезiнде жiберiлген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетiлген кезде өздеріне куәлiктер берілгенi үшiн;
3) жеке тұлғалар - ұл бала (қыз бала) асырап алуға және әкесін анықтауға байланысты туу туралы куәліктер қайтадан берілгені үшін.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Тууды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша туу туралы өтініш;
2) ата-анасының немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша өкілінің жеке басын куәландыратын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) ата-анасының неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлігінің көшірмесі (акт Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген кезде және АХАЖ АЖ мәліметтер болмаған жағдайда);

1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним по льготам и гарантиям, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, ребенка-инвалида, опекуны (попечители), государственные организации – за регистрацию и выдачу повторных свидетельств о рождении;
2) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при регистрации актов гражданского состояния;
3) физические лица – за выдачу повторных свидетельств о рождении в связи с усыновлением (удочерением) и установлением отцовства.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Перечень необходимых документов для государственной регистрации рождения:
1) заявление о рождении по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность родителей или представителя по нотариально удостоверенной доверенности (для идентификации личности);
3) копия свидетельства о заключении брака (супружества) родителей (при регистрации акта за пределами Республики Казахстан и при отсутствии сведений в ИС ЗАГС);

4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
Шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар қосымша:
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ұсынады;
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ тұлға тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының белгісі бар азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігін ұсынады;
- Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға азаматы болып табылатын елдің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тұрақты тұратын мемлекетінің құзыретті органдары берген оның жеке басын куәландыратын құжаты және олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды түрде куәландырған аудармасын ұсынады.
Шетелдіктің, азаматтығы жоқ тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарының мәтіні аудармасының дұрыстығы шетел азаматы болып табылатын мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ тұлға тұрақты тұратын мемлекеттің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
Бір жасқа толған және одан да асқан баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішке қосымша туу туралы медициналық куәлік (ол электрондық түрде болмаған жағдайда) қоса беріледі.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда, бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) Қазақстан Республикасында тіркелген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
3) ата-анасының Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, орыс немесе мемлекеттік тілге нотариалды куәландырылған аудармасы бар неке (ерлі-зайыптылықты) қию немесе бұзу туралы куәліктердің сканерленген көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін (әке (ана) болуды анықтау, бала асырап алу кезінде өзгерістер, толықтырулар енгізуді қоспағанда) қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) туу туралы куәлік, жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы көрсету және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;

4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
Иностранцы, лица без гражданства дополнительно представляют:
- Иностранец, постоянно проживающий в Республике Казахстан, предъявляет вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
- Лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Казахстан, предъявляет удостоверение лица без гражданства с отметкой органов внутренних дел Республики Казахстан о регистрации по месту жительства;
- Иностранец или лицо без гражданства, временно пребывающее в Республике Казахстан, предъявляет документ, удостоверяющий его личность, выданный компетентными органами страны, гражданином, которого является иностранец или государства постоянного проживания лица без гражданства и нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
К заявлению о государственной регистрации рождения ребенка, достигшего одного года и более дополнительно прилагается медицинское свидетельство о рождении (в случае отсутствия его в электронном виде).
При обращении на портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния зарегистрированных в Республике Казахстан;
3) сканированная копия свидетельств о заключении или расторжении брака (супружества) родителей выданные за пределами РК, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на русский или государственный язык.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении (за исключением внесения изменений, дополнений при установлении отцовства (материнства), усыновлении (удочерении)) при обращении услугополучателя в Государственную корпорацию:
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 24 настоящим к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) свидетельство о рождении, в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния;

4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, нотариалды куәландырылған орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар, туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері;
5) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (ҚР аумағында тіркелген азаматтық хал актілері туралы мәліметтер, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы, заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);
6) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат немесе салық жеңілдіктерін беру үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
7) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 8, 9, 10, 12, 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, өзін баланың әкесі деп танитын адамның өтініші бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, сот шешімі бойынша әке (ана) болуды анықтау туралы, бала асырап алу туралы, өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш (бала асырап алу туралы););
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) туу туралы куәлік, жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы көрсету және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
4) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (бала асырап алу, әке болуды анықтау туралы сот шешімі туралы мәліметтер; бала асырап алудың күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы сот шешімі туралы мәліметтер; әке болуды анықтау кезінде әкесінің өтінішінде көрсетілген негіздемеге байланысты анасының болмау мән-жайын растайтын құжаттар: анасының қайтыс болуы туралы азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының аумағында); анасын әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, оны қайтыс болды деп жариялау туралы, анасын ата-ана құқықтарынан айыру не шектеу туралы сот шешімі туралы мәліметтер; анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы, заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);
5) туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, орыс немесе мемлекеттік тілге нотариалды куәландырылған аудармасы бар азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері;

4) копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния выданные за пределами РК, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на русский или государственный язык, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;
5) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения об актах гражданского состояния зарегистрированных на территории РК, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и т.д.);
6) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или документ, являющийся основанием для предоставления налоговых льгот (при необходимости ее оплаты);
7) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении при обращении услугополучателя услугодателю:
1) заявление об установлении отцовства (материнства), об установлении отцовства по заявлению лица, признающего себя отцом ребенка, об установлении отцовства по решению суда, об усыновлении (удочерении) ребенка, о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 8, 9, 10, 12, 24 к Правилам (в зависимости от основания внесении изменений, дополнений и исправлений);
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) свидетельство о рождении, в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния;
4) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения о решении суда об усыновлении (удочерении), установлении отцовства; о решении суда об отмене или о признании усыновления (удочерения) недействительным; при установлении отцовства документы, подтверждающие обстоятельства отсутствия матери в зависимости от основания указанного в заявлении отца: сведения о регистрации акта гражданского состояния о смерти матери (на территории Республики Казахстан); сведения о решении суда о признании матери недееспособной, об объявлении ее умершей, о лишении либо ограничении матери в родительских правах; справка о невозможности установить место жительства матери, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и т.д.);
5) копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния, выданные за пределами РК, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на русский или государственный язык, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;

6) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат немесе салық жеңілдіктерін беру үшін негіз болып табылатын құжат (оны төлеу қажет болған жағдайда);
7) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Бала туғанға дейін әке болуды анықтау туралы өтініш берілген жағдайда-медициналық ұйым немесе жеке практикамен айналысатын дәрігер берген анасының жүктілігін растайтын медициналық анықтама.
Егер әке болуды анықтау тууды мемлекеттік тіркеумен бір мезгілде жүргізілсе, баланың туу туралы куәлігі талап етілмейді.
Туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе үялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) ҚР-да тіркелген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;
3) өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер (бала асырап алу, әке болуды анықтау туралы сот шешімі туралы мәліметтер; бала асырап алудың күшін жою немесе жарамсыз деп тану туралы сот шешімі туралы мәліметтер; әке болуды анықтау кезінде әкесінің өтінішінде көрсетілген негіздемеге байланысты анасының болмау мән-жайын растайтын құжаттар: анасының қайтыс болуы туралы азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының аумағында); әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, оны қайтыс болды деп жариялау туралы, анасын ата-ана құқықтарынан айыру не шектеу туралы сот шешімі туралы мәліметтер; анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама, өзгерістер, түзетулер, толықтырулар енгізу туралы заңды фактіні және т. б. анықтау туралы сот шешімі жөнінде мәліметтер);
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген, заңдастырылған немесе апостиль мөртабаны бар, нотариалды куәландырылған орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар, туу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу қажеттігін растайтын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің сканерленген көшірмелері;
5) ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
6) туу туралы куәлік (көрсетілетін қызметті алушыға туу туралы жаңа куәлікті алған кезде ұсынылады), жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсету қажет.
9
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері

6) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или документ, являющийся основанием для предоставления налоговых льгот (при необходимости ее оплаты);
7) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае подачи заявления об установлении отцовства до рождения ребенка – медицинская справка, подтверждающая беременность матери, выданная медицинской организацией или частнопрактикующим врачом.
Если установление отцовства производится одновременно с государственной регистрацией рождения, свидетельство о рождении ребенка не требуется.
При обращении на портал для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния зарегистрированных в РК;
3) сведения о документах, подтверждающих необходимость внесения изменения, дополнения и исправления (сведения о решении суда об усыновлении (удочерении), установлении отцовства; о решении суда об отмене или о признании усыновления (удочерения) недействительным; при установлении отцовства документы, подтверждающие обстоятельства отсутствия матери в зависимости от основания указанного в заявлении отца: сведения о регистрации акта гражданского состояния о смерти матери (на территории Республики Казахстан); сведения о решении суда о признании матери недееспособной, об объявлении ее умершей, о лишении либо ограничении матери в родительских правах; справка о невозможности установить место жительства матери, сведения о решении суда о внесении изменений, исправлений, дополнений, об установлении юридического факта и т.д.);
4) сканированные копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния выданные за пределами РК, легализованные или со штампом апостиль, с нотариально заверенным переводом на русский или государственный язык, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о рождении;
5) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
6) свидетельство о рождении (представляется услугополучателю при получении нового свидетельства о рождении), в случае утери указать о его утере и сведения о государственной регистрации акта гражданского состояния.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) егер ата-анасы Қазақстан Республикасынан тыс жерде некеге отырса
(ерлі-зайыпты болса), неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәліктің көшірмесі;
2) егер баланың анасы Қазақстан Республикасынан тыс жерде қайтыс болса, анасының
қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмесі;
3) анасының тұрғылықты жерін анықтау мүмкін еместігі туралы анықтама (бар болса).
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза
қолданылатыны туралы ескертілді.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Әкесі ________________ (қолы)
20____жылғы "____"_______________
____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
журнал бойынша № ____
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
жырту сызығы-ЖАО үшін
"___" ___________ 20___ қарауға қабылданды ____________________________
Мемлекеттік қызметті алушылардың Т.А.Ә. (егер жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе) ________________________________________________
____________________________________________________________________
Туу туралы куәлікті алу үшін келу:.
"___" __________ 20__ жыл
Құжатты қабылдаған маман ____________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
10-Қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат
_______________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН ______________________
Сот шешімі бойынша әке болуды анықтау туралы өтініш
_____________________________________________________________ сотының
20__жылғы "___" ___________№ _________________________шешімі негізінде
азамат ______________________________________________________________
азаматша ____________________________________________________________
(анасының тегі, аты, әкесінің аты(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
____________ жылы "___" туған баласы _________________________________
(анасының тегі бойынша баланың тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе)
____________________________________________________________________
әкесі болып танылды.
Баланың әкесінің атын _____________________ әкесінің аты бойынша көрсетіп, ________________ тегін беріп туу туралы акт жазбаға өзгерістер, толықтырулар енгізуді сұраймыз.
Баланың тууы ________ж. "___" _____________ тіркеуші органда № __________
жазбамен тіркелген.
Мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Қажетті мәліметтер
Әкесі
Анасы
1.
Туған күні
2.
Ұлты
3.
Тұрғылықты тұратын жері
4.
Қайда және кім болып жұмыс істеді
5.
Білімі
6.
Жеке басты куәландыратын құжат (№, қашан және кім берген)
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза
қолданылатыны туралы ескертілді.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Қызметті алуышының қолы __________ 20____жылғы "____"_______________
(қолы)
____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
журнал бойынша № ____
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
жырту сызығы-ЖАО үшін
"___" _________ 20___қарауға қабылданды _______________________________
Мемлекеттік қызметті алушылардың Т.А.Ә. (егер жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе) ________________________________________________
____________________________________________________________________
Туу туралы куәлікті алу үшін келу:.
"___" __________ 20__ жыл
Құжатты қабылдаған маман _____________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
11-Қосымша
Нысан
№_______туу туралы анықтама
Азамат (ша) __________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
"_____" _____________ __________________________________________ туған
(күні)            (айы)                         (жылы)
бұл жөнінде туу туралы актілерді тіркеу кітабында
________________________ _____________ "_______"
(жылы)             (айы)             (күні)
№ жазу жазылды.
ЖСН_________________________________________________________________
Ата-анасы:
Әкесі _______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Анасы ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Туған жері ___________________________________________________________
(ауыл, аудан, қала, облыс)
Тіркелген жері _______________________________________________________
(тіркеуші органы атауы)
"Қазақстан Республикасы Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексінің
192 бабының 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әкесі туралы мәліметтер
анасының өтініші бойынша жазылған.
Берген жері __________________________________________________________
(тіркеуші органы атауы)
М.О. Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
12-Қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
_______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат
________________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
_______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат
________________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Ұл (қыз) бала асырап алу туралы Өтініш
Азамат ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматша ____________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Неке (ерлі-зайыптылық) тіркеген күні мен орны ___________________________
Бала туралы мәліметті көрсете отырып, баланы асырап алуға байланысты баланың туу
туралы актілік жазбасын мемлекеттік тіркеуді жүргізуді сұраймыз
(сұраймын):
__________________________________________________________
(баланың асырап алғаннан кейінгі аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
____________________________________________________________________
(туылған күні, туған жері (сот шешімінде көрсетілген болса))
Баланың сауалнамалық деректерін өзгертпестен, баланың туу туралы акт жазбасына
өзгерістер, толықтырулар енгізуді сұраймыз (сұраймын)
(бұл туралы сот шешімінде көрсеткен кезде астын сызу керек))
Баланың тууы тіркелді _________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
"_____" __________ 20__ жыл сайын № _______________.
_______________________________________________________ балаға қатысты
(аты, әкесінің аты(егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
бала асырап алғанға дейінгі баланың тегі)
____________ Республика___________ облысы ____________ауданының (қала)
№_______________ ____________жылғы бала асырап алу туралы заңды күшіне
енген сот шешімі тіркеуші органға табыс етілді.
Баланың туған күні"____" ____________ 20 __ жыл
Баланың туған жері ___________________________________________________
Сонымен қатар ата-аналары туралы мәліметтерді енгізуді (егер сот шешімінде
көрсетілсе, астын сызу) және туу туралы жаңа куәлік беруді сұраймыз.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза
қолданылатыны туралы ескертілді.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
Арыз берушілердің қолы __________ ________20____жылғы "____"__________
____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (егер жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
журнал бойынша № ____
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
жырту сызығы-ЖАО үшін
"___" _________ 20 жылы бала асырап алу туралы өтініш қарауға қабылданды.
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ___________ 20__ жыл
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
13-Қосымша
"Неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет cтандарты
1
Қызметті көрсететін мемлекеттік орган
Нұрсұлтан және Алматы, Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Өтініштерді қабылдауды және нәтижелерін беруді жүзеге асыратын мекеме

1) копию свидетельства о заключении брака (супружества), если родители вступили
в брак (супружество) за пределами Республики Казахстан;
2) копию свидетельства о смерти матери, если мать ребенка скончалась за пределами
Республики Казахстан;
3) справка о невозможности установить место жительства матери (при наличии).
Предупреждена (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье
491
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается
административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
Отец ______________________ (подпись)
"___" __________ 20__ года
_______________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
---------------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва) для
МИО "___" ________ 20___года приняты к рассмотрению _________ документов
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность) получателей
государственной услуги ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
За получением свидетельства о рождении явиться: "_____" __________20__года
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность) сотрудника, принявшего
документы ____________
Приложение 10
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
В __________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от _________________________
(Ф.И.О (если указано
в документах, удостоверяющих
личность) заявителя)
проживающего по адресу:
____________________________
____________________________
Тел:________________________
уд. личности №
____________________________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
Заявление об установлении отцовства по решению суда
На основании решения ______________________________________________________
суда № _________ от "___" ___________ 20 __ года гражданин _________________________
признан отцом ребенка ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) ребенка,
по фамилии матери)____________________________ родившегося "___" ____________ года
у гражданки ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) матери)
Просим внести изменения, дополнения в актовую запись о рождении указав отчество
ребенка по имени отца ___________________________________________________________
фамилию присвоить _____________________________________________________________
Рождение ребенка зарегистрировано "___" ___________ ____ года в регистрирующем
органе ___________________ запись № __________________
Сообщаю следующие сведения:
Необходимые сведения
Отец
Мать
1.
Дата рождения
2.
Национальность
3.
Место постоянного жительства
4.
Где и кем работает
5.
Образование
6.
Документ, удостоверяющий личность (№ когда и кем выдан)
Предупреждена (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье
491
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается
административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
Подпись услугополучателя ______________ "___" ___________ 20 __ года (подпись)
________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
--------------------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
для МИО
"____" __________ 20___года
Приняты к рассмотрению __________ документов
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность) услугополучателя
________________________________________________________________________________
За получением свидетельства о рождении явиться:
"_____" __________20__года
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность) сотрудника, принявшего
документы __________________________
Приложение 11
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
Справка о рождении № _____
Гражданин (ка) ___________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)родился
"______" _______________ _____________________________________ (числа) (месяца)
(года)о чем в книге регистрации актов о рождении ______________ _____________________
"______" (года) (месяца) (числа)
№ произведена запись
ИИН_____________________________________________________________________
Родители:
Отец_____________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Мать ____________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Место рождения __________________________________________________________
(село, район, город, область)
Место регистрации ________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Сведения об отце записаны по заявлению матери согласно подпункту 2) пунка 4
статьи 192 Кодекса "О браке (супружестве) и семье Республики Казахстан".
Место выдачи ____________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
М.П. Должностное лицо регистрирующего органа
Приложение 12
к Правилам организации
государственной регистрации
актов гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
В ____________________________
(наименование
регистрирующего органа)
от ___________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность),
____________________________
фамилия заявителей)
проживающих по адресу:
____________________________
____________________________
№ тел.
____________________________
уд. личности №
____________________________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН________________________
от__________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность),
____________________________
фамилия заявителей)
проживающих по адресу:
____________________________
№ тел.
____________________________
уд. личности №
____________________________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН _______________________
Заявление об усыновлении (удочерении) ребенка
Гражданин ____________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Гражданка ____________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Дата и место регистрации брака (супружества) _____________________________
Просим (прошу) произвести государственную регистрацию актовой записи
о рождении ребенка в связи с усыновлением (удочерением) ребенка указав
сведения о ребенке: ____________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия,
дата рождения)
_____________________________________________________________________
ребенка после усыновления, место рождения после усыновления
(при указании в решении суда)
Просим (прошу) анкетные данные ребенка не изменяя, внести изменения,
дополнения в актовую запись о рождении ребенка
(подчеркнуть при указании об этом в решении суда)
Рождение ребенка зарегистрировано _____________________________________
(наименование регистрирующего органа)
"_____" __________ 20__ года за № _______________
В регистрирующий орган представлено вступившее в законную силу решение
суда об усыновлении (удочерении) № ______ от _____________ года, _________
района (города) ____________ области _____________ Республики ___________
на ребенка ___________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия ребенка до усыновления(удочерения)
Дата рождения ребенка "____" ____________ 20 __ года
Место рождения ребенка _______________________________________________
Одновременно просим внести сведения о родителях (подчеркнуть, если указано
в решении суда) и выдать новое свидетельство о рождении.
Предупрежден (-ы) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях",
налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах.
Подпись заявителей ______________ ________ "___" __________20___года
____________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
----------------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва) – для МИО
"____" ________20__ года принято на рассмотрение заявление об усыновлении
(удочерении) ребенка.
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20__ года
Специалист ___________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 13
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния,
внесения изменений,
восстановления, аннулирования записей
актов гражданского состояния
Стандарт государственной услуги
"Регистрация заключения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
1
Наименование услугодателя
МИО городов Нур-Султан и Алматы, Шымкент, районов и городов областного значения (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы;
2) қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың,ауылдық округтердің әкімдері;
3) портал арқылы.
3
Қызмет көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген күннен бастап бір ай өткен соң жүргізіледі (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың бірлескен өтініші бойынша тиісті құжаттармен (дәрігерлік біліктілік комиссиясының жүктілік туралы анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше мән-жайларды растайтын анықтамалар) расталған дәлелді себептер (жүктілік, бала туу, тараптардың бірінің өміріне тікелей қатер төнген және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде көрсетілетін қызметті беруші неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу орны бойынша бір ай өткенге дейін қысқартады не ұзартады, өтініш берген күнінен бір айдан аспайтын мерзімге көрсетілетін қызметті алушылардың жазбаша өтініші негізінде;
ерекше мән-жайлар (жүктілік, бала туу, тараптардың бірінің өміріне тікелей қауіп төнген және басқа да ерекше мән-жайлар) болған кезде некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың қалауы бойынша неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу себептерін және растайтын құжаттарды міндетті түрде көрсете отырып, өтініш берілген күні жүргізіледі;
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;
АХАЖ АЖ-де актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде - өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызметтің көрсетілетін нысаны
Электрондық/ қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметтің нәтижесі
1) неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, енгізілген өзгерістерімен, толықтыруларымен және түзетулерімен неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы қайталама куәлік;

1) через услугодателя;
2) МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел,сельских округов;
3) посредством портала.
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи пакета документов услугодателю регистрация заключения брака (супружества) производится по истечении месяца со дня подачи заявления услугодателю желающими вступить в брак (супружество) (день приема не входит в срок оказания государственной услуги);
по совместному заявлению лиц, вступающих в брак (супружество), при наличии уважительных причин (беременности, рождении ребенка, непосредственной угрозы жизни одной из сторон и других особых обстоятельств), подтвержденных соответствующими документами (справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства), услугодатель по месту государственной регистрации заключения брака (супружества) назначает заключение брака (супружества) до истечения месяца либо увеличивает этот срок, но не более чем на месяц на основании письменного заявления услугополучателей в день подачи заявления;
при наличии особых обстоятельств (беременности, рождения ребенка, непосредственной опасности для жизни одной из сторон и других особых обстоятельств) государственная регистрация заключения брака (супружества) по желанию лиц, вступающих в брак (супружество) производится в день подачи заявления с обязательным указанием причины и подтверждающих документов;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;
при отсутствии в ИС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
1) свидетельство о государственной регистрации заключения брака (супружества), повторное свидетельство о заключении брака (супружества) с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями;

2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, портал арқылы өтініш беру кезінде некеге тұру (ерлі-зайыпты болу) туралы анықтама, дәлелді бас тарту электрондық түрде жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1) неке қиюды тіркеу үшін-1 (бір) АЕК;
2) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасын өзгертуге, толықтыруға, түзетуге және қалпына келтіруге байланысты куәлік бергені үшін-0,5 АЕК.
Азаматтық хал актiлерiн тiркеген кезде мыналар растайтын құжаттарын көрсеткен кезде мемлекеттiк баж төлеуден босатылады:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жасынан мүгедектің, мүгедек баланың ата-анасының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар), мемлекеттiк ұйымдар - туу туралы куәлiктер тiркелгенi және қайтадан берілгенi үшін;
2) жеке тұлғалар - азаматтық хал актiлерiн тiркеу кезiнде жiберiлген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетiлген кезде өздеріне куәлiктер берілгенi үшiн.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушіде – демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.;
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Қажетті құжаттар
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:

2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная, когда направляется справка о заключении брака (супружества), мотивированный отказ при подаче заявления через портал.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) за регистрацию заключения брака - 1 (один) МРП;
2) за выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением и восстановлением записи акта о заключении брака (супружества) – 0,5 МРП.
От уплаты государственной пошлины при регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним по льготам и гарантиям, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, ребенка-инвалида, опекуны (попечители), государственные организации – за регистрацию и выдачу повторных свидетельств о рождении;
2) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при регистрации актов гражданского состояния.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, кроме выходных и праздничных дней.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги у услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю:

1) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушылардың жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
Шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар қосымша:
- некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама (апостиль қойылған/заңдастырылған, орыс немесе мемлекеттік тілге аудармасы бар);
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ұсынады;
- Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ тұлға тұрғылықты жері бойынша тіркеу туралы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының белгісі бар азаматтығы жоқ адамның куәлігін ұсынады;
- Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға азаматы болып табылатын елдің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тұрақты тұратын мемлекетінің құзыретті органдары берген оның жеке басын куәландыратын құжаты және олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасын ұсынады.
Шетелдіктің, азаматтығы жоқ тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттар мәтінінің аудармасының дұрыстығы шетел азаматы болып табылатын мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ тұлға тұрақты тұратын мемлекеттің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды ұсынумен қатар, олардың мәтінінің мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасын ұсынады.
Қажет болған жағдайда - өзі азаматы болып табылатын мемлекеттің құзыретті органынан некеге (ерлі-зайыпты болуға) рұқсат.
Заңнамада белгіленген некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеу мерзімін қысқарту немесе ұзарту қажет болған кезде мерзімді қысқарту негіздерін растайтын құжат қосымша ұсынылады: жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссияның анықтамасы, денсаулық жағдайы туралы анықтама, басқа да ерекше жағдайларды растайтын анықтамалар.
Неке (ерлі-зайыптылық) заңнамада белгіленген жасын төмендету қажет болған жағдайда қосымша ұсынылады:
1) Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтініш;
2) белгіленген неке жасын төмендету қажеттігін растайтын құжаттар: жүктілік туралы дәрігерлік-біліктілік комиссиясының анықтамасы немесе ортақ баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер;

1) заявление о заключении брака (супружества) по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателей (для идентификации личности);
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
Иностранцы, лица без гражданства дополнительно представляют:
- справку о брачной правоспособности (апостилированная/легализованная, с переводом на русский или государственный язык);
- Иностранец, постоянно проживающий в Республике Казахстан, предъявляет вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
- Лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Казахстан, предъявляет удостоверение лица без гражданства с отметкой органов внутренних дел Республики Казахстан о регистрации по месту жительства;
- Иностранец или лицо без гражданства, временно пребывающее в Республике Казахстан, предъявляет документ, удостоверяющий его личность, выданный компетентными органами страны, гражданином, которого является иностранец или государства постоянного проживания лица без гражданства и нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языке.
Верность перевода текста документов, удостоверяющих личность иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
Наряду с предъявлением документов, удостоверяющих личность, представляют нотариально засвидетельствованный перевод их текста на государственном или русском языке.
В случае необходимости – разрешение на брак (супружество) от компетентного органа государства, гражданином которого он является.
При необходимости сокращения или продления срока регистрации брака (супружества) установленного законодательством дополнительно представляется документ, подтверждающий основания сокращения срока: справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности, справка о состоянии здоровья, справки, подтверждающие другие особые обстоятельства.
При необходимости снижения брачного (супружеского) возраста, установленного законодательством, дополнительно представляется:
1) заявление о снижении брачного (супружеского) возраста по форме согласно приложению 16 к Правилам;
2) документы, подтверждающие необходимость снижения установленного брачного возраста: справка врачебно-квалификационной комиссии о беременности или сведения о государственной регистрации рождения общего ребенка;

3) неке (ерлі-зайыптылық) жасына жетпеген некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) адамдардың заңды өкілдерінің келісімі;
4) заңды өкілдердің өкілеттігін растайтын құжаттар туралы мәліметтер.
Алдыңғы некелер (ерлі-зайыптылық) болған кезде деректерді тексеру үшін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы мәліметтер беріледі.
ҚР шегінен тыс жерлерде азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы тиісті (апостилденген/заңдастырылған, қазақ немесе орыс тіліне нотариалды куәландырылған аудармасымен) куәліктердің көшірмелері (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары) ұсынылады.
Порталға:
Көрсетілетін қызметті алушылардың, некеге отыратын екі адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініш.
Екінші және одан кейінгі некелерді (ерлі-зайыптылықты) тіркеу кезінде деректерді тексеру үшін некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы мәліметтер ұсынылады.
Неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі):
1) Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты ауыстыруға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;
4) азаматтық хал актісі жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болуын растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Өтініш берілген жағдайда:
1) бір жыныстағы адамдар;
2) ең болмағанда біреуі басқа тіркелген некеде (ерлі-зайыптылықта) тұрса;
3) жақын туыстары арасында;
4) бала асырап алушылар мен асырап алынған балалар, бала асырап алушылардың балалары мен асырап алынған балалар арасында;
5) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша психикалық ауруы немесе ақыл-есі кемдігі салдарынан кем дегенде біреуі әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдар;
6) өкіл арқылы;
7) көрінеу жалған мәліметтер беру фактісі анықталған жағдайда;
8) егер тіркеуші органның неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергі келтіретін мән-жайлардың болуын растайтын дәлелдемелері болса);

3) согласие законных представителей лиц, вступающих в брак (супружество) не достигших брачного возраста;
4) сведения о документах, подтверждающих полномочия законных представителей.
При наличии предшествующих браков (супружеств) предоставляются сведения о расторжении брака (супружества) или смерти супруга (супруги) для проверки данных.
При регистрации актов гражданского состояния за пределами РК предоставляются копии (апостилированная/легализованная, с нотариально заверенным переводом на казахкий или русский язык) соответствующих свидетельств о государственной регистрации акта гражданского состояния (оригиналы для сверки).
На портал:
Электронное заявление, удостоверенный ЭЦП услугополучателей, обоих лиц, вступающих в брак.
При регистрации второго и последующих браков (супружества) представляются сведения о расторжении брака (супружества) или смерти супруга (супруги) для проверки данных.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о заключении брака (супружестве):
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 24 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
В случае подачи заявления:
1) лицами одного пола;
2) лицами из которых хотя бы одно лицо уже состоит в другом зарегистрированном браке (супружестве);
3) между близкими родственниками;
4) между усыновителями и усыновленными, детьми усыновителей и усыновленными детьми;
5) лицами, хотя бы одно из которых признано недееспособным вследствие психического заболевания или слабоумия по решению суда, вступившему в законную силу;
6) через представителя;
7) в случае установления факта предоставления заведомо ложных сведений;
8) если регистрирующий орган располагает доказательствами, подтверждающими наличие обстоятельств, препятствующих заключению брака (супружества);

9) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
10) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Өтініш 20 __ жылғы "___"_____________ қабылданды
№ _____ журналда тіркелді.
Некеге отыруды (ерлі-зайыпты болуды) тіркеу
20___ жылғы "___" ____________ тағайындалды.
Лауазымды тұлғаның қолы _______________________
Некеге отыру (ерлі-зайыпты болу) туралы Өтініш
Азамат
Азаматша
1.
Аты
2.
Әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
3.
Тегі
4.
Туған күні, жасы
"___" ______ жылы
___ жасқа толды
"___" _____ жылы
___ жасқа толды
5.
Азаматтық
6.
Туылған жері (қала, ауыл, аудан, облыс, өңір, республика)
7.
Ұлты
8.
Білімі
9.
Қайда және кім болып жұмыс істейді
10.
Отбасылық жағдайы: некеде отырған, жесір, ажырасқан
11.
Ортақ балалар туралы мәлімет
12.
Тұрақты мекенжайы
13.
Қай жылдан
14.
Нешінші некеге отыруы
15.
Жеке тұлғаны растайтын құжат (нөмірі, қашан және кіммен берілді)
16
ЖСН (бар болса)
Неке қиюға (ерлі-зайыпты болуға) кедергілер жоқ.
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркегеннен кейін тегін алуды қалаймз және бір ай ішінде
жеке басын куәландыратын құжаттарды (тегін өзгертуді қалайтын адамдар үшін)
ауыстыру қажеттігі туралы хабардармыз.
жұбайы _____________________________________________________________
жұбайы _____________________________________________________________
Неке қиюдың (ерлі-зайыпты болудың) шарттары мен тәртібімен таныстық.
Болашақ ерлі-зайыптылардың және ата-аналардың құқықтары мен міндеттері түсіндірілді.
Некені (ерлі-зайыптылықты) тіркеуді салтанатты/салтанатты емес жағдайда өткізуді сұраймыз. (қажеттісінің астын сызу)
Біз некеге тұруға кедергі келтіретін мән-жайларды жасырғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдік.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
Некеге отыратын (ерлі-зайыпты болатын) тұлғалардың қолы:
Жұбайы ______________________________
(қолы және некеге дейінгі тегі)
Зайыбы _____________________________
(қолы және некеге дейінгі тегі)
Өтініш беру күні "___" __________20___жыл
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № _______
---------------------------------------------------------------------
(қию сызығы) – ЖАО үшін
"____" ________20__ некені (ерлі-зайыптылықты) қию туралы өтініш қарауға
қабылданды
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ___________ 20__ жыл
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
қағидасына
15-қосымша
Нысан
Бекітілген
Тіркеуші органның
лауазымды тұлғас
__________________________
(тіркеуші орган атауы)
20 __ жылғы "__" __________
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету не бас тарту туралы Қорытынды
________________________________________________________ тіркеуші орган
(аудан (қала), облыс атауы)
азамат(ша) ___________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
_____________________________________________________________________
(туған күні)
неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтінішін қарастырып ___
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
_____________________________________________________________________
(туған күні)
Неке жасын __________________________________________ төмендету туралы
(төмендету жасы)
белгіленген неке жасын төмендетуді қажет еткізетін себеп бойынша: _________
_____________________________________________________________________
және некеге отырушылардың (ерлі-зайыпты болушылардың) келісімін ________
_____________________________________________________________________
және өтінішке қосылып берілген құжаттарды ескере: _______________________
_____________________________________________________________________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодекстің 10-бабына сәйкес
Ұйғардым:
Өтініш берушінің өтінішін қанағаттандыру және неке (ерлі-зайыптылық) жасын
төмендету мүмкін:
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Тіркеуші орган лауазымды тұлғасы
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі) (қолы)
20____жылғы "____"_______________
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
16-қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
_______________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат
________________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
_______________________
№ жеке басын куәландыратын
құжат
________________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтініш
Қызымның/ұлымның неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендетуіңізді сұраймыз
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
_____________________________________________________________________
(туған күні)
белгіленген неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендетуді қажет еткізетін себеп
бойынша: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
__________________________________________ азаматпен некеге отыру үшін.
(туған күні)
Келесі құжаттарды қоса бердік:
_____________________________________________________________________
Біз некеге тұруға кедергі келтіретін мән-жайларды жасырғаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдік.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
Некеге (ерлі-зайыптылық) отырушылардың келісімі:
_______________________ _____________________
(қолы)                   (қолы)
Мен (біз) неке жасына жетпеген некеге (ерлі-зайыптылық) отырушы тұлғалардың
заңды өкілдері, некені (ерлі-зайыптылық) тіркеуге өз келісімімізді береміз.
Заңды өкілдердің (қамқоршылардың) қолдары:
_________________________                   _________________________

9) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
10) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 14
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
Заявление принято "___"_________20___ года
и зарегистрировано
в журнале за № __________________________
Регистрация заключения брака
(супружества) назначена
на "____" ____________ 20__ года
Подпись должностного лица ____________
Заявление о вступлении в брак (супружество)
Он
Она
1.
Имя
2.
Отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
3.
Фамилия
4.
Дата рождения, возраст
"___" _______ года
исполнилось ___ лет
"___" _______ года
исполнилось ___ лет
5.
Гражданство
6.
Место рождения (город, селение, район, область, край, республика)
7.
Национальность
8.
Образование
9.
Где и кем работает (если не работает, то указать источник существования)
10.
Семейное положение:
в браке не состоял (ла),
вдовец (вдова),
разведен (а)
11.
Сведения об общих детях
12.
Место постоянного жительства
13.
С какого года
14.
В какой по счету брак вступает
15.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдан)
16
ИИН (при наличии)
Препятствий к заключению брака (супружества) не имеется.
После регистрации брака (супружества) желаем носить фамилии и осведомлены о необходимости обмена документов,
удостоверяющих личность в течении месяца
(для лиц, желающих изменить фамилию)
супруг ___________________________________________________________
супруга __________________________________________________________
С условиями и порядком заключения брака (супружества) ознакомлены.
Права и обязанности как будущих супругов и родителей разъяснены.
Регистрацию брака (супружества) просим провести неторжественной/торжественной обстановке (нужное подчеркнуть).
Мы предупреждены о том, что за сокрытие обстоятельств, препятствующих вступлению в брак, в соответствии со статье 491
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Согласны на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подписи лиц, вступающих в брак (супружество):
Он ______________________________ (подпись и добрачная фамилия)
Она _____________________________ (подпись и добрачная фамилия)
Дата подачи заявления "___" __________20___года
Просим продлить/сократить срок государственной регистрации брака (супружества) и назначить
______________________________________________ (указать дату, подчеркнуть необходимое)
Прилагаем следующие подтверждающие документы:_____________________________________
__________________________________________________________________________________
Он ______________________________(подпись)
Она _____________________________(подпись)
___________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия должностного лица,
принявшего заявление)
№ по журналу ______________
-------------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва) для МИО
"____" ________20__ года принято на рассмотрение заявление о заключении брака (супружества).
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20__ года
Специалист ____________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 15
к Правилам организации государственной
регистрации актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
Утверждено
Должностное лицо
регистрирующего органа
_____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
"___" ____________ 20___ года
Заключение о снижении брачного (супружеского) возраста либо об отказе
Регистрирующий орган __________________________________________________________________
(наименование района (города), области)
рассмотрев заявление о снижении брачного (супружеского) возраста
_______________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
_______________________________________________________________________________________
(дата рождения)
_______________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
_______________________________________________________________________________________
(дата рождения)
О снижении брачного возраста на ________________________________________ (срок снижения)
по причине, вызывающей необходимость снижения установленного брачного
(супружеского) возраста: _________________________________________________
и учитывая согласие вступающего (их) в брак (супружество) __________________
_______________________________________________________________________
и приложенные к ходатайству документы:
_______________________________________________________________________
Согласно статье 10 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
Полагаю:
Возможным удовлетворить просьбу заявителя и снизить брачный (супружеский) возраст либо отказать (нужное подчеркнуть):
__________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
__________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Должностное лицо регистрирующего органа
________________________________________________________________________________ _________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия) (подпись)
"_____" ________________ 20 ___года
Приложение 16
к Правилам организации государственной
регистрации актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
от___________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность),
_____________________________
фамилия заявителя)
проживающего по адресу:
_____________________________
№ тел. _______________________
уд. личности № _______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН_________________________
_____________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителя)
_____________________________
проживающей по адресу:
№ тел. _______________________
уд. личности № _______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН_________________________
Заявление о снижении брачного (супружеского) возраста
Просим Вас снизить брачный (супружеский) возраст дочери/сына/
___________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
___________________________________________________________________________
(дата рождения)
по причине, вызывающей необходимость снижения установленного брачного
(супружеского) возраста: _____________________________________________________
для вступления в брак (супружество) с гражданином (гражданкой)
___________ ________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
___________________________________________________________________________
(дата рождения)
Прилагаем следующие документы:
___________________________________________________________________________
Мы предупреждены о том, что за сокрытие обстоятельств, препятствующих вступлению
в брак, в соответствии со статье 491 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Согласен (-ы) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Согласие лиц, вступающих в брак (супружество):
____________________________ _____________________________________________
Я (мы) представители лиц не достигших брачного возраста, вступающих в брак
(супружество), даем свое разрешение на регистрацию брака (супружества).
Подписи родителей (попечителей):
____________________________ ____________________________

"___" __________20___жыл                   "___" __________20___жыл
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № _______
--------------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы) – ЖАО үшін
"____" ________20__ неке (ерлі-зайыптылық) жасын төмендету туралы өтініш қарауға қабылданды.
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ___________ 20__ жыл
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
17-қосымша
"Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет cтандарты
1
Қызмет берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (әрі қарай – мемлекеттік қызметті көрсетуші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
1) мемлекеттік қызметті көрсетуші арқылы;
2) қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері;
3) Мемлекеттік корпорация арқылы;
4) портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтік көрсету мерзімі
кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу өтініш берілген күннен бастап бір ай мерзім өткеннен кейін көрсетіледі. Мерзімнің өтуі өтініш берілгеннен кейінгі келесі күні басталады және келесі айдың тиісті күнінде аяқталады. Егер бұл күн жұмыс емес күнге келсе, онда мерзімнің аяқталу күні одан кейінгі жұмыс күні болып есептеледі. Бір ай мерзім қысқартылмайды;
некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды: жұбайын хабар-ошарсыз кеткен не әрекетке қабілетсіз деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің, сондай-ақ жұбайын қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға соттау туралы сот үкімінің негізінде мемлекеттік тіркеу - қамауға алынған жұбайдың не әрекетке қабілетсіз жұбайдың қорғаншысының немесе хабар-ошарсыз кеткен деп танылған жұбайдың мүлкіне қорғаншының өтініші түскен күннен бастап бір апта мерзімде хабарлай отырып, күнтізбелік 45 (қырық бес) күн (қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді);
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;

"____" _________ 20 __ года "____" ________ 20 ___ года
__________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
-------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва) для МИО
"____" ________20__ года принято на рассмотрение заявление о снижении брачного (супружеского) возраста.
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20__ года
Специалист _______________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 17
к Правилам организации государственной
регистрации актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Стандарт государственной услуги
"Регистрация расторжения брака (супружества), в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
1
Наименование услугодателя
МИО городов Нур-Султан и Алматы, Шымкент, районов и городов областного значения (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) через услугодателя;
2) МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов;
3) Государственная корпорация;
4) посредством портала.
3
Срок оказания государственной услуги
государственная регистрация расторжения брака (супружества) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, оказывается по истечении месячного срока со дня подачи заявления. Течение срока начинается на следующий день после подачи заявления и истекает в соответствующее число следующего месяца. Если это число приходится на нерабочий день, то днем окончания срока считается следующий за ним рабочий день. Месячный срок не может быть сокращен;
государственная регистрация расторжения брака (супружества) на основании: вступившего в законную силу решения суда о признании супруга безвестно отсутствующим, либо недееспособным, также приговора суда об осуждении супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет - 45 (сорока пяти) календарных дней (день приема не входит в срок оказания государственной услуги), с уведомлением в недельный срок со дня поступления заявления супруга, находящегося в заключении, либо опекуна недееспособного супруга или опекуна над имуществом признанного безвестно отсутствующего супруга;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;

АХАЖ АЖ-де актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде-өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызметтік көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде
5
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәлік);
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, портал арқылы өтініш берілсе, некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы анықтама, дәлелді бас тарту электрондық түрде жіберіледі.
6
Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, мемлекеттік қызмет алушыдан мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері
1) кәмелетке толмаған балалары жоқ ерлі-зайыптылардың өзара келісімі бойынша-2 АЕК;
2) соттың шешімі негізінде хабар-ошарсыз кетті деп танылған, әрекетке қабілетсіз немесе қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталған адамдармен-0,1 АЕК;
3) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасын өзгертуге, толықтыруға, түзетуге және қалпына келтіруге байланысты куәлік бергені үшін-0,5 АЕК.
Азаматтық хал актiлерiн тiркеген кезде мыналар растайтын құжаттарын көрсеткен кезде мемлекеттiк баж төлеуден босатылады:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жасынан мүгедектің, мүгедек баланың ата-анасының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар), мемлекеттiк ұйымдар - туу туралы куәлiктер тiркелгенi және қайтадан берілгенi үшін;

при отсутствии в ИС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
1) свидетельство о государственной регистрации расторжения брака (супружества), повторное свидетельство о государственной регистрации расторжения брака (супружества);
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная, когда направляется справка о расторжении брака (супружества), мотивированный отказ при подаче заявления через портал.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей – 2 МРП;
2) на основании решения суда с лицами, признанными безвестно отсутствующим, недееспособным или осужденным за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет – 0,1 МРП;
3) за выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением и восстановлением записи акта о расторжении брака (супружества) – 0,5 МРП.
От уплаты государственной пошлины при регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним по льготам и гарантиям, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, ребенка-инвалида, опекуны (попечители), государственные организации – за регистрацию и выдачу повторных свидетельств о рождении;

2) жеке тұлғалар - азаматтық хал актiлерiн тiркеу кезiнде жiберiлген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетiлген кезде өздеріне куәлiктер берілгенi үшiн.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу негізіне байланысты Қағидаларға 18 немесе 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша некені (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік бұзу туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік);
4) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) жұбайын хабар-ошарсыз кетті деп не әрекетке қабілетсіз деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі туралы немесе жұбайы (зайыбы) қылмыс жасағаны үшін кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталуы туралы сот үкімі туралы мәліметтер;
6) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі):
1) Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты айырбасталуға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;

2) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при регистрации актов гражданского состояния.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление о государственной регистрации расторжения брака (супружества) по форме согласно приложению 18 или 19 к Правилам в зависимости от основания расторжения брака (супружества);
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) свидетельство о заключении брака (супружества);
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
5) сведения о вступившем в законную силу решении суда о признании супруга безвестно отсутствующим, либо недееспособным или приговор суда об осуждении супруга (-и) за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет;
6) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о расторжении брака (супружестве):
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 24 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;

1) мемлекеттік қызметті көрсетуші арқылы;
2) қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері;
3) Мемлекеттік корпорация арқылы;
4) портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтік көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті берушіге немесе Мемлекеттік корпорацияға - 5 (бес) жұмыс күні;
азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу - 5 (бес) жұмыс күні;
АХАЖ АЖ-де актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде - өтінішті қабылдауды растау және атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды тіркеу күнін белгілеу туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызметтік көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде
5
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы куәлік, туу туралы куәлік (туу туралы акт жазбасына өзгерістер енгізілген жағдайда), енгізілген өзгерістерімен, толықтыруларымен және түзетулерімен атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы қайталама куәлік; ;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, портал арқылы өтініш берген кезде атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы анықтама немесе дәлелді бас тарту электрондық түрде жіберіледі.
6
Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, мемлекеттік қызмет алушыдан мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері
1) атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды тіркеу үшін - 2 АЕК;
2) атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы акт жазбасын өзгертуге, толықтыруға, түзетуге және қалпына келтіруге байланысты куәлік бергені үшін - 0,5 АЕК.
Азаматтық хал актiлерiн тiркеген кезде мыналар растайтын құжаттарын көрсеткен кезде мемлекеттiк баж төлеуден босатылады:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жасынан мүгедектің, мүгедек баланың ата-анасының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар), мемлекеттiк ұйымдар - туу туралы куәлiктер тiркелгенi және қайтадан берілгенi үшін;

1) через услугодателя;
2) МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов;
3) Государственная корпорация;
4) посредством портала
3
Срок оказания государственной услуги
услугодателю или в Государственную корпорацию - 5 (пять) рабочих дня;
внесение изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния - 5 (пять) рабочих дня;
при отсутствии в ИС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты регистрации перемены имени, отчества, фамилии в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
1) Свидетельство о перемене имени, отчества, фамилии, свидетельство о рождении (в случаях внесении изменений в актовую запись о рождении), повторное свидетельство о перемене имени, отчества, фамилии с внесенными изменениями, дополнениями и исправлениями;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная когда направляется справка о перемене имени, отчества, фамилии или мотивированный отказ при подаче заявления через портал.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) за регистрацию перемены имени, отчества, фамилии – 2 МРП;
2) за выдачу свидетельства в связи с изменением, дополнением, исправлением и восстановлением записи акта о перемене имени, отчества, фамилии – 0,5 МРП.
От уплаты государственной пошлины при регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним по льготам и гарантиям, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, ребенка-инвалида, опекуны (попечители), государственные организации – за регистрацию и выдачу повторных свидетельств о рождении;

2) жеке тұлғалар - азаматтық хал актiлерiн тiркеу кезiнде жiберiлген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетiлген кезде өздеріне куәлiктер берілгенi үшiн.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктер;
4) көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см көлеміндегі екі фотосуреті. ;
5) ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
6) қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушының атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды сұраған себептерді растайтын қосымша құжаттарды талап етеді.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер.
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;

2) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при регистрации актов гражданского состояния;
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление о государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии по форме согласно приложению 22 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) свидетельства о регистрации актов гражданского состояния выданные за пределами Республики Казахстан;
4) две фотографии услугополучателя размером 3*4 см.;
5) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины, за исключением случаев оплаты через ПШЭП;
6) в случае необходимости сотрудником услугодателя истребуются дополнительные документы, подтверждающие причины, в связи с которыми услугополучатель просит переменить имя, отчество, фамилию.
При обращении на портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния.
Перечень необходимых документов, для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о перемене имени, отчества, фамилии:
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 24 к Правилам;

2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты айырбасталуға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;
4) азаматтық хал актісі жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болуын растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
9
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталса;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
10
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
22-Қосымша
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
_______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат
_______________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Тегін, атын, әкесінің атын (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) өзгертуді мемлекеттік тіркеу туралы (керегінің астын сызу) Өтініш
Менің _______________________________________________________________
(қандай өзгертулер енгізу керектігін көрсету)
__________________________________________________________байланысты
(таңдалған аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
тегі) (аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе),
________________________________________________ өзгертуіңізді сұраймын.
тегі өзгеру себебі)
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:

2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 22
к Правилам организации государственной
регистрации актов гражданского состояния,
внесения изменений, восстановления,
аннулирования записей актов
гражданского состояния
Форма
В____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
от___________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителей)
_____________________________
проживающих по адресу:
№ тел. _______________________
уд. личности № _______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН_________________________
Заявление о государственной регистрации перемены имени, отчества
(если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилии (нужное подчеркнуть)
Прошу переменить мне __________________________________________________________________________
(указать, какие изменения следует произвести)
на ________________________________________________________________________________ в связи с ____
(избранное имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
_______________________________________________________________________________________________
(причина изменения имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилии)
О себе сообщаю следующие сведения:

1. Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
____________________________________________________________________
2. Туылған күні _______________________________________________________
3. Туылған жері_______________________________________________________
4. Ұлты ______________________________________________________________
5. Азаматтығы ________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы ________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі және туылған жерлері ___________
____________________________________________________________________
8. Жеке басын куәландыратын құжат ____________________________________
9. Жұмысы туралы деректер ___________________________________________
10. Әскери міндетке қатысы: әскери міндетті немесе әскери міндетті жоқ
(керек астын сызып қою)
а) қайда тіркеуде тұр __________________________________________________
б) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы ____________________________
_____________________________________________________________________
11. Тергеуде, сот қаралуында болу немесе өтелмеген немесе белгіленген тәртіпте
шешілмеген сотталуының болуы жағдайында, аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі өзгерту туралы өтініш қабылданғаны
жөнінде сәйкес сұранысты жолдау үшін, көрсету
12. Бұрын тегін, атын, әкесінің (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
атын ауыстырған ба _________________________________________
13. Тегін, атын, әкесінің (болғанда) атын ауыстыру себебі ___________________
____________________________________________________________________
Өтінішке қосып беремін:
1) ______________________________4) ________________________________
2) ______________________________5) ________________________________
3) ______________________________6) ________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мағлұматтарды хабарлағаны үшін әкімшілік өндіріп алу салынатыны туралы ескертілдім
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келіседі.
20__ жылғы "______" ____________ қолы ___________
_____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(жұлып алу сызығы)
20____жылғы "___" ________ қарауға тегін, атын, әкесінің атын өзгерту туралы
өтініш қабылданды
Қарау нәтижелері 20__ жылғы "___" ________________ хабарланатын болады
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
23-Қосымша
Нысан
Бекітемін
Тіркеуші органның
лауазымды тұлғасы
_______________________
(тіркеуші органның атауы)
"___" ________ ___ жылы
Атын, әкесінің атын (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегін өзгерту не бас тарту туралы (керегінің астын сызу) № _________Қорытынды
________________________________________________________ тіркеуші орган
(аудан (қала), облыс атауы)
азамат(ша) ___________________________________ өтінішін қарастырып,
(өтінушінің аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
_____________________________________________________________ туылған
(туылған күні)
_____________________________________________________________________
(туылған жері: ауыл, аудан, қала, облыс)
_______________________________________________________ өзгерту туралы
(ненің өзгертілетіні көрсетіледі)
себебі _______________________________________________________________
("Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
257-бабына сәйкес өзгерту себебі көрсетіледі)
Анықтады:
_____________________________________________________________ жасалған
(тіркеуші органның атауы)
№ ________ "____" ________________________ жылы туу туралы акт жазуында
Азамат(ша) ___________________________________________ ретінде тіркелген
Туып-өcкен жері ______________________________________________________
Ата-анасы____________________________________________________________
Некеге отырған (ерлі-зайыпты болды) ____________________________________
неке (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазуы № _____ "____" __________________
____________________________________________________________ жасалған
(тіркеуші органның атауы)
Балалар туралы мәліметтер _____________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Жұмыс орны __________________________________________________________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің 257-бабына сәйкес
Ұйғарамын:
_____________________________________________________________________
(тіркеуші органның шешімі)
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
______________________________________________________ өзгерту туралы
(қай элементтің қандай элементке өзгертілетіні көрсетіледі)
Өзгертуге рұқсат берілген жағдайда, азаматтық хал актілерінің келесі жазуларына
өзгерістер енгізу керек:
_____________________________________________________________________
Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
__________________________________________________________ ___________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі) (қолы)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
24-Қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат _______________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Өзгерістерді, толықтыруларды және түзетулерді енгізу туралы (керегінің астын сызу) Өтініш
__________________ туралы № ________ "___" _________ жылы акт жазбасына
келесі өзгерістерді, қосымшаларды, түзетулерді ___________________________
_________________________________________________ енгізуіңізді сұраймын.
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1 Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
_____________________________________________________________________

1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия ______________________________________________________________________________________
2. Дата рождения _______________________________________________________________________________
3. Место рождения _____________________________________________________________________________
4. Национальность _____________________________________________________________________________
5. Гражданство ________________________________________________________________________________
6. Семейное положение _________________________________________________________________________
7. Имя, отчество, фамилия дата и место рождения несовершеннолетних детей
______________________________ _______________________________________________________________
8. Документ, удостоверяющий личность __________________________________________________________
9. Данные о месте работы ______________________________________________________________________
10. Отношение к военной службе: военнообязанный или невоеннообязанный (нужное подчеркнуть)
а) где состоит на учете ________________________________________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит ________________________ _________________________
11. В случае нахождения под следствием, судом либо наличия судимости, не погашенной или не снятой
в установленном законом порядке, указать об этом, для направления соответствующего запроса
в государственные органы об оповещении приема заявления о перемене имени, отчества, фамилии.
12. Производилась ли ранее перемена имени, отчества (при его наличии),
фамилии ______________________________________________________________________________________
13. Причина перемены имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилии ___________________________________ __________________________________________________
К заявлению прилагаю:
1) ______________________________ 4) ________________________________
2) ______________________________ 5) ________________________________
3) ______________________________ 6) ________________________________
Осведомлен (-а) о необходимости обмена документов, удостоверяющих личность в течении месяца.
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"____" ___________ 20__ года _______________________ подпись
________________________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу __________
-------------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва)
"____" __________ 20 __ года принято на рассмотрение заявление о перемене имени, отчества, фамилии
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ___________ 20 ____ года
Специалист _____________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 23
к Правилам организации государственной
регистрации актов гражданского
состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов
гражданского состояния
Форма
Утверждено
Должностное лицо
регистрирующего органа
____________________________
(наименование
регистрирующего органа)
"___" ___________ 20 ___ года
Заключение № _________ о перемене имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилии либо об отказе (нужное подчеркнуть)
Регистрирующий орган ___________________________________________________________________________
(наименование района (города), области)
рассмотрев ходатайство ___________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия заявителя)
родившегося (йся) ________________________________________________________________________________
(дата рождения)
________________________________________________________________________________________________
(место рождения: село, район, город, область)
о перемене ______________________________________________________________________________________
(указывается, что желает переменить)
по причине ______________________________________________________________________________________
(указывается причина перемены согласно статье 257 Кодекса
________________________________________________________________________________________________
Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье")
Установил:
В записи акта о рождении № _______ от "____" _____________________ г.
составленной в __________________________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Он (она) значится как ____________________________________________________________________________
Уроженец (ка) __________________________________________________________________________________
Родители:______________________________________________________________________________________
Состоит в браке (супружестве) с __________________________________________________________________
запись акта о браке (супружестве) № _________ от "____" ____________________________________________
составлена _____________________________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Сведения о детях _______________________________________________________________________________
Место жительства ______________________________________________________________________________
Место работы __________________________________________________________________________________
В соответствии со статьей 257 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
Полагаю:
______________________________________________________________________________________________
(решение регистрирующего органа)
______________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия заявителя)
о перемене ____________________________________________________________________________________
(указывается, какой элемент и на что изменяется)
При разрешении на перемену необходимо внести изменения в следующие записи актов гражданского состояния
____________________________________ _____________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
Должностное лицо регистрирующего органа
______________________________________________________________ _________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия) (подпись)
Приложение 24
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
В____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
от___________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителя)
_____________________________
проживающего по адресу:
_____________________________
№ тел. _______________________
уд. личности № _______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН ________________________
Заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений (нужное подчеркнуть)
Прошу внести в запись акта о ________ № ______ от "___" ________ года
Следующие изменения, исправления, дополнения (нужное подчеркнуть)
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
О себе сообщаю следующие сведения:
1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
_________________________________________________________________________________

2. Туылған күні ________________________________________________________
3. Туылған жері _______________________________________________________
4. Ұлты ______________________________________________________________
5. Азаматтығы ________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы _________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі және туылған жерлері _________________________
8. Жеке басын куәландыратын құжат _____________________________________
9. Қайда және кім болып жұмыс істейді ___________________________________
10. Әскери міндетке қатысы: әскери борышты немесе әскери борышты емес
(керегінің астын сызу)
а) қайда тіркеуде тұр __________________________________________________
б) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы ____________________________
_____________________________________________________________________
11. Тұрғылықты жері___________________________________________________
12. Тергеуде, сот қаралуында болу немесе өтелмеген немесе заңда белгіленген тәртіпте
шешілмеген сотталуының болуы жағдайында, өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер
енгізу туралы мемлекеттік органға тиісті сұрау салу жіберу үшін, ол туралы көрсету
13. Бұрын өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізілді ме
_____________________________________________________________________
14. Өзгерістерді, қосымшаларды, түзетулерді енгізу себебі____________
Өтінішке өзгерістерді, қосымшаларды, түзетулерді енгізу қажеттілігін растайтын
мынадай құжаттарды қосып баремін:
1) ______________________________ 4) _______________________________
2) ______________________________ 5) _______________________________
3) ______________________________ 6) _______________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мағлұматтарды хабарлағаны үшін әкімшілік өндіріп алу салынатыны туралы ескертілдім
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келіседі. 20__ жылғы "______" ____________ қолы ___________
_____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(жұлып алу сызығы)
20____жылғы "___" ________ қарауға өзгерістерді, толықтыруларды және түзетулерді
енгізу туралы өтініш қабылданды
Қарау нәтижелері 20__ жылғы "___" _________________ хабарланатын болады
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
25-Қосымша
"Қайтыс болуды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістерді, толықтырулар мен түзетулерді енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (әрі қарай – мемлекеттік қызметті көрсетуші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)

2. Дата рождения __________________________________________________________________
3. Место рождения _________________________________________________________________
4. Национальность _________________________________________________________________
5. Гражданство ____________________________________________________________________
6. Семейное положение _____________________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
дата и место рождения несовершеннолетних детей ______________________________________
8. Документ, удостоверяющий личность _______________________________________________
9. Где и кем работает _______________________________________________________________
10. Отношение к военной службе: военнообязанный или невоеннообязанный
(нужное подчеркнуть)
а) где состоит на учете _____________________________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит ____________________________________
_________________________________________________________________________________
11. Место жительства ______________________________________________________________
12. В случае нахождения под следствием, судом либо наличия судимости, не погашенной или
не снятой в установленном законом порядке, указать об этом, для направления соответствующего
запроса в государственные органы об оповещении приема заявления о внесении изменений,
дополнений и исправлений.
13. Производилось ли ранее внесение изменений, дополнений и исправлений
__________________________________________________________________________________
14. Причина внесения изменений, дополнений и исправлений ____________________________
__________________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы, подтверждающие необходимость внесения изменений,
дополнений и исправлений:
1) ______________________________ 4) _______________________________
2) ______________________________ 5) _______________________________
3) ______________________________ 6) _______________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
__________ "__" ____ 20__ года (подпись)
_____________________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _________
------------------------------------------------------------------------------------------- линия отрыва – для МИО
"____" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ________ 20__ года
Специалист __________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 25
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Стандарт государственной услуги
"Регистрация смерти, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния"
1
Наименование услугодателя
МИО городов Нур-Султан, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

2) Мемлекеттік корпорация – еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) осы Қағидаларға 26 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш;
2) медициналық ұйым берген қайтыс болуы туралы белгіленген нысандағы құжат туралы мәліметтер;
3) қайтыс болған адамның жеке куәлігі (болған жағдайда, қайтыс болған адамның жеке куәлігі болмаған жағдайда өтініште себептері көрсетіледі);
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
5) қайтыс болуы сот шешімінің негізінде тіркелген жағдайда - қайтыс болу фактісін анықтау туралы немесе адамды қайтыс болды деп жариялау туралы заңды күшіне енген сот шешімі туралы мәліметтер;
6) қайтыс болған адамның әскери билеті (бар болса);
7) қажет болған жағдайда (егер көрсетілетін қызметті алушының тегі және (немесе) әкесінің аты бойынша туыстық байланыс байқалмаса) жақын туыстығын растайтын құжат.
Қайтыс болу туралы акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш;;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) азаматтық хал актілері жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізуге байланысты ауыстыруға жататын азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, куәліктің түпнұсқасы жоғалған жағдайда оның жоғалғаны туралы және азаматтық хал актілерін тіркеу туралы мәліметтерді көрсету;
4) азаматтық хал актісі жазбасына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу үшін негіз болуын растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Порталға жүгінген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;

2) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление о государственной регистрации смерти по форме согласно приложению 26 к Правилам;
2) сведения о документе установленной формы о смерти, выданный медицинской организацией;
3) удостоверение личности умершего (при его наличии, в случае отсутствия удостоверения личности умершего в заявлении указать причины);
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
5) в случае регистрации смерти на основании решения суда - сведения о вступившем в законную силу решении суда об установлении факта смерти или об объявлении лица умершим;
6) военный билет умершего (при наличии);
7) при необходимости (если по фамилии и (или) отчеству услугополучателя не прослеживается родственная связь) документ, подтверждающий близкое родство.
Перечень необходимых документов для внесения изменений, дополнений и исправлений в актовую запись о смерти:
1) заявление о внесении изменений, дополнений и исправлений по форме согласно приложению 24 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) оригинал свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния, которое подлежит обмену в связи с внесением изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния, в случае утери оригинала свидетельства указать о его утере и сведения о регистрации акта гражданского состояния;
4) документ, подтверждающий наличие основания для внесения изменения, дополнения и исправления в запись акта гражданского состояния;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
При обращении на портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;

2) қайтыс болған адамның жеке басын куәландыратын құжаты және әскери билеті туралы мәліметтер (ол болған жағдайда түпнұсқа тіркеуші органға тапсырылады, қайтыс болған адамның жеке куәлігі болмаған жағдайда өтініште себептері көрсетілуге тиіс);
3) қажет болған жағдайда жақын туыстығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталса;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің, "жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" және "сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының талаптарына сәйкес келмеуі.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
10
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
26-Қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат
_______________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
Қайтыс болуды мемлекеттік тіркеуіңізді сұраймын _________________________
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе) тегі,
_____________________________________________________________________
қайтыс болған адамның туылған күні,
_____________________________________________________________________
қайтыс болған адамның соңғы орны,
_____________________________________________________________________
қайтыс болған адамның отбасылық жағдайы,
_____________________________________________________________________
қайтыс болған адамның қайтыс болу күні,
_____________________________________________________________________
қайтыс болған адамның өлімінің себебі
Қайтыс болған адамның жеке басын куәландыратын құжаттардың және әскери билетінің (болған жағдайда) түпнұсқаларын тапсыру қажеттігі туралы хабардар етіледі.
Өтінішке қоса беремін _________________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаны үшін әкімшілік жаза
қолданылатыны туралы ескертілді.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
"____" ___________ 20__ жыл _______________________ қолы
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), өтінішті
қабылдаған лауазымды адамның тегі)
журнал бойынша № __________
---------------------------------------------------------------------
(қию сызығы) – ЖАО үшін
"____" __________ 20__ қайтыс болу туралы өтініш қарауға қабылданды
Қарау нәтижелері хабарланады "____" ________ 20__ жыл
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
27-Қосымша
"Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (әрі қарай – мемлекеттік қызметті көрсетуші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)

2) сведения о данных документе, удостоверяющем личность и военном билете умершего (при его наличии оригинал сдается в регистрирующий орган, в случае отсутствия удостоверения личности умершего в заявлении должны быть указаны причины);
3) при необходимости электронная копия документа, подтверждающего близкое родство.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законам Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и "О национальных реестрах идентификационных номеров".
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 26
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
В____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
от___________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность),
_____________________________
фамилия заявителей)
проживающих по адресу:
_____________________________
№ тел. _______________________
уд. личности № _______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН_________________________
Заявление о государственной регистрации смерти
Прошу произвести государственную регистрацию смерти __________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) фамилия умершего,
____________________________________________________________________________________________________________________
дата рождения умершего,
____________________________________________________________________________________________________________________
последнее место жительство умершего,
____________________________________________________________________________________________________________________
семейное положение умершего,
____________________________________________________________________________________________________________________
дата смерти умершего,
____________________________________________________________________________________________________________________
причина смерти умершего)
Осведомлен (-а) о необходимости сдачи оригиналов документов, удостоверяющих личность и военного билета (при наличии) умершего.
К заявлению прилагаю _________________________________________________________________________________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"____" ___________ 20__ года _______________________ подпись
_____________________________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу __________
----------------------------------------------------------------------------------------------- (линия отрыва) – для МИО
"____" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление о смерти
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ________ 20__ года
Специалист __________________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 27
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Стандарт государственной услуги
"Восстановление записей актов гражданского состояния"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы (далее - МИО) городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

1) мемлекеттік қызметті көрсетуші арқылы;
2) қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері;
3) Мемлекеттік корпорация арқылы;
4) портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтік көрсету мерзімі
Өтінішті қарау мерзімі - 3 (үш) жұмыс күні;
азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру үшін негіз болып табылатын АХАЖ АЖ-да акт жазбалары болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде хабарлай отырып, көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде - өтініштің қабылданғанын растау және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күнін белгілеу туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызметтік көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде
5
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе анықтама;;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, портал арқылы өтініш берген кезде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама немесе дәлелді бас тарту электрондық түрде жіберіледі.
6
Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, мемлекеттік қызмет алушыдан мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері
Қалпына келтіру тегін жүргізіледі;
азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіруге байланысты куәліктерді бергені үшін-0,5 АЕК.
Азаматтық хал актiлерiн тiркеген кезде мыналар растайтын құжаттарын көрсеткен кезде мемлекеттiк баж төлеуден босатылады:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер және басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жасынан мүгедектің, мүгедек баланың ата-анасының бірі, қорғаншылар (қамқоршылар), мемлекеттiк ұйымдар - туу туралы куәлiктер тiркелгенi және қайтадан берілгенi үшін;

1) через услугодателя;
2) МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов;
3) Государственная корпорация;
4) посредством портала.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок рассмотрения заявления - 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ИС ЗАГС актовых записей, являющихся основанием для восстановления записи акта гражданского состояния срок оказания услуги, продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты выдачи свидетельства о государственной регистрации акта гражданского состояния в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
1) свидетельство или справка о государственной регистрации акта гражданского состояния;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная когда направляется справка о государственной регистрации акта гражданского состояния или мотивированный отказ при подаче заявления через портал.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Восстановление производится бесплатно;
за выдачу свидетельств в связи с восстановлением записи актов гражданского состояния - 0,5 МРП;
От уплаты государственной пошлины при регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним по льготам и гарантиям, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, ребенка-инвалида, опекуны (попечители), государственные организации – за регистрацию и выдачу повторных свидетельств о рождении;

2) жеке тұлғалар - азаматтық хал актiлерiн тiркеу кезiнде жiберiлген қателерге байланысты азаматтық хал актілерінің жазбалары өзгертілген, толықтырылған, қалпына келтірілген және түзетiлген кезде куәлiктер берілгенi үшiн.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Қағидаларға 28, 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш (бұдан әрі - өтініш);
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) көрсетілетін қызметті алушының деректері және оның жақын туыстары (ата-аналары, балалары, аға-інілері мен апа-қарындастары)туралы толық көрсетілген өмірбаян;
4) еңбек кітапшасының көшірмесі немесе еңбек қызметін растайтын ҚР Еңбек кодексіне сәйкес басқа құжат, егер көрсетілетін қызметті алушы студент болып табылса - туған күні мен жері көрсетілген оқу орнынан анықтама (бар болса);
5) егер көрсетілетін қызметті алушы әскери міндетті болып табылса, әскери билеттің көшірмесі (бар болса););
6) көрсетілетін қызметті алушының 3*4 см көлеміндегі екі фотосуреті. ;
7) бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат немесе салық жеңілдіктерін беру үшін негіз болып табылатын құжаттың көшірмесі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жүргізілген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктердің көшірмелері қосымша ұсынылады:
8) егер некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса) неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы куәлік;
9) бар болған жағдайда балалардың туу туралы куәліктері;
10) ата-анасының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін) не ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік, ата-анасының неке қию туралы куәлік (бар болса);

2) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при регистрации актов гражданского состояния.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление о восстановлении актовой записи (далее - заявление) по форме согласно приложению 28, 30 Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) автобиография с подробным указанием данных услугополучателя и его близких родственниках (родителях, детях, братьях и сестрах);
4) копия трудовой книжки, либо другой документ согласно Трудовому Кодексу РК подтверждающий трудовую деятельность, если услугополучатель является студентом – справка с места учебы с указанием даты и места рождения (при наличии);
5) копия военного билета, если услугополучатель является военнообязанным (при наличии);
6) две фотографии услугополучателя размером 3*4 см.;
7) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или копия документа, являющийся основанием для предоставления налоговых льгот.
Дополнительно представляются копии свидетельств о регистрации актов гражданского состояния, произведенных за пределами Республики Казахстан:
8) свидетельства о заключении брака (супружества), если состоит в браке (супружестве);
9) свидетельств о рождении детей при их наличии;
10) документ, удостоверящий личность родителей (для идентификации личности) либо свидетельства о смерти родителей, свидетельства о заключении брака родителей (при наличии);

11) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
12) егер көрсетілетін қызметті алушы зейнеткер болса, зейнетақы куәлігінің көшірмесі.
Заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы:
1) осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот шешімі негізінде акт жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке куәлігі (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) мемлекеттік тіркеу орны мен уақыты көрсетілген, заңды күшіне енген акт жазбасын қалпына келтіру туралы сот шешімі туралы мәліметтер.
Тарихи отанына оралған тұлғалар Қазақстан Республикасына заңды келу туралы ішкі істер органдары берген құжаттарды және олардың Қазақстан Республикасының азаматтығын беру туралы өтінішхатын қосымша ұсынады.
Азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру үшін көрсетілетін қызметті алушы азаматтық хал актілерінің жазбаларын қалпына келтіру үшін қажетті мәліметтерді растайтын құжаттарды (жұмыс не оқу орнынан анықтама, білімі туралы құжаттар, мемлекеттік мұрағаттардың анықтамалары) ұсынады.
9
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталса;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
10
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.

11) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
12) копия пенсионного удостоверения, если услугополучатель является пенсионером.
При оказании государственной услуги на основании решения суда, вступившего в законную силу, услугополучателем предоставляется:
1) заявление о восстановлении актовой записи на основании решения суда по форме согласно приложению 26 к Правилам;
2) удостоверение личности услугополучателя (для идентификации личности);
3) сведения о решении суда о восстановлении актовой записи, вступившее в законную силу, с указанием места и времени государственной регистрации.
Лица вернувшиеся на историческую родину дополнительно представляются документы, выданные органами внутренних дел о законном въезде в Республику Казахстан и их ходатайстве о предоставлении гражданства Республики Казахстан.
Для восстановления записей актов гражданского состояния услугополучатель предъявляет документы, подтверждающие сведения, необходимые для восстановления записей актов гражданского состояния (справка с места работы либо учебы, документы об образовании, справки государственных архивов).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законам Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" и "О национальных реестрах идентификационных номеров".
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
28-Қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат
_______________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН______________________
Акт жазбасын қалпына келтіру туралы Өтініш
Мына ___________________акті жазбасын қалпына келтіруіңізді сұраймын
Өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1. Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
___________________________
2. Туылған күні ________________________________________________________
3. Туылған жері________________________________________________________
4. Ұлты _______________________________________________________________
5. Азаматтығы _________________________________________________________
6. Отбасылық жағдайы _________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі және туған күні және туылған жерлері ____________
8. Ағайындардың, апасының аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі және туған күні, олардың туылған жерлері ________
9. Жеке басын куәландыратын құжат _____________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді __________________________________
11. Әскери міндетке қатысы: әскери борышты немесе әскери борышты емес
(керегінің астын сызу)
а) қайда тіркеуде тұр ___________________________________________________
б) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы _____________________________
_____________________________________________________________________
12. Өмір сүрген жерлердің нақты атаулары және уақыты ____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтінішке қосып беремін:
1) ______________________________ 4) _______________________________

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 28
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования записей
актов гражданского состояния
Форма
В____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
от ___________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия заявителя)
_____________________________
проживающего (ей) по адресу:
_____________________________
№ тел. _______________________
уд. личности № _______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН _________________________
Заявление о восстановлении актовой записи
Прошу восстановить запись акта о ________________________________________________________
О себе сообщаю следующие сведения:
1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) фамилия
______________________________________________________________________________________
2. Дата рождения ______________________________________________________________________
3. Место рождения _____________________________________________________________________
4. Национальность _____________________________________________________________________
5. Гражданство ________________________________________________________________________
6. Семейное положение _________________________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия, дата и место рождения несовершеннолетних детей _________________________________
8. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия, дата и место рождения братьев, сестер, и их место жительства _______________________
9. Документ, удостоверяющий личность __________________________________________________
10. Где и кем работает __________________________________________________________________
11. Отношение к военной службе: военнообязанный или невоеннообязанный
(нужное подчеркнуть)
а) где состоит на учете _________________________________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит ________________________________________
_____________________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________ 4) _______________________________

2) ______________________________ 5) _______________________________
3)_______________________________ 6) _______________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мағлұматтарды хабарлағаны үшін әкімшілік өндіріп алу салынатыны туралы ескертілдім.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20__ жылғы "______" ______________________қолы ____________________
_____________________________________________________________________
(өтініш қабылдаушының лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
--------------------------------------------------------------------
(жыртып алу сызығы) ЖАО үшін
20____ жылғы "____" _______ қарауға акті жазбасын қалпына келтіру туралы
өтініш қабылданды
Қарау нәтижелері 20____ жылғы "____" ______________ хабарланатын болады
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
29-Қосымша
Нысан
Бекітілген
Тіркеуші органның
лауазымды тұлғасы
_______________________
(тіркеуші органның атауы)
20 __ жылғы "__" _______
Акт жазбасын қалпына келтіру не бас тарту туралы (керегінің астын сызу) № ___________ Қорытынды
________________________________________________________ тіркеуші орган
(облысы, ауданы (қала) атауы)
азамат(ша) ________________________________ акт жазбасын қалпына келтіру
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе), тегі)
туралы өтінішін қарастырып.
Өтініш беруші азаматтық хал актісі жазбасының жоқтығы туралы _____________
_____________________________________________________________________
(тіркеуші органның атауы)
берген анықтамасымен растайды.
Өтініш беруші тапсырған құжаттар негізінде тексеру нәтижесі бойынша:
Анықталды:
Азамат (ша) __________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Тектік тегі ____________________________________________________________
Туылды ______________________________________________________________
бұл келесі құжаттармен расталады _______________________________________
тұрғылықты мекенжайы ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің ата-анасы:
Әкесі ________________________________________________________________
Анасы _______________________________________________________________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы
Кодекстің 184-бабына сәйкес
Ұйғарамын:
азамат(ша) ___________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
қатысты _____________________ туралы акт жазуын ________________________
_________________________________________________ қалпына келтірілуі тиіс.
(тіркеуші органның атауы)
Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
____________________________________________________________ _________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі) (қолы)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
30-Қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат
_______________________
____________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Сот шешімі негізінде акт жазбасын қалпына келтіру туралы өтініш
______________________________________________________________ туралы
" " заңды күшіне енген сот шешімі негізінде (сот атауы)
акт жазбасын қалпына келтіруіңізді сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:

2) ______________________________ 5) _______________________________
3) ______________________________ 6) _______________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
__________ "___" _________ 20 __ года (подпись)
_____________________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу _______
------------------------------------------------------------------------------------------------- линия отрыва – для МИО
"____" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление о восстановлении актовой записи
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ________ 20__ года
Специалист __________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 29
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
Утверждено
Должностное лицо
регистрирующего органа
_____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
_____________________________
"___" ____________ 20 ____ года
Заключение № ____ о восстановлении актовой записи либо об отказе (нужное подчеркнуть)
Регистрирующий орган ______________________________________________________________________
(наименование района (города), области)
рассмотрев заявление ________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия заявителя)
о восстановлении записи акта о рождении ______________________________________________________
Заявитель в подтверждение своей просьбы представил справку, выданную
___________________________________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
об отсутствии записи акта гражданского состояния.
На основании документов, представленных заявителем по результатам проверки
Установлено:
Гражданин _________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
родовая фамилия ____________________________________________________________________________
родился (лась) ______________________________________________________________________________
в__________________________________________________________________________________________
(указать место рождения)
что подтверждается следующими документами __________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
проживает _________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
Родители заявителя:
Отец ______________________________________________________________________________________
Мать ______________________________________________________________________________________
В соответствии со статьей 184 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
Полагаю:
Запись акта о __________________ в отношении ___________________________
___________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
подлежит восстановлению в __________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Должностное лицо регистрирующего органа
______________________________________________________________________________ ____________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия) (подпись)
Приложение 30
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
В____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
от____________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия)
проживающего по адресу: _______
______________________________
Тел: __________________________
уд. личности № ________________
(номер, кем и когда выдан
ИИН _________________________
Заявление о восстановлении актовой записи на основании решения суда
Прошу восстановить запись акта о ____________________________________________________
а основании решения суда, вступившего в законную силу от " ___"
кем вынесено решение (наименование суда)
О себе сообщаю следующие сведения:

1. Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ______________________________________
2. Туған күні __________________________________________________________
3. Туған жері __________________________________________________________
4. Ұлты _______________________________________________________________
5. Азаматтығы _________________________________________________________
6. Отбасы жағдайы _____________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, туған күні
және жері ____________________________________________________________
8. Аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің, қарындастарының аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, туған күні мен жері және олардың тұратын жері ________________________
9. Жеке басты куәландыратын құжат ______________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді __________________________________
11. Әскери қызметке қатыстылығы:
а) қайда есепте тұр ____________________________________________________
б) қызмет ететін әскери бөлімнің атауы ___________________________________
_____________________________________________________________________
12. Тұрғылықты жері
_____________________________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) ______________________________ 3)_________________________________
2) ______________________________ 4)_________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаным үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдім.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты пайдалануға келісім беремін
20__ жылғы "______" _______________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты (жеке басын
куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы – ЖАО үшін)
20____ жылғы "____" _______ өтініш қарауға қабылданды
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Құжаттар ұсынылды_________________________________________________
Қарау нәтижелері 20____ жылғы "____" ____________ хабарланатын болады
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
31-Қосымша
"Азаматтық хал актілері жазбаларын жою" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Қызмет берушінің атауы
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (әрі қарай – мемлекеттік қызметті көрсетуші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)

1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) фамилия
_______________________________________________________________________
2. Дата рождения _______________________________________________________
3. Место рождения ______________________________________________________
4. Национальность ______________________________________________________
5. Гражданство _________________________________________________________
6. Семейное положение _________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия, дата и место рождения несовершеннолетних детей __________________
8. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия, дата и место рождения братьев, сестер, и их место жительства ________
9. Документ, удостоверяющий личность ___________________________________
10. Где и кем работает __________________________________________________
11. Отношение к военной службе:
а) где состоит на учете __________________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит _________________________
12. Место жительства ___________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) _____________________________ 3)_______________________________
2) _____________________________ 4)_______________________________
Предупреждена (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается
административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
_____________ "__" ____ 20 __ года (подпись)
______________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия
должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
----------------------------------------------------------------------------------- линия отрыва – для МИО
"____"__________20____года принято на рассмотрение заявление
_______________________________________________________________________
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность)
_______________________________________________________________________
с приложенными __________ документами.
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" ___________20____ года
Специалист _________________ (имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),фамилия)
Приложение 31
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Стандарт государственной услуги
"Аннулирование запией актов гражданского состояния"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы (далее - МИО) городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

1) мемлекеттік қызметті көрсетуші арқылы;
2) қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың ЖАО, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері;
3) Мемлекеттік корпорация арқылы;
4) портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтік көрсету мерзімі
Өтінішті қарау мерзімі - 3 (үш) жұмыс күні;
азаматтық ортақ акт жазбасының күшін жою үшін негіз болып табылатын АХАЖ АЖ-да акт жазбалары болмаған кезде көрсетілетін қызметті алушыны 3 (үш) күнтізбелік күн ішінде хабардар ете отырып, көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жібереді).);
портал арқылы берген кезде - өтініштің қабылданғанын растау және азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою күнін белгілеу туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызметтік көрсету нысаны
Электронды/қағаз түрінде
5
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижесі
1) мүдделі адамдардың өтініші бойынша, сондай – ақ, сот шешімі негізінде азаматтық хал актілері жазбасының күші жойылған кезде - азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою туралы тіркеуші органның жауабы;
2) әкелікті анықтау, бала асырап алу туралы (бастапқы жеке сәйкестендіру нөмірін қалпына келтіре отырып), атын, тегін және әкесінің атын өзгерту туралы акт жазбаларының күші жойылған кезде - бастапқы деректері бар туу туралы қайталама куәлік, қажет болған жағдайда туу туралы анықтама;
3) некені (ерл- зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасының күші жойылған кезде-тиісті неке қию (ерл- зайыптылық) туралы куәлік;
4) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, портал арқылы өтініш берген кезде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама, тіркеуші органның азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою туралы жауабы немесе дәлелді бас тарту электрондық түрде жіберіледі.
6
Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, мемлекеттік қызмет алушыдан мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;

1) через услугодателя;
2) МИО районов в городе, городов районного значения, акимы поселков, сел, сельских округов;
3) Государственная корпорация;
4) посредством портала.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок рассмотрения заявления - 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ИС ЗАГС актовых записей, являющихся основанием для аннулирования записи акта гражданского состония срок оказания услуги, продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления и назначении даты аннулирования записи акта гражданского состояния в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
1) при аннулировании записи акта гражданского состояния по заявлению заинтересованных лиц, а также на основании решения суда – ответ регистрирующего органа об аннулировании записи акта гражданского состояния;
2) при аннулировании актовых записей об установлении отцовства, усыновлении (удочерении) (c восстановлением первично сформированного индивидуально идентификационного номера), о перемене имени, фамилии и отчества - повторное свидетельство о рождении с первоначальными данными, при необходимости справка о рождении;
3) при аннулировании актовой записи о расторжении брака (супружества) - свидетельство о заключении соответствующего брака (супружества);
4) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная когда направляется справка о государственной регистрации акта гражданского состояния, ответ регистрирующего органа об аннулировании записи акта гражданского состояния или мотивированный отказ при подаче заявления через портал.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;

2) Мемлекеттік корпорация – еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Акт жазбаны жою үшін:
1) Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жазбасының күшін жою туралы өтініш;;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) жойылуға жататын акт жазбасы негізінде берілген куәліктер (болған жағдайда);
4) азаматтық хал актілері жазбасының күшін жою қажеттілігін растайтын құжат (бар болса);
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат;
Заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы:
1) осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот шешімі негізінде акт жазбасының күшін жою туралы өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке куәлігі (жеке басын сәйкестендіру үшін));
3) күші жойылуға жататын акт жазбасын көрсете отырып, соттың күшін жою туралы, акт жазбасын анықтау не мемлекеттік тіркеу туралы бұрын шығарылған сот шешімінің күшін жою туралы, акт жазбасын жарамсыз деп тану туралы заңды күшіне енген шешімі туралы мәліметтер.
9
Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздемелері
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленуі мүмкін.
10
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар, оның ішінде мемлекеттік корпорация арқылы және электрондық нысанда

2) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для аннулирования записи акта:
1) заявление об аннулировании актовой записи по форме согласно приложению 32 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) свидетельства, выданные на основании актовой записи подлежащей аннулированию (при наличии);
4) документ, подтверждающий необходимость аннулирования записи актов гражданского состояния (при наличии);
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя;
При оказании государственной услуги на основании решения суда, вступившего в законную силу, услугополучателем предоставляется:
1) заявление об аннулировании актовой записи на основании решения суда по форме согласно приложению 34 к Правилам;
2) удостоверение личности услугополучателя (для идентификации личности);
3) сведения о вступившем в законную силу решение суда об аннулировании, об отмене ранее вынесенного решения суда об установлении факта либо о государственной регистрации записи акта, о признании записи акта недействительной, с указанием актовой записи подлежащий аннулированию.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные основания для отказа в оказании государственных услуг.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

9. Жеке басын куәландыратын құжат _____________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді __________________________________
11. Әскери міндетке қатысы: әскери борышты немесе әсекри борышты емес
(керегінің астын сызу)
а) қайда тіркеуде тұр ___________________________________________________
б) қызмет атқаратын әскери бөлімшенің атауы _____________________________
_____________________________________________________________________
Өтінішке қосып беремін:
1) ______________________________ 4) _______________________________
2) ______________________________ 5) _______________________________
3) ______________________________ 6) _______________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаным үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдім.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты пайдалануға келісім беремін
20__ жылғы "______" _______________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы – ЖАО үшін)
20 ___ жылғы "____" _____________ акті жазбасының күшін жою туралы өтініш
қарауға қабылданды
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қарау нәтижелері 20____ жылғы "____" ____________ хабарланатын болады
Маман ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
33-Қосымша
Нысан
Бекітілген
Тіркеуші органның
лауазымды тұлғасы
_______________________
(тіркеуші органның атауы)
20 __ жылғы "__" _______
Акт жазбасының күшін жою не бас тарту туралы № _______ Қорытынды
_______________________________________________________ тіркеуші органы
(облыс, аудан (қала) атауы)
азамат (ша) ___________________________________________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда
көрсетілсе), тегі)
___________________туралы акт жазуының күшін жою өтінішін қарастырды.
Өтініш беруші өз өтінішін растауға келесі құжаттарды тапсырды ______________
_____________________________________________________________________
Өтініш беруші тапсырған құжаттар негізінде тексеру жүргізілді, тексеру барысында
Анықталды:
_____________________________________________________________________
бұл келесі құжаттармен расталады _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодекстің 185-бабына сәйкес
Ұйғарамын:
Азамат(ша) __________________________ қатысты _________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
туралы акті жазбасын __________________________________________________
_____________________________________________________ күшін жоюға тиісті
(тіркеуші орган атауы)
Тіркеу органының лауазымды тұлғасы
____________________________________________________________ _________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі) (қолы)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
34-Қосымша
Нысан
____________________________
(тіркеуші орган атауы)
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (жеке басын куәландыратын
құжаттарда көрсетілсе), тегі)
мекен-жайы:
____________________________
Тел. №
______________________
№жеке басын куәландыратын
құжат ______________________
___________________________
(нөмірі, кіммен, қашан берілген)
ЖСН_______________________
Сот шешімі негізінде акт жазбасының күшін жою туралы өтініш
______________________________________________________________ туралы
" " заңды күшіне енген сот шешімі негізінде (сот атауы) акт жазбасын күшін
жоюды сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:

9. Документ, удостоверяющий личность _________________________________________________
10. Где и кем работает ________________________________________________________________
11. Отношение к военной службе: военнообязанный или невоеннообязанный (нужное подчеркнуть)
а) где состоит на учете ________________________________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит _______________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________ 4) _______________________________
2) ______________________________ 5) _______________________________
3)______________________________ 6) ________________________________
Предупрежден (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
"____" ____________ 20__ года _________________подпись
№ по журналу _______
---------------------------------------------------------------------------------------------- линия отрыва – для МИО
"____" __________ 20__ года принято на рассмотрение заявление об аннулировании актовой записи
Результаты рассмотрения будут сообщены "____" ________ 20__ года
Специалист_______________________________________________________ ______________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 33
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
Утверждено
Должностное лицо
регистрирующего органа
_____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
______________________________
"___" ___________ 20 ____ года
Заключение № _______ об аннулировании актовой записи либо об отказе
Регистрирующий орган ______________________________________________________________________
(наименование района (города), области)
рассмотрев ходатайство ______________________________________________________________________
(имя, отчество (при наличии), фамилия заявителя)
Об аннулировании записи акта о ______________________________________________________________
Заявитель в подтверждение своей просьбы представил следующие
документы _________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
На основании документов, представленных заявителем, проведена проверка, в ходе которой:
Установлено:
___________________________________________________________________________________________
что подтверждается следующими документами __________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
В соответствии со статьей 185 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
Полагаю:
Запись акта о __________________ в отношении _________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
подлежит аннулированию в __________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Должностное лицо регистрирующего органа
_______________________________________________________________________________ ___________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия) (подпись)
Приложение 34
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
В ____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
от ____________________________
(имя, отчество (если указано
в документах, удостоверяющих
личность), фамилия)
проживающего по адресу:
______________________________
уд. личности № _______________
(номер, кем и когда выдан)
ИИН _________________________
Заявление об аннулировании актовой записи на основании решения суда
Прошу аннулировать запись акта о __________________________________________________________________
На основании решения суда, вступившего в законную силу от "__" кем вынесено решение (наименование суда)
О себе сообщаю следующие сведения:

1. Аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі
_____________________________________________________________________
2. Туған күні __________________________________________________________
3. Туған жері __________________________________________________________
4.Ұлты________________________________________________________________
5. Азаматтығы ________________________________________________________
6. Отбасы жағдайы _____________________________________________________
7. Кәмелетке толмаған балаларының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, туған күні
және жері ____________________________________________________________
8. Аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің, қарындастарының аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, туған күні мен жері және олардың тұратын жері ________________________
_____________________________________________________________________
9. Жеке басты куәландыратын құжат______________________________________
10. Қайда және кім болып жұмыс істейді __________________________________
11. Әскери қызметке қатыстылығы:
а) қайда есепте тұр ____________________________________________________
б) қызмет ететін әскери бөлімнің атауы ___________________________________
_____________________________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) ______________________________ 3)________________________________
2) ______________________________ 4)________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 491-бабына сәйкес жалған мәліметтерді хабарлағаным үшін әкімшілік жаза қолданылатыны туралы ескертілдім.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты пайдалануға келісім беремін 20 __ жылғы "______" _______________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған лауазымды адамның аты, әкесінің аты
(жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Журнал бойынша № ____
---------------------------------------------------------------------
(қиып алу сызығы – ЖАО үшін)
20____ жылғы "____" _______ өтініш қарауға қабылданды
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Қарау нәтижелері 20____ жылғы "____" _______________ хабарланатын болады
Маман _______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
35-Қосымша
"Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер немесе анықтамалар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер cтандарты
1
Қызметті көрсететін мемлекеттік орган
Нұр-Сұлтан және Алматы, Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Өтініштерді қабылдауды және нәтижелерін беруді жүзеге асыратын мекеме

1. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность) фамилия __________________________
2. Дата рождения __________________________________________________________________________________
3. Место рождения _________________________________________________________________________________
4. Национальность _________________________________________________________________________________
5. Гражданство ____________________________________________________________________________________
6. Семейное положение _____________________________________________________________________________
7. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия, дата и место рождения несовершеннолетних детей ______________________________________________
8. Имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность),
фамилия, дата и место рождения братьев, сестер, и их место жительства ____________________________________
9. Документ, удостоверяющий личность _______________________________________________________________
10. Где и кем работает ______________________________________________________________________________
11. Отношение к военной службе:
а) где состоит на учете ______________________________________________________________________________
б) наименование воинской части, в которой служит _____________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________ 3)______________________________
2) ______________________________ 4)______________________________
Предупреждена (а) о том, что за сообщение ложных сведений согласно статье 491 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях" налагается административное взыскание.
Согласен (а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
__________ " __" ____ 20 __ года (подпись)
_____________________________________________________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия должностного лица, принявшего заявление)
№ по журналу ____
--------------------------------------------------------------------------------------------- линия отрыва – для МИО
"____"__________20____года принято на рассмотрение заявление
Ф.И.О (если указано в документах, удостоверяющих личность)
______________________________________________________________________________________________________________
Результаты рассмотрения будут сообщены "___" ___________20____года
Специалист ____________________________ (имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия)
Приложение 35
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования записей
актов гражданского состояния
Стандарт государственной услуги
"Выдача повторных свидетельств или справок о регистрации актов гражданского состояния"
1
Наименование услугодателя
Местными исполнительными органами городов Нур-Султан и Алматы, Шымкент, районов и городовобластного значения (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

1) Мемлекеттік корпорация арқылы;
2) портал арқылы жүзеге асырылады.
3
Қызмет көрсету мерзімі
Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде анықтамаларды электрондық форматта беру - 1 (бір) жұмыс күні;
Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәліктер мен анықтамалар беру – 3 (үш) жұмыс күні;
АХАЖ АЖ-де актілік жазба болмаған кезде қызмет көрсету мерзімі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыны хабардар ете отырып, күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады (Мемлекеттік корпорация арқылы түскен өтінішті қарау мерзімі ұзартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды);
портал арқылы берген кезде-өтінішті қабылдауды растау туралы хабарлама 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жіберіледі;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут.
Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызметтің көрсетілетін нысаны
Электрондық / қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметтің нәтижесі
1) Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы қайталама куәлік немесе анықтамалар;
2) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде, портал арқылы өтініш берген кезде, азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама немесе дәлелді бас тарту электрондық түрде жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1) Азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер - 1 АЕК;
2) азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама - 0,3 АЕК;
3) ТМД елдерінен азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді талап ету - 0,5 АЕК;
4) ТМД елдерінен басқа шет мемлекеттерден азаматтық хал актілерін тіркеу туралы куәліктерді талап ету - 1 АЕК.
Азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде мемлекеттік баж төлеуден растайтын құжаттар ұсынылған кезде босатылады.:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері және жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша оларға теңестірілген адамдар, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым-1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының, қорғаншылар( қамқоршылар), мемлекеттік ұйымдар – туу туралы куәлікті тіркеу және қайталама беру үшін;

1) через Государственную корпорацию;
2) посредством портала.
3
Срок оказания государственной услуги
при регистрации акта гражданского состояния на территории Республики Казахстан выдача справок в электронном формате - 1 (один) рабочий день;
при регистрации акта гражданского состояния на территории Республики Казахстан выдача повторных свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния – 3 (три) рабочих дня;
при отсутствии в ИС ЗАГС актовой записи срок оказания услуги продлевается не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней, с уведомлением услугополучателя в течение 3 (трех) календарных дней (при продлении срока рассмотрения заявления, поступившего через Государственную корпорацию результат оказания государственной услуги, направляется услугодателем в Государственную корпорацию);
при подаче через портал – уведомление о подтверждении принятия заявления в течении 1 (одного) рабочего дня направляется в личный кабинет;
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов - 20 (двадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная /бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
1) повторное свидетельство или справки о государственной регистрации актов гражданского состояния;
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная, электронная когда направляется справка о государственной регистрации акта гражданского состояния или мотивированный отказ при подаче заявления через портал.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) повторные свидетельства о регистрации актов гражданского состояния – 1 МРП;
2) справки о регистрации актов гражданского состояния – 0,3 МРП;
3) истребование свидетельств о регистрации актов гражданского состояния из стран СНГ – 0,5 МРП;
4) истребование свидетельств о регистрации актов гражданского состояния из иностранных государств, за исключением стран СНГ – 1 МРП.
От уплаты государственной пошлины при регистрации актов гражданского состояния освобождаются при предъявлении подтверждающих документов:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним по льготам и гарантиям, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства, ребенка-инвалида, опекуны (попечители), государственные организации – за регистрацию и выдачу повторных свидетельств о рождении;

2) жеке тұлғалар – азаматтық хал актілерін тіркеу кезінде жіберілген қателіктерге байланысты азаматтық хал актілері жазбаларын өзгерту, толықтыру, қалпына келтіру және түзету кезінде оларға куәліктер бергені үшін;
3) жеке тұлғалар – туыстарының қайтыс болуы туралы бұрын берілген куәліктерді қайта бергені немесе ауыстырғаны үшін;
4) жеке тұлғалар – бала асырап алуға және әке болуды анықтауға байланысты Туу туралы куәліктерді қайта бергені үшін.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация – еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Қажетті құжаттар
1) көрсетілетін қызметті алушыға алуы қажет құжаттың түрін негізге ала отырып, Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша туу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, тегін, атын, әкесінің атын өзгерту, қайтыс болу туралы қайталама куәлік (анықтама) және неке құқықтық қабілеттілігі туралы анықтама беру туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін);
3) ЭҮТШ арқылы төлеуді қоспағанда, бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат немесе салық жеңілдіктерін беру үшін негіз болып табылатын құжаттың көшірмесі;
4) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат.
Қайтыс болу туралы қайталама куәлік (анықтама) алу туралы өтініш берілген жағдайда қосымша қайтыс болған адаммен туыстығын растайтын құжаттардың көшірмелері беріледі.
Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша туу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу, тегін, атын, әкесінің атын өзгерту, қайтыс болу туралы және неке құқығы туралы анықтамаларды көрсетілетін қызметті алушыға алуы қажет құжат түрін негізге ала отырып кез келген тіркеуші орган АХАЖ АЖ мәліметтері негізінде береді.
Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасының болуын тексеру Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеу үшін неке құқықтық қабілеттілігі туралы анықтама беру туралы өтініш келіп түскен кезде АХАЖ АЖ-де он алты жастан бастап жүргізіледі.
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтаманы алу үшін, егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерде некеде тұрса (ерлі-зайыпты болса), некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің немесе жұбайының (зайыбының) қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмелері қосымша қоса беріледі.
Қайтыс болғаны туралы куәліктерден басқа, азаматтық хал актілерін тіркеу туралы қайталама куәліктер оларға қатысты тиісті акт жазбасы жасалған адамдарға, сондай-ақ осы адамның (сенім білдірушінің) атынан өкілдік ету үшін уәкілетті адамға (сенім білдірушіге) жазбаша (нотариалды куәландырылған сенімхат) беріледі.
Порталға жүгінген кезде:

2) физические лица – за выдачу им свидетельств при изменении, дополнении, восстановлении и исправлении записей актов гражданского состояния в связи с ошибками, допущенными при регистрации актов гражданского состояния;
3) физические лица – за выдачу им повторных или замену ранее выданных свидетельств о смерти родственников;
4) физические лица – за выдачу повторных свидетельств о рождении в связи с усыновлением (удочерением) и установлением отцовства.
7
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 09.00 до 17.30 часов, перерыв с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственная корпорация – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление о выдаче повторного свидетельства (справки) о рождении, заключении брака (супружества), расторжении брака (супружества), перемене фамилии, имени, отчества, смерти и о брачной правоспособности по форме согласно приложениям 36 к Правилам, исходя из вида, документа, который, необходимо получить услугополучателю;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации);
3) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины или копия документа, являющийся основанием для предоставления налоговых льгот, за исключением оплаты через ПШЭП;
4) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя.
В случае подачи заявления о выдаче повторного свидетельства (справки) о смерти дополнительно прилагаются копии документов, подтверждающих родство с умершим.
Справки о рождении, заключении брака (супружества), расторжении брака (супружества), перемене фамилии, имени, отчества, смерти и о брачной правоспособности по форме согласно приложениям 34 к Правилам, выдается любым регистрирующим органом на основании сведений ИС ЗАГС исходя из вида, документа, который, необходимо получить услугополучателю.
Проверка наличия актовой записи о государственной регистрации заключения брака (супружества) производится с шестнадцатилетнего возраста в ИС ЗАГС при поступлении заявления о выдаче справки о брачной правоспособности для государственной регистрации заключения брака (супружества) за пределами Республики Казахстан.
Для получения справки о брачной правоспособности дополнительно прилагаются копии свидетельства о расторжении брака (супружества) или свидетельства о смерти супруга (супруги), если услугополучатель состоял в браке (супружестве) за пределами Республики Казахстан.
Повторные свидетельства о регистрации актов гражданского состояния, кроме свидетельств о смерти, выдаются лицам, в отношении которых составлена соответствующая актовая запись, а также лицу (поверенному) письменно (нотариально удостоверенная доверенность) уполномоченному для представительства от имени этого лица (доверителя).
При обращении на портал:

Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу 10.12.2019 жылға дейін шығарылған некені бұзу туралы сот шешімінің негізінде мемлекеттік тіркеу жүргізілген кезде толтырылады.
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғаннан кейін мына тектер берілді:
еріне ________________________________________________________________
зайыбына ____________________________________________________________
Куәлік азамат (азаматша) ________________________________________ берілді.
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
Ескерту* акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізу, некені
(ерлі- зайыптылықты) бұзу туралы қайталама куәлік беру негіздемесі) _____________
____________________________________________________________________
(олар болған жағдайда себебін немесе негіздемесін көрсету)
Құжатты берген мемлекеттік тіркеуші органның атауы:
_____________________________________________________________________
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғаны туралы куәліктің берілген күні:
_____________ жылғы ______________ айының _______________________ күні
Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзғаны туралы куәліктің нөмірі
_____________________________________________________________________
М.О. Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
Нысан
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы анықтама
Азамат (ша) __________________________________________________________
(атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру мемлекеттік тіркелгенге дейінгі аты,
әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе) тегі)
________________________________________________________________ туған
(туған күні: жылы, айы, күні)
Туған жері: ______________________________________________ Республикасы
_____________________________________________________________ облысы
__________________________________________________ қаласы (елді мекені)
______________________________________________________________ ауданы
атын, әкесінің атын (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегін
былай өзгертті: ________________________________________________________
(атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру мемлекеттік тіркелгеннен кейінгі аты,
әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
бұл жөнінде атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы актілерді тіркеу кітабында
______ жылғы _________ айының _________ күні № ___________ жазу жазылды
Ескерту* акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізу, атын, әкесінің
атын, тегін ауыстыру туралы қайталама куәлік беру негізі ____________
____________________________________________________________________
(олар болған жағдайда себебін немесе негіздемесін көрсету)
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыруды мемлекеттік тіркеуді жүргізген тіркеуші
органның атауы:
_____________________________________________________________________
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы куәліктің берілген күні
___ жылғы ____________ айының ____________ күні
Атын, әкесінің атын, тегін ауыстыру туралы куәліктің нөмірі
_____________________________________________________________________
М.О. Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
нысан
Қайтыс болу туралы анықтама
Азамат (ша) __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
________________________________________________________________ туған
(туған күні: жылы, айы, күні)
Туған жері: ______________________________________________ Республикасы
_____________________________________________________________ облысы
__________________________________________________ қаласы (елді мекені)
______________________________________________________________ ауданы
Қайтыс болған адамның жасы __________________________________________
Қайтыс болған күні: ___________ жылғы __________ айының ____________ күні
Қайтыс болған жері: Республикасы ______________________________________
облысы __________________________________________
қаласы (елді мекені) ____________________________
ауданы __________________________________________
бұл жөнінде қайтыс болу туралы актілерді тіркеу кітабында
____________ жылғы ____________ айының ____________ күні
№ _________ жазу жазылды
Ескерту* акт жазбасына өзгерістер, толықтырулар, түзетулер енгізу, қайтыс болу
туралы қайталама куәлік беру негізі ______________________________________
(олар болған жағдайда себебін немесе негіздемесін көрсету)
Құжатты берген мемлекеттік тіркеуші органның атауы:
_____________________________________________________________________
Қайтыс болу туралы куәліктің берілген күні:
__________ жылы ____________ күні ____________ айы
Қайтыс болу туралы куәліктің нөмірі
_____________________________________________________________________
М.О. Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
Нысан
Шет мемлекеттің құзыретті
органдарына ұсыну үшін
Некеге құқық қабілеттілігі туралы анықтама
" " _____________ 20 ___ жыл.
№________
_____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
_____________________________________________________________________.
(күні, айы, туған жылы)
берілген
Оған қатысты неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы акт жазбасын тіркеу
жүргізілмеген_________________________________________________________
Тексеру Қазақстан Республикасы бойынша "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде он алты жастан бастап
__________________________ жылдан _______________________ жылға дейін
(кезеңді көрсету)                         (кезеңді көрсету)
жүргізілді.
Егер неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акт жазбасы бұрын тіркелген болса, неке (ерлі-зайыптылық) тоқтатылған сәттен бастап тексеру күнін көрсету қажет.
Тексеріс өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша жүргізілген.
Анықтама берілген күнінен бастап алты ай бойы жарамды .
Тіркеу органының лауазымды тұлғасы
_____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе)
Мөр орны                   ____________________
(Қолы)
Азаматтық хал актілерін
мемлекеттік тіркеу, азаматтық
хал актілері жазбаларына
өзгерістер енгізу, қалпына
келтіру, жоюды ұйымдастыру
Қағидаларына
38-Қосымша
Нысан
Бекітілген
Тіркеуші органның
лауазымды тұлғасы
______________________
(тіркеуші органның атауы)
20 __ жылғы "__" _______
Өзгерістерді, толықтыруларды және түзетулерді енгізу не бас тарту туралы (керегінің астын сызу) № ___________Қорытынды
________________________________________________________ Тіркеуші орган
(облыс, аудан (қала) атауы)
азамат(ша) ___________________________________ өтінішін қарастырып,
(өтінушінің аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі)
______________________________________________________________ туылған
(туылған күні)
_____________________________________________________________________
(туылған жері: ауыл, аудан, қала, облыс)
______________________________________________________________ жасаған
(тіркеуші органның атауы)
_________________________ туралы № ________ "___" ___________ жылы, акт
жазуына өзгерістерді, қосымшаларды және түзетулерді енгізу туралы өтініші
_____________________________________________________________________
(керектігінің астын сызу)
Өтініш беруші ұсынған келесі құжаттармен расталады: ______________________
_____________________________________________________________________
Анықтады:
_____________________________________________________________ жасалған
(тіркеуші органның атауы)
20 ___ жылғы "____" ___________________ № ______________ акт жазбасында
Азамат(ша) ____________________________________________ ретінде тіркелген
Тексеру нәтижесінде мыналар анықталды: ________________________________
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің 183-бабына сәйкес
ҰЙҒАРАМЫН:
_____________________________________________________________________
(тіркеуші органның шешімі)
Келесі азаматтық хал актілеріне жазуларына мынадай өзгерістер енгізу керек
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіркеуші органның лауазымды тұлғасы
___________________________________________________________ _________
(аты, әкесінің аты (жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілсе), тегі) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2020 жылғы 28 мамырдағы
№ 64 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

на основании решения суда о расторжении брака вынесенных до 10.12.2019 года.
После расторжения брака (супружества) присвоены фамилии:
Ему _________________________________________________________________________
Ей __________________________________________________________________________
Свидетельство выдано гражданину (ке) __________________________________________
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
Примечание* Основание внесения изменения, дополнения, исправления в актовую запись,
выдачи повторного свидетельства о расторжении брака (супружества)
_____________________________________________________________________________
(при их наличии, указать причину или основание)
Наименование регистрирующего органа, выдавшего документ:
_____________________________________________________________________________
Дата выдачи свидетельства о расторжении брака (супружества):
________ числа ______________месяца ____________________________ года
Номер свидетельства о расторжении брака (супружества)
____________________________________________________________________________
М.П. Должностное лицо регистрирующего органа
форма
Справка о перемене имени, отчества, фамилии
Гражданин (ка) _____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
до государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии)
Родившийся (аяся) ___________________________________________________________________________
(дата рождения: число, месяц, год)
Место рождения:
Республика _________________________________________________________________________________
область ____________________________________________________________________________________
город (селение) _____________________________________________________________________________
район _____________________________________________________________________________________
произвел (а) перемену имени, отчества (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилии на:
___________________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
после государственной регистрации перемены имени, отчества, фамилии)
о чем в книге регистрации актов о перемене имени, отчества, фамилии
___________ числа _______________месяца ________________________ года
произведена запись за № ____________________________________________
Примечание* Основание внесения изменения, дополнения, исправления в актовую запись, выдачи повторного
свидетельства о перемене имени, отчества, фамилии
_________________________________________________________________________________________________
(при их наличии, указать причину или основание)
Наименование регистрирующего органа, произведшего государственную регистрацию перемены имени, отчества, фамилии:
__________________________________________________________________________________________________
Дата выдачи свидетельства о перемене имени, отчества, фамилии:
_______________ числа _______________месяца _______ года
Номер выданного свидетельства о перемене фамилии, имени, отчества
____________________________________________________________________
М.П. Должностное лицо регистрирующего органа
форма
Справка о смерти
Гражданин (ка)_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
Родившийся (аяся) ____________________________________________________________________________
(дата рождения: число, месяц, год)
Место рождения:
Республика __________________________________________________________________________________
область _____________________________________________________________________________________
город (селение) ______________________________________________________________________________
район ______________________________________________________________________________________
Возраст умершего ___________________________________________________________________________
Дата смерти: ____________ числа _____________месяца _______________ года
Место смерти:
Республика ________________________________________________________________________________
область ___________________________________________________________________________________
город (селение) ____________________________________________________________________________
район ____________________________________________________________________________________
о чем в книге регистрации актов о смерти
__________ числа ______________месяца ____________________________ года
произведена запись за № ______________________________________________
Примечание* Основание внесения изменения, дополнения, исправления в актовую запись,
выдачи повторного свидетельства о смерти
__________________________________________________________________________________________
(при их наличии, указать причину или основание)
Наименование регистрирующего органа, выдавшего документ: ___________________________________
Дата выдачи свидетельства о смерти:
________________ числа ______________месяца __________ года
Номер свидетельства о смерти _______________________________________________________________
М.П. Должностное лицо регистрирующего органа
Форма
Для предоставления
в компетентные органы
иностранного государства
Справка о брачной правоспособности
"____" _____________ 20 ___ год
№ ________
Дана ______________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность)
___________________________________________________________________________________________
(число, месяц, год рождения)
В том, что, в отношении его (ее) регистрация записи акта о заключении брака (супружества) не производилась.
Проверка произведена по Республике Казахстан в информационной системе "Регистрационный пункт ЗАГС"
с шестнадцатилетнего возраста с ______________________года по _______________________год. (указать период) (указать период)
Если запись акта о заключении брака (супружества) ранее была зарегистрирована, указать дату проверки с момента прекращения брака (супружества).
Справка действительна в течение шести месяцев со дня ее выдачи.
Должностное лицо регистрирующего органа _____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(если указано в документах, удостоверяющих личность)
Место печати _______________ (подпись)
Приложение 38
к Правилам организации
государственной регистрации актов
гражданского состояния, внесения изменений,
восстановления, аннулирования
записей актов гражданского состояния
Форма
Утверждено
Должностное лицо
регистрирующего органа
_____________________________
(наименование регистрирующего
органа)
_____________________________
"___" ____________ 20 ___ года
Заключение № _____ о внесении изменений, дополнений и исправлений либо об отказе (нужное подчеркнуть)
Регистрирующий орган ______________________________________________________________
(наименование района (города), области)
рассмотрев заявление ________________________________________________________________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия заявителя)
родившегося (йся) ___________________________________________________________________
(дата рождения)
____________________________________________________________________________________
(место рождения: село, район, город, область)
о внесении изменений, дополнений и исправлений _______________________________________
____________________________________________________________________________________
(указывается, что желает изменить, дополнить или исправить)
в актовую запись о ____________________ № ________ от "___" _________ года
составленной ________________________________________________________ _______________
(наименование регистрирующего органа)
Подтверждается изложенное следующими документами, представленными заявителем:
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Установил:
В записи акта о _____________ № ________ от "___" ______________ года
составленной в ______________________________________________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Он (она) значится как ________________________________________________________________
В результате проверки выявлено следующее:
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
В соответствии со статьей 183 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье"
Полагаю:
___________________________________________________________________________________
(решение регистрирующего органа)
___________________________________________________________________________________
(указывается, какой элемент и на что изменяется)
При этом необходимо внести изменения в следующие записи актов гражданского
состояния ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Должностное лицо регистрирующего органа
________________________________________________________________________ ___________
(имя, отчество (если указано в документах, удостоверяющих личность), фамилия) (подпись)
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 мая 2020 года № 64
Перечень утративших силу некоторых приказов министра юстиции Республики Казахстан

1) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11374 тіркелді, 2015 жылғы 20 маусымдағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 39 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13016 тіркелді, 2016 жылғы 15 ақпандағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 450 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13856 тіркелді, 2016 жылғы 14 шілдедегі "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
4) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 821 бұйрығының. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14349 тіркелді, 2016 жылғы 28 қазандағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
5) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 21 маусымдағы № 766 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15300 тіркелді, 2017 жылғы 12 шілдедегі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған);
6) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 желтоқсандағы № 1640 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16269 тіркелді,.2018 жылғы 26 қаңтардағы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған);

1) приказ Министра юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11374, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 20 июня 2015 года);
2) приказ Министра юстиции Республики Казахстан 27 января 2016 года № 39 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13016, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 15 февраля 2016 года);
3) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 450 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13856, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 14 июля 2016 года);
4) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 821 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14349, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 28 октября 2016 года);
5) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2017 года № 766 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15300, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 12 июля 2017 года);
6) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года № 1640 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16269, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 26 января 2018 года

7) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 1576 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17876 тіркелді, 2018 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған);
8) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 12 сәуірдегі № 191 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18527 тіркелді, 2019 жылғы 26 сәуіріндегі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған);
9) "Азаматтық хал актілерін тіркеу және апостильдеу мәселелері бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 219 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 393 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19111 тіркелді, 2019 жылғы 6 тамыздағы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

7) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 5 декабря 2018 года № 1576 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17876, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года);
8) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 апреля 2019 года № 191 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18527, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 26 апреля 2019 года);
9) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июля 2019 года № 393 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 219 "Об утверждении стандартов государственных услуг по вопросам регистрации актов гражданского состояния и апостилирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19111, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 6 августа 2019 года).