"Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 22 маусымдағы № 205 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 маусымда № 20892 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17741 болып тіркелген, 2018 жылғы 20 қарашада Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 22 маусымдағы
№ 205 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 26 қазандағы
№ 436 бұйрығымен
бекітілген
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июня 2020 года № 205. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2020 года № 20892
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 "Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741, опубликован 20 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования.";
Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования, на приобретение сельскохозяйственных животных, а также лизингу сельскохозяйственной техники, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 июня 2020 года № 205
Утверждены приказом
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 октября 2018 года № 436
Правила субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына сәйкес, сондай-ақ "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін тиісті қаржы жылына арналған бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде субсидиялау тәртібін айқындайды.
Өткен жылдың төленбеген міндеттемелері бюджетте міндеттемелерден бос қаражат болған жағдайда ағымдағы жылдың қаражаты есебінен төленеді.
2. Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялаудың негізгі мақсаты агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) субъектілері үшін қаржылық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты (бұдан әрі – субсидиялау шарты) – субсидияларды аударудың тәртібі мен шарттарын, тараптардың жауапкершілігін көздейтін электрондық цифрлық қолтаңба қолдану арқылы электрондық түрде немесе қағаз түрінде қарыз алушы, жұмыс органы мен қаржы институты арасында жасалған жазбаша келісім;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", а также в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования за счет и в пределах средств, предусмотренных в бюджете на соответствующий финансовый год.
Невыплаченные обязательства предыдущего года выплачиваются за счет средств текущего года, при условии наличия в бюджете средств, свободных от обязательств.
2. Основной целью субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования является повышение доступности финансовых услуг для субъектов агропромышленного комплекса.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) договор субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования (далее – договор субсидирования) – письменное соглашение, заключаемое между заемщиком, рабочим органом и финансовым институтом, предусматривающее порядок и условия перечисления субсидий, ответственность сторон, заключенное в бумажном или электронном виде;

3) ауыл шаруашылығы жануарлары – адам өсіретін, ауыл шаруашылығы өндірісіне тікелей қатысы бар жануарлар (ірі қара мал, ұсақ мал, жылқы, түйе, шошқа және құс);
4) жеке кабинет – пайдаланушының (қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының), қаржы институтының, субсидиялар қаражатын бөлу жөніндегі жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің)) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізіліміндегі дербес веб-парақшасы;
5) жеке шот – субсидиялауға арналған өтінімді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімінде қамтылған жазбалар жиынтығы;
6) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – иесі ретінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға, оны субсидиялар қаражатын бөлу жөніндегі жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындайды;
7) қаржы институттары – екінші деңгейдегі банктер, шетелдік және халықаралық қаржы институттары, оның ішінде банктік операцияларды қазақстандық қаржы институттары арқылы жүргізетін шетелдік және халықаралық қаржы институттары, банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар кредиттік ұйымдар, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы лизингтік компаниялар мен кредиттік серіктестіктер;
8) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) – қаржы институтымен қарыз шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға, дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы);
9) қарыз шарты - қаржы институты мен қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) арасында жасалған, талаптары бойынша қаржы институты кредит/лизинг беретін қарыз шарты, сондай-ақ ислам қағидаттарындағы қаржыландыру шарты;
10) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
11) субсидиялар қаражатын бөлу жөніндегі жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші)) – ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды іске асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі;
12) субсидиялауға арналған өтінім – қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеуге арналған электрондық немесе қағаз өтінімі;

3) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком животные (крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошади, верблюды, свиньи и птица), имеющие непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
4) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (заемщика (услугополучателя), финансового института, рабочего органа(услугодателя)по распределению средств субсидий) в электронном реестре заявок на субсидирование;
5) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в электронном реестре заявок на субсидирование, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок на субсидирование и учета операций по ним;
6) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется рабочим органом (услугодателем) по распределению средств субсидий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
7) финансовые институты – банки второго уровня, иностранные и международные финансовые институты, в том числе проводящие банковские операции через казахстанские финансовые институты, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании и кредитные товарищества в сфере агропромышленного комплекса;
8) заемщик (услугополучатель) – физическое или юридическое лицо, индивидуальный предприниматель (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившие с финансовым институтом договор займа;
9) договор займа – договор, заключенный между финансовым институтом и заемщиком (услугополучателем), по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит/лизинг, а также договор финансирования на исламских принципах;
10) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
11) рабочий орган по распределению средств субсидий (далее – рабочий орган (услугодатель)) – структурное подразделение местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, реализующее функции в области сельского хозяйства;
12) заявка на субсидирование – бумажная или электронная заявка финансового института на оплату субсидируемой части ставки вознаграждения по договору займа заемщика (услугополучателя);

13) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидиялауға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар (көрсетілетін қызметті алушылар), қаржы институттары туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
14) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған, субсидиялар алуға арналған өтінімді тіркеу, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігіне автоматты тексеру арқылы оны өңдеу мүмкіндігін беретін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персонал мен техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
15) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде орналасқан, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
16) сыйақы мөлшерлемесі – қарызды пайдаланғаны үшін қаржы институтына тиесілі пайыздық мәндегі төлем, оның ішінде исламдық қаржыландыру қағидаттарында жасасылған қарыз шарты бойынша қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) төлейтін кірістілік мөлшерлемесі;
17) технологиялық жабдық – тікелей және қосалқы мақсаттағы жабдықтардан тұратын, олар қолданылмаса толық технологиялық цикл қамтамасыз етілмейтін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен өңдеу жөніндегі жабдықтар;
18) ұсыныс – қарыз алушы мен қаржы институтының субсидиялау шартын жасасуға арналған, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта қол қойылған не электрондық цифрлық қолтаңба қойылған бірлескен ұсынысы;
19) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
20) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышан жинағы.
4. Субсидиялау мынадай қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады:
1) ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықты сатып алуға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға, негізгі құралдарды сатып алуға, құрылысқа (ұн, минералды сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда) сыйақы мөлшерлемелерін төмендетуді көздейтін мынадай нормативтер бойынша:
теңгемен жылдық 10 (он) пайызға (бұдан әрі – %);
ресей рублімен жылдық 8 (сегіз) %-ға;
өзге валютамен жылдық 2 (екі) %-ға:

13) электронный реестр заявок на субсидирование – совокупность сведений о заявках на субсидирование, а также о заемщиках (услугополучателях), финансовых институтах, и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
14) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность регистрации заявки на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;
15) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
16) ставка вознаграждения – плата, причитающая финансовому институту за пользование займом в процентном выражении, в том числе ставка доходности, оплачиваемая заемщиком (услугополучателем) по договору займа, заключенного на принципах исламского финансирования;
17) технологическое оборудование – оборудование по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, состоящее из оборудования прямого назначения и вспомогательного, без применения которых не может быть обеспечен полный технологический цикл;
18) предложение – совместное предложение заемщика и финансового института на заключение договора субсидирования, подписанное на бумажном носителе, либо в электронном виде с электронной цифровой подписью по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
19) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
20) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
4. Субсидирование осуществляется по договорам займа:
1) на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных, на приобретение основных средств, строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков) по следующим нормативам, предусматривающие снижение ставок вознаграждения:
на 10 (десять) процентов (далее – %) годовых в тенге;
на 8 (восемь) % годовых в российских рублях;
на 2 (два) % годовых в иной валюте;

2) өндірістік процестің технологиялық тізбегіне қажетті айналым қаражатын толықтыруға сыйақы мөлшерлемесін төмендетуді көздейтін мынадай нормативтер бойынша:
теңгемен жылдық 7 (жеті) %-ға;
ресей рублімен жылдық 4 (төрт) %-ға;
өзге валютамен жылдық 1 (бір) %-ға.
3) көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін:
теңгемен жылдық 9 (тоғыз) %-ға
ресей рублімен жылдық 7 (жеті) %-ға;
өзге валютамен жылдық 2 (екі) %-ға төмендету көзделеді.
Бұл ретте, 1) тармақшада көрсетілген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 4 (төрт) %-дан, ресей рублімен жылдық 3 (үш) %-дан, өзге валютамен жылдық 2 (екі) %-дан төмендетуге жол берілмейді.
2), 3) тармақшаларда көрсетілген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 5 (бес) %-дан, ресей рублімен жылдық 4 (төрт) %-дан, өзге валютамен жылдық 3 (үш) %-дан төмендетуге жол берілмейді.
5. "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігі (бұдан әрі – Басым жобаларға кредит беру тетігі) шеңберінде қаржы институттары берген қарыз шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылады:
1) сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 10 (он) %-ға төмендете отырып, инвестициялық мақсатқа, бұл ретте субсидиялау мерзімі мерзімді ұзарту құқығынсыз 10 (он) жылдан аспайтын уақытты құрайды;
2) сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 9 (тоғыз) %-ға төмендете отырып, айналым қаражатын толықтыруға, бұл ретте субсидиялау мерзімі мерзімді ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайтын уақытты құрайды;
3) сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 9 (тоғыз) %-ға төмендете отырып, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге.
Осы тармақтың 2) тармақшасының қолданысы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға таралады.
Басым жобаларға кредит беру тетігінің қосымшасына сәйкес агроөнеркәсіптік кешендегі өндіріс және өңдеу бойынша басым жобаларға кредит беру үшін тауарлар тізбесіне сәйкес қаржы институттары берген қолданыстағы қарыз шарттары осы тармақ шеңберінде субсидиялануы тиіс.
6. Субсидиялау осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген қарыз шартына қойылатын талаптарға сәйкес келетін қарыз шарты бойынша жүзеге асырылады.
7. Осы Қағидалар күшіне енгенге дейін жасалған субсидиялау шарты, осы Қағидалардың 5-тармағының екінші бөлігінде, 9-тармағының үш бөлігінде және 12-тармағының үш бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, субсидиялау шартында көрсетілген шарттарда субсидиялауды жалғастырады.
Субсидиялаудың қағаз шарттарын электрондық форматқа аударуды және оларды субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеуді қаржы институты жүзеге асырады.

2) на пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса осуществляется по следующим нормативам, предусматривающие снижение ставок вознаграждения:
на 7 (семь) % годовых в тенге;
на 4 (четыре) % годовых в российских рублях;
на 1 (один) % годовых в иной валюте;
3) по займам, выданным на проведение весенне-полевых и уборочных работ предусматривается снижение ставок вознаграждения:
на 9 (девять) % годовых в тенге;
на 7 (восемь) % годовых в российских рублях;
на 2 (два) % годовых в иной валюте.
При этом по договорам займа, предусмотренного в подпункте 1) не допускается снижение ставки вознаграждения ниже 4 (четырех) % годовых в тенге, ниже 3 (трех) % годовых в российских рублях, ниже 2 (двух) %годовых в иной валюте.
По договорам займа, предусмотренных в подпунктах 2), 3) не допускается снижение ставки вознаграждения ниже 5 (пяти) % годовых в тенге, ниже 4 (четырех) % годовых в российских рублях, ниже 3 (трех) % годовых в иной валюте.
5. Субсидирование ставки вознаграждения по договорам займа, выданным финансовыми институтами, в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм кредитования приоритетных проектов) осуществляется:
1) на инвестицонные цели со снижением ставок вознаграждения на 10 (десять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 10 (десяти) лет без права пролонгации;
2) на пополнение оборотных средств со снижением ставок вознаграждения на 9 (девять) % годовых в тенге, при этом срок субсидирования составляет не более 3 (трех) лет без права пролонгации;
3) на проведение весенне-полевых и (или) уборочных работ со снижением ставок вознаграждения на 9 (девять) % годовых в тенге.
Действие подпункта 2) настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2019 года.
В рамках настоящего пункта субсидированию подлежат действующие договора займа, выданные финансовыми институтами в соответствии с перечнем товаров для кредитования приоритетных проектов по производству и переработке в агропромышленном комплексе согласно приложению к Механизму кредитования приоритетных проектов.
6. Субсидирование осуществляется по договору займа, соответствующему требованиям к договору займа согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Договор субсидирования, заключенный до вступления настоящих Правил в силу, продолжает субсидироваться на условиях, указанных в договоре субсидирования, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 5, частью третей пункта 9 и частью третей пункта 12 настоящих Правил.
Перевод бумажных договоров субсидирования в электронный формат и их регистрация в информационной системе субсидирования осуществляется финансовым институтом.

8. Субсидиялауға ұсыныс берілген күні қолданыстағы және ұсыныс берілгенге дейін 4 (төрт) жылдан ерте емес жасалған қарыз шарттары жатады.
Субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған қарыз шарты бағдарламаға 1 (бір) реттен артық емес қайта қатысуға жіберіледі.
Бағдарламаға қайтадан қатысатын қарыз шарттары бойынша субсидиялау осы Қағидалардың 5-тармағының екінші бөлігінде, 9-тармағының үш бөлігінде және 12-тармағының үш бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, жұмыс органы ұсынысты мақұлдау туралы шешім қабылдаған күннен бастап кезең ішінде бұрын мақұлданған субсидиялар сомасын ұлғайтпай, субсидиялау нормативтері, мерзімдері бөлігінде бұрын күші жойылған субсидиялау шартында көрсетілген бұрынғы шарттарда қалпына келтіріледі .
9. Қарыз шарты бойынша субсидиялау оның бүкіл қолданылу мерзімінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, бұрын жасалған қарыз шарты бойынша субсидияларды есептеу жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсыныс бойынша шешім қабылдаған күннен басталады.
2019 жылы субсидиялар көлемдерін есептеуді бұрын берілген қарыз шарттары бойынша қаржы институттары жүзеге асырады, бұл ретте субсидияларды есептеу жылдың 1 қаңтарынан басталады.
10. Қаржы институты шетелдік валютамен берген қарыз шарттары бойынша субсидиялау қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) сыйақы мөлшерлемесін төлеген күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен жүзеге асырылады.
11. Оң бағамдық айырмашылық пайда болған жағдайда, оны болашақ субсидиялар есебіне қосып есептейді, ал теріс бағамдық айырмашылық жағдайында, оны қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) төлейді.
12. Қарыз шарттарының талаптары өзгерген жағдайда, (осы Қағидалардың 5-тармағы екінші бөлігінде, 9-тармағы үшінші бөлігінде және 12-тармағы үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда), бұрын мақұлданған және есептелген субсидиялар сомасы артпайды, субсидиялау мерзімдері ұзартылмайды.
Осы шектеу төтенше жағдайды енгізу нәтижесінде Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен және/немесе уәкілетті органдардың құжаттарымен қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) үшін нашарлататын жағдайлардың туындауына байланысты қаржы институттары сыйақы мөлшерлемесін төлеу және/немесе негізгі борышты өтеу бойынша 10 (он) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыруды ұсынған жағдайда қарыз шартына қолданылмайды.
Бұл ретте сыйақы мөлшерлемесін төлеу және/немесе негізгі борышты өтеу бойынша 10 (он) айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыруды ұсынуға байланысты сыйақы сомасы ұлғайған жағдайда субсидиялар сомасын ұлғайту жағына қайта есептеу жүргізіледі, сондай-ақ қолданыстағы субсидиялау шартының мерзімін ұзартуға жол беріледі.

8. Субсидированию подлежат договоры займа, действующие на дату подачи предложения и заключенные не ранее 4 (четырех) лет до подачи предложения.
Договор займа, по которому было принято решение о прекращении субсидирования, допускается к повторному участию в программе не более 1 (одного) раза.
По договорам займа, повторно участвующим в программе, субсидирование восстанавливается на прежних условиях, указанных в ранее аннулированном договоре субсидирования, в части нормативов, сроков субсидирования, без увеличения ранее одобренной суммы субсидий за период с даты принятия решения рабочим органом (услугодателем) об одобрении предложения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 5, частью третей пункта 9 и частью третей пункта 12 настоящих Правил.
9. Субсидирование по договору займа осуществляется на весь срок его действия.
При этом, по ранее заключенному договору займа, начисление субсидии начинается с даты принятия решения рабочим органом (услугодателем) по предложению.
В 2019 году расчет объемов субсидий осуществляется финансовыми институтами по ранее выданным договорам займа, при этом начисление субсидии начинается с 1 января года.
10. По договорам займа, выданным финансовым институтом в иностранной валюте, субсидирование осуществляется в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату оплаты заемщиком (услугополучателем) ставки вознаграждения.
11. В случае возникновения положительной курсовой разницы ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы ее оплачивает заемщик (услугополучетель).
12. В случае изменения условий договора займа (за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 5, частью третей пункта 9 и частью третей пункта 12 настоящих Правил), ранее одобренная и начисленная сумма субсидий не увеличивается, срок субсидирования не продлевается.
Данное ограничение не распространяется на договора займа, в случае представления финансовыми институтами отсрочки по выплате ставки вознаграждения и (или) погашению основного долга на срок не более 10 (десяти) месяцев в связи с наступлением ухудшающих обстоятельств для заемщика (услугополучателя), в результате введения чрезвычайного положения решениями Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан и (или) документами уполномоченных органов.
При этом в случае увеличения суммы вознаграждения в связи с предоставлением отсрочки по выплате ставки вознаграждения и (или) погашению основного долга на срок не более 10 (десяти) месяцев производится перерасчет суммы субсидий в сторону увеличения, также допускается пролонгация действующего договора субсидирования.

13. Сыйақы сомасы азайған жағдайда субсидиялар сомасын азайту жағына қарай әрбір жыл бойынша жеке қайта есептеу жүргізіледі.
14. Жұмыс органының жауапты орындаушысы (көрсетілетін қызметті беруші) сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау жөніндегі жеке ай сайынғы қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) бекіткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны веб-порталда орналастырады.
2-тарау. Субсидия алу шарттары
15. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) қаржы институтының осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға өтінім беруі.
Субсидиялау шарты электрондық түрде жасалған жағдайда, қаржы институты субсидиялауға арналған өтінімді электрондық түрде береді.
Субсидиялау шарты қағаз түрінде жасалған және электрондық форматқа көшірілмеген жағдайда, қаржы институты субсидиялауға арналған өтінімді қағаз түрінде береді;
2) берілген өтінім бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған нақты (бұзылмаған және тоқтатылмаған) сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шартының (төлемге өтінім берген сәтте) болуы;
3) қарыз алушыда субсидияланатын қарыз шарты бойынша негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен (төлемге өтінім берген сәтте) міндеттемелердің болмауы.
Субсидияларды беру процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ субсидияларды ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын субсидиялар алуға қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.
Мемлекетік қызметті көрсетудің нәтижесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияны аудару туралы хабарлама, не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама болып табылады.
Хабарлама қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген кезде көрсеткен электрондық почтасының мекенжайына, сондай-ақ субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет қағаз нысанында көрсетілген кезде нәтижесі Мемлекеттік корпорация арқылы беріледі.
3-тарау. Субсидияларды төлеу тәртібі
16. Субсидиялау мынадай процестерді қамтиды:

13. В случае уменьшения суммы вознаграждения производится перерасчет суммы субсидий в сторону уменьшения, отдельно по каждому году.
14. Ответственный исполнитель рабочего органа (услугодателя) в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения индивидуального помесячного плана финансирования по субсидированию ставок вознаграждения (далее – План финансирования) размещает его на веб-портале.
Глава 2. Условия получения субсидий
15. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи финансовым институтом заявки на субсидирование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае, если договор субсидирования заключен в электронном виде, заявка на субсидирование подается финансовым институтом в электронном виде.
В случае, если договор субсидирования заключен в бумажном виде и не переведен в электронный формат, заявка на субсидирование подается финансовым институтом в бумажном виде;
2) наличие по данной заявке действительного (не расторгнутого и не прекращенного) договора субсидирования ставок вознаграждения, заключенного по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (на момент подачи заявки на выплату);
3) отсутствия у заемщика (услугополучателя) просроченных обязательств по основному долгу и (или) вознаграждению по субсидируемому договору займа (на момент подачи заявки на выплату).
Перечень основных требований к получению субсидий, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат предоставления субсидий, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления субсидий изложены в стандарте государственной услуги "Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Результатом оказания государственной услуги является уведомление о перечислении субсидии по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется на адрес электронной почты, указанный заемщиком (услугополучателем) при регистрации в информационной системе субсидирования, а также в "личный кабинет" в информационной системе субсидирования.
При бумажной форме оказания государственной услуги результат выдается через Государственную корпорацию.
Глава 3. Порядок выплаты субсидий
16. Субсидирование включает в себя следующие процессы:

1) ұсыныстарды қабылдау;
2) субсидиялау шартын жасасу;
3) субсидиялауға өтінім беру;
4) субсидия төлеу;
5) субсидиялау шартын өзгерту;
6) субсидиялау шартын тоқтату.
17. Ұсыныстарды қабылдау тиісті жылдың 10 қаңтарынан бастап "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық түрде немесе Мемлекеттік корпорация арқылы қағаз түрінде жүзеге асырылады.
18. Ұсыныстарды қабылдау ұсыныс берілген сәтте бюджетте міндеттемелерден бос қаражат болған жағдайда жүзеге асырылады.
Тиісті жылдың 1 шілдесіне дейін жаңа өтінімдерге көзделген бюджеттің 60 (алпыс) %-ы ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықты сатып алуға арналған, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға арналған қарыз шарттарын субсидиялауға пайдаланылады.
Егер, тиісті жылдың 1 шілдесінде көрсетілген лимит игерілмесе, онда ұсыныстарды қабылдау көрсетілген лимитті қолданбай орындалады.
19. Ұсынысты қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) өтеу кестесімен қарыз шартының көшірмесін қоса бере отырып, береді және оны қаржыландырған қаржы институты растайды.
20. Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) ұсыныс бойынша шешімі мыналарды қамтиды:
1) қаржы институтының атауы және орналасқан жері;
2) субсидиялау шартын жасасу/жасасудан бас тарту туралы шешім қабылданған субсидиялау ұсынысы бойынша қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) атауы және орналасқан жері және бас тартылған жағдайда, мұндай бас тарту себептерінің тізбесі;
3) кредит/лизинг сомасы;
4) әрбір қарыз шартының қолданылу мерзімі;
5) субсидиялау мерзімі;
6) субсидиялау нормативі;
7) қарыз шарты бойынша субсидиялардың жалпы сомасы (жылдар бойынша бөлінген).
21. Субсидиялау шарты жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімі негізінде қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы), қаржы институты және жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) арасында қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы), қаржы институты ұсыныс бойынша оң шешім туралы жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) хабарламасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жасалады.
22. Субсидиялау шартында жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) мынадай жағдайларда оны біржақты бұзу мүмкіндігі көзделеді:
1) шартта қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам орындамаған міндеттемелердің болуы;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) шоттарына тыйым салу;

1) прием предложения;
2) заключение договора субсидирования;
3) подача заявки на субсидирование;
4) выплата субсидии;
5) изменение договора субсидирования;
6) прекращение договора субсидирования.
17. Прием предложений осуществляется с 10 января соответствующего года посредством веб-портала "электронного правительства" в электронном виде или через Государственную корпорацию в бумажном виде.
18. Прием предложений осуществляется при условии наличия в бюджете средств, свободных от обязательств на момент подачи предложения.
До 1 июля соответствующего года 60 (шестьдесят) % от бюджета, предусмотренного на новые заявки, используется на субсидирование договоров займа, на приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также на приобретение сельскохозяйственных животных.
В случае если 1 июля соответствующего года указанный лимит не освоен, то прием предложений выполняется без применения указанного лимита.
19. Предложение подается заемщиком (услугополучателем) с приложением копии договора займа с графиком погашения и подтверждается профинансировавшим его финансовым институтом.
20. Решение рабочего органа (услугодателя) по предложению включает:
1) наименование и местонахождение финансового института;
2) наименование и местонахождение заемщика (услугополучателя), по предложению, по которому принято решение о заключении/отказе от заключения договора субсидирования и, в случае отказа, перечень причин такого отказа;
3) сумма кредита/лизинга;
4) срок действия каждого договора займа;
5) срок субсидирования;
6) норматив субсидирования;
7) общая сумма субсидий по договору займа (в разбивке по годам).
21. Договор субсидирования заключается на основании решения рабочего органа (услугодателя) между заемщиком (услугополучателем), финансовым институтом и рабочим органом (услугодателем) в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения заемщиком (услугополучателем), финансовым институтом уведомления рабочего органа (услугодателя) о положительном решении по предложению.
22. Договором субсидирования предусматривается возможность рабочего органа (услугодателя) на одностороннее его расторжение в следующих случаях:
1) наличие в договоре неисполненных заемщиком (услугополучателем) обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика (услугополучателя) по решению суда, вступившему в законную силу;

4) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) субсидиялар алудан бас тарту туралы еркін нысандағы жазбаша өтініші;
5) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
6) қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.
23. Қаржы институты субсидиялау шартына қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде және кейіннен ай сайын жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген талаптарды орындау үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға өтінім жолдайды.
24. Субсидиялар көлемі Қаржыландыру жоспарында тиісті айға көзделген бюджет қаражатының көлемінен көлемінен асатын субсидиялауға арналған өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінім берілген сәттен бастап кезектілік тәртібімен келесі айда жүзеге асырылады.
Бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі ағымдағы айда тоқтатылады және жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) есеп шотына бюджет қаражаты түскен сәттен бастап жаңартылады.
25. Егер жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидияны төлеуге арналған төлем шотын қалыптастырған сәтке дейін тіркелген өтінімде деректердің сәйкессіздігі анықталған жағдайда, қаржы институты кері қайтарып алу себептерін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алады.
26. Қаржы институты жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомаларын жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) аударуы үшін арнайы банктік шот ашады, ал мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда, қызмет көрсетуші банкте арнайы шот ашады.
27. Қаржы институты арнайы банктік шоттағы қаражатты тек қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеуге пайдаланады.
28. Қаржы институты қарыз алушыдан (көрсетілетін қызметті алушыдан) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алған кезде қарыз шартына өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін арнайы шоттан есептен шығаруды жүзеге асырады.
29. Қарыз шарты бойынша төлем күні келген және қаржы институтының арнайы банктік шотында сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу үшін қаражат болмаған жағдайда, қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) сыйақының толық мөлшерлемесін төлеуді өз қаражаты есебінен жүзеге асырады. Қаржы институты төлем күні болғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын қарыз алушыны (көрсетілетін қызметті алушыны) толық сыйақы мөлшерлемесін өз қаражаты есебінен төлеу қажеттілігі туралы хабардар етеді. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына қаражат аудару арқылы өтейді. Мұндай жағдайда қаржы институты жұмыс органынан (көрсетілетін қызметті берушіден) қаржы институтының арнайы банктік шотына қаражат келіп түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) есептік шотына сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесін аудару арқылы қарыз алушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) бұрын төленген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеуді жүзеге асырады.

4) письменного заявления в произвольной форме заемщика (услугополучателя) об отказе в получении субсидий;
5) полное погашение заемщиком (услугополучателем) обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
6) расторжение или прекращение договора займа.
23. Финансовый институт в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подписания договора субсидирования и в последующем ежемесячно направляет рабочему органу (услугодателю) заявку на субсидирование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам для исполнения требований, предусмотренных пунктом 30 настоящих Правил.
24. По заявкам на субсидирование, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце в порядке очередности с момента подачи заявки.
При этом срок оказания государственной услуги в текущем месяце приостанавливается и возобновляется с первого рабочего дня следующего месяца.
25. В случае если до момента формирования рабочим органом (услугодателем) счета к оплате на выплату субсидии, выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке, финансовый институт отзывает заявку с указанием причины отзыва.
26. Финансовый институт открывает специальный банковский счет для перечисления рабочим органом (услугодателем) сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования, а в случае отсутствия такой возможности, открывает специальный счет в обслуживающем банке.
27. Финансовый институт использует денежные средства на специальном банковском счете только на оплату субсидируемой части ставки вознаграждения заемщику (услугополучателю) по договору займа.
28. Финансовый институт при получении от заемщика (услугополучателя) не субсидируемой части ставки вознаграждения осуществляет списание со специального счета субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к договору займа.
29. В случае наступления даты платежа по договору займа и отсутствия средств на специальном банковском счете финансового института для оплаты субсидируемой части ставки вознаграждения, заемщик (услугополучатель) осуществляет оплату полной ставки вознаграждения за счет собственных средств. Финансовый институт уведомляет заемщика (услугополучателя) не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до наступления даты платежа о необходимости оплаты полной ставки вознаграждения за счет собственных средств. Субсидируемую часть ставки вознаграждения рабочий орган (услугодатель) возмещает путем зачисления средств на специальный банковский счет финансовому институту. В таком случае финансовый институт в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления средств на специальный банковский счет финансового института от рабочего органа (услугодателя) производит возмещение заемщику (услугополучателю) ранее оплаченной, субсидируемой части ставки вознаграждения путем перечисления субсидируемой ставки вознаграждения на расчетный счет заемщика (услугополучателя).

30. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялауға арналған өтінімге сәйкес ай сайын аванстық төлеммен, субсидияларды кезекті төлеу жүргізілетін алдыңғы айға қаржы институтының арнайы банктік шотына сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін аударады.
31. Арнайы шотта пайдаланылмаған қаражат қалдығы пайда болған жағдайда, оларды:
1) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) бағдарламадан алынып тасталған кезде, қаржы институты жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) ай ішінде;
2) қолданыстағы қарыз шартының талаптары өзгерген, сондай-ақ негізгі борышы мерзімінен бұрын өтелген жағдайда, қаржы институты тоқсан сайынғы есептілік ұсынылғаннан кейін 1 (бір) ай ішінде;
3) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) қатарынан күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімде негізгі борыштың және/немесе сыйақының жоспарлы төлемін өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған кезде қарыз алушыны (көрсетілетін қызметті алушыны) субсидиялауды тоқтату туралы жұмыс органынан (көрсетілетін қызметті берушіден) ақпаратты алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде қайтару қамтамасыз етіледі.
Бұл ретте ағымдағы қаржы жылында жүргізілген төлемдерді қайтару орындалмаған міндеттемелер сомасын ұлғайту және "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) сәйкес шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту жолымен жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) кассалық шығыстарын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.
Өткен жылдардың төлемдерін қайтарған жағдайда, қайтарылатын сома төлемдер жүргізілген тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.
32. Қолданыстағы қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақы төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша мерзімді кейінге қалдыру) өзгерген жағдайда, қаржы институты қаржыландыру талаптарын өзгерту жөніндегі қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты, сыйақыны және субсидиялар көлемін өтеудің жаңартылған кестесін қоса бере отырып, бұл туралы жұмыс органын (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етеді.
Егер субсидиялау шарты қағаз түрінде жасалған және электрондық форматқа ауыстырылмаған жағдайда, тиісті хабарламаны қаржы институты қағаз түрінде береді.
33. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) қаржы институтынан қолданыстағы қарыз шартының талаптарын өзгерту туралы хабарлама алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:

30. Рабочий орган (услугодатель) согласно заявке на субсидирование ежемесячно перечисляет авансовым платежом на специальный банковский счет финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в месяц, предыдущий месяцу, в котором производится очередная выплата субсидий.
31. В случае образования остатка неиспользованных средств на специальном счете обеспечивается их возврат:
1) при исключении из программы заемщика(услугополучателя) финансовым институтом в течение 1 (одного) месяца после принятия решения рабочим органом (услугодателем);
2) при изменении условий действующего договора займа, а также досрочном погашении основного долга финансовым институтом в течение 1 (одного) месяца после представления ежеквартальной отчетности;
3) при неисполнении заемщиком (услугополучателем) обязательств по погашению планового платежа основного долга и (или) вознаграждения сроком более 90 (девяноста) календарных дней подряд в течение 1 (одного) месяца со дня получения информации от рабочего органа (услугодателя) о прекращении субсидирования заемщика (услугополучателя).
При этом возврат платежей, произведенных в текущем финансовом году, осуществляется восстановлением кассовых расходов рабочего органа (услугодателя) путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "О некоторых вопросах Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9756).
В случае возврата платежей прошлых лет сумма возврата зачисляется в доход соответствующего бюджета, из которого были произведены выплаты.
32. В случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения) финансовый институт уведомляет об этом рабочий орган (услугодатель) с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий.
В случае, если договор субсидирования заключен в бумажном виде и не переведен в электронный формат, соответствующее уведомление подается финансовым институтом в бумажном виде.
33. Рабочий орган (услугодатель) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления от финансового института по изменению условий действующего договора займа:

1) қарыз шартының өзгертілген талаптарының осы Қағидаларда белгіленген субсидиялау шарттарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады;
2) ұсынылатын өзгерістер осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда субсидиялау шартына өзгерістер енгізу жөнінде шешім қабылдайды және ресімдейді және бұл туралы қаржы институтын хабардар етеді.
34. Қарыз алушыны (көрсетілетін қызметті алушыны) субсидиялаудың жаңартылған кестесі бар субсидиялау шартына қосымша келісім жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімі негізінде субсидиялау шартына өзгерістер енгізу жөніндегі оң шешім туралы жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) хабарламасын қаржы институты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы), қаржы институты мен жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) арасында жасалады.
Бұл ретте субсидиялау шартына өзгеріс тиісті қарыз шартын өзгертуді қарыз алушымен (көрсетілетін қызметті алушымен) келісім бойынша қаржы институты жүргізген (біржақты тәртіппен емес) жағдайда жол беріледі.
35. Қаржы институтына субсидиялау шартын жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) біржақты бұзуы үшін негіз болып табылатын оқиғаның басталғаны туралы белгілі болған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осындай оқиға туралы жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) хабарлайды.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) қағаз түрінде жасалған және электрондық форматқа ауыстырылмаған субсидиялау шартын біржақты бұзу үшін негіз болып табылатын оқиға басталған жағдайда, тиісті хабарламаны қаржы институты қағаз түрінде береді.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) қаржы институтынан хабарлама алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялау шартын тоқтатуға шешім қабылдайды және ресімдейді және бұл туралы қаржы институтын хабардар етеді.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) біржақты бұзуы үшін негіз болып табылатын оқиғаның басталғаны туралы белгілі болған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялау шартын тоқтатуға шешім қабылдайды және ресімдейді және бұл туралы қаржы институтын хабардар етеді.
Қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы), қаржы институты жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) тиісті шешімі туралы хабарламаны алған күннен бастап субсидиялау шарты бұзылды деп танылады.
36. Қарыз алушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) субсидия беруден бас тарту Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 19-1-бабы 2-тармағында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
37. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.

1) осуществляет проверку соответствия измененных условий договора займа условиям субсидирования, установленным настоящими Правилами;
2) в случае соответствия предлагаемых изменений требованиям настоящих Правил принимает и оформляет решение по внесению изменения в договор субсидирования и уведомляет об этом финансовый институт.
34. Дополнительное соглашение к договору субсидирования с обновленным графиком субсидирования заемщика (услугополучателя) заключается на основании решения рабочего органа (услугодателя) между заемщиком (услугополучателем), финансовым институтом и рабочим органом (услугодателем), в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения финансовым институтом уведомления рабочего органа (услугодателя) о положительном решении по внесению изменения в договор субсидирования.
При этом изменение в договор субсидирования допускается при условии, что изменение соответствующего договора займа было произведено финансовым институтом по соглашению с заемщиком (услугополучателем) (не в одностороннем порядке).
35. Финансовому институту, со дня, когда ему стало известно о наступлении события, являющегося основанием для одностороннего расторжения рабочим органом (услугодателем) договора субсидирования, уведомляет рабочий орган (услугодатель) о таком событии в течение 5 (пяти) рабочих дней.
В случае наступлении события, являющегося основанием для одностороннего расторжения рабочим органом (услугодателем) договора субсидирования, заключенного в бумажном виде и непереведенного в электронный формат, соответствующее уведомление подается финансовым институтом в бумажном виде.
Рабочий орган (услугодатель) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления от финансового института принимает и оформляет решение на прекращение договора субсидирования и уведомляет об этом финансовый институт.
Рабочий орган (услугодатель) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня когда ему стало известно о наступлении события, являющегося основанием для одностороннего расторжения принимает и оформляет решение на прекращение договора субсидирования и уведомляет об этом финансовый институт.
Договор субсидирования считается расторгнутым со дня получения заемщиком (услугополучателем), финансовым институтом уведомления о соответствующем решении рабочего органа (услугодателя).
36. Отказ в предоставлении субсидирования заемщика (услугополучателя) осуществляется по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 19-1 Закона о государственных услугах.
37. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.

38. Осы тараудың, сондай-ақ 1, 2-тараулардың ережелері 4 және 5-тарауларда көзделген қатынастарға қолданылады.
4-тарау. Ұсыныстарды электрондық түрде қарау тәртібі
39. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсынысты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) ұсынысты субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеуді;
2) ұсыныстың осы Қағидаларда белгіленген субсидиялау талаптарына сәйкестігін тексеру, оның ішінде қарыз шартының осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген қарыз шартына қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді;
3) ұсыныс бойынша шешімді қабылдауды және ресімдеуді және бұл туралы қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) мен қаржы институтын хабардар етуді жүзеге асырады.
40. Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның ЭЦҚ-сы қойылады.
41. Қаржы институты субсидиялауға арналған өтінімдерді "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы береді.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Деректер субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған қарыз алушыда және қаржы институтында субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттарының болуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шотының болуы қарыз алушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) және қаржы институтына субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне өтінімді тіркеуді өз бетінше жүзеге асыруға мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осылай тіркелген сәттен бастап берілген болып саналады.
42. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шот ашу үшін:
1) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) және қаржы институтының ЭЦҚ-сы болуы тиіс;
2) облыс басқармасы (қала басқармасы) ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімдерін көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге жыл сайын жолдап отырады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік өтеусіз негізде онлайн режимінде тұрақты түрде беріледі.
Министрлік жыл сайын субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне рұқсаты бар көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жауапты адамдардың тізімін жолдайды.

38. Положения настоящей главы, а также главы 1 и 2 распространяются на отношения, предусмотренные главами 4 и 5 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок рассмотрения предложений в электронном виде
39. Рабочий орган (услугодатель) с даты получения предложения в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет:
1) регистрацию предложения в информационной системе субсидирования;
2) проверку соответствия предложения условиям субсидирования, установленным настоящими Правилами, в том числе проверку соответствия договора займа требованиям к договору займа согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) принятие и оформление решения по предложению, и уведомление об этом заемщика (услугополучателя) и финансового института.
40. Решение рабочего органа (услугодателя) подписывается ЭЦП первого руководителя рабочего органа (услугодателя) или лица, его замещающего.
41. Заявка на субсидирование финансовым институтом подается посредством веб-портала "электронного правительства".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
Наличие лицевых счетов в информационной системе субсидирования у заемщика и финансового института, данные о которых подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность заемщику и финансовому институту самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации.
42. Для открытия лицевого счета в информационной системе субсидирования:
1) заемщику (услугополучателю) и финансовому институту необходимо иметь ЭЦП;
2) рабочий орган (услугодатель) ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Министерство ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".

43. Қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) және қаржы институты дербес шоттарды ашқан кезде тіркелу үшін мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) жеке тұлғалар үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), аты және әкесінің аты (бар болса), тегі;
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы; бірінші басшының аты және әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН;
3) дара кәсіпкерлер, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанындағылар үшін: ЖСН немесе БСН, аты және әкесінің аты (бар болса), тегі;
4) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
5) екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген жағдайда қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) және қаржы институты 3 (үш) жұмыс күні ішінде "жеке кабинетке" енгізілген дербес шот деректерін өзгертеді.
44. Жұмыс органының жауапты орындаушысы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялауға арналған өтінімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қою арқылы субсидиялауға арналған өтінімнің қабылданғанын растайды;
2) субсидиялауға арналған өтінімді тіркеу нәтижелері бойынша субсидияларды қаржы институтының арнайы банктік шотына аудару үшін "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидияларды төлеуге арналған төлем шоттарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде қалыптастырады.
45. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалануға аттестаттау шартымен және осындай жүйені ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне және онымен қамтамасыз етуге оң нәтиже берген жағдайда жол беріледі:
1) "Заңды тұлғалар", "Жеке тұлғалар", "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік дерекқорларымен және "электрондық үкімет" веб-порталымен ақпараттық өзара іс-қимыл;
2) субсидиялар көлемдері бойынша лимиттердің мәртебесі туралы ақпараттың онлайн режимінде қолжетімділігі;
3) субсидиялауға арналған өтінімдерді қабылдауды тоқтата тұру туралы хабарландыруды ақпараттық жүйеде орналастыру;
4) ЭЦҚ қойылған ұсыныстарды, субсидиялауға арналған өтінімдер мен хабарламаларды веб-портал арқылы беру;
5) жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімдерін электрондық түрде қалыптастыру және оларға ЭЦҚ қою;
6) ақпараттық жүйеде субсидиялау шартын немесе субсидиялау шартына қосымша келісімді электрондық түрде жасасу және оларға ЭЦҚ қою;
7) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) банктік шотына субсидияларды аудару үшін қазынашылық органдарына субсидияларды төлеуге арналған төлем шоттарын қалыптастыру.

43. Для регистрации при открытии лицевых счетов заемщиком (услугополучателем) и финансовым институтом указываются следующие сведения:
1) для физических лиц: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) для индивидуальных предпринимателей, в том числе в форме совместного предпринимательства: ИИН или БИН, фамилия, имя и отчество (при его наличии);
4) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
5) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных заемщик (услугополучатель) и финансовый институт в течение 3 (трех) рабочих дней изменяют данные лицевого счета, внесенные в "личный кабинет".
44. Ответственный исполнитель рабочего органа (услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения заявки на субсидирование:
1) подтверждает принятие заявки на субсидирование путем подписания с использованием ЭЦП;
2) по результатам регистрации заявки на субсидирование формирует в информационной системе субсидирования счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент" для перечисления субсидий на специальный банковский счет финансового института.
45. Использование информационной системы субсидирования допускается при условии аттестации и положительных результатов испытаний такой системы на соответствие требованиям информационной безопасности и обеспечение ею:
1) информационного взаимодействия с государственными базами данных "Юридические лица", "Физические лица", "Регистр недвижимости" и веб-порталом "электронного правительства";
2) доступности в онлайн-режиме информации о статусе лимитов по объемам субсидий;
3) размещения в информационной системе объявления о приостановлении приема заявок на субсидирование;
4) подачи через веб-портал предложений, заявок на субсидирование и уведомлений, подписанных ЭЦП;
5) формирование решений рабочего органа (услугодателя) в электронном виде и их подписание ЭЦП;
6) заключения в информационной системе договора субсидирования или дополнительного соглашения к договору субсидирования в электронном виде и их подписание ЭЦП;
7) формирования счета к оплате на выплату субсидии в органы казначейства для перечисления субсидии на банковский счет заемщика (услугополучателя).

46. Субсидияларды беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтер жеткізушіні туындаған жағдай туралы дереу хабардар етеді және оны жоюға кіріседі.
Бұл ретте, туындаған іркілісті жою бойынша жұмыстар жүргізілгеннен кейін көрсетілетін қызметтерді жеткізуші 1 (бір) жұмыс күні ішінде техникалық проблема туралы хаттама жасайды және оған жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) қол қояды.
47. Өтінімдерді электрондық түрде қарау кезінде осы Қағидалардың 16, 19, 21, 23, 25, 29 – 35-тармақтарында көзделген іс-шаралар субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.
5-тарау. Ұсыныстарды қағаз түрінде қарау тәртібі
48. Субсидиялауды қағаз түрінде жүзеге асыру үшін қаржы институты немесе қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) беру мақсатында Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтеу кестесімен қарыз шартының көшірмесі қоса берілген ұсыныс;
2) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелері бар жаңартылған өтеу кестесінің жобасы (мөлшерлеменің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелерімен бірге жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) жолданады);
3) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) кредитті алғаны туралы несие шотынан үзінді-көшірме (екінші деңгейдегі банктер үшін) немесе қарыздың аударылғанын/ лизинг нысанасының берілгенін растайтын құжат;
49. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсынысты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) ұсыныстың осы Қағидаларда белгіленген субсидиялау талаптарына сәйкестігін тексеруді, оның ішінде осы қарыз шартының осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қарыз шарттарына қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді;
2) осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешімді ресімдеуді және бұл туралы қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) мен қаржы институтын хабардар етуді жүзеге асырады.
50. Тиісті қаржы жылына көзделген бюджет қаражаты толық игерілген жағдайда, жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсыныстар қабылдауды тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, жұмыс органының жауапты орындаушысы (көрсетілетін қызметті беруші) ұсыныстар қабылдау тоқтатылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бұл туралы жазбаша түрде қаржы институттарын хабардар етеді және өзінің интернет-ресурсында хабарландыру орналастырады.

46. В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для выдачи субсидии, рабочий орган (услугодатель) незамедлительно уведомляет поставщика услуг по предоставлению доступа к информационной системе субсидирования о возникшей ситуации и приступает к ее устранению.
При этом, после проведения работ по устранению возникшего сбоя поставщик услуг в течение 1 (одного) рабочего дня составляет протокол о технической проблеме и подписывает его с рабочим органом (услугодателем).
47. При рассмотрении заявки в электронном виде мероприятия, предусмотренные пунктами 16, 19, 21, 23, 25, 29 – 35 настоящих Правил, осуществляются в информационной системе субсидирования.
Глава 5. Порядок рассмотрения предложений в бумажном виде
48. Для осуществления субсидирования в бумажном виде финансовый институт или заемщик (услугополучатель) подает в Государственную корпорацию для передачи рабочему органу (услугодателю) следующие документы:
1) предложения с приложением копии договора займа с графиком погашения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) проект обновленного графика погашения с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки вознаграждения (с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки направляется в рабочий орган (услугодателю));
3) выписку из ссудного счета заемщика (услугополучателя) о получении кредита (для банков второго уровня) или документ, подтверждающий перечисление займа/передачу предмета лизинга.
49. Рабочий орган (услугодатель) с даты получения предложения в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет:
1) проверку соответствия предложения условиям субсидирования, установленным настоящими Правилами, в том числе проверку соответствия договора займа требованиям к договору займа согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) оформление решения о соответствии или несоответствии условиям настоящих Правил и уведомление об этом заемщика (услугополучателя) и финансового института.
50. В случае полного освоения бюджетных средств, предусмотренных на соответствующий финансовый год рабочий орган (услугодатель) принимает решение о прекращении приема предложении.
При этом ответственный исполнитель рабочего органа (услугодателя) в течение 2 (двух) рабочих дней, со дня прекращения приема предложении письменно уведомляет об этом финансовые институты и размещает объявление на своем интернет-ресурсе.

51. Ұсыныстар қабылдауды тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін қарауға келіп түскен ұсыныстар қаржы институтына немесе қарыз алушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) қараусыз қайтарылады.
52. Жұмыс органының жауапты орындаушысы (көрсетілетін қызметті беруші) Мемлекеттік корпорация арқылы ұсынысты мақұлдаудан бас тарту туралы шешім шығарылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бұл туралы қаржы институтына немесе қарыз алушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) жазбаша хабарлайды.
53. Жұмыс органының жауапты орындаушысы (көрсетілетін қызметті беруші) қаржы институтының субсидиялауға арналған өтінімін алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде аударуға арналған өтінім сомасының қарыз алушыларды (көрсетілетін қызметті алушыларды) субсидиялау кестесіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
54. Жұмыс органының жауапты орындаушысы (көрсетілетін қызметті беруші) субидиялауға арналған өтінімді тексергеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті төлем шотын қазынашылық органдарына жібереді.
55. Жұмыс органының жауапты орындаушысы (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім бойынша шешім шығарған немесе қолданыстағы қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақы төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша мерзімді кейінге қалдыру) өзгерген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) атауын, қарыз шартының нөмірі мен жасалған күнін, қарыз сомасын, қарыз шартының қолданылу мерзімін, субсидиялау мерзімін, қарыздың нысаналы мақсатын, субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің пайызын, субсидияның жалпы сомасын, кредиттік шарттың бүкіл мерзіміне сыйақы сомасын (жалпы, субсидияланатын, қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) төлейтін) негізгі борыштың өзгеру серпінін көрсете отырып, "PDF (Portable Document Format)" электрондық форматында өз шешімінің, жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) мөрімен расталған, қол қойылған субсидиялау шарты мен субсидиялау кестелерінің сканерленген көшірмелері қоса берілген өтінім туралы деректерді енгізеді.
Осы тармақтың ережелерін іске асыру үшін көрсетілетін қызметтерді жеткізуші субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде қажетті ресурстардың әзірленуін және жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
56. Өтінімді Мемлекеттік корпорация арқылы қарау кезінде осы Қағидалардың 16, 19, 21, 23, 25, 29 – 35-тармақтарында көзделген іс-шаралар қағаз түрінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
57. Қаржы институты ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20-сына кешіктірмей "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – "Даму" КДҚ" АҚ) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Басым жобаларды кредиттеу тетігі шеңберінде берілген қаражатты игеру туралы есепті ұсынады.

51. Предложения, поступившие на рассмотрение после принятия решения о прекращении приема предложении, возвращаются финансовому институту или заемщику (услугополучателю) без рассмотрения.
52. Ответственный исполнитель рабочего органа (услугодатель) в течение 2 (двух) рабочих дней, со дня вынесения решения об отказе в одобрении предложения через Государственную корпорацию письменно уведомляет об этом финансовый институт или заемщика (услугополучателя).
53. Ответственный исполнитель рабочего органа (услугодателя) после получения заявки на субсидирование финансового института в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет проверку соответствия суммы заявки на перечисление графику субсидирования заемщиков.
54. Ответственный исполнитель рабочего органа (услугодателя) в срок 1 (один) рабочий день после проверки заявки на субсидирование направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
55. Ответственный исполнитель рабочего органа (услугодатель) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента вынесения решения по заявке или изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения) вносит в информационную систему субсидирования данные о заявке с указанием наименования заемщика, номера и даты заключения договора займа, суммы займа, срока действия договора займа, срока субсидирования, целевого назначения займа, процента субсидируемой ставки вознаграждения, общей суммы субсидий, суммы вознаграждения на весь срок кредитного договора (общей, субсидируемой, уплачиваемой заемщиком), динамикой изменения основного долга, с прикреплением в электронном формате "PDF (Portable Document Format)" сканированных копий своего решения, подписанного договора субсидирования и графиков субсидирования, заверенных печатью рабочего органа (услугодателя).
Для реализации положений настоящего пункта поставщик услуг обеспечивает разработку и функционирование необходимых ресурсов в информационной системе субсидирования.
56. При рассмотрении заявки через Государственную корпорацию мероприятия, предусмотренные пунктами 16, 19, 21, 23, 25, 29 – 35 настоящих Правил, осуществляются в бумажном виде.
Глава 6. Заключительные положения
57. Финансовый институт ежемесячно, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму") отчет об освоении средств, выданных в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

58. "Даму" КДҚ" АҚ тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі екінші айдың 20-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне (бұдан әрі – ҚР ҰЭМ) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Басым жобаларды кредиттеу тетігі шеңберінде берілген қаражатты игеру туралы есепті ұсынады.
59. Министрлік тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20-сына кешіктірмей ҚР ҰЭМ-ға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Басым жобаларды кредиттеу тетігі шеңберінде берілген қарыз шарттары бойынша субсидияларды нақты пайдалану туралы есепті ұсынады.
60. Қаржы институты тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейін жыл қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-не дейін жұмыс органына осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияларды нақты пайдалану туралы есепті ұсынады.
61. Жұмыс органы тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-на дейін жыл қорытындылары бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат), есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-на дейін Министрлікке осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияларды нақты пайдалану туралы есепті ұсынады.
62. Бағдарламаға қатысушы агроөнеркәсіптік кешен субъектілері үшін қарсы міндеттеме ауыл шаруашылығының негізгі капиталына және тамақ өнімдерін өндіруге инвестициялар бойынша статистикалық есептілікті ұсыну болады.
7-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
63. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жұмыс органының жауапты орындаушысының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган), агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
64. Қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
жергілікті атқарушы орган, уәкілетті орган – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.

58. АО "ФРП "Даму" ежеквартально, не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным, представляет в Министерство национальной экономики Республики Казахстан (далее – МНЭ РК) отчет об освоении средств, выданных в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
59. Министерство ежеквартально, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в МНЭ РК отчет о фактическом использовании субсидий по договорам займа, выданным в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
60. Финансовый институт ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по итогам года (информация по состоянию на 1 января следующего года) до 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом предоставляет рабочему органу (услугодателю) отчет о фактическом использовании субсидий по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
61. Рабочий орган (услугодатель) ежеквартально до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом,  по итогам года (информацию по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом предоставляет в Министерство отчет о фактическом использовании субсидий по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
62. Для субъектов агропромышленного комплекса, участвующих в программе встречным обязательством будет предоставление статистической отчетности по инвестициям в основной капитал сельского хозяйства и производства продуктов питания.
Глава 7. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
63. Жалоба на решение, действие (бездействие) ответственного исполнителя рабочего органа (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган), уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и конторою за качеством оказания государственных услуг.
64. Жалоба заемщика (услугополучателя), в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
местным исполнительным органом, уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

Жергілікті атқарушы органның, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген қарыз алушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
65. Мемлекеттік корпорация арқылы қызметті көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация жұмыскерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына немесе ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
66. Қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесімен келіспеген жағдайда, қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ұсыныс
Қаржы институты: ___________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
Қарыз алушы: _____________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңы тұлғаның толық атауы)
Кімге: ______________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, асатананың жергілікті
атқарушы органы)
1. Қатысушы туралы мәліметтер
1
Қарыз алушының атауы
2
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
3
Қарыз алушы туралы мәліметтер: дара кәсіпкерлер, оның ішінде бірлескен кәсіпкерлік нысанында жеке сәйкестендіру нөмірі – (бұдан әрі – ЖСН) немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)/ заңды тұлға үшін БСН/ жеке тұлға үшін ЖСН
4
Банктік деректемелер
5
Байланыс телефондары
2. Субсидиялауға жататын кредиттік шарттар (бұдан әрі – КШ) туралы ақпарат
КШ (нөмірі және күні)
Сомасы, теңге
Сыйақы мөлшерлемесі, пайыз
Субсидиялау күніне негізгі борыш бойынша берешек қалдығы, теңге
КШ-ның қолданылу мерзімінің аяқталатын күні
Кредит беру валютасы
Кредит берудің/ лизингтің нысаналы мақсаты*
Қаржыландыру көзі**
ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша төрт таңбалы сыныбы**
Кредит/лизинг нысанасы, саны
Лизинг нысанасын өндіруші ел
Мемлекеттік тіркеу базасындағы есепке алу нөмірі
9
10
11
Ескертпе:
* өндірістік процестің технологиялық тізбегіне қажетті айналым қаражатын толықтыру/негізгі құралдарды сатып алу/құрылыс/ауыл шаруашылығы жануарларын/техниканы және технологиялық жабдықты лизингке алу/ көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге (керегін қою)

Срок рассмотрения жалобы местным исполнительным органом, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случаи продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заемщику (услугополучателю), подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
65. Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
66. В случаях несогласия заемщика (услугополучателя) с результатами оказания государственной услуги, заемщик (услугополучатель) обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Предложение
Финансовый институт:_________________________________________________
(наименование финансового института)
Заемщик: ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное
наименование юридического лица)
Кому:_______________________________________________________________
(местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы)
1. Сведения об участнике
1
Наименование заемщика
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
3
Сведения о заемщике: для индивидуальных предпринимателей, в том числе в форме совместного предпринимательства индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или бизнес идентификационный номер (далее – БИН)/ для юридического лица БИН/ для физического лица ИИН
4
Банковские реквизиты
5
Контактные телефоны
2. Информация о кредитных договорах, подлежащих субсидированию (далее – ДК)
ДК (номер и дата)
Сумма, тенге
Ставка вознаграждения, процент
Остаток задолженности по основному долгу на дату субсидирования, тенге
Дата окончания срока действия ДК
Валюта кредитования
Целевое назначение кредитования/лизинга*
Источник финансирования
Четырехзначный класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности)**
Предмет кредита/лизинга,
количество
Страна-производитель предмета лизинга
Учетный номер в государственной регистрационной базе
Примечание:
* пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса/приобретение основных средств/ строительство/получение в лизинг сельскохозяйственных животных/техники и технологического оборудования/проведение весенне-полевых и уборочных работ (вставить нужное).

** "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде қаржы институттары берген қарызды ұсынған жағдайда көрсетіледі.
Осымен:
1) қарыз шартының Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17741 болып тіркелген) бекітілген Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында белгіленген қарыз шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келетіні;
2) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықты сатып алу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу, негізгі құралдарды сатып алу, құрылыс (ұн, минералды сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық тізбегіне қажетті айналым қаражатын толықтыру, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізу болып табылатыны;
3) қаржылық берешегін қайта құрылымдау және жеделдетілген оңалту рәсімі жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкротқа ұшырау сатысында болмайтыны, сондай-ақ қызметі "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тоқтатылмағаны;
4) қарыз шартының республикалық бюджет және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қаражаты есебінен қаржыландырылмағаны;
5) қарыз алушыда (көрсетілетін қызметті алушыда) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану фактілерінің жоқтығы;
6) қарыз алушыда (көрсетілетін қызметті алушыда) негізгі берешекті және/немесе қарыз шарты бойынша сыйақыны өтеу бойынша мерзімі өткен берешектерінің жоқтығы;
7) субсидиялауға арналған өтінімде көрсетілген қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесі басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидияланбайтыны расталады.
Қосымша: өтеу графигі бар қарыз шартының көшірмесі.
Ұсыныс қағаз түрінде берілген жағдайда:
Қарыз алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және қолы
__________________________________________________
Қаржы институты басшысының немесе оны алмастыратын
адамның аты, әкесінің аты (бар болса) , тегі және қолы
__________________________________________________
Қарыз алушының ұсынысқа қол қойған күні: 20______ жылғы "__" _________
Қаржы институтының ұсынысқа қол қойған күні: 20______ жылғы "__" _________
Ұсыныс электронды түрінде берілген жағдайда:
Өтініш беруші 20__ жылғы "__" ______ сағат __ қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған алынған деректер
Қаржы институты 20__ жылғы "__" __________ сағат __ қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Ұсыныстың қабылданғаны туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылғы "__" __________ сағат __ қабылдады.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Қарыз шартына қойылатын талаптар
Қарыз шарты мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:

** указывается в случае представления займа, выданного финансовыми институтами в соответствии с Механизмом кредитования приоритетных проектов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования".
Настоящим подтверждается, что:
1) договор займа соответствует требованиям к договорам займа, установленным в соответствии с Правилами субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741);
2) целевым назначением является приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также приобретение сельскохозяйственных животных, приобретение основных средств, строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса, на проведение весенне-полевых и уборочных работ;
3) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве", за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
4) договор займа не профинансирован за счет средств республиканского бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан;
5) отсутствие у заемщика фактов нецелевого использования средств по договору займа;
6) отсутствие у заемщика просроченных обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения по договору займа;
7) ставка вознаграждения по договору займа, указанному в заявке на субсидирование не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам.
Приложение: копия договора займа с графиком погашения.
При подаче предложения в бумажном виде: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заемщика
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя
финансового института или лица, его замещающего
________________________________________________________________________________
Дата подписания предложения заемщиком "___"_______20___ года.
Дата подписания предложения финансовым институтом "___"_______20___ года.
При подаче предложения в электронном виде:
Подписано и отправлено заявителем в __ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Подписано и отправлено финансовым институтом в __ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Уведомление о принятии предложения:
Принято рабочим органом в __ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Требования к договору займа
Договор займа соответствует следующим требованиям:

1) алынған кредит/лизинг агроөнеркәсіптік кешен саласында пайдаланылған;
2) теңгемен жылдық 17 (он жеті) пайыздан (бұдан әрі – %) артық емес, Ресей рублімен жылдық 14 (он төрт) %-дан артық емес және шетелдік валютамен жылдық 7 (жеті) %-дан артық емес белгіленген номиналды сыйақы мөлшерлемесімен жасалған;
3) нысаналы мақсаты ауыл шаруашылығы техникасын, оның ішінде аспалы және тіркемелі жабдықты сатып алу, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу, негізгі құралдарды сатып алу, құрылыс (ұн, минералды сулар және алкогольсіз сусындар өндіруге негізгі құралдарды сатып алуға арналған қарыздарды қоспағанда), өндірістік процестің технологиялық тізбегіне қажетті айналым қаражатын толықтыру, көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізу болып табылады;
4) қарыздың қаржыландыру көзі мемлекеттік бюджеттің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты болып табылмайды;
5) өтінім берілген сәтте жарамды (бұзылмаған және тоқтатылмаған) болып табылады;
6) сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалары бойынша субсидияланбайды.
Жаңа, бұрын пайдаланылмаған, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын тіркеудің ақпараттық жүйесінде тіркелген ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығы субсидиялауға жатады
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы)
Субсидиялауға арналған өтінім
20__ жылғы "____" __________
Осымен _________________________ қаржы институты төмендегі кестеде көрсетілген агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарттарына сәйкес қарыз алушыда (көрсетілетін қызметті алушыда) өткен айда мерзімі өткен міндеттемелердің жоқтығын, оның ішінде қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін төлегенін растайды және 20___ жылғы "__" ________ бастап 20___ жылғы "__" ________ дейінгі кезең үшін ______________________ теңге сомасындағы субсидияларды төменде көрсетілген қарыз алушылардың (көрсетілетін қызметті алушының) шотына төлеуді сұрайды.
Қаржы институтының басшысы (сенімхат бойынша өкілі)
____________________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
р/с №
Қарыз алушының атауы және жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Субсидиялау шартының нөмірі мен күні
Қарыз шартының нөмірі мен күні
Қарыз шарты бойынша өтеу мерзімі
Субсидия сомасы
Субсидиялауға арналған қағаз түрінде берілген жағдайда:
Қаржы институтының басшысы (сенімхат бойынша өкілі)
____________________________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы институтының ұсынысқа қол қойған күні: 20______ жылғы "__" _________
Субсидиялауға арналған өтінім электронды түрінде берілген жағдайда:
Қаржы институты 20__ жылғы "__" __________ сағат __ қол қойып, жіберді.
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
Ұсыныстың қабылданғаны туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылғы "__" __________ сағат __ қабылдады.
ЭЦҚ-дан алынған деректер
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шарты
___________ қаласы                                     20__ жылғы "___" __________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын _________________ облысының (қаласының) ауыл шаруашылығы басқармасы атынан 20__ жылғы _________________________ № ________ сенімхат негізінде әрекет ететін ________________________ бір тараптан, бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын ________________________ атынан _____________________________ негізінде әрекет ететін __________________ екінші тараптан және бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын ______________________ атынан _____________________ негізінде әрекет ететін ____________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.

1) полученный кредит/лизинг использован в сфере агропромышленного комплекса;
2) заключен с фиксированной номинальной ставкой вознаграждения не более 17(семнадцати) процентов (далее – %) годовых в тенге, не более 14 (четырнадцати) % годовых в российских рублях и не более 7 (семи) % в иностранной валюте;
3) целевым назначением является приобретение сельскохозяйственной техники, в том числе навесного и прицепного оборудования, а также приобретение сельскохозяйственных животных, приобретение основных средств, строительство (за исключением займов на приобретение основных средств на производство муки, минеральных вод и безалкогольных напитков), пополнение оборотных средств, необходимых для технологического цикла производственного процесса, проведение весенне-полевых и уборочных работ;
4) источником финансирования займа не являются средства государственного бюджета или Национального фонда Республики Казахстан;
5) является действительным (не расторгнут и не прекращен) на момент подачи заявки;
6) ставка вознаграждения не субсидируется по другим государственным и (или) бюджетным программам Республики Казахстан.
Субсидированию подлежат новая, ранее неиспользованная сельскохозяйственная техника и оборудование, а также зарегистрированная в информационной системе регистрации сельскохозяйственной техники.
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
____________________________________________________________________
(местный исполнительный органа области, города республиканского значения, столицы)
Заявка на субсидирование
"____" __________20__года
Настоящим, финансовый институт_______________________________ согласно договорам субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования указанным в нижеследующей таблице, подтверждает отсутствие у заемщика в предыдущем месяце просроченных обязательств, в том числе оплату заемщиками ставок вознаграждения по договорам займа и просит выплатить субсидии на счета нижеуказанных заемщиков в сумме _______________тенге, за период с "__" ______ 20__ года до "__"________20__ года.
Руководитель финансового института (представитель по доверенности)
____________________________________________________________________ (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ п/п
Наименование и индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер заемщика
Номер и дата договора субсидирования
Номер и дата договора займа
Дата погашения по договору займа
Сумма субсидий
При подаче заявки на субсидирование в бумажном виде:
Руководитель финансового института (представитель по доверенности)
__________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата подписания заявки финансовым институтом "___"_______20___ года.
При подаче заявки на субсидирование в электронном виде:
Подписано и отправлено финансовым институтом в __ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в __ часов "__" ______ 20__ года: Данные из ЭЦП
Приложение 4
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Договор субсидирования ставок вознаграждения
город ___________ "___"__________ 20__ года
Управление сельского хозяйства __________________ области (города), именуемое в дальнейшем "Рабочий орган", в лице ______________ ____________________, действующего на основании доверенности №_______ от_________________20__ года, с одной стороны, _______________, именуемое в дальнейшем "Заемщик", в лице ____________________, действующего на основании ___________________________ с другой стороны, и ____________, именуемое в дальнейшем "Финансовый институт", в лице ____________________, действующего на основании ______________________, с третьей стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", заключили настоящий договор субсидирования ставок вознаграждения (далее – договор субсидирования) о нижеследующем.

1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы шартта Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17741 болып тіркелген) бекітілген Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалар) көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Осы шарт бойынша Жұмыс органы Қаржы институтының қолдауымен шартта айқындалған талаптармен осы шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушыларды субсидиялау графигіне (бұдан әрі – субсидиялау графигі) сәйкес қарыз алушының белгілі бір қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін төлеу жөніндегі шығындарын тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Жұмыс органы:
1) Қаржы институтынан субсидиялауға арналған өтінім келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
2) оның Субсидиялау қағидаларында көзделген субсидиялар алу шарттарына сәйкестігін тексеруді және субсидиялауға арналған өтінім сомасының субсидиялау шартына сәйкес Қарыз алушыларды субсидиялау графигіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға;
3) субсидиялауға арналған өтінімге сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін Қаржы институтының арнайы банктік шотына ай сайын аванстық төлеммен, субсидияларды кезекті төлеу жүргізілетін айдың алдындағы айда аударуға.
4) субсидиялауға арналған өтінім Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес болған жағдайда, Қаржы институтының банктік шотына субсидияларды аудару үшін төлем шотын қалыптастыруға және қазынашылық органдарына жолдауға;
5) субсидиялауға арналған өтінім сәйкес келмеген жағдайда субсидиялар беруден бас тарту туралы Қаржы институтын хабардар етуге міндеттенеді.
4. Қаржы институты:
1) ай сайын субсидиялауға арналған өтінімді қалыптастыруға және Жұмыс органына жолдауға;
2) Қарыз алушы негізгі борышты және сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелерінің мерзімін өткізіп алған жағдайда және Субсидиялау қағидаларында көрсетілген басқа да оқиғалар бойынша оқиғалар анықталған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ол туралы Жұмыс органын хабардар етуге;
3) қолданыстағы қарыз шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша мерзімін кейінге қалдыру) өзгерген жағдайда, Жұмыс органына қаржыландыру талаптарын өзгерту жөніндегі қабылданған шешімнің, негізгі борышты, сыйақыны және субсидиялар көлемін өтеудің жаңартылған графигінің көшірмесін қоса бере отырып, хабарлама жолдауға міндеттенеді.

Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем договоре субсидирования используются понятия, указанные в Правилах субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741) (далее – Правила субсидирования).
Глава 2. Предмет договора
2. По настоящему договору субсидирования Рабочий орган обязуется на условиях, определенных договором, осуществить при поддержке Финансового института субсидирование затрат Заемщика по оплате ставки вознаграждения по определенному договору займа в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной программе, в соответствии с графиком субсидирования Заемщика (согласно решению Рабочего органа) (далее – график субсидирования) по форме согласно приложению к настоящему договору.
Глава 3. Права и обязанности сторон
3. Рабочий орган обязуется:
1) рассмотреть в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления от Финансового института заявки на субсидирование;
2) осуществить проверку ее соответствия условиям получения субсидий, предусмотренных Правилами субсидирования и проверку суммы заявки на субсидирование графикам субсидирования Заемщиков согласно договору субсидирования;
3) согласно заявке на субсидирование ежемесячно перечисляет авансовым платежом на специальный банковский счет Финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в месяц, предыдущий месяцу, в котором производится очередная выплата субсидий;
4) в случае соответствия заявки на субсидирование требованиям Правил субсидирования, сформировать и направить счета к оплате в органы казначейства для перечисления субсидий на банковский счет Финансового института;
5) в случае несоответствия заявки на субсидирование информировать Финансовый институт об отказе в выдаче субсидий.
4. Финансовый институт обязуется:
1) ежемесячно формировать и направлять в Рабочий орган заявку на субсидирование;
2) в случае просрочки Заемщиком обязательств по погашению основного долга и вознаграждения и по другим событиям, указанным в Правилах субсидирования, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента обнаружения событий информировать об этом Рабочий орган;
3) в случае изменения условий действующего договора займа (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и (или) вознаграждения), направлять Рабочему органу уведомление с приложением копии принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга, вознаграждения и объема субсидий.

5. Қарыз алушы:
1) Субсидиялау қағидаларында белгіленген субсидиялау шарттарын сақтауға;
2) қарыз шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің басқа мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалар бойынша субсидиялануына жол бермеуге міндеттенеді.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Тараптар осы шарт бойынша осы шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
5-тарау. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
7. Егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдары болып табылса, Тараптар осы шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
8. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталған кезде, осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауының мүмкін болмауы туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мұндай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте еңсерілмейтін күштің мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
9. Уақтылы хабардар етілмеген жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабардар етпеуден немесе уақтылы хабардар етпеуден келтірілген зиянның орнын толтыруға міндетті.
10. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуы осы шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
11. Егер, мұндай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
12. Хат-хабар тиісті түрде ресімделсе (хат-хабар бланкінде берілген немесе мөрмен (бар болса) бекемделген, басшының қолы қойылған және оның тіркеу нөмірі, күні болған жағдайда, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламасы бар тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.
13. Осы шартты жұмыс органының мынадай жағдайларда оны біржақты бұзу мүмкіндігі көзделеді:
1) шартта қарыз алушы негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам орындамаған міндеттемелердің болуы;
2) қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатсыз пайдалану;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шоттарына тыйым салу;

5. Заемщик обязуется:
1) соблюдать условия субсидирования, установленные Правилами субсидирования;
2) не допускать субсидирования ставки вознаграждения по договору займа по другим государственным и бюджетным программам.
Глава 4. Ответственность сторон
6. Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора субсидирования, в соответствии с настоящим договором субсидирования и законами Республики Казахстан.
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
7. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору субсидирования, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
8. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору субсидирования, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления непреодолимой силы обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
9. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
10. Наступление обстоятельств непреодолимой силы влечет увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
11. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 (трех) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору субсидирования.
Глава 6. Заключительные положения
12. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью (при наличии), подписана руководителем и имеет регистрационный номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
13. В настоящем договоре, предусматривается возможность рабочего органа на одностороннее его расторжение в следующих случаях:
1) наличие в договоре неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и (или) вознаграждения более 90 (девяноста) календарных дней;
2) нецелевого использования средств по договору займа;
3) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;

4) қарыз алушының субсидиялар алудан бас тарту туралы еркін нысандағы жазбаша өтініші;
5) қарыз алушының қарыз шарты бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
6) қарыз шартының бұзылуы немесе тоқтатылуы.
14. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде олардың арасында шарт бойынша немесе оған байланысты туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды шешуге барлық күш-жігерін салуға тиіс. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар субсидиялау шарты бойынша дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені осы мәселені Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешуді талап ете алады.
15. Осы шарт барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау графигіне сәйкес қарыз шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін қолданыста болады.
16. Шартпен реттелмеген бөлікте, Тараптар дауды сот тәртібімен шешеді.
17. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден 2 (екі) данада жасалды.
18. Осы шартқа қосымша оның ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Жұмыс органы:
Қарыз алушы:
Қаржы институты:
Сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
қосымша
Нысан
Қарыз алушыны субсидиялау графигі
(Жұмыс органының шешіміне сәйкес)
20___ жылғы "___" _______ №___
Қарыз алушының атауы: _____________________________________________________
Нөмірі, жасалған күні:_______________________________________
Кредиттің/ лизингтің нысаналы мақсаты: _______________________________________
Кредит шартының сомасы, теңге: _____________________________________________
Кредит шартының сомасы, валюта: теңге, KZT: _________________________________
Кредит шарты бойынша негізгі борышты қайтару мерзімі: ________________________
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Жалпы: __________________________________________________________________
Субсидияланатын: __________________________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: ______________________________________________________
Қарыз шартының барлық мерзіміне сыйақы сомасы, теңге
Жалпы: ___________________________________________________________________
Субсидияланатын: __________________________________________________________
Қарыз алушы төлейтін: _____________________________________________________
Жыл
Ай
Кредит шартының графигі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Жиыны
Жұмыс органы _____________             ______________________________________
қолы                         (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қарыз алушы: _____________             ______________________________________
қолы                         (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қаржы институты __________            ______________________________________
қолы                         (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын, техникасы мен технологиялық жабдығын сатып алуға лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
құжаттар топтамасы тапсырылған сәттен бастап:
порталда – 10 (он) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда – 15 (он бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық
қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

4) письменного заявления в произвольной форме заемщика об отказе в получении субсидий;
5) полное погашение заемщиком обязательств перед финансовым институтом по договору займа;
6) расторжение или прекращение договора займа.
14. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по договору или в связи с ним. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по договору субсидирования, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в судебном порядке, установленным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.
15. Настоящий договор субсидирования вступает в силу с даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров займа в соответствии с графиком субсидирования.
16. В части, неурегулированной договором, Стороны решают споры в судебном порядке.
17. Настоящий договор составлен в 6 (шесть) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 2 (два) экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон.
18. Приложение к настоящему договору субсидирования являются его неотъемлемой частью.
19. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
Рабочий орган:
Заемщик:
Финансовый институт:
Приложение
к Договору субсидирования
ставок вознаграждения
Форма
График субсидирования Заемщика
(согласно решению Рабочего органа) №___ от "___" ___________20___года
Наименование заемщика: ____________________________
Номер, дата заключения: _____________________________________________
Целевое назначение кредита/лизинга: ___________________________________
Сумма кредитного договора, тенге: ______________________________________
Сумма кредитного договора: валюта: тенге,
KZT________________________________________________________________
Срок возврата основного долга по кредитному договору: ___________________
Ставка вознаграждения, % Общая:
____________________________________________________________
Субсидируемая: ______________________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: __________________________
Сумма вознаграждения на весь срок кредитного договора, тенге Общая:
____________________________________________________________
Субсидируемая: ______________________________________________________
Уплачиваемая заемщиком: __________________________
Год
Месяц
Срок погашения ставки вознаграждения по графику кредитного договора
Общая сумма вознаграждения, тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая государством (субсидируемая), тенге
Сумма части ставки вознаграждения, уплачиваемая заемщиком, тенге
Итого
Рабочий орган __________ ______________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заемщик ___________ ______________________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Финансовый институт __________ __________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Стандарт государственной услуги "Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) или некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи пакета документов:
на портале – 10 (десять) рабочих дней;
в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги

Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес субсидиялардың аударылғаны туралы хабарлама не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны – электрондық
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) Мемлекеттік корпорацияның – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскi үзiлiссіз, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін;
Мемлекеттік қызмет жеделдетіп қызмет көрсетусіз, "электрондық" кезек тәртібімен субсидиялау объектісінің тұрған орны бойынша көрсетіледі, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық кезекті "брондауға" болады.
3) көрсетілетін қызметті берушінің – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9.00-ден 17.30-ге дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) Министрліктің www.moa.gov.kz интернет-ресурсындағы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
порталға:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының және қаржы институтының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы ұсыныс.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымды қабылдау туралы субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі қарыс алушының (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетінде" тиісті мәртебе ұсыныстың қабылданғанын растау болып табылады;
Мемлекеттік корпорацияға (өкіл сенімхатпен жүгінген жағдайда заңды тұлға үшін – өкілеттілігін растайтын құжат, жеке тұлға үшін – нотариалды куәландырылған сенімхат немесе өкілеттілігін растайтын өзге құжат):
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтеу кестесімен қарыз шартының көшірмесі қоса берілген ұсыныс;

Уведомление о перечислении субсидии по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, либо уведомление об отказе в предоставлении государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Форма представления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс), прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, за исключением выходных и праздничных дней согласно Кодексу;
Государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, по месту нахождения объекта субсидирования без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства";
3) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Кодексу.
Адреса оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) интернет-ресурсе Министерства: www.moa.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
на портал:
предложение в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заемщика (услугополучателя) и финансового института по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия предложения является соответствующий статус в "личном кабинете" заемщика (услугополучателя) в информационной системе субсидирования о принятии запроса для оказания государственной услуги;
в Государственную корпорацию (в случае обращения представителя по доверенности для юридического лица по документу, подтверждающему полномочия, для физического лица по нотариально заверенной доверенности или иной документ, подтверждающий его полномочия):
1) предложения с приложением копии договора займа с графиком погашения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелері бар жаңартылған өтеу кестесінің жобасы (мөлшерлеменің субсидияланатын немесе субсидияланбайтын бөліктерінің есептемелерімен бірге жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) жолданады);
3) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) кредитті алғаны туралы несие шотынан үзінді-көшірме (екінші деңгейдегі банктер үшін) немесе қарыздың аударылғанын/ лизинг нысанасының берілгенін растайтын құжат.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) қарыз алушы (көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 17741 болып тіркелген) бекітілген Кредиттер және технологиялық жабдықтың, ауыл шаруашылығы малын сатып алудың лизингі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларына сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Қарыз алушының (көрсетілетін қызметті алушының) мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы жеке кабинет арқылы немесе Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Хабарлама
Құрметті ____________________________________________________
(қарыз алушының атауы)
Сіздің 20___ "__" ________ № _______ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілді және 20__ жылғы "__" ______ төлем шотына____________ теңге мөлшерінде субсидия сомасы № __________ Сіздің есеп шотыңызға аударылғанын хабарлаймыз.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Хабарлама
Құрметті ____________________________________________________
(қарыз алушының атауы)
Сіздің 20___ "__" ________ № _______ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден ______________________ себепті бас тартылады.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде берілген қаражаттың игерілуі туралы ____________ мен ____________ аралығындағы кезеңге есеп
Есепті кезең: 20 ___ жылғы ____ айы
Индексі: № нысан
Кезеңділігі: ай сайынғы/ тоқсандық
Ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институттары. "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Қайда ұсынылады: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі

2) проект обновленного графика погашения с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки вознаграждения (с расчетами субсидируемой или не субсидируемой частей ставки направляется в рабочий орган (услугодателю));
3) выписку из ссудного счета заемщика (услугополучателя) о получении кредита (для банков второго уровня) или документ, подтверждающий перечисление займа/передачу предмета лизинга.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заемщиком (услугополучателем) для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заемщика (услугополучателя) и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленным в соответствии с Правилами субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 436 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17741).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Заемщик (услугополучатель) имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Заемщик (услугополучатель) имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, либо через Единый контакт-центр.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр: 1414.
Приложение 6
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Уведомление о перечислении субсидии
Уважаемый (-ая) ________________________________________________
(наименование заемщика)
По Вашей заявке №________ от "__" _______ 20__ года оказана государственная услуга и
уведомляем о перечислении на Ваш расчетный счет №__________ суммы субсидии в
размере _________ тенге счетом к оплате от "__" ___________ 20__ года.
Приложение 7
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (-ая) ________________________________________________
(наименование заемщика)
По Вашей заявке №__________ от "__" _________ 20___ года в предоставлении
государственной услуги отказано по причине:
____________________________________________________________________.
Приложение 8
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Отчет об освоении средств, выданных в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов за период с ____________ по __________
Отчетный период ___ месяц 20___ года
Индекс: форма №
Периодичность: ежемесячная/ежеквартальная
Круг лиц представляющих: финансовые институты, Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Куда представляется: Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", Министерство Национальной экономики Республики Казахстан

Ұсыну мерзімі: Қаржы институты "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігінің әрекет ету мерзімі ішінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20-сына кешіктірмей "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына, есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 20-сына кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне береді.
р/с №
Банк
Облыс
ҚР облыстарының бөлінісінде Қарыз алушының атауы
Заңды мәртебесі (ЖШС, ДК, ШҚ, ӨК)
Берілген күні
Қарыз мерзімі, айлар
Қарыз сомасы
Тетік қаражаты есебінен мақұлданған қарыз сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Банк қаражатының есебінен мақұлданған қарыз сомасы
Іс жүзінде берілген қаражат сомасы
Тетік қаражаты есебінен іс жүзінде берілген сома
Банк қаражатының есебінен іс жүзінде берілген сома
Негізгі берешекті өтеу бойынша жеңілдік кезеңі
Сыйақыны төлеу бойынша жеңілдік кезеңі
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Кредит бойынша тиімді сыйақы мөлшерлемесі
Кредит беру объектісі
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Қарыз қаражатының нысаналы мақсаты (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
Іске асырылу орны (аудан, қала)
ЭҚЖЖ бойынша секциясы
ЭҚЖЖ бойынша төрт таңбалы сыныбы
Жобаны іске асыру есебінен құрылатын жаңа жұмыс орындарының саны
ЕДБ Уәкілетті органы шешімінің
№-і
ЕДБ Уәкілетті органы шешімінің күні
Жылына салық төлемдерінің жоспарлы сомасы (ең жоғары жобалық қуаттылығына шыққан кезде), млн. теңге (бизнес жоспар негізінде)
Жылына табыстың жоспарлы сомасы (ең жоғары жобалық қуаттылығына шыққан кезде), млн. теңге (бизнес жоспарының негізінде)
Банктік қарыз шартының/ Кредиттік желіні ашу туралы келісімнің №-і
Банктік қарыз шартының/ Кредиттік желіні ашу туралы келісімнің күні
Қа рыз алу шының ЖСН-сы/ БСН- сы
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
кестенің жалғасы
Бизнесті қолдау мен дамытудың "Бизнестің жол картасы" мемлекеттік бағдарламасына қатысуы (иә/жоқ)
Тетік шеңберіндегі бағыт*
Жеке кәсіпкерлер субъектілерінің санаты (Шағын бизнес/Орта бизнес/ірі бизнес)
АӨК субъектілерінің Бағдарламаның/Тетіктің шарттарына сәйкестігі (сәйкес/сәйкес емес)
АӨК субъектісі жобасының Бағдарламаның/Тетіктің талаптарына сәйкестігі (сәйкес/сәйкес емес)
31
32
33
34
35
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖШС – жауапкерлігі шектеулі серіктестік;
ДК – дара кәсіпкер;
ШҚ – шаруа қожалығы;
ӨК – өндірістік кооператив;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуіші;
АӨК – агроөнеркәсіптік кешен;
ЕДБ – екінші деңгейдегі банктер.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Басым жобаларға кредит беру тетігінің шеңберінде берілген қарыз шарттары бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы 20 ___ жылдың ____ тоқсанына арналған есеп
Есепті кезең: 20 ___ жылғы ____ тоқсан
Индексі: № нысан
Кезеңділігі: тоқсандық
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Ұсыну мерзімі: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне береді
р/с№
Қарыз алушының атауы
ЖСН/ БСН
Қарыз шартының № және күні
Қарыз шартының сомасы, теңге
Қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі бойынша барлық көзделген субсидия, теңге
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Жұмыс органы қаржы институтына
Қаржы институты қарыз алушыға
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиныны
кестенің жалғасы
Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды жұмыс органына қайтару (нақты), теңге

Срок представления: Финансовый институт ежемесячно в течение срока действия Механизма кредитования приоритетных проектов утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм) не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляет Акционерному обществу "Фонд развития предпринимательства "Даму", Министерству Национальной экономики Республики Казахстан, ежеквартально не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом
№ п/п
Банк
Область
Наименование Заемщика в разрезе областей Республики Казахстан
Юридический статус (ТОО, ИП, КХ, ПК)
Дата выдачи
Cрок займа, месяцы
Сумма займа
Сумма займа, одобренная за счет средств Механизма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сумма займа, одобренная за счет средств Банка
Сумма фактической выдачи средств
Сумма фактической выдачи за счет средств Механизма
Сумма фактической выдачи за счет средств Банка
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
Ставка вознаграждения по кредиту
Эффективная ставка вознаграждения по кредиту
Объект кредитования
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Место реализации (район, город)
Секция по ОКЭД
Четырех значный класс по ОКЭД
Количество новых рабочих мест, создаваемых за счет реализации проекта
Номер решения Уполномоченного органа БВУ
Дата решения Уполномоченного органа БВУ
Плановая сумма налоговых выплат в год (при выходе на максимальную проектную мощность), миллион тенге (на основе бизнес-плана)
Плановая сумма выручки в год (при выходе на максимальную проектную мощность), миллион тенге (на основе бизнес-плана)
Номер Договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
дата Договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
ИИН/БИН Заемщика
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
продолжение таблицы
Участие в Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса" (да/нет)
Направление в рамках Механизма*
Категория субъекта частного предпринимательства (Малый бизнес/Средний бизнес/крупный бизнес)
Соответствие субъекта АПК условиям Программы/Механизма (соответствует/не соответствует)
Соответствие проекта субъекта АПК условиям Программы/Механизма (соответствует/не соответствует)
31
32
33
34
35
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
ИП – индивидуальный предприниматель;
КХ – крестьянское хозяйство;
ПК – производственный кооператив;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
БВУ – банк второго уровня;
АПК – агропромышленный комплекс.
Приложение 9
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Отчет о фактическом использовании субсидий по договорам займа, выданным в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов
за____ квартал 20___года
Отчетный период ___ квартал 20___ года
Индекс: форма №
Периодичность: квартальная
Круг лиц представляющих: Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Куда представляется: Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Срок представления: Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан представляет в Министерство национальной экономики Республики Казахстан ежеквартально до 20 числа месяца, следующего за отчетным
№ п/п
Наименование заемщика
ИИН/ БИН
Номер и дата договора займа
Сумма договора займа, тенге
Всего предусмотрено субсидий за весь срок действия договора займа, тенге
Всего перечислено субсидий, тенге
Рабочим органом
Финансовым институтом заемщику
Всего
в том числе за отчетный период
Всего
в том числе за отчетный период
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
продолжение таблицы
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий рабочему органу (факт), тенге

Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялардың қалдығы (11-баған – 13-баған), теңге
ЭҚЖЖ бойынша төрт таңбалы сыныбы
Барлығы (7-баған- 9-баған)
оның ішінде есепті кезеңде (8-баған -10-баған)
11
12
13
14
15
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігінің жауапты адамы _____________________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуіші.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілеріне кредит беру,
сондай-ақ ауыл шаруашылығы
жануарларын, техникасы мен
технологиялық жабдығын сатып
алуға лизинг кезінде сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп
Есепті кезең: 20 ___ жылғы ____ тоқсан, 20 ___ жыл
Индексі: № нысан
Кезеңділігі: тоқсандық, жылдық
Ұсынатын тұлғалар тобы: қаржы институттары, жұмыс органы
Қайда ұсынылады: жұмыс органы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі

Остаток субсидий, находящийся на специальном счете финансового института (графа11 – графа13), тенге
Четырех значный класс по ОКЭД
Всего (графа 7 – графа 9)
в том числе за отчетный период (графа 8 – графа 10)
11
12
13
14
15
Ответственное лицо Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
_________________________________________________________________________
(подпись,             фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Приложение 10
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения при
кредитовании субъектов
агропромышленного комплекса,
а также лизинге на приобретение
сельскохозяйственных животных,
техники и технологического оборудования
Форма
Отчет о фактическом использовании субсидий
Отчетный период ___ квартал 20___ года
Индекс: форма №
Периодичность: квартальная, годовая
Круг лиц представляющих: финансовые институты, рабочий орган
Куда представляется: рабочий орган, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан

Ұсыну мерзімі: Қаржы институты есепті тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейін және жылдың қорытындысы бойынша (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-сына дейін жұмыс органына береді, жұмыс органы тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-на дейін және жылдың қорытындысы бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-на дейін (келесі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ақпарат) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне береді.
р/с№
Қарыз алушының атауы
ЖСН/ БСН
Қарыз шартының № және күні
Қарыз шартының сомасы, теңге
Қарыз шартының бүкіл қолданылу мерзімі бойынша барлық көзделген субсидия, теңге
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Жұмыс органы қаржы институтына
Қаржы институты қарыз алушыға
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны:
Кестенің жалғасы
Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды жұмыс органына қайтару (нақты), теңге
Қаржы институтының арнайы шотындағы субсидиялардың қалдығы (11-баған – 13-баған), теңге
барлығы (7-баған- 9-баған)
оның ішінде есепті кезеңде (8-баған -10-баған)
11
12
13
14
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі.

Срок представления: Финансовый институт представляет рабочему органу ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по итогам года (информацию по состоянию на 1 января следующего года) до 25 числа месяца, следующего за отчетным, рабочий орган представляет Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по итогам года (информацию по состоянию на 1 января следующего года) до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
№п/п
Наименование заемщика
ИИН / БИ Н
Номер и дата договора займа
Сумма договора займа, тенге
Всего предусмотрено субсидий за весь срок действия договора займа, тенге
Всего перечислено субсидий, тенге
Рабочим органом финансовому институту
Финансовым институтом заемщику
Всего
в том числе за отчетный период
Всего
в том числе за отчетный период
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого:
Продолжение таблицы
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий рабочему органу (факт), тенге
Остаток субсидий, находящийся на специальном счете финансового института (графа11 -графа13), тенге
Всего (графа 7 - графа 9)
в том числе за отчетный период (графа 8 - графа 10)
11
12
13
14
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.