"Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 13 тамыздағы № 252 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 тамызда № 21090 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2024 жылғы 2 желтоқсандағы № 389 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 02.12.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген, 2018 жылғы 5 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 159-1), 159-2), 159-3) тармақшаларына сәйкес, Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржы құралдары және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 "О некоторых мерах по реализации Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы "Еңбек"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 августа 2020 года № 252. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2020 года № 21090. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 декабря 2024 года № 389.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 02.12.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 "О некоторых мерах по реализации Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы "Еңбек" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17812, опубликован 5 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 159-1), 159-2), 159-3) пункта 16 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310, в целях реализации Государственной программы развития продуктивности занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Правила субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2020 жылғы 13 тамызы
№ 252 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 27 қарашадағы
№ 477 бұйрығына
1-қосымша
Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидалары (бұдан әрі – Кредит беру/микрокредит беру қағидалары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – "Еңбек" бағдарламасы) екінші бағыты шеңберінде әзірленді және шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) кредит беру/микрокредит беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) ауыл шаруашылығы кооперативі – ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру) өнімін өндіруде, өңдеуде, өткізуде, сақтауда, өндіріс құралдарымен және материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтауда, кредит беруде, сумен қамтамасыз етуде немесе кооперативтің мүшелеріне, сондай-ақ кооперативтің қауымдасқан мүшелеріне басқа да сервистік қызмет көрсетуде әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында бірлескен өндірістік және (немесе) өзге де шаруашылық қызметті жүзеге асыру үшін жеке және (немесе) заңды тұлғаларды ерікті түрде біріктіру жолымен мүшелік негізінде құрылатын өндірістік кооперативтің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 августа 2020 года № 252
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 ноября 2018 года № 477
Правила кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах (далее – Правила кредитования/микрокредитования) разработаны в рамках второго направления Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек" (далее – программа "Еңбек"), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, и определяют порядок кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности).
2. В настоящих Правилах кредитования/микрокредитования используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса;
2) сельскохозяйственный кооператив – юридическое лицо в организационно-правовой форме производственного кооператива, создаваемое на основе членства путем добровольного объединения физических и/или юридических лиц для осуществления совместной производственной и/или иной хозяйственной деятельности в целях удовлетворения их социально-экономических потребностей в производстве, переработке, сбыте, хранении сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства), снабжении средствами производства и материально-техническими ресурсами, кредитовании, водообеспечении или другом сервисном обслуживании членов кооператива, а также ассоциированных членов кооператива;

3) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО) – ауыл шаруашылы саласындағы функцияларды іске асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
4) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді беру мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүргізуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
5) бастапқы бизнес (стартап жоба) – кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу/дара кәсіпкердің мәртебесін ресімдеу мерзімі бір жылдан кем "Еңбек" бағдарламасы қатысушыларының бизнес-жобалары;
6) жас отбасы – ерлі-зайыптылардың екеуі де жиырма тоғыз жасқа толмаған отбасы не баланы (балаларды) жиырма тоғыз жасқа толмаған ата-ананың біреуі тәрбиелейтін толық емес отбасы;
7) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
8) жұмыс істеп жүрген кәсіпкер – кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан артық кәсіпкер;
9) жұмыссыз адам – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
10) зәкірлік кооперация – шаруа (фермер) қожалықтары және/немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерінің және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері бар басқа да үміткерлердің ауыл шаруашылығы өнімін өсіру және оны кепілді өткізу мақсатында агроөнеркәсіптік кешеннің орта және ірі субъектілерімен жасаған азаматтық-құқықтық шарттың қолданыс мерзіміне қарамастан соның негізіндегі әріптестік;
11) қаржылай емес қолдау операторы – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – "Атамекен" ҚР ҰКП);
12) кепілгер – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдіктер беруге уәкілетті еншілес ұйымы (бұдан әрі – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кепілдік беру жөніндегі ЕҰ);
13) кепілдік – кепілгердің қарыз алушының міндеттемелері бойынша кредитордың алдындағы ішінара ынтымақтастық жауапкершілігін растайтын құжат;

3) местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства (далее – МИО по вопросам сельского хозяйства) – структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции в области сельского хозяйства;
4) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
5) стартовый бизнес (стартап проект) — бизнес-проекты участников программы "Еңбек", срок государственной регистрации которых в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее одного года;
6) молодая семья – семья, в которой оба супруга не достигли возраста двадцати девяти лет, либо неполная семья, в которой ребенка (детей) воспитывает один из родителей, не достигший возраста двадцати девяти лет;
7) местный исполнительный орган (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
8) действующий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом более трех лет;
9) безработное лицо – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
10) якорная кооперация – партнерство на основании заключенного гражданско-правового договора независимо от срока его действия крестьянских (фермерских) хозяйств и/или сельскохозяйственных кооперативов и других претендентов, имеющих земли сельскохозяйственного назначения, со средними и крупными субъектами агропромышленного комплекса в целях наращивания производства сельскохозяйственной продукции и ее гарантированного сбыта;
11) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен");
12) гарант – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на предоставление гарантий (далее – ДО АО "НУХ"КазАгро" по гарантированию);
13) гарантия – документ, подтверждающий частично солидарную ответственность гаранта перед кредитором по обязательствам заемщика;

14) көпбалалы отбасы – құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасы;
15) кредитор – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "АШҚҚҚ" АҚ), микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ), кредиттік серіктестіктер (бұдан әрі – КC);
16) кредит/микрокредит – кредитор Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы мақсат шарттарымен кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредиттік желі беру туралы шарт бойынша Қатысушыға беретін қарыз қаражаты;
17) кредиттік серіктестік – қатысушыларын кредиттерге және басқа да қаржылық, оның ішінде банктік көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін олардың ақшасын жинақтау жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен қанағаттандыру үшін жеке және/немесе заңды тұлғалар құрған заңды тұлға;
18) микрокредит беру ұйымы – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кредит беруге уәкілетті еншілес ұйымы;
19) микроқаржы ұйымы – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелуімен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметтi, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Микроқаржы ұйымдары туралы заң) рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
20) нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар – табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен жұмыспен айналысатындар және/немесе біліктілігі төмен жұмыс істейтіндер;
21) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмаларды Кредиторнің (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес жасайтын адам;
22) үміткер – жұмыссыз адам, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары қатарындағы адам, NEET санатындағы жастар, табысы аз және/немесе көп балалы отбасы мүшесі, еңбекке қабілетті мүгедек, ісін жаңа бастаған/ісін жаңа бастаған жас және жұмыс істеп жүрген кәсіпкер, ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың мүшелері, шаруа және фермер қожалықтары, қызмет мерзіміне қарамастан, зәкірлік кооперацияға қатысушылар;

14) многодетная семья – семья, имеющая в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
15) кредитор – акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" (далее – АО "ФФПСХ"), микрофинансовая организация (далее – МФО), кредитные товарищества (далее – КТ);
16) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые кредитором Участнику по договору о предоставлении кредита/микрокредита/не возобновляемой кредитной линии в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;
17) кредитное товарищество – юридическое лицо, созданное физическими и/или юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
18) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на кредитование;
19) микрофинансовая организация – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" (далее – Закон о микрофинансовых организациях);
20) непродуктивно занятые – занятые с доходом ниже величины прожиточного минимума и/или занятые низкоквалифицированным трудом;
21) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием;
22) претендент – безработное лицо, лицо из числа отдельных категорий занятых лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан, молодежь категории NEET, член малообеспеченной и/или многодетной семьи, трудоспособный инвалид, начинающий/начинающий молодой и действующий предприниматель, сельскохозяйственные кооперативы и их члены, крестьянские и фермерские хозяйства, участники якорной кооперации независимо от срока их деятельности;

23) халықты жұмыспен қамту орталығы – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды ұйымдастырудың белсенді шараларын және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын іске асыру мақсатында құрылатын заңды тұлға;
24) шағын қала – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 767 қаулысымен бекітілген Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасына 2-қосымшаға сәйкес халқының саны 50 мың адамға дейінгі қала;
25) шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру жөніндегі шараларға қатысушылар (бұдан әрі – қатысушы) – ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперация қатысушылары;
26) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалалар мен моноқалаларда кредиторға кредит/микрокредит/кепілдік алу үшін жүгінген сәтте кемінде үш жылды құрайтын жиырма тоғыз жасқа дейінгі (қоса алғанда) дара кәсіпкер;
27) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын кәсіпкер;
28) NEET санатындағы жастар – әлеуметтік және экономикалық сипаттағы белгілі бір жағдайларға байланысты оқымайтын, жұмыс істемейтін және біліктілігін арттырмайтын жастар.
2-тарау. Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру шарттары
3. Кредиттер/микрокредиттер микробизнес ашу, ісін жаңа бастаған/ жаңадан бастаған жас және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлердің қызметін кеңейту, ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру және республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджет қаражатынан зәкірлік кооперацияға қатысушылардың қызметін дамыту үшін ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда бизнес-жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын қатысушыларға беріледі.
Қатысушыларға кредит беру/микрокредит беру мақсатында ЖАО-ға мынадай шарттармен бюджеттік кредит беріледі:
1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында жылдық 0,01 пайыз (бұдан әрі – %) сыйақы мөлшерлемесімен 7 (жеті) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – "Еңбек" бағдарламасы шеңберіндегі бизнес-жобаларға микрокредит беру;

23) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения";
24) малый город – город с численностью населения до пятидесяти тысяч человек, в соответствии с приложением 2 к Государственной программе развития регионов до 2020 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 767;
25) участники мер по кредитованию/микрокредитованию в малых городах и сельских населенных пунктах (далее – участник) – начинающие и действующие предприниматели и участники якорной кооперации;
26) начинающий молодой предприниматель – индивидуальный предприниматель в возрасте до двадцати девяти лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за получением кредита/микрокредита/гарантии в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах менее трех лет;
27) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее трех лет;
28) молодежь категории NEET – молодежь, которая в силу определенных обстоятельств социального и экономического характера не учится, не работает и не повышает квалификацию.
Глава 2. Условия кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах
3. Кредиты/микрокредиты предоставляются участникам, реализующим или планирующим реализовать бизнес-проекты в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах для открытия микробизнеса, расширения деятельности начинающих молодых и действующих предпринимателей, создания сельскохозяйственных кооперативов и развития деятельности участников якорной кооперации из средств республиканского бюджета и/или местных бюджетов.
В целях кредитования/микрокредитования участников, МИО предоставляется бюджетный кредит на следующих условиях:
1) на 7 (семь) лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 (ноль целых одна сотая) процентов (далее – %);
2) целевого назначения бюджетного кредита – микрокредитования бизнес-проектов в рамках программы "Еңбек";

3) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең бюджеттік кредит мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірін) құрайды;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 6 (алты) айды құрайды және бюджеттік кредитті жергілікті атқарушы органға аударған сәттен бастап есептеледі.
4. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО микрокредит беру ұйымына және "АШҚҚҚ" АҚ-ға кредиттік келісімдер бойынша бюджеттік кредит қаражатын береді және азаматтық заңнамаға сәйкес мынадай талаптармен бюджеттік кредит шарттарын жасасады:
1) кредит беру мерзімі – 7 (жеті) жылдан аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,01% (нөл бүтін жүзден бір);
3) игеру кезеңі – микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ үшін – 12 (он екі) ай;
4) "АШҚҚҚ" АҚ үшін нысаналы мақсаты – "Еңбек" бағдарламасы шеңберіндегі бизнес-жобаларға микрокредит беру; микрокредит беру ұйымы үшін – "Еңбек" бағдарламасы шеңберіндегі бизнес-жобаларға кредит беру/микрокредит беру үшін МҚҰ-ны/КС-ны қорландыру.
5. Микрокредит беру ұйымы МҚҰ-ға/КС-ға қарыз береді, азаматтық заңнамаға сәйкес МҚҰ-мен/КС-мен мынадай шарттарда кредиттік келісімдер жасасады:
1) қорландыру мерзімділік, қайтарымдылық, ақылылық, нысаналы пайдалану шарттарында жүзеге асырылады (қаржылық-орнықты микроқаржы ұйымдарын, кредиттік серіктестіктерді қоспағанда, микроқаржы ұйымдары үшін қарыз қаражаты қамтамасыз етумен беріледі);
2) кредит беру мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
3) сыйақының номиналды мөлшерлемесі – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ ЕҰ үшін жылдық 2 (екі) %-ға дейін;
4) игеру кезеңі – шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредиттік келісім жасалған күннен бастап он екі ай, бірақ келесі қаржы жылының 1 наурызынан асырмай;
5) нысаналы мақсаты – "Еңбек" бағдарламасы шеңберіндегі бизнес-жобаларға кредит беру/микрокредит беру.
Микрокредит беру ұйымдарына /кредиторға негізгі борышты өтеу бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайтын мерзімге жеңілдікті кезең беріледі.
6. ЖАО ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда кредит беруді/микрокредит беруді ұйымдастыру үшін ЖАО-ға берілген бюджеттік кредит қаражаты көлемін одан әрі кредит беру/микрокредит беру үшін "АШҚҚҚ" АҚ және микрокредит беру ұйымы арасында бөлу жөніндегі ұсыныстарды қалыптастырады.
ЖАО-ның бюджеттік кредит қаражаты көлемін бөлу жөніндегі ұсыныстары "АШҚҚҚ" АҚ-мен және микрокредит беру ұйымымен келісіледі.
Микрокредит беру ұйымының және "АШҚҚҚ" АҚ-ның қатысуы, сондай-ақ бөлінген сомалар туралы шешім облыс әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.

3) льготный период по погашению основного долга составляет не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока бюджетного кредита;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 6 (шесть) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу.
4. МИО по вопросам сельского хозяйства предоставляют средства бюджетного кредита по кредитным соглашениям организации микрокредитования и АО "ФФПСХ" и заключают в соответствии с гражданским законодательством договора бюджетного кредита на следующих условиях:
1) срок кредитования – не более 7 (семи) лет;
2) ставка вознаграждения – 0,01 (ноль целых одна сотая) % годовых;
3) период освоения – для организации микрокредитования и АО "ФФПСХ" – 12 (двенадцать месяцев);
4) целевое назначение для АО "ФФПСХ" – микрокредитование бизнес-проектов в рамках программы "Еңбек"; для организации микрокредитования– фондирование МФО/КТ для кредитования/микрокредитования бизнес-проектов в рамках программы "Еңбек".
5. Организация микрокредитования предоставляет заем МФО/КТ, заключает с МФО/КТ в соответствии с гражданским законодательством кредитные соглашения на следующих условиях:
1) фондирование осуществляется на условиях срочности, возвратности, платности и целевого использования (для микрофинансовых организаций заемные средства выдаются под обеспечение, за исключением финансово-устойчивых микрофинансовых организаций, кредитных товариществ);
2) срок кредитования – до 7 (семи) лет;
3) номинальная ставка вознаграждения – до 2 (двух) % годовых для ДО АО "НУХ Холдинг "КазАгро";
4) период освоения – двенадцать месяцев в малых городах и сельских населенных пунктах с даты заключения кредитного соглашения, но не более чем до 1 марта следующего финансового года;
5) целевое назначение – кредитование/микрокредитование бизнес-проектов в рамках программы "Еңбек".
Организациям микрокредитования/кредитору предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока кредитования.
6. МИО формирует предложения по распределению объемов средств бюджетного кредита, предоставленного МИО для организации кредитования/микрокредитования в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах, между АО "ФФПСХ" и организацией микрокредитования для последующегокредитования/микрокредитования.
Предложения МИО по распределению объемов средств бюджетного кредита согласовываются с АО "ФФПСХ" и организацией микрокредитования.
Решение об участии организации микрокредитования и АО "ФФПСХ", а также выделяемых суммах утверждается постановлением акимата области.

7. Кредиттер/микрокредиттер Қатысушыларға мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, нысаналы пайдалану қағидаттары сақтала отырып, мынадай шаттармен беріледі:
1) кредит/микрокредит мерзімі – 5 (бес) жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар және ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін кредит/микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы – ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда – 2,5 (екі жарым) мың айлық есептік көрсеткішке (бұдан әрі – АЕК) дейін, зәкірлік кооперацияны дамыту үшін – 8,0 (сегіз) мың АЕК-ге дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6 (алты) %-дан аспайды;
4) кредитордың шешімі бойынша қатысушыға негізгі борышты және сыйақыны өтеу бойынша кредит беру/микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бірінен) аспайтын жеңілдікті кезең беріледі;
5) кредит/микрокредит алу үшін қатысушының Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркелуі және қаржыландыру мақсаты ісін жаңа бастаған/жаңадан бастаған жас және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперацияға қатысушылардың қызметін кеңейту болып табылатын жобаларды қоспағанда, халықты жұмыспен қамту орталығының кредиторға жолдамасының болуы міндетті шарттар болып табылады;
6) қарыздардың мерзімдері мен сомалары осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына сәйкес қатысушы қызметінің бағытына сәйкес айқындалады;
7) ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кредит/микрокредит беру туралы шарттарда кредитор мен қатысушы арасында кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын қатысушыларды қоспағанда, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперацияларға қатысушылар үшін жаңа жұмыс орындарын құру бойынша шарт міндетті түрде көрсетіледі.
8. Кредиторға қатысушылардың кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзуы себепті алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қатысушылардың кредитімен/микрокредитімен байланысты қандай да бір комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алуына тыйым салынады, бұл ретте мұндай комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер мөлшері "АШҚҚҚ" АҚ-ны қоспағанда, микрокредит беру ұйымымен алдын ала жазбаша келісіледі.
9. Кредитор "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша соңғы қарыз алушылар қайтарған қаражат есебінен, аудандар мен шағын қалалардың мамандану карталарында көрсетілген басым қызмет түрлері бойынша "Еңбек" бағдарламасының шарттарында, келесі қаржылық жыл аяқталғанға дейін және ЖАО-мен жасалған қаражат тарту туралы шарттың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге соңғы қарыз алушыларға қайта кредит /микрокредит беруді жүзеге асырады.
Аталған қаражат көрсетілген мерзімдер өткенге дейін игерілмеген жағдайда микрокредит беру ұйымы және "АШҚҚҚ" АҚ олардың тиісті бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.

7. Кредиты/микрокредиты предоставляются Участникам с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, целевого использования на следующих условиях:
1) срок кредита/микрокредита – до 5 (пяти) лет, срок кредита/микрокредита для проектов в сфере животноводства и создания сельскохозяйственных кооперативов – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита – в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и в малых городах – до 2,5 (двух с половиной) тысяч месячных расчетных показателей (далее –МРП), для развития якорной кооперации – до 8,0 (восьми) тысяч МРП;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 6 (шести) % годовых;
4) по решению кредитора участнику предоставляется льготный период по погашению основного долга и вознаграждения не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока кредитования/микрокредитования;
5) обязательными условиями для получения кредита/микрокредита участником являются его регистрация в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и наличие направления центра занятости населения к кредитору, за исключением проектов, целью финансирования которых является расширение деятельности начинающих/начинающих молодых и действующих предпринимателей и участников якорной кооперации;
6) сроки и суммы займов определяются в соответствии с направлением деятельности участника, согласно настоящим Правилам кредитования/микрокредитования;
7) в договорах о предоставлении кредита/микрокредита в сельских населенных пунктах и малых городах между кредитором и участником в обязательном порядке указывается условие по созданию новых рабочих мест для действующих предпринимателей и участников якорной кооперации, за исключением участников, срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за кредитом/микрокредитом менее 3 (трех) лет.
8. Кредитору запрещается взимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участников, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей предварительно письменно согласовывается с организацией микрокредитования, за исключением АО "ФФПСХ".
9. Кредитор за счет средств, возвращенных конечными заемщиками по ранее выданным кредитам/микрокредитам в рамках программы "Еңбек", осуществляют повторное кредитование/микрокредитование конечных заемщиков на условиях программы "Еңбек" по приоритетным видам деятельности, указанным в картах специализации районов и малых городов, до истечения следующего финансового года и на срок, не превышающий срок действия договора о привлечении средств, заключенного с МИО.
В случае неосвоения данных средств до истечения указанных сроков, организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" обеспечивают их возврат в соответствующий бюджет.

10. Кредитор соңғы қарыз алушыларға кредит беру туралы шешімді өз бетінше қабылдайды.
11. Кредиторлар ЖАО-мен жасалатын бюджеттік кредит шарты сомасының кемінде 20 (жиырма) %-ын бастапқы бизнесті қаржыландыруға бағыттайды.
12. Микробизнес ашуға арналған кредиттер/микрокредиттер "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде бизнес-жобаларды қорғағаннан кейін не кредит/микрокредит алу үшін жүгінген күннің алдындағы сертификат алған күннен бастап соңғы отыз алты ай ішінде басқа бағдарламалар шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткені туралы сертификаты болған жағдайда беріледі.
Жамбыл облысы халқының кірістерін арттыру жөніндегі жоба шеңберінде бюджеттік кредит есебінен қаржыландырылатын бизнес-жобаларды қоспағанда, кредиттер/микрокредиттер алуға "Бастау Бизнес" жобасында оқуды аяқтағаны туралы сертификат алған (бизнес-жоспарларды қорғау кезеңіне жіберілгендер үшін) Қатысушылар басым құқыққа ие болады.
Жамбыл облысы халқының кірістерін арттыру жөніндегі жоба шеңберінде берілетін кредиттер/микрокредиттер Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган немесе ЖАО айқындайтын сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы беріледі.
Қатысушыларға кредит беру/микрокредит беру үшін Жамбыл облысы халқының кірістерін арттыру жөніндегі жоба шеңберінде ЖАО беретін бюджеттік кредит мынадай шарттарда беріледі:
1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) % жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне микрокредит беру;
3) бюджеттік кредит мерзімі ұзақтығының үштен бір бөлігінің 1/3 аспайтын мерзімге негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 6 (алты) айды құрайды және ЖАО бюджеттік кредитті аударған сәттен бастап есептеледі.
Жамбыл облысы халқының кірістерін арттыру жөніндегі жоба шеңберінде агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне – қатысушыларға кредиттер/микрокредиттер беру шарттары:
1) кредит/микрокредит мерзімі – 5 (бес) жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар және ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін кредит/микрокредит беру мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындалады;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі бүтін оннан бес) %-дан аспайды;
4) кепілмен қамтамасыз ету.
Кредиттер/микрокредиттер беру тәртібі, бюджеттік кредиттің негізгі шарттары, қарыз алушыны кредитпен қамтамасыз ету тәсілдері, қарыз алушылардың санаты, қарыздардың мерзімдері мен сомалары кредитордың шешімімен белгіленеді және бюджеттік кредит шартында көрсетіледі.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) кредиттік өнімінің "Еңбек" бағдарламасының талаптары мен шарттарына сәйкес болуы қамтамасыз етіледі.
Қарыз алушыларды сенім білдірілген өкіл (агент) тапсырма шартына сәйкес айқындайды.
Сенім білдірілген өкілдерге (агенттерге) қатысушылардың кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қатысушылардың кредитіне/микрокредитіне байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алуға тыйым салынады, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшерін кредитормен алдын ала жазбаша келіседі.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырманы орындағаны үшін сыйақы төлеуді, егер тапсырма шартында өзгеше көзделмесе, жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлемінің мөлшері тапсырма шартында белгіленеді.
Сенім білдірілген өкіл (агент) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-іне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға берілген кредиттер/микрокредиттер және олардың тапсырма шартында белгіленген нысанға сәйкес нысаналы пайдаланылуы бойынша ақпарат (электрондық түрде портал арқылы/қолма-қол) ұсынады.

10. Кредитор решение о кредитовании конечных заемщиков принимает самостоятельно.
11. Кредиторы не менее 20 (двадцати) % от суммы договора бюджетного кредита, заключаемого с МИО, направляют на финансирование стартового бизнеса.
12. Кредиты/микрокредиты для открытия микробизнеса выдаются после защиты бизнес-проектов в рамках проекта "Бастау Бизнес" либо при наличии сертификата о прохождении курсов обучения основам предпринимательства в рамках других программ в течение последних тридцати шести месяцев с даты получения сертификата, предшествующих дате обращения за кредитом/микрокредитом.
Приоритетное право на получение кредитов/микрокредитов имеют Участники, получившие сертификат о завершении обучения (для допущенных к этапу защиты бизнес-планов) в проекте "Бастау Бизнес", за исключением бизнес-проектов, которые будут финансироваться за счет бюджетного кредита в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области.
Кредиты/микрокредиты, выдаваемые в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области, предоставляются через поверенного (агента), определяемым уполномоченным органом по исполнению бюджета или МИО в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Бюджетный кредит выдаваемый МИО в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области, для кредитования/микрокредитования участников предоставляется на следующих условиях:
1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01(ноль целых одна сотая) %;
2) целевого назначения бюджетного кредита – микрокредитование субъектов агропромышленного комплекса;
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более 1/3 одной трети продолжительности срока бюджетного кредита;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 6 (шесть) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита МИО.
Условия выдачи кредитов/микрокредитов участникам – субъектам агропромышленного комплекса в рамках проекта по повышению доходов населения Жамбылской области:
1) срок кредита/микрокредита – до 5 (пяти) лет, срок кредита/микрокредита для проектов в сфере животноводства и создания сельскохозяйственных кооперативов – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита: определяется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 (двух целых пять десятых) % годовых;
4) залоговое обеспечение.
Порядок предоставления кредитов/микрокредитов, основные условия бюджетного кредита, способы обеспечения кредита заемщиком, категория заемщиков, сроки и суммы займов устанавливаются решением кредитора и указываются в договоре бюджетного кредита.
Обеспечивается соответсвие кредитного продукта поверенного (агента) требованиям и условиям программы "Еңбек".
Заемщики определяются поверенным (агентом) в соответствии с договором поручения.
Поверенным (агентам) запрещается взимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участников, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участниками обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей, предварительно письменно согласовывает с кредитором.
Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за исполнение поручения осуществляется местным исполнительным органом за счет средств местного бюджета, если иное не предусмотрено договором поручения. Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений устанавливается в договоре поручения.
Поверенный (агент) ежемесячно, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным, представляет местному исполнительному органу (в электронном виде через портал/вручную) информацию по выданным кредитам/микрокредитам и их целевом использовании согласно форме, установленной в договоре поручения.

13. Кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі кемінде 3 (үш) жыл болатын қатысушыларды қоспағанда, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперацияға қатысушылар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кредиттер/микрокредиттер кемінде бір жаңа тұрақты жұмыс орны құрылған жағдайда беріледі.
14. Кредиттер/микрокредиттер аудандардың және шағын қалалардың мамандану карталарына сәйкес іске асырылатын жобалар бойынша басым тәртіппен беріледі, оның ішінде:
кредитор қарыз сомасының 80 (сексен) %-ын аудандардың, шағын қалалардың мамандану карталарында көрсетілген басым қызмет түрлеріне сәйкес кредиттер/микрокредиттер беруге жібереді;
кредитор қарыз сомасының 20 (жиырма) %-ын басым қызмет түрлеріне қарамастан, кредиттер/микрокредиттер беруге жібереді.
Облыстық деңгейдегі ЖАО "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасымен (бұдан әрі – ӨКП) бірлесіп, аудандардың және шағын қалалардың мамандану картасын әзірлейді және қажет болған жағдайда, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша өзгерістер мен түзетулер енгізеді. Бұл ретте, аудандар мен шағын қалалардың мамандану картасы агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісіледі және оны облыс әкімінің ауыл шаруашылығын дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары бекітеді.
Аудандардың, шағын қалалардың мамандандыру картасы кредиторға/кепілгерге беріледі.
Аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасы бизнесті дамыту үшін әлеуетті тауашалар мен перспективалы бағыттарды айқындау бойынша аудандық деңгейде жүргізілетін маркетингтік талдау негізінде әзірленеді. Маркетингтік зерттеуді (cкрининг әдісі бойынша) қаржылық емес қолдау операторы – "Атамекен" ҚР ҰКП жүргізеді. Маркетингтік зерттеу аяқталғанға дейін бұрын бекітілген аудандардың, шағын қалалардың мамандану карталары қолданылады.
15. Кредиттер/микрокредиттер:
1) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес айқындалған орта және ірі кәсіпкерлік субъектілеріне;
2) осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының 2 және 3-тарауларына сәйкес келмейтіндерге;
3) мұндай жер учаскелерінің/тұрғын жылжымайтын мүліктің нысаналы мақсатын қатысушы кредит/микрокредит беру туралы шарт жасалған күннен бастап бір жыл ішінде бизнес мақсаттарға өзгертетін жағдайларды қоспағанда, тұтынушылық мақсаттарға, алдыңғы қарыздарды өтеуге, акцизге жатқызылған өнім өндіруге, тұрғын үй жылжымайтын мүлік сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға (нысаналы мақсаты кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес);

13. Кредиты/микрокредиты в сельских населенных пунктах и малых городах для действующих предпринимателей и участников якорной кооперации, за исключением участников, срок государственной регистрации, которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за кредитом/микрокредитом менее 3 (трех) лет, и сельскохозяйственных кооперативов предоставляются при условии создания не менее одного нового постоянного рабочего места.
14. Кредиты/микрокредиты в приоритетном порядке предоставляются по проектам, реализуемым в соответствии с картами специализации районов и малых городов, из них:
80 (восемьдесят) % от суммы займа кредитор направляет на выдачу кредитов/микрокредитов в соответствии с приоритетными видами деятельности, указанных в картах специализации районов, малых городов;
20 (двадцать) % от суммы займа кредитор направляет на выдачу кредитов/микрокредитов вне зависимости от приоритетных видов деятельности.
МИО областного уровня совместно с региональной палатой предпринимателей "Атамекен" (далее – РПП) разрабатывают карту специализации районов, малых городов и при необходимости по согласованию с уполномоченным органом в области агропромышленного комплекса вносят изменения и коррективы. При этом, карта специализации районов и малых городов согласовывается с уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса и утверждается заместителем акима области, курирующим вопросы развития сельского хозяйства.
Карта специализации районов и малых городов предоставляется кредитору/гаранту. Карта специализации районов и малых городов разрабатывается на основании проводимого маркетингового исследования на районном уровне по выявлению потенциальных ниш и перспективных направлений для развития бизнеса. Маркетинговое исследование (по методу скрининга) проводится НПП РК "Атамекен", оператором нефинансовой поддержки. До окончания маркетингового исследования действуют ранее утвержденные карты специализации районов и малых городов.
15. Кредиты/микрокредиты не предоставляются:
1) субъектам среднего и крупного предпринимательства, определенным в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;
2) не соответствующим условиям главы 2 и 3 настоящих Правил кредитования/микрокредитования;
3) на потребительские цели, погашение предыдущих займов, производство подакцизной продукции, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будет изменено участником на бизнес цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита/микрокредита;

4) салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері барларға (10 (он) АЕК-ден аспайтын мөлшердегі жалпы берешекке жол беріледі) берілмейді.
Берешегінің жоқтығы кәсіпкерлік субъектілеріне қаржыландыруға өтінім беру күніне дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей электрондық сервистер (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің порталы немесе "салық төлеушінің кабинеті" web-қосымшасы, "электрондық үкімет" порталы) арқылы ұсынылған мемлекеттік кірістер органдарында есепке алу жүргізілетін салық берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтердің электрондық нысанымен расталады.
16. Табысы аз және/немесе көп балалы отбасылардың мүшелеріне кредит/микрокредит беру шарттары:
1) кредит/микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) қамтамасыз етудің болуына қарай кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы – 8,0 (сегіз) мың АЕК-ке дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 4 (төрт) %-дан аспайды;
4) кредиторға қатысушылардың кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қатысушылардың кредитіне/микрокредитіне байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алуға рұқсат етілмейді, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері "АШҚҚҚ" АҚ-ны қоспағанда, микрокредит беру ұйымдарымен алдын ала жазбаша келісіледі;
5) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең және кредитордың шешімі бойынша кредит/микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бір) бөлігінен аспайтын мерзімге сыйақы алу мүмкіндігі.
Табысы аз және/немесе көп балалы отбасылар мәртебесін кредитор мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынатын құжаттар/ақпараттар негізінде анықтай алады. Табысы аз отбасының мәртебесі атаулы әлеуметтік көмек алушының мәртебесімен расталуы мүмкін.
3-тарау. Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру тәртібі
17. Кредиттер/микрокредиттер алу үшін үміткерлер тікелей не ӨКП-нің аудандық филиалдары/ауылдық округтер мен елді мекендердің әкімдері арқылы кәсіпкерлік қызметке жәрдемдесу шаралары бойынша консультациялар алу және қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкес келу тұрғысынан тексеруден өту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді. Халықты жұмыспен қамту орталықтары және ӨКП-нің аудандық филиалдары есепті айдан кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымдары мен "АШҚҚҚ" АҚ-ға есепті айда берілген бағыттар мен кәсіпкерлік негіздеріне оқудан өткені туралы сертификаттар бойынша ақпарат береді.

4) имеющим налоговую задолженность, задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям (допускается общая задолженность в размере не более 10 (десяти) МРП).
Отсутствие задолженности подтверждается электронной формой сведений об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, представленной посредством электронных сервисов (портал или web-приложение Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан "кабинет налогоплательщика", портал "электронного правительства") не позднее, чем за 30 календарных дней до даты подачи заявки субъектам предпринимательства на финансирование.
16. Условия выдачи кредитов/микрокредитов членам малообеспеченных и/или многодетных семей:
1) срок кредита/микрокредита – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита от наличия обеспечения – до 8,0 (восьми) тысяч МРП;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 4 (четырех) % годовых;
4) кредитору не разрешаетсявзимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участников, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей предварительно письменно согласовывает с организациями микрокредитования, за исключением АО "ФФПСХ";
5) возможность получения льготного периода по погашению основного долга и вознаграждения сроком не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока кредитования/микрокредитования по решению кредитора.
Статус малообеспеченных и/или многодетных семей кредитор может определять на основании документов/информации, получаемых из информационных систем государственных органов и (или) организаций. Статус малообеспеченной семьи может подтверждаться статусом получателя адресной социальной помощи.
Глава 3. Порядок кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах
17. Для получения кредитов/микрокредитов претенденты напрямую либо через районные филиалы РПП/акимов сельских округов и населенных пунктов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций по мерам содействия предпринимательской деятельности и прохождения проверки на предмет соответствия требованиям к участникам. Центры занятости населения и районные филиалы РПП в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют организации микрокредитования и АО "ФФПСХ" информацию по выданным в отчетном месяце направлениям и сертификатам о прохождении обучения основам предпринимательства.

18. Микробизнес ашуды жоспарлап отырған, кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткені туралы сертификаттары жоқ үміткерлер және мүдделі үміткерлер "Бастау Бизнес" жобасына қатысуға жіберіледі.
19. Кредит/микрокредит алу үшін үміткерлер осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес кредит/микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесімен кредиторға жүгінеді.
20. Кредитор қатысушыдан кредит/микрокредит алу үшін Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес кредит/микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесін алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның толықтығын, сондай-ақ кредитордың кредиттік өнімінің шарттарына сәйкестігін тексереді.
21. Құжаттар/мәліметтер топтамасы толық болмаған және/немесе өтініш кредитордың кредиттік өнімдерінің шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, кредитор осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының 20-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттар топтамасы бар өтінішті қайтару себептерін жазбаша түрде көрсете отырып, хатпен кері қайтарады.
Қатысушы қайтару себептерін жойған жағдайда, осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес кредит/микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесін қайта енгізеді.
22. Кредитор қатысушыдан құжаттардың/мәліметтердің толық топтамасы бар өтінішті алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бизнес-жобаға бағалау жүргізеді және осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының шарттарына сәйкес кредит беру/микрокредит беру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
23. Кредитор қатысушымен кредит/микрокредит беру туралы шартқа қол қоюды жүзеге асырады және кредит/микрокредит беруді жүзеге асырып, кейіннен кредиттің/микрокредиттің нысаналы пайдаланылуы мен уақтылы өтелуін мониторингтейді.
4-тарау. Мониторинг
24. Қатысушы кредит/микрокредит алған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде растайтын құжаттарды/мәліметтерді қоса бере отырып, кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылғанын растайды. Жаңа жұмыс орнының құрылғаны кредит/микрокредит алған күннен бастап күнтізбелік 180 (жүз сексен) күн ішінде жасалған еңбек шартымен расталады.
25. Кредиттің/микрокредиттің нысаналы мақсатын өзгерту немесе кредиттің/микрокредиттің мақсаты пайдаланылғанын растау мерзімін ұзарту /оны игеру мерзімін ұзарту кредитордың келісімі бойынша жүзеге асырылады.
26. Егер қатысушы осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының 24-тармағында көрсетілген мерзім ішінде мақсатты пайдаланылғанын және жұмыс орындарының құрылғанын растамаса, қатысушы мен кредитор арасындағы шартта көрсетілген мөлшерде қатысушы айыппұл төлейді және алынған қаражатты толық көлемде кредиторға қайтарады.

18. Претенденты, планирующие открытие микробизнеса, не имеющие сертификатов о прохождении курсов обучения основам предпринимательства, и заинтересованные претенденты направляются для участия в проекте "Бастау Бизнес".
19. Для получения кредита/микрокредита претенденты обращаются к кредитору с перечнем документов для получения кредита/микрокредита согласно приложению 1 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
20. Кредитор в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения от участника перечня документов для получения кредита/микрокредита согласно приложению 1 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования, для получения кредита/микрокредита проверяет его полноту, а также соответствие условиям кредитного продукта кредитора.
21. В случае неполноты пакета документов/сведений и/или несоответствия заявления условиям кредитных продуктов кредитора, кредитор в течение срока, указанного в пункте 20 настоящих Правил, кредитования/микрокредитования, возвращает заявление с пакетом документов письмом с указанием причин возврата в письменном виде.
При устранении причин возврата участник повторно вносит перечень документов для получения кредита/микрокредита согласно приложению 1 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
22. Кредитор с момента получения от участника заявления с полным пакетом документов/сведений в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, проводит оценку бизнес-проекта и принимает решение о возможности (или невозможности) кредитования/микрокредитования в соответствии с условиями настоящих Правил кредитования/микрокредитования.
23. Кредитор осуществляет подписание договора о предоставлении кредита/микрокредита с участником и осуществляет выдачу кредита/микрокредита с последующим мониторингом целевого использования своевременного погашения кредита/микрокредита.
Глава 4. Мониторинг
24. Участник подтверждает целевое использование кредитов/микрокредитов в течение 90 (девяносто) календарных дней со дня получения кредита/микрокредита, с приложением подтверждающих документов/сведений. Создание нового рабочего места подтверждается заключенным трудовым договором в течение 180 (сто восьмидесяти) календарных дней со дня получения кредита/микрокредита.
25. Изменение целевого назначения кредита/микрокредита или продление срока подтверждения целевого использования/продление срока освоения кредита/микрокредита осуществляется по согласованию с кредитором.
26. В случае если участник в течение срока, указанного в пункте 24 настоящих Правил, кредитования/микрокредитования не подтверждает целевое использование и создание рабочих мест, участник выплачивает штраф в размере указанном в договоре между участником и кредитором, и возвращает полученные средства в полном объеме кредитору.

27. Кредитор ішкі құжаттарға және қарыз алушылармен жасалған шарт талаптарына сәйкес қатысушы кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылғанын толық растағанға дейін қаржыландырылған жобалардың мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізеді.
28. МҚҰ/КС ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1-іне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат береді. Микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 3-іне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ға осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпаратты ұсынады.
29. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО кредиторлардың қаражатты уақтылы игеруіне тұрақты негізде мониторинг жүргізеді. Микрокредит беру ұйымының және "АШҚҚҚ" АҚ-ның есептері негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі ЖАО-ға және уәкілетті органға берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат береді, жарты жылдың және есепті жылдың қорытындылары бойынша ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде береді.
Уәкілетті орган ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның ақпараты негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат береді.
30. Кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылуын мониторингтеу нәтижелері бойынша МҚҰ/КС есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуы туралы тоқсан сайынғы есепті береді.
31. Микрокредит беру ұйымы және "АШҚҚҚ" АҚ ауыл шаруашылығы мәселелері және халықты жұмыспен қамту жөніндегі ЖАО-ға (портал арқылы электрондық түрде /қолмен) ай сайынғы негізде есепті айдан кейінгі айдың 3-іне дейінгі мерзімде осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпаратты, сондай-ақ есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейінгі мерзімде осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес ұсынады.
Шағын қалаларда және
ауылдық елді мекендерде
кредит беру/микрокредит беру
қағидаларына
1-қосымша
Кредит/микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесі
р/с№
Құжаттың атауы
Құжат/мәлімет түрі
жеке тұлғалар үшін:
1
Кредит/микрокредит алуға арналған сауалнама-өтініш
Түпнұсқа*/ электрондық құжат
2
Жеке басын куәландыратын құжат
көшірме** / құжаттың электрондық көшірмесі/ мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
3
Кредиттік тарих субъектісінің кредиттік бюроға өзі туралы ақпараттың берілуіне, сондай-ақ кредиттік есеп алушыға кредиттік есептің берілуіне келісімі
түпнұсқа*/ электрондық құжат
4
Субъектінің берілген кредит/микрокредит туралы ақпаратты, мәліметтерді және кредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындағаны/ орындамағаны туралы барлық мәліметтерді мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына, сондай-ақ "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына және оның еншілес ұйымдарына беруге және олардан алуға келісімі
түпнұсқа*/ электрондық құжат
5
Бизнес-жоспар
қарыз алушы қол қойған түпнұсқа / электрондық құжат
6
Шаруа қожалығының/ фермерлік шаруашылықтың уәкілетті органының кредит/микрокредит алу, мүлікті кепілге беру жөніндегі мәмілені мақұлдау туралы шешімі
түпнұсқа (кредит/микрокредит мақұлданғаннан кейін беріледі)/ электрондық құжат
7
Қызмет көрсететін банктен шоттың бар-жоғы туралы анықтамалар
түпнұсқа (кредит/микрокредит мақұлдағаннан кейін)/электрондық құжат
8
Қаржы ұйымдарынан несиелік берешектің, оның ішінде мерзімі өткен берешектің бар-жоғы туралы анықтамалар (кредиттері бар болса)
түпнұсқа (берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімге уәкілетті адам түпнұсқасымен салыстырып тексерген көшірмеге рұқсат етіледі)/кредиттік бюролардан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
9
Қарыз алушының (бірлесіп қарыз алушының) жалақысын және/немесе өзге де табыстарын растайтын құжат (жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді көшірме)
түпнұсқа (бар болса)/мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
10
Бағалау туралы есеп
түпнұсқа*/электрондық құжат
11
Кепіл беруші мен кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттар
көшірме**/мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық мәліметтер
12
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – "Атамекен" ҚР ҰКП) сертификаты (тек "Бастау Бизнес" бағдарламасына қатысушылар үшін)
түпнұсқа*/"Атамекен" ҚР ҰКП дерекқорларынан алынған электрондық мәліметтер
13
Кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан өткені туралы сертификат (тек ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін)
көшірме**/"Атамекен" ҚР ҰКП дерекқорларынан алынған электрондық мәліметтер
14
Жұмыспен қамту орталығының жолдамасы (үміткердің мәртебесін/ санатын көрсете отырып)
түпнұсқа/электрондық құжат/мемлекеттік дерекқордан алынған мәліметтер
заңды тұлғалар үшін:
1
Кредит/микрокредит алуға арналған сауалнама-өтініш
түпнұсқа*/электрондық құжат
2
Кредиттік тарих субъектісінің кредиттік бюроға өзі туралы ақпараттың берілуіне, сондай-ақ кредиттік есеп алушыға кредиттік есептің берілуіне келісімі
түпнұсқа*/электрондық құжат
3
Субъектінің берілген кредит/микрокредит туралы ақпаратты, мәліметтерді және кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындағаны/ орындамағаны туралы барлық мәліметтерді мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына, сондай-ақ "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына және оның еншілес ұйымдарына беруге және олардан алуға келісімі
түпнұсқа/электрондық құжат
4
Құрылтай құжаттары және бірінші басшылардың құжаттары (жарғы/құрылтай шарты, мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама, бірінші басшыны сайлау туралы құжаттар, бірінші басшының жеке басын растайтын құжат)
түпнұсқа/электрондыққұжат
5
Қол қою үлгілері бар құжат
уәкілетті тұлғалардың қолдарының түпнұсқалылығы нотариалды куәландырылған түпнұсқа
6
Қаржы ұйымынан несиелік берешектің, оның ішінде мерзімі өткен берешектің бар-жоғы туралы анықтамалар (кредиттері бар болса)
түпнұсқа (берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімге уәкілетті адам түпнұсқасымен салыстырып тексерген көшірмеге рұқсат етіледі)/ кредиттік бюролардан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
7
Бизнес-жоспар
қарыз алушы қол қойған түпнұсқа/ электрондық құжат
8
Кепіл беруші мен кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттар
түпнұсқа/ мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық мәліметтер
9
"Атамекен" ҚР ҰКП сертификаты (тек "Бастау Бизнес" бағдарламасына қатысушылар үшін)
түпнұсқа/"Атамекен" ҚР ҰКП-дан алынған электрондық мәліметтер
Ескертпе:
* кредитордың қатысуымен толтырылады;
** құжаттардың көшірмелері түпнұсқасымен салыстырып тексеріледі.
Шағын қалаларда және
ауылдық елді мекендерде
кредит беру/микрокредит
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20__ жылғы "____" _____________ жағдай бойынша берілген кредиттер/микрокредиттер жөніндегі ақпарат
р/с№
Іске асыру орны (аудан, қала)
Қарыз алушының атауы
оның ішінде кредиттер/микрокредиттер/транштар саны
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Нысаналы мақсаты
Кредиттің/микрокредиттің берілген күні
Кредит беру/микрокредит беру мерзімі,айлар
Кредит/микрокредит сомасы, теңге
Сыйақы мөлшер лемесі
Экономика саласы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны:
кестенің жалғасы
Кредит/микрокредит беру туралы шарт
Бизнес ашуға/бизнесті кеңейтуге
Бастапқы бизнеске (стартап жобаларға)
Кепілдік сомасы (бар болса)
Құрылған жұмыс орындарының саны
нөмір
Күні
11
12
13
14
15
16
Лауазымды адам _______________ _______________________________ (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) Жауапты жұмыскер ______________ _______________________________ (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шағын қалаларда және
ауылдық елді мекендерде
кредит беру/микрокредит
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кредиттерді/микрокредиттерді мақсатты пайдалану туралы есеп
р/с№
Кредитордың атауы
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жобаның атауы
Кредиттің/микрокредиттің берілген күні
Кредит беру/микрокредит беру мерзімі, айлар
Кредит/микрокредит сомасы, теңге
Кредит/микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Қарыз қаражатының нысаналы мақсаты (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
Қаражаттың нақты мақсатты пайдаланылуы (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Іске асыру орны (аудан, қала)
Экономика саласы
Бизнесті ашу/бизнесті кеңейту
Кепілдік сомасы (бар болса)
Құрылған жұмыс орындарының саны
12
13
14
15
16
Лауазымды адам __________ ___________________________________ (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) Жауапты жұмыскер __________ _________________________________ (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2020 жылғы 13 тамызы
№ 252 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 27 қарашадағы
№ 477 бұйрығына
2-қосымша
Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары

27. Кредитор в соответствии с внутренними документами и условиями договора с заемщиками проводит мониторинг целевого использования профинансированных проектов до полного подтверждения целевого использования кредита/микрокредита участником.
28. МФО/КТ ежемесячно в срок до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляют информацию по выданным кредитам/микрокредитам организации микрокредитования. Организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в МИО по вопросам сельского хозяйства, информацию по выданным кредитам/микрокредитам согласно приложению 2 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
29. МИО по вопросам сельского хозяйства на регулярной основе осуществляют мониторинг своевременного освоения средств кредиторами. На основе отчетов организации микрокредитования и АО "ФФПСХ" ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют информацию по выданным кредитам/микрокредитам в МИО по вопросам занятости и уполномоченному органу, информацию по итогам полугода и отчетного года предоставляют в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным.
Уполномоченный орган на основе информации МИО по вопросам сельского хозяйства ежемесячно в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным предоставляет информацию по выданным кредитам/микрокредитам уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
30. По результатам мониторинга целевого использования кредита/микрокредита МФО/КТ предоставляют ежеквартальный отчет о целевом использовании кредитов/микрокредитов в срок до 10 числа месяца следующего за отчетным в организацию микрокредитования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
31. Организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" представляют в МИО по вопросам сельского хозяйства и занятости (в электронном виде через портал/вручную) на ежемесячной основе в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, информацию по выданным кредитам/микрокредитам согласно приложению 2 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования, а также в срок до 20 числа, следующего за отчетным периодом, отчет о целевом использовании кредитов/микрокредитов согласно приложению 3 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
Приложение 1
к Правилам кредитования/
микрокредитования
в малых городах и сельских
населенных пунктах
Перечень документов для получения кредита/микрокредита
№п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
для физических лиц:
1
Анкета-заявление на получение кредита/микрокредита
Оригинал*/ электронный документ
2
Документ, удостоверяющий личность
копия**/ электронная копия документа/ сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
3
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал*/ электронный документ
4
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном кредите/микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита в государственные (в том числе правоохранительные) /негосударственные органы, средства массовой информации, а также акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" и его дочерние организации
оригинал*/ электронный документ
5
Бизнес-план
оригинал, подписанный заемщиком/ электронный документ
6
Решение уполномоченного органа крестьянского хозяйства/фермерского хозяйства об одобрении сделки по получению кредита/микрокредита, передаче в залог имущества
оригинал (предоставляется после одобрения кредита/микрокредита)/
электронный документ
7
Справки из обслуживающего банка о наличии счета
оригинал (после одобрения кредита/микрокредита) /электронный документ
8
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом, сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)/сведения в электронном формате из кредитных бюро
9
Документ, подтверждающий заработную плату и/или иные доходы заемщика (созаемщика) (выписка накопительного пенсионного фонда)
оригинал (при его наличии)/сведения в электронном формате из государственных баз данных
10
Отчет об оценке
оригинал/электронный документ
11
Документы по залогодателю и залоговому обеспечению
копия**/электронные сведения из государственных баз данных
12
Сертификат Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен")(только для участников программы "Бастау Бизнес")
оригинал/электронные сведения из баз данных НПП РК "Атамекен"
13
Сертификат о прохождении обучения основам предпринимательства (только для начинающих предпринимателей)
копия**/электронные сведения из государственных баз данных
14
Направление центра занятости (с указанием статуса/категории претендента)
оригинал/электронный документ/сведения из государственных баз данных
для юридических лиц:
1
Анкета-заявление на получение кредита/микрокредита
оригинал*/электронный документ
2
Согласие субъекта кредитной истории на предоставлении информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал*/электронный документ
3
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном кредите/микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита/микрокредита в государственные (в том числе правоохранительные)/негосударственные органы, средства массовой информации, а также акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" и его дочерние организации
оригинал/электронный документ
4
Учредительные документы и документы первых руководителей (устав/учредительный договор, справка о государственной регистрации/перерегистрации, документы об избрании первого руководителя, документ, удостоверяющий личность первого руководителя)
оригинал/электронный документ
5
Документ с образцами подписей
оригинал, с нотариальным засвидетельствованием подлинности подписей уполномоченных лиц
6
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)/электронные сведения из кредитных бюро
7
Бизнес-план
оригинал, подписанный заемщиком/ электронный документ
8
Документы по залогодателю и залоговому обеспечению
оригинал/ электронные сведения из государственных баз данных
9
Сертификат НПП РК "Атамекен" (только для участников программы "Бастау Бизнес")
оригинал/ электронные сведения из НПП РК "Атамекен"
Примечание:
* заполняются в присутствии кредитора;
** копии документов сверяются с оригиналом.
Приложение 2
к Правилам кредитования/
микрокредитования
в малых городах и сельских
населенных пунктах
Форма
Информация по выданным кредитам/микрокредитам по состоянию на "___" _______ 20__ года
№ п/п
Место реализации (район, город)
Наименование заемщика
в том числе, количество кредитов/микрокредитов/траншей
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
Целевое назначение
Дата выдачи кредита/микрокредита
Срок кредитования/микрокредитования, месяцы
Сумма кредита/микрокредита, тенге
Ставка вознаграждения
Отрасль экономики
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого:
Продолжение таблицы
Договор о предоставлении кредита/микрокредита
На открытие бизнеса/ расширение
На стартовый бизнес (стартап проекты)
Сумма гарантии(при наличии)
Количество созданных рабочих мест
номер
Дата
12
13
14
15
16
17
Должностное лицо _________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ответственный работник _________ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к Правилам кредитования/
микрокредитования
в малых городах и сельских
населенных пунктах
Форма
Отчет о целевом использовании кредитов/микрокредитов
№п/п
Наименование кредитора
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика
Наименование проекта
Дата выдачи кредита/микрокредита
Срок кредитования/микрокредитования, месяцы
Сумма кредита/микроедита, тенге
Ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту
Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Фактическое целевое использование средств(с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Место реализации (район, город)
Отрасль экономики
Открытие бизнеса/расширение бизнеса
Сумма гарантии (при наличии)
Количество созданных рабочих мест
12
13
14
15
16
Должностное лицо __________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ответственный работник _________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 августа 2020 года № 252
Приложение 2
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 ноября 2018 года № 477
Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары мен кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – "Еңбек" бағдарламасы) екінші бағыты шеңберінде, сондай-ақ 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының (бұдан әрі – "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және микроқаржы ұйымдары/ауылдық жердегі және шағын қалаларда кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру тәртібін, сондай-ақ "Микрокредиттерге кепілдік беру жөніндегі комиссия" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) ауыл шаруашылығы кооперативі – ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру) өнімін өндіруде, өңдеуде, өткізуде, сақтауда, өндіріс құралдарымен және материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтауда, кредит беруде, сумен қамтамасыз етуде немесе кооперативтің мүшелеріне, сондай-ақ кооперативтің қауымдасқан мүшелеріне басқа да сервистік қызмет көрсетуде әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында бірлескен өндірістік және (немесе) өзге де шаруашылық қызметті жүзеге асыру үшін жеке және (немесе) заңды тұлғаларды ерікті түрде біріктіру жолымен мүшелік негізінде құрылатын өндірістік кооперативтің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;
3) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)) – ауыл шаруашылы саласындағы функцияларды іске асыратын облыстардың жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
4) жеке кабинет – пайдаланушының (микрокредит беру ұйымының, микроқаржы ұйымының, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің)) веб-порталдағы жеке веб-парақшасы;
5) жеке шот – комиссия алуға арналған өтінімдерді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімінде қамтылған жазбалардың жиынтығы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/кредитными товариществами в сельской местности и малых городах (далее – Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам) разработаны в рамках второго направления Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек" (далее – программа "Еңбек"), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, а также в соответствии с подпунктом 1) пункта 10 Закона Республики Казахстан от 15 мая 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, а также порядок оказания государственной услуги "Комиссия по гарантированию микрокредитов".
2. В настоящих Правилах гарантирования по кредитам/микрокредитам используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса;
2) сельскохозяйственный кооператив – юридическое лицо в организационно-правовой форме производственного кооператива, создаваемое на основе членства путем добровольного объединения физических и/или юридических лиц для осуществления совместной производственной и/или иной хозяйственной деятельности в целях удовлетворения их социально-экономических потребностей в производстве, переработке, сбыте, хранении сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства), снабжении средствами производства и материально-техническими ресурсами, кредитовании, водообеспечении или другом сервисном обслуживании членов кооператива, а также ассоциированных членов кооператива;
3) местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства – структурное подразделение местных исполнительных органов областей, реализующее функции в области сельского хозяйства (далее – МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель));
4) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (организации микрокредитования, микрофинансовой организации, МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)) на веб-портале;
5) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в электронном реестре заявок на субсидирование, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок на получение комиссии и учета операций по ним;

6) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
7) жұмыс істеп жүрген кәсіпкер – кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі 3 (үш) жылдан артық кәсіпкер;
8) зәкірлік кооперация – шаруа (фермер) қожалықтары және/немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерінің және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері бар басқа да үміткерлердің ауыл шаруашылығы өнімін өсіру және оны кепілді өткізу мақсатында агроөнеркәсіптік кешеннің орта және ірі субъектілерімен жасаған азаматтық-құқықтық шарттың қолданыс мерзіміне қарамастан соның негізіндегі әріптестік;
9) шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру жөніндегі шараларға қатысушылар (бұдан әрі – қатысушы) – ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперация қатысушылары;
10) кепілгер – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдіктер беруге уәкілетті еншілес ұйымы (бұдан әрі – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кепілдік беру жөніндегі ЕҰ-сы);
11)кепілдік – кепілгердің қарыз алушының міндеттемелері бойынша микроқаржы ұйымы/кредиттік серіктестік алдындағы ішінара ынтымақтастық жауапкершілігін растайтын құжат;
12) кепілдік беру – кәсіпкерлердің микроқаржы ұйымы/кредиттік серіктестік алдындағы кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін негізгі борыш сомасы шегіндегі ішінара ынтымақтастық жауапкершілік шарттарында орындауын қамтамасыз етуде кепілгерлік беруді көздейтін мемлекеттік қолдау нысаны;
13) кепілдік шарты – кепілгердің, кредитордың және қарыз алушының арасында жасалған кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім;
14) комиссия алуға арналған өтінім – кредиттер/микрокредиттер бойынша берілген кепілдіктер үшін комиссия төлеуге арналған электрондық өтінім;
15) комиссия алуға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі
(бұдан әрі – тізілім) – комиссия алуға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, кредиторлар туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
16) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін, ҚР мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) айқындайтын тұлға;

6) местный исполнительный орган (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
7) действующий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом более 3 (трех) лет;
8) якорная кооперация – партнерство на основании заключенного гражданско-правового договора независимо от срока его действия крестьянских (фермерских) хозяйств и/или сельскохозяйственных кооперативов и других претендентов, имеющих земли сельскохозяйственного назначения, со средними и крупными субъектами агропромышленного комплекса в целях наращивания производства сельскохозяйственной продукции и ее гарантированного сбыта;
9) участники мер по кредитованию/микрокредитованию в малых городах и сельских населенных пунктах (далее – участник) – начинающие и действующие предприниматели и участники якорной кооперации;
10) гарант – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на предоставление гарантий (далее – ДО АО "НУХ "КазАгро" по гарантированию);
11) гарантия – документ, подтверждающий частично солидарнуюответственность гаранта перед микрофинансовой организацией/кредитным товариществом по обязательствам заемщика;
12) гарантирование – форма государственной поддержки, предусматривающая предоставление поручительства в обеспечение исполнения обязательств предпринимателям перед микрофинансовой организацией/кредитным товариществом по кредиту/микрокредиту на условиях частично солидарной ответственности в пределах суммы основного долга;
13) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между гарантом, кредитором и заемщиком о предоставлении гарантии;
14) заявка на получение комиссии – электронная заявка на оплату комиссии за выданные гарантии по кредитам/микрокредитам;
15) электронный реестр заявок на получение комиссии (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на получение комиссии, а также о заемщиках, кредиторах, и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
16) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение, которое определяется МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;

17) кредит/микрокредит – кредитордың ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шарттарында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредиттік желі беру туралы шарт бойынша қатысушыға беретін қарыз қаражаты;
18) кредиттік серіктестік (бұдан әрі – КС) – қатысушыларын кредиттерге және басқа да қаржылық, оның ішінде банктік көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін олардың ақшасын жинақтау жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен қанағаттандыру үшін жеке және/немесе заңды тұлғалар құрған заңды тұлға;
19) кредитор – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "АШҚҚҚ" АҚ), микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ), кредиттік серіктестіктер (бұдан әрі – КC);
20) қаржы институттары – банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар екінші деңгейдегі банктер, кредиттік ұйымдар, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы лизингтік компаниялар мен КС;
21) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
22) микрокредит беру ұйымы – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кредит беруге уәкілетті еншілес ұйымы;
23) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелуімен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, кредиттер/микрокредиттер беру қызметін, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
24) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге, комиссия алуға арналған өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге арналған, "электрондық үкіметтің" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға мүмкіндік беретін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылған-реттелген жиынтығы;
25) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісіне орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет-ресурс;

17) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые кредитором участнику по договору о предоставлении кредита/микрокредита/не возобновляемой кредитной линии в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;
18) кредитное товарищество (далее – КТ) – юридическое лицо, созданное физическими и/или юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
19) кредитор – акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" (далее – АО "ФФПСХ"), микрофинансовая организация (далее – МФО), кредитные товарищества (далее – КТ);
20) финансовые институты – банки второго уровня, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании и КТ в сфере агропромышленного комплекса;
21) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
22) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на кредитование;
23) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению кредитов/микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях";
24) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение комиссии, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;
25) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;

26) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалаларда және моноқалаларда кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі 3 (үш) жылдан кем жиырма тоғыз (қоса алғанда) жасқа дейінгі дара кәсіпкер;
27) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын кәсіпкер;
28) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын, ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық нышандар жиыны.
2-тарау. Кепілдік беру шарттары
3. Кепілдік беру үшін қатысушылардың мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі талап етіледі:
1) МҚҰ/КС арқылы "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде қорландырылатын ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашуға, ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлердің қызметін кеңейтуге, ауыл шаруашылығы кооперативтерін ашуға және зәкірлік кооперацияларға қатысушылардың қызметін дамытуға берілетін кредитке/микрокредитке мақұлдау алу;
2) кредит/микрокредит алуға жүгінген күннің алдындағы соңғы есептілік күніне салықтарды төлеу бойынша берешектерінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерінің жоқтығы (10 (он) айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) аспайтын мөлшердегі жалпы берешекке жол беріледі), қаржы институттары алдында мерзімі өткен берешектерінің болмауы;
4. "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде кепілдендіру қатысушылары шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылады.
5. "Еңбек" бағдарламасының екінші бағытының шарттарына сәйкес келген жағдайда, кепілдік беруге қатысуға республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, облыс әкімдігі және микрокредит беру ұйымы қаражатының есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде МҚҰ/КС арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлерге жол беріледі.
6. Кепілдік беруге:
1) ұйымдар мен кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған;
2) мемлекеттік даму институттары тікелей берген;

26) начинающий молодой предприниматель – индивидуальный предприниматель в возрасте до двадцати девяти лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за получением кредита/микрокредита/гарантии в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах менее 3 (трех) лет;
27) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее трех лет;
28) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания, выданная национальным удостоверяющим центром.
Глава 2. Условия предоставления гарантий
3. Для предоставления гарантии требуется соответствие участников следующим критериям:
1) получение одобрения на кредит/микрокредит через МФО/КТ на открытие микробизнеса, расширение деятельности начинающих и действующих предпринимателей, создание сельскохозяйственных кооперативов и развитие деятельности участников якорной кооперации в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах, фондируемые в рамках программы "Еңбек";
2) отсутствие на последнюю отчетную дату перед датой обращения за получением кредита/микрокредита задолженностей по уплате налогов, задолженностей по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям (допускается общая задолженность в размере не более 10 (десяти)месячных расчетных показателей (далее – МРП)), отсутствие просроченной задолженности перед финансовыми институтами.
4. Участниками гарантирования в рамках программы "Еңбек" являются субъекты малого предпринимательства.
5. К участию в гарантировании при условии соответствия условиям второго направления программы "Еңбек" допускаются предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через МФО/КТ в рамках программ, реализуемых за счет средств республиканского бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Единого накопительного пенсионного фонда, акимата области и организаций микрокредитования.
6. Гарантированию не подлежат кредиты/микрокредиты:
1) направленные на выкуп долей, акций организаций и предприятий;
2) напрямую выданные государственными институтами развития;

3) осындай жер учаскелерінің/ жылжымайтын тұрғын үйдің нысаналы мақсатын қатысушы кредит/микрокредит беру туралы шарт жасалған күннен бастап бір жыл ішінде бизнес мақсаттарға өзгертетін жағдайларды қоспағанда, жылжымайтын тұрғын үй, жер учаскелерін (нысаналы мақсаты кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес) сатып алуға және салуға берілген;
4) тұтынушылық мақсаттарға берілген;
5) овердрафт түріндегі;
6) акцизге жатқызылған өнімді өндіруге бағытталған;
7) бұрын алынған қарыздарды қайта қаржыландыруға немесе өтеуге бағытталған;
8) қатысушылардың жеке және/немесе заңды тұлғалардан, оның ішінде қатысушылардан, акционерлерден, лауазымды адамдардан және қатысушылардың жұмыскерлерінен қаржылай көмек алуына байланысты туындаған берешекті өтеуге арналған;
9) делдалдардың көрсететін қызметтеріне ақы төлеуге арналған;
10) бағалы қағаздарды (портфельдік инвестицияларды) сатып алуға арналған;
11) үлестес тұлғалардан (байланысты компаниялардан) негізгі құралдарды, активтерді сатып алуға арналған;
12) оффшорлық аймақтарда тіркелген (ашылған) контрагенттердің заңды мекенжайы және/немесе банктік шотының деректемелері туралы ақпарат қамтылған шарттар (келісімшарттар, келісімдер) төлеміне берілетін кредиттер/микрокредиттер жатпайды.
7. Кепілдік ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашуға, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейтуге, кооперативтер құруға МҚҰ/КС берген кредиттер/микрокредиттер бойынша беріледі.
8. Кепілдік беру жүзеге асырылатын МҚҰ/КС-ның кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі белгілеген және қатысушының жобасы бойынша МҚҰ/КС шешім қабылдаған күнге 6 (алты) пайыздық (бұдан әрі – %) тармаққа ұлғайған базалық сыйақы мөлшерлемесінен жоғары болмайды.
9. Кепілдік беруге жататын кредит/микрокредит сомасы 8,0 (сегіз) мың АЕК-ден аспайды.
10. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер үшін кепілдік мөлшері кредит/микрокредит сомасының 85 (сексен бес) %-ынан аспайды, ал табысы аз және/немесе көп балалы отбасылардың мүшелері үшін кредит/микрокредит сомасының 95 (тоқсан бес) %-ынан аспайды. Кредит/микрокредит сомасының кепілдікпен қамтамасыз етілмеген қалған %-ы қатысушының және/немесе үшінші тұлғалардың кепілмен қамтамасыз етуі арқылы беріледі.
11. Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында мемлекеттік тіркелу мерзімі кредит/микрокредит алу үшін МҚҰ/КС-ға жүгінген сәтте 3 (үш) жылдан асқан жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперация мүшелері үшін кепілдік мөлшері кредит/микрокредит сомасының 50 (елу) %-ынан артық болмайды. Кредит/микрокредит сомасының кепілдікпен қамтамасыз етілмеген қалған %-ы қатысушының және/немесе үшінші тұлғалардың кепілмен қамтамасыз етуі арқылы беріледі.

3) предоставленные на приобретение и строительство жилой недвижимости, земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будет изменено Участником на бизнес цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита/микрокредита;
4) предоставленные на потребительские цели;
5) в виде овердрафта;
6) направленные на производство подакцизной продукции;
7) направленные на рефинансирование или погашение ранее полученных займов;
8) на погашение задолженности, возникшей в связи с получением участниками финансовой помощи от физических и/или юридических лиц, в том числе участников, акционеров, должностных лиц и работников участников;
9) на оплату услуг посредников;
10) на приобретение ценных бумаг (портфельные инвестиции);
11) на приобретение основных средств, активов у аффилированных (связанных компаний) лиц;
12) оплаты договоров (контрактов, соглашений), в которых имеется информация о юридическом адресе и/или реквизитах банковского счета контрагентов, зарегистрированного (открытого) в оффшорных зонах.
7. Гарантия предоставляется по кредитам/микрокредитам, выдаваемым на открытие микробизнеса, расширение существующего бизнеса, создание кооперативов в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах.
8. Номинальная ставка вознаграждения по кредитам/микрокредитам МФО/КТ, по которым осуществляется гарантирование, не превышает базовой ставки вознаграждения, установленной Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенной на 6 (шесть) процентных (далее – %) пунктов на дату принятия решения МФО/КТ по проекту участника.
9. Сумма кредита/микрокредита, подлежащего гарантированию – не более 8,0 (восьми) тысяч МРП.
10. Размер гарантии начинающего предпринимателя/начинающего молодого предпринимателя – не более 85 (восьмидесяти пяти) % от суммы кредита/микрокредита, а для членов малообеспеченных и/или многодетных семей – не более 95 (девяноста пяти) % от суммы кредита/микрокредита. Оставшийся необеспеченный гарантией % от суммы кредита/микрокредита предоставляется залоговым обеспечением участника и/или третьих лиц.
11. Для действующих предпринимателей и участников якорной кооперации, срок государственной регистрации которых в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан составляет на момент обращения в МФО/КТ за кредитом/микрокредитом более 3 (трех) лет, размер гарантии – не выше 50 (пятидесяти) % от суммы кредита/микрокредита. Оставшийся необеспеченный гарантией % от суммы кредита/микрокредита, предоставляется залоговым обеспечением участника и/или третьих лиц.

12. Кепілдік шығарылған міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін ол кредиттің/микрокредиттің қолданылу мерзіміне беріледі.
13. Кепілдік шарты жасалатын кредит/микрокредит қамтамасыз етуді көрсете отырып, кредит / микрокредит беру туралы дербес шарт түрінде, оның ішінде кепілдік түрінде ресімделеді.
14. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-дан (көрсетілетін қызметті берушіден) кредиттер/микрокредиттерді кепілдендіру үшін комиссия мөлшері кепілдік мөлшерінің 30 (отыз) %-ын құрайды және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде төленеді.
15. МҚҰ/КС-ның кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдіктер беруі мынадай жағдайларда:
1) кепілгер төлеген МҚҰ/КС талаптарының шегі кепілгердің кепілдігімен қалыптасқан кредит портфелі көлемінің (берешек қалдығы) 10 (он) %-нан асқан кезде;
2) кредит беру/микрокредит беру ұйымы МҚҰ/КС-ны қорландыруды тоқтатқанда тоқтатыла тұрады.
16. Кепілгер іске асырылатын "Еңбек" бағдарламасының жарнамалық науқанын жүргізеді және өзінің ресми интернет-ресурсында "Еңбек" бағдарламасының іске асырылуы туралы ақпарат орналастырады.
17. Кепілгер мынадай жағдайларда:
1) жүргізілген болжамдық қаржылық талдау қорытындылары бойынша жоба экономикалық тұрғыдан орынсыз және тиімсіз болғанда;
2) жоба "Еңбек" бағдарламасы шарттарына сәйкес келмегенде;
3) қатысушының және/немесе олармен үлестес заңды және/немесе жеке тұлғалардың теріс кредиттік тарихы болғанда, атап айтқанда үздіксіз 90 (тоқсан) күннен асқан мерзімі өткен берешек болғанда және/немесе соңғы 36 (отыз алты) айдағы мерзімі өткен берешекті талап ету құқығы үшінші адамдарға табысталғанда және/немесе кепілдік беруге арналған өтінімді ұсыну күніне өтелмеген мерзімі өтіп кеткен берешек бар болғанда;
4) микрокредит беру ұйымы МҚҰ/КС-ны қорландыруды тоқтатқанда кепілдік беруден бас тартады.
18. Кепілдік ішінара ынтымақтастық жауапкершілік шарттарымен кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасы шегінде беріледі.
19. Кепілгердің шешімімен кредит/микрокредит бойынша қамтамасыз ету ретінде берілетін мүлік сақтандыруға жатады.
3-тарау. Қатысушылардың кепілдік беру үшін өзара іс-қимылы тәртібі
20. Қатысушы кредит/микрокредит алуға арналған өтінішпен МҚҰ/КС-ға жүгінеді.
21. МҚҰ/КС қатысушының өтінішін қарайды және қатысушының қамтамасыз етуі жеткіліксіз болған жағдайда, кепілгердің кепілдігімен кредит/микрокредит беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
22. Оң шешім қабылданған жағдайда, МҚҰ/КС кепілгерге жүгінеді және мыналарды:

12. Гарантия предоставляется на срок действия кредита/микрокредита, в обеспечение исполнения обязательств по которому она была выпущена.
13. Кредит/микрокредит, по которому заключается договор гарантии, оформляется в виде самостоятельного договора о предоставлении кредита/микрокредита с указанием обеспечения, в том числе, в виде гарантии.
14. Размер комиссий от МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя)за гарантирование кредитов/микрокредитов составляет 30 (тридцать) % от размера гарантии и выплачивается за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год.
15. Выдача гарантий по кредитам/микрокредитам МФО/КТ приостанавливается в следующих случаях:
1) при превышении порога выплаченных гарантом требований МФО/КТ свыше 10 (десяти) % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию гаранта;
2) прекращения фондирования МФО/КТ организацией кредитования/микрокредитования.
16. Гарант проводит рекламную кампанию реализуемой программы "Еңбек" и размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию о реализации программы "Еңбек".
17. Гарант отказывает в предоставлении гарантии в случаях:
1) экономической нецелесообразности и неэффективности проекта по итогам проведенного прогнозного финансового анализа;
2) несоответствия проекта условиям программы "Еңбек";
3) наличия отрицательной кредитной истории участника и/или аффилированных с ним юридических и/или физических лиц, а именно наличие непрерывной просрочки свыше 90 (девяноста) дней и/или переуступка права требования просроченной задолженности третьим лицам за последние 36 (тридцать шесть) месяцев и/или наличие непогашенной просроченной задолженности на дату подачи заявки на гарантирование;
4) прекращения фондирования МФО/КТ организацией микрокредитования.
18. Гарантия предоставляется на условиях частично солидарной ответственности в пределах суммы основного долга по кредиту/микрокредиту.
19. Имущество, по решению гаранта, предоставляемое в качестве обеспечения по кредиту/микрокредиту, подлежит страхованию.
Глава 3. Порядок взаимодействия участников для предоставления гарантий
20. Участник обращается в МФО/КТ с заявлением на получение кредита/микрокредита.
21. МФО/КТ рассматривает заявление участника и принимает решение о возможности (невозможности) предоставления кредита/микрокредита под гарантию гаранта, в случае недостаточности обеспечения участника.
22. В случае принятия положительного решения, МФО/КТ обращается к гаранту и предоставляет:

1) осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдік сомасын есептей отырып, кредит беру/микрокредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты;
2) осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес қатысушының сараптамасын жүргізу үшін берілетін құжаттар тізбесінде көрсетілген қажетті құжаттарды береді.
23. Кепілгер МҚҰ/КС-дан құжаттардың толық топтамасын алғаннан кейін 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде алған құжаттарды қарап, кепілдік беру (бермеу) туралы шешім шығарады.
24. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда, кепілгер МҚҰ/КС-ға анықталған ескертулерді және/немесе ақпарат беру туралы сұранымды жолдайды. Бұл ретте кепілгердің өтінімді қарау процесі мен мерзімдері ескертулер жойылғанға және/немесе сұратылған ақпарат берілгенге дейін тоқтатыла тұрады.
25. Өтінішті қарау қорытындылары бойынша кепілгер кредитке/микрокредитке кепілдік беру/кепілдік беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және жауабын МҚҰ/КС-ға жолдайды.
26. Кепілгер сұратылған немесе сұратылған шарттардан бөлек шарттармен кепілдік беру туралы шешім қабылдайды.
27. Кепілгердің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі болған кезде МҚҰ/КС кепілгерге қол қойылған кредит/микрокредит беру туралы шарттардың, кепіл(дер) шартының (тарының) көшірмелерін жолдайды.
28. МҚҰ/КС-дан кредит/микрокредит беру туралы қол қойылған шарттың көшірмесі алынғаннан, кепіл ресімделгеннен кейін кепілгер
МҚҰ/КС-ға жолданатын кепілдік шартын үш данада ресімдеп, қол қояды.
29. МҚҰ/КС және қатысушы кепілдік шартына қол қояды және қол қойылған шарттың бір данасын кепілгерге береді.
30. Кепілдік беру шартын ресімдеп, қол қою рәсімі аяқталғаннан кейін МҚҰ/КС қатысушыға кредит/микрокредит беруді жүзеге асырады.
31. Қатысушыға кепілдік беру жөнінде теріс шешім қабылданған жағдайда, кепілгер МҚҰ/КС-ға бас тарту туралы жазбаша уәжді жауабын ұсынады.
32. Қатысушылар кепілдік алу үшін кепілгерге және кейіннен кредит/микрокредит алу үшін МҚҰ/КС-ға жүгінген кезде "Еңбек" бағдарламасын іске асыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кепілгер қатысушыдан осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес толық құжаттар топтамасын алғаннан кейін 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде кейін қатысушының МҚҰ/КС-да кредит/микрокредит алуы мақсатында кепілдік беруге алынған құжаттарды қарайды;
2) кепілгер кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, кепілгер қатысушыға берілетін кепілдіктің шарттарын, сондай-ақ оған сәйкес келген жағдайда, "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде кепілдік беруге болатын МҚҰ/КС-ның кредит/микрокредит беру шарттарын көрсете отырып, кепілдік беру мүмкіндігі туралы жауап береді;

1) письмо с положительным решением о возможности кредитования/микрокредитования с расчетом суммы гарантии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам;
2) необходимые документы, указанные в перечне документов, предоставляемых для проведения экспертизы участника согласно приложению 2 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам.
23. Гарант после получения полного пакета документов от МФО/КТ в течение 14(четырнадцати) рабочих дней рассматривает полученные документы и выносит решение о предоставлении (не предоставлении) гарантии.
24. В случае наличия замечаний к предоставленным документам гарант направляет в МФО/КТ выявленные замечания и/или запрос о предоставлении информации. При этом процесс и сроки рассмотрения заявления гарантом приостанавливаются до устранения замечаний и/или предоставления запрашиваемой информации.
25. По итогам рассмотрения заявления, гарант принимает решение о гарантировании/отказе в гарантировании кредита/микрокредита и направляет ответ в МФО/КТ.
26. Гарант принимает решение о гарантировании на запрашиваемых или отличных от запрашиваемых условий.
27. При положительном решении гаранта о возможности гарантирования, МФО/КТ направляет гаранту копии подписанных договоров о предоставлении кредита/микрокредита, договора (-ов) залога(-ов).
28. После получения от МФО/КТ копии подписанного договора о предоставлении кредита/микрокредита, оформлении залога, гарант оформляет и подписывает договор гарантии в трех экземплярах, который направляется в МФО/КТ.
29. МФО/КТ и участник подписывают договор гарантии и передают экземпляр подписанного договора гаранту.
30. После завершения процедуры оформления и подписания договора гарантии, МФО/КТ осуществляет выдачу кредита/микрокредита участнику.
31. В случае принятия отрицательного решения по предоставлению гарантии участнику, гарантом в МФО/КТ предоставляется письменный мотивированный ответ об отказе.
32. Реализация программы "Еңбек" при обращении участников к гаранту за гарантией и последующем обращении в МФО/КТ за кредитом/микрокредитом, осуществляется в следующем порядке:
1) гарант после получения полного пакета документов от участника, согласно приложению 2 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам, в течение 14 (четырнадцати) рабочих дней рассматривает полученные документы на гарантирование с целью последующего получения участником кредита/микрокредита в МФО/КТ;
2) в случае принятия гарантом положительного решения о предоставлении гарантии, гарант предоставляет участнику ответ о возможности гарантирования с указанием условий предоставляемой гарантии, а также условий предоставления МФО/КТ кредита/микрокредита, при соответствии которых возможно предоставление гарантии в рамках программы "Еңбек";

3) кепілгердің кепілдік беру туралы оң шешімі бар жауап алынған соң қатысушы МҚҰ/КС-ға кепілдікпен кредит/микрокредит алу үшін жүгінеді;
4) МҚҰ/КС "Еңбек" бағдарламасы шарттарына сәйкес қатысушының өтінішін қарайды, кепілмен кредит/микрокредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін МҚҰ/КС-ның ішкі құжаттарына сәйкес жобаға кешенді сараптама жүргізеді;
5) МҚҰ/КС:
кепілгердің кепілдік беру мүмкіндігі туралы жауабында көрсетілген шарттарда кредит/микрокредит бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда, МҚҰ/КС кепілгерге қол қойылған кредит шартын/микрокредит беру шартын/кредиттік желі ашу туралы шартты және кепіл шартын (-тарын) қоса алғанда, қажетті құжаттардың көшірмелерін жолдайды;
кепілгердің кепілдік беру мүмкіндігі туралы жауабында көрсетілген кепілдік және кредит/микрокредит беру шарттарына сәйкес келмейтін өзге шешім қабылдаған жағдайда, МҚҰ/КС кепілгерге қатысушының өтінімін, МҚҰ/КС-ның уәкілетті органы шешімінің көшірмелерімен қоса қабылданған шешім туралы хабарламаны мәлімет және/немесе қайта қарау үшін жолдайды. Қатысушының өтінімін одан әрі қарау тәртібі осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларының 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
6) кепілгер кепілдік шартын, кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, ресімдейді және оған қол қояды, оны МҚҰ/КС-ға жолдайды;
7) МҚҰ/КС кепілдік шартына қол қояды, оған қатысушының қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын кепілгерге жолдайды;
8) кепілдік шартын ресімдеу және оған қол қою рәсімі аяқталғаннан кейін, МҚҰ/КС қатысушыға кредит/микрокредит беруді жүзеге асырады.
33. Кепілдік шарты бойынша ақы төлеуді кепілгер МҚҰ/КС-ның кредитті/микрокредитті қайтару бойынша іс-шаралар жүргізгенін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, МҚҰ/КС талабы негізінде жүзеге асырады.
34. МҚҰ/КС пайдасына кепілдік шарты бойынша ақы төлеуді кепілгер кредит/микрокредит бойынша мерзімінің өтуі туындаған сәттен бастап, күнтізбелік 180 (жүз сексен) күн өткен соң жүзеге асырады.
4-тарау. Комиссия төлеу шарттары
35. Комиссия мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) кепілдік туралы шарт жасалғаннан кейін кепілгердің "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) осы Кредитер/микрокредитер бойынша кепілдік беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссия алуға өтінім беруі;
2) комиссия көлемі тиісті айға Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттік қаражат көлемінен асатын өтінімдер бойынша комиссия төлеу, өтінім берілген сәттен бастап кезектілік тәртібімен келесі айда жүзеге асырылады;

3) после получения ответа с положительным решением гаранта о предоставлении гарантии, участник обращается в МФО/КТ для получения кредита/микрокредита под гарантию;
4) МФО/КТ, в соответствии с условиями программы "Еңбек", рассматривает заявление участника, проводит комплексную экспертизу проекта в соответствии с внутренними документами МФО/КТ для принятия решения о возможности предоставления кредита/микрокредита под гарантию;
5) в случае принятия МФО/КТ:
положительного решения по кредиту/микрокредиту, на условиях, отраженных в ответе гаранта о возможности гарантирования, МФО/КТ направляет гаранту копии необходимых документов, включая подписанный кредитный договор/договор микрокредитования/договор об открытии кредитной линии и договора(-ов) залога;
иного решения, не соответствующего условиям предоставления гарантии и кредита/микрокредита, указанным в ответе гаранта о возможности гарантирования, МФО/КТ направляет для сведения и/или повторного рассмотрения гарантом заявку участника, уведомление о принятом решении с приложением копии решения уполномоченного органа МФО/КТ. Дальнейший порядок рассмотрения заявки участника осуществляется в соответствии с пунктами 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 настоящих Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам;
6) гарант оформляет и подписывает договор гарантии, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам, который направляет в МФО/КТ;
7) МФО/КТ подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание участником и направляет подписанный договор гарантии гаранту;
8) после завершения процедуры оформления и подписания договора гарантии, МФО/КТ осуществляет выдачу кредита/микрокредита участнику.
33. Выплата по договору гарантии осуществляется гарантом на основании требования МФО/КТ с приложением документов, подтверждающих проведение МФО/КТ мероприятий по возврату кредита/микрокредита.
34. Выплата по договору гарантии в пользу МФО/КТ осуществляется гарантом по истечении 180 (ста восьмидесяти) календарных дней с момента возникновения просрочки по кредиту/микрокредиту.
Глава 4. Условия выплаты комиссии
35. Комиссия выплачивается при соблюдении следующих условий:
1) подачи гарантом, после заключения договора гарантии, посредством веб-портала "электронного правительства" заявки на получение комиссии по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам;
2) по заявкам, в которых объем комиссии превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата комиссии осуществляется в следующем месяце в порядке очередности с момента подачи заявки;

3) жобаларға кепілдік беруге бөлінген бюджет қаражатының жетіспеушілігі пайда болған жағдайда, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) микрокредит беру ұйымын және кепілгерді ағымдағы қаржы жылы жобаларға кепілдік беру тоқтатыла тұратыны туралы хабардар етеді.
Комиссиялардың ұсыну процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ комиссияларды ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын комиссияларды алуға қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес "Микрокредиттерге кепілдік беру жөніндегі комиссия" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің өзара ақпараттық іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады;
4) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде комиссия алуға арналған өтінімнің тіркелуі;
5) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған кепілгердің жеке шотының болуы.
5-тарау. Комиссия төлеу тәртібі
36. Веб-портал (бұдан әрі – "жеке кабинет") арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) Кепілгер субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне өздігінен тіркелу үшін ЭЦҚ алады;
2) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші), кепілгер жыл сайын көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімдерін жолдайды.
37. "Жеке кабинетте" тіркелу үшін кепілгер мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) бизнес-сәйкестендіру нөмірі, толық атауы; аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және бірінші басшының жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
3) екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде, кепілгер 1 (бір) жұмыс күні ішінде "жеке кабинетіне" енгізілген дербес шотының деректерін өзгертеді.
38. Комиссия алуға арналған өтінімдерді қалыптастыру және тіркеу "жеке кабинетте" мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтерді енгізе отырып, комиссия алуға арналған өтінім қалыптастырылады;
2) комиссия алуға арналған өтінім кепілгердмен ЭЦҚ пайдалана отырып қол қоюы жолымен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) "жеке кабинетінде" қолжетімді болады. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық мекенжайына қарауға комиссия алуға арналған өтінімнің келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Егер, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) төлем шоттарын қалыптастырғанға дейін тіркелген комиссия алуға арналған өтінімде деректердің сәйкессіздігі бары анықталса, кепілгер кері қайтару себебін көрсете отырып, комиссия алуға арналған өтінімді кері қайтарып алады.

3) в случае образования недостатка бюджетных средств, выделенных на гарантирование проектов, МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) уведомляют организацию микрокредитования и гаранта о приостановлении гарантирования проектов в текущем финансовом году.
Перечень основных требований к получению комиссий, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат предоставления комиссий, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления комиссий изложен в стандарте государственной услуги "Комиссия по гарантированию микрокредитов" согласно приложению 5 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам.
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации";
4) регистрации заявки на получение комиссии в информационной системе субсидирования;
5) наличия в информационной системе субсидирования лицевого счета у гаранта, данные которых подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Глава 5. Порядок выплаты комиссии
36. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – "личный кабинет"):
1) Гарант получает ЭЦП, для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель), гарант ежегодно направляют поставщику услуг актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
37. Для регистрации в "личном кабинете" гарантом указываются следующие сведения:
1) бизнес-идентификационный номер, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер первого руководителя;
2) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
3) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных, гарант в течение 1 (одного) рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в "личный кабинет".
38. Формирование и регистрация заявки на получение комиссии производится в "личном кабинете" в следующем порядке:
1) формируется заявка на получение комиссии с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования;
2) заявка на получение комиссии регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания гарантом с использованием ЭЦП и становится доступной в "личном кабинете" МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя). На электронный адрес МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки на получение комиссии.
В случае, если до формирования МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателем)счетов к оплате, выявлено наличие несоответствие данных в зарегистрированной заявке на получение комиссии, гарант отзывает заявку на получение комиссии с указанием причины отзыва.

39. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) жауапты орындаушысы комиссия алуға арналған өтінім тіркелген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ пайдалана отырып қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды. Өздігінен тіркелу жағдайында аталған хабарлама субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі кепілгердің "жеке кабинетінде" қолжетімді болады.
40. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) Қаржыландыру жоспарына сәйкес субсидиялау ақпараттық жүйесінде "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін комиссия төлеуге төлем шоттарын комиссия алуға өтінім берілгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қалыптастырады.
41. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссияның аударылғаны туралы хабарлама не осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген кезде кепілгер көрсеткен электрондық пошта мекенжайына, сондай-ақ субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кепілгердің "жеке кабинетінде" жіберіледі.
42. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
43. Субсидиялау мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша кепілгердің шоттарына тыйым салу;
2) комиссияны алудан бас тарту туралы кепілгердің жазбаша өтініші;
3) кепілдік шартын бұзу.
6-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
44. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым ЖАО басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
45. Кепілгердің шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қаралуға жатады:
ЖАО – ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.

39. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации заявки на получение комиссии подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в "личном кабинете" гаранта в информационной системе субсидирования в случае самостоятельной регистрации;
40. Ответственный исполнитель МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодатель) в соответствии с Планом финансирования формирует в информационной системе субсидирования счета к оплате на выплату комиссии, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение 2 (двух) рабочих дней после подачи заявки на получение комиссии.
41. Результатом оказания государственной услуги является уведомление о перечислении комиссии по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам.
Результат оказания государственной услуги направляется на адрес электронной почты, указанной гарантом при регистрации в информационной системе субсидирования, а также в "личном кабинете" гаранта в информационной системе субсидирования.
42. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
43. Субсидирование прекращается в следующих случаях:
1) ареста счетов гаранта по решению суда, вступившему в законную силу;
2) письменного заявления гаранта об отказе в получении комиссии;
3) расторжения договора гарантии.
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
44. Жалоба на решение, действие (бездействие) МИО в области сельского хозяйства (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя МИО, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
45. Жалоба гаранта, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
МИО – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистарции;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

ЖАО, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген кепілгерге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, кепілгер Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
7-тарау. Мониторинг
46. Кепілгер берілген кепілдер бойынша мынадай бағыттарда ішінара мониторинг жүргізеді:
1) МҚҰ/КС және/немесе қатысушы беретін деректер мен құжаттар негізінде, сондай-ақ қатысушыға өз бетімен барып алынған өзінің деректері негізінде кепілдік шарты жасасылған қатысушыны мониторингтеу;
2) МҚҰ/КС беретін деректер немесе өзге де сеніміді дереккөздер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингтеу.
47. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін кепілгер қатысушы мен МҚҰ/КС-дан "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде мониторинг нысанасына қатысты қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады, ал қатысушы мен МҚҰ/КС оларды береді. Кепілгер жобаны іске асыру орнына өзі барып, оның іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады.
48. Берілген кредиттің/микрокредиттің мақсатсыз пайдаланылуы, "Еңбек" бағдарламасы шарттарының бұзылуы, осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында және кепілдік шартында белгіленген талаптардың орындалмауы фактілері анықталған жағдайларда, кепілгер кредиттің/микрокредиттің берілген кепілдігін жояды.
49. МҚҰ/КС қатысушы жобасын іске асыру мониторингін жүзеге асырады, ол мыналардан тұрады:
1) ай сайын – ағымдағы мониторинг;
2) жыл сайын – МҚҰ/КС-ның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіптегі және міндетті түрде жобаның іске асырылу барысы туралы ақпараттан тұратын (бизнес-жоспарға сәйкес) қатысушы жобасының іске асырылу барысының кеңейтілген мониторингі.
50. МҚҰ/КС МҚҰ/КС қызметін жүзеге асыруға қойылған шектеулердің немесе тыйымдардың басталғаны, сондай-ақ меншік құқықтарының бір уақытта сатылуы немесе бір уақытта ауысуы және/немесе МҚҰ/КС акцияларының/үлестерінің 10 (он) %-нан астамын иелену және пайдалану құқықтарының ауысуы туралы жазбаша түрде 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.

Срок рассмотрения жалобы МИО, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) гаранту, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, гарант обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
Глава 7. Мониторинг
46. Гарант выборочно проводит мониторинг по выданным гарантиям по следующим направлениям:
1)мониторинг участника, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, предоставляемых МФО/КТ и/или участником, а также на основании собственных данных, полученных при самостоятельном выезде к участнику;
2)мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных предоставляемых МФО/КТ, или иных достоверных источников.
47. Для осуществления функций мониторинга гарант запрашивает у участника и МФО/КТ, а участник и МФО/КТ предоставляет необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга в рамках программы "Еңбек". Гарант самостоятельно осуществляет мониторинг реализации проекта с выездом на место его реализации.
48. В случаях выявления фактов нецелевого использования выданного кредита/микрокредита, нарушения условий программы "Еңбек", неисполнения условий, установленных настоящими Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам и договором гарантии, гарант аннулирует предоставленную гарантию кредита/микрокредита.
49. МФО/КТ осуществляет мониторинг реализации проекта участника, который включает:
1) ежемесячно – текущий мониторинг;
2) ежегодно – расширенный мониторинг хода реализации проекта участника в порядке, установленном внутренними документами МФО/КТ, и содержащий в обязательном порядке информацию о ходе реализации проекта (согласно бизнес-плану).
50. МФО/КТ сообщает в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности МФО/КТ, а также единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 (десяти) % акций/доли МФО/КТ.

51. Осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі туралы есепті МҚҰ/КС кепілгерге есепті айдан кейінгі айдың бірінші күнінен кешіктірмей ай сайынғы негізде жазбаша түрде ұсынады және кепілгер айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қосымша жолдайды.
52. Кепілгер МҚҰ/КС-ның есептері негізінде ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 3-іне дейінгі мерзімде ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпаратты ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ға (көрсетілетін қызметті берушіге) береді.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші) кепілгердің есептері негізінде ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға және уәкілетті органға ақпарат береді, жартыжылдықтың және есепті жылдың қорытындылары бойынша ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде береді.
Уәкілетті орган ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның (көрсетілетін қызметті берушінің) ақпараты негізінде ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ына дейін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға берілген кепілдіктер бойынша ақпарат береді.
Ауылдық жерлерде және
шағын қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін
кредиттер/микрокредиттер бойынша
кепілдік беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы
холдингі" акционерлік қоғамының
кепілдік беру жөніндегі
еншілес ұйымы
_______________________________
_______________________________
Кепілдік сомасын есептей отырып, кредит беру/микрокредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімді хат
Микроқаржы ұйымы/кредиттік серіктестік Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – "Еңбек" бағдарламасы) шеңберінде 20__ жылғы _________________ мынадай шарттармен микрокредит беру туралы оң шешім қабылданғанын хабарлайды:
1
Қарыз алушының толық атауы
2
Өнімнің (қаржыландыру) түрі
кредит/микрокредит
3
Кредит/микрокредит/жаңартылмайтын кредит желісінің сомасы мен валютасы
4
Кредит берудегі/микрокредит берудегі мақсат
5
Кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредит желісінің мерзімі
6
Сыйақы мөлшерлемесі
7
Негізгі қарызды өтеу тәртібі мен мерзімдері
8
Сыйақыны өтеу тәртібі мен мерзімдері
9
Кредит/микрокредит/жаңартылмайтын кредит желісі бойынша қамтамасыз ету тізбесі
Объектінің атауы, орналасқан жері, кепіл құны кемінде ____ теңге.
Нарықтық құны ______ _____теңге;
Кепілмен қамтамасыз етудің жалпы сомасының жиыны ______ теңге.
10
Кепілдік мөлшерінің есептемесі
Баяндалғандардың негізінде Сізден ___ айға дейінгі мерзіммен _____________ теңге мөлшерінде кепілдік беру мүмкіндігін қарастыруды сұраймыз.
Микроқаржы ұйымы/кредиттік серіктестік __________________________
_______________________________________________________________ (қолы)
Ауылдық жерлерде және
шағын қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін кредиттер/
микрокредиттер бойынша
кепілдік беру қағидаларына
2-қосымша
Қатысушының сараптама жүргізу үшін ұсынатын құжаттарының тізбесі
р/с№
Құжат атауы
Құжат/мәліметтер түрі
жеке тұлғалар үшін:
1
Кредит/микрокредит алуға арналған сауалнама-өтініш
түпнұска**/электронық құжат
2
Жеке басын куәландыратын құжат
көшірме*/ құжаттың электрондық көшірмесі / мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық форматтағы мәлімет
3
Дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама/дара кәсіпкер куәлігі (егер шаруа/ фермер қожалығында, дара кәсіпкерде бірнеше қатысушы болса, мемлекеттік кірістер басқармасынан салық төлеушіні бірлескен кәсіпкерлік ретінде тіркеу туралы мәліметтер қосымша ұсынылады)
көшірме*/электрондық құжат
4
Кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге келісімі
түпнұсқа**/ электрондық құжат
5
Субъектінің берілген кредит/микрокредит туралы ақпаратты, мәліметтерді және кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындағаны/орындамағаны туралы барлық мәліметтерді мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына, сондай-ақ "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына және оның еншілес ұйымдарына беруге және олардан алуға келісімі
түпнұсқа **/ электрондық құжат
6
Бизнес-жоспар
көшірме */ электрондық құжат
7
Шаруа қожалығының/фермер қожалығының уәкілетті органының кепілдіктерді және кредитті/микрокредитті тарту, мүлікті кепілге беру туралы шешімі (егер шаруа / фермер қожалығы бір мүшеден тұратын болса талап етілмейді))
Бір қатысушыдан, дара кәсіпкерден тұратын шаруа/фермер қожалығы үшін – мүлікті кепілге беру туралы жұбайының (зайыбының) нотариалды куәландырылған келісімі / мүлікті кепілге беру сәтінде неке қатынастарының жоқтығы туралы өтініш.
көшірме * (кепілдік құпталғаннан кейін)/ электрондық құжат
8
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы анықтама.
көшірме */ мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық форматтағы мәлімет
9
Екінші деңгейдегі банктердегі барлық қолда бар шоттар туралы мәліметтер.
көшірме (кепілдік құпталғаннан кейін беріледі)* / электрондық құжат
10
Қаржы ұйымдарынан кредиттік есеп және несие берешегінің, оның ішінде мерзімі өткен қарыз (қолданыстағы кредиттер бар болса) туралы анықтамалар.
көшірме */кредиттік бюродан алынған электрондық форматтағы мәлімет
11
Қарыз алушының (тең қарыз алушының) еңбекақысын және/немесе өзге де кірістерін растайтын құжат - жинақтаушы зейнетақы қорының үзінді көшірмесі (бар болса).
көшірме * / мемлекеттік дерекқорларынан алынған электрондық форматтағы мәлімет
12
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының "Бастау-Бизнес" бағдарламасы бойынша сертификаты немесе Кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан өткені туралы сертификат (тек ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер мен стартап жобалар үшін).
көшірме */ "Атамекен" ҰКП-дан алынған электрондық мәліметтер
13
Соңғы есепті кезең үшін салық декларациясы (бар болса).
көшірме */ электрондық құжат
заңды тұлғалар үшін:
14
Кредит/микрокредит алуға арналған сауалнама-өтініш
түпнұсқа **/ электрондық құжат
15
Кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге келісімі
түпнұсқа **/ электрондық құжат
16
Субъектінің берілген кредит/микрокредит туралы ақпаратты, мәліметтерді және кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындағаны/ орындамағаны туралы барлық мәліметтерді мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына, сондай-ақ "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына және оның еншілес ұйымдарына беруге және олардан алуға келісімі.
түпнұсқа **/ электрондық құжат
17
Құрылтай құжаттары және бірінші басшылардың құжаттары (жарғы/құрылтай шарты, мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама, бірінші басшыны сайлау туралы құжаттар, бірінші басшының жеке басын куәландыратын құжат)
көшірме */ электрондық құжат
18
Қол қою үлгілері бар құжат.
көшірме */ электрондық құжат
19
Кепілдікті және кредитті/микрокредитті тарту, мүлікті кепілге беру туралы шешім қабылдаған заңды тұлғаның уәкілетті органының шешімі.
көшірме */ электрондық құжат
20
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы анықтама.
көшірме */ электрондық құжат
21
Қаржы ұйымдарынан кредиттік есеп және несие берешегінің, оның ішінде мерзімі өткен қарыз (қолданыстағы кредиттер бар болса) жайында анықтамалар.
көшірме */ кредиттік бюролардан алынған электрондық мәліметтер
22
Екінші деңгейдегі банктердегі барлық қолда бар шоттар туралы мәліметтер.
көшірме */ электрондық құжат
23
Бизнес-жоспар.
көшірме */ электрондық құжат
24
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының "Бастау-Бизнес" бағдарламасы бойынша сертификаты немесе Кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан өткені туралы сертификат (тек ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер мен стартап жобалар үшін).
көшірме */ "Атамекен" ҰКП деректер қорынан алынған мәліметтер
25
Соңғы есепті кезең үшін салық декларациясы (бар болса).
көшірме */ электрондық құжат
МҚҰ/КС үшін:
26

51. Отчет о текущем мониторинге хода реализации проектапо форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам, представляется МФО/КТ гаранту не позднее первого числа месяца, следующего за отчетным, в письменном виде на ежемесячной основе, и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного гарантом.
52. Гарант на основе отчетов МФО/КТ ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет информацию по выданным кредитам/микрокредитам в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах с учетом предоставленных гарантий в МИО по вопросам сельского хозяйства(услугодателю).
МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателю) на основе отчетов гаранта ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют информацию в местный исполнительный орган по вопросам занятости и уполномоченному органу, информацию по итогам полугодия и отчетного года предоставляет в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным.
Уполномоченный орган на основе информации МИО по вопросам сельского хозяйства (услугодателя) ежемесячно до 10 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет информацию по выданным гарантиям уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Приложение 1 к Правилам
гарантирования по кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Форма
Дочерняя организация акционерного
общества "Национальный
управляющий холдинг "КазАгро"
по гарантированию
от__________________________
____________________________
Письмо с положительным решением о возможности кредитования/микрокредитования с расчетом суммы гарантии
Микрофинансовая организация /кредитное товарищество сообщает о том, что ___ _________ 20__ года было принято положительное решение о предоставлении микрокредита в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек" (далее – программа "Еңбек"), утвержденной постановлением Правительства Республика Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, со следующими условиями:
1
Полное наименование заемщика
2
Вид продукта (финансирования)
кредит/микрокредит
3
Сумма и валюта кредита/микрокредита/ не возобновляемой кредитной линии
4
Цель кредитования/микрокредитования
5
Срок кредита/микрокредита/ не возобновляемой кредитной линии
6
Ставка вознаграждения
7
Порядок и сроки погашения основного долга
8
Порядок и сроки погашения вознаграждения
9
Перечень обеспечения по кредиту/микрокредиту/ не возобновляемой кредитной линии
Наименование объекта, местонахождение, залоговая стоимость не менее ____ тенге. Рыночная стоимость _____ тенге.
Итого общая сумма залогового обеспечения ___________ тенге.
10
Расчет размера гарантии
На основании изложенного, просим Вас рассмотреть возможность предоставления гарантии в размере _____________ тенге, сроком до ___ месяцев.
Микрофинансовая организация/кредитное товарищество ______________
_______________________________________________________________
(подпись)
Приложение 2 к Правилам
гарантирования по кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Перечень документов, предоставляемых для проведения экспертизы участника
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
для физических лиц:
1
Анкета-заявление на получение кредита/микрокредита
оригинал**/ электронный документ
2
Документ, удостоверяющий личность
копия*/ электронная копия документа/ сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
3
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя /Свидетельство индивидуального предпринимателя (если у крестьянского/фермерского хозяйства, индивидуального предпринимателя несколько участников, дополнительно предоставляется сведения о регистрации налогоплательщика в качестве совместного предпринимательства с управления государственных доходов)
копия*/электронный документ
4
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал**/ электронный документ
5
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном кредите/микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита в государственные (в том числе правоохранительные) /негосударственные органы, средства массовой информации, а также акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" и его дочерние организации
оригинал**/ электронный документ
6
Бизнес-план
копия*/ электронный документ
7
Решение уполномоченного органа крестьянского хозяйства/фермерского хозяйства о привлечении гарантии и кредита/микрокредита, передаче в залог имущества (не требуется если крестьянское/фермерское хозяйство состоит из одного члена)
Для крестьянского/фермерского хозяйства, состоящего из одного участника, индивидуального предпринимателя – нотариально удостоверенное согласие супруга (-ги) о передаче имущества в залог/заявление об отсутствии брачных отношений на момент передачи имущества в залог
копия* (предоставляется после одобрения гарантии)/ электронный документ
8
Справка об отсутствии (наличии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям
копия*/ сведения в электронном формате из государственных баз данных
9
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
копия (после одобрения гарантии)* /электронный документ
10
Кредитный отчет и справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии действующих кредитов)
копия*/сведения в электронном формате из кредитных бюро
11
Документ, подтверждающий заработную плату и/или иные доходы заемщика (созаемщика) - выписка накопительного пенсионного фонда (при его наличии)
копия* /сведения в электронном формате из государственных баз данных
12
Сертификат Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" по программе "Бастау Бизнес" или Сертификат о прохождении обучения основам предпринимательства (только для начинающих предпринимателей и стартап проектов)
копия*/электронные сведения из баз данных НПП РК "Атамекен"
13
Налоговая декларация за последний отчетный период (при наличии)
копия*/ электронный документ
для юридических лиц:
14
Анкета-заявление на получение кредита/микрокредита
оригинал**/электронный документ
15
Согласие субъекта кредитной истории на предоставлении информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал**/электронный документ
16
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном кредите/микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита/микрокредита в государственные (в том числе правоохранительные)/негосударственные органы, средства массовой информации, а также акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" и его дочерние организации
оригинал**/электронный документ
17
Учредительные документы и документы первых руководителей (устав/учредительный договор, справка о государственной регистрации/перерегистрации, документы об избрании первого руководителя, документ, удостоверяющий личность первого руководителя)
копия*/электронный документ
18
Документ с образцами подписей
копия*/ электронный документ
19
Решение уполномоченного органа юридического лица, принявшего решение о привлечении гарантии и кредита/микрокредита, передаче в залог имущества.
копия*/ электронный документ
20
Справка об отсутствии (наличии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям
копия*/ электронный документ
21
Кредитный отчет и справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии действующих кредитов кредитов)
копия*/электронные сведения из кредитных бюро
22
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
копия*/ электронный документ
23
Бизнес-план
копия*/ электронный документ
24
Сертификат Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" по программе "Бастау Бизнес" или Сертификат о прохождении обучения основам предпринимательства (только для начинающих предпринимателей и стартап проектов)
копия*/электронные сведения из баз данных НПП РК "Атамекен"
25
Налоговая декларация за последний отчетный период (при наличии)
копия*/ электронный документ
для МФО/КТ:
26

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген) бекітілген Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 2-қосымша – берілетін құжаттарды қабылдау-тапсыру актісін қоса бере отырып, кепілдік сомасы есебімен кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хат
көшірме */ электрондық құжат
27
МҚҰ/КС уәкілетті органының кепілгердің кепілдігімен кредит/микрокредит беру туралы шешімі
көшірме */ электрондық құжат
28
Кредиттік, кепіл және заң, тәуекелдер бөлімшелерінің, МҚҰ/КС қауіпсіздік қызметінің (бар болса) сараптамалық қорытындылары.
көшірме */ электрондық құжат
29
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтама немесе "электрондық үкімет" сайтынан МҚҰ/КС барлық өзгерістері туралы анықтама
көшірме */ электрондық құжат / мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық форматтағы мәлімет
30
МҚҰ/КС жарғысы (өтініш берушінің қатысуын растайтын КС Жарғысы). Өтініш берушінің КС-ға қатысуын растау болмаған кезде кепілгер нысаны бойынша кепілдік міндеттеме ұсыну
көшірме */ электрондық құжат / мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық форматтағы мәлімет
31
МҚҰ/КС-тің бірінші басшын тағайындау туралы шешім
көшірме */ электрондық құжат / мемлекеттік дерекқорларынан алынған электрондық форматтағы ақпарат
32
МҚҰ/КС-тің бірінші басшын тағайындау туралы бұйрық
көшірме */ электрондық құжат / мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық форматтағы мәлімет
33
МҚҰ/КС-тің бірінші басшының жеке басын куәландыратын құжат
көшірме */ электрондық құжат / мемлекеттік дерекқорлардан алынған электрондық форматтағы мәлімет
34
МҚҰ/КС-тің бірінші басшының қол қою үлгілері бар құжат
көшірме */ электрондық құжат
* МҚҰ/КС беретін құжаттар (Қатысушылар кепілдік алу үшін кепілгерге жүгінген және кейіннен МҚҰ/КС-ге кредит/микрокредит алу үшін жүгінген кезде құжаттардың көшірмелерін беруге рұқсат беріледі).
** Қатысушылар ұсынатын құжаттар.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
МҚҰ – микроқаржы ұйымы;
КС – кредиттік серіктестік;
Ауылдық жерлерде және
шағын қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін кредиттер/
микрокредиттер бойынша
кепілдік беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
№ ____ кепілдік шарты
_______________________
20___ жылғы "___" __________
Бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке-жеке төменде көрсетілгендей немесе "Тарап" деп аталатын:
Кепілгер___________________________
МҚҰ/КС __________________________
Қарыз алушы_______________________

Приложение 2 к Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17812) – письмо с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии с приложением акта приема-передачи передаваемых документов
Копия*/ электронный документ
27
Решение уполномоченного органа МФО/КТ о предоставлении кредита/микрокредита под гарантию гаранта
Копия*/ электронный документ
28
Экспертные заключения кредитного, залогового и юридического подразделения, подразделения рисков, службы безопасности МФО/КТ (при наличии)
Копия*/ электронный документ
29
Справка о государственной регистрации юридического лица или справка с сайта "электронного правительства" о всех изменениях КТ/МФО
Копия*/ электронный документ/ сведения в электронном формате из государственных баз данных
30
Устав КТ/МФО (Устав КТ с подтверждением участия заявителя). При отсутствии подтверждения участия заявителя в КТ, предоставить гарантийное обязательство по форме гаранта
Копия*/ электронный документ/ сведения в электронном формате из государственных баз данных
31
Решение о назначении руководителя КТ/МФО
Копия*/ электронный документ/ сведения в электронном формате из государственных баз данных
32
Приказ о назначении руководителя КТ/МФО
Копия*/ электронный документ/ сведения в электронном формате из государственных баз данных
33
Удостоверение личности руководителя КТ/МФО
Копия*/ электронный документ/ сведения в электронном формате из государственных баз данных
34
Документ с образцами подписей первого руководителя КТ/МФО
Копия*/ электронный документ
* Документы, предоставляемые МФО/КТ (при обращении Участников к гаранту за гарантией и последующем обращении в МФО/КТ за кредитом/микрокредитом допускается предоставление копии документов).
** Документы, предоставляемые Участниками.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МФО – микрофинансовая организация;
КТ – кредитное товарищество.
Приложение 3 к Правилам
гарантирования по кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Форма
Договор гарантии № ____
_______________
"___" ___________ 20__ года
Гарант ___________________
МФО/КТ __________________
Заемщик __________________
далее совместно именуемые Стороны, а по отдельности как указано выше или "Сторона", в соответствии с:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі – "Еңбек" бағдарламасы), Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген) Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары/кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар),
МҚҰ/КС және Қарыз алушы арасында жасалған ________ ___________ № ______ Шартқа/Негіздемелік келісімге (бұдан әрі – кредит/микрокредит, кредит/микрокредит беру туралы шарт) сәйкес төмендегілер туралы осы кепілдік шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1-тарау. Терминдер мен айқындамалар
1. Осы Шартта "Еңбек" бағдарламасында және Қағидаларда көзделген ұғымдар мен айқындамаларға сәйкес келетін айқындамалар мен ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарттың талаптарында Кепілгер Қарыз алушының кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етуде МҚҰ/КС алдында кредит/микрокредит бойынша негізгі боыш сомасы шегінде ішінара ынтымақтастық жауапкершілік талаптарымен жауап беруге міндеттенеді.
3. Кепілгер МҚҰ/КС алдында Қарыз алушының есептелген сыйақыны, өсімпұлды, айыппұлды, материалдық немесе моральдық залалды, айырылып қалған пайданы төлеу, комиссияларды және/немесе кредитті/микрокредитті берумен байланысты Қарыз алушының кез келген басқа да міндеттемелерді, оның ішінде борышты өндіріп алу бойынша сот шығасыларын, Қарыз алушының МҚҰ/КС алдында қабылдаған міндеттемелерін орындамауынан немесе тиісінше орындамауынан туындаған МҚҰ-ның/КС-ның кез келген басқа да шығындарын төлеу бөлігінде кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерді орындауына жауапты болмайды.
3-тарау. Кредит/микрокредит шарттары
4. Кепілгердің кредит/микрокредит және осы Шарт бойынша МҚҰ/КС алдындағы жауапкершілігі ______________ теңге мөлшеріндегі кепілдік сомасымен шектелген, бұл кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасының ___ %-ын құрайды. МҚҰ/КС Кепілгерге осы Шарт бойынша талаптар қойған жағдайда, оның ішінде талап-арыз қойған жағдайда, Кепілгер МҚҰ/КС алдында осы Шарт бойынша тек кепілдік сомасы шегінде және егер МҚҰ-ның/КС-ның тиісті талабы кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасын қайтаруға қатысты болса ғана жауапты болады.

Государственной программой развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы "Еңбек" (далее – программа "Еңбек"), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17812) (далее – Правила),
Договором/Рамочным соглашением ____________________________ №_____ от ___________, заключенным между МФО/КТ и Заемщиком (далее – кредит/микрокредит, договор о предоставлении кредита/микрокредита), заключили настоящий договор гарантии (далее – Договор) о нижеследующем:
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются определения и понятия, которые соответствуют понятиям и определениям, предусмотренным программой "Еңбек" и Правилами.
Глава 2. Предмет договора
2. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется в обеспечение исполнения обязательств Заемщика по кредиту/микрокредиту отвечать перед МФО/КТ на условиях частично солидарной ответственности в пределах суммы основного долга по кредиту/микрокредиту, но не более суммы Гарантии.
3. Гарант не несет ответственности за исполнение Заемщиком обязательств перед МФО/КТ по кредиту/микрокредиту в части оплаты начисленного вознаграждения, пени, штрафов, материального или морального ущерба, упущенной выгоды, оплаты комиссий и/или любых других обязательств Заемщика, связанных с предоставлением кредита/микрокредита, в том числе судебных издержек по взысканию долга, любых других убытков МФО/КТ, вызванных неисполнением и/или ненадлежащим исполнением Заемщиком обязательств, принятых перед МФО/КТ.
Глава 3. Условия кредита/микрокредита
4. Ответственность Гаранта перед МФО/КТ по кредиту/микрокредиту и настоящему Договору ограничена суммой гарантии в размере ____________________ тенге, что составляет _____ % от суммы основного долга по кредиту/микрокредиту. В случае предъявления МФО/КТ требования к Гаранту по настоящему Договору, в том числе в случае предъявления иска, Гарант несет ответственность перед МФО/КТ по настоящему Договору в пределах только суммы гарантии и только, если соответствующее требование МФО/КТ заключается в требовании возврата суммы основного долга по кредиту/микрокредиту.

5. Кепілгер берілген кепілдіктің бастапқы мөлшерін біржақты тәртіппен азайтпайды.
Бұл ретте, негізгі борышты өтеу/ішінара өтеу кезінде кепілдік сомасы кепілдік сомасының борыш сомасына пайыздық мәндегі негізгі арақатынасы ретінде қатысу мөлшеріне көбейтілген негізгі борышты өтеу сомасына тең сомаға азайтылады.
6. Кепілдік Қарыз алушы кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелерін орындамаған жағдайда ғана орындалуға жатады. Талап қою және Кепілдікті орындау тәртібі осы Шартта белгіленеді.
7. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Кепілгерге Қарыз алушыға, Кредит/микрокредит беру туралы шартқа, оның ішінде оның мазмұнына және оның орындалуына қатысты кез келген ақпаратты, оның ішінде Кредит/микрокредит беру туралы шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы, ол бойынша жүзеге асырылған ақы төлеу мен төлемдер, оның ішінде мерзімі өткен берешектер туралы, өтелген сома және несиелік берешек қалдықтары туралы ақпаратты қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәліметтерді ұсыну құқығын МҚҰ-ға/КС-ге береді. Қарыз алушы да Кепілгерге және МҚҰ-ға/КС-ге өзі туралы дербес деректерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жинауға және өңдеуге сөзсіз және кері қайтарып алынбайтын келісімін береді (жеке тұлғалар үшін).
8. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Кепілгердің Кепілгер акционеріне және мемлекеттік органдарға мынадай мәліметтер ұсынуына келісімін береді: Қарыз алушының фирмалық атауы, Қарыз алушының "Еңбек" бағдарламасына қатысуы, Қарыз алушы жобасының атауы, Қарыз алушының жобасы іске асырылатын өңір және сала, кредит сомасы және мерзімі, кепілдік сомасы, кредит/микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі. Сондай-ақ, Қарыз алушы Кепілгерге осы тармақта көрсетілген мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Кепілгердің интернет-ресурсында жариялау құқығын береді.
9. Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз Кредит/микрокредит беру туралы шартта Қарыз алушы міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде көрсетілмеген және (немесе) Кредит/микрокредит беру туралы шартқа және (немесе) Кепілдік шартына енгізілген мүлік, құқықтар, кепілдіктер, кепілгерліктер және басқасы Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолдануға болмайды.
Осы талаптың сақталмауы кепілдіктің тоқтатылуына алып келеді, ал кепілдікті Кепілгер толық немесе ішінара орындаған жағдайларда, Кепілгердің жазбаша талаптарын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде МҚҰ-ның/КС-ның кепілдік бойынша алған барлық соманы Кепілгерге қайтаруы міндеттілігіне алып келеді.

5. Гарант в одностороннем порядке не уменьшает первоначальный размер выданной гарантии.
При этом при погашении/частичном погашении основного долга сумма гарантии уменьшается на сумму, равную сумме погашения основного долга, умноженную на размер участия как соотношение суммы гарантии к сумме основного долга в процентном выражении.
6. Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения Заемщиком обязательств по возврату суммы основного долга по кредиту/микрокредиту. Порядок предъявления требования и исполнения Гарантии устанавливается настоящим Договором.
7. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет МФО/КТ право представлять Гаранту любую информацию, касающуюся Заемщика, Договора о предоставлении кредита/микрокредита, в том числе, его содержания и его исполнения, в том числе сведения, составляющие коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, включая, но не ограничиваясь информацией об изменениях и дополнениях к Договору о предоставлении кредита/микрокредита, осуществленных по нему выплатах и платежах, в том числе, о просроченной задолженности, о погашенной сумме и остатке ссудной задолженности. Заемщик также дает свое безотзывное и безусловное согласие Гаранту и МФО/КТ на сбор и обработку персональных данных о нем в соответствии с законодательством Республики Казахстан (для физических лиц).
8. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и государственным органам следующих сведений: фирменное наименование Заемщика, участие Заемщика в программе "Еңбек", наименование проекта Заемщика, регион и отрасль реализации проекта Заемщика, сумма и срок кредита, сумма гарантии, ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту. Заемщик также предоставляет Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Гаранта.
9. В качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика по Договору о предоставлении кредита/микрокредита не допускается имущество, права, гарантии, поручительства и другое, не указанные в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и (или) внесенные в Договор о предоставлении кредита/микрокредита и (или) Договор залога без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет прекращение гарантии, а в случаях, когда гарантия была полностью или частично исполнена Гарантом – обязанность МФО/КТ вернуть Гаранту всю сумму, полученную по гарантии, в течение 7 (семи) рабочих дней с даты получения письменного требования Гаранта.

10. Кредит/микрокредит беру туралы шарттағы Қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде қолданылатын мүлік Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз алып тасталмайды.
Осы шарттың сақталмауы кепілдікті тоқтатуға алып келеді, ал кепілдікті Кепілгер толығымен немесе ішінара орындаған жағдайларда, МҚҰ-ның/ КС-ның Кепілгерге кепілдік бойынша алынған барлық соманы Кепілгердің жазбаша талабын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қайтаруы міндеттілігіне алып келеді.
11. Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған мүлік Кепілдік шартының қолданылу мерзімі ішінде Қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың басқа міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету ретінде қолданылмайды (Кепілгермен жазбаша келісілген жағдайларды қоспағанда).
12. Кепілгердің кепілдік бергені үшін комиссия көзделмеген және ол Қарыз алушының төлеуіне жатпайды.
13. Кепілгердің мынадай шарттарды сақтауы кепілдік жарамдылығының міндетті шарты болып табылады:
1) Қарыз алушы құжаттама жүзінде, оның ішінде қажет болған жағдайда, Кепілгердің мониторинг жүргізуі барысында, жобаны іске асыру орнына барған жағдайда растаған кредиттік құралдарды кредит/микрокредит талаптарына сәйкес мақсатты пайдалану;
2)__________________________________________________________;
3)__________________________________________________________ (осы тармақ Кепілгердің уәкілетті органының шарттарына сәйкес мәліметтермен толықтырылады).
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
14. Кепілгер:
1) МҚҰ/КС талаптарын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей осы Шарттың талаптарында МҚҰ/КС кепілдігі бойынша төлем жүргізуге міндетті.
15. Кепілгер:
1) МҚҰ/КС-дан және Қарыз алушыдан осы Шартта белгіленген міндеттемелерін орындауын талап етуге;
2) МҚҰ/КС-дан Қарыз алушының кредитті/микрокредитті мақсатты пайдалануын бақылауды және МҚҰ/КС-ның және Қарыз алушының осы Шартты және (немесе) Кредит/микрокредит беру туралы шартты орындауын мониторингтеуді жүзеге асыру үшін қажетті толық және дұрыс ақпарат, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де қажетті ақпаратты алуға, оның ішінде коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, Кепілгер өкілдерінің МҚҰ/КС-ге баруы жолымен де ақпарат алуға;
3) жобаның іске асырылу барысын тексеру мақсатында Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша қаржыландырылған Қарыз алушы жобасының іске асырылу орнына баруды жүзеге асыруға;
4) осы Шарттың талаптарына (бұдан әрі – талап) сәйкес берілген кепілдік сомасының шегінде кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау туралы Кепілгерге қойылатын МҚҰ/КС талабын орындаудан:
егер, қойылған талапта айқындалған бұзушылықтарды МҚҰ/КС жойғанға дейін мұндай талап МҚҰ/КС-ға дұрыс қойылмаса;
егер, мұндай талап МҚҰ/КС-ға осы Шарттың талаптарын бұза отырып қойылса, сондай-ақ осы Шарт шеңберінде Кепілгер жүргізген мониторинг барысында осы Шарттың 5-тарауында көрсетілген Шарт талаптарының бұзылғаны анықталса, МҚҰ/КС-ға жазбаша уәжді жауап жіберу жолымен бас тартуға;

10. Не допускается исключение имущества, выступающего в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет прекращение гарантии, а в случаях, когда гарантия была полностью или частично исполнена Гарантом – обязанность МФО/КТ вернуть Гаранту всю сумму, полученную по гарантии, в течение 7 (семи) рабочих дней с даты получения письменного требования Гаранта
11. Имущество, принятое по Договору о предоставлении кредита/микрокредита в качестве обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не выступает в качестве обеспечения по другим обязательствам Заемщика и (или) третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с Гарантом).
12. Комиссия за предоставление Гарантом гарантии не предусмотрена и оплате Заемщиком не подлежит.
13. Обязательным условием действительности гарантии является соблюдение следующих требований Гаранта:
1) целевое использование кредитных средств согласно условиям кредита/микрокредита, документально подтвержденное Заемщиком, в том числе, в случае необходимости, в ходе мониторинга Гарантом, в случае выезда на место реализации проекта;
2) ___________________________________________________;
3) ___________________________________________________(сведения в настоящий пункт дополняются в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта).
Глава 4. Права и обязанности сторон
14. Гарант обязан:
1) в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования МФО/КТ произвести платеж по гарантии МФО/КТ на условиях настоящего Договора.
15. Гарант вправе:
1) требовать от МФО/КТ и Заемщика исполнения обязательств, установленных настоящим Договором;
2) получать от МФО/КТ полную и достоверную информацию, необходимую для осуществления контроля за целевым использованием кредита/микрокредита Заемщиком и мониторинга исполнения МФО/КТ и Заемщиком настоящего Договора и (или) Договора о предоставлении кредита/микрокредита, а также необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в том числе путем выезда представителей Гаранта в МФО/КТ, с соблюдением требований по сохранению коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
3) осуществлять выезд на место реализации проекта Заемщика, профинансированного по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, с целью проверки хода реализации проекта;
4) отказать в исполнении требования МФО/КТ к Гаранту об исполнении обязательств по гарантии в пределах суммы гарантии, предоставленное в соответствии с условиями настоящего Договора (далее – требование):
если такое требование не корректно предъявлено МФО/КТ, до устранения МФО/КТ выявленных нарушений в предъявленном требовании;
если такое требование предъявлено МФО/КТ с нарушением условий настоящего Договора, а также, если в ходе мониторинга, проводимого Гарантом в рамках настоящего Договора выявлены нарушения условий Договора, указанных в главе 5 настоящего Договора путем направления МФО/КТ письменного мотивированного ответа;

5) Қарыз алушы борышын таныған және (немесе) Қарыз алушы МҚҰ/КС-ға өз қарсылығын білдіруден бас тартқан жағдайда да, Қарыз алушы беруі мүмкін, МҚҰ/КС талаптарына қарсылық білдіруге;
6) Қарыз алушыдан және МҚҰ/КС-дан Кепілгердің сұранымын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындауы, оның ішінде жасалған Кредит/микрокредит беру туралы шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беруді талап етуге;
7) МҚҰ/КС-дан (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) МҚҰ/КС-ның Қарыз алушыға талап қою құқығын растайтын құжаттар мен ақпаратты ұсынуды және осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге осы Шарттың 32-тармағына сәйкес беруді талап етуге;
8) Қарыз алушыдан (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) Кепілгерге кепілдік бойынша жүргізілген төлем сомасын толық көлемде өтеуді және Қарыз алушы үшін жауапкершілікке байланысты келтірілген өзге де шығындарды өтеуді талап етуге;
9) МҚҰ/КС-дан тоқсан сайынғы негізде қаржылық есептілікті, МҚҰ/КС берген кредиттер бойынша кредиттік портфель туралы ақпаратты осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес сұратуға;
10) Кепілгер МҚҰ/КС-ның осы Шартта айқындалған тәртіппен кепілдік төлемі бойынша талабын орындаған жағдайда, осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді үшінші тұлғаларға тапсыруға;
11) Қарыз алушының кез келген шоттарынан осы Шарт бойынша туындаған берешек сомасын Қазақстан Республикасының банктік және азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен акцептсіз тәртіпте алып тастауға (есептен шығаруға) не Қарыз алушының банкте ашылған банктік шоттарынан ақшаны банктік шоттарды тікелей дебеттеу жолымен есептен шығаруға. Қарыз алушының банктік шоттарын тікелей дебеттеу үшін осы Шарттың көшірмесі және Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін растайтын құжаттардың көшірмелері негіз болып табылады. Осы Қарыз алушының банкте ашылған шоттарын тікелей дебеттеу жолымен төлемдерді жүзеге асыруға оның келісімі болып табылады;
12) осы Шарт талаптарын тиісінше және (немесе) уақтылы орындамау фактілерін анықтаған кезде Кепілдік сомасын және (немесе) мерзімін азайтуға;
13) осы Шартта, Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
16. Қарыз алушы:
1) МҚҰ/КС-ға, Кепілгерге растаушы құжаттарды кредит/микрокредит алған сәттен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімде бере отырып, Кредит/микрокредит беру туралы шартта белгіленген кредитті/микрокредитті нысаналы мақсатына сәйкес пайдалануға. Бұл ретте, кредиттің/микрокредиттің нысаналы мақсатын өзгерту, сондай-ақ нысаналы мақсатының расталу мерзімін ұзарту МҚҰ/КС-мен және Кепілгермен келісім бойынша мүмкін болады;

5) выдвигать против требований МФО/КТ возражения, которые мог бы предоставить Заемщик, даже в случае признания Заемщиком долга и (или) отказа Заемщика от выдвижения своих возражений МФО/КТ;
6) требовать от Заемщика и МФО/КТ в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления информации об исполнении Заемщиком обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного договора о предоставлении кредита/микрокредита;
7) требовать от МФО/КТ (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) представления документов и информации, удостоверяющих права требования МФО/КТ к Заемщику, и передачи Гаранту прав, обеспечивающих эти требования в соответствии с пунктом 32 настоящего Договора;
8) требовать от Заемщика (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных выплат по гарантии, и возмещения иных убытков, понесенных в связи с ответственностью за Заемщика;
9) запрашивать у МФО/КТ на ежеквартальной основе финансовую отчетность, информацию о кредитном портфеле по выданным МФО/КТ кредитам, согласно приложению 1 к настоящему Договору;
10) передавать права и обязанности по настоящему Договору третьим лицам, в случае исполнения Гарантом требования МФО/КТ по оплате гарантии в порядке, определенном настоящим Договором;
11) в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов Заемщика сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в порядке, предусмотренном банковским и гражданским законодательством Республики Казахстан либо списывать деньги с банковских счетов Заемщика, открытых в банке, путем прямого дебетования банковских счетов. Основанием для прямого дебетования банковских счетов Заемщика являются копия настоящего Договора и копии документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед Гарантом. Настоящее является согласием Заемщика на осуществление платежей путем прямого дебетования его счетов, открытых в банке;
12) уменьшить сумму и (или) срок Гарантии при выявлении фактов ненадлежащего и (или) несвоевременного исполнения условий настоящего Договора;
13) иметь иные права, предусмотренные настоящим Договором, Правилами и законодательством Республики Казахстан.
16. Заемщик обязан:
1) использовать кредит/микрокредит в соответствии с его целевым назначением, установленным в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита, с представлением МФО/КТ, Гаранту подтверждающих документов в срок не более 90 (девяносто) календарных дней с момента получения кредита/микрокредита. При этом, изменение целевого назначения кредита/микрокредита, а также продление срока подтверждения целевого использования возможно по согласованию с МФО/КТ и Гарантом;

2) МҚҰ/КС-ның және (немесе) Кепілгердің алғашқы талабы бойынша оның өкілдеріне кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылуын, оның қамтамасыз етілуін және Қарыз алушының қаржылық-шаруашылық қызметін оның өндірістік (сауда) объектілерін тікелей қарап-тексеру және (немесе) МҚҰ/КС-ға және (немесе) Кепілгерге қажетті шарттарда (мерзімі, көлемі) қаржылық-шаруашылық қызметі туралы құжаттар мен ақпарат беру жолымен тексеруге мүмкіндік беруге;
3) дереу, бірақ кез келген жағдайда Кредит/микрокредит беру туралы шарттың талаптары бұзылған күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, Кепілгерге Кредит/микрокредит беру туралы шарттың олар жол берген барлық бұзушылықтары туралы, оның ішінде кредит/микрокредитті пайдаланғаны үшін негізгі борышты және (немесе) сыйақы сомасын төлеу (қайтару) мерзімін өткізіп алғаны туралы, сондай-ақ Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауға әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін барлық жағдайлар туралы жазбаша хабарлауға;
4) МҚҰ/КС Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау туралы талаптар қойған жағдайда, өз міндеттемелерін тиісінше орындауға қатысты қалыптасып отырған жағдайда барлық ақылға сыйымды және қолжетімді шараларды қабылдауға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда, Кепілгер кепілдік бойынша жүргізген төлемдер сомасын Кепілгерге толық көлемде өтеуге және (Кепілгердің тиісті талабы бар болса) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегі сомасына есептелген сыйақыны Кепілгер МҚҰ/КС-ға кепілдік бойынша соманы аударған күннен бастап Қарыз алушы ақшаны Кепілгерге нақты қайтарған күнге дейін МҚҰ/КС-ге кепілдік бойынша төленген сомада, Кредит/микрокредит беру туралы шартта көрсетілген мөлшерлеме бойынша төлеуге, сондай-ақ Қарыз алушы үшін жауапкершілікпен байланысты Кепілгерге келтірілген өзге де шығындарды Кепілгердің талабында көрсетілген тәртіппен және мерзімде өтеуге. Осы Шартта көрсетілген Кепілгердің банктік шотына ақша аударылған күн Қарыз алушының Кепілгерге ақшаны нақты қайтарған күні болып саналады;
6) Кепілгерден Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған Кредит/микрокредит беру туралы шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат ұсыну жөнінде жазбаша сұраным алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге сұранымда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
7) банктік деректемелері және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде 5 (бес) жұмыс күні ішінде МҚҰ/КС-ны және Кепілгерді жазбаша түрде хабардар етуге;

2) по первому требованию МФО/КТ и (или) Гаранта предоставить его представителям возможность проверки целевого использования кредита/микрокредита, его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности Заемщика путем непосредственного осмотра его производственных (торговых) объектов и (или) предоставления документов и информации о финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем), необходимых МФО/КТ и (или) Гаранту;
3) незамедлительно, но в любом случае не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем нарушения условий Договора о предоставлении кредита/микрокредита, письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях Договора о предоставлении кредита/микрокредита, в том числе о просрочке уплаты (возврата) суммы основного долга и (или) вознаграждения за пользование кредитом/микрокредитом, а также обо всех обстоятельствах, влияющих или могущих повлиять на исполнение Заемщиком своих обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита;
4) в случае предъявления МФО/КТ требований об исполнении обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, принять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих обязательств;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом выплат по гарантии, и (при наличии соответствующего требования Гаранта) уплатить вознаграждение, начисленное на сумму задолженности Заемщика перед Гарантом с даты перечисления Гарантом МФО/КТ суммы по гарантии до даты фактического возврата Заемщиком денег Гаранту на сумму, выплаченную МФО/КТ по гарантии, по ставке, указанной в Договоре кредита/микрокредита, а также возместить иные убытки, понесенные Гарантом в связи с ответственностью за Заемщика, в порядке и сроки, указанные в требовании Гаранта. Датой фактического возврата Заемщиком денег Гаранту считается дата зачисления денег на банковский счет Гаранта, указанный в настоящем Договоре;
6) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по Договору предоставления кредита/микрокредита, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного Договора о предоставления кредита/микрокредита, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
7) при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения в течение 5 (пяти) рабочих дней письменно уведомить МФО/КТ и Гаранта;

8) МҚҰ/КС/Кепілгер талабы бойынша Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша алынатын мүлікті қосымша кепіл ретінде ұсынуға;
9) Кепілгердің шешімімен Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша алынатын жылжымалы мүлікті сақтандыруды жүзеге асыруға;
10) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда, МҚҰ/КС және Кепілгер алдында барлық өз мүлкімен жауап беруге;
11) Кепілгердің бірінші талабы бойынша "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық Кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабына сәйкес салықтық құпия болып табылатын мынадай мәліметтерді Кепілгерге ұсынуға Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне келісім беру туралы өтініш беруге:
кірістер;
жұмыскерлер саны;
жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар;
бір жұмыскерге орташа айлық жалақы;
салықтық төлемдер сомасы;
12) Кепілгердің мынадай талаптарын сақтауға міндетті:
___________________________________________;
___________________________________________.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес әр жоба үшін жеке-жеке толықтырылады.
17. МҚҰ/КС:
1) Кредит/микрокредит беру туралы шарттың талаптары өзгерген (Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға алып келмейтін) кезде дереу, бірақ Кредит/микрокредит беру туралы шартқа өзгерістер енгізілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей Кепілгерге бұл туралы жазбаша хабарлауға.
Кредит/микрокредит беру туралы шартқа Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға алып келетін өзгерістер енгізілген кезде МҚҰ/КС Кепілгерден осы өзгерістерді енгізуге алдын ала жазбаша келісімін алуға.
Шарттың осы тармағының екінші абзацында көрсетілген өзгерістер Кредит/микрокредит беру туралы шартқа Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген жағдайда, кепілдік тоқтатылады;
2) Кепілгерден Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған Кредит/микрокредит беру туралы шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беру жөнінде жазбаша сұраным алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге сұранымда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;

8) по требованию МФО/КТ/Гаранта предоставлять в качестве дополнительного залога приобретаемое по Договору о предоставления кредита/микрокредита имущество;
9) по решению Гаранта осуществлять страхование приобретаемого по Договору о предоставления кредита/микрокредита движимого имущества;
10) отвечать всем своим имуществом перед МФО/КТ и Гарантом, в случае неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Договору;
11) по первому требованию Гаранта предоставить Гаранту заявление о предоставлении согласия Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан предоставлять Гаранту следующие сведения, являющиеся в соответствии со статьей 30 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" налоговой тайной, которые будут использоваться Гарантом для мониторинга эффективности программы "Еңбек":
доходы;
численность работников;
расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
среднемесячная заработная плата на одного работника;
сумма налоговых выплат;
12) соблюдать следующие требования Гаранта:
___________________________________________;
____________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются индивидуально по каждому проекту в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
17. МФО/КТ обязан:
1) при изменении условий Договора о предоставления кредита/микрокредита (не влекущих увеличение ответственности Гаранта или иных неблагоприятных последствий для Гаранта) незамедлительно, но в любом случае не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем внесения изменений в Договор о предоставлении кредита/микрокредита, письменно известить об этом Гаранта.
При внесении в Договор о предоставлении кредита/микрокредита изменений, влекущих увеличение ответственности Гаранта или иные неблагоприятные последствия для Гаранта, МФО/КТ обязан получить от Гаранта предварительное письменное согласие на внесение этих изменений.
В случае внесения указанных в абзаце втором настоящего пункта Договора изменений в Договор о предоставлении кредита/микрокредита без предварительного письменного согласия Гаранта, гарантия прекращается;
2) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного Договора о предоставлении кредита/микрокредита, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;

3) Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін толық көлемде орындағаны (оның ішінде міндеттемелерін мерзімінен бұрын орындаған жағдайда да) туралы 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге жазбаша хабарлауға;
4) осы Шартта белгіленген жағдайларда, Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда, Кепілгерден алған бүкіл соманы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борышты, оның ішінде мерзімі өткен негізгі борышты өтеуге жіберуге;
6) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда, осы Шарттың 32-тармағы орындалғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге МҚҰ/КС-ның Қарыз алушыға талап қою құқығын куәландыратын құжаттар мен ақпаратты беруге және Кепілгерге осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды осы Шартта белгіленген көлемде беруге міндетті. МҚҰ/КС құжаттары Кепілгерге төлнұсқаларда, ал мұны жасау мүмкін болмаған жағдайда, нотариалды куәландырған көшірмелер түрінде тапсырылады. Құжаттарды МҚҰ/КС-дан Кепілгерге тапсыру құжаттарды қабылдау-тапсыру актісін жасай отырып жүзеге асырылады;
7) Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борышты төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған (тиісінше орындамаған) жағдайда, Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Қарыз алушының кредиттік дерекнамасына мониторинг жүргізу үшін қолжетімділік беруге;
8) Кепілгердің кепілдікті орындау нәтижесінде алған құқықтарын жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
9) осы Шартта белгіленген өзге де міндеттемелерді тиісінше орындауға;
10) Кепілгерге тоқсан сайынғы негізде қаржылық есептілікті, осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес МҚҰ/КС берілген кредиттер бойынша кредиттік портфель туралы ақпаратты жазбаша түрде және Кепілгер айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қосымша есепті айдан кейінгі айдың бірінен кешіктірмей беруге;
11) Кепілгерге ай сайынғы негізде осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес жобаларды іске асыру барысына ағымдағы мониторинг туралы есепті жазбаша түрде және қосымша Кепілгер айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына есепті айдан кейінгі айдың бірінен кешіктірмей беруге;
12) кредит/микрокредит (оның ішінде кредиттік желі шеңберінде транштар) нақты берілген, сондай-ақ өтеу шарттары өзгерген (қайта құрылымдау, мерзімін ұзарту) сәттен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Кепілгерді берешекті өтеу графигі бар Кредит/микрокредит беру туралы шарттың көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша/электрондық почта бойынша хабардар етуге міндетті.

3) в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней письменно уведомить Гаранта об исполнении Заемщиком своих обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита в полном объеме (в том числе и в случае досрочного исполнения обязательств);
4) в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, направить всю сумму, полученную от Гаранта, на погашение основного долга, в том числе просроченного основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита;
6) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, после исполнения пункта 32 настоящего Договора в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней передать Гаранту документы и информацию, удостоверяющие права требования МФО/КТ к Заемщику, и передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором. Документы МФО/КТ передаются Гаранту в подлинниках, а в случае невозможности сделать это – в виде нотариально удостоверенных копий. Передача документов от МФО/КТ Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи документов;
7) в случае неисполнения (ненадлежащего исполнения) Заемщиком своих обязательств по оплате основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита предоставлять допуск Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором к кредитному досье Заемщика для проведения мониторинга;
8) не препятствовать Гаранту в осуществлении прав, полученных Гарантом в результате исполнения гарантии;
9) исполнять надлежащим образом иные обязательства, установленные настоящим Договором;
10) предоставлять Гаранту на ежеквартальной основе финансовую отчетность, информацию о кредитном портфеле по выданным МФО/КТ кредитам согласно приложению 1 к настоящему Договору, в письменном виде, и дополнительно на электронный адрес ответственного исполнителя определенного Гарантом, не позднее первого числа месяца, следующего за отчетным;
11) предоставлять Гаранту на ежемесячной основе, отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта согласно приложению 2 к настоящему Договору, в письменном виде, и дополнительно на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного Гарантом, не позднее первого числа месяца, следующего за отчетным;
12) в течение 3 (трех) календарных дней с момента фактической выдачи кредита/микрокредита (в том числе траншей в рамках кредитной линии), а также изменения условий погашения (реструктуризация, пролонгация) письменно/по электронной почте уведомлять Гаранта, с приложением копии Договора о предоставлении кредита/микрокредита с графиком погашения задолженности.

18. МҚҰ/КС:
1) Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борышты төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған (тиісінше орындамаған) жағдайда, Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде талап қоюға;
2) Кепілгерден және Қарыз алушыдан осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелердің орындалуын талап етуге құқылы.
5-тарау. Кепілдіктерді орындау тәртібі
19. Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін үздіксіз орындамаған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн мерзімінен кешіктірмей, МҚҰ/КС бұл туралы Кепілгерді Кепілдік мөлшері есептелетін негізгі борыш бойынша берешек мөлшерін Кепілгердің белгілеуі үшін Кепілдік мөлшерінің қалдығын көрсете отырып, Қарыз алушының МҚҰ/КС алдында берешегінің бар екендігі туралы анықтаманы және МҚҰ/КС-ның Қарыз алушыға жолдаған мерзімі өткен берешегін өтеу туралы жазбаша талабының көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша хабардар етеді.
20. Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 180 (бір жүз сексен) күн ішінде МҚҰ/КС Қарыз алушыдан және қамтамасыз ету берілген адамдардан мерзімі өткен берешекті (хабарламаларды, наразылықтарды, талаптарды жіберу, соттан тыс және сот тәртібімен өндіріп алу, оның ішінде кепілмен қамтамасыз етуге және үшінші тұлғалардың кепілдіктерімен/кепілгерліктерімен (кепілдікті қоспағанда) қамтамасыз етуге арналған өндіріп алуды қолдану, Қарыз алушының шоттарына төлем талаптарын қою жолымен) алу мақсатында осы Шарттың 25-тармағының 4), 5), 6), 7), 8), 9), 11) тармақшаларында көзделген құжаттарды міндетті түрде жасай отырып, қалыптасып отырған жағдайда барлық ақылға сыйымды және қолжетімді шараларды қабылдайды.
21. МҚҰ/КС Кепілгерге талап қойылғанға дейін Қарыз алушының берешегін өндіріп алу жөнінде қабылдаған шараларының нәтижесінде алынған сомалар мынадай кезектілікке сәйкес Қарыз алушының берешегін өтеуге жіберіледі:
1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек;
3) кредит/микрокредит беру туралы шартта айқындалған мөлшердегі тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
4) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін негізгі борыш сомасы;
5) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін есептелген сыйақы;
6) кредит/микрокредит беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты алынуға жататын комиссиялар және өзге де төлемдер;
7) МҚҰ-ның/КС-ның орындауды алу бойынша шығасылары.
Мерзімін өткізіп алудың қатарынан күнтізбелік бір жүз сексен күні өткеннен кейін Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша Қарыз алушы жүргізген төлем сомасы, егер бұл Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындау үшін жеткіліксіз болса, Қарыз алушының берешегін мынадай кезектілікпен өтейді:

18. МФО/КТ вправе:
1) в случае неисполнения (ненадлежащего исполнения) Заемщиком своих обязательств по оплате основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита предъявить требование к Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать от Гаранта и Заемщика исполнения иных обязательств, предусмотренных настоящим Договором.
Глава 5. Порядок исполнения гарантий
19. В срок не позднее 20 (двадцати) календарных дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита МФО/КТ письменно уведомляет об этом Гаранта, с указанием остатка размера Гарантии для фиксирования Гарантом размера задолженности по основному долгу от которой рассчитывается размер Гарантии и приложением справки о наличии задолженности Заемщика перед МФО/КТ и копии письменного требования о погашении просроченной задолженности, направленного МФО/КТ Заемщику.
20. В течение 180 (ста восьмидесяти) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита МФО/КТ предпринимает все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры в целях получения от Заемщика и лиц, предоставивших обеспечение, просроченной задолженности (направление уведомлений, претензий, требований, взыскание задолженности во внесудебном и судебном порядке, в том числе путем обращения взыскания на залоговое обеспечение и обеспечение по гарантиям/поручительствам третьих лиц (за исключением гарантии), выставления платежных требований к счетам Заемщика) с обязательным составлением документов, предусмотренных подпунктами 4),5), 6), 7), 8),9), 11) пункта 25 настоящего Договора.
21. Суммы, полученные в результате предпринятых МФО/КТ мер по взысканию задолженности Заемщика до предъявления требования Гаранту, направляются на погашение задолженности Заемщика в соответствии со следующей очередностью:
1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению;
3) неустойка (штраф, пеня) в размере, определенном Договором о предоставлении кредита/микрокредита;
4) сумма основного долга за текущий период платежей;
5) вознаграждение, начисленное за текущий период платежей;
6) комиссии и иные платежи, подлежащие взиманию в связи с выдачей и обслуживанием кредита/микрокредита;
7) издержки МФО/КТ по получению исполнения.
По истечении ста восьмидесяти последовательных календарных дней просрочки сумма произведенного Заемщиком платежа по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, в случае, если она недостаточна для исполнения обязательства Заемщика по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, погашает задолженность Заемщика в следующей очередности:

1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек;
3) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін негізгі борыш сомасы;
4) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін есептелген сыйақы;
5) Кредит/микрокредит беру туралы шартта айқындалған мөлшердегі тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
6) кредит/микрокредит беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты алынуға жататын комиссиялар және өзге де төлемдер;
7) МҚҰ-ның/КС-ның орындауды алу бойынша шығасылары.
22. Егер, Қарыз алушы күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда, МҚҰ/КС күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей, Кепілгерге Қарыз алушының МҚҰ/КС алдында мерзімі өткен берешегінің бар екендігі туралы жазбаша хабарлама жолдайды. Кепілгер МҚҰ/КС берген Қарыз алушының МҚҰ/КС алдында мерзімі өткен берешегінің бар екендігі туралы жазбаша хабарлама негізінде осы Шарттың талаптарын сақтау тұрғысынан 5 (бес) жұмыс күні ішінде мониторинг жүргізеді.
23. Егер, Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 180 (бір жүз сексен) күн ішінде Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда, МҚҰ/КС Кепілгерге талап қояды.
Осы Шарттың 20-тармағында белгіленген іс-шаралар күнтізбелік 180 күнге дейін өткізілген жағдайда, МҚҰ/КС мерзімі өткен берешекті өндіріп алу және (немесе) кепілдік мүлкін өткізу бойынша растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Кепілгерге кепілдік төлеу үшін көрсетілген мерзімнен ерте жүгінеді.
24. МҚҰ/КС талаптарында:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) Кредит/микрокредит беру туралы шарттың деректемелері;
3) Қарыз алушының атауы;
4) Кепілгердің кепілдік бойынша төлем сомасының есептемесі;
5) ақша аударылуы тиіс МҚҰ/КС шотының деректемелері көрсетіледі.
25. МҚҰ/КС талабына:
1) МҚҰ/КС жазбаша хабарлама жіберген күнге Кредит/микрокредит беру туралы шарт шеңберінде Қарыз алушының жобасы бойынша кепіл мүлкінің тізбесін көрсете отырып, Қарыз алушының МҚҰ/КС алдындағы берешегінің бар екендігі туралы анықтама;
2) кредит берілген күннен бастап Кепілгерге талап қойылған (бар болса) күнге дейінгі кезең үшін Қарыз алушының банктік шотынан үзінді көшірме;
3) Қарыз алушының кредит қаражатын алғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) МҚҰ/КС-ның Қарыз алушыға, кепіл берушілерге, кепілгерлерге, кепіл болушыға жіберілген мерзімі өткен берешекті Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей өтеу туралы жазбаша талаптың (наразалықтың) қолма-қол табыс етілген не Кредит/микрокредит беру туралы шартта, кепіл шартында, кепілдік/кепілгерлік шартында көрсетілген мекенжай бойынша хабарламасы бар тапсырысты хатпен жолдаған көшірмесі;

1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению;
3) сумма основного долга за текущий период платежей;
4) вознаграждение, начисленное за текущий период платежей;
5) неустойка (штраф, пеня) в размере, определенном Договором о предоставлении кредита/микрокредита;
6) комиссии и иные платежи, подлежащие взиманию в связи с выдачей и обслуживанием кредита/микрокредита;
7) издержки МФО/КТ по получению исполнения.
22. В случае, если в течение 60 (шестидесяти) календарных дней Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, МФО/КТ в срок не позднее 5 (пяти) календарных дней направляет Гаранту письменное уведомление о наличии просроченной задолженности Заемщика перед МФО/КТ. Гарант на основании предоставленного МФО/КТ письменного уведомления о наличии просроченной задолженности Заемщика перед МФО/КТ, проводит мониторинг на предмет соблюдения условий настоящего Договора в течение 5 (пяти) рабочих дней.
23. В случае, если в течение 180 (ста восьмидесяти) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, МФО/КТ предъявляет требование к Гаранту.
В случае, если мероприятия, установленные в пункте 20 настоящего Договора проведены до 180 календарных дней, то МФО/КТ обращается к Гаранту ранее указанного срока за выплатой гарантии, с приложением подтверждающих документов по взысканию просроченной задолженности и (или) реализации залогового имущества.
24. В требовании МФО/КТ указываются:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты Договора о предоставлении кредита/микрокредита;
3) наименование Заемщика;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по гарантии;
5) реквизиты счета МФО/КТ, на который подлежат зачислению деньги.
25. К требованию МФО/КТ прилагаются:
1) справка о наличии задолженности Заемщика перед МФО/КТ с указанием перечня залогового имущества по проекту Заемщика в рамках Договора о предоставлении кредита/микрокредита на дату отправки письменного уведомления МФО/КТ;
2) выписка с банковского счета Заемщика за период с даты выдачи кредита до даты выставления требования Гаранту (при наличии);
3) копия документа, подтверждающего получение Заемщиком кредитных средств;
4) копия письменного требования (претензии)МФО/КТ о погашении просроченной задолженности, направленного Заемщику, залогодателям, гарантам, поручителю, в срок не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, врученного нарочно либо направленного заказным письмом с уведомлением по адресу, указанному в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита, договоре залога, договоре гарантии/поручительства;

5) Қарыз алушының МҚҰ/КС талабына (наразылығына) берген жауабының (бар болса) көшірмесі;
6) мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей жасалған өтеудің ағымдағы жағдайы мен перспективасын көрсете отырып, кеңейтілген мониторингтік есептің көшірмесі;
7) мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, Қарыз алушының/кепілгерлердің/кепіл болушылардың шоттарына қойылған төлем талаптарының көшірмелері (Қарыз алушының/кепілгерлердің/кепіл болушылардың акцептсіз есептен шығаруға келісімі бар болса);
8) МҚҰ/КС-ның Қарыз алушыға Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша соманы мерзімінен бұрын қайтару туралы мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей қойылған жазбаша талаптың (наразылықтың) қолма-қол табыс етілген не Кредит/микрокредит беру туралы шартта көрсетілген мекенжай бойынша хабарламасы бар тапсырысты хатпен жолданған көшірмесі;
9) МҚҰ/КС Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша берешекті өндіріп алу жөнінде қабылдаған шаралар және мынадай растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қабылданған шаралар нәтижесінде алынған сомалар туралы ақпарат:
тіркеуші органда тіркелген, қолма-қол табыс етілген не мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен кешіктірмей хабарламасы бар тапсырысты хатпен жолданған міндеттеменің орындалмағаны туралы хабарламаның көшірмесі;
тіркеуші органда тіркелген, қолма-қол табыс етілген не мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 130 (бір жүз отыз) күннен кешіктірмей хабарламасы бар тапсырысты хатпен жолданған кепілге салынған мүлікке арналған сауда-саттық туралы хабарламаның көшірмесі;
мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 150 (бір жүз елу) күннен кешіктірмей жарияланған кепілге салынған мүлікке арналған сауда-саттық туралы хабарландырудың көшірмесі;
мерзімі өткен берешек пайда болған болған күннен бастап күнтізбелік 170 (бір жүз жетпіс) күннен кешіктірмей қол қойылған сауда-саттық нәтижелері туралы хаттаманың көшірмесі;
берешекті өндіріп алу туралы сот шешімінің және/немесе кепілге салынған мүлікке арналған өндіріп алуды қолданудың көшірмесі;
орындау парақтарының көшірмелері;
10) Кредит/микрокредит беру туралы шартқа қосымша келісімдердің көшірмелері;
11) Қарыз алушының МҚҰ/КС алдындағы берешегін және берешекті өтеу бойынша МҚҰ/КС қабылдаған шараларды растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері.
МҚҰ/КС осы тармақта көзделген құжаттарды бермеген жағдайда және/немесе Қарыз алушының МҚҰ/КС-ның іс-қимылдарына шағымдануы себебінен көрсетілген іс-шараларды белгіленген мерзімдерде орындамаған жағдайды қоспағанда, МҚҰ/КС-ның осы тармақтың 4), 5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көрсетілген іс-шараларды өткізу мерзімдерін бұзған жағдайда, МҚҰ/КС-ның талабы Кепілгердің орындауына жатпайды.

5) копия ответа Заемщика на требование (претензию) МФО/КТ (при наличии);
6) копия расширенного мониторингового отчета с отражением текущей ситуации и перспективой погашения, составленного не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
7) копии платежных требований к счетам Заемщика/гарантов/поручителей, выставленных не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня образования просроченной задолженности (при наличии согласия Заемщика/гарантов/поручителей на безакцептное списание);
8) копия письменного требования (претензии) МФО/КТ к Заемщику о досрочном возврате суммы по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, выставленного не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня образования просроченной задолженности, врученного нарочно либо направленного заказным письмом с уведомлением по адресу, указанному в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита;
9) информация о предпринятых МФО/КТ мерах по взысканию задолженности по Договору о предоставлении кредита/микрокредита и суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов:
копия зарегистрированного в регистрирующем органе уведомления о неисполнении обязательства, врученного нарочно либо направленного заказным письмом с уведомлением не позднее 90 (девяноста) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
копия зарегистрированного в регистрирующем органе уведомления о торгах на заложенное имущество, врученного нарочно либо направленного заказным письмом с уведомлением не позднее 130 (сто тридцати) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
копия объявления о торгах на заложенное имущество, опубликованного не позднее 150 (сто пятидесяти) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
копия протокола о результатах торгов, подписанного не позднее 170 (сто семидесяти) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
копия решения суда о взыскании задолженности и/или обращения взыскания на заложенное имущество;
копии исполнительных листов;
10) копии дополнительных соглашений к договору о предоставлении кредита/микрокредита;
11) копии иных документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед МФО/КТ и принятые МФО/КТ меры по взысканию задолженности.
Требование МФО/КТ не подлежит исполнению Гарантом в случае не предоставления МФО/КТ документов, предусмотренных настоящим пунктом и/или нарушения МФО/КТ сроков проведения мероприятий, указанных в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8),9) настоящего пункта, за исключением случаев неисполнения указанных мероприятий в установленные сроки по причине обжалования Заемщиком действий МФО/КТ.

26. Талапта көрсетілген сома осы Шарттың талаптарына сәйкес болуы тиіс, бірақ осы Шарттың 4-тармағында белгіленген кепілдіктің шекті сомасынан аспайды.
27. МҚҰ/КС талапты Кепілгерге осы Шартта көрсетілген мекенжай бойынша тапсырысты хат жіберу немесе қолма-қол беру жолымен жібереді.
28. Талап Кепілгерге ағымдағы жұмыс күні астана уақыты бойынша сағат 16.00-ге дейін қойылады. Астана уақыты бойынша сағат 16.00-ден кейін қойылған талап келесі жұмыс күні қойылған деп саналады.
29. МҚҰ/КС талабын алғаннан кейін, алайда кез келген жағдайда ол қанағаттандырылғанға дейін Кепілгер Қарыз алушыны МҚҰ/КС қойған талаптар туралы осы Шартта көрсетілген Қарыз алушының мекенжайы бойынша тапсырысты хатпен хабарлама жіберу жолымен немесе Қарыз алушының қолын қойғызып қолма-қол беру жолымен жазбаша нысанда хабардар етеді. Хабарлама тапсырысты хатпен жіберілген кезде почта мекемесі берген құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (үшінші) күні хабарлама алынды деп саналады.
30. Кепілгер МҚҰ/КС талабын және осы Шартта көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап, сондай-ақ талапқа және ұсынылған құжаттарға қарсылығы болмаған кезде 10 (он) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей талапта көрсетілген сома мөлшерінде МҚҰ/КС-ға төлем жүргізеді не МҚҰ/КС-ға барлық қарсылықтарын көрсетіп хат жібереді.
31. Кепілдік бойынша Кепілгер міндеттемелерінің мөлшері Кепілгер орындаған талап сомасына азаяды.
32. МҚҰ/КС кепілді қамтамасыз етуді іске асыру бойынша жұмыс жүргізеді. Қарыз алушының берешегін өндіріп алу жөніндегі шаралардың нәтижесінде, оның ішінде қамтамасыз етуді іске асыру жолымен МҚҰ/КС алған барлық сома Кепілгер мен МҚҰ/КС-ның арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:
1) Қарыз алушының МҚҰ/КС алдындағы негізгі борышының қалдық сомасын өтеу;
2) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін өтеу;
3) Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша МҚҰ/КС алдындағы сыйақыны өтеу;
4) Қарыз алушының МҚҰ/КС алдындағы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша тұрақсыздық айыбы мен басқа да берешегін өтеу.
Бұл ретте, ақшаны бөлу МҚҰ/КС оларды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
33. Егер, осы Шарттың 32-тармағын орындау салдарынан Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегі өтелмейтін болса/толық көлемде өтелмейтін болса, МҚҰ/КС кепілдік бойынша міндеттемесін орындаған Кепілгерге МҚҰ/КС сатпаған барлық мүлікті, сондай-ақ кепілдіктер, кепілгерліктер бойынша құқықтарды және Кредит/микрокредит беру туралы шартта Қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде көрсетілген және Кепілгер орындаған міндеттеме көлемінде қамтамасыз етуді бере отырып, Шарт бойынша кепіл ұстаушы ретінде МҚҰ/КС-ға тиесілі құқықтарды беруге міндеттенеді.

26. Сумма, указанная в требовании, должна соответствовать условиям настоящего Договора, но в любом случае не превышает предельную сумму гарантии, установленную в пункте 4 настоящего Договора.
27. Требование направляется МФО/КТ Гаранту путем отправки заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем Договоре.
28. Требование предъявляется Гаранту до 16:00 часов текущего рабочего дня по времени столицы. Требование, предъявленное после 16.00 часов времени столицы, считается предъявленным на следующий рабочий день.
29. После получения требования МФО/КТ, но в любом случае до его удовлетворения, Гарант в письменной форме уведомляет Заемщика о предъявлении МФО/КТ требования путем направления уведомления заказным письмом по адресу Заемщика, указанному в настоящем Договоре, или вручения нарочно под роспись Заемщика. При отправке уведомления заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день после даты, указанной в документе, выданная почтовым учреждением.
30. Гарант в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования МФО/КТ и всех документов, предусмотренных настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к требованию и представленным документам, производит платеж МФО/КТ в размере указанной в требовании суммы либо направляет МФО/КТ письмо с указанием всех имеющихся возражений.
31. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом требования.
32. МФО/КТ проводит работу по реализации залогового обеспечения. Все суммы, полученные МФО/КТ в результате мер по взысканию задолженности Заемщика, в том числе путем реализации обеспечения, распределяются между Гарантом и МФО/КТ в следующей очередности:
1) погашение суммы остатка основного долга Заемщика перед МФО/КТ;
2) погашение задолженности Заемщика перед Гарантом;
3) погашение вознаграждения по Договору о предоставлении кредита/микрокредита перед МФО/КТ;
4) погашение неустойки и иной задолженности Заемщика по Договору о предоставлении кредита/микрокредита перед МФО/КТ.
При этом распределение денег производится в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты их получения МФО/КТ.
33. Если вследствие исполнения пункта 32 настоящего Договора, задолженность Заемщика перед Гарантом не будет погашена/будет погашена не в полном объеме, МФО/КТ обязуется передать Гаранту, исполнившему обязательство по гарантии, все нереализованное МФО/КТ имущество, а также права по гарантиям, поручительствам, указанным в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и права, принадлежащие МФО/КТ как залогодержателю по Договорам с предоставлением обеспечения в объеме исполненного Гарантом обязательства.

Осы Шарттың 32-тармағын орындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде МҚҰ/КС Кепілгерге қабылдау-тапсыру актісі бойынша мынадай құжаттарды:
Кредит/микрокредит беру туралы шартқа қосымша келісімдермен бірге оның түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін;
Қамтамасыз етуді беру туралы шарттарға қосымша келісімдермен бірге олардың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
кепіл мүлкіне құқық белгілейтін құжаттар мен Кепілгердің талап етуі бойынша өзге де құжаттарды тапсыруға міндеттенеді.
6-тарау. Кепілдіктің қолданылу мерзімі
34. Кепілдік 20__ жылғы "_____" __________ (қоса алғанда) дейінгі мерзімге беріледі.
35. Кепілдіктің қолданылуы мынадай мән-жайлардың кез келгені орын алған кезде тоқтатылады:
1) кепілдікпен қамтамасыз етілген Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасының толық өтелуі;
2) осы Шартта көрсетілген кепілдік мерзімінің аяқталуы;
3) егер, Кепілгер жаңа борышкер үшін МҚҰ/КС алдында Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша ішінара ынтымақтастық жауапкершілік алуға келісімін бермесе, кепілдікпен қамтамасыз етілген Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша борыштың өзге адамға ауысуы;
4) егер, кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындау мерзімі басталғаннан кейін МҚҰ/КС Қарыз алушы немесе Кепілгер ұсынған тиісінше орындауды қабылдаудан бас тартса;
5) Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз жауапкершілікті арттыруға алып келетін немесе алып келуі мүмкін Кредит/микрокредит беру туралы шарттың кез келген талаптарының өзгеруі;
6) МҚҰ/КС Кепілгерге Кепілгердің кепіл беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсынған жағдайда, оның ішінде дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсыну Қарыз алушы және/немесе МҚҰ/КС тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаса және бұл заңнамадан белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайда ғана;
7) осы Шарттың 13-тармағында көзделген міндеттемелер мен талаптарды Қарыз алушы және (немесе) МҚҰ/КС орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
8) кредитті мақсатты пайдаланбау фактілері анықталған кезде;
9) МҚҰ/КС/Қарыз алушы кепілдіктен бас тартқан кезде, бұл ретте, Қарыз алушының кепілдік алудан бас тартуы МҚҰ-мен/КС-мен келісіледі;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында, "Еңбек" бағдарламасында және (немесе) осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша.
Көрсетілген негіздер бойынша кепілдіктің қолданылуы тоқтатылған кезде кепілгер бұл туралы МҚҰ/КС мен Қарыз алушыны жазбаша хабардар етеді.

В течение 10 (десяти) рабочих дней с даты исполнения пункта 32 настоящего Договора МФО/КТ обязуется передать Гаранту по акту приема-передачи следующие документы:
оригинал или нотариально заверенную копию Договора о предоставлении кредита/микрокредита с дополнительными соглашениями к нему;
оригинал или нотариально заверенные копии Договоров о предоставлении обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
правоустанавливающие документы на залоговое имущество и иные документы по требованию Гаранта.
Глава 6. Срок действия гарантии
34. Гарантия предоставляется сроком по "____" ________ 20__ года включительно.
35. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией Договору о предоставлении кредита/микрокредита, если Гарант не дал согласия нести частично солидарную ответственность перед МФО/КТ по Договору о предоставлении кредита/микрокредита за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения, обеспеченного гарантией обязательства МФО/КТ отказался принять надлежащее исполнение, предложенное Заемщиком или Гарантом;
5) изменения любого из условий Договора о предоставлении кредита/микрокредита, влекущего или могущего повлечь увеличение ответственности, без предварительного письменного согласия Гаранта;
6) в случае представления МФО/КТ Гаранту недостоверных сведений (информации) и (или) документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении гарантии, в том числе, когда представление недостоверных сведений (информации) и (или) документов вызвано мошенническими действиями со стороны Заемщика и/или МФО/КТ, и лишь в случае, если это доказано в установленном законодательством порядке;
7) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Заемщиком и (или) МФО/КТ обязательств и условий, предусмотренных пунктом 13 настоящего Договора;
8) при выявлении фактов нецелевого использования кредита;
9) при отказе МФО/КТ/Заемщика от гарантии, при этом, отказ Заемщика от гарантии согласовывается МФО/КТ;
10) по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, программой "Еңбек" и (или) настоящим Договором.
При прекращении действия гарантии по указанным основаниям Гарант письменно уведомляет об этом МФО/КТ и Заемщика.

7-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
36. Кепілгер МҚҰ/КС-ға талапта көрсетілген соманы уақтылы төлемеген жағдайда, Кепілгер МҚҰ/КС-ға мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 %-ы (нөл бүтін жүзден бір пайызы) мөлшерінде, бірақ уақтылы төленбеген соманың 1%-нан (бір пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
37. МҚҰ/КС Кепілгерге осы Шарттың 32-тармағының талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі соманы уақтылы қайтармаған жағдайда, МҚҰ/КС Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 %-ы (нөл бүтін жүзден бір пайызы) мөлшерінде, бірақ уақтылы төленбеген соманың 1%-нан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
38. МҚҰ/КС осы Шарттың 17-тармағының 5) тармақшасында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, МҚҰ/КС Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
39. Қарыз алушы осы Шарттың 16-тармағының 1), 3), 5), 6), 7) тармақшаларында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда және 12) тармақшасының белгіленген талаптары айқындалған күннен бастап, Қарыз алушы Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
40. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы кінәлі Тарап құқығын бұзған Тараптың құқығы болып табылады. Тараптың тұрақсыздық айыбын төлеуді талап ету құқығын пайдалануы тұрақсыздық айыбын төлеу туралы жазбаша талап жіберуі болып саналады. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі Тарапты осы Шарттың талаптарын тиісінше орындаудан босатпайды.
41. МҚҰ/КС Кредит/микрокредит беру туралы шартты және Кепіл шартын(тарын) тиісінше ресімдеу үшін, сондай-ақ кредит/микрокредит беру талаптарының Кепілгердің Уәкілетті органының шешімінде көрсетілген талаптарға сәйкестігі үшін толық жауапты болады. МҚҰ/КС тарапынан осы міндеттемені бұзу жағдайлары анықталған жағдайда, Кепілгер кепілдікті жоюды қоса алғанда, жауапкершілік шараларын қолданады.
8-тарау. Қорытынды ережелер
42. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылады.
43. Осы Шартты өзгертумен, бұзумен және орындаумен байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер және талқылаулар арқылы шешетін болады, егер, келіссөздер нәтижесінде Тараптар келісімге келмесе, онда мұндай Нұр-Сұлтан қаласында Кепілгердің атқарушы органы орналасқан жер бойынша, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралатын болады.

Глава 7. Ответственность Сторон
36. В случае несвоевременной оплаты Гарантом МФО/КТ суммы, указанной в требовании, Гарант уплачивает МФО/КТ неустойку (пеня) в размере 0,01 % (ноль целых одна сотая процентов) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 1% (одного процента) от несвоевременно уплаченной суммы.
37. В случае несвоевременного возврата МФО/КТ Гаранту сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям пункта 32 настоящего Договора, МФО/КТ уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 0,01 % (ноль целых одна сотая процента) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 1% (одного процента) от несвоевременно уплаченной суммы.
38. В случае нарушения МФО/КТ обязательств, установленных подпунктом 5) пункта 17 настоящего Договора, МФО/КТ уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.
39. В случае нарушения Заемщиком обязательств, установленных подпунктами 1), 3), 5), 6), 7) и с даты выявления установленных требований подпункта 12) пункта 16 настоящего Договора, Заемщик уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере однократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.
40. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права которой были нарушены виновной Стороной. Использование Стороной права требования уплаты неустойки считается направление письменного требования об уплате неустойки. Уплата неустойки не освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий настоящего Договора.
41. МФО/КТ несет полную ответственность за надлежащее оформление договора о предоставлении кредита/микрокредита и Договора (-ов) залога, а также за соответствие условий предоставления кредита/микрокредита условиям, отраженным в решении Уполномоченного органа Гаранта. В случае выявления случаев нарушения со стороны МФО/КТ данного обязательства Гарант применяет меры ответственности включая аннулирование гарантии.
Глава 8. Заключительные положения
42. Все изменения и дополнения к Договору оформляются в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон.
43. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать путем переговоров и обсуждений, в случае если в результате переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан по месту нахождения исполнительного органа Гаранта в городе Нур-Султан.

44. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде 1 (бір) данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей 3 (үш) данада жасалды, олардың әрқайсысының заңды күші бірдей.
45. Осы Шартта көзделмеген өзге жағдайлардың бәрінде Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
46. Тараптардың қолы қойылып Кредит/микрокредит беру туралы шарттың көшірмесі осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
47. Тараптардың келісімі бойынша Кепілгер осы Шарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалуы үшін өз қаражаты шегінде ғана жауап береді.
9-тарау. Тараптардың орналасқан жері, деректемелері және қолтаңбалары:
Қарыз алушы:
Кепілгер:
МҚҰ/КС:
________ № ______
Кепілдік шартына
1-қосымша
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы
___________________________________
(кім ұсынады: МҚҰ/КС, мекенжайы)
МҚҰ/КС берген кредиттер бойынша кредиттік портфель туралы ақпарат
Р/с
Көрсеткіштер
Толық жазылуы
(түсіндірмелер)
Қызмет басынан бастап есептік айды қоса алғанда
Есепті айдағы (айдың атауы)
саны
сомасы, мың теңге
саны
сомасы, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7

44. Настоящий Договор составлен в 3 (трех) идентичных экземплярах на государственном и русском языках по 1 (одному) экземпляру на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
45. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
46. Копия Договора о предоставлении кредита/микрокредита, заверенная подписью сторон, является неотъемлемой частью настоящего Договора.
47. По соглашению сторон Гарант отвечает за исполнение своих обязательств по настоящему Договору только в пределах собственных средств.
Глава 9. Местонахождение, реквизиты и подписи сторон:
Заемщик:
Гарант:
МФО/КТ:
Приложение 1
к Договору гарантии
№ ___ от ___________
Дочерняя организация
акционерного общества
"Национальный управляющий
холдинг "КазАгро"
по гарантированию
____________________________
(кем представляется:
МФО/КТ, адрес)
Информация о кредитном портфеле по выданным МФО/КТ кредитам
№ п/п
Показатели
Расшифровка (пояснения)
С начала деятельности по отчетный месяц включительно
За отчетный месяц (наименование месяца)
количество
сумма, тысяч тенге
количество
сумма, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7

1-бөлім. Қамту және әсер ету
1
МҚҰ/КС-ның белсенді қарыз алушылары, оның ішінде
Қолдарында кредиттері бар қарыз алушылар. Олардың саны және қолдағы ақша сомасы, мың теңге
1.1.
Заңды тұлғалар
1.2.
Жеке тұлғалар
2
Ауыл шаруашылығы қарыздары
МҚҰ/КС ауыл шаруашылығы қарыздарына бағыттаған сома. Олардың саны және ақша сомасы.
3
МҚҰ/КС-ның кредиттік портфелі
Өтеу мерзімі өткен қарызын қоса алғанда, қарыз алушының қолындағы ақша сомасы. Олардың саны және сомасы.
3.1.
оның ішінде, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кепілдік беру жөніндегі ЕҰ-ның кепілдігімен берілгені
оның ішінде "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кепілдік беру жөніндегі ЕҰ-ның кепілдігімен берілген кредиттер саны мен сомасы
4
МҚҰ/КС-ның қызметі басталғаннан бастап берілген кредиттердің жалпы саны
МҚҰ/КС-ның қызметі басталғаннан бастап берілген кредиттер саны мен сомасы

Раздел 1. Охват и воздействие
1
Активные заемщики МФО/КТ, в том числе
Заемщики, имеющие кредиты на руках. Их количество и сумма денег на руках в тысячах тенге
1.1.
Юридические лица
1.2.
Физические лица
2
Сельскохозяйственные займы
Сумма, направленная МФО/КТ на сельскохозяйственные займы. Их количество и сумма денег.
3
Кредитный портфель МФО/КТ
Сумма денег, находящаяся на руках у заемщиков, включая просрочку. Их количество и сумма
3.1.
в том числе, выданных под гарантию ДО АО "НУХ "КазАгро" по гарантированию
в том числе, количество и сумма кредитов, выданных под гарантию ДО АО "НУХ "КазАгро" по гарантированию
4
Общее число выданных кредитов с начала деятельности МФО/КТ
Количество и сумма кредитов, выданных с начала деятельности МФО/КТ

2-бөлім. Берешек мерзімдері бойынша портфель мәртебесі
5
Өтеу мерзімі өтпеген портфель
Өтеу мерзімі өтпеген кредиттер саны мен сомасы
6
Портфель тәуекелі 30 күннен аз
30 күннен кем тәуекелде болған төлеу мерзімі өткен кредиттер саны мен сомасы
7
Портфель тәуекелі 31-90 күн аралығында
Тәуекелде 31 күннен 90 күнге дейін болған төлеу мерзімі өткен кредиттер саны мен сомасы
8
Портфель тәуекелі 91-180 күн аралығында
Тәуекелде 91 күннен 180 күнге дейін болған төлеу мерзімі өткен кредиттер саны мен сомасы
9
Портфель тәуекелі 180 күннен астам
Тәуекелде 180 күннен астам болған төлеу мерзімі өткен кредиттер саны мен сомасы
10
1 айда есептен шығарылған кредиттер
1 айда есептен шығарылған кредиттер саны мен сомасы
11
МҚҰ/КС қызметі басталғаннан бастап есептен шығарылған кредиттер
Қызмет басталғаннан бастап есептен шығарылған кредиттер саны мен сомасы
Ескертпе:
* портфель тәуекелі деп негізгі борыш бойынша жалпы берешек сомасы түсіндіріледі (төлеу мерзімі өткен негізгі борыш+жедел негізгі борыш қалдығы).
МҚҰ/КС директоры
_______________
(қолы)
_________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
МҚҰ/КС бас бухгалтері
_______________
(қолы)
_________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Орындаушы:
Байланыс телефоны: _____________________
____________ №____
кепілдік шартына
2-қосымша
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы
холдингі" акционерлік қоғамының
кепілдік беру жөніндегі
еншілес ұйымы
____________________________________
(кім ұсынады: МҚҰ/КС, мекенжайы)
Жобаны іске асыру барысының ағымдағы мониторингі туралы есеп
р/с№
Кредитордың атауы
Қарыз алушының жүгінген орны
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды мәртебесі
Микрокредит беру туралы шарттың /кредит желісін ашу туралы келісімнің нөмірі
Микрокредит беру туралы шарттың /кредит желісін ашу туралы келісімнің күні
Кредит/микрокредит / жаңартылмайтын кредиттік желі мерзімі
Кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредиттік желі
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредитік желі бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезең
Сыйақыны төлеу бойынша жеңілдікті кезең
Кредит/микрокредит/жаңартылмайтын кредиттік желі (транш) бойынша беру күні
Нақты берілген
қаражат сомасы
Есептік күнге негізгі борыш берешегінің қалдығы
Шарттың нөмірі
Шарттыңың күні
Шарт бойынша кепілдік сомасы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Кепілдік бойынша міндеттемені орындау сомасы
Негізгі борыш бойынша өтеу мерзімі өткен берешек сомасы
Негізгі борыш бойынша өтеу мерзімі өткен күндер саны
Сыйақы төлеу бойынша төлеу мерзімі өткен күндер саны
Кредит (инвестициялық кредит/ айналым қаражатын толықтыру) беру объектісі
ЭҚЖЖ бойынша код
Жоба бойынша бизнес (бастапқы/ жаңа басталған)
Кредиттік желі түрі
Кредит/микрокредит беру туралы шарт /кредиттік желі ашу туралы келісім бойынша қолжетімділік кезеңі
МҚҰ-ның/КС-ның уәкілетті адамының/органының шешім қабылдаған күні
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Лауазымды адам __________ ___________________________________________ (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) Жауапты жұмыскер __________ ________________________________________ (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ескертпе: аббервиатурлардың толық жазылуы:
ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы жiктеуiшi;
МҚҰ – микроқаржы ұйымы;
КС- кредиттік серіктестік.
Ауылдық жерлерде және
шағын қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін кредиттер/
микрокредиттер бойынша
кепілдік беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Комиссия алуға арналған өтінім
(кімге) _________________________________________________________ (облыстың жергілікті атқарушы органына) (кімнен) _____________________________________________________________ (кепілгердің толық атауы)

Раздел 2. Статус портфеля по срокам задолженности
5
Портфель без просрочек
Количество и сумма непросроченных кредитов
6
Риск портфеля* менее 30 дней
Количество и сумма просроченных кредитов, находящихся в риске менее 30 дней
7
Риск портфеля от 31-90 дней
Количество и сумма просроченных кредитов, находящихся в риске от 31 до 90 дней
8
Риск портфеля от 91-180 дней
Количество и сумма просроченных кредитов, находящихся в риске от 91 до 180 дней
9
Риск портфеля свыше 180 дней
Количество и сумма просроченных кредитов, находящихся в риске свыше 180 дней
10
Списанные кредиты за месяц
Количество и сумма списанных кредитов за месяц
11
Списанные кредиты с начала деятельности МФО/КТ
Количество и сумма списанных кредитов с начала деятельности
Примечание:
* под риском портфеля понимается общая сумма задолженности по основному долгу (просроченного основного долга плюс остаток срочного основного долга).
Директор МФО/КТ
______________
(подпись)
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Главный бухгалтер
МФО/КТ
______________
(подпись)
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель:
Контактный телефон: _____________________
Приложение 2
к Договору гарантии
№ ___ от ___________
Дочерняя организация
акционерного общества
"Национальный управляющий
холдинг "КазАгро"
по гарантированию
____________________________
(кем представляется:
МФО/КТ, адрес)
Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта
№п/п
Наименование кредитора
Место обращения заемщика
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер /бизнес-идентификационный номер заемщика
Юридический статус
Номер договора о предоставлении микрокредита /соглашения об открытии кредитной линии
Дата договора о предоставлении микрокредита /соглашения об открытии кредитной линии
Срок кредита/микрокредита/ не возобновляемой кредитной линии
Сумма кредита/микрокредита/не зобновляемой кредитной линии
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту/не возобновляемой кредитной линии
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
Дата выдачи по кредиту/ микрокредиту/не возобновляемой кредитной линии (траншу)
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер договора
Дата договора
Сумма гарантии по договору
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Сумма исполнения обязательства по гарантии
Сумма просроченной задолженности по основному долгу
Количество дней просрочки по основному долгу
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Объект кредитования (инвестиционный кредит/ пополнение оборотных средств)
Код по ОКЭД
Бизнес по проекту (стартовый/ начинающий)
Вид кредитной линии
Период доступности по договору о предоставлении кредита/ микрокредита /соглашения об открытии кредитной линии
Дата решения уполномоченного лица/органа МФО/КТ
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Должностное лицо ____________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ответственный работник ________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ОКЭД – Общий классификатор видов экономической деятельности;
МФО – микрофинансовая организация;
КТ – кредитное товарищество.
Приложение 4
к Правилам гарантирования
по кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Форма
Заявка
на получение комиссии
В _____________________________________________________________
(местный исполнительный орган области)
от __________________________________________________________________
(полное наименование гаранта)

Осымен "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы (бұдан әрі – Кепілгер) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017–2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына сәйкес Кепілгер, ___________ (қарыз алушының атауы) және ____________ (микроқаржы ұйымының/кредиттік серіктестіктің (бұдан әрі – МҚҰ/КС) атауы) арасында кепілдік шартына қол қойылғанын хабарлайды.
Кепілдік _________ (қарыз алушының атауы) ____________ (МҚҰ/КС атауы) алдындағы кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде берілді.
Жоғарыда баяндалғандарға байланысты, Сізден _____________ (кепілдік сомасының 30%-ы) мөлшерінде кепілдік құнын мынадай деректемелер бойынша аударуды сұраймыз:
Төлем тағайындаған кезде қарыз алушының атауын және кепілдік құны аударылатын кепілдік шартының күнін көрсетуді сұраймыз.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер.
атауы__________________________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _____________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
_______________________________________________________________
мекенжайы:_____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:____________________________________________

Настоящим дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" по гарантированию (далее – Гарант) сообщает, что в соответствии с Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17812), и Государственной программой развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, подписан договор гарантии между Гарантом, _________ (наименование заемщика) и __________ (наименование микрофинансовой организации/кредитного товарищества (далее – МФО/КТ).
Гарантия предоставлена в качестве обеспечения исполнения обязательств _______ (наименование заемщика) перед _______ (наименование МФО\КТ) по договору о предоставлении кредита/микрокредита.
В связи с вышеизложенным, просим вас перечислить стоимость гарантии в размере _____________ (30 % от суммы гарантии) по следующим реквизитам:
Просим в назначении платежа указывать наименование заемщика и дату договора гарантии, по которому перечисляется стоимость гарантии.
1. Сведения о заявителе.
наименование ___________________________________________________
(Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ___________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя_______________
_______________________________________________________________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________

2. Екінші деңгейдегі банктегі шоты бойынша мәліметтер:
БСН___________________________________________________________
Бенефициар коды (бұдан әрі – Кбе)_________________________________
Банктің деректемелері: ___________________________________________
Банктің атауы:___________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды)__________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды)____________________________________
БСН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________

2. Сведения по счету в банке второго уровня:
БИН ___________________________________________________________
(Код бенефициара далее – Кбе) ____________________________________
Реквизиты банка: ________________________________________________
Наименование банка: ____________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) _________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) ____________________
БИН ___________________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________

4. Кепілдік беру шарты туралы мәліметтер:
р/с№
КШ (№ және күні)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН/ БСН-сы
Кепілдік сомасы, теңге
Кепілдік мерзімі, жыл
1
2
3
4
5
6
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймыз және дұрыс емес мәліметтер ұсынылған үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармыз және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім береміз.
Кепілгер 20__ жылғы "__" __________ сағат ____ қол қойып, жіберді: Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама: Жұмыс органы 20__ жылғы "__" ___________сағат ____ қабылдады: ЭЦҚ-дан алынған деректер ЭЦҚ қою күні және уақыты
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы ________________________________ ________________________________
Ауылдық жерлерде және
шағын қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін кредиттер/
микрокредиттер бойынша
кепілдік беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Микрокредиттерге кепілдік беру жөніндегі комиссия" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-портал (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
порталға жүгінген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Комиссияны аудару туралы хабарлама немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:

4. Сведения о договоре гарантирования:
№п/п
ДГ (№ и дата)
Наименование заемщика
ИИН/ БИН заемщика
Сумма гарантии, тенге
Срок гарантии, лет
1
2
3
4
5
6
Подтверждаем достоверность представленной информации, осведомлены об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даем согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Подписано и отправлено гарантом в ____ часов "__" __________ 20__ года: Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки: Принято рабочим органом в __ часов "__" ____ 20__ года: Данные из ЭЦП Дата и время подписания ЭЦП
Дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" по гарантированию от __________________________________ ____________________________________
Приложение 5
к Правилам гарантирования
по кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Форма
Стандарт государственной услуги "Комиссия по гарантированию микрокредитов"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня с момента обращения на портал.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная.
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о перечислении комиссии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Форма оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс), с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналасқан.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Комиссияның бір бөлігін алу үшін кепілгердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған, электрондық құжат нысанында комиссия алуға арналған өтінім беріледі
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) кепілгердің мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген) бекітілген Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары/кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/ микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында белгіленген талаптарға кепілгердің және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерешеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Кепілгердің порталда "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 701 998, мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Ауылдық жерлерде және
шағын қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін кредиттер/
микрокредиттер бойынша
кепілдік беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Комиссияны аудару туралы хабарлама
Құрметті__________________________________________________________ (кепілгердің атауы)
Сіздің 20 ___ жылғы "__" _________ № __________ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілді және Сіздің № __________ есептік шотыңызға 20 ___ жылғы "__" __________ төлем шотымен _________ теңге мөлшерінде комиссия сомасы аударылғанын хабарлаймыз.
Ауылдық жерлерде және
шағын қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін кредиттер/
микрокредиттер бойынша
кепілдік беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Құрметті __________________________________________________________ (кепілгердің атауы)
Сіздің 20 ___ жылғы "__" ______________ № ________ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден ___________________________________________________________________________________________________ себепті бас тартылды.
Ауылдық жерлерде және
шағын қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін кредиттер/
микрокредиттер бойынша
кепілдік беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жобаны іске асыру барысының ағымдағы мониторингі туралы есеп
р/с№
Кредитордың атауы
Қарыз алушының жүгінген орны
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды мәртебесі
Микрокредит беру туралы шарттың /кредит желісін ашу туралы келісімнің нөмірі
Микрокредит беру туралы шарттың /кредит желісін ашу туралы келісімнің күні
Кредит/микрокредит / жаңартылмайтын кредиттік желі мерзімі
Кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредиттік желі сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредитік желі бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдік кезеңі
Сыйақыны төлеу бойынша жеңілдік кезеңі
Кредит/микрокредит/жаңартылмайтын кредиттік желі (транш) бойынша беру күні
Нақты берілген қаражат сомасы
Есептік күнге негізгі борыш берешегінің қалдығы
Шарттың нөмірі
Шарттыңың күні
Шарт бойынша кепілдік сомасы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Кепілдік бойынша міндеттемені орындау сомасы
Негізгі борыш бойынша өтеу мерзімі өткен берешек сомасы
Негізгі борыш бойынша өтеу мерзімі өткен күндер саны
Сыйақы төлеу бойынша төлеу мерзімі өткен күндер саны
Кредит (инвестициялық кредит/ айналым қаражатын толықтыру) беру объектісі
ЭҚЖЖ бойынша код
Жоба бойынша бизнес (бастапқы/ жаңа басталған)
Кредиттік желі түрі
Кредит/микрокредит беру туралы шарт /кредиттік желі ашу туралы келісім бойынша қолжетімділік кезеңі
МҚҰ/КС-ның уәкілетті адамының/органының шешім қабылдаған күні
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Лауазымды адам __________ ___________________________________________ (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) Жауапты жұмыскер __________ ________________________________________ (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы жiктеуiшi;
МҚҰ – микроқаржы ұйымы;
КС- кредиттік серіктестік.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2020 жылғы 13 тамызы
№ 252 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 27 қарашадағы
№ 477 бұйрығына
3-қосымша
Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидалары

1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.gov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для получения части комиссии подается заявка на получение комиссии в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью гаранта.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных гарантом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие гаранта и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/ кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17812).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Гарант имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 701 998, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 6
к Правилам гарантирования
по кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Форма
Уведомление о перечислении комиссии
Уважаемый (-ая) ________________________________________________
(наименование гаранта)
По Вашей заявке № ________ от "__" _______ 20 ___ года оказана государственная услуга и уведомляем о перечислении на Ваш расчетный счет № __________ суммы комиссии в размере _________ тенге счетом к оплате от "__"___________ 20 ___ года.
Приложение 7
к Правилам гарантирования
по кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Форма
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (-ая) ________________________________________________
(наименование гаранта)
По Вашей заявке № __________ от "__" _________ 20 ___ года в предоставлении государственной услуги отказано по причине: ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________.
Приложение 8
к Правилам гарантирования
по кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Форма
Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта
№п/п
Наименование кредитора
Место обращения заемщика
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер /бизнес-идентификационный номер заемщика
Юридический статус
Номер договора о предоставлении кредита/микрокредита /соглашения об открытии не возобновляемой кредитной линии
Дата договора о предоставлении кредита/ микрокредита /соглашения об открытии не возобновляемой кредитной линии
Срок кредита/микрокреита/ не возобновляемой кредитной линии
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сумма кредита/микрокредита/не возобновляемой кредитной линии
Ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту/ не возобновляемой кредитной линии
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
Дата выдачи по кредиту/микрокредиту/ не возобновляемой кредитной линии (траншу)
Сумма фактической выдачи средств
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер договора гарантирования
Дата договора гарантирования
Сумма гарантии по договору
Сумма исполнения обязательства по гарантии
Сумма просроченной задолженности по основному долгу
Количество дней просрочки по основному долгу
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Объект кредитования/микрокредитования (инвестиционный кредит/ пополнение оборотных средств)
Код по ОКЭД
Бизнес по проекту (стартовый/начинающий)
Вид кредитной линии
Период доступности по договору о предоставлении кредита/микрокредита /соглашения об открытии не возобновляемой кредитной линии
Дата решения уполномоченного лица/ органа МФО/КТ
23
24
25
26
27
28
29
Должностное лицо __________________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) Ответственный работник __________ _________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
МФО – микрофинансовая организация;
КТ – кредитное товарищество.
Приложение 3 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 августа 2020 года № 252
Приложение 3
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 ноября 2018 года № 477
Правила субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – "Еңбек" бағдарламасы) екінші бағыты шеңберінде, сондай-ақ 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялауды беру тәртібін, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) жеке кабинет – тізілімдегі пайдаланушының (микрокредит беру ұйымының, микроқаржы ұйымының, жұмыс органының) жеке веб-парақшасы;
3) дербес шот – өтінімдерді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімдегі жазбалар жиынтығы;
4) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
5) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
6) қарыз – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық және нысаналы пайдалану талаптарымен қарыз шарты негізінде микрокредит беру ұйымы микроқаржы ұйымдарына беретін ақша сомасы. Кредит бірыңғай сомамен де, бөліктермен (транштармен) де беріледі;
7) қарыз шарты – микрокредит беру ұйымы мен микроқаржы ұйымы арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша микрокредит беру ұйымы шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) кейіннен микрокредит беру үшін микроқаржы ұйымына кредит береді;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций (далее – Правила) разработаны в рамках второго направления Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек" (далее – программа "Еңбек"), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, а также в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок предоставления субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также порядок оказания государственной услуги "Субсидирование операционных расходов микрофинансовых организаций".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса;
2) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (организации микрокредитования, микрофинансовой организации, рабочего органа (услугодателя)) в электронном реестре заявок на субсидирование.
3) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в электронном реестре заявок на субсидирование, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок и учета операций по ним;
4) местный исполнительный орган (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
5) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение, которое определяется рабочим органом (услугодателем) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
6) займ –сумма денег, предоставляемая организацией микрокредитования микрофинансовым организациям на основании договора займа на условиях срочности, платности, возвратности и целевого использования. Кредит выдается как единой суммой, так и частями (траншами);
7) договор займа – письменное соглашение, заключаемое между организацией микрокредитования и микрофинансовой организацией, по условиям которого организация микрокредитования предоставляет кредит микрофинансовой организацией для последующего микрокредитования в малых городах и в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности);

8) қызмет көрсетуші банк – қарыз шарттары бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған арнайы ағымдағы шотты жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілетті екінші деңгейдегі банк;
9) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
10) микрокредит беру ұйымы – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кредит беруге уәкілетті еншілес ұйымы (бұдан әрі – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кредит беру жөніндегі ЕҰ-сы);
11) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметті, сондай-ақ "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) операциялық шығыстар – "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде микрокредит беру ұйымынан қаражат алған сәттен бастап микрокредит беру саласындағы қызметті жүзеге асырумен байланысты МҚҰ шығындары;
13) микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялауға арналған өтінім – микрокредит беруге жұмсалатын операциялық шығыстарды өтеу үшін субсидиялар қаражатын төлеуге арналған МҚҰ-ның электрондық өтінімі;
14) субсидиялар қаражатын бөлу жөніндегі жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші)) – ауыл шаруашылығы саласында функцияларды жүзеге асыратын облыстың жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
15) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге, комиссия алуға арналған өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге арналған, "электрондық үкіметтің" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға мүмкіндік беретін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылған-реттелген жиынтығы;
16) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
17) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидиялауға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, кредиторлар туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;

8) обслуживающий банк – банк второго уровня, уполномоченный осуществлять функции по ведению специального текущего счета, предназначенного для перечисления и списания субсидий по договорам займа;
9) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
10) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на кредитование (далее – ДО АО "НУХ "КазАгро" по кредитованию);
11) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности";
12) операционные расходы – затраты МФО, связанные с осуществлением деятельности в области микрокредитования, с момента получения средств от организации микрокредитования в рамках программы"Еңбек";
13) заявка на субсидирование операционных расходов микрофинансовых организаций– электронная заявка МФО на оплату средств субсидий для возмещения операционных расходов на выдачу микрокредитов;
14) рабочий орган по распределению средств субсидий (далее – рабочий орган (услугодатель)) – структурное подразделение местных исполнительных органов области, реализующее функции в области сельского хозяйства;
15) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;
16) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
17) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, а также о заемщиках, кредиторах, и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;

18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын, ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық нышандар жиыны.
3. Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде МҚҰ берген микрокредиттерді беруге жұмсалған операциялық шығыстар субсидиялауға жатады. МҚҰ субсидияларды алушылар болып табылады.
4. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесімен интеграцияланған, порталда жасалған соңғы қарыз алушыларға кредит беру шарттары бойынша микрокредиттер беруге жұмсалған операциялық шығыстар субсидиялауға жатады.
5. Операциялық шығыстарды субсидиялау жүзеге асырылып қойған, бұрын берілген микрокредиттердің қайтарым қаражаты (негізгі борышты өтеу және сыйақы бойынша төлемдер) есебінен МҚҰ берген микрокредиттерді беруге жұмсалған операциялық шығыстар субсидиялауға жатпайды.
6. Субсидиялар микрокредит беру үшін шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде микрокредит беру ұйымы МҚҰ-ға берген игерілген қаражат көлеміне сәйкес МҚҰ-ға төленеді.
7. МҚҰ жасалған субсидиялау шарттары бойынша жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялар сомаларын аудару үшін арнайы банктік шот ашады, ал мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда, қызмет көрсетуші банкте арнайы шот ашады.
2-тарау. Субсидиялар алу шарттары
8. Субсидия мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) МҚҰ-ның микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялауға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтінім беруі;
2) субсидиялар көлемі тиісті айға арналған қаржыландыру жоспарында көзделген бюджет қаражатының көлемінен асатын өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінім берілген сәттен бастап кезектілік тәртібімен келесі айда жүзеге асырылады;
3) операциялық шығыстарды субсидиялауға бөлінген бюджет қаражатының жетіспеуі пайда болған жағдайда жұмыс органы (қызмет беруші) микрокредит беру ұйымын ағымдағы қаржы жылында операциялық шығыстарды субсидиялауды тоқтата тұру туралы хабардар етеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті алуға қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында баяндалған.

18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания, выданная национальным удостоверяющим центром.
3. Субсидированию подлежат операционные расходы на выдачу микрокредитов, выданные МФО в малых городах и в сельских населенных пунктах. Получателями субсидий являются МФО.
4. Субсидированию подлежат операционные расходы на выдачу микрокредитов по договорам кредитования конечных заемщиков, заключенным на портале, интегрированном с информационной системой субсидирования.
5. Субсидированию не подлежат операционные расходы на выдачу микрокредитов, выданных МФО за счет возвратных (платежи по погашению основного долга и вознаграждения) средств от ранее выданных микрокредитов, по которым субсидирование операционных расходов уже было осуществлено.
6. Субсидии выплачиваются МФО в соответствии с объемом освоенных средств, предоставленных МФО организацией микрокредитования в малых городах и в сельских населенных пунктах для микрокредитования.
7. МФО открывает специальный банковский счет для перечисления рабочим органом (услугодателем) сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования, а в случае отсутствия такой возможности, открывает специальный счет в обслуживающем банке.
Глава 2. Условия получения субсидий
8. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи МФО, посредством веб-портала "электронного правительства", заявки на субсидирование операционных расходов микрофинансовых организаций, в электронном виде по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) по заявкам, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце в порядке очередности с момента подачи заявки;
3) в случае образования недостатка бюджетных средств, выделенных на субсидирование операционных расходов, рабочий орган (услугодатель) уведомляет организацию микрокредитования о приостановлении субсидирования операционных расходов в текущем финансовом году.
Перечень основных требований к получению государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложен в стандарте государственной услуги "Субсидирование операционных расходов микрофинансовых организаций" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Веб-портал мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады;
4) субсидиялауды тіркеу жүйесінде өтінімді тіркеу;
5) кредит алынғаны туралы қарыз алушының есептік шотынан немесе кредит аударылғанын растайтын құжаттан үзінді көшірме;
6) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған МҚҰ-ның жеке шотының болуы.
3-тарау. Субсидияларды есептеу тәртібі
9. Субсидия мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
Ссуб = Сигер*10 % - Салын, мұнда:
1) Ссуб – субсидияланатын операциялық шығыстар сомасы;
2) Сигер – микрокредит беру ұйымынан алынған қорландыру есебінен шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде МҚҰ берген микрокредитті игеру сомасы;
3) Салын – осы қарыз шарты бойынша бұрын алынған субсидиялар сомасы.
Бөлшекті цифр алынған жағдайда, нәтижесін азаю жағына қарай бүтін цифрға дөңгелектеу қажет.
10. Субсидиялар мөлшері "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кредит беру жөніндегі ЕҰ-дан алынған қорландыру қаражаты есебінен шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде МҚҰ берген микрокредиттер көлемінің 10%-ын құрайды.
4-тарау. Субсидияларды төлеу тәртібі
11. Өтінімдерді қабылдау МҚҰ-ның тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 1 желтоқсанына (қоса алғанда) дейін жүзеге асырылады.
12. Веб-портал (бұдан әрі – "жеке кабинет") арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) МҚҰ субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өздігінен тіркелу үшін ЭЦҚ алады;
2) жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші), микрокредит беру ұйымы, уәкілетті орган жыл сайын көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімдерін жолдайды.
13. "Жеке кабинетте" тіркелу үшін микроқаржы ұйымы мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) бизнес-сәйкестендіру нөмірі, толық атауы; бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
3) екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде МҚҰ бір жұмыс күні ішінде "жеке кабинетіне" енгізілген дербес шотының деректерін өзгертеді.
14. "Жеке кабинетте" өтінімді қалыптастыру мен тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 12-тармағы 2) және 3) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтерді енгізе отырып, өтінім қалыптастырылады;

Информационное взаимодействие веб-портала и информационной системы субсидирования осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации";
4) регистрации заявки в информационной системе субсидирования;
5) выписки из расчетного счета заемщика о получении кредита или документа, подтверждающего перечисление кредита;
6) наличии в информационной системе субсидирования лицевого счета у МФО, данные которых подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Глава 3. Порядок расчета субсидий
9. Размер субсидии рассчитывается по следующей формуле:
Ссуб = Сосв*10 % - Спол, где:
1) Ссуб – сумма субсидируемых операционных расходов;
2) Сосв – сумма освоения микрокредита, выданного МФО в малых городах и в сельских населенных пунктах, за счет фондирования, полученного от организации микрокредитования;
3) Спол – сумма субсидий, ранее полученных по данному договору займа.
В случае получения дробной цифры результат необходимо округлить до целой цифры в сторону уменьшения.
10. Размер субсидий составляет 10 (десять) % от объема микрокредитов, выданных МФО в малых городах и в сельских населенных пунктах, за счет средств фондирования, полученного от ДО АО "НУХ "КазАгро" по кредитованию.
Глава 4. Порядок выплаты субсидий
11. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) МФО с 1 февраля по 1 декабря (включительно) соответствующего года.
12. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – "личный кабинет"):
1) МФО получает ЭЦП, для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) рабочий орган (услугодатель), организация микрокредитования, уполномоченный орган ежегодно направляют поставщику услуг актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
13. Для регистрации в "личном кабинете" микрофинансовой организацией указываются следующие сведения:
1) бизнес-идентификационный номер, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер первого руководителя;
2) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
3) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных МФО в течение 1 (одного) рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в "личный кабинет".
14. Формирование и регистрация заявки производится в "личном кабинете" в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 2) и 3) пункта 12 настоящих Правил;

2) өтінім МҚҰ-ның оған қол қоюы және микрокредит беру ұйымының ЭЦҚ пайдалана отырып растауы жолымен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) электрондық мекенжайына өтінімнің қарауға келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымды қабылдау туралы субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі МҚҰ "жеке кабинетінде" тиісті мәртебе өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
Егер, жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) төлем тапсырмаларын қалыптастырғанға дейін тіркелген өтінімдегі мәліметтердің сәйкессіздігі анықталса, МҚҰ кері қайтару себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алады.
15. Микрокредит беру ұйымы өтінім келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде МҚҰ өтінімде көрсеткен ақпаратты растайды немесе деректер дұрыс емес болған жағдайда, растаудан бас тартады.
16. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, қол қойылған тиісті хабарламаны қабылдау жолымен оны растайды. Бұл хабарлама дербес тіркелген жағдайда МҚҰ-ның субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі "жеке кабинетінде" қолжетімді болады.
17. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) Қаржыландыру жоспарына сәйкес осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес өтінім берілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидиялар төлеуге арналған төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
18. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия сомасын аудару туралы хабарлама не осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама болып табылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген кезде МҚҰ көрсетілген электрондық почтаның мекенжайына, сондай-ақ субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі МҚҰ-ның "жеке кабинетіне" жіберіледі.
19. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
20. Субсидиялау мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) МҚҰ-ның негізгі борышты өтеу және/немесе сыйақы бойынша міндеттемелерін күнтізбелік 90 күннен астам мерзімде орындамауы;

2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания МФО и подтверждения организацией микрокредитования с использованием ЭЦП и становится доступной в "личном кабинете" рабочего органа (услугодателя). На электронный адрес рабочего органа (услугодателя) направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
Подтверждением принятия заявки является соответствующий статус в "личном кабинете" МФО в информационной системе субсидирования о принятии запроса для оказания государственной услуги.
В случае, если до формирования рабочим органом (услугодателем) счетов к оплате, выявлено наличие несоответствие данных в зарегистрированной заявке, МФО отзывает заявку с указанием причины отзыва.
15. Организация микрокредитования в течение 1 (одного) рабочего дня с момента поступления заявки подтверждает информацию, указанную МФО в заявке, или отказывает в подтверждении, в случае недостоверности данных.
16. Рабочий орган (услугодатель) в течение 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в "личном кабинете" МФО в информационной системе субсидирования в случае самостоятельной регистрации.
17. Рабочий орган (услугодатель) в соответствии с Планом финансирования формирует в информационной системе субсидирования счета к оплате на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение 2 (двух) рабочих дней после подачи заявки согласно пункту 11 настоящих Правил.
18. Результатом оказания государственной услуги является уведомление о перечислении суммы субсидии по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги направляется на адрес электронной почты, указанный МФО при регистрации в информационной системе субсидирования, а также в "личном кабинете" МФО в информационной системе субсидирования.
19. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
20. Субсидирование прекращается в следующих случаях:
1) наличия неисполненных МФО обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения сроком более 90 (девяноста) календарных дней;

2) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша МҚҰ-ның шоттарына тыйым салынуы;
3) қарыз шарты бойынша МҚҰ-ның микрокредит беру ұйымы алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
4) МҚҰ-ның бюджеттік субсидияларды алудан бас тарту туралы жазбаша өтініші;
5) қарыз шартын бұзу.
5-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
21. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым ЖАО басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
22. МҚҰ шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қарауға жатады:
ЖАО – ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
ЖАО-ның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген МҚҰ-ға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, МҚҰ Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
6-тарау. Мониторинг
23. Микрокредит беру ұйымы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-іне дейінгі мерзімде жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) МҚҰ арқылы микрокредит берудің нақты игерілген сомасы және субсидиялау көлемі туралы ақпарат береді.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) микрокредит беру ұйымының ақпараты негізінде жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға және уәкілетті органға ақпаратты ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде, жартыжылдық және есептік жыл қорытындылары бойынша ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде береді.

2) ареста счетов МФО по решению суда, вступившему в законную силу;
3) полного погашения МФО обязательств перед организацией микрокредитования по договору займа;
4) письменного заявления МФО об отказе в получении бюджетных субсидий;
5) расторжения договора займа.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
21. Жалоба на решение, действие (бездействие) рабочего органа (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя МИО, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
22. Жалоба МФОв соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
МИО – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистарции;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы МИО, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) МФО, подавшей жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, МФО обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
Глава 6. Мониторинг
23. Организация микрокредитования ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным предоставляет в рабочий орган (услугодателю) информацию о фактически освоенной сумме микрокредитования через МФО и объемы субсидирования.
Рабочий орган (услугодатель) на основе информации организации микрокредитования ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет информацию в местный исполнительный орган по вопросам занятости и уполномоченному органу, информацию по итогам полугодия и отчетного года предоставляет в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным.

24. Уәкілетті орган жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) ақпараты негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға МҚҰ арқылы берілген микрокредиттер және субсидиялау сомалары жөнінде ақпарат береді.
Микроқаржы ұйымдарының
операциялық шығыстарын
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялауға арналған өтінім
(кімге)________________________________________________________ (облыстың жергілікті атқарушы органы) (кімнен)_______________________________________________________ (микроқаржы ұйымының толық атауы)
Субсидиялауға жататын қарыз шарттары туралы ақпаратқа сәйкес бюджеттен микроқаржы ұйымының № _________________ шотына _______________________ теңге сомасында қаражат аударуды сұраймын.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
атауы__________________________________________________________
БСН (бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – БСН)_________________
басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ____________________________________________________________________
мекенжайы:_____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі:___________________________________________

24. Уполномоченный орган на основе информации рабочего органа (услугодателя) ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным предоставляет информацию по выданным микрокредитам через МФО и суммам субсидирования уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Приложение 1 к Правилам
субсидирования операционных
расходов микрофинансовых
организаций
Форма
Заявка
на субсидирование операционных расходов микрофинансовых организаций
В ______________________________________________________________
(местный исполнительный орган области)
от__________________________________________________________________
(полное наименование микрофинансовой организации)
Прошу выплатить субсидии на счет микрофинансовой организации
№ __________ в размере _______________________ тенге в соответствии с информацией о договорах займа.
1. Сведения о заявителе:
наименование ___________________________________________________
(Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________

1) қарыз шарттары бойынша басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау түріндегі қолдау көрсетілмейтіні;
2) микроқаржы ұйымы қызметінің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын өзгерту сатысында, тарату немесе банкроттық жағдайда еместігі, сондай-ақ қаржылық берешекті қайта құрылымдау және жеделдетілген оңалту рәсімін қоспағанда, қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уақытша тоқтатылмағаны;
3) микрокредиттердің нысаналы мақсаты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығымен (бұдан әрі – № 477 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген) бекітілген Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидаларына сәйкес келетіндігі расталады.
№ 477 бұйрықпен бекітілген Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидаларының талаптары мен талаптарына келісімімді растаймын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім беремін
Микроқаржы ұйымы 20__ жылғы "__" __________ сағат ____ қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Өтінім 20__ жылғы "__" ______ сағат _____ қарауға қабылданды
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні және уақыты
Микроқаржы ұйымдарының
операциялық шығыстарын
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкіметітің" www.egov.kz веб-портал (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
порталға жүгінген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидияны аудару туралы хабарлама немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі

1) по договорам займа не оказывается поддержка в виде субсидирования ставки вознаграждения по другим государственным и/или бюджетным программам;
2) деятельность микрофинансовой организации не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
3) целевое назначение микрокредитов соответствует Правилам кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17812) (далее – Приказ № 477).
Подтверждаю согласие с условиями и требованиями Правил субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций, утвержденных Приказом № 477.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Подписано и отправлено микрофинансовой организацией в _____ часов "__" __________ 20 ___ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята к рассмотрению "__" _________ 20 ___ года в _____ часов
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 2 к Правилам
субсидирования операционных
расходов микрофинансовых
организаций
Форма
Стандарт государственной услуги "Субсидирование операционных расходов микрофинансовых организаций"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня с момента обращения на портал.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная.
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о перечислении субсидии, либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги.
Форма оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы

1) көрсетілетін қызметті берушінің – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) порталдың - жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (микроқаржы ұйымы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналасқан.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) микроқаржы ұйымының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған электрондық құжат нысанындағы микроқаржы ұйымдарының операциялық шығындарын субсидиялауға арналған өтінім;
2) түпкілікті қарыз алушының есеп айырысу шотынан кредит алғандығы туралы үзінді көшірме немесе кредит берілгенін растайтын құжат.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) микроқаржы ұйымының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген) бекітілген Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидаларында белгіленген талаптарға микроқаржы ұйымының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерешеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Микроқаржы ұйымының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 701 998, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Микроқаржы ұйымдарының
операциялық шығыстарын
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Субсидияны аудару туралы хабарлама
Құрметті __________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының атауы)

1) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс), с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении микрофинансовой организации после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: www.​gov.​kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявка на субсидирование операционных расходов микрофинансовых организаций в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью микрофинансовой организации;
2) выписка из расчетного счета конечного заемщика о получении кредита или документа, подтверждающего перечисление кредита.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных микрофинансовой организацией для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие микрофинансовой организации и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17812).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Микрофинансовая организация имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочной службы по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 701 998, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к Правилам
субсидирования операционных
расходов микрофинансовых
организаций
Форма
Уведомление о перечислении суммы субсидии
Уважаемый (-ая) ________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации)

Сіздің 20 ___ жылғы "__" _________ № __________ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілді және Сіздің № __________ есептік шотыңызға 20 ___ жылғы "__" __________ төлем шотымен _________ теңге мөлшерінде субсидия сомасы аударылғанын хабарлаймыз.
Микроқаржы ұйымдарының
операциялық шығыстарын
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
___________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының атауы)
Сіздің 20 ___ жылғы "__" _____________ № __________ өтініміңіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден _______________________________________________________________________________________________ себепті бас тартылды.

По Вашей заявке № ________ от "__" _______ 20 ___ года оказана государственная услуга и уведомляем о перечислении на Ваш расчетный счет № __________ суммы субсидии в размере _________ тенге счетом к оплате от "__"___________ 20 ___ года.
Приложение 4 к Правилам
субсидирования операционных
расходов микрофинансовых
организаций
Форма
Уведомление
об отказе в оказании государственной услуги
Уважаемый (-ая) ________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации)
По Вашей заявке № __________ от "__" _________ 20 ___ года в предоставлении государственной услуги отказано по причине: ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________.