Электрондық хаттаманың толықтығын, құрылымын және сапалы жаңғыртуын қамтамасыз етуге қойылатын техникалық талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2020 жылғы 6 тамыздағы № 19 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 тамызда № 21096 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 қазандағы Азаматтық процестік кодексінің 133-4-бабының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Электрондық хаттаманың толықтығын, құрылымын және сапалы жаңғыртуын қамтамасыз етуге қойылатын техникалық талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Жергілікті соттардың жұмысын үйлестіру бөлімі:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының)
Басшысы Н. АХМЕТЗАКИРОВ
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
соттардың қызметін
қамтамасыз ету департаменті
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты аппараты)
басшысының бұйрығымен
бекітілген 2020 жылғы 6 тамызы № 19
Электрондық хаттаманың толықтығын, құрылымын және сапалы жаңғыртуын қамтамасыз етуге қойылатын техникалық талаптар
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы электрондық хаттамаға қойылатын техникалық талаптар оның толықтығын, құрылымын және сапалы жаңғыртуын қамтамасыз ететін (бұдан әрі - Талаптар) Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (бұдан әрі – ҚР АПК) және электрондық құжатқа қойылатын талаптарды, оны тіркеуге беру және бірінші және апелляциялық сатылардағы соттарда өткізілетін сот отырыстарының электрондық хаттамасына қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Электрондық хаттама деп сот ісін жүргізу мақсатында сот талқылауының барысын дәл белгілеу үшін, сондай-ақ азаматтық сот ісін жүргізуде нақты деректерді анықтау мақсатында пайдаланылатын сот талқылауының аудио-, бейнежазбасы танылады.
2 тарау. Электрондық хаттаманың толықтығын, құрылымдауын және сапалы жаңғыртуын қамтамасыз ететін техникалық талаптар

Об утверждении Технических требований к электронному протоколу, обеспечивающих полноту, структурирование и качественное воспроизведение
Приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 6 августа 2020 года № 19. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2020 года № 21096.
В соответствии с частью второй статьи 133-4 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан от 31 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Технические требования к электронному протоколу, обеспечивающие полноту, структурирование и качественное воспроизведение.
2. Отделу координации работы местных судов Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Департамента
по обеспечению деятельности судов при
Верховном Суде Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда Республики
Н. АХМЕТЗАКИРОВ
Утверждены
приказом Руководителя
Департамента по обеспечению
деятельности судов
при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)
от 6 августа 2020 года № 19
Технические требования к электронному протоколу, обеспечивающие полноту, структурирование и качественное воспроизведение
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Технические требования к электронному протоколу, обеспечивающие полноту, структурирование и качественное воспроизведение (далее - Требования) разработаны в соответствии с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее - ГПК РК) и определяют требования к электронному протоколу судебных заседаний, проводимых в судах первой и апелляционной инстанций.
2. Электронным протоколом признается аудио-, видеозапись судебного разбирательства, используемая в целях судопроизводства для точной фиксации хода судебного разбирательства, а также в целях установления фактических данных в гражданском судопроизводстве.
Глава 2. Технические требования к электронному протоколу, обеспечивающие полноту, структурирование и качественное воспроизведение

3. Электрондық хаттама Қазақстан Республикасы соттарының сот отырыстарын тіркеудің аппараттық-бағдарламалық кешені арқылы жасалған цифрлық аудио-, бейнетіркеуден (бұдан әрі - АБК АБТ) тұрады.
4. АБК АБТ сот отырысын өткізу барысында алынған аудио-, бейне материалдарды жазудың, өңдеудің және сақтаудың біртұтас жүйесі болып табылады.
5. Электрондық хаттама жасалған кезде сот отырысы залының жергілікті компьютерінде сақталады. Электрондық хаттаманың көшірмесі де облыстық деңгейдегі негізгі және резервтік серверде сақталады.
6. Сот отырысының барысын тіркеуді, аудио-, бейнежазбаны сақтауды және жоюды, электрондық хаттаманы жасау кезінде аудио-, бейнежазбаға қолжетімділікті қамтамасыз ететін аудио-, немесе бейнежазба құралдарын қолдану тәртібі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 6001-15-7-6/486 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12457 тіркелген).
7. АБК АБТ электрондық хаттамасының толықтығы, құрылымы және сапалы жаңғырту үшін:
1) техникалық бекітуді жүзеге асыратын, хатшының жергілікті компьютеріне сот отырысы залында орнатылған микрофондардан дыбысты және бейнекамералардан бейнежазбаны үздіксіз цифрлық жазу;
2) сот отырысы хатшысымен электрондық хаттаманы одан әрі қарауды оңайлату үшін процеске қатысушыға сөз беру уақытын белгілеу мүмкіндігі;
3) оптикалық дискіге немесе сыртқы электрондық тасымалдаушыға электрондық хаттаманы жазу мүмкіндігі;
4) жергілікті компьютерден облыстық деңгейдегі серверге және жергілікті-есептеу желісі арқылы деректерді өңдеудің резервтік орталығына электрондық хаттаманы беру;
5) келесі ақпаратты қамтитын шаблондар негізінде сот отырысының қысқаша хаттамасын автоматты түрде жасау:
сот отырысын өткізу орны;
сот отырысының басталу және аяқталу күні мен уақыты;
істің нөмірі
істің мәнінің қысқаша сипаттамасы;
сот құрамы;
сот отырысына қатысатын іс тараптары;
процеске қатысушылардың дәлелдемесі түрінде ұсынылған қосымша материалдарда;
процеске қатысушылардың сөз сөйлеген уақыт белгілері;
электрондық хаттаманы құрайтын аудио және бейне файлдардың атауы, олардың мөлшері мен MD5 хэширлеу алгоритмі арқылы есептелген бақылау сомасы;
6) тіркелген ақпаратты жазу режимінде де, сақтау режимінде де өзгерістер мен бұрмалаудан қорғау;

3. Электронный протокол состоит из цифровых аудио-, видеозаписей, созданных посредством аппаратно-программного комплекса аудио-, видеофиксации (далее - АПК АВФ) судебных заседаний судов Республики Казахстан.
4. АПК АВФ является единой целостной системой записи, обработки и хранения аудио-, видеоматериалов, полученных в ходе проведения судебного заседания.
5. Электронный протокол в момент создания сохраняется на локальном компьютере зала судебного заседания. Копия электронного протокола также сохраняется на основном и резервном сервере областного уровня.
6. Порядок применения средств аудио-, или видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи при создании электронного протокола осуществляется в соответствии с приказом Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 24 ноября 2015 года № 6001-15-7-6/486 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12457).
7. Для полноты, структурирования и качественного воспроизведения электронного протокола АПК АВФ обеспечивает:
1) непрерывную цифровую запись звука с микрофонов и видеозапись с видеокамер, установленных в зале судебного заседания на локальный компьютер секретаря, осуществляющего техническую фиксацию;
2) возможность фиксации секретарем судебного заседания времени предоставления слова участнику процесса для упрощения в дальнейшем просмотра электронного протокола;
3) возможность записи электронного протокола на оптический диск или внешний электронный носитель;
4) передачу электронного протокола с локального компьютера на сервер областного уровня и в резервный центр обработки данных посредством локально-вычислительной сети;
5) автоматическое создание краткого протокола судебного заседания на основе шаблонов, включающих в себя информацию о:
месте проведения судебного заседания;
дате и времени начала и окончания судебного заседания;
номере дела;
кратком описании сущности дела;
составе суда;
сторонах, участвующих в судебном заседании;
дополнительных материалах, представленных в виде доказательства участниками процесса;
временных меток о выступающих участниках процесса;
наименовании аудио- и видеофайлов, составляющих электронный протокол, их размере и контрольной сумме, вычисленной с помощью алгоритма хеширования MD5;
6) защиту зафиксированной информации от изменений и фальсификации как в режиме записи, так и в режиме хранения;

7) компоненттердің жұмысқа қабілеттілігін аппараттық бақылау;
8) сот отырысы залында орнатылған микрофондардан көп арналы аудио жазбаны қамтамасыз етеді.
8. Электрондық хаттама серверлерде атауы автоматты түрде қалыптастырылатын және істің нөмірінен, сот талқылауын жүргізу күні мен уақытынан тұратын файлдар түрінде сақталады. Файлдар келесі форматтарға сәйкес келеді:
1) бейне кодтау - MPEG4, XVID, WEBM, F1.V;
2) дыбысты кодтау - MP3, Lame, AAC, WAV;
3) бейне ажыратымдылығы кемінде 640х320.
9. Электрондық хаттаманың аудио бөлігі АБК АБТ-ның сот отырысы залында орнатылған әрбір микрофонынан жазылған жазбаны сақтайды. АБК АБТ судьялар мен сот отырысының хатшыларына әрбір жеке аудио файлды басқалардан тәуелсіз тыңдау мүмкіндігін қамтамасыз етеді. АБК АБТ автоматты түрде барлық микрофондардан (микширленген аудио файл) жазбаларды біріктіретін аудио файлды, сондай-ақ сот отырысы залының бейне жазбасын және барлық микрофондардан жазбаны біріктіретін аудио-,бейне файлды қалыптастырады. Микширленген аудио-,бейнефайл электрондық хаттаманы жасау кезінде АБК АБТ қолданатын кодтау пішімдерін қолдайтын кез келген мультимедиалық құрылғыда ойнатылады.
10. Сот отырысы аяқталғаннан кейін электрондық хаттаманың ажырамас бөлігі ретінде оны сәйкестендіру және бүтіндігін тексеру үшін жеткілікті ақпаратты көрсететін оның қысқаша мазмұнының сипаттамасы автоматты түрде қалыптастырылады. Электрондық хаттама интеграциялау арқылы сот органдарының ақпараттық жүйесіне беріледі және істің басқа да электрондық материалдарымен бірге сақталады.
11. Сот отырысы хатшысының электрондық хаттамаға қол қоюы сот органының ақпараттық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңбаны (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландыру жолымен жүзеге асырылады.
12. Бірінші және апелляциялық сатылардағы сот отырысының судьялары мен хатшыларына электрондық хаттамаға қол жеткізу сот органдарының ақпараттық жүйесінің ісіне электрондық ақпараттық-есептік құжаттан ұсынылады.
13. Сот талқылауына қатысушының өтініші бойынша сот оған сот органдары ақпараттық жүйесінің "Сот кабинеті" сервисі арқылы электрондық хаттамамен танысу үшін рұқсат береді.
Сот процесінің аудиожазбасын беру жүктеуге, сондай-ақ сот талқылауына қатысушы ұсынған оптикалық ақпарат тасығышқа немесе электрондық тасығышқа, оның ішінде ыңғайлы пайдалану үшін қызмет ететін бағдарламалық қамтамасыз етуді орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
14. Бірінші және апелляциялық сатылардағы соттарда АБК АБТ пайдалана отырып құрылған электрондық хаттамалар облыстық деңгейдегі тиісті мамандандырылған негізгі және резервтік серверлерде сақталады.

7) аппаратный контроль работоспособности компонентов;
8) многоканальную аудиозапись с микрофонов, установленных в зале судебного заседания.
8. Электронный протокол хранится на серверах в виде файлов, наименование которых формируется автоматически и состоит из номера дела, даты и времени проведения судебного разбирательства. Файлы соответствуют следующим форматам:
1) кодирование видео - MPEG4, XVID, WEBM, F1.V;
2) кодирования звука - MP3, Lame, AAC, WAV;
3) разрешение видео не менее 640х320.
9. Аудиочасть электронного протокола хранит запись с каждого микрофона АПК АВФ, установленного в зале судебного заседания. Для судей и секретарей судебного заседания АПК АВФ обеспечивает возможность прослушивания каждого отдельного аудиофайла независимо от других. АПК АВФ автоматически формирует аудиофайл, объединяющий записи со всех микрофонов (микшированный аудиофайл), а также аудио-, видеофайл, объединяющий видеозапись зала судебного заседания и запись со всех микрофонов. Микшированный аудио-, видеофайл воспроизводится на любом мультимедийном устройстве, поддерживающем форматы кодирования, используемые АПК АВФ при создании электронного протокола.
10. В качестве неотъемлемой части электронного протокола по окончании судебного заседания автоматически формируется описание его краткого содержания, отображающее информацию, достаточную для его идентификации и проверки на целостность. Электронный протокол посредством интеграции передается в информационную систему судебных органов и хранится с другими электронными материалами дела.
11. Подписание электронного протокола секретарем судебного заседания осуществляется путем заверения электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) в информационной системе судебных органов.
12. Доступ к электронному протоколу судьям и секретарям судебного заседания первой и апелляционной инстанций предоставляется из электронного информационно-учетного документа на дело информационной системы судебных органов.
13. По ходатайству участника судебного разбирательства суд предоставляет ему доступ для ознакомления с электронным протоколом посредством сервиса "Судебный кабинет" информационной системы судебных органов.
Выдача аудиозаписи судебного процесса осуществляется путем предоставления доступа к скачиванию, а также на оптический носитель информации или на электронный носитель, предоставленный участником судебного разбирательства, в том числе с размещением программного обеспечения, служащего для удобного использования.
14. Электронные протоколы, созданные с использованием АПК АВФ в судах первой и апелляционной инстанций, хранятся на соответствующем специализированном основном и резервном серверах областного уровня.

15. Электрондық хаттаманы сақтау Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 6001-15-7-6/486 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12457 тіркелген) сот отырысының барысын тіркеуді, аудио-, бейнежазбаларды сақтауды және жоюды, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізуді қамтамасыз ететін аудио-бейнежазба құралдарын техникалық қолдану тәртібін ескере отырып, істің барлық сақталу мерзімі ішінде жүзеге асырылады.

15. Хранение электронного протокола осуществляется в течение всего срока хранения дела, с учетом Порядка технического применения средств аудио- видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи, утвержденного приказом Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 24 ноября 2015 года № 6001-15-7-6/486 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12457).