"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/270 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 тамыздағы № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 тамызда № 21115 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/270 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 11711 болып тіркелген, 2015 жылғы 11 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2020 жылғы
17 тамызы № 257 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
30 наурыздағы № 4-3/270
бұйрығымен
бекітілген
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/270 "Об утверждении Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 августа 2020 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2020 года № 21115
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/270 "Об утверждении Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11711, опубликован 11 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 августа 2020 года № 257
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 4-3/270
Правила приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости
Глава 1. Общие положения

1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды (бұдан әрі – машиналар) басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәліктер беру тәртібін және "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына куәліктер беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар – ең жоғары конструкциялық жылдамдығы сағатына елу және елу километрден аз қаршаналар мен квадроциклдер;
2) көрсетілетін қызметті алушы – осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тракторшы-машинист куәлігін алуға жүгінген жеке тұлға;
3) тракторшы-машинистің куәлігі – тракторшы-машинистердің машиналарды басқаруына рұқсат етілгенін растаушы құжат;
4) тракторшы-машинистің куәлігін тіркеу мен берудің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – "E-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешендегі салаларды басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "Ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесінде мәліметтердің орталықтандырылған есепке алынуын қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
5) тіркеу іс-қимылдары – көрсетілетін қызметті берушінің тракторшы-машинистің куәлігін тіркеу мен берудің ақпараттық жүйесіне тіркеу деректері мен өзгерістер енгізе отырып, көрсетілетін қызметті алушының тракторшы-машинист куәлігін тіркеуді және оған беруді жүзеге асырумен байланысты қызметі.

1. Настоящие Правила приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон).
2. Настоящие Правила определяют порядок приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости (далее – машины) и порядок оказания государственной услуги "Выдача удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости" (далее – государственная услуга).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальные машины повышенной проходимости – снегоходы и квадроциклы с максимальной конструктивной скоростью пятьдесят и менее пятидесяти километров в час;
2) удостоверение тракториста-машиниста – документ, подтверждающий допуск трактористов-машинистов к управлению машинами;
3) услугополучатель – физическое лицо, обратившееся за получением удостоверения тракториста-машиниста в порядке, установленном настоящими Правилами;
4) регистрационные действия – деятельность услугодателя, связанная с осуществлением регистрации и выдачей удостоверения тракториста-машиниста услугополучателю, с внесением регистрационных данных и изменений в информационную систему регистрации и выдачи удостоверения тракториста-машиниста;
5) информационная система регистрации и выдачи удостоверения тракториста-машиниста (далее – информационная система) – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обеспечивающая централизованный учет сведений в подсистеме "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системы "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".

4. Осы Қағидаларда емтихан пункттері деп білім беру саласында аккредиттелген не "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының интернет-ресурсында қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға арналған оқыту орталықтары мен оқыту мекемелерінің тізіліміне қосылған техникалық және кәсіби білім беру ұйымдары аталады.
5. Емтихан пункттері "ауыл шаруашылығы өндірісінің тракторшы-машинисі" мамандығы бойынша теориялық оқытуды, сондай-ақ өндірістік оқыту мен кәсіби практиканы жүзеге асырады. Оқыту қорытындылары бойынша емтихан пункттері теориялық және практикалық емтихандар (қорытынды аттестаттау) қабылдайды, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес оқу курстарын аяқтағаны туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) беріледі.
Барлық санаттағы машиналарды басқару құқығына емтиханды өтініш берілген күні емтихан пункттерінде емтихан комиссиялары қабылдайды.
Емтихан Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын және оқу бағдарламаларында көзделген машиналарды пайдалану қауіпсіздігі туралы білімдерін тексеру мақсатында жүргізіледі.
Емтихан тапсыруға рұқсат беру және куәлік беру азаматтардың тұрақты тіркелген тұрғылықты жері немесе уақытша келген жері (уақытша тіркелген жағдайда) бойынша, сондай-ақ шетел азаматтарының келген жеріндегі ішкі істер органдарында тіркелуі бойынша жүзеге асырылады.
Емтихан қабылдау он сұрақтан тұратын компьютерлік кешенді не емтихан материалын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Барлық сұрақтарға жауап беру үшін тракторшы-машиниске кандидатқа 30 (отыз) минут беріледі.
Жауаптардың дұрыстығын автоматты режимде компьютер кешені не емтихан алушы тексереді.
Кем дегенде сегіз сұраққа дұрыс жауап берілген кезде "ТАПСЫРДЫ" деген қорытынды баға қойылады, ал қарсы жағдайда "ТАПСЫРМАДЫ" деген баға қойылады.
"ТАПСЫРМАДЫ" деген теріс баға алған жағдайда, қайта емтихан қабылдау алдыңғы емтиханды тапсырған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кейін жүзеге асырылады.
Уақыттың хронометражын теориялық емтихан басталған сәттен бастап компьютерлік кешен жүргізеді.
Билеттің сұрақтарына жауаптың жүйелілігін емтихан тапсырушы өз еркімен таңдайды.
Емтихан тапсыру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан парағына жазылады және оған көрсетілетін қызметті алушы мен емтихан комиссиясы қол қояды.
Емтихан тапсырған адамдарға емтихан парағының негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәлік беріледі.

4. В настоящих Правилах под экзаменационными пунктами понимаются организации образования технического и профессионального образования, имеющие аккредитацию в сфере образования, либо включенные в реестр учебных центров и учебных заведений для краткосрочного профессионального обучения на интернет-ресурсе Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
5. Экзаменационные пункты осуществляют теоретическое обучение, а также производственное обучение и профессиональную практику по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства". По итогам обучения экзаменационными пунктами проводится прием теоретических и практических экзаменов (итоговая аттестация), по результатам которого выдается свидетельство об окончании курсов обучения (далее – свидетельство) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Экзамен на право управления машинами всех категорий принимается экзаменационными комиссиями в экзаменационных пунктах в день обращения.
Экзамен проводится с целью проверки знаний Правил дорожного движения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196, и безопасности эксплуатации машин, предусмотренных программами обучения.
Допуск граждан для сдачи экзамена и выдачи свидетельства осуществляются по зарегистрированному постоянному местожительству или месту временного пребывания (в случае наличия временной прописки), а иностранным гражданам, зарегистрированным в органах внутренних дел – по месту их пребывания.
Прием экзамена осуществляется путем использования компьютерных комплексов либо экзаменационного материала, включающих десять вопросов. Для ответа на все вопросы кандидату в трактористы-машинисты предоставляется 30 (тридцать) минут.
Правильность ответов проверяется в автоматическом режиме компьютерным комплексом, либо экзаменатором.
Итоговая оценка "СДАЛ" выставляется при положительном ответе не менее чем на восемь вопросов, а в противном случае выставляется оценка "НЕ СДАЛ".
В случае получения отрицательной оценки "НЕ СДАЛ", повторный экзамен осуществляется не ранее 5 (пяти) календарных дней со дня сдачи предыдущего экзамена.
Хронометраж времени ведется компьютерным комплексом с момента начала теоретического экзамена.
Последовательность ответов на вопросы билета выбирается экзаменуемым самостоятельно.
Результаты сдачи экзамена заносятся в экзаменационный лист согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и подписывается услугополучателем и экзаменационной комиссией.
Лицам, сдавшим экзамен, на основании экзаменационного листа в течение 2 (двух) рабочих дней выписывается свидетельство.

6. Барлық машиналар типтеріне, мақсатына және оларды басқару ерекшеліктеріне байланысты "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттарына бөлінеді, оларды басқару құқығына тиісті санаттарында рұқсат белгілері қойылған осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тракторшы-машинист куәлігі (бұдан әрі – куәлік) беріледі.
7. Куәлік Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында машиналарды басқаруға құқық береді.
8. "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттарында рұқсат белгілері бар куәлікке ие адамдар мыналарды:
1) "А" – сыныбы 30 килоНьютонға (3,0 тартылыс күші) дейінгі (қоса алғанда) доңғалақты тракторларды;
2) "Б" – сыныбы 30 килоНьютоннан (3,0 тартылыс күші) жоғары доңғалақты тракторларды;
3) "В" – шынжыр табанды тракторларды;
4) "Г" – өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналарын;
5) "Д" – барлық өздігінен жүретін механикаландырылған мелиорациялық машиналарды және жол-құрылыс машиналарын, оның ішінде экскаваторларды, монтаждалған мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары бар тракторларды басқара алады.
Куәлік қосымша жабдықтар монтаждалған немесе олар агрегат (тіркеме, автопойыз) құрамында жұмыс істейтін тиісті санаттағы машиналарды жүргізуге құқық береді.
9. Машиналарды басқару құқығы мыналарға беріледі:
1) он жеті жасқа толған адамдарға – "А", "В" және "Г" санаттарындағы машиналарды басқаруға;
2) он сегіз жасқа толған адамдарға – кемінде алты ай "А" және "В" немесе "Г" санаттарындағы машиналарды басқару өтілі болған жағдайда, "Б" және "Д" санаттарындағы машиналарды басқару құқығын қосымша алуға.
10. "Б" және (немесе) "Д" санаттары "А", "В" және "Г" бағандарында рұқсат белгілері бар куәлікке ие (көрсетілетін қызметті алушының тиісті машиналардағы жалпы жұмыс өтілі кемінде алты ай) және емтихан пунктінде теориялық емтихан тапсырған көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген құжаттардың кез келгені көрсетілетін қызметті алушының жұмыс өтілін растайтын құжат бола алады.
11. Жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына "ерекше белгілер үшін" бағанында "қаршаналарды, квадроциклдерді басқаруға рұқсат" деген жазуы бар куәліктер беріледі.
"Ерекше белгілер үшін" деген бағанда "қаршаналар және (немесе) квадроциклдер жүргізуге рұқсат" деген жазуы бар куәлікті беру "А" және "В" немесе "Б", "В" санаттарына рұқсаты бар жүргізуші куәлігі немесе "А" немесе "А1" немесе "В1" санаттына рұқсаты бар жүргізуші куәлігі болған кезде жүзеге асырылады.
"Рұқсат туралы белгі" бағанында "қаршаналарды және (немесе) квадроциклдерді басқаруға рұқсат" деген жазуы бар куәлікті беру кезінде қиғаш жолағы бар мөртабан қойылады.

6. Все машины, в зависимости от их типов, назначения и особенностей управления ими, подразделяются на категории: "А", "Б", "В", "Г", "Д", на право управления которыми выдается удостоверение тракториста-машиниста (далее – удостоверение) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с проставлением в нем разрешающих отметок в соответствующих категориях.
7. Удостоверение предоставляет право на управление машинами на всей территории Республики Казахстан.
8. Лица, имеющие удостоверение с разрешающими отметками в категориях "А", "Б", "В", "Г", "Д" могут управлять:
1) "А" – колесными тракторами класса до 30 килоНьютон (3,0 тяговая сила) включительно;
2) "Б" – колесными тракторами класса свыше 30 килоНьютон (3,0 тяговая сила);
3) "В" – гусеничными тракторами;
4) "Г" – самоходными сельскохозяйственными машинами;
5) "Д" – всеми самоходными механизированными мелиоративными машинами и дорожно-строительными машинами, в том числе экскаваторами, тракторами со смонтированными мелиоративными и дорожно-строительными машинами.
Удостоверение предоставляет право управлять машинами соответствующей категории, если на них смонтировано дополнительное оборудование или они работают в составе агрегата (прицепа, автопоезда).
9. Право на управление машинами разрешается:
1) лицам, достигшим семнадцатилетнего возраста, – управление машинами категорий "А", "В" и "Г";
2) лицам, достигшим восемнадцатилетнего возраста, при наличии стажа управления машинами категорий "А" и "В" или "Г" не менее шести месяцев –дополнительно получить право на управление машинами категории "Б" и "Д".
10. Категории "Б" и (или) "Д" предоставляются услугополучателям, имеющим удостоверение с разрешающими отметками в графах "А" и "В" или "Г" (общий трудовой стаж услугополучателя на соответствующих машинах не менее шести месяцев), и сдавшим в экзаменационном пункте теоретический экзамен.
Документом, подтверждающим трудовую деятельность услугополучателя, может быть любой из документов, указанных в статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
11. На право управления специальными машинами повышенной проходимости выдается удостоверение с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено" в графе "для особых отметок".
Выдача удостоверения с записью "управление снегоходами и (или) квадроциклами разрешено" в графе "для особых отметок" осуществляется при наличии удостоверения с разрешающими категориями "А" и "В" или "Б", "В", или водительского удостоверения с разрешающей категорией "А" или "А1" или "В1".
При выдаче удостоверения с записью "управление снегоходами и (или) квадроциклами разрешено" в графах "отметка о разрешении" проставляется штамп с полосой по диагонали.

2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
12. Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
13. Көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық нысанда не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне қағаз нысанда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де мәліметтерді қамтитын, мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты) жазылған.
15. Көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде өтініштің көшірмесінде күні, уақыты (сағаты, минуты) көрсетіле отырып, тіркелгені туралы белгі оның қағаз тасымалдағышта қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі туралы хабарлама көрсетіледі.
16. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды қабылдаған күні ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында хабарлама жібереді.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
12. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
13. Для получения государственной услуги услугополучатель представляет в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал), либо в бумажной форме в канцелярию услугодателя заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
14. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Выдача удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости" согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Стандарт государственной услуги).
15. Сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, сотрудник канцелярии услугодателя отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
Подтверждением принятия заявления на бумажном носителе в канцелярии услугодателя является отметка на его копии о регистрации с указанием даты, времени (часы, минуты).
В случае обращения услугополучателя через портал в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
16. В случае обращения услугополучателя через портал услугодатель в день приема документов, проверяет полноту представленных документов, и в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления и направляет уведомление в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя услугодателя.

17. Көрсетілетін қызметті алушы толық құжаттар топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы құжаттарды қабылдаған күні жауапты орындаушыны айқындайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініш қабылданған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініштегі мәліметтерді ақпараттық жүйеге енгізеді, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тракторшы-машинистің куәлігін беру кітабына тіркеу жазуын енгізеді және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – куәлікті немесе осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап дайындайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы беріледі.
Куәлік көрсетілетін қызметті алушыларға жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған кезде, тракторшы-машинист куәліктерін беру кітабында олардың жеке қолы қойылғаннан кейін беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда, жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тракторшы-машинист куәлігінің дайын екендігі туралы хабарлама немесе көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап жібереді.
18. Мемлекеттік қызметті көрсетудің жалпы мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
19. Мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін көрсетілетін қызметті алушы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 615-бабы 9-тармақшасына сәйкес белгіленген мемлекеттік бажды бюджетке төлейді.
20. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға мыналар негіз болып табылды:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтарынан айырылады.
21. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.

17. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, руководитель услугодателя в день приема документов определяет ответственного исполнителя.
Ответственный исполнитель услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня с момента принятия заявления проверяет достоверность документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) сведений, содержащихся в них.
Ответственный исполнитель услугодателя вносит сведения из заявления в информационную систему, ведет регистрационную запись в книге выдачи удостоверений тракториста-машиниста по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, и оформляет результат оказания государственной услуги – удостоверение или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги выдается услугополучателю через канцелярию услугодателя.
Удостоверения услугополучателям выдаются под их личную подпись в книге выдачи удостоверений тракториста-машиниста, по предъявлению документа, удостоверяющего личность.
В случае обращения услугополучателя через портал ответственный исполнитель направляет услугополучателю уведомление о готовности удостоверения тракториста-машиниста по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя.
18. Общий срок оказания государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
19. За оказание государственной услуги услугополучатель оплачивает в бюджет государственную пошлину, установленную в соответствии с подпунктом 9) статьи 615 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс).
20. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) сведений, содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
21. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.

Портал мен ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Куәлікті тіркеу және беру тұрақты тіркелген тұрғылықты жері немесе уақытша болатын жері бойынша (уақытша тіркелген жағдайда), ал ішкі істер органдарында тіркелген шетелдік азаматтарға – олардың келген жері бойынша жүзеге асырылады.
23. Жазылған куәліктердің сериялары мен нөмірлері осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатаң есептегі бланкілерінің келіп түсуін және жұмсалуын есепке алу кітабына өсу тәртібімен енгізіледі.
24. Куәлік он жыл мерзімге беріледі (ол туралы "...дейін жарамды" бағандарында тиісті жазу жазылады), мерзімі аяқталғаннан кейін ол осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен айырбасталуы тиіс.
25. Медициналық комиссия белгілеген қайта куәландыру мерзімдеріне шектеу қойылған адамдарға куәлік берген кезде "Ерекше белгілер үшін" бағанына "Медициналық анықтама міндетті" деген белгі қойылады.
26. Машиналардың басқаруға куәлік берілетін санаттарының бағандарына "Рұқсат етілді" деген мөртабан қойылады. Машиналардың басқаруға рұқсат берілмеген басқа санаттарының бағандарына қиғаш сызығы бар мөртабан қойылады.
27. Басқа санатты машиналарды басқаруға рұқсат алған кезде жаңа куәлік беріледі, оған тракторшы-машинистің бұрынғы куәлігіндегі белгілер қойылады.
28. Куәлікті ауыстыру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) аты, әкесінің аты (бар болса), тегінің өзгеруі;
2) пайдалануға жарамсыз болуы;
3) қолданылу мерзімінің өтуі (10 (он) жыл);
4) көрсетілетін қызметті алушының қалауы бойынша.
Куәлікті ауыстыру бұрын берілген куәлікті бере отырып, Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесінің негізінде, ал аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген кезде сауалнамадағы мәліметтердің өзгергенін растаушы құжат негізінде жүргізіледі.
29. Ескі үлгідегі куәлікті ауыстырған кезде мынадай тәртіпті ескере отырып, рұқсат ету санаттары жаңа куәлікке көшіріліп, қойылады:
1) ескі үлгідегі куәліктегі "А", "Б", "В", "Г", "Д", "Е" санаттары жаңа куәліктегі "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттарына сәйкес келеді;
2) 3-сыныпты куәлік жаңа үлгідегі "А", "В", "Г" санаттары бар куәлікке сәйкес келеді;
3) 2-сыныпты куәлік жаңа үлгідегі "А", "Б", "В", "Г" санаттары бар куәлікке сәйкес келеді;
4) 1-сыныпты куәлік жаңа үлгідегі "А", "Б", "В", "Г", "Д" санаттары бар куәлікке сәйкес келеді;

Информационное взаимодействие портала и информационных систем осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
22. Регистрация и выдача удостоверения осуществляется по постоянному зарегистрированному местожительству или месту временного пребывания (в случае наличия временной прописки), а иностранным гражданам, зарегистрированным в органах внутренних дел – по месту их пребывания.
23. Серии и номера выписанных удостоверений вносятся в порядке возрастания в книгу учета поступления и расходования бланков строгой отчетности по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
24. Удостоверение выдается сроком на десять лет (о чем вносятся соответствующие записи в графах "Действительно до...."), по истечении которого оно подлежит замене в порядке, установленном настоящими Правилами.
25. При выдаче удостоверения лицам, имеющим ограничения в сроках переосвидетельствования, установленных медицинскими комиссиями, в графе "Для особых отметок" вносится отметка "Медицинская справка обязательна".
26. Отметки в графах категорий машин, на управление которыми выдается удостоверение, производятся штампом "Разрешено". В графы других категорий машин, на управление которыми не выдано разрешение, ставится штамп с полосой по диагонали.
27. При получении разрешения на право управления машинами другой категории производится замена удостоверения на новое с проставлением отметки, имеющейся в прежнем удостоверении.
28. Замена удостоверения осуществляется в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии);
2) непригодности для пользования;
3) истечения срока действия (10 (десять) лет);
4) по желанию услугополучателя.
Замена удостоверения производится на основании перечня документов, указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги, с представлением ранее выданного удостоверения, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) документа, подтверждающего перемену анкетных сведений.
29. При замене удостоверения старого образца, на новое удостоверение переносятся и проставляются разрешающие категории с учетом следующего порядка:
1) категории "А", "Б", "В", "Г", "Д", "Е" в удостоверении старого образца соответствуют категориям "А", "Б", "В", "Г", "Д" в новом удостоверении;
2) удостоверение 3 класса соответствует удостоверению с категориями "А", "В", "Г" нового образца;
3) удостоверение 2 класса соответствует удостоверению с категориями "А", "Б", "В", "Г" нового образца;
4) удостоверение 1 класса соответствует удостоверению с категориями "А", "Б", "В", "Г", "Д" нового образца;

5) К-701 "Кировец" куәлік жаңа үлгідегі "Б" санатты куәлікке сәйкес келеді;
6) "комбайыншы" мамандығы көрсетілген ауыл шаруашылығы механизаторының куәлігі жаңа үлгідегі "Г" санатты куәлігіне сәйкес келеді;
7) "тракторшы" мамандығы көрсетілген ауыл шаруашылығы механизаторының куәлігі жаңа үлгідегі "А", "В" санатты куәлігіне сәйкес келеді.
Санаттары осы Қағидалардың осы тармағында көзделмеген ескі үлгідегі куәліктерді айырбастауға ұсынған кезде жаңа үлгідегі куәліктердің санаттарының сипатына сәйкес келетін санаттарды ғана көшіріп қоя отырып, айырбастау жүзеге асырылады.
30. Куәлікті ауыстырған кезде жаңадан берілген куәліктің "Ерекше белгілер үшін" деген бағанына бұрынғы куәліктің сериясы, нөмірі және берілген күні жазылады.
31. Куәлік жоғалған кезде "Телнұсқа" деген белгімен жаңа куәлік:
1) тұрғылықты жері бойынша тіркелген тұлғаларға осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттары тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушының жүгінген орны бойынша куәлікті бергені туралы мәліметтер болмаған жағдайда, куәлікті берген көрсетілетін қызметті берушінің тракторшы-машинист куәлігін беру кітабындағы жазба негізінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттары тіркелген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде беріледі.
Тракторшы-машинист куәлігін беру кітабындағы жазуды нақтылауды куәлікті берген көрсетілетін қызметті берушіге тиісті сұрау жіберу арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
32. Куәліктерді беру, ауыстыру және жоғалған куәліктерді қалпына келтіру алдында көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттық ресурстары бойынша көрсетілетін қызметті алушыға тексеруді жүзеге асырады.
33. Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың куәліктерін айырбастау көрсетілетін қызметті берушіге куәліктердің түпнұсқасы мен олардың мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі расталған аудармасын, ішкі істер органдарында тіркелген жеке басын куәландыратын құжаттарды (паспорт, жеке куәліктер) (түпнұсқа салыстырып тексерілгеннен кейін қайтарылады) ұсыну, куәлік беру үшін мемлекеттік бажды төлеу негізінде құжаттар қабылданған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бұл ретте ұлттық куәлікте рұқсат етілген машиналардың санаттарын басқаруға құқық беретін және келу құжаттарының қолданылу мерзіміне осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес келетін куәлік беріледі. Ұлттық куәлік көрсетілетін қызметті берушіде сақталады және көрсетілетін қызметті алушыға оның еркін нысандағы өтініші бойынша және бұрын берілген Қазақстан Республикасының куәлігін тапсырғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қайтарылып беріледі.

5) удостоверение К-701 "Кировец" соответствует удостоверению категории "Б" нового образца;
6) удостоверение механизатора сельского хозяйства с указанием специальности "комбайнер" соответствует удостоверению категории "Г" нового образца;
7) удостоверение механизатора сельского хозяйства с указанием специальности "тракторист" соответствует удостоверению образца с категориями "А", "В".
При представлении на замену удостоверения старого образца, категории которых не предусмотрены настоящим пунктом настоящих Правил, замена осуществляется с переносом и проставлением категорий только соответствующих описанию категорий удостоверения нового образца.
30. При замене удостоверения во вновь выдаваемом удостоверении в графе "Для особых отметок" проставляются серия, номер и дата выдачи прежнего удостоверения.
31. При утере удостоверения, новое удостоверение с отметкой "Дубликат" выдается:
1) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – лицам, зарегистрированным по местожительству, на основании документов, указанных в пункте 8 Стандарта государственной услуги;
2) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – в случае отсутствия сведений о выдаче удостоверения по месту обращения услугополучателя, на основании записи книги выдачи удостоверений тракториста-машиниста услугодателя, выдавшего удостоверение.
Уточнение записи книги выдачи удостоверений тракториста-машиниста осуществляется услугодателем путем направления соответствующего запроса услугодателю, выдавшего удостоверение.
32. Перед производством выдачи, замены и восстановления утраченных удостоверений услугодателем осуществляется проверка услугополучателя по информационным ресурсам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
33. Обмен иностранным гражданам и лицам без гражданства удостоверений производится в течение 2 (двух) рабочих дней с момента принятия документов на основании представления услугодателю оригиналов удостоверений и их заверенного перевода на государственном или русском языках, документа, удостоверяющего личность (оригинал возвращается после сверки), зарегистрированных в органах внутренних дел, оплаты государственной пошлины за выдачу удостоверения.
При этом, выдается удостоверение на право управления категориями машин, которые были разрешены в национальном удостоверении и соответствуют требованиям пункта 8 настоящих Правил, на срок действия въездных документов. Национальное удостоверение хранится у услугодателя и возвращается услугополучателю по его заявлению в произвольной форме и после сдачи ранее выданного удостоверения Республики Казахстан в течение 1 (одного) рабочего дня.

34. Шетел азаматтарында және азаматтығы жоқ адамдарда ұлттық куәлік болмаған жағдайда, олардың Қазақстан Республикасында болу мерзімі 6 (алты) айдан асатын болса, Қазақстан Республикасының куәлігі жалпы негіздерде беріледі.
35. Қатаң есептегі бланкілердің келіп түсуін және жұмсалуын есепке алу кітабына қатаң есептілікті сақтау үшін куәліктер бланкілерінің келіп түсуі және жұмсалуы бойынша деректер енгізіледі.
36. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары куәлік бланкілерімен және жұмсалатын материалдармен қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
37. Бланкілерді толтыру кезінде бүлінген бланкілер, куәліктерді беруге және айырбастауға негіз болған шығыс материалдары қайта пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын құралдармен және тәсілдермен жыл сайын кәдеге жаратылады, ол туралы тиісті акт жасалады.
Дәл осындай тәртіппен мыналар кәдеге жаратылады:
1) орнына жаңасы берілген, қайта табылған куәліктер;
2) жүргізу құқығынан айыру мерзімі аяқталғаннан кейін 2 (екі) жыл өткеннен кейін талап етілмеген куәліктер, бұл ретте тракторшы-машинист куәліктерін беру кітабына белгі қойылады.
38. Куәліктерді беруге және ауыстыруға негіз болған материалдар (өтініштер, ескі куәліктер, баждардың төленгені туралы құжаттар, оқыту курстарын бітіргені туралы куәліктердің көшірмелері) бөлек істерге тігіледі және көрсетілетін қызметті беруші белгіленген тәртіппен олардың 3 (үш) жыл бойы бар болуын қамтамасыз етеді және осы мерзім өткеннен кейін комиссиямен жояды. Сондай-ақ, көрсетілетін қызметті беруші "ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша оқу куәліктерінің және біліктілігін растайтын дипломдардың көшірмелерінің 10 (он) жыл бойы болуын, тракторшы-машинист куәліктерін беру кітаптары аяқталғаннан кейін, олардың 60 (алпыс) жыл бойы болуын қамтамасыз етеді. Орнына жаңасы берілген куәліктер "Күшін жойды" деген мөртаңба қойылып, істерге тігіледі.
39. Машиналарды жүргізу құқығынан айырылған адамдардың куәліктері заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің көрсетілетін қызметті берушісіне беріледі.
3-тарау. Орталық мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
40. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган), мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

34. При отсутствии национальных удостоверений у иностранных граждан и лиц без гражданства, удостоверение Республики Казахстан выдается им на общих основаниях, если срок их пребывания в Республике Казахстан превышает 6 (шесть) месяцев.
35. В книгу учета поступления и расходования бланков строгой отчетности вносятся данные по поступлению и расходованию бланков удостоверений для соблюдения строгой отчетности.
36. Обеспечение бланками удостоверения и расходными материалами осуществляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения.
37. Испорченные при заполнении бланки, расходные материалы, послужившие основанием для выдачи и замены удостоверений, ежегодно утилизируются средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляется соответствующий акт.
В таком же порядке утилизируются:
1) вновь найденные удостоверения, вместо которых выданы новые;
2) не востребованные по истечении 2 (двух) лет после окончания срока лишения, при этом делается отметка в книге выдачи удостоверений тракториста-машиниста.
38. Материалы, послужившие основанием для выдачи и замены удостоверений (заявления, старые удостоверения, документы об уплате пошлин, копий свидетельств об окончании курсов обучения), подшиваются в отдельные дела, и услугодателем обеспечивается их наличие в течение 3 (трех) лет, затем, после истечения этого срока уничтожается комиссионно. Также услугодателем в течение 10 (десяти) лет обеспечивается наличие копий свидетельств об обучении и дипломов, подтверждающих квалификацию по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства", в течение 60 (шестидесяти) лет – наличие книг выдачи удостоверений тракториста-машиниста после их окончания. Удостоверения, вместо которых выданы новые, подшиваются в дела с проставлением на них штампа "Аннулировано".
39. Удостоверения лиц, лишенных права управления машинами в установленном законодательством порядке, передаются услугодателю соответствующей административно-территориальной единицы.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
40. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган в области агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган), уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

41. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
42. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге бара отырып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарауға өкілеттік берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
43. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Заңның 4-бабы 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________ (емтихан пунктінің атауы)
Оқыту курстарын бітіргені туралы куәлік № ______________
Осы куәлік азамат __________________________________________________
(аты, әкесінің аты(бар болса), тегі)
________"___"_________ бастап, _______"___"_________ дейін
тракторист-машинист даярлау, қайта даярлау, сыныптылығын жоғарылату бағдарламасы бойынша ______________ сағат көлемінде оқып, біліктілік емтихандарын ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық") бағаларына тапсырғаны туралы берілді.
Тракторлардың және басқа да машиналардың құрылысы және техникалық пайдалану қағидалары ________________________________________________________________
(зерделенетін тракторлар мен өздігінен жүретін машиналардың маркалары қөрсетіледі)
Агрономия негіздері, механикаландырылған жұмыс өндірісін ұйымдастыру
технологиясы ______________________________________________________
Жол қозғалысы қағидалары:__________________________________________
Тәжірибелік дағдылары мен жүргізу ___________________________________
Емтихан қабылдау комиссиясының 20___ жылғы "____"_________шешімімен хаттама
№ ______ азамат ____________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
тракторшы-машинист біліктілігі берілді.
Емтихан қабылдау комиссиясының төрағасы_________________________________
Оқыту орнының басшысы _________________________________________________
20____ жылғы "____" ____________________________________________________
№ _____________емтихан парағының негізінде сериясы_______________________
санаты ______________ ___________________________ куәлік берілді.
________________________________________________________________________
___________________ (қолы)
Мөрдің орны (бар болса)
20____ жылғы " " _____________________.
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_____________________________емтихан пунктінің № ___________ емтихан парағы
Машиналардың санаты ________
Тегі_______________
Аты_______________
Әкесінің аты (бар болса)________________
Туған күні____________
Теориялық емтихан
Күні _________
Билет ________
Сұрақтардың нөмірлері
Тракторшы-машиниске үміткердің қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жауаптардың нөмірі
Емтихан алушының белгісі
Қорытынды баға мен емтихан комиссиясы мүшелерінің қолдары
Күні _________
Билет ________
Сұрақтардың нөмірлері
Тракторшы-машиниске үміткердің қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жауаптардың нөмірі
Емтихан алушының белгісі
Қорытынды баға мен емтихан комиссиясы мүшелерінің қолдары
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тракторшы-машинист куәлігі
Тегі ________________________________________________________________
Аты ________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ______________________________________________
Туған күні және туған жері ____________________________________________
___________________________________________________________________
Сериясы және нөмірі _________________________________________________
_____________________________________________________________берді
(облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы)
Өлшемі

41. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
42. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
43. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона.
Приложение 1 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование экзаменационного пункта)
Свидетельство об окончании курсов обучения
№ __________
Настоящее свидетельство выдано гражданину _______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что он (она) обучался (лась) с "___" ____________ по "___" _________________
по программе подготовки, переподготовки, повышения классности трактористов-машинистов в объеме ___________ часов и сдал (а) квалификационные экзамены с оценками ("удовлетворительно", "хорошо", "отлично"):
Устройство и правила технической эксплуатации тракторов и других машин
____________________________________________________________________________
(указываются марки изучаемых тракторов и самоходных машин)
Основы агрономии, организация и технология производства механизированных работ
____________________________________________________________________________
Правила дорожного движения ____________________________________________
Практические навыки и вождение _________________________________________
Решением экзаменационной комиссии от "______" __________20___ года,
протокол № ______, гражданину ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
присвоена квалификация тракториста-машиниста.
Председатель экзаменационной комиссии ______________________________
Руководитель учебного заведения _______________________________
Выдано свидетельство серия _________ № _________________________ категории
(указать категорию)
на основании экзаменационного листа № ____ от "__" ________ 20___ года
"___" ____________ 20____ года
(подпись) место печати (при наличии)
Приложение 2 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Экзаменационный лист
№ _______
__________________________________________экзаменационного пункта
Категория машин __________________
Фамилия __________________________
Имя ______________________________
Отчество (при его наличии) _________________________
Дата рождения____________
Теоретический экзамен
Дата _________
Билет ________
Номера вопросов
Подпись кандидата в трактористы-машинисты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Номер ответов
Отметки экзаменатора
Итоговая оценка и подписи членов экзаменационной комиссии
Дата ________
Билет ________
Номера вопросов
Подпись кандидата в трактористы- машинисты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Номер ответов
Отметки экзаменатора
Итоговая оценка и подписи членов экзаменационной комиссии
Приложение 3 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Удостоверение тракториста-машиниста
Фамилия__________________________________________________________
Имя______________________________________________________________
Отчество (при его наличии)__________________________________________
Дата и место рождения______________________________________________
Серия и номер_____________________________________________________
Выдано ___________________________________________________________

3,5х4,5 фотоның орны
------------------------------------ Мөрдің орны
------------------------------------
20__ жылғы " " _______ 20____ жылғы " " _________ дейін жарамды
_________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) _______________________________ _________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының қолы)
Ауыл шаруашылығы тракторлары мен өздігінен жүретін машиналардың санаттары
Мыналарға рұқсат берілгені туралы белгі:
"А" - сыныбы 30 килоНьютонға (3,0 тарту күші) дейінгі (қоса алғанда) доңғалақты тракторларға;
"Б" - сыныбы 30 килоНьютоннан (3,0 тарту күші) жоғары доңғалақты тракторларға;
"В" - шынжыр табанды тракторларға;
"Г" - өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы машиналарына;
"Д" - барлық өздігінен жүретін механикаландырылған мелиорациялық машиналарға және жол-құрылысы машиналарына, оның ішінде экскаваторларға, монтаждалған мелиорациялық және жол-құрылысы машиналарына.
Ерекше белгілер үшін
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
________________________
басшысына
(облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті
атқарушы органның атауы)
Туған жылы және күні _________________________
Туған жері
___________________________
(республика, облыс, қала, аудан)
__________________________
тұратын
Жеке куәлігі (паспорт сериясы) _________ №___________
________________________________________________________берген
(кім және қашан)
Жеке сәйкестендіру нөмірі _____________________________________
Азамат______________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Өтініш
Тракторшы-машинист куәлігін беруді, ауыстыруды, тракторшы-машинист куәлігін телнұсқасын беруді сұраймын ___________________________________________________ (себебі көрсетіледі, керек емесін сызып тастау керек)
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының колы/электрондық цифрлық колы ______________
Өтінішті берген күні: 20 жылғы __________________
Өтінішті қабылдаған күңі: 20 жылғы __________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтер бергенім үшін жауапкершілік туралы хабардармын. Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көрсетілетін қызметті алушының колы/электрондық цифрлық колтаңбасы _______
_______________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының колы/электрондық цифрлық колтаңбасы __________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
5-қосымша
"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдерді, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды жүргізу құқығына куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)

Место для фото размером 3,5 х 4,5____________________________________
(местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения)
---------------------------------------- Место печати
"__" ________ 20__ года действительно до "__" _______ 20__ года
____________ __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного лица услугодателя)
(подпись услугополучателя) _________________________________
Категория сельскохозяйственных тракторов и самоходных машин
Отметка о разрешении:
"А" - колесными тракторами класса до 30 килоНьютон (3,0 тяговая сила) включительно;
"Б" - колесными тракторами класса свыше 30 килоНьютон (3,0 тяговая сила);
"В" - гусеничными тракторами;
"Г" - самоходными сельскохозяйственными машинами;
"Д" - всеми самоходными механизированными мелиоративными машинами и дорожно-строительными машинами, в том числе экскаваторами, тракторами со смонтированными мелиоративными и дорожно-строительными машинами.
Для особых отметок
Приложение 4 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование местного
исполнительного органа
областей, городов
республиканского значения,
столицы, районов и городов
областного значения)
от гражданина
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
год и дата рождения
____________________________
место рождения
____________________________
(республика, область, город,
район)
проживающего
____________________________
документ удостоверяющий
личность (паспорт серии) ___
№ ______ выдано
____________________________
(когда и кем)
индивидуальный идентификационный номер
__________________________
Заявление
Прошу выдать, заменить удостоверение тракториста-машиниста, выдать дубликат удостоверения тракториста-машиниста
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(указать причину, ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
Подпись/электронная цифровая подпись услугополучателя _______________________
Дата подачи заявления: __________________ 20__ года.
Дата приема заявления: __________________ 20__ года.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Подпись/электронная цифровая подпись услугополучателя _________________________
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подпись/электронная цифровая подпись уполномоченного лица услугодателя_________
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 5 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Стандарт государственной услуги "Выдача удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами, а также специальными машинами повышенной проходимости"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

1) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
Тракторшы-машинист куәлігін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Тракторшы-машинист куәлігін берген кезде жеке тұлғаның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) құжаттары тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні.
Куәлік жоғалған кезде "Телнұсқа" деген белгімен жаңа куәлік:
1) тұрғылықты жері бойынша тіркелген тұлғаларға осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде – көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын қабылдаған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті берушінің куәлік берген тракторшы-машинист куәлігін беру кітабындағы жазба негізінде, көрсетілетін қызметті алушының өтініш берген орны бойынша куәлікті бергені туралы мәліметтер болмаған жағдайда, құжаттарды қабылдаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде беріледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) немесе қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Тракторшы-машинист куәлігін беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы бюджетке мемлекеттік баж төлейді, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 615-бабы 9) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Салық кодексі):
тракторшы-машинист куәлігін бергені үшін - 0,5 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Мемлекеттік баж екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол емес тәсілмен төленеді.
Порталда мемлекеттік баж төлеу "электрондық үкімет" порталының төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы жүргізіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:

1) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал);
2) канцелярия услугодателя.
Выдача удостоверения тракториста-машиниста осуществляется через канцелярию услугодателя.
3
Срок оказания
государственной услуги
При выдаче удостоверения тракториста-машиниста - 2 (два) рабочих дня с момента регистрации документов физического лица (далее – услугополучатель).
При утере удостоверения, новое удостоверение с отметкой "Дубликат" выдается:
1) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – лицам, зарегистрированным по местожительству, на основании документов, указанных в пункте 8 настоящего стандарта государственной услуги;
2) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя – в случае отсутствия сведений о выдаче удостоверения по месту обращения услугополучателя, на основании записи книги выдачи удостоверений тракториста-машиниста услугодателя, выдавшего удостоверение.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
или бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача удостоверения тракториста-машиниста, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при
оказании
государственной услуги, и способы ее взимания в
случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю на платной основе.
При оказании государственной услуги услугополучателем оплачивается в бюджет государственная пошлина, которая в соответствии с подпунктом 9) статьи 615 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс) составляет:
за выдачу удостоверения тракториста-машиниста – 0,5 месячного расчетного показателя.
Государственная пошлина оплачивается наличным и безналичным способом через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
На портале оплата государственной пошлины производится через платежный шлюз портала "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) порталда орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
Көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде:
1) "А", "В" және "Г" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның көшірмесі; тракторшы-машинист куәлігін беру үшін Салық кодексіне сәйкес бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растаушы құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
2) "Б" және "Д" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның көшірмесі;
тракторшы-машинист куәлігін беру үшін Салық кодексіне сәйкес бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растаушы құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 35-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті алушының еңбек жолын растайтын құжат;
3) "қаршаналарды, квадроциклдерді басқаруға рұқсат етіледі" деген жазуы бар тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
"А" және "В" немесе "Б" және "В" рұқсат беретін санаттары бар тракторшы-машинист куәлігінің көшірмесі немесе "А", немесе "А1" немесе "В1" санаттарына рұқсаты бар жүргізуші куәлігінің көшірмесі;
тракторшы-машинист куәлігін беру үшін Салық кодексіне сәйкес бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растаушы құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
4) тракторшы-машинист куәлігін ауыстыру үшін:
нысан бойынша өтініш;
тракторшы-машинист куәлігін беру үшін Салық кодексіне сәйкес бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растаушы құжат;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
тракторшы-машинистің ескі куәлігі;
5) тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын алу үшін:
нысан бойынша өтініш;
тракторшы-машинист куәлігін беру үшін Салық кодексіне сәйкес бюджетке мемлекеттік баждың төленгенін растаушы құжат;

1) интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
2) портале.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Услугополучатель представляет следующие документы:
при обращении к услугодателю:
1) для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "А", "В" и "Г":
заявление по форме;
копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
2) для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "Б" и "Д":
заявление по форме;
копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя согласно статье 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс);
3) для получения удостоверения тракториста-машиниста с записью "управление снегоходами, квадроциклами разрешено":
заявление по форме;
копию удостоверения тракториста-машиниста с разрешающими категориями "А" и "В" или "Б" и "В", или водительское удостоверение с разрешающей категорией "А", или "А1", или "В1";
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
4) для замены удостоверения тракториста-машиниста:
заявление по форме;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или с цветным фоном;
старое удостоверение тракториста-машиниста;
5) для получения дубликата удостоверения тракториста-машиниста:
заявление в форме;
документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в бюджет за выдачу удостоверения тракториста-машиниста в соответствии с Налоговым кодексом;

өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет;
порталға жүгінген кезде:
1) "А", "В" және "Г" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін:
электрондық құжат нысанындағы өтініш;
"ауыл шаруашылығы өндірісіндегі тракторшы-машинист" мамандығы бойынша кәсіби даярлық туралы емтихан пунктінің оқыту курсын аяқтағаны туралы куәліктің көшірмесі немесе "ауыл шаруашылығын механикаландыру немесе тракторшы-машинист" біліктілігін растайтын дипломның электрондық көшірмесі;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады);
"Б", "Д" санатты тракторшы-машинист куәлігін алу үшін қосымша:
"А", "В" немесе "Г" санаттарында рұқсат белгілері бар тракторшы-машинист куәлігінің электрондық көшірмесі және Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген құжаттардың кез келгені жұмыс өтілін растайтын құжат бола алады;
2) Ескі үлгідегі тракторшы-машинист куәлігін жаңа куәлікке ауыстырған кезде:
электрондық құжат нысанындағы өтініш;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады);
тракторшы-машинистің ескі куәлігі (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге тапсырылады).
3) тракторшы-машинист куәлігінің телнұсқасын алған кезде:
электрондық құжат нысанындағы өтініш;
өлшемі 3,5х4,5 сантиметр ақ немесе түрлі-түсті фоны бар фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет нәтижесін алу үшін жүгінген кезде ұсынылады);
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, мемлекеттік баждың төленгені туралы (ЭҮТШ арқылы төленген кезде), бұрын берілген тракторшы-машинист куәлігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер

фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном;
при обращении на портал:
1) для получения удостоверений тракториста-машиниста "А", "В" и "Г":
заявление в форме электронного документа;
электронную копию свидетельства об окончании курсов обучения экзаменационного пункта о профессиональной подготовке по специальности "тракторист-машинист сельскохозяйственного производства" или электронную копию диплома, подтверждающего квалификацию "механизация сельского хозяйства или тракториста-машиниста";
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги).
Для получения удостоверения тракториста-машиниста категорий "Б", "Д" дополнительно:
электронную копию удостоверения тракториста-машиниста с разрешающими отметками в категориях "А", "В" или "Г", и электронную копию документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя согласно статье 35 Трудового кодекса;
2) при замене удостоверения тракториста-машиниста старого образца на новое удостоверение:
заявление в форме электронного документа;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
старое удостоверение тракториста-машиниста (сдается услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
3) при получении дубликата удостоверения тракториста-машиниста:
заявление в форме электронного документа;
фотографию размером 3,5х4,5 сантиметра с белым или цветным фоном (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги).
Сведения о документе, удостоверяющем личность, об оплате государственной пошлины (при оплате через ПШЭП), о ранее выданном удостоверении тракториста-машиниста, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған мәліметтердің дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/270 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11711 болып тіркелген) бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) сведений, содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/270 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11711);

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айрылады.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде веб-порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Тракторшы-машинист куәліктерін беру кітабы
1
2
3
4
5
6
7
8
1 – Р/с №
2 - Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
3 – Туған күні және туған жері
4 – Жұмыс істейтін жері (тұрғылықты жері)
5 – Тракторшы-машинист куәлігінің берілген күні
6 – Тракторшы-машинист куәлігі берілді, санаты
7 – Тракторшы-машинист куәлігі берілді, сериясы және нөмірі
8 – Алғаны туралы қолы
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
__________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы және мекенжайы) Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы мен мекенжайын көрсету)
мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады:_______________________________
_______________________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын көрсету)
Бас тарту үшін негіз: _____________________________________________________
_______________________________________________________________________
Осы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
__________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Алды______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
20__ жылғы "___"_______
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы
Местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения
[уәкілетті органның атауы мемлекеттік тілде]
[уәкілетті органның атауы орыс тілінде]
[уәкілетті органның деректемелері
мемлекеттік тілде]
[уәкілетті органның деректемелері орыс тілінде]
[хабарлама нөмірі]
[хабарлама беру күні
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
[Көрсетілетін қызметті алушының деректемелері]
Берілген уақыты мен орны көрсетілген тракторшы-машинист куәлігінің дайын екендігі туралы хабарлама/Уведомление о готовности удостоверения тракториста-машиниста с указанием времени и места выдачи [Хабарлама мәтіні/Текст уведомления] [Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесінің басшысы] [қол қоятын адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер
мен механизмдерді, өздігінен
жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын,
сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі
жоғары арнайы машиналарды
жүргізу құқығына емтихандар
қабылдау және куәліктер
беру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қатаң есептегі бланкілердің келіп түсуін және жұмсалуын есепке алу кітабы
Кіріс
Шығыс
Қалдық
1
2
3
4
5.1
5.2
6
7
8
9

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 6 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Книга выдачи удостоверений тракториста-машиниста
1
2
3
4
5
6
7
8
1 – № п/п
2 – Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3 – Дата и место рождения
4 – Место работы (жительства)
5 – Дата выдачи удостоверения тракториста-машиниста
6 – Выдано удостоверение тракториста-машиниста, категория
7 – Выдано удостоверение тракториста-машиниста, серия и номер
8 – Подпись о получении
Приложение 7 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
__________________________________________________________________
(наименование и адрес услугополучателя)
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" сотрудник услугодателя
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(указать наименование и адрес услугодателя)
отказывает в оказании государственной услуги: _____________________________________
______________________________________________________________________________
(указать наименование государственной услуги)
Основание для отказа: ___________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Настоящий мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги составлен в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись сотрудника услугодателя)
Получил________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись услугополучателя)
"___"_______ 20__ года.
Приложение 8 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Облыстардың, республикалық маңыздағы қалалардың, астананың, облыстық маңыздағы аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органы
Местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения
[наименование уполномоченного органа на государственном языке]
[наименование уполномоченного органа на русском языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на государственном языке]
[Реквизиты уполномоченного органа на русском языке]
[номер уведомления]
[дата выдачи уведомления
[Наименование услугополучателя]
[Реквизиты услугополучателя]
Уақыты және орыны көрсетілген тракторшы-машинист куәлігінің дайындығы туралы хабарлама/Уведомление о готовности удостоверения тракториста-машиниста с указанием времени и места выдачи
[Хабарлама мәтіні/Текст уведомления]
[Руководитель структурного подразделения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения] [фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 9 к Правилам
приема экзаменов и выдачи
удостоверений на право
управления тракторами и
изготовленными на их базе
самоходными шасси и
механизмами, самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами,
а также специальными машинами
повышенной проходимости
Форма
Книга учета поступления и расходования бланков строгой отчетности
Приход
Расход
Остаток
1
2
3
4
5.1
5.2
6
7
8
9

10.1
10.2
11
1 - Келіп түскен күні
2 - Жүкқұжат нөмірі
3 - Кімнен алынды
4 - Сериясы
5.1.- Нөмірмен нөмірлену
5.2. - Нөмірмен қоса алғанда нөмірлену
6 - Саны
7 - Жұмсалған күні
8 - Кімге берілді
9 - Сериясы
10.1 - Нөмірмен нөмірлену
10.2 - Нөмірмен қоса алғанда нөмірлену
11 - Саны

10.1
10.2
11
1 – Дата поступления
2 – Номер накладной
3 – От кого получено
4 – Серия
5.1 – Нумерация с номером
5.2 - Нумерация по номеру включительно
6 – Количество
7 – Дата расходования
8 – Кому выдано
9 – Серия
10.1 – Нумерация с номером
10.2 – Нумерация по номеру включительно
11 – Количество