"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы (жүк көтеру механизмдерін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстарын)" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 28 қаңтардағы № 55 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 437 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қыркүйекте № 21212 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 14 қазандағы № 916 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 14.10.2022 № 916 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы (жүк көтеру механизмдерін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстарын)" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 28 қаңтардағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18256 болып тіркелген, 2019 жылғы 6 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта (жүк көтеру механизмдерін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстарын):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жүк көтеру механизмдерін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстарды қауіпсіз пайдалану бойынша өндірістік бақылауды ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығының қазандықтарды қадағалау және көтеру механизмдері бөліміне (бұдан әрі – қазандықтарды қадағалау бөлімі) жүктеледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Әскери бөлімдер жыл сайын 30 қарашаға дейін талдау жүргізеді және қауіпті техникалық құрылғыларды күтіп-ұстау және пайдалану туралы жеткізілімдерді осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазандықтарды қадағалау бөліміне жолдайды.";
18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Жүк көтеру механизмдері, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстар осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес әскери бөлімдерде есепке алынуға тиіс.
19. Әскери бөлім осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды қауіпсіз пайдалануға бақылауды жүзеге асыру үшін қауіпті техникалық құрылғылар туралы мәліметті қазандықтарды қадағалау бөліміне жолдайды.

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 января 2019 года № 55 "Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением)"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 437. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2020 года № 21212. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 октября 2022 года № 916.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 14.10.2022 № 916 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 января 2019 года № 55 "Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18256, опубликован 6 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Организация производственного контроля по безопасной эксплуатации грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающих под давлением возлагается на отдел по котлонадзору и подъемным механизмам Центра метрологического обеспечения и стандартизации Министерства обороны Республики Казахстан (далее – отдел по котлонадзору).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Воинские части ежегодно до 30 ноября проводят анализ и направляют донесения о содержании и эксплуатации опасных технических устройств в отдел по котлонадзору по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.";
пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. Грузоподъемные механизмы, котлы и сосуды, работающие под давлением, подлежат учету в воинских частях согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
19. Воинская часть направляет сведения об опасных технических устройствах в отдел по котлонадзору для осуществления контроля их безопасной эксплуатации по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.

20. Жүк көтеру механизмдерін, қысыммен жұмыс істейтін қазандықтар мен ыдыстарды есепке қойғаннан (тіркелгеннен) кейін паспортта (формулярда) мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) есепке алу (тіркеу) нөмірі;
2) техникалық куәландыру нәтижелері.";
21-тармақ алып тасталсын;
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Белгіленген мерзімдері өткен қауіпті техникалық құрылғыларды қолдану мерзімдерін ұзартуды Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында, Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында және Компрессорлық станцияларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында белгіленген тәртіппен осы қызмет түрімен айналысуға құқығы бар аттестатталған ұйым жүзеге асырады.
38. Қауіпті техникалық құрылғыларды техникалық куәландыру қорытындылары бойынша әскери бөлімнің қадағалау жөніндегі лауазымды адамы осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қауіпті техникалық құрылғыларды куәландыруды және қарап-тексеруді есепке алу журналында жазба жасайды және осы Нұсқаулықтың 9-тармағына сәйкес қазандықты қадағалау бөліміне жеткізілімді жолдайды.";
Осы Нұсқаулыққа 6-қосымшада:
"Астана қаласы, Манас көшесі, 15" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Нұр-Сұлтан қ., Манас көшесі, 15";
"ҚР ҚМ Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығы қазандықтарды қадағалау және көтеру механизмдері бөлімінде тіркеу үшін қауіпті техникалық құрылғылардың құжаттамасын ұсынамын:" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери бөлімнің қауіпті техникалық құрылғылары жөніндегі мәліметті ұсынамын:".
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев

20. После постановки на учет (регистрации) грузоподъемных механизмов, котлов и сосудов, работающие под давлением в паспорте (формуляре) указывается следующая информация:
1) учетный (регистрационный) номер;
2) результаты технического освидетельствования.";
пункт 21 исключить;
пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"37. Продление сроков службы опасных технических устройств, выслуживших назначенные сроки, осуществляется аттестованной организацией, имеющей право заниматься данным видом деятельности в порядке, установленном Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением и Правилами обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации компрессорных станций.
38. По итогам технического освидетельствования опасных технических устройств, должностное лицо по надзору воинской части делает запись в журнале учета освидетельствований и осмотров опасных технических устройств по форме, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции и направляет донесение в отдел по котлонадзору согласно пункту 9 настоящей Инструкции.";
в приложении 6 к настоящей Инструкции:
строку "Астана, ул. Манаса 15" изложить в следующей редакции:
"г. Нур-Султан, ул. Манаса 15";
строку "Представляю документацию опасных технических устройств для регистрации в Отделе по котлонадзору и подъемным механизмам Центра метрологического обеспечения и стандартизации МО РК:" изложить в следующей редакции:
"Представляю сведения по опасным техническим устройствам воинской части:".
2. Центру метрологического обеспечения и стандартизации Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев