"Бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібін айқындайтын қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 465 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 қыркүйекте № 21224 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 11-13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібін айқындайтын қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2020 жылғы 11 қыркүйегі
№ 465 бұйрығымен
бекітілген
"Бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібін айқындайтын қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібін айқындайтын қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 11-13) тармақшасына сәйкес әзірленді және "бір терезе" қағидаты бойынша құрылыс жүргізуді ұйымдастыру үшін портал мен ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйе операторы (бұдан әрі – АЖ операторы) – "бір терезе" қағидаты бойынша құрылысты жүргізуді ұйымдастыру үшін порталмен интеграцияланған "бір терезе" қағидаты бойынша құрылысты жүргізуді ұйымдастыру үшін ақпараттық жүйені жүргізуді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;

Об утверждении правил, определяющих порядок ведения портала и информационных систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 465. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2020 года № 21224.
В соответствии с подпунктом 11-13) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила, определяющие порядок ведения портала и информационных систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна".
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 11 сентября 2020 года № 465
Правила, определяющие порядок ведения портала и информационных систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, определяющие порядок ведения портала и информационных систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-13) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок ведения портала и информационных систем для организации проведения строительства по принципу "одного окна".
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оператор информационной системы (далее – оператор ИС) – физическое или юридическое лицо, осуществляющее ведение информационной системы для организации проведения строительства по принципу "одного окна", интегрированной с порталом для организации проведения строительства по принципу "одного окна";

2) "бір терезе" қағидаты бойынша құрылысты жүргізуді ұйымдастыруға арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – АЖ) – порталмен интеграцияланған ақпараттық жүйе құрылыс құжаттамасын жүргізуге және салынып жатқан объектілерді электрондық нысанда бақылауға байланысты операцияларды автоматтандыруға арналған;
3) "бір терезе" қағидаты бойынша құрылысты жүргізуді ұйымдастыруға арналған портал (бұдан әрі – Портал) – құрылыс қызметі процесінде туындайтын ақпаратты жинауды, сақтауды және өңдеуді қамтамасыз ететін орталықтандырылған ақпараттық жүйе;
4) жеке кабинет – "бір терезе" қағидаты бойынша құрылысты жүргізуді ұйымдастыруға арналған порталдың және (немесе) ақпараттық жүйенің құрамдас бөлігі, ол "бір терезе" және (немесе) ақпараттық жүйе қағидаты бойынша құрылысты жүргізуді ұйымдастыруға арналған порталды пайдаланушыға ақпаратты жүктеуге, құрылыстың жай-күйі мен статистикалық ақпараты туралы деректерге қол жеткізуге мүмкіндік береді;
5) Портал операторы – порталды жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) Порталды пайдаланушы (бұдан әрі – Пайдаланушы) – Порталда тіркелген, оның ресурстары мен компоненттерін пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
7) электрондық құжат – ақпарат электрондық–цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭҚА) арқылы куәландырылған құжат.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Портал қорғалуы құпиялылық режимінің талаптарын сақтай отырып, мемлекеттік шифрлау құралдарын және (немесе) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғаудың өзге де құралдарын қолдана отырып жүзеге асырылатын, мемлекеттік құпияларға жатқызылған қорғалған орындаудағы ақпараттық жүйелерге жатпайды.
2-тарау. Порталды жүргізу тәртібі
4. Құрылыспен байланысты рәсімдер мен операцияларды автоматтандыру мақсатында Портал:
1) Пайдаланушыларды тіркеуді;
2) электрондық құжаттарды жүктеуді және сақтауды;
3) объектінің құрылысына барлық қатысушылардың сақтауы үшін міндетті, жаңа объектілерді салу, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған объектілерді (кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін) реконструкциялау және жөндеу кезінде құрылыс өндірісін ұйымдастыруға Пайдаланушыларға мәліметтер мен электрондық құжаттарды беруді;
4) Пайдаланушыға құрылыс процестері туралы ақпарат беруді, сондай-ақ оларды одан әрі сақтауды;

2) информационная система для организации проведения строительства по принципу "одного окна" (далее – ИС) – интегрированная с Порталом информационная система, предназначена для автоматизации операций, связанных с ведением строительной документации и контроля строящихся объектов в электронной форме;
3) портал для организации проведения строительства по принципу "одного окна" (далее – Портал) – централизованная информационная система, обеспечивающая сбор, хранение и обработку информации, возникающей в процессе строительной деятельности;
4) личный кабинет – компонент портала для организации проведения строительства по принципу "одного окна" и (или) информационной системы, который позволяет пользователю портала для организации проведения строительства по принципу "одного окна" и (или) информационной системы загружать информацию, получать доступ к данным о состоянии и статистической информации строительства;
5) оператор Портала – юридическое лицо, осуществляющее ведение Портала;
6) пользователь Портала (далее – Пользователь) – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на Портале, использующее его ресурсы и компоненты;
7) электронный документ–документ, в котором информация представлена в электронно–цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
Иные понятия и термины, пользуемые в настоящих Правилах, определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Портал не относятся к информационным системам в защищенном исполнении, отнесенными к государственным секретам, защита которых осуществляется с применением государственных шифровальных средств и (или) иных средств защиты сведений, составляющих государственные секреты, с соблюдением требований режима секретности.
Глава 2. Порядок ведения Портала
4. В целях автоматизации процедур и операций, связанных со строительством, Портал обеспечивает:
1) регистрацию Пользователей;
2) загрузку и хранение электронных документов;
3) предоставление доступа Пользователям сведений и электронных документов в организации строительного производства при строительстве новых, а также реконструкции и ремонте действующих объектов (предприятий, зданий, сооружений и их комплексов) всех отраслей экономики, обязательные для соблюдения всеми участниками строительства объекта;
4) передачу Пользователю информации о процессах строительства, а также их дальнейшее хранение;

5) интеграцияланған интернет-ресурстармен және АЖ-мен ақпарат алмасуды қамтамасыз етеді.
1-параграф. Портал пайдаланушысын тіркеу
5. Порталға кіру "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке немесе заңды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) арқылы жүзеге асырылады.
6. Порталда тіркелу үшін Пайдаланушы мынадай әрекеттерді орындайды:
1) Порталда орналастырылған тіркеу нысанын қосымшаларымен бірге толтырады:
заңды тұлға үшін – заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу, салық және басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамада көзделген құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ банк деректемелерін растайтын құжаттардың көшірмелері;
жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, сондай-ақ банк деректемелерін растайтын құжаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
2) ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, Порталды пайдалану тәртібі туралы келісімге қол қояды.
Портал операторы Пайдаланушы құжаттарды ұсынған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны растайды не Пайдаланушыны тіркеуден бас тартады.
7. Бұрын тіркелген Портал пайдаланушыларының тізімінде жүгінген пайдаланушының болуы тіркеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
8. Электрондық өтінімдерді беру үшін Портал операторы Пайдаланушыға жеке кабинетті және Порталмен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықты ұсынады.
2-параграф. Портал пайдаланушыларының ақпаратты жүктеуі және толтыруы
9. Пайдаланушы Порталда тіркелген күннен бастап және объектіні пайдалануға бергенге дейін жеке кабинет арқылы жаңа құрылыс, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған объектілерді (кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін) реконструкциялау және жөндеу туралы мәліметтерді және (немесе) құжаттардың электрондық көшірмелерін жүктейді.
10. Порталға жүктелген және (немесе) толтырылған электрондық құжаттар және (немесе) құжаттардың электрондық көшірмелері осы құжатты куәландыруға өкілеттігі бар тұлғаның ЭҚА-сымен куәландырылуға жатады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Құрылыс процесінің барысы туралы мәліметтерді, сондай-ақ ЭЦҚ-ны пайдалану арқылы Портал Пайдаланушысы қол қойған электрондық құжаттарды Порталдың бір пайдаланушысы Порталдың басқа пайдаланушысының жеке кабинетіне жібере алады.
12. Порталда орналастырылған және ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар мен құжаттардың электрондық көшірмелері оларды Порталда сақтау мерзімі ішінде жойылуға, өзгертуге немесе ауыстыруға жатпайды.

5) обмен информацией с интегрированными интернет-ресурсами и ИС.
Параграф 1. Регистрация пользователя Портала
5. Вход на портал осуществляется посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) физического или юридического лица в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
6. Для регистрации на Портале Пользователь выполняет следующие действия:
1) заполняет размещенную на портале регистрационную форму, с приложением:
для юридического лица - копий документов, предусмотренных законодательством о государственной регистрации юридических лиц, налогах и других обязательных платежах, а также копий документов, подтверждающих банковские реквизиты;
для физического лица - копии документа, удостоверяющего личность, а также копий документов, подтверждающих банковские реквизиты (при наличии);
2) подписывает соглашение о порядке пользования Портала с использованием ЭЦП.
Оператор Портала с момента представления пользователем документов, в течение 1 (одного) рабочего дня, подтверждает либо отказывает Пользователю в регистрации.
7. Основанием для отказа в регистрации является наличие обратившегося Пользователя в списке ранее зарегистрированных Пользователей Портала.
8. Для подачи электронных заявок оператор портала предоставляет Пользователю личный кабинет и инструкцию по работе с Порталом.
Параграф 2. Загрузка и заполнение информации пользователей Портала
9. Пользователь, со дня регистрации на Портале и до ввода объекта в эксплуатацию, посредством личного кабинета загружает сведения о новом строительстве, а также реконструкции и ремонте действующих объектов (предприятий, зданий, сооружений и их комплексов) и (или) электронных копий документов.
10. Загруженные и (или) заполненные на Портале электронные документы и (или) электронные копии документов подлежат удостоверению ЭЦП лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Сведения о ходе строительного процесса, а также электронные документы, подписанные Пользователем Портала с использованием ЭЦП, могут пересылатся одним пользователем Портала в личный кабинет другого пользователя Портала.
12. Электронные документы и электронные копии документов, размещенные на Портале и удостоверенные ЭЦП, не подлежат удалению, изменению или замене, в течение срока их хранения на Портале.

13. Құрылысты жүргізуді ұйымдастыру жөніндегі ақпарат, оның ішінде Порталға немесе оның Пайдаланушылары АЖ ұсынған тиісті электрондық құжаттар мен құжаттардың электрондық көшірмелері объектіні пайдаланудың бүкіл мерзімі ішінде сақталады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Ақпараттық жүйелерді жүргізу тәртібі
14. Жеке немесе заңды тұлға әзірлеген АЖ Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасының талаптарына, сондай-ақ Порталдың техникалық талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Ақпараттық жүйелерді Порталмен интеграциялау үшін Портал операторымен келісім жасасу қажет.
АЖ операторы Порталды пайдалану тәртібі туралы келісімдердің талаптарына сәйкес Порталмен интеграциялауға техникалық қолдау бойынша көрсетілетін қызметтер үшін Портал операторына ақы төлейді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Бір және одан да көп ақпараттық жүйелер:
1) электрондық құжаттарды жүктеуді және сақтауды;
2) Порталға ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, Порталды пайдаланушы қол қойған құрылыс барысы туралы мәліметтерді, атқарушылық-техникалық құжаттардың жобаларын беруді;
3) интеграцияланған интернет-ресурстармен және басқа да ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
16. Ақпараттық жүйелердің операторлары мынадай іс-шараларды орындайды:
1) АЖ техникалық қызмет көрсетуді, сүйемелдеуді және дамытуды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына және осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес АЖ жұмыс істеуін және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
3) АЖ пайдаланушыларына олармен жасалған келісімдердің шарттарына сәйкес техникалық қолдау көрсетеді;
4) құрылыс саласындағы бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы қолданыстағы заңнаманы сақтау тұрғысынан АЖ пайдаланушыларының іс-қимылдарын бақылауды және мониторингілеуді жүзеге асыру мақсатында АЖ-ге қол жеткізуді ұсынады.

13. Информация по организации проведения строительства, в том числе соответствующие электронные документы и электронные копии документов, предоставленные на Портал или в ИС его Пользователями, хранятся в течение всего срока эксплуатации объекта.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок ведения информационных систем
14. Разработанная физическим или юридическим лицом ИС соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан об информатизации.
Для интеграции информационных систем с Порталом, необходимо заключение соглашения с оператором Портала.
Оператор ИС производит оплату оператору Портала за оказываемые ему услуги по технической поддержке.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Одна и более информационных систем осуществляют:
1) загрузку и хранение электронных документов;
2) передачу на портал сведений о ходе строительства, проектов исполнительно-технических документов, подписанных пользователем портала с использованием ЭЦП;
3) обмен информацией с интегрированными интернет-ресурсами и другими информационными системами.
16. Операторы информационных систем выполняют следующие мероприятия:
1) осуществляют техническое обслуживание, сопровождение и развитие ИС;
2) обеспечивают функционирование и информационную безопасность ИС, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации и положениями настоящих Правил;
3) оказывают пользователям ИС техническую поддержку, в соответствии с условиями заключенных с ними соглашений;
4) предоставляют государственным органам, осуществляющие функции контроля и надзора в сфере строительства, доступ к ИС в целях осуществления контроля и мониторинга действий пользователей ИС, на предмет соблюдения действующего законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.