"Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын орнитологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 268 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 9 қазанда № 21378 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын орнитологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 268 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18580 болып тіркелген, 2019 жылғы 29 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын орнитологиялық қамтамасыз ету қағидаларында:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) орнитология – омыртқалы зоологияның құстарды, олардың эмбриологиясын, морфологиясын, экологиясын, жүйеленуін және географиялық таралуын зерделейтін бөлімі;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әуеайлақтардағы метеомамандар және орнитологиялық қамтамасыз етуге жауапты адамдар 2 жылда бір реттен сиретпей жауынгерлік даярлық курсына (арнайы даярлық бағдарламасына) сәйкес курстарға (жиындарға) тартылады және 5 жылда бір реттен сиретпей арнайы курстарда біліктілігін арттырады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақшамен толықтырылсын:
"5-1. Бірлесіп орналасу әуеайлақтарында әуежай басшылығымен келісу бойынша метеомамандар тәжірибе алмасу, әуежайдың штаттық авиациялық орнитологымен тікелей өзара іс-қимыл жасауды ұйымдастыру және құстардың шоғырлануына ықпал ететін жағдайларды анықтау және жою тәртібі жөніндегі іс-шаралар бойынша практикалық тағылымдамадан өтеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ӘК-ның құстармен соқтығысуынан сақтандыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу үшін әуеайлақта авиациялық бөлім командирі орынбасарының (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметі (бұдан әрі – ҚР ҰҚК АҚ) авиациялық басқармасы, бөлімі бастығы орынбасарының) төрағалық етуімен штаттан тыс орнитологиялық комиссия құрылады және жылына 2 рет ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітіледі. Егер әуеайлақта бірнеше авиациялық бөлім орналасса осы әуеайлақта үлкен авиациялық бастық болып табылатын бөлім командирі орынбасарының (ҚР ҰҚК АҚ басқармасы, бөлімі бастығы орынбасарының), командирдің (ҚР ҰҚК АҚ басқармасы, бөлімі бастығының) төрағалық етуімен бір комиссия құрылады.";
11-тармақта:
1) тармақшада мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әскери бөлімнің (ҚР ҰҚК АҚ басқармасының, бөлімінің) лауазымды адамдары:
әскери бөлім командирінің орынбасары (жауынгерлік даярлық жөніндегі) – жауынгерлік және дене шынықтыру дайындығы бөлімінің бастығы (ҚР ҰҚК АҚ авиациялық басқармасы, бөлімібастығының орынбасары);
әскери бөлім командирінің орынбасары (материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі) – материалдық-техникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – МТҚ) бөлімінің бастығы (ҚР ҰҚК АҚ авиациялық басқармасы, бөлімі бастығының орынбасары);
МТҚ бөлімі инженерлік-әуеайлақ қызметінің бастығы;
байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – РТҚ) торабының бастығы;
штабтың метеорологиялық қызметінің бастығы;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұшуды қамтамасыз ету тобы:
кезекші инженер-синоптик;
кезекші метеобақылаушы;
қонуға кіретін ұшақтарды бақылаушы;
байланыс торабы объектілеріндегі қадағалау бекеттері командалық-диспетчерлік пункт (бұдан әрі – КДП), старттық командалық пункт (бұдан әрі – СКП), радиотехникалық қону жүйесі, жақын навигацияның радиотехникалық жүйесі, алыс жетекті радиомаркер пункті (бұдан әрі – АЖРМ), жақын жетекті радиомаркер пункті (бұдан әрі – ЖЖРМ);";
16-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұшуды қамтамасыз ету кезінде ӘК-ның құстармен соқтығысуын болдырмау бойынша жылына 2 рет ұшуды орнитологиялық қамтамасыз етуге талдау жүргізіледі, ол:";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 268 "Об утверждении Правил орнитологического обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2020 года № 21378
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года № 268 "Об утверждении Правил орнитологического обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18580, опубликован 29 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах орнитологического обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) орнитология - раздел зоологии позвоночных, изучающий птиц, их эмбриологию, морфологию, экологию, систематику и географическое распространение;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Метеоспециалисты на аэродромах и лица, ответственные за орнитологическое обеспечение не реже одного раза в 2 года привлекаются на курсы (сборы) согласно курсу боевой подготовки (программы специальной подготовки) и не реже одного раза в 5 лет повышают квалификацию на специализированных курсах.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. На аэродромах совместного базирования по согласованию с руководством аэропорта метеоспециалисты проходят практические стажировки по обмену опытом, по организации непосредственного взаимодействия со штатным авиационным орнитологом аэропорта и мероприятиям по порядку выявления и устранения условий способствующих концентрации птиц.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Для разработки мероприятий по предупреждению столкновений ВС с птицами на аэродроме создается внештатная орнитологическая комиссия под председательством заместителя командира авиационной части (заместителя начальника авиационного управления, отдела Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – АС КНБ РК) и утверждается план мероприятий по орнитологическому обеспечению полетов 2 раза в год. Если на аэродроме базируется несколько авиационных частей (управлений, отделов АС КНБ РК), создается единая комиссия под председательством заместителя командира части (заместителя начальника авиационного управления, отдела АС КНБ РК), командир (начальник авиационного управления, отдела АС КНБ РК) которой является старшим авиационным начальником на данном аэродроме.";
в пункте 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) должностные лица воинской части (управления, отдела АС КНБ РК):
заместитель командира воинской части (по боевой подготовке) – начальник отдела боевой и физической подготовкой (заместитель начальника авиационного управления, отдела АС КНБ РК);
заместитель командира воинской части (по материально - техническому обеспечению) – начальник отдела материально - технического обеспечения (далее – МТО) (заместитель начальника авиационного управления, отдела АС КНБ РК);
начальник инженерно-аэродромной службы отдела МТО;
начальник узла связи и радиотехнического обеспечения (далее - РТО);
начальник метеорологической службы штаба;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) группа обеспечения полетов:
дежурный инженер-синоптик;
дежурный метеонаблюдатель;
наблюдатель за самолетами, заходящими на посадку;
посты наблюдения на объектах узла связи командно – диспетчерский пункт (далее – КДП), стартовый командный пункт (далее – СКП), радиотехническая система посадки, радиотехническая система ближней навигации, дальний приводной радиомаркерный пункт (далее – ДПРМ), ближний приводной радиомаркерный пункт (далее - БПРМ);";
абзац первый пункта 16 изложить в следующей редакции:
"По предотвращению столкновений ВС с птицами при обеспечении полетов, 2 раза в год, проводится анализ орнитологического обеспечения полетов, который включает:";

17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ӘК-ныңқұстармен соқтығысуы туралы деректер ұшу (ұшып өту) аяқталғаннан кейін 1 сағат ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуеайлақта әуе кемелерінің құстармен соқтығысуы туралы деректер журналына енгізіледі және метеоорталыққа дереу ауызша баяндалады.
18. ӘК-ның құстармен соқтығысуынан сақтандыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу үшін авиациялық базада әскери бөлім командирі орынбасарының (ҚР ҰҚК АҚ авиациялық басқармасы, бөлімі бастығы орынбасарының) төрағалық етуімен штаттан тыс орнитологиялық комиссия жылына 2 рет әуеайлақ ауданын көктем (наурыз-мамыр) және күз (қыркүйек-қараша) кезеңдерінде орнитологиялық қарап-тексеруді жүргізеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Әуеайлақтың штаттан тыс орнитологиялық комиссиясы жылына 2 реттен сиретпей осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әуеайлақта әуе кемелерінің құстармен соқтығысуынан сақтандыру бойынша ұшу қауіпсіздігін орнитологиялық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді. Жоспарда іс-шараларды орындау мерзімдері көрсетіледі.";
27-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"27. Ұшуды жүргізу кезінде қоршау командасы (орнитологиялық бекеттер) ҰЖ-дан құстардың шоғырлануы туралы нұсқау алғаннан кейін дереу ӘК-ға ықтимал қауіп төндіретін құстар анықталған әуеайлақ аумағына барады.
Қоршау командасы тегіс ұңғылы (аңшылық) мылтықпен, пиротехникалық құралдармен, жарық-сигнал беру ракетницаларымен құстардың ӘК-ның ұшуына және қозғалысына қатер төндірмейтін сәтіне дейін әуеайлақ аумағынан құстарды үркіту бойынша әрекет етеді.";
36-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көзбен шолып бақылау КДП-да, командалық пунктте, СКП-да, метеорологиялық алаңда, ЖЖРМ-да және АЖРМ-да орналасқан бақылау пункттерінен таңғы және кешкі уақытта 2 сағаттан және түскі уақытта 1 сағаттан жүргізіледі. Сонымен қатар, осы мақсаттар үшін ұшуды жүргізу күндері арнайы бекеттер қойылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Орнитологиялық бақылау ұшуды жүргізу күндерінде әрбір 3 сағат сайын оларды есептеу үшін белгіленген жауапкершілік аймақтарында 15-20 минуттан қону, диспетчерлік және қарап-шолу радиолокаторларымен құстардың ұшуы үшін қолайлы метеорологиялық жағдайлар болған кезде, жауын-шашын ұзақтығы тәуліктің 1/6 бөлігінен аспағанда, ал жер бетіндегі желдің орташа жылдамдығы секундына 8 метрден аспағанда жүргізіледі. РЛС индикаторларындағы құстар тобынан белгілер суретке түсіріледі, олардың биіктігі мен қозғалыс бағыты айқындалады.";

пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Данные о столкновениях ВС с птицами заносятся в течение 1 часа после окончания полетов (перелетов) в журнал данных о столкновениях воздушных судов с птицами на аэродроме по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и устный доклад немедленно в метеоцентр.
18. Для разработки мероприятий по предупреждению столкновений ВС с птицами в авиационной базе внештатной орнитологической комиссией под председательством заместителя командира воинской части (заместителя начальника авиационного управления, отдела АС КНБ РК) в 2 раза в год проводится орнитологическое обследование района аэродрома в весенний (март-май) и осенний (сентябрь-ноябрь) периоды.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Не реже 2 раз в год внештатной орнитологической комиссией аэродрома разрабатывается План мероприятий орнитологического обеспечения безопасности полетов по предупреждению столкновений воздушных судов с птицами на аэродроме по форме согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам. В Плане отражаются сроки выполнения мероприятий.";
пункт 27 изложить в новой редакции:
"27. При производстве полетов команда оцепления (орнитологические посты) получив указание от РП, о скоплении птиц немедленно выезжает на территорию аэродрома, где обнаружены птицы, представляющие потенциальную угрозу ВС.
Посредством гладкоствольного (охотничьего) ружья, пиротехнических средств, светосигнальной ракетницы команда оцепления производит действия по отпугиванию птиц с территории аэродрома до момента, когда птицы не угрожают полетами и движению ВС.";
абзац третий пункта 36 изложить в следующей редакции:
"Визуальные наблюдения производятся с наблюдательных пунктов, расположенных на КДП, командном пункте, СКП, метеорологической площадке, БПРМ и ДПРМ по 2 часа в утреннее и вечернее время и 1 час в полдень. Также для этих целей выставляются специальные посты в дни производства полетов.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Орнитологические наблюдения производятся при наличии благоприятных для полетов птиц метеорологических условий, когда продолжительность осадков не превышает 1/6 части суток, а средняя скорость приземного ветра не более 8 метров в секунду, посадочным, диспетчерским и обзорным радиолокаторами в установленных для их расчетов зонах ответственности по 15-20 минут через каждые 3 часа в дни производства полетов. Отметки от стай птиц на индикаторах РЛС фотографируются, определяются их высоты и направления перемещения.";

осы Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет- ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органдарының басшыларына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 5 қазаны
№ 505 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуын орнитологиялық
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әуеайлақта әуе кемелерінің құстармен соқтығысуы туралы деректер журналы (Үлгі)
Оқиға болған күн ___________________________________ уақыт_________________
ӘК типі _______________________________________ ӘК № _____________________
Болған оқиға туралы кім баяндады: ____________________________________________
ҰҚЖ-да құстардың қандай қалдығы табылды: ___________________________________
Анықталған орны (ҰҚЖ осіне қатысты): _______________________________________
Ұшу кезеңі (биіктігі, жылдамдығы, ұшу және қону): ______________________________
Құстардың түрі мен саны: ____________________________________________________
ӘК-ға құстардың тап болу орны: _____________________________________________
Зақымдануы: ______________________________________________________________
Экипаж мәліметтері: ________________________________________________________
ҰҚЖ курсы: _______________________________________________________________
ҰҚЖ-ның соңғы қарап-тексеру уақыты: ________________________________________
Оқиға болған сәттегі орнитологиялық жағдай: ___________________________________
Метеожағдай: _________________________________________________________
Кімге баяндалды (баяндалған уақыт) __________________________________________
Кезекші: __________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
20___жылғы "___" ____________                         Қолы _____________________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
20___ жылғы "___" _________
№ ___ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуын орнитологиялық
қамтамасыз ету қағидаларына

приложение 2 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 2-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 октября 2020 года № 505
Приложение 2
к Правилам орнитологического
обеспечения полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
Журнал данных о столкновениях воздушных судов с птицами на аэродроме (Образец)
Дата ___________________________ Время события ____________________________
Тип ВС_____________________________________________
№ ВС ______________________
Кто сообщил о произошедшем событии: _______________________________________
Какие останки птиц найдены на ВПП:___________________________________
Место обнаружения (относительно оси ВПП): __________________________________
Этап полета (высота, скорость, взлет-посадка): _________________________________
Вид и количество птиц: ____________________________________________________
Место попадания птицы в ВС: _______________________________________________
Повреждения: _____________________________________________________________
Сведения экипажа: _________________________________________________________
Курс ВПП: ______________________________________________________________
Время последнего осмотра ВПП: _____________________________________________
Орнитологическая обстановка в момент события: _______________________________
Метеообстановка: __________________________________________________________
Кому доложено (время доклада) ______________________________________________
Дежурный ________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _______________ 20___года. Подпись _____________________________
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 октября 2020 года № 505

2-1-қосымша
Нысан
Бекітемін
00000 әскери бөлімінің
командирі
(ҚР ҰҚК АҚ авиациялық
басқармасының, бөлімінің
бастығы)
____________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты,
әкесінің аты (ол бар болған
кезде)
20__ жылғы "__" ________
Әуеайлақта әуе кемелерінің құстармен соқтығысуынан сақтандыру бойынша ұшу қауіпсіздігін орнитологиялық қамтамасыз ету іс-шаралары жоспары
Р/с № Іс-шаралар Орындаумерзімі Орындауғажауапты Күні, орындалғаны туралы белгі
1.
2
3
00000 әскери бөлімі (ҚР ҰҚК АҚ басқармасы, бөлімі) штаттан тыс орнитологиялық комиссиясының төрағасы ____________________________________________________________ (әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)

Приложение 2-1
к Правилам орнитологического
обеспечения полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Командир воинской части 000000
(начальник авиационного
управления, отдела Ас КНБ РК)
_______________________________
(воинское звание, подпись, фамилия,
имя, отчества (при его наличии)
"__" __________________ 20 __ года.
План мероприятий орнитологического обеспечения безопасности полетов по предупреждению столкновений воздушных судов с птицами на аэродроме
№ п/п Мероприятия Срок исполнения Ответственный за выполнение Дата, отметка о выполнении
1.
2.
3.
Председатель внештатной орнитологической комиссии войсковой части 00000
(управления, отдела АС КНБ РК)
____________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)