Медициналық көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 қазандағы № ҚР ДСМ-125/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 қазанда № 21421 болып тіркелді.
Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 8-бабының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Медициналық көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. "Тәуелсіз сарапшылар ретінде тәуелсіз сараптама жүргізуге үміткер жеке тұлғаларға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 6 қыркүйектегі № 680 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15757 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 10 қазанда электрондық түрде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар және көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет - ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 12 қазаны
№ ҚР ДСМ-125/2020
бұйрығымен бекітілген
Медициналық көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 8-бабының 16) тармақшасына сәйкес әзірленген.

Об утверждении требований к субъектам здравоохранения на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи)
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 октября 2020 года № ҚР ДСМ-125/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2020 года № 21421.
В соответствии с подпунктом 16) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования к субъектам здравоохранения на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 сентября 2017 года № 680 "Об утверждении требований к физическим лицам, претендующим на проведение независимой экспертизы в качестве независимых экспертов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15757, опубликован 10 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Комитету контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 12 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-125/2020
Требования к субъектам здравоохранения на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие требования к субъектам здравоохранения на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи) (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 16) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).

2. Осы Талаптарда мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
2) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) тәуелсіз сарапшы – уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұратын жеке тұлға.
2-тарау. Медициналық көрсетілетін қызметтерге (көмекке) тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге денсаулық сақтау субъектілеріне қойылатын талаптар
3. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге үміткер жеке тұлғалар:
1) жеке басын куәландыратын құжаты;
2) жоғары медициналық білімі туралы дипломы (шетелдік білім беру ұйымдары берген білімі туралы құжаттар үшін "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабына сәйкес тану немесе нострификациялау рәсімінен өткенін растайтын құжаттың болуы қажет);
3) мәлімделген мамандығы бойынша тәуелсіз cараптама бойынша қызметі басталған сәтте мәлімдеген мамандығы бойынша үздіксіз кемінде 7 жыл үздіксіз еңбек өтілінің бар екендігін растайтын құжаты (еңбек кітапшасы не 2015 жылғы 23 қаашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес өзге де құжат);
4) тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша жалпы көлемі 4 кредиттен кем емес (120 сағат), соңғы 5 жылдың ішінде қосымша және бейресми білім алудан өткенін растайтын құжаты;
5) жеке тұлғаның біліктілігін және оның денсаулық сақтау саласындағы кәсіби қызметке дайындығын клиникалық практикамен қоса алғандағы (клиникалық практикамен айналысатын тұлғалар үшін) маман сертификаты болған кезде тәуелсіз сараптама жүргізуге жіберіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.09.2021 № ҚР ДСМ-99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы:
1) Кодекстің 8-бабының 9) тармақшасына сәйкес айқындалатын тәртіппен берілген медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптаманы жүзеге асыру құқығына аккредиттеу туралы куәлігі;

2. В настоящих Требованиях используются следующие понятия:
1) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
2) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
3) независимый эксперт – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов.
Глава 2. Требования к субъектам здравоохранения на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи)
3. Физические лица, претендующие на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи), допускаются к проведению независимой экспертизы при наличии:
1) документа, удостоверяющего личность;
2) диплома о высшем медицинском образовании (для документов об образовании, выданных зарубежными образовательными организациями необходимо наличие документа, подтверждающего прохождение процедуры признания или нострификации в соответствии со статьей 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании");
3) документа, подтверждающего наличие непрерывного трудового стажа не менее 7 лет по заявляемой специальности (трудовая книжка либо иной документ в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года) к моменту начала занятия деятельности по независимой экспертизе по заявляемой специальности;
4) документа, подтверждающего прохождение дополнительного и неформального образования за последние 5 лет по вопросам проведения независимой экспертизы в общем объеме не менее 4 кредитов (120 часов);
5) сертификата специалиста в области здравоохранения, подтверждающий квалификацию физического лица и его готовность к профессиональной деятельности в области здравоохранения, включая готовность к клинической практике (для лиц занимающихся клинической практикой).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 23.09.2021 № ҚР ДСМ-99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организации здравоохранения, претендующие на оказание услуг по проведению независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи), допускаются к проведению независимой экспертизы при наличии:
1) свидетельства об аккредитации на право осуществления независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи), выданного в порядке, определяемом в соответствии с подпунктом 9) статьи 8 Кодекса;

2) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әділет органдарында заңды тұлға ретінде тіркеу;
3) меншік құқығындағы үй-жай немесе ғимарат, жалға алу шартының немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз (несие) пайдалану шарты немесе мүлікті сенімгерлік басқару немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты;
4) штат кестесінде не тәуелсіз сарапшылардың бірыңғай тізілімінде тұрған және осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келетін кемінде 20 (жиырма) түрлі бейінді маманның мүшелікте (қатысуда);
5) денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сараптаманың жүзеге асырылғанын растайтын жарғы және (немесе) ережелер болған кезде тәуелсіз сараптама жүргізуге жіберіледі.

2) регистрации в органах юстиции в качестве юридического лица в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
3) помещения или здания на праве собственности или договора аренды, или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства;
4) наличие в штатном расписании либо в членстве (участии) не менее 20 (двадцать) разных профильных специалистов, состоящих в едином реестре независимых экспертов, и соответствующих требованиям, предусмотренным пунктом 3 настоящих Правил;
5) устава и (или) положения, подтверждающего осуществление независимой экспертизы в области здравоохранения.