Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау тәртібін және олардың тізбесін, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтері тізбесіне өту өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қазанда № 21471 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 124-бабының 4- тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау қағидалары, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 16 қазаны
№ ҚР ДСМ-134/2020
бұйрығына 1-қосымша
Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау қағидалары, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары
1. Осы Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау қағидалары, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 124-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Жоғары технологиялық медициналық көмек (бұдан әрі - ЖТМК) түрлерін, сондай-ақ ЖТМК түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің (бұдан әрі – ММК) көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттарын айқындау тәртібін белгілейді.

Об утверждении правил определения и перечня видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № ҚР ДСМ-134/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2020 года № 21471.
В соответствии с пунктом 4 статьи 124 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) правила определения видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень видов высокотехнологичной медицинской помощи, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-134/2020
Правила определения видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи
1. Настоящие Правила определения видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и определяют порядок определения видов высокотехнологичной медицинской помощи (далее – ВТМП), а также критериев, согласно которым виды ВТМП переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи (далее - СМП).

2. ЖТМК түрлері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес өлшемшарттар бойынша айқындалады.
Өлшемшарттың әрқайсысына салмақтық коэффициент, өлшемшарт шкаласы, мәні мен балл беріледі.
ЖТМК тізбесіне 7-10 балл жинаған технологиялар енгізіледі.
3. ЖТМК түрлерін ММК қызметтерінің тізбесіне өту өлшемшарттары өзіне мыналарды қамтиды:
технологиялардың республикалық деңгейден өңірлік деңгейге трансферт деңгейі (облыстық және қалалық маңызы бар, оның ішінде жекеменшік клиникалар) географиялық тұрғыдан қағидаты (солтүстік, оңтүстік, шығыс, батыс және орталық өңірлер) бойынша 5 (бес) және одан көп өңірлерде 75 %-дан жоғары;
шығын сыйымдылығы – Кодекстің 124-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің тізбесіне кіретін барлық қызметтердің орташа арифметикалық құнынан төмен қызмет құны;
сирек - 100 000 адамға шаққанда жылына 1 реттен артық емес қызмет көрсету;
қайтыс болу жағдайлары мен асқынулардың үлес салмағы орташа жылдық 10 % мәннен төмен.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.12.2023 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Өлшемшарттар жиынтықта қаралады, бұл ретте 4 өлшемшартқа сәйкес келетін технологиялар алып тасталады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.12.2023 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоғары технологиялық
медициналық көмек түрлерін,
сондай-ақ жоғары
технологиялық медициналық
көмек түрлерінің
мамандандырылған
медициналық көмектің
көрсетілетін қызметтерінің
тізбесіне өту өлшемшарттарын
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Жоғары технологиялық медициналық көмектің түрлерін айқындау өлшемшарттары
Өлшемшарт
Салмақтық коэффициент
Өлшемшарт шкаласы
Мәні
Өлшемшарт баллы
1
Инновациялылық (жаңалық)
0,2
Технология әлемде 5 жылдан аз уақыт пайдаланылады
10
2

2. Виды ВТМП определяются по критериям согласно приложению к настоящим Правилам
Каждому из критериев присваивается весовой коэффициент, шкала критерия, значение и баллы.
В перечень видов ВТМП включаются технологии, набравшие 7-10 баллов.
3. Критерии перевода видов ВТМП в перечень услуг СМП включают в себя:
уровень трансферта технологий с республиканского уровня на региональный уровень (клиники областного и городского значения, в том числе частные) свыше 75 % в 5 (пять) регионов и более по географическому принципу (северный, южный, восточный, западный и центральный регионы);
затратоемкость – стоимость услуги ниже средне-арифметической стоимости всех услуг, входящих в перечень видов высокотехнологичной медицинской помощи, определяемых в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Кодекса;
редкость – оказание услуги более чем 1 раз в год на 100 000 населения;
удельный вес летальных случаев и осложнений ниже среднегодового значения 10 %.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.12.2023 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Критерии рассматриваются в совокупности, при этом исключаются технологии, соответствующие 4 критериям.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.12.2023 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к Правилам
определения видов
высокотехнологичной медицинской помощи,
а также критериям, согласно
которым виды высокотехнологичной
медицинской помощи переходят
в перечень услуг специализированной
медицинской помощи
Критерии определения видов высокотехнологичной медицинской помощи
Критерий
Весовой коэффициент
Шкала критерия
Значение
Балл критерия
1
Инновационность (новизна)
0,2
Технология применяется в мире менее 5 лет
10
2

92.247
Сызықтық үдеткіште фотондарды қолдану арқылы қашықтықтан сәулелік терапия
81
92.321
Гамма-пышақ аппаратын қолдана отырып, орталық нерв жүйесі ауруларын емдеудің радиохирургиялық әдісі
82
99.791
Қанның гематопоэздік дің жасушаларын дайындау
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 16 қазаны
№ ҚР ДСМ-134/2020
бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1) "Жоғары технологиялы медициналық қызметтердің түрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 1112 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14630 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 12 қаңтарда жарияланған);
2) "Жоғары технологиялы медициналық қызметтердің түрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 1112 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-42 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17962 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 19 желтоқсанда жарияланған);
3) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20381 болып тіркелген, Қазақстан Республикасыың Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 15 сәуірде жарияланған).

92.247
Дистанционная лучевая терапия с использованием фотонов на линейном ускорителе
81
92.321
Радиохирургический метод лечения заболеваний центральной нервной системы с применением аппарата Гамма-нож
82
99.791
Заготовка стволовых гемопоэтических клеток крови
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-134/2020
Перечень утративших силу приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года № 1112 "Об утверждении видов высокотехнологичных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14630, опубликован 12 января 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республике Казахстан).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-42 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года № 1112 "Об утверждении видов высокотехнологичных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17962, опубликован 19 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республике Казахстан).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-37/2020 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20381, опубликован 15 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республике Казахстан).