Куәландырушы орталықта электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілттерін жасау, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 27 қазандағы № 405/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21549 болып тіркелді.
"Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 13-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Куәландырушы орталықта электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілттерін жасау, пайдалану және сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2020 жылғы 27 қазаны
№ 405/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Куәландырушы орталықта электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілттерін жасау, пайдалану және сақтау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы куәландырушы орталықта электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілттерін жасау, сақтау және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және бұлтты сервистерде электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілттерін жасау, пайдалану және сақтау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил создания, использования и хранения закрытых ключей электронной цифровой подписи в удостоверяющем центре
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 405/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21549.
В соответствии с подпунктом 13-3) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, использования и хранения закрытых ключей электронной цифровой подписи в удостоверяющем центре.
2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 27 октября 2020 года
№ 405/НҚ
Правила создания, использования и хранения закрытых ключей электронной цифровой подписи в удостоверяющем центре
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, использования и хранения закрытых ключей электронной цифровой подписи в удостоверяющем центре (далее- Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее - Закон) и определяют порядок создания, использования, и хранения закрытых ключей электронной цифровой подписи в облачных сервисах.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.03.2023 № 95/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) биометриялық сәйкестендіру – жеке басты физиологиялық және биологиялық өзгермейтін белгілері негізінде сәйкестендіретін шаралар кешені;
2) блокчейн – өзара байланысты деректер блоктарының, тұтастығын растаудың берілген алгоритмдері мен шифрлау құралдарының тізбектері базасында деректердің таратылған платформасындағы ақпараттың өзгермеуін қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық технология;
3) көп факторлы сәйкестендіру – парольдерді немесе сәйкестендіру белгілерін (цифрлық сертификаттар, токендер, смарт-карталар, бір жолғы парольдердің генераторлары және биометриялық сәйкестендіруші құралдар) құру мен енгізуді қоса алғанда, түрлі параметрлер комбинациясының көмегімен пайдаланушының шынайылығын тексеру тәсілі;
4) куәландырушы орталық (бұдан әрі – КО) – электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің анықтығын растайтын заңды тұлға;
5) тіркеу куәлігін иеленуші (бұдан әрі – иеленуші) – өз атына тіркеу куәлігі берілген, тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес келетін жабық кілтті құқыққа сыйымды иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
7) ЭЦҚ ашық кілті – кез келген тұлғаға қолжетімді және электрондық құжаттағы электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі;
8) ЭЦҚ жабық кілті – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, электрондық цифрлық қолтаңбаны жасауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі;
9) ЭЦҚ құралдары – электрондық цифрлық қолтаңбаны жасау және оның төлнұсқалығын тексеру үшін пайдаланылатын бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы;
10) бұлтты ЭЦҚ – куәландырушы орталықтың HSM-де электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілттерін жасауға, пайдалануға, сақтауға және жоюға мүмкіндік беретін сервисі, мұнда жеке кілтке қол жеткізуді иеленуші кемінде екі аутентификация факторы арқылы қашықтан жүзеге асырады, олардың бірі биометриялық болып табылады;

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.03.2023 № 95/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) биометрическая аутентификация – комплекс мер, идентифицирующих личность на основании физиологических и неизменных биологических признаков;
2) блокчейн - информационно-коммуникационная технология, обеспечивающая неизменность информации в распределенной платформе данных на базе цепочки взаимосвязанных блоков данных, заданных алгоритмов подтверждения целостности и средств шифрования;
3) многофакторная аутентификация – способ проверки подлинности пользователя при помощи комбинации различных параметров, в том числе генерации и ввода паролей или аутентификационных признаков (цифровых сертификатов, токенов, смарт-карт, генераторов одноразовых паролей и средств биометрической идентификации);
4) удостоверяющий центр (далее - УЦ) - юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства;
5) владелец регистрационного свидетельства (далее - владелец) – физическое или юридическое лицо, на имя которого выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве;
6) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
7) открытый ключ ЭЦП - последовательность электронных цифровых символов, доступная любому лицу и предназначенная для подтверждения подлинности электронной цифровой подписи в электронном документе;
8) закрытый ключ ЭЦП - последовательность электронных цифровых символов, предназначенная для создания электронной цифровой подписи с использованием средств электронной цифровой подписи;
9) средства электронной цифровой подписи - совокупность программных и технических средств, используемых для создания и проверки подлинности электронной цифровой подписи;
10) облачная ЭЦП – сервис удостоверяющего центра, позволяющий создавать, использовать, хранить и удалять закрытые ключи электронной цифровой подписи в HSM удостоверяющего центра, где доступ к закрытому ключу осуществляется владельцем удалҰнно посредством не менее двух факторов аутентификации, одним из которых является биометрическая;

11) хэш – еркін ұзындықтағы кіріс деректерінің құрылымын белгіленген ұзындықтың бит-ке түрлендіру;
12) (Hardware Security Module) аппараттық криптографиялық модулі (бұдан әрі – HSM) – ақпаратты шифрлауға және ЭЦҚ ашық және жабық кілттерін басқаруға арналған аппараттық криптографиялық модуль.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.03.2023 № 95/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Куәландырушы орталықта ЭЦҚ жабық кілттерін жасау тәртібі
3. ЭЦҚ жабық кілттерін КО:
1) иеленушіге берілетін иеленушінің негізгі ақпаратын тасымалдаушыда;
2) бұлтты ЭЦҚ-да жасайды.
4. Бұлтты ЭЦҚ жабық кілттері қатаң түрде HSM ішінде жасалады. Жеке кілт HSM-ден ашық түрде алынбайды.
Бұл ретте HSM:
1) ҚР СТ 1073-2007 "Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар" стандартында белгіленген талаптарға сәйкес үшінші қауіпсіздік деңгейінен төмен емес;
2) корпусты ашу фактісін анықтау және HSM үшін қажетті негізгі ақпаратты кейіннен жою үшін датчиктерді пайдаланатын периметрдің физикалық қорғанысымен (корпусты ашудан қорғау) жобаланған;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес ақпаратты және техникалық құралдарды қорғау тиімділігінің нормасын және олардың қорғалуын бағалау әдістемесіне сәйкес болады.
5. HSM-мен негізгі ақпаратты мұрағаттау тек шифрланған түрде және шифрлау кілтін N-ден М схемасы бойынша бөлу арқылы ғана мүмкін болады (5-тің 3-інен кем емес). N-ден М схемасы бойынша шифрлау кілттері қорғалған токендерде сақталады, Мемлекеттік КО арналған N төкен ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органда, ұлттық қауіпсіздік органдарында және КО-да тұрақты сақталады. Қорғалған таңбалауыштар HSM резервтік мұрағатын қалпына келтіру кезінде ғана қолданылады.
6. ЭЦҚ жабық кілтін жасау және ЭЦҚ тіркеу куәлігін шығару алдында иеленуші дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім береді.
Иеленуші:
1) қашықтан, көп факторлы сәйкестендіруді қолдана отырып, әдістердің бірі биометриялық сәйкестендіру болып табылады;
2) КО тіркеу орталығында биометриялық сәйкестендіруді пайдалана отырып, қажет болған жағдайда биометриялық деректерді жинау рәсімінен сәйкестендіруден өтеді, КО биометриялық деректерді сақтауды қамтамасыз етеді.
Иеленуші бұлтты ЭЦҚ-да ЭЦҚ жабық кілтін сақтауға келісім береді.
7. ЭЦҚ жабық кілті жасалғаннан кейін МЕМСТ 28147-89 стандартын қолдана отырып, HSM-де шифрланған түрде сақталады. Құпия мәндер ретінде КО-да сақталмайтын иеленуші анықтаған пароль қатысады. КО иеленушінің жеке кілтінің құпия сөзін тексеру үшін HSM-де пароль хэшін сақтайды.

11) хэш – преобразование массива входных данных произвольной длины в битовую сторону фиксированной длины;
12) аппаратный криптографический модуль (Hardware Security Module) (далее - HSM) - аппаратный криптографический модуль предназначенный для шифрования информации и управления открытыми и закрытыми ключами ЭЦП.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.03.2023 № 95/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок создания закрытых ключей ЭЦП в удостоверяющем центре
3. Закрытые ключи ЭЦП создаются УЦ:
1) на носителе ключевой информации владельца, которая передается владельцу;
2) в облачной ЭЦП.
4. Закрытые ключи ЭЦП облачной ЭЦП генерируются строго внутри HSM. Закрытый ключ не извлекается из HSM в открытом виде.
При этом HSM:
1) соответствует не ниже третьего уровня безопасности в соответствии с требованиями, установленными СТ РК 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования";
2) спроектирован с физической защитой периметра (защита от вскрытия корпуса), использующей датчики для определения факта вскрытия корпуса и последующего удаления ключевой информации, необходимой для HSM.
3) соответствует нормам эффективности защиты и методикам оценки защищенности информации и технических средств согласно требованиям действующего законодательства Республики Казахстан.
5. Архивирование ключевой информации с HSM возможно только в зашифрованном виде и только с разделением ключа шифрования по схеме М из N (не менее 3 из 5). Ключи шифрования по схеме М из N хранятся на защищенных токенах. Для государственных УЦ N токенов постоянно хранится в уполномоченном органе в сфере информатизации, в органах национальной безопасности и у УЦ. Защищенные токены используются только при восстановлении архива на резервном HSM.
6. Перед созданием закрытого ключа ЭЦП и выпуском регистрационного свидетельства ЭЦП владелец дает согласие на сбор и обработку персональных данных.
Владелец проходит аутентификацию:
1) удаленно, с использованием многофакторной аутентификации, одним из методов является биометрическая аутентификация;
2) в центре регистрации УЦ с использованием биометрической аутентификации, при необходимости пройдя процедуру сбора биометрических данных, УЦ обеспечивает хранение биометрических данных.
Владелец дает согласие на хранение закрытого ключа ЭЦП в облачной ЭЦП УЦ.
7. После создания, закрытый ключ ЭЦП сохраняется в HSM в зашифрованном виде с использованием стандарта ГОСТ 28147-89. В качестве секретных значений участвуют пароль, заданный владельцем который в УЦ не хранится. УЦ, для проверки пароля от закрытого ключа владельца, хранит хэш пароля в HSM.

3-тарау. Куәландырушы орталықта сақталатын ЭЦҚ жабық кілттерін пайдалану тәртібі
8. КО-да сақталатын ЭЦҚ жабық кілттерін пайдалану кезінде иеленуші көп факторлы сәйкестендіруден өтеді, әдістердің бірі биометриялық сәйкестендіру болып табылады.
9. Электрондық құжаттарға қол қою HSM жадында қол қойылған файлды немесе оның хэшін HSM-ге беру арқылы жүзеге асырылады.
10. Иеленушіні КО-да сәйкестендіру кезінде иеленушіден парольді (браузер, мобильді қосымша) HSM-ге беру шифрланған түрде жүргізіледі, бұл ретте парольді шифрлау иеленушінің жағында, дербес компьютерде немесе смартфонда жүргізіледі.
11. Бұлтты ЭЦҚ-да ЭЦҚ жабық кілтінен парольді қалпына келтіру жүзеге асырылмайды.
12. КО иеленушіге бұлтты ЭЦҚ жабық кілтін, КО жеке кабинеті арқылы қол қойылған барлық электрондық құжаттар туралы ақпаратқа қол жеткізуді ұсынады. Барлық қол қойылған электрондық құжаттар туралы ақпаратты сақтау мерзімі иеленушінің тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткеннен кейін кемінде бір жылды құрайды.
13. Тіркеу куәліктері иеленушілердің электрондық қолының жабық кілттерінің компрометациялау фактісі анықталған жағдайда, КО осы факті және келтірілген залалды барынша азайту бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында дереу жариялайды.
14. КО келесі оқиғалардың хаттамалануын қамтамасыз етеді:
1) бұлтты ЭЦҚ-мен ЭЦҚ жабық кілтін қалыптастыру;
2) бұлтты ЭЦҚ-мен ЭЦҚ жабық кілтін пайдалану;
3) бұлтты ЭЦҚ-мен ЭЦҚ жабық кілтін жою (өшіру).
Жұмыс хаттамаларын сақтау мерзімі тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткен күннен бастап бір жылды құрайды.
Іс-әрекеттерді хаттамалау кезінде мынадай ақпарат жазылады:
1) иеленуші идентификаторы;
2) күні, уақыты;
3) оқиға.
15. Оқиғалар хаттамалары күн сайын хэшке айналады және хэш деректері блокчейн оқиғалар тізбегінде сақталады. Бұл үшін қолданылатын блок Интернетте қол жетімді болады.
4-тарау. ЭЦҚ жабық кілттерін куәландырушы орталықта сақтау тәртібі
16. КО КО-дағы ЭЦҚ жабық кілттерін қорғауды қамтамасыз етеді.
17. ЭЦҚ жабық кілттерін бұлтты ЭЦҚ-да сақтау мерзімі Заңның 21-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес КО бекітетін КО тіркеу куәліктерін қолдану қағидаларында сипатталады.
18. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың (бұдан әрі – БТ) 92-тармағына сәйкес бұлтты ЭЦҚ бағдарламалық-аппараттық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының аумағында орналастырылады.

Глава 3. Порядок использования закрытых ключей ЭЦП, хранящихся в удостоверяющем центре
8. При использовании закрытых ключей ЭЦП, хранящихся в УЦ, владелец проходит многофакторную аутентификацию, одним из методов является биометрическая аутентификация.
9. Подписание электронных документов осуществляется в памяти HSM путем передачи подписываемого файла или его хэш в HSM.
10. При аутентификации владельца в УЦ, передача пароля от владельца (браузер, мобильное приложение) в HSM производится в зашифрованном виде, при этом шифрование пароля производится на стороне владельца, в персональном компьютере или смартфоне.
11. Восстановление пароля от закрытого ключа ЭЦП в облачной ЭЦП не осуществляется.
12. УЦ предоставляет владельцу закрытого ключа облачной ЭЦП доступ к информации о всех подписанных электронных документах через личный кабинет УЦ. Срок хранения информации обо всех подписанных электронных документах составляет не менее одного года после истечения срока действия регистрационного свидетельства владельца.
13. В случае выявления факта компрометации закрытых ключей электронной подписи владельцев регистрационных свидетельств, УЦ незамедлительно публикует на своем интернет-ресурсе информацию о данном факте и принятых мерах по минимизации нанесенного ущерба.
14. УЦ обеспечивает протоколирование следующих событий:
1) формирование закрытого ключа ЭЦП облачной ЭЦП;
2) использование закрытого ключа ЭЦП облачной ЭЦП;
3) удаление (стирание) закрытого ключа ЭЦП облачной ЭЦП.
Срок хранения протоколов работы составляет один год с даты истечения срока действия регистрационного свидетельства.
При протоколировании действий записывается следующая информация:
1) идентификатор владельца;
2) дата, время;
3) событие.
15. Протоколы событий ежедневно преобразуется в хэш, и данные хэш хранятся в цепочке событий блокчейн. Применяемая для этого блокчейн доступна в Интернет.
Глава 4. Порядок хранения закрытых ключей ЭЦП в удостоверяющем центре
16. УЦ обеспечивает защиту закрытых ключей ЭЦП в УЦ.
17. Срок хранения закрытых ключей ЭЦП в облачной ЭЦП описывается в правилах применения регистрационных свидетельств УЦ утверждаемых УЦ в соответствии подпункта 2-1) пункта 1 статьи 21 Закона.
18. Согласно пункта 92 Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 (далее - ЕТ), программно-аппаратное обеспечение облачной ЭЦП размещается на территории Республики Казахстан.

19. Жабық кілттерді қорғау БТ-да сипатталған талаптарға сәйкес ұйымдастырушылық, бағдарламалық және техникалық іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етіледі.
20. КО көп факторлы аутентификациясыз бұлтты ЭЦҚ ЭЦҚ жабық кілттерін пайдалана отырып, электрондық құжаттарға қол қою мүмкіндігінің болмауын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.03.2023 № 95/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Осы Қағидалардың талаптарын орындау Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 маусымдағы № 224/НҚ бұйрығымен бекітілген Куәландырушы орталықтарды аккредиттеуді жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20815 болып тіркелген) сәйкес КО аккредиттеу кезінде қажетті шарт болып табылады.

19. Защита закрытых ключей обеспечивается комплексом организационных, программных и технических мероприятий в соответствии с требованиями описанные в ЕТ.
20. УЦ обеспечивает отсутствие возможности подписания электронных документов с использованием закрытых ключей ЭЦП облачной ЭЦП без многофакторной аутентификации.
Сноска. Пункт 20 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.03.2023 № 95/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Выполнение требований настоящих Правил является необходимым условием при аккредитации УЦ в соответствии с Правилами проведения аккредитации удостоверяющих центров, утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 июня 2020 года № 224/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20815).