Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 қарашада № 21572 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 87-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға скринингтік зерттеулерді өткізудің қағидалары, көлемі мен кезеңділігі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндеттерін атқарушы
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
1-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.11.2022 № ҚР ДСМ-146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ п/п
Мақсатты топ
Скринингтік зерттеулердің түрі
1
Артериялық гипертониямен, жүректің ишемиялық ауруымен, қант диабетімен, глаукомамен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 30-дан 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы және мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға
2
Жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 30-дан 70 жасқа дейінгі әйелдер
Жатыр мойны обырын ерте анықтауға
3

Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2020 года № 21572.
В соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) целевые группы лиц, подлежащих скрининговым исследованиям согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020
Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям
Сноска. Целевые группы подлежащих скрининговым исследованиям - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 30.11.2022 № ҚР ДСМ-146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п Целевая группа Вид скрининговых исследований
1
Мужчины и женщины в возрасте от 30 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, сахарным диабетом, глаукомой
На раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы и поведенческих факторов риска
2
Женщины в возрасте от 30 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями шейки матки
На раннее выявление рака шейки матки
3

Скринингтік зерттеулерден өтетін, сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын 40 жастан 70 жасқа дейінгі әйелдер
Сүт безі обырын ерте анықтауға
4
Скринингтік зерттеулерден өтетін, тоқ ішектің қатерсіз және қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмайтын 50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Колоректальды обырды ерте анықтауға
5
Тәуекел топтары:
1) медицина қызметкерлері:
- Қанды қайта өңдеуге қатысатын инвазивтік емшаралар жүргізетін; гемодиализбен айналысатын қан қызметі ұйымдары ;
- хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндерде, сондай-ақ диагностика мен емдеудің инвазиялық әдістерін жүргізетін;
- клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханаларда;
2) жоспарлы және шұғыл операциялық араласуларға түсетін пациенттер;
3) гемодиализ, гематология, онкология, транспланттау, жүрек-тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға (2 кезеңдік)
6
Тәуекел топтары:
1) медицина қызметкерлері:
- Қанды қайта өңдеуге қатысатын инвазивтік емшаралар жүргізетін; гемодиализбен айналысатын қан қызметі ұйымдары ; ;
- хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндерде, сондай-ақ диагностика мен емдеудің инвазиялық әдістерін жүргізетін;
- клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханаларда;
2) жоспарлы және шұғыл операциялық араласуларға түсетін пациенттер;
3) гемодиализ, гематология, онкология, транспланттау, жүрек-тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға (1 сатылы)
Ауыл халқы қатарындағы адамдардың қосымша нысаналы топтары, скринингтік зерттеулерге жататындар
№ п/п
Мақсатты топ
Скринингтік зерттеулердің түрі
7
Артериялық гипертониямен, жүректің ишемиялық ауруымен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 18-29 жас аралығындағы ерлер мен әйелдер
Мінез-құлықтық қауіп факторларын, артериялық гипертонияны ерте анықтауға,
жүректің ишемиялық ауруы
8
Скринингтік зерттеулерден өтетін, қант диабетімен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын 18-ден 29 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қант диабетін ерте анықтауға
9
Глаукомамен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 18-29 жас аралығындағы ерлер мен әйелдер
Глаукоманы ерте анықтауға
10
Асқазан-ішек жолдарының ауруларымен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Асқазан-ішек жолдарының ауруларын ерте анықтауға
11
18 жастан 70 жасқа дейінгі, скринингтік зерттеулерден өтетін, бүйректің созылмалы ауруымен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын ерлер мен әйелдер
Бүйректің созылмалы ауруларын ерте анықтауға
12
Тыныс алу органдарының қатерлі ауруларымен және өкпе туберкулезімен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын скринингтік зерттеулерден өтетін 50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Тыныс алу ағзаларының ауруларын ерте анықтауға
13

Женщины в возрасте от 40 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями молочной железы
На раннее выявление рака молочной железы
4
Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
На раннее выявление колоректального рака
5
Группы риска:
1) медицинские работники:
- организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
- хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
-клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий;
2) пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства;
3) пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии;
4) пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
5) беременные женщины;
6) лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни.
На раннее выявление вирусных гепатитов В и С (2 этапное)
6
Группы риска:
1) медицинские работники:
- организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
- хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
-клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий;
2) пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства;
3) пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии;
4) пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
5) беременные женщины;
6) лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни.
На раннее выявление вирусных гепатитов В и С (1 этапное)
Дополнительные целевые группы лиц, из числа сельского населения, подлежащие скрининговым исследованиям
№ п/п Целевая группа Вид скрининговых исследований
7
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца
На раннее выявление поведенческих факторов риска, артериальной гипертонии,
ишемической болезни сердца
8
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с сахарным диабетом
На раннее выявление сахарного диабета
9
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с глаукомой
На раннее выявление глаукомы
10
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с заболеваниями желудочно-кишечного тракта
На раннее выявление заболеваний желудочно-кишечного тракта
11
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с хроническим заболеванием почек
На раннее выявление хронических заболеваний почек
12
Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными заболеваниями органов дыхания и туберкулезом легких
На раннее выявление заболеваний органов дыхания
13

55 жастан 70 жасқа дейінгі, скринингтік зерттеулерден өтетін, қуықасты безінің қатерлі ауруымен динамикалық БАҚЫЛАУДА тұрмайтын ерлер
Қуықасты безі обырын ерте анықтауға
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
2-қосымша
Скринингтік зерттеулерді өткізу қағидалары, көлемі және кезеңділігі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.07.2022 № ҚР ДСМ- 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы скринингтік зерттеулерді өткізу қағидалары, көлемі және кезеңділігі (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 87-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және скринингтік зерттеулерді өткізу тәртібін, көлемі мен кезеңділігін айқындайды.
2. Осы бұйрықта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) скринингтік зерттеулер-әртүрлі аурулардың ерте сатысында дамуын, сондай-ақ олардың пайда болуына ықпал ететін қауіп факторларын анықтау және олардың алдын алу мақсатында клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты медициналық тексеру кешені;
2) динамикалық байқау-пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
3) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) — денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе.
3. Скринингтік зерттеулер меншік нысанына қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі – АЕК ұйымдары), оның ішінде жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздарды пайдалана отырып жүргізіледі.
Жұмыс берушілер осы қарап-тексерулерге жататын адамдарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде скринингтік зерттеулерден өту үшін жағдайлар жасайды, сондай-ақ жұмыскерлерді олардан өту үшін жұмыс уақыты кезеңінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс орнын (лауазымын), орташа жалақысын сақтай отырып, кедергісіз босатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.06.2023 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Скринингтік зерттеулер аурулардың тиісті түрлері бойынша динамикалық бақылауда тұрмайтын адамдарға жүргізіледі.
2 тарау. Скринингтік зерттеулер жүргізу тәртібі

Мужчины в возрасте от 55 до 70 лет, проходящие скрининговые исследования, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественным заболеванием предстательной железы
На раннее выявление рака предстательной железы
Приложение 2
к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020
Правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.07.2022 № ҚР ДСМ- 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок, объем и периодичность проведения скрининговых исследований.
2. Термины и определения, используемые в настоящем приказе:
1) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
2) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
3) медицинская информационная система (далее – МИС) — информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате.
3. Скрининговые исследования проводятся в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – организации АПП), независимо от форм собственности, в том числе с использованием передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов.
Работодатели создают условия для прохождения скрининговых исследований лицам, подлежащим данным осмотрам, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также беспрепятственно отпускают работников для их прохождения в период рабочего времени с сохранением места работы (должности), средней заработной платы в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 09.06.2023 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Скрининговые исследования проводятся лицам, не состоящим на динамическом наблюдении по соответствующим видам заболеваний.
Глава 2. Порядок проведения скрининговых исследований

5. АЕК ұйымдары скринингтік зерттеулерді кейіннен динамикалық бақылау және халықты сауықтыру арқылы жүзеге асырады.
6. АЕК ұйыдарының скринингтік зерттеулерін жүргізу үшін:
1) халықтың медициналық ұйымына бекітімен адамдардың қатарынан скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын қалыптастырады;
2) осы зерттеулерді жүргізу үшін бейінді медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз етеді;
3) скринингтік зерттеулерден өту қажеттілігі туралы халықты хабардар етеді;
4) МАЖ-ға деректерді уақтылы енгізуді қамтамасыз етеді;
5) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін ақпарат бере отырып, жүргізілген скринингтік зерттеулерге ай сайын талдау жүргізеді.
7. Скринингтік зерттеулер жүргізу мыналарды қамтиды:
дайындық кезеңі;
қарап-тексеру және (немесе) зерттеу кезеңі;
қорытынды кезең.
1-параграф. Скринингтік зерттеулердің дайындық кезеңін өткізу тәртібі
8. Дайындық кезеңін АЕК ұйымының орта медицина қызметкері (бұдан әрі – ОМҚ) жүзеге асырады және өзіне мыналарды қамтиды:
күнтізбелік жылдың 15 қарашасына дейін алдағы жылы скринингтік зерттеулерге жататын нысаналы топтардың тізімін жыл сайын қалыптастыру және жасау, кейіннен нысаналы топтарды ай сайын түзету;
халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулерден өту қажеттілігі мен шарттары туралы хабардар ету;
халықтың нысаналы тобын скринингтік зерттеулерге шақыру;
халықтың нысаналы топтарының скринингтік зерттеулерден уақтылы өтуін қамтамасыз ету.
2-параграф. Скринингтік зерттеулердің қарап-тексеру және (немесе) зерттеу кезеңін жүргізу тәртібі
9. Қарап-тексеру және (немесе) зерттеу кезеңі бірінші және екінші кезеңді қамтиды:
бірінші кезеңде АЕК ұйымының ОМЖ немесе дәрігері:
сауалнама бойынша сұрау жүргізу;
антропометриялық өлшеулер жүргізу (салмағы, бойы, белінің өлшемі), Кетле индексін есептеуді жүргізеді;
екінші кезең – зертханалық-аспаптық зерттеулер жүргізу жолымен тереңдетілген толық зерітеп-қарау кезеңі, оған пациент скринингтік зерттеулердің бірінші кезеңінде өзгерістер анықталған кезде жіберіледі.
10. Скринингтік зерттеулер осы бұйрықтың 1–қосымшасына сәйкес халықтың нысаналы топтары (бұдан әрі - нысаналы топтар) арасында жүргізіледі.
11. Пациент сауалнамасының нәтижелері бойынша АЕК ұйымдарының дәрігері немесе ОМҚ:
1) Профилактикалық консультация жүргізеді және пациентке мінез-құлқын өзгерту жөнінде егжей-тегжейлі ұсынымдар береді;
2) пациентті бейінді денсаулық мектебіне жібереді.
12. Жүргізілген скринингтік зерттеудің бірінші кезеңінің нәтижелері бойынша өзгерістерді анықтаған кезде пациент екінші кезеңге (толық тексеру) жіберіледі.
ОМҚ немесе АЕК ұйымының дәрігері скринингтік зерттеу түріне байланысты толық тексеруге МАЖ-ға жолдамалар қалыптастырады.

5. Организации АПП осуществляют скрининговые исследования с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением населения.
6. Для проведения скрининговых исследований организации АПП:
1) формируют целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям, из числа, прикрепленного к медицинской организации населения;
2) обеспечивают преемственность с профильными медицинскими организациями для проведения данных исследований;
3) информируют население о необходимости прохождения скрининговых исследований;
4) обеспечивают своевременное внесение данных в МИС;
5) проводят ежемесячный анализ проведенных скрининговых исследований с предоставлением информации в местные органы государственного управления здравоохранением до 5 числа месяца, следующим за отчетным.
7. Проведение скрининговых исследований включает:
подготовительный этап;
этап осмотра и (или) исследования;
заключительный этап.
Параграф 1. Порядок проведения подготовительного этапа скрининговых исследований
8. Подготовительный этап осуществляется средним медицинским работником (далее – СМР) организации АПП и включает в себя:
ежегодное формирование и составление списка целевых групп, подлежащих скрининговым исследованиям в предстоящем году, до 15 ноября календарного года с последующей ежемесячной коррекцией целевых групп;
оповещение целевых групп населения о необходимости и условиях прохождения скрининговых исследований;
приглашение целевой группы населения на скрининговые исследования;
обеспечение своевременного прохождения скрининговых исследований целевыми группами населения.
Параграф 2. Порядок проведения этапа осмотра и (или) исследования скрининговых исследований
9. Этап осмотра и (или) исследования включает в себя первый и второй этапы:
первый этап проводится СМР либо врачом организации АПП путем:
проведения опроса по анкете;
проведение антропометрических измерений (вес, рост, объем талии), вычисление индекса Кетле;
второй этап – этап углубленного дообследования, на которое направляется пациент при выявлении изменений на первом этапе скрининговых исследований.
10. Скрининговые исследования проводятся среди целевых групп населениясогласно приложению 1 настоящего приказа (далее – целевые группы).
11. Врач или СМР организации АПП по результатам опроса пациента:
1) проводит профилактическую консультацию и предоставляет пациенту подробные рекомендации по изменению поведения;
2) направляет пациента в профильную школу здоровья.
12. По результатам проведенных скрининговых исследований первого этапа при выявлении изменений пациента направляют на второй этап (дообследование).
СМР либо врач организации АПП формирует в МИС направления на дообследование в зависимости от вида скринингового исследования.

13. В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тексеруге жататын медицина қызметкерлері бекітілген орны бойынша АЕК ұйымдарында скринингтік зерттеулерден өтеді.
14. Гемодиализ, гематология, онкология, трансплантаттау, жүрек-тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері, жоспарлы операциялық араласуларға түсетін пациенттер, гемотрансфузия (жоспарлы тәртіппен), ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды трансплантаттау және ауыстырып отырғызуды алатын пациенттер, жүкті әйелдер бекітілген жері бойынша АЕК ұйымдарында скринингтік зерттеулер өтеді.
15. Өмір салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтыру қаупі жоғары халықтың негізгі топтарындағы адамдар АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметтін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында АИТВ инфекциясына тестілеу үшін жүгінген кезде скринингтік зерттеулерден өтеді.
3-параграф. Скринингтік зерттеулердің қорытынды кезеңін өткізу тәртібі
16. Скринингтік зерттеулердің қорытынды кезеңі скринингтік зерттеулердің нәтижелерін талдауды және анықталған патологиясы бар пациенттерді динамикалық бақылауға қоюды, МАЖ-да деректерді толтыруды аяқтауды, скринингтік зерттеулердің нәтижелері туралы халықты хабардар етуді қамтиды.
17. Скринингтік зерттеулер барысында анықталған созылмалы аурулары бар пациенттер "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) сәйкес есепке алынуға және динамикалық байқауға жатады.
Жіті аурулар анықталған кезде тексеру жүргізіледі, толық сауыққанға дейін пациенттің денсаулық жағдайын кейіннен бағалау арқылы емдеу тағайындалады.
Қорытынды кезеңде АЕК ұйыдарының дәрігері МАЖ-ға мінез-құлықтық қауіп факторларын, қорытынды диагнозды бөліп көрсете отырып скринингтік зерттеулердің нәтижелерін енгізеді, толық тексеру, бақылау бойынша ұсынымдар береді, сондай-ақ скринингті аяқтау негіздерін көрсетеді: скринингтік зерттеулерді аяқтау, скрининг мерзімдерінің аяқталуы, пациенттің қайтыс болуы, АЕК басқа ұйымдарына бекіту.
Техникалық мүмкіндік болмаған кезде медициналық құжаттама қағаз түрінде ресімделеді, кейіннен МАЖ-ға күнтізбелік бір айдан кешіктірілмей енгізіледі.
3-тарау. Скринингтік зерттеулерді өткізу көлемі мен кезеңділігі
18. Скринингтік зерттеулерге және халықтың В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға жататын нысаналы топтар үшін скринингтік зерттеулердің көлемін осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы қызмет түріне лицензиясы бар АЕК ұйымдары жүргізеді.

13. Медицинские работники, подлежащие осмотру на раннее выявление вирусных гепатитов В и С, проходят скрининговые исследования в организациях АПП по месту прикрепления.
14. Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии, пациенты, поступающие на плановые оперативные вмешательства, пациенты, получающие гемотрансфузии (в плановом порядке), трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов, беременные проходят скрининговые исследования в организациях АПП по месту прикрепления.
15. Лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни, проходят скрининговые исследования при обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию в организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
Параграф 3. Порядок проведения заключительного этапа скрининговых исследований
16. Заключительный этап скрининговых исследований включает в себя анализ результатов скрининговых исследований и постановку на динамическое наблюдение пациентов с выявленной патологией, завершение заполнения данных в МИС, информирование населения о результатах скрининговых исследований.
17. Выявленные в ходе скрининговых исследований пациенты с хроническими заболеваниями подлежат учету и динамическому наблюдению согласно приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 23сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262).
При выявлении острых заболеваний проводится обследование, назначается лечение с последующей оценкой состояния здоровья пациента до полного выздоровления.
На заключительном этапе врач организации АПП вносит в МИС результаты скрининговых исследований с выделением поведенческих факторов риска, заключительного диагноза, представляет рекомендации по дообследованию, наблюдению, также указывает основания завершения скрининга: завершение скрининговых исследований, истечение сроков скрининга, смерть пациента, прикрепление к другой организации АПП.
При отсутствии технической возможности медицинская документация оформляется в бумажном виде с последующим внесением в МИС не позднее одного календарного месяца.
Глава 3. Объем и периодичность проведения скрининговых исследований
18. Объем скрининговых исследований для целевых групп, подлежащих скрининговым исследованиям и раннему выявлению вирусных гепатитов В и С населения проводится организациями АПП, имеющими лицензию на вид деятельности в сфере здравоохранения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам.

19. Халықты скринингтік зерттеулердің кезеңділігі мен оны аяқтау мерзімдері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
20. В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мерзімдерде жүзеге асырылады.
Скринингтік зерттеулерді
жүргізу тәртібіне, көлемі
мен кезеңділігіне
1-қосымша
Халықтың нысаналы топтарының скринингтік зерттеулерінің көлемі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.06.2023 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Скринингтік зерттеулердің мақсатты тобы және түрі
Скринингтік зерттеулер көлемі
Қызметтер пакетінің атауы
1
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы, мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 30-дан 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер
ТМККК
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу немесе жанаспайтын пневмотонометрия
Экспресс әдісімен қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Экспресс әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бұрылыста)
Консультация: Кардиолог
МӘМС
Консультация: Эндокринолог
Консультация: Офтальмолог
Ауыл халқының қосымша скринингтері үшін халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулердің көлемі
Мақсатты топ
Скринингтік зерттеулер көлемі
Қызметтер пакетінің атауы
2
Жылына 1 рет артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-29 жастағы ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
Экспресс әдісімен қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Қан сарысуындағы тығыздығы жоғары липопротеидтерді талдағышта анықтау немесе Қан сарысуындағы тығыздығы жоғары липопротеидтерді қол әдісімен анықтау
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бұрылыста)
Консультация: Кардиолог
МӘМС
3
Жылына 1 рет Қант диабетін ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 29 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Экспресс әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау немесе Қан сарысуындағы жоғары тығыздықтағы липопротеидтерді қол әдісімен анықтау
Қандағы гликозилденген гемоглобинді анализаторда анықтау
МӘМС
Қалқанша безінің УДЗ
Консультация: Эндокринолог
4
Глаукоманы ерте анықтауға жылына 1 рет скринингтік зерттеуге жататын 18-29 жас аралығындағы ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу (1 көз)
Консультация: Офтальмолог
МӘМС
5

19. Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований населения осуществляются согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
20. Проведение скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С осуществляется в сроки согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к порядку, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Объем скрининговых исследований целевых групп населения
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 09.06.2023 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Целевая группа и вид скрининговых исследований
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
1
Мужчины и женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы, поведенческих факторов риска
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
ГОБМП
Измерение внутриглазного давления по Маклакову или бесконтактная пневмотонометрия
Определение общего холестерина в сыворотке крови экспресс методом
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
Консультация: Кардиолог
ОСМС
Консультация: Эндокринолог
Консультация: Офтальмолог
Объем скрининговых исследований целевых групп населения для дополнительных скринингов сельского населения
Целевая группа
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
2
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, поведенческих факторов риска 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская, фельдшер
Определение общего холестерина в сыворотке крови экспресс методом
Определение липопротеидов высокой плотности в сыворотке крови на анализаторе
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
Консультация: Кардиолог
ОСМС
3
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление сахарного диабета 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом или определение липопротеидов высокой плотности в сыворотке крови ручным методом
Определение гликолизированного гемоглобина в крови на анализаторе
ОСМС
УЗИ щитовидной железы
Консультация: Эндокринолог
4
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление глаукомы 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Измерение внутриглазного давления по Маклакову (1 глаз)
Консультация: Офтальмолог
ОСМС
5

50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер жылына 1 рет тыныс алу органдарының ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейірбике немесе фельдшер
Диагностикалық флюорография (1 проекция)
Консультация: Фтизиатр
Кеуде қуысының шолу органдарының рентгенографиясы (1 проекция)
МӘМС
Кеуде қуысы мен көкірек қуысы ағзаларының компьютерлік томографиясы
Консультация: Онколог
6
Асқазан-ішек жолы ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер жылына 1 рет
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді анализаторда анықтау немесе Қан сарысуындағы жалпы билирубинді қол әдісімен анықтау
ТМККК
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) талдағышта анықтау немесе Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) қол әдісімен анықтау
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) талдағышта анықтау немесе Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) қол әдісімен анықтау
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
МӘМС
Гепатобилиопанкреатиялық аймақтың УДЗ (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
Экспресс әдіспен нәжісте жасырын қанды анықтау (гемокульт-тест)
Скринингтік жаппай бейне колоноскопия
Консультация: Гастроэнтеролог
7
Созылмалы бүйрек ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер, жылына 1 рет
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Қан сарысуындағы креатининді анализаторда анықтау немесе Қан сарысуындағы креатининді қол әдісімен анықтау
Анализаторда несептің жалпы талдауын зерттеу (несеп тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептей отырып, физикалық-химиялық қасиеттері) немесе несептің жалпы талдауын зерттеу қол әдісімен анықтау
МӘМС
Бүйректі, қуықты қалдық несепті анықтаумен УДЗ
Консультация: Уролог
Консультация: Нефролог
8
Қуықасты безі обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеуге жататын 55 жастан 70 жасқа дейінгі ерлер 2 жылда 1 рет
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер немесе фельдшер
Қан сарысуындағы жалпы простатқа тән антигенді (ПСА) ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қуық асты безі мен қуықтың қалдық несепті анықтаумен трансабдоминалды УДЗ және (немесе) қуық асты безінің трансректалды УДЗ

Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление заболеваний органов дыхания 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Диагностическая флюорография (1 проекция)
Консультация: Фтизиатр
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
ОСМС
Компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
Консультация: Онколог
6
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление заболеваний желудочно-кишечного тракта 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе или определение общего билирубина в сыворотке крови ручным методом
ГОБМП
Определение аланинаминотрансферазы (АлаТ) в сыворотке крови на анализаторе или определение аланинаминотрансферазы (АлаТ) в сыворотке крови ручным методом
Определение аспартатаминотрансферазы (АсаТ) в сыворотке крови на анализаторе или определение аспартатаминотрансферазы (АсаТ) в сыворотке крови ручным методом
Фиброэзофагогастродуоденоскопия
ОСМС
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом
Тотальная видеоколоноскопияскрининговая
Консультация: Гастроэнтеролог
7
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление хронических заболеваний почек, 1 раз в год
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская или фельдшер
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе или определение креатинина в сыворотке крови ручным методом
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка) или исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи) ручным методом
УЗИ почек, мочевого пузыря с определением остаточной мочи
Консультация: Уролог
Консультация: Нефролог
8
Мужчины в возрасте от 55 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака предстательной железы 1 раз в 2 года
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
Определение общего простат-специфический антиген (ПСА) в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Трансабдоминальное УЗИ предстательной железы и мочевого пузыря с определением остаточной мочи или УЗИ трансректальное предстательной железы

1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
Консультация: Хирург
Консультация: Уролог
9
Сүт безі обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі әйелдер
Консультация: Акушер-гинеколог
МӘМС
Кенес (2 рентгенограмманы оқу): Рентгенолог
Консультация: Онколог/Онколог-хирург
Консультация: Маммолог
Сүт бездерін УДЗ
Мақсатты маммография (1 проекция)
Стереотаксикалық бақылаудағы пункциялық / аспирациялық биопсия
Трепанобиопсия
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер немесе акушер
Маммография (4 сурет)
Қысқартуларды ашып-жазу:
ТМККК
-
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ИФТ
-
Имунноферменттік талдау
МӘМС
-
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
ПТА
-
Простатаға тән антиген
УДЗ
-
Ультрадыбыстық зерттеу
Скринингтік зерттеулерді өткізу
қағидалары, көлемі мен
кезеңділігіне 2-қосымша
В және С вирустық гепатиттері мен онкологиялық ауруларды ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын халықтың нысаналы топтарының скринингтік зерттеулерінің көлемі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.11.2022 № ҚР ДСМ-146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Скринингтік зерттеулердің мақсатты тобы және түрі
Қызметтің атауы
Қызметтер пакетінің атауы
3
Сүт безі обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі әйелдер
Кенес: Акушер-гинеколог
МӘМС
Кенес (2 рентгенограмманы оқу): Рентгенолог
Кенес: Онколог/Онколог-хирург
Кенес: Маммолог
Сүт бездерін УДЗ
Мақсатты маммография (1 проекция)
Стереотаксикалық бақылаудағы пункциялық / аспирациялық биопсия
Трепанобиопсия
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
Маммография (4 сурет)
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейірбике немесе фельдшер немесе акушерка
2
Жатыр мойны обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 30-дан 70 жасқа дейінгі әйелдер
Кенес: Акушер-гинеколог
МӘМС
Кенес: Онколог немесе онколог-хирург немесе онколог-гинеколог
Видеокольпоскопия либо кольпоскопия
Жатыр мойны биопсиясы
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
Жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу Пап-тест не жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу сұйықтық цитология аппаратындағы ПАП-тест
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
ТМККК
Қабылдау: Мейірбике немесе фельдшер немесе акушерка
Онкоцитологияға сүртінді алу
4

Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
Консультация: Хирург
Консультация: Уролог
9
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака молочной железы
Консультация: Акушер-гинеколог
ОСМС
Консультация (2 читка рентгенограммы): Рентгенолог
Консультация: Онколог или Онколог-хирург
Консультация: Маммолог
УЗИ молочных желез
Прицельная маммография (1 проекция)
Пункционная/аспирационная биопсия под стереотаксическим контролем
Трепанобиопсия
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
Прием: Терапевт, Семейный врач или Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская, фельдшер или акушерка
Маммография (4 снимка)
Расшифровка аббревиатур:
ГОБМП
-
Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
ИФА
-
Имунноферментный анализ
ОСМС
-
Обязательное социальное медицинское страхование
ПСА
-
Простатический специфический антиген
УЗИ
-
Ультразвуковое исследование
Приложение 2 к порядку,
объему и периодичности
проведения скрининговых
исследований
Объем скрининговых исследований целевых групп населения, подлежащих скрининговым исследованиям на раннее выявление вирусных гепатитов В и С и онкологических заболеваний
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 30.11.2022 № ҚР ДСМ-146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Целевая группа и вид скрининговых исследований Наименование услуги Наименование пакета услуг
3
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака молочной железы
Консультация: Акушер-гинеколог
ОСМС
Консультация (2 читка рентгенограммы): Рентгенолог
Консультация: Онколог или Онколог-хирург
Консультация: Маммолог
УЗИ молочных желез
Прицельная маммография (1 проекция)
Пункционная/аспирационная биопсия под стереотаксическим контролем
Трепанобиопсия
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
Маммография (4 снимка)
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер либо акушерка
2
Женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака шейки матки
Консультация: Акушер-гинеколог
ОСМС
Консультация: Онколог либо онколог-хирург либо онколог-гинеколог
Видеокольпоскопия либо кольпоскопия
Биопсия шейки матки
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест либо цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест на аппарате жидкостной цитологии
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер либо акушерка
Забор мазка на онкоцитологию
4

Колоректалдық обырды ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
Қабылдау: Мейірбике немесе фельдшер
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
Экспресс әдіспен нәжісте жасырын қанды анықтау (гемокульт-тест)
МӘМС
Скринингтік жаппай бейне колоноскопия
Эндоскопическая щипковая биопсия
1 блок-препаратты гистологиялық зерттеу 3 күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалды зерттеу
Кенес: Онколог немесе онколог-хирург
Кенес: Хирург
Кенес: Гастроэнтеролог
Кенес: Проктолог
5
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға қауіп тобындағы адамдарды скринингтік зерттеу (2 кезеңдік)
Қабылдау: Мейірбике немесе фельдшер немесе акушерка
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
Тамырдан қан алу
Қан сарысуындағы HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы С гепатиті вирусына антиденелерді ИФТ-әдісімен жиынтық анықтау
Жоғары сапалы ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ анықтау
6
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға қауіп тобынан иммунокомпрометирленген тұлғаларды скринингтік зерттеу (1 кезеңді)
Қабылдау: Мейірбике немесе фельдшер немесе акушерка
ТМККК
Тамырдан қан алу
Қабылдау: Терапевт, Отбасылық дәрігер немесе жалпы практика дәрігері
Қан сарысуындағы HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы IgG-ді HBsAg-қа ИФТ-әдісімен анықтау
Қан сарысуындағы IgM HBsAg ИФТ-әдісімен анықтау
Қан сарысуындағы С гепатиті вирусына антиденелерді ИФТ-әдісімен жиынтық анықтау
Жоғары сапалы ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ анықтау
Скринингтік зерттеулерді өткізу
қағидалары, көлемі мен
кезеңділігіне 3-қосымша
Халықтың скринингтік зерттеулерін аяқтау мерзімділігі мен мерзімдері
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.11.2022 № ҚР ДСМ-146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Наименование целевой группы
Периодичность
Срок завершения исследования
1
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы, мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 30-дан 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
2
Жатыр мойны обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 30-дан 70 жасқа дейінгі әйелдер
4 жылда 4 рет
60 күн
3
Сүт безі обырын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
4
Колоректалдық обырды ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
5
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға азаматтардың декреттелген санаттары (2 кезеңдік)
6 айда 1 реттен жиі емес
3 ай
6
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға азаматтардың иммунокомпрометирленген декреттелген санаттары (1-кезең)
6 айда 1 реттен жиі емес
3 ай
Ауыл тұрғындары үшін қосымша скринингтік зерттеулерді аяқтау мерзімділігі мен мерзімдері
Нысаналы топтың атауы
Периодичность
Зерттеудің аяқталу мерзімі
7
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын және мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 29 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
1 жылда 1 рет
60 күн
8
18 жастан 29 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер қант диабетін ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын әйелдер
1 жылда 1 рет
60 күн
9
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление глаукомы
1 жылда 1 рет
60 күн
10
50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер тыныс алу органдарының ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын
1 жылда 1 рет
30 күн
11
Асқазан-ішек ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
1 жылда 1 рет
60 күн
12
Бүйректің созылмалы ауруларын ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 18-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
1 жылда 1 рет
60 күн
13

Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление колоректального рака
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом
ОСМС
Тотальная видеоколоноскопияскрининговая
Эндоскопическая щипковая биопсия
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
Консультация: Онколог
Консультация: Хирург
Консультация: Гастроэнтеролог
Консультация: Проктолог
5
Скрининговые исследования лиц из групп риска (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер либо акушерка
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
Забор крови из вены
Определение HbsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
6
Скрининговые исследования иммунокомпреметированных лиц, из групп риска (1 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер либо акушерка
ГОБМП
Забор крови из вены
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
Определение HbsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение IgG к HbsAg в сыворотке крови ИФА-методом
Определение IgM к HbsAg в сыворотке крови ИФА-методом
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
Приложение 3 к порядку,
объему и периодичности проведения
скрининговых исследований
Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований населения
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 30.11.2022 № ҚР ДСМ-146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование целевой группы Периодичность Срок завершения исследования
1
Мужчины и женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы, поведенческих факторов риска
1 раз в 2 года
60 дней
2
Женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака шейки матки
1 раз в 4 года
60 дней
3
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака молочной железы
1 раз в 2 года
60 дней
4
Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление колоректального рака
1 раз в 2 года
60 дней
5
Декретированные категории граждан (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
6
Иммунокомпрометированные декретированные категории граждан (1 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
Периодичность и сроки завершения дополнительных скрининговых исследований для сельского населения
Наименование целевой группы Периодичность Срок завершения исследования
7
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца и поведенческих факторов риска
1 раз в год
60 дней
8
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление сахарного диабета
1 раз в год
60 дней
9
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 29 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление глаукомы
1 раз в год
60 дней
10
Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление заболеваний органов дыхания
1 раз в год
30 дней
11
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление заболеваний желудочно-кишечного
1 раз в год
60 дней
12
Мужчины и женщины в возрасте от 18 до 70 лет подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление хронических заболеваний почек
1 раз в год
60 дней
13

Қуық асты безінің қатерлі ісігін ерте анықтауға скринингтік зерттеулерге жататын 55-тен 70 жасқа дейінгі ерлер
1 жылда 1 рет
60 күн
Скринингтік зерттеулерді
өткізу қағидалары, көлемі
мен кезеңділігіне
4-қосымша
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтау үшін тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу мерзімдері
Р/с №
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу мерзімдері
Тәуекел тобы
1
Жұмысқа орналасу кезінде және кейіннен алты айда бір рет
Медицина қызметкерлері:
гемодиализбен айналысатын, қанды қайта өңдеуге қатысатын инвазивтік емшаралар жүргізетін қан қызметі ұйымдары;
хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндер, сондай-ақ қатар диагностика мен емдеудің инвазивті әдістері;
клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханалар
2
Операциялық араласулардың алдында және операциялық араласудан кейінгі алты айдан кейін
Жоспарлы және шұғыл операциялық араласуларға түсетін адамдар;
3
Емдеуге жатқызуға түскеннен кейін және емдеуге жатқызылғаннан кейін алты айдан кейін
Гемодиализ, гемотология, онкология, трансплантология, жүрек тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;
4
Гемотрансфузия, трансплантация жүргізер және ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерін, жыныстық, фетальді, дің жасушаларын және биологиялық материалдарын ауыстырып қондырар алдында және алты айдан кейін;
Гемотрансфузия алатын, трансплантация жасататын және ағзаларын (ағзаларының бөліктерін), тіндерін, жыныстық, фетальді, дің жасушаларын және биологиялық материалдарын ауыстырып қондыратын пациенттер;
5
Есепке қойған кезде және вирусты гепатитіне зерттеп-қарау болмаған жағдайда, босанар алдында
Жүкті әйелдер
6
АИТВ инфекциясына тесттен өту үшін жүгінген кезде және алты айда 1 реттен жиі емес
Өмір сүру салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халықтың негізгі топтарындағы адамдар

Мужчины в возрасте от 55 до 70 лет, подлежащие скрининговым исследованиям на раннее выявление рака предстательной железы
1 раз в год
60 дней
Приложение 4
к правилам, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Сроки проведения скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
№ п/п
Сроки проведения скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Группа риска
1
При поступлении на работу и далее один раз в шесть месяцев
Медицинские работники:
организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий
2
Перед оперативным вмешательством и через шесть месяцев после оперативного вмешательства
Пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства
3
При поступлении на госпитализацию и через шесть месяцев после госпитализации
Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии
4
Перед проведением и через шесть месяцев после проведения гемотрансфузий, трансплантации и пересадки органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов
Пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов
5
При постановке на учет и перед родами при отсутствии обследования на вирусный гепатит
Беременные женщины
6
При обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию, не чаще, чем 1 раз в шесть месяцев
Лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни