Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарындағы ішкі тергеулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № 776 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 қарашада № 21648 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 53-бабының 7-2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарында ішкі тергеу жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 16 қарашасы
№ 776 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарында ішкі тергеулер жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарында ішкі тергеулер жүргізу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 53-бабының 7-2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарында (бұдан әрі – ІІО) ішкі тергеу жүргізу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Ішкі тергеу жүргізу тәртібі
2. Ішкі тергеу жүргізу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің не оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ведомствосының (бұдан әрі – ІІМ), ІІМ мен оның ведомствосының қарамағындағы аумақтық органның, ІІМ мен оның ведомствосының қарамағындағы мемлекеттік мекеменің (бұдан әрі – жұмыс беруші) уәкілетті басшысыныңбұйрығымен ақшалай немесе тауарлық құндылықтарға қызмет көрсететін, сондай-ақ жұмыс берушінің мүдделеріне қарамастан өзінің қызметтік жағдайын өз мүдделерінде немесе үшінші тұлғаның мүдделерінде пайдаланатын қызметкерлердің өзіне немесе басқа адамдар үшін материалдық немесе өзге де пайда алудың орнына кінәлі іс-әрекеттер және/немесе әрекетсіздік жасаған,егер бұл әрекеттер немесе әрекетсіздік жұмыс берушінің тарапынан оған деген сенімді жоғалтуға негіз берсе, ІІО жұмыскерлеріне, азаматтық қызметшілеріне (бұдан әрі – жұмыскер) қатысты тағайындалады.

Об утверждении Правил внутреннего расследования в органах внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 776. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2020 года № 21648.
В соответствии с пунктом 7-2 статьи 53 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внутренних расследований в органах внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 ноября 2020 года № 776
Правила внутреннего расследования в органах внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего расследования в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7-2 статьи 53 Трудового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок проведения внутреннего расследования в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее – ОВД).
Глава 2. Порядок проведения внутреннего расследования
2. Внутреннее расследование назначается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан либо его заместителем, уполномоченного руководителя ведомства Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), территориального органа находящегося в ведении МВД и его ведомства, государственного учреждения, находящегося в ведении МВД и его ведомства (далее – работодатель) и проводится в отношении работника, гражданского служащего ОВД (далее – работник) совершившего виновные действия и/или бездействия, обслуживающего денежные или товарные ценности, а также использующего свое служебное положение в своих интересах или в интересах третьего лица вопреки интересам работодателя взамен получения материальных или иных выгод для себя или других лиц, если эти действия или бездействие дают основания для утраты доверия к нему со стороны работодателя.

3. Ішкі тергеу жүргізу үшін:
1) жеке және заңды тұлғалардың қызметкердің әрекеті немесе әрекетсіздігі, сондай-ақ лауазымдық өкілеттіктерін заңсыз пайдалану фактілері туралы өтініштері;
2) тексерулер нәтижелері;
3) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар;
4) құқық қорғау органының, арнаулы мемлекеттік органның, соттың хабарламалары;
5) құқық бұзушылықтар және оқиғалар фактілері негіз болып табылады.
4. Ішкі тергеуді осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген негіздердің бірі болып табылатын мәселені қарау құзыретіне кіретін қызмет жүргізеді.
Іс күрделі және маңызды болған жағдайда ішкі тергеуді жұмыс берушінің бұйрығы бойынша арнайы құрылған комиссия жүргізеді.
5. Ішкі тергеу оны жүргізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей аяқталады. Өзіне қатысты ішкі тергеу жүргізіліп жатқан қызметкердің демалыста, іссапарда немесе емделуде болған уақыты, сондай-ақ оның өзге де дәлелді себептер бойынша қызметте болмаған уақыты көрсетілген мерзімге есептелмейді.
6. Ішкі тергеу материалдары жазбаша нысанда, сондай-ақ олар болған жағдайда фото, аудио, бейне материалдар нысанында тіркелген мәліметтерді қамтиды.
7. Өзіне қатысты ішкі тергеу жүргізілетін қызметкерден жазбаша түсініктеме талап етіледі. Қызметкер жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан кезде еркін нысандағы тиісті акті толтырылады, онда: актінің жасалған орны, күні мен уақыты, актіні толтырған лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
8. Ішкі тергеу жүргізу кезінде:
1) қызметкердің кінәлі әрекеттер немесе әрекетсіздік жасауы, сондай-ақ қызмет жағдайын заңсыз пайдалану фактісін;
2) жұмыскердің кінәлі әрекеттер немесе әрекетсіздік жасауына, сондай-ақ қызмет жағдайын заңсыз пайдалануына ықпал еткен себептер мен жағдайларды;
3) егер кінәлі әрекеттер немесе әрекетсіздік жасау, егер бұл әрекеттер мен әрекетсіздік жұмыс берушінің тарапынан оған деген сенімді жоғалтуға негіз берсе,сондай-ақ қызмет жағдайын заңсыз пайдалану нәтижесінде қызметкер келтірген зиянның сипаты мен мөлшерін объективті және жан-жақты анықтау бойынша шаралар қабылданады.
9. Ішкі тергеу нәтижелері бойынша акті толтырылады, онда:
1) жұмыскердің кінәлі іс-әрекеттер немесе әрекетсіздік жасағанын, сондай-ақ өзінің қызметтік жағдайын заңсыз пайдаланғанын растайтын/растамайтын негіздемелер;
2) қорытындылар мен ұсыныстар көрсетіледі.
10. Ішкі тергеп-тексеру актісі бір данада толтырылады, оны жүргізген адам қол қояды және жұмыс беруші ішкі тергеп-тексеру аяқталған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішіңде бекітеді.

3. Основаниями для проведения внутренних расследований являются:
1) обращения физических и юридических лиц о фактах совершения работником действий или бездействий, а также незаконного использования своих должностных полномочий;
2) результаты ревизий;
3) публикации в средствах массовой информации;
4) сообщения правоохранительного органа, специального государственного органа, суда;
5) факты правонарушений и происшествий.
4. Внутреннее расследование проводит служба в компетенцию которого входит рассмотрение вопроса, явившегося одним из оснований пункта 3 настоящих Правил.
При наличии сложности и значимости дела внутреннее расследование по приказу работодателя проводится специально созданной комиссией.
5. Внутреннее расследование завершается не позднее чем через один месяц со дня принятия решения о его проведении. В указанный срок не засчитывается время нахождения работника, в отношении которого проводится внутреннее расследование, в отпуске, в командировке или на лечении, а также время его отсутствия на службе по иным уважительным причинам.
6. Материалы внутреннего расследования содержат сведения, зафиксированные в письменной форме, а также в форме фото, аудио, видео материалов, в случае их наличия.
7. Письменное объяснение истребуется от работника, в отношении которого проводится внутреннее расследование. При отказе работника от дачи письменного объяснения составляется акт в произвольной форме, где указываются: место, дата и время составления акта, должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, составившего акт.
8. При проведении внутреннего расследования принимаются меры к объективному и всестороннему установлению:
1) факта совершения работником виновных действий или бездействий, а также незаконного использования служебного положения;
2) причин и условий, способствовавших совершению работником виновных действий или бездействий, а также незаконного использования служебного положения;
3) характера и размера вреда, причиненного работником в результате совершенных виновных действий или бездействий а также незаконного использования служебного положения, если эти действия и бездействия дают основания для утраты доверия со стороны работодателя.
9. По результатам внутреннего расследования составляется акт, в котором указываются:
1) обоснования, подтверждающих/не подтверждающих совершение виновных действий или бездействий работником, а также незаконное использование свое служебное положение;
2) выводы и предложения.
10. Акт внутреннего расследования составляется в одном экземпляре, подписывается лицом, проводившим его и утверждается работодателем в течении трех календарных дней со дня окончания внутреннего расследования.

11. Ішкі тергеу актісінің көшірмесі оған қатысты ішкі тергеу жүзеге асырылған қызметкердің жеке ісіне тігіледі.
12. Ақшалай немесе тауарлық құндылықтарға қызмет көрсететін, сондай-ақ жұмыс берушінің мүдделеріне қарамастан өзінің қызметтік жағдайын өз мүдделерінде немесе үшінші тұлғаның мүдделерінде пайдаланатын қызметкердің өзі немесе басқа адамдар үшін материалдық немесе өзге де пайда алудың орнына кінәлі әрекеттер немесе әрекетсіздік жасағанын растайтын негіздеме анықталған жағдайда, ішкі тергеп-тексеру актісі, егер бұл әрекеттер немесе әрекетсіздік жұмыс беруші тарапынан оған деген сенімді жоғалтуға негіз берсе, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 13) тармақшасы бойынша еңбек шартын бұзуға негіз болып табылады.

11. Копия акта внутреннего расследования приобщается к личному делу работника, в отношении которого оно осуществлялось.
12. Акт внутреннего расследования, в случае установления в нем обоснований, подтверждающих совершение виновных действий или бездействий работником, обслуживающего денежные или товарные ценности, а также использующего свое служебное положение в своих интересах или в интересах третьего лица вопреки интересам работодателя взамен получения материальных или иных выгод для себя или других лиц, если эти действия или бездействие дают основания для утраты доверия к нему со стороны работодателя является основанием расторжение трудового договора согласно подпункту 13) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан.