Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-241/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 10 желтоқсанда № 21745 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 81) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 8 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-241/2020 бұйрықпен
бекітілген
Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 81) тармақшасына сәйкес ауылдық денсаулық сақтау деңгейінде медициналық-санитариялық алғашқы көмектің және мамандандырылған медициналық көмектің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін әзірленді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) диагностика – аурудың болу немесе болмау фактісін анықтауға бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;

Об утверждении правил оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-241/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2020 года № 21745.
В соответствии с подпунктом 81) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить правила оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-241/2020
Правила оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 81) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) для обеспечения доступности первичной медико – санитарной и специализированной медицинской помощи на уровне сельского здравоохранения.
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) диагностика – комплекс медицинских услуг, направленных на установление факта наличия или отсутствия заболевания;

3) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
4) жоспарлы медициналық көмек – көмек көрсетуді белгілі бір уақытқа кейінге қалдыру пациент жай-күйінің нашарлауына алып келмейтін, пациенттің өміріне қатер төндірмейтін аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
5) жылжымалы медициналық кешендер – ауылдық жерлердің және шалғайдағы елді мекендердің халқына көрсетілетін медициналық қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету және тізбесін кеңейту үшін не қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мүддесі үшін пайдаланылатын, қажетті медициналық жабдықпен жарақтандырылған автомобиль көлігі базасындағы мобильдік клиникалар (кабинеттер);
6) кезек күттірмейтін медициналық көмек- пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай – күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
7) Кетле индексі – ағзаның дене дамуының үйлесімділігін бағалау көрсеткіші, дене салмағының бойдың ұзындығына қатынасы;
8) мамандандырылған медициналық көмек – бейінді мамандар диагностиканың, емдеудің, медициналық оңалтудың арнайы әдістерін қажет ететін аурулар кезінде, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету құралдарын пайдалана отырып көрсетілетін медициналық көмек;
9) Медициналық пойыздар (бұдан әрі – МП) – теміржол станцияларының (жолдарының) жанында және оларға жақын орналасқан аумақтарда тұратын халыққа көрсетілетін медициналық қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету және тізбесін кеңейту үшін пайдаланылатын қажетті медициналық жабдықпен жарақтандырылған теміржол көлігіндегі мобильдік клиникалар;
10) медициналық – санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке қол жеткізу орны;
11) медициналық ақпаратты жүйе (бұдан әрі – МАЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін элетрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе.
12) скринингтік зерттеулер – халықтың нысаналы топтары арасында ауруларды ерте сатыларда анықтау және аурулар дамуының, аурулардың пайда болуына ықпал ететін тәуекел факторларының алдын алу, халықтың денсаулығын қалыптастыру және нығайту мақсатында жүргізіледі;
13) ВI-RADS жіктемесі сүт безін сәулелік зерттеудің нәтижелерін талдау және хаттамалау – маммографиялық зерттеулердің сипаттамаларын стандарттау;

3) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
4) плановая медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий;
5) передвижные медицинские комплексы (далее – ПМК) – мобильные клиники (кабинеты), на базе автомобильного транспорта, оснащенные необходимым медицинским оборудованием, которые используются для обеспечения доступности и расширения перечня оказываемых медицинских услуг населению сельской местности и отдаленных населенных пунктов либо в интересах обороны и национальной безопасности;
6) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
7) индекс Кетле – показатель оценки гармоничности физического развития организма, соотношение массы тела к росту;
8) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг;
9) медицинские поезда (далее – МП) – мобильные клиники на железнодорожном транспорте, оснащенные необходимым медицинским оборудованием, используемые для обеспечения доступности и расширения перечня оказываемых медицинских услуг населению, проживающему возле железнодорожных станций (путей) и на близ расположенных к ним территориях;
10) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
11) медицинская информационная система (далее – МИС) — информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
12) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
13) классификация BI-RADS – анализ и протоколирования результатов лучевых исследований молочной железы – стандартизация описаний маммографических исследований;

14) Үйлестіруші орталығы – медициналық ұйым базасында өңірлік деңгейде ЖМК және (немесе) МП қызметін үйлестіру үшін (қызметті қамтамасыз ету, мамандармен, медициналық ұйымдармен және дәрілік заттармен жиынтықтау) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары қалыптастырылған айқындайтын құрылым;
15) фильтр кабинеті (тіркеу аймағы) – пациентті тіркеу алғашқы қарап – тексеру орны;
16) хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі. Хабардар етілген жазбаша келісім уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ресімделеді;
17) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
2-тарау. Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету тәртібі
3. Ауылдық денсаулық сақтаудың барлық деңгейінде медицина ұйымынан тыс денсаулықты нығайту, алдын алу, емдеу және оңалту бойынша қызмет көрсету қажеттілігі жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар (бұдан әрі – ЖМК және (немесе) МП) арқылы медициналық көмек көрсетудің көрсеткіштері болып табылады.
4. ЖМК және (немесе) МП медициналық көмек:
1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде;
2) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетіледі.
5. ЖМК және (немесе) МП Кодекстің 134-бабының 3-тармағына сәйкес инвазиялық араласуларды жүргізуге пациенттің немесе оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімін алғаннан кейін МСАК маманының жолдамасынсыз көрсетіледі.
6. ЖМК және (немесе) МП көрсететін медициналық қызметтердің ең аз көлемінің тізбесі өзіне мыналарды:
1) Кодекстің 88-бабының 2-тармағына сәйкес бейінді мамандардың медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі бойынша созылмалы аурулары бар науқастарды консультациялық қабылдауды;
2) аурулардың анықталған жағдайларын одан әрі МСАК деңгейінде динамикалық байқауға жіберумен Кодекстің 87-бабының 2-тармағына сәйкес МЖК және (немесе) МП мамандары халықтың нысаналы топтарына скрингтік зерттеулер жүргізуді және сауықтыруды қамтиды.

14) координирующий центр – структура формируемая на базе медицинской организации и определяемая местными органами государственного управления здравоохранением для координации деятельности ПМК и (или) МП на региональном уровне (обеспечение деятельности, укомплектование специалистами, медицинскими изделиями и лекарственными средствами) (далее - Координирующий центр);
15) кабинет фильтр (зона регистрации) – место регистрации и для первичного осмотра пациента;
16) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
17) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни.
Глава 2. Порядок оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов
3. Показанием для оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и (или) медицинских поездов (далее–ПМК и (или) МП) является необходимость оказания услуг по укреплению здоровья, профилактики, лечения и реабилитации для сельского населения на всех уровнях сельского здравоохранения вне медицинской организации.
4. Медицинская помощь ПМК и (или) МП оказывается:
1) в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
2) в системе обязательного социального медицинского страхования.
5. Медицинская помощь посредством ПМК и (или) МП предоставляется без направления специалиста ПМСП, после получения письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя на проведение инвазивных вмешательств в соответствии с пунктом 3 статьи 134 Кодекса.
6. Перечень медицинских услуг, оказываемых ПМК и (или) МП, включает в себя:
1) консультативный прием профильными специалистами, в том числе больных с хроническими заболеваниями по перечню заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи, согласно пункту 2 статьи 88 Кодекса;
2) проведение скрининговых исследований и оздоровление целевой группы населения специалистами ПМК и (или) МП, с последующей передачей выявленных случаев с заболеваниями на дальнейшее динамические наблюдение на уровне ПМСП в соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса.

7. ЖМК және (немесе) МП қызмет көрсету аймағындағы елді мекеннің МСАК ұйымынан тартылған медицина қызметкері МЖК және (немесе) МП арқылы медициналық көмек көрсету үшін:
1) скринингтік зерттеулерге жататын бекітілген халықтан адамдардың тізімдерін қалыптастырады;
2) бекітілген халық қатарындағы нысаналы топтың адамдарын скринингтік зерттеулерден өту қажеттілігі туралы көлемін көрсете отырып, хабардар етеді;
3) осы елді мекендегі ЖМК және (немесе) МП жұмыс кестесіне сәйкес скринингтік зерттеулерге жататын адамдарды, оның ішінде бейінді мамандардың қарап-тексеру уақыты мен кестесін айқындайды;
4) ЖМК және (немесе) МП келгенге дейін МАЖ-ға деректерді нысан бойынша енгізе отырып, ауруларды (қанайналымы жүйесі, глаукома, жатыр мойны обыры, сүт безі, колоректалдық обыр және В және С вирустық гепатиттері) ерте анықтауға скринингтің бірінші кезеңін жүргізеді;
5) скринингтік зерттеулерге шақырылған және өткен ЖМК және (немесе) МП консультациялық-диагностикалық қызметтерді алған адамдарды тіркейді;
6) ЖМК және (немесе) МП мамандарына диагностикалық және зертханалық зерттеулер жүргізуде көмек көрсетеді;
7) жүргізілген скринингтің нәтижелері бойынша аурулардың қауіп факторлары бар нысаналы топтағы адамдарды бейіндері бойынша денсаулық мектептеріне жібереді;
8) саламатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі мамандармен бірлесіп, аурулардың қауіп факторлары бар адамдарды және науқастарды профилактика, саламатты өмір салтын қалыптастыру әдістеріне оқытуға қатысады;
9) денсаулық сақтау саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының бекітілген нысандарына сәйкес МАЖ-ға пациенттердің деректерін, көрсетілген медициналық қызметтер туралы мәліметтерді енгізеді.
8. Бейінді маман ЖМК және (немесе) МП жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсеткеннен кейін пациентке алдын ала медициналық қорытынды береді, онда алдын ала диагнозды, жүргізілген зерттеп-қарау мен емдеу нәтижелерін, сондай-ақ жіберу себебін көрсетеді.
9. ЖМК және (немесе) МП жағдайында қажетті аспаптық және зертханалық медициналық бұйымдар болмаған жағдайда мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмекке мұқтаж пациентке одан әрі толық зерттеп-қарау және емдеуді түзету үшін ауру бейіні бойынша денсаулық сақтау ұйымына жолдама беріледі.
10. Фильтр кабинеті (тіркеу аймағы) орта медицина қызметкерлеріне арналған, мынандай жұмыстар атқарылады:
1) паспорттық деректерді (тегі, аты, әкесінің аты, бар болса жеке сәйкестендіру нөмірі, туған күні мен жылы және антропометриялық деректері) толтырумен пациенттерді тіркеу;

7. Для оказания медицинской помощи посредством ПМК и (или) МП медицинский работник, привлеченный из организации ПМСП населенного пункта в зоне обслуживания ПМК и (или) МП:
1) формирует списки лиц из прикрепленного населения, подлежащих скрининговым исследованиям;
2) уведомляет лиц целевой группы из числа прикрепленного населения о необходимости прохождения скрининговых исследований с указанием объема;
3) определяет время и график осмотра лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, в том числе профильными специалистами в соответствии с графиком работы ПМК и (или) МП в данном населенном пункте;
4) до приезда ПМК и (или) МП, проводит первый этап скрининга на раннее выявление болезней (системы кровообращения, глаукома, рака шейки матки, молочной железы, колоректального рака и вирусных гепатитов В и С) с занесением данных в МИС по форме;
5) регистрирует лиц, приглашенных и прошедших скрининговые исследования, и получивших консультативно-диагностические услуги в ПМК и (или) МП;
6) оказывает помощь специалистам ПМК и (или) МП в проведении диагностических и лабораторных исследований;
7) направляет лиц целевой группы с наличием факторов риска заболеваний по результатам проведенных скрининга в школы здоровья по профилям;
8) совместно со специалистами по формированию здорового образа жизни участвует в обучении лиц с факторами риска заболеваний и больных методам профилактики, формирования здорового образа жизни;
9) вносит данные пациентов, сведения оказанных медицинских услугах в МИС в соответствии с утвержденными формами учетной и отчетной документации в области здравоохранения.
8. Профильный специалист после оказания специализированной медицинской помощи в условиях ПМК и (или) МП выдает пациенту предварительное медицинское заключение, где указывает предварительный диагноз, результаты проведенного обследования и лечения, а также причину направления.
9. В случае отсутствия необходимых инструментальных и лабораторных медицинских изделий в условиях ПМК и (или) МП, пациенту, нуждающемуся в специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи выдается направление в организацию здравоохранения по профилю заболевания для дальнейшего дообследования и коррекции лечения.
10. В фильтр кабинете (зона регистрации) проводится:
1) регистрация пациентов с заполнением паспортных данных (фамилия, имя, отчество, при наличии индивидуальный идентификационный номер, дата и год рождения и антропометрические данные);

2) пациенттерді физикалық зерттеп-қарау: жалпы жай-күйі айқындау, дене температурасын, артериялық қысымды (бұдан әрі – АҚ өлшеу), жүректің жиырылу жиілігін (пульс), тыныс алу жиілігін және сатурацияны анықтау;
3) антропометриялық өлшеулер (салмағы, бойы, бел көлемі), Кетле индексі бойынша есептеу;
4) сауалнама бойынша сұрау жүргізу;
5) қан қысымын отыру кезінде 1-2 минут аралықпен екі рет өлшеу өткізіледі. Қан қысымын өлшеу алдында зерттеп-қаралатын адам 3-5 минут отырады.
11. Жалпы қабылдау кабинетінде терапевт және (немесе) жалпы практика дәрігері мыналарды:
1) пациентті зерттеп – қарап, шағымдарды, өмір мен аурудың анамнездерін жинайды, объективті қарап – тексеріп жүргізеді, алдын ала диагноз қояды;
2) қанайналым жүйесі ауруларының, тыныс алу, ас қорыту ағзалары ауруларының, эндокриндік жүйенің, қан мен қан түзетін ағзалардың, сондай-ақ басқа да ағзалар мен жүйелердің қауіп факторлары анықтайды;
3) ем тағайындауды және түзетуді жүргізеді;
4) саламатты өмір салтын қалыптастыруды насихаттауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды жүргізеді;
5) созылмалы инфекциялық емес аурулармен ауыратын адамдарға ЖМК және (немесе) МП зертханалық – диагностикалық ресурстарын пайдалана отырып, созылмалы инфекциялық емес аурулармен ауыратын адамдарға динамикалық байқау жүргізуді регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес білікті медициналық көмек көрсетеді;
6) амбулаториялық деңгейде тегін және жеңілдетілген дәрілік заттарды алуға рецепт жазып беруді жүзеге асырады;
7) МАЖ-да медициналық көмек алған пациенттердің деректері есепке алу және есеп беру құжаттамасының бекітілген нысандарына сәйкес енгізеді;
8) бейінді маманның консультациясын өткізу және диагностикалық зерттеудің нәтижесін түсіндіру үшін аудандық, облыстық деңгейдегі телемедицина орталығымен өзара байланысты қамтамасыз етеді;
9) төтенше жағдайлар кезінде медициналық іріктеуді ұйымдастырады.
12. Функционалдық диагностика кабинетінде мыналар:
1) жүректі, іш перде ағзаларын, кіші жамбас, қалқанша безін ультрадыбыстық зерттеу;
2) ашып жазуымен жүректі электрокардиографиялық зерттеу;
3) ашып жазуымен миды эхоэнцефалографиялық зерттеу;
4) МАЖ-ға медициналық зерттеу алған пациенттердің деректерін есепке алу және есеп беру құжаттамасының бекітілген нысандарына сәйкес қадағалап – қарау өткізіледі .
13. Акушер – гинеколог кабинетінде, акушер – гинеколог дәрігері мыналарды:
1) гинекологиялық қарап – тексерумен және Папаниколау бойынша бояумен жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу үшін материал алумен әйелдердің нысаналы тобына бастапқы зерттеп – қарауды жүргізеді (Рар –тест);

2) физикальное обследование пациентов: определяется общее состояние, измерение температуры тела, артериального давления (далее – АД), частоты сердечного сокращения (пульс), частоты дыхания и определяет сатурацию;
3) антропометрические измерения (вес, рост, объем талии), вычисление по индексу Кетле;
4) опрос по анкете;
5) двукратное измерение АД с интервалом в 1-2 минуты в положении сидя. Перед измерением АД обследуемое лицо сидит 3-5 минут.
11. В кабинете общего приема терапевтом и (или) врачом общей практики:
1) проводится осмотр пациента, сбор жалоб, анамнез жизни и заболевания, объективный осмотр, устанавливает предварительный диагноз;
2) выявляются факторы риска болезней системы кровообращения, заболеваний органов дыхания, пищеварения эндокринной системы, крови и кроветворных органов, а также других органов и систем;
3) проводится назначение и корректировка лечения;
4) проводятся профилактиктические мероприятия, направленные на пропаганду формирования здорового образа жизни;
5) оказывается квалифицированная медицинская помощь лицам, находящимся на динамическом наблюдении с хроническими неинфекционными заболеваниями в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими проведение динамического наблюдения лиц с хроническими неинфекционными заболеваниями с использованием лабораторно-диагностических ресурсов ПМК и (или) МП;
6) осуществляется выписка рецепта на получение бесплатных и льготных лекарственных средств на амбулаторном уровне;
7) вводятся данные пациентов, получивших медицинскую помощь в МИС в соответствии утвержденными формами учетной и отчетной документации;
8) обеспечивается взаимосвязь с телемедицинским центром районного, областного уровней для проведения консультации профильного специалиста и интерпретации результата диагностического исследования;
9) организуется медицинская сортировка при чрезвычайных ситуациях.
12. В кабинете функциональной диагностики проводится:
1) ультразвуковое исследование сердца, органов брюшной полости, малого таза, щитовидной железы;
2) электрокардиографическое исследование сердца с расшифровкой;
3) эхоэнцефалографическое исследование головного мозга с расшифровкой;
4) введение данных пациентов, получивших медицинское исследование в МИС в соответствии с утвержденными формами учетной и отчетной документации.
13. В кабинете акушер-гинеколога врачом акушер-гинекологом:
1) проводится первичное обследование целевой группы женщин с гинекологическим осмотром и забором материала для цитологического исследования мазка из шейки матки с окраской по Папаниколау (Рар-тест);

2) көрсеткіштер бойынша кольпоскопия өткізеді;
3) ісік патологиясын анықтау үшін сүт бездерін қарап – тексеруді жүргізеді;
4) маммограмманы оқу және BI-RADS жіктемесі бойынша түсіндіруді жүргізеді;
5) әйелдердің репродуктивті жүйесінің ауруларын анықтайды;
6) қажет болған жағдайда шұғыл акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетеді;
7) репродуктивті денсаулық мәселелері бойынша саламатты өмір салтын қалыптастыруды жүргізеді;
8) жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынулары бар диспансерлік топтағы адамдарды зерттеп – қарауды жүзеге асырады;
9) қажет болған жағдайда емдеуді тағайындайды немесе түзетеді, толық зерттеп – қарауды және емдеу әдісін айқындауға бекітілген емханаға, оның ішінде телемедицина мүмкіндіктерін пайдалана отырып, жібереді;
10) Үйлестіруші орталықтың басшысына скринингті жүргізуге байланысты туындайтын немесе туындаған проблемаларды ұсынады;
11) репродуктивті жүйесінде патологиясы бар анықталған пациенттерді қадағалап – қарау әдісін айқындауға тікелей қатысады.
14. Бейінді мамандар кабинетінде хирург оториноларинголог, офтальмолог дәрігер мыналарды:
1) көзге көрінетін жердегі ісіктерді (қуық асты безінің обыры, тік ішек обыры) ерте анықтауға скрининг жүргізеді;
2) көз, есту және жоғарғы тыныс алу жолдары ағзалары ауруларының ерте диагностикасын және профилактикасын жүргізеді;
3) амбулаториялық хирургиялық операцияларды (оториноларингологиялық) жүзеге асырады;
4) төтенше жағдайлар кезінде шұғыл травматологиялық және хирургиялық көмек көрсетеді;
5) саламатты өмір салтын қалыптастыруды насихаттайды;
15. Зертханалық диагностика кабинетінде зертханашы - дәрігер немесе зертханашы мынандай зерттеулерді:
1) қандағы глюкоза деңгейіне, холестерин деңгейіне, қан триглицеридтеріне;
2) биохимиялық зерттеулер: жалпы, тікелей билирубин, аланинаминотрансфераза (АлАТ), аспартатаминотрансфераза (АсАТ), креатинин, несепнәр, жалпы ақуыз, калий, натрий;
3) ЖМК және (немесе) МП мамандарының тағайындауы бойынша басқа да клиникалық және биохимиялық зерттеулер;
4) несепті жалпы клиникалық зерттеу (несептің жалпы талдауы) жүргізіледі;
5) жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін МАЖ-ға денсаулық сақтау саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының бекітілген нысандарына сәйкес енгізеді.
16. Рентгенография және маммография кабинетінде сәулелік диагностика мамандары мынадай зерттеулерді:
1) сүт безінің ісікалды және ісік ауруларын ерте анықтауды;
2) туберкулезді, өкпе ісіктерін және өкпенің басқа созылмалы ауруларын диагностикалау мақсатында;
3) шұғыл медициналық көмек жағдайларында жарақаттық зақымдануларды диагностикалау мақсатында жүргізіледі;

2) проводится по показаниям кольпоскопию;
3) проводится осмотр молочных желез на выявление опухолевой патологии;
4) проводится чтение маммограммы и интерпретацию по классификации BI-RADS;
5) выявляет заболевания репродуктивной системы у женщин;
6) оказывается, в случае необходимости, экстренная акушерско- гинекологическая помощь;
7) проводится формирование здорового образа жизни по вопросам репродуктивного здоровья;
8) осуществляется обследование лиц диспансерной группы с осложнениями беременности, родов и послеродового периода;
9) в случае необходимости, назначает или корректирует лечение, направляет на дообследование и определение тактики лечения в прикрепленную поликлинику, в том числе с использованием возможностей телемедицины;
10) предоставляется информация руководителю Координирующего центра об имеющихся или возникающих проблемах, связанных с выполнением скрининга;
11) принимает непосредственное участие в определении тактики ведения выявленных больных с патологией репродуктивной системы.
14. В кабинете профильных специалистов врачом хирургом, оториноларингологом, офтальмологом:
1) проводятся скрининг на раннее выявление опухолей визуальной локализации (рак предстательной железы, рак прямой кишки);
2) проводятся ранняя диагностика и профилактику заболеваний глаз, органов слуха и верхних дыхательных путей;
3) осуществляются амбулаторные хирургические операции (оториноларингологические);
4) оказывается экстренная травматологическая и хирургическая помощь при чрезвычайных ситуациях;
5) пропагандируют формирование здорового образа жизни.
15. В кабинете лабораторной диагностики врачом-лаборантом или лаборантом проводятся исследования:
1) на уровень глюкозы в крови, уровень холестерина, триглицеридов крови;
2) биохимические исследования: общий, примой билирубин, аланинаминотрансфераза (АлАТ), аспартатаминотрансфераза (АсАТ), креатинин, мочевина, общий белок, калий, натрий;
3) друге клинические и биохимические исследования по назначению специалистов ПМК и (или) МП;
4) исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи);
5) вносят результаты проведенных исследований в МИС в соответствии с утвержденными формами учетной и отчетной документации в области здравоохранения.
16. В кабинете рентгенографии и маммографии специалистами лучевой диагностики проводится исследования:
1) на раннее выявление предопухолевых и опухолевых заболеваний молочной железы;
2) в целях диагностики туберкулеза, опухолей легких и других хронических заболеваний легких;
3) в целях диагностики травматических повреждений в условиях экстренного оказания медицинской помощи;

4) жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін МАЖ-ға денсаулық сақтау саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының бекітілген нысандарына сәйкес енгізеді.
17. Стоматолог кабинетінде мыналар:
1) балалар мен ересектерге стоматологиялық (хирургиялық) көмек көрсетіледі (санация, диагностика, емдеу, алып тастаумен хирургиялық емдеу, тіс-жақ жүйесінің ауытқуларын диагностикалау);
2) балалар мен жасөспірімдерді тісжегі мен оның асқынуларының алдын алу бойынша гигиеналық оқыту және тәрбиелеу жүргізіледі;

4) вносят результаты проведенных исследований в МИС в соответствии с утвержденными формами учетной и отчетной документации в области здравоохранения.
17. В кабинете стоматолога:
1) оказывается стоматологическая (хирургическая) помощь (санация, диагностика, лечение, хирургическое лечение с удалением, диагностику аномалий зубочелюстной системы) детям и взрослым;
2) проводятся гигиеническое обучение и воспитание детей и подростков, профилактики кариеса и его осложнений;

3) тіс-жақ жүйесі ауытқуларын алдын алу бойынша профилактикалық және түсіндіру жұмыстары жүргізіледі;
18. "Дәріхана пункті" кабинетінде провизор (фармацевт) ЖМК және (немесе) МП қамту аймағында халыққа медициналық көмек көрсетуде ЖМК және (немесе) МП мамандары үшін қажетті дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтауды қамтамасыз ететді.
19. ЖМК және (немесе) МП қызметін өңірлік деңгейде үйлестіру үшін (қызметті қамтамасыз ету, мамандармен, медициналық бұйымдармен және дәрілік заттармен жиынтықтау) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары медициналық ұйым базасында Үйлестіру орталығын қалыптастырады және айқындайды.

3) проводятся профилактические и разъяснительные работы по предупреждению аномалий зубочелюстной системы.
18. В кабинете "аптечный пункт" провизором (фармацевтом), обеспечивается хранение лекарственных средств и медицинских изделий, необходимых для специалистов ПМК и (или) МП в оказании медицинской помощи населению в зоне охвата ПМК и (или) МП.
19. Для координации деятельности ПМК и (или) МП на региональном уровне (обеспечение деятельности, укомплектование специалистами, медицинскими изделиями и лекарственными средствами) местными органами государственного управления здравоохранением формируется и определяется Координирующий центр на базе медицинской организации.