Гигиеналық оқытуға жататын халықтың декреттелген тобының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-268/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21812 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 96-бабының 1- тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Гигиеналық оқытуға жататын халықтың декреттелген тобының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-268/2020
бұйрығымен бекітілген
Гигиеналық оқытуға жататын халықтың декреттелген тобының тізбесі
1. Өндіру, сақтау, өткізу, кәдеге жарату, жою процесінде және оларды көліктің барлық түрлерімен тасымалдау кезінде тамақ өнімдерімен жанасатын қызметкерлер және (немесе) адамдар, оның ішінде мүкәммалды, жабдықты санитариялық өңдеу және жөндеу жөніндегі қызметкерлер.
2. Білім беру объектілеріндегі қызметкерлер (жалпы орта білім беретін мектептердің бастауыш сыныптарының мұғалімдері; балалар мен жасөспірімдер тұратын білім және тәрбие беру объектілерінің барлық түрлерінің бастауыш сыныптарының мұғалімдері, тәрбиешілері мен тәрбиешінің көмекшілері; техникалық персонал).
3. Балаларды сауықтыру (жыл бойы, маусымдық) ұйымдарындағы және шипажай объектілеріндегі қызметкерлер.
4. Барлық түрлердегі (үлгідегі) мектепке дейінгі ұйымдардың және балалар үйлерінің қызметкерлері.
5. Денсаулық сақтау және медициналық-әлеуметтік оңалту объектілерінің (кіші мейіргерлері; кір жуатын бөлмелердің қызметкерлері; тамақ өнімдерімен жанасатын қызметкерлер) қызметкерлері.

Об утверждении перечня декретированной группы населения, подлежащей гигиеническому обучению
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-268/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21812
В соответствии с пунктом 1 статьи 96 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень декретированной группы населения, подлежащей гигиеническому обучению.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-268/2020
Перечень декретированной группы населения, подлежащей гигиеническому обучению
1. Работники и (или) лица, имеющие контакт с пищевыми продуктами в процессе их производства, хранения, реализации, утилизации, уничтожения и при транспортировке их на всех видах транспорта, в том числе работники по санитарной обработке и ремонту инвентаря, оборудования.
2. Работники объектов образования (учителя начальных классов общеобразовательных школ; учителя начальных классов, воспитатели и помощники воспитателя объектов образования и воспитания с проживанием детей и подростков всех видов; технический персонал).
3. Работники детских оздоровительных (круглогодичные, сезонные) и санаторных объектов.
4. Работники дошкольных организаций всех видов (типов) и домов ребенка.
5. Работники объектов здравоохранения и медико-социальной реабилитации (младшие медицинские сестры; работники прачечных; работники, имеющие контакт с пищевыми продуктами).

6. Жолаушыларға қызмет көрсету саласындағы (жолаушылар поездарының жолсеріктері, өзен, теңіз және әуе көліктерінің бортсеріктері) қызметкерлер.
7. Ауыз суды дайындаумен, су құбыры құрылыстары мен желілеріне қызмет көрсетумен тікелей байланысты су құбыры құрылыстары мен желілерінің қызметкерлері.
8. Тұрмыстық қызмет көрсету саласындағы (моншалар, хауыздар, бассейндер, спорттық-сауықтыру ұйымдары, шаштараздар, косметологиялық салондар, кір жуатын орындар, химиялық тазарту орындары, қонақүйлер, хостелдер) қызметкерлер.
Ескертпе: Гигиеналық оқытуға жататын халықтың декреттелген тобының тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-195/2020 бұйрығымен бекітілген Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21654 болып тіркелген) айқындалатын халықтың декреттелген топтарын гигиеналық оқыту бағдарламаларына сәйкес қалыптастырылады.

6. Работники в сфере обслуживания пассажиров (проводники пассажирских поездов, бортпроводники речного, морского транспорта и авиатранспорта).
7. Работники водопроводных сооружений и сетей, связанные непосредственно с подготовкой питьевой воды, обслуживанием водопроводных сооружений и сетей.
8. Работники в сфере бытового обслуживания (бани, сауны, бассейны, спортивно-оздоровительные организации, парикмахерские, косметологические салоны, прачечные, химчистки, гостиницы, хостелы).
Примечание: Перечень декретированной группы населения, подлежащей гигиеническому обучению формируется в соответствии с программами гигиенического обучения декретированных групп населения, определяемыми в Правилах гигиенического обучения лиц декретированной группы населения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-195/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21654).