Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидаларын және пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-293/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21853 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 104-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулардың тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-293/2020 бұйрығына
1-қосымша
Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 104-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және:

Об утверждении правил осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, и перечень инфекционных заболеваний при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-293/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21853.
В соответствии с пунктом 5 статьи 104 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) правила осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридической департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-293/2020
Правила осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 104 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина:

1) инфекциялық және паразиттік аурулардың Қазақстан Республикасының аумағына әкеліну және (немесе) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралу қаупі төнген жағдайда;
2) инфекциялық және паразиттік аурулардың тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) таралу қаупі төнген жағдайда шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көліктегі) Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысымен, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысымен енгізіледі (күші жойылады).
Бас мемлекеттік санитариялық дәрігердің қаулысы бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға (таратылуға) және міндетті түрде орындалуға жатады.
3. Орталық атқарушы органдар мен әскери-медициналық (медициналық), сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық бөлімшелері бар өзге де орталық мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде Кодекстің 11-бабының 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган мен оның аумақтық бөлімшесін бір мезгілде хабардар ете отырып, әскерлердің, бөлімшелер мен ведомстволық ұйымдардың аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді белгілейді (оның күшін жояды).
4. Кодекстің 104-бабының 5-тармағымен бекітілген Пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көзделген инфекциялық аурулардың әкеліну және таралу қаупі төнген жағдайда:
1) инфекциялық және паразиттік аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған;
2) кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шараларды қамтитын шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізіледі.
5. Инфекциялық және паразиттік аурулардың Қазақстан Республикасының аумағына әкеліну және (немесе) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралу қаупі төнген жағдайда Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде немесе Қазақстан Республикасының барлық аумағында кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің және халықтың өмірінің ерекше жағдайларымен шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантин енгізеді.

1) в случае угрозы ввоза на территорию Республики Казахстан и (или) распространения на всей территории Республики Казахстан инфекционных и паразитарных заболеваний;
2) в случае угрозы распространения инфекционных и паразитарных заболеваний на соответствующих административно-территориальных единицах, (на отдельных объектах).
2. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, вводятся (отменяются) постановлением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов постановлением главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Постановление главного государственного санитарного врача подлежит опубликованию (распространению) в средствах массовой информации и обязательному исполнению.
3. Центральные исполнительные органы и иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские), судебно-медицинские, судебно-наркологические, судебно-психиатрические подразделения, в пределах своей компетенции устанавливают (отменяют) ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на территории войск, подразделений и ведомственных организаций с одновременным уведомлением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и его территориального подразделения в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 11 Кодекса.
4. В случае угрозы ввоза и распространения инфекционных заболеваний, предусмотренных Перечнем инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин (далее – Перечень), утвержденным пунктом 5 статьи 104 Кодекса вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, которые включают меры:
1) направленные на предотвращение распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
2) предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности.
5. В случае угрозы ввоза на территорию Республики Казахстан и (или) распространения на всей территории Республики Казахстан инфекционных и паразитарных заболеваний Главный государственный санитарный врач Республики Казахстан вводит ограничительные мероприятия, в том числе карантин, в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза, или на всей территории Республики Казахстан с особыми условиями предпринимательской и (или) иной деятельности и жизни населения.

6. Инфекциялық және паразиттік аурулардың тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) таралу қаупі төнген жағдайда бас мемлекеттік санитариялық дәрігерлер тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің және халықтың өмірінің ерекше жағдайларымен шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантин енгізеді.
2-тарау. Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру тәртібі
7. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру тәртібі және пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулардың тізбесін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган белгілейді.
8. Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 104-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің тиісті қаулысы қабылданған сәттен бастап, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысымен 24 (жиырма төрт) сағат ішінде енгізіледі.
9. Шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин уәкілетті орган белгілейтін Қазақстан Республикасының аумағына шетелден инфекциялық аурулардың әкеліну және (немесе) инфекциялық аурулар жағдайларының пайда болу тәуекелдерін айқындау өлшемшарттарына сәйкес аумақтық ерекшеліктерге, жұқпалылыққа, берілу жолдарына, өлім-жітімге және инфекциялық аурулардың таралуының басқа да эпидемиялық маңызды факторларына байланысты енгізіледі.
10. Тізбеде көзделген инфекциялық аурулардың шетелден әкеліну, Қазақстан Республикасының аумағында пайда болу және таралу қаупі төнген жағдайда инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин:
1) республика, екі және одан көп өңірлер бойынша – Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының қаулысымен;
2) өңірлер (облыс, республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көліктегі) Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе оның орынбасарларының қаулысымен;

6. В случае угрозы распространения инфекционных и паразитарных заболеваний на соответствующих административно-территориальных единицах (на отдельных объектах) главные государственные санитарные врачи вводят ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на соответствующих административно-территориальных единицах (на отдельных объектах) с особыми условиями предпринимательской и (или) иной деятельности и жизни населения.
Глава 2. Порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний
7. Порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, и перечень инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, устанавливаются государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
8. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, вводятся в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента принятия соответствующего постановления Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов постановлением Главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии со статьей 104 Кодекса.
9. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, вводятся в зависимости от территориальных особенностей, контагиозности, путей передачи, летальности и других эпидемически значимых факторов распространения инфекционных заболеваний в соответствии с критериями определения рисков завоза инфекционных заболеваний из-за рубежа на территорию Республики Казахстан и (или) возникновения случаев инфекционных заболеваний, устанавливаемыми уполномоченным органом.
10. В случае угрозы завоза из-за рубежа, возникновения и распространения на территории Республики Казахстан инфекционных заболеваний, предусмотренных в Перечне, ограничительные мероприятия, в том числе карантин, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, вводятся:
1) по республике, двум и более регионам – постановлением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или его заместителей;
2) по регионам (области, городу республиканского значения и столице) – постановлением главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте) или его заместителей;

3) ведомстволық объектілерде инфекциялық аурулар тіркелген кезде –мемлекеттік органның халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ведомстволарының немесе құрылымдық бөлімшелерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің және оның орынбасарының, олардың басшысының және маманының қаулысымен енгізіледі.
11. Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин:
1) шетелден Қазақстан Республикасының аумағына кіруді (Қазақстан Республикасының аумағынан шығуды) және жекелеген өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада) көлік (әуе, теміржол, автомобиль) құралдарымен қозғалысты шектеуді;
2) кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызмет объектілерінің қызметін шектеуді;
3) бейбіт жиналыстарды, ойын-сауық, спорттық, діни және басқа да бұқаралық іс-шараларды, сондай-ақ бала тууға, үйлену тойына, қазаға байланысты отбасылық ғұрыптарды ұйымдастыруды және өткізуді шектеуді;
4) Қазақстан Республикасының аумағында халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімдерді өндіруді, әкелуді, әкетуді, қолдануды және өткізуді шектеуді;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы өткізу пункттерінде жанаспайтын термометрия, зертханалық зерттеп-қарау және қажет болған жағдайда инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз елдерден келген адамдарға оқшаулау жүргізуді;
6) инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарды зертханалық зерттеп-қарауға, оқшаулауға және емдеуге жатқызуға (немесе үйде оқшаулауға), медициналық бақылауға, емдеуге жіберуді;
7) инфекциялық аурулардың ықтимал тарату көздері болып табылатын адамдарды, инфекциялық науқастармен байланыста болған адамдарды, сондай-ақ инфекциялық ауруға күдікті адамдарды зертханалық және медициналық зерттеп-қарауға және оқшаулауға жіберуді;
8) инфекциялық аурулардың жеке және ұжымдық профилактикасы шараларын қолдануды;
9) үй-жайларда және көлік құралдарында, аумақтарда, инфекциялық аурулар ошақтарында профилактикалық және ошақтық дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау жүргізуді қамтиды.
12. Эпидемиологиялық жағдай тұрақтанған кезде Кодекстің 104-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде және тиісті аумақтарда осы Қағидаларға 10-тармақта көзделген адамдар инфекциялық аурулардың таралуын болдырмауға бағытталған шектеу іс-шараларының, оның ішінде карантиннің күшін жояды.

3) при регистрации инфекционных заболеваний на ведомственных объектах – постановлением главного государственного санитарного врача и его заместителя, руководителя и специалиста структурных подразделений или ведомства государственного органа осуществляющего деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
11. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, включают:
1) ограничение въезда на территорию Республики Казахстан из-за рубежа (выезда из территории Республики Казахстан) и передвижения в отдельных регионах (областях, городах республиканского значения и столице) транспортными средствами (воздушным, железнодорожным, автомобильным);
2) ограничение деятельности объектов предпринимательской и (или) иной деятельности;
3) ограничение организации и проведения мирных собраний, зрелищных, спортивных, религиозных и других массовых мероприятий, а также семейных обрядов, связанных с рождением, свадьбой, смертью;
4) ограничение производства, ввоза, вывоза, применения и реализации на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности;
5) проведение в пунктах пропуска на Государственной границе Республики Казахстан бесконтактной термометрии, лабораторного обследования и, в случае необходимости, изоляцию лиц, прибывающих из неблагополучных по инфекционным заболеваниям стран;
6) направление на лабораторное обследование, изоляцию и госпитализацию (или изоляцию на дому), медицинское наблюдение, лечение больных инфекционными заболеваниями;
7) направление лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных заболеваний, лиц, находившихся в контакте с инфекционными больными, а также лиц с подозрением на инфекционное заболевание на лабораторное и медицинское обследование и изоляцию;
8) применение мер личной и коллективной профилактики инфекционных заболеваний;
9) проведение профилактической и очаговой дезинфекции, дезинсекции и дератизации в помещениях и на транспортных средствах, территориях, в очагах инфекционных заболеваний.
12. При стабилизации эпидемиологической ситуации в соответствии со статьей 104 Кодекса в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и на соответствующих территориях отменяются ограничительные мероприятия, в том числе карантин, направленные на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, лицами, предусмотренными в пункте 10 настоящих Правил.

3-тарау. Кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің және халықтың өмірінің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шараларын жүзеге асыру тәртібі
13. Кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің және халықтың өмірінің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру тәртібін объектілердің эпидемиялық маңыздылығын, инкубациялық кезеңнің мерзімін, эпидемиологиялық ахуалдың сырқаттанушылық серпінін және санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың тиімділігін ескере отырып, осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген адамдар белгілейді.
14. Кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 104-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің тиісті қаулысы қабылданған сәттен бастап, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысымен 24 (жиырма төрт) сағат ішінде енгізіледі.
15. Тізбеде көзделген инфекциялық аурулардың шетелден әкеліну, Қазақстан Республикасының аумағында пайда болу және таралу қаупі төнген жағдайда кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин Кодекстің 104-бабында көзделген тәртіппен:
1) кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызмет объектілерінің қызметін;
2) халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалануға және қолдануға арналған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында өндіруді, әкелуді, әкетуді, қолдануды және өткізуді шектеуді енгізу жолымен жүзеге асырылады.
16. Эпидемиологиялық жағдай тұрақтанған кезде Кодекстің 104-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде және тиісті аумақтарда осы Қағидаларға 10-тармақта көзделген адамдар кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметтің ерекше режимін көздейтін шектеу іс-шараларының, оның ішінде карантиннің күшін жояды.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-293/2020 бұйрығына
2-қосымша
Пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулардың тізбесі
Инфекциялық аурулардың атауы
1.
Оба
2.
Тырысқақ
3.
Сары қызба
4.
Вирустық геморрагиялық қызбалар
5.
Ауыр жіті респираторлық синдром (АЖРС)
6.
Вирустың жаңа кіші типі тудырған адам тұмауы
7.
Вирустың жаңа кіші типі тудырған коронавирустық инфекция
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-293/2020 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

Глава 3. Порядок осуществления ограничительных мероприятий, предусматривающих особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности
13 Порядок осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности, устанавливаются лицами предусмотренными в пункте 10 настоящих Правил с учетом эпидемической значимости объектов, срока инкубационного периода, динамики заболеваемости эпидемиологической ситуации и эффективности санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий.
14. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности, вводятся в течение 24 часов (двадцати четырех) с момента принятия соответствующего постановления Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов постановлением главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии со статьей 104 Кодекса.
15. В случае угрозы завоза из-за рубежа, возникновения и распространения на территории Республики Казахстан инфекционных заболеваний, предусмотренных в Перечне, ограничительные мероприятия, в том числе карантин, предусматривающие особые условия предпринимательской и (или) иной деятельности, в порядке предусмотренном статьей 104 Кодекса, осуществляются путем введения ограничений:
1) деятельности объектов предпринимательской и (или) иной деятельности;
2) производства, ввоза, вывоза, применения и реализации на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, а также в предпринимательской и (или) иной деятельности.
16. При стабилизации эпидемиологической ситуации в соответствии со статьей 104 Кодекса в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и на соответствующих территориях отменяются ограничительные мероприятия, в том числе карантин, предусматривающие особый режим предпринимательской и (или) иной деятельности лицами предусмотренными в пункте 10 настоящих Правил.
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-293/2020
Перечень инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин
Наименование инфекционных заболеваний
1.
Чума
2.
Холера
3.
Желтая лихорадка
4.
Вирусные геморрагические лихорадки
5.
Тяжелый острый респираторный синдром (ТОРС)
6.
Человеческий грипп, вызванный новым подтипом вируса
7.
Коронавирусная инфекция, вызванная новым подтипом вируса
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-293/2020
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан

1) "Пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 130 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10527 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 8 сәуірде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 239 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10826 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 15 мамырда жарияланған);
3) "Денсаулық сақтаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 мамырдағы № ҚР ДСМ-45/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20596 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 11 мамырда жарияланған).

1) Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 130 "Об утверждении Перечня инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10527, опубликован от 8 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет".
2) Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 239 "Об утверждении Правил осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10826, опубликован от 15 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3) Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 мая 2020 года № ҚР ДСМ-45/2020 "О некоторых вопросах здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20596, опубликован 11 мая 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).