Денсаулық сақтау саласында құрметті атақтар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-314/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 желтоқсанда № 21926 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 35) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау саласында құрметті атақтар беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-314/2020
бұйрықпен бекітілген
Денсаулық сақтау саласында құрметті атақтар беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласында құрметті атақтар беру қағидалары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 35) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласында құрметті атақтар беру тәртібін айқындайды.
2. Құрметті атақтар:
1) медицина қызметкерлеріне;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлеріне;
3) денсаулық сақтау жүйесі саласындағы жергілікті атқарушы орган органдарының, мемлекеттік кәсіпорындардың, өзге де ұйымдар мен бірлестіктердің қызметкерлеріне қолданылады;
4) медициналық білім беру және ғылым ұйымдарының оқытушылары мен ғылыми қызметкерлеріне беріледі.
3. Құрметті атақтар Денсаулық сақтау жүйесі саласының дамуына елеулі үлес қосқан, өз қызметінде елеулі нәтижелерге қол жеткізген және денсаулық сақтау саласында ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ денсаулық сақтау саласында медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын жоғары кәсіби мамандарға беріледі.

Об утверждении правил присвоения почетных званий в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-314/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2020 года № 21926.
В соответствии с подпунктом 35) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения почетных званий в области здравоохранения.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-314/2020
Правила присвоения почетных званий в области здравоохранения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения почетных званий в области здравоохранения разработаны в соответствии с подпунктом 35) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок присвоения почетных званий в области здравоохранения Республики Казахстан.
2. Почетные звания присваиваются:
1) медицинским работникам;
2) работникам подведомственных организаций, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство);
3) работникам органов местного исполнительного органа, государственных предприятий, иных организаций и объединений в сфере системы здравоохранения;
4) преподавателям и научным сотрудникам организаций медицинского образования и науки.
3. Почетные звания присваиваются высокопрофессиональным специалистам, внесшим значительный вклад в развитие сферы системы здравоохранения, добившихся значительных результатов в своей деятельности и осуществляющих научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность в области здравоохранения.

2-тарау. Құрметті атақ беру және оларды тапсыру тәртібі
4. Құрметті атақтар беру Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен құрылған құрметті атақтар беру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) шешімі негізінде жүзеге асырылады.
5. Комиссия мүдделі мемлекеттік органдардың, ұйымдардың өкілдері, қоғам қайраткерлері мен сарапшылар қатарынан құрылады.
6. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, кемінде он бес адамды құрайды. Комиссия мүшелері Комиссия қызметіне алмастыру құқығынсыз қатысады.
7. Комиссияны төраға, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары басқарады.
8. Комиссия хатшысы ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
9. Құрметті атақтар беруге ұсыныстар Министрлікке мерекелік, мерейтойлық күндерге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей жіберіледі.
10. Құрметті атақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыным негізінде беріледі.
11. Құрметті атақтар беруге ұсыныстар Министрлікке жіберіледі:
1) мемлекеттік органдар;
2) облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады;
3) Министрліктің ведомстволық бағынысты ұйымдарымен;
4) медициналық білім беру және ғылым ұйымдары жүзеге асырады.
12. Құрметті атақтар беруге ұсынымдарда наградталушының жеке басын, ұйымдардағы жалпы еңбек өтілін, нақты сіңірген еңбегін және жұмыстың тиімділігі мен сапасы туралы мәліметтерді сипаттайтын деректер бөлінеді.
13. Министрлік құрметті атақ беру үшін келіп түскен ұсыныстар мен қоса берілетін құжаттарды бірыңғай мерзімде тіркейді және бес күн мерзімде Комиссияның қарауына ұсынады.
14. Құрметті атақ беруге кандидатураны бекіту туралы комиссияның шешімі комиссияның отырысында қарапайым көпшілік дауыспен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Қажетті дауыс саны болмаған жағдайда, құрметті атақ берілмейді.
Егер отырысқа Комиссия мүшелерінің үштен екісінен астамы қатысса, ол заңды деп есептеледі.
15. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және оған қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды.
16. Құрметті атақтарды тапсыруды салтанатты жағдайда Министр немесе басқа да лауазымды адамдар жүргізеді.
17. Құрметті атаққа ие болған адамдарды есепке алуды Министрліктің Персоналды басқару департаменті жүзеге асырады.
18. Құрметті атақ беру кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада құрметті атақ беруге хаттама жасалады, ол Министрліктің лауазымды адамының қолымен және мөрімен бекітіледі.
Денсаулық сақтау саласында
құрметті атақтар беру
қағидасына 1-қосымша
Нысан
Құрметті атақтар беруге ұсыныс
__________________________________________________________________________
(республика, облыс, аудан)

Глава 2. Порядок присвоения почетного звания и их вручение
4. Присвоение почетных званий осуществляется на основании решения комиссии по присвоению почетных званий (далее – Комиссия), созданной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Комиссия формируется из числа представителей заинтересованных государственных органов, организаций, общественных деятелей и экспертов.
6. Общее количество членов Комиссии составляет нечетное число, не менее пятнадцати человек. Члены Комиссии принимают участие в деятельности Комиссии без права замены.
7. Комиссию возглавляет председатель, а в случае его отсутствия заместитель председателя.
8. Секретарь комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании.
9. Представления к присвоению почетных званий направляются в Министерство не позднее 30 календарных дней до праздничных, юбилейных дат.
10. Почетное звание присваивается на основании представления по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. Представления к присвоению почетных званий направляются в Министерство:
1) государственными органами;
2) местными исполнительными органами областей, столицы, городов республиканского значения;
3) подведомственными организациями Министерства;
4) организациями медицинского образования и науки.
12. В представлениях к присвоению почетных званий отражаются данные, характеризирующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в организациях, конкретные заслуги и сведения об эффективности и качестве работы.
13. Министерство регистрирует в однодневный срок поступившие представления и прилагаемые документы на награждаемого для присвоения почетного звания и в пятнадцатидневный срок представляет на рассмотрение Комиссии.
14. Решение Комиссии об утверждении кандидатуры к присвоению почетного звания принимается на заседании Комиссии открытым голосованием простым большинством голосов.
При равенстве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
В случае отсутствия необходимого количества голосов, почетное звание не присваивается.
Заседание считается правомочным, если на нем присутствует более двух третей членов Комиссии.
15. Решение Комиссии оформляется протоколом и подписывается присутствующими членами Комиссии.
16. Вручение почетных званий производится в торжественной обстановке, Министром или другими должностными лицами.
17. Учет лиц, удостоенных почетным званием, осуществляется Департаментом управления персоналом Министерства.
18. При присвоении почетного звания составляется протокол к присвоению почетного звания по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в двух экземплярах, который скрепляется подписью должностного лица и печатью Министерства.
Приложение 1 к правилам
присвоения почетных званий
в области здравоохранения
Форма
Представление к присвоению почетного звания
_____________________________________________________________________________
(республика, область, район)

1. Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________________
2. Туған күні _______________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
3. Туған жері ______________________________________________________________
(республика, облыс, қала, аудан, ауыл)
4. Ұлты ___________________________________________________________________
5. Жынысы ________________________________________________________________
6. Білімі ___________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, бітірген жылы)
7. Білімі бойынша мамандығы ________________________________________________
8. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы ____________________________________________
9. Жұмыс орны және атқаратын қызметі ________________________________________
10. Қандай мемлекеттік наградалармен марапатталған және марапатталған күні
__________________________________________________________________________
11. Мекенжайы ____________________________________________________________
12. Жалпы жұмыс өтілі ______________________________________________________
13. Саладағы жұмыс өтілі ____________________________________________________
14. Осы еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі _______________________________________
15. Марапаттауға ұсынылып отырған тұлғаның сіңірген нақты еңбегі көрсетілген мінездемесі _____________________________________________________________________
16. Кандидатура жұмыс орны бойынша ұсынылды (20___ жылғы "___" № ____ хаттама)
__________________________________________________________________________
(награданың түрі)
Марапаттауға ұсынылады ___________________________________________________
Басшы ____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты және қолы)
____ жылғы "___" ____________
(мөр орны)
Денсаулық сақтау саласында
құрметті атақтар беру
қағидасына 2-қосымша
Нысан
Құрметті атақ беруге хаттама
__________________________________________________________________________
(қаланың атауы, тапсырылған күні, айы, жылы)
Мен,______________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі 20__ жылғы "___"_________ № ___ бұйрығына сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі атынан
__________________________________________________________________________
(марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы)
_______________________________________________________________ тапсырдым.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы және ұйымның мөрі)
Комиссия хатшысы:_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
Марапатталған тұлғаның (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отечество _____________________________________________________
2. Дата рождения _____________________________________________________________
(число, месяц, год)
3. Место рождения ____________________________________________________________
(республика, область, город, район, село)
_____________________________________________________________________________
4. Национальность ____________________________________________________________
5. Пол _______________________________________________________________________
6. Образование _______________________________________________________________
(наименование учебного заведения, год окончания)
7. Специальность по образованию _______________________________________________
8. Ученая степень, ученое звание ________________________________________________
9. Место работы и занимаемая должность _________________________________________
10. Какими государственными наградами награжден (а) и даты награждений
_____________________________________________________________________________
11. Общий стаж работы ________________________________________________________
12. Стаж работы в отрасли ______________________________________________________
14. Стаж работы в данном трудовом коллективе ___________________________________
15. Характеристика с указанием конкретных заслуг представляемого к награждению
_____________________________________________________________________________
16. Кандидатура рекомендована по месту работы (протокол №) _________
от "____" __________________ 20 ____ года
Представляется к награде ______________________________________________________
Руководитель _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
"____" _____________ 20_____ года
(место печати)
Приложение 2 к правилам
присвоения почетных званий
в области здравоохранения
Форма
Протокол к присвоению почетного звания
________________________________________________________________________________
(наименование города, дата, месяц, год вручения)
Мной,_________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) Министра) от имени Министерства
здравоохранения Республики Казахстан в соответствии с решением Комиссии по присвоению
почетного звания от "___"_______20__года №____ вручен:
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность награжденного)
Министр здравоохранения Республики Казахстан:
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись и печать организации)
Секретарь комиссии:_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись награжденного:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________