"Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 8 тамыздағы № 275 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 468 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 қаңтарда № 22019 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 8 тамыздағы № 275 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19232 болып тіркелген, 2019 жылғы 15 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ереже осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 468 Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2019 жылғы 8 тамыздағы
№ 275 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 182-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссияның (бұдан әрі – орталық комиссия) қызметін ұйымдастыруды, оның құрамын, жұмыс регламентін және іс қағаздарын жүргізуді айқындайды.

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 8 августа 2019 года № 275 "Об утверждении Положения о центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 декабря 2020 года № 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2021 года № 22019
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 8 августа 2019 года № 275 "Об утверждении Положения о центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19232, опубликован 15 августа 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Положение о Центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2020 года № 468
Утверждено приказом
исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 8 августа 2019 года № 275
Положение о центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 182 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяет организацию деятельности, состав, регламент работы и ведение делопроизводства центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан (далее – центральная комиссия).

2. Орталық комиссияның негізгі міндеті геология және жер қойнауын пайдалану саласында арнайы білімі бар және сараптама нәтижелеріне мүдделі емес тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып, уран өндіру саласындағы жобалау құжаттарына мемлекеттік сараптаманы жүзеге асыру болып табылады.
Кодекстің 182-бабының 1-тармағына сәйкес тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасы және кен орнын игеру жобасы уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған жобалау құжаттары болып табылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссияның құрамы
3. Орталық комиссияның құрамын уран өндіру саласындағы уәкілетті органның басшысы, ол болмаған жағдайда, уран өндіру саласындағы уәкілетті орган басшысының міндетін атқарушы бекітеді.
4. Кемінде 5 (бес) адамнан тұратын орталық комиссияның құрамына: мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері, ғылыми-зерттеу, жобалау ұйымдарының, геология, геофизика, гидрогеология, кен орындарын игеру, жер қойнауын пайдаланудың экономикалық және құқықтық мәселелері саласында маманданған және сараптама нәтижелеріне мүдделі емес ұйымдардың мамандары кіреді.
3-тарау. Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссияның функциялары
5. Орталық комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жер қойнауын пайдаланушылар ұсынатын жобалау құжаттары (оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар) немесе уран кен орындарын игеру талдаулары бойынша жобалау құжаттарын қарайды және мемлекеттік сараптаманы жүзеге асырады;
2) жобалау құжаттарында уран өндірудің және уран кен орындарын игерудің неғұрлым тиімді және ұтымды әдістері мен технологияларын қолдануды қамтамасыз етеді;
3) жер қойнауын пайдалану, уран кен орындарын ұтымды және кешенді пайдалану мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу, жобалау ұйымдарының, жер қойнауын пайдаланушылардың әзірлемелері мен баяндамаларын қарайды;
4) уран саласындағы ғылыми-зерттеу, жобалау ұйымдарынан, ұлттық компаниядан және жер қойнауын пайдаланушылардан уран кен орындарын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша анықтамалық, ақпараттық материалдар мен есептерді сұратады;
5) қажет болған жағдайда уран өндіру саласындағы уәкілетті органға жұмыс топтарын құруды ұсынады;
6) жобалау құжатын пысықтау бойынша ұсынымдар береді;
7) геология және жер қойнауын пайдалану саласында арнайы білімі бар және сараптама нәтижелеріне мүдделі емес тәуелсіз сарапшыларды тартады.

2. Основной задачей центральной комиссии является осуществление государственной экспертизы проектных документов в области добычи урана с привлечением независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и недропользования и не заинтересованных в результатах экспертизы.
Согласно пункту 1 статьи 182 Кодекса, проектными документами для проведения операций по добыче урана являются проект опытно-промышленной добычи и проект разработки месторождения.
Глава 2. Состав центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан
3. Состав центральной комиссии утверждается руководителем уполномоченного органа в области добычи урана, в случае его отсутствия, исполняющим обязанности руководителя уполномоченного органа в области добычи урана.
4. В состав центральной комиссии в количестве не менее 5 (пяти) лиц входят: представители заинтересованных государственных органов, представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, специалисты научно-исследовательских, проектных организаций, организаций, специализирующихся в геологии, геофизике, гидрогеологии, разработке месторождений, в экономических и правовых вопросах недропользования и не заинтересованных в результатах экспертизы.
Глава 3. Функции центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан
5. Центральная комиссия осуществляет следующие функции:
1) рассматривает проектные документы и осуществляет государственную экспертизу по представляемым недропользователями проектным документам (изменениям и (или) дополнениям к ним) или анализам разработки месторождений урана;
2) обеспечивает применение в проектных документах наиболее эффективных и рациональных методов и технологий добычи урана и разработки месторождений урана;
3) рассматривает разработки и доклады научно-исследовательских, проектных организаций, недропользователей по вопросам недропользования, рациональному и комплексному использованию месторождений урана;
4) запрашивает у научно-исследовательских, проектных организаций, национальной компании в области урана и недропользователей справочные, информационные материалы и отчеты по вопросам недропользования, рационального и комплексного использования месторождений урана;
5) при необходимости рекомендует уполномоченному органу в области добычи урана создавать рабочие группы;
6) выдает рекомендации по доработке проектного документа;
7) привлекает независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и недропользования и не заинтересованных в результатах экспертизы.

6. Орталық комиссияның төрағасы, ал ол болмаған жағдайда – төрағаның орынбасары:
1) орталық комиссияның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) орталық комиссияның жұмысын жоспарлайды;
3) орталық комиссияның отырыстарына төрағалық етеді.
7. Орталық комиссияның хатшысы:
1) осы Ереженің 9-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың толық болуын тексереді;
2) орталық комиссияның мүшелерін отырыстың өткізілетін күні мен орны туралы жазбаша немесе электрондық пошта арқылы хабардар етеді;
3) орталық комиссияның отырысын өткізу үшін материалдар дайындауды жүзеге асырады;
4) орталық комиссия отырысының нәтижелері бойынша еркін нысанда мемлекеттік сараптама қорытындысын ресімдейді;
5) орталық комиссияның мүшесі болып табылмайды.
8. Жұмыс органы орталық комиссияның іс жүргізу қызметін ұйымдастыруды, материалдары мен құжаттарын жинауды және сақтауды жүзеге асырады.
4-тарау. Қазақстан Республикасының уран өндіру кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссияның жұмыс регламенті және іс қағаздарын жүргізу
9. Орталық комиссияға мыналар:
1) осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сараптама жүргізуге арналған өтініш;
2) тиісті мемлекеттік экологиялық сараптамасы және өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі сараптамасымен бірге Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 15 маусымдағы № 239 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17131 болып тіркелген) Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі бірыңғай қағидалардың (бұдан әрі – Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі бірыңғай қағидалар) 483-тармағына сәйкес әзірленген тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобалары;
немесе тиісті мемлекеттік экологиялық сараптамасы және өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі сараптамасымен бірге Кодекстің 183-бабына сәйкес әзірленген уран кен орындарын игеру жобалары;
немесе Кодекстің 182-бабының 7-тармағында көзделген жағдайда, егер бекітілген жобаларда айқындалған физикалық көрсеткіштер жыл сайын кен орнын игерудің тау-кен-геологиялық және технологиялық шарттарының өзгеруінсіз бір жылда бекітілген көрсеткіштерден физикалық тұрғыда жиырмадан аз пайызға өзгертілсе, егер көрсетілген көлемдер осы Кодексте көзделген сараптамалардың оң қорытындысын алған, бекітілген жобада игерудің бүкіл кезеңі ішінде бекітілген жобалау көлемдерінен өсу қорытындысымен ауытқыса, бекітілген жобаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар жобалары;

6. Председатель центральной комиссии, а в случае его отсутствия – заместитель председателя:
1) осуществляет общее руководство деятельностью центральной комиссии;
2) планирует работу центральной комиссии;
3) председательствует на заседаниях центральной комиссии.
7. Секретарь центральной комиссии:
1) проверяет полноту представленных документов в соответствии с пунктом 9 настоящего Положения;
2) письменно или посредством электронной почты оповещает членов центральной комиссии о дате и месте проведения заседания;
3) осуществляет подготовку материалов для проведения заседания центральной комиссии;
4) оформляет государственное экспертное заключение в произвольной форме по результатам заседания центральной комиссии;
5) не является членом центральной комиссии.
8. Рабочий орган осуществляет организацию деятельности делопроизводства, сбор и хранение материалов и документов центральной комиссии.
Глава 4. Регламент работы и ведение делопроизводства центральной комиссии по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан
9. В центральную комиссию представляются:
1) заявление на проведение государственной экспертизы по форме, согласно приложению к настоящему Положению;
2) проекты опытно-промышленной добычи, разработанные в соответствии с пунктом 483 Единых правил по рациональному и комплексному использованию недр, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 15 июня 2018 года № 239 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17131) (далее – Единые правила по рациональному и комплексному использованию недр) вместе с соответствующей государственной экологической экспертизой и экспертизой по промышленной безопасности;
либо проекты разработки месторождений урана, разработанные в соответствии со статьей 183 Кодекса, вместе с соответствующей государственной экологической экспертизой и экспертизой по промышленной безопасности;
либо проекты изменений и (или) дополнений к утвержденным проектным документам в случае, предусмотренном в пункте 7 статьи 182 Кодекса, если ежегодно физические показатели, определенные утвержденными проектами, изменяются более чем на двадцать процентов в физическом выражении от утвержденных показателей за год с изменениями горно-геологических и технологических условий отработки месторождения, если указанные объемы нарастающим итогом отклоняются от утвержденных проектных объемов за весь период отработки в утвержденном проекте, и получившем положительные заключения экспертиз, предусмотренных Кодексом;

немесе Кодекстің 184-бабының 9-тармағына сәйкес кен орнын игеру жобасына өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы уран кен орнын игеруді талдау нәтижелері бойынша негізді тұжырым болған кезде, кен орнын игерудің іс жүзіндегі және жобалау көрсеткіштері арасында едәуір (жиырма және одан көп пайыз) алшақтықтар болған жағдайда, уран кен орындарын игеру талдауы;
3) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарға аннотация;
4) жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша қосымша материалдар (есептер мен таныстыру материалдары) ұсынылады.
10. Жобалау құжаттарына (оларға өзгерістер және (немесе) толықтыруларға) немесе уран кен орындарын игеру талдауларына мемлекеттік сараптама оларды жер қойнауын пайдаланушылар ұсынған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде жүргізіледі.
11. Орталық комиссия жер қойнауын пайдаланушыдан жобалау құжаттарын (оларға өзгерістер және (немесе) толықтыруларды) немесе уран кен орындарын игеру талдауларын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тәуелсіз сараптама жүргізу үшін сарапшыға (сарапшыларға) жібереді.
12. Жобалау құжаттарына (оларға өзгерістер және (немесе) толықтыруларға) немесе уран кен орындарын игеру талдауларына тәуелсіз сараптама сарапшы (сарапшылар) тағайындалғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүргізіледі.
13. Тәуелсіз сараптама нәтижелері бойынша жасалған тәуелсіз сарапшының (сарапшылардың) қорытындысы осы Ереженің 12-тармағында көзделген мерзім ішінде орталық комиссияға еркін нысанда ұсынылады.
14. Жобалау құжаттарына (оларға өзгерістер және (немесе) толықтыруларға) немесе уран кен орындарын игеру талдауларына мемлекеттік сараптама жүргізу нәтижелері тиісті тәуелсіз сараптама қорытындысымен орталық комиссияның отырысында қарау арқылы анықталады.
15. Орталық комиссияның отырыстары, егер оларға орталық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
Кворум болмаған жағдайда, орталық комиссияның отырысы отырыс белгіленген күннен кейінгі күнге ауыстырылады. Бір отырысты 2 (екі) реттен артық ауыстыруға жол берілмейді.
16. Орталық комиссияның отырысында жобалау құжаттарының (оларға өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың) немесе уран кен орындарын игеру талдауларының авторлары және жер қойнауын пайдаланушылар қаралатын мәселенің негізгі ережелерін баяндайды. Тәуелсіз сарапшы (сарапшылар) жобалау құжаттары (оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар) немесе уран кен орындарын игеру талдаулары бойынша өзінің сараптамалық қорытындысын баяндайды.

либо анализ разработки месторождения урана согласно пункту 9 статьи 184 Кодекса, в случае существенных (двадцать и более процентов) расхождений между фактическими и проектными показателями разработки месторождения при наличии обоснованного вывода по результатам анализа разработки месторождения урана о необходимости внесения изменений в проект разработки месторождения;
3) аннотация к документам, указанным в подпункте 2) настоящего пункта;
4) по усмотрению недропользователя, представляются дополнительные материалы (отчеты и презентационные материалы).
10. Государственная экспертиза проектных документов (изменений и (или) дополнений к ним) или анализ разработки месторождения урана проводится в течение 90 (девяносто) календарных дней со дня предоставления их недропользователями.
11. Центральная комиссия направляет в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения от недропользователя проектных документов (изменений и (или) дополнений к ним) или анализ разработки месторождения урана эксперту (экспертам) для проведения независимой экспертизы.
12. Независимая экспертиза проектных документов (изменений и (или) дополнений к ним) или анализов разработки месторождений урана проводится в течение 30 (тридцати) календарных дней после назначения эксперта (экспертов).
13. Заключение независимого (-ых) эксперта (экспертов), составленное по результатам независимой экспертизы, в произвольной форме предоставляется в центральную комиссию в течение срока, предусмотренного пунктом 12 настоящего Положения.
14. Результаты проведения государственной экспертизы проектных документов (изменений и (или) дополнений к ним) или анализов разработки месторождений урана определяются посредством рассмотрения на заседании центральной комиссии с соответствующим заключением независимой экспертизы.
15. Заседания центральной комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют не менее двух третей от общего числа членов центральной комиссии.
В случае отсутствия кворума, заседание центральной комиссии переносится на день, следующий за назначенным днем заседания. Перенос одного заседания допускается не более 2 (двух) раз.
16. На заседании центральной комиссии авторами проектных документов (изменений и (или) дополнений к ним) или анализов разработки месторождений урана и недропользователями излагаются основные положения рассматриваемого вопроса. Независимый эксперт (эксперты) излагает (-ют) свое экспертное заключение по проектным документам (изменениям и (или) дополнениям к ним) или анализам разработки месторождений урана.

17. Жобалау құжаттарына (оларға өзгерістер және (немесе) толықтыруларға) немесе уран кен орнын игеру талдауларына мемлекеттік сараптама жүргізу нәтижелері оң немесе теріс мемлекеттік сараптама қорытындысымен ресімделеді.
18. Мемлекеттік сараптама қорытындысы орталық комиссияның қатысып отырған мүшелерінің көпшілігінің ашық дауыс беруі арқылы қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
19. Кодекстің, Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі бірыңғай қағидалардың ережелеріне сәйкес келетін кен орнын тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру және игеру жобалары (оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар) немесе уран кен орнын игеру талдаулары бойынша оң мемлекеттік сараптама қорытындысы шығарылады.
20. Теріс мемлекеттік сараптама қорытындысын шығару үшін негіздер:
1) жобалау құжатының (оған өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың) немесе уран кен орнын игеруді талдаудың осы Ереженің 19-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) кен орнын игеру жобасында ұсынылған барланған уран қорларының саны мен сапасы туралы ақпараттың дұрыс еместігі;
3) жобалау құжатында (оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар) немесе уран кен орнын игеруді талдауда ұсынылған жобалық шешімдердің сапасын объективті бағалаудың мүмкін еместігі;
4) кен орнын игеру жобасы үшін геологиялық қорларды есептеу жөніндегі есепке қатысты жер қойнауына мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысының болмауы.
Жобалау құжатына (оған өзгерістер және (немесе) толықтыруларға) немесе уран кен орнын игеруді талдауға мемлекеттік сараптаманың теріс қорытындысында оны шығарудың негіздемесі және жобаны пысықтау жөніндегі ұсынымдар келтіріледі.
21. Орталық комиссияның мемлекеттік сараптамалық қорытындысы осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген мерзімді асырмай, отырыста жобалау құжаты (оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар) немесе уран кен орнын игеруді талдау қаралған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде отырыс хаттамасымен ресімделеді.
22. Отырыстың хаттамасына орталық комиссияның төрағасы, оның орынбасары (орынбасарлары), мүшелері және оның хатшысы қол қояды.
Хаттаманың көшірмесі оған қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушыға жіберіледі.
23. Жобалау құжаттарын (оларға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды) немесе уран кен орындарын игеру талдауларын электрондық жеткізгіштерде сақтауды жұмыс органы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
уран өндіру кен орындарын
игеру жөніндегі орталық
комиссия туралы ережеге
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
уран өндіру кен орындарын
игеру жөніндегі орталық
комиссияға
Мемлекеттік сараптама жүргізуге өтініш
___________________________________________________________________
(жобалау құжатының (оларға өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың) немесе уран кен орнын игеру талдауының атауы)

17. Результаты проведения государственной экспертизы проектных документов (изменений и (или) дополнений к ним) или анализов разработки месторождения урана оформляются положительным или отрицательным государственным экспертным заключением.
18. Государственное экспертное заключение принимается открытым голосованием, большинством присутствующих членов центральной комиссии.
При равенстве голосов, голос председательствующего является решающим.
19. Положительное государственное экспертное заключение выносится по проектам опытно-промышленной добычи и разработки месторождения (изменениям и (или) дополнениям к ним) или анализам разработки месторождения урана, соответствующим положениям Кодекса, Единых правил по рациональному и комплексному использованию недр.
20. Основаниями для вынесения отрицательного государственного экспертного заключения являются:
1) несоответствие проектного документа (изменений и (или) дополнений к нему) или анализа разработки месторождения урана требованиям, предусмотренным в пункте 19 настоящего Положения;
2) недостоверность предоставленной в проекте разработки месторождения информации о количестве и качестве разведанных запасов урана;
3) невозможность объективной оценки качества проектных решений, представленных в проектном документе (изменениях и (или) дополнений к ним) или в анализе разработки месторождения урана;
4) для проекта разработки месторождения отсутствие положительного заключения государственной экспертизы недр в отношении отчета по подсчету геологических запасов.
В отрицательном заключении государственной экспертизы проектного документа (изменений и (или) дополнений к нему) или анализа разработки месторождения урана приводятся обоснование его вынесения и рекомендации по доработке проектного документа.
21. Государственное экспертное заключение центральной комиссии оформляется протоколом заседания в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня рассмотрения на заседании проектного документа (изменений и (или) дополнений к нему) или анализа разработки месторождения урана, не превышая срока, указанного в пункте 10 настоящего Положения.
22. Протокол заседания подписывается председателем, его заместителем (заместителями), членами центральной комиссии и его секретарем.
Копия протокола в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его подписания направляется недропользователю.
23. Хранение проектных документов (изменений и (или) дополнений к ним) или анализов разработки месторождений урана на электронных носителях осуществляется рабочим органом.
Приложение к Положению о
центральной комиссии по
разработке месторождений
по добыче урана
Республики Казахстан
Форма
В центральную комиссию по разработке месторождений по добыче урана Республики Казахстан
Заявление на проведение государственной экспертизы
____________________________________________________________
(название проектного документа (изменений и (или) дополнений к нему)
или анализа разработки месторождения урана)

1. Жер қойнауын пайдаланушы _______________________________________
2. Жер қойнауын пайдалануға_________________________________________
(құзыретті орган)
______________ арасында жасалған _________________________ келісімшарт.
(күні)
3. Жобалау құжатын (оларға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды) немесе уран кен орнының игеру талдауын әзірлеуші жобалау ұйымының атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжатты ұсынатын кәсіпорын басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қолы)

1. Недропользователь _______________________________________________
2. Контракт на недропользование между
___________________________________________________________________
(компетентный орган)
заключен___________________________________________________________
(дата)
3. Название проектной организации - разработчика проектного документа,
(изменений и (или) дополнений к нему) или анализа разработки месторождения урана
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя предприятия,
представляющего документ)