Шортанды аудандық мәслихатының 2019 жылғы 29 тамыздағы № С-46/3 "Шортанды ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2020 жылғы 10 қыркүйектегі № С-63/3 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 16 қыркүйекте № 8024 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2023 жылғы 20 қарашадағы № 8С-10/3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 20.11.2023 № 8С-10/3 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Шортанды аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шортанды аудандық мәслихатының "Шортанды ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 29 тамыздағы № С-46/3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7349 тіркелген, 2019 жылғы 02 қыркүйекте Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Шортанды ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
4 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.";
6 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) 9 мамыр – Жеңiс күнi;
2) 1 қазан – Қарттар күні;
3) қазанның екінші жексенбісі – Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.";
11 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в решение Шортандинского районного маслихата от 29 августа 2019 года № С-46/3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Шортандинского района"
Решение Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 10 сентября 2020 года № С-63/3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 16 сентября 2020 года № 8024. Утратило силу решением Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 20 ноября 2023 года № 8С-10/3
Сноска. Утратило силу решением Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 20.11.2023 № 8С-10/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Шортандинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Шортандинского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Шортандинского района" от 29 августа 2019 года № С-46/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7349, опубликовано 02 сентября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Шортандинского района, утвержденных указанным решением:
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Лицам, указанным в Законе Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах" и в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 9 Мая – День Победы;
2) 1 октября – День пожилых людей;
3) второе воскресенье октября – День инвалидов Республики Казахстан.";
пункт 11 изложить в новой редакции:

"11. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының келесі тізбесі айқындалсын:
Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
еңбек ардагерлері;
"Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңының күші қолданылатын басқа да адамдар;
ең төмен және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлер;
барлық топтағы мүгедектер;
мүгедек баланы тәрбиелеп отырған адамдар;
әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар (онкологиялық аурулары бар адамдар, адамның иммунитет тапшылығы вирусын жұқтырғандар және туберкулездің әртүрлі түрлерімен ауыратын науқастар);
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар);
өмірлік қиын жағдайға тап болған, табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен азаматтар (отбасылар);
аз қамтылған, көп балалы, халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан, жоғары медициналық оқу орындарында оқитын студенттер;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұратын адамдар.";
12 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Әлеуметтік көмек белгіленеді:
1) Ақмола облысының жергілікті атқарушы органымен келісім бойынша атаулы күндер мен мереке күндеріне бір рет бірыңғай мөлшерде:
Жеңіс күніне:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
еңбек ардагерлеріне;
"Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
Қарттар күніне:
ең төмен және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлерге;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне:
барлық топтағы мүгедектерге;
мүгедек баланы тәрбиелеп отырған адамдарға;
2) өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматтарға (отбасыларға) өтініш бойынша азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын ескерместен жылына бір рет:
әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтарға (онкологиялық аурулары бар адамдарға, адамның иммунитет тапшылығы вирусын жұқтырғандарға және туберкулездің әртүрлі түрлерімен ауыратын науқастарға) – 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
1, 2-топтағы мүгедектерге – 8 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
мүгедек баланы тәрбиелеп отырған адамдарға – 3 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) – 40 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұратын адамдарға – 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
мемлекеттік медициналық ұйымдармен жұмысқа орналасу туралы шарт жасасқан жоғары медициналық оқу орындарында оқитын аз қамтылған, көп балалы, халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан студенттеріне оқу орнымен жасасқан шарттың, оқу орнынан анықтаманың және өтініш берушінің жоғарыда көрсетілген санаттарға жататындығын растайтын анықтаманың негізінде жергілікті бюджет есебінен жылдық оқу құнының мөлшерінде төлеуге;

"11. Определить следующий перечень отдельных категорий нуждающихся граждан:
ветераны Великой Отечественной войны;
ветераны боевых действий на территории других государств;
ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветераны труда;
другие лица, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
пенсионеры с минимальным и ниже минимального размером пенсии;
инвалиды всех групп;
лица, воспитывающие ребенка – инвалида;
граждане, имеющие социально-значимые заболевания (лица с онкологическими заболеваниями, инфицированные вирусом иммунодефицита человека и больные различными формами туберкулеза);
граждане (семьи), пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
граждане (семьи), имеющие доход ниже прожиточного минимума, оказавшиеся в трудной жизненной ситуации;
студенты из числа малообеспеченных, многодетных, социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающиеся в высших медицинских учебных заведениях;
лица, освободившиеся из мест лишения свободы и состоящие на учете в службе пробации.";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Социальная помощь устанавливается:
1) единовременно к памятным датам и праздничным дням в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом Акмолинской области:
ко Дню Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам боевых действий на территории других государств;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
ко Дню пожилых людей:
пенсионерам с минимальным и ниже минимального размером пенсии;
ко Дню инвалидов Республики Казахстан:
инвалидам всех групп;
лицам, воспитывающим ребенка – инвалида;
2) при наступлении трудной жизненной ситуации гражданам (семьям) по заявлению, один раз в год, без учета среднедушевого дохода гражданина (семьи):
гражданам, имеющим социально-значимые заболевания (лицам с онкологическими заболеваниями, инфицированным вирусом иммунодефицита человека и больным различными формами туберкулеза) – в размере 15 месячных расчетных показателей;
инвалидам 1, 2 групп – в размере 8 месячных расчетных показателей;
лицам, воспитывающим ребенка – инвалида – в размере 3 месячных расчетных показателей;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара – в размере 40 месячных расчетных показателей;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы и состоящих на учете в службе пробации – в размере 5 месячных расчетных показателей;
студентам из числа малообеспеченных, многодетных, социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся в высших медицинских учебных заведениях, заключившим договор о трудоустройстве с государственными медицинскими организациями, на оплату в размере стоимости годового обучения за счет средств местного бюджета, на основании договора с учебным заведением, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к вышеуказанным категориям;

3) өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматтарға (отбасыларға) өтініш бойынша азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын ескере отырып, жылына бір рет:
табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен азаматтарға (отбасыларға) – 8 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде:
– шұғыл емделуге (ота жасау);
– кәмелеттік жасқа толмаған балаларды жерлеуге.
Өмірлік қиын жағдай туындағаннан кейін үш айдан кешіктірмей әлеуметтік көмекке жүгіну мерзімдері.
4) уәкілетті ұйымның тізімдері негізінде жыл сайынғы өтініш беру бойынша:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне коммуналдық қызметтерді және телефон байланысының қызметтері үшін абоненттік ақыны ұсынылған түбіртектердің көшірмелеріне сәйкес алушылардың жеке шоттарына аудару жолымен – ай сайын 100 пайыз мөлшерінде;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге коммуналдық қызметтерді төлеу үшін алушылардың жеке шоттарына аудару жолымен – ай сайын 1 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде.".
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шортанды аудандық
мәслихатының сессия
төрағасы
А. Хабовский
Шортанды аудандық
мәслихатының хатшысы
Д.Отаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Шортанды ауданының әкімдігі

3) при наступлении трудной жизненной ситуации гражданам (семьям) по заявлению, один раз в год, с учетом среднедушевого дохода гражданина (семьи):
гражданам (семьям), имеющим доход ниже прожиточного минимума – в размере 8 месячных расчетных показателей:
– на оперативное лечение (операция);
– на погребение несовершеннолетних детей.
Сроки обращения за социальной помощью не позднее трех месяцев после наступления трудной жизненной ситуации.
4) по ежегодному заявлению на основании списков уполномоченной организации:
ветеранам Великой Отечественной войны на расходы за оплату коммунальных услуг и абонентской платы за услуги телефонной связи, путем перечисления на лицевые счета получателей, согласно предоставленным копиям квитанций заявителем – в размере 100 процентов ежемесячно;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны на расходы за оплату коммунальных услуг, путем перечисления на лицевые счета получателей – в размере 1 месячного расчетного показателя ежемесячно.".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Шортандинского районного
маслихата
А.Хабовский
Секретарь Шортандинского
районного маслихата
Д.Отаров
"СОГЛАСОВАНО"
Акимат Шортандинского района