Жамбыл облысының жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Жамбыл облысы әкімдігінің 2020 жылғы 1 шілдедегі № 148 қаулысы. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 1 шілдеде № 4665 болып тіркелді
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Заңына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жамбыл облысының жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының Жамбыл облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. Жамбыл облысы әкімдігінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 90 "Жамбыл облысының жергiлiктi маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1743 болып тіркелген, 2010 жылдың 3 маусымында "Ақ жол" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Е.Жылқыбаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жамбыл облысының әкімі Б. Сапарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
____________ А.Райымқұлова
"___" __________ 2020 жыл
Жамбыл облысы әкімдігінің
2020 жылғы 1 шілдедегі № 148
қаулысына қосымша
Жамбыл облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Байзақ ауданы
1.
1941-1945 жылдары Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлерге арналған ескерткіш, 1985 жыл. Авторлары: мүсіншілер – Лотош, Сирота, сәулетші – М. Қаржасов.
монументтік өнер құрылысы
Сарыкемер ауылында әл-Фараби атындағы Мәдениет үйінің ғимараты алдындағы алаңда орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т704246 4763153.
2.
Байзақ батыр Мәмбетұлының жерленген жері
1789-1864 жылдар
қала құрылысы
және сәулет
Дихан және Сарыкемер ауылдық округтерінің шекарасындағы төбе басында, Талас өзенінің оң жағалауында, ауылдың солтүстік шығысында 5 шақырым жерде орналаскан. Географиялық координаттары 42 T707569 4769235
3.
Ақтөбе мазары
XVIII ғасырдың соңы - XІX ғасырдың басы
қала құрылысы
және сәулет

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Жамбылской области
Постановление акимата Жамбылской области от 1 июля 2020 года № 148. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 1 июля 2020 года № 4665
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия" и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения Жамбылской области.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Жамбылской области;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Признать утратившим силу постановление акимата Жамбылской области от 14 апреля 2010 года № 90 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Жамбылской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1743, опубликовано 3 июня 2010 года в газете "Ак жол").
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Е.Жылкыбаева.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Жамбылской области Б. Сапарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
_____________________ А. Раймкулова
"___ " _______________ 2020 года
Приложение к
постановлению акимата
Жамбылской области
от 1 июля 2020 года
№ 148
Государственный список памятников истории и культуры местного значения Жамбылской области
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
Байзакский район
1.
Памятник воинам-землякам, павшим в годы Великой Отечественной войны 1941-45 годов
Скульпторы Лоташ, Сирота
Архитектор М.Каржасов
1985 год
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Сарыкемер, на территории парка рядом с домом культуры имени Аль-Фараби. Географические координаты 42 Т 704246 4763153.
2.
Место захоронение Байзак батыра Мамбетулы
1789-1864 годы
градостроительства и архитектуры
Расположен на вершине холма, на границе Диханского и Сарыкемерского сельских округов, на правом берегу реки Талас, в 4-5 километрах северо-восточнее села.Географические координаты 42 T 707569 4769235.
3.
Мавзолей Актобе
(Кулан-Булан, Ак кумбез)
Начало XVIII века – конец XIX века
градостроительства и архитектуры

Абай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 693573 4780466
4.
Ақмола мазары
XIX ғасырдың соңы
қала құрылысы
және сәулет
Байзақ ауылынан солтүстік батысқа қарай 25 шақырым жерде орналасқан.Географиялық координаттары 42 T 693487 4817134
5.
Кеңес одағының батыры А.Сухамбаевқа ескерткіш
1964 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жақаш ауылының орта мектебінің алдында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 716409 4776022
6.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандарды еске алу ескерткіші мүсінші И. В. Иванов 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Түймекент ауылының орталығында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 713775 4779411
7.
Ұлы Отан соғысының Жеңісіне және еңбек тыл ардагерлеріне арналған ескерткіш
2016 жыл.
Ескерткіш авторлары: Арман Асылбеков, Қосбол Сәрсенғали.
монументтік өнер құрылысы
Дихан ауылы, 9 Мамыр көшесі, №25 б. Географиялық координаттары 42 T710278 4776047
8.
Қарасай петроглифтері
Қола дәуірі-ерте темір дәуірі
археология
Ақбұлым ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым жерде, Қарасай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 707990 4752089
9.
Қамыстыбұлақ петроглифтері
Қола дәуірі-ортағасыр
археология
Ақбұлым ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым жерде, Қамыстыбұлақ шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 706481 4752855
10.
Қарауылтөбе обасы
Ерте темір дәуірі
археология
Жеңіс ауылының солтүстігінде 7 шақырым қашықтықта, биік қыратты жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 707425 4789212
11.
Жетітөбе обалы қорымы,
Ерте темір дәуірі
археология
Аймантөбе ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары42 T 707253 4776038
12.
Қоныс
VII–XIII ғасырлар
археология
Аймантөбе ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырым, Талас өзенінің сол жағалауында орналасқан.
Географиялық координаттары
42 T 706437 4777447
13.
Аймантөбе қонысы
VII-IX ғасырлар
археология
Аймантөбе ауылының солтүстік-шығысында 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 707114 4775073
14.
Жайлаутөбе қаласы
I-V ғасырлар
археология
Ақжар ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 711076 4786310
15.
Қозытөбе мекенжұрты
Орта ғасыр
археология
Диқан ауылының шығысында 700 метр қашықтықта, Талас өзенінің сол жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 711529 4775603
16.
Қозытөбе обалы қорымы(7)
Ерте темір дәуірі
археология
Диқан ауылының шығысында 700 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 711556 4775659
17.
Бақатөбе төрткүлі
VII–X ғасырлар
археология
Жаңатұрмыс ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 727121 4772458
18.
Қызылмола мекенжұрты
Орта ғасыр
археология

Расположен в 6 километрах северо-западнее села Абай Географические координаты 42 T 693573 4780466.
4.
Мавзолей Акмола
конец XIX века
градостроительства и архитектуры
Расположен в 20-25 километрах северо-западнее села Байзак Географические координаты 42 T 693487 4817134.
5.
Памятник Герою Советского Союза А.Сухамбаеву
1964 год
сооружения монументального искусства
Расположен перед Средней школой села Жакаш. Географические координаты 42 T 716409 4776022.
6.
Памятник в память павшим в Великой Отечественной войне
скульптор И.В.Иванов
1967 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре села Туймекент. Географические координаты 42 Т 713775 4779411.
7.
Памятник Великой Отечественной Войны и Ветеранам Труда, 2016 год.
Авторы памятника: Арман Асылбеков, Косбол Сарсенгали.
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Дихан, по улице 9 мая, №25 б Географические координаты
42 T 710278 4776047
8.
Петроглифы Карасай
эпоха бронзы-ранний железный век
археологии
Расположен в 5,7 километрах к юго-востоку от села Акбулым, в ущелье Карасай. Географические координаты 42 Т 707990 4752089.
9.
Петроглифы Камыстыбулак
эпоха бронзы- средневековье
археологии
Расположен 4 километрах к юго-востоку от села Акбулым, в ущелье Камыстыбулак. Географические координаты 42 Т 706481 4752855.
10.
Курган Карауылтобе
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7-8 километрах к северу от села Женис, на возвышенности. Географические координаты 42 Т 707425 4789212.
11.
Курганный могильник Жетытобе Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,5 километрах севернее от села Аймантобе. Географические координаты 42 T 707253 4776038
12.
Поселение
VII-XIII века
археологии
Расположен в 2 километрах к северу от села Аймантобе, на левом берегу реки Талас. Географические координаты 42 T 706437 4777447
13.
Поселение Аймантобе
VII-IX века
археологии
Расположен в 1,5 километрах к северо-востоку от села Аймантобе. Географические координаты 42 Т 707114 4775073.
14.
Городище Жайлаутобе
I-V века
археологии
Расположен в 1 километрах к северо-западу от села Акжар. Географические координаты 42 Т 711076 4786310.
15.
Поселение Козытобе
Средневековье
археологии
Расположено в 700 метрах к востоку от села Дикан, на левом берегу реки Талас. Географические координаты 42 Т 711529 4775603.
16.
Курганный могильник Козытобе (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 700 метрах к востоку от села Дихан. Географические координаты 42 Т 711556 4775659.
17.
Торткуль Бакатобе
VII-X века
археологии
Расположен в 5 километрах к северо-востоку от села Жанатурмыс. Географические координаты 42 Т 727121 4772458.
18.
Поселение Кызылмола
Средневековье
археологии

Түймекент ауылының солтүстік-батыс беткейінде 2 шақырым қашықтықта, Талас өзенінің сол жағалауында 600метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т711003 4781196
19.
Қызылмола обасы
Ерте темір дәуірі
археология
Түймекент ауылының солтүстік-батысында 2 шақырым қашықтықта, Қызылмола мекенжұртынан 300метр батыс бағытта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 710614 4781206
20.
Мекенжұрт
Орта ғасыр
археология
Диқан ауылының солтүстік жағында 1 шақырым қашықтықта, Диқан-Жеңіс ауыл аралық тас жолдың шығысында 800 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т709936 4778375
21.
Мекенжұрт
Орта ғасыр
археология
Диқан ауылының солтүстік-батысында 3 шақырым қашықтықта, Жеңіс ауылына барар тас жолдың сол жақ бойында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 708170 4778977
22.
Қонысабай төрткүлі
X-XII ғасырлар
археология
Жетібай ауылынан солтүстікке қарай 9 шақырым, Тараз-Тегістік тасжолынан солға қарай 50 м жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 699290 4792337
23.
Нарымбай төрткүлі
VII-XII ғасырлар
археология
Жетібай ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырым жерде, Тараз-Тегістік тасжолының сол жағында, 50 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 697305 4785664
24.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Аймантөбе ауылының солтүстік-батыс жағында 1 шақырым қашықтықта, егістік алқабының ортасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 704946 4775339
25.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Аймантөбе ауылының солтүстігінде 3 шақырым қашықтықта. Географиялық координаттары 42 Т 705645 4777024
26.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Аймантөбе ауылының солтүстігінде 3 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 705493 4777638
27.
Шөкетөбе қалашығы
IX-XII ғасырлар
археология
Сарыкемер ауылының батысында 3 шақырым қашықтықта, ескі егістік алқабының жанында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 701548 4767760
28.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Жеңіс ауылының оңтүстігінде 1 шақырым қашықтықта, Аймантөбе ауылына барар қара жол бойында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 706306 4779442
29.
Төрткүл
IХ-XІІ ғасырлар
археология
Жеңіс ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым қашықтықта, қыстауға барар қара жол бойында, Таластың ескі арнасының оң жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 707867 4784460
30.
Мекенжұрт
VII-ІXғасырлар
археология
Диқан ауылының солтүстігінде 1 шақырым қашықтықта Жеңіс ауылына барар тас жолдың оң жағында 500 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 709926 4777893
31.
Төрткүлтөбе обалары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Диқан ауылының оңтүстігінде 1 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 710016 4774285
32.
Тілептөбе обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Аймантөбе ауылының солтүстігінде 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 706315 4775360
33.
Төрткүлтөбе бекінісі
IХ-XІІ ғасырлар
археология

Расположено в 2 километрах к северо-западу от села Туймекент, на левом берегу реки Талас в 600 метрах. Географические координаты 42 Т 711003 4781196.
19.
Курган Кызылмола
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,3 километрах к северо-западу от села Туймекент, в 300 метрах к западу от городища Кызылмола. Географические координаты 42 T 710614 4781206.
20.
Поселение
средневековье
археологии
Расположено в 1,5 километрах к северу от села Дихан, в 800 метрах к востоку от автодороги Дихан-Женис. Географические координаты 42 Т 709936 4778375.
21.
Поселение
Средневековье
археологии
Расположено в 3 километрах к северо-западу от села Дихан, слева от автодороги Дихан-Женис. Географические координаты 42 Т 708170 4778977.
22.
Торткуль Конусабай
X-XII века
археологии
Расположен в 9 километрах от села Жетыбай, 50 метрах левее автотрассы Тараз – Тегистик. Географические координаты 42 Т 699290 4792337.
23.
Торткуль Нарымбай
VIII-XII века
археологии
Расположен в 15,5 километрах к северу от села Жетыбай, в 50 метрах слева от автодороги Тараз – Тегистик. Географические координаты 42 Т 697305 4785664.
24.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,8 километрах к северо-западу от села Аймантобе, по среди пшеничного поля. Географические координаты 42 Т 704946 4775339.
25.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3 километрах к северу от села Аймантобе. Географические координаты 42 Т 705645 4777024.
26.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,7 километрах к северу от села Аймантобе. Географические координаты 42 Т 705493 4777638.
27.
Городище Шокетобе
IX-XII века
археологии
Расположено в 3,5 километрах к западу села Сарыкемер. Географические координаты 42 Т 701548 4767760.
28.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,2 километрах к югу от села Женис, у проселочной дороги к аулу Аймантобе. Географические координаты 42 Т 706306 4779442.
29.
Торткуль
IX-XII века
археологии
Расположен в 3,2 километрах к северу от села Женис, у грунтовой дороги, на правом берегу старицы реки Талас. Географические координаты 42 Т 707867 4784460.
30.
Поселение
VII-ІX века
археологии
Расположен в 1 километре к северу от села Дихан, в 500 метрах справа от автодороги ведущей в село Женис. Географические координаты 42 Т 709926 4777893.
31.
Курганы Торткультобе (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 1 километре к югу от села Дихан. Географические координаты 42 Т 710016 4774285.
32.
Группа курганов Тлептобе (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 1,2 километрах к северу от села Аймантобе. Географические координаты 42 Т 706315 4775360.
33.
Укрепление Торткультобе
IX-XII века
археологии

Диқан ауылының оңтүстігінде 1 шақырым қашықтықта Сарыкемер-Диқан тас жолының шығысында 500 метр қашықтықта, Талас өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 710016 4774285
34.
Аққия мекенжұрты
Х-ХІІ ғасырлар
археология
Аққия ауылынан 1 шақырым солтүстік бағытта, ауыл зиратының ішінде орналасқан. Географиялық координаты 42 Т 697867 4779057
35.
Жайтөбе қалажұрты
VIІ-XII ғасырлар
археология
Төрткүл ауылының солтүстік шетінде, Қарасу өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаты 42 Т 695604 4779972
36.
Қоңырбайтөбе қаласы
VI-XIII ғасырлар
археология
Төрткүл ауылының батыс жағында 4 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 691384 4779428
37.
Қырықкүмбез қалажұрты
ІХ-ХІІ ғасырлар
археология
Төрткүл ауылының ішінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 695885 4778985
38.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Аққия ауылының батысында 700 метр қашықтықта егістік алқабының ортасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 697229 4776680
39.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Төрткүл ауылынан батыс бағытта 400 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаты 42 T 695233 4779324
40.
Шөлтөбе қалажұрты
IX-XI ғасырлар
археология
Жетібай ауылының оңтүстігінде 1 шақырым қашықтықта, Жетібай-Мырзатай тас жолының оң жағында 400 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т699124 4774838
41.
Қызылқайнартөбе қонысы
I-IV ғасырлар
археология
Жібек Жолы ауылының оңтүстік-батыс шетінде, Қызыл Қайнар тау сайының оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 716367 4767652.
42.
Қоңыртөбе қонысы
VIII-IX ғасырлар
археология
Жетібай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 695684 4772631
43.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Аққия ауылының батысында 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 695137 4776962
44.
Төрткүл
Х-ХІІ ғасырлар
археология
Төрткүл ауылынан 1 шақырым батыс бағытта, ауылдың жол бойында орналасқан. Географиялық координаты 42 Т 694418 4778394
45.
Дүйсембайтөбе мекенжұрты
Орта ғасыр
археология
Жібек Жолы ауылының солтүстік-шығысында 3 шақырым қашықтықта Жаңатұрмыс ауылына барар тас жолдың сол жағында 450 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 719079 4770090
46.
Ақтөбе қамалының қирандысы
VI-XII ғасырлар
археология
Мәдімар ауылы, Қусақ өзенінің сол жағалауы, оның Талас өзеніне құяр жерінен 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 700793 4781625
47.
Қоңыртөбе қалажұрты
X-XII ғасырлар
археология
Жетібай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 695684 4772631
48.
Қалажұрт
Орта ғасыр
археология
Ақшолақ стансасының солтүстігінде 1 шақырым қашықтықта, Түймекентке барар тас жолдың оң жағында 100 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 727642 4766668
49.
Төрткүл
VIII-XI ғасырлар
археология
Сәмбет ауылының шығыс шетінде орналасқан.Географиялық координаттары

Расположено в 1 километре к югу от села Дихан, в 500 метрах к востоку от автодороги Сарыкемер-Дихан, на левом берегу реки Талас. Географические координаты 42 Т 710016 4774285.
34.
Поселение Аккия
X-XII века
археологии
Расположен в 1 километре к северу от села Аккия, на территории современного кладбища. Географические координаты 42 Т 697867 4779057.
35.
Городище Жайтобе
VIІ-XII века
археологии
Расположено на северной окраине села Торткуль (Багара), на левом берегу реки Карасу. Географические координаты 42 Т 695604 4779972.
36.
Городище Конырбайтобе
VI-XIII века
археологии
Расположено в 4 километрах к западу от села Торткуль (Багара). Географические координаты 42 Т 691384 4779428.
37.
Городище (Торткуль) Кырыккумбез (40 куполов)
ІХ-XII века
археологии
Расположено в селе Торткуль (Багара). Географические координаты 42 Т 695885 4778985.
38.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 700 метрах к западу от села Аккия. Географические координаты 42 T 697229 4776680.
39.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 400 метрах к западу от села Торткуль (Багара). Географические координаты 42 T 695233 4779324.
40.
Городище Шольтобе
IX-XI века
археологии
Расположено в 1 километре к югу от села Жетыбай, в 400 метрах справа от автодороги Жетыбай –Мырзатай. Географические координаты 42 Т 699124 4774838.
41.
Поселение Кызылкайнартобе
I-IV века
археологии
Расположен на юго-восточной окраине села Жибек жолы, правый берег горного сая Кызылкайнар. Географические координаты 42 T 716367 4767652.
42.
Поселение Коныртобе
VIII-IX века
археологии
Расположено в 4,5 километрах к юго-западу от села Жетыбай. Географические координаты 42 Т 695684 4772631.
43.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 2,5 километрах к западу от села Аккия. Географические координаты 42 Т 695137 4776962.
44.
Торткуль
X-ХІІ века
археологии
Расположен в 1,4 километрах к западу от села Торткуль (Багара), вдоль проселочной дороги. Географические координаты 42 Т 694418 4778394.
45.
Поселение Дюйсенбайтобе
Средневековье
археологии
Расположено в 3,5 километрах к северо-востоку от села Жибек Жолы, в 450 метрах слева от автодороги Жибек Жолы – Жанатурмыс. Географические координаты 42 Т 719079 4770090.
46.
Развалины замка Актобе
VI-XII века
археологии
Расположен в селе Мадимар. Левый берег реки Кусак, 2-3 километрах выше впадения ее в реку Талас. Географические координаты 42 T 700793 4781625
47.
Городище Коныртобе
X-XII века
археологии
Расположено в 4,5 километрах к юго-западу от села Жетыбай. Географические координаты 42 Т 695684 4772631.
48.
Городище
средневековье
археологии
Расположено в 1,5 километрах к северу от станции Акшолак, в 100 метрах справа от автодороги Акшолак – Туймекент. Географические координаты 42 Т 727642 4766668.
49.
Торткуль (Темирбек сарай)
VIII-XI века
археологии
Расположен на восточной окраине села Самбет. Географические координаты

42 T 716305 4779744
50.
Қосқорған обалары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Көкбастау ауылының солтүстігінде 1 шақырым қашық тықта, Жақаш ауылына барар тас жолының сол жағында 200 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 715175 4772366
51.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақшолақ стансасының батыс жағында 3 шақырым қашықтықта, Тараз-Алматы тас жолының сол жағында 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 724517 4766576
52.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Көкбастау ауылының оңтүстік шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 715386 4770600
53.
Жаргүл төрткүлдері (3)
XI-XIII ғасырлар
археология
Тегістік ауылынан солтүстік бағытта 7 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 700789 4798167
54.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Көкбастау ауылының оңтүстігінде 700 метр қашықтық жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 714864 4769871
55.
Сыртбелдік обасы 1
Ерте темір дәуірі
археология
Базарбай ауылының батысында 4 шақырым қашықтықта Сыртбелдік тауының үстінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 708764 4769787
56.
Сыртбелдік обасы 2
Ерте темір дәуірі
археология
Базарбай ауылынан 4 шақырым солтүстік-батыс бағытта, Сыртбелдік тауының батыс құлама сайларында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 709046 4769350
57.
Сыртбелдік обасы 3
Ерте темір дәуірі
археология
Базарбай ауылының солтүстік-батысында 3 шақырым қашықтықта, Самбет арығының сол жағасында егістік алқабының бойында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 709870 4770677
58.
Сыртбелдік обасы 4
Ерте темір дәуірі
археология
Базарбай ауылынын солтүстік-батыс бағытта 4 шақырым қашықтықта, Самбет арығының сол жағасында, егістік алқабының ортасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 709766 4771046
59.
Расымбеттөбе қарауыл мұнарасы
VIII-X ғасырлар
археология
Ботамойнақ ауылының аумағында орналасқан.
Географиялық координаттары
42 T 711894 4750835
60.
Беген обасы
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңес ауылының солтүстік-батысында 10 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 682289 4792461
61.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңес ауылының солтүстік-батысында 6 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 686551 4792161.
Жамбыл ауданы
62.
Жамбыл Жабаев ескерткіші
2001 жылы тұрғызылган ескерткіштің авторлары: мүсіншілер Н.Рүстемов, Д. Альдеков, сәулетші С.Дембай
монументтік өнер құрылысы
Аса ауылы, аудан әкімшілігі алдындағы алаңда орналасқан.
Географиялық координаттары
42 T 674892 4766895
63.
Жерлес - жауынгерлер мемориалы
1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Айша бибі ауылының ортасында, алаңда орналасқан.
Географиялық координаттары

42 T 716305 4779744
50.
Курганы Коскурган (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 1 километре к северу от села Кокбастау, в 200 метрах слева от автодороги Кокбастау-Жакаш. Географические координаты 42 Т 715175 4772366.
51.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 3,5 километрах к западу от станции Акшолак, слева в 1 километре от автодороги Тараз-Алматы. Географические координаты 42 Т 724517 4766576.
52.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена на южной окраине села Кокбастау. Географические координаты 42 Т 715386 4770600.
53.
Торткули Жаргуль (3)
XI-XIII века
археологии
Расположены в 6,5-7 километрах к северу от села Тегистик. Географические координаты 42 Т 700789 4798167.
54.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 700 метрах на южной окраине села Кокбастау. Географические координаты 42 Т 714864 4769871.
55.
Курган Сыртбельдик 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,2 километрах к западу от села Базарбай, на горе Сыртбельдик. Географические координаты 42 Т 708764 4769787.
56.
Курган Сыртбельдик 2
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4 километрах к северо-западу от села Базарбай, на западном склоне горы Сыртбельдик. Географические координаты 42 Т 709046 4769350.
57.
Курган Сыртбельдик 3
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,5 километрах к северо-западу от села Базарбай, на левой стороне арыка Самбет, вдоль распаханных полей. Географические координаты 42 Т 709870 4770677.
58.
Курган Сыртбельдик 4
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,2 километрах к северо-западу от села Базарбай, на левой стороне арыка Самбет, по среди распаханных полей. Географические координаты 42 Т 709766 4771046.
59.
Башня сторожевая Расымбеттобе
VIII-X века
археологии
Расположен на территории села Ботамойнак. Географические координаты 42 T 711894 4750835.
60.
Курган Беген
Ранний железный век
археологии
Расположен в 10 километрах к северо-западу от села Кенес. Географические координаты 42 Т 682289 4792461.
61.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6 километрах
к североо-западу от села
Кенес.
Географические координаты
42 Т 686551 4792161.
Жамбылский район
62.
Памятник Жамбыла Жабаева
скульпторы Н.Рустемов, Д.Альдеков, архитектор С.Дембай
2001 год
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Аса, на площади перед зданием районного акимата
Географические координаты 42 T 674892 4766895
63.
Мемориал воинам-землякам
1978 год
сооружения монументального искусства

42 T 680315 4745030
64.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза болған жерлес-жауынгерлерге арналған мемориалдық комплекс 1976 жыл
монументтік өнер құрылысы
Гродикова ауылының орталығында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 703613 4744090
65.
Төбе бекінісі
Орта ғасыр
археология
Айша бибі ауылынан оңтүстікке қарай 8 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 667612 UTM 4739429
66.
Ежелгі некрополь
XI-XIX ғасырлар
археология
Айша бибі ауылы, Айша бибі кесенесінің жаны. Географиялық координаттары 42 T 680706 4744653
67.
Тепе қонысы
VII-IX ғасырлар
археология
Айша бибі ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым қашықтықта Тараз-Қызылтаң тас жолының бойында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 674080 UTM 4743603
68.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылының батысында 2 шақырым қашықтықта, биік қыраттың үстінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 678070 UTM 4746465
69.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылының оңтүстік-батыс шетінде, жота етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 677721 UTM 4745659
70.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылынан оңтүстікке қарай 11 шақырым, Тараз-Шымкент тас жолынан 700 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 668398 UTM 4740225
71.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылының оңтүстік-батыс бөлігінде 2 шақырым қашықтықта, биік қыратта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 675746 UTM 4745044
72.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Таскөл өзенінің солтүстік-батысында 550 метр қашықтықта, Тараз-Қаратау тас жолының солтүстігінде, Үлкен Бұрылтау тауының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 659246 UTM 4748608
73.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылының оңтүстік-батысында 15 шақырым жерде, Ергібексай атты жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 668002 UTM 4734010
74.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылының оңтүстік-шығысында 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 680898 UTM 4739573
75.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратау ауылының солтүстік жағында 2 шақырым қашықтықта, егістік алқабында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 683791 UTM 4733846
76.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратау ауылының солтүстік жағында 1 шақырым қашықтықта егістік алқабының аумағында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 683482 UTM 4732851
77.
Обалы қорым (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратау ауылының оңтүстік-батыс жағында 700 метр қашықтықта, биік қыраттың үстінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 682872 UTM 4730897
78.
Обалы қорым (11)
Ерте темір дәуірі
археология

Расположен на площади центра села Айша биби. Географические координаты 42 T 680315 4745030
64.
Мемориальный комплекс в память о земляках-войнах, павшим в Великой Отечественной войне
1976 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре села Гродикова Географические координаты 42 T 703613 4744090
65.
Укрепление Тобе
X-XII века
археологии
Расположен в 8 километрах к югу от села Айша биби. Географические координаты 42 Т 667612 UTM 4739429.
66.
Древние некрополи
XI-XIX века
археология
Село Айша биби, рядом с мавзолеем Айша биби. Географияческие координаты 42 T 680706 4744653
67.
Поселение Тепе
VII-IX века
археологии
Расположен в 4 километрах к югу от села Айша биби, у автодороги Тараз-Кызылтан. Географические координаты 42 Т 674080 UTM 4743603.
68.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2 километрах к западу от села Айша биби, на возвышенности. Географические координаты 42 Т 678070 UTM 4746465.
69.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен на юго-западной окраине села Айша биби, у подножия увала. Географические координаты 42 Т 677721 UTM 4745659.
70.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 11 км к югу от села Айша биби, в 700 метрах от автотрассы Тараз-Шымкент. Географические координаты 42 Т 668398 UTM 4740225.
71.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2 км к юго-западу от села Айша биби, на возвышенности. Географические координаты 42 Т 675746 UTM 4745044.
72.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 550 метрах к северо-западу от реки Тасколь, к северу от автодороги Тараз-Каратау, у подножья гор Улькен Бурылтау. Географические координаты 42 T 659246 UTM 4748608.
73.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 15 километрах к юго-западу от села Айша биби, в урочище Ергибексай. Географические координаты 42 T 668002 UTM 4734010.
74.
Группа Курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к юго-востоку от села Айша биби. Географические координаты 42 T 680898 UTM 4739573.
75.
Группа Курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,2 километрах к северу от села Каратау, в поле. Географические координаты 42 T 683791 UTM 4733846.
76.
Группа Курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,3 километрах к северу села Каратау, в поле. Географические координаты 42 T 683482 UTM 4732851.
77.
Курганный могильник (10) Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,7 километрах к юго-западу от села Каратау, на возвышенности. Географические координаты 42 T 682872 UTM 4730897.
78.
Курганный могильник (11) Ранний железный век
археологии

Шөлдала ауылының оңтүстігінде, 1 шақырым жерде, қара жолды бойлай орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 684466 UTM 4737499
79.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылынан оңтүстікке қарай 14 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 667712 UTM 4735257
80.
Обалы қорым (11)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылының оңтүстік-батысында 17 шақырым қашықтықта, Тараз-Қаратау тас жолының сол жағында 500 метр жерде, Қызылқыр тауының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 662396 UTM 4741788
81.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылынан батысқа қарай 14 шақырым қашықтықта, Әулиебастау қалажұртының оңтүстік-шығыс жағында 150 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 664359 UTM 4742529
82.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылының батысында 21 шақырым қашықтықта, Таскөл өзенінің батысында, Үлкен Бұрылтаудың етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 657550 UTM 4747735
83.
Обалы қорым (12)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылынан батысқа қарай 21 шақырым қашықтықта, Таскөл өзенінің оңтүстік-батысында 1 шақырым қашықтықта, Үлкен Бұрылтау тауының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 658579 UTM 4749432
84.
Сасықбастау обалары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Айша бибі ауылынан оңтүстікке қарай 8 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 670870 UTM 4741777
85.
Есентөбе мекенжұрты
VII-Х ғасырлар
археология
Бірлесу-Еңбек ауылының оңтүстік-батыс жағында 10 шақырым қашықтықта, Үлкен Аса өзенінің оң жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 662489 UTM 4766454
86.
Обалы қорым (13)
Ерте темір дәуірі
археология
Қыршынды қыстауының солтүстігінде 2 шақырым қашықтықта, Кіші Аса өзенінің оң жағалауында 800 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 677528 UTM 4759876
87.
Жетітөбе қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Ақбұлым ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан.
Географиялық координаттары
42 T 706322 4757057
88.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Үшбұлақ стансасының шығысында 8 шақырым жерде, Қырғыз жотасының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 718956 UTM 4760433
89.
Төрткүл
Х-XІІ ғасырлар
археология
Үшбұлақ стансасының шығысында 8 шақырым, темір жолынан оңтүстікке қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 719130 UTM 4760172
90.
Қоңыртөбе обасы
Ерте темір дәуірі
археология
Шайқорық ауылының солтүстік-шығысында 1 шақырым қашықтықта, Қоңыртөбе ауылының батыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 691995 UTM 4759061
91.
Төрткүл
ХІ-ХIII ғасырлар
археология

Расположен в 1 километре к югу от села Шольдала, вдоль проселочной дороги. Географические координаты 42 T 684466 UTM 4737499.
79.
Курганный могильник (8) Ранний железный век
археологии
Расположен в 14 километрах к югу от села Айша биби. Гео графические координаты 42 Т 667712 UTM 4735257.
80.
Курганный могильник (11) Ранний железный век
археологии
Расположен в 17 километрах к юго-западу от села Айша биби, в 500 метрах слева от автодороги Тараз-Каратау, у подножья гор Кызылкыр. Географические координаты 42 T 662396 UTM 4741788.
81.
Курганный могильник (7) Ранний железный век
археологии
Расположен в 14 километрах к западу от села Айша биби, в 150 метрах к юго-востоку от городища Аулиебастау. Географические координаты 42 T 664359 UTM 4742529.
82.
Курганный могильник (7) Ранний железный век
археологии
Расположен в 21 километрах к западу от села Айша биби, к западу от реки Тасколь, у подножья гор Улькен Бурылтау. Географические координаты 42 T 657550 UTM 4747735.
83.
Курганный могильник (12) Ранний железный век
археологии
Расположен в 21 километрах к западу от села Айша биби, в 1,5 километрах к юго-западу от реки Тасколь, у подножья гор Улькен Бурылтау. Географические координаты 42 T 658579 UTM 4749432.
84.
Курганы Сасыкбастау (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8 километрах к югу от села Айша биби. Географические координаты 42 Т 670870 UTM 4741777.
85.
Поселение Есентобе
VII-Х века
археологии
Расположен в 10 км к юго-западу от села Бирлесу-Енбек, на правом берегу реки Большая Аса. Географические координаты 42 Т 662489 UTM 4766454.
86.
Курганный могильник (13) Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к северу от зимовки Кыршынды, в 0,8 километрах от реки Малая Аса. Географические координаты 42 T 677528 UTM 4759876.
87.
Могильник Жетытобе
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5 километрах к северо-востоку от села Акбулум. Географические координаты 42 Т 706322 UTM 4757057.
88.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8,5 километрах к востоку от станции Учбулак, у подножья Киргизского хребта. Географические координаты 42 T 718956 UTM 4760433.
89.
Торткуль
Х-ХІІ века
археологии
Расположен в 8,5 километрах к востоку от станции Учбулак, в 5 километрах к югу от железной дороги. Географические координаты 42 T 719130 UTM 4760172.
90.
Курган Коныртобе
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,2 километрах к северо-востоку от села Шайкорык, на западной окраине села Коныртобе. Географические координаты 42 T 691995 UTM 4759061.
91.
Торткуль
ХІ-ХІІІ века
археологии

Шайқорық ауылынан батысқа қарай 300 метр, Тараз - Қаратау автокөлік жолынан солға карай 100 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 689819 UTM 4759050
92.
Машақайтөбе қонысы
VII-VIII ғасырлар
археология
Пионер ауылынан солтүстігінде 1 шақырым қашықтықта орналасқан.
Географиялық координаттары 42 T 681241 4772899
93.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Еңбек ауылының оңтүстік-шығыс беткейінде 1 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттары 42 T 681269 UTM 4765101
94.
Қоңыртөбе обалы қорымы (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Тастөбе ауылының шығысында 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 684709 UTM 4768734
95.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Еңбек ауылының оңтүстік-шығыс беткейінде 500 метр қашықтықта, Тараз-Аса темір жолынан 800 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 680210 UTM4765325
96.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қостөбе ауылының солтүстік-батысында 2 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттары 42 T 682392 UTM 4763694
97.
Төрткүл
Х-ХІІ ғасырлар
археология
Еңбек ауылынан шығыс бағытта 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 681951 UTM 4763975
98.
Төрткүл
Х-ХІІ ғасырлар
археология
Аса ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 673897 UTM 4770169
99.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Аса ауылының солтүстігінде 2 шақырым қашықтықта жазық тегіс жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 674595 UTM 4770785
100.
Әулиебастау қалашығы
VI-XIII ғасырлар
археология
Айша бибі ауылынан 14 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 664574 UTM 4742430
101.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Аса ауылының солтүстігінде 1 шақырым қашықтықта егістік алқабының ортасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 676142 UTM 4770848
102.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракемер ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым, Шайдана ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 672058 UTM 4772300
103.
Ботақара мекенжұрты
Орта ғасыр
археология
Шайдана ауылының солтүстік-батысында 11 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 0673690 UTM 4785810
104.
Бүркітбайтөбе мекенжұрты
Орта ғасыр
археология
Шайдана ауылының солтүстік-шығысында 6 метр қашықтықта, Көлқайнар деген жазықты жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 683182 UTM 4779358
105.
Қараласпайтөбе қалажұрты
Орта ғасыр
археология
Шайдана ауылының солтүстік-батыс беткейінде 13 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 676542 UTM 4788637

Расположен в 300 метрах к западу от села Шайкорык, в 100 метрах слева от автодороги Тараз-Каратау. Географические координаты 42 T 689819 UTM 4759050.
92.
Поселение Машахайтобе
VII-VIII века
археологии
Расположено в 1,5 километрах к северу от села Пионер. Географические координаты 42 T 681241 UTM 4772899.
93.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1 километре к юго-востоку от села Енбек. Географические координаты 42 T 681269 UTM 4765101.
94.
Коныртобе, группа Курганов (6)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 2,5 километрах к востоку от села Тастобе. Географические координаты 42 T 684709 UTM 4768734.
95.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 500 метрах к юго-востоку от села Енбек, в 800 метрах от железной дороги Тараз-Аса. Географические координаты 42 T 680210 UTM 4765325.
96.
Группа Курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 2 километрах к северо-западу от села Костобе. Географические координаты 42 T 682392 UTM 4763694.
97.
Торткуль
Х-XІІ века
археологии
Расположен в 1,7 километрах к востоку от села Енбек. Географические координаты 42 T 681951 UTM 4763975.
98.
Торткуль
Х-XІІ века
археологии
Расположен в 2,5 километрах к северу от поселка Аса. Географические координаты 42 T 673897 UTM 4770169.
99.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к северу от села Аса, на равнине. Географические координаты 42 T 674595 UTM 4770785.
100.
Городище Аулиебастау
VI-XIII века
археологии
Расположен в 14 километрах к западу от села Айша биби. Географические координаты 42 Т 664574 UTM 4742430.
101.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,2 километрах к северу от села Аса, посреди поля. Географические координаты 42 T 676142 UTM 4770848.
102.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к северо-востоку от села Каракемер, в 5,5 километрах к северо-востоку от села Шайдана. Географические координаты 42 Т 672058 UTM 4772300.
103.
Ботакара поселение
Средневековье
археологии
Расположено в 11 километрах к северо-западу от села Шайдана. Географические координаты 42 T 0673690 UTM 4785810.
104.
Буркитбайтобе поселение
Средневековье
археологии
Расположено в 6,5 километрах к северо-востоку от села Шайдана, в урочище Колькайнар. Географические координаты 42 T 683182 UTM 4779358.
105.
Караласпайтобе городище средневековье
археологии
Расположено в 13 километрах к северо-западу от села Шайдана. Географические координаты 42 T 676542 UTM 4788637.

106.
Бектөбе қалашығы
VII-XII ғасырлары
археология
Бектөбе ауылының батыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 0685837 UTM 4750574
107.
Ақтөбе қонысы
IX-XIII ғасырлар
археология
Бесағаш ауылынан оңтүстікке қарай 650 метр, Қазақстан-Қырғызстан мемлекеттік шекарасынан солтүстікке қарай 700 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық кординаттары 42 T 698708 UTM 4741910
108.
Кішімүрде қонысы
VII-XIII ғасырлар
археология
Бесағаш ауылынан оңтүстікке қарай 200 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 0698636 UTM 4741836
109.
Ақтөбе қалашығы
IX-XIII ғасырлар
археология
Бесжылдық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 600 метр. Географиялық координаттары
42 Т 687679 4764217
110.
Аты жоқ қалашық
VII-X ғасырлар
археология
Бесжылдық ауылының оңтүстік шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 688799 4762078
111.
Обалар (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақшолақ стансасының оңтүстігінде 9 шақырым қашықтықта Қырғыз жотасының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 724050 UTM 4755839
112.
Обалы қорым (13)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақшолақ стансасының оңтүстігінде 8 шақырым қашықтықта, Қырғыз жотасының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 725509 UTM 4757105
113.
Обалы қорым (11)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақшолақ стансасынан оңтүстік-батыс бағытта 6 шақырым қашықтықта, Қырғыз жотасының етегіндеге орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 723321 UTM 4760335
114.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қыршынды қыстауының солтүстік-шығысында 2 шақырым қашықтықта, Үлкен Аса мен Кіші Аса өзенінің түйісер тұсында оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаты 43 T 680364 UTM 4757757
115.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Қыршындының батыс беткейінде, гипс шығаратын зауыттан 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 667396 UTM 4757720
116.
Күзет мұнарасы (қалдығы)
VII-IX ғасырлар
археология
Жасөркен ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 708671 UTM 4744209
117.
Обалы қорым (33)
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдихан ауылының оңтүстік-шығысында 8 шақырым қашықтықта, Қазақстан-Қырғызстан мемлекеттік шекарасының бойында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 712800 UTM 7439682
118.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдихан ауылының шығыс бөлігінде, Жасөркен деген жерде, егістік алқабының бойында орналасқан. Географиялық координаты 42 T 711176 UTM 4742012
119.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдиқан ауылының шығысында, 1 шақырым қашықтықта, Талас өзенінің оң жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 707979 UTM 4744832

106.
Городище Бектобе
VII-XII века
археологии
Расположен на западной окраине села Бектобе. Географические координаты 42 Т 0685837 UTM 4750574.
107.
Поселение Актобе
IX-XIII века
археологии
Расположен в 650 метрах к югу от села Бесагаш, в 700 метрах к северу от государственной границы Казахстан-Киргизия. Географические кординаты 42 T 698708 UTM 4741910.
108.
Поселение Кишимурде
VII-XIII века.
археологии
Расположен в 200 метрах к юго-западу от поселка Бесагаш. Географические координаты 42 Т 0698636 UTM 4741836.
109.
Городище Актобе
IX-XIII века
археологии
Расположен в 0,6 километрах к северо-западу от села Бесжилдык. Географические координаты 42 Т 687679 4764217.
110.
Городище безымянное
VII-X века
археологии
Расположен на южной окраине села Бесжылдик. Географические координаты 42 Т 688799 4762078.
111.
Курганы (4)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 9 километрах к югу от станции Акшолак, у подножья Кыргызского хребта. Географические координаты 42 T 724050 UTM 4755839.
112.
Курганный могильник (13)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8 километрах к югу от станции Акшолак, у подножья Кыргызского хребта. Географические координаты 42 T 725509 UTM 4757105.
113.
Курганный могильник (11)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,5 километрах к юго-западу от станции Акшолак, у подножья Кыргызского хребта. Географические координаты 42 T 723321 UTM 4760335.
114.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 2,5 километрах к северо-востоку от зимовки Кыршынды, у слияния рек Малой и Большой Асы, по среди поля. Географические координаты 43 T 680364 UTM 4757757.
115.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к западу от гипсовых рудников. Географические координаты 42 Т 667396 UTM 4757720.
116.
Башня сторожевая (остатки)
VII-IX века
археологии
Расположен в 3 километрах к северу от села Жасоркен. Географические координаты 42 Т 708671 UTM 4744209.
117.
Курганный могильник (33)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8,8 километрах к юго-востоку от села Кызылдихан, вдоль государственной границы Казахстана и Киргизии. Географические координаты 42 T 712800 UTM 4739682.
118.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен к востоку от села Кызылдихан, в урочище Жасуркен, вдоль полей. Географические координаты 42 T 711176 UTM 4742012.
119.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 1,5 километрах к востоку от села Кызылдихан, на правом берегу реки Талас. Географические координаты 42 Т 707979 UTM 4744832.

120.
Обалар тобы (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдихан ауылының солтүстік-шығысында 4 шақырым қашықтықта, Қырғыз жотасы тауының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 710671 UTM 4746889
121.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Шайдана ауылынан солтүстік-шығыс бағытта 6 шақырым қашықтықта, Көлқайнар шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 682901 UTM 4778727
122.
Бектөбе қалашығы
VII-XII ғасырлар
археология
Қаракемер ауылынан оңтүстік-батыс қарай 2 шақырым. Географиялық координаттары
42 T 668950 4769014
123.
Қаракемер қалашығы
VII-XII ғасырлар
археология
Қаракемер ауылынан оңтүстік-шығысында, 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 668430 UTM 4770372
124.
Қостөбе мекенжұрты
VII-ІX ғасырлар
археология
Қаракемер ауылының батысында 1 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттары 42 T 666178 UTM 4773340
125.
Қорғандар Жетітөбе
Біздің заманымызға дейінгі
II-I ғасырлар – біздің заманымыздың I-II ғасырлар
археология
Қаракемер ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым, Шайдана ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 672058 UTM 4772300
126.
Қостөбе обалары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Өрнек ауылының солтүстік-шығысында 5 шақырым қашықтықта. Географиялық координаттары 42 T 659513 UTM 4773487
127.
Төрткүл қонысы
VII-IX ғасырлар
археология
Өрнек ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым
Географиялық координаттары
42 T 650681 4769887
128.
Үлкен төрткүл қонысы
VIІ-IX ғасырлар
археология
Өрнек ауылынан шығысқа
қарай 3 шақырым. Географиялық координаттары 42 T 649315 4771510
129.
Ақтөбе бекінісі
VII-XI ғасырлар
археология
Өрнек ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаты 42 Т 654224 UTM 4770123
130.
Көктөбе бекінісі
VII-IX ғасырлар
археология
Өрнек ауылынан солтүстікке
қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 655611 4774956
131.
Мекенжұрт
Х-XI ғасырлар
археология
Қалашық Түрксіб ауылының батысында 300 метр қашықтықта орналасқан. Қала орнының шығысында 1 шақырым қашықтықта, Тараз-Бесағаш тас жолы өткен. Географиялық координаттары 42 Т 694086 UTM 4744967
132.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Тараз қаласынан батысқа қарай 5 шақырым жерде, Үлкен Бұрылтау тауында орналасқан. Географиялық координаттры 42 T 681008 UTM 4753655
133.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Тараз қаласынан батысқа қарай 5 шақырым жерде, Қыршынды деген жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 680764 UTM 4755637
134.
Тастөбе қалашығы
VI-XII ғасырлар
археология
Тастөбе ауылынан солтүстікке қарай 300 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 681796 UTM 4770898

120.
Группа курганов (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,5 километрах к северо-востоку от села Кызылдихан, у подножия Киргизского хребта. Географические координаты 42 Т 710671 UTM 4746889.
121.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6 километрах к северо-востоку от села Шайдана, в урочище Колькайнар. Географические координаты 42 T 682901 UTM 4778727.
122.
Городише Бектобе
VII-XII века
археологии
Расположен в 2,5 километрах к юго-западу от села Каракемер. 42 T 668950 4769014
123.
Городище Қаракемир
VII-XII века
археологии
Расположен в 1 километре к юго-востоку от села Каракемер. Географические координаты 42 T 668430 UTM 4770372.
124.
Поселение Костобе
VII-ІX века
археологии
Расположен в 1 километре к западу от села Каракемер, в болотистой заросшей камышом местности. Географические координаты 42 T 666178 UTM 4773340.
125.
Курганный могильник Жетитобе Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километре к северо-востоку от села Каракемер, в 5,5 километре к северо-востоку от села Шайдана. Географические координаты 42 Т 672058 UTM 4772300.
126.
Курганны Костобе (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5 километре к северо-востоку от села Орнек. Географические координаты 42 T 659513 UTM 4773487.
127.
Поселение Торткуль
VII-IX века
археологии
Расположен в 4 километрах к юго-востоку от села Орнек Географические координаты 42 T 650681 4769887
128.
Поселение Улькен Торткуль
VII-IX века
археологии
Расположен в 3 километрах к востоку от села Орнек. Географические координаты 42 T 649315 4771510
129.
Укрепление Актобе
VII-XI века
археологии
Расположено в 2 километрах к юго-востоку от села Орнек, у водоканала Саз. Географические координаты 42 Т 654224 UTM 4770123.
130.
Укрепление Коктобе
VII-IX века
археологии
Расположен в 5 километрах к северу от села Орнек. Географические координаты 42 T 655611 4774956
131.
Поселение
Х-XI века
археологии
Расположен в 300 метрах к западу от села Турксиб. В 1 километре к востоку проходит автодорога Тараз – Бесагаш. Географические координаты 42 Т 694086 UTM 4744967.
132.
Группа Курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5 километрах к западу от города Тараз, в горах Улькен Бурылтау. Географические координаты 42 T 681008 UTM 4753655.
133.
Группа Курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5 километрах к западу от города Тараз, в урочище Кыршынды. Географические координаты 42 Т 680764 UTM 4755637.
134.
Городище Тастобе
VI-XII века
археологии
Расположен в 300 метрах к северу от села Тастобе. Географические координаты 42 T 682392 UTM 4763694.

135.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Бектөбе ауылының батыс жағында 700 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 682844 UTM 4750451
136.
Ақтөбе қонысы
VIII-IX ғасырлар
археология
Жамбыл ауылының оңтүстік-шығыс шетінде орналасқан. Геграфиялық координатасы
42 T 680191 4761886
137.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Шайқорық ауылының батысында 4 шақырым, Шайқорық-Қостөбе тас жолынынан 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 686218 UTM 4760442
138.
Тастөбе обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Тастөбе ауылының оңтүстік беткейінде 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 682177 UTM 4767867
139.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Жамбыл ауылының оңтүстік-шығысында 350 метр жерде орналасқан. Геграфиялық координаттары 42 T 680173 4761598
140.
Қорғандар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қостөбе ауылының солтүстік-батысында 2 шақырым қашықтықта орналасқан.
Географиялық координаттары
42Т 682392 UTM 4763694
141.
Мекенжұрт
Орта ғасыр
археология
Шайдана ауылының солтүстігінде 5 шақырым қашықтықта, Сеңгірбай су қоймасына баратын тас жолдан 3 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 679169 UTM 4779708
Жуалы ауданы
142.
Б.Момышұлының ескерткіші,
1989 жыл.
Мүсінші – И.И. Шорохов.
монументтік өнер құрылысы
Талапты ауылының оңтүстік-батысында, Б.Момышұлы көшесі, 34 үйдегі Б. Момышұлы атындағы мектептің ауласында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 652037 4716891
143.
Жауынгер – жерлестерге ескерткіш,
1975 жыл.
Архитектор С. Түтелбаев.
монументтік өнер құрылысы
Бауыржан Момышұлы ауылының орталығында орналасқан. Географиялық координаты 42 T 645160 4719816
144.
Теріс петроглифтері
Біздің заманымызға дейінгі
2 мыңжылдық-ортағасырлары
археология
Қаратас ауылынан солтүстіккежәне солтүстік-батысқа қарай,
Б. Момышұлы ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 27 шақырым жерде, Қаратау жотасының оңтүстік-шығысында, Теріс өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 624703 4738725
145.
Қоғасай археологиялық кешені
Ерте темір ғасыры және орта ғасыр мекенжұрты, қола және ерте темір ғасырының қорымы
археология
Қаратас ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 500 метр, Қоғасай шатқалытүкпіріне қарай 400 метр жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 624452 4738353
146.
Адрасиаб-Мүрде қалажұрты
Орта ғасыр
археология
Диқан ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым,бекіністімекен-жұрттан шығысқа қарай 200 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т641200 4718439
147.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Диқан ауылынан оңтүстік-батыс атырабындаорналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 642315 4717366

135.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,7 километрах к западу от села Бектобе. Географические координаты 42 Т 682844 UTM 4750451.
136.
Поселение Актобе
VIII-IX века
археологии
Расположен к востоку от села Жамбыл. Географические координаты
42 T 680191 4761886
137.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4 километрах к западу от села Шайкорык, в 1 километре от автодороги Шайкорык-Тастобе. Географические координаты 42 T 686218 UTM 4760442.
138.
Группа курганов Тастобе (3) Ранний железный век
археологии
Расположена в 1,5 километрах к югу от села Тастобе. Географические координаты 42 T 682177 UTM 4767867.
139.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 350 метрах к юго-востоку от села Жамбыл. Географические координаты 42 T 680173 4761598
140.
Группа курганов 3
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2 километрах к северо-западу от села Костобе. Географические координаты 42Т 682392 UTM 4763694.
141.
Поселение
Средневековье
археологии
Расположено в 5 километрах к северу от села Шайдана, в 3,5 километрах от автодороги ведущей к водохранилищу Сенгирбай. Географические координаты 42 T 679169 UTM 4779708.
Жуалынский район
142.
Памятник Б.Момышулы
Автор И.И.Шорохов
1989 год
сооружения монументального искусства
Расположен на юго-западной окраине села Талапты, во дворе
школы имени Б. Момышулы, по улице Б.Момышулы, 34. Географические координаты 42 Т 652037 4716891.
143.
Памятник воинам-землякам
архитектор Тутельбаев
1975 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре селе Бауыржан Момышулы. Географические координаты 42 T 645160 4719816.
144.
Петроглифы Терис (Терс)
ІІ тысычилетие до нашей эпохи-средневековье.
археологии
Расположен к северу и северо-
западу от села Каратас, по левому берегу реки Терис в юго-восточной оконечности хребта Каратау, в 27 километрах к северо-востоку от села Б. Момышулы. Географические координаты 42 Т 624703 4738725.
145.
Археологический комплекс Когасай
поселения раннего железного века и средневековья, могильник эпохи бронзы и раннего железного века
археологии
Расположен в 500 метрах к северо-востоку от села Каратас, в 400 метрах вглубь ущелья Когасай. Географические координаты 42 Т 624452 4738353.
146.
Городище Адрасиаб-Мурде
Средневековье
археологии
Расположен в 1,55 километрах к северо-западу от села Дикан в 200 метрах восточнее укрепленного поселения. Географические координаты 42 Т 641200 4718439.
147.
Могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен на юго-западной окраине села, возле тополиной рощи на правом берегу ручья. Географические координаты 42 Т 642315 4717366.

148.
Дарбазыдағы шеберхана
мусьте
археология
Қарабастау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым, Дарбаза шаруа қожалығынан солтүстік-шығысқа қарай 200 метр, Дарбаза су қоймасынан оңтүстікке қарай 500 метр, Ақсу өзенінің сол жақ жағалауының орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 652833 4751347
149.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Ә.Жүргенұлы ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым, Қарабастау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 11 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 636864 4759472
150.
Обалар (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Ә.Жүргенұлы ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым, Қарабастау ауылынан батысқақарай 11 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары42 Т 636578 4755689
151.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Ә.Жүргенұлы ауылынан оңтүстіккеқарай 2 шақырым, Қарабастау ауылынан батысқа қарай11 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары42 Т 636444 4755320
152.
Оба (1)
Ерте темір дәуірі
археология
Дарбаза ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, Қарабастау ауылынаншығысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 652002 4753860
153.
Обалар (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Дарбаза ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шықырым, Қарабастауауылынан шығысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан.Географиялық координаттары 42 Т 652104 4753650
154.
Қорым (14)
Ерте темір дәуірі
археология
Дарбаза ауылынаноңтүстікке қарай 2 шақырым, Қарабастау ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым жердеорналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 651809 4754620
155.
Дарбаза шеберхана-тұрағы
Жоғарғы палеолит-мезолит
археология
Қарабастау ауылының оңтүстікке қарай 2 шақырым, Қарабастау ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым жердеорналасқан. Географиялық координаттары 42Т 651809 4754620
156.
Саясу 1 қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылынан батысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 641548 4754509
157.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Жылыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым, Қарабастау ауылынан шығысқа қарай 10 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 657295 4758084
158.
Қорым (13)
Ерте темір дәуірі
археология
Жылыбұлақ ауылынанбатысқа қарай 1 шақырым, Қарабастау ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары42 Т 652834 4756321
159.
Саясу 4 қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан.Географиялық координаттары 42 Т 644600 4749445
160.
Саясу 5 қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылынанбатысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 643271 4753686

148.
Мастерская у дарбазы
Мусьте
археологии
Расположен в 6 километре к юго-востоку от села Карабастау, в 6,2 километре к юго-востоку от села Карабастау, в 200 метрах к северо-востоку от фермерского хозяйства Дарбаза, в 0,5 километрах к югу от водохранилища Дарбаза, на надпойменной террасой левого
берега реки Аксу. Географические координаты 42 Т 652833 4751347.
149.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,5 километрах к северу от села А.Жургенулы, в 11,7 километрах к северо-западу от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 636864 4759472.
150.
Курганы (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,3 километрах к югу от села А.Жургенулы, в 11 километрах к западу от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 636578 4755689.
151.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,6 километрах к югу от села А.Жургенулы, в 11,1 км к западу от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 636444 4755320.
152.
Курган (1)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,4 километрах к юго-востоку от села Дарбаза, в 4,6 километрах к востоку от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 652002 4753860.
153.
Курганы (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,8 километрах к юго-востоку от села Дарбаза, в 4,9 километрах востоку от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 652104 4753650.
154.
Могильник (14)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,7 километрах к югу от села Дарбаза, в 4,7 километрах к востоку от села Карабастау. Географические координаты 42 Т
651809 4754620.
155.
Стоянка-мастерская Дарбаза
Верхний палеолит-мезолит
археологии
Расположен в 2,7 километрах к югу от села Дарбаза, в 4,7 километрах к востоку от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 651809 4754620.
156.
Могилники Саясу 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,9 километрах к западу от села Карабастау. Географические координаты 42Т 641548 4754509.
157.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,7 километрах к востоку от села Жылыбулак, в 10,3 километрах к востоку от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 657295 4758084.
158.
Могильник (13)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,5 километре к западу от села Жылыбулак, в 5,5 километрах к востоку от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 652834 4756321.
159.
Могильник Саясу 4
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,7 километрах к юго-западу от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 644600 4749445.
160.
Могильник Саясу 5
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,2 километрах к западу от села Карабастау. Географические координаты 42Т 643271 4753686.

161.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылыныңшетінен оңтүстік-шығысқа қарай 300 метр жерде орналасқан.Географиялық координаттары 42 Т 6485754754549.
162.
Обалар (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылыныңшетінен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым, фермадан шығысқа қарай 100 метр жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 649064 4754556
163.
Бурнооктябрьское қалажұрты
VIII-XII ғасырлар
археология
Теріс ауылынан шығысқа қарай 800 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары42 Т648597 4724933
164.
Үштөбе қорымы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қазбастау ауылыныңоңтүстігінен 6 шақырым, Алатау ауылыныңбатысынан 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаты 42 Т 657848 4718109
165.
Атауы жоқ қалажұрт
Орта ғасыр
археология
Қайрат ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 645987 4715658
166.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым, Билікөл көлініңоңтүстік жағалауынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т645786 4755936
167.
Оба
II-III ғасырлар
археология
Көлбастау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, Талапты ауылынан батысқақарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 648644 4715842
168.
Қорым (43)
Ерте темір ғасыры
археология
Қарабастау ауылынаноңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 646892 4753938
169.
Қорым (10)
Ерте темір ғасыры
археология
Қарабастау ауылынан батысқа қарай 600 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 647055 4754364
170.
Мүрделітөбе қонысы
VII-XII ғасырлар
археология
Қарабастау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым, Билікөл көлінің оңтүстік жағалық сызығынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 6455754 755302
171.
Бекініс
VII-IX ғасырлар
археология
Қарабастау ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым, Тараз-Қаратау автомобиль жолынан солтүстікке қарай 100 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 648546 4755407
172.
Қорым (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылынан батысқа қарай 4 шақырым, Билікөл көлінің оңтүстік жағалауынан оңтүстікке қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары42 Т 642743 4755190
173.
Қорым (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Бәйтерек ауылының солтүстік-батысынан 800 метр, Жаңаталап ауылының оңтүстігінен 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 671033 4720787
174.
Қорым (11)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылынан батысқа қарай 9 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 637909 4753099

161.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 300 метрах к юго-востоку от окраины села Карабастау. Географические координаты 42 Т 648575 4754549.
162.
Курганы (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,5 километрах к востоку от села Карабастау, в 100 метрах к востоку от фермы. Географические координаты 42 Т 649064 4754556.
163.
Городище Бурнооктябрьское VIII-XII века
археологии
Расположен в 800 метрах к востоку от села Терс. Географические координаты 42 Т 648597 4724933.
164.
Могильник Уштобе (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6 километрах к югу от села Казбастау, в 1,85 километре к западу от села Алатау. Географические координаты 42 Т 657848 4718109.
165.
Городище Безымянное
Средневековье
археологии
Находится в 2,5 километрах к югу от села Кайрат. Географические
координаты 42 T 645987 4715658.
166.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,3 километрах к северо-западу от села Карабастау, в 3,2 километрах к юго-востоку от южной береговой линии озера Биликоль. Географические координаты 42 Т 645786 4755936.
167.
Могильник
II-III века
археологии
Расположен в 3,2 километрах к юго-востоку от села Кольбастау, в 4,4 километрах к западу от села Талапты. Географические координаты 42 Т 648644 4715842.
168.
Могильник (43)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1 километре к юго-западу от окраины села Карабастау. Географические координаты 42 Т 646892 4753938.
169.
Могильник (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 600 метрах к западу села Карабастау. Географические координаты 42 Т 647055 4754364.
170.
Поселение Мурделитобе
VII-XII века
археологии
Расположен в 2 километрах к северо-западу от села Карабастау, в 3,9 километрах к юго-востоку от южной береговой линии озера Биликоль. Географические координаты 42 Т 6455754 755302.
171.
Укрепление
VII-IX века
археологии
Расположен в 1,3 километре к северо-востоку от села Карабастау, в 100 метрах к северу от автотрассы Тараз – Каратау. Географические координаты 42 Т 648546 4755407.
172.
Могильник (5)
ранний железный век
археологии
Расположен в 4,9 километрах к западу от села Карабастау, в 2,7 километрах к югу от южной береговой линии озера Биликоль, в 300 метрах к востоку от отгона Биликоль, в 200 метрах от трассы Куйык – Каратау.
Географические координаты 42 Т 642743 4755190.
173.
Могильник (4)
ранний железный век
археологии
Расположен в 800 метрах к северо-западу от села, в 1,7 километрах к югу от села Жанаталап. Географические координаты 42 Т 671033 4720787.
174.
Могильник (11)
ранний железный век
археологии
Расположен в 9,8 километрах к западу от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 637909 4753099.

175.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылынан батысқа қарай 6 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 641136 4753747
176.
Мүрделітөбе қалашығы
VII-XII ғасырлар
археология
Қарасаз ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 3 шақырым, Шақпақата ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым жерде орналасқан.Географиялық координаттары 42 Т 634646 4719013
177.
Кремневск қаласы
VIII-X ғасырлар
археология
Шақпақата ауылының оңтүстігінен 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 634676 4712849
178.
Қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Шақпақата ауылыныңсолтүстік-шығыс шетінде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 636174 4715347
179.
Оба (1)
Ерте темір дәуірі
археология
Т.Дүйсебайұлы ауылынан оңтүстік-батысынан 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 T 635782 4707484
180.
Бекіністі мекенжұрт
Орта ғасыр
археология
Дихан ауылынан батысқа қарай 1 шақырым, Шақпақата ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 640906 4718295
181.
Қоңыртөбе қонысы
VIIІ-ХІ ғасырлар
археология
Ынтымақ ауылынан оңтүстікке қарай 500 метр жерде, Барсықырықканалының сол жағалауында орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 634051 4715722
182.
Қала
X-XIII ғасырлар
археология
Шақпақата ауылынан батысқа 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары42 T 625781 4719356
183.
Жетітөбе обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Тасбастау ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым, Шақпақ ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырымда орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 628285 4723429
184.
Қарауыл мұнарасы
VIII-XII ғасырлар
археология
Шақпақ ауылынан батысқа 4 шақырым жерде орналасқан.
Географиялықкоординаттары 42 T 625271 4718761
185.
Қорым (11)
Ерте темір дәуірі
археология
Көлтоған ауылынан оңтүстік-шығысынан 300 метр жерде, ауылдық христианзиратының маңында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 609918 4732395
186.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Ертай ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырымда орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 611144 4737524
187.
Қорым (12)
Ерте темір дәуірі
археология
Ертай ауылының батысынан 2 шақырым, Қоңыртөбе ауылының солтүстік-батысынан 6 шақырым жердеорналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 614748 4731122
188.
Обалы қорым (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Көлтоған ауылыныңбатысынан 1 шақырым жерде, мұсылман зиратынан оңтүстік-батысқа қарай 300 метр, орман отырғызу жолағы маңында орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 6077514733236
189.
Оба (1)
Ерте темір дәуірі
археология
Көлтоған ауылынан солтүстік-батысынан 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 608055 4733586

175.
Курганы (2)
ранний железный век
археологии
Расположен в 6,3 километре к западу от села Карабастау. Географические координаты 42 Т 641136 4753747.
176.
Городище Мурделитобе
VII-XII века
археологии
Расположен в 3,7 километрах к юго-западу от села Карасаз, в 4,5 километрах к северу от села Шакпаката. Географические координаты 42 Т 634646 4719013.
177.
Городище Кремневск
VIII-X века
археологии
Расположен в 1 километре к югу от села Шакпаката. Географические координаты 42 Т 634676 4712849.
178.
Курганы (5)
ранний железный век
археологии
Расположен на северо-восточной окраине села Шакпаката. Географические координаты 42 Т 636174 4715347.
179.
Курган (1)
ранний железный век
археологии
Расположен в 3 километрах к юго-западу от села Т.Дуйсебайулы. Географические координаты 42 T 635782 4707484.
180.
Укрепленое поселение
Средневековье
археологии
Расположен в 1,5 километрах к западу от села Дикан, в 7,5 километрах к северо-востоку от села Шакпаката. Географические координаты 42 Т 640906 4718295.
181.
Поселение Коныртобе
VIII-XI века
археологии
Находится в 500 метрах к югу от села Ынтымак, на левом берегу канала Барсыкырык. Географические координаты 42 Т
634051 4715722.
182.
Городище
X-XIII века
археологии
Находится в 3,3 километрах к западу от села Шакпаката. Географические координаты 42 T 625781 4719356.
183.
Курганные могильники Жетитобе
ранний железный век
археологии
Находится в 2,5 километрах к югу от села Тасбастау. В 3,7 километрах к северу от села Шакпак. Географические координаты 42 Т 628285 4723429.
184.
Башня сторожевая
VIII-XII века
археологии
Находится в 4 километрах к западу от села Шакпак. Географические координаты 42 T 625271 4718761.
185.
Могильник (11)
ранний железный век
археологии
Находится в 300 метрах к юго-востоку от села Колтоган, близ сельского христианского кладбища. Географические координаты 42 Т 609918 4732395.
186.
Курганные могильники (2)
ранний железный век
археологии
Находятся в 2,7 километрах к северу от села Ертай. Географические координаты 42 Т 611144 4737524.
187.
Могильник (12)
ранний железный век
археологии
Находится в 2,5 километрах к западу от села Ертай, в 6,9 километрах к северо-западу от села Коныртобе. Географические координаты 42 Т 614748 4731122.
188.
Курганные могильники (5)
ранний железный век
археологии
Находится в 1,4 километре к западу от села Колтоган, в 300 метрах к юго-западу от мусульманского кладбища, близ лесопосадочной полосы. Географические координаты 42 Т 607751 4733236.
189.
Курган
ранний железный век
археологии
Находится в 1 километре к северо-западу от села Колтоган. Географические координаты 42 Т 608055 4733586.

190.
Көлтоған бекінісі
VII-XI ғасырлар
археология
Көлтоған ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым.Географиялық координаттары 42 Т 607198 4731849
191.
Обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Көлтоған ауылынан солтүстік-шығысынан 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық
координаттары 42 Т 610454 4734581
192.
Жалғыз оба
Ерте темір дәуірі
археология
Жүрімбай ауылынан шығысқа қарай 500 метр қашықтықта орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 638158 4723413
193.
Жалғыз қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Жүрімбай ауылынан шығысқа қарай 400 метр, христиан зиратынан батысқақарай 50 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 636434 4722622
194.
Оба (1)
Ерте темір ғасыры
археология
Жүрімбай ауылынан шығысқа қарай 900 метр жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 638210 4722993
195.
Қоныс
VII-XII ғасырлар
археология
Жүрімбай ауылынан оңтүстікке қарай 300 метр, Қарасаз –Жүрімбайтас жолынан батысына қарай орналасқан.Географиялықкоординаттары 42 Т 638321 4721516
196.
Қоңыртөбе мұнарасы
Орта ғасыр
археология
Қоңыртөбе ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T618783 4725280
197.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Шынбұлақ ауылынан шығысқа қарай 3 шақырымда орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 639456 4728911
198.
Обалар (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Шыңбұлақ ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым, Қосмұрат ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырымда орналасқан. Географиялық координаттары 1). 42 Т 639549 4729342 2). 42 Т 639276 4729780
199.
Оба (1)
Ерте темір дәуірі
археология
Шыңбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым жерде орналасқан. . Географиялық координаттары 42
Т 638625 4729514
200.
Кәріқорған мұнарасы
Орта ғасыр
археология
Кәріқорған ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым жерде оналасқан. Географиялықкоординаттары 42 Т 622203 4722288
Қордай ауданы
201.
Жерлес-жауынгерлер ескерткіші
1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қордай ауылының орталығындағы алаңда орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 476325 4766086
202.
Өтеген батырдың жерленген жері
1699-1773 жылдар
археология
Өтеген ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым жерде орналасқан.
Географиялықкоординаттары 43 T 499932 4757004
203.
Азамат соғысы жылдары қаза болған Фаизов, Грищенко, Айтеков зираттарындағы обелиск
1920 жыл, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қордай ауылының оңтүстік-батыс шетіндегі Алматы-Бишкек автожолынан шығысқа қарай 200 метр жерде орналасқан
Географиялық координаттары 43 T 557644 4763686
204.
Кеңес одағының батыры-панфиловшы Н.И.Белашов ескерткіші
1963 жыл
монументтік өнер құрылысы

190.
Укрепление Култоган
VII-XI века
археологии
Находится в 2 километрах к юго-западу от села Культоган, на восточном берегу озера Колтоган. Географические координаты 42 Т 607198 4731849.
191.
Курганные могильники
ранний железный век
археологии
Находятся в 1,5 километрах к северо-востоку от села Колтоган. Географические координаты 42 Т 610454 4734581.
192.
Одиночный могильник
ранний железный век
археологии
Находится в 500 метрах к востоку от села Журымбай. Географические
координаты 42 Т 638158 4723413.
193.
Одиночный курган
ранний железный век
археологии
Находится в 400 метрах к востоку от села Журымбай, в 50 метрах к западу от христианского кладбища. Географические координаты
42 Т 636434 4722622.
194.
Курган (1),
ранний железный век
археологии
Находится в 900 метрах к востоку от села Журымбай. Географические координаты 42 Т 638210 4722993.
195.
Поселение
VII-XI века
археологии
Находится в 300 метрах к югу от села Журымбай к западу от трассы Карасаз – Журымбай. Географические координаты 42 Т 638321 4721516.
196.
Башня Коныртобе (Аулиетобе)
Средневековье
археологии
Находится в 2 километрах к юго-западу от села Коныртобе. Географические координаты 42 T 618783 4725280.
197.
Могильники (2)
ранний железный век
археологии
Находятся в 3,8 километрах к востоку от села Шынбулак. Географические координаты
42 Т 639456 4728911.
198.
Курганные могильники (4)
ранний железный век
археологии
Находятся в 3,5 километрах к востоку от села Шынбулак, в 2,7 километрах к северо-востоку от села Космурат.
Географические координаты
1).42 Т 639549 4729342.
2).42 Т 639276 4729780.
199.
Курган (1)
Ранний железный век
археологии
Находится в 1 километре к северу от села Шымбулак. Географические координаты 42 Т 638625 4729514.
200.
Башня Карикорган
Средневековье
археологии
Находится в 6 километрах к юго-западу от села Карикорган. Географические координаты 42 Т 622203 4722288.
Кордайский район
201.
Памятник воинам-землякам
1980 год
сооружения монументального искусства
Расположен на площади центра села Кордай
Географические координаты
43 T 476325 4766086
202.
Место захоронения Отеген батыра
1699-1773 годы
археологии
Расположен в 2 километрах северо-восточнее села Отеген
Географические координаты 43 T 499932 4757004
203.
Обелиск-могила Фаизова, Грищенко, Айтекова, погибших в период гражданской вайны
1920 год, 1975 год
сооружения монументального искусства
Расположен на юго-западной окрайне села Кордай, в 200 метрах восточнее автотрассы Алматы-Бишкек
204.
Памятник Героя Советского Союза-панфиловцу Н.И.Белашову
1963 год
сооружения монументального искусства
Расположен на площади центра села Кордай

Қордай ауылының орталығындағы алаңда орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 476291 4766065
205.
М.Масанчи мүсіні
1963 жыл
монументтік өнер құрылысы
Масаншы ауылы, мәдениет үйі ғимратынан 150 метр жерде орналасқан.
Географиялықкоординаттары 43 T 524443 4753357
206.
Д.А.Фурмановтың келуіне орай орнатылған мемориалдық тақта, 1950 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алға ауылы, Алматы-Бишкек автокөлік жолының бойында орналасқан.
Географиялықкоординаттары 43 T 480385 4786942
207.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қордай ауылының солтүстігінде 3 шақырым жерде, АлматыБишкек тасжолының оң жақ бетінде, жолдан 400 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 475520 UTM 4771669
208.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Қордай ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 485722 4761845
209.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қордай ауылының солтүстігінде 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 478615 UTM 4773937
210.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қасық ауылының солтүстікшығысында 1 шақырым жерде, каналдың оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 472289 UTM 4774330
211.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Қордай ауылының солтүстігінде 6 шақырым жерде, қыр үстінде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 474193 UTM 4775052
212.
Обалы қорым (22)
Ерте темір дәуірі
археология
Қасық ауылының солтүстікшығысында 400 метр жерде, каналдың оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 471341 UTM 4774423
213.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Көкадыр ауылының солтүстігінде 7 шақырым жерде, Қақпатас 1 өзенінің сол жағалауында орналасқан.Географиялық координаттары 43Т 477036 UTM 4802295
214.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Көкадыр ауылының оңтүстігінде 1 шақырым жерде, Көкадыр өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 478038 UTM 4793247
215.
Бетқайнар қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Алға ауылының оңтүстігінде 500 метр
жерде, Қалғұты өзенінің сол жағалауында орналасқан.
Географиялық координаттары
43 Т 479383 UTM 4786231
216.
Обалы қорым (3)
Ерте темір дәуірі
археолоия
Соғанды ауылының солтүстікшығысында 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 473418 UTM 4815304
217.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының солтүстігінде 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 469701 UTM 4812586
218.
Обалы қорым (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Бетқайнар ауылының солтүстігінде 3 шақырым жерде, Қордай каналының оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 456472 UTM 4788995

Географические координаты 43 T 476291 4766065
205.
Скульптура М.Масанчи
1963 год
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Масанчи, в 150 метрах от Дома культуры
206.
Мемориальная доска установленная в честь приезда Д.А.Фурманоа
1950 год
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Алга, в доль автотрассы Алматы-Бишкек
Географические координаты 43 T 480385 4786942
207.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3 километрах к северу от села Кордай, в 400 метрах к западу от автотрассы АлматыБишкек. Географические координаты 42Т 475520 UTM 4771669.
208.
Группа могильников (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9 километрах к юго-востоку от села Кордай.
Географические координаты 43 T 485722 4761845
209.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,7 километрах к северу от села Кордай. Географические координаты 42Т 478615 UTM 4773937.
210.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,3 километрах к северо-востоку от села Касык, на правом берегу канала. Географические координаты 43Т 472289 UTM 4774330.
211.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 6,6 километрах к северу от села Кордай, на возвышенности. Географические координаты 42Т 474193 UTM 4775052.
212.
Курганный могильник (22)
Ранний железный век
археологии
Расположен 400 метрах к северо-востоку от села Касык, на правом берегу канала. Географические координаты 43Т 471341 UTM 4774423.
213.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7 километрах к северу от села Кокадыр, на левом берегу реки 1-й Какпатас. Географические координаты 43Т 477036 UTM 4802295.
214.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,1 километре к югу от села Кокадыр, на левом берегу речки Кокадыр. Географические координаты 43Т 478038 UTM 4793247.
215.
Могильник Беткайнар
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,5 километрах к югу от села Алга, на левобережье реки Калгуты. Географические координаты 43 Т 479383 UTM 4786231.
216.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,1 километрах к северо-востоку от села Соганды. Географические координаты 43Т 473418 UTM 4815304.
217.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,2 километре к северу от села Соганды. Географические координаты 42Т 469701 UTM 4812586.
218.
Курганный могильник (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,5 километрах к северу от села Беткайнар, на правом берегу Кордайского канала. Географические координаты 42Т 456472 UTM 4788995.

219.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Бетқайнар ауылының солтүстігінде 3 шақырым жерде, Қордай каналының оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 455606 UTM 4788974
220.
Обалы қорым (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Бетқайнар ауылының солтүстігінде 4 шақырым жерде, Қордай каналының оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 457018 UTM 4789579
221.
Обалы қорым (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының батыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 468843 UTM 4810280
222.
Обалы қорым (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының батыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 468424 UTM 4809978
223.
Обалы қорым (29)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының солтүстікбатысында 150 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 469625 UTM 4811201
224.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының солтүстік-шығысында 6 шақырым жерде, Соғанды өзенінің сол жағалауында, өзеннен 200 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 473816 UTM 4816743
225.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының солтүстік-шығысында 6 шақырым жерде, Соғанды өзенінің сол жағалауындаорналасқан. Географиялық координаттары 43Т 473787 UTM 4816621
226.
Соғанды жартас суреттері
Қола дәуірі-орта ғасыр
археология
Соғанды ауылының солтүстігінде 1 шақырым жерде, Соғанды өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 470968 UTM 4811972
227.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Бетқайнар ауылының солтүстікбатысында 7 шақырым жерде, Алтыайғыр өзенінің сол жағалауында, БетқайнарСоғанды тасжолының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 460190 UTM 4791515
228.
Обалы қорым (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Бетқайнар ауылының солтүстікбатысында 7 шақырым жерде, Алтыайғыр өзенінің сол жағалауында, БетқайнарСоғанды тасжолының сол жағында орналасқан.
Географиялық координаттары 42Т 460595 UTM 4791642
229.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Бетқайнар ауылының солтүстік-шығысында 11 шақырым жерде, БетқайнарСоғанды тасжолының оң жағында 50 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 462402 UTM 4795551
230.
Обалы қорым (28)
Ерте темір дәуірі
археология
Бетқайнар ауылының солтүстік-шығысында 11 шақырым жерде, БетқайнарСоғанды тасжолының оң жағында 700 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 462943 UTM 4795669
231.
Обалы қорым (13)
Ерте темір дәуірі
археология
Бетқайнар ауылының солтүстік-шығысында 11 шақырым жерде, БетқайнарСоғанды тасжолының оң жағында, 250 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 462461 UTM 4795981

219.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,4 километрах к северу от села Беткайнар, на правом берегу Кордайского канала. Географические координаты 42Т 455606 UTM 4788974.
220.
Курганный могильник (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,5 километрах к югу от села Беткайнар, на правом берегу Кордайского канала. Географические координаты 42Т 457018 UTM 4789579.
221.
Курганный могильник (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен на западной окраине села Соганды. Географические координаты 42Т 468843 UTM 4810280.
222.
Курганный могильник (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен на западной окраине села Соганды. Географические координаты 42Т 468424 UTM 4809978.
223.
Курганный могильник (29)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 150 метрах к северо-западу от села Соганды. Географические координаты 43Т 469625 UTM 4811201.
224.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,5 километрах к северо-востоку от села Соганды, на левом берегу реки Соганды в 200 метрах. Географические координаты 43Т 473816 UTM 4816743.
225.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,4 километрах к северо-востоку от села Соганды, на левом берегу реки Соганды. Географические координаты 43Т 473787 UTM 4816621.
226.
Наскальные изображения Соганды
эпоха бронзы – средневековье
археологии
Расположен в 1 километре к северу от села Соганды, на правом берегу речки Соганды. Географические координаты 42Т 470968 UTM 4811972.
227.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7,2 километрах к северу от села Беткайнар, на левом берегу речки Алтыайгыр, с левой стороны автодороги Беткайнар-Соганды. Географические координаты 42Т 460190 UTM 4791515.
228.
Курганный могильник (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7,5 километрах к северу от села Беткайнар, на левом берегу речки Алтыайгыр, с левой стороны автодороги Беткайнар-Соганды. Географические координаты 42Т 460595 UTM 4791642.
229.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 11 километрах к северо-востоку от села Беткайнар, в 50 метрах справа от автодороги БеткайнарСоганды. Географические координаты 42Т 462402 UTM 4795551.
230.
Курганный могильник (28)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 11,7 километрах к северу-востоку от села Беткайнар, справа от автодороги БеткайнарСоганды в 700 метрах. Географические координаты 42Т 462943 UTM 4795669.
231.
Курганный могильник (13)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 11,8 километрах к северо-востоку от села Беткайнар, справа от автодороги БеткайнарСоганды 250 метрах. Географические координаты 42Т 462461 UTM 4795981.

232.
Обалы қорым (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңатұрмыс ауылының солтүстігінде 9 шақырым жерде, Жаманкөз жылғасы бойында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 466487 UTM 4794516
233.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының оңтүстік-батысында 8 шақырым жерде, Жүндібай деген жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 462552 UTM 4802461
234.
Обалы қорым (26)
Ерте темір дәуірі-орта ғасырлар
археология
Соғанды ауылының оңтүстік-батысында 9 шақырым жерде, Жүндібай жерінде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 461865 UTM 4802155
235.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археолоия
Соғанды ауылының оңтүстік-батысында 9 шақырым жерде, Жүндібай жерінде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 461380 UTM 4801833
236.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының оңтүстік-батысында 10 шақырым жерде, Жүндібай жерінде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 460212 UTM 4801621
237.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының оңтүстік-батысында 10 шақырым жерде, Қақпатас өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 458778 UTM 4803627
238.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының оңтүстік-батысында 9 шақырым жерде, Қақпатас өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 459684 UTM 4803472
239.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының солтүстігінде 12 шақырым жерде, Мойынтас өзенінің сол жағалауында, Жайсан деген жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 470144 UTM 4824192
240.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қайнар ауылының солтүстік-шығысында 15 шақырым жерде, Шөладыр тауының етегінде, Еспе өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 444280 UTM 4807266
241.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қайнар ауылының солтүстік-шығысында 15 шақырым жерде, Шөладыр тауының етегінде қойылған. Еспе өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 443355 UTM 4807226
242.
Обалы қорым (13)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының оңтүстік батысында 6 шақырым жерде, Қақпатас өзенінің оң жағасында, БетқайнарСоғанды тасжолының сол жағында 600 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 464506 UTM 4803557
243.
Обалы қорым (19)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының оңтүстік-батысында 7 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 464122 UTM 4803234
244.
Обалы қорым (44)
Ерте темір дәуірі
археология
Соғанды ауылының оңтүстік-батысында 9 шақырым жерде, Жүндібай деген жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 462147 UTM 4801990

232.
Курганный могильник (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9,7 километрах к северу от села Жанатурмыс, вдоль лога Жаманкоз. Географические координаты 43Т 466487 UTM 4794516.
233.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8,7 километрах к юго-западу от села Соганды, в урочище Жундибай. Географические координаты 43Т 462552 UTM 4802461.
234.
Группа курганов (26)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9,3 километрах к юго-западу от села Соганды, в урочище Жундибай. Географические координаты 43Т 461865 UTM 4802155.
235.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9,7 километрах к юго-западу от села Соганды, в урочище Жундибай. Географические координаты 43Т 461380 UTM 4801833.
236.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 10,9 километрах к юго-западу от села Соганды, в урочище Жундибай. Географические координаты 43Т 460212 UTM 4801621.
237.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 10,9 километрах к юго-западу от села Соганды, на правом берегу реки Какпатас. Географические координаты 43Т 458778 UTM 4803627.
238.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9,9 километрах к юго-западу от села Соганды, на правом берегу реки Какпатас. Географические координаты 43Т 459684 UTM 4803472.
239.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 12,9 километрах к северу от села Соганды, на берегу речки Мойынтас, в урочище Жайсан. Географические координаты 43Т 470144 UTM 4824192.
240.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 15,5 километрах к северо-востоку от села Кайнар, у подножия гор Шольадыр, на левом берегу реки Еспе, 200 метрах жерде орналасқан. Географические координаты 43Т 444280 UTM 4807266.
241.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 15 километрах к северо-востоку от села Кайнар, у подножия гор Шольадыр, на правом берегу ручья Еспе. Географические координаты 43Т 443355 UTM 4807226.
242.
Курганный могильник (13)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,6 километрах к юго-западу от села Соганды, на правом берегу реки Какпатас, в 600 метрах слева от автодороги БеткайнарСоганды. Географические координаты 43Т 464506 UTM 4803557.
243.
Курганный могильник (19)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7,2 километрах к юго-западу от села Соганды. Географические координаты 43Т 464122 UTM 4803234.
244.
Курганный могильник (44)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9,1 километрах к юго-западу от села Соганды, в урочище Жундибай. Географические координаты 43Т 462147 UTM 4801990.

245.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Белашово ауылының солтүстік-батысында 6 шақырым жерде, Отар–Үлкен Сұлутөр тасжолының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 506897 UTM 4800021
246.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының оңтүстігінде, 4 шақырым жерде, Отар – Үлкен Сұлутөр тасжолының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 506352 UTM 4802756
247.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының солтүстікбатысында 11 шақырым жерде, шатқалда, құрғайтын бұлақ бойында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 495791 UTM 4814492
248.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының солтүстікбатысында 6 шақырым жерде, Иірсу өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 498906 UTM 4810382
249.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының шығысында 1 шақырым жерде, Ешкілісай құрғайтын бұлағының сол жағалауында, Отар–Үлкен Сұлутөр тасжолының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 507715 UTM 4807674
250.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының шығысында 1 шақырым жерде, Ешкілісай бұлағының сол жағалауында, Отар–Үлкен Сұлутөр тасжолының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 507740 UTM 4807440
251.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының оңтүстігінде, 3 шақырым жерде, Отар – Үлкен Сұлутөр тасжолының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 506185 UTM 4803551
252.
Обалы қорым (9)
Ерте темір дәуірі
археология
Белашово ауылының солтүстік-батысында 6 шақырым жерде, Отар–Үлкен Сұлутөр тасжолының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 507377 UTM 4800077
253.
Обалы қорым (23)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының оңтүстігінде 6 шақырым жерде, Отар – Үлкен Сұлутөр тасжолының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 506662 UTM 4801078
254.
Георгиевск қалашық
X-XII ғасырлар
археология
Қордай ауылының солтүстік-шығыс шетінде орналасқан.
Географиялық координаттары
43Т 476906 UTM 4767865
255.
Обалы қорым (22)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының оңтүстігінде 500 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 505714 UTM 4806432
256.
Қамысшы қалашығы
VII-XIV ғасырлар
археология
Ауқатты ауылының солтүстікбатыс шетінде, Шу өзенінің оң жағалауында орналасқан.
Географиялық координаттары
43Т 511045 UTM 4750260
257.
Ыстөбе қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Ауқатты ауылының солтүстікбатысында 2 шақырым жерде, Шу өзенінің оң жағалауында, жоғарғы террасада орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 509485 UTM 4751985.

245.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,4 километрах к северо-западу от села Белашово, справа от автодороги Отар –Улькен Сулутор. Географические координаты 43Т 506897 UTM 4800021.
246.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,2 метрах к югу от села Кенен, слева от автодороги Отар – Улькен Сулутор. Географические координаты 43Т 506352 UTM 4802756.
247.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 11,3 километрах к северо-западу от села Кенен, в ущелье, на берегу пересыхающего ручья. Географические координаты 43Т 495791 UTM 4814492.
248.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,6 километрах к северо-западу от села Кенен, на правом берегу речки Иирсу. Географические координаты 43Т 498906 UTM 4810382.
249.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,4 метрах к востоку от села Кенен, на левом берегу пересыхающего ручья Ешкилисай, справа от автодороги Отар – Улькен Сулутор. Географические координаты 43Т 507715 UTM 4807674.
250.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,6 метрах к востоку от села Кенен, на левом берегу пересыхающего ручья Ешкилисай, справа от автодороги Отар – Улькен Сулутор. Географические координаты 43Т 507740 UTM 4807440.
251.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,4 метрах к югу от села Кенен, слева от автодороги Отар – Улькен Сулутор. Географические координаты 43Т 506185 UTM 4803551.
252.
Курганный могильник (9)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,1 километрах к северо-западу от села Белашово, слева от автодороги Отар –Улькен Сулутор. Географические координаты 43Т 507377 UTM 4800077.
253.
Курганный могильник (23)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6 километрах к югу от села Кенен, слева от автодороги Отар –Улькен Сулутор. Географические координаты 43Т 506662 UTM 4801078.
254.
Городище Георгиевск (укрепленное поселение)
X-XII века
археологии
Расположен на северо-восточной окраине села Кордай (бывшая Георгиевка). Географические координаты 43Т 476906 UTM 4767865.
255.
Курганный могильник (22)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 500 метрах к югу от села Кенен. Географические координаты 43Т 505714 UTM 4806432.
256.
Городище Камысшы
VII-XIV века
археологии
Расположен на северо-западной окраине села Аухатты, на правом берегу реки Шу. Географические координаты 43Т 511045 UTM 4750260.
257.
Городище Ыстобе
X-XII века
археологии
Расположен в 2,8 километрах к северо-западу от села Аухатты, на верхней надпойменной террасе правого берега реки Шу. Географические координаты 43Т 509485 UTM 4751985.

258.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ауқатты ауылының солтүстік-батысында 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 508345 UTM 4752922
259.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ауқатты ауылының солтүстігінде 5 шақырым жерде, ҚордайМасанчи автожолының оң жағында 450 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 514903 UTM 4753831
260.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ауқатты ауылының солтүстікшығысында 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 515678 UTM 4753012
261.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ауқатты ауылының солтүстікшығысында 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 515399 UTM 4752774
262.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Ауқатты ауылының солтүстігінде 7 шақырым, Қызылсай ауылының батысында 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 513085 UTM 4756884
263.
Он бір төбе обалы қорымы (12)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарасай батыр ауылының оңтүстікбатысында 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 556674 UTM 4742964
264.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарасай батыр ауылының солтүстігінде 1 шақырым жерде, Қастек шатқалы аузына жақын орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 556954 UTM 4744370
265.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарасай батыр ауылының солтүстік шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 556850 UTM 4743917
266.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарасай батыр ауылының солтүстігінде 700 метр жерде, Қастек шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 556400 UTM 4744652
267.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Еңбек ауылының батысында 3 шақырым жерде, ҚаракемерҚарасай батыр тасжолының оң жақ бетінде, жолдан 30 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 546533 UTM 4743009
268.
Обалы қорым (12)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарасай батыр ауылының солтүстікшығысында 2 шақырым жерде, Қырғау шатқалында, Қырғау өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 558241 UTM 4744976
269.
Обалы қорым (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарасай батыр ауылының солтүстігінде 1 шақырым жерде, Қастек шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 556766 UTM 4745271
270.
Обалы қорым (32)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарасай батыр ауылының солтүстігінде 1 шақырым, Қастек өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 556494 UTM 4745471
271.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Өтеген батырауылыныңсолтүстік-шығысында, ауылдан 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 500242 UTM 4758688
272.
Майбұлақ қалашығы
VII-XII ғасырлар
археология
Өтеген батыр ауылының оңтүстікшығысында 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43T 501869 UTM 4754900

258.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,3 километрах к северо-западу от села Аухатты.. Географические координаты 43Т 508345 UTM 4752922.
259.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,1 километрах к северу от села Аухатты, в 450 метрах справа от автотрассы КордайМасанчи. Географические координаты 43Т 514903 UTM 4753831.
260.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,2 километрах к северо-востоку от села Аухатты. Географические координаты 43Т 515678 UTM 4753012.
261.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,9 километрах к северо-востоку от села Аухатты. Географические координаты 43Т 515399 UTM 4752774.
262.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7 километрах к северу от села Аухатты, в 1,5 километрах к западу от села Кзылсай. Географические координаты 43Т 513085 UTM 4756884.
263.
Курганный могильник Он бир тобе (12),
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,7 километрах к юго-западу от села Карасай батыр. Географические координаты 42Т 556674 UTM 4742964.
264.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,3 километрах к северу от села Карасай батыр, на входе в ущелье Кастек. Географические координаты 42Т 556954 UTM 4744370.
265.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен на северной окраине села Карасай батыр. Географические координаты 42Т 556850 UTM 4743917.
266.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 700 метрах к северу от села Карасай батыр, в ущелье Кастек. Географические координаты 42Т 556400 UTM 4744652.
267.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,7 километрах к западу от села Енбек, в 30 метрах к югу от автодороги КаракемерКарасай батыр. Географические координаты 42Т 546533 UTM 4743009.
268.
Курганный могильник (12)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,6 километрах к северо-востоку от села Карасай батыр, в ущелье Кыргау, на террасе левого берега речки Кыргау. Географические координаты 42Т 558241 UTM 4744976.
269.
Курганный могильник (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,6 километрах к северу от села Карасай батыр, в ущелье Кастек. Географические координаты 42Т 556766 UTM 4745271.
270.
Курганный могильник (32)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,5 километрах к северу от села Карасай батыр, в ущелье Кастек. Географические координаты 42Т 556494 UTM 4745471.
271.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к северо-востоку от села Отеген батыр. Географические координаты 43Т 500242 UTM 4758688.
272.
Городище Майбулак
VII-XII века
археологии
Расположен в 2,9 километрах к юго-востоку от села Отеген батыр. Географические координаты 43T 501869 UTM 4754900.

273.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Өтеген батыр ауылының солтүстігінде 3 шақырым жерде, Үлкен Тоспалы өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 499171 UTM 4759846
274.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракемер ауылының оңтүстігінде 7 шақырым жерде, ҚаракемерҚарасай тасжолының сол жақ бетінде, жолдан 130 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 529341 UTM 4745022
275.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракемер ауылының солтүстігінде 1 шақырым жерде, Қарақоңыз өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 526472 UTM 4753746
276.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Керу ауылының батысында 4 шақырым жерде, Қарақоңыз өзенінің сол жағалауында, Қаракемер – Керу тас жолының оң жағында, жолдан 120 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 536241 UTM 4754134
277.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракемер ауылының оңтүстік-шығысында 14 шақырым жерде, ҚаракемерҚарасай батыр тасжолының сол жақ бетінде, жолдан 30 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 530380 UTM 4744473
278.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ауқатты ауылының солтүстікшығысында, ауылдан 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 514419 UTM 4750790
279.
Сортөбе қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Сортөбе ауылының батысында 2 шақырым жерде, Бұлар батыр ауылының шығысында 500 метр жерде орналасқан.
Географиялық координаттары
43Т 516257 UTM 4747166
280.
Төрткүл
VІІ-XI ғасырлар
археология
Күнбатыс 2 ауылының солтүстік шетінде орналасқан. Географиялық координаттары
43T 522520 UTM 4756619
281.
Обалы қорым (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым жерде орналасқан.Географиялық координаттары 43Т 516917 UTM 4757128
282.
Обалы қорым (9)
Ерте темір дәуірі
археология
Күнбатыс 1 ауылының солтүстігінде 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 519338 UTM 4761445
283.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Күнбатыс 1ауылының солтүстік-шығысында 8 шақырым жерде, Батыс Жіңішке өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 522037 UTM 4764020
284.
Обалы қорым (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Күнбатыс ауылының солтүстігінде 2 шақырым жерде, Жіңішке өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 523534 UTM 4759688
285.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Алға ауылының шығысында 11 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 493720 UTM 4789170
286.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ноғайбай ауылының оңтүстікбатысында 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 484756 UTM 4773366

273.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,1 километрах к северу от села Отеген батыр, на левом берегу речки Большой Тоспалы. Географические координаты 43Т 499171 UTM 4759846.
274.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7,8 километрах к югу от села Каракемер, в 130 метрах к северу от автодороги КаракемерКарасай. Географические координаты 42Т 529341 UTM 4745022.
275.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,3 километре к северу от села Каракемер, на левом берегу реки Караконуз. Географические координаты 43Т 526266 UTM 4753424.
276.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,8 километрах к западу от села Керу, на левом берегу реки Караконуз, в 120 метрах справа от автодороги Каракемер – Керу. Географические координаты 43Т 536718 UTM 4754289.
277.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 14 километрах к юго-востоку от села Каракемер, в 30 метрах к северу от автодороги КаракемерКарасай батыр. Географические координаты 42Т 530380 UTM 4744473.
278.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,3 километрах к северо-востоку от села Аухатты. Географические координаты 43Т 514419 UTM 4750790.
279.
Городище Сортобе
X-XII века
археологии
Расположен в 2,5 километрах к западу от села Сортобе, 0,5 километре к востоку от села Булар батыр. Географические координаты 43Т 516257 UTM 4747166.
280.
Торткуль
VІІ-XI века
археологии
Расположен на северной окраине села Кунбатыс 2-ой. Географические координаты 43T 522520 UTM 4756619.
281.
Курганный могильник (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,3 километре к востоку от села Кзылсай. Географические координаты 43Т 516917 UTM 4757128.
282.
Курганный могильник (9)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,6 километрах к северу от села 1-й Кунбатыс. Географические координаты 43Т 519338 UTM 4761445.
283.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8,2 километрах к северо-востоку от села 1-й Кунбатыс, по правому берегу речки Жинишке Западное. Географические координаты 43Т 522037 UTM 4764020.
284.
Курганный могильник (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,7 километрах к северу от села Кунбатыс 2-й, на правом берегу речки Жинишке. Географические координаты 43Т 523534 UTM 4759688.
285.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 11,9 километрах к востоку от села Алга. Географические координаты 43Т 493720 UTM 4789170.
286.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,4 километрах к юго-западу от села Ногайбай, на пашне. Географические координаты 43Т 484756 UTM 4773366.

287.
Қорғандар (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 100 метр жерде орналасқан.
Географиялық координаттары 43 T 443520 4788762
288.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылының шығысында 1 шақырым, Алматы-Шымкент тасжолының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 445262 UTM 4787958
289.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ноғайбай ауылының оңтүстікбатысында 900 метр жерде, Ырғайты өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 486177 UTM 4774127
290.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ноғайбай ауылының шығысында 1 шақырым жерде, Ырғайты өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 490742 UTM 4776260
291.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Алға ауылының шығысында, 800 метр жерде, Үлкен Жалаңаш және Ақшешек өзендерін айырып тұрған қыратта орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 482862 UTM 4786968
292.
Обалы қорым (12)
Ерте темір дәуірі
археология
Шарбақты ауылының батысында 3 шақырым, Ырғайты өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 492592 UTM 4778651
293.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Алға ауылының шығысында 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 485920 UTM 4786775
294.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Аңырақай стансасынан оңтүстік-шығысқа қарай 12 шақырым жерде, Қопаның оң жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 495914 UTM 4830937
295.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Үлкен Сұлутөр ауылының батысында 11 шақырым жерде, Шүрегей өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 501180 UTM 4785758
296.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Сұлутөр ауылының батысында, 400 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 515046 UTM 4788078
297.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының солтүстікбатысында 17 шақырым жерде, Ұзынсу өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 492645 UTM 4820442
298.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен аулының солтүстік-батысында 24 шақырым жерде, Кіндіктас тауының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 42Т 487708 UTM 4825523
299.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Алға ауылының шығысында 15 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 497366 UTM 4790428
300.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Алға ауылының шығысында 16 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 498293 UTM 4790275
301.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Үлкен Сұлутөр ауылының батысында 6 шақырым жерде, Шүрегей өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 505387 UTM 4789494

287.
Курганы (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 100 метрах к востоку от села Сарыбулак. Географические координаты 43 T 443520 4788762
288.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,9 километре к востоку от села Сарыбулак, у автотрассы Алматы-Шымкент. Географические координаты 42Т 445262 UTM 4787958.
289.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 900 метрах к юго-западу от села Ногайбай, на левом берегу реки Ргайты. Географические координаты 43Т 486177 UTM 4774127.
290.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,6 километре к востоку от села Ногайбай, на левом берегу реки Ргайты.Географические координаты 43Т 490742 UTM 4776260.
291.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 800 метрах к востоку от села Алга, на гребне водораздела рек Улькен Жаланаш и Акшешек. Географические координаты 43Т 482862 UTM 4786968.
292.
Курганный могильник (12)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,2 километрах к западу от села Шарбакты, на правом берегу реки Ргайты. Географические координаты 42Т 492592 UTM 4778651.
293.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,6 километрах к востоку от села Алга. Географические координаты 43Т 485920 UTM 4786775.
294.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 12,4 километрах к юго-востоку от станции Анрахай, на левом берегу Копа. Географические координаты 43Т 495914 UTM 4830937.
295.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 11 километрах к западу от села Улькен Сулутор, на левом берегу речки Шурегей. Географические координаты 43Т 501180 UTM 4785758.
296.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 400 метрах к западу от села Сулутор. Географические координаты 43Т 515046 UTM 4788078.
297.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 17,6 километрах к северо-западу от села Кенен, на правом берегу речки Узынсу. Географические координаты 43Т 492645 UTM 4820442.
298.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 24,6 километрах к северо-западу от села Кенен, у подножия гор Киндиктас. Географические координаты 42Т 487708 UTM 4825523.
299.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 15,7 километрах к востоку от села Алга. Географические координаты 43Т 497366 UTM 4790428.
300.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 16,5 километрах к востоку от села Алга. Географические координаты 43Т 498293 UTM 4790275.
301.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,3 километрах к западу от села Улькен Сулутор, на левом берегу речки Шурегей. Географические координаты 43Т 505387 UTM 4789494.

302.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Үлкен Сұлутөр ауылының батысында 7 шақырым жерде, Шүрегей өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 504651 UTM 4788267
303.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Үлкен Сұлутөр ауылының батысында 10 шақырым жерде, Шүрегей өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 501814 UTM 4787482
304.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Үлкен Сұлутөр ауылының батысында 11 шақырым жерде, Шүрегей өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 500797 UTM 4785887
305.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Сұлутөр ауылының солтүстікбатысында 350 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 515675 UTM 4788404
306.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Сұлутөр ауылының оңтүстігінде 4 шақырым жерде, Батыс Ырғайты өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 518493 UTM 4783381
307.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Аңырақай стансасынан оңтүстік-батысқа қарай 9 шақырым жерде, Кіндіктас тауының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 477780 UTM 4833802
308.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының оңтүстікшығысында 14 шақырым жерде, Қопа жазығында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 520467 UTM 4804046
309.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының оңтүстікшығысынан 14 шақырым жерде, Қопа жазығында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 519586 UTM 4804003
310.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Сұлутөр ауылының оңтүстігінде, 350 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 516915 UTM 4787603
311.
Обалы қорым (79)
Ерте темір дәуірі
археология
Кенен ауылының солтүстікбатысында 17 шақырым жерде, Ұзынсу өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43Т 494500 UTM 4821516
Меркі ауданы
312.
Церковь Рождества Божьей матери шіркеуі
XX ғасырдың басы
қала құрылысы
және сәулет
Меркі ауылы, Исмаилов көшесінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 351640 4748206
313.
Сыпатай батыр кесенесі
ХІХ ғ аяғы-ХХ ғ
Архитекторлар: Ю.Г.Литвиененко,В.Ким
Құрылысшы: П.М.Кибиткин
қала құрылысы
және сәулет
Сыпатай ауылының шығыс жақ шетінде, қазіргі Алматы-Тараз-Бишкек автомагистралінің жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 363007 4745093
314.
Жамбыл Жабаевтың бюсті
1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл ауылының ортасында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 349715 4744483
315.
Жауынгер-жерлестерге ескерткіш
1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қызылқыстақ ауылыныңорталығындаорналасқан. Географиялық координаттары 43 T 3751634746043

302.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7 километрах к западу от села Улькен Сулутор, на левом берегу речки Шурегей. Географические координаты 43Т 504651 UTM 4788267.
303.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 10 километрах к западу от села Улькен Сулутор, на правом берегу речки Шурегей. Географические координаты 43Т 501814 UTM 4787482.
304.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 11,2 километрах к западу от села Улькен Сулутор, на левом берегу речки Шурегей. Географические координаты 43Т 500797 UTM 4785887.
305.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 350 метрах к северо-западу от села Сулутор. Географические координаты 43Т 515675 UTM 4788404.
306.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,9 метрах к югу от села Сулутор, на левом берегу реки Ргайты Западное. Географические координаты 43Т 518493 UTM 4783381.
307.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9,3 километрах к юго-западу от станции Анрахай, у подножия гор Кендыктас. Географические координаты 43Т 477780 UTM 4833802.
308.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 14,8 километрах к востоку от села Кенен, в долине Копа. Географические координаты 43Т 520467 UTM 4804046.
309.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 14 километрах к востоку от села Кенен, в долине Копа. Географические координаты 43 T 519586 UTM 4804003.
310.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 350 метрах к югу от села Сулутор. Географические координаты 43Т 516915 UTM 4787603.
311.
Курганный могильник (79)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 17,8 километрах к северо-западу от села Кенен, на левом берегу речки Узынсу. Географические координаты 43Т 494500 UTM 4821516.
Меркенский район
312.
Церковь Рождества Божьей матери
Начало 20 века
градостроительства и архитектуры
Расположен в селе Мерке, по улице Исмаилова. Географические координаты
43 T 351640,872 4748206,569.
313.
Мавзолей Сыпатай батыра
Архитекторы Ю.Г.Литвиненко, В.Ким, конструктор-П.М.Кибиткин
Конец 19 – 20 веков
градостроительства и архитектуры
Расположен на восточной окраине села Сыпатай, современной автомагистрали Тараз-Бишкек.
Географические координаты 43 T 363007 4745093.
314.
Бюст Жамбыла Жабаева
1973 год
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Жамбыл. Географические
координаты 43 T 349715 4744483.
315.
Памятник воинам-землякам
1975 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре села Кызылкыстак.
Географические координаты 43 T 375163 4746043.

316.
Ұлы Отан соғысы жылдары эвакогоспитальда қайтыс болған жауынгерлерге орнатылған ескерткіш
1946 жыл
монументтік өнер құрылысы
Меркі ауылы, Алматы-Тараз автожолының солтүстігінде, ескі Меркі қалашығының төбесінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T351534 4747084
317.
Алтынтөбе обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Талдыбұлақ ауылының шығысынан 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 351726 4740183
318.
Меркі бекінісі
Х-ХІІ ғасырлар
археология
Меркі ауылының оңтүстігінен 9 шақырым, Меркі өзенінің оң жағалауында.
Географиялық координаттары 43 T 354735 4738763
319.
Шәйсандық 2 обалар тобы (3)
Түркі дәуірі
археология
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Шайсандық сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 352667 4728662
320.
Шәйсандық 1 обасы
Түркі дәуірі
археология
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Таяқсалды тепсеңінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 338081 4728438
321.
Айжантас обасы
Түркі дәуірі
археология
Молалы өзенінің жоғарғы жағында, Айжантас сайы бойында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 339143 4724184
322.
Қарақыстақ 2 обалар тобы (4)
VI-VІII ғасырлар
археология
Қарақыстақ өзенінің жоғарғы жағында, оңжағалауының тепсеңінде. Географиялық координаттары 43 T 340221 4717193
323.
Қарақыстақ 3 обалы қорымы (45)
VI-VІII ғасырлар
археология
Қарақыстақ өзенінің құламасынан 200 метр,Талдысай өзенінің оң жағалауындағы тепсеңдерде орналасқан.Географиялық координаттары 43 T 3402214717193
324.
Қарақыстақ 4 обалар тобы (3)
VI-VІII ғасырлар
археология
Қарақыстақ өзенінің сол жағалауының тепсеңдерінде орналасқан. Географиялық координаттары43 T 338783 4718265
325.
Қарақыстақ 5 обалары (2)
VI-VІII ғасырлар
археология
Қарақыстақ өзенінің сол жағалауының тепсеңдерінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T336247 4718750
326.
Қарақыстақ 6 обалар қорымы (19)
VI-VІII ғасырлар
археология
Қарақыстақ өзенінің сол жағалауыныңтепсеңдерінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 333265 4719906
327.
Қарақыстақ 16 мәдени кешені
Кейінгі орта ғасыр
археология
Қарақыстақ өзенініңсол жақ тепсенінде, Бұрхантөбе қырының табанында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 3382274717648
328.
Қоржайлау 1 обасы
VI-XII ғасырлар
археология
Меркі ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым жерде орналсқан. Географиялық координаттары 43 T 356639 4727560
329.
Қоржайлау 2 моласы
VI-XII ғасырлар
археология
Меркі ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43T 357169 4727762

316.
Памятник воинам умерших в эвакогоспитале в период Великой Отечественной войны
1946 год
сооружения монументального искусства
Находится на вершине холма городища Мерке, севернее авто-
трассы Алматы – Тараз. Географические координаты
43 T 351534 4747084.
317.
Курганы Алтынтобе (3)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 2,5 километрах к востоку от села Талдыбулак. Географические координаты 43 T 351726 4740183.
318.
Укрепление Мерке
Х-ХІІ века
археологии
Расположен в 9 километрах к югу от села, на верхней террасе правого берега реки Мерке, при выходе ее из ущелья. Географические координаты 43 T 354735 4738763
319.
Группа курганов Шайсандык 2 (3)
тюркский период
археологии
Расположена на территории сая Шайсандык, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 352667 4728662.
320.
Курган Шайсандык 1
тюркский период
археологии
Расположен на территории правобережной террасы реки Таяксалды, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T3380814728438.
321.
Курган Айжантас
тюркский период
археологии
Расположен в сае Айжантас, в верховье реки Молалы. Географические координаты 43 T 339143 4724184.
322.
Группа курганов Каракыстак 2 (4)
VI-VІII века
археологии
Расположена на правобережной террасе верховьев реки Каракистак, рядом с зимовкой фермера, на гребне. Географические координаты 43 T 340221 4717193.
323.
Курганный могильник Каракыстак 3 (45)
VI-VІII века
археологии
Расположен на правобережной террасе реки Талдысай, 200 метрах от впадения в реку Каракистак. Географические координаты 43 T 337019 4720685.
324.
Группа курганов Каракыстак 4 (3)
VI-VІII века
археологии
Расположена на левобережной террасе реки Каракыстак. Географические координаты 43 T 338783 4718265.
325.
Курганы Каракыстак 5 (2)
VI-VІII века
археологии
Расположены на террасе левого берега реки Каракистак. Географические координаты 43 T 336247 4718750.
326.
Курганный могильник Каракыстак 6 (19)
VI-VІII века
археологии
Расположен на левобережной террасе реки Каракистак. Географические координаты 43 T
333265 4719906.
327.
Культурный комплекс Каракыстак 16
позднее средневековье
археологии
Расположен на левобережной террасе реки Каракистак, у подножия холма Бурхантобе. Географические координаты 43 T 338227 4717648.
328.
Могильник Коржайлау 1
VI-XII века
археологии
Расположен в 23 километрах к юго-востоку от села Мерке, на правом берегу реки Мерке. Географические координаты 43 T 356639 4727560.
329.
Могильник Коржайлау 2
VI-XII века
археологии
Расположен в 23 километрах юго-восточнее села, в долине Коржайляу, на правом берегу реки Мерке, на гребне невысокой гряды. Географические координаты 43 T
357169 4727762.

330.
Қоржайлау 3 обасы
VI-XII ғасырлар
археология
Меркі ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 357680 4727807
331.
Қоржайлау 4 обасы
VI-XII ғасырлар
археология
Меркі ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 356625 4727005
332.
Қоржайлау 5 обасы
VI-XII ғасырлар
археология
Меркі ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 356493 4727297
333.
Қоржайлау 6 обалы қорымы (17)
VI-XII ғасырлар
археология
Меркі ауылының оңтүстік-шығысынан 22 шақырым қашықтықта, Меркі өзенінің оң жағалауында, Қоржайлау жазығының солтүстік-батысында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 356589 4727352
334.
Жамбыл 1 обалары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Жамбыл ауылынан оңтүстік-батысында 1 шақырым кашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 348645 4746538
335.
Жамбыл 2 төбесі (5)
Ерте темір ғасыры
археология
Жамбыл ауылынан оңтүстік-батысқа 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 348300 4746024
336.
Шаңырақ 1 обалар тобы (3)
Ерте темір ғасыры
археология
Жамбыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым Географиялық координаттары 43 T 352633 4739897
337.
Шаңырақ 2 обалы қорымы (12)
Ерте темір ғасыры
археология
Талдыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысынан 3 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 3519454739734
338.
Шаңырақ 3 обалы қорымы (6)
Ерте темір ғасыры
археология
Жамбыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 353216 4739843
339.
Шаңырақ 4 обалы қорымы (7)
Ерте темір ғасыры
археология
Жамбыл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 352327 4739633
340.
Ақтоған 1 обалар тобы(4)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылының оңтүстігінде 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 3462904746888
341.
Ақтоған 2 обалары(9)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылының оңтүстігінде 1 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттры 43 T 3466274747346
342.
Ақтоған 3 обасы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 346364 4746937
343.
Молалы 1 обалы қорымы (21)
Ерте темір дәуірі
археология

330.
Могильник Коржайлау 3
VI-XII века
археологии
Расположен в 23,5 километрах к юго-востоку от села, в восточном отщелке долины Коржайляу, на гребне площадки, образованной руслами ручьев, впадающих в реки Мерке. Географические координаты 43 T 357680 4727807.
331.
Могильник Коржайлау 4
VI-XII века
археологии
Расположен в 23,5 километрах к юго-востоку от села Мерке, в восточном углу восточного отщелка долины Коржайляу, на гребне площадки, ограниченной с юга ручьем, с других сторон – склонами. Географические
координаты 43 T 356625 4727005.
332.
Могильник Коржайлау 5
VI-XII века
археологии
Расположен в 23 километрах к юго-востоку от села Мерке, в средней части долины Коржайляу, на площадке, образованной руслами ручьев, на
правом берегу реки Мерке. Географические координаты
43 T 356493 4727297.
333.
Могильник Коржайлау 6 (17)
IX-XII века
археологии
Расположен в 22,5 километрах к юго-востоку от села Мерке, в северо-западной части долины Коржайляу, на правом берегу реки Мерке. Географические ко-
ординаты 43 T 356589 4727352.
334.
Курганы Жамбыл 1 (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 1,8 километрах к юго-западу от села Жамбыл. Географические координаты 43 T 348645 4746538.
335.
Курганы Жамбыл 2 (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 2 километрах к юго-западу от села Жамбыл. Географические координаты 43 T 348300 4746024.
336.
Группа курганов Шанырак 1 (3)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 2,5 километрах к юго-востоку от участка Жамбыл. Географические координаты 43 T 352633 4739897.
337.
Курганный могильник Шанырак 2 (12)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3 километрах к юго-востоку от села Талдыбулак. Географические координаты 43 T 351945 4739734.
338.
Курганный могильник Шанырак 3 (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4 километрах к востоку от Села Талдыбулак. Географические координаты 43 T 353216 4739843.
339.
Курганный могильник Шанырак 4 (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,5 километрах к юго-востоку от села Талдыбулак. Географические координаты 43 T 352327 4739633.
340.
Группа курганов Актоган 1 (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1 километре к югу от села Актоган. Географические координаты 43 T 346290 4746888.
341.
Курганы Актоган 2 (9)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 1,3 километре к югу от села Актоган. Географические координаты 43 T 346627 4747346.
342.
Могильник Актоган 3 (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 1,5 километре к югу от села Актоган. Географические координаты 43 T 346364 4746937.
343.
Курганный могильник Молалы 1 (21)
Ранний железный век
археологии

Ақтоған ауылының оңтүстік-батысында 5 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 340987 4745111
344.
Молалы 2 обалы қорымы (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылының оңтүстік-батысынан 9 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 340150 4739964
345.
Молалы 3 обалы қорымы (12)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылының оңтүстік-батысынан 8 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары43 T 340593 4740966
346.
Молалы 4 обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылының оңтүстік-батысында 7 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координатары 340945 4742229
347.
Молалы 5 обалары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылының оңтүстік-батысынан 5 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 340334 4744230
348.
Молалы 6 обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылының оңтүстік-батысынан 8 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары43 T 337746 4742931
349.
Аспара қалашығы
VIII-XVI ғасырлар
археология
Аспара ауылының оңтүстік-шығыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 375816 4743158
350.
Аспара 1 қалажұрты
Х-ХІІ ғасырлар
археология
Аспара ауылының оңтүстігінен 6 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 376578 4734987
351.
Аспара 2 қалажұрты
Х-ХІІ ғасырлар
археология
Аспара 1 қалашығынан оңтүстікке қарай 1 шақырым жерде орналасқан.Географиялық координаттары 43 T 376112 4742662
352.
Ойтал 1 обалары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Екпінді ауылының оңтүстік-батысынан 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43T 355956 4746694
353.
Ойтал 3 обасы (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Екпінді ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 355327 4746415
354.
Ойтал 4 обасы (20)
Ерте темір дәуірі
археология
Екпінді ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 355299 4745565
355.
Ойтал 6 обасы (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Екпінді ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 355299 4745565
356.
Ойтал 7 обасы (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Екпінді ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 355737 4744710
357.
Қисықсұрат төбелі обасы (16)
Ерте темір дәуірі
археология
Сұрат ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 3665644738706
358.
Тескентоған төрткүлі
VII-X ғасырлар
археология
Тескентоған ауылынан солтүстік бағытта 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары43 T 360197 4742146.

Расположен в 5 километре к юго-западу от села Актоган. Географические координаты 43 T 340987 4745111.
344.
Курганный могильник Молалы 2 (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9 километре к юго- западу от села Актоган. Географические координаты 43 T 340150 4739964.
345.
Курганный могильник Молалы 3 (12)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8,5 километрах к юго-западу от села Актоган. Географические координаты 43 T 340593 4740966.
346.
Курганный могильник Молалы4 (5)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7 километрах к юго-западу от села Актоган. Географические координаты 43 T 340945 4742229.
347.
Курганы Молалы 5
Ранний железный век
археологии
Расположены в 5 километрах юго-западнее села Актоган. Географические координаты 43 T 340334 4744230.
348.
Группа курганов Молалы 6 (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 8,5 километрах юго-западнее села Актоган. Географические координаты 43 T 337746 4742931.
349.
Городище Аспара
VIII-XVI века
археологии
Расположена на юго-восточной окраине села Аспара. Географические координаты 43 T 375816 4743158.
350.
Городище Аспара 1
Х-ХІІ века
археологии
Расположено в 6-7 километрах к югу от села Аспара. Географические координаты 43 T 376578 4734987.
351.
Городище Аспара 2
Х-ХІІ века
археологии
Расположено в 1 километре южнее городища Аспара 1. Географические координаты 43 T 376112 4742662.
352.
Курганы Ойтал 1 (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 1 километре к юго-западу от села Екпенды. Географические координаты 43 T 355956 4746694.
353.
Могильник Ойтал 3 (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,8 километрах к юго-западу от села Мерке Географические координаты 43 T 355299 4745565.
354.
Могильник Ойтал 4 (20)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2-х километрах к юго-западу от села Екпенды. Географические координаты 43 T 355299 4745565.
355.
Могильник Ойтал 6 (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,2 километрах к югу от села Екпенды. Географические координаты 43 T 355299 4745565.
356.
Могильник Ойтал 7 (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,8 километрах к юго-западу от села Екпенды. Географические координаты 43 T 355737 4744710.
357.
Курганный могильник Кисыксурат (16)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к югу от села Сурат. Географические координаты 43 T 366564 4738706.
358.
Торткуль Тескентоган
VII-X века
археологии
Расположен в 2 километрах к северу от села Тескентоган. Географические координаты 43 T 360197 4742146.

359.
Меркі - түркі ескерткіштері
Түркі дәуірі
ансамбль
/археология/
Аралтөбе 1ғұрыптық кешені
Меркі өзенінің жоғарғы ағысында, Аралтөбе үстіртінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 349618 4729346
Аралтөбе 2 обасы
Сандық шатқалы, Аралтөбе жазығында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 349618 4729346
Ақтас 1 қорғаны
Молалы өзенінің жоғарғы жағында, тау алды су қоймасы жанында, Ақтас сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 336123 4726045
Ақтас 2обасы
Молалы өзенінің жоғарғы жағында, Ақтас сайында, қырүстінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T336123 4726045
Ақтас 3 обасы
Молалы өзенінің жоғарғы жағында, Ақтас сайының қырларында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T337322 4725502
Белсаз 1 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Белсаз шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 347588 4723280
Белсаз 2 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Белсаз шатқаланда орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 347593 4723491
Жалаңаштың жартасы 1 обалары (2)
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Жалаңаштың жартасы шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 343073 4727803
Жалаңаштың жартасы 2обасы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Жалаңашжартасы сайының маңында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 342983 4727868
Жалаңаштың жартасы 3 ритуальды қоршауы
Меркі өзенініңжоғарғы жағында, Жалаңаштың жартасы сайының территориясында орналасқан.Географиялық координаттары43 T 342983 4727868
Жалаңаштың жартасы 4обасы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Жалаңаш жартас сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43T 343073 4727803
Жалаңаштың жартасы 5обасы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Жалаңаш жартассайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 341877 4726504
Жалаңаштың жартасы петроглифтері
Қола дәуірі – ерте темір дәуірі-орта ғасыр
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Жалаңаштың жартасы атты сайда орналасқан. Географиялық координаттары 43 T343073 4727803
Қарасай 1 обалар тобы (3)
Талдыбұлақ ауылының оңтүстік-батысынан 7 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 345382 4739365
Қарасай 2 қорғаны
Меркі ауылы, Қарасай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 348132 4730001
Қарасай 3 обалы қорымы (7)
Талдыбұлақ ауылының оңтүстік-
батысынан 3 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 345791 4739157
Қарасай 4 обасы (1)
Жамбыл ауылының оңтүстік-батысынан 9 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43T3451914739360
Қарасай 5 обалар тобы (4)
Талдыбұлақ ауылының солтүстік-батысынан 3 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T3452484739890
Қарасай 6 обасы

359.
Святилище тюрков "Мерке"
Тюркское время
ансамбль
/археология/
Расположен на плато Аралтобе, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 349618 4729346.
Ритуальный комплекс Аралтобе 1
Курган Аралтобе 2
Расположен на плато Аралтобе, в верховье реки Мерке. Географические координаты
43 T 349618 4729346.
Курган Ақтас 1
Расположен в сае Актас, в верховье реки Молалы, в межгорной котловине. Географические координаты 43 T
336123,025 4726045,79.
Курган Ақтас 2
Расположен в сае Актас, в верховье реки Молалы, на вершине гребня. Географические координаты 43 T 336123 4726045.
Курган Ақтас 3
Расположен в сае Актас, в верховье реки Молалы, на вершине гребня. Географические координаты 43 T 337322 4725502.
Могильник Белсаз 1
Расположен на территории сая Бельсаз в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 347588 4723280.
Могильник Белсаз 2
Расположен в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T3475934723491.
Курганы Жаланаштын жартасы 1 (2)
Расположен на территории сая Жаланаштын жартасы, в верховье реки Мерке. Географические
координаты 43 T3430734727803.
Курган Жаланаштын жартасы 2
Расположен на территории сая Жаланаштын жартасы, в верховье реки Мерке. Географические
координаты 43 T3429834727868.
Ритуальная ограда Жаланаштын жартасы 3
Расположена на территории сая Жаланаштын жартасы, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 342983 4727868.
Курган Жаланаштын жартасы 4
Расположен на территории сая Жаланаштын жартасы, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 343073,338 4727803,193.
Курган Жаланаштын жартасы 5
Расположен на территории сая Жаланаштын жартасы, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 341877 4726504.
Петроглифы Жаланаштын жартасы
эпоха бронзы, ранний железный век, средневековье
Расположены на территории сая Жаланаштын жартасы, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 343073 4727803.
Группа курганов Карасай 1 (3)
Расположен в 7,7 километрах к юго-западу от села Талдыбулак. Географические координаты. 43 T 345382 4739365.
Курган Карасай 2
Расположен на территории сая Карасай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 348132 4730001.
Курганный могильник Карасай 3 (7)
Расположен в 3-х километрах к юго-западу от села Талдыбулак. Географические координаты
43 T 345791 4739157.
Курган Карасай 4 (1)
Расположен в 9,4 километрах к юго-западу от села Жамбыл. Географические координаты. 43 T 345191 4739360.
Группа курганов Карасай 5 (1)
Расположена в 3-х километрах на северо-западе от села Талдыбулак. Географические координаты 43 T
345248 4739890.
Курган Карасай 6

Мерк іөзенінің жоғарғы жағында, Қарасай сайында орналасқан.Географиялық координаттары 43 T 347538 4729656
Қарасай 7 обалары (2)
Талдыбұлақ ауылының оңтүстік-батысынан 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T3459394739476
Қарасай 8 обалары (2)
Талдыбұлақ ауылының оңтүстік-батысынан 4 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43T3449564738723
Қашқасу 1 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы ағысында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T356454 4711582
Қашқасу 3 обасы
Қашқасу өзенінің жоғарғы жағында, Меркі өзенінің сол жағалауының ағысында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 356454 4711582
Қашқасу 4 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы ағысында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 356454 4711582
Қоралассазы 1, 2 обалы қорымы
Қоралассазы шатқалында Меркі өзенінің жоғарғы жағында, орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 339869 4727321
Қоралассазы 3 обалы қорымы
Меркі ауылы, Қоралассазы шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 341427 4724940
Көржайлау 7 обалы қорымы
Меркі ауылы, Көржайлау шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 356129 4728088
Таяқсалды 1 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Таяқсалды өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 344290 4725620
Тоғансай 1 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Тоғансай өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 344037 4725288
Тоғансай 2 қорғаны
Меркі ауылы, Тоғансай өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T344037 4725288
Тоғансай 3 петроглифтері
Меркі өзенініңжоғарғы жағында, Белсаз атты сайдың ішінде орналасқан.Географиялық координаттары 43 T347588 4723280
Тоғансай 4обасы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Тоғансай сайының территориясында орналасқан. Географиялық координаттары 43
T 343005 4725216
Тоғансай 3 руникалық жазулары
Тоғансай өзенінің сол жақтепсеніндеорналасқан. Географиялық координаттары 43 T 3430034725221
Сандық 1 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Тоғансай өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43T 345213 4726129
Сандық 2 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Тоғансай өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43T 345299 4726379
Сандық 3 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Тоғансай өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43T 345635 4726438
Сандық 4 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Тоғансай өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43T 346725 4726767
Сұлусай 1 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сандық шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 343375 4726716
Сұлусай 2 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сандық жазығында, Сұлусай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T343094 4726865
Сұлусай 3 обалы қорымы

Расположен на территории сая Карасай верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 347538 4729656.
Курганы Карасай 7 (2)
Расположены в 2,7 километрах на юго-запад от села Талдыбулак. Географические координаты 43 T 345939 4739476.
Курганы Карасай 8 (2)
Расположены в 4-х километрах на юго-западе от села Талдыбулак. Географические координаты 43 T 344956 4738723.
Курган Кашкасу 1
Расположен в верховье реки Кашкасу, левобережного притока реки Мерке. Географические координаты 43 T 356454 4711582.
Курган Кашкасу 3
Расположен на террасе правого берега реки Кашкасу, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 359230,377 4711554,908.
Курган Кашкасу 4
Расположен в селе Мерке верховья реки Мерке, у истоков реки Кашкасу Географические координаты 43 T 359230,377 4711554,908.
Могильник Коралассазы 1, 2
Расположен на территории сая Коралассазы, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 339869 4727321.
Могильник Қоралассазы 3
Расположен на территории сая Коралассазы в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T3414274724940.
Могильник Коржайлау 7
Расположен в селе Мерке урочище Коржайляу.
Могильник Таяксалды 1
Расположен в селе Мерке на террасе правого берега реки Таяксалды
Могильник Тоғансай 1
Расположена на территории сая Тогансай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T3440374725288.
Курган Тогансай 2
Расположен на территории сая Тогансай, в верховье реки Мерке.
Географические координаты 43
T344037 4725288.
Петроглифы Тогансай 3
Расположены на территории сая Бельсаз, в верховье реки Мерке.
Географические координаты 43 T 347588 4723280.
Курган Тогансай 4
Расположен на территории сая Тогансай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T
3430054725216.
Руническая надпись Тогансай
Расположен на террасе левого берега реки Тогансай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 343003 4725221.
Могильник Сандык 1
Расположен на территории плато Сандык, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T3452134726129.
Курган Сандык 2
Расположен на территории плато Сандык, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43
T3452994726379.
Курган Сандык 3
Расположена на территории плато Сандык, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T3456354726438.
Курган Сандык 4
Расположен на территории плато Сандык, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43
T3467254726767.
Могильник Сулусай 1
Расположен на территории сая Сулысай в верховье реки Мерке. Географические координаты
43 T3433754726716.
Могильник Сулусай 2
Расположены на территории сая Сулысай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T
343094 4726865.
Могильник Сулусай 3

Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сандық жазығында, Сулысай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43T344918 4727613
Сұлусай 4 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сандық жазығында, Сұлусай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T346245 4728233
Сұлусай 5 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сандық жазығында, Сұлусай сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 345849 4728190
Сұлусай 6 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сұлусай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T345849 4728190
Сұлусай 7 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сандық жазығында Қарасай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 342394 4725407
Сүйіндік 1 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сүйіндік сайында орналасқан. Географиялық
координаттары 43 T 347131 4724634
Сүйіндік 2 обалы қорымы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Сүйіндік сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 347418 4724554
Шөлсай 1 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Шөлсай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 348816 4730178
Шөлсай 2обасы
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Шөлсай сайының территориясында орналасқан. Географиялық координаттары 43T 348813 4730364
Шөлсай 3 қорғаны
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Шөлсай шатқалында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 348801 4730179
Меркі 1 обалы қорымы
Меркі ауылдан оңтүстікке қарай 2 шақырым, Ойтал өзенінің оң жағалауындаорналасқан. Географиялық координаттары 43 T352767 4745214
Меркі 2 обалы қорымы
Меркі ауылынан оңтүстік-шығысынан 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43T 353287 4745136
Меркі 3 обалы қорымы
Меркі ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T353526 4745616
Меркі 4 қорғаны
Жамбыл ауылынан оңтүстік шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 351779 4744959
Меркі 5 қорғаны
Жамбыл ауылының оңтүстік-шығыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 353278 4745579
Меркі 6 қорғаны
Жамбыл ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 353235 4745300
Меркі 7 қорғаны
Жамбыл ауылының оңтүстік шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 353448 4745380
Меркі 8 ғұрыптық кешені
Меркі ауылынан оңтүстік бағытта, 2 шақырым қашықтықта Ойтал өзенінің сол жақ тепсеңінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T353323 4744080
360.
Бұрхантөбе обалы қорымы (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоған ауылы, Қарақыстақ өзенінің солжағалауыныңтепсеңдерінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T337951 4717964

Расположен на территории сая Сулысай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 344918 4727613.
Могильник Сулусай 4
Расположен на территории сая Сулысай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 346245 4728233.
Могильник Сулусай 5
Расположены на территории сая Сулысай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T
345849 4728190.
Могильник Сулусай 6
Расположен на территории сая Сулысай, в верховье реки Мерке урочище Сулусай
Могильник Сулусай 7
Расположен на территории сая Сулысай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T 342394 4725407.
Могильник Суюндык 1
Расположена на территории сая Суюндык, в верховье реки Мерке. Географические координаты
43 T 347131 4724634.
Могильник Суюндык 2
Расположен на территории сая Суюндык, в верховье реки Мерке. Географические координаты
43 T 347418 4724554.
Курган Шольсай 1
Расположен на территории сая Шольсай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T
348816 4730178.
Курган Шольсай 2
Расположен на территории сая Шольсай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T
348813 4730364
Курган Шольсай 3
Расположен на территории сая Шольсай, в верховье реки Мерке. Географические координаты 43 T
348801 4730179.
Курган Мерке 1
Расположен в 2-х километрах к югу от села Мерке, на правом берегу реки Ойтал. Географические координаты 43 T 352767 4745214.
Могильник Мерке 2
Расположен в 2,5 километрах к юго-востоку Села Мерке. Географические координаты 43 T 353287,397 4745136,353.
Могильник Мерке 3
Расположен в 3 километрах к югу от села Мерке Географические координаты 43 T 353526,523 4745616,396.
Курган Мерке 4
Расположен на южной окраине села Жамбыл. Географические
координаты 43 Т 351779 4744959.
Курган Мерке 5
Расположен в селе Жамбыл, на Юго-Восточной окрайне села
Курган Мерке 6
Расположен в селе Жамбыл в 7 километрах к Югу от села
Могильник мерке 7
Расположен в селе Жамбыл, на Южной окрайне села.
Культовый комплекс Мерке 8
Расположены в 2 километрах к югу от села Мерке, на террасе левого берега реки Ойтал, на площади в радиусе в 2 километров. Географические координаты 43 T 353323 4744080.
360.
Курганный могильник Бурхантобе (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен в селе Актоган. Расположен на террасе левого берега реки Каракистак. Географические координаты 43 T 337951 4717964.

361.
Мыңқазан обалары (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Мыңқазан ауылының шығысында 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T370740 4744775
362.
Обалы қорым (31)
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңатұрмыс ауылының солтүстік-шығысынан 3 шақырым, Қайнар өзенінің сол жағалауынан 1 шақырым қашықтықта орналасқан.Географиялық координаттары 43 T3393404754062
363.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңатұрмыс ауылының солтүстік-шығысында 6 шақырым қашықтықта, үлкен Шу каналының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T340115 4757521
364.
Маханды 1 елді мекені
X-XII ғасырлар
археология
Қостоған ауылының солтүстігінен 6 шақырым қашықтықта, Маханды өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 371224 4744649
365.
Нововоскресеновка 1 елді мекені
X-XII ғасырлар
археология
Андас батыр ауылынан оңтүстік-батыс жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T375905 4742675
366.
Нововскресеновка 2 елді мекені
X-XII ғасырлар
археология
Андас батыр ауылының оңтүстік шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 376233 4742824
367.
Асыранды төбе қонысының орны
VIII-XII ғасырлар
археология
Аспара ауылынан солтүстік бағытта 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T376389 4745439
368.
Қызылауыз обалы қорымы (24)
І-ІІІ ғасырлар
археология
Меркі өзенінің жоғарғы жағында, Қызылауыз жотасының солтүстік бөлігінде, қыр үстінде орналасқан.
Географиялық координаттары 43 T 352853 4722489
369.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Аспара ауылының солтүстік-шығысында 9 шақырым қашықтықта,Ойранды өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 388231 4775023
370.
Оба (1)
Ерте темір дәуірі
археология
Алтынарық ауылының оңтүстік-батысынан 8 шақырым қашықтықта, Бұзықтоған өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 Т364108 4766933
371.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Алтынарық ауылының оңтүстік-батысынан 7 шақырым қашықтықта, Бұзықтоған өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 Т365141 4767041
372.
Обалы қорым (31)
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңатұрмыс ауылының солтүстік-шығысынан 3 шақырым, Қайнар өзенінің сол жағалауынан 1 шақырым қашықтықта,Үлкен Шу каналының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T3393404754062
373.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңатұрмысауылының солтүстік-шығысында 6 шақырым қашықтықта, үлкен Шу каналының оң жағындаорналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T3401154757521
374.
Маханды қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Қостоған ауылының шығыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T371565 4746709

361.
Курганны Мынказан (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 2 километрах к востоку от села Мынказан. Географические координаты 43 T 371778 4744637.
362.
Курганный могильник (31)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,5 километрах к северо-востоку от села Жанатурмыс, на левой стороне в 1,4 километре от реки Кайнар. Географические координаты 43 T 339340 4754062.
363.
Группа Курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 6,7 километрах к северо-востоку от села Жанатурмыс, вдоль большого Чуйского канала. Географические координаты 43 T 340115 4757521.
364.
Поселение Маханды 1
X-XII века
археологии
Расположен в 6 километрах к северу от села Костоган. На правом берегу реки Маханды. Географические координаты 43 T 371224 4744649.
365.
Поселение Нововоскресеновка 1
X-XII века
археологии
Расположен на юго-западной окраине села Андас батыра. Географические координаты 43 T 375905 4742675.
366.
Поселение Нововоскресеновка 2
X-XII века
археологии
Расположен на южной окраине села Андас батыр. Географические координаты 43 T 376233 4742824.
367.
Места поселение Асыранды тобе
VIII-XII века
археологии
Расположен в 2-х километрах к северу от села Аспара. Географические координаты 43 T 376389 4745439.
368.
Курганный могильник Кызылауыз (24)
I-III века
археологии
Расположен в верховье реки Мерке, на гребне, в северной части урочища Кызылауыз, на гребне. Географические координаты 43 T 352853 4722489.
369.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9 километрах к северо-востоку от села Аспара, на правой стороне реки Ойранды. Географические координаты 43 T 388231 4775023.
370.
Курган (1)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8,1 километрах к юго-западу от села Алтынарык, на правом берегу реки Бузыктоган. Географические координаты 43 Т 364108 4766933.
371.
Курган (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7 километрах к юго-западу от села Алтынарык, на правом берегу реки Бузыктоган. Географические координаты 43 Т 365141 4767041.
372.
Курганный могильник (31)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,5 километрах к северо-востоку от села
Жанатурмыс, на левой стороне в 1,4 километрах от реки Кайнар. Географические координаты 43 T 339340 4754062.
373.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 6,7 километрах к северо-востоку от села Жанатурмыс, вдоль большого Чуйского канала. Географические координаты 43 T 340115 4757521.
374.
Городище Маханды
X-XII века
археологии
Расположено на восточной окраине села Костоган.
Географические ординаты 43 T 371565 4746709.

375.
Маханды 1 қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Қостоған ауылынан шығысқа қарай 500 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 370740 4744775
376.
Майтөбе төбесі
Ерте темір дәуірі
археология
Мыңқазан ауылының батыс шетінен 500 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 3700614744586
377.
Ортағасырлық қамал
Ортағасыр
археология
Қостоған ауылының орталығында, Тараз-Бишкек асфальт жолының бойында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 T 368554 4744366
378.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Қостаған ауылының оңтүстігінде 6 шақырым қашықтықта орналасқан.
Географиялық координаттары 43 T 369008 4740314
379.
Обалар (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Қостағанауылының солтүстік-шығысында 1 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 369809 4744605
380.
Оба (1)
Ерте темір дәуірі
археология
Тәтті ауылының оңтүстігінен 2 шақырым қашықтықта, Шу-Меркі авто трассасының сол жағында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43 Т 362800 4782630
381.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Тәтті ауылының оңтүстігінен 4 шақырым қашықтықта, Шу-Меркі авто трассасының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 364242 4781973
382.
Тәтті обалы қорымы (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Тәтті ауылының шығысынан 5 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттары 43 T3676244788764
383.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Тәтті ауылының оңтүстігінен 6 шақырым қашықтықта, Шу-Мерке авто трассасының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 360570 4779450
384.
Тәтті обасы
Ерте темір дәуірі
археология
Тәтті ауылының шығыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T363095 4786634
Мойынқұм ауданы
385.
Қуанышбаев Жазылбекке ескерткіш
1976 ж.
Мүсінші: Б.Төлеков
Архитектор:Т.Басенов
монументтік өнер құрылысы
Мойынқұм ауылының орталығында орналасқан.
Географиялық координаттары
43 T 335590 4905354
386.
Сәкен Сейфуллиннің бюсті
1979 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мойынқұм ауылы орталығында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 403338 4897641
387.
Жерлес-жауынгерлерге ескерткіш
1974 жыл
Архитектор:Е.Савельев, Г.Феодоров.Т.В.Төлегенов
монументтік өнер құрылысы
Мойынқұм ауылы орталығында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 336416 4905260
388.
Жамбыл Жабаевтың бюсті
1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мойынқұм ауылында Ж.Жабаев атындағы орта мектеп аумағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 334896 4905475
389.
Қырбас мазары.Ұста:Бижекей.
XIX ғасырдың соңы
қала құрылысы
және сәулет
Қызылотау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 357242 4899208

375.
Гордище Маханды 1
X-XII века
археологии
Расположено в 0,5 километре к востоку от села Костоган, на правом берегу реки Маханды. Географические координаты 43 T 370740 4744775.
376.
Курганы Майтобе
Ранний железный век
археологии
Расположены на западной окраине в 0,5 километре от аула Мынказан. Географические координаты 43 T 370061 4744586.
377.
Средневекововый замок
Средневековье
археологии
Расположен в центре аула Костоган, вдоль трассы Тараз – Бишкек. Географические координаты 43
T 368554 4744366.
378.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6 километрах к югу от села Костоган. Географические координаты 43 T 369008 4740314.
379.
Курганы (4)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 1 километре к северо-востоку от села Костоган. Географические координаты 43 T 369809 4744605.
380.
Курган (1)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,7 километрах к югу от села Татти, вдоль автодороги Шу-Мерке. Географические координаты 43 Т 362800 4782630.
381.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 4,1 километре к югу от села Татти, на левой стороне автодороги Шу – Мерке, на вершине холма. Географические координаты 43 Т 364242 4781973.
382.
Курганный могильник Татти (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5 километрах к востоку от села Татти. Географические координаты 43 T 367624 4788764.
383.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 6,1 километрах к югу от села Татти, слева от автодороги Шу-Мерке, на вершине холма. Географические координаты 43 Т 360570 4779450.
384.
Курган Татти
Ранний железный век
археологии
Расположен на восточной окраине села Татти. Географические
координаты 43 T 363095 4786634.
Мойынқумский район
385.
Памятник Куанышбаеву Жазылбеку
Скульптор Б.Толеков, архитектор Т.Басенов
1976 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре села Мойынкум
Географические координаты
43 T 335590 4905354
386.
Бюст Сакена Сейфуллина
1979 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре села Мойынкум. Географические координаты 43 T 403338 4897641.
387.
Памятник воинам-землякам
Архитекторы Е.Савельев, Г.Федоров, Т.В.Толегенов
1974 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре села Мойынкум. Географические координаты 43 T. 336416 4905260.
388.
Бюст Жамбыла Жабаева
1975 год
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Мойынкум на территории средней школы имени Ж.Жабаева. Географические координаты 43 Т 334896 4905475.
389.
Мавзолей Кырбас
Выстроен мастером Бижекеем
Конец 19 века
градостроительства и архитектуры
Расположен в 4 километрах к юго-востоку от села Кызылотау. Географические координаты 43 T 357242 4899208.

390.
Аяқ-Ақтөбе қалашығы
VIII-XII ғасырлар
археология
Жамбыл ауылының солтүстік-шығыс бағытында 8 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 347268 4915143
391.
Бала-Ақтөбе қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Жамбыл ауылдан солтүстік батыс бағытта 7 шақырым қашықтықта, Аяқ-Ақтөбе қалажұртынан оңтүстік- батысқа қарай 700 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 345345 4914020
392.
Тас дуалдар (3)
Қола дәуірі
археология
Жамбыл ауылынан 50 шақырым жерде, Қаражартас өзенінің оң жағалауында, Молалы жерінен шығысқа қарай 4 шақырым, Жамбыл тауының етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 355589 4959117
393.
Ошантөбе мекенжұрты
X-XII ғасырлар
археология
Мойынқұм ауылынан солтүстікке қарай 20 шақырым жерде, Кеңес өзенінің ескі арнасының сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T315765 4933307
394.
Қойшыман қалашығы
X-XIV ғасырлар
археология
Қызылту ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 363815 4904520
395.
Үлкен-Ақтөбе қалашығы
VII-XII ғасырлар
археология
Қызылту ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 360544 4903753
396.
Шар қалашығы
X-XIV ғасырлар
археология
Қызылту ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым, Қойшыман қалажұртынан шығысқа 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 366137 4904603
397.
Гулшара қалашығы
VII-XII ғасырлар
археология
Қызылту ауылынан солтүстік шығысқа 10 шақырым жерде, Жүндітөбе мен Бала Ақтөбе қалажұрттарының ортасында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 340926 4922642
398.
Жүндітөбе қалашығы
VII -XII ғасырлар
археология
Ынталы ауылдан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым жерде, ескі өзен арнасының оң жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 343459 4924852
399.
Төрткүл қалашығы
Х-XIІ ғасырлар
археология
Ынталы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T346093 4916444
400.
Ыстөбе қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Ынталы ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T43 T339935 4925553
401.
Жүндітөбе мекенжұрты
Х-XІІ ғасырлар
археология
Ынталы ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым, Жүндітөбе 1 қалажұртынан солтүстікке қарай 25 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 340864 4931090
402.
Төрткүл қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Бірлік ауылының оңтүстік-батыста 5 шақырым жерде, Шу өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T381106 4875491
403.
Тыңқұдық қалажұрты
X-XII ғасырлар
археология

390.
Городище Аяк-Актобе
VII-XII века
археологии
Расположен в 8 километрах к северо-востоку от села Жамбыл. Географические координаты 43 T 347268 4915143.
391.
Городище Бала-Актобе
X-XII века
археологии
Расположен в 7 километрах северо-восточнее села Жамбыл, 0,7 километрах к юго- западу от городища Аяк-Актобе, левый берег сухого русла реки. Географические координаты 43 T 345345 4914020.
392.
Каменные ограды (3)
Бронзовый век
археологии
Расположен в 50 километрах от села Жамбыл, правый берег русла реки Каражартас, в 4 километрах к востоку от местности Молалы, у гор Жамбыл. Географические координаты 43 Т 355589 4959117.
393.
Поселение Ошантобе
X-XII века
археологии
Расположен в 20 километрах к северу от села, левый берег старого русла реки Кенес. Географические координаты 43 T 315765 4933307.
394.
Городище Койшыман
X- XIV века
археологии
Расположен в 2 километрах к северу от села Кызылту, Географические координаты 43 T 363815 4904520.
395.
Городище Улкен-Актобе
VII-XII века
археологии
Расположен в 6 километрах к северо-западу от села Кушаман. Географические координаты 43 T 360544 4903753.
396.
Городище Шар
X-XIV века
археологии
Расположено в 6 километрах к северу от села Кызылту, в 2 километрах к востоку от городища Койшиман. Географические координаты 43 T 366137 4904603.
397.
Городище Гульшара
VII-XII века
археологии
Расположен в 10 километрах к северо- востоку от села Кызылту, между городищами Жундитобе и Бала-актобе. Географические координаты 43 T 340926 4922642.
398.
Городище Жундитобе
VII-XII века
археологии
Расположено в 7 километрах к северо-востоку от села Ынталы, на правом берегу старого русла реки Шу. Географические координаты 43 T 343459 4924852.
399.
Городище Торткуль
X-XII века
археологии
Расположен в 10 километрах к юго-западу от села Ынталы. Географические координаты 43 T 346093 4916444.
400.
Городище Ыстобе
X-XII века
археологии
Расположен в 6 километрах к северу от села Ынталы. Географические координаты 43 T339935 4925553.
401.
Поселение Жундитобе
Х-XІІ века
археологии
Расположен в 7 километрах к северо-востоку от села Ынталы, в 25 километрах к северу от городища Жундитобе 1. Географические координаты 43 T 340864 4931090.
402.
Городище Торткуль
Х-XІІ века
археологии
Расположен в 5 километрах к юго-западу от села Бирлик, на правом берегу реки Шу. Географические координаты 43 T 381106 4875491.
403.
Городище Тынкудык
X-XII века
археологии

Қызылтау ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым, Орта-Ақтөбе қалажұртынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 359591 4909121
404.
Мұқатай обалы қорымы (14)
Қола дәуірі
археология
Хантау ауылынын солтүстік-шығысқа қарай 24 шақырым, Мұқатай ауылынан солтүтікке қарай 300 метр қашықтықта орналаскан. Географиялық координаттары 43 T 429054 4893596
405.
Қожабала обалы қрымы (150)
Ерте темір дәуірі, қола дәуірі
археология
Хантау тауының оңтүстік бөлігінде, Мұқатай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 427633 4895908
406.
Жартасты бейнелер
Қола дәуірі
археология
Хантау ауылдан шығысқа қарай 3 шақырым жерде, Шеңгелді аңғарына баратын жолдың оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 407048 4899965
407.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Хантау ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 408905 4895534.
Сарысу ауданы
408.
Жерлес-жауынгерлер ескерткіші, Авторлары – суретшілер К.Солонцов, А.Тихомиров.
1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Саудакент ауылындағы саябақтың орталығында орналасқан. Географиялық координаттары 43044’18.29’’, 069055’0.11’’
409.
Байқадам Қашқынбаевтың бюсті,
Автор Ли А.
1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
Саудакент ауылынан солтүстік-батыс бөлігінде, мектеп территориясында орнатылған. Географиялық координаттары: 43044’23.42’’, 069054’30.00’’
410.
Халық компазиторы Ықылас Дүкенұлының зираты
1978 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Шығанақ ауылынан солтүстікке қарай 17 шақырым жерде, Қуарал деген жердің батыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары: .44059’23.94’, 069059’48.56’’
411.
Маятас обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қызыл-Дихан ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43042’21.74’, 069044’48.30’’
412.
Шұбарған 1 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдихан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 200 метр жерде, мұсылман зиратының солтүстік-шығысында төменгі террасада орналасқан. Географиялық координаттары 43041’16.29’’, 069040’20.94’’
413.
Құрттыбұлақ обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдихан ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым, Құрттыбұлақ деген жердің батыс бөлігінде орналасқан. Географиялық координаттары 43042’18.57’’,069038’11.00’’
414.
Құрттыбұлақ 3 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдихан ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 400 метр жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 43041’14.87’’, 069040’34.16’’
415.
Көксу 1 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдиқан ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43042’15.22’’, 069042’13.68’’

Расположен в 8 километрах к северу от села Кызылотау (совхоз Амангельды), в 5 километрах к северо-востоку от городища Орта-Актобе. Географические координаты 43 T 359591 4909121.
404.
Курганный могильник Мукатай (14)
эпоха бронзы
археологии
Расположен в 24,9 километрах к юго- востоку от села Хантау, 0,3 километрах к северу от аула Мухатай. По территории могильника пролегает полевая дорога. Географические координаты 43 T 429054 4893596.
405.
Курганный могильник Кожабала (150)
ранний железный век, эпоха бронзы
археологии
Могильник расположен в южной части гор Хантау, в 3 километрах к северо-западу от аула Мухатай. Географические координаты 43 T 427633 4895908.
406.
Наскальное изоброжение
Бронзовый век
археологии
Расположены в 3,5 километрах к востоку от села Хантау в устье ущелья Шенгельды. Географические координаты 43 T 407048 4899965.
407.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 5,7 километрах к юго-востоку от села Хантау. Географические координаты 43 T 408905 4895534.
Сарысуский район
408.
Памятник воинам-землякам
Авторы-художники К.Салонцов, А.Тихомиров
1977 год
сооружения монументального искусства
Установлен в селе Саудакент, в центре парка. Географические координаты: 43044’18.29’’, 069055’0.11’’.
409.
Бюст Байкадама Кашкынбаева
Автор Ли А.
1974 год
сооружения монументального искусства
Установлен на территории школы, в северо-западной части села Саудакент. Географические координаты: 43044’23.42’’, 069054’30.00’’.
410.
Могила Народного Композитора Ыкылас Дукенулы
1978 год
градостроительства и архитектуры
Расположена в 17,9 километрах севернее села Шыганак, на западной окраине урочища Куарал. Географические координаты: 44059’23.94’’, 069059’48.56’’.
411.
Курганный могильник Маятас
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,1 километрах северо-восточнее села Кызыл-Дихан. Географические координаты:
43042’21.74’’, 069044’48.30’’.
412.
Курганный могильник Шубарган 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,2 километре юго-восточнее села Кызыл-Дихан, на нижней террасе, северо-восточнее мусульманского кладбища. Географические координаты: 43041’16.29’’, 069040’20.94’’.
413.
Курганный могильник Курттыбулак
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,7 километрах к северо-западу от села Кызыл-Дихан, в западной части урочища Курттыбулак. Географические координаты:43042’18.57’’, 069038’11.00’’.
414.
Курганный могильник Курттыбулак 2
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,4 километрах юго-восточнее села Кызыл-Дихан, на верней террасе. Географические координаты: 43041’14.87’’, 069040’34.16’’.
415.
Курганный могильник Коксу 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,7 километрах северо-восточнее села Кызыл-Дихан, на верней террасе. Географические координаты: 43042’15.22’’, 069042’13.68’’.

416.
Көксу 2 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдиқан ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 43041’50.53’’, 069042’2.69’’
417.
Арысаққан 2 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Ұ.Сыздықбаев ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 43030’30.07’’, 069052’09.50’’
418.
Арысаққан 3 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Ұ.Сыздықбаев ауылынан шығысқа қарай 7 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43030’26.30’’, 069052’30.57’’
419.
Үзікбай 2 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Ұ.Сыздықбаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 43031’26.21’’, 069050’52.44’’
420.
Жаңаарық 2 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Ұ.Сыздықбаев ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 700 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43030’2.74’’, 069047’23.70’’
421.
Ынталы 3 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Ұ.Сыздықбаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 19 шақырым, Ынталысу су қоймасынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43037’40.00’’, 069058’51.04’’
422.
Үзікбай 1 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Ұ.Сыздықбаев ауылынан шығысқа қарай 900 метр, Ақтоғай - Сыздықбаев автожолының оң жағында 400 метр жерде, төмеңгі террасада орналасқан.Географиялықкоординаттары 43031’26.21’’,069050’52.44’’
423.
Үзікбай 3 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Ұ.Сыздықбаев ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым. Географиялық координаттары 43031’05.00’’, 069051’23.73’’
424.
Ақтөбе қалажұрты
VIII-X ғасырлар
археология
Жайылма ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 2 шақырым жерде, Шабақты өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялықкоординаттары 43045’10.31’’, 069049’26.00’’
425.
Ақтөбе обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Саудакент ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым, Шабақты өзенінің оң жағалауын бойлай орналасқан. Географиялықкоординаттары 43045’24.78’’, 069050’2.99’’
426.
Ақтөбе мекенжұрты
VI-VII ғасырлар
археология
Жайылма ауылынан оңтүстігіне қарай 1 шақырым жерде, Саудакент-Құмкент трассасынан 400 метр жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 43044’42.56’’, 069047’23.85’’
427.
Құрттыбұлақ 3 обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылдиқан ауылының оңтүстігіне қарай 200 метр
Географиялық координаттары 43040’52.49’’, 069039’56.08’’

416.
Курганный могильник Коксу 2
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,2 километрах северо-восточнее села Кызыл-Дихан. Географические координаты: 43041’50.53’’ 069042’2.69’’.
417.
Курганный могильник Арысаккан 2
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,5 километрах восточнее села У.Сыздыкбаева в устье южного рукава притока река Арсаккан. Географические координаты: 43030’30.07’’, 069052’09.50’’.
418.
Курганный могильник Арысаккан 3
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7,0 километрах восточнее села У.Сыздыкбаева и в 5,5 километрах севернее села Актогай, на правом берегу реки Шабакты. Географические координаты: 43030’26.30’’, 069052’30.57’’.
419.
Курганный могильник Узыкбай 2
эпохи бронзы
археологии
Расположен в 4,8 километрах восток-северо-восточнее села У.Сыздыкбаева в реки Арсаккан. Географические координаты: 43031’26.21’’, 069050’52.44’’.
420.
Курганный могильник Жанаарык 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,7 километрах юго-восточнее села У.Сыздыкбаева. Географические координаты: 43030’2.74’’, 069047’23.70’’.
421.
Курганный могильник Ынталы 3
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,2 километрах юго-восточнее водохранилища Ынталысу и в 0,3 километрах от
платины на реке Шабакты. Географические координаты: 43037’40.00’, 069058’51.04’’.
422.
Курганный могильник Узыкбай 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,9 километре восточнее села У.Сыздыкбаева и в 400 метрах справа от трассы из села Актогай в села У.Сыздыкбаева, на нижней террасе. Географические координаты: 43030’32.50’’,
069048’02.51’’.
423.
Курганный могильник Узыкбай 3
эпохи бронзы
археологии
Расположен в 5,5 километрах восточнее села У.Сыздыкбаева в урочище Арсаккан. Географические координаты: 43031’05.00’’, 069051’23.73’’.
424.
Городище Актобе
VIII-X века
археологии
Расположено в 2,3 километрах юго-восточнее села Жайылма, на левом берегу реки Шабакты. Географические координаты: 43045’10.31’’, 069049’26.00’’.
425.
Курганный могильник Актобе
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5 километрах северо-западнее села Саудакент вдоль правого берега реки Шабакты. Географические координаты: 43045’24.78’’, 069050’2.99’’.
426.
Поселение Актобе
VI-VII века
археологии
Расположено в 1,3 километрах южнее села Жайылма, в 400 метрах севернее от трассы Саудакент-Кумкент. Географические координаты: 43044’42.56’’, 069047’23.85’’.
427.
Курганный могильник Курттыбулак 3
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,4 километрах юго-восточнее села Кызыл-Дихан, вдоль верней террасы.
Географические координаты: 43040’52.49’’, 069039’56.08’’.

428.
Айнасай 1 обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоғай ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым, Қаратау-Жаңатас трассасының сол жағында 700 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары43025’24.00’’, 069056’31.00’’
429.
Тектерсай 3 обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоғай ауылы мен Қаратау-Жаңатас трассасының арасында, қырда орналасқан. Географиялық координаттары 43027’2.82’’, 069052’45.41’’
430.
Тектерсай 1 обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоғай ауылынан батысқа қарай 700 метр, Жаңатас қаласы трассасының сол жағында 50 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43027’31.41’’, 069051’35.36’’
431.
Ақтоғай 1 обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоғай ауылынан 1 шақырым солтүстік-батысқа қарай, Жаңатас қаласынан жолдан солға карай 15 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43027’43.68’’, 069051’15.20’’
432.
Тектерсай 2 обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым, Жаңатас қаласынан трассасынан 10 метр жерде Географиялық координаттары 43027’47.52’’, 069051’10.89’’
433.
Ақтоғай 3 обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым жерде, Жаңатас қаласынан трассасының оң жағында 120 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары:43027’46.63’’, 069051’22.41’’
434.
Ақтоғай 2 обалы қорым
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтоғай ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым, Жаңатас қаласының трассасының сол жағында 40 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43027’52.34’’,069050’54.93’’
435.
Үшбас бекінісі
XI-XІІI ғасырлар
археология
Үшбас ауылының оңтүстік-батыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43024’14.12’’, 069041’26.51’’
436.
Қаратас 2 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Буденное ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43020’14.81’’, 069033’16.01’’
437.
Үшбас 1 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Үшбас ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым жерде, қыр басында орналасқан. Географиялық координаттары 43023’59.58’’, 069042’06.58’’
438.
Үшбас 2 обалы қорымы
Әр кезеңге жатады
археология
Үшбас ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары:
43020’22.73’’, 069041’59.28’’
439.
Саудакент қаласы
IX-XV ғасырлар
археология
Саудакент ауылының оңтүстік бөлігінде, Шабақты өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43043’48.82’’, 069055’23.72’’
440.
Үшбас 3 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Үшбас ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43019’33.46’’, 069043’56.65’’

428.
Курганный могильник Айнасай 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,2 километрах к востоку от села Актогай, в 700 метрах слева от трассы Каратау-Жанатас. Географические координаты:
43025’24.00’’, 069056’31.00’’.
429.
Курганный могильник Тиктарсай 3
Ранний железный век
археологии
Расположен между села Актогай и трассой Каратау-Жанатас на небольшой возвышенности. Географические координаты: 43027’2.82’’, 069052’45.41’’.
430.
Курганный могильник Тиктарсай 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,7 километрах к западу от села Актогай, в 50 метрах слева от трассы в город Жанатас. Географические координаты: 43027’31.41’’,
069051’35.36’’.
431.
Курганный могильник Актогай 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,3 километрах северо-западнее села Актогай, в 15 метрах слева от трассы в город Жанатас. Географические координаты: 43027’43.68’’, 069051’15.20’’.
432.
Курганный могильник Тиктарсай 2
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,4 километрах к запад-северо-западу от села Актогай, в 10 метрах справа от трассы в город Жанатас. Географические координаты: 43027’47.52’’, 069051’10.89’’.
433.
Курганный могильник Актогай 3
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,0 километрах северо-западнее села Актогай, в 120 метрах справа от трассы в город Жанатас. Географические координаты: 43027’46.63’’, 069051’22.41’’.
434.
Курганный могильник Актогай 2
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,5 километре к северо-западу от села Актогай, в 40 метре слева от трассы в город Жанатас. Географические координаты: 43027’52.34’’, 069050’54.93’’.
435.
Укрепление Ушбас
ХІ-XIII века
археологии
Расположено на юго-западной окраине села Ушбас. Географические координаты: 43024’14.12’’, 069041’26.51’’.
436.
Курганный могильник Каратас 2
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1 километре северо-западнее села Буденное. Географические координаты: 43020’14.81’’, 069033’16.01’’.
437.
Курганный могильник Ушбас 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 0,9 километрах юго-восточнее села Ушбас на небольшой возвышенности. Географические координаты: 43023’59.58’’, 069042’06.58’’.
438.
Курганный могильник Ушбас 2
разновременной
археологии
Расположен в 7,2 километрах юго-восточнее села Ушбас, на пересечении полевых дорог близлежащих сел. Географические координаты: 43020’22.73’’, 069041’59.28’’.
439.
Городище Саудакент
IX-XV века.
археологии
Расположено в южной части села Саудакент, на правом берегу реки Шабакты. Географические координаты: 43043’48.82’’, 069055’23.72’’.
440.
Курганный могильник Ушбас 3
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9,3 километрах юго-восточнее села Ушбас, в истоке рек Арыстанды и Ушбас. Географические координаты: 43019’33.46’’, 069043’56.65’’.

441.
Ынталы үңгірі
Неолит дәуірі
археология
Саудакент ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, Ынталы су қоймасынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43037’23.96’’, 069059’34.76’’
442.
Көк кесене бекінісі
XIV ғасыр
археология
Досбол ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 14 шақырым жерде, көне Қалмақ-арық магистралды каналының сол жағында 60 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 44011’14.96’’, 070023’28.39’’
443.
Қалмақ Арық магистралды каналы
XIII-XIV ғасырлар
археология
Досбол ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 13 шақырым жерде орналасқан. Географиялықкоординаттары 44009’38. 43’’, 070025’12.55’’.
444.
Кентарал қалажұрты
VII-XII ғасырлар
археология
Шығанақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым орналасқан. Географиялық координаттары 44054’28.74’’, 070004’40.84’’
445.
Қуарал 1обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Шығанақ ауылынан солтүстікке қарай 17 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43059’17.47’’, 070001’18.88’’
446.
Қуарал 4 жеке обасы
Ерте темір дәуірі
археология
Шығанақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 18 шақырым, Қуарал деген жердің орталық бөлігінде орналасқан. Географиялық координаттары 44059’24.09’’, 070002’48.67’’
447.
Тантай 2 обалы қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Шығанақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым және Қамқалы ауылынан батысқа қарай 3,6 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 44050’47.71’’, 070007’18.59’’
Талас ауданы
448.
Ноғай ишан кесенесі
1920 жылдың басы
қала құрылысы
және сәулет
Ойық ауылынан 1 шақырым солтүстікте орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 656333 4851454
449.
Илібай Датқа кесенесі
XIX ғасыр
қала құрылысы
және сәулет
Сейілбек ауылының шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 659289 4855762
450.
Жерлес-жауынгерлерге ескерткіш
1975 жыл
Архитектор: М.Таусаров,
Мүсінші: П.Колокольцев, инженер-конструктор: Т.Левченко
монументтік өнер құрылысы
Қаратау қаласы орталығында орналасқан.
Географиялық координаттары 42 T 618655 4780761
451.
Ұлы Отан соғысында құрбан болғандарға арналған ескерткіш
1975 жыл
Мүсінші :И.Г.Быковский
монументтік өнер құрылысы
Бөлтірік шешен ауылының орталығында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 645488 4866736
452.
Төрткүл 2 бекінісі
VIII-XII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылының солтүстік шетінде, Аса өзенінің сол жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 643903 4811294
453.
Ақкөл 1 обалар қорымы (53)
VI-VIII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылынан 2 шақырым оңтүстікте, Тараз–Ақкөл тас жолының сол жағында. Географиялық координаттары 42 T 643815 4807309

441.
Пещера "Ынталы"
Неолит
археологии
Расположена в 5,4 километрах юго-восточнее водохранилища Ынталысу. Географические координаты: 43037’23.96’’, 069059’34.76’’.
442.
Укрепление Кок кесене
XIV век.
археологии
Расположено в 14,7 километрах к северо-востоку от села Досбол, в 60 метрах по левой стороне древнего магистрального канала Калмак-Арык. Географические координаты: 44011’14.96’’, 070023’28.39’’.
443.
Магистральный канал Калмак Арык
XIII-XIV века
археологии
Расположен в 13 километрах к северо-востоку от села Досбол.
Географические координаты начала канала в районе: 44009’38.43’’, 070025’12.55’’.
444.
Городище Кентарал
VII-XII века
археологии
Расположен в 10,5 километрах к северо-востоку от села Шыгынак, в западной части урочища Кентарал. Географические координаты: 44054’28.74’’, 070004’40.84’’.
445.
Курганный могильник Куарал 1
Ранний железный век
археологии
Расположен в 17,7 километрах к северу от села Шыганак, в западной части урочища Куарал. Географические координаты: 43059’17.47’’, 070001’18.88’’.
446.
Одиночный курган Куарал 4
Ранний железный век
археологии
Расположен в 18,2 километрах к северо-востоку от села Шыганак, в центральной части урочища Куарал. Географические координаты: 44059’24.09’’, 070002’48.67’’.
447.
Курганный могильник Тантай 2
Ранний железный век
археологии
Расположен в 9,3 километрах к восток-северо-востоку от села Шыганак и в 3,6 километрах западнее села Камкалы. Географические координаты: 44050’47.71’’, 070007’18.59’’.
Таласский район
448.
Мавзолей Ногай Ишана
Начало 1920 год
градостроительства и архитектуры
Расположен в 1 километрах к северу от села Ойык в равнинной местности. Географические координаты 42 T 656333 4851454.
449.
Мавзолей Илебай датка
19 век.
градостроительства и архитектуры
Расположен на окрайне села Сеилбек.
450.
Памятник воинам-землякам
Архитектор М.Таусаров, скульптор П.Колокольцев, инженер- конструктор Т.Левченко
1975 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре города Каратау, рядом со сквером и кинотеатром
Географические координаты
42 T 618655 4780761
451.
Памятник в память павшим в Великой Отечественной войне
Скульптор И.Г.Быковский
1975 год
сооружения монументального искусства
Расположен в центре села Болтирик шешена
452.
Укрепление Торткул 2
VIII-XII века
археологии
Расположен на северной окраине Акколь, на левом берегу реки Аса. Географические координаты 42 T 643903 4811294.
453.
Курганные могильник Акколь 1 (53)
VI-VIII века
археологии
Расположен в 2,5 километрах к югу от села Акколь, слева от автодороги Тараз–Акколь, на чинке над поймой озера Акколь. Географические координаты 42 T 643815 4807309.

454.
Ақкөл 2 обалар қорымы (32)
VI-VIII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылынан 2 шақырым оңтүстік-батыста, Аса өзенінің сол жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 641614 4808835
455.
Кемер обалар қорымы (12)
VI-VIII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылынан 18 шақырым оңтүстікте орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 6380494792874
456.
Кемер обалары (2)
VI-VIII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылынан 18 шақырым оңтүстікте орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 638146 4792380
457.
Кемер петроглифтері
Қола дәуірі, ерте темір
ғасыры, ортағасырлық
археология
Ақкөл ауылынан 17 шақырым оңтүстікте, Қаратау–Ақкөл тас жолының сол жағындағы орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 T 6380824793003
458.
Кемер-Қызылтау 1 петроглифтері
Қола дәуірі, ерте темір ғасыры
археология
Ақкөл ауылынан 18 шақырым оңтүстік-батыста, Кемер мен Қызылтау жерлерінің аралығындағы қия беткейінде. Географиялық координаттары 42 T 6356924792987
459.
Көшек Батыр кесенесі
1999ж
қала құрылысы
және сәулет
Бөлтірік Шешен ауылынан 7 км оңтүстікте, биік төбенің үстінде орналасқан. Географиялық координаттары 42T 6449684859358
460.
Кемер-Қызылтау обалар тобы (3)
VI-VIII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылынан 18 шақырым оңтүстікте, Кемер және Қызылтау деп аталатын төбеде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 635581 4793069
461.
Қызылқанат обалар қорымы (18)
VI-VIII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылынан 23 шақырым оңтүстік-батыста,Тамды ауылынан 10 шақырым солтүстік-шығыста, Қаратау - Ақкөл тас жолының сол жағындаорналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 634343 4788524
462.
Қызылқанаттөбе обалары (2)
VI-VIII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылынан 24 шақырым оңтүстік-батыста, Тамды ауылынан 9 шақырым солтүстік-шығыста, Қаратау – Ақкөл тас жолының сол жағындағыҚызылқанат үстінде орналасқан. Географиялық координаттары 42T 634088 4787594
463.
Көктөбе қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Бостандық ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 678452 4833816
464.
Атшабар төбе обасы
Ерте темір ғасыры
археология
Бөлтірік шешен ауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста орналасқан. Географиялық координаттары 42
T 640075 4864916
465.
Ақтөбе қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Бөлтірік шешен ауылынан 7 шақырым оңтүстік-шығыста, Талас өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 650850 4862218
466.
Күлтөбе қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Бөлтірік шешен ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 629473 4875573

454.
Курганные могильник Акколь 2 (32)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,2 километрах к юго-западу от села Акколь, на левом берегу реки Аса, вытекающей из озера Акколь, на чинке над поймой озера Акколь. Географические координаты 42 Т 641614 4808835.
455.
Курганный могильник Кемер (12)
VI-VIII века
археологии
Расположен в 18 километрах к югу от села Акколь, на гряде Кемер. Географические координаты 42 T 638049 4792874.
456.
Курганы Кемер (2)
VI-VIII века
археологии
Расположен в 18,4 километрах к югу от села Акколь, в урочище Кемер. Географические
координаты 42 T 638146 4792380.
457.
Петроглифы Кемер
эпоха бронзы, ранний
железный век, средневековье
археологии
Расположен в 17,8 километрах к югу от села Акколь, слева от автодороги Каратау–Акколь, в урочище Кемер. Географические координаты 42 T638082 4793003.
458.
Петроглифы Кемер-Кызылтау 1
эпоха бронзы, ранний
железный век
археологии
Расположен в 18,7 километрах к юго – юго-западу от села Акколь, между урочищами Кемер и Кызылтау. Географические координаты 42 T 635692 4792987.
459.
Мавзолей Кошек Батыра
1999 г
градостроительства и архитектуры
Расположен в 7,6 километрах к юго –от села Болтирик Шешена, на вершине Географические координаты 42 T 6449684859358.
460.
Группа курганов Кемер-Кызылтау (3)
VI-VIII века
археологии
Расположен в 18,7 километрах к югу от села Акколь, между урочищами Кемер и Кызылтау. Географические коор динаты 42 T 635581 4793069.
461.
Курганный могильник Кызылканат (18)
VI-VIII века
археологии
Расположен в 23,3 километрах к юго-западу от села Акколь, в 10,8 километрах к северо – северо-востоку от села Тамды, слева от автодороги Каратау – Акколь. Рядом проходит высоковольтная ЛЭП. Географические координаты 42 Т
634343 4788524.
462.
Курганы Кызылканаттобе (2)
VI-VIII века
археологии
Расположен в 24 километрах к юго-западу от села Акколь, в 9,8 километрах к северо – северо-востоку от села Тамды, слева от автодороги Каратау–Акколь, в урочище Кызылканат. Географические координаты 42 T 634088 4787594.
463.
Городище Коктобе
X-XII века
археологии
Расположен в 1 километрах к северу от села Бостандык.
Географические координаты
42 T 678452 4833816
464.
Курган Атшабартобе
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,8 километрах к западу – юго-западу от села Болтирик шешен. Географические координаты 42 T 640075 4864916.
465.
Городище Актобе
X-XII века
археологии
Расположен в 7 километрах к юго-востоку от села Болтирик шешен, на правом берегу реки Талас. Географические координаты 42 T 650850 4862218.
466.
Городище Культобе
X-XII века
археологии
Расположен в 15 километрах к северо-западу от села Больтирик шешена. Географические координаты 42 T 629473 4875573

467.
Маятас 1 қорғаны
VI-VIII ғасырлар
археология
Қызыләуіт ауылынан 4 шақырым оңтүстікте орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 T 614636 4803210
468.
Маятас 1 тұрағы
Жоғарғы палеолит
археология
Қызыләуіт ауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста, Көктал өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 614114 4803224
469.
Маятас 2 тұрағы
Төменгі палеолит
археология
Қызыләуіт ауылынан 4 шақырым оңтүстік-батыста, Көкталөзенінің оң жағасында, Маятас деп аталатын жердеорналасқан. Географиялық координаттары 42 T 6142364803662
470.
Тектұрмас қалашығы
VII-XIII ғасырлар
археология
Көшек батыр ауылынан солтүстік- батысқа қарай 6 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 632229 4873690
471.
Бөлекқызыл обасы
Ерте темір ғасыры
археология
Көшек батыр ауылынан 3 шақырым солтүстік-шығыста орналасқан. Географиялық координаттары 42T 6382294870812
472.
Қорғанды қорым (4)
I-V ғасырлар
археология
Тұрымқұл ауылынан 500 метр оңтүстікте орналасқан.
Географиялық координаттары 42 T 661081 4845225
473.
Тамды қалашығы
XI-XIII ғасырлар
археология
Қаратау қаласының батыс шетінде, Тамды өзенінің оң жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 616343 4781925
474.
Тамдылық обалар қорымы (17)
Біздің эрамызға дейінгіІІІ-І ғасырлар
археология
Қаратау қаласының батыс шетінде, Тамды өзенінің оң жағасында, Қаратау–Тараз тас жолының сол жағында 15 оба, оң жағында 2 оба орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 616692 4781338
475.
Төрткүл 1 бекінісі
VIII-XIII ғасырлар
археология
Ақкөл ауылының солтүстік шетінде, Аса өзенінің сол жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 643903 4811294
476.
Ақтөбеәуіт обалар қорымы (13)
VI -VIII ғасырлар
археология
Ақтөбе ауылынан 1 шақырым оңтүстікте, Ақтөбеәуіт су қоймасының солтүстік-шығыс жағасында орналасқан.Географиялық координаттары 42Т 613387 4812167
477.
Ақтөбе мекені
VIII-XII ғасырлар
археология
Ақтөбе ауылының солтүстік-шығыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 613847 4813880
478.
Тоғыз құмалақ тас тақтасы
XVII ғасыр
археология
Қызыләуіт ауылынан 10 шақырым оңтүстік-батыста орнаалсқан. Географиялықкоординаттары 42 T 618916 4798397
479.
Тас көпір
XVIII ғасыр
археология
Қызыләуітауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста орнатылған. Географиялық координаттары 42 T 6123404804379
480.
Атбайлар қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Көшек батыр ауылынан 13 шақырым солтүстік-батыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 631278 4880305
481.
Жетітөбе қорғанды қорымы (7)
Ерте темір ғасыры
археология
Көшек батыр ауылынан 2 шақырым солтүстікте орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 T 635349 4870485

467.
Курган Маятас 1
VI-VIII века
археологии
Расположен в 4,8 километрах к югу от села Кызылаут, в урочище Маятас. Географические координаты 42 T 614636 4803210.
468.
Стоянка Маятас 1
Верхний палеолит
археологии
Расположен в 5 километрах к юго-западу от села Кызылаут, на правом берегу речки Коктал. Географические координаты 42 T
614114 4803224.
469.
Стоянка Маятас 2
Нижний палеолит
археологии
Расположен в 4,8 километрах к юго-западу от села Кызылаут, на правом берегу речки Коктал, в урочище Маятас. Географические координаты 42 T 614236 4803662.
470.
Городище Тектурмас
VII-XIII века
археологии
Расположен в 6,4 километрах к северо-западу от села Кошек батыр. Географические координаты 42 T 632229 4873690.
471.
Курган Болеккызыл
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,6 километрах к северо-востоку от села Кошек батыр, в урочище Болеккызыл. Географические координаты 42 T 638229 4870812.
472.
Курганный могильник (4)
I-V века
археологии
Расположен в 0,5 километрах к югу от села Турымкул, по сторонам дороги Ойык-Тамабек. Географические координаты 42 T 661081 4845225.
473.
Городище Тамды
XI-XIII века
археологии
Расположен на западной окраине города Каратау, на правом берегу реки Тамды. Географические координаты 42 T 616343 4781925.
474.
Курганный могильник Тамды (17)
ІІІ-І века до нашей эры.
археологии
Расположен на западной окраине города Каратау, на правом берегу реки Тамды, по сторонам автодороги Каратау–Тараз. Географические координаты 42 Т 616692 4781338.
475.
Укрепление Торткуль 1
VIII-XIII века
археологии
Расположен на северной окраине Акколь, на левом берегу реки Аса. Географические координаты 42 T 643903 4811294.
476.
Курганный могильник Актобеаут (13)
VI- VIII века
археологии
Расположен в 1,3 километрах к югу от села Актобе, на северо-восточном берегу водохранилища Актобеаут.
Географические координаты 42Т 613387 4812167.
477.
Поселение Актобе
VIII-XII века
археологии
Расположен на северо-восточной окраине Актобе. Географические координаты 42 T 613847 4813880.
478.
Каменное плита "Тогыз кумалак"
XVII век
археологии
Расположен в 10 километрах к юго-западу от села Кызылаут. Географические координаты 42 T 608935 4801046.
479.
Каменный мост
XVIII век
археологии
Расположен в 5,2 километрах к юго-западу от села Кызылаут, через речку Коктал. Географические координаты 42 T 612340 4804379.
480.
Городище Атбайлар
X-XII века
археологии
Расположен в 13 километрах к северо – северо-западу от села Кошек батыр. Географические координаты 42 T 631278 4880305.
481.
Курганный могильник
Жетитобе (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к северу от села Кошек батыр, у полевой дороги. Географические
координаты 42 T 635349 4870485.

482.
Қызылмақташы қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Аққұм ауылының шетінен 300 метр оңтүстік-батыста орналасқан. Географиялық координаттары42 T 683906 48339937
483.
Төрткүлтөбе 1 қалашығы
VII-XIII ғасырлар
археология
Бостандық ауылынан 1 шақырым батыста орналасқан.Географиялық координаттары 42 T 676985 4832836
484.
Ортағасырлық төрткүл қалашығы
VIII-XII ғасырлар
археология
Талап ауылынан 4 шақырым оңтүстік-шығыста, Бостандық
ауылынан 8 шақырым оңтүстік-шығыста, Тараз-Бостандықтас жолының сол жағында 100 метр жерде орналасқан.
Географиялық координаттары 42 T 682781 4824062
485.
Құмыстөбе қорғанды қорымы
I-III ғасырлар
археология
Талап ауылынан 7 шақырым оңтүстік-шығыста, Тараз-Бостандық тас жолының екі жағында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 684685 4822455
486.
Қорған
I-III ғасырлар
археология
Аққұм ауылынан 1 шақырым батыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 682871 4834414
487.
Биназартөбе мекені
III-V ғасырлар
археология
Талап ауылынан 12 шақырым оңтүстікте орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 683570 4816490
488.
Майтөбе обалар тобы (5)
Біздің дәуірімізге дейінгі ІІғ.–біздің дәуіріміздің ІV ғ.
археология
Майтөбе ауылынан 2 шақырым батыста, Тараз–Қаратау тас жолының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 626592 4763935
489.
Ақмола бекінісі
VIII-X ғасырлар
археология
Майтөбе ауылының солтүстік-шығыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 6292454763776
490.
Төрткүл бекінісі
X-XIII ғасырлар
археология
Тамды ауылынан 12 шақырым оңтүстік-батыста, Майтөбе ауылынан 11 шақырым солтүстік-батыста орналасқан. Географиялықкоординаттары 42 T 620061 4771139
491.
Ақтау-Арбатас обалар қорымы (12) Біздің дәуірімізге дейін ІІІ ғ.–біздің дәуіріміз ІІІ ғ.
археология
Майтөбе ауылынан 13 шақырым солтүстік-батыста, Қожағаппар ауылынан 10 шақырым солтүстік-батыста орналасқан.
Географиялық координаттары 42
T 616982 4770477
492.
Ақтау-Үлкенарбатас обалар тобы (3)
біздің дәуірімізге дейін ІІІ ғ.–біздің дәуіріміз ІІІ ғ.
археология
Майтөбе ауылынан 16 шақырым солтүстік-батыста, Қожағаппар ауылынан 13 шақырым солтүстік-батыста орналасқан. Географиялық координаттары 42T 614825 4771459
493.
Ақтөбе мекені
V-VII ғасырлар
археология
Майтөбе ауылынан 6 шақырым солтүстік-шығыста, Билікөл көлінің батыс жағалауынан 1 шақырым жерде орналасқан.
Географиялық координаттары 42 T 634434 4766290

482.
Городище Кызылмакташы
X-XII века
археологии
Расположен в 0,3 километрах к юго-западу от села Аккум. Географические координаты 42 T 683906 48339937.
483.
Городище Торткультобе 1
VII-XIII века
археологии
Расположен в 1,3 километрах к западу от села Бостандык. Географические координаты 42 T 676985 4832836.
484.
Средневековое городище торткуль
VIII-XII века
археологии
Расположен в 4,5 километрах к юго-востоку от села Талап, в 8,5 километрах к юго-востоку от села Бостандык, слева от автодороги Тараз-Бостандык.
Географические координаты 42 T 682781 4824062.
485.
Курганный могильник Кумыстобе
I-III века
археологии
Расположен в 7 километрах к юго-востоку от села Талап, по обеим сторонам автодороги Тараз-Бостандык. Рядом расположено современное кладбище. Географические координаты 42 T 684685 4822455.
486.
Курган
I-III века
археологии
Расположен в 1 километре к западу от села Аккум, слева от дороги, ведущей к селу, на невысоком холме. Вокруг расположено современное кладбище. Географические координаты 42 T 682871 4834414.
487.
Поселение Биназартобе
III-V века
археологии
Расположен в 12,2 километрах к югу от села Талап, на левом
берегу речки Карабакыр. Географические координаты 42
T 683570 4816490.
488.
Группа курганов Майтобе (5)
2 век до нашей эры – 4 век нашей эры
археологии
Расположен в 2 километрах к западу от села Майтобе, справа от автодороги Тараз–Каратау. Географические координаты 42 T 626592 4763935.
489.
Укрепление Акмола
VIII-X века
археологии
Расположен на северо-восточной окраине села Майтобе. Географические координаты 42 T 629245 4763776.
490.
Укрепление Торткуль
X-XIII века
археологии
Расположен в 12,2 километрах к юго-западу от села Тамды, в 11,5 километрах к северо-западу от села Майтобе, на равнине между речками Большой и Малый Арбата, слева от автодороги Тараз-Каратау. Географические координаты 42 T 620061 4771139.
491.
Курганный могильник Актау-Арбатас (1 2)
ІІІ век до нашей эры – ІІІ век нашей эры.
археологии
Расположен в 13,6 километрах к северо- западу от села Майтобе, в 10,8 километрах к западу – северо-западу от села Кожагаппар, на горной гряде Актау. Географические координаты 42 T 616982 4770477.
492.
Группа курганов Актау-Улкенарбатас (3)
ІІІ век до нашей эры – ІІІ век нашей эры.
археологии
Расположен в 16 километрах к северо-западу от села Майтобе, в 13,2 километрах к западу – северо-западу от села Кожагаппар, на горной гряде Актау, на левом берегу реки Большой Арбатас. Географические координаты 42 T 614825 4771459.
493.
Поселение Актобе
V-VIII века
археологии
Расположен в 6 километрах к северо-востоку от села Майтобе, в 1 километре к западу от западного берега озера Бийликоль. Географические координаты 42 T 634434 4766290.

494.
Жаңақорған бекінісі
XVIII-XIX ғасырлар
археология
Ойық ауылынан 10 шақырым солтүстік-батыста, Талас өзенінің сол жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 651218 4858521
495.
Қызылқорған қалажұрты
X-XII ғасырлар
археология
Сейілбек ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 662110 4859595
496.
Елемесдатқатөбе обалар қорымы (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Ойық ауылынан 7 шақырым батыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 649734 4851524
497.
Қорғанды қорым (3)
II-IV ғасырлар
археология
Сейілбек ауылынан 3 шақырым солтүстік-шығыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 661667 4858678
498.
Елубайтөбе обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Сейілбек ауылынан 8 шақырым солтүстік-батыста, Сейілбек-Бөлтірік шешен тас жолының солжағында орналасқан. Географиялық координаттары 42T 655291 4863686
499.
Шаруашылық қалашығы
VII-XIII ғасырлар
археология
Сәду Шәкіров ауылынан 6 шақырым солтүстік-шығыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 675570 4844382
500.
Ынтымақ қалашығы
VI-XII ғасырлар
археология
Сәду Шәкіров ауылынан 5 шақырым солтүстікте, Тамабек ауылынан 3 шақырым солтүстік-шығыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 672067 4843833
501.
Қорғанды қорым (11)
Ерте темір дәуірі
археология
Тұрымқұл ауылынан 6 шақырым шығыста, Ойық ауылынан 9 шақырым шығыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 667460 4846891
502.
Байжантөбе күзет мұнарасы
VIII-XI ғасырлар
археология
Сәду Шәкіров ауылынан 8 шақырым солтүстік-шығыста орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 678302 4845355
503.
Қоңыртөбе мекені
VII-XII ғасырлар
археология
Тамды ауылынан 2 шақырым солтүстік-батыста, Тамды-Қаратау тас жолының сол жағында, Тамды өзенінің сол жағасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 627737 4780016
504.
Қорғандар тобы
Ерте темір дәуірі
археология
Тамды ауылынан 3 шақырым оңтүстікте орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 629160 4774735
505.
Ақ кесене бекінісі
X-XII ғасырлар
археология
Бидалы ауылынан 14 шақырым солтүстікте, Үшарал ауылынан 27 шақырым солтүстікте орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 619574 4886790
506.
Қорғандар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Үшарал ауылынан 18 шақырым оңтүстіктегі, Ақкөл-Үшарал тас жолының сол жағында 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 620985 4841378
Т.Рысқұлов ауданы

494.
Укрепление Жанакорган
XVIII-XIX века
археологии
Расположен в 10 километрах к северо-западу от села Ойык, на левом берегу реки Талас. Географические координаты 42 T 651218 4858521.
495.
Городище Кызылкорган
X-XII века
археологии
Расположен в 4 километрах к северо-востоку от села Сейлбек, в 10,5 километрах к северу от села Ойык. Географические координаты 42 T 662110 4859595.
496.
Курганный могильник Елемесдаткатобе (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен 7 километрах к западу от села Ойык. Географические координаты 42 T
649734 4851524.
497.
Курганный могильник (3)
II-IV века
археологии
Расположен в 3 километрах к северо-востоку от села Сейлбек, на холме рядом с мечетью Каракожа. Географические координаты 42 T 661667 4858678.
498.
Группа курганов Елубайтобе (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8,5 километрах к северо-западу от села Сейлбек, слева от автодороги Сейлбек-Болтирик шешен. Географические координаты 42 T 655291 4863686.
499.
Городище Шаруашылык
VII-XIII века
археологии
Расположен в 6,5 километрах к северо – северо-востоку от села Саду Шакирова, в урочище Жиек. Географические координаты 42 T 675570 4844382.
500.
Городище Ынтымак (Тайтөбе)
VI-XII века
археологии
Расположен в 5,5 километрах к северу от села Саду Шакирова, в 3,2 километрах к северо-востоку от села Тамабек, на равнине. Географические координаты 42 T 672067 4843833.
501.
Курганный могильнк (11)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6 километрах к востоку от села Турымкул, в 9,5 километрах к востоку от села Ойык, в 4,5 километрах к северу от села Тамабек. Географические координаты 42 Т 667460 4846891.
502.
Сторежевая башня Байжантобе
VIII-XI века
археологии
Расположен в 8,8 километрах к северо-востоку от села Саду Шакиров, на возвышенности. Географические координаты 42 T 678302 4845355.
503.
Поселение Коныртобе
VII-XII века
археологии
Расположен 2,4 километрах к северо-западу от села Тамды, слева от автодороги Тамды-Каратау, на левом берегу речки Тамды.
Географические координаты 42 T 627737 4780016.
504.
Группа курганов
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,6 километрах к югу от села Тамды, у полевой дороги ведущей в Тамды. Географические координаты 42 Т 629160 4774735.
505.
Укрепление Ак кесене
X-XII века
археологии
Расположен в 14 километрах к северу от села Бидалы, в 27 километрах к северу от села Ушарал, на правом берегу старицы Калмакарык. Географические координаты 42 T
619574 4886790.
506.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 18 километрах к югу от села Ушарал, в 1,7 километрах слева от автодороги Акколь-Ушарал. Географические координаты 42 T 620985 4841378.
Т.Рыскуловский район

507.
Абсент жылқысының ескерткіші 1976 жыл
Авторы.Р.И.Тияров
монументтік өнер құрылысы
Көгершін ауылынан солтүстікке қарай 600 метр, Ат спорты манежы алдында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 297987 47509
508.
Темір жол кеңсесінің ғимараты
1920 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Құлан ауылы, Смат Есімов көшесі, 25 үйде орналасқан.
Географиялық координаттары
43 T 316126 4757166
509.
Жерлес-жауынгерлер ескерткіші. 1941–1945 жылдарындағы Ұлы Отан соғысының құрбандарына арналған ескерткіш. 1977 жыл. Авторы: К.Мырзалиев
монументтік өнер құрылысы
Қызылшаруа ауылында Мырзалиев көшесінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 322551 4765087
510.
Жерлес-жауынгерлер ескерткіші.
1986 ж.
Авторы: С.Дембай
монументтік өнер құрылысы
Құлан ауылында, Жібек жолы көшесінің бойында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 313416 4753268
511.
Жерлес-жауынгерлер ескерткіші. 1941–1945 жылдарындағы Ұлы Отан соғысының құрбандарына арналған ескерткіш.
1975 ж.
Авторлары: Қ.Еркінбеков, Т.Сембиев, К.Бейсеев.
монументтік өнер құрылысы
Тереңөзек ауылында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 260544 4762802
512.
Жерлес-жауынгерлер ескерткіші. 1941–1945 жылдарындағы Ұлы Отан соғысының құрбандарына арналған ескерткіш.
1967 ж. Авторы: Б.Сүлейменов.
монументтік өнер құрылысы
Көкарық ауылы, Қ.Сәтбаев көшесінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 319838 4753539.
513.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Құлан ауылының солтүстігінде 2 шақырым қашықтықта, Алматы – Ташкент трассасының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 313504 4756338
514.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақат ауылының оңтүстігінде 680 метр қашықтықта, Шұңқыр өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 316017 4749784
515.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Шөңгер ауылының оңтүстігінде 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T309981 4748336
516.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Құлан ауылының оңтүстігінде 8 шақырым қашықтықта, Сарыбұлақ өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T313045 4743765
517.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақат ауылының оңтүстік-батысында 1 шақырым қашықтықта, Шұңқыр өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 314973 4749158
518.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақат ауылының оңтүстігінде 13 шақырым қашықтықта, Жалұмбелсай өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T305569 4736449
519.
Обалы қорымы (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Шөнгер ауылының оңтүстігінде 2 шақырым қашықтықта, Сұлутөр өзенінің оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 309505 4748037

507.
Памятник коню Абсенту
Автор Р.И.Тияров
1976 год
сооружения монументального искусства
Расположен в 600 метрах к северу от поселка Когершин, на площадке перед конноспортивным манежем. Географические координаты 43 T 297774 4751258.
508.
Здание конторы железной дороги
Конец 1920 год
градостроительства и архитектуры
Расположен в селе Кулан, улица Смат Есимова, 25. Географические координаты 43 T 316126 4757166
509.
Памятник воинам землякам.
Памятник павшим в Великой Отечественной Войне 1941–1945 гг.
1977 г. Автор: К.Мырзалиев
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Кызылшаруа, на улице Мырзалиева. Географические координаты 43 T 322551 4765087.
510.
Памятник воинам землякам.
1986 г. Автор: С.Дембай
сооружения монументального искусства
Расположен в поселке Кулан, в близи улицы Жибек жолы. Географические координаты 43 T 313416 4753268
511.
Памятник воинам землякам.
Памятник павшим в Великой Отечественной Войне 1941–1945 гг.
1975 г. Авторы: К.Еркинбеков, Т.Сембиев, К.Бейсеев.
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Теренозек. Географические координаты 43 T 260544 4762802.
512.
Памятник воинам землякам.
Памятник павшим в Великой Отечественной Войне 1941–1945 гг.
1967 г. Автор: Б.Сулейменов.
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Кокарык, улица К.Сатпаева. Географические координаты 43 T 319838 4753539.
513.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к северу от села Кулан, на правой стороне автодороги Алматы–Ташкент. Географические координаты 43 T 313504 4756338.
514.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 680 метрах к югу от села Каракат, на правом берегу реки Шункыр. Географические координаты 43 T 316017 4749784.
515.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 2 километрах к югу от села Шонгер. Географические координаты 43 T 309981 4748336.
516.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 8,7 километрах к югу от села Кулан, на правом берегу реки Сарыбулак. Географические координаты 43 T 313045 4743765.
517.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 1,5 километрах к юго-западу от села Каракат, на левом берегу реки Шункыр. Географические координаты 43 Т 314973 4749158.
518.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 13,4 километрах к югу от села Каракат, на правом берегу реки Жалумбелсай, у подножье горы. Географические координаты 43 T 305569 4736449.
519.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к югу от села Шонгер, на правом берегу реки Сулутор. Географические координаты 43 T 309505 4748037.

520.
Обалы қорымы (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Шөнгер ауылының оңтүстігінде, Шөңгер – Құлан асфальт жолының сол жағында, 200 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 310507 4750380
521.
Обалы қорымы (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Шөнгер ауылының оңтүстік–шығысында 700 метр қашықтықта, Шөңгер – Құлан асфальт жолының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 311010 4749639
522.
Жалпақсаз обалы қорымы (14)
Ерте темір дәуірі
археология
Жалпақсаз ауылының солтүстігінде 285 метр қашықтықта, Тасшолақ өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 325324 4757207
523.
Обалы қорым (14)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстігінде 3 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 328178 4749473
524.
Қарақыстақ мекенжұрты
Х–ХІІІ ғасырлар
археология
Қарақыстақ ауылынан оңтүстігінде 10 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 328390 4743128
525.
Мөңке төрткүлі
Орта ғасыр
археология
Қазақ ауылының шығысында 800 метр қашықтықта, Мөңке өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 331594 4753308
526.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстігінде 3 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 325840 4749783
527.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстігінде 9 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 328153 4744252
528.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстік-шығысынан 2 шақырым қашықтықта, Алматы – Тараз трассасының сол жағында, жолдан 300 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 328374 4752544
529.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстігінде 6 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ асфальт жолының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T327048 4746845
530.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Қазақ ауылының оңтүстігінде 2 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 329337 4749957
531.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстігінде 4 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ ауылына қатынасатын жолдың оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 326529 4748024
532.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстік-шығысында 3 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 328556 4750770

520.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен на южной окраине села Шонгер, на левой стороне в 200 метрах от автодороги Шонгер – Кулан. Географические координаты 43 T 310507 4750380.
521.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 700 метрах к юго-востоку от села Шонгер, на правой стороне автодороги Шонгер – Кулан. Географические координаты 43 T 311010 4749639.
522.
Курганный могильник Жалпаксаз (14)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 285 метрах к северу от села Жалпаксаз, на левом берегу реки Тасшолак. Географические координаты 43 T 325324 4757207.
523.
Курганный могильник (14)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,9 километрах к югу от села Каракстак, на левой стороне речки Каракстак. Географические координаты 43 T 328178 4749473.
524.
Поселение Каракыстак
Х-ХІІІ века
археологии
Расположено в 10,5 километрах к югу от села Каракыстак, на правом берегу реки Каракыстак. Географические координаты 43 T328390 4743128.
525.
Торткуль Монке
средневековье
археологии
Находится в 800 метрах к востоку от села Казах, на левом берегу реки Монке. Географические координаты 43 T 331594 4753308.
526.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,4 километрах к югу от села Каракистак, на правом берегу реки Каракистак. Географические координаты 43 T 325840 4749783.
527.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 9,5 километрах к югу от села Каракистак, вдоль реки Каракистак. Географические координаты 43 T 328153 4744252.
528.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 2 километрах к юго-востоку от села Каменка, на правой стороне автодороги Алматы – Тараз. Географические координаты 43 T 328374 4752544.
529.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 6 километрах к югу от села Каракистак, на правой стороне автодороги, ведущей к поселку Каракистак. Географические координаты 43 T 327048 4746845.
530.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 2,8 километрах к югу от села Казах, на правом берегу реки Каракистак. Географические координаты 43 Т 329337 4749957.
531.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 4,7 километрах к югу от села Каракистак, на правой стороне автодороги, ведущий к поселку Каракистак. Географические координаты 43 T 326529 4748024.
532.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 3 километрах к юго-востоку от села Каракистак, вдоль речки Каракистак. Географические координаты 43 T 328556 4750770.

533.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстігінен 900 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 326901 4751896
534.
Обалы қорым (25)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақыстақ ауылының оңтүстігінде 2 шақырым қашықтықта, Қарақыстақ өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 327074 4750256
535.
Тасшолақ 1 мекенжұрты
Орта ғасыр
археология
Тасшолақ ауылының солтүстік-батысында 830 метр қашықтықта, ауыл аралық жолдың бойында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 326961 4756973
536.
Тасшолақ 2 мекенжұрты
Орта ғасыр
археология
Тасшолақ ауылының батыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 326950 4755557
537.
Талдысу петроглифтері
Қола дәуірі
археология
Құмарық ауылының оңтүстік-батысында 8 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 285929 4748712
538.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Құмарық ауылының оңтүстігінде 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T288641 4753336
539.
Обалар тобы(3)
Ерте темір дәуірі
археология
Жарлысу ауылының оңтүстік-шығысында 9 шақырым қашықтықта, тау етегінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T281711 4747584
540.
Мамыртөбе қалажұрты
Х-XІІ ғасырлар
археология
Мамыртөбе ауылының батысында 1 шақырым қашықтықта, Мамыртөбе ауылына баратын тас жолдың сол жағында 150 метр қашықтықта, Мерке және Т.Рысқұлов аудандарының шекарасында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 349294 4767438
541.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Құрағаты ауылының шығысында 2 шақырым қашықтықта, Терек өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 338316 4775735
542.
Обалы қорым (16)
Ерте темір дәуірі
археология
Құрағаты ауылының оңтүстік-шығысынан 5 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 338295 4771395
543.
Төлеген қорымы
Ерте темір дәуірі, орта ғасырлар
археология
Өрнек ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 266825 4756265
544.
Обалы қорым (20)
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылшаруа ауылының солтүстігінде 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 325623 4767831
545.
Қоңыртөбе мекенжұрты
Х-ХІІІ ғасырлар
археология
Бірлес ауылының батысында 1 шақырым қашықтықта, Мақпал өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 263697 4760982
546.
Қорғандар тобы (8)
I-III ғасырлар
археология
Құлан ауылынан оңтүстік бағытта 5 шақырым, Шұңқыр өзенінің оң жағалауында 200 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 313177 4746772
547.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Шолаққайынды ауылының оңтүстік-шығысында 5 шақырым қашықтықта, Шыбынды өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 266480 4752772

533.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 900 метрах к югу от села Каракистак. Географические координаты 43 T 326901 4751896.
534.
Курганный могильник (25)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,4 километрах к югу от села Каракистак, на правом берегу реки Каракистак. Географические координаты 43 T 327074 4750256.
535.
Поселение Тасшолак 1
средневековье
археологии
Расположен в 830 метрах к северо-западу от села Тасшолак, вдоль проселочной дороги. Географические координаты 43 T 326961 4756973.
536.
Поселение Тасшолак 2
средневековье
археологии
Расположен на западной окраине села Тасшолак. Географические координаты 43 T326950 4755557.
537.
Петроглифы Талдысу
эпоха бронзы
археологии
Находятся в 8 километрах к юго-западу от села Кумарык, вдоль реки Талдысу на равнине. Географические координаты 43 T 285929 4748712.
538.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 2,9 километрах к югу от села Кумарык. Географические координаты 43 T 288641 4753336.
539.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 9,5 километрах к юго-востоку от села Жарлысу, у подножье горы. Географические координаты 43 T 281711 4747584.
540.
Городище Мамыртобе
Х-XІІ века.
археологии
Расположен в 1 километрах к западу от села Мамыртобе, на левой стороне в 150 метрах от автодороги, ведущей к поселку Мамыртобе, на границе Меркенского и Т.Рыскуловского районов. Географические координаты 349294 4767438.
541.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к востоку от села Курагаты, на левом берегу реки Терек. Географические координаты 43 T 338316 4775735.
542.
Курганный могильник (16)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,1 километрах к юго-востоку от села Курагаты. Географические координаты 43 Т 338295 4771395.
543.
Могильник Толеген
Ранний железный век, средий век
археологии
Расположен в 5,5 километрах к югу от села Орнек
Географические координаты 43 T 266825 4756265
544.
Курганный могильник (20)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 2,8 километрах к северу от села Кызылшаруа, вдоль автодороги. Географические координаты 43 T 325623 4767831.
545.
Поселение Коныртобе
Х-ХІІІ века
археологии
Расположено в 1 километрах к западу от села Бирлес, на правом берегу реки Макпал. Географические координаты 43 T 263697 4760982.
546.
Группа курганов (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,5 километрах к югу от села Кулан, на правом берегу в 200 метрах от реки Шункыр. Географические координаты 43 Т 313177 4746772.
547.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,7 километрах к юго-востоку от села Шолаккаинды, на левом берегу реки Шыбынды. Географические координаты 43 T 266480 4752772.

548.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Ә.Жылқышиев ауылының оңтүстік-батысында 2 шақырым қашықтықта, Тұйықтөр өзенінің батыс тармағының сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 270948 4755026
549.
Ұлы Отан соғысының жауынгерлеріне арналған ескерткіш, 1977 ж.
монументтік өнер құрылысы
Сәлімбай ауылы, Бірлес орта мектебінің ауласында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 673095 4759242
550.
Төрткүл
VII-IX ғасырлар
археология
Қарақат ауылынан 500 метр солтүстікке қарай орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 315279 4751719
551.
Ақыртөбе қонысы
I-V ғасырлар
археология
Ақыртөбе бекетінен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 263140 4763602
552.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Шолаққайынды ауылының оңтүстік-шығысында 3 шақырым қашықтықта, Мақпал өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 264601 4754337
553.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Шолаққайынды ауылының оңтүстік-шығысында 6 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 266114 4751122
554.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Жарлысу ауылының солтүстік-шығысында 1 шақырым қашықтықта, Талдысу өзенінен батысында 330 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 280466 4757177
555.
Киелі тас
Орта ғасыр
археология
Өрнек ауылының оңтүстігінде 9 шақырым қашықтықта, Шыбынды өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 266980 4751419
556.
Қайыңды төрткүлі
VII-ІX ғасырлар
археология
Қайыңды ауылынан солтүстігінде 800 метр қашықтықта, Тереңөзек – Қайыңды асфальт жолының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 42 Т 741180 4759157
557.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Мамайқайынды ауылының оңтүстігінде 4 шақырым қашықтықта, Мамайқайынды өзенінің сол жағалауында 370 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 256166 4754953
558.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Шолаққайынды ауылының оңтүстік-шығысында 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 262498 4755148
559.
Обалы қорым (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Сөгеті ауылының оңтүстік-батысында 4 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T732566 4756539
560.
Обалы қорым (9)
Ерте темір дәуірі
археология
Сөгеті ауылының оңтүстік-батысында 4 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 731715 4757497
561.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Жақсылық ауылының оңтүстігінде 15 шақырым қашықтықта, Сұлутөр өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 307981 4737042

548.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 2,5 километрах к юго-западу от села А.Жылкышиев, на левом берегу реки Туйыктор. Географические координаты 43 T 270948 4755026.
549.
Памятник солдатам ВОВ
2015 г.
сооружения монументального искусства
Расположена в село Салимбай, в во дворе средней школы Бирлес
550.
Торткуль (укрепление)
VII-IX века
археологии
Находится в 500 метрах к северу от села Каракат. Географические координаты 43 Т 315279 4751719.
551.
Поселение Акыртобе
I-V века
археологии
Расположено на юго-восточной окраине станции Акыртобе. Географические координаты 43 T 263140 4763602.
552.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 3 километрах к юго-востоку от села Шолаккаинды, на правом берегу реки Макпал. Географические координаты 43 T 264601 4754337.
553.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 6,4 километрах к юго-востоку от села Шолаккаинды. Географические координаты 43 T 266114 4751122.
554.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,7 километрах к северо-востоку от села Жарлысу, в 330 метрах к западу от реки Талдысу. Географические координаты 43 T 280466 4757177.
555.
Священный камень
средневековье
археологии
Расположен в 9,3 километрах к югу от села Орнек, на левом берегу реки Шыбынды. Географические координаты 43 T 266980 4751419.
556.
Торткуль Каиынды
VII-ІX века
археологии
Находится в 800 метрах к северу от села Каинды, на левой стороне автодороги Теренозек – Каинды. Географические координаты 42 Т 741180 4759157.
557.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,5 километрах к югу от села Мамайкаинды, на левой стороне в 370 метрах реки Мамайкайынды. Географические координаты 43 T 256166 4754953.
558.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 1,2 километрах к юго-востоку от села Шолаккаинды. Географические координаты 43 T 262498 4755148.
559.
Курганный могильник (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4 километрах к юго-западу от села Согеты. Географические координаты 42 T 732566 4756539.
560.
Курганный могильник (9)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,5 километрах к юго-западу от села Согеты. Географические координаты 42 T 731715 4757497.
561.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 15,5 километрах к югу от села Жаксылык, на левом берегу реки Сулутор. Географические координаты 43 Т 307981 4737042.

562.
Обалы қорым (20)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақат ауылының оңтүстік–батыс шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 315719 4750514
563.
Обалы қорым (28)
Ерте темір дәуірі
археология
Шөңгер ауылынан оңтүстік-шығысында 1 шақырым, Шөңгер өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T312790 4742628
564.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақат ауылының оңтүстігінде 3 шақырым қашықтықта, Қарақат өзенінің сол жағалауында 500 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 317795 4747590
565.
Обалы қорым (11)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақат ауылының оңтүстігінде 1 шақырым қашықтықта, Шұңқыр өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T315511 4748908
566.
Обалы қорым (18)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарақат ауылының оңтүстігінде 1 шақырым қашықтықта, Шұңқыр өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T316243 4749429
567.
Қарақыстақ 1 обалы қорымы (15)
Түркі дәуірі
археология
Қарақыстақ өзенінің сол жақ террасасында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 332466 4719954
568.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Луговое ауылының оңтүстік шетінде, Луговой – Құлан асфальт жолының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 316546 4755658
569.
Обалы қорым (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Көгершін ауылының оңтүстік-батысында 3 шақырым қашықтықта, Көгаршық өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 295449 4745800
570.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Жақсылық ауылының оңтүстігінде 4 шақырым қашықтықта, Көкдөнен өзенінің сол жағалауында 350 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т305498 4748669
571.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Көгершін ауылының оңтүстік-шығысында 1 шақырым қашықтықта, Сарыбұлақ өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 298892 4747881
572.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Көкдөнен ауылының шығысында 1 шақырым қашықтықта, Тараз – Алматы көлік трассасының оң жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 304019 4754002
573.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Көгершін ауылының оңтүстік-шығысында 1 шақырым қашықтықта, Көкдөнен өзенінің оң жағалауында 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 299083 4748714
574.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Көгершін ауылының оңтүстік-шығысында 5 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 302829 4747178
575.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Жақсылық ауылының оңтүстігінде 7 шақырым қашықтықта, Қотұжын өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 304966 4745683

562.
Курганный могильник (20)
Ранний железный век
археологии
Расположен на юго-восточной окраине села Каракат. Географические координаты 43 T 315719 4750514.
563.
Курганный могильник (28)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,4 километрах к юго-востоку от села Шонгер, на левом берегу реки Шонгер. Географические координаты 43 T 312790 4742628.
564.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,4 километрах к югу от села Каракат, на левом берегу в 500 метрах от реки Каракат. Географические координаты 43 T 317795 4747590.
565.
Курганный могильник (11)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,7 километрах к югу от села Каракат, на правой стороне реки Шункыр. Географические координаты 43 T 315511 4748908.
566.
Курганный могильник (18)
Ранний железный век
археологии
Расположен 1 километрах к югу от села Каракат, на правом берегу реки Шункыр. Географические координаты 43 T 316243 4749429.
567.
Курганный могильник Каракыстак 1 (15)
тюркский период
археологии
Расположен на левобережной террасе реки Каракыстак. Географические координаты: 43 T 332466 4719954.
568.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен на южной окраине села Луговое, на правой стороне автодороги Луговое – Кулан. Географические координаты 43 Т 3165464755658.
569.
Курганный могильник (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,5 километрах к юго-западу от села Когершин, на правом берегу реки Когаршык. Географические координаты 43 T 295449 4745800.
570.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,8 километрах к югу от села Жаксылык, на левом берегу в 350 метрах от реки Кокдонен. Географические координаты 43 Т 305498 4748669.
571.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 1,6 километрах к юго-востоку от села Когершин, вдоль реки Сарыбулак. Географические координаты 43 T 298892 4747881.
572.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 1,7 километрах к востоку от села Кокдонен, на правой стороне автодороги Алматы – Тараз. Географические координаты 43 T 304019 4754002.
573.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 1,4 километрах к юго-востоку от села Когершин, на правой стороне в 1 километрах от реки Кокдонен. Географические координаты 43 T 299083 4748714.
574.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 5,4 километрах к юго-востоку от села Когершин. Географические координаты 43 Т 302829 4747178.
575.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 7,9 километрах к югу от села Жаксылык, на правом берегу реки Котужин. Географические координаты 43 T 304966 4745683.

576.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Жақсылық ауылының батысында 1 шақырым қашықтықта, Алматы – Тараз трассасының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 305435 4754284
577.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Жақсылық ауылының оңтүстігінде 15 шақырым қашықтықта, Сұлутөр өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T308162 4741223
578.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Жақсылық ауылының оңтүстігінде 5 шақырым қашықтықта, Көкдөнен өзенінің шығыс тармақшаларының сол жағалауында 700 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т304392 4747212
579.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Көгершін ауылының оңтүстік-шығысында 3 шақырым қашықтықтаорналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 300082 4746914
580.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Жақсылық ауылының шығысында 400 метр қашықтықта, Алматы – Тараз трассасының екі бетіне бөлініп орналасқан. Географиялық координаттары 43 T308481 4753945
581.
Обалы қорым (16)
Ерте темір дәуірі
археология
Жақсылық ауылының батысында 140 метр қашықтықта, Алматы – Тараз трассасының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T306720 4753980
582.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Сөгеті ауылының оңтүстік-батысында 1 шақырым, Қарааршасай өзенінің сол жағалауында 700 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T734539 4758619
583.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ақыртөбе ауылының солтүстік-батысында, ауыл шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T262665 4764122
584.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Сөгеті ауылының батысында 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T733867 4759859
585.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Сөгеті ауылының солтүстік-шығысында 420 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 736942 4759878
586.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Сөгеті ауылының солтүстік-шығысында 1 шақырым қашықтықта, Сөгеті – Тереңөзек жолының сол жағында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 737665 4759895
587.
Төрткүл бекінісі
I-III ғасырлар
археология
Жылқышиев ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 270993 4754476
Шу ауданы
588.
Жерлес - жауынгерлер ескерткіші
1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Төле би ауылы, Даңқ аллеясында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т400454 4837683
589.
Төле би ескерткіші
1993 жыл
Архитектор: А.Каринтаев,
мүсінші: З.В.Тастеков
монументтік өнер құрылысы
Төле би ауылына кіре берісте Шу-Қарағанды автотрассасында орналасқан.
Географиялық координаттары 43 Т 3998564834035

576.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 1,2 километрах к западу от села Жаксылык, на левой стороне автодороги Алматы – Тараз. Географические координаты 43 T 305435 4754284.
577.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 15 километрах к югу от села Жаксылык, на левом берегу реки Сулутор. Географические координаты 43Т308162 4741223.
578.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,8 километрах к югу от села Жаксылык, в 700 метрах западу от реки Кокдонен. Географические координаты 43 Т 304392 4747212.
579.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположенв 3,1 километрах к юго-востоку от села Когершин. Географические координаты 43 Т 300082 4746914.
580.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 400 метрах к востоку от села Жаксылык, вдоль автодороги Алматы – Тараз. Географические координаты 43 T 308481 4753945.
581.
Курганный могильник (16)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 140 метрах к западу от села Жаксылык, на левой стороне автодороги Алматы – Тараз. Географические координаты 43 T 306720 4753980.
582.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,4 километрах к юго-западу от села Согеты, на левом берегу в 700 метрах от реки Карааршасай. Географические координаты 42 T 734539 4758619.
583.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен на северо-восточной окраине села Акыртобе. Географические координаты 43 T 262665 4764122.
584.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,9 километрах к западу от села Согеты. Географические координаты 42 T 733867 4759859.
585.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 420 метрах к северо-востоку от села Согеты, на правой стороне автодороги, ведущей к поселку Согеты. Географические координаты 42 T 736942 4759878.
586.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 1,3 километрах к северо-востоку от села Согеты, вдоль дороги Согеты – Теренозек. Географические координаты 43 Т 305762 4749151.
587.
Укрепление Торткуль
VIII-XII века
археологии
Расположено в 3 километрах к югу от села А.Жылкышиев. Географические координаты 43 T 270993 4754476.
Шуский район
588.
Памятник воинам-землякам
1968 год
сооружения монументального искусства
Установлен на аллее славы поселка Толе-би. Географические координаты 43 Т 400454 4837683.
589.
Памятник Толе би
Архитектор А.Карентаев,
скульптор З.В.Тастеков
1993 год
сооружения монументального искусства
Расположен на автотрассе Шу – Караганда, при въезде в село. Географические координаты 43 Т 399856 4834035.

590.
Кеңес Одағының Батыры
С.Естемесов бюсті
1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көкқайнар ауылы, Кішібайұлы көшесі, С.Естемесов атындағы орта мектептің алдында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 4266894800504
591.
Кеңес Одағының Батыры
С. Шакировтың бюсті
1978 жыл
Мүсінші:Н.Курганский.
монументтік өнер құрылысы
Мойынқұм ауылына 2 шақырым жетпей, Шу – Мойынқұм автотрассасы бойындағы мұсылмандар зиратында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 400953 4854046
592.
Варяг крейсерінің матросы Е.Е.Юрченко зираты
1876-1957 жылдар
қала құрылысы
және сәулет
Д.Қонаев ауылындағы орталық саябақта орнатылған. Географиялық координаттары 43 Т 403859 4831056
593.
1920 ж Кеңес Одағы үшін күресте қаза болған батырлар зираты
1976 жылдар
қала құрылысы
және сәулет
Шу қаласы, "Теміржолшылар" атындағы саябақта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 399763 4828571
594.
Мекенжұрт
ХІІ-ХІІІ ғасырлар
археология
Ақсу ауылының солтүстік-батысынан 1 шақырым қашықтықта, Ақсу өзенінің оң жағалауынан 600 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т419002 4791696
595.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсу ауылының шығысынан 3 шақырым қашықтықта, Ақсу – Оразалы батыр тас жолының сол жағынан 20 метр жерде орналасқан. Тас жол салынған кезде, обаның етегі бұзылған. Географиялық координаттары 43 Т Т 424504 4790115
596.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсу ауылының солтүстігінен 5 шақырым қашықтықта, Тасөткел су қоймасының оңтүстігінен 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 420566 4795923
597.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Оразалы батыр ауылының оңтүстігінен 3 шақырым қашықтықта, Сарғау су қоймасының солтүстік-шығысынан 700 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 431943 4788001
598.
Обалы қорым (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсу ауылының шығысынан 4 шақырым, Қарақыршық ағысының оңтүстігінен 2 шақырым қашықтықта, Оразалы – Ақсу ауылдары арасында жолдың оң жағынан 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 4253494791700
599.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсу ауылының шығысынан 5 шақырым, Ақсу – Оразалы батыр асфальт жолының екі жағында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 426401 4790506
600.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Оразалы Батыр ауылының солтүстігінен 4 шақырым, Сарғау су қоймасының солтүстігінен 1 шақырым қашықтықта, Сарғау өзенінің сол жағалауынан 100 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т430756 4788842
601.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Оразалы батыр ауылының солтүстік-батысынан 6 шақырым қашықтықта, Тасөткел су қоймасының оңтүстігінен 700 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 424426 4798084

590.
Бюст Герою Советского Саюза С.Естемесова
1975 год
сооружения монументального искусства
Расположен в селе Коккайнар, улица Кишибайулы, перед зданием средней школы, носящей его имя С.Естемесов.
Географические координаты 43 Т 4266894800504.
591.
Бюст Героя Советского Союза
С. Шакирова
Скульптор Н.Курганский
1978 год
сооружения монументального искусства
Расположен на мусульманском кладбище вдоль автодороги Шу – Мойынкум, в 2-х километрах от села Мойынкум. Географические координаты 43 Т 400953 4854046.
592.
Могила матроса крейсера "Варяг" Е.Е.Юрченко
1876-1957 года
градостроительства и архитектуры
Установлен в центральном парке села Д.Конаева. Географические координаты 43 Т 403859 4831056.
593.
Могила героев, погибших в борьбе за Советскую власть 1920 год;
1976 год
градостроительства и архитектуры
Установлен на территории парка "Железнодорожников" города Шу. Географические координаты 43 Т 399763 4828571.
594.
Поселение
ХІІ-ХІІІ века
археологии
Расположен в 1,3 километрах к северо-востоку от аула Аксу, на правом берегу в 600 метрах от реки Аксу. Географические координаты 43 Т 419002 47911696.
595.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3,7 километрах к востоку от села Аксу, по левой стороне в 20 метрах от автодороги Аксу – Оразалы батыр. При строительстве данной дороги часть кургана была повреждена. Географические координаты 43 Т4245044790115.
596.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 5 километрах к северу от села Аксу, в 1 километре к югу от водохранилища Тасоткель. Географические координаты 43 Т4205664795923.
597.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 3,7 километрах к югу от села Оразалы батыр, в 700 метрах к северо-востоку от водохранилища Саргау. Географические координаты 43 Т4319434788001.
598.
Курганный могильник (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 4,8 километрах к востоку от села Аксу, в 2,9 километрах к югу от протока Каракыршык, по левой стороне в 1 километре от дороги между селами Оразалы – Аксу. Географические координаты 43 Т4253494791700.
599.
Курганный могильник (8)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5,9 километрах к востоку от села Аксу по обе стороны от автодороги Аксу – Оразалы батыр. Географические координаты 43 Т4264014790506.
600.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 4,7 километрах к югу от села Оразалы батыр, в 1,3 км к северу от водохранилища Саргау. Географические координаты 43 Т4307564788842.
601.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 6 километрах к северо-западу от села Оразалы батыр, в 700 метрах к югу от водохранилища Тасоткель. Географические координаты 43 Т4244264798084.

602.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Бірлікүстем ауылының солтүстік-шығысынан 8 шақырым қашықтықта, Қонаев-Шоқпар автотрасасының сол жағында, жол шетінде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 415869 4826853
603.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Шатырқұл ауылының батысынан 17 шақырым қашықтықта, Малбике өзенінің сол жағалауынан 600 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 423362 4832913
604.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Көкқайнар ауылының солтүстіктен 32 шақырым қашықтықта, Дөңгелексаз өзенінің солтүстік-батысынан 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т427552 4834666
605.
Мекенжұрт
Орта ғасыр
археология
Хантау ауылынан солтүстік-шығыс бағытында 32 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T435079 4908380
606.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Хантау ауылынан шығыс бағытында 32 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 434995 4908271
607.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Хантау ауылынан шығыс бағытында 32 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 435040 4908392
608.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Хантау ауылынан солтүстік-шығыс бағытында 32 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 435335 4908790
609.
Петроглифтер
Энеолит дәуірі
археология
Хантау ауылынан шығыс бағытында 36 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 440888 4903623
610.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Бірлікүстем ауылының шығыстан 27 шақырым, Шатырқұл өзенінің оңтүстігінен 1 шақырым қашықтықта, Жайсан фермасының солтүстігінен 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 434614 4826219
611.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Шоқпар ауылының оңтүстік-батыстан 30 шақырым, Үңгірлі қыстауының солтүстік-шығысынан 2 шақырым қашықтықта, Шатырқұл өзенінің сол жағалауынан 530 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 435981 4827404
612.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Бірлікүстем ауылының шығыстан 33 шақырым, Шатырқұл өзенінің оңтүстігінен 2 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 440372 4827396
613.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Бірлікүстем ауылының шығыстан 32 шақырым, Үңгірлі өзенінің солтүстігінен 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 439670 4827021
614.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Шатыркөл ауылының оңтүстік-батысынан 12 шақырым, Шатыркөл өзенінің сол жағалауынан 700 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 429658 4825914

602.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 8,5 километрах к северо-востоку от села Бирликустем, по левой стороне у автотрассы Конаев – Шокпар. Географические координаты 43 Т 415869 4826853.
603.
Курган
Ранний железный век
археологии
Расположен в 17 километрах к западу от села Шатырколь, в 600 метрах от реки Малбике. Географические координаты 43 Т 423362 4832913.
604.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 32 километрах к северу от села Коккайнар, в 1,8 километре к юго-западу от реки Донгелексаз. Географические координаты 43 Т 427552 4834666.
605.
Поселение
средневековье
археологии
Расположено в 32,2 километрах к северо-востоку от села Хантау. Географические координаты 43 T 435079 4908380.
606.
Курганы (2)
Ранний железный век
археологии
Расположены в 32 километрах к востоку от села Хантау. Географические координаты 43 T 434995 4908271.
607.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 32 километрах к востоку от села Хантау. Географические координаты 43 T 435040 4908392.
608.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 32,2 километрах к северо- востоку от села Хантау. Географические координаты 43 T 435335 4908790.
609.
Петроглифы
период энеолита.
археологии
Расположены в 36 километрах к востоку от села Хантау. Географические координаты 43 T 440888 4903623.
610.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 27 километрах к востоку от села Бирликустем, в 1,2 километре к югу от реки Шатырколь, в 1 километре к северу от фермы Жайсан. Географические координаты 43 Т 434614 4826219.
611.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 30 километрах к юго-западу от села Шокпар, в 2,6 километрах к северо-востоку от зимовки Унгурли, на левом берегу в 530 метрах от реки Шатырколь. Географические координаты 43 Т 435981 4827404.
612.
Группа курганов (3)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 33 километрах к востоку от села Бирликустем, в 2 километрах к югу от реки Шатырколь. Географические координаты 43 Т 440372 4827396.
613.
Группа курганов (5)
Ранний железный век
археологии
Расположенa в 32 километрах к востоку от села Бирликустем, в 1,1 километре к северу от реки Унгурли. Географические координаты 43 Т 439670 4827021.
614.
Курганный могильник (7)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 12 километрах к юго-западу от села Шатырколь, в 0,7 километре к югу от реки Шатырколь. Географические координаты 43 Т 429658 4825914.

615.
Обалы қорым (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Шатыркөл ауылының оңтүстік-батысынан 12 шақырым, Үңгірлі өзенінің солтүстігінде 900 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т429902 4825113
616.
Обалы қорым (10)
Ерте темір дәуірі
археология
Үңгірлі ауылының шығысынан 3 шақырым, Үңгірлі өзенінің солтүстігінен 800 метр қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 430728 4825184
617.
Обалы қорым (11)
Ерте темір дәуірі
археология
Үңгірлі ауылының батысынан 300 метр, Үңгірлі өзенінің сол жағалауынан 400 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т433471 4825357
618.
Обалы қорым (6)
Ерте темір дәуірі
археология
Шатырқұл ауылының оңтүстік-батыстан 5 шақырым қашықтықта, Қонаев–Шатырқұл асфальт жолының оңтүстігінен 70 метр жерде орнаасқан. Географиялық координаттары 43 Т435885 4829874
619.
Жайсан ғұрыптық-мемориалдық кешені
Түркі дәуірі
ансамбль
/археология/
Д.Қонаев ауылының солтүстік-шығыс және солтүстік-батыстағы 16-40 шақырым қашықтықтағы алқапта орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 1
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 2
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік- шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 Т447077 4832375
Жайсан 3
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 4
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 5
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 6
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 7
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 8
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 9
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 23 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 10
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым Географиялық координаттары 43 T 428046 4821578
Жайсан 11
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік- шығысқа қарай 17 шақырым Географиялық координаттары 43 Т 425374 4825913
Жайсан 12
Ғұрыптық-мемориалдық кешені

615.
Курганный могильник (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 12,5 километрах к юго-западу от села Шатырколь, в 0,9 километре к северу от реки Унгурли. Географические координаты 43 Т 429902 4825113.
616.
Курганный могильник (10)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 3 километрах к востоку от села Унгурли, в 0,8 километре к северу от реки Унгурли. Географические координаты 43 Т 430728 4825184.
617.
Курганный могильник (11)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 300 метрах к западу от села Унгурли, в 400 метрах к северу от реки Унгурли. Географические координаты 43 Т 433471 4825357.
618.
Курганный могильник (6)
Ранний железный век
археологии
Расположен в 5 километрах к юго-западу от села Шатырколь, в 70 метрах к югу от трассы Конаев – Шатыркүл. Географические координаты 43 Т 435885 4829874.
619.
Культово-мемориальный комплекс Жайсан
Тюркское время
ансамбль
/археология/
Расположен на растоянии 16-40 километров к северо-востоку от села Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 1
Расположен 23,5 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 2
Расположен в 23,5 километрах к севере-востоку от аула им. Д.Конаева. Координаты 43 T 447077 4832375.
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 3
Расположен в 23,5 километрах к севера-востоку от аула Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 4
Расположен в 23,5 километрах к севера-востоку от аула Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 5
Расположен в 23,5 километрах к севера-востоку от аула Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 6
Расположен в 23,5 километрах к севера-востоку от аула Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 7
Расположен в 23,5 километрах к севера-востоку от аула Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 8
Расположен в 23,5 километрах к севера-востоку от аула Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 9
Расположен в 23,5 километрах к северо-востоку от аула им. Д.Конаева. Географические координаты 43 T 428046 4821578.
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 10
Расположен в 17 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 11
Расположен в 17 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева. Координаты 43 T 425374 4825913.
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 12

Д.Қонаев ауылынан солтүстік - шығысқа қарай 17 шақырым Географиялық координаттары 43 Т 451474 4902621
Жайсан 13
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік- шығысқа қарай 17 шақырым Географиялық координаттары 43 Т 425323 4826148
Жайсан 14
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығыс қарай 14 шақырым, Сорқұдық сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 15
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығыс қарай 16 шақырым, Сорқұдық сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 16
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығыс қарай 16 шақырым, Сорқұдық сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 17
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығыс қарай 16 шақырым, Сорқұдық сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 18
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығыс қарай 16 шақырым, Сорқұдық сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 19
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығыс қарай 16 шақырым Сорқұдық сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 20
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығыс қарай 20 шақырым Сорқұдық сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 21
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 22
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 23
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 24
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 24 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 25
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 16 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 26
Ғұрыптық-мемориалдық кешені
Д.Қонаев ауылынан солтүстік- шығысқа қарай 18 шақырым Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 27
Ғұрыптық-мемориалдық кешені Теректі 1
Д.Қонаев ауылынан солтүстік -шығысқа қарай 40 шақырым Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 27
Ғұрыптық-мемориалдық кешені, Теректі 2
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым, Теректі сайында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 28
Ғұрыптық-мемориалдық кешені, Жиделі сай
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа 24 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859
Жайсан 29
Ғұрыптық-мемориалдық кешені, Қасқыр сай
Д.Қонаев ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 422866 4830859

расположен в 17 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева. Координаты 43 T 451474 4902621.
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 13
Расположен в 17 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева. Координаты 43 T 425323 4826148.
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 14
Расположен в 14,5 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева в сае Соркудук
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 15
Расположен в 16 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева сае Соркудук
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 16
Расположен в 16 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева сае Соркудук
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 17
Расположен в 16,5 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева в сае Соркудук
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 18
Расположен в 16,5 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева сае Соркудук
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 19
Расположен в 16,5 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева в сае Соркудук
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 20
Расположен в 20,5 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 21
Расположен в 17,5 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 22
Расположен в 17 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 23
Расположен в 17 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 24
Расположен в 24,5 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 25
Расположен в 16 километрах к северо-востоку от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 26
Расположен в 18 километрах к северо-востоку от аула им. Д.Конаева. Координаты 43 T 422866 4830859.
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 27
Теректы 1
Расположен в 40 километрах к северо-востоку от аула им. Д.Конаева, в сае Теректы. Географические координаты 43 T 422866 4830859.
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 27
Теректы 2
Расположен в 40 километрах к северо-восточнее от аула имени Д.Конаева в сае Теректы
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 28
Жиделы сай
Расположен в 24,5 километрах северо-восточнее от аула имени Д.Конаева
Культово-мемориальный комплекс Жайсан 29
Каскыр сай
Расположен 20 километрах северо-восточнее от аула имени Д.Конаева

620.
Қорғаншы қалажұрты
X-XII ғасырлар
археология
Төле би ауылынан солтүстік-шығыс бағытта 3 шақырым қашықтықта, Шу өзенінің сол жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 400508 4841757
621.
Бұлымбай петроглифтері
Қола дәуірі
археология
Далақайнар ауылының оңтүстік-шығысынан 6 шақырым, Бұламбай өзенінің бастауынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 421017 4849399
622.
Далақайнар петроглифтері
Қола дәуірі
археология
Далақайнар ауылының оңтүстігінен 7 шақырым қашықтықта, Алматы – Шу темір жолының сол жағында 4 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 418372 4847246
623.
Обалар (2)
Түркі дәуірі
археология
Еспе ауылының оңтүстік-батысынан 15 шақырым қашықтықта, Қарауылтөбе өзенінің оң жағалауынан 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 421059 4845534
624.
Ақсутөбе қалашығы
X-XII ғасырлар
археология
Ақсу ауылынан батысқа қарай 600 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 419550 4790195
625.
Обалы қорым (12)
Ерте темір дәуірі
археология
Еспе ауылының оңтүстік-батысынан 10 шақырым, Бұламбай өзенінің солтүстігінен 2 шақырым қашықтықта, Алматы – Шу темір жолының сол жағынан 850 метржерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 421664 4855707
626.
Обалы қорым (9)
Ерте темір дәуірі
археология
Еспе ауылының оңтүстігінен 15 шақырым қашықтықта, Теректі өзенінің оң жағалауынан 850 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 430234 4844386
627.
Обалы қорым (8)
Ерте темір дәуірі
археология
Шоқпар ауылының оңтүстік-батысынан 25 шақырым қашықтықта, Жалқамыссай өзенінің сол жағалауынан 350 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 427895 4841220
628.
Обалы қорым (20)
Ерте темір дәуірі
археология
Шоқпар ауылының оңтүстік-батысынан 25 шақырым, Жалқамыссай ауылының солтүстігінен 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 426400 4843126
629.
Ақтөбе қалажұрты
X-ХІІ ғасырлар
археология
Бәйдібек ауылының батыс бағытында 3 шақырым қашықтықта, Шу өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 400609 4849599
630.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Қонаев ауылының солтүстігінен 6 шақырым қашықтықта, Шу – Астана темір жолының батысынан 760 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 405210 4847784
631.
Жаңа жол қалажұрты
X-ХІІ ғасырлар
археология
Жаңажол ауылыан оңтүстік-батыс шетіндегі Шу өзенінің оң жағалауында орналасқан. Географиялық координаттары 43 T 405345 4816347
632.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Тасөткел су қоймасының солтүстігінен 1 шақырым, Тасөткел ауылының шығысынан 4 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 413462 4806570

620.
Городище Корганшы
X-XII века
археологии
Расположено в 3 километрах к северо-востоку от села Толе би, на левом берегу реки Шу. Географические координаты 43 Т 400508 4841757.
621.
Петроглифы Булымбай
эпоха бронзы
археологии
Расположены в 6,3 километрах к юго-востоку от села Далакайнар, в 1,1 километре к юго-западу от начала реки Буламбай. Географические координаты 43 Т 421017 4849399.
622.
Петроглифы Далакайнар
эпоха бронзы
археологии
Расположены в 7 километрах к югу от села Далакайнар, в 4,7 километрах по левой стороне от железной дороги Алматы – Чу. Географические координаты 43 Т 418372 4847246.
623.
Курганы (2)
тюркская эпоха
археологии
Расположены в 15,5 километрах к юго-западу от села Еспе, на правом берегу в 1,5 километрах от реки Карауылтобе. Географические координаты 43 Т 421059 4845534.
624.
Городище Аксутобе
X-XII века
археологии
Расположен в 0,5 километрах к западу от села на правом берегу реки Аксу. Географические координаты 43 T 419550 4790195
625.
Курганный могильник (12)
ранний железный век
археологии
Расположен в 10 километрах к юго-западу от села Еспе, в 2 километрах к северу от реки Буламбай, по левой стороне в 850 метрах от реки Буламбай. Географические координаты 43 Т 421664 4855707.
626.
Курганный могильник (9)
ранний железный век
археологии
Расположен в 15,5 километрах к югу от села Еспе, в 850 метрах к юго-западу от реки Теректи. Географические координаты 43 Т 430234 4844386.
627.
Курганный могильник (8)
ранний железный век
археологии
Расположен в 25 километрах к юго-западу от села Шокпар, на левом берегу в 350 метрах от реки Жалкамыссай. Географические координаты 43 Т 427895 4841220.
628.
Курганный могильник (20)
ранний железный век
археологии
Расположен в 25 километрах к юго-западу от села Шокпар, в 1 километре к северу от реки Жалкамыссай. Географические координаты 43 Т 426400 4843126.
629.
Городище Актобе
X-ХІІ века
археологии
Расположен в 3 километрах к западу от села Байдибек (бывшее Кирово), на правом берегу реки Шу. Географические координаты 43 T 400609 4849599
630.
Курганы (2)
ранний железный век
археологии
Расположены в 6,5 километрах к северу от села Конаев, в 760 метрах к западу от железной дороги Чу – Астана. Географические координаты 43 Т 405210 4847784.
631.
Городище Жана жол
Х-ХІІ века
археологии
Находится на юго-западной окраине села Жанажол (бывший Новый путь), на правом берегу реки Шу. Географические координаты 43 T 405345 4816347
632.
Курганы (2)
ранний железный век
археологии
Расположены в 1,2 километрах к северу от водохранилища Тасоткель, в 4,4 километрах к востоку от села Тасоткель. Географические координаты 43 Т 413462 4806570.

633.
Обалар (2)
Ерте темір дәуірі
археология
Тасөткел ауылының солтүстігінен 1 шақырым қашықтықта, Тасөткел ауылына қатынасатын жолдың сол жағында 300 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 409012 4807992
634.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Тасөткел ауылының шығысынан 2 шақырым қашықтықта, Тасөткел су қоймасының солтүстігінен 600 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 411840 4805869
635.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Еңбекші ауылының шығысынан 11 шақырым, Қордай – Шу тас жолының сол жағында 30 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 417857 4808017
636.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Еспе ауылының оңтүстігінен 11 шақырым қашықтықта, Бұқпан өзенінің оң жағалауынан 540 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 431025 4848481
637.
Обалы қорым (7)
Ерте темір дәуірі
археология
Көкқайнар ауылының батысынан 10 шақырым, Тасөткел ауылының шығысынан 8 шақырым қашықтықта, Шу – Қордай трассасының оң жағынан 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 416853 4806191
638.
Обалар тобы (3)
Ерте темір дәуірі
археология
Еңбекші ауылының батысынан 2 шақырым қашықтықта, Шу өзенінің сол жағалауынан 550 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 403758 4812369
639.
Обалар тобы (5)
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңажол ауылының батысынан 2 шақырым, Шу – Қордай жоларнасының сол жағынан 200 метр, Шу өзенінің сол жағалауынан 500 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 402803 4817107
640.
Обалар тобы (4)
Ерте темір дәуірі
археология
Шоқпар ауылының оңтүстігінен 6 шақырым, Кербұлақ өзенінің солтүстік-шығысынан 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 450603 4847480
641.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Шоқпар ауылынан оңтүстік бағытта 2 шақырым, Кербұлақ өзенінің солтүстігінен 4 шақырым қашықтықта, Шоқпар өзенінің сол жағалауына 1 шақырым жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 449293 4851417
642.
Оба
Ерте темір дәуірі
археология
Шоқпар ауылының оңтүстігінен 5 шақырым, Кербұлақ өзенінің солтүстік-батысынан 1 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 450198 4848855
643.
Обалы қорым (23)
Ерте темір дәуірі
археология
Ала-Айғыр ауылынан оңтүстік-батыс бағытында 800 метр қашықтықта, Шоқпар ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым қашықтықта орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 456173 4853859
644.
Обалы қорым (15)
Ерте темір дәуірі
археология
Ала-Айғыр ауылының оңтүстік-шығысынан 2 шақырым қашықтықта, Шоқпар өзенінің оң жағалауынан 500 метр жерде орналасқан. Географиялық координаттары 43 Т 456873 4852592
Тараз қаласы

633.
Курганы (2)
ранний железный век
археологии
Расположены в 1,5 километрах к северу от села Тасоткель, в 300 метрах слева от дороги ведущей к селу Тасоткель. Географические координаты 43 Т 409012 4807992.
634.
Группа курганов (4)
Ранний желзный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к востоку от села Тасоткель, в 600 метрах к северу от Тасоткельского водохранилища. Географические координаты 43 Т 411840 4805869.
635.
Группа курганов (5)
Ранний желзный век
археологии
Расположена в 11,5 километрах к востоку от села Енбекши, по левой стороне в 30 метрах от автомобильной дороги Кордай – Шу. Географические координаты 43 Т 417857 4808017.
636.
Группа курганов (4)
Ранний желзный век
археологии
Расположена в 11,5 километрах к югу от села Еспе, на правом берегу в 540 километрах от реки Букпан. Географические координаты 43 Т 431025 4848481.
637.
Курганный могильник (7)
ранний железный век
археологии
Расположен в 10,5 километрах к западу от села Коккайнар, в 8 километрах к востоку от села Тасоткель, по правой стороне в 1,5 километре от автотрассы Чу – Кордай. Географические координаты 43 Т 416853 4806191.
638.
Группа курганов (3)
Ранний желзный век
археологии
Расположена в 2,6 километрах к востоку от села Енбекши, на левом берегу в 550 метрах от реки Чу. Географические координаты 43 Т 403758 4812369.
639.
Группа курганов (5)
Ранний желзный век
археологии
Расположена в 2,5 километрах к западу от села Жанажол, по левой стороне в 200 метрах от трассы Чу – Кордай, на левом берегу в 500 метрах от реки Чу. Географические координаты 43 Т 402803 4817107.
640.
Группа курганов (4)
Ранний железный век
археологии
Расположена в 6 километрах к югу от села Шокпар, в 1 километре к северо-востоку от реки Кербулак. Географические координаты 43 Т 450603 4847480.
641.
Курган
ранний железный век
археологии
Расположен в 2,5 километрах к югу от села Шокпар, в 4,3 километрах к северу от реки Кербулак. Географические координаты 43 Т 449293 4851417.
642.
Курган
ранний железный век
археологии
Расположен в 5 километрах к югу от села Шокпар, в 1,9 километре к северо- западу от реки Кербулак. Географические координаты 43 Т 450198 4848855.
643.
Курганный могильник (23)
ранний железный век
археологии
Расположен в 800 метрах к юго-западу от села Ала-Айгыр, в 6,3 километрах к востоку от села Шокпар. Географические координаты 43 Т 456173 4853859.
644.
Курганный могильник (15)
ранний железный век
археологии
Расположен в 2,2 километрах к юго-востоку от села Ала-Айгыр, на правом берегу в 500 метрах от реки Шокпар. Географические координаты 43 Т 456873 4852592.
Город Тараз

645.
Т.Рысқұлов ескерткіші,
1994 жыл
Сәулетші: Т. Жұмағалиев
Мүсінші Ю. Баймұхашев
монументтік өнер құрылысы
Абай көшесі, өзі аттас мәдени және Демалыс саябағының кіре беріс алдына қойылған. Географиялық координаттары 42 T 694559 4752969
646.
Қолбасшы Қойгелді ескерткіші
1998 жыл
мүсінші Ж. Молдабаев,
сәулетші Б. Тортаев.
монументтік өнер құрылысы
Төле би көшесі, қала орталығында, Қойгелді көшесі қиылысында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 693135 4752479
647.
М.Х.Дулати ескерткіші
1998 жыл
Авторы
Сәулетшісі – О.Әуезов
мүсіншісі – Д.Әлдеков Н.Рүстемов
монументтік өнер құрылысы
Сүлейменов көшесі, М.Х. Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университетінің бас ғимаратының алдында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 693827 4752744
648.
Жауынгер - интернационалистерге арналған ескерткіш
1998 жыл
Авторы сәулетші – Б.Мусаев, С.Дембай, Н.Баекеев
монументтік өнер құрылысы
Бауыржан Момышұлы атындағы "Жеңіс" саябағы, І. Жансүгіров көшесі бойында орналасқан.
Географиялық координаттары: 42 T 692156 4751909
649.
Саяси қуғын-сүргін мен ашаршылық құрбандарына ескерткіш
2000 жыл
Авторлары
Сәулетшілер-Н.Баекеев, Д.Медеттеги,
Мүсіншілер-Д.Альдеков, Н.Рустемов
монументтік өнер құрылысы
Сүлейменов және Желтоқсан көшелерінің қиылысында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 693318 4752963
650.
Б.Момышұлы ескерткіші
2000 жыл
Авторлары
Сәулетші-С.Дембай, Н.Баекеев
мүсіншілер – Д.Альдеков, Н.Рустемов
монументтік өнер құрылысы
Бауыржан Момышұлы атындағы "Жеңіс" саябағы, І. Жансүгіров көшесі бойында орналасқан.
Географиялық координаттары: 42 T 692156 4751909
651.
Успен шіркеуі
1993 жыл
Авторы: Т.Жұмағалиев
қала құрылысы
және сәулет
Төле би көшесі, 83.
Географиялық координаттары 42 T 692514 4752419
652.
Бәйдібек баба ескерткіші
2002 жыл
Сәулетші-С.Дембай
мүсіншілер – Д.Альдеков, Н.Рустемов
монументтік өнер құрылысы
Төле би даңғылы, Орталық "Назарбаев" атындағы алаңда орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 694055 4752625
653.
А.С.Пушкин ескерткіші
2004 жыл
Автор сәулетші - Лескин, Рысбеков, мүсінші - С.Момышев
монументтік өнер құрылысы
Пушкин көшесі – Абай даңғылының бұрышында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 694705 4753105
654.
А.Сухамбаев ескерткіші
2005 жыл
Автор сәулетшілері - Р.Бодаубеков, С.Емкулов,
мүсінші - С.Момышев
монументтік өнер құрылысы
Абай даңғылы – Қонаев көшесінің қиылысында орналасқан. Географиялық координаттары: 42 T 694257 4751676
655.
С.Есенин ескерткіші
2005 жыл
Автор сәулетші – И.Бекежанов, мүсіншілері – С.Копылов, А.Сихаев
монументтік өнер құрылысы

645.
Памятник Т.Рысқулова, 1994 год
архитектор - Т.Жумагалиев
скульптор - Ю.Баймукашев
сооружения монументального искусства
Расположен по улице Абая, перед главным входом в одноименный парк культуры и отдыха. Географические координаты: 42 T 694559 4752969
646.
Памятник Колбасшы Койгелди Автор архитектор – Б.Тортаев
скульптор – Ж.Молдабаев
1998 год
сооружения монументального искусства
Расположен по улице Толе би, в центре города на пересечении улицы Койгельды. Географические координаты: 42 T 693135 4752479
647.
Памятник М.Х.Дулати
1998 год
Автор архитектор – О.Ауезов
Скульптор – Д.Альдеков Н.Рустемов
сооружения монументального искусства
Расположен по улице Сулейменова перед зданием Таразского Государственного Университета имени М.Х.Дулати. Географические координаты: 42 T 693827 4752744
648.
Памятник воинам -интернационалистам
Автор архитектор – Б.Мусаев, С.Дембай, Н.Баекеев
1998 год
сооружения монументального искусства
Расположен в парке "Победы" им. Бауржана Момышулы ул.І. Жансугуров Географиялық координаттары: 42 T 692156 4751909
649.
Памятник жертвам политических репрессий и голода
2000 год
Автор архитектор - Н.Баекеев, Д.Медеттеги, скульптор – Д.Альдеков, Н.Рустемов
сооружения монументального искусства
Расположен на пересечений улиц Сулейменова – Желтоксан. Географические координаты: 42 T 693318 4752963
650.
Памятник Б.Момышулы
2000 год
Автор архитектор – С.Дембай, Н.Баекеев, скульптор – Д.Альдеков Н.Рустемов
сооружения монументального искусства
Расположен в парке "Победы" им. Бауржана Момышулы ул.І. Жансугуров Географиялық координаттары: 42 T 692156 4751909
651.
Успенский собор
1993 год
Автор Т.Жумагалиев
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Толе би, 83. Географические координаты: 42 T 692514 4752419
652.
Памятник Байдибек баба
2002 год
Автор архитектор – С.Дембай, скульптор-Д.Альдеков, Н.Рустемов
сооружения монументального искусства
Расположен по проспекту Толе би, на центральной площади им. "Назарбаев". Географические координаты: 42 T 694055 4752625
653.
Памятник А.С.Пушкину
2004 год
Автор архитектор - Лескин, Рысбеков, скульптор - С.Момышев
сооружения монументального искусства
Расположен на пересечений проспекта Абая и улицы Пушкина. Географические координаты: 42 T 694705 4753105
654.
Памятник А.Сухамбаева
2005 год
Автор архитектор - Р.Бодаубеков, С.Емкулов, скульптор - С.Момышев
сооружения монументального искусства
Расположен на пересечений проспекта Абая и улицы Конаева. Географические координаты: 42 T 694257 4751676
655.
Памятник С.Есенину
2005 год
Автор архитектор – И.Бекежанов, скульптор – С.Копылов, А.Сихаев
сооружения монументального искусства

Сүлейменов көшесі, кәсіподақ ұйымының алдында орналасқан. Географиялық координаттары: 42 T 694078 4752883
656.
Д.А.Қонаев ескерткіші
2002 жыл
Автор сәулетші - С.Дембай,
Мүсінші - Альдеков, Н.Рустемов
монументтік өнер құрылысы
Д.Қонаев көшесі. Географиялық координаттары 42 T 694121 4751723
657.
Азамат соғысы жылдарында қаза тапқан Қызыл гвардияшыларға ескерткіш, 1957 жыл
Автор сәулетші – К.Рахмати
монументтік өнер құрылысы
Төле би көшесі - № 3 орта мектебінің алдында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 694778 4752595
658.
Жамбылдық жауынгерлерге ескерткіш, 1979 жыл
Автор сәулетші - Э.Жалмухамедов,С.Дембай
мүсінші - С.Момышев,
суретші - Т.Кошербаев
монументтік өнер құрылысы
Бауыржан Момышұлы атындағы "Жеңіс" саябағы, І. Жансүгіров көшесі бойында орналасқан.
Географиялық координаттары: 42 T 692156 4751909
659.
Кәрімбай Қошмамбетов ескерткіші
1959 жыл
Автор мүсінші - М.Куров
монументтік өнер құрылысы
Абай даңғылы, "Тараз" стадионы алдында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 694326 4752744
660.
К.И.Скрябин ескерткіші
1978 жыл
Автор мүсінші- В.Рахманов
сәулетші - Э.Жалмухамедов
монументтік өнер құрылысы
Абай даңғылы мен А.Асқаров көшесінің қиылысы. Географиялық координаттары 42 T 694806 4753291
661.
Азамат және Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза тапқандарға ескерткіш, 1967 жыл
Автор сәулетші– К.Рахмати
монументтік өнер құрылысы
Бауыржан Момышұлы атындағы "Жеңіс" саябағы, І. Жансүгіров көшесі бойында орналасқан.
Географиялық координаттары: 42 T 692156 4751909
662.
Академик К.И.Скрябиннің үй-мұражайы, 1907 жыл
қала құрылысы
және сәулет
А.Асқаров көшесі, 32Географиялық координаттары 42 T 694806 4753291
663.
Покров шіркеуі
1947 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Талас көшесі, 10. Географиялық координаттары 42 T 698870 4752534
664.
алынып тасталды - Жамбыл облысы әкімдігінің 28.12.2021 № 311 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
665.
Сенім баспаханасы
1920 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Төле би көшесі, 24. Географиялық координаттары 42 T 695162 4752546
666.
Караван базарының дирекциясы. ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы
және сәулет
Төле би көшесі, 18. Географиялық координаттары 42 T 695079 4752563
667.
№ 1 Дәріхана
1910 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Пушкин көшесі, 18. Географиялық координаттары 42 T 694970 4752915

Расположен на улице Сулейменова, перед зданием профсоюзной организации. Географические координаты: 42 T 694078 4752883
656.
Памятник Д.А.Конаеву
2002 год
Автор архитектор - С.Дембай,
Скульптор - Альдеков, Н.Рустемов
сооружения монументального искусства
Расположен по улице Д.Конаева. Географические координаты: 42 T 694121 4751723
657.
Памятник Красногвардейцам погибшим в период Гражданской войны
1957 год
Автор архитектор – К.Рахмати
сооружения монументального искусства
Расположен по улице Толе би -
во дворе средней школы №3. Географические координаты: 42 T 694778 4752595
658.
Памятник воинам, погибшим в годы Великой Отечественной Войны
1979 год
Автор архитектор - Э.Жалмухамедов, С.Дембай скульптор - С.Момышев, художник - Т.Кошербаев
сооружения монументального искусства
Расположен в парке "Победы" им. Бауржана Момышулы ул.І. Жансугуров Географиялық координаттары: 42 T 692156 4751909
659.
Памятник Каримбая Кошмамбетова
1959 год
Автор скульптор - М.Куров
сооружения монументального искусства
Расположен по проспекту Абая –
Перед центральным стадионом "Тараз". Географические координаты: 42 T 694326 4752744
660.
Памятник Академика К.И.Скрябина
1978 год
Автор скульптор- В.Рахманов
архитектор - Э.Жалмухамедов
сооружения монументального искусства
Расположен на пересечений проспекта Абая и улицы А.Аскарова. Географические координаты: 42 T 694806 4753291
661.
Монумент и Вечный огонь в память о погибших в годы гражданской и Великой Отечественной войны
1967 год
Автор архитектор – К.Рахмати
сооружения монументального искусства
Расположен в парке "Победы" им. Бауржана Момышулы ул.І. Жансугуров Географиялық координаттары: 42 T 692156 4751909
662.
Дом-музей Академика К.И.Скрябина
1907 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на улице А.Аскарова, 32. Географические координаты: 42 T 694806 4753291
663.
Покровский собор
1947 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на улице Талас, 10. Географические координаты:42 T 698870 4752534
664.
Исключена постановлением акимата Жамбылской области от 28.12.2021 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
665.
Типография "Сеним"
1912 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на проспекте Толе би, 24. Географические координаты: 42 T 695162 4752546
666.
Дирекция рынка "Караван" (бывший институт повышения квалификации учителей)
Начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
Расположен на проспекте Толе би, 18. Географические координаты: 42 T 695079 4752563
667.
Аптека № 1
1910 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Пушкина, 18. Географические координаты: 42 T 694970 4752915

668.
Букинист дүкені
1898 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Бектұрғанов көшесі, 14. Географиялық координаттары 42 T 694998 4752884
669.
№ 20 Дүкен
1910 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Пушкин көшесі, 23. Географиялық координаттары42 T 694948 4752886
670.
Қазақ-түрік экономикалық колледжінің оқу ғимараты
1953 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Пушкин көшесі, 154. Географиялық координаттары 42 T 693676 4754453
671.
№ 2 қалалық монша
1910 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Ленин көшесі, 24 б. Географиялық координаттары 42 T 694519 4753090
672.
№ 1 қалалық монша
1910 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Ленин көшесі, 24. Географиялық координаттары42 T 694582 4753088
673.
алынып тасталды - Жамбыл облысы әкімдігінің 28.12.2021 № 311 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
674.
алынып тасталды - Жамбыл облысы әкімдігінің 28.12.2021 № 311 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
675.
Ежелгі Тараз ескерткіштері тарихи-мәдени қорық мұражайының ғимараты1900 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Бектұрғанов көшесі, 3. Географиялық координаттары 42 T 694875 4752665
676.
Құрылысконсалтинг Ұлттық Орталығы Акционерлік қоғамының Жамбыл облыстық филиалының ғимараты 1910 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Бектұрғанов көшесі, 5. Географиялық координаттары42 T 694875 4752691
677.
Түрксиб кешені
1925 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Байзақ батыр көшесі, 194. Географиялық координаттары42 T 694208 4749418
678.
М.Х.Дулати атындағы
Тараз мемлекеттік университетінің бас ғимараты
1959 жыл
қала құрылысы
және сәулет
"Достық" алаңы, Сүлейменов көшесі, 7. Географиялық координаттары42 T 693821 4752690
679.
Тараз қаласының әкімдік ғимараты
1957 жыл
қала құрылысы
және сәулет
"Достық" алаңы, Сүлейменов көшесі, 3. Географиялық координаттары 42 T 694065 4752680
680.
Нұр Отан партиясы қоғамдық бірлестігі Жамбыл облыстық филиалы орналасқан ғимарат
1957 жыл
қала құрылысы
және сәулет
"Достық" алаңы, Сүлейменов көшесі, 1. Географиялық координаттары42 T 694130 4752674
681.
Баспасөз үйі. Облыстық Ақ жол, Знамя труда газеттерінің ғимараты, 1957 жыл
қала құрылысы
және сәулет
"Достық" алаңы, Сүлейменов көшесі, 5. Географиялық координаттары42 T 693995 4752692

668.
Магазин "Букинист"
1898 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Бектурганова, 14. Географические координаты: 42 T 694998 4752884
669.
Магазин № 20
1910 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Пушкина, 23. Географические координаты: 42 T 694948 4752886
670.
Здание Казахско-турецкого экономического колледжа (бывшее Здание Культурно-просветительского училища)
1953 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Пушкина, 154. Географические координаты: 42 T 693676 4754453
671.
Городская баня №2
1910 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Ленина, 24 б. Географические координаты: 42 T 694519 4753090
672.
Городская баня №1
1910 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Ленина, 24. Географические координаты: 42 T 694582 4753088
673.
Исключена постановлением акимата Жамбылской области от 28.12.2021 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
674.
Исключена постановлением акимата Жамбылской области от 28.12.2021 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
675.
Дирекция Заповедника-музея "Памятника древнего Тараза"
(бывший Дом Офицеров.)
1900 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Бектурганова, 3. Географические координаты: 42 T 694875 4752665
676.
ЖОФ АО "НЦ "Курылысконсалтинг"
(бывший "Жамбыл турист")
1910 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Бектурганова, 5. Географические координаты: 42 T 694875 4752691
677.
Комплекс "Турксиб"
(бывший Дом культуры железнодорожников)
1925 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Байзак батыра, 194. Географические координаты: 42 T 694208 4749418
678.
Таразский государственный университет имени М.Х.Дулати
1959 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на площади "Достык" улица Сулейманова, 7. Географические координаты: 42 T 693821 4752690
679.
Здание Акимата
(Городской Акимат)
1957 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на площади "Достык", улица Сулейманова, 3. Географические координаты: 42 T 694065 4752680
680.
Здание филиала Жамбылского областного общественного объединения "Партия Нур Отан" (бывший Дом Юстиций)
1957 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на площади "Достык", улица Сулейманова, 1. Географические координаты: 42 T 694130 4752674
681.
Редакция областных газет
"Ак жол", "Знамя труда" (бывший Дом печати и Радио)
1957 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на площади "Достык", улица Сулейманова, 5. Географические координаты: 42 T 693995 4752692

682.
Облыстық Салық департаментінің Әкімшілік ғимараты, 1957 жыл
қала құрылысы
және сәулет
"Достық" алаңы. Географиялық координаттары42 T 693936 4752611
683.
Облыстық тарихи-өлкетану мұражайы, 1957 жыл
қала құрылысы
және сәулет
"Достық" алаңы, Төле би көшесі, 55. Географиялық координаттары:42 T 693988 4752525
684.
Казкоммерцбанк ғимараты
1959 жыл
қала құрылысы
және сәулет
"Достық" алаңы, Абай даңғылы, 124. Географиялық координаттары 42 T 694152 4752502
685.
Жамбыл қаласы госпиталында қаза тапқан жауынгерлерге арналған мемориалды кешен, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
5 мөлтек ауданы, Төлеби және Әл-Фараби көшелерінің қиылысы. Географиялық координаттары42 T 690796 4752356
686.
Талас бөгені
1942 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Қаланың оңтүстік-шығыс жағында, Талас өзенінің темір жолмен түйіскен жерінде орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 696931 4751164
687.
Су айдау мұнарасы
XX ғасырдың басы, 1914 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Теміржол вокзалы маңында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 694534 4749094
688.
№ 3 Н.К.Крупская атындағы орта мектеп, 1936 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Төле би даңғылы, 34. Географиялық координаттары 42 T 694825 4752647
689.
А.П.Семенюк дәріс алған
№ 25 мектеп ғимаратындағы Мемориалдық тақта, 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Байзақ батыр, 166. Географиялық координаттары 42 T 694823 4750047
690.
Мәдениет сарайы
1955 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Рахимов көшесі, 55. Географиялық координаттары 42 T 691688 4753017

682.
Административное здание Областной Налоговый комитет
1957 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на площади "Достык". Географические координаты: 42 T 693936 4752611
683.
Областной Историко-краеведческий музей
1957 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на площади "Достык", улица Толеби, 55. Географические координаты: 42 T 693988 4752525
684.
Таразский филиал Акционерного Обшества "Казкоммерцбанк"
(бывшее Здание Телеграфа)
1959 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на площади "Достык", улица Абая, 124. Географические координаты: 42 T 694152 4752502
685.
Мемориальный комплекс погибшим воинам в госпиталях города Джамбула
1985 год
сооружения монументального искусства
Расположен в 5 микрорайоне.
На кладбище в доль пересечений проспекта Толе би и улицы Аль Фараби. Географические координаты: 42 T 690796 4752356
686.
Плотина Таласская
1942 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на юго-восточной стороне города, у пересечения реки Талас с железной дорогой. Географические координаты: 42 T 696931 4751164
687.
Башня водонапорная
Начало XX века
градостроительства и архитектуры
Расположен в районе железнодорожного Вокзала. Географические координаты: 42 T 694534 4749094
688.
Средная школа №3 имени Н.К.Крупской
1936 год
градостроительства и архитектуры
Расположен на проспекте Толеби, 34. Географические координаты: 42 T 694825 4752647
689.
Мемориальная доска перед Школой № 25, в которой учился военный летчик А.П. Семенюк. 1967 год
сооружения монументального искусства
Расположен по улице Байзак батыра, 166. Географические координаты: 42 T 694823 4750047
690.
Дом культуры
(бывший Дом культуры "Суперфосфатного" завода)
1955 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Рахимова, 55. Географические координаты: 42 T 691688 4753017

694.
алынып тасталды - Жамбыл облысы әкімдігінің 28.12.2021 № 311 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
695.
Мал дәрігерлік дәріхана
1904 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Пушкин көшесі, 67 Географиялық координаттары 42 T690930 4752593
696.
Мал дәрігерлік зертханасы
XX ғасырдың басы
қала құрылысы
және сәулет
Пушкин көшесі, 142 Географиялық координаттары 42 T690930 4752593

694.
Исключена постановлением акимата Жамбылской области от 28.12.2021 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
695.
Ветеринарная аптека
1904 год
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Пушкина, 67. Географические координаты 42 T 694778 4752595
696.
Ветеринарная лаборатория
Начало XX века
градостроительства и архитектуры
Расположен по улице Пушкина, 142.

706.
Тұрғын үй ғимараты
1910 жыл
қала құрылысы
және сәулет
НГЧ көшесі, 10 Географиялық координаттары 42 T690930 4752593
707.
Ежелгі некрополь
I-XX ғасырлар
археология
Қарахан көшесі – Қарахан кесенесінің алды42 T 694725 4752328
708.
Төңкеріс қонысы
VI-XII ғасырлар
археология
Жамбыл даңғылы мен Сухамбаев көшесі қиылысында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T695115 4754590
709.
Үштөбе қорғаны
VII-VIII ғасырлар
археология
Қаланың солтүстік-батыс бөлігі42 T 688325 4754121
710.
Ортағасырлық шығыс моншасы
X-XII ғасырлар
археология
Төле би көшесі "Көне Тараз" тарихи-мәдени кешенінде орналасқан42 T 695599 4752166
711.
Төрткүл керуен-сарайы
VIII-XIII ғасырлар
археология
Сүлейманов көшесінің № 195 - 197 үйлердің арасында орналасқан. Географиялық координаттары 42 T 691163 4755056

706.
Здание жилого дома
1910 год
градостроительства и архитектуры
улица НГЧ, 10
707.
Древний некрополь (Рабад)
I-XX века
археология
Улица Карахана – перед мавзолеем Карахана 42 T 694725 4752328
708.
Средневековое поселение "Тонкерис"
VI-ХII века
археологии
Расположен по проспекту Жамбыла – на перекрестке улицы Сухамбаева. Географические координаты: 42 T 695115 4754590
709.
Курганы Уштобе
VII-VIII века
археология
Северо-западная часть города 42 T 688325 4754121
710.
Средневековая восточная баня
X-XII века
археология
Улица Толе би, расположен в истоико-культурном комплексе "Коне Тараз" 42 T 695599 4752166
711.
Караван-сарай "Турткуль" VIII- ХIII века
археологии
Расположен между домами по улице Сулейманова №195 – 197. Географические координаты: 42 T 691163 4755056