Қызылорда облысының аумағында оларды бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылық көзделген төтенше жағдайлар туындаған кезде қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету, олардың алдын алу және жою жөніндегі қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 521 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 7946 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 2021 жылғы 16 шілдедегі № 34 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 16.07.2021 № 34 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 11 сәуірдегі "Азаматтық қорғау туралы" Заңының 15 бабының 1 тармағы 1) тармақшасына сәйкес Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қызылорда облысының аумағында оларды бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылық көзделген төтенше жағдайлар туындаған кезде қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету, олардың алдын алу және жою жөніндегі қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық мәслихатының 51-сессиясының төрағасы Н. Амитов
Қызылорда облыстық мәслихатының хатшысы К. Бисенов
Қызылорда облыстық мәслихаты
2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 521
шешіміне қосымша
Қызылорда облысының аумағында оларды бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылық көзделген төтенше жағдайлар туындаған кезде қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету, олардың алдын алу және жою жөніндегі қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қызылорда облысының аумағында оларды бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылық көзделген төтенше жағдайлар туындаған кезде қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету, олардың алдын алу және жою жөніндегі қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және оларды бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылық көзделген төтенше жағдайлар туындаған кезде қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуді, олардың алдын алуды және жоюды ұйымдастыруды айқындайды.
2. Осы қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) төтенше жағдай – адам шығынына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, елеулі материалдық нұқсанға және адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін немесе әкеп соққан аварияның, өрттің, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзаланың салдарынан қалыптасқан белгілі бір аумақтағы жағдай;

Об утверждении правил по обеспечению общественного порядка и безопасности, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, за нарушение которых предусмотрена административная ответственность при их возникновении на территории Кызылординской области
Решение Кызылординского областного маслихата от 11 декабря 2020 года № 521. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 22 декабря 2020 года № 7946. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 16 июля 2021 года № 34
Сноска. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 16.07.2021 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 15 Закона "О гражданской защите" Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые правила по обеспечению общественного порядка и безопасности, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, за нарушение которых предусмотрена административная ответственность при их возникновении на территории Кызылординской области.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его подписания.
Председатель 51 сессии Кызылординского областного маслихата Н. Амитов
Секретарь Кызылординского областного маслихата К. Бисенов
Приложение к решению
Кызылординский областной маслихат
от 11 декабря 2020 года № 521
Правила по обеспечению общественного порядка и безопасности, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, за нарушение которых предусмотрена административная ответственность при их возникновении на территории Кызылординской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила по обеспечению общественного порядка и безопасности, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, за нарушение которых предусмотрена административная ответственность при их возникновении на территории Кызылординской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" и определяют организацию обеспечения общественного порядка и безопасности при возникновении чрезвычайных ситуаций, их предупреждению и ликвидации, за нарушение которых предусмотрена административная ответственность.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) чрезвычайная ситуация - обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, значительный материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей;

2)төтенше жағдайлардың алдын алу – күні бұрын жүргізілетін және төтенше жағдайлардың туындау тәуекелін мүмкіндігінше барынша азайтуға, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтауға, олар туындаған жағдайда материалдық шығындардың мөлшерін азайтуға бағытталған іс-шаралар кешені;
3) төтенше жағдайларды жою –авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу.
2. Төтенше жағдайлардың туындауының алдын алу
3. Жоғары әзірлік режимінде азаматтық қорғаудың басқару органдарытарапынан төтенше жағдайлардың туындау қаупі төнген кезде мынадай іс-шаралар кешені жүргізіледі:
1) төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі аумақтық комиссияларды және жергілікті атқарушы органдардың азаматтық қорғаудың басқару органдарын жинау жүзеге асырылады, байланыс және құлақтандыру жүйелерінің әзірлігі тексеріледі;
2) азаматтық қорғаудың басқару органдары басшы құрамының тәулік бойы кезекшілігімен кезекші ауысымдардың күшейтілген жұмыс режимі енгізіледі;
3) болжанатын төтенше жағдайлар туралы деректерді жинау, өңдеу және азаматтық қорғаудың басқару органдары мен күштеріне беру, мемлекеттік органдар мен халықты олардан қорғану тәсілдері туралы хабардар ету жүзеге асырылады;
4) қажет болған жағдайда эвакуациялық іс-шаралар жүргізіледі.
3. Төтенше жағдайларды жою
4. Төтенше жағдайды жою кезінде төтенше жағдайды жою басшысы айқындалады, оның шешімімен жедел штаб құрылады және мынадай іс-шаралар кешені жүргізіледі:
1) төтенше жағдайдың аймағы, шекаралары, ауқымы және жіктелуі анықталады;
2) азаматтық қорғау күштері мен құралдарының іс-қимылдары жөніндегі іс-шаралардың бүкіл кешенін қамтамасыз ете отырып, төтенше жағдайды жою жөніндегі жұмыс ұйымдастырылады;
3) экономика салалары мен объектілерінің орнықты жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар орындалады;
4) шығын көлемі бағаланады;
5) төтенше жағдайды жою аймағындағы халықты қорғау және олардың тіршілігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жүргізіледі.
4. Төтенше жағдайлар туындаған кезде қоғамдық тәртіпті сақтауды және қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ұйымдастыру
5. Төтенше жағдай жарияланған кезде полиция органдарының (бұдан әрі - ПО) және азаматтық қорғау органдарының (бұдан әрі - АҚО) барлық жеке құрамы үшін қызмет атқарудың күшейтілген нұсқасы енгізіледі.
6. Техногендік және табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде қоғамдық тәртіпті сақтауды ұйымдастыруды және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді олардың мәні мен ауқымына қарай тиісінше ПО құқық қорғау, арнаулы және басқа да мемлекеттік органдармен өзара тығыз іс-қимыл жасай отырып қамтамасыз етеді.

2) предупреждение чрезвычайных ситуаций - комплекс мероприятий, проводимых заблаговременно и направленных на максимально возможное уменьшение риска возникновения чрезвычайных ситуаций, а также на сохранение жизни и здоровья людей, снижение размеров материальных потерь в случае их возникновения;
3) ликвидация чрезвычайных ситуаций – проведение аварийно-спасательных и неотложных работ.
2. Предупреждение возникновения чрезвычайных ситуаций
3. При угрозе возникновения чрезвычайных ситуаций со стороны органов управления гражданской защиты в режиме повышенной готовности проводится следующий комплекс мероприятий:
1) осуществляется сбор территориальных комиссий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и органов управления гражданской защиты местных исполнительных органов, проверяется готовность систем связи и оповещения;
2) вводится усиленный режим работы дежурных смен с круглосуточным дежурством руководящего состава органов управления гражданской защиты;
3) осуществляется сбор, обработка и передача органам управления и силам гражданской защиты данных о прогнозируемых чрезвычайных ситуациях, информирование государственных органов и населения о способах защиты от них;
4) при необходимости проводятся эвакуационные мероприятия.
3. Ликвидация чрезвычайных ситуаций
4. При ликвидации чрезвычайной ситуации определяется руководитель ликвидации чрезвычайной ситуации, решением которого создается оперативный штаб и проводится следующий комплекс мероприятий:
1) определяется зона, границы, масштаб и классификация чрезвычайной ситуации;
2) организуется работа по ликвидации чрезвычайной ситуации с обеспечением всего комплекса мероприятий по действиям сил и средств гражданской защиты;
3) выполняются мероприятия по обеспечению устойчивого функционирования отраслей и объектов экономики;
4) оценивается масштаб ущерба;
5) проводятся мероприятия по защите и жизнеобеспечению населения, находящегося в зоне ликвидации чрезвычайной ситуации.
4. Организация охраны общественного порядка и обеспечения безопасности при возникновении чрезвычайных ситуаций
5. При объявлении чрезвычайной ситуации для всего личного состава органов полиции (далее - ОП) и органов гражданской защиты (далее - ОГЗ) вводится усиленный вариант несения службы.
6. Организация охраны общественного порядка и обеспечение общественной безопасности при чрезвычайных ситуациях техногенного и природного характера в зависимости от их значения и масштаба обеспечивается соответственно ОП в тесном взаимодействии с правоохранительными, специальными и другими государственными органами.

7. Төтенше жағдайлар туындаған жағдайда ПО, АҚО құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып, мынадай іс-шараларды ұйымдастырады және жүзеге асырады:
1) қоғамдық тәртіпті және жол қауіпсіздігін қалпына келтіру және қолдау, құқық бұзушылықтар мен өзге де құқыққа қарсы әрекеттердің алдын алу және уақтылы жолын кесу;
2) халықты қорғау, шығындарды есепке алу, адамдарды құтқару және зардап шеккендерге қажетті көмек көрсету;
3) қараусыз қалған меншікті қорғау;
4) полиция қызметкерлерін, әскери нарядтарды, сондай-ақ азаматтық қорғау қызметтерінің көлік құралдарын тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдарының кедергісіз өтуіне жәрдем көрсету;
5) Авариялық-құтқару және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу.
5. Әкімшілік ықпал ету шаралары
8. Төтенше жағдайлар жарияланған жерде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер, сол сияқты жеке тұлғалар мен лауазымды адамдардың қолданыстағы заңнамаларда және осы қағидаларда көзделген өздерiнiң заңды құқықтары мен мiндеттерiн жүзеге асыруына белсендi кедергi келтірген немесе қоғамдық тәртiптi және жеке тұлғалардың тыныштығын бұзатын әрекеттер жасаған адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылады.

7. В условиях возникновения чрезвычайных ситуаций ОП, ОГЗ во взаимодействии с правоохранительными и другими государственными органами организуют и осуществляют следующие мероприятия:
1) восстановление и поддержание общественного порядка и дорожной безопасности, предупреждение и своевременное пресечение правонарушений и иных противоправных действий;
2) защиту населения, учет потерь, спасение людей и оказание необходимой помощи пострадавшим;
3) охрану собственности, оставшейся без присмотра;
4) оказание содействия в беспрепятственном проезде транспортных средств, осуществляющих перевозку сотрудников полиции, войсковых нарядов, а также транспортных средств служб гражданской защиты;
5) Проведение аварийно-спасательных и восстановительных работ.
5. Меры административного воздействия
8. Лица, побуждающие к нарушению правопорядка на месте объявления чрезвычайных ситуаций, а равно активно препятствующие осуществлению физическими лицами и должностными лицами своих законных прав и обязанностей, предусмотренных действующим законодательством и настоящими Правилами, или совершившие действия, нарушающие общественный порядок и спокойствие физических лиц, привлекаются к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.