Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2020 жылғы 28 тамыздағы № 3-59 с шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 8 қыркүйекте № 6525 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихаты
сессиясының төрағасы Д.Искаков
Уәлиханов аудандық
мәслихатының хатшысы Б.Кәдіров
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2020 жылғы 28 тамызы
№ 3-59 с шешіміне
қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда сәйкесті әкімшілік аумақтық бірліктің сәйкесті аумағында ауыл шаруашылық жануарларын жаю дәстүрі есепке алынған.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2020-2021 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 28 августа 2020 года № 3-59 с. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 8 сентября 2020 года № 6525
В соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Уалихановский районный маслихат Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата Уалихановского района Д. Искаков
Секретарь
Уалихановского районного маслихата Б. Кадиров
Приложение
к решению Уалихановского
районного маслихата
от 28 августа 2020 года № 3-59 с
План по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2020-2021 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2020-2021 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории администротивно-территориальной единице.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1- қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2- қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3- қосымшасына сәйкес;

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4- қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5- қосымшасына сәйкес;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;

6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) тиісті экімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно 6 к настоящему плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

қордағы жерлері - 165 484 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -18,5; -18,7°С, шілде айында – +18,5; +18,7°С. Жауынның орташа түсімі - 42-58 мм, ал жылдық - 204 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі. Олардың ішінде ең көп тараған тұқымдастары түрі дәнді, күрделі түсті, крест гүлділері.
Ауданында топырақтар аймақтық орналасқан, солтүстік бөлігінде кәдімгі қара топырақтар, ал оңтүстікте жеңіл құраммен көбірек оңтүстік қара топыраққа ауысады. Қара топырақтар арасында аймақаралық топырақтар жатады – сортаң кешені, сорлар және сортаң топырақтар. Ауданың қара топырақты 6-10% қарашірінді бар.
Ауданда 11 мал дәрігерлік пункті, 1 сойыс пункті, 10 сойыс алаңы, 25 мал көмінділері, 3 сібір жарасы көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданында мүйізді ірі қара мал 28 592 бас, мүйізді ұсақ қара мал 38 225 бас, жылқы 14 448 бас, шошқа 538 бас, құс 58 793 бас саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша барлығы 735 144 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 113 519 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 137 749 га жайылымдық алқаптар бар.
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы жайылымдарының ауданы ауыл шаруашылық малдардың басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін пайдаланылатын шалғайдағы жайылымдар жоқ. Сондықтан мал айдау үшін сервитуттарының қажеттілігі жоқ. Сонымен қатар аудан аумағында аридті жайылымдар жоқ.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га-гектар;
мм-миллиметр;
а/о-ауылдық округ.
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санатты, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шеқаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрырым объектілері белгіленген картасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су қөздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округінің атауы
талаптардың нөмірлері
I
II
III
IV
1
Ақбұлақ
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын танап
2
Ақтүйесай
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
3
Амангелді
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
4
Бидайық
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
5
Қаратерек
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын танап
6
Қарасу
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
7
Қайрат
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
8
Қулыкөл
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
9
Кішкенекөл
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын танап
10
Көктерек
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
11
Телжан
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін бір реттік таптау
демалатын
танап
25 сәуірден бастап
24 маусымға дейін бір реттік таптау
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін бір реттік таптау

земли запаса – 165 484 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -18,5; -18,7°С, в июле +18,5; +18,7°С. Средний размер осадков составляет - 42-58 мм, а годовой - 204 мм.
Растительный покров района разнообразный. Самые распространенные из них растения из семейства злаковых, сложноцветных, крестоцветных.
Почвы в районе зонально распределяются так, что в северной части залегают обыкновенные черноземы, а к югу они переходят в южные черноземы с более легким составом. Среди черноземов залегают интразональные почвы – комплекс солонцов, солончаков и солонцеватых почв. Черноземные почвы района содержат от 6 до 10% гумуса.
В районе действуют 11 ветеринарных пунктов, 1 убойный пункт, 10 убойных площадок, 25 скотомогильника, 3 сибироязвенных захоронений.
В настоящее время в Уалихановском районе Северо-Казахстанской области насчитывается крупного рогатого скота 28 592 голов, мелкого рогатого скота 38 225 голов, лошадей 14 448 голов, свиней 538 голов, птицы 58 793 голов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области имеются всего 735 144 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 113 519 га пастбищ, в землях запаса имеются 137 749 га пастбищных угодий.
Площадь пастбищ Уалихановского района Северо-Казахстанской области полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, используемых для ведения отгонного животноводства, нет. Тем самым сервитуты для прогона скота не требуются. Также отсутствуют на территории района аридные пастбища.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - миллиметр;
с/о - сельский округ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озҰрам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области
на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
номера полей
I
II
III
IV
1
Акбулакский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2
Актуесайский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
3
Амангельдинский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
4
Бидаикский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
5
Каратерекский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
6
Карасуский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
7
Кайратский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
8
Кулыкольский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по
24 июня
9
Кишкенекольский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
10
Коктерекский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по
24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по
22 октября
11
Тельжанский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа