Атырау облысының педагогтарын көтермелеудің қосымша шараларын белгілеу туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 8 шілдедегі № 136 қаулысы. Атырау облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 14 шілдеде № 4700 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Педагог мәртебесі туралы" Заңының 9-бабы 4-тармағына сәйкес Атырау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бір жолғы сыйақы төлей отырып, "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісі түрінде педагогтарды көтермелеудің қосымша шаралары белгіленсін.
2. Атырау облысының педагогтарын көтермелеудің қосымша шараларын тағайындау сипаттамасы, тәртібі, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшері осы қаулының қосымшасына сәйкес белгіленсін.
3. "Атырау облысы Білім беру басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын барлық шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің орынбасары Б.Қ. Хаменоваға жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Атырау облысының әкімі М. Досмухамбетов
Атырау облысы әкімідігінің 2020 жылғы 8 шілдесі № 136 қаулысына қосымша
Атырау облысының педагогтарын көтермелеудің қосымша шараларын тағайындау сипаттамасы, тәртібі, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшері
1. Жалпы ережелер
1. Атырау облысының педагогтарын көтермелеудің қосымша шараларын тағайындау сипаттамасы, тәртібі, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшері (бұдан әрі - Тәртіп) Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы "Педагог мәртебесі туралы" Заңының 9-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Атырау облысының педагогтарын білім және ғылым саласындағы еңбектері мен жетістіктері, Атырау облысының білім беру жүйесін дамытуға ерекше үлес қосқаны үшін көтермелеу мақсатында "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісі (бұдан әрі - Төсбелгі) мен осы Тәртіптің 1, 2-қосымшаларына сәйкес Атырау облысы әкімдігінің төсбелгімен марапаттау туралы куәлігі беріледі.
3. Атырау облысының педагогтарын көтермелеу туралы құжаттар мемлекеттік мерекелерді – "Конституция күні", "Тәуелсіздік күні", кәсіби мереке - "Мұғалімдер күнін" мерекелеуге, сондай-ақ Атырау облысының білім беру қызметкерлерінің тамыз конференциясын өткізуге байланысты қаралады.
4. Төсбелгіні беру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауы үшін материалдар мен құжаттарды қабылдау жөніндегі жұмыс органы "Атырау облысы Білім беру басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) болып табылады.

Об установлении дополнительных мер поощрения педагогов Атырауской области
Постановление акимата Атырауской области от 8 июля 2020 года № 136. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 14 июля 2020 года № 4700
В соответствии с пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога" акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить дополнительные меры поощрения педагогов в виде нагрудного знака "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" с выплатой единовременного вознаграждения.
2. Определить описание, порядок присвоения дополнительных мер поощрения педагогов Атырауской области, в том числе размер выплат единовременного вознаграждения согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Управление образования Атырауской области" принять все меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Атырауской области Хаменову Б.К.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Атырауской области М. Досмухамбетов
Приложение к постановлению акимата Атырауской области от 8 июля 2020 года № 136
Описание, порядок присвоения дополнительных мер поощрения педагогов Атырауской области, в том числе размер выплат единовременного вознаграждения
1. Общие положения
1. Описание, порядок присвоения дополнительных мер поощрения педагогов Атырауской области, в том числе размер выплат единовременного вознаграждения (далее – Порядок) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога".
2. В целях поощрения педагогов Атырауской области за успехи в труде и достижения в области образования и науки, особый вклад в развитие системы образования Атырауской области присуждается нагрудный знак "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" (далее – Нагрудный знак) и удостоверение о награждении нагрудным знаком акимата Атырауской области согласно приложениям 1, 2 к настоящему Порядку.
3. Документы о поощрении педагогов Атырауской области рассматриваются в связи с празднованием государственных праздников – "День Конституции", "День Независимости", профессионального праздника – "День учителя", а также проведением Августовской конференции работников образования Атырауской области.
4. Рабочим органом по приему материалов и документов на рассмотрение комиссии по присуждению Нагрудного знака (далее - Комиссия) является государственное учреждение "Управление образования Атырауской области" (далее - Управление).

2. Төсбелгімен марапаттау негіздері
5. Төсбелгімен білім беру ұйымдарында 10 (он) және одан да көп жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар Атырау облысының мектепке дейінгі, жалпы білім беретін, мамандандырылған және арнайы білім беру ұйымдарының, қосымша білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының, мынадай шарттардың бірі болған жағдайда:
1) облыстық немесе республикалық сараптамалық кеңестерде мақұлдау алған оқу-әдістемелік кешендердің, оқулықтар мен әдістемелік-дидактикалық материалдардың авторлары (серіктес авторлары) болып табылатын;
2) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың жеңімпаздарын, жүлдегерлерін дайындаған;
3) күндізгі кәсіптік конкурстардың, облыстық, республикалық, халықаралық деңгейдегі педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары, жүлдегерлері немесе халықаралық деңгейдегі кәсіптік іс-шараларға қатысушылар болып табылатын педагогтары марапатталады.
Төсбелгіні беруге материалдық көтермелеу алған "Үздік педагог" республикалық конкурсының жеңімпаз–педагогтарының кандидатуралары қарауға 5 (бес) жыл ішінде жіберілмейді.
3. Атырау облысының педагогтарын көтермелеудің қосымша шараларын қолдану тәртібі
6. Қосымша көтермелеу шараларына үміткер педагогтар құжаттарды (өтінім, портфолио) Басқармаға жібереді.
7. Педагог портфолиосы оның соңғы 3 (үш) жылдағы жеке кәсіби жетістіктері мен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің, студенттердің) жетістіктерін растайтын құжаттар мен материалдарды қамтиды.
8. Осы Тәртіптің 3-тармағында белгіленген жағдайларға 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын педагогтар өтінім мен портфолио жібереді.
9. Марапаттау құжаттары мен материалдары Комиссия отырысында қаралады.
10. Комиссия Атырау облысының педагогтарын ынталандыруға объективті көзқарасты қамтамасыз ету үшін құрылады. Комиссия құрамы кемінде 5 (бес) адамнан тұрады және облыс әкімінің өкімімен бекітіледі.
Комиссияның құрамына әкімдіктің, қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi және білім беру ұйымының жаңашыл-педагогы, әдіскері енгiзiледi.
Комиссияның төрағасы Атырау облысы әкімінің орынбасары болып табылады.
Комиссия отырысында комиссияның хатшысы хаттама жүргiзедi.
11. Комиссия 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде ашық дауыс беру арқылы шешім қабылдайды.

2. Основания награждения Нагрудным знаком
5. Нагрудным знаком награждаются педагоги дошкольных, общеобразовательных, специализированных и специальных организаций образования, организаций дополнительного образования, технического и профессионального, после среднего образования, организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей Атырауской области, имеющие педагогический стаж работы в организациях образования 10 (десять) и более лет, при наличии одного из следующих условий:
1) являющиеся авторами (соавторами) учебно-методических комплексов, учебников и методико-дидактических материалов, получивших одобрение на областном или республиканском экспертных советах;
2) подготовившие победителей, призеров республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом в области образования;
3) являющиеся победителями, призерами очных профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад областного, республиканского, международного уровней или участниками профессиональных мероприятий международного уровня.
К рассмотрению на присвоение Нагрудного знака не допускаются в течение 5 (пяти) лет кандидатуры педагогов-победителей Республиканского конкурса "Лучший педагог", получившие материальное поощрение.
3. Порядок применения дополнительных мер поощрения педагогов Атырауской области
6. Педагоги, претендующие на дополнительные меры поощрения, направляют документы (заявка, портфолио) в Управление.
7. Портфолио педагога включает документы и материалы за последние 3 (три) года, подтверждающие его личные профессиональные достижения и достижения обучающихся (воспитанников, студентов).
8. Заявка и портфолио направляются педагогами за 30 (тридцать) календарных дней к случаям, установленным в пункте 3 настоящего Порядка.
9. Наградные документы и материалы рассматриваются на заседании Комиссии.
10. Комиссия создается для обеспечения объективного подхода к поощрению педагогов Атырауской области. Состав Комиссии включает не менее 5 (пяти) человек и утверждается распоряжением акима области.
В состав Комиссии входят представители акимата, общественных организаций и педагог-новатор, методист организаций образования.
Председателем комиссии является заместитель акима Атырауской области.
На заседании комиссии секретарь комиссии ведет протокол.
11. Комиссия принимает решение открытым голосованием в течение 30 (тридцати) календарных дней.

12. Шешім, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
12-1. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің талаптарына сәйкес Комиссиямен шешім қабылдағанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей кандидатқа алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік беріледі.
Ескерту. Қосымша 12-1 - тармақпен толықтырылды – Атырау облысы әкімдігінің 17.10.2022 № 226 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) кандидаттың өтінімін қанағаттандыру;
2) кандидаттың өтінімін қанағаттандырудан бас тарту.
14. Төсбелгімен мына педагогтар марапатталады:
1) мектепке дейінгі, арнайы, қосымша білім беру, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарынан – 1 адам;
2) жалпы білім беретін, мамандандырылған білім беру ұйымдарынан – 1 адам;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарынан – 1 адам.
15. Төсбелгіні табыстау салтанатты жағдайда жүргізіледі.
16. Әрбір марапатталушыға төсбелгіні тапсыруымен бір мезгілде осы Тәртіптің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша марапаттау туралы сәйкесінше куәлік беріледі.
17. Төсбелгімен марапаттау туралы куәлікке Атырау облысының әкімі немесе Атырау облысы әкімінің міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
18. Төсбелгімен қайта марапаттауға жол берілмейді.
19. Марапат жоғалған, бүлінген жағдайда, Төсбелгінің телнұсқалары және оның құжаттары марапатталған тұлғаның өтініші және оның жеке куәлігінің көшірмесі бойынша 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде берілуі мүмкін.
4. Төсбелгімен марапаттауға біржолғы сыйақы
20. "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен марапаттауға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын 300 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде біржолғы өтеусіз сыйақы белгіленеді.
5. "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісінің сипаттамасы
21. "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісі диаметрі 32 мм шеңбер нысанында қалыңдығы 2 мм мыс пен никельдің қорытпасынан дайындалады.

12. Решение считается принятым, если за него проголосовало большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Решение Комиссии оформляется протоколом. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
12-1. В соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан Комиссией предоставляется возможность кандидату выразить свою позицию к предварительному решению, о котором уведомляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия решения.
Сноска. Приложение дополнено пунктом 12-1 в соответствии с постановлением акимата Атырауской области от 17.10.2022 № 226 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) удовлетворить заявку кандидата;
2) отказать в удовлетворении заявки кандидата.
14. Нагрудным знаком награждаются следующие педагоги:
1) из организаций дошкольного, специального, дополнительного образования, для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей – 1 человек;
2) из общеобразовательных, специализированных организаций образования– 1 человек;
3) из организаций технического и профессионального, после среднего образования – 1 человек.
15. Вручение Нагрудного знака производится в торжественной обстановке.
16. Каждому награждаемому одновременно с вручением нагрудного знака выдается соответствующее удостоверение о награждении по форме согласно приложению 2 к настоящему Порядку.
17. Удостоверение о награждении нагрудным знаком подписывает аким Атырауской области либо лицо, исполняющее обязанности акима Атырауской области.
18. Повторное награждение Нагрудным знаком не допускается.
19. В случае утери, порчи награды, дубликаты Нагрудного знака и документы к нему могут быть выданы по заявлению награжденного лица и копии его удостоверения личности в течение 30 (тридцати) календарных дней.
4. Единовременное вознаграждение к награждению Нагрудным знаком
20. К награждению нагрудным знаком "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" устанавливается единовременное безвозмездное вознаграждение в размере 300-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
5. Описание нагрудного знака "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін"
21. Нагрудный знак "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 32 мм, толщиной 2 мм.

22. Төсбелгінің беткі жағында "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" жазу, жоғары және төменгі жағында ұлттық ою-өрнек орналасқан.
23. Төсбелгінің артқы жағында Атырау облысы шекарасының, ашық кітап пен қаламұштың бейнесі, жоғары және төменгі жағында ұлттық ою-өрнек орналасқан.
24. Төсбелгі құлақша мен шынжыр арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, тікбұрышты тағанмен жалғанады.
25. Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Атырау облысының педагогтарын көтермелеудің қосымша шараларын тағайындау сипаттамасына, тәртібіне, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшеріне 1-қосымша
"Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
Атырау облысының педагогтарын көтермелеудің қосымша шараларын тағайындау сипаттамасына, тәртібіне, оның ішінде біржолғы сыйақы төлемдерінің мөлшеріне 2-қосымша
АТЫРАУ ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ
АКИМАТ АТЫРАУСКОЙ ОБЛАСТИ
КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ № ________
______________________________ Осы куәлік "Атырау облысының білім беру саласына (аты тегі - фамилия) қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен марапатталғандығы туралы берілді.
______________________________Настоящее удостоверение выдано о том, что он(а) награжден(а) (аты - имя) нагрудным знаком "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін". ______________________________ (әкесінің аты - отчество)
Атырау облысының әкімі М.О. Аким Атырауской области М.П.

22. На лицевой стороне нагрудного знака расположена надпись "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін", сверху и снизу – национальный орнамент.
23. На оборотной стороне нагрудного знака расположено изображение границы Атырауской области, раскрытой книги и пера, сверху и снизу – национальный орнамент.
24. Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
25. Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Приложение 1 к описанию, порядку присвоения дополнительных мер поощрения педагогов Атырауской области, в том числе размер выплат единовременного вознаграждения
Нагрудный знак "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін"
Приложение 2 к описанию, порядку присвоения дополнительных мер поощрения педагогов Атырауской области, в том числе размер выплат единовременного вознаграждения
АТЫРАУ ОБЛЫСЫНЫҢ ӘКІМДІГІ АКИМАТ АТЫРАУСКОЙ ОБЛАСТИ
КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ № ________
______________________________Осы куәлік "Атырау облысының білім беру саласына (аты тегі - фамилия) қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен марапатталғандығы туралы берілді. ______________________________Настоящее удостоверение выдано о том, что он(а) награжден(а) (аты - имя) нагрудным знаком "Атырау облысының білім беру саласына қосқан үлесі үшін" ______________________________ (әкесінің аты - отчество)
Атырау облысының әкімі М.О.
Аким Атырауской области М.П.