Абай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Абай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 23 сәуірдегі № 47/5-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 6 мамырда № 7046 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Абай аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 қаңтардағы № 3/2-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Абай аудандық мәслихатының 28.01.2021 № 3/2-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Абай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Белибаев
Мәслихат хатшысы Е. Лдибаев
Абай аудандық мәслихатының
2020 жылғы 23 сәуірдегі
№ 47/5-VI шешіміне қосымша
Абай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Абай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы", Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2020-2021 годы
Решение маслихата Абайского района Восточно-Казахстанской области от 23 апреля 2020 года № 47/5-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 6 мая 2020 года № 7046. Утратило силу - решением маслихата Абайского района Восточно-Казахстанской области от 28 января 2021 года № 3/2-VII
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Абайского района Восточно-Казахстанской области от 28.01.2021 № 3/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 8,13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Белибаев
Секретарь маслихата Е. Лдибаев
Приложение к решению
Абайского районного маслихата
от 23 апреля 2020 года
№ 47/5-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушы, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Абай ауданында 9 ауылдық округ, 11 елді-мекен бар.
Абай ауданының жалпы көлемі 2 009 391 га, оның ішінде жайылымдық жерлер –1 875 372 га.
Санаттар бойынша жерлердің бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1 090 890 га;
елді-мекен жерлері – 175 241 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2019 га;
орман қорының жерлері – 8522 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – 6400га;

2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложению 6 настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведении о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Абайском районе имеется 9 сельских округов, 11 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Абайского района 2 009 391 га, из них пастбищные земли – 1 875 372 га
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1 090 890 га;
земли населенных пунктов – 175 241 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2019 га;
земли лесного фонда – 8522 га;
земли особо охраняемых природных территорий – 6400 га;

аудандық жер қоры– 716 486 га.
Ауданның климаттық зонасы шөлді және жартылай шөлейтті, қысы қатты, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -22; -35°С, шілде айында – +20; +33°С. Жауынның орташа түсімі 20 мм, ал жылдық 236 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен алғанда 1000-нан астам түрлері бар. Олардың ішінде ең көп тараған түрі селеу шөп, бетеге және жусан шөптері болып табылады.
Топырағы ашық-қызғылт қоңыр. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 20-25 см.
Ауданда 9 мал дәрігерлік пунктдері және 10 мал қорымдары бар.
Қазіргі уақытта Абай ауданында мүйізді ірі қара 64 306 бас, мүйізді ұсақ мал 157 413 бас, 43 040 бас жылқы, 164 бас түйе және 8274 бас құстар саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Абай ауданы бойынша барлығы 1 875 372 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 166 997 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 716 486 га жайылымдық алқаптар бар.
Мал табындарына азықтық жерлер мынадай қағидаттар бойынша бекітеледі: елді мекендердің тұрғындарының жеке малдары және ірі қара малдың төлдері 6 айға дейін жайылады. Малдардың қалған топтарына жайылымдардың шалғай учаскелері бөлінеді.
Абай ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Абай ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Абай ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Абай ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Абай ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 қосымша
Абай ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Абай ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Жануарлардың шалғайдағы жайылымдарға кеткен кезеңі
Жануарлардың шалғайдан жайылымдарға кеткен кезеңі
1
Кеңгірбай би
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
2
Көкбай
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
3
Құндызды
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
4
Архат
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
5
Қасқабұлақ
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
6
Саржал
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
7
Тоқтамыс
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
8
Медеу
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
9
Қарауыл
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі

земли запаса – 716 486 га.
Климат района пустынная и полу пустынная, зима холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -22; -35°С, в июле +20; +33°С. Средний размер осадков составляет - 20 мм, а годовой – 236 мм.
Растительный покров района разнообразный, свыше 1000 видов растений. Самые распространенные из них ковыль волосатик, овсяница и полынь пустынная.
Почвы светло-каштановые. Толщина плодородного слоя почвы 20-25 см.
В районе действуют 9 ветеринарных пунктов и 10 скотомогильников.
В настоящее время в Абайском районе насчитывается крупного рогатого скота 64 306 голов, мелкого рогатого скота 157 413 голов, 43 040 голов лошадей, 164 голов верблюдов и 8274 голов птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Абайскому району имеются всего 1 875 372 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 166 997 га пастбищ, в землях запаса имеются 716 486 га пастбищных угодий.
Кормовые угодья за гуртами скота закрепляются по следующим принципам: для жителей населенных пунктов выпас личного скота и молодняк крупного рогатого скота до 6 месяцев. Остальным группам скота выделяются более отдаленные участки пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Абайскому району
на 2020-2021 годы
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию по
Абайскому району
на 2020-2021 годы
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию по
Абайскому району
на 2020-2021 годы
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию по
Абайскому район
на 2020-2021 годы
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию по
Абайскому району
на 2020-2021 годы
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию по
Абайскому району
на 2020-2021 годы
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию по
Абайскому району
на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
№
Сельский округ
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1
Кенгирбай би
Первая половина апреля
Первая декада октября
2
Кокбай
Первая половина апреля
Первая декада октября
3
Кундызды
Первая половина апреля
Первая декада октября
4
Архат
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
5
Каскабулак
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
6
Саржал
Первая половина апреля
Первая декада октября
7
Токтамыс
Первая половина апреля
Первая декада октября
8
Медеу
Первая половина апреля
Первая декада октября
9
Караул
Первая половина апреля
Вторая декада октября

Аудан территориясының климаты-құрғақ, рельефтің негізгі 3 түрі бар олар: қыратты аласатөбелі жазықтар, ұсақшоқылар және аласа таулар. Ауданда барлық жайылым маусымды. Түрлік құрамына қарай олар көктемде (құбылмалы); жазда (жусанды-көделі-бетегелі); көктем мен күзде (жусанды-көделі); жазда (таулы); күз бен қыста (жусанды-көделі) жайылымдықтарды пайдалануға болады. Әрбір маусым жайылымда малдың әртүрлі мерзімде болуына байланысты пайдаланылады. Жайылымда малды ұстау ұзақтығы – 180-210 күн.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
га – гектар
Со – цельсий көрсеткіші
мм – миллиметр
см – сантиметр
а/о – ауылдық округі

Климат района сухой, умеренно континентальный, есть основные 3 вида рельефа: мелко сопочные холмистые равнины, мелкие сопки и низкие горы. Пастбища в районе сезонные. Согласно видовому составу весной используются (разнообразные); летом (полынно-ковыльно типчаковые); весной и осенью (полынно-ковыльные); летом (горные); осенью и зимой (полынно-ковыльные) пастбища. Каждый сезон используются наличием скота на пастбище в разные сроки. Продолжительность содержания животных на пастбище – 180-210 дней.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га – гектар
оС – показатель Цельсия
мм – миллиметр
см – сантиметр
с/о – сельский округ