Зайсан ауданында білім алушыларының жекелеген санаттарына қалалық жолаушылар көлігінде жеңілдікпен жүру құқығын ұсыну Тәртібін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 56-5 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 9 шілдеде № 7310 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңының 8-бабының 4-тармағына және 47-бабының 4-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 "Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшері, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 64046 нөмірімен тіркелген) қаулысына сәйкес, Зайсан ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Зайсан ауданы бойынша білім алушыларының жекелеген санаттарына қала және ауыларалық жолаушылар көлігінде жеңілдікпен жүру құқығын ұсыну Тәртібі бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Т. Тусупов
Аудандық мәслихат хатшысы Д. Ыдырышев
Зайсан аудандық мәслихатының
2020 жылғы 26 маусымдағы
№ 56-5 шешіміне қосымша
Зайсан ауданы бойынша білім алушыларының жекелеген санаттарына қала және ауыларалық жолаушылар көлігінде жеңілдікпен жүру құқығын ұсыну тәртібі
Осы Зайсан ауданы бойынша білім алушыларының жекелеген санаттарына қалалық жолаушылар көлігінде жеңілдікпен жүру құқығын ұсыну тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңыныңа сәйкес әзірленді.
1. Жалпы ережелер
1. Зайсан ауданы бойынша білім алушыларының жекелеген санаттарына оқу кезеңінде (жазғы демалысты қоспағанда) қалалық жолаушылар көлігінің бағдарларында жеңілдікпен жүру түріндегі әлеуметтік көмек (бұдан әрі – әлеуметтік көмек) меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне көрсетіледі.
2. Зайсан ауданының бюджеті әлеуметтік көмекті қаржыландыру көзі болып табылады.
3. Әлеуметтік көмек "Зайсан ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушы көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі әкімшісі (бұдан әрі – Әкімші) болып табылатын "Білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылары мен тәрбиеленушілерін әлеуметтік қолдау" бюджеттік бағдарламасына сәйкес және аудан бюджетінде осы мақсаттарға көзделген қаражат шегінде ұсынылады.

О порядке предоставления права льготного проезда на городском и межпоселковом пассажирском транспорте отдельным категориям обучающихся Зайсанского района
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 июня 2020 года № 56-5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 9 июля 2020 года № 7310
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 21 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с пунктом 4 статьи 8 и подпунктом 1) пункта 4 статьи 47 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образований", постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320 "Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 64046), Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Порядок предоставления права льготного проезда отдельным категориям обучающихся Зайсанского района на городском и межпоселковом пассажирском транспорте согласно приложению настоящего решения.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Т. Тусупов
Секретарь районного маслихата Д. Ыдырышев
Приложение к решению
Зайсанского районного
маслихата от 26 июня
2020 года за № 56-5
Порядок предоставления права льготного проезда на городском и межпоселковом пассажирском транспорте отдельным категориям обучающихся Зайсанского района
Настоящий Порядок предоставления права льготного проезда отдельным категориям обучающихся Зайсанского района на городском и межпоселковом пассажирском транспорте (далее – Порядок) разработан в соответствии Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
1. Общие положения
1. Социальная помощь отдельным категориям обучающихся Зайсанского района в виде льготного проезда на маршрутах городского пассажирского транспорта (далее – социальная помощь) в учебный период (за исключением летних каникул) оказывается обучающимся и воспитанникам всех организаций образования очной формы обучения, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.
2. Источником финансирования социальной помощи является бюджет Зайсанского района.
3. Социальная помощь предоставляется согласно бюджетной программе "Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения", администратором которой является Государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Зайсанского района" (далее – Администратор), и в пределах средств, предусмотренных в бюджете района на данные цели.

4. Әлеуметтік көмек көрсету үшін осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген санаттарға жататын білім алушылар туралы мәліметтер бар білім беру ұйымының бірінші басшысы бекіткен тізімді жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары Әкімшіге ұсынады.
5. Білім беру ұйымдары жаңадан келген және кеткен білім алушылар туралы жаңартылған мәліметтермен тізімді тиісті мемлекеттік органға ағымдағы жылдың наурыз, қыркүйек және желтоқсан айларының 10-на дейін ұсынады.
6. Білім бөлімі ағымдағы жылдың тиісті айының 15-іне дейін Әкімшіге жаңартылған мәліметтермен тізімді ұсынады.
7. Әкімші:
1) білім беру ұйымдарының осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген тізімдердің сапасы мен ұсынылу мерзімдерін бақылауды жүзеге асырады;
2) осы Тәртіптің 12 және 13-тармақтарын іске асыру арқылы әлеуметтік көмек көрсетеді.
2. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
8. Әлеуметтік көмек меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушылары мен тәрбиеленушілерінің мынадай санаттарына:
1) жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
2) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балаларға, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан балаларға көрсетіледі.
9. Білім алу кезеңінде әлеуметтік көмек білім беру ұйымына мынадай растайтын құжаттарды:
1) ата-анасының немесе оларды алмастыратын тұлғалардың еркін түрдегі жазбаша өтінішін;
2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасыларда тәрбиеленетін балалар үшін - қорғаншылықты (қамқоршылықты), патронаттық тәрбиелеуді бекіту туралы анықтама көшірмесін;
3) атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балалар үшін - өтініш берушінің (отбасының) жергілікті атқарушы органдар беретін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушысына жататындығын растайтын анықтаманы;
4) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан балалар үшін - алған табысы туралы мәліметтерді (жұмыс істейтін ата-анасының немесе оларды алмастыратын тұлғалардың еңбекақысы, кәсіпкерлік қызметтен және басқа қызмет түрлерінен түскен кірістер, балалар мен басқа да асыраудағы жандарға алимент түрінде алынатын кірістер) ұсынумен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы жыл басынан бастап әлеуметтік көмек көрсетуге қаражат бөлуге өтініш беруге дейін (өтініш берілген айды қосумен) ай санына және отбасы мүшелері санына кірістер сомасын бөлу арқылы белгіленеді.
Жан басына шаққандағы орташа табысты есептеу кезінде отбасы құрамында ата-ана (асырап алушылар) және олардың асырауындағы 18 жасқа толмаған балалар есепке алынады.

4. Для оказания социальной помощи список со сведениями об обучающихся, относящихся к категориям, указанным в пункте 8 настоящего Порядка, утвержденный первым руководителем организации образования (далее – список) представляют организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы Администратору.
5. Список с обновленными сведениями о вновь прибывших и убывших обучающихся организациями образования предоставляется в соответствующий государственный орган до 10 числа марта, сентября и декабря текущего года.
6. Отдел образования до 15 числа соответствующего месяца текущего года представляет список с обновленными сведениями Администратору.
7. Администратор:
1) осуществляет контроль за качеством и сроками предоставления списков организациями образования, указанными в пункте 4 настоящего Порядка;
2) оказывает социальную помощь путем реализации пунктов 12 и 13 настоящего Порядка.
2. Порядок оказания социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям обучающихся и воспитанников всех организаций образования очной формы обучения, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности:
1) детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;
2) детям из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи, а также детям из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума.
9. Социальная помощь в период получения образования осуществляется при представлении в организации образования следующих подтверждающих документов:
1) письменного заявления в произвольной форме родителей или лиц, их заменяющих;
2) копии справки об утверждении опеки (попечительства), патронатного воспитания – для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся в семьях;
3) справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям государственной адресной социальной помощи, предоставляемой местными исполнительными органами, – для детей из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи;
4) сведений о полученных доходах (заработная плата работающих родителей или лиц, их заменяющих, доходы от предпринимательской деятельности и других видов деятельности, доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев) – для детей из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже прожиточного минимума.
Среднедушевой доход семьи, не получающей государственную адресную социальную помощь, определяется путем деления суммы доходов на количество месяцев с начала года до момента обращения (включая месяц обращения) за назначением средств на оказание социальной помощи, и на число членов семьи.
При исчислении среднедушевого дохода в составе семьи учитываются родители (усыновители) и находящиеся на их иждивении дети, не достигшие 18 лет.

3. Әлеуметтік көмектің түрі және мөлшері
10. Жеңілдікпен жол жүру мынадай түрде және мөлшерде белгіленеді:
1) осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген барлық санаттағы 15 жасқа дейінгі оқушылар мен тәрбиеленушілер үшін – балалардың ай сайынғы жол жүру билетін көлік картасын толықтыру жолымен сатып алу;
2) осы Тәртіптің 8-тармағының 1) тармақшасында аталған санаттағы жасы 15-тен жоғары білім алушылар мен тәрбиеленушілер үшін - көлік картасын толықтыру:
қаңтарда - үш айлық жол жүру билетінің құны (қаңтар - наурыз);
сәуірде - екі айлық жол жүру билетінің құны (сәуір - мамыр);
қазанда - төрт айлық жол жүру билетінің құны (қыркүйек - желтоқсан);
3) осы Тәртіптің 8-тармағының 2) тармақшасында аталған санаттағы жасы 15-тен жоғары білім алушылар мен тәрбиеленушілер үшін - көлік картасын толықтыру:
қаңтарда - үш айлық жол жүру билеті құнының 50% (қаңтар - наурыз);
сәуірде - екі айлық жол жүру билеті құнының 50% (сәуір - мамыр);
қазанда - төрт айлық жол жүру билеті құнының 50% (қыркүйек - желтоқсан).
12. осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген тұлғаларды қамтамасыз ету түріндегі әлеуметтік көмек көлік картасын толықтыру үшін жол жүру билетін сатып алуға мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу жолымен жүргізіледі.
13. Әкімші сатып алынған айлық балалар жол жүру билеттерін ұсынылған тізімге сәйкес әр білім беру ұйымына береді.

3. Виды и размеры социальной помощи
10. Льготный проезд определяется в следующем виде и размере:
1) для обучающихся и воспитанников в возрасте до 15 лет всех категорий, перечисленных в пункте 8 настоящего Порядка – приобретение ежемесячно детских проездных билетов путем пополнения транспортных карт;
2) для обучающихся и воспитанников старше 15 лет из категории, указанной в подпункте 1) пункта 8 настоящего Порядка – пополнение транспортных карт:
в январе – стоимость трех месячных проездных билетов (за январь – март);
в апреле – стоимость двух месячных проездных билетов (за апрель – май);
в октябре – стоимость четырех месячных проездных билетов (за сентябрь – декабрь);
3) для обучающихся и воспитанников старше 15 лет из категории, указанной в подпункте 2) пункта 8 настоящего Порядка – пополнение транспортных карт:
в январе – 50% от стоимости трех месячных проездных билетов (за январь – март);
в апреле – 50% от стоимости двух месячных проездных билетов (за апрель – май);
в октябре – 50% от стоимости четырех месячных проездных билетов (за сентябрь – декабрь).
12. Социальная помощь в виде обеспечения лиц, указанных в пункте 8 настоящего Порядка, производится путем организации и проведения государственных закупок на приобретение проездных билетов для пополнения транспортных карт.
13. Администратор направляет список для пополнения транспортных карт детских месячных проездных билетов согласно представленным заявкам каждой организацией образования.