Новополяковка ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 40/353-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 21 шілдеде № 7380 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13- баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Новополяковка ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Джумагулова
Секретарь маслихата Д. Бралинов
Катонқарағай
аудандық мәслихаты
2020 жылғы 26 маусымы
№ 40/353-VI шешіміне қосымша
2020-2021 жылдарға Новополяковка ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Новополяковка ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 15090 нөмірімен тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Новополяковка ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызба картасы (1-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Новополяковскому сельскому округу на 2020-2021 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 июня 2020 года № 40/353-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 21 июля 2020 года № 7380
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Новополяковскому сельскому округу на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Джумагулова
Секретарь маслихата Д. Бралинов
Приложение к решению
Катон-Карагайский районный
маслихат от 26 июня 2020 года
№ 40/353-VI
План по управлению пастбищами и их использованию в Новополяковскому сельском округе на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Новополяковском сельском округе на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Новополяковского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (6-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Новополяковка ауылдық округінде 4 елді мекен бар.
Новополяковка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы – 30 796,35 га, соның ішінде: егістіктер – 7551,5 га, шабындық жерлер – 4544,7 га, жайылымдық жерлер – 17 911,55 га, басқа жерлер – 788,6 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 25 216,35 га;
елді мекен жерлері – 5580,0 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Новополяковка ауылдық округінің аумағы таулы-дала, тау бөктеріндегі далалы қалыпты ылғалды аймаққа жатады. Климаты ылғалды және жылы. Жыл ішінде орташа алғанда 400-470 мм жауын-шашын түседі. Олардың ең көп саны тамыз айына келеді.
Топырағы негізінен қара, оңтүстік қара, қара-қоңыр топырақты.
Новополяковка ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт және мал қорымы бар.
2020 жылдың 1 қаңтарына Новополяковка ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және шаруа қожалықтардың мал басы) ірі қара мал 1662 бас, соның ішінде төлдейтін (сауынды) мал басы 798 бас, қой мен ешкілер 745 бас, жылқылар 383 бас, марал 356 бас (1-кесте) есептелген.
Новополяковка ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
1-кесте
№
Елді мекендер
Халықтың мал басы
Шаруа және фермер қожалықтары
Барлығы:
ірі қара мал
Қой мен ешкілер
жылқы
ірі қара мал
қой мен ешкілер
жылқы
түйе
ірі қара мал
қой мен ешкілер
жылқы
түйе
барлығы
соның ішінде сауынды
барлығы
Соның ішінде сауынды
барлығы
соның ішінде сауынды
1
Новополяковка

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Новополяковском сельском округе имеется 4 населенных пунктов.
Общая площадь территории Новополяковского сельского округа 30 796,35 га, из них пашни – 7551,5 га, сенокосы – 4544,7 га, пастбищные земли – 17 911,55 га, прочие – 788,6 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 25 216,35 га;
земли населенных пунктов – 5580,0 га.
По природным условиям территория Новополяковского сельского округа относится к горно-степной, предгорно-степной умеренно влажной подзоне. Климат умеренно влажный и теплый. За год выпадает в среднем 400-470 мм осадков. Максимальное количество их приходится на август.
Почвы в основном черноземы обыкновенные, черноземы южные, темно-каштановые.
На территории Новополяковского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
На 1 января 2020 года в Новополяковском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота 1662 голов, из них маточное поголовье 798 голов, овец и коз 745 головы, лошадей 383 головы, маралов 356 голов (таблица 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Новополяковскому сельскому округу
Таблица 1
№
Населенные пункты
личное подворье населения
крестьянские и фермерские хозяйства
всего:
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
маралы
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
маралы
всего
в том числе дойные
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
Новополяковка

432
96,6
280,8
809,4
Қалыптасқан 3838,2 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын шалғайдағы жайылымдарда, 410,5 га - "Таулы - Восток" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне тиесілі жерлерінде, 3427,7 га - "Үлкен Нарын орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемеге тиесілі жерлерінде жаю есебінен толтыру қажет.
Новополяковка ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 416 бас, қой мен ешкілер 140 бас, жылқылар 101 бас, марал 356 бас.

432
96,6
280,8
809,4
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 3838,2 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на отгонные пастбища, принадлежащих товариществу с ограниченной ответственностью "Таулы - Восток" – 410,5 га, коммунальному государственному учреждению "Большенарымское лесное хозяйства" - 3427,7 га.
Поголовье крестьянских и фермерских хозяйствах Новополяковского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 416 голов, овец и коз 140 голов, лошадей 101 голов, маралов 356 голов.

2020
көктем-жазғы 1 маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
демалыс
2021
демалыс
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – бір жылда мал айдаудың кезектілігі.
2020-2021 жылдарға арналған
Новополяковка ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Ауылдық округ шекаралары
Сыртқы және ішкі шекараларындағы маусымдық жайылымдар учаскелері
Елді мекен жер санатының жайылымдары
Орман қоры жер санатының жайылымдары
Суат
2020-2021 жылдарға арналған
Новополяковка ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
Шартты белгілері:
- мал жаю үшін ауыл шаруашылық өндірушілерге және жеке тұлғаларға берілген жайылымдар;
- жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жетімділігі
2020-2021 жылдарға арналған
Новополяковка ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
Шартты белгілері:
Жайылымдары қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарлары басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру сызбасы
2020-2021 жылдарға арналған
Новополяковка ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Новополяковка
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан

2020
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
отдыхающий загон
2021
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность перегона скота в год.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Новополяковском сельском округе
на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Границы сельских округов
Участки сезонных пастбищ во внутренних и внешних границах
Пастбища категории земель населенных пунктов
Пастбища категории земель лесного фонда
Водопой
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Новополяковском сельском округе
на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Условные обозначения:
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
- доступ пастбищепользователей к водоисточникам
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Новополяковском сельском округе
на 2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Новополяковском сельском округе
на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата скота с отгонных пастбищ
Новополяковский
апрель - май
сентябрь - октябрь